PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι μεσο χρησιμοποιείτε για backup?



Σελίδες : [1] 2 3

zaranero
19-07-09, 16:34
http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.TAY0038

Εγω λεω να παρω αυτα τα dvd τα 50 με
9,98 ευρω,ποτε δεν μου εχει βγει ελλατωματικο μεχρι τωρα.

Και αυτες τις χαρτινες θηκες των 100 με 5 ευρω.

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.FEL00500


Συνολικο κοστος για 100 dvd 29,96 ευρω και εχω διαθεσιμη χωρητικοτητα μιας και δεν τα γεμιζω πληρως επειδη βαριεμαι να ταιριαζω αναλογα τα αρχεια πες 4,2 GB*100=420 gb.

Το ασχημο ειναι οτι βαριεμαι να γραφω dvd...γραψε και γραψε και δεν τα προλαβαινω,βλεπεις εχω μια μανια να κατεβαζω που με πιανει που και που:)

Θα αγοραζα με την καμμια εξωτερικους σκληρους δισκους και θα γλιτωνα τη φασαρια με λιγα λεφτα παραπανω αλλα...σκληροι δισκοι ειναι αν χτυπησει χανεις 1,5TB πχ με το σκληρο δισκο που ελεγα να αγορασω ενω με τα dvd αντε να χασεις και κανα τεσσαρι dvd απο αστοχια υλικου,γρατζουνιες,,επειδη δεν ξερεις που τα εχεις κλπ.
Για να ειμαι εξασφαλισμενος με τους σκληρους θα ηθελα να τα εχω διπλη φορα τα δεδομενα αλλα το κοστος ανεβαινει πολυ.
Επισης blu-ray,dvd 9 ειναι πολυ ακριβα ακομα.

Εσεις πως λυνεται το προβλημα του backup?

nnn
19-07-09, 16:38
Raid 1 σε NAS και τα πολύ σημαντικά επιπλέον αντίγραφα σε άλλον δίσκο(backup).

Mouse Potato
19-07-09, 16:42
Raid 1 και είσαι μια χαρά.

Αν δεν θες να μπεις σ' αυτή τη διαδικασία (στησίματος του Raid), πάρε έναν σκληρό (όχι εξωτερικό) και απλά καν' τον sync (με κάποιο πρόγραμμα)

sdikr
19-07-09, 16:42
Backup θα πάρω μόνο αυτά που δεν υπάρχει περίπτωση να τα ξαναβρώ
πράγματικά αν είχα δεδομένα 420GB που δεν θα μπορούσα να ξαναβρώ δεν ξέρω τι θα εκάνα.

Θα προτιμούσα όμως το backup σε 2 ή 3 δίσκους που θα τους εξαφάνιζα σε ειδική θήκη κλπ κλπ αντί για cd-dvd

zaranero
19-07-09, 16:45
Διπλη εγγραφη δηλαδη με raid και επιπλεον backup?
Σιγουρα ασφαλεστατη και γρηγορη...αλλα ακριβη:(

Mouse Potato
19-07-09, 16:46
Διπλη εγγραφη δηλαδη με raid και επιπλεον backup?
Σιγουρα ασφαλεστατη και γρηγορη...αλλα ακριβη:(

http://en.wikipedia.org/wiki/RAID_1#RAID_1

ipo
19-07-09, 16:51
Για τα δεδομένα μου χρησιμοποιώ 1 εξωτερικό δίσκο και 2 εσωτερικούς. Για τα πιο σημαντικά υπάρχει και δεύτερος εξωτερικός, ενώ για ύψιστης σπουδαιότητας (εργασία, διπλωματική εργασία, ερευνητικό πρόγραμμα) υπάρχει offline δίσκος σε ντουλάπι που μπαίνει online (σπάνια) για το backup.

