PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνικό Watergate ή απλά Κοριοί;



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7

tetinio
02-02-06, 18:50
καλα ολα αυτα που λετε αλλα δεν υπαρχει σε τετοια τεραστια θεματα δεν ξερω δεν ακουσα,οταν αθετεις τις υποχρεωσεις σου δεν υπαρχει αλλος δρομος παρα η ανακληση της αδειας σου.Ειναι πλεον ζητημα τιμης ακομα και για μια λεγομενη ελευθερη αγορα

Iannis
02-02-06, 18:52
Δεν υπάρχει καμία ασφάλεια και που θενα σημερα

kubiak
02-02-06, 18:54
.


Βρε kubiak... ΔΕΝ έχει σημασία αν το πιστεύω, το πιστεύεις, το πιστεύει, το πιστεύουμε, το πιστεύετε, το πιστεύουν.Για εμένα έχει... Από τη στιγμή που θεωρώ δεδομένο το ότι οι επαφές μου, η επικοινωνία μου κλπ δεν προστατεύονται επαρκώς, έχω αναλάβει -από μόνος μου- το ρίσκο από πριν.

Υπάρχουν υπηρεσίες που ενεργοποιούνται και προσφέρονται χωρίς να αναφέρεται η πρακτική που ακολουθείται όσον αφορά την διαχείριση των προσωπικών δεδομένων.

Υπάρχουν υπηρεσίες που προσφέρονται και θεωρούν δεδομένη τη συγκατάθεση του υποκειμένου για την ανταλλαγή των δεδομένων με τρίτους, ενώ η εκδήλωση άρνησης προϋποθέτει αποστολή FAX και απόδειξης της ταυτότητας του υποκειμένου.

Κοινώς, όταν παίζει χρήμα, κανείς δεν κοιτάει να προστατεύσει τον πελάτη/πολίτη, παρά κοιτάει να του βγάλει το μάτι.


Η Vodafone πιάστηκε με το χέρι... in the cookie jar.Δυστυχώς ασχολείται ο κόσμος επειδή είναι το τηλ στελεχών της κυβέρνησης. Καθημερινά όμως καταστρατηγείται το απόρρητο χιλιάδων πολιτών χωρίς να θεωρείται "hand in the cookie jar" και χωρίς να κουνιέται φύλλο από τους άχρηστους δημοσιογράφους. Για το λόγο αυτό δε με απασχολεί το γεγονός.

.

undeadpunk
02-02-06, 19:00
.

Για εμένα έχει... Από τη στιγμή που θεωρώ δεδομένο το ότι οι επαφές μου, η επικοινωνία μου κλπ δεν προστατεύονται επαρκώς, έχω αναλάβει -από μόνος μου- το ρίσκο από πριν.

Υπάρχουν υπηρεσίες που ενεργοποιούνται και προσφέρονται χωρίς να αναφέρεται η πρακτική που ακολουθείται όσον αφορά την διαχείριση των προσωπικών δεδομένων.

Υπάρχουν υπηρεσίες που προσφέρονται και θεωρούν δεδομένη τη συγκατάθεση του υποκειμένου για την ανταλλαγή των δεδομένων με τρίτους, ενώ η εκδήλωση άρνησης προϋποθέτει αποστολή FAX και απόδειξης της ταυτότητας του υποκειμένου.

Κοινώς, όταν παίζει χρήμα, κανείς δεν κοιτάει να προστατεύσει τον πελάτη/πολίτη, παρά κοιτάει να του βγάλει το μάτι.

Δυστυχώς ασχολείται ο κόσμος επειδή είναι το τηλ στελεχών της κυβέρνησης. Καθημερινά όμως καταστρατηγείται το απόρρητο χιλιάδων πολιτών χωρίς να θεωρείται "hand in the cookie jar" και χωρίς να κουνιέται φύλλο από τους άχρηστους δημοσιογράφους. Για το λόγο αυτό δε με απασχολεί το γεγονός.

.

Δν σε απασχολει το γεγονος οτι η χωρα σου ζημιωθηκε σε μαλλον ΤΕΡΑΣΤΙΟ βαθμο?..ελεος ρε μαν...μην τα λες αποτομα..
διαφωνω μαζι σ;)

mindthegap
02-02-06, 19:10
Θα συμφωνησω με τον kubiak.
Η χωρα ζημιωθηκε απο την δικη της αφελεια και αλλωστε με την νομιμοποιηση αποφασεων που παραβιαζουν το ιδιωτικο απορρητο των πολιτων της, ζημιωνει τους πολιτες της (ναι ακομα και σε οικονομικους ορους ευημεριας..). Το κρατος αλλωστε, και μιλαω εδω πια συγκκριμενα για το ελληνικο, σπανια προστατευει τον πολιτη, τον καταναλωτη οταν καταπατειται απο τις εταιριες που στην χωρα μας λογω συστηματος κανουν υπερκερδη..
Αλλα το ζητημα δεν ειναι οικονομικης φυσεως εδω εχετε δικιο.
Τοσο απλα εδω θυχτηκαν περισσοτεροι και περισσοτερο απο οσο επρεπε....

zerlan
02-02-06, 19:20
Εγώ παιδιά έχω να σας παραθέσω ένα μικρό απόσπασμα από την εκπομπή του Τσίμα στο Mega "'Ερευνα". Είχε ασχοληθεί πριν κανά 2 βδομάδες με τα θέματα , της υποτιθέμενης ανωνυνίας στο ιντερνετ , το δήθεν απόρρητο των τηλεφωνικών συνδιαλέξεων κ.ά

Δείτε πόσο απλό είναι να υποκλέψεις πχ. τηλεφωνικές συνομιλίες

http://rapidshare.de/files/12390184/ech_mega_xvid.avi.html (6.5mb - 3min)

(Φυσικά αυτά είναι γνωστά σε πολλούς.Αλλά να το βλέπεις...)

Δε νομίζω να έχουνε σχέση US-UK-ISR. Τι το χουνε το ρημάδι το echellon. Tώρα όμως και καλά τους πείραξε.Όταν οι ευρωβουλευτές τους ψηφίζανε υπέρ της παρακολούθησης των τηλεπικοινωνιών λόγω τρομοκρατίας ήταν καλά!

Πόσα δε θα μάθουμε ποτέ ...

liberostelios
02-02-06, 19:23
Συγνώμη αν λέω βλακείες αλλά, επειδή είδα το μεγαλύτερο μέρος της συνέντευξης τύπου, σύμφωνα με τον υπουργό το λογισμικό δεν ήταν της Vodafone, ούτε ανήκε στη Vodafone αποκλειστικά. Είναι λογισμικό τη Ericsson και είναι ένα από τα δύο λογισμικά που χρησιμοποιούν οι ελληνικές εταιρείες κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα. Το συγκεκριμένο, λοιπόν, λογισμικό το χρησιμοποιεί η Vodafone, η TIM και η Q. Μόνο η Cosmote έχει δικό της λογισμικό. Αν, επομένως, δεν κάνω λάθος, δεν είναι φταίξιμο της Vodafone! Είναι πρόβλημα του λογισμικού που χρησιμοποιεί (το οποίο δεν είναι δικό της αλλά το χρησιμοποιεί όπως και η TIM και η Q). Το ποιός είναι αρμόδιος να το ελέγχει δεν το ξέρω.

Η Vodafone (από όσα κατάλαβα και βάσει και των παραπάνω) απλά ήταν αυτή που ανακάλυψε το πρόβλημα! Άλλωστε, τα κινητά που παρακολουθούνταν, ήταν από όλες τι εταιρείες και δεν ήταν μόνο τις Vodafone...

Ας μη βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα, ρε παιδιά. Γιατί λέμε για δημοσιογράφους αλλά κι εμείς δεν είμαστε πολύ καλύτεροι! Γίναμε όλοι, αμέσως, ειδικοί επί τους θέματος!

