PDA

Επιστροφή στο Forum : Για καλοφαγάδες @ σπίτι - Καλά delivery για όλες τις χρήσεις!



Σελίδες : [1] 2 3

Sovjohn
11-07-09, 21:12
Σήμερα που λέτε συνειδητοποίησα τι λείπει από εδώ μέσα - Ένα καλό θέμα με πρακτικές συμβουλές για τον tech user της διπλανής πόρτας, που περιμένει σε λίγα λεπτά να κατέβει το τελευταίο αρχείο, για να κλείσει το PC και να πάει να δει μπάλα, ή κάτι ανάλογο...Και πεινάει. Και δεν ξέρει τι να φάει αφού το παστίτσιο το μεσημέρι κάηκε.

Κάνω την αρχή λοιπόν δίνοντας σας εγγυημένες συμβουλές για το delivery που μπορείτε να εμπιστευθείτε, στην περιοχή μου. Δεν θα δώσω...τηλέφωνα βέβαια, αλλά συνήθως μια αναζήτηση με τους όρους "<όνομα> <περιοχή> τηλ" θα σας δώσει ότι χρειάζεστε.

Περιμένω ανταλλαγή απόψεων από τις περιοχές σας, και γιατί όχι, πρόσθετο feedback κοντά μου για να δοκιμάσω και εγώ νέα μέρη. Ξεκινάμε!

ΠΕΙΡΑΙΑΣ


Ο Μάγος της Γεύσης: Στην Ακτή Μουτσοπούλου υπήρχε (και ξανά-άνοιξε από ανακαίνιση...χτες νομίζω) ένα μαγαζί που βλέποντας τον ιδιοκτήτη του (τριψήφιος υπερ-ενισχυμένος αριθμός κιλών) σκέφτεσαι ότι πρέπει να μαγειρεύει ωραία. Προτείνονται: Σχεδόν όλα στο μενού του, από τις γιγάντιες πίτες μέχρι τις κοτομπουκιές μέχρι τις ομελέτες, είναι μια χαρά.
Περί Ορέξεως: Στην Πηγάδα αυτός. Καταπληκτικά τυλιχτά με κεμπάπ, πολύ καλή ποικιλία και ποιότητα κρεάτων, άψογες χοιρινές μπριζόλες.
Gianno Pizza: Value for money πιτσαρία, με 3 πίτσες (και άλλους συνδυασμούς πραγμάτων) για 17 €. Η ψητή πατάτα τους - συνοδευτικό που κοστίζει 1.5 € είναι συνήθως άψογη. Τα φιλετάκια (κρασάτα χοιρινά, α λα κρεμ και κοτόπουλου) όλο το χρήμα.
Γυρογευστείο: Είναι λίγο της υγιεινής (απαρνείται τα κάρβουνα, ο ιερόσυλος!), αλλά ασχέτως των τυλιχτών κτλ (δεν με ξετρελαίνουν) το κοτόπουλο σχάρας του είναι πολύ μάχιμο και σε πολύ καλή τιμη!
Τάκης Κοτόπουλα - Κερατσίνι: Το καλύτερο κοτόπουλο που έχω φάει στη ζωή μου. Έπρεπε να γίνει αλυσίδα και να μου κάνει delivery και στον Πειραιά. Δεν υπάρχει σύγκριση.
Pizza Buono & Piazza di Italia: Αρκετά καλές πίτσες, πολύ καλά πεινιρλί και στις 2.
Παππίτα: Καλά burger σχετικά, άψογες σαλάτες, άψογα μπριζολάκια χοιρινά σε μεγάλη μερίδα με πατάτες + ρύζι που θέλει κόπο για να την φάτε.
El Forno: Καλή πίτσα, και μακαρονάδες. Το πεινιρλί είναι μικρό σε σχέση με άλλα όμως, μην το πάρετε.
Grill Academy: Όχι ακριβώς το φθηνότερο, αλλά έχει ένα κατάλογο με πολύ, πολύ κρέας. Δεν είναι κακό.
Ταύγετος: Αρκετά καλά τυλιχτά και καταπληκτικό κοτόπουλο με σως μουστάρδας.
Και τέλος - Δεν κάνει delivery βέβαια, αλλά "Το πιο τρελό hot dog" στα Ιμαλάια στο Πασαλιμάνι θα σας αφήσει σύξυλους με τα hot dog (trademark), το σάντουιτς και τις κρέπες.

Επειδή δεν πιστεύω λοιπόν ότι είμαι ο μόνος με καλή συλλογή...Περιμένω και τις δικές σας ιδέες, για όλες τις περιοχές, ώστε όποιος ψάχνει απεγνωσμένα που να παραγγείλει να έχει έναν άνθρωπο που έχει φάει από εκεί για... back up! :twisted:

SfH
11-07-09, 21:39
Και τέλος - Δεν κάνει delivery βέβαια, αλλά "Το πιο τρελό hot dog" στα Ιμαλάια στο Πασαλιμάνι θα σας αφήσει σύξυλους με τα hot dog (trademark), το σάντουιτς και τις κρέπες.

Συμφωνώ και επαυξάνω :D

telumentil
12-07-09, 16:49
Ως γειτόνισσα του Sovjohh, επικροτώ τα Ιμαλάια, είναι πραγματικά gourmet, αλλά διαφωνώ με το Grill Academy μια φορά ετυχε να παραγγείλω από εκεί, και το κρέας είναι από τα χειρότερα (σε ποιότητα) που έχω δοκιμάσει.
Επειδή μ' αρέσει η ασιατική κουζίνα, προτείνω Noodle Bar, υπάρχει και σε πολλές περιοχές, με το μόνο μειονέκτημα να είναι λίγο τσιμπημένη η τιμη των πιάτων.

TheJoker
14-07-09, 18:31
To καλύτερο γύρο που εχω φαει τελευταια και με μεγάλες μερίδες είναι σε δυο μαγαζια :
1) στη πλατεία Ζεας πάνω από το Ναυτικο Μουσείο (Ο Ηλιας λέγεται αν δεν κάνω λάθος)
2) στο Παλαιο Φάληρο, συνορα με Καλαμάκι , ονόματι "το Ξύλινο"
3) για καλαμάκι πολύ καλός και all times classic"Ο Καράμπαμπας" στη Δραπετσώνα, διπλα στον Αγιο Δονύση.

greg21
14-07-09, 21:54
Στην Καισαριανή το Πυθάρι για καλό γίγας σουβλάκι..στον Βύρωνα η ψησταριά του Τζώρτζη..Παγκράτι ο Αρχοντας..έλυσα το πρόβλημα σε 3 περιοχές. ;)

prodromosfan
14-07-09, 22:04
παγκρατι που ειναι ο αρχοντας;

Πλατεια πλυτα ο Βασιληας της Γευσης (βολευει νεο κοσμο, υμμητο, παγκρατι, βυρωνα)

no_logo
14-07-09, 22:05
υπάρχει delivery sushi bar
ενδιαφέρομαι για περιοχή Ζωγράφου
Για ευνόητους λόγους η ποιότητα πρέπει να είναι άριστη

greg21
14-07-09, 22:22
παγκρατι που ειναι ο αρχοντας;

Πλατεια πλυτα ο Βασιληας της Γευσης (βολευει νεο κοσμο, υμμητο, παγκρατι, βυρωνα)

φορμίωνος χαμηλά πριν την υμητού..

