PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνικό Watergate ή απλά Κοριοί;



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7

MNP-10
03-02-06, 11:57
Vasper, γιατι να την πιστεψω την κυβερνηση? Εχει μηπως καμια αξιοπιστια..? Οπως μας ειπαν οτι δεν εγινε τιποτα με τους πακιστανους και μετα το γυρισαν αλλα ειπαν οτι ψευδονταν επειδη ηταν θεμα εθνικης ασφαλειας, τι σε κανει να πιστευεις οτι σε μια οργανωμενη συνεντευξη τυπου για θεμα εθνικης ασφαλειας θα σου πουν την αληθεια. Μηπως η ΝΔ δεν εβαζε τον γρυλλακη και τον μαυρικη? Τι θες να μου πεις? Οτι οι δεξιοι ειναι αθωοι? Εδω εχει γραψει ολοκληρο βιβλιο ο γρυλ για τις παρακολουθησεις..

Οσο για τους εμπορους οπλων, ποσο επρεπε να τα πληρωσουμε για να ειναι ικανοποιημενοι οι εμποροι? Πες μου μια τιμη.. Τωρα βγαινει ~100εκ/μοναδα και φημες θελουν τα επομενα εξοπλιστικα προγραμματα να ειναι συνολικου υψους 30-50 δις $ (απιστευτα νουμερα => 2-2.5 φορες το 4ο ΚΠΣ)..

Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι αγορες οπλων με τετοιους ορους και τιμες οπως η αγορα των f16 δεν συναδουν με το εθνικο συμφερον.

yiapap
03-02-06, 12:00
Να ανακεφαλαιώσουμε γιατί χαθήκαμε;

Δεδομένα:
1. Κάποιος ενεργοποίησε module του software που ήταν εγκατεστημένο στη Vodafone. Το Module αυτό είναι σχεδιασμένο να κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό: Να αποστέλλει τα δεδομένα των κλήσεων από/προς συγκεκριμένα κινητά σε κάποιο gateway. Το αν το Gateway μετά τα μοίραζε σε 1, 2,14 ή 100 καρτοκινητά είναι αδιάφορο. Εξίσου αδιάφορο είναι αν κάποιος άλλαξε το πρόγραμμα... Αν και ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δε βλέπω το λόγο γιατί κάποιος να αλλάξει ένα προγράμμα που κάνει το XYZ για να το αναγκάσει... να κάνει το ΧΥΖ!!! Επίσης το να έρχεται το software Πλήρες και απλά κάποιο module να μην είναι ενεργοποιημένο είναι ιδιαίτερα συνηθισμένη τακτική για τέτοιου τύπου λογισμικό. Άρα η ανοησίες που εμπλέκουν την ίδια την Ericsson είναι.... ανοησίες.
2. Η Vodafone για άγνωστο χρονικό διάστημα δεν πήρε χαμπάρι ότι αυτό το Module ήταν ενεργό παρά το ότι υπήρχαν καταγγελίες (π.χ. Κ.Κουλούρης). Αυτό είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και για μένα η Vodafone είναι και ηθικά και νομικά υπόλογη στους συνδρομητές της και στο Ελληνικό κράτος που την αδειοδότησε.
3. Η Vodafone απενεργοποίησε το Module που θα μπορούσε να οδηγήσει σε εντοπισμό των καρτοκινητών και ίσως σε διελεύκανση της υπόθεσης. Όσο άσχετοι κι αν είναι, όλο και κάποιον δικτυά θα είχαν. Ε, ΔΕ νομίζω να υπάρχει διακτυάς που να μην ξέρει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις, αφήνουμε στον "εισβολέα" και τον παρακολουθούμε εν αγνοία του. Είναι σα να λες ότι δεν ξέρουν τι είναι το GSM!
4. Η κυβέρνηση βγήκε και με τρεις υπουργούς ανέφερε ανικανότητα να πιάσει τους υπόπτους, απροθυμία να καταλογίσει ευθύνες και παντελή τεχνική/πολιτική ανεπάρκεια. Ναι, ο κ.Βουλγαράκης δε χρειάζεται να είναι τεχνικός, αλλά αφού ΔΕΝ είναι γιατί δεν είχαν ΕΝΑΝ τεχνικό σύμβουλο στη συνέντευξη, ο οποίος να παρουσιάσει τεχνικά το ζήτημα και να απαντήσει σε ερωτήσεις; Δεν είναι προσβολή σε όσους πολίτες/δημοσιογράφους δεν είναι παντελώς άσχετοι αυτό που έγινε; Και γιατι;;;; Υπάρχει έστω ΕΝΑ επιχείρημα γιατί δε φέρανε έναν ειδικό;

Εικασίες:
1. Το προφίλ αυτών που παρακολουθούνταν μάλλον αποκλείει (όπως είχα εικάσει από την αρχή) τα ντόπια συμφέροντα. Εκτός αν ο Κόκκαλης έχει απωθημένα με την εξωκοινοβουλευτική αριστερά. Η σύνθεση των ονομάτων δείχνει προς μυστικές υπηρεσίες, είτε της Ελλάδας (που ΔΕ θέλω να το πιστέψω) είτε των ΗΠΑ/Μ.Βρεταννίας.
2. Η Vodafone, κυβέρνηση, κάτι καλύπτουν. Συνεχίζω να μην μπορώ να πιστέψω ότι η Vodafone έκλεισε τη μοναδική δίοδο από την οποία θα μπορούσε να βγει κάποια άκρη και η κυβέρνηση ακόμη και τώρα... δεν τους έει στήσει στα 6 μέτρα! Εδώ δε μιλάμε ούτε για Ξεκουκουλωτάκηδες ούτε για Χρηστίδηδες! Μιλάμε για την παρακολούθηση της πολιτικής και στρατιωτικής ηγεσίας της χώρας!
3. Ericsson... χμμ... Ποιές εταιρείες ΔΕΝ έχουν το επίμαχο λογισμικό; Θέλουν να μας πουν; Μήπως δεν είναι η Vodafone η μόνη;

Αυτά επί του παρόντος. Ελπίζω σήμερα να βρω χρόνο να δω ειδήσεις για να γελάσω/εκνευριστώ με τους ειδικούς! Αλήθεια που είναι ο Βερίκιος να μας πει την άποψή του; Ειδικός επί των εξοπλισμών και των στρατιωτικών τακτικών και να μην ξέρει για κινητά; Ε, δεν μπορεί!

nlkrio
03-02-06, 12:03
Ο αιρετικός μου τρόπος σκέψης δεν μπορεί να δεχθεί μια τέτοια χοντροκοπιά.
Κάτι λάθος έχει γίνει στη συνταγή αυτής της συγκεκριμένης ανακοίνωσης.......

