PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνικό Watergate ή απλά Κοριοί;



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7

teacake
03-02-06, 00:38
Ρε παιδιά τι διαβάζει κανείς σε αυτό το forum... Καταρχήν για το λογισμικό... Για ποιό απ' όλα... Σε ένα σύστημα κινητής τηλεφωνίας υπάρχουν διάφορα "λογισμικά" που τρέχουν σε διάφορους "υπολογιστές" που υποστηρίζουν το σύστημα. Τα "λογισμικά" και τους "υπολογιστές" τους έχω βάλει σε εισαγωγικά γιατί πολλοί από αυτούς δεν είναι PCια αλλά εξειδικευμένα συστήματα και δεν τρέχουν Windows αλλά άλλα λειτουργικά συστήματα και τρέχουν και προγράμματα που δεν είναι γραμμένα σε C ή VB αλλά σε ειδικές γλώσσες προγραμματισμού. Οπότε το λογισμικό κατά κανόνα το φτιάχνει η εταιρεία που σου πουλάει το hardware ή κάποιος υπεργολάβος της. Δεν τίθεται δηλαδή σε αυτή την περίπτωση θέμα open source κώδικα. Κατά καιρούς περνιέται σε διάφορα υποσυστήματα καινούριο software, patches κλπ. αρα σε μια τέτοια περίπτωση μπορεί κανείς να βάλει το "τροποποιημένο" λογισμικό. Ξέρω επίσης ότι καμμία συνομιλία που κάνω δεν είναι ασφαλής. Άρα πάντα πρέπει να προσέχω τι λέω. Περιμένω θύελλα παραπληροφόρησης από τους δημοσιογράφους.

pelasgian
03-02-06, 00:40
Συμφωνώ με τον υπουργό τον κύριο Βουλγαράκη (τον μόνο ίσως φορέα σοβαρότητας στα όσα φαιδρά ακούστηκαν σήμερα) ότι η Vodafone έδρασε σωστά. Άλλωστε, αυτοί ουσιαστηκά ανακάλυψαν ότι «μας είχαν ξεβράκωτους».

Κανονικά, οι κυβερνητικοί θα πρέπει να έχουν ΔΙΚΟ τους ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ κύκλωμα τηλεφωνίας. Να υπάρχει υποχρεωτική δέσμευση τμήματος της υποδομής των ιδιωτικών κυψελών για εξυπηρετήση κατά προτεραιότητα των κυβερνητικών τηλεπικοινωνιών.

Μάλιστα, αυτά τα κυκλώματα θα πρέπει να ελέγχονται από την ΕΥΠ και όχι μόνο από την επιτροπή διασφάλισης απορρήτου.

GD_19
03-02-06, 00:44
Καλησπέρα σε όλους,

Δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλα τα posts οπότε μπορεί να πω κάτι που έχει ήδη λεχθεί. Πραγματικά δεν με άγγιξε τόσο που κυβερνητικά στελέχη ήταν θύματα υποκλοπής συνομιλιών. Ούτε αισθάνθηκα προδωμένος σαν πολίτης που μαθαίνω τι συνέβη τώρα (άσχετα αν το τώρα είναι πριν ή μετά ΤΑ ΝΕΑ, πριν ή μετά τις δημοτικές εκλογές κ.λ.π.).

Πραγματικά όμως αηδίασα, ντράπηκα για την καταγωγή μου, την παιδεία μου και το γεγονός ότι σαν πολίτης αυτής της χώρας έχω δικαίωμα ψήφου (αφαιρώντας όλες τις υπόλοιπες ιδιότητές μου και οτιδήποτε με προσδιορίζει σαν άτομο, αφήνοντας μόνο την ιδιότητα του πολίτη για αυτή την παρατήρηση) που στη σημερινή συνέντευξη τύπου οι παρεβρισκόμενοι, δημοσιογράφοι και μη, αναφερόντουσαν σε λέξεις όπως bluetooth, λογισμικό, σκληρός δίσκος και άλλα παρόμοια χαριτωμένα, με αυτά να σημαίνουν ταυτοχρόνως τα πάντα και τίποτα και για τους ομιλούντες αλλά και για τους αποδέκτες του λόγου τους.

Η γραφικότατες αυτές στιγμές δεν μπορούν παρά μόνο να με κάνουν να σκεφτώ ότι είμαι απόλυτα άξιος της κατάστασης την οποία βιώνω, κρίνοντας από τα άτομα στα τα οποία έχω εμπιστευθεί την διαχείρηση των κεκτημένων μου και τα άτομα από τα οποία επιλέγω να ενημερώνομαι.

BTW, δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά παίζει να έπαιξε δώρο Βουλγαράκη προς Θέμο; (9+6=14;)

maxcp
03-02-06, 00:45
ξαναρωτώ μήπως και ξέρει κάποιος: ειναι μέτοχος στην vodafone, κάποιος απο τους περιβόητους ντ@@δες?

Υ.Γ. αν τα ΝΕΑ (που πολλοί τα κατηγορούν ως ΜΗ έγκριτα) δεν αποκάλυπταν σήμερα το θέμα, πότε θα τα μαθαίναμε όλα αυτα?σε άλλους 11 μήνες??

Υ.Γ.2. γιατι το μυαλο μου πάει η στους 'φιλους μας' η στον 'κρόκους'?

del_ahmettt
03-02-06, 00:45
Tώρα ακουσα το Μάκη να λεεει για μηχανικό της Vodafone που αυτοκτονησε την προηγούμενη μερα πριν παει ο Δ/νων συμβουλος στο γραφειο του Πρωθυπουργου.

Νομίζω οτι αυτό ειναι σημαντικότατο στοιχείο!

turboirc
03-02-06, 00:47
Ουάο ωραία πρωτοβουλία !


Επίσης νομίζω ότι κάποιος πρέπει να μιλήσει για το PGPfone. Στα σταθερά τηλέφωνα τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα.
Για τη VOIP τηλεφωνία, η συζήτηση περί ασφάλειας αρχίζει να θυμίζει αστείο.



Σωστά.


Thanks, θα ενημερώσω σχετικά. Προς το παρόν δουλεύω σε επίπεδο SMS.





Ρε παιδιά τι διαβάζει κανείς σε αυτό το forum... Καταρχήν για το λογισμικό... Για ποιό απ' όλα... Σε ένα σύστημα κινητής τηλεφωνίας υπάρχουν διάφορα "λογισμικά" που τρέχουν σε διάφορους "υπολογιστές" που υποστηρίζουν το σύστημα. Τα "λογισμικά" και τους "υπολογιστές" τους έχω βάλει σε εισαγωγικά γιατί πολλοί από αυτούς δεν είναι PCια αλλά εξειδικευμένα συστήματα και δεν τρέχουν Windows αλλά άλλα λειτουργικά συστήματα και τρέχουν και προγράμματα που δεν είναι γραμμένα σε C ή VB αλλά σε ειδικές γλώσσες προγραμματισμού. Οπότε το λογισμικό κατά κανόνα το φτιάχνει η εταιρεία που σου πουλάει το hardware ή κάποιος υπεργολάβος της. Δεν τίθεται δηλαδή σε αυτή την περίπτωση θέμα open source κώδικα. Κατά καιρούς περνιέται σε διάφορα υποσυστήματα καινούριο software, patches κλπ. αρα σε μια τέτοια περίπτωση μπορεί κανείς να βάλει το "τροποποιημένο" λογισμικό. Ξέρω επίσης ότι καμμία συνομιλία που κάνω δεν είναι ασφαλής. Άρα πάντα πρέπει να προσέχω τι λέω. Περιμένω θύελλα παραπληροφόρησης από τους δημοσιογράφους.


H Μόνη λύση είναι η κρυπτογράφηση να γίνεται από το ίδιο το τηλέφωνο και όχι το δίκτυο, κάτι που προσπαθώ.

Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να στείλω κωδικοποιημένο σήμα από το voice call, αλλά μονο απο το data call.

M.

Neted
03-02-06, 00:51
Η απόκρυψη ενός προγράμματος από το task list είναι θέμα 3 γραμμών κώδικα σε VB... και 2 σε Delphi. Όσο για τα logs, απλά χρειάζεσαι δικαιώματα administrator που σίγουρα το πρόγραμμα είχε.

Αυτός ο καθηγητής ήταν τόσο ειδικός στην πληροφορική όσο εγώ είμαι ειδικός σε θέματα αντικατασκοπείας.
Δεν είδα τον συγκεκριμένο ρεπορτάζ, αλλά φαντάζομαι ότι ο καθηγητής ανέφερε το Ctrl-Alt-Del σαν απλό παράδειγμα για να καταλάβει όσο το δυνατόν περισσότερος κόσμος τί εννοεί με τις ανοιχτές διεργασίες που μπορεί να τρέχουν.