NoDsl
14-07-09, 22:39
Ποτε θα μου κατέβετε νίκαια να κανουμε τουρ?

Sovjohn
19-07-09, 21:48
Πείτε και καμιά πρόταση από άλλη περιοχή :)...

Στην Ηλιούπολη έχω ακούσει ότι 7/10 delivery είναι ύποπτα για δηλητηρίαση ( :p ) ισχύει αυτό?

sonypspgr
19-07-09, 22:03
To καλύτερο γύρο που εχω φαει τελευταια και με μεγάλες μερίδες είναι σε δυο μαγαζια :
1) στη πλατεία Ζεας πάνω από το Ναυτικο Μουσείο (Ο Ηλιας λέγεται αν δεν κάνω λάθος)
2) στο Παλαιο Φάληρο, συνορα με Καλαμάκι , ονόματι "το Ξύλινο"
3) για καλαμάκι πολύ καλός και all times classic"Ο Καράμπαμπας" στη Δραπετσώνα, διπλα στον Αγιο Δονύση.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
εκει πας για ρωσικη ρουλετα εκτως του οτι δεν ξερεις εαν θα σκασει καμια βομβα η αμα θα παρει παλι φωτια τα καλαμακια του ειναι τουλαχιστον απαισια....:whistle:

linaki_ath
20-07-09, 11:56
Από τα καλύτερα delivery και takeout που έχουμε δοκιμάσει είναι τα:

- Τα Άγραφα στην Αχαρνών

- Το Luciano

- Ο Πλούταρχος στην λεωφ. Ηρακλείου (Νέα Ιωνία)

- Το Belissimo στη Ν. Ιωνία πάλι

- Η πίττα του παππού στη Φωκίωνος

Κανένα καλό σε Ν. Ιωνία, Ηράκλειο ή Πευκάκια??? Γνωρίζει κανείς?

SouthDog
20-07-09, 13:29
υπάρχει delivery sushi bar
ενδιαφέρομαι για περιοχή Ζωγράφου
Για ευνόητους λόγους η ποιότητα πρέπει να είναι άριστη

Ρίξε μια ματιά εδώ

---> http://www.athensdelivery.gr (http://www.athensdelivery.gr/)

έχει μεγάλη ποικιλία

Spanos
20-07-09, 16:52
Για μένα εδω και αρκετό καιρό οι πιτσαρίες, τα γυράδικα, τα χαμπουργκεράδικα έχουν βγεί απο τη ζωή μου αλλα και απο τη ζωή πολλών γνωστών.

Οι τιμές καταρχήν είναι υπερβολικές, δε μπορεί να ζητάνε 15 ευρώ για μια πίτσα κάποιες αλυσίδες ή 7 ευρώ για μια μακαρονάδα...με σάλτσα στην πιτσαρία της γειτονιάς τη στιγμή που έχει κόστος 1 ευρώ, ούτε να ζητάνε 8 ευρώ τουλάχιστον για να φάς ένα χάμπουργερ ή μια μερίδα καλαμάκια χοιρινά που είναι ψημένα απο το μεσημέρι, δε δαγκώνονται και το μισό κρέας θα το πετάξεις.

Η κατάσταση έχει ξεφύγει αρκετά στις τιμές αλλα και στην ποιότητα, βασικά όλοι ψωνίζουν απο το Makro και συνήθως το πιο φτηνό, το Makro έχει και πολύ καλά πράγματα αλλα λίγοι επαγγελματίες τα προτιμούν.

Ολοι μάθανε την κρέμα γάλακτος και πλακώνουν τις μακαρονάδες και τις πίτσες για να νοστιμίσουν.

Η λύση είναι ένα τηλεφώνημα ή μια βόλτα απο ένα καλό μαγειρίο της γειτονιάς, που βγάζει δέκα πραγματάκια την ημέρα σε μικρές ποσότητες, με καλή ποιότητα, φρέσκα πράγματα και σε φυσιολογικές τιμές.

Απο το να δώσω λοιπόν 7 ευρώ για να φάω ένα μακαρόνι με σάλτσα και να κυνηγάω το τυρί με το ντουφέκι προτιμώ να δώσω 3 ευρώ και να φάω μια αντίστοιχη μακαρονάδα αλλα να είναι οσο το δυνατόν σπιτική, να φάω μια γεμιστά με 2.5€ ή ένα μοσχαράκι κοκκινιστό με 6€, ένα παστίτσιο, ένα μουσακά που θα είναι φρέσκα και ποιοτικά. Άλλωστε μια ζωή με αυτά τα φαγητά μεγαλώσαμε πρίν έρθουν ολες αυτές οι μαλακίες, οι κατεψυγμένες μοτσαρέλες, οι κρέμες γάλακτος, τα καλαμάκια της πλάκας και τα χάμπουργκερ με την "σπιτική συνταγή για μπιφτέκι".

Ειλικρινά τα έκοψα και ξεπρήστικα απο την πρώτη εβδομάδα, άσε που έτρωγες ένα τέτοιο και φουσκωνες-ξεφούσκωνες για 10 ώρες και ήθελες δύο μπουκάλια νερό, μας πέρνουν τα λεφτά, τρώμε και τη σαβούρα.

Επιστροφή λοιπόν στο κλασσικό μαγειρίο με την παραδοσιακή ελληνική κουζίνα και κομμένες οι υπερβολές και η παλιοποιότητα ;)

Sovjohn
20-07-09, 17:11
Για μένα εδω και αρκετό καιρό οι πιτσαρίες, τα γυράδικα, τα χαμπουργκεράδικα έχουν βγεί απο τη ζωή μου αλλα και απο τη ζωή πολλών γνωστών.

Οι τιμές καταρχήν είναι υπερβολικές, δε μπορεί να ζητάνε 15 ευρώ για μια πίτσα κάποιες αλυσίδες ή 7 ευρώ για μια μακαρονάδα...με σάλτσα στην πιτσαρία της γειτονιάς τη στιγμή που έχει κόστος 1 ευρώ, ούτε να ζητάνε 8 ευρώ τουλάχιστον για να φάς ένα χάμπουργερ ή μια μερίδα καλαμάκια χοιρινά που είναι ψημένα απο το μεσημέρι, δε δαγκώνονται και το μισό κρέας θα το πετάξεις.

Η κατάσταση έχει ξεφύγει αρκετά στις τιμές αλλα και στην ποιότητα, βασικά όλοι ψωνίζουν απο το Makro και συνήθως το πιο φτηνό, το Makro έχει και πολύ καλά πράγματα αλλα λίγοι επαγγελματίες τα προτιμούν.

Ολοι μάθανε την κρέμα γάλακτος και πλακώνουν τις μακαρονάδες και τις πίτσες για να νοστιμίσουν.