Επίσης, από όσα είπαν, το λογισμικό μπορεί να τοποθετήθηκε από μέσα αλλά μπορεί και απομακρυνσμένα (πχ. από τεχνολογίες όπως το Bluetooth και τέτοια). Όπως και να χει, μάλλον κάποιος δεν φρουρούσε καλά το δίκτυο...

kubiak
02-02-06, 19:24
.


Δν σε απασχολει το γεγονος οτι η χωρα σου ζημιωθηκε σε μαλλον ΤΕΡΑΣΤΙΟ βαθμο?..ελεος ρε μαν...μην τα λες αποτομα..
διαφωνω μαζι σ;)Για το πόσο ζημιωνόμαστε (από πλευράς σωμάτων ασφαλείας και ενόπλεων δυνάμεων) έχω σχηματίσει γνώμη κατα τη διάρκεια της θητείας μου. Είναι σχεδόν αποκλειστικά θέμα νοοτροπίας και ανθρώπινου δυναμικού.

Όταν το 110% των στελεχών είναι security unaware και security unconscious θα περιμένω να μην εκτεθούμε; Γαι πήγαινε εσύ και πες σε κάποιον ανώτερό σου / το αφεντικό σου ότι αυτό που κάνει είναι insecure και αν δε σου πετάξει το φραπέ στο κεφάλι να μη με λένε kubiak (καλλιτεχνικά speaking)...

Η χώρα δε ζημιώνεται από το χαμηλό επίπεδο ασφάλειας της κάθε εταιρείας. Ζημιώνεται επειδή μερικοί δεν φυλάνε τον κλο τους (τόσο από άγνοια όσο και από αδιαφορία)...

Και φυσικά το κάνουν αυτό γιατί κανείς δε θα πληρώσει την άγνοια και την αδιαφορία του.

Όσον αφορά τη Vodafone, τσάμπα διαφήμιση έγινε. Nothing more, nothing less.

.

HellenicFire
02-02-06, 19:46
Αυτό συμβαίνει όταν στηρίζεσαι σε ξένους !!!
Η Voidafone σε ποιούς ανήκει ; Την ΤIM ποιοί την αγόρασαν ;

Ο Σημίτης είχε αγοράσει (εμείς πληρώσαμε δηλαδή... ) F-16 από Τουρκία !!! Τί θα έχουν βάλει και εκεί ;
Πολύ ύποπτη η Vodafone να σταματήσει το σύστημα....χωρίς να υπάρχει δυνατότητα εντοπισμού πλέον....
Είμαστε στο έλεος των ξένων μυστικών υπηρεσιών πό ότι φαίνεται
Όλo στην σφαλιάρα μας έχουν.....Άκουσα αλλά δεν έχω δυνατότητα να το διασταυρώσω ότι σε γνωστό ISP δουλεύει administrator άτομο από γειτονική χώρα...
Κάποιοι θα πρέπει να καταλάβουν ότι δεν είμαστε Νορβηγία αλλά βρισκόμαστε ανάμεσα σε λύκους όπως δείχνει η ιστορία....

JoeBar
02-02-06, 19:57
Το γεγονός αυτό δεν είναι ούτε απλό ούτε αστείο, ας αφήσουμε λίγο τον χρόνο να δείξει και ας μην κάνουμε τους φωτεινούς παντογνώστες που είναι έτοιμοι να θάψουν τους πάντες και τα πάντα. Σαν να βλέπω όλους τους "ειδικούς" των τηλεπικοινωνιών να κάνουν παρέλαση από τα κανάλια. :p
Τουλάχιστον ας τους αποφύγουμε εδωμέσα... ;)

esma
02-02-06, 19:57
Παντού και στους υπουργούς και στα επιτελεία και στις Μονάδες του Στρατού υπάρχουν ειδικά τηλέφωνα κρυπτογραφημένα. Αν χρησιμοποιούσαν τα κινητά τους τηλέφωνα για να συζητούν διαβαθμισμένα θέματα φταίνε οι ίδιοι. Όποιος έχει πάει στρατό μπορεί να έχει παρατηρήσει ταμπελάκια πάνω στα απλά τηλέφωνα που το γράφουν αυτό.

chrispen
02-02-06, 20:27
Σε συνέντευξη Τύπου, που παραχώρησαν οι Υπουργοί Επικρατείας, Δημόσιας Τάξης και Δικαιοσύνης, ενημέρωσαν για τον τρόπο με τον οποίο γίνονταν οι υποκλοπές στα κινητά τηλέφωνα του Πρωθυπουργού και πολιτικών και το πώς διαπιστώθηκαν οι παρακολουθήσεις
[/URL]

Στην Επιτροπή Θεσμών και Διαφάνειας το θέμα

http://www.ert.gr/site/news/photos/img70x70/2006/2/ypoklopes_enimerosi2.jpgΌπως τόνισε ο κ. Ρουσόπουλος, μετά την ενημέρωση θα συγκληθεί η Επιτροπή Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής, όπου θα συζητηθεί το θέμα. Η υπόθεση αποκαλύφθηκε όταν η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας Vodafone δέχθηκε παράπονα από τους συνδρομητές της, για προβλήματα στις παρεχόμενες υπηρεσίες της εταιρείας. Στη συνέχεια, από έναν έλεγχο ρουτίνας, που διεξήγαγε η Vodafone στο λογισμικό της, εντοπίστηκε το ειδικό λογισμικό, που είχε εγκατασταθεί με άγνωστο τρόπο.
"Στις 10 Μαρτίου 2005, ο διευθύνων σύμβουλος της Vodafone/Panafon, Γιώργος Κορωνιάς, ζήτησε συνάντηση με τον διευθυντή του Πολιτικού Γραφείου του πρωθυπουργού, Γιάννη Αγγέλου, προκειμένου να τον ενημερώσει για εξαιρετικής σημασίας ζήτημα και η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στις 20.00 εκείνης της βραδιάς παρουσία του υπουργού Δημόσιας Τάξης, κ. Βουλγαράκη", είπε ο κ. Ρουσόπουλος.


Όπως εξήγησε ο υπουργός Δημόσιας Τάξης, Γιώργος Βουλγαράκης, το κύκλωμα παρακολουθούσε περίπου 100 τηλέφωνα μέσω 14-16 καρτοκινητών "τηλεφώνων-σκιών", τα οποία κατέγραφαν τις συνομιλίες. Αμέσως, η Vodafone απομόνωσε το λογισμικό, μέσω του οποίου οι άγνωστοι παρακολουθούσαν τα τηλέφωνα, και αυτομάτως σταμάτησαν οι υποκλοπές.
Κύκλοι του Υπουργείου Άμυνας σχολίασαν ότι θέματα που άπτονται της εθνικής ασφαλείας συζητώνται μόνο από τα κινητά κρυπτοτηλέφωνα, τα τριψήφια τηλέφωνα και τα σταθερά τηλέφωνα που έχουν κρυπτοκάλυψη.
Σε συνέντευξη Τύπου, που παραχώρησε ο πρόεδρος της Ανεξάρτητης Αρχής Επικοινωνιών, Ανδρέας Λαμπρινόπουλος, τόνισε ότι η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας θα λάβει άμεσα κλήση προς ακρόαση προκειμένου να διαπιστωθεί εάν υπάρχουν ευθύνες.