Eγώ ενα πραμα δεν εχω καταλάβει απο τα ρεπορταζς:

Καποιος εφτιαξε spy κώδικα και καταφερε να τον "χώσει" στο σύστημα γνωρίζοντας αψογα το περιβαλλον που θα ετρεχε ή προκειται καθαρα για μια κρυφή δυνατότητα του προγραμματος την οποια΄κάποιος απλα του δόθηκε η ευκαιρία και την ξεκλείδωσε???

Και αν προκειται πραγματι για μια κρυφή δυνατότητα του γνησίου προγράμματος, είναι δυνατόν ο κατασκευαστης (Εricsson) να μην εχει προβλεψει την υπαρξη logging system για αυτη ακριβώς τη δυνατότητα??
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι απλά το software της Ericsson που χρησιμοποιείται στον εκάστοτε φορέα είναι ένα ολοκληρωμένο πακέτο που αποτελλείται από modules/addons/plugins πες το όπως θές, τα οποία μπορούν να ενεργοποιήθουν/απενεργοποιήθούν κλασικά με serial number εφόσον επιτρέπεται από τον ισχύοντα νόμο και εφόσον φυσικά έχει αγοράστει η άδεια από την Ericsson.

pelasgian
03-02-06, 00:53
Tώρα ακουσα το Μάκη να λεεει για μηχανικό της Vodafone που αυτοκτονησε την προηγούμενη μερα πριν παει ο Δ/νων συμβουλος στο γραφειο του Πρωθυπουργου.

Νομίζω οτι αυτό ειναι σημαντικότατο στοιχείο!

:shock:

Νομίζω ότι το πράγμα χοντραίνει ΠΟΛΥ!

s1.1
03-02-06, 00:57
Nέα υπηρεσία Voda SpyLine :lol:

http://rapidshare.de/files/12403984/Voda_Spyline.amr.html

(παιζει με QuickTime)

Neted
03-02-06, 00:58
H Μόνη λύση είναι η κρυπτογράφηση να γίνεται από το ίδιο το τηλέφωνο και όχι το δίκτυο, κάτι που προσπαθώ.

Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να στείλω κωδικοποιημένο σήμα από το voice call, αλλά μονο απο το data call.

M.
Δεν θέλω να σε αποπάρω αλλά μην προσπαθείς και πολύ για το voice call γιατί η κρυπτογραφηση που εφαρμόζεται είναι συμφωνημένη κι από τις δύο ακρές: το κινητό σου και τις κεραίες της κινητής. Για να "κρυπτογραφήσεις" το voice call κι άλλο μπορείς να αλλάξεις την διαμόρφωση του σήματος εκπομπής σε κάτι άλλο, βάζοντας πολύ χερί τσιπάροντας το κινητό, αλλά πολύ απλά θα αχρηστευτεί γιατί δεν θα επικοινωνεί πλέον με το δίκτυο.

Όσο για την κρυπτογράφηση σε επίπεδο data, εντάξει, εφαρμόζεις κάποιον ήδη υπάρχοντα αλγόριθμο που κρυπτογραφεί με κάποια συγκεκριμένη λέξη-κλειδί, την οποία έχεις προσυμφωνήσει και με τον άλλον δέκτη για να μπορεί να σε αποκρυπτογραφεί.

turboirc
03-02-06, 01:01
Όσο για την κρυπτογράφηση σε επίπεδο data, εντάξει, εφαρμόζεις κάποιον ήδη υπάρχοντα αλγόριθμο που κρυπτογραφεί με κάποια συγκεκριμένη λέξη-κλειδί, την οποία έχεις προσυμφωνήσει και με τον άλλον δέκτη για να μπορεί να σε αποκρυπτογραφεί.

Οχι βέβαια.
Η λέξη κλειδί ανταλάσσεται με DH . Δεν σπάει με τίποτα. Δεν υπάρχει τίποτα προσυμφωνημένο για να μην υπάρχει κίνδυνος να γίνει γνωστό.

Είναι το ίδιο με το SSL. Το πρόβλημα είναι οτι δουλεύει μόνο over Data GSM , υπηρεσία που υποστηρίζεται όμως από τα δίκτυα στην Ελλάδα.

Το πρόβλημα με το DH είναι ότι μέχρι τώρα ήταν αργό στα κινητά τηλέφωνα για να εφαρμοστεί με 100% ασφάλεια. Με τα καινούργια κινητά όμως με γρήγορες CPU είναι εφικτόν.

Neted
03-02-06, 01:10
Χμμμ σε επίπεδο voice και software προσπάθησε το εξής. Καταρχάς να φανταστώ έχεις κάποιο κινητό symbian και γράφεις σε python?

Ωραίο σύστημα φωνητικής κρυπτογράφησης (με προσυμφωνημένο όμως κλειδί) είναι καθώς μιλάς να μπορεί ένα software που τρέχει από πίσω να πιάνει πρώτο την φωνή σου και βάση ενός κλειδιού να αλλάζει τα φώτα στις συχνότητες (συγκεκριμένο scrambling βάση κλειδιού μέσω κάποιου DSP αλγόριθμου) την οποία έπειτα θα κάνει πάσα στον αέρα σαν να ήταν η ομιλία σου. Έτσι η φωνή που θα ταξιδεύει στον αέρα θα είναι απλά ακαταλαβίστικα και η άλλη άκρη με το ίδιο κλειδί, και φυσικά το ίδιο software θα μπορεί να κάνει το descramble.

Ανάλογα ηλεκτρονικά κυκλωματάκια (scramblers) υπάρχουν και για τα κλασικά μας τηλέφωνα.

Anyway, go on! :)

turboirc
03-02-06, 01:12
Χμμμ σε επίπεδο voice και software προσπάθησε το εξής. Καταρχάς να φανταστώ έχεις κάποιο κινητό symbian και γράφεις σε python?

Ωραίο σύστημα φωνητικής κρυπτογράφησης (με προσυμφωνημένο όμως κλειδί) είναι καθώς μιλάς να μπορεί ένα software που τρέχει από πίσω να πιάνει πρώτο την φωνή σου και βάση ενός κλειδιού να αλλάζει τα φώτα στις συχνότητες (συγκεκριμένο scrambling βάση κλειδιού μέσω κάποιου DSP αλγόριθμου) την οποία έπειτα θα κάνει πάσα στον αέρα σαν να ήταν η ομιλία σου. Έτσι η φωνή που θα ταξιδεύει στον αέρα θα είναι απλά ακαταλαβίστικα και η άλλη άκρη με το ίδιο κλειδί, και φυσικά το ίδιο software θα μπορεί να κάνει το descramble.

Ανάλογα ηλεκτρονικά κυκλωματάκια (scramblers) υπάρχουν και για τα κλασικά μας τηλέφωνα.

Anyway, go on! :)

Το δοκίμασα αυτό που λές.

Από τη στιγμή που το κλειδί είναι προσυμφωνημένο, είναι σαν να μην υπάρχει encryption. Κάποτε το κλειδί θα υποκλαπεί και τότε @@ ;)

Το Diffie-Hellman είναι μονόδρομος. Καλά θα ήταν με κάποιο DSP αλγόριθμο να μοιάζει το σήμα με GSM, αλλά δυστυχώς αυτό, (χάρη στις ιδιότητες του AES) δεν γίνεται.

Και φυσικά, η συγγραφή γίνεται σε Symbian/C++.

Μ.

sdikr
03-02-06, 01:14
Πρώτα να πώ, οτι η τεχνολογιά υπήρχε εδω και χρόνια, (για την υποκλοπή)

Το οτι βγήκε στις ειδήσεις, μάλλον κάποιον τον ενόχλησε!


Αλλά αυτό που δεν μου άρεσε είναι οτι πάλι στις ειδήσεις μιλάνε για το κακό Internet!


ΥΓ μπα δεν έχει να κάνει με την κυβέρνηση, κόκκινους, μπλέ ή πράσινους κόκους, απλά τώρα βόλεψε να το αναφέρουν

Neted
03-02-06, 01:58
Βλέπει κανείς τώρα Μάκη;

Μιλάει μια φίλη του παιδιού που αυτοκτόνησε από την Vodafone. Αρκετό καιρό πριν, λέει, έλεγε αρκετά συχνά στους δικούς του ότι κάτι κακό θα γίνει με τη δουλειά του κτλ. Μια πολύ πρώιμη εκδοχή που μπορώ να σκεφτώ είναι να είχε κάνει το παιδί κάποιο λάθος που προκάλεσε αυτόν τον σάλο. Απλά πρώτη σκέψη. Η αλήθεια μάλλον θα απέχει χιλιόμετρα.
Λέει επίσης πως ο πατέρας του στην κηδεία, σιχτίριζε κάθε στιγμή την Vodafone. Επίσης η αστυνομία μετά από το δυστυχές συμβάν, πήρε από το σπίτι του τον σκληρό δίσκο για έρευνα.
Άσχημες και περίεργες καταστάσεις :(

sdikr
03-02-06, 02:08
Εγω εβλεπα ΑΝΤ1, έχει και τον Καθ. πληροφορικής.

