PDA

Επιστροφή στο Forum : WD5000AAKS και εγγύηση πλαισίου?????



Darth Revan
16-07-09, 00:21
Καλησπέρα σε όλους.Είχα αγορασει αυτον τον δίσκο πριν 1 χρόνο κ 6 μήνες http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...5B7437F6362696 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=841706&CAPACITY=500+GB&category=69977741&catalog=20&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE59F6DF1149D8E3093D539169A641233D4428188E4FE6896292496B568BA8B067830E110B0C79837E5F2FC39FF524 E14C9138A82C8C26DD68081F2CF6DA2D621343743543C0E81F3BD2BCC14DA5DE67B59B74E07ADB949F1B93A697C612267616D6A62E893AF85C58F79D D0F7C387D76F7A5B7437F6362696).Κοντά στον χρόνο άρχισε να κάνει ενα ήχο σαν να προσπαθεί να διαβάσει κ να χτυπάει κατι μεταλλικό.Τον δίσκο τον είχα για torrents,κατεβαζα 24/7.'Οταν άνοιγα το program files που είχα το utorrent ψιλοκόλλαγε για λίγο.
Του έκανα ένα format k ψιλοεστρωσε. Μετά απο λίγο καιρό άρχισε να κανει αυτο τον θόρυβο πάλι.Πρίν 2 μέρες μου εκανε reboot το pc.Άκουσα τον δισκο να κλεινει κ μετα εκανε reboot.Ειδα event viewer κ ελεγε αυτο The file system structure on the disk is corrupt and unusable. Please run the chkdsk utility on the volume K:.Μετά δεν έκανε boot καθόλου.Αναγκάστηκα να τον βγάλω.
Εκανα backup με τα 1000 ζόρια.Τον ειχα βάλει σε εξωτερική θήκη.Τον πήγα σήμερα πλαίσιο,εχει εγγυηση 3 χρόνια!Τον πήρε ο υπαλληλάκος με ρωτάει τι εχει,κ μου λέει πως θα τον δει ο τεχνικός κανοντάς του τεστ(????!!!!!!http://www.insomnia.gr/forum/images/smilies/mad.png)κ αν ειναι χαλασμένος θα μου τον αλλάξουνε αλλιως λέει αν ειναι οκ θα πληρώσω κ 5€!
Ελεος!Κανονικα δεν θα πρεπε να μου τον αλλάξουνε επιτόπου η έστω να τον δουνε επιτόπου!Τσαντιστηκα κ έφυγα κ περίμενα να με πάρουνε σήμερα υποτίθεται αλλα τίποτα!Ειμαι αποφασισμένος να κάνω φασαρία αύριο(Εκανα κ το diagnostic της Wd και δεν το περνάει
(Test Result: FAIL Test Error Code: 06-Quick Test on drive 2 did not complete! Status code = 07 (Failed read test element), Failure Checkpoint = 65 (Error Log Test) SMART self-test did not complete on drive 2!))
Ακούω τις γνώμες σας!http://www.insomnia.gr/forum/images/smilies/mad.png

alexgk
16-07-09, 03:32
Εδώ είναι το λεπτό σημείο αν η εγγύηση καλύπτει το προϊόν και την εργασία (τον τεχνικό έλεγχο στην προκείμενη περίπτωση) ή μόνον το προϊόν. Είναι αυτά τα σημεία που θέλουν προσοχή όταν αγοράζουμε κάτι. Δηλαδή αν το προϊόν βγει πως δεν έχει πρόβλημα πληρώνεις τον τεχνικό έλεγχο. Αν έχει πρόβλημα δεν τον πληρώνεις. Το ξεκαθαρίζει κάπου όταν το αγοράζεις για να το γνωρίζεις; Αν ναι τότε εντάξει. Αν όχι, τότε δεν είναι καθόλου εντάξει.