Αίσθηση προκαλεί το γεγονός οτι ενω το αντιλήφθηκαν δεν μπορέσαν αν πιάσουν αυτούς που τους παρακολουθούν ή τουλάχιστον έτσι μας είπαν

Τα θύματα των υποκλοπών
Καραμανλής Κωνσταντίνος, Μολυβιάτης Πέτρος, Σπηλιωτόπουλος Σπήλιος, Βουλγαράκης Γιώργος, Παπαληγούρας Αναστάσιος, Βαλληνάκης Γιάννης, Δήμας Σταύρος, Μπακογιάννη Θεοδώρα και Μαραβέλης Δημήτριος, Ιατροπούλου Αικατερίνη, Μεϊντάνη Μαρίνα, Μαρής Γεώργιος, Κόκα Αικατερίνη, Βαλληνδάς Γεώργιος, Φεργάδης Θεόδωρος, Ψυχογιός Γεώργιος, Αγγελάκης Δημήτριος, Χορευτάκη Γλυκερία, Γιαννόπουλος Νικόλαος, Μακρής Κων/νος, Μουρατίδης Αργύριος, Μπαρμπαρούση Δήμητρα, Βιτούνη Δέσποινα, ΡουμπινίδουΜιλάνα, Βουτσίνος Αλέξανδρος, Κακοταρίτης Ιωάννης, Σηφακάκης Ιωάννης, Κουλίδου Αναστασία, Τσιλιμάντος Γρηγόριος, Νικολίνας Ιωάννης, Νότας Αναστάσιος, Σόντις Θεόδωρος, Παυλίδης Πέτρος, Παπαντωνίου Ιωάννης, Πνευματικάκης Εμμανουήλ, Μοκτάρ Ραμζί, Ισκιάρ Αττίλα, Μαλούμ Μοχαμάτ Ουντίν, Αντουλάχ Τζαμάλ, Χουσείν Μοχάμετ Σαντίκ, Μοχαμάτ Μείμ, Χουσείν Μοχάμεν, Ιμπραχήμ Αχμάντ Τάρεκ, Καντίρ Αρης, Ταίρ Χερμίζ και Τσαντί Αγιούρι.

Αντιδράσεις των κομμάτων

Άμεσα αντέδρασαν τα κόμματα της αντιπολίτευσης μετά την αποκάλυψη της υπόθεσης. Το ΠΑΣΟΚ, δια στόματος του εκπροσώπου Τύπου, Νίκου Αθανασάκη, κατηγόρησε την Κυβέρνηση για αδυναμία προστασίας των πολιτών και εντοπισμού των δραστών, ενώ είπε ότι δεν ακολούθησε διαφανείς διαδικασίες, καθώς δεν ενημέρωσε τις αρμόδιες Αρχές, όπως είναι η Αρχή Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών. Επίσης, είπε ότι θα έπρεπε να είχε ενημερώσει το ΠΑΣΟΚ, δεδομένου ότι ένας κορυφαίο στέλεχός του και πρώην Υπουργός Εθνικής Άμυνας παρακολουθούνταν.

Παράλληλα, χαρακτήρισε "κορυφή ενός παγόβουνου αδιαφάνειας" την υπόθεση των υποκλοπών και κατηγόρησε την Κυβέρνηση για ανεύθυνους χειρισμούς.

"Το ΠΑΣΟΚ ζητά την πλήρη διαλεύκανση της υπόθεσης", τόνισε ο κ. Αθανασάκης και εξέφρασε τις αμφιβολίες του κόμματός του ότι θα μπορέσει να το πράξει. "Η κυβέρνηση Καραμανλή δεν μπορεί να εγγυηθεί την ασφάλεια των πολιτών και κανείς δεν μπορεί να την εμπιστευθεί", κατέληξε ο κ. Αθανασάκης.

Για ένα "κλαδί στο μεγάλο και φουντωτό δέντρο της γενικευμένης παρακολούθησης κομμάτων, κυβερνήσεων, κινημάτων" έκανε λόγο η γ.γ. του ΚΚΕ, Αλέκα Παπαρήγα, σχολιάζοντας την υπόθεση εκτιμώντας ότι στόχος αυτών που κάνουν τις υποκλοπές είναι να δημιουργήσουν "τις προϋποθέσεις να χτυπήσουν το ριζοσπαστικό κίνημα" και "να συγκεντρώσουν στοιχεία, για τον πόλεμο που υπάρχει ανάμεσα σε κράτη, κυβερνήσεις και επιχειρηματικούς ομίλους".

Την πλήρη διαλεύκανση της υπόθεσης, ζήτησε ο πρόεδρος του ΣΥΝ, Αλέκος Αλαβάνος, και κάλεσε την κυβέρνηση να κατονομάσει πρόσωπα και εταιρείες, που εμπλέκονται.






Aνακοίνωση της Vodafone

Λίγες ώρες μετά τη συνέντευξη Τύπου, ο αντιπρόεδρος και δ/νων σύμβουλος της Vodafone-Panafon, Γιώργος Κορωνιάς, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

"Αμέσως μόλις διαπιστώσαμε την ύπαρξη λογισμικού διενέργειας υποκλοπών τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, προχωρήσαμε στην απομάκρυνσή του και όπως είχαμε υποχρέωση, ενημέρωσα αμέσως την Πολιτεία. Στη συνέχεια, θέσαμε εαυτόν στη διάθεση της Δικαιοσύνης, καθώς και όλα τα διαθέσιμα στοιχεία και την τεχνογνωσία για τη διερεύνηση της υπόθεσης. Όλοι εμείς, οι άνθρωποι της Vodafone-Panafon, όπως μας υπαγορεύει το ήθος μας και η επαγγελματική συνέπεια, παραμένουμε πάντοτε αυστηρά προσηλωμένοι στις αρχές της νομιμότητας, αυστηρά ταγμένοι στην εξυπηρέτηση των πελατών μας και την προάσπιση των συμφερόντων των μετόχων και των εργαζομένων μας. Η σοβαρή αυτή υπόθεση διερευνάται από τη Δικαιοσύνη και όλες οι απαραίτητες πληροφορίες δίδονται στις αρμόδιες Αρχές".

πηγή: [url]http://news.ert.gr/2/204514.asp (http://news.ert.gr/newsDetails.asp?ID=204514)

ArapisR
02-02-06, 20:28
esma,ως προς το ένα σκέλος του σχόλιου μου με έχεις καλύψει.Για εθνικά θέματα να μην μίλαγαν και για οτιδήποτε άλλο στα @@ μας.
Στο δεύτερο σκέλος,μήπως θα πρέπει να ανησυχούμε επειδή δόθηκε το έναυσμα για πιο αυστηρά μέτρα?Ποιανών τα χεράκια θα μακρύνουν για μεγαλύτερο έλεγχο και προστασία των <<αθώων>> πολιτών?
Απλά εύχομαι να μην ξεκινήσουμε τον πόλεμο κατά της τρομοκρατίας και εμείς μιας και είναι και της μόδας τελευταία,γιατί δεν υπάρχει πιο εύκολος τρόπος απο παρομοίως στημένα σκηνικά για να περάσεις κάτι που δεν θα περνούσε απλά με την καμμία απο την κοινή γνώμη.

TYRONAGA
02-02-06, 20:29
To Echelon είναι ΕΔΩ..! (http://www.echelon.com/)

Δεν ταιριάζει ο τίτλος του topic...Ουτε καν στον συνειρμό...Μήπως να αλλάξει;

sgiak
02-02-06, 20:47
Καταρχήν οι μομφές κατά των δημοσιογράφων είναι άστοχες, για τον απλό λόγο ότι το θέμα είναι κυρίως πολιτικό και δευτερευόντως τεχνολογικό. Ως τέτοιο – δηλαδή πολιτικό θέμα – πήγαν να το «καλύψουν» οι δημοσιογράφοι. Επειδή λοιπόν οι άνθρωποι δεν ήξεραν ρωτούσαν για να καταλάβουν.

Κατά δεύτερον ο HellenicFire έγραψε «Όλo στην σφαλιάρα μας έχουν.....Άκουσα αλλά δεν έχω δυνατότητα να το διασταυρώσω ότι σε γνωστό ISP δουλεύει administrator άτομο από γειτονική χώρα...»
Το θέμα δεν είναι να μην δουλεύουν αλλοδαποί σε ISP. Η άποψη αυτή είναι ιδιαίτερη ξενοφοβική. Προσωπικά και μόνο Έλληνες να δουλεύουν σε όλους τους ISPs και σε όλες τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας εγώ δεν θα αισθανόμουν περισσότερο ασφαλής.