βγαίνει ο τυπος και λεει "εγω σε μια μέρα θα εβρισκά τα αρχεία" ήθελα να του πω οτι εγώ θα τα εβρισκά σε 2 ώρες (εεε πως να το κάνουμε faster cpu) βέβαια μετά θα έπρεπε να του αναφέρω το utility wipe free space, αλλά μάλλον δεν θα το ήξερε!!

Ρε σε ειδική διαλόγη τους βάζουν; (αυτους που πέρνουν στα κανάλια)

waste
03-02-06, 02:11
το θεμα βρωμαει και χοντραινει και ολα τα αλλα ομορφα, διοτι απο τη στιγμη που υποτιθεται εμαθαν για τις υποκλοπες ο κ.Κορωνιάς σταματησε υποτίθεται το κυκλωμα παρακολουθησης, σταματώντας με αυτον τον τροπο καθε δυνατότητα εντοπισμού των δραστών!!!

δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός στις τηλεπικοινωνίες για να ξερεις πως εαν καποιος κατασκοπευει το δίκτυο σου και τον παρεις χαμπαρι, πρεπει να τον αφησεις να συνεχισει να πιστευει οτι δεν ξερεις τιποτα μεχρι να τον βρεις. Αυτό το ξέρει και ο τελευταίος ασφαλίτης που μιλάει με τα πρεζόνια της ομόνοιας. Αλλά ο κ.Κορωνιας σαν καλος πολίτης τράβηξε τις πριζες για να σιγουρευτουμε πως δεν θα μαθουμε ποτε

αλλωστε ο κυβ.εκπροσωπος το ειπε. το θεμα εχει παρει τον δρομο της δικαιοσυνης... ξερετε με μηνύσεις κατ'αγνωστο κλπ κλπ

όπως είπε και ο vagksam που να μην ήμασταν και ανεξαρτητη χωρα. να δω τώρα τους διαφορους τουρκοφαγους, αλβανοφαγους και αλλους ελληναραδες τι θα λενε.

undeadpunk
03-02-06, 02:16
κατι π μολις ειδα κ με βρισκει λιγακι συμφωνο....μηπως τα ονοματα ειναι ορισμενα απο τα πολλα...κ δωσανε μονο αυτα για να μας κατευθυνουν??καλη φαση..πχ αμα περιειχαν επιχειρηματιες κοιτας τον απεναντι!'Η... παλι αυτο το ειπαν για να με κατευθυνουν στη λαθος πλευρα???:hmm: ...μπερδευτηκα.....Αρε λιακοπουλε θεε παρε τη παε..κ κανε καμια αποκαλυψη...πεστα ρε μαν, οι ΕΛ το κανανε,αυτοι ειναι πισω απο ολα!

Βαλτε ΑΝΤ1....ΕΛεοΣ...π ειναι ο πατος οεο??...μαθαινω την υπαρξη μιας συσκευης νεας...FLASH disk...Δημοσιογραφος¨Τι ειναι αυτο???πειτε μας δν ξερουμε.. θελουμε κ adsl2+????????xaxaxa

waste
03-02-06, 02:21
μα δεν υπαρχει κανενα θεμα ποια. εννοω οτι απο τη στιγμη που τραβηξανε τις πριζες, βγαλανε το plugin ή οπως αλλιως θελετε πείτε το, το θεμα είχε λήξει.

απλα αυτό που κανουνε τώρα λεγετε damage control. δηλαδη καθως η υποθεση είχε μαθευτεί από πολλούς, έπρεπε με καποιο τροπο να δημοσιευθεί για να μη γίνει όπως με τους πακιστανους που τους έπαιρναν νυχτα με κουκουλες.

τα υπολοιπα ειναι για τη φαντασια του κοινου διοτι η υποθεση εχει ήδη συγκαλειφθει και κλείσει.

Neted
03-02-06, 02:29
Στον Μάκη πάντως έχει καλό πάνελ, με δύο δικτυάδες να σώζουν την κατάσταση και να λένε τα τεχνικά όπως έχουν.

liberostelios
03-02-06, 02:29
Και μετά κοροϊδεύουμε τους δημοσιογράφους που το παίζουν ειδικοί... Εδώ κοντεύουμε να συνδυάσουμε το EURO με το Κυπριακό...

Εγώ παραδίνομαι! Δε μιλάω άλλο γιατί έχω μπερδευτεί αφάνταστα με τα αυθαίρετα συμπεράσματα που βγάζει ο καθένας (δημοσιογράφος ή μη). Άλλωστε δεν ξέρω από δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. Μέχρι το internet φτάνει η αφεντιά μου... Αλλά έλεος, ρε παιδιά. Τόσοι πολλοί άνθρωποι ξέρουν από δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και δεν το ήξερα;;;; Τι φωνάζουμε, λοιπόν, για ελλιπείς γνώσεις επί τεχνολογικών θεμάτων στην Ελλάδα. Εδώ, όπως φαίνεται, μάθαμε να παίζουμε στα δάχτυλά μας το internet και τώρα ξέρουμε και τα GSM!

Και, επειδή είπα κι εγώ κάτι προηγουμένως, που μάλλον ήταν λάθος, να πω ότι φαίνεται να κατάλαβα λάθος και μάλλον τα λεγόμενα του Βουλγαράκη ήταν ότι το λογισμικό αυτό απλά είναι το ίδιο (ίδια μάρκα, ας πούμε) με των άλλων εταιρειών αλλά ανήκει στη Vodafone που το αγόρασε από την Ericsson. Πάντως, παρά τις φοβερές γνώσεις που παρελάυνουν από αυτό το topic, ουδείς βρέθηκε να με διορθώσει (αν, βέβαια, είναι όντως λάθος γιατί δεν είμαι σίγουρος για τίποτα)...

Υ.Γ.: Άλλον τον πείραξε το εθνικό μας κύρος, άλλον το ότι μιλάμε για σκληρούς δίσκους και Windows αντί για servers και Unix (ή δεν ξέρω κι εγώ πως θα έπρεπε να τα αποκαλέσουμε) και, εν τω μεταξύ, ένας άνθρωπος έχασε τη ζωή του για τα συμφέροντα που παίζονται (και δεν ξέρω ούτε από ποιούς, ούτε εναντίον ποιών)! Και νομίζουμε ότι είμαστε και οι έξυπνοι που καταλάβαμε τι είναι αυτό που μας κρύβουνε... Μήπως, φίλε μου, ντρέπεσαι για λάθος πράγματα;

del_ahmettt
03-02-06, 02:31
Εγω εβλεπα ΑΝΤ1, έχει και τον Καθ. πληροφορικής.

βγαίνει ο τυπος και λεει "εγω σε μια μέρα θα εβρισκά τα αρχεία" ήθελα να του πω οτι εγώ θα τα εβρισκά σε 2 ώρες (εεε πως να το κάνουμε faster cpu) βέβαια μετά θα έπρεπε να του αναφέρω το utility wipe free space, αλλά μάλλον δεν θα το ήξερε!!

Ρε σε ειδική διαλόγη τους βάζουν; (αυτους που πέρνουν στα κανάλια)

Αυτός είναι το ίδιο αστέρι που ελεγε νωρίτερα οτι ο admin του συστήματος της Vodafone, θα επρεπε να ειχε δει την κακόβουλη διεργασία στην taskbar...:rofl:

Καλα οι δημοσιογραφοι με τα δικια τους να μην ξερουν τετοια πραματα, αλλα να πεταγονται τετοιες "πατάτες" υπο τη λεζάντα Καθ. Πληροφορικήs...:lol:

wi-fi
03-02-06, 02:31
Λύση δεν υπάρχει!Τεχνολογία θέλαμε;Παρακολουθούμαστε από τους πάντες σε όλα (ιντερνετ, τηλέφωνα, κάμερες)

Υ.Γ Αντε και εις ανώτερα σε λίγο καιρό και ενσωματωμένο chipάκι στον ανθρώπινο οργανισμό για το πως σκεφτόμαστε, πως αντιδρούμε και πως κλαν@@με:lol:

undeadpunk
03-02-06, 02:34
Το θεωρω απιθανο το προγραμμα να εκλεισε...απο τη vodafone τουλαχιστον, ισως εκλεισε μονο του πριν ακομα το αντιληφθουν...κ οτι εγινε εγινε,αυτοι απλα ενημερωσαν για την ηδη ζημια.
ισως παλι βρηκανε ποιος ειναι απο πισω αλλα δν τους παει να μιλησουν...τουμπεκι κανουν..
επισης απο οτι ακουσα στην ενημερωση των δημοσιογραφων η ανακριση ολοκληρωθηκε χθες για αυτο κ βγηκε σημερα στην εφημεριδα ΤΑ ΝΕΑ που ετυχε να ειναι οι πρωτοι π το εμαθαν.Παντως δν θεωρω οτι θα το εκρυβαν για παντα.ποιος ο λογος αλλωστε?δν φταινε αυτοι σε αυτην την περιπτωση,φταινε μονο οπως καποιος πολυ σωστα εγραψε νωριτερα αν συζητουσαν με αυτους τους αριθμους,ελλειπης προστασιας συμφωνα με οσα λετε, σημαντικα εθνικα κ αλλα θεματα.

mrsaccess
03-02-06, 02:35
Άντε να μην αρχίσω εγώ όμως τα σενάρια... Θα περιμένω τον mrsaccess :)
βγαίνει στο διαδικτυακό παράθυρο με ύφος Τράγκα / Κακραουνάκη :shifty: :angryr:<- Κακραουνάκης εκτός εαυτού και Τράγκας με ύφος insider


Καταρχήν δεν συμφωνώ με τον όρο υποκλοπή υψηλής τεχνολογίας! Έλεος, εμπορική τεχνολογία χρησιμοποίησαν (καρτοκινητά και λογισμικό της Ericsson) και βασίστηκαν σε ένα πολύ έξυπνο κολπάκι.