Darth Revan
16-07-09, 03:36
Εδώ είναι το λεπτό σημείο αν η εγγύηση καλύπτει το προϊόν και την εργασία (τον τεχνικό έλεγχο στην προκείμενη περίπτωση) ή μόνον το προϊόν. Είναι αυτά τα σημεία που θέλουν προσοχή όταν αγοράζουμε κάτι. Δηλαδή αν το προϊόν βγει πως δεν έχει πρόβλημα πληρώνεις τον τεχνικό έλεγχο. Αν έχει πρόβλημα δεν τον πληρώνεις. Το ξεκαθαρίζει κάπου όταν το αγοράζεις για να το γνωρίζεις; Αν ναι τότε εντάξει. Αν όχι, τότε δεν είναι καθόλου εντάξει.

3ετη εγγυηση πλαισιου!Τωρα δεν ξερω αν ξεκαθαριζει!:evil:

alexgk
16-07-09, 03:39
Γενική διατύπωση φίλε μου που δεν ξεκαθαρίζει.....

sdikr
16-07-09, 04:00
(Test Result: FAIL Test Error Code: 06-Quick Test on drive 2 did not complete! Status code = 07 (Failed read test element), Failure Checkpoint = 65 (Error Log Test) SMART self-test did not complete on drive 2!))
Ακούω τις γνώμες σας!http://www.insomnia.gr/forum/images/smilies/mad.png

Του κάνεις σε αυτό μια εκτύπωση και πας μαζί με αυτό στο πλασιο.
το ίδιο utility θα κάνουν χρήση και εκεί.


Στην τελική αφού ξέρεις οτι έχει πρόβλημα ποιο το πρόβλημα την χρέωσης των 5 ευρώ;

Darth Revan
16-07-09, 09:35
Του κάνεις σε αυτό μια εκτύπωση και πας μαζί με αυτό στο πλασιο.
το ίδιο utility θα κάνουν χρήση και εκεί.


Στην τελική αφού ξέρεις οτι έχει πρόβλημα ποιο το πρόβλημα την χρέωσης των 5 ευρώ;

Επειδή πιστευω πως δεν θα κανουνε κανενα τεστ κ θα με χρεωσουνε κ 5€ ετσι για πλακα!

f15
16-07-09, 10:32
Επειδή πιστευω πως δεν θα κανουνε κανενα τεστ κ θα με χρεωσουνε κ 5€ ετσι για πλακα!

Πιστεύω οτι δεν πάνε για 5 ευρω στο πλαισιο .100 % θα στον αλλάξουν αλλα το κάνουν αυτό (έλεγχο) για να μην αλλάζουν για πλάκα ανταλλακτικά οι υπάλληλοι .

manicx
16-07-09, 10:56
Πρόσφατη εμπειρία από ΠΛΑΙΣΙΟ, πήγα σκληρό όπου είχε ένα πρόβλημα δύσκολο να αναπαραχθεί. Είχα ανοίξει και σχετικό topic. Μου έβγαζε ο σκληρός αρχεία με 0bytes στα καλά καθούμενα κι έχανα data. Να μην στα πολυλογώ τον πήγα και οι άνθρωποι έβγαλαν πιστωτικό. Δεν ανέφεραν ποτέ για 5 ευρώ αλλά και να ανέφεραν, όταν κάτι είναι εντός εγγύησης δεν πρέπει να πληρώσεις. Εγώ θα καλούσα τον διευθυντή του καταστήματος και θα έλεγα ότι κάτι που είναι στην εγγύηση δεν το πληρώνω.

ela002
16-07-09, 13:06
"χάλασε" και το πλαίσιο.

Undisputed
16-07-09, 16:47
Πριν ένα μηνα πηγα έναν WD 250 2ετίας με πρόβλημα. Τους τον άφησα, με το διαγνωστικό τυπωμένο, τον έλεγξαν, και μετά από 1 ημέρα μου έκοψαν πιστωτικό με την ΤΡΕΧΟΥΣΑ τιμή του δίσκου για να πάρω ότι θέλω.

Ουτε 5 ευρώ, ούτε τίποτα. Απλα περιμενα 24 ώρες. Σε αυτά είναι άψογοι στο Πλαισιο.