Στο κάτω κάτω, πες μου εσύ HellenicFire ποια από τις γειτονικές χώρες έχει λόγους να παρακολουθεί τον πρωθυπουργό της χώρας, ορισμένους από τους υπουργούς και ταυτόχρονα ορισμένους από τα πιο γνωστά και δραστήρια μέλη του αντιεξουσιαστικού χώρου και της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς.
Και η μοναδική χώρα που έχει λόγους να το κάνει αυτό είναι η γνωστή «σύμμαχος» από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού

karystos
02-02-06, 20:56
Η γνωστη συμμαχος απο την αλλη πλευρα του Αιγαιου δεν σου λεει τιποτα?

ypoga13
02-02-06, 21:00
Για εμένα το βασικό ερώτημα κι εκεί που πρέπει να στραφούμε αρχικά είναι στην απόφαση της vodafone να απομακρύνει το λογισμικό και μετά να ειδοποιήσει τις αρχές. Δε μπορώ να πιστέψω ότι είναι τόσο αφελείς ώστε να αποκλείσουν το μοναδικό σίγουρο τρόπο να εντοπίσουν τα τηλέφωνα.

Μετά, ένα ερώτημα έτσι στο άσχετο που μου έρχεται είναι το εξής. Παρατηρήσατε το τρόπο με τον οποίο καταλήξαν στα 14 τηλέφωνα; Πώς προχώρησε από εκεί και πέρα η έρευνα; Όλα δείχνουν ότι τα περίφημα προσωπικά δεδομένα για τις κλήσεις μας ήδη καταγράφοταν από τη vodafone τουλάχιστον από τη διάρκεια των Ολυμπιακών και μετά.

Σύμφωνοι, καμμία σχέση σε σημαντικότητα με το θέμα της κατασκοπίας, αλλά λέω.

Νικαετός
02-02-06, 21:08
Μια αφελής ερώτηση βρε παιδιά , μιας και εγώ δεν κάνω πολιτικό ρεπορτάζ ... είπε ο υπουργός Δημόσιας Τάξης και παρακαλώ πολύ να το επιβεβαιώσετε , όσοι το ακούσατε ή να το διαψεύσετε , ότι τα 100 αυτά τηλέφωνα , ανήκουν σε πολύ λιγότερα πρόσωπα , μιας και τα πολιτικά πρόσωπα τουλάχιστον χρησιμοποιούν περισσότερα από 1 τηλέφωνα (για κινητά πάντα μιλάμε) . Από όσα άκουσα τουλάχιστον ο κ. Καραμανλής χρησιμοποιούσε τηλέφωνα , που άλλα μπορεί να ήταν στο όνομά του , άλλα στο όνομα της Ν.Δ.

Ερώτηση που μου δημιουργήθηκε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο μυαλό , εμένα του αφελούς και που ίσως (δεν ξέρω γιατί δεν παρακολούθησα όλη την συνέντευξη) δεν δημιουργήθηκε σε κανενός άλλου δημοσιογράφου ... (ίσως να είμαι πολύ χαζός και να μην το καταλαβαίνω τελικά)

Μα ποιος ήξερε πως τα συγκεκριμένα τηλέφωνα , χρησιμοποιούσε ο Πρωθυπουργός , αν δεν ήταν στο όνομά του ?? Γιατί δεν το ρώτησε κανείς αυτό ? Πως ήξεραν ποια νούμερα χρησιμοποιούσαν οι υπουργοί , αν δεν είχαν πληροφορίες από μέσα ?

Γιατί δεν παρακολουθούσαν 3000 τηλέφωνα (όλα τα τηλέφωνα ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και εγώ δεν ξέρω τίνος άλλου) , έτσι ώστε να καταλήξουν στα 100 ...100 ήταν από την αρχή (Έτσι τουλάχιστον μας είπαν ) .

TYRONAGA
02-02-06, 21:09
Αραγε δεν προβληματίζει κανένα,πώς ένα τέτοιο θέμα που υπάρχει καιρό,βγαίνει αυτή την στιγμή στην επικαιρότητα;Φυσικά δεν έχει να κάνει μόνο με την εισοδηματική πολιτική, δεν έχει να κάνει με το ασφαλιστικό,....μήπως έχει να κάνει και με άλλα θέματα που δεν έχουν βγεί ακόμα στην φόρα;

Gothic
02-02-06, 21:09
Ο άλλος ρωτούσε αμα μοιάζει με trojan horse. Ε ρε κάτι ζωντανά που περιμένουμε να μας ενημερώσουν...
Καλά, ένα SPYBOT δεν τρέχουν σε αυτή τη Vodafone; Τσάμπα είναι... :hmm:

TYRONAGA
02-02-06, 21:12
Μα ποιος ήξερε πως τα συγκεκριμένα τηλέφωνα , χρησιμοποιούσε ο Πρωθυπουργός , αν δεν ήταν στο όνομά του ?? Γιατί δεν το ρώτησε κανείς αυτό ? Πως ήξεραν ποια νούμερα χρησιμοποιούσαν οι υπουργοί , αν δεν είχαν πληροφορίες από μέσα ?

.
Το ρωτήσανε, αλλά η απάντηση ήταν (μετα απο πολλά και με γερό "πρήξιμο") οτι διάλεξαν αυτά τα τηλέφωνα απο ΝΔ και εταιρεία του Πατερα του Πρωθυπουργού κ.λ.π., που ήταν σχετικά γνωστά, οπότε τους "έκατσαν" μερικά....

Δεν παρακολουθούσαν ολα τα τηλέφωνα του πρωθυπουργού...ουτε ολα του Βουλγαράκη κ.λ.π. αλλα μερικά απο αυτά που χρησιμοποιούν...

tzanerman
02-02-06, 21:17
Αλλη ερωτηση που μολις εκανε ο Τσιμας στο Μεγκα: γιατι δεν ερωτηθηκε/ανατεθηκε η ερευνα στην επιτροπη απορρητου των τηλεπικοινωνιων;

thanos.k
02-02-06, 21:20
λο λογοσ που καθυστερισε η ειδηση και καλα εκαναν ειναι οτι επρεπε να συλεκσουν ολα αυτα τα στοιχεια και να βρουν ενα ενα τα τηλ και τυχων κατοχων τουσ. το λογισμικο απο οτι εμαθα απο εσωτερικεσ πηγες ηταν πολυ εκσελιγμενο με πολυ καλο κωδικα.μολις γινοταν κληση μονο τοτε ενεργοποιοταν και εδινε σημα στουσ καταγραφεισ κτλ μετα το περασ τησ κλεισεισ μονο του καλουσε εντολη καθαρισμου αποκριπτοντασ στοιχεια απο την βαση δεδομενων .κΑΙ η erricson κατα τυχητο βρικαν σε προσπαθεια firmware check και update.ετσι ακουσα. παντος κακοσ κανανε και το ειπανε ...εκτοσ και αν το εψαξαν τοσο πολυ το θεμα που μαλλον ετσι εγινε.

alerasta
02-02-06, 21:23
Η υπόθεση αποκαλύφθηκε το Μάρτιο του 2005 από την εταιρεία Vodafone η οποία διαπίστωσε, κατά τη διάρκεια ελέγχου από την προμηθεύτρια εταιρεία Ericsson, λογισμικό παρακολούθησης υψηλής τεχνολογίας και άγνωστης προέλευσης στο υποσύστημα νομίμων συνακροάσεων

αααα! η "νόμιμη" συνακρόαση δε μας πειράζει. Και ποιά ακριβώς είναι η νόμιμη συνακρόαση;

turboirc
02-02-06, 21:27
Παιδιά έχω φτιάξει μία εφαρμογή για series 60 η οποία κρυπτογραφεί κείμενο/αρχεία/sms με Diffie-Hellman, RSA και AES.