Από ότι κατάλαβα ενεργοποίησαν μια δυνατότητα του λογισμικού της Ericsson, η οποία επιτρέπει σε μία κλήση να ακούγεται από έναν τρίτο (τα καρτοκινητά στη προκειμένη περίπτωση). Η όλη μαγκιά ήταν πως κατάφεραν να κάνουν αυτό να μη φαίνεται στους γενικούς ελέγχους.

Ωστόσο δεν το θεωρώ δύσκολο να γίνει. Αρκεί κάποιος να γνωρίζει καλά το λογισμικό της Ericsson και γενικότερα προγραμματισμό και το λειτουργικό σύστημα που τρέχει το λογισμικό της Ericsson.

Εδώ θα δώσω εν μέρει ελαφρυντικά στους admin της voda, γιατί με τον τρόπο που υλοποιήθηκε το συγκεκριμένο hack, ο μόνος τρόπος για να το δεις είναι να το γνωρίζεις εκ των προτέρων και να ψάχνεις ειδικά για αυτό.

Μεταξύ μας πιστεύω ότι ο λόγος που το βρήκαν είναι επειδή οι ωτακουστές ήταν τσίπηδες και πήραν μόνο 14 καρτοκινητά!
Όταν λοιπόν μιλούσαν 14 από τα 100 τηλέφωνα ταυτόχρονα, τότε όλα τα καρτοκινητά ήταν κατηλλειμένα.
Προσπαθώντας η 15η συσκευή να πάρει τηλέφωνο, το σύστημα της αρνούνταν την κλήση μέχρι να ελευθερωθεί ένα καρτοκινητό.

Επειδή αυτοί που δεν μπορούσαν να πάρουν τηλ ήταν υπουργοί και βουλευτές η voda αναγκάστηκε το ψάξει.

Ενδιαφέρον έχει να μάθουμε πως μπήκαν στο σύστημα της voda. Δεν πιστεύω να το χάκεψαν γιατί κάτι τέτοιο είναι χρονοβόρο και κινεί υποψίες (βλέπω αν κάποιος προσπαθεί να αποκτήσει πρόσβαση στο μηχάνημά μου). Υπάρχουν αρκετοί τρόποι να αποκτήσεις πρόσβαση (πχ κοινωνική μηχανική). Εγώ πιστεύω ότι σαν έξυπνοι άνθρωποι πλήρωσαν ή εκβίασαν κάποιον υπάλληλο να τους δώσει πρόσβαση για 5 λεπτά. Τόσο θα τους ήταν αρκετό και είναι η πιο εύκολη λύση.


Όσο αφορά για τις κρυπτογραφημένες επικοινωνίες δεν είναι εύκολο να γίνουν γιατί πρέπει και ο δέκτης να έχει κατάλληλη συσκευή κρυπτογράφησης. Για ευνόητους λόγους δεν είναι πάντα δυνατό.
Αυτό που θα έπρεπε να κάνουν, είναι να κλείσουν συμβόλαιο με τις εταιρείες τηλεφωνίας ώστε να ελέγχουν μονίμως τις γραμμές τους. Είναι αδύνατο να ελεγχθούν 10-20 εκατομμύρια τηλεφωνικές συνδέσεις, αλλά για 800-1000 θα μπορούσαν να εξασφαλίσουν (ως ένα βαθμό) ότι δεν γίνονται διαρροές.

Είναι γεγονός ότι με τη σύγχρονη τεχνολογία είσαι μονίμως σε πόλεμο. Δεν γίνεται να εφησυχαστείς λεπτό. Σε κάθε πόλεμο υπάρχουν στιγμές που χάνεις και στιγμές που κερδίζεις. Να χάνεις όμως για ένα χρόνο συνεχόμενα είναι απαράδεκτο!

Για το αν προκύπτουν ευθύνες για τη voda δεν ξέρω. Σε περιπτώσεις κατασκοπίας, τα πράγματα δεν είναι πάντα ξεκάθαρα...

wi-fi
03-02-06, 02:42
Είναι γεγονός ότι με τη σύγχρονη τεχνολογία είσαι μονίμως σε πόλεμο. Δεν γίνεται να εφησυχαστείς λεπτό. Σε κάθε πόλεμο υπάρχουν στιγμές που χάνεις και στιγμές που κερδίζεις. Να χάνεις όμως για ένα χρόνο συνεχόμενα είναι απαράδεκτο!

Για το αν προκύπτουν ευθύνες για τη voda δεν ξέρω. Σε περιπτώσεις κατασκοπίας, τα πράγματα δεν είναι πάντα ξεκάθαρα...

Συμφωνώ απόλυτα!

_Yiannis_
03-02-06, 02:55
Νομίζω ότι το θέμα της υποκλοπής είναι πολύ σοβαρό. Όχι τόσο επειδή έγινε η υποκλοπή αλλά γιατί δεν έγινε σωστός χειρισμός για τον εντοπισμό αυτών που πραγματοποιούσαν την υποκλοπή.
Έχουμε κάποιον που τοποθέτησε κάποιο μηχανισμό μέσα στο υπολογιστικό σύστημα της Vodafone, ώστε να υλοποιείται η υποκλοπή. Μετά από αρκετούς μήνες υποκλοπής έχουμε ανακάλυψη του μηχανισμού αυτού, και η εταιρεία αντί να εκμεταλλευτεί το λογισμικό αυτό για να εντοπίσει τον υποκλοπέα, το απενεργοποιεί. Δεν μπορεί οι υπεύθυνοι ασφαλείας να μη γνωρίζουν την τακτική πολλών οργανισμών μεταξύ αυτών και του FBI που όταν δέχονται επίθεση στα συστήματά τους, αφήνουν τους hackers να κάνουν τη δουλειά τους, ώστε να έχουν χρόνο να τους εντοπίσουν. Γι αυτό η ενέργεια αυτή της vodafone με βάζει στους ακόλουθους προβληματισμούς:

1. Λένε ότι απενεργοποίησαν το κακόβουλο λογισμικό για την προστασία των συνομιλιών των συνδρομητών της. Ναι αλλά θα έπρεπε να εντοπίσουν πρώτα τον υποκλοπέα.
2. Στη συνέχεια ενημέρωσαν την κυβέρνηση για το γεγονός. Φανταστείτε τι θα γινόταν αν δημοσιευόταν συνομιλία του πρωθυπουργού ή άλλων στελεχών της κυβέρνησης, και η Vodafone είχε αποκρύψει το θέμα. Ίσως να κινδύνευε με κλείσιμο.
3. Στη συνέντευξη τύπου η κυβέρνηση δεν απέδωσε καμία ευθύνη στη Vodafone και απάντησε σε ελάχιστες από τις πολλές ερωτήσεις των δημοσιογράφων.
4. Μήπως η εταιρεία φοβούμενη την περίπτωση όπου εργαζόμενός της να γνώριζε την ύπαρξη του κακόβουλου λογισμικού, θεώρησε ότι θα ήταν καλλίτερο να μην βρισκόταν ο υποκλοπέας, αλλά μόνο να σταματούσανε τη δράση του;

Επίσης όσων αφορά το κακόβουλο λογισμικό πιστεύω ότι είναι ιομορφικό δηλαδή εγκαθίσταται στην αρχή κάποιου εκτελέσιμου αρχείου ή είναι μεμονωμένο πρόγραμμα. Στην πρώτη περίπτωση, είναι πολύ δύσκολη η ανίχνευσή του από τον διαχειριστή, αφού στην ουσία δεν φαίνεται πουθενά, παρά μόνο στην μνήμη. Στην δεύτερη περίπτωση φαίνεται και σαν αρχείο στον υπολογιστή αλλά και σαν διεργασία στο σύστημα. Ελπίζω το κακόβουλο λογισμικό να είναι ιομορφικό, γιατί αλλιώς ο διαχειριστής δεν δικαιολογείται να μην αντιλήφθηκε την παρουσία νέας διεργασίας στο σύστημα.
H συγγραφή τέτοιου κώδικα απαιτεί υψηλές γνώσεις προγραμματισμού και την δοκιμή του κατά τη διάρκεια της κατασκευής του σε πραγματικό ή εικονικό λογισμικό ίδιο με αυτό που χρησιμοποιεί η Vodafone. Από πού ήξερε λοιπόν ο υποκλοπέας ποιο λογισμικό και ποια έκδοσή του χρησιμοποιεί η Vodafone; Πώς παραβιάστηκε η ασφάλεια του λειτουργικού συστήματος; Μήπως η τοποθέτηση του λογισμικού έγινε έχοντας φυσική επαφή με το υπολογιστικό σύστημα;

Τελειώνοντας, επαναλαμβάνω ότι το θέμα δεν είναι η υποκλοπή, αλλά η απενεργοποίηση του κακόβουλου λογισμικού με αποτέλεσμα να χαθούν (ή να δυσκολέψουν στην εύρεση) τα ίχνη του υποκλοπέα.

kubiak
03-02-06, 03:07
.