zaranero
19-07-09, 16:51
Raid 1
Ναι δηλαδη αν καταλαβα καλα παιρνεις πχ δυο δισκους απο 500 gb...και εχεις συνολικη χωρητικοτητα 500gb γιατι τα δεδομενα γραφονται διπλη φορα ε? Ετσι δεν ειναι?

seeker4all
19-07-09, 16:55
Εξωτερικο δίσκο.

ipo
19-07-09, 17:02
Ναι δηλαδη αν καταλαβα καλα παιρνεις πχ δυο δισκους απο 500 gb...και εχεις συνολικη χωρητικοτητα 500gb γιατι τα δεδομενα γραφονται διπλη φορα ε? Ετσι δεν ειναι?
Σωστά. Το raid1 είναι ο πιο γρήγορος και άμεσος τρόπος για να έχεις ανά πάσα στιγμή αντίγραφα των αρχείων σε δεύτερο δίσκο. Το κακό είναι ότι αν πάθει κάτι το τροφοδοτικό ή η παροχή ηλεκτρικού ρεύματος, μπορεί να τα καταστραφούν ταυτόχρονα και οι δύο δίσκοι. Μικρή η πιθανότητα σε σχέση με τις συνήθεις αιτίες καταστροφής δίσκου, αλλά υπαρκτή. Γι' αυτό το καλό backup παίρνεται σε δίσκο που έχει διαφορετική τροφοδοσία από το δίσκο-πηγή.

nikos93
19-07-09, 17:36
... Γι' αυτό το καλό backup παίρνεται σε δίσκο που έχει διαφορετική τροφοδοσία από το δίσκο-πηγή.

και αυτος ο δισκος θα συνδεεται στο ρευμα μονο οταν ειναι να κανουμε backup

ipo
19-07-09, 17:38
και αυτος ο δισκος θα συνδεεται στο ρευμα μονο οταν ειναι να κανουμε backup
Αυτό κάνω συνήθως. Το κακό με τη συγκεκριμένη επιλογή είναι ότι δεν έχεις ανά πάσα στιγμή backup, αλλά εξαρτάται από το πότε θυμήθηκες (είχες το χρόνο, κλπ) να κάνεις το τελευταίο backup.

arial
19-07-09, 17:43
2 εξωτερικους δισκους και DVD+R δισκακια Tayo

Mouse Potato
19-07-09, 17:44
2 εξωτερικους δισκους και DVD+R δισκακια Tayo

Tayo is the brand name?

arial
19-07-09, 17:46
Taiyo Yuden

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.TAY0056

Mouse Potato
19-07-09, 17:48
Taiyo Yuden

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.TAY0056

Nice τενκ γιου :)

drhouse
19-07-09, 18:54
Για τα cd/dvd ως μέσο αποθήκευσης κάτι έχουμε συζητήσει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=277495&highlight=dvd), ρίξε μια ματιά.

mrsaccess
19-07-09, 19:10
Σκληρούς δίσκους αλλά ποτέ δεν φτάνουν όσα TB και αν έχεις... :(

WAntilles
19-07-09, 19:17
1. DVD+R

Πάντα:

- DVD
- (+)
- R
- single layer
- Taiyo Yuden
- κεραμικά άσπρα

2. Έναν διαφορετικό φυσικό δίσκο από τα data, στον server.

flamelab
19-07-09, 19:26
1. DVD+RW TDK, βγάζει κόκκινα και μπλε, το ίδιο είναι, απλά τέλεια.
2. Flash sticks για μικροπράγματα.

hemlock
19-07-09, 19:29
1. DVD+RW TDK, βγάζει κόκκινα και μπλε, το ίδιο είναι, απλά τέλεια.
2. Flash sticks για μικροπράγματα.
DVD+RW?:blink:
Υπαρχουν ακομα τετοια δισκακια?:shock:
(βασικα θελω να με πεις αν χρησιμοποιεις ακομα εκεινο το 3χ αθλιο in CD)...:p

Gordito
19-07-09, 19:38
Το raid1 δεν ειναι τοσο ασφαλες για μενα, δε σε σωζει απο καταλαθος delete.