συμφωνα με τα λεγομενα σου παμε για εκλογες:down:

zig
03-02-06, 12:09
H Vodafone δεν ενημέρωσε οικιοθελώς κανέναν. Αναγκάστηκε να ενημερώσει, έχει μεγάλη διαφορά αυτό...

Και φυσικά έκανε ότι περνούσε από το χέρι της για να μην βρεθεί αυτός που έκανε την υποκλοπή.

Για εμένα δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία ότι το σύστημα παρακολούθησης ήταν εν γνώση κάποιων από την vodafone.

Quote

Οι υποκλοπές εντοπίσθηκαν από τακτικό έλεγχο της Ericsson στο δίκτυο της Vodafone, όπως ενημέρωσε ο επικεφαλής της εταιρίας, Γ. Κορωνιάς τον υπουργό Δικαιοσύνης στις 11 Μαρτίου του 2005.

Quote

---Τι λέει η Ericsson

Όσον αφορά στο θέμα των τηλεπικοινωνιακών υποκλοπών που ήρθε σήμερα στη δημοσιότητα και όπου εμπλέκεται το όνομα της Ericsson, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ως εξής:

Αμέσως μόλις διαπιστώσαμε την ύπαρξη λογισμικού διενέργειας υποκλοπών τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών στο δίκτυο του πελάτη μας, προχωρήσαμε στην άμεση ενημέρωση του πελάτη, ως οφείλαμε.



;)

Άρα ενημέρωσε αναγκαστηκά όταν κάποιος τρίτος έμαθε για την ύπαρξη των υποκλοπών. Τώρα το ότι κάποιος κρυφά μπορούσε να εγκαθιστά και να εκτελεί λογισμικό σε ένα σέρβερ εταιρείας κινητής τηλεφωνίας αυτό δεν το χαύουν ούτε μικρά παιδιά. :cool: Απλώς δεν περίμεναν ότι ένας απλός έλεγχος ρουτίνας θα αποκάλυπτε την τροποποίηση.

Τώρα όσον αφορά ότι οι μυστικές υπηρεσίες δεν καταφεύγουν σε τόσο απλές και ατζαμήδηκες τακτικές, η προηγούμενη εμπειρία δείχνει διαφορετικά. Πριν 10 περίπου χρόνια δύο πράκτορες της CIA πιάστηκαν στα πράσσα από πλήρωμα περιπολικού της ΕΛ.ΑΣ. μέσα σε βαν με τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό παρακολούθησης. Το θέμα είχε φτάσει τότε και στις εφημερίδες, ενώ αυτοί απελάθηκαν την ίδια κιόλας μέρα για να μην υπάρξουν επιπλοκές.

cyberp
03-02-06, 12:15
Τελικά πιστεύω ότι υπήρξε κουκούλωμα... Δεν μπορεί να απενεργοποίησαν το λογισμικό έτσι από μόνοι τους... δεν υπάρχει μεγαλύτερη βλακεία... Η συγκάλυψη ήταν συνενοημένη.
Μάλιστα ο Βουλγαράκης, έκανε μνεία για την υπεύθυνηστάση του Κορωνιά, όταν πριν από λεπτά είχε αναφέρει ότι η Αστυνομία δεν μπορούσε να κάνει κάτι αφου είχε αφαιρεθει το λογισμικό. Αυτό λέει πολλά....

Νικαετός
03-02-06, 12:19
Και για όσους αρέσκονται στις θεωρίες συνωμοσίας : 39χρονος υπάλληλος της Vodafone , αυτοκτόνησε με απαγχονισμό στο σπίτι του (λένε) στις 9 Μαρτίου ...(Το γεγονός κατατέθηκε από τον ίδιο τον Κορωνιά στον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου ως σχετικό με την υπόθεση ...)

Πηγή : in.gr (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=681525&lngDtrID=244)


Έντονη φημολογία αναπτύχθηκε χθες σε σχέση με αυτοκτονία υπαλλήλου της εταιρείας Vodafone το κρίσιμο δεκαήμερο του Μαρτίου 2005.

Συγκεκριμένα, 39χρονος υπάλληλος βρέθηκε απαγχονισμένος στο σπίτι του στις 9 Μαρτίου, μία ημέρα πριν από την καταγγελία του περιστατικού στο πρωθυπουργικό γραφείο από τον διευθύνοντα σύμβουλο της εταιρείας κ. Κορωνιά.

Από τα ρεπορτάζ που είδαν το φως της δημοσιότητας δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη εάν ο συγκεκριμένος υπάλληλος είχε πρόσβαση στο λογισμικό της εταιρείας.

Πάντως, ο κ. Κορωνιάς φέρεται να ανέφερε το περιστατικό κατά την επίσημη καταγγελία στον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου (11 Μαρτίου) και θα αποτελέσει αντικείμενο έρευνας.


(Εννοείται βέβαια πως αυτά τα "φέρεται" να ανέφερε που υπάρχουν στο ρεπορτάζ , καλό είναι να μας καρατάνε επιφυλακτικούς , ως προς την αλήθεια της είδησης ;) )

yiapap
03-02-06, 12:27
(Εννοείται βέβαια πως αυτά τα "φέρεται" να ανέφερε που υπάρχουν στο ρεπορτάζ , καλό είναι να μας καρατάνε επιφυλακτικούς , ως προς την αλήθεια της είδησης ;) )Χθες στο Μάκη αναφέρθηκε η θέση του στη Vodafone (Δ/ντης Ανάπτυξης Δικτύου), το όνομά του & το πρώτο γράμμα του επώνυμου και βγήκε μια φίλη του στον αέρα. Νομίζω ότι δεν μπορεί να είναι ψέματα.
Το ερώτημα είναι αν σχετίζεται με την όλη ιστορία.

Νικαετός
03-02-06, 12:35
Χθες στο Μάκη αναφέρθηκε η θέση του στη Vodafone (Δ/ντης Ανάπτυξης Δικτύου), το όνομά του & το πρώτο γράμμα του επώνυμου και βγήκε μια φίλη του στον αέρα. Νομίζω ότι δεν μπορεί να είναι ψέματα.
Το ερώτημα είναι αν σχετίζεται με την όλη ιστορία.