Για λόγους ευκολίας και μεταφερσιμότητας, global access κλπ κλπ, μπορείτε πλέον να επικοινωνήσετε απευθείας για θέματα που σας αφορούν με:

Greek_Prime_Minister @ gmail com
Greek_Minister_Of_National_Defence @ gmail com
Greek_Minister_Of_Foreign_Affairs @ gmail com
Greek_Minister_Of_Public_Order @ gmail com

(για να κάνουμε και λίγο πλάκα)...

.

mrk
03-02-06, 03:12
Μια παρατήρηση μόνο... Η Vodafone και η κάθε εταιρία δεν είναι ούτε FBI, ούτε ΕΥΠ, ούτε κάποια "αστυνομική" υπηρεσία. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το όλο θέμα το χειρίστηκαν σωστά. Από την άλλη όμως να συνεχίσεις και να διατηρείς ένα τέτοιο λογισμικό ενεργό εώς ότου πάρεις τις απαραίτητες εισαγγελικές εγκρίσεις για κόντρα-παρακολούθηση(φαντάζομαι ότι χρειάζονται για να κάνεις την όποια κίνηση αποκάλυψης), μήπως ενέχει περισσότερους κινδύνους;

waste
03-02-06, 03:15
ακριβώς εκεί είναι το θέμα το οποιο ειλικρινα δεν βλέπω να εχει πραγματικό μέλλον. δηλαδη τι παραπάνω μπορουν να μας πουν που να εχει αξία?

yiannis δεν υπήρχε θεμα κακόβουλου λογισμικού, απλά ενεργοποίησαν μια υπηρεσία που προσφέρει ήδη το λογισμικο της ερικσον. αυτη η λυση ειναι παντα καλύτερη διοτι ειναι δοκιμασμενη απο την ιδια την εταιρια που εφτιαξε το λογισμικο.
δηλαδη δεν υπαρχει λογος να ψαχνεις τον σουπερχακερ, απο τη στιγμη που υπαρχει ετοιμο συμβατο προγραμμα απο την ιδια την ερικσον...

κι επειδη αυτη την υποκλοπη ειναι σχεδον βεβαιο οτι δεν την εκανε ο τομπρας, δεν υπαρχει περίπτωση να πουνε οτι οι ταδε πρακτορες της ταδε χωρας που αλωνιζανε πριν τους ολυμπιακους το εκαναν. ακομα κι εαν ξερουν, πραγμα πιθανό.

αυτο που ξερουμε με σιγουρια ειναι πως ο κορωνιας έπαιξε το ρόλο του ρούμπι. δηλαδή με μια κίνηση που είναι ηθικώς σωστή, έσπασε κάθε κρίκο που θα μπορούσε να μας συνδέσει με τους δράστες.

ΥΓ ο ρουμπι ήταν ο δολοφόνος του οσβαλντ δηλαδη του δολοφωνου του κένεντι.

@MRK οχι δεν κανεις τιποτα εσυ ως vodaphone. απλα πηγαίνεις στον εισαγγελέα (γιατι ποιος εμπιστευεται τα τηλεφωνα) και του λες αυτοπροσωπως τι συμβαίνει. Αυτος θα αποφασίσει τι είναι καλό να γίνει σε συννενόηση με τους αστυνομικούς. Ξέρεις είναι σαν να βρίσκεις μια σακουλα με
1κιλο κόκα. Μπορεις να κάτσεις να την πιεις όλη με τους φιλους σου βεβαια, αλλα σε περίπτωση που θελεις να καταγγείλεις την υπόθεση δεν την πετάς στην τουαλετα αφήνοντας για αποδεικτικό στοιχειο τη σακουλα...

_Yiannis_
03-02-06, 03:27
Μια παρατήρηση μόνο... Η Vodafone και η κάθε εταιρία δεν είναι ούτε FBI, ούτε ΕΥΠ, ούτε κάποια "αστυνομική" υπηρεσία. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το όλο θέμα το χειρίστηκαν σωστά. Από την άλλη όμως να συνεχίσεις και να διατηρείς ένα τέτοιο λογισμικό ενεργό εώς ότου πάρεις τις απαραίτητες εισαγγελικές εγκρίσεις για κόντρα-παρακολούθηση(φαντάζομαι ότι χρειάζονται για να κάνεις την όποια κίνηση αποκάλυψης), μήπως ενέχει περισσότερους κινδύνους;
Κανένα κίνδυνο. Αν τον εντοπίζανε δε θα είχε δημιουργηθεί τέτοιο θέμα.

waste
03-02-06, 03:31
η αντιδραση κορωνία είναι ασχετη. δηλαδη συμφωνουμε πως ο κορωνιας πανικοβλήθηκε (λέμε τωρα) και ειπε να το πεταξουμε το συστημα. η vodaphon δηλαδη δεν είχε νομικους συμβουλους να ρωτησει? εννοω δηλαδη πως εχουν δωσει στο ολο θεμα μια διασταση πανικου. Να βρε παιδια πηραμε χαμπαρι τον κοριο και τι να κανουμε τον σβησαμε. με το συμπαθιο δηλαδη αλλα εδω ρωτανε τους νομικους τους συμβουλους για το εαν επιτρεπεται ο CEO να κατουρα με το δεξί ή με το αριστερό του χερι και δεν τους συμβουλευτηκανε για ενα τετοιο σοβαρο θεμα...

ή μηπως τους συμβουλευτηκανε και του ειπανε, ε ενταξει μωρε κατεστρεψε τα στοιχεια δεν εγινε τιποτα όλα κουλ...

_Yiannis_
03-02-06, 03:37
yiannis δεν υπήρχε θεμα κακόβουλου λογισμικού, απλά ενεργοποίησαν μια υπηρεσία που προσφέρει ήδη το λογισμικο της ερικσον. αυτη η λυση ειναι παντα καλύτερη διοτι ειναι δοκιμασμενη απο την ιδια την εταιρια που εφτιαξε το λογισμικο.
δηλαδη δεν υπαρχει λογος να ψαχνεις τον σουπερχακερ, απο τη στιγμη που υπαρχει ετοιμο συμβατο προγραμμα απο την ιδια την ερικσον...

Όχι και απλά! Τοποθετήθηκε λογισμικό το οποίο ενεργοποιούσε και απενεργοποιούσε κατά επιλογή το λογισμικό συνακρόασης της Vodafone. Κάτι σαν συνδιάσκεψη δηλαδή μεταξύ των δύο που μιλούσαν και του υποκλοπέα. Αν το λογισμικό συνακρόασης ήταν συνεχώς ενεργοποιημένο θα τα είχαν καταλάβει από την αρχή.

waste
03-02-06, 03:45
οταν ειπα απλα εννοουσα οτι δεν χρειαζεται να βαλεις καποιον σουπερ χακερ και να φτιαξεις καποιο σουπερ προγραμμα.

θα το ξαναπω η όλη υπόθεση βγηκε στον αερα απο την κυβερνηση για να μη βγει απο αλλους οπως εγινε με τους πακιστανους. ο καθενας ανελαβε το ρολο του και ο κορωνιας (με το συμπαθειο δεν εχω τιποτα εναντιον του προσωπικα) τον ρολο της παρθενας που είδε ένα ποντίκι.

το θεμα εχει λήξει καθως δεν προκειται να υπαρξουν εξελιξεις. τωρα γιατι βγηκε στη φορα δεν ξερουμε. ισως αυτοι που εκαναν τις υποκλοπες να ειχαν το οκ για τους ολυμπιακους αγωνες, αλλα όχι για αργοτερα και όχι για υπουργους. είναι αυτο που ελεγαν παλια "να κανει ενα δωρακι στον εαυτο του αλλα οχι και 500 εκατομμύρια"...