Back up εχω παρει απο τα αρχεια που θεωρω σημαντικα σε εξωτερικο σκληρο δισκο αλλα και σε δευτερο εσωτερικο σε αλλο pc.

Back up σε DVD δεν θα εκανα ποτε.

hemlock
19-07-09, 19:48
Το raid1 δεν ειναι τοσο ασφαλες για μενα, δε σε σωζει απο καταλαθος delete.

Back up εχω παρει απο τα αρχεια που θεωρω σημαντικα σε εξωτερικο σκληρο δισκο αλλα και σε δευτερο εσωτερικο σε αλλο pc.

Back up σε DVD δεν θα εκανα ποτε.
Συντροφε...Η λογικη με τα DVD εχει ως εξης:
Πχ εχεις εναν 250GB απο εκεινουν της σειρας χχχχχ.11 της seagate και απο την αλλη μερια εχεις 50 DVD....Ποια πιστευεις οτι θα σε γλιτωσουν απο τα να τραβας τα μαλλια σου?
Αν ειχες εναν τετοιο δισκο (βασικα οποιοδηποτε) και παθει "κατι" (σου γλυστρισει απο τα χερια) υπαρχει τροπος για να κανεις ανακτηση στα (οποια) δεδομενα σου?
Αντιθετα αν τα εχεις και σε dvds αντε να μην μπορεσεις να διαβασεις μερικα απο αυτα.;)
Αρα αντι να "χαιρετησεις" και τα 250GB θα "χαιρετησεις" μερικες 10δες GBs...

Gordito
19-07-09, 19:51
Αν χασεις τον δισκο, που εχεις τα back up, πας και παιρνεις εναν αλλο.

Αν εχεις τα DVD με τα δεδομενα στο ραφι, ουτε που ξερεις ποια δουλευουν και πως.

Να μη μιλησω για το χρονο και τον κοπο που γλυτωνεις κλπ.

Αξια; Ανεκτιμητη.

hemlock
19-07-09, 19:53
Αν χασεις τον δισκο, που εχεις τα back up, πας και παιρνεις εναν αλλο.

Αν εχεις τα DVD με τα δεδομενα στο ραφι, ουτε που ξερεις ποια δουλευουν και πως.

Να μη μιλησω για το χρονο και τον κοπο που γλυτωνεις κλπ.

Αξια; Ανεκτιμητη.
Τα δεδομενα σου δηλαδη δεν σε νοιαζουν....Εμενα ομως με νοιαζουν (γιατι μετριουνται σε 9ψηφια χωρητικοτητα)

mrsaccess
19-07-09, 19:55
Μα αφού το λέει και ο τίτλος: backup! Δηλαδή τα έχεις δύο φορές. Αν χάσεις το ένα από τα δύο μέσα το αντικαθιστάς όσο πιο γρήγορα μπορείς, δεν χάνεις τα δεδομένα σου.

Gordito
19-07-09, 20:04
Τα δεδομενα σου δηλαδη δεν σε νοιαζουν....Εμενα ομως με νοιαζουν (γιατι μετριουνται σε 9ψηφια χωρητικοτητα)

Tα δεδομενα μου ειναι λιγα, καποια μουσικη που βρισκεται δυσκολα και μερικες ταινιες/φωτο.
Δεν κραταω Backup απο 'αχρηστα' πραγματα.


Μα αφού το λέει και ο τίτλος: backup! Δηλαδή τα έχεις δύο φορές. Αν χάσεις το ένα από τα δύο μέσα το αντικαθιστάς όσο πιο γρήγορα μπορείς, δεν χάνεις τα δεδομένα σου.

Αυτο ακριβως.