Το σχόλιό μου αναφερόταν ακριβώς σε αυτό (αν δηλαδή σχετίζεται με την όλη ιστορία και αν ΟΝΤΩΣ αναφέρθηκε σε αυτόν ο Κορωνιάς ,στην κατάθεσή του) .

Προσωπικά , πιστεύω πως δημιουργούν ένα τέλειο εξιλαστήριο θύμα ...που θα χρησιμοποιηθεί αν χρειαστεί ! (Αφού οι ...νεκροί δεν μιλούν)

del_ahmettt
03-02-06, 12:35
1. Κάποιος ενεργοποίησε module του software που ήταν εγκατεστημένο στη Vodafone. Το Module αυτό είναι σχεδιασμένο να κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό: Να αποστέλλει τα δεδομένα των κλήσεων από/προς συγκεκριμένα κινητά σε κάποιο gateway. Το αν το Gateway μετά τα μοίραζε σε 1, 2,14 ή 100 καρτοκινητά είναι αδιάφορο. Εξίσου αδιάφορο είναι αν κάποιος άλλαξε το πρόγραμμα... Αν και ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δε βλέπω το λόγο γιατί κάποιος να αλλάξει ένα προγράμμα που κάνει το XYZ για να το αναγκάσει... να κάνει το ΧΥΖ!!! Επίσης το να έρχεται το software Πλήρες και απλά κάποιο module να μην είναι ενεργοποιημένο είναι ιδιαίτερα συνηθισμένη τακτική για τέτοιου τύπου λογισμικό. Άρα η ανοησίες που εμπλέκουν την ίδια την Ericsson είναι.... ανοησίες.

yiapap, νομίζω οτι δεν μπορεί να είναι ακριβώς ετσι!
Ναι μεν αυτη η δυνατότητα είναι λογικό να υπαρχει (είτε ως κρυφή είτε ως ανενεργή-εγώ το 2ο πιστευω) στο ολο software της Εricsson, ωστόσο δεν ενεργοποιήθηκε με κάποιο τρόπο μια φορά (και για συγκεκριμένους # τηλεφ.) και εμεινε ενεργοποιημένη επ' αόριστο.

Γινόταν πυροδότησή της υπό συγκεκριμένα events (καλέιται το τηλ. στοχος) και εκλεινε αναλόγως.

Στα σενάρια που εχω καταλήξει είναι:

Είτε από το ίδιο το software υπάρχει η δυνατότητα να γίνει scheduling οδηγούμενο από events. Το παράξενο είναι οτι εαν πρόκειται για επισημη δυνατότητα, θα επρεπε να υπαρχει logging από το συστημα.

Είτε κάποιος γνωρίζοντας άριστα το περιβάλλον καταφερε με κάποια μέθοδο να ενσωματώσει κώδικα που εκανε το παραπάνω και συν τοις αλλοις απενεργοποιουσε οποιαδήποτε λειτουργία logging στο συστημα.



Πιο ρεαλιστικό φανταζει το πρώτο, αλλά τότε η Vodafone θα πρεπει να λεει πολλα ψεματα, οτι δεν υπαρχουν ιχνη για το ποιος, ποτε κτλ "ανοιγε" ή εκανε scheduling αυτη τη δυνατότητα.

Το αν το παληκαρι που αυτοκτονησε ειχε οπιαδηποτε εποπτεια σε αυτα τα συστήματα ειναι ευκολο να διερευνηθει...

kerneld
03-02-06, 12:37
1ον: Η κυβέρνηση δεν έκανε καμία παρακολούθηση.
2ον: Η παρακολούθηση γινόταν από ιδιωτική εταιρία.
3ον: Ιδιωτική σημαίνει ότι δεν πλήρωσες εσύ και εγώ για τον εξοπλισμό της αλλά οι πελάτες της.
4ον:Τα υπόλοιπα είναι εικασίες
5ον:Από την πρώτη μέρα που βγήκε η "επάρρατη" δεξιά στην κυβέρνηση έχουν βαλθεί όλοι οι έμποροι όπλων μέσω των φυλλάδων που ελέγχουν να την ρίξουν...
6ον: Δεν παρακολουθείς την γυναίκα του πρωθυπουργού για να μάθεις τα μυστικά του κράτους. Την παρακολουθείς για βγάλεις τυχόν άπλυτα στην τηλεόραση ή στις εφημερίδες. Το ότι δεν βρήκαν τίποτα σας πείραξε;
7ον: Η παρακολούθηση άρχισε (μέσω Ιδιωτικής εταιρίας) σχεδόν αμέσως μετά τις εκλογές του 2004...που έχασαν οι σοσιαλήσταρχοι. Περίεργο πράγμα...

Φίλε vasper, στο πνεύμα των απαντήσεων σου να τοποθετηθώ και εγώ:

1. Εικασία μιας και δεν ξέρεις ποια κυβερνητικά κλιμάκια/υπηρεσίες εμπλέκονται και σε ποιό ποσοστό,
2. Δια μέσω μηχανημάτων ιδιωτικής εταιρείας. Εικάζουμε ακόμα ποιός το έκανε.
3. Νο comment.
4. Από πότε είναι εικασία το κόστος των εξοπλιστικών μας προγραμμάτων?
5. Κυνήγι μαγισσών.
6. Εικασία, απλά ακόμα δεν ξέρεις τι έχουν υποκλέψει.
7. Να υποθέσω ότι είναι αδιάσειστη πεποίθηση σου ότι και γι αυτό το δεινό που ταλαιπωρεί την χώρα, ευθύνονται "τα τρωκτικά της Χαριλάου Τρικούπη"? Αυτό και αν είναι ΕΙΚΑΣΙΑ.........