Η λύση είναι ένα τηλεφώνημα ή μια βόλτα απο ένα καλό μαγειρίο της γειτονιάς, που βγάζει δέκα πραγματάκια την ημέρα σε μικρές ποσότητες, με καλή ποιότητα, φρέσκα πράγματα και σε φυσιολογικές τιμές.

Απο το να δώσω λοιπόν 7 ευρώ για να φάω ένα μακαρόνι με σάλτσα και να κυνηγάω το τυρί με το ντουφέκι προτιμώ να δώσω 3 ευρώ και να φάω μια αντίστοιχη μακαρονάδα αλλα να είναι οσο το δυνατόν σπιτική, να φάω μια γεμιστά με 2.5€ ή ένα μοσχαράκι κοκκινιστό με 6€, ένα παστίτσιο, ένα μουσακά που θα είναι φρέσκα και ποιοτικά. Άλλωστε μια ζωή με αυτά τα φαγητά μεγαλώσαμε πρίν έρθουν ολες αυτές οι μαλακίες, οι κατεψυγμένες μοτσαρέλες, οι κρέμες γάλακτος, τα καλαμάκια της πλάκας και τα χάμπουργκερ με την "σπιτική συνταγή για μπιφτέκι".

Ειλικρινά τα έκοψα και ξεπρήστικα απο την πρώτη εβδομάδα, άσε που έτρωγες ένα τέτοιο και φουσκωνες-ξεφούσκωνες για 10 ώρες και ήθελες δύο μπουκάλια νερό, μας πέρνουν τα λεφτά, τρώμε και τη σαβούρα.

Επιστροφή λοιπόν στο κλασσικό μαγειρίο με την παραδοσιακή ελληνική κουζίνα και κομμένες οι υπερβολές και η παλιοποιότητα ;)

Έχεις απόλυτο δίκιο - αλλά εγώ δεν ξέρω κανένα τέτοιο μαγειριό κτλ στην περιοχή μου. Υπάρχουν μερικά παραδοσιακά εστιατόρια που έχουν και delivery μάλιστα ("Το τζάκι" στην Πηγάδα μου έρχεται στο μυαλό), αλλά οι τιμές τους δεν είναι 3 € που λες εδώ... Τα λαδερά πάνε τουλάχιστον 5-6 €, και τα κρεατικά είναι πλέον στα 7-8 € και εκεί.

Φυσικά τρως καλύτερα, αλλά κοστολογικά δεν έχει σημαντική διαφορά (να μην πω καθόλου)... :oops:

Spanos
20-07-09, 17:18
Έχεις απόλυτο δίκιο - αλλά εγώ δεν ξέρω κανένα τέτοιο μαγειριό κτλ στην περιοχή μου. Υπάρχουν μερικά παραδοσιακά εστιατόρια που έχουν και delivery μάλιστα ("Το τζάκι" στην Πηγάδα μου έρχεται στο μυαλό), αλλά οι τιμές τους δεν είναι 3 € που λες εδώ... Τα λαδερά πάνε τουλάχιστον 5-6 €, και τα κρεατικά είναι πλέον στα 7-8 € και εκεί.

Φυσικά τρως καλύτερα, αλλά κοστολογικά δεν έχει σημαντική διαφορά (να μην πω καθόλου)... :oops:


Ανάλογα τη μερίδα, τη γαρνιτούρα και το περιεχόμενο

πχ αν σου βάζει τρία γεμιστά με κιμά και οχι δύο με σκέτο ρύζι είναι καλή τιμή τα 5~6 ευρώ

apok
20-07-09, 17:20
Ο Τσαντάκιας στα Πατήσια τα σπάει.

Οχι τοσο πολυ στο σουβλάκι του, αλλά στην σκεπαστή του πιττα που βάζει οτι του ζητήσεις.

2 μεγάλες πιτες, πολύς γυρος ανάμεσα και τιμή νομιζω 3.10

arial
20-07-09, 17:23
Pittaland - για σουβλακια με πιτα κυπριακη , αραβικη ή οτι αλλο θελετε

Για ταβερνα στη Λαδοκολα , φτηνα και ειναι ωραιος ο χωρος, φιλικο και το περιβαλλον, και γρηγορη η εξυπηρετηση :)

linaki_ath
20-07-09, 17:54
Pittaland - για σουβλακια με πιτα κυπριακη , αραβικη ή οτι αλλο θελετε

Για ταβερνα στη Λαδοκολα , φτηνα και ειναι ωραιος ο χωρος, φιλικο και το περιβαλλον, και γρηγορη η εξυπηρετηση :)
Σε τι περιοχή δε μας λες..


Ο Τσαντάκιας στα Πατήσια τα σπάει.

Οχι τοσο πολυ στο σουβλάκι του, αλλά στην σκεπαστή του πιττα που βάζει οτι του ζητήσεις.

2 μεγάλες πιτες, πολύς γυρος ανάμεσα και τιμή νομιζω 3.10
ΠΩΠΩΠΩ το ξέχασα να το αναφέρω και εγώ.. Ναι όντως είναι θεός.. όπως και ο Κόκκορας στην Καυταντζόγλου πολύ ΠΟΛΥ γρήγορος και νόστιμος..

arial
20-07-09, 17:56
linaki_ath το ξεχασα ..

Για Δαφνη / Αγιο Δημητριο , νομιζα πως το βλεπατε και απο το προφιλ μου :p

CptBill
22-07-09, 05:55
Για τους λατρεις του burger, πολυ καλο delivery με ποικιλια απο burgers και οχι μονο ειναι το let's burger.
Πολυ καλο σε ποιοτητα, ελαφρως τσουχτερο σε τιμες.

Sovjohn
22-07-09, 12:24
Το είχα δοκιμάσει, αυτό στον Πειραιά, και δεν μου έκανε καλή εντύπωση...Ίσως να έφταιγε που ήταν οι πρώτες μέρες λειτουργίας του, πάντως κάτι έκανε λάθος.

Στον Πειραιά ανοίγει αυτές τις μέρες simply burgers όμως, που θα είναι σίγουρα ένα σκαλοπάτι πιο πάνω. Στην Σωτήρος θα το ανοίξουν ;)

apok
22-07-09, 12:52
Σε τι περιοχή δε μας λες..


ΠΩΠΩΠΩ το ξέχασα να το αναφέρω και εγώ.. Ναι όντως είναι θεός.. όπως και ο Κόκκορας στην Καυταντζόγλου πολύ ΠΟΛΥ γρήγορος και νόστιμος..