Τα DVD εχουν πολλαπλασιες πιθανοτητες να χαλασουν απο ενα δισκο, ο οποιος αν χαλασει θα την παρεις χαμπαρι αμεσα, ενω με τα DVD μονο οταν θα ειναι κρισιμη η ωρα.

soichiro
19-07-09, 20:14
1. DVD+R

Πάντα:

- DVD
- (+)
- R
- single layer
- Taiyo Yuden
- κεραμικά άσπρα

2. Έναν διαφορετικό φυσικό δίσκο από τα data, στον server.

Νομίζω ότι είναι αυτά: http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.TAY0042

Εξαιρετικά DVD! Είχε τύχη και χρησιμοποίησα τα μπλε και -R, είδα και έπαθα να τελειώσω την 50αδα.

Για backup τώρα, δυο δίσκοι σε μορφή raid 1 σε PCI controller (καλό θα είναι να μην χρησιμοποιούμε τον raid controller της μητρικής) και επιπλέον sync του raid 1 σε εξωτερικό USB ή ακόμη καλύτερα σε κάποιο έτοιμο NAS ή δικό σου file server (για να μπορείς να έχεις τα αρχεία σου διαθέσιμα από όλους τους υπολογιστές).

sdikr
19-07-09, 20:16
Συντροφε...Η λογικη με τα DVD εχει ως εξης:
Πχ εχεις εναν 250GB απο εκεινουν της σειρας χχχχχ.11 της seagate και απο την αλλη μερια εχεις 50 DVD....Ποια πιστευεις οτι θα σε γλιτωσουν απο τα να τραβας τα μαλλια σου?
Αν ειχες εναν τετοιο δισκο (βασικα οποιοδηποτε) και παθει "κατι" (σου γλυστρισει απο τα χερια) υπαρχει τροπος για να κανεις ανακτηση στα (οποια) δεδομενα σου?
Αντιθετα αν τα εχεις και σε dvds αντε να μην μπορεσεις να διαβασεις μερικα απο αυτα.;)
Αρα αντι να "χαιρετησεις" και τα 250GB θα "χαιρετησεις" μερικες 10δες GBs...

Βασικά ναι μπορείς να ανακτήσεις τα δεδομένα σου, το θέμα είναι πόσα θέλεις να πληρώσεις, στα dvd όχι

George_GPS
19-07-09, 20:24
Πρωτα απ ολα ας ορίσω τι ειναι τα σημαντικά δεδομενα για μενα:

Κυριως αρχεία που εχουν δημιουργηθεί απο εμενα, δηλαδη: Φωρογραφιες, Βιντεο, Εργασιες, κ αλλα εγγραφα

Αρχεια τα οποια με κοπο εχω ταξινομήσει σε κατηγοριες, και αυτα ειναι ολα τα παραπάνω + η μουσικη μου.

Αυτα βρίσκονται σε κεντρικο partition που ειναι online οσο ο υπολογιστής μου ειναι ανοιχτος.

Βρισκονται επισης σε 2 δισκους 250GB εκ των οποίων ο ενας ειναι κ αυτος παντα online και συγχρονιζει αυτοματα με τα παραπάνω καθε μερα την ιδια ωρα. Ο αλλος 250GB βρίσκεται στο συρταρι και συγχρονίζει 1 φορα τις 2 βδομάδες χειροκινητα.

Τα παααρα πολυ σημαντικα γράφονται και σε CD DVD καλου κακου

Τα εξαιρετικα μεγαλου μεγεθους αρχει υπαρχουν μια φορα στο συστημα, καθως δε συμφερει να γινονται back-up αν γινει κατι (χτυπα ξυλο) ξαναβρίσκονται.

Πιστεύω ετσι ειμαι πάντα καλυμμένος.

Umbra
19-07-09, 20:26
Προφανώς μιλατε για μεγάλες χωρητικότητες..