Πραγματικά, δεν νομίζω ότι προσθέτει στην κουβέντα να διατυμπανίζεις την κομματική σου τοποθέτηση.

evmourelatos
03-02-06, 12:47
Κάποιος παρακολουθούσε:
Ελληνική Κυβέρνηση
Άραβες εν Ελλάδι
Μουσουλμάνους εν Ελλάδι πολιτικά ενεργούς
Τον πρώην Υπουργό Άμυνας αρμόδιο για εξοπλισμούς
Έλληνες Δημοσιογράφους, γνωστούς για τα αντιπολεμικά αισθήματα για τον πολεμο του Ιράκ, την φασιστική σιωνιστική πολιτική του χοντρο Σαρόν, και την φιλοπετρελαϊκή πολιτική Bush.
Εξωκοινοβουλευτικούς αριστερούς με παρόμοιες με των ανωτέρω δημoσιογράφων απόψεις.
Έλληνες και ξένους επιχειρηματίες με γνωστές επιχειρηματικές δραστηριότητες στον χώρο των Βαλκανίων και της Μέσης Ανατολής
Υπαλλήλους της Αμερικανικής Πρεσβείας
Τι κάνει νιάου νιαόυ στα κεραμίδια;
Όχι δεν είναι η γάτα είναι η Μοσάντ.
Ο Κικέρων έλεγε: "Que Bono?"
Ποιος ωφελείται? (από την διάπραξη του εγκλήματος εννοείται)
Μα οι Ισραηλινοί φυσικά.
Την τεχνολογία την έχουν, τους ανθρώπους τους έχουν, τους μ* που τους κυβερνάνε και αυτούς τους έχουν, γιατί να μην το κάνουν?
Ντροπή και πάλι στους Έλληνες πολιτικούς που κατάντησαν τη χώρα ξέφραγο αμπέλι, και στους Έλληνες ρουφιάνους των οποίων η σαπίλα και διαφθορά ξεπέρασε πλέον κάθε όριο!
Όσο για τους Ισραηλινούς μια μικρή συμβουλή:
Με τα μυαλά που κουβαλάτε και με αυτούς που ψηφίζετε σας περιμένουν πολλές Χαμάς και όχι μόνο μία.

PrOzAk
03-02-06, 13:02
Μην ακούω να σας πίανει το Ελληνικό σας, γιατί τρελένομαι.
Του στυλ : Να τι παθαίνεις όταν στηρίζεσαι σε ξένους και τέτοια.
Εγώ ένα όνομα θα πω. Κόκκαλης και Ιντρακομ. Vodafone= πρώιν Panafon=Κόκκαλης=ΟΤΕ=Cosmote. Απλή εξίσωση.
Όταν βγαίνουν στην βουλή και λένε ότι έχουμε τις φτηνότερες χρεώσεις ιντερνετ, καταλαβαίνετε τι συμφέροντα-απειλές υπάρχουν με τις υποκλοπές.
Κάτι έλεγε ο Μάκης για έναν κρατικό φορέα...να Μην μαντέψω ποιός.
ΚΑΙ ΚΟΨΤΕ ΤΑ ΚΩΛΟΚΩΜΑΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ.ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕΝ

yiapap
03-02-06, 13:12
yiapap, νομίζω οτι δεν μπορεί να είναι ακριβώς ετσι!
Ναι μεν αυτη η δυνατότητα είναι λογικό να υπαρχει (είτε ως κρυφή είτε ως ανενεργή-εγώ το 2ο πιστευω) στο ολο software της Εricsson, ωστόσο δεν ενεργοποιήθηκε με κάποιο τρόπο μια φορά (και για συγκεκριμένους # τηλεφ.) και εμεινε ενεργοποιημένη επ' αόριστο.

Γινόταν πυροδότησή της υπό συγκεκριμένα events (καλέιται το τηλ. στοχος) και εκλεινε αναλόγως.

Στα σενάρια που εχω καταλήξει είναι:

Είτε από το ίδιο το software υπάρχει η δυνατότητα να γίνει scheduling οδηγούμενο από events. Το παράξενο είναι οτι εαν πρόκειται για επισημη δυνατότητα, θα επρεπε να υπαρχει logging από το συστημα.

Είτε κάποιος γνωρίζοντας άριστα το περιβάλλον καταφερε με κάποια μέθοδο να ενσωματώσει κώδικα που εκανε το παραπάνω και συν τοις αλλοις απενεργοποιουσε οποιαδήποτε λειτουργία logging στο συστημα.



Πιο ρεαλιστικό φανταζει το πρώτο, αλλά τότε η Vodafone θα πρεπει να λεει πολλα ψεματα, οτι δεν υπαρχουν ιχνη για το ποιος, ποτε κτλ "ανοιγε" ή εκανε scheduling αυτη τη δυνατότητα.

Το αν το παληκαρι που αυτοκτονησε ειχε οπιαδηποτε εποπτεια σε αυτα τα συστήματα ειναι ευκολο να διερευνηθει...

Απ' ότι θυμάμαι είπανε πως υπάρχουν τα logs! Αλλά τα Logs δε θα δείξουν τπτ άλλο παρά τους αριθμούς αυτούς τους 100 (?) όπως και τους αριθμούς των 14 καρτοκινητών. Άντε και το πότε "ενεργούσε" το module.
Κομμάτι του οποίου σαφώς και έμενε πάντα ενεργό! Είναι το κομμάτι εκείνο που ακούει σε αυτό που ονομάζεις event. Αυτό τρέχει πάντα ώστε να ενεργοποιήσει τη συνακρόαση. Επιμένω πάντως ότι είπανε πως είναι επίσημο module. Του δώσανε και ένα φαντεζί όνομα ("Σύννομων Παράλληλων Ακροάσεων" ή κάτι τέτοιο)

Επομένως:
Για το ποιος είναι πολύ πιθανό να μην υπάρχουν ίχνη.
Για το πότε γινόταν οι συνακροάσεις εξαρτάται από το επίπεδο Logging. Μπορεί το κάθε module να διαθέτει διαφορετικά επίπεδα logging. Προφανώς αυτός που το ενεργοποίησε το έθεσε στο χαμηλότερο (π.χ. Errors only).

Αυτές είναι οι εντυπώσεις που έχω μέχρι στιγμής. Φυσικά δεν αποκλείω να έπαιξε και πρόσθετος κώδικας, αλλά δε βλέπω το λόγο... και το ξυράφι του Όκαμ είναι πιστός μου σύντροφος στις θεωρίες συνομωσίας ;)

chrispen
03-02-06, 13:24
Να ρωτήσω και εγώ κάτι που δεν έχει πει κανένας σας; ΠΩΣ βρήκανε τα νούμερα όλων αυτών που παρακολουθούσαν; Γιατί ΑΝ δεν είχαν άνθρωπο είτε στις μυστικές υπηρεσίες είτε στη κυβέρνηση ΔΕΝ το κόβω να τα βρίσκαν όλα αυτά.. τι λέτε

A Hellene
03-02-06, 13:25
[...]
6ον: Δεν παρακολουθείς την γυναίκα του πρωθυπουργού για να μάθεις τα μυστικά του κράτους. Την παρακολουθείς για βγάλεις τυχόν άπλυτα στην τηλεόραση ή στις εφημερίδες. Το ότι δεν βρήκαν τίποτα σας πείραξε;
[...][...]
6. Εικασία, απλά ακόμα δεν ξέρεις τι έχουν υποκλέψει.
[...]
Μια που αναφέρθηκε το ζήτημα, ποτέ δεν μας είπε πού και πόσο βρήκε το Ph.D. στην Ιατρική, και μάλιστα μέσα σε δύο χρόνια, συμπεριλαμβανομένου του χρόνου στα ΤΕΙ Ιατρικής (εάν θυμάμαι καλά το τηλεοπτικό ρεπορτάζ), από όπου ξεκίνησε. Συγχαρητήρια!