Papados
16-07-09, 16:54
Από την στιγμή που έιναι χαλασμένος ο δίσκος το πλαίσιο θα τον αλλάξει. Τα 5 ευρώ είναι για ν αμη πηγαίνει ο καθένας εκεί και λεει τα δικά του. Ας πούμε ότι λειτουργή σαν "μερική αποσυμφόρηση" του σερβις.
Αρα δεν υπάρχει λόγος ούτε να αγχώνεσαι για 5 εύρω ούτε να νευριάζεις.
Μην χαλίεσαι με τέτοιες ζέστες:COOL:

Darth Revan
16-07-09, 21:07
Από την στιγμή που έιναι χαλασμένος ο δίσκος το πλαίσιο θα τον αλλάξει. Τα 5 ευρώ είναι για ν αμη πηγαίνει ο καθένας εκεί και λεει τα δικά του. Ας πούμε ότι λειτουργή σαν "μερική αποσυμφόρηση" του σερβις.
Αρα δεν υπάρχει λόγος ούτε να αγχώνεσαι για 5 εύρω ούτε να νευριάζεις.
Μην χαλίεσαι με τέτοιες ζέστες:COOL:


Πριν ένα μηνα πηγα έναν WD 250 2ετίας με πρόβλημα. Τους τον άφησα, με το διαγνωστικό τυπωμένο, τον έλεγξαν, και μετά από 1 ημέρα μου έκοψαν πιστωτικό με την ΤΡΕΧΟΥΣΑ τιμή του δίσκου για να πάρω ότι θέλω.

Ουτε 5 ευρώ, ούτε τίποτα. Απλα περιμενα 24 ώρες. Σε αυτά είναι άψογοι στο Πλαισιο.


"χάλασε" και το πλαίσιο.


Πρόσφατη εμπειρία από ΠΛΑΙΣΙΟ, πήγα σκληρό όπου είχε ένα πρόβλημα δύσκολο να αναπαραχθεί. Είχα ανοίξει και σχετικό topic. Μου έβγαζε ο σκληρός αρχεία με 0bytes στα καλά καθούμενα κι έχανα data. Να μην στα πολυλογώ τον πήγα και οι άνθρωποι έβγαλαν πιστωτικό. Δεν ανέφεραν ποτέ για 5 ευρώ αλλά και να ανέφεραν, όταν κάτι είναι εντός εγγύησης δεν πρέπει να πληρώσεις. Εγώ θα καλούσα τον διευθυντή του καταστήματος και θα έλεγα ότι κάτι που είναι στην εγγύηση δεν το πληρώνω.

Μακάρι να είναι ετσι.Δεν με πήρανε τηλέφωνο ακόμα πάντως!Και εμένα μου κακοφάνηκε επειδη ξέρω πως το πλαίσιο ειναι άριστο σε service!Θα πάω άυριο απο εκεί και θα σας ενημερώσω!Σας ευχάριστω ολους για τις απαντήσεις!:oneup:

JULIANIK
16-07-09, 21:27
και μετά από 1 ημέρα μου έκοψαν πιστωτικό με την ΤΡΕΧΟΥΣΑ τιμή του δίσκου για να πάρω ότι θέλω.
:hmm:
Δηλαδή αν αγορασει καποιος εναν WD που κανει σημερα 49 ευρω,
και που εχει -και καλα- 5 χρονια εγγυηση,
αν του χαλασει στα 4,5-5 χρονια, που ο δισκος μαλλον δεν θα κυκλοφορει
τι πιστωτικο θα του κοψουν
και για να αγορασει τι τοτε μ'αυτα?
Γλυφιτζουρι απο την παρακειμενη περιπτερου*?


*('εξωτερικος' συνεργατης, εξοφλησης πιστωτικων με εξειδικευση στα 5ετιας) :p

Darth Revan
16-07-09, 22:25
:hmm:
Δηλαδή αν αγορασει καποιος εναν WD που κανει σημερα 49 ευρω,
και που εχει -και καλα- 5 χρονια εγγυηση,
αν του χαλασει στα 4,5-5 χρονια, που ο δισκος μαλλον δεν θα κυκλοφορει
τι πιστωτικο θα του κοψουν
και για να αγορασει τι τοτε μ'αυτα?
Γλυφιτζουρι απο την παρακειμενη περιπτερου*?