Σύντομα ελπίζω να υλοποιήσω και Voice over GSM DATA encryption και να λύσουμε το πρόβλημα της παρακολούθησης:)

Οσοι θέλουν δοκιμές για beta testing και έχουν s60, μπορούν να συνεργαστούν.

Μ.

TYRONAGA
02-02-06, 21:32
Παρακολουθούνταν 100 αριθμοί τηλεφώνων μέσω της εταιρίας κινητής τηλεφωνίας Vodafone, πρόσθεσε ο υπουργός Δημόσιας τάξης, Γ. Βουλγαράκης.

Η λίστα των πολιτκών προσώπων που παρακολουθούνταν είναι η εξής: Κ. Καραμανλής, Π. Μολυβιάτης, Σπ. Σπηλιωτόπουλος, Γ. Βουλγαράκης, Αν. Παπαληγούρας, Στ. Δήμας, Ι. Βαληνάκης, Ντόρα Μπακογιάννη και Γ. Παπαντωνίου.

Στη λίστα των προσώπων είναι επίσης οι: Μαραβέλης Δημήτριος, Ιατροπούλου Αικατερίνη, Μεϊντάνη Μαρίνα, Μαρής Γεώργιος, Κόκα Αικατερίνη, Βαλληνδάς Γεώργιος, Φεργάδης Θεόδωρος, Ψυχογιός Γεώργιος, Αγγελάκης Δημήτριος, Χορευτάκη Γλυκερία, Γιαννόπουλος Νικόλαος, Μακρής Κων/νος, Μουρατίδης Αργύριος, Μπαρμπαρούση Δήμητρα, Βιτούνη Δέσποινα, Ρουμπινίδου Μιλάνα.

Επίσης οι: Βουτσίνος Αλέξανδρος, Κακοταρίτης Ιωάννης, Σηφακάκης Ιωάννης, Κουλίδου Αναστασία, Τσιλιμάντος Γρηγόριος, Νικολίνας Ιωάννης, Νότας Αναστάσιος, Σόντις Θεόδωρος, Παυλίδης Πέτρος, Πνευματικάκης Εμμανουήλ, Μοκτάρ Ραμζί, Ισκιάρ Αττίλα, Μαλούμ Μοχαμάτ Ουντίν, Αντουλάχ Τζαμάλ, Χουσεΐν Μοχάμετ Σαντίκ, Μοχαμάτ Μείμ, Χουσεΐν Μοχάμεν, Ιμπραχήμ Αχμάντ Τάρεκ, Καντίρ Άρης, Ταίρ Χερμίζ και Τσαντί Αγιούρι.

Ακόμα, παρακολουθούνταν τηλέφωνα της αμερικανικής πρεσβείας, της Νέας Δημοκρατίας κλπ. http://www.euro2day.gr/articles/95687/

chrand
02-02-06, 21:54
Watergate.gr
http://www.enet.gr/online/online_text?c=110&id=12296816


Υ.Γ. Καλά αυτρό ο Καντίρ ποιος είναι; κάτι μου θυμίζει.

grzeus
02-02-06, 22:10
Μεγάλο γέλιο στα κανάλια. Παυλόπουλος και Στάι στα καλύτερά τους.

Ακόμα και καθηγητής Πληροφορικής να λέει ότι με ένα Ctrl + Alt + Del θα έβλεπαν σίγουρα το πρόγραμμα να τρέχει.
Μάλλον δεν έχει δει πολλά εμπορικά προγράμματα που μπορούν να αποκρύπτονται...

Πάντος αν όντος το πρόγραμμα είχε την πρόσβαση να διαγράφει την παρουσία του από τα logs, μιλάμε ότι όποιοι το κάναν ήξεραν καλά τι έκαναν.

mindthegap
02-02-06, 22:15
Δεν ταιριάζει ο τίτλος του topic...Ουτε καν στον συνειρμό...Μήπως να αλλάξει;

Ok εγω απλα για να αναδειξω την πολιτικη διασταση του θεματος το βαφτισα ετσι το topic.
(δεν ειχα δει ακομα την ελευθεροτυπια...)
Αν και προσωπικα πιστευω οτι στον συνειρμο μαλλον ταιριαζει χωρις ολες τις αντιστοιχιες βεβαια.
Εν παση περιπτωση καθε προτασεη θα ειχε ενδιαφερον, αν και νομιζω οτι αυτο δεν ειναι ουτε καν το δεντρο...
ουτε φυλλαρακι...

οταν δε ειδα το site για το echelon... ‘τι λες τωρα!‘

divisionbell
02-02-06, 22:46
Σιγά το πρωτόκολο (G.S.M.) και σιγά την ασφάλεια που παρέχει (5 bit κλείδα κωδικοποίησης).

Έτσι κατασκευάστηκε ηθελημένα, για να μπορεί να αποκωδικοποιηθεί σε πραγματικό χρόνο (real time),
με την μέθοδο του ενδιάμεσου (man in the middle), από ένα Pentium II στα 800 ΜΗz.

Ας τα λουστούν τώρα.

Όσο για τα καινούργια (ειδικά ή κρυπτογραφικά τηλέφωνα) θα διατηρήσω τις επιφυλάξεις μου.

Η κρυπτογραφία και οι κρυπτογραφικές επιθέσεις,
είναι ανοιχτό επιστημονικό πρόβλημα σε εξέλιξη, με τη συμμετοχή λαμπρών μαθηματικών
και οι βεβαιότητες αρμόζουν σε βλάκες ή άσχετους.


Το πρωτόκολλο του GSM φτιάχτηκε την δεκαετία του 1980. Τότε είμασταν ακόμα στους 8086. Για την εποχή του ήταν επαναστατικό με αναπήδηση συχνοτήτων και κρυπτογράφηση, που μέχρι τότε υπήρχε μόνο στους στρατιωτικούς ασυρμάτους. Την ίδια εποχή ο Ελληνικο΄ς στρατός μόλις παραλάμβανε τους πρώτους ασυρμάτους με κρυπτογράφση. Δεν νομίζω να υπήρχαν τότε πολλοί που περιμέναν να σπάσει η κρυπτογράφηση του GSM και μάλιστα ότι θα μπορούσε ο καθένας να το κάνει

divisionbell
02-02-06, 22:59
Συγνώμη αν λέω βλακείες αλλά, επειδή είδα το μεγαλύτερο μέρος της συνέντευξης τύπου, σύμφωνα με τον υπουργό το λογισμικό δεν ήταν της Vodafone, ούτε ανήκε στη Vodafone αποκλειστικά. Είναι λογισμικό τη Ericsson και είναι ένα από τα δύο λογισμικά που χρησιμοποιούν οι ελληνικές εταιρείες κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα. Το συγκεκριμένο, λοιπόν, λογισμικό το χρησιμοποιεί η Vodafone, η TIM και η Q. Μόνο η Cosmote έχει δικό της λογισμικό. Αν, επομένως, δεν κάνω λάθος, δεν είναι φταίξιμο της Vodafone! Είναι πρόβλημα του λογισμικού που χρησιμοποιεί (το οποίο δεν είναι δικό της αλλά το χρησιμοποιεί όπως και η TIM και η Q). Το ποιός είναι αρμόδιος να το ελέγχει δεν το ξέρω.

Η Vodafone (από όσα κατάλαβα και βάσει και των παραπάνω) απλά ήταν αυτή που ανακάλυψε το πρόβλημα! Άλλωστε, τα κινητά που παρακολουθούνταν, ήταν από όλες τι εταιρείες και δεν ήταν μόνο τις Vodafone...

Ας μη βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα, ρε παιδιά. Γιατί λέμε για δημοσιογράφους αλλά κι εμείς δεν είμαστε πολύ καλύτεροι! Γίναμε όλοι, αμέσως, ειδικοί επί τους θέματος!