το θεμα με τους κοριους ομως ειναι πως απαξ και τους βαλεις, μετα σε τρωει το χερι σου να τους αφησεις για αλλες χρησεις

l3o
03-02-06, 03:53
Όχι και απλά! Τοποθετήθηκε λογισμικό το οποίο ενεργοποιούσε και απενεργοποιούσε κατά επιλογή το λογισμικό συνακρόασης της Vodafone. Κάτι σαν συνδιάσκεψη δηλαδή μεταξύ των δύο που μιλούσαν και του υποκλοπέα. Αν το λογισμικό συνακρόασης ήταν συνεχώς ενεργοποιημένο θα τα είχαν καταλάβει από την αρχή.


σωστα..ετσι πρεπει να γινανε τα πραγματα...

Ομως, για να γινει αυτο...πρεπει να ξερανε καλα πως δουλευει το software της Εricsson...ετσι δεν ειναι ?

@ST
03-02-06, 03:59
εγω θελω να σας θυμισω κατι και να κανω και ενα σοβαρο ερωτημα

σας θυμιζω λοιπον την ημερα που οι συνδρομητες της vodafone δεν μπορουσαν να πραγματοποιησουν κληση και να στειλουν μηνυμα για περιπου ενα 24ωρο. θυμαστε που μας αποζημιωσε η vodafone με το παγιο για αυτο.

και τωρα το σοβαρο ερωτημα

Δεν μπορει το γεγονός των υποκλοπων να μην θίγει καποιους απο τους όρους της συμβασης που υπογραφουμε εμεις οι συνδρομητες με την vodafone

μηπως πρεπει να διεκδικησουμε κατι που δεν μας παρεχει ασφαλεις συνδιαλεξεις οπως ειναι υποχρεωμενοι να πρατει;;;;;;;;;

skia_d
03-02-06, 04:06
απο ολα αυτα που ελεχθησαν σημερα,εξαγονται σημαντικα συμπερασματα σε πολλα επιπεδα..
1)δεν υπαρχει κανενας απολυτως κρατικος ελεγκτικος μηχανισμος για τις τηλεπικοινωνιακες εταιριες,και κανεις δεν μπορει να αποκλεισει αναλογες δρασεις και στο παρελθον η και στο παρον που δεν αποκαλυφθηκαν...
2)ολες αυτες οι εταιριες τηλεπικοινωνιων παρα τις εξαιρετικες κερδοφοριες τους αποδεικνυονται ευαλωτες γιατι ουδεποτε επενδυσαν σοβαρα σε θεματα ασφαλειας,πολυ περισσοτερο στην χωρα μας που ουσιαστικα δρουν ανεξελεγκτα..
3)αποκαλυφθηκε και φανερωθηκε το τεραστιο τεχνολογικο χασμα που χωριζει την ελλαδα απο τις προηγμενες χωρες της ευρωπης,αφου ο πρωθυπουργος της χωρας ηταν ερμαιο παρακολουθησεων.δεν θελω να φανταστω τι γινεται με ολους εμας τους υπολοιπουσ...
4)στην ουσια το ολο θεμα ετυχε επικοινωνιακης εκμεταλλευσης..για αλλη μια φορα η κυβερνηση ξεπερασε εναν δυσκολο σκοπελο(εισοδηματικη πολιτικη),τα καναλια βρηκαν τροφη για σχολιασμο και θεαματικοτητα.αυτο με κανει να πιστευω βασιμα οτι η ιστορια αυτη δεν ειναι αγνωστη για την κυβερνηση.και δεν ειναι τυχαιο οτι δεν δωθηκαν ολα τα ονοματα στην δημοσιοτητα.απλα δωθηκαν αυτα που θα ειχαν τον μεγαλυτερο δυνατο αντικτυπο, η αυτα που θα μπορουσαν να θολωσουν τα νερα..
το πιο ασχημο ειναι οτι για αλλη μια φορα οι πολιτες αυτης της χωρας δεν θα μαθουν ποτε την αληθεια.
η μονη ελπιδα που εχω ειναι η αναμειξη του εισαγγελεα διωτη,που εχει αποδειχθει σκληρο καρυδι και εχει φερει εις περας πολλες υποθεσεις..
Αλλωστε πλεον με windows στο δημοσιο ολα θα ειναι καλυτερα....:lol:
οπωσ ελεγε ενας μεγαλος της ιστοριας..."Οι λαοι εχουν τους ηγετες που τους αξιζουν"....

_Yiannis_
03-02-06, 04:08
σωστα..ετσι πρεπει να γινανε τα πραγματα...

Ομως, για να γινει αυτο...πρεπει να ξερανε καλα πως δουλευει το software της Εricsson...ετσι δεν ειναι ?
Σαν το σπίτι τους!

gtl
03-02-06, 06:11
Αυτός είναι το ίδιο αστέρι που ελεγε νωρίτερα οτι ο admin του συστήματος της Vodafone, θα επρεπε να ειχε δει την κακόβουλη διεργασία στην taskbar...:rofl:

Ο καθένας φαίνεται ότι λέει αυτά που θα του φέρουν περισσότερες προσκλήσεις για εμφάνιση στο γυαλί. Είδα και εγώ τον "καθηγητή πληροφορικής", εντός ή εκτός εισαγωγικών, που θα ανακάλυπτε το πρόβλημα σε μία μέρα (!) και αναρωτήθηκα τί διδάσκει -- μήπως χρήση microsoft word και excel? :lol:

Αλλά μετά την ξεφτίλα των Ελλήνων "δημοσιογράφων" στο αεροπορικό δυστύχημα του δεκαπεντάγουστου, τίποτα δεν πρέπει να μας εκπλήσει.

Θυμηθείτε τα λόγια ανταποκριτή της Ντόιτσε Βέλλε εκείνες τις ημέρες : λυπούμαστε που πρέπει να στηριχθούμε στους Έλληνες δημοσιογράφους, γιατί μεταδίδουν συνέχεια αναξιόπιστες πληροφορίες.

mrsaccess
03-02-06, 06:30
Δυστυχώς βρε παιδιά έχασα αυτό το διαμάντι της Ελληνικής πληροφορικής που παρέδωσε δωρεάν σεμινάριο στις βραδυνές ειδήσεις.

Πάντως, από τα συμφραζόμενα, έχω καταλήξει σε δύο συγκεκριμένους τομείς στους οποίους μπορεί να είναι καθηγητής:
Είτε αναπληρωτής καθηγητής στα futurekids ή καθηγητής ECDL... :twisted:

A Hellene
03-02-06, 08:00
Ο αιρετικός μου τρόπος σκέψης δεν μπορεί να δεχθεί μια τέτοια χοντροκοπιά.
Κάτι λάθος έχει γίνει στη συνταγή αυτής της συγκεκριμένης ανακοίνωσης...

Εξηγούμαι.
Στα υψηλά κλιμάκια, όπως είναι τα κυβερνητικά, ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ. Εκεί, δεν υπάρχουν περιθώρια για ΣΚΟΡΠΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ, παρά μόνο για αυτές που είναι σε θέση να επιφέρουν εξασφαλισμένα αποτελέσματα. Προσπαθούν δε, όταν κάνουν τις δοκιμές τους, αυτές να έχουν το ελάχιστο δυνατό κόστος, χωρίς να προκαλούν την κοινή γνώμη περισσότερο από όσο χρειάζεται.

Οτιδήποτε βλέπουμε να συμβαίνει σήμερα, έχει σχεδιαστεί αρκετό καιρό νωρίτερα, μαζί φυσικά με τις εναλλακτικές κινήσεις, ώστε τα πράγματα να οδηγηθούν με ακρίβεια και χωρίς απρόοπτα, στον επιθυμητό εκάστοτε στόχο των σχεδιαστών τους. Εκεί πάνω, όσο κι αν αυτό θυμίζουν με τη δημόσια στάση τους, ΔΕΝ είναι μπακάλικο.

Όποτε ανακοινώνεται δε κάτι από αυτά τα κλιμάκια, ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ που ανακοινώνεται, όσο και αν αυτή τους η ανακοίνωαη μπορεί να ακουστεί να είναι ανόητη/χαζή/αδιευκρίνιστη. (Δες την υπογραφή μου...)
Από όσα μας έχουνε δείξει μεχρι στιγμής οι -ανεξαρτήτως χρώματος και εποχής- συμπαθείς πολιτικοί μας, όποτε βλέπουμε τέτοιες κινήσεις από αυτούς, συνήθως ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΟΛΟΣ.
Και ο λόγος τέτοιων ανακοινώσεως είναι συνήθως δόλιος, επειδή γίνεται αντιληπτός ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ, όταν δηλαδή το θέμα έχει πάρει πλέον την επιθυμητή για τους χειριστές του τροπή, και μάλιστα ανεπιστρεπτί...