*('εξωτερικος' συνεργατης, εξοφλησης πιστωτικων με εξειδικευση στα 5ετιας) :p

Κοίτα τον συγκεκριμένο δισκο τον είχα πάρει 107€ πριν 1,5 χρόνο κ τώρα κάνει 52:p!Με άλλα 20€ παίρνω 1ΤΒ οπότε συμφέρει!;)

dikal
16-07-09, 22:39
Γι αυτό κόβουν το πιστωτικό στην τρέχουσα τιμή. Αν το έκοβαν στην τιμή που αγοράστηκε θα πήγαινες πίσω δίσκο και θα έφευγες με laptop.

Hodad
16-07-09, 22:45
:hmm:
Δηλαδή αν αγορασει καποιος εναν WD που κανει σημερα 49 ευρω,
και που εχει -και καλα- 5 χρονια εγγυηση,
αν του χαλασει στα 4,5-5 χρονια, που ο δισκος μαλλον δεν θα κυκλοφορει
τι πιστωτικο θα του κοψουν
και για να αγορασει τι τοτε μ'αυτα?
Γλυφιτζουρι απο την παρακειμενη περιπτερου*?


*('εξωτερικος' συνεργατης, εξοφλησης πιστωτικων με εξειδικευση στα 5ετιας) :p

Θα σου απαντήσω εγώ μιας και έχω κακή εμπειρία.
Samsung 500άρης λιγότερο από 2ετία αγορασμένος. Μου έκοψαν πιστωτικό 48 ευρώ (τον είχα αγοράσει 80κάτι).
Όταν ρώτησα πώς τιμολογήθηκε ο δίσκος μου είπαν κάτι αρλούμπες που ούτε θέλω να ξεστομίσω. Φυσικά έκανα 'φασαρία' (σίγα τη φασαρία δηλαδή μιας και λύθηκε αμέσως το πρόβλημα όταν ήρθε ο διευθυντής) γιατί με 48 ευρώ δεν 'αγόραζα' ούτε τον πιο σάπιο 500άρη του καταστήματος.
Εν τέλει μου έδωσαν τσάμπα έναν Seagate 500άρη αλλά αν δεν είχα μιλήσει θα είχα πληρώσει και από πάνω.

JULIANIK
16-07-09, 23:18
Θα σου απαντήσω εγώ μιας και έχω κακή εμπειρία.
Κι εγω εχω, αλλα ειναι ολιγον... μπαγιατικη. :p
Καπου στα μεσα/τελη του '90 ειχα αντιστοιχο προβλημα,
με εναν SCSI Micropolis 2Gb εξωτερικο... (διαστημικο μεγεθος, τεχνολογια και τιμη για την εποχη...) :lol:
και μου ειχαν πριξει τα συκωτια στον Πουλιαδη.
Δεν ειχε τεθει θεμα αλλαγης, αφου ο δισκος -και η μαρκα νομιζω-
δεν υπηρχε πλεον.
Τοτε, ισχυε οτι επρεπε να μου αντικαταστησουν τον δισκο, με ιδιο μοντελο, και αν δεν υπηρχε με αλλη μαρκα, στην πιο κοντινη χωρητικοτητα (40Gb νομιζω)
και ΧΩΡΙΣ να πληρωσω καμια διαφορα.
Αλλαξαν προς το χειροτερο λοιπον τα πραγματα.
Αναφερομαι βεβαια σε μεγαλες χρονικα εγγυησεις, 5ετιας

Undisputed
17-07-09, 00:13
:hmm:
Δηλαδή αν αγορασει καποιος εναν WD που κανει σημερα 49 ευρω,
και που εχει -και καλα- 5 χρονια εγγυηση,
αν του χαλασει στα 4,5-5 χρονια, που ο δισκος μαλλον δεν θα κυκλοφορει
τι πιστωτικο θα του κοψουν
και για να αγορασει τι τοτε μ'αυτα?


Η στον αλλάξουν με έναν ακριβώς ίδιο. Αν προτιμάς.