Επίσης στην Πατησίων ( λιγο μετά την Καυτατζόγλου πηγαινοντας προς Αθήνα ) ο Μαρτίνης ειναι πολυ καλος ( σουπερ κοντοσούβλι ) και έχει και πολυ ωραιο χώρο για να πας να κάτσεις.

buruburu
26-07-09, 19:12
Ως γειτόνισσα του Sovjohh, επικροτώ τα Ιμαλάια, είναι πραγματικά gourmet, αλλά διαφωνώ με το Grill Academy μια φορά ετυχε να παραγγείλω από εκεί, και το κρέας είναι από τα χειρότερα (σε ποιότητα) που έχω δοκιμάσει.
Επειδή μ' αρέσει η ασιατική κουζίνα, προτείνω Noodle Bar, υπάρχει και σε πολλές περιοχές, με το μόνο μειονέκτημα να είναι λίγο τσιμπημένη η τιμη των πιάτων.

Γεια σας γειτόνοι, απ' ότι βλέπω παίζει δυνατά ο Πειραιάς :oneup:.
Έχω μία ένσταση αναφορικά με το Noodle Bar, δεν ξέρω τι κάνουνε στα άλλα καταστήματα, αλλά σ' αυτό στο Πασαλιμάνι είμαι σχεδόν σίγουρη ότι βάζουν κέτσαπ στη γλυκόξινη σάλτσα κάτι που το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο, ειδικά για αυτές τις τιμές. Μετακόμισα Πειραιά τον Απρίλιο και μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιο Κινέζικο που να αξίζει τα λεφτά του :( (έχω δοκιμάσει το East Pearl, το China Wok Time και φυσικά το Nooble Bar).

Κατά τα άλλα έχω να δηλώσω respect στο "Γυροπωλείο ο Ηλίας" (μόνο μην παραγγείλετε νωρίς γιατί σερβίρει ξαναζεσταμένα τα χτεσινά, την πάτησα προχτές, κατά τ' άλλα λέει απίστευτα, φτιάχνουν τεράστιες πίτες και πολύ νόστιμο σχεδόν ότι έχω φάει από εκεί) και μου αρέσει και το "Mafioso" που έχει βγάλει ένα light μενού εκτός από το κανονικό και οι άνθρωποι απ' ότι φαίνεται τα φτιάχνουν όντως light. Ωραία πιάτα, προσεγμένα και το μοναδικό ντελίβερι που του ζητάς al dente και στα φέρνει πραγματικά al dente (οι περισσότεροι σου λένε "φυσικά, βεβαίως" και τα φέρνουν σούπα). Επίσης μου αρέσουν πολύ το "L' Artigiano" και η "Πίτα του Παππού" (δεν ξέρεις τι να πρωτοπάρεις εκεί πέρα).

Στο Γαλάτσι που έμενα είχα ταράξει τις "Πίτες των γεύσεων", μιλάμε για απίστευτο καλαμάκι και μπιφτέκι!

Πείτε κανένα Κινέζικο στον Πειραιά, κάνει πείνα λέμε!!! :biggrin:

wireless_surfer
29-07-09, 02:42
κι εγώ ειμαι του καλού φαγητού παρά του ζαμπόν και της κρέμας, προτιμώ μια καλή μαγειρεμένη μερίδα (αντε και μικρή, αν και "αγριεύω" εύκολα) παρά ψωμί, ομωπλάτη και κασέρι, ή λίπη και έλαια απο γύρο

για το νουντλ μπαρ ειναι αθλιες οι μεριδες του και ειναι ο ορισμός της σως-σκόνης, αλλα έχεις μίαν αίσθηση "καθαρού" τουλάχιστον
εγώ οταν κατεβαίνω αθήνα για δουλειές πάντως, χρησιμοποιω ως "ορμητήριο" το china's food and fantasy (http://www.chinas.gr/) μια και είναι σε "καλό" σημείο στη Συγγρού και βολεύει κι εμένα και τους συναδέλφους.
τα σπρινγκ ρολλς του με τον κυμά είναι άπαιχτα , η τεριγιάκι του απο τις καλύτερες που εχω δοκιμασει, απαιχτα και τα steam buns με την ρυζο-ζύμη.
Θυμαμαι μια σαλάτα με σως πορτοκάλι που δεν βρίσκω ομως στο μενου στο σαιτ :( Απο εκει και περα ειναι όλα πολύ καλά και ανάλογα τις ορέξεις και τις "αδυναμίες".
Εμένα μου αρέσει πολύ το doubled cooked pork, το σετσουαν μπιφ (πικάντικα βέβαια) και οι πάπιες.
Βέβαια εννοείται πως έχει πάρα πολύ καλή ποιότητα σε όλα (απο λαχανικά εως τα κρέατα), μερίδες και κυρίως τιμές! Μου αρέσει μία αίσθηση πολυνησιακή που υπάρχει στα πιάτα του και το κάνει διαφορετικό. Απέκτησε βλέπω και πολλά νέα πιάτα που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα....... Αμα συγκρίνεις μερίδες και τιμές με το νουντλ μπαρ, δεν νομίζω να ξαναπάρεις απο εκει ξανά...

Κριμα που δεν κάνει ντελίβερυ κοντά σου (κι εδώ βεβαια), σλουρπ....

buruburu
29-07-09, 12:31
Πολύ ωραίο ποστ αλλά δε βλέπω ανταπόκριση... :frown:
Τι στο καλό, δεν τρώνε εδώ μέσα; :p

arial
29-07-09, 12:34
wireless_surfer πολυ ενδιαφερον, σε εμενα εχει delivery... οποτε θα το δοκιμασω :)

vamvakoolas
29-07-09, 13:15
Μελισσια->city grill (απαιχτα hamburger οχι βιομηχανικα και τρελα σουβλακια σε απιστευτες τιμες) Πλατεια (οτι κρεατικο θες σε ξεφτιλα τιμες) και τα 2 εχουν ταχυ delivera και ειναι οικογενειακες επιχειρησεις

Παγκρατι->Διονυσος (Καλα σουβλακια αλλα η ποικιλιες κρεατικων τους ειναι φοβερεςςςςςςς)

Aμπελοκηποι/Λυκαβηττος->Πιτσαρια στην οδο Κονιαρη (οχι η pizza fun/lartigniano) πραγματι δεν εχω φαει καλυτερη πιτσα ενω ειναι τοση η ζητηση που εξυπηρετουν και αλλες περιοχες. Φουρνος παραδοσιακος-επισης οικογενειακη επιχειρηση

dimitriskts
29-07-09, 13:44
Πολύ ωραίο ποστ αλλά δε βλέπω ανταπόκριση... :frown:
Τι στο καλό, δεν τρώνε εδώ μέσα; :p

Μωρέ εμείς στην επαρχία τρώμε ποιοτικά αρνίσια παιδάκια, πρόβεια κεμπάπ, χοιρινά κοντοσούβλια ή κότσι χοιρινό με συνοδεία γαλοτύρι, φρέσκια σαλατα και παγωμένες μπύρες....:clap: και έχουν και λιγότερη χοληστερίνη από τα πρωτευουσιάνικα junk!

Οι πίτσες, γύροι κινέζικα γιαπωνέζικα αμερικάνικα και τα αλλα international σκουπίδια δεν ταιριάζουν στις διατροφικές μας συνήθειες...:cool:

Πλάκα πλάκα όποτε έχω φάει γύρο ή σουβλάκι σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη έχω αηδιάσει...τραγικά πράγματα:nono:

wireless_surfer
29-07-09, 14:03
παϊδάκια for the Win!
σαφέστατα.