Ας μην ξεχνάμε επίσης πως, όποτε αυτοί είχανε σκοπό να κάνουν κάποια σοβαρή αλλαγή, μας έριχναν ΠΑΝΤΑ στάχτη στα μάτια πριν: Μας πετούσαν στα μούτρα κάποιο παράξενο -κατασκευασμένο ίσως- περιστατικό κοινού ενδιαφέροντος, για να μας κρατά απασχολημένους όσο οι ίδιοι θα έκαναν -ανενόχλητοι πλέον- τις αδιαφάνειές τους.



Σύμφωνα λοιπόν με το αιρετικό μου σκεπτικό, ΔΕΝ ανακοινώθηκε δημόσια ότι συνελλήφθη να παρακολουθείται το κινητό τηλέφωνο κάποιου -απλά- επώνυμου Έλληνα, αλλά όλα σχεδόν τα κινητά, και μάλιστα των υψηλότερων στελεχών της Βουλής μας. (...)

Τι είναι αυτό; Αυτή η ανακοίνωση, δεν ακούγεται να είναι μια μεγάλη χοντροκοπιά; Δεν θα μπορούσε να αποσιωποιηθεί, αφού εκεί πάνω έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν;
Εξάλλου, μας έχουνε δείξει επανειλημμένα στο παρελθόν πως όποτε χρειάστηκε, συγκάλυψαν πολύ μεγαλύτερα θέματά τους.

Δεν μπορώ λοιπόν να το χωνέψω. Δεν θα μπορούσε να παραμείνει κρυμμένη μία τέτοια χοντροκοπιά από όλους εμάς, τους απλούς πολίτες, και μάλιστα για δεκαετίες ολόκληρες;
Όπως δηλαδή έχει συμβεί με άλλα κρίσιμα περιστατικά, των οποίων τα γεγονότα ακούσαμε πενήντα χρόνια μετά την εποχή τους...

Νομίζω πως αυτή τη φορά, η κατάσταση έχει ξεφύγει εντελώς από τα χέρια τους. Ή -ακόμη χειρότερα- εφόσον ελέγχουν την κατάσταση, μας προετοιμάζουν να δούμε πράγματα που ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ καθόλου.


Βλέπετε να υπάρχει κάποια λογική στους παραπάνω, αυτούς συλλογισμούς;
Βλέπετε πού θα μπορούσε να αποσκοπεί αυτή η "βόμβα" που έριξαν στον Έλληνα, ο οποίος ακόμη προσκυνά το κινητό του;


Η μόνη αλήθεια είναι πως -όπως εξάλλου γίνεται πάντοτε- δεν έχουμε διαθέσιμα ΟΛΑ τα στοιχεία του συγκεκριμένου θέματος, προκειμένου να βγάλουμε σωστά τα συμπεράσματά μας.
Έχουμε την δική τους εκδοχή της Αλήθειας, που πιστεύω ισχυρότατα πως, για άλλη μια φορά δεν είναι η ολόκληρη...

Κάπου εδώ, πιστεύω πως αρκετοί θα πετούσαν κάποιο σχόλιο, του στυλ:
"Όλα αυτά που ΑΥΤΟΙ ΔΗΛΩΝΟΥΝ, αποσκοπούν στον αποπροσανατολισμό/χειραγωγία της κοινής γνώμης.", ή:
"Προσέξτε, επειδή ΔΕΝ γνωρίζουμε την (συνήθως Άθλια) Ατζέντα τους.", ή:
"Προσέξτε, επειδή αυτοί προχωρούν με ταχύτερους ρυθμούς από τον φυσιολογικό ή τον αναμενόμενο..."

Πού θα μπορούσε να καταλήξει αυτό το θέμα;

MNP-10
03-02-06, 08:11
Πρεπει να παραιτηθει η κυβερνηση αμεσα. Ειναι προφανες οτι με τοσο καιρο να εχουν κανει καταγραφες, ολο και κατι θα εχουν γραψει για να τους κρατανε και να κανουν θεληματα και προδοσιες κατοπιν εκβιασμου. Θεωρω δε, οτι συμφωνια για f16 με τιμη μοναδος ΡΕΚΟΡ >100εκ $/αεροσκαφος (3δις+ $ / 30 αεροσκαφη) βρισκει πολυ λογικη εξηγηση με αυτο το σεναριο.

Δεν υπαρχει κανενας λογος που μια κυβερνηση να πληρωσει 3 φορες τα λεφτα που κανει ενα προϊον, αφου

1) Δεν μας περισσεουν τοσα λεφτα
2) Ειναι σε διακρατικη συμφωνια χωρις μεσαζοντα αρα δεν μπορουν να φαγωθουν απο μιζα για να εχουμε τετοιο κινητρο
3) Δεν συντρεχει σοβαρος λογος για τοσο πιεστικη συμφωνια (η δηθεν καλυψη των "αμεσων αναγκων" ειναι σχεδιασμενη για το 2010)
4) Δεν υπαρχει ιστορικο αγορας f16 ουτε στη μιση τιμη απ'αυτην που αγοραστηκαν
5) Υπαρχει παρομοιο ιστορικο παρακολουθησης της αμερικανικης κυβερνησης σε σχεση με τα boing vs airbus στην αραβια... οπου η παρακολουθηση οδηγησε σε αλλαγη παραγγελιας υπερ των boeing. Στην ελλαδα μπορει να εγινε με απευθειας εκβιασμους.

Υπαρχουν πολλα πραγματα των υπο παρακολουθηση προσωπων που ειναι πολυ χειροτερα ακομα και απ'τις ροζ κασετες των ιεραρχων...Πραγματα για τα οποια πολλοι μπορουν να βρεθουν αντιμετωποι με εκβιασμο προδοσιας του κρατος προκειμενου να σωσουν την δημοσια εμφανιση τους. Με τις σχετικες διαβεβαιωσεις οτι μια τετοια προδοτικη πραξη μπορει να γινει χωρις να το παρει χαμπαρι ο πολυς κοσμος, ετσι και τελικα γινεται - διακριτικα. Μεσω πολλαπλων εκβιασμων το αποτελεσμα ειναι μια κυβερνηση εντελως ξενοκινουμενη.

Ετσι δουλευει το πολιτικο συστημα σχεδον στις περισσοτερες δυτικες χωρες. Το γιουνανισταν δεν αποτελει εξαιρεση.

anon
03-02-06, 10:09
Οσον αφορά την ποιότητα προσωπικού μηχ/σης της Κουτσουμπολαφών, έχω να πώ ότι σε σεμινάρια εξειδικευμένα πληροφορικής (όχι ECDL :lol: ) όπου ήταν καμμια δεκαριά απο εκεί, υπήρχε η πλήρης ασχετίλα. Τους παίρνουν καθαρά με τα χαρτιά που διαθέτουν (μάστερ, δοκτωράτα κλπ) αλλά απο πραγματικές ουσιαστικές γνώσεις - αντίληψη - ικανότητες άστε να πάνε. Σίγουρα στους δεκάδες που έχουν εκεί μέσα θα έχουν και κάποιους καλούς. Οι υπόλοιποι είναι πολύ κάτω του μετρίου. Και το γεγονός ότι δουλεύουν κάτι ειδικά συστήματα (πχ Erlang αν δεν κάνω λάθος) απλά συγκαλύπτουν την ανικανότητά τους. Φαντάζομαι όμως ότι το ίδιο συμβαίνει και στις άλλες εταιρίες.

lamesaint
03-02-06, 10:57
Μόνο η Cosmote έχει δικό της λογισμικό.

H Cosmote έχει Nokia & Ericsson hardware άρα σίγουρα έχει λογισμικό σαν αυτό που έχουν και οι Vodafone & TIM. Αν τώρα έχει παραγγείλει να της φτιάξουν καμιά καστομιά δατς εναδερ στορυ.
Πάντως είναι το ίδιο τρωτή (με κάποιον απο μέσα να βοηθάει πάντα) όπως και οι άλλες.

turboirc
03-02-06, 11:23
Παιδιά υποψιάζομαι ότι το πράγμα είναι στημένο.
Είναι πολύ χοντρο για να είναι αλήθεια. Θα την είχε ξηλώσει η EU την κυβέρνηση προτού γίνει η συνέντευξη τύπου.

viron
03-02-06, 11:25
!) Ολα τα τηλεφωνικά κέντρα ,σταθερής, κινητής τλεφωνίας ΟΛΩΝ των εταιριών παρακολουθούνται.

2) Δεν είναι μόνο ξένες μυστικές υπηρεσίες που κάνουν παρακολουθήσεις.

3) Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο μηχανισμός είχε στηθεί σε γνώση Ελληνικών μυστικών υπηρεσιών ( οχι υπουργών)

4) Η λίστα των παρακολουθούμενων είναι μεγαλύτερη από την ήδη δημοσιευμένη

5) Όταν η vodafone ανακάλυψε τον "κοριό" η υπόθεση "κουκουλώθηκε" και η υπόθεση ανατέθηκε στις μυστικές υπηρεσίες που είχαν στήσει το κύκλωμα , γνωστή μέθοδος να βγάλεις από την μέση περίεργους εισαγγελείς και υπουργούς.