Απλά προσωπικά προτιμώ να βάλω 20 ευρώ παραπάνω και να πάρω έναν διπλάσιο ή τριπλασιο σε χωρητικότητα.

Patentman
17-07-09, 00:20
Οσο αφορά τα 5 ευρω (σε περιπτωση που δεν υπαρχει προβλημα).

To μονο σημειο που θελει προσοχη ειναι να εχεις απο πριν γραψει τον σειριακο αριθμο του δισκου.
Μην φτασουμε σε σημειο να αλλαζουν τον δισκο, να σου λενε οτι ηταν ενταξει και να πληρωνεις και 5€...

Αν και δεν νομιζω οτι το κανουν ή οτι θα το εκαναν.
Απλα λεμε.

Darth Revan
17-07-09, 02:13
Οσο αφορά τα 5 ευρω (σε περιπτωση που δεν υπαρχει προβλημα).

To μονο σημειο που θελει προσοχη ειναι να εχεις απο πριν γραψει τον σειριακο αριθμο του δισκου.
Μην φτασουμε σε σημειο να αλλαζουν τον δισκο, να σου λενε οτι ηταν ενταξει και να πληρωνεις και 5€...

Αν και δεν νομιζω οτι το κανουν ή οτι θα το εκαναν.
Απλα λεμε.

Δυστυχως δεν τον εχω σημειωσει!Οπότε αν γινει κάτι τετοιο αντε να το καταλάβω!Παντως σιγουρα εφταιγε ο δισκος αφου δεν μπορούασα να κάνω boot!Έχω βαλει στην ίδια ακριβώς θέση μέσα ενα samsung 500GB δανεικο κ δεν έχς το παραμικρό πρόβλημα!Οπότε στανταρ φταίει ο δίσκος!Δεν πέρναγε κ το διαγνώστικο της WD!:sorry:

ipo
17-07-09, 02:40
Το πλαίσιο είναι το καλύτερο με διαφορά σε after sales από τα μεγάλα καταστήματα Η/Υ. Μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά.

Αν ήταν το e-shop, να ανησυχούσες. Εκεί θέλανε να με χρεώσουν 8 ευρώ επειδή έκαναν τσάμπα έλεγχο σε εξάρτημα, που δε λειτουργούσε, αν το δούλευες σύμφωνα με το εγχειρίδιο. Ήθελε να κάνεις το αντίθετο από αυτό που έλεγε το εγχειρίδιο για να λειτουργήσει και στην αρχή ήθελαν να με χρεώσουν άσκοπη εργασία τεχνικού. Μόλις όμως έβαλα τον τεχνικό να διαβάσει το εγχειρίδιο χρήσης, παραδέχτηκε ότι είχα δίκιο και δε με χρέωσαν (μετά από 2 επισκέψεις στο κατάστημα, 1 ώρα αναμονής και πολλές αντιδράσεις από αυτούς).

Για μνήμη RAM, έκαναν μία εβδομάδα να την ελέγξουν στο e-shop για να δουν ότι είναι χαλασμένη και να κόψουν πιστωτικό. Μία εβδομάδα για έλεγχο μνήμης RAM... :down:

Αλλά στο πλαίσιο έχω αλλάξει σκληρό δίσκο σε 10 λεπτά. Τον έλεγξαν επί τόπου, είδαν ότι κάνει δυνατό θόρυβο και μου έκοψαν πιστωτικό με την τρέχουσα αξία του δίσκου.

Darth Revan
17-07-09, 03:47
Το πλαίσιο είναι το καλύτερο με διαφορά σε after sales από τα μεγάλα καταστήματα Η/Υ. Μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά.

Αν ήταν το e-shop, να ανησυχούσες. Εκεί θέλανε να με χρεώσουν 8 ευρώ επειδή έκαναν τσάμπα έλεγχο σε εξάρτημα, που δε λειτουργούσε, αν το δούλευες σύμφωνα με το εγχειρίδιο. Ήθελε να κάνεις το αντίθετο από αυτό που έλεγε το εγχειρίδιο για να λειτουργήσει και στην αρχή ήθελαν να με χρεώσουν άσκοπη εργασία τεχνικού. Μόλις όμως έβαλα τον τεχνικό να διαβάσει το εγχειρίδιο χρήσης, παραδέχτηκε ότι είχα δίκιο και δε με χρέωσαν (μετά από 2 επισκέψεις στο κατάστημα, 1 ώρα αναμονής και πολλές αντιδράσεις από αυτούς).