Επίσης, από όσα είπαν, το λογισμικό μπορεί να τοποθετήθηκε από μέσα αλλά μπορεί και απομακρυνσμένα (πχ. από τεχνολογίες όπως το Bluetooth και τέτοια). Όπως και να χει, μάλλον κάποιος δεν φρουρούσε καλά το δίκτυο...


Αυτό το είχα ακούσει και εγώ και αναρωτιόμουνα γιατί. Το να φτιάξεις δικό σου λογισμικό είναι πιο ακριβό απο το να το αγοράσεις έτοιμο. Νομίζω ότι η COSOMOTE το έκανε μόνο και μόνο για να αποφύγει παρόμοια φαινόμενα
Πάντως ηθικό δίδαγμα: αν δεν θές να μαθευτεί κάτι, δεν χρησιμοιποιέις ηλεκτονικά μέσα

zig
02-02-06, 23:03
Δηλαδή μπήκε σοφτγουερ και έτρεχε στον σερβερ της vodafone απαρατήρητο για ένα χρόνο? Καλά μας έπεισαν. Παιδιά στην συνέντευξη νομίζω ότι το υπονόησαν όσο τους επιτρέπει το ανάστημα τους ότι η δουλειά έγινε από μέσα για εξυπηρέτηση μιας γνωστής φίλης χώρας.

contime
02-02-06, 23:14
Ελπίζω ο Bill να βλέπει greek tv μπας και κανει καμια μεταγραφή...

Τόσοι δημοσιογράφοι-προγραμματιστές, είναι κρίμα να χάνονται στο Ελλαδιστάν...:twisted: :twisted: :twisted:

divisionbell
02-02-06, 23:24
Η ”κυψέλη” μέσω τις οποίας πραγματοποιούνταν οι υποκλοπές εντοπίστηκε στην ευρύτερη περιοχή που ”περικλείεται” από το Λυκαβηττό, την Πλατεία Μαβίλη και την κλινική ”Λευκός Σταυρός”.
http://www.euro2day.gr/articles/95687/

Η κάθε εταιρία ξέρει ακριβώς σε πια κυψέλη είναι ένα συγκεκριμένο νούμερο, έτσι δουλεύει το σύστημα. Η Κυψέλες έχουν σταθερή θέση. Υποψιάζομαι ότι η συγκεκριμένη κυψέλη έχει πολύ πιο μικρά όρια. Υπήρχε και ένα πρόγραμμα για Nokia 6600 που λιτουργούσε όπως το GPS αλλά χρησιμοποιούσε τις πληροφορίες για το που ήταν η συγκεκριμένη κυψέλη, το οποίο έπαιρνε απο της κεραίες που λάμβανε σήμα.
Οι Αμερικάνοι έχουν πολύ πιο εξελιγμένα μηχανήματα για να κάνουν αυτή την δουλεία (πχ δορυφόρους), οπότε δεν νομίζω να "ξεπέσανε" τόσο χαμηλά

maxcp
02-02-06, 23:24
τι σχέση έχει το σκάνδαλο Watergate με την συγκεκριμένη υπόθεση? Τι τίτλος είναι αυτος? Το Πασοκ έκανε τις παρακολουθήσεις?


Υ.Γ. Όφειλε να ενημερώσει η κυβέρνηση τα άτομα που παρακολουθούνται? γιατί δεν το έκανε? Γιατί το αποκάλυψαν ΤΩΡΑ και όχι σε κάποιο μεσοδιάστημα των 11 μηνών? Βρωμάει το πράγμα...

Υ.Γ.2 γιατί νομίζω οτι είναι ολόιδια υπόθεση με τις παρακολουθήσεις του Μπούς στην Αμερικη που αποκαλύφθηκαν προ 2 μηνών αν θυμάμαι καλά?

pelasgian
02-02-06, 23:30
Γιατί άραγε οι κυψέλες ήταν αυτές που ήταν; Δηλαδή, τι υπάρχει κοντά στο λυκαβητό και το πύργο των Αθηνών;

Κάτι που δεν είπε κανείς, και φαντάζομαι ότι περιμένατε για να μου κάνετε τη τιμή:
«Συνειδητοποιούν κάποιοι τώρα ότι το ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ είναι κάτι το πολύ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για την ασφάλεια της χώρας, ώστε να το παίρνουμε με ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΩΔΙΚΑ;» Έχω πει στο παρελθόν, θα το πω και τώρα: «όποιος ελέγχει ενέργεια, πληροφορίες και όπλα, ελέγχει το κόσμο». Στην Ελλάδα, όλα αυτά είναι σε ξένα χέρια.

Αυτοί που κατά καιρούς είχαν τις αμφιβολίες τους το επιβεβαίωσαν τώρα; Ότι αρκεί να εκμεταλευτεί κάποιος μία από τις χιλιάδες τρύπες στον υπολογιστή του πρωθυπουργού ή να βάλει «λογισμικό που εξαφανίζεται» στα τηλεπικοινωνιακά συστήματα για να ακούει το τηλέφωνό τους. Είναι πλέον προφανές ότι ο συνδυασμός λογισμικού με διαδίκτυο μπορεί να μας κάνει ρόμπα και να ξέρουν οι εχθροί ή οι προστάτες της χώρες περισσότερα από εμάς τους ίδιους;

Αντιλαμβάνονται όλοι πέραν οποιασδήποτε λογικής αμφιβολίας τη ΚΕΦΑΛΑΙΩΔΗ σημασία του ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ για την ασφάλεια της χώρας μας;

Σοβαρά, οι κύριος Αλογοσκούφης θα βάλει windows στο δημόσιο που είναι ό,τι πιο ανασφαλές υπάρχει, με σαφέστατα προβλήματα σταθερότητας και ασφάλειας, ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΩΔΙΚΑ (που μπορεί να περιέχει οτιδήποτε μέσα!) και τα οποία παράγονται από μία εταιρεία που είναι ΥΠΟΔΙΚΗ και στην Ευρώπη αλλά και στην Αμερική;

Ο Ελληνικός νόμος για τους υπόδικους προβλέπει ότι το κράτος δεσμεύει μέχρι και λεφτά που τους ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ, αλλά στην περίπτωση της Microsoft δεν ισχύει αυτό; Αντιθέτως εμείς τους δίνουμε και προμήθειες επειδή πιστεύουμε ότι αυτά που λέγονται για τα προγράμματα είναι σενάρια για ταινίες; Ή βασίζουμε τη πληροφόρησή μας σε αυτά που λέει ο κύριος Τσάγκος της Microsoft Hellas για το Linux;

Ερώτηση Quiz: Στη ΓΓΕΤ ο υπεύθυνος της εποπτείας όλων των ερευνητικών κέντρων της χώρας πώς λέγεται;

Αλλά στην Ελλάδα είμαστε πολύ σίγουροι ότι αυτά συμβαίνουν μόνο στου ΑΛΛΟΥΣ, ειδικά αν εμείς πάρουμε τη ΜΙΖΑ μας για οτιδήποτε εξοπλίσουμε αυτό το κράτος, από υπολογιστές, συστήματα ασφαλείας, μέχρι όπλα και τηλεπικοινωνίες!

Ορίστε κύριοι που το σύστημα τηλεπικοινωνιών σας ήταν όπως τα περισσότερα πράγματα σε αυτή τη χώρα, δηλαδή Η ΠΙΟ ΞΕΚΟΥΜΠΩΤΗ ΡΟΜΠΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ, οι 24οι από τους 25!