Εμένα που τα σημαντικα αρχεία μου ειναι της ταξης το 1GB (εργασίες σημειωσεις κλπ) χρησιμοποιω εναν δευτερο δίσκο στον οποίο εχω ενα ίδιο φάκελο που 2-3 φορές την εβδομάδα τους συνχρονίζω με το SynchToy και χρησιμοποιώ και μια on-line εφαρμογή που το έχω ρυθμίσει κάθε μέρα να μου κάνει back-up τα αρχέια μου.

hemlock
19-07-09, 20:34
Βασικά ναι μπορείς να ανακτήσεις τα δεδομένα σου, το θέμα είναι πόσα θέλεις να πληρώσεις, στα dvd όχι
Πες μου οτι θα πηγαινες σε μαγαζι να κανεις ανακτηση σε ταινιες/mp3 etc multimedia αρχεια?:whistle:

sdikr
19-07-09, 20:53
Πες μου οτι θα πηγαινες σε μαγαζι να κανεις ανακτηση σε ταινιες/mp3 etc multimedia αρχεια?:whistle:


Συγνώμη αλλά μιλάμε για backup, όχι για ταινίες - Mp3

hemlock
19-07-09, 20:54
Συγνώμη αλλά μιλάμε για backup, όχι για ταινίες - Mp3
Αν ειναι να κανεις Backup <10GBs σε raid δηλαδη σε 2+ δισκους ειναι................................................................

Mouse Potato
19-07-09, 20:56
100% ασφαλές backup δεν υπάρχει. Τώρα αν ο καθένας χρησιμοποιεί διαφορετικούς τρόπους εξαρτάται απ' τον χρόνο, τις γνώσεις και τα λεφτά που διαθέτει. Μακάρι να μπορούσαμε να έχουμε έναν χώρο που θα τοποθετούσαμε τα αρχεία που είναι σημαντικά για μας και να μπορούσαν να διατηρηθούν αει (ή τουλάχιστον δεν τον γνωρίζω εγώ).

Tsene
19-07-09, 22:03
Στο σπίτι:
Εγγραφή των προσωπικών δεδομένων (έγγραφα,εικόνες,email) σε εξωτερικό δίσκο+ DVD όταν βρεθεί χρόνος.
Τα υπόλοιπα αρχεία όπως ταινίες,μουσική πιάνουν πολύ χώρο οπότε μια απλή εγγραφή σε dvd έτσι για να υπάρχουν νομίζω ότι αρκεί αφού μπορώ να τα ξαναβρώ πολύ εύκολα.

Στη δουλειά:
Από τον server με 4 δίσκους σε RAID 1+0 καθημερινή εγγραφή σε NAS που έχει και αυτός 4 δίσκους σε raid 1+0 και εγγραφή σε Tape streamer.

crypter
19-07-09, 23:12
Οτι σημαντικα δεδομενα εχω τα περναω παντα σε 2 απο τους εσωτερικους του κεντρικου pc, στον εσωτερικο του αλλου pc (κλειδωμενα με truecrypt) και στο στικακι των 8GB αν και οταν χωρανε. Δυο-τρεις φορες εχει τυχει να τα ανεβασω και σε online storage (εννοειται κρυπτογραφημενα) για να ειμαι καπως πιο σιγουρος οτι δεν θα χαθουν.

Gordito
19-07-09, 23:13
Kαπως πιο σιγουρος;
:rofl:

Mouse Potato
19-07-09, 23:14
Ας αναφέρει κάποιος κάποιον αξιόπιστο web storage server για μικρό backup (δεν μας επιτρέπει και πολλά η aDSL)

Thanx

Κάπου είχα βρει παλιά trick με το gmail μιας και έχει αρκετό χώρο

George_GPS
19-07-09, 23:19
Ας αναφέρει κάποιος κάποιον αξιόπιστο web storage server για μικρό backup (δεν μας επιτρέπει και πολλά η aDSL)

Thanx

Κάπου είχα βρει παλιά trick με το gmail μιας και έχει αρκετό χώρο

Για μικρα και σημαντικα αρχεια χρησιμοποιώ το dropbox (http://www.getdropbox.com/) με εχει βολέψει παρα πολύ.