Sovjohn
23-01-10, 22:55
<Bump>

Μεταβολή στα παραπάνω: Σουβλάκι από "Ο Θανάσης" πλέον, το Περί Ορέξεως νομίζω ότι έκοψε το delivery...

Άλλος? =)

treli@ris
23-01-10, 23:20
Γουδή

Flame (Λυκαβητος στην Κονιαρη) -> Εχει τα ΠΑΝΤΑ, σε μεγαααλες μεριδες και συμφερει πραγματικα. Προτεινω "Κοτοκροκετες αλα Κρεμ" , "Διαφορες Πιτες (τυροπιτα, κοτοπιτα κλπ) σε ξυλινο φουρνο" , "Κλαμπ Σαντουιτς (εχει 8 ειδη) με ψωμι παραγωγης τους" , "Λουκουμαδες με σοκολατα" , "Πεινιρλι Σουπερ Γιγας Flame" , "Μπρουσκετες" , "Σκαλοπινια Σως Flame" και πολλααα αλλα που δε θυμαμαι καθως παραπανω απο το μισο μαγαζι εχει δοκιμαστει !!

Απαιχτο -> Τρομερη κρεπα ειτε αλμυρη ειτε γλυκια. Βρισκεται στις καφετεριες Ζωγραφου.

Η Νοστιμια του Κυπριου -> Προτεινω αυθεντικη μεριδα σεφταλιες με χαλουμι και πατατες φρεσκιες. Σλουρπ. Αυτο ειναι λιγακι δυσκολο να το ανακαλυψετε, ειναι σε στενο της περιοχης. Ρωτατε και σας λενε.

Κοκορια Αλανιαρικα -> Στη πλ. Γαρδενιας βρισκεται. Απαιχτο κοτοπουλο λεμονατο σχαρας με πατατες. Δεν προσφερει κατι διαφορετικο αλλωστε..

Pizza Fan -> Η καλυτερη πιτσα για μενα. Φτηνη, γεματη φουλ και με λεπτη ζυμη. Οτιδηποτε αλλο ειναι συμβιβασμος.

Dennis -> Βρισκεται λεωφορο Παπαγου. Εχει απο τις καλυτερες σαλατες Σεφ και Σιζαρ.

Καραγιαννης -> Το καλυτερο κοντοσουβλι, αρνι, φριγαδελι απο την Ηπειρο. Δεν περιγραφω αλλο!!

Αυτα απο μενα, θα επανερθω στο μελλον. Αποχωρω διοτι μου ανοιξε η ορεξη :p

Sebu
24-01-10, 01:06
Ο Μάγος της Γεύσης: Στην Ακτή Μουτσοπούλου υπήρχε (και ξανά-άνοιξε από ανακαίνιση...χτες νομίζω) ένα μαγαζί που βλέποντας τον ιδιοκτήτη του (τριψήφιος υπερ-ενισχυμένος αριθμός κιλών) σκέφτεσαι ότι πρέπει να μαγειρεύει ωραία. Προτείνονται: Σχεδόν όλα στο μενού του, από τις γιγάντιες πίτες μέχρι τις κοτομπουκιές μέχρι τις ομελέτες, είναι μια χαρά.



Θα συμφωνήσω για τον Μαγο. Τον γνωριζα απο τοτε που ειχε μονο ενα μαγαζι τρυπα στη Νεα Σμυρνη επι της Βενιζελου και εγω εμενα στα συνορα με το Π.Φαληρο (απο την εποχη που ημουν ακομα μαθητης-την εποχη των σπηλαιων δλδ :p).
Μετα ανοιξε και 2ο μαγαζι στο Πασαλιμανι, υστερα εκλεισε το 1ο στη Νεα Σμυρνη και εμεινε με το 2ο.

Για μεγαλη παρεα συνιστω την ωραια τεραστια ποικιλια που φτιαχνει με το χοιρινο,κοτοπουλο και τα λουκανικα (ποικιλια του Μαγου νομιζω την λεει). Και οι πιτες βεβαια δεν πανω πισω (ειδικα η Χορσοπιτα ή καπως ετσι που ειναι με μπιφτεκι :p).

Αααα και Γιαννη, τοτε τελη 90 αρχες 2000, στο μαγαζι της Νεας Σμυρνης ηταν πιο αδυνατος :p

Τωρα απο φαγαδικα θα πρεπει να κοιταξω το ντοσιε με τους καταλογους αλλα στο μυαλο μου ερχονται και το La Artigiano και η Dominos. Επισης για μαγειρευτο φαγητο, με διαφορετικο μενου καθε μερα (εχει πολυ καλο καταλογο) εχει φανταστικο delivery ο Σαλονικιος στις Τζιτζιφιες. Δεν ξερω μεχρι που παραδιδει παντως Νεο Φαληρο ερχεται.

Θα ριξω μια ματια στα πιτογυραδικα και θα επανελθω.

WAntilles
24-01-10, 01:10
Ο γνωστός και εξαιρετικός Καλαμπόκας - όπου έχει μαζευτεί το φόρουμ πολλές φορές - από τον περασμένο Σεπτέμβριο, έχει και delivery.

Σε Νέα Σμύρνη και Π. Φάληρο.

Άμα βρείτε καλύτερο κοντοσούβλι και πανσέτα γράψτε μου.

Και η μοσχαρίσια του είναι επίσης εξαιρετική.

Sebu
24-01-10, 01:27
Για ταβερνα στη Λαδοκολα , φτηνα και ειναι ωραιος ο χωρος, φιλικο και το περιβαλλον, και γρηγορη η εξυπηρετηση :)

Για Λαδοκολα στα 2 μαγαζια της Καλλιθεας (Δοϊρανης και Θησεως) συμφωνω και εγω. Φθηνα, καλο φαι (χορταινεις), παρεαστικο-χαβαλετζιδικο κλιμα, ωραιος διακοσμος για το στυλ του μαγαζιου. Επισης μου αρεσει το στυλακι με τις λαδοκολες χωρις πιατα.

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 4 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ωραια ειναι και τα μαγαζια με τα "μεγαλα" σουβλακια, στη Γεφυρα του τρενου, πισω απο τον Αγιο Διονυσιο στον Πειραια. Πηγαιναμε χρονια στον Αβρααμ (ολη τη δεκαετια του 90) και μετα τα τελευταια χρονια σε αυτον που ηταν απεναντι του (διπλα στην πιτσαρια και τον Καραμπαμπα) ο οποιος δυστυχως εκλεισε (ηταν γ@μω τα τυπακια και εξυπηρετικοτατος).

Οι ανθρωποι εχουν ωραια πιατα (ειδικα το αναμικτο με χορινο-κιμα, το σουτζουκι(μαυρο οπως το λενε αυτοι :p) και η σκεπαστη ειναι να μην χορταινεις. Παιρνεις και 2 πατατες, 1 σατζικι με 2 μπυρες παγωμενες και την εκανες ταρατσα :p

Νομιζω κανουν και delivery αλλα στην ευρυτερη περιοχη του Κερατσινιου μονο (σε εμενα τουλαχιστον δεν ερχονται-αλλα πηγαινα και επαιρνα take away πακετο μονος μου).