Και τέλος πάντων, ποιος σοβαρός άνθρωπος βασίζει την ασφάλεια των επικοινωνιών τους στη στεγανογραφία, δηλαδή καθαρή γραμμή μεταγωγής στο σύνολό της; Δεν έχουν ακούσει ποτέ ότι ακόμα και οι «virgin» πρέπει να θεωρούνται ανασφαλείς;

Όσο δε για το επιχείρημα «στη πράξη κάναμε τους ασφαλέστερους Ολυμπιακούς και αυτό αποδεικνύει ότι έχουμε ασφάλεια» ας μη σχολιάσω γιατί θα βρίσω πολύ άσχημα και η θέση μου δεν μου το επιτρέπει. Πάντως, αν αύριο συμπτωματικά έκανα ένα ταξίδι Αθήνα Θεσσαλονίκη με σπασμένα φρένα και δε σκοτωνόμουνα, δεν θα έβγαινα να λέω ότι έχω ασφαλές όχημα!

Επίσης, αναρωτιέμαι τι να είπε ο πρωθυπουργός που το άκουσαν οι κοριοί. Ελπίζω όχι κάτι που να μας φέρει σε πρόθυρα κάποιου πολέμου, ή να επηρεάζει την αμυντική μας ικανότητα ή να έχει επιπτώσεις στην οικονομία μας!

ivis
02-02-06, 23:30
Πέρα από τις ευθύνες πάντως της Vodafone και τα κενά ασφαλείας που επέτρεψε να υπάρχουν, νομίζω ότι πρέπει να εκτιμήσουμε την κίνηση της εταιρίας να ανακοινώσει το πρόβλημα, παρά το ενδεχόμενο κόστος γι' αυτήν. Γιατί όπως να το κάνουμε το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο, αλλά να προσπαθείς να το καλύψεις βλακώδες.

maxcp
02-02-06, 23:41
το θέμα ειναι οτι εφόσων οι 'φίλοι μας' παρακολουθούν την ελίτ της πολιτικής σκηνής και όχι μόνο ,φανταστείτε τι γίνεται με εμάς...Υπάρχει ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ πρόβλημα προσωπικών ελευθεριών και πρέπει ΑΜΕΣΑ όλα τα κόμματα να πάρουν αποφάσεις προστασίας των πολιτών!

del_ahmettt
02-02-06, 23:46
Το πρωτόκολλο του GSM φτιάχτηκε την δεκαετία του 1980. Τότε είμασταν ακόμα στους 8086. Για την εποχή του ήταν επαναστατικό με αναπήδηση συχνοτήτων και κρυπτογράφηση, που μέχρι τότε υπήρχε μόνο στους στρατιωτικούς ασυρμάτους. Την ίδια εποχή ο Ελληνικο΄ς στρατός μόλις παραλάμβανε τους πρώτους ασυρμάτους με κρυπτογράφση. Δεν νομίζω να υπήρχαν τότε πολλοί που περιμέναν να σπάσει η κρυπτογράφηση του GSM και μάλιστα ότι θα μπορούσε ο καθένας να το κάνει

Mα το θέμα δεν είναι οτι "εσπασαν" κάποιον αλγόριθμο κρυπτογράφησης. Δε χρείαστηκε να ασχοληθουν με κάτι τετοιο. Κάτι τετοιο θα ενδιεφερε ενα εξωτερικό ωτακουστή, αυτόν που προσπαθεί να αφουγκραστεί τους αιθερες...

Το οτι η κρυπτογραφηση που παρεχει το GSM είναι χαλαρή το ξερουν ολοι, δεν ειναι καποιο νεο. Ειναι αλλο θεμα ομως αυτο, γενικότερο ως προς την ασφαλεια αυτης της τεχνολογιας.



Αυτό το είχα ακούσει και εγώ και αναρωτιόμουνα γιατί. Το να φτιάξεις δικό σου λογισμικό είναι πιο ακριβό απο το να το αγοράσεις έτοιμο. Νομίζω ότι η COSOMOTE το έκανε μόνο και μόνο για να αποφύγει παρόμοια φαινόμενα

Να μην ακουω τετοια, δηλ. οτι υπάρχουν εταιρειες που μεριμνουν περισσότερο ή λιγότερο.
Τα υψηλης τεχνολογίας τηλ/κα συστήματα είναι προϊον μετρημένων εταιρειων και η Εricsson ειναι απο τις κορυφαιες (αν οχι η κορυφαια στις κινητες επικιοινωνιες)
Λίγο πολύ ολα τα δικτυα τις ιδιες υποδομές, τα ιδια εργαλεια των ιδιων κατασκευαστών χρησιμοποιουν. Δεν ειναι δυνατόν, λογω κοστους προτιστως, να αναπτυσσει δικα της συστήματα. Είναι σαν να απαιτουμε απο τη Fοrthnet πχ να φτιαχνει δικους της routers και οχι να προμηθευεται απο Cisco κτλ
Απλώς η Cosmote βασίζεται σε διαφοροποιημένο τύπο δικτυου και επομενως και το hardware και τα εργαλεια θα ειναι διαφορετικά.



Δηλαδή μπήκε σοφτγουερ και έτρεχε στον σερβερ της vodafone απαρατήρητο για ένα χρόνο? Καλά μας έπεισαν.
Το "απαρατήρητο" για μένα δε με παραξενευει, το "μπήκε" με παραξενευει.
Δεν ειναι απαραιτητο να υπαρχει δολος απ' τη μερια της εταιρειας, αρκει ενα χαλαρό administration...


Eγώ ενα πραμα δεν εχω καταλάβει απο τα ρεπορταζς:

Καποιος εφτιαξε spy κώδικα και καταφερε να τον "χώσει" στο σύστημα γνωρίζοντας αψογα το περιβαλλον που θα ετρεχε ή προκειται καθαρα για μια κρυφή δυνατότητα του προγραμματος την οποια΄κάποιος απλα του δόθηκε η ευκαιρία και την ξεκλείδωσε???

Και αν προκειται πραγματι για μια κρυφή δυνατότητα του γνησίου προγράμματος, είναι δυνατόν ο κατασκευαστης (Εricsson) να μην εχει προβλεψει την υπαρξη logging system για αυτη ακριβώς τη δυνατότητα??

Αυτο με κανει να στεφομαι στην πρώτη εκδοχή.

Φυσικά οπως πάντα σε τετοια ζητήματα, η αλήθεια είναι μισή...

vagskarm
02-02-06, 23:51
Απ' ότι φαίνεται στην συνέντευξη τύπου δεν ακούσαμε ό,τι γνωρίζουν οι αρχές, και σωστά πιστεύω.

Ομως μου έχουν γεννηθεί ερωτήματα: το λογισμικό ποιός το εγκατέστησε, πότε, με τίνος την άδεια? Μήπως ήταν συμφωνημένη η εγκατάσταση λόγω Ολυμπιακών Αγώνων, άρα πολλοί γνώριζαν ότι εγκαταστάθηκε, αλλά λίγοι ότι δεν αφαιρέθηκε μετά τους αγώνες ?

Κάποια πράγματα που άκουσα στην τηλεόραση από έναν κ.καθηγητή πληροφορικής δεν με έπεισαν τελείως: "Με Ctrl+Alt+Del βλέπεις τι τρέχει στο σύστημά σου" ή "Ενας ιός σου έρχεται με mail, ανοίγεις το συννημένο αρχείο και κολλάς". Μα εδώ δεν μιλάμε για τερματικό κάποιας γραμματέως που τρέχει windows. Πιθανόν να μιλάμε για άλλα λειτουργικά (unix ή οτιδήποτε άλλο).

Ανέφερε όμως και κάτι για το log file του λογισμικού που ήταν εγκατεστημένο. Μα αν υπήρχε log file, σημαίνει ότι ήταν κανονικό λογισμικό "νόμιμα" εγκατεστημένο. Αν ήταν βαλτό από έξω για να κάνει ζημιά αν αγνοία των αρχών σιγά μην άφηνε και ραπόρτο του τι έκανε στο σύστημα του θύματος...