Για μνήμη RAM, έκαναν μία εβδομάδα να την ελέγξουν στο e-shop για να δουν ότι είναι χαλασμένη και να κόψουν πιστωτικό. Μία εβδομάδα για έλεγχο μνήμης RAM... :down:

Αλλά στο πλαίσιο έχω αλλάξει σκληρό δίσκο σε 10 λεπτά. Τον έλεγξαν επί τόπου, είδαν ότι κάνει δυνατό θόρυβο και μου έκοψαν πιστωτικό με την τρέχουσα αξία του δίσκου.

Εμένα μου είπανε πως θα τον ελεγξουνε εντος της ημέρας,προχθές δηλαδη!Θα δείξει αύριο...!

amoyda
17-07-09, 09:10
Αλλά στο πλαίσιο έχω αλλάξει σκληρό δίσκο σε 10 λεπτά. Τον έλεγξαν επί τόπου, είδαν ότι κάνει δυνατό θόρυβο και μου έκοψαν πιστωτικό με την τρέχουσα αξία του δίσκου.

τιποτα δεν ελεγξαν...τους ειπα οτι κανει κατι σαν κλικ....κλικ:p πηρα ενα αλλο και εφυγα

αυτο με το πιστωτικο δεν παιζει να σου δωσουν το ιδιο με τα χρηματα που εδωσες την αρχη.
εξαρταται βεβαια και ποσο καιρο μετα την αγορα χαλασε το προιον.
εαν αγορασες το προιον π.χ 200€ και εχει πεσει στα 20€,συνηθισμενο φαινομενο στo hardware,μετα απο δυο χρονια,δεν ειναι υποχρεωμενοι να σου πιστωσουν ολο το ποσο αλλα την αντικατασταση του με προιον ισο η και καλυτερο.
αμα ηταν ετσι...χαρα σε μας.:rofl:
παντως μια επισκεψη στον υπευθυνο του καταστηματος λυνει πολλα προβληματα,οι τεχνικοι ειναι πιο σκληρα καρυδια.

drhouse
17-07-09, 16:37
Ας παραθέσω κι εγώ μερικά σχόλια.

1) Τα 3 ευρόπουλα δεν τα συζητώ καθόλου.
2 Φιλαράκο είσαι από τους λίγα μέλη που περιγράφουν το πρόβλημα του σκληρού άριστα.
Τα λές όλα με την έκφραση "μεταλικός θόρυβος". Οι πεισσότεροι περιγράφουν τον
θόρυβο του σκληρού με εκφράσεις τίκι τίκι, τάκα τάκα ... όταν όμως αναφέρεσαι σε
μεταλικό θόρυβο τότε υποψιάζεις τον τεχνικό τα μέγιστα.
Οποιοσδήποτε τεχνικός που ασχολήται με το θέμα των σκληρών καταλαβαίνει πως ο
σκληρός έχει πρόβλημα και δεν είναι καθόλου δύσκολο να το επιβεβαιώσει.
3) Τον σκληρό έπρεπε να τον αλλάξεις προ πολλού.
4) Για την αναφορά τεχνικών υπηρεσιών, RAM, μια εβδομάδα καθυστέριση ... επιτρέψτε
μου να παραθέσω μια μεγάλη μου απορία.

Γνωρίζοντας πολύ καλά, την δυσκολία ελέγχου των μνημών, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί
εταιρείες όπως το πλαίσιο, το e-shop ... κάνουν τον έλεγχο της RAM με software?

Για μένα και τα μικρομάγαζα είναι δύσκολο να επενδύσω 3000 ευρωπουλα για να αγοράσω μια συσκευή ελέγχου μνημών για το πλαίσιο και το κάθε πλαίσιο όμως δεν το καταλαβαίνω καθόλου.