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 4 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........



3) για καλαμάκι πολύ καλός και all times classic"Ο Καράμπαμπας" στη Δραπετσώνα, διπλα στον Αγιο Δονύση.

Καραμπαμπας οχι. Ειναι ο πιο γνωστος, τον εχουν πολυδιαφημισει, πηγαμε μια φορα και δεν ξαναπηγαμε (πριν απο χρονια). Ολο το 1990-2000 πηγαιναμε Αβρααμ και μετα στο τυπακι μεταξυ Αβρααμ και Καραμπαμπα (δεν θυμαμαι το ονομα του μαγαζιου). Αυτοι οι 2 εκαναν μακραν τα καλυτερα σουβλακια, σουτζουκια της περιοχης σε συγκριση με τον Καραμπαμπα.

Και πιστεψε με εχουμε κανει οικογενειακως καλο test drive και σεφτε σε ολα τα μαγαζια της περιοχης εκεινης απο το 1990 και μετα :twisted:

arial
24-01-10, 02:00
Για την pizza fan, η καλυτερη πιτσα και για εμενα , οποτε μπορουμε απο εκει παραγγελνουμε :oneup:

Για μια πιο επισημη ιταλικη κουζινα, ενα μεγαλο μειον ειναι οτι δεν εχουν πιτσες, ειναι η La Pasteria στη Ν. Σμυρνη. Ωραιο περιβαλλον , για πιο επισημες βραδιες, καλη εξυπηρετηση και ωραιο φαγητο :)

Sovjohn
24-01-10, 11:09
La Pasteria... Από παλιά δεν μου έκανε ποτέ κλικ (ούτε και τώρα), ως (συνήθως) overpriced και με μέτρια ποιότητα ακόμα και για το overpriced...Βέβαια ξέρω ότι από περιοχή σε περιοχή υπάρχουν ψιλοδιαφορές, οπότε...

Για ωραία μακαρόνια πάντως σε δεκάδες συνταγές, Santa Pasta :)

Sebu
24-01-10, 13:17
Που ειναι η Santa Pasta????

La Pasteria μεχρι και πριν 3-4 χρονια ειχε καλα πιατα (αλλα παντα πι@σοκολε). Πριν 3-4 χρονια ομως αποφασισαν να αλλαξουν τον καταλογο και να κανουν τα γευματα και καλα πιο light, πιο εκλεπτυσμενα. Για παραδειγμα ειχα παει πριν 3 χρονια (τελευταια φορα και δεν ξαναπατησα), ο καταλογος ειχε μεινει ο μισος, τα πιατα που εφερναν ηταν οι μισες ποσοτητες, το αγαπημενο μου πιατο Μπιστεκα Παεσανα δεν υπηρχε πλεον και ως κλασσικος μακαρονας πηρα μια καρμποναρα.

Δεν εχω φαει πιο αισχος καρμποναρα στη ζωη μου. Οταν στο τελος μας ρωτησαν αν μας αρεσε το γευμα τους ειπαμε οχι. Για την καρμποναρα μου μας απαντησαν οτι δεν ειχαν χρησιμοποιησει κρεμα γαλακτος γιατι "μπουκωνε" και βαρυνε το φαγητο, αλλα αντιθετα χρησιμοποιησαν το "φυσικο" λιπος που ειχαν βγαλει το μπεικον και τα λοιπα υλικα που ειχαν χρησιμοποιησει οταν τα τσιγαρισαν και αυτο το λιπος εριξαν στα μακαρονια. Γενικα θεωρουσαν οτι οι συνταγες τους ηταν πλεον πιο γκουρμε και για γνωστες της γευσης και με αντιμετωπισαν με μια συμπεριφορα Ελληναρα που θελει να κολυμπαει στα λιπη και τα τριγλυκεριδια και δεν εχω ιδεα απο γευση.

Επισης το πιατο που περναμε κλασσικα με την ποικιλια των αλλαντικων το ειχαν ψευτισει παρα πολυ, γενικα η κουζινα τους επεσε 3 επιπεδα για πλακα.

Και τωρα που πηραν και το Μποτρινι!!!!!!!! Ο Ελληνας ρε παιδι μου δεν θελει γκουρμε βλακειες, παπια με καστανα και χοιρινο με δαμασκηνα.

Δωσε μου εμενα κοντοσουβλι και αρνακι στη γαστρα στα Βλαχικα με μια τηγανιτές πατατες και κρατα ολα τα γκουρμε για παρτη σου.
Δωσε μου μακαροναδα με μπολικο κιμα (της Ελληνιδας μανας) και κρατα της πεστο, μπεστο, βγεστο και της ανοστες καρμποναρες για παρτη σου.

Εννοειται δεν ξαναπατησα και ουτε προκειται.

prodromosfan
24-01-10, 13:40
La Pasteria μεχρι και πριν 3-4 χρονια ειχε καλα πιατα (αλλα παντα πι@σοκολε). Πριν 3-4 χρονια ομως αποφασισαν να αλλαξουν τον καταλογο και να κανουν τα γευματα και καλα πιο light, πιο εκλεπτυσμενα.

[.....]


Και τωρα που πηραν και το Μποτρινι!!!!!!!! Ο Ελληνας ρε παιδι μου δεν θελει γκουρμε βλακειες, παπια με καστανα και χοιρινο με δαμασκηνα.

[.....]

Εννοειται δεν ξαναπατησα και ουτε προκειται.


Όπως τα λες για το La Pasteria.

Γιατί ενας άνθρωπος που εχει βραβευτεί για μαγειρική δυτικών προτύπων με ένα michelin πρέπει οπωσδήποτε να θεωρείτε Guru της γευσης και της κουζίνας???????

Ξεχρεωνει την αναγνωρισιμοτητα του απο την τηλεόραση και το απείρως κατώτερο του original show που παρουσιαζει, με μα:censored:ίες και αρπαχτές (βλέπε Διαφήμιση πατατάκια)

Κι ομως πολλοί που ξέρω "αναβαθμίσαν" τη συγκεκριμενη αλυσιδα καταστημάτων στην συνειδηση και τις επιλογες τους λόγω Hector.

Πηγα την προηγουμενη βδομαδα και εφυγα στην αρχή του κυρίως πιάτου.

ΔΕΝ πρόκειται να πάω ξανα σε εστιατόριο που θεωρείτε "καλό", τουλάχιστον όχι για να φάω. :mad:

Sovjohn
25-01-10, 01:41
Που ειναι η Santa Pasta????