Η υπόθεση δεν είναι τελείως καθαρή, αλλά επειδή είμαι σίγουρος ότι δεν μας τα είπαν όλα οι αρχές, θα περιμένω την εξέλιξη της υπόθεσης.

ibok
02-02-06, 23:53
Μ' όλα τούτα θέλω να γελάσω ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ.
Ρε δεν πάνε στον διάολο ολοι τους ΟΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ!!!!!!!!!!!!!

vagskarm
02-02-06, 23:53
το θέμα ειναι οτι εφόσων οι 'φίλοι μας' παρακολουθούν την ελίτ της πολιτικής σκηνής και όχι μόνο ,φανταστείτε τι γίνεται με εμάς...Υπάρχει ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ πρόβλημα προσωπικών ελευθεριών και πρέπει ΑΜΕΣΑ όλα τα κόμματα να πάρουν αποφάσεις προστασίας των πολιτών!

Φίλε μου, οι "φίλοι" μας αν θέλουν να σε παρακολουθήσουν δεν θα κάνουν τέτοια ιστορία. Χαμπάρι δεν θα πάρεις, ούτε ίχνος θα μείνει από την παρακολούθηση. Υπάρχουν και δορυφόροι ειδικά γι' αυτή τη δουλειά.

Προσωπικά αρχίζω να μην πιστεύω ότι η δουλειά έγινε από την άλλη μεριά του Ατλαντικού, αν έγινε από υπηρεσία μάλλον από την δώθε μεριά πρέπει να είναι. Ή κάποιος ξεχασμένος εξοπλισμός που τον χρησιμοποίησε για λίγο καιρό κάποιος από το "βαθύ κράτος" της χώρας μας (φυσικά και δεν αναφέρομαι σε κόμματα, αυτά είναι επιφανειακή εξουσία).

vasper
03-02-06, 00:00
Κοτόπουλα... σεισμοί.... χιονιάς... χάμερ... και τώρα κοριοί. Και κάθε φορά οι δημοσιογράφοι είναι οι ειδικοί.... και έχουν όλες τις "λογικές" απορίες: "Κοιμούντε τα κοτόπουλα;" "Ξέραμε για το σεισμό αλλά δεν κάναμε τίποτα;" "Δεν ρίξαμε αλάτι στις πίσω γειτονιές και η Κατίνα γλύστρησε.. 3 πόντοι χιόνι στην Εκάλη" "Βρήκε το κλειδί (του χάμερ!!!) και έβαλε μπροστά" "Γιατί δεν ειδοποίησαν νωρίτερα; (να πάρουν και τα μέτρα τους οι υποκλοπείς)"

maxcp
03-02-06, 00:00
ειναι μέτοχος στην vodafone, κάποιος απο τους περιβόητους ντ@@δες?


(να πάρουν και τα μέτρα τους οι υποκλοπείς)"

μαλλον δεν παρακολούθησες τις δηλωσεις των υπουργών....

chao
03-02-06, 00:10
Παιδιά έχω φτιάξει μία εφαρμογή για series 60 η οποία κρυπτογραφεί κείμενο/αρχεία/sms με Diffie-Hellman, RSA και AES.
...
Οσοι θέλουν δοκιμές για beta testing και έχουν s60, μπορούν να συνεργαστούν.
Μ.
Ουάο, turboirc ωραία πρωτοβουλία !


Επίσης νομίζω ότι κάποιος πρέπει να μιλήσει για το PGPfone. Στα σταθερά τηλέφωνα τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα.
Για τη VOIP τηλεφωνία, η συζήτηση περί ασφάλειας αρχίζει να θυμίζει αστείο.




Mα το θέμα δεν είναι οτι "εσπασαν" κάποιον αλγόριθμο κρυπτογράφησης. Δε χρείαστηκε να ασχοληθουν με κάτι τετοιο.

Σωστά.

wintech2003
03-02-06, 00:14
Είναι σαν να απαιτουμε απο τη Fοrthnet πχ να φτιαχνει δικους της routers και οχι να προμηθευεται απο Cisco κτλ

ή μάλλον καλύτερα:

Ειναι σαν να κατηγορουμε την FORTHnet που βρήκε κάποιο security flaw στο IOS της Cisco....

nikostheater
03-02-06, 00:17
Γιατί άραγε οι κυψέλες ήταν αυτές που ήταν; Δηλαδή, τι υπάρχει κοντά στο λυκαβητό και το πύργο των Αθηνών;



....................................................................................................

Επίσης, αναρωτιέμαι τι να είπε ο πρωθυπουργός που το άκουσαν οι κοριοί. Ελπίζω όχι κάτι που να μας φέρει σε πρόθυρα κάποιου πολέμου, ή να επηρεάζει την αμυντική μας ικανότητα ή να έχει επιπτώσεις στην οικονομία μας!
Aπλα respect!
Το καλυτερο ποστ που εχω διαβασει στο θεμα και απο τα καλυτερα που εχω διαβασει γενικως...
οφφ τοπικ,αλλα παρατηρησατε οτι αυτο ανακοινωθηκε αμεσως μετα την συμφωνια του Αλογοσκούφη με τον Βασιλακη Πορτα;
Οντως,φανηκε η σημασια του Ανοιχτου Λογισμικου..

stroggoff
03-02-06, 00:25
Οχι ότι είμαι πολυ fan των θεωριών συνομωσίας αλλά αποκλείεται να ήταν δουλειά εκ των έσω;
Δηλαδή βάζουμε τρανταχτά ονόματα για ξεκάρφωμα (μαζι και το δικό μας -που κάνουμε το όλο tapping) και αφήνουμε να εννοηθεί ότι η δουλειά έγινε απο άλλους...

tetinio
03-02-06, 00:32
.........................................................................................................

Επίσης, αναρωτιέμαι τι να είπε ο πρωθυπουργός που το άκουσαν οι κοριοί. Ελπίζω όχι κάτι που να μας φέρει σε πρόθυρα κάποιου πολέμου, ή να επηρεάζει την αμυντική μας ικανότητα ή να έχει επιπτώσεις στην οικονομία μας!





Ναι εχεις απολυτο δικιο και τελικα κανεις δεν θα το αναφερει διοτι αν και τεραστιας σημασιας δεν αξιολογειται ως μελλοντικη λυση.Και να φανταστει κανεις οτι ολα πλεον ειναι τοσο γνωστα που δεν μπορει να πει καποιος οτι δεν ηξερα.
Αν δεν ειναι οι υπεραντλαντικοι συμμαχοι,που δεν ειναι διοτι μπορουν πολυ καλυτερα,αυτο ειναι πιο ανησυχητικο.Μπορει να ειναι οποιος αλλος και αυτο ειναι το πιο σημαντικο,μπορουν να το κανουν ολοι.Ισως για αυτο κατευθυναν την συζητηση εκει και μαλιστα χωρις να τους ρωτησει κανεις,αν τους ρωτουσε......................

vasper
03-02-06, 00:36
Μεγάλο γέλιο στα κανάλια. Παυλόπουλος και Στάι στα καλύτερά τους.

Ακόμα και καθηγητής Πληροφορικής να λέει ότι με ένα Ctrl + Alt + Del θα έβλεπαν σίγουρα το πρόγραμμα να τρέχει.
Μάλλον δεν έχει δει πολλά εμπορικά προγράμματα που μπορούν να αποκρύπτονται...

Πάντος αν όντος το πρόγραμμα είχε την πρόσβαση να διαγράφει την παρουσία του από τα logs, μιλάμε ότι όποιοι το κάναν ήξεραν καλά τι έκαναν.

Η απόκρυψη ενός προγράμματος από το task list είναι θέμα 3 γραμμών κώδικα σε VB... και 2 σε Delphi. Όσο για τα logs, απλά χρειάζεσαι δικαιώματα administrator που σίγουρα το πρόγραμμα είχε.

Αυτός ο καθηγητής ήταν τόσο ειδικός στην πληροφορική όσο εγώ είμαι ειδικός σε θέματα αντικατασκοπείας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.