6) Η υπόθεση είναι μέχρι στιγμής 'ελεγχόμενη' αν ξεφύγει θα είναι η αρχή μεγάλων πολιτικών εξελίξεων (βλέπε και Γουότεργκειτ).


Βύρων.

vasper
03-02-06, 11:28
Πρεπει να παραιτηθει η κυβερνηση αμεσα. Ειναι προφανες οτι με τοσο καιρο να εχουν κανει καταγραφες, ολο και κατι θα εχουν γραψει για να τους κρατανε και να κανουν θεληματα και προδοσιες κατοπιν εκβιασμου. Θεωρω δε, οτι συμφωνια για f16 με τιμη μοναδος ΡΕΚΟΡ >100εκ $/αεροσκαφος (3δις+ $ / 30 αεροσκαφη) βρισκει πολυ λογικη εξηγηση με αυτο το σεναριο.

Δεν υπαρχει κανενας λογος που μια κυβερνηση να πληρωσει 3 φορες τα λεφτα που κανει ενα προϊον, αφου

1) Δεν μας περισσεουν τοσα λεφτα
2) Ειναι σε διακρατικη συμφωνια χωρις μεσαζοντα αρα δεν μπορουν να φαγωθουν απο μιζα για να εχουμε τετοιο κινητρο
3) Δεν συντρεχει σοβαρος λογος για τοσο πιεστικη συμφωνια (η δηθεν καλυψη των "αμεσων αναγκων" ειναι σχεδιασμενη για το 2010)
4) Δεν υπαρχει ιστορικο αγορας f16 ουτε στη μιση τιμη απ'αυτην που αγοραστηκαν
5) Υπαρχει παρομοιο ιστορικο παρακολουθησης της αμερικανικης κυβερνησης σε σχεση με τα boing vs airbus στην αραβια... οπου η παρακολουθηση οδηγησε σε αλλαγη παραγγελιας υπερ των boeing. Στην ελλαδα μπορει να εγινε με απευθειας εκβιασμους.

Υπαρχουν πολλα πραγματα των υπο παρακολουθηση προσωπων που ειναι πολυ χειροτερα ακομα και απ'τις ροζ κασετες των ιεραρχων...Πραγματα για τα οποια πολλοι μπορουν να βρεθουν αντιμετωποι με εκβιασμο προδοσιας του κρατος προκειμενου να σωσουν την δημοσια εμφανιση τους. Με τις σχετικες διαβεβαιωσεις οτι μια τετοια προδοτικη πραξη μπορει να γινει χωρις να το παρει χαμπαρι ο πολυς κοσμος, ετσι και τελικα γινεται - διακριτικα. Μεσω πολλαπλων εκβιασμων το αποτελεσμα ειναι μια κυβερνηση εντελως ξενοκινουμενη.

Ετσι δουλευει το πολιτικο συστημα σχεδον στις περισσοτερες δυτικες χωρες. Το γιουνανισταν δεν αποτελει εξαιρεση.

1ον: Η κυβέρνηση δεν έκανε καμία παρακολούθηση.
2ον: Η παρακολούθηση γινόταν από ιδιωτική εταιρία.
3ον: Ιδιωτική σημαίνει ότι δεν πλήρωσες εσύ και εγώ για τον εξοπλισμό της αλλά οι πελάτες της.
4ον:Τα υπόλοιπα είναι εικασίες
5ον:Από την πρώτη μέρα που βγήκε η "επάρρατη" δεξιά στην κυβέρνηση έχουν βαλθεί όλοι οι έμποροι όπλων μέσω των φυλλάδων που ελέγχουν να την ρίξουν...
6ον: Δεν παρακολουθείς την γυναίκα του πρωθυπουργού για να μάθεις τα μυστικά του κράτους. Την παρακολουθείς για βγάλεις τυχόν άπλυτα στην τηλεόραση ή στις εφημερίδες. Το ότι δεν βρήκαν τίποτα σας πείραξε;
7ον: Η παρακολούθηση άρχισε (μέσω Ιδιωτικής εταιρίας) σχεδόν αμέσως μετά τις εκλογές του 2004...που έχασαν οι σοσιαλήσταρχοι. Περίεργο πράγμα...

chrand
03-02-06, 11:36
ξαναρωτώ μήπως και ξέρει κάποιος: ειναι μέτοχος στην vodafone, κάποιος απο τους περιβόητους ντ@@δες?

Υ.Γ. αν τα ΝΕΑ (που πολλοί τα κατηγορούν ως ΜΗ έγκριτα) δεν αποκάλυπταν σήμερα το θέμα, πότε θα τα μαθαίναμε όλα αυτα?σε άλλους 11 μήνες??

Υ.Γ.2. γιατι το μυαλο μου πάει η στους 'φιλους μας' η στον 'κρόκους'?

Πρός ενημέρωση:

Στα 6,18 ευρώ το πακέτο της Intracom στην Panafon (http://www.euro2day.gr/articles/41626/)

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ (http://www.euro2day.gr/news.enterprises.asp) (26/11/03 - 18:33)

http://www.euro2day.gr/pics/dot.gifΤη απόκτηση του 9,433% που κατέχει η Intracom στην Panafon στην τιμή των 6,18 ευρώ ανά μετοχή ανακοίνωσε η μητρική Vodafone. Το ποσοστό αυτό αντιπροσωπεύει 51.250.000 τεμάχια, όπερ σημαίνει ότι η Intracom θα εισπράξει 316.725.000 εκατ. ευρώ.


http://www.euro2day.gr/articles/41626/

nlkrio
03-02-06, 11:38
ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ-ΠΑΡΩΔΙΑ..το ξέραν ΤΟΣΟ καιρό και το αποκαλυπτουν τώρα??γιατιί τώρα?

γιατι τωρα εχουμε αυξησεις πεινας και γυρισμα στον εργασιακο μεσσαιωνα:down:

apd
03-02-06, 11:46
Δυστυχώς βρε παιδιά έχασα αυτό το διαμάντι της Ελληνικής πληροφορικής που παρέδωσε δωρεάν σεμινάριο στις βραδυνές ειδήσεις.

Πάντως, από τα συμφραζόμενα, έχω καταλήξει σε δύο συγκεκριμένους τομείς στους οποίους μπορεί να είναι καθηγητής:
Είτε αναπληρωτής καθηγητής στα futurekids ή καθηγητής ECDL... :twisted:

Πώς φαίνεται ότι δε βλέπετε TV... Στον εν λόγω καθηγητή (νομίζω από Πανεπ. Πειραιά) είχε αφιερωμένη πολύ πρόσφατη εκπομπή o 30φυλόπουλος, επειδή ο κύριος βρίσκεται σε αντιδικία με τον Κατσανέβα, σχετικά με τα πνευματικά δικαιώματα ενός προγράμματος για επαγγελματικό προσανατολισμό (πολλά φράγκα γιατί "παίζουν" αγορές από δήμους κ.ο.κ.).

Επί της ουσίας, όμως, δυο τρία σχόλια:

1. Τι έγινε μ' εκείνο το ρημάδι σύστημα ασφάλειας για τους ΟΑ, που ποτέ δεν παραδόθηκε ολόκληρο και στοίχισε ένα κάρο λεφτά; Δεν είχε πρόβλεψη για έλεγχο λειτουργίας τηλεπικοινωνιών; Δηλαδή όλο αυτό το ζήτημα ήταν αφημένο στην τύχη του; Ωραίες προδιαγραφές τέθηκαν.

2. Γιατί παρακάμφθηκε η Αρχή Προστασίας Απορρήτου; Και με τι τεχνική υποστήριξη διεξήγαγε τις έρευνες ο εισαγγελέας; Επιπλέον ο Ζαγορίτης χτες "άδειασε" την Αρχή, λέγοντας ότι ήταν υποχρεωμένη να κάνει προληπτικούς ελέγχους. Ποιον βολεύει η τυπικά ορθή / πρακτικά ανώφελη προσφυγή "στη δικαιοσύνη";

3. Τι έρευνες ήταν αυτές και κράτησαν σχεδόν ένα χρόνο;


Όσο για τα λοιπά περί ασφάλειας των PC, σκεφτείτε το αλλιώς. Έχετε δεχτεί να σας παρακολουθούν οι κάμερες στο δρόμο, να υπογράφετε για να μπείτε στο γήπεδο, να βγάζετε επώνυμα εισιτήριο για το καράβι, να πληρώνετε με κάρτες ακόμη και στα εστιατόρια, να κρατάτε κινητό που δίνει συνεχώς το στίγμα σας, να σας φωτογραφίζουν τις πινακίδες όταν μπαίνετε σε λεωφορειόδρομο, να... να... να... Κι ύστερ' απ' όλα αυτά σας προβληματίζει αν βλέπουν τι XXX.mpg έχετε στο PC σας;

@ ADSLgr.com All rights reserved.