La Pasteria μεχρι και πριν 3-4 χρονια ειχε καλα πιατα (αλλα παντα πι@σοκολε). Πριν 3-4 χρονια ομως αποφασισαν να αλλαξουν τον καταλογο και να κανουν τα γευματα και καλα πιο light, πιο εκλεπτυσμενα. Για παραδειγμα ειχα παει πριν 3 χρονια (τελευταια φορα και δεν ξαναπατησα), ο καταλογος ειχε μεινει ο μισος, τα πιατα που εφερναν ηταν οι μισες ποσοτητες, το αγαπημενο μου πιατο Μπιστεκα Παεσανα δεν υπηρχε πλεον και ως κλασσικος μακαρονας πηρα μια καρμποναρα.

Δεν εχω φαει πιο αισχος καρμποναρα στη ζωη μου. Οταν στο τελος μας ρωτησαν αν μας αρεσε το γευμα τους ειπαμε οχι. Για την καρμποναρα μου μας απαντησαν οτι δεν ειχαν χρησιμοποιησει κρεμα γαλακτος γιατι "μπουκωνε" και βαρυνε το φαγητο, αλλα αντιθετα χρησιμοποιησαν το "φυσικο" λιπος που ειχαν βγαλει το μπεικον και τα λοιπα υλικα που ειχαν χρησιμοποιησει οταν τα τσιγαρισαν και αυτο το λιπος εριξαν στα μακαρονια. Γενικα θεωρουσαν οτι οι συνταγες τους ηταν πλεον πιο γκουρμε και για γνωστες της γευσης και με αντιμετωπισαν με μια συμπεριφορα Ελληναρα που θελει να κολυμπαει στα λιπη και τα τριγλυκεριδια και δεν εχω ιδεα απο γευση.

Επισης το πιατο που περναμε κλασσικα με την ποικιλια των αλλαντικων το ειχαν ψευτισει παρα πολυ, γενικα η κουζινα τους επεσε 3 επιπεδα για πλακα.

Και τωρα που πηραν και το Μποτρινι!!!!!!!! Ο Ελληνας ρε παιδι μου δεν θελει γκουρμε βλακειες, παπια με καστανα και χοιρινο με δαμασκηνα.

Δωσε μου εμενα κοντοσουβλι και αρνακι στη γαστρα στα Βλαχικα με μια τηγανιτές πατατες και κρατα ολα τα γκουρμε για παρτη σου.
Δωσε μου μακαροναδα με μπολικο κιμα (της Ελληνιδας μανας) και κρατα της πεστο, μπεστο, βγεστο και της ανοστες καρμποναρες για παρτη σου.

Εννοειται δεν ξαναπατησα και ουτε προκειται.

Στον Πειραιά είναι στη Γρ. Λαμπράκη, ένα πολύ μικρό μέρος, αλλά με ωραία μακαρόνια. Εντάξει οι τιμές του είναι από 7-12 € το πιάτο, αλλά δεν είναι άσχημα (ούτε ποσοτικά).

Όσο για τα παραπάνω... Να καούν στην κόλαση. Η καρμπονάρα είναι συγκεκριμένη, δεν επιτρέπεται ο καθένας να την φτιάχνει όπως γουστάρει και να λέει "έτσι είναι η μόδα τώρα"...

Γενικά το να φας καλά έξω ή σε delivery σε ιταλικό στυλ είναι δύσκολο. Ωστόσο, πολύ ωραία μακαρονάδα, πεντανόστιμη, έφαγα από το Le Pierrot στη Φρεαττύδα (creperie είναι, απλά έχει και μερικά άλλα πιάτα). Προτείνεται (και σε delivery) ανεπιφύλακτα.

voithostyrempora2
25-01-10, 02:55
Ο γνωστός και εξαιρετικός Καλαμπόκας - όπου έχει μαζευτεί το φόρουμ πολλές φορές - από τον περασμένο Σεπτέμβριο, έχει και delivery.

Σε Νέα Σμύρνη και Π. Φάληρο.

Άμα βρείτε καλύτερο κοντοσούβλι και πανσέτα γράψτε μου.

Και η μοσχαρίσια του είναι επίσης εξαιρετική.

Όχι στην Καλλιθέα (πλατεία Δαβάκη) ?:(:(:(
Πες τηλέφωνο να το'χουμε άμα κάτσει η φάση:p.

Λοιποοοοοοοοοοοοοον,να πω εγώ για Καλλιθέα :p :

1)"Πρωταθλητές" Δημοσθένους 115, 210-9576905
Κάθε Κυριακή (σχεδόν) από δεύτερο έτος πάμε εκει με τα φιλαράκια μου και τρώμε,αν και δουλεύει κυρίως με delivery.Προτείνω καλαμάκι χοιρινό (δεύτερο καλύτερο που έχω φαει),καλαμάκι κοτόπουλο (δεύτερο καλύτερο που έχω φαει) ,κεμπαπ (καλύτερο που έχω φάει εβερ),αλλά και σουβλας (κλεφτικο χοιρινο,κλεφτικο κοτοπουλο, εξοχικό,κοντοσουβλι άπαιχτα) και ώρας και γυρος φοβερός (μόνο χοιρινός,κοτόπουλο δεν έχει).

(Δευτέρες κλειστά)

2)"Σουβλάκι της Χαροκόπου" Χαοκόπου 46 , 210-9596569
Το καλύτερο καλαμάκι χοιρινό και καλαμάκι κοτοπουλο που έχω φάει στη ζωή μου.Πρέπει αν το δοκιμασει κάθε συντοπίτης οπωσδήποτε.Τα σούβλας του εξερευνώνται ακόμα,τυο κοντοσουβλι που έχω δοκιμάσει είναι σε υψηλότατο επίπεδο.

(Κυριακές κλειστά)

3)"Η Θράκα της Καλλιθέας" Θησέως 76,210-9511194
Το καλύτερο κεμπάπ κοτόπουλο που έχω δοκιμάσει στη ζωή μου και το δεύτερο καλύτερο κεμπάπ έβερ.Και ο γύρος και τα καλαμάκια του κομπλέ,αλλά τα κεμπαπ είναι κωλοτέλεια που λένε και στο HIMYM :p.

4)"Κότα και γάιδαρος" Φιλαρέτου 87 και Πλάτωνος , 210-9595585
Πολύ εξειδικευμενο μαγαζί.Είναι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ 3χ3 μέτρα και ξεκινησε έχοντας ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ τρία πράγματα (καλαμακι χοιρινο,μπιφτέκια και λουκανικο).Τώρα είναι στα 7-8,αλλά παραμενει σε πολύ υψηλά στάνταρ:μπιφτέκι,καλαμακι χοιρινο,καλαμακι κοτοπουλο,κοτοπουλο μπούτι τα σπάνε.


Για πείτε κάνα άλλο από εδώ.Εχετε δοκιμάσει Μαλλιωρα (http://www.mallioras.gr/) ? κοντοσούβλι :):):)

Τρομερό topic Sovjohn,gratz :):):) .

CptBill
25-01-10, 10:17
Το είχα δοκιμάσει, αυτό στον Πειραιά, και δεν μου έκανε καλή εντύπωση...Ίσως να έφταιγε που ήταν οι πρώτες μέρες λειτουργίας του, πάντως κάτι έκανε λάθος.