Tsene
19-07-09, 23:21
Ας αναφέρει κάποιος κάποιον αξιόπιστο web storage server για μικρό backup (δεν μας επιτρέπει και πολλά η aDSL)

Thanx

Κάπου είχα βρει παλιά trick με το gmail μιας και έχει αρκετό χώρο

GMail Drive shell extension (http://www.viksoe.dk/code/gmail.htm)

Dropbox (http://www.getdropbox.com/)

Mouse Potato
19-07-09, 23:22
Ευχαριστώ guys. Αυτά ακριβώς έψαχνα :)

WAntilles
19-07-09, 23:27
Τα παααρα πολυ σημαντικα γράφονται και σε CD καλου κακου

Παντελώς αναξιόπιστο.

Μόνο τα DVD+R είναι αξιόπιστα μέσα σήμερα για long-term backup.

George_GPS
19-07-09, 23:31
Παντελώς αναξιόπιστο.

Μόνο τα DVD+R είναι αξιόπιστα μέσα σήμερα για long-term backup.

κακός έγραψα CD, φυσικά και εννοούσα DVD :oops:

thanx

gtklocker
19-07-09, 23:31
Εγώ, θα σου πρότεινα να μην εμπιστεύεσαι ευαίσθητα προσωπικά αρχεία στο web. ;)

George_GPS
19-07-09, 23:38
Εγώ, θα σου πρότεινα να μην εμπιστεύεσαι ευαίσθητα προσωπικά αρχεία στο web. ;)

Aναγκαστικα φιλε μου απ τη στιγμή που ανεβαζεις αρχεία σε δικτυακο χωρο υπαρχει το προβλημα που αναφέρεις..

Αν ειναι ευαίσθητα και προσωπικά τα αρχεία και πρεπει οπωσδήποτε να υπαρχουν σε δικτυακο χωρο τοτε πολυ σωστά είπε ο crypter για encryption

Αν ηταν ετσι ουτε e-mail δε θα χαμε καλα καλα..Πιθανο αυτο που λες αλλα και πολυ δυσκολο, ειδικα αν η εταιρία που τα ανεβάζεις εχει αποκτήσει καποιο κύρος.

ipo
20-07-09, 02:44
Θυμάμαι πριν από 8 χρόνια ότι θεωρούσαμε ό,τι πιο αξιόπιστο σε μέσο εγγραφής τα CD Mitsui Gold. To πόσα είχα αγοράσει, δε λέγεται. Πριν από μερικούς μήνες αναζήτησα κάποια αρχεία σε ένα από αυτά τα CD. Μη προσπελάσιμα τα δεδομένα, ευτυχώς δεν υπήρχε υπήρχε κάτι σημαντικό σε αυτά. Πλέον δε χρησιμοποιώ οπτικά μέσα αποθήκευσης, παρά μόνο σε πολύ σημαντικά αρχεία, σαν 4η δικλείδα ασφαλείας (3 δίσκοι πρώτα), έτσι για να υπάρχουν κι εκεί.

Το backup σε κάνει να νιώθεις ασφαλής ότι υπάρχει, μέχρι να το χρειαστείς. Όταν το χρειαστείς, δεν ξέρεις αν θα λειτουργήσει ο δίσκος, αν θα είναι αναγνώσιμο το οπτικό μέσο, αν θα είναι ενεργή η δικτυακή λειτουργία αποθήκευσης. Επομένως χρειάζεται τακτικός έλεγχος. Τώρα ποιος τα κάνει όλα αυτά για προσωπικά αρχεία είναι άλλη υπόθεση...

Η πρώτη προσελήνωση του ανθρώπου είχε μαγνητοφωνηθεί σε μπομπίνες. Κάποια στιγμή, μετά από 30 χρόνια, θέλησαν να αναπαράγουν τη μαγνητοφώνηση και διαπίστωσαν ότι οι μαγνητοταινίες είχαν απομαγνητιστεί...