Άνοιξα αυτό το μικρό Off-Topic επειδή ενδιαφέρει κι εμένα να αποκτήσω ένα Masters ή έστω Bachelors (αυτόν το καιρό δυστυχώς δεν έχω την οικονομική ευχέρεια για PhD...) στην ειδικότητα της Πνευματικής Αυτοϊκανοποίησης Όλων Των Πλασμάτων Του Θεούλη.

Κάθε βοήθεια σχετικά, είναι ευπρόσδεκτη,
Ευχαριστώ.

maxcp
03-02-06, 13:29
Σίγουρα πρόκειται για μια πολύ σκοτεινή υπόθεση..
1ον ΜΗΝ μπερδεύεστε! Το θέμα το έφερε στην επιφάνεια η εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ και ΟΧΙ η κυβέρνηση!
2ον ποιος μας εγγυάται ότι ΔΕΝ δόθηκαν για παραπλανητικό σκοπό συγκεκριμένα ονόματα ?
3ον Γιατί ΟΛΑ τα κανάλια έχουν τίτλους του στυλ : ‘κινδυνεύει ο πρωθυπουργός?’ ??Αυτό δεν είναι επικοινωνιακό παιχνίδι??
4ον Γιατί η κυβέρνηση ΚΑΛΥΨΕ την Vodafone?
5ον Παρακολουθούσαν τον Καραμανλή και ΟΧΙ τον Γιωργάκη??
6ον Γιατί ο Διευθυντής της Vodafone πήγε στον ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ και όχι στον εισαγγελέα??
7ον Γιατί από ΠΑΣΟΚ δόθηκε στην δημοσιότητα ΜΟΝΟ το όνομα του Παπαντωνίου?? Και αν παρακολουθούσαν ΜΟΝΟ αυτόν πως αυτή η παρακολούθηση συνδέεται με τις κατηγορίες της κυβέρνησης προς το πρόσωπο του?
8ον Γιατί οι υπουργοί διέψευσαν ότι στέλεχος της Vodafone αυτοκτόνησε πριν ο ο Διευθυντής της Vodafone πάει στον ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ?

pelasgian
03-02-06, 13:30
Εγώ θα κάνω τις κλασσικές αστυνομικές ερώτησεις:

1ον Ποιοι είναι οι αναμεμειγμένοι, δηλαδή ποιους παρακολουθούσαν και τι συμφερόντων είναι η vodafone;
2ον ποιος/ποιοι κερδίζουν από αυτό;

Μετά θα κάνω τις «βιομηχανικε ερωτήσεις»
3ον αν υπάρχει αμέλεια, ποιανού είναι; Ποιος/ποιοι δεν έκανα τη δουλειά τους;
4ον τι ζημιές έγιναν και πώς διορθώνονται;
5ον πώς αποφεύγουμε τέτοια πράγματα στο μέλλον;

Και θα κάνω και μία «κακή» ερώτηση:
6ον η vodafone βγήκε από τη panafone που ήταν το Κόκκαλη, δηλαδή του εθνικού προμηθευτή επί ΠΑΣΟΚ;
Επίσης, η vodafone είναι αγγλικών συμφερόντων;
Και παρακολουθούσαν το τηλέφωνο του Καραμανλή;

Έχουμε να δούμε ΠΟΛΛΑ!
Tombras strikes back!

PrOzAk
03-02-06, 13:47
Εγώ θα κάνω τις κλασσικές αστυνομικές ερώτησεις:

1ον Ποιοι είναι οι αναμεμειγμένοι, δηλαδή ποιους παρακολουθούσαν και τι συμφερόντων είναι η vodafone;
2ον ποιος/ποιοι κερδίζουν από αυτό;

Μετά θα κάνω τις «βιομηχανικε ερωτήσεις»
3ον αν υπάρχει αμέλεια, ποιανού είναι; Ποιος/ποιοι δεν έκανα τη δουλειά τους;
4ον τι ζημιές έγιναν και πώς διορθώνονται;
5ον πώς αποφεύγουμε τέτοια πράγματα στο μέλλον;

Και θα κάνω και μία «κακή» ερώτηση:
6ον η vodafone βγήκε από τη panafone που ήταν το Κόκκαλη, δηλαδή του εθνικού προμηθευτή επί ΠΑΣΟΚ;
Επίσης, η vodafone είναι αγγλικών συμφερόντων;
Και παρακολουθούσαν το τηλέφωνο του Καραμανλή;

Έχουμε να δούμε ΠΟΛΛΑ!
Tombras strikes back!
Πες τα....Αυτή η κακή ερώτηση ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΛΗΤΕΙΑ.

cyberp
03-02-06, 13:47
Και για να χαλαρώσουμε λιγο...

chrand
03-02-06, 13:51
"ΜΑΒΙΛΗ-ΓΚΕΪΤ''

Έβαλαν 2004... κοριούς

Στο περιθώριο των Ολυμπιακών μπορεί να στήθηκαν οι παρακολουθήσεις

Την περίοδο της διεθνούς συνεργασίας για την «ολυμπιακή θωράκιση» της χώρας, είναι πιθανόν να «φύτεψαν» τους κοριούς κάποια παράκεντρα στο σύστημα κινητής τηλεφωνίας.

Την εκτίμηση αυτή διατυπώνουν αρκετοί ειδικοί αναλυτές, που υποστηρίζουν ότι την περίοδο εκείνη η Αθήνα αισθανόταν αδύναμη να αντιμετωπίσει την πίεση για όλο και περισσότερα μέτρα και «τα έδινε όλα» για να αρθεί η καχυποψία των ξένων - ένθεν κακείθεν του Ατλαντικού.

Την εκδοχή αυτή ενισχύει και η διαπίστωση ότι τουλάχιστον τα μισά από τα 14 καρτοκινητά τηλέφωνα μέσω των οποίων γίνονταν οι υποκλοπές ενεργοποιήθηκαν την περίοδο Ιουνίου - Αυγούστου 2004, δηλαδή το «καυτό» δίμηνο ακριβώς πριν από την έναρξη των Αγώνων.