Στον Πειραιά ανοίγει αυτές τις μέρες simply burgers όμως, που θα είναι σίγουρα ένα σκαλοπάτι πιο πάνω. Στην Σωτήρος θα το ανοίξουν ;)

κανε και μια δευτερη προσπαθεια, συγκριτικα παντως με κατι goodys που ετρωγα παλια δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης, απο τοτε που δοκιμασα lets burger τα goodys μου φαινονται λαστιχενια και ανοστα.
Απο την αλλη δεν εχω δοκιμασει ποτε simply burger (και απο οτι βλεπω φερνουν πια και στα Καμινια!) οποτε μεσα στην εβδομαδα θα κανω τη πρωτη μου παραγγελια,

no_logo
25-01-10, 11:45
Απο την αλλη δεν εχω δοκιμασει ποτε simply burger (και απο οτι βλεπω φερνουν πια και στα Καμινια!) οποτε μεσα στην εβδομαδα θα κανω τη πρωτη μου παραγγελια,

πανάκριβα και άνοστα
το μόνο θετικό είναι η μερίδα, πραγματικά μπόλικη και χορταστική. Τι να το κάνεις όμως αν δεν έχει γεύση

Xouzouris
25-01-10, 11:58
Να καούν στην κόλαση. Η καρμπονάρα είναι συγκεκριμένη, δεν επιτρέπεται ο καθένας να την φτιάχνει όπως γουστάρει και να λέει "έτσι είναι η μόδα τώρα"...

...η οποια "συγκεκριμενη" καρμποναρα βεβαια ΔΕΝ προβλεπει κρεμα γαλακτος αλλα χτυπημενα αυγα ουτε μπεϊκον αλλα pancetta (coppata ή guanciale), οπως η καθε "συγκεκριμενη" πιτσα ΔΕΝ προβλεπει πουθενα οποιοδηποτε κιτρινο τυρι πλην parmigiano/grana αλλα αυστηρα mozzarella και βεβαια με τιποτε αυτο το συνοθυλευμα υλικων/γευσεων που ονομαζουμε "σπεσιαλ" και συναφη. ;)

Καλως ή κακως ομως, τα πιατα προσαρμοζονται στα γουστα/γευσεις των εκαστοτε ιθαγενων. Πηγαινε Κινα και αμα φας ο,τιδηποτε κοντινο σε αυτο που σερβιρεται εδω, τρυπα μου τη μυτη.


- "Τομας" στη Σαρκουδινου στο Νεο Κοσμο. Μακραν το καλυτερο οριτζιναλε κεμπαπ που εχω φαει. Παρτε το "δικαννο" για διπλη απολαυση ή γιαουρτλου μεριδα για απλετη ικανοποιηση. Προσοχη, δεν βαζει τζατζικι by default.

- "Βλασσης" στους Αμπελοκηπους κοντα στο Ιπποκρατειο για απιστευτο σπιτικο φαγητο σε πολυ φιλικες τιμες. Ακουσα ομως οτι κλεινει ή μετακομιζει λογω ιδιοχρησης του χωρου, δεν εχω μαθει λεπτομερειες.

Sebu
29-01-10, 00:10
Γενικά το να φας καλά έξω ή σε delivery σε ιταλικό στυλ είναι δύσκολο. Ωστόσο, πολύ ωραία μακαρονάδα, πεντανόστιμη, έφαγα από το Le Pierrot στη Φρεαττύδα (creperie είναι, απλά έχει και μερικά άλλα πιάτα). Προτείνεται (και σε delivery) ανεπιφύλακτα.

Επίσης πολύ ωραία μακαρόνια και σε καλές τιμές έχω φάει στη "Φράουλα" (βασικά κρεπερί και αυτή). Είναι στο Μικρολίμανο, στην κατηφόρα (Ναυάρχου Βότση), πηγαίνοντας για Μικρολίμανο, όπως ερχόμαστε από την Βασιλέως Παύλου (ο παραλιακός δρόμος του τρόλλευ από Πασαλιμάνι προς Μικρολίμανο).

Ηταν στο τέλος της κατηφόρας (λέω ήταν γιατί έχω κανα χρόνο να πάω και φοβάμαι μην έχει κλείσει).

Νikosanagn
29-01-10, 00:21
Yπάρχει βέβαια και αυτό το πολύ χρήσιμο site! http://www.thelosouvlakia.gr/

Πάντως στον Άλιμο έχουμε τα χειρότερα σουβλάκια! από ολους τους δήμους μακραν...

apok
29-01-10, 00:33
Επίσης πολύ ωραία μακαρόνια και σε καλές τιμές έχω φάει στη "Φράουλα" (βασικά κρεπερί και αυτή). Είναι στο Μικρολίμανο, στην κατηφόρα (Ναυάρχου Βότση), πηγαίνοντας για Μικρολίμανο, όπως ερχόμαστε από την Βασιλέως Παύλου (ο παραλιακός δρόμος του τρόλλευ από Πασαλιμάνι προς Μικρολίμανο).

Ηταν στο τέλος της κατηφόρας (λέω ήταν γιατί έχω κανα χρόνο να πάω και φοβάμαι μην έχει κλείσει).

Την βλέπεις και εσυ την τρύπα ετσι;;;:p

WAntilles
29-01-10, 01:57
1)"Πρωταθλητές" Δημοσθένους 115, 210-9576905
Κάθε Κυριακή (σχεδόν) από δεύτερο έτος πάμε εκει με τα φιλαράκια μου και τρώμε,αν και δουλεύει κυρίως με delivery.Προτείνω καλαμάκι χοιρινό (δεύτερο καλύτερο που έχω φαει),καλαμάκι κοτόπουλο (δεύτερο καλύτερο που έχω φαει) ,κεμπαπ (καλύτερο που έχω φάει εβερ),αλλά και σουβλας (κλεφτικο χοιρινο,κλεφτικο κοτοπουλο, εξοχικό,κοντοσουβλι άπαιχτα) και ώρας και γυρος φοβερός (μόνο χοιρινός,κοτόπουλο δεν έχει).

(Δευτέρες κλειστά)

Όχι εμένα είναι το καλύτερο καλαμάκι χοιρινό που έχω φάει.

Το μαγαζί το ξέρω, και είμαι τακτικότατος πελάτης, πάνω από 15 χρόνια.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 0 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης η Ιωνία στη Νέα Σμύρνη.

Αν βρείτε καλύτερο κοτόπουλο στα κάρβουνα (σχάρας), λεπτο-μπαλτοκομμένο σε παϊδάκια, πείτε μου πού είναι για να πηγαίνω.

voithostyrempora2
29-01-10, 02:08
Σε ευχαριστώ πολύ WAntilles.Θα προβώ στις κατάλληλες κινήσεις τάχιστα :p:p:p.

WAntilles
29-01-10, 02:13
Σε ευχαριστώ πολύ WAntilles.Θα προβώ στις κατάλληλες κινήσεις τάχιστα :p:p:p.

Ευλόγησον. :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.