WAntilles
20-07-09, 10:52
Θυμάμαι πριν από 8 χρόνια ότι θεωρούσαμε ό,τι πιο αξιόπιστο σε μέσο εγγραφής τα CD Mitsui Gold. To πόσα είχα αγοράσει, δε λέγεται. Πριν από μερικούς μήνες αναζήτησα κάποια αρχεία σε ένα από αυτά τα CD. Μη προσπελάσιμα τα δεδομένα...

Δεν τα θεωρούσαμε.

Από CD - ΕΙΝΑΙ τα πλέον αξιόπιστα.

Σίγουρα είναι το τελευταίο από όλα τα CD που έπαψε να διαβάζεται.

Κάτι που ξεχνάνε πολλοί, είναι και το μέρος και οι συνθήκες αποθήκευσης.

Μπορεί το κελάρι στο υπόγειο να φτιάχνει dom perignon excellent vintage (που έλεγε και ο Bond) αλλά θα κάνει... "vintage" και τα δεδομένα σου σε σκληρούς.



ΥΓ: Οποιοδήποτε backup σε οποιοδήποτε μέσο, πάνω από USB ή firewire ή σε εξωτερικό μέσο, είναι ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ.

Αξιόπιστο είναι το backup ΜΟΝΟ σε μέσο εσωτερικό, και μέσω ενσύρματου ethernet ή/καί SATA.

BlindG
20-07-09, 13:37
Έχω ακούσει πολλές φορές το ζήτημα για off line δίσκους...
Κάποια στιγμή το είχα δοκιμάσει αυτό. ΠΑΛΙΑ. (εποχές ide και δίσκων των 3G)
Ήταν ένας δίσκος που λόγω του γεγονότος οτι κρατούσε μόνο τα ΠΟΛΥ απαραίτητα, ενημερονόταν 1 φορά το δίμηνο, κάποια στιγμή, απλώς σταμάτησε να λειτουργεί και δεν τον έβλεπε. Aπό τότε εγκατέλειψα την ιδέα του off-line δίσκου, αφού ένας δίσκος on-line (σε παταροσέρβερ :p) κρατάει τουλάχιστον (πλην απροόπτου) 2-3 χρόνια και δεν έχει και τα ζόρια του startup.

Eίχε κανένας ανάλογη εμπειρία όπου απλά πήγε να συνδέσει τον off-line δίσκο του και ο δίσκος του ... έβγαλε γλώσσα? :p

ipo
20-07-09, 14:07
Τα mitsui gold είχαν γραφεί σε 8x σε scsi plextor writer και βρίσκονταν σε jewel case, σε ειδικό stand (κατακόρυφα τοποθετημένα) στη βιβλιοθήκη του δωματίου μου, σε σημείο που δεν έπεφτε άμεσο ηλιακό φως.

Τι σχέση έχει το interface του δίσκου με την αξιοπιστία του backup; Αν έχεις έναν western digital 1TB black μέσα σε external case με interface usb2 και κάνεις backup σε αυτόν, πού είναι το πρόβλημα; Υπάρχει περίπτωση να γίνει λάθος αντιγραφή δεδομένων; Ακόμα και να σου χαλάσει το interface, βγάζεις το δίσκο από το case και τον συνδέεις σε άλλο case ή απευθείας σε εσωτερική sata.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 21 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πάντως με κόστος των DVD+R καλής μάρκας 50€/TByte και κόστος HDD 77€/TByte, σε συνδυασμό με την ταχύτητα του backup, την ευκολία χρήσης του σκληρού, την ευκολία προσπέλασης και το λιγότερο χώρο (1 HDD = 200 DVD) δε νομίζω ότι συμφέρουν πλέον τα DVD+R.

@ ADSLgr.com All rights reserved.