Είναι η ίδια περίοδος κατά την οποία στελέχη μυστικών υπηρεσιών πάρα πολλών χωρών είχαν ενισχύσει τα πηγαινέλα τους στην Αθήνα, αλλά και την παρουσία τους σε «ευαίσθητους» χώρους που σχετίζονται και με τις επικοινωνίες. Άλλωστε, ποτέ κανένας από τους αρμοδίους δεν έκρυψε ότι πολλούς μήνες πριν από τους Αγώνες είχαν ενταθεί οι παρακολουθήσεις - τηλεφωνικές και άλλες - «υπόπτων» από ελληνικές και ξένες υπηρεσίες. Οι Αμερικανοί, για παράδειγμα, είχαν αναπτύξει δικό τους σύστημα υποκλοπών, ο σχεδιασμός του οποίου είχε αρχίσει από το 2003.

Το κλιμάκιο της CIA

Πηγές υπηρεσιών που γνωρίζουν, υποστηρίζουν ότι ο σχετικός εξοπλισμός των ΗΠΑ - τρία ή τέσσερα κοντέινερ - έφθασε στο αεροδρόμιο «Ελ. Βενιζέλος» στις 14 Ιουλίου 2004 με αεροσκάφος Μπόινγκ μισθωμένο από τη CIA. Το αεροσκάφος προερχόταν από το Ριάντ, έμεινε στο άκρο του διαδρόμου, εφρουρείτο από άνδρες της ΕΥΠ και στο εσωτερικό του ήταν συνεχώς 5 Αμερικανοί. Τα μηχανήματα μεταφέρθηκαν σε περιφραγμένο χώρο στο πίσω μέρος του υπουργείου Δημόσιας Τάξης. «Μηχανήματα» συνδεόμενα με αυτά είχαν τοποθετηθεί και στον Υμηττό (σε στρατιωτικό χώρο), όπως και στην αεροπορική βάση της Ελευσίνας. Στον χώρο πίσω από το υπουργείο Δημόσιας Τάξης εργάζονταν σε βάρδιες περίπου 70-80 ειδικοί της CIA και άλλων σχετικών υπηρεσιών των ΗΠΑ, ενώ το κλιμάκιο είχε τουλάχιστον διοικητική σχέση με την παρακείμενη αμερικανική υπηρεσία στο Γουδί.

Μετά και τους Παραολυμπιακούς, η μονάδα αυτή αποχώρησε μαζί με τα μηχανήματά της. Λέγεται - χωρίς να επιβεβαιώνεται επισήμως - ότι στην Αθήνα έμεινε μόνο ένα σύστημα πολύ μικρών δυνατοτήτων, το οποίο «κληρονόμησε» κάποια ελληνική υπηρεσία ασφαλείας. Πώς δούλεψε στην Ελλάδα αυτό το κλιμάκιο της CIA δεν είναι γνωστό - ακόμα και σήμερα στελέχη των ελληνικών υπηρεσιών υποστηρίζουν ότι «δεν ξέρουν».

http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18455&m=N14&aa=1

del_ahmettt
03-02-06, 13:54
Για το ποιος είναι πολύ πιθανό να μην υπάρχουν ίχνη.Για το πότε γινόταν οι συνακροάσεις εξαρτάται από το επίπεδο Logging. Μπορεί το κάθε module να διαθέτει διαφορετικά επίπεδα logging.
Αυτό που λες είναι πολυ σωστό και πράγματι υπαρχουν επίπεδα logging (εδώ υπάρχει στους router μας δε θα υπάρχει στα mainframes; )


Προφανώς αυτός που το ενεργοποίησε το έθεσε στο χαμηλότερο (π.χ. Errors only).
Το γεγονός οτι κάποιος μπήκε στο συστημα και αλλαξε το επίπεδο παρακολουθησης και καταγραφής των συμβάντων του (συστήματος) είναι πολύ σημαντικό ώστε να μην καταγραφεται καθεαυτό.

Πολύ πιθανόν για λόγους οικονομίας των δεδομένων (σκεφτείτε τον ογκο των πληροφοριων σε αυτα τα συστήματα) είτε επειδή δεν βόλευε καλά την ομάδα διαχειρισης, το επίπεδο αυτό καταγραφής να ήταν ανέκαθεν χαμηλό...







Αυτές είναι οι εντυπώσεις που έχω μέχρι στιγμής. Φυσικά δεν αποκλείω να έπαιξε και πρόσθετος κώδικας, αλλά δε βλέπω το λόγο... και το ξυράφι του Όκαμ είναι πιστός μου σύντροφος στις θεωρίες συνομωσίας
Και εγώ υπερ αυτης της αποψης είμαι. Να αποκλειουμε πρωτα ολα τα αληθοφανή σεναρια, πριν θετουμε τη φαντασια μας on!

maxcp
03-02-06, 13:55
το τηλέφωνο του Καραμανλή (που το είχαν μόλις 3 ατομα σύμφωνα με τα ΜΜΕ) πώς το βρήκαν????;)

chao
03-02-06, 13:57
H Vodafone ζητάει IT Auditor !

:ufoabduct

http://www.vodafone.gr/live1/extp.jsp?type=jobpost&jobid=331&lang=0&langSTR=gr

Να τους στείλουμε τον καθηγητή;

:lol:

yiapap
03-02-06, 14:06
Να ρωτήσω και εγώ κάτι που δεν έχει πει κανένας σας; ΠΩΣ βρήκανε τα νούμερα όλων αυτών που παρακολουθούσαν; Γιατί ΑΝ δεν είχαν άνθρωπο είτε στις μυστικές υπηρεσίες είτε στη κυβέρνηση ΔΕΝ το κόβω να τα βρίσκαν όλα αυτά.. τι λέτεΕίχαν άνθρωπο στον εσωτερικό τηλεφωνικό κατάλογο της Vodafone! Ακόμη καλύτερο!

yiapap
03-02-06, 14:10
H Vodafone ζητάει IT Auditor !
Ρε σεις!!!
ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΛΑΝΟΥΝΕ ΕΝΤΕΛΩΣ!!!

...
·Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών στην πληροφορική ή τις τηλεπικοινωνίες.
·Εργασιακή εμπειρία 2-3 ετών σαν ελεγκτής συστημάτων πληροφορικής.
....
·Πολύ καλή γνώση στη χρήση Η/Υ, σε περιβάλλον windows (MS Office).

ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ;;;;
Anoooon... Έλα να δεις τι ειδικούς προσλαμβάνει ο κόσμος (offtopic που αναφέρεται σε κάτι άλλα νήματα)

Νικαετός
03-02-06, 14:14
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα (προφανώς να έχει ήδη γραφεί αλλά ειλικρινά δεν σας προλαβαίνω LOL)

Ποιο λογισμικό λέτε (ερώτηση κρίσεως) θα προτιμηθεί από τις εταιρείες κινητής ,ανά την υφήλιο για την παρακολούθηση (επίσημη πλέον) των τηλεφώνων ? (Μήπως , λέω εγώ τώρα, αυτό που έχει ήδη και 10+ μηνών , προϋπηρεσία και μάλιστα στα ανώτατα κλιμάκια , κράτους μέλους της ΕΕ και του ΝΑΤΟ ?)

Παιδιά , είναι πολλά τα χρήματα !

yiapap
03-02-06, 14:16
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα (προφανώς να έχει ήδη γραφεί αλλά ειλικρινά δεν σας προλαβαίνω LOL)

Ποιο λογισμικό λέτε (ερώτηση κρίσεως) θα προτιμηθεί από τις εταιρείες κινητής ,ανά την υφήλιο για την παρακολούθηση (επίσημη πλέον) των τηλεφώνων ? (Μήπως , λέω εγώ τώρα, αυτό που έχει ήδη και 10+ μηνών , προϋπηρεσία και μάλιστα στα ανώτατα κλιμάκια , κράτους μέλους της ΕΕ και του ΝΑΤΟ ?)

Παιδιά , είναι πολλά τα χρήματα !Αχαχαχαχα...
Θα πάω στο site της Ericsson λέτε να βρώ καμμιά ανακοίνωση περισινή;
"Ζητούνται beta testers για module παρακολούθησεις υψηλών προσώπων.
Σοβαρές προτάσεις ΜΟΝΟΝ":lol:

A Hellene
03-02-06, 14:25
Νομίζω πως όντως ζητούσανε κάτι τέτοιο, με συμπληρωματική απαίτηση άδειας οδήγησης μοτοποδηλάτου, και κατοχή παπιού με κυβισμό 72cc τουλάχιστον;).

Gene
03-02-06, 14:28
cyberpe έγραψες LOL!!!:lol:

2fast4u
03-02-06, 14:32
Οταν ειχα παει στο Ε.Σ. (στρατος διαβιβασεις) το πρωτο πραγμα ηταν οτι ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Απο τα τηλεφωνα του Ε.Σ. 'γερμανικου τυπου' μεχρι τα σημερινα ψηφιακα κινητα, οφειλει ο χρηστης να γνωριζει αυτον τον κανονα πολυ καλα, ποσο μαλλον οι υψηλα ισταμενοι. Τωρα, το ποτε θα βγει το 'σκανδαλο' τυπου WATERGATE ειναι καθαρα ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ και τιποτα περισσοτερο.....

cyberp
03-02-06, 14:33
Και άλλη αναφορά για την αυτοκτονία από Ναυτεμπορική:

Νέα, μυστηριώδης, πτυχή της υπόθεσης των υποκλοπών, ήρθε σήμερα στο φως της δημοσιότητας. Πρόκεται για την αυτοκτονία στελέχους της εταιρείας Vodafone το κρίσιμο δεκαήμερο του Μαρτίου του 2005 και συγκεκριμένα μία μέρα πριν την επίσημη αναφορά της υπόθεσης στο πρωθυπουργικό γραφείο.

Σύμφωνα με πληροφορίες, πρόκειται για έναν 39χρονο, στέλεχος στην ασφάλεια του λογισμικού της εταιρείας (τον επίμαχο για την υπόθεση των υποκλοπών τομέα), ο όποιος βρέθηκε απαγχονισμένος μέσα στο σπίτι του δυο μέρες μετά την εσωτερική αποκάλυψη και τη διαγραφή -όπως δήλωσε ο αντιπρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της Vodafone, Γ. Κορωνιάς- του λογισμικού.

Το περιστατικο είχε μάλιστα καταγγελθεί από τον ίδιο τον κ. Κορωνιά στον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Δημ. Λινό, την ίδια ημέρα της επίσημης καταγγελίας του σκανδάλου των υποκλοπών στην κυβέρνηση, δηλαδή στις 11 Μαρτίου 2005.

Παρ' όλα αυτά, εκπρόσωποι της εταιρείας, επισημαίνουν ότι το ατυχές περιστατικό της αυτοκτονίας του υπαλλήλου δεν έχει καμία σχέση με την υπόθεση των υποκλοπών. Όπως διευκρινίζουν, ο εν λόγω υπάλληλος δεν ανήκε στο τεχνικό τμήμα, ούτε είχε εξουσιοδότηση πρόσβασης στο λογισμικό της Vodafone.
Τα bold δικά μου... πάλι αντικρουόμενες δηλωσεις...ήταν ή δεν ήταν στέλεχος στην ασφάλεια λογισμικου??

chao
03-02-06, 15:01
...ήταν ή δεν ήταν στέλεχος στην ασφάλεια λογισμικου??

Όχι μόνο ήταν υπεύθυνος ασφάλειας, αλλά βρέθηκε νεκρός μία μέρα μετά την εύρεση του συτήματος υποκλοπών. Την επόμενη o κ. Κορωνιάς, πήγε στους κ. Λινό και Καραμανλή.

Επίσης με εισαγγελική παραγγελία θα διερευνηθεί η περίπτωση να μην πρόκειται για αυτοκτονία.