Tsene
17-07-09, 17:20
Μπορούσες να το στείλεις απ' ευθείας στην ίδια την Western Digital
WD Support - Product Replacement for End Users (http://websupport.wdc.com/warranty/rmainfo.asp?custtype=end&lang=en)

ipo
17-07-09, 17:23
Μπορούσες να το στείλεις απ' ευθείας στην ίδια την Western Digital
WD Support - Product Replacement for End Users (http://websupport.wdc.com/warranty/rmainfo.asp?custtype=end&lang=en)
Αυτή είναι πιο σίγουρη διαδικασία, αλλά προσθέτει έξοδα αποστολής, κατάλληλη αντικραδασμική/αντιηλεκτροστατική συσκευασία (διαφορετικά λένε ότι χάλασε κατά την αποστολή) και βέβαια τουλάχιστον 2 εβδομάδες αναμονής.

Darth Revan
17-07-09, 18:04
Ας παραθέσω κι εγώ μερικά σχόλια.

1) Τα 3 ευρόπουλα δεν τα συζητώ καθόλου.
2 Φιλαράκο είσαι από τους λίγα μέλη που περιγράφουν το πρόβλημα του σκληρού άριστα.
Τα λές όλα με την έκφραση "μεταλικός θόρυβος". Οι πεισσότεροι περιγράφουν τον
θόρυβο του σκληρού με εκφράσεις τίκι τίκι, τάκα τάκα ... όταν όμως αναφέρεσαι σε
μεταλικό θόρυβο τότε υποψιάζεις τον τεχνικό τα μέγιστα.
Οποιοσδήποτε τεχνικός που ασχολήται με το θέμα των σκληρών καταλαβαίνει πως ο
σκληρός έχει πρόβλημα και δεν είναι καθόλου δύσκολο να το επιβεβαιώσει.
3) Τον σκληρό έπρεπε να τον αλλάξεις προ πολλού.
4) Για την αναφορά τεχνικών υπηρεσιών, RAM, μια εβδομάδα καθυστέριση ... επιτρέψτε
μου να παραθέσω μια μεγάλη μου απορία.

Γνωρίζοντας πολύ καλά, την δυσκολία ελέγχου των μνημών, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί
εταιρείες όπως το πλαίσιο, το e-shop ... κάνουν τον έλεγχο της RAM με software?

Για μένα και τα μικρομάγαζα είναι δύσκολο να επενδύσω 3000 ευρωπουλα για να αγοράσω μια συσκευή ελέγχου μνημών για το πλαίσιο και το κάθε πλαίσιο όμως δεν το καταλαβαίνω καθόλου.


Αυτή είναι πιο σίγουρη διαδικασία, αλλά προσθέτει έξοδα αποστολής, κατάλληλη αντικραδασμική/αντιηλεκτροστατική συσκευασία (διαφορετικά λένε ότι χάλασε κατά την αποστολή) και βέβαια τουλάχιστον 2 εβδομάδες αναμονής.


Προσπάθησα να το περιγράψω οσο καλύτερα γίνεται για να καταλάβετε τι έγινε!Αμα ειναι να χρειάζεται να το πάω στην WD για να μου το αλλάξουνε τοτε τι πάω πλαίσιο που έχει καλή εγγυηση υποτίθεται?:whistle:Παω τώρα παιδιά κ θα σας πω τι έγινε μετά!:rolleyes:

drhouse
17-07-09, 18:06
Αυτή είναι πιο σίγουρη διαδικασία, αλλά προσθέτει έξοδα αποστολής, κατάλληλη αντικραδασμική/αντιηλεκτροστατική συσκευασία (διαφορετικά λένε ότι χάλασε κατά την αποστολή) και βέβαια τουλάχιστον 2 εβδομάδες αναμονής.

7+7 ευρωπουλα για μεταφορικά.

Darth Revan
17-07-09, 23:00
Καλησπέρα παιδιά!Ολα καλα!Πηγα κ μου ειχανε κοψει χρεωστικο εβαλα αλλα 30€ κ πηρα τον WD 1 TB αφαίρεση προβληματικού link
Οποτε ολα καλα!Αψογο το service του πλαισιου!:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.