Η πληρέστερη μέχρι στιγμής ενημέρωση:

http://www.enet.gr/online/online_text?c=112&id=44201808,72715216,94856912,31827984,30763600,39596432,53774096,61861008,7433872,52092112,66921040,80482640,87937680,1 5332368,20995472,37266192,43190416,51093008,65202064,71650576,60600016

k.m.
03-02-06, 16:09
Μάλλον τον αυτοκτώνησαν :whistle:

UK_ADSL
03-02-06, 16:20
Καλά μου αρέσει που όλοι στην κυβέρνηση και εκτός «έπεσαν από τα σύννεφα» λες και ζούνε αλλού. Το θέμα είναι πως δεν υπάρχει περίπτωση να μάθει κανείς την αλήθεια μιας και καμία αρχή δεν πρόκειται να θέλει να προκαλέσει διεθνή διπλωματική κρίση ιδιαίτερα αυτή την περίοδο... από Vodafone UK πάντως το θέμα έχει ήδη «θαφτεί» με ότι και να σημαίνει αυτό... :hmm:

pelasgian
03-02-06, 16:51
Πού είναι η επιστολή που γράφει κάθε ΑΥΤΟχειρας όπου εξηγεί τους λόγους και τις συνθήκες που τον εξανάγκασαν σε αυτοκτονία;

Ή δεν ήταν αυτόχειρας;

Αναρωτιέμαι, γιατί όταν βγαίνει στο προσκήνιο της διεθνούς σκηνής ένας ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ -> Ντόρα -> ΥΠΕΞ, πρέπει να γίνεται μία «στρακαστρούκα» που δείχνει το Κόκκαλη;

Μήπως γιατί έριξε το Μητσοτάκη μέσω Σαμαρά για να βάλει Siemens τηλέφωνα, αντί για τα Αμερικάνικα που ήθελε ο Μητσοτάκης; Και μετά όταν του τα βομβάρδισαν στην Γιουγκοσλαβία έβαλε Αμερικάνικα (ώστε να μη πληρώσει τα σπασμένα), έγινε ανταγωνιστής της Siemens, και έφτιαξε τη Panafon ως Vodafone με τους Εγγλεζους, και το AIT σε συνεργασία με το MIT, για την ανάπτυξη/μεταφορά στην Ελλάδα τεχνολογίας τηλεφωνίας σε συνεργασία με τους Αμερικάνικους;

Τι σύμπτωση, πήγε να πάρει τη Forthnet και δεν του έκατσε ενώ η εταιρεία κινητής του είναι υπόλογη και η Intracom δεν πάει καλά! Τι άλλο;

Επίσης, αυτή την ιστορία την ήξεραν εδώ και 10 μήνες, αλλά βγήκε μόνο όταν:
1ον έδειραν τον κύριο ΓΕΣΕΕ που συζητούσε (διαφωνώντας) το εργασιακό με τον κύριο ΣΕΒ
2ον κάηκαν οι κάμερες στο κέντρο της Αθήνας, που θα το είχαν δει αν τις είχαμε,
3ον βρήκαν τον παρολίγον αυτόχειρα πιτσιρίκο από το δίκτυο,
4ον έγινε ΥΠΕΞ η Ντόρα,
5ον έγινε παραγγελία προϊόντων της M$ από τον Αλογοσκούφη, τώρα που η M$ λανσάρει το Digital Rights Management, δηλαδή «τις ασφαλείς εφαρμογές» στον υπολογιστή.

Φοβερές συμπτώσεις ρε παιδιά!
Κοίτα σύμπτωση, αυτοκτόνησε και ο τεχνικός διευθυντής λογισμικού της Vodafone!
Κοίτα σύμπτωση, όλα γύρω από το κέντρο ήταν.

Εντέλει, συμπτωματικά είμαστε ακόμα χώρα.

cyberp
03-02-06, 17:14
Από "Ν":
http://www.naftemporiki.gr/news/static/06/02/03/1149397.htm

Σχετικά με το θέμα του ξένου λογισμικού υποκλοπών που εντοπίσθηκε στο δίκτυό της, η Vodafone με σημερινή της ανακοίνωση διευκρινίζει τα εξής:

«Η επιβεβαίωση ότι στο δίκτυο της εταιρείας βρέθηκε εγκατεστημένο ξένο λογισμικό, ικανό να διενεργεί υποκλοπές τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, υποχρέωσε τη Vodafone να απομακρύνει άμεσα το εν λόγω λογισμικό, αφού διακράτησε και αποθήκευσε αντίγραφα αυτού, χωρίς να είναι σε θέση να γνωρίζει εάν και πότε αυτό πραγματικά λειτούργησε. Την πράξη αυτή επέβαλαν η τήρηση της νομιμότητας, οι κανόνες της εταιρείας και η κοινή λογική.

Ενδεχόμενη διατήρησή του, εν γνώσει της εταιρείας, θα αποτελούσε παράνομη πράξη, θα διακύβευε και θα έπληττε ταυτόχρονα σε μέγιστο βαθμό τα δικαιώματα των πολιτών, των τεσσάρων και πλέον εκατομμυρίων συνδρομητών μας, των 2.500 εργαζομένων μας, πλήθους συνεργατών μας και των μετόχων μας.

Η Vodafone επισημαίνει, τέλος, ότι ακριβής εικόνα του δικτύου της πριν από την αφαίρεση του λογισμικού έχει αποτυπωθεί πλήρως σε μαγνητικά μέσα και έχει κατατεθεί στις διωκτικές και δικαστικές Αρχές. Επιπλέον, η εταιρεία έχει ανταποκριθεί και συνεχίζει να ανταποκρίνεται σε κάθε αίτημα των Αρχών για τη διερεύνηση της σοβαρότατης αυτής υπόθεσης».

A Hellene
03-02-06, 17:21
Πείτε και κανένα ψέμμα, βρε παιδιά! Ξέρετε, όχι από τα χυδαία, αλλά από τα κατά συνθήκη ψέμματα, τα λευκά.

Μας έχετε μπουχτίσει όλοι σας, πολιτικοί και μη, στις Αλήθειες...

vasper
03-02-06, 17:31
Vasper, γιατι να την πιστεψω την κυβερνηση? Εχει μηπως καμια αξιοπιστια..? Οπως μας ειπαν οτι δεν εγινε τιποτα με τους πακιστανους και μετα το γυρισαν αλλα ειπαν οτι ψευδονταν επειδη ηταν θεμα εθνικης ασφαλειας, τι σε κανει να πιστευεις οτι σε μια οργανωμενη συνεντευξη τυπου για θεμα εθνικης ασφαλειας θα σου πουν την αληθεια. Μηπως η ΝΔ δεν εβαζε τον γρυλλακη και τον μαυρικη? Τι θες να μου πεις? Οτι οι δεξιοι ειναι αθωοι? Εδω εχει γραψει ολοκληρο βιβλιο ο γρυλ για τις παρακολουθησεις..

Οσο για τους εμπορους οπλων, ποσο επρεπε να τα πληρωσουμε για να ειναι ικανοποιημενοι οι εμποροι? Πες μου μια τιμη.. Τωρα βγαινει ~100εκ/μοναδα και φημες θελουν τα επομενα εξοπλιστικα προγραμματα να ειναι συνολικου υψους 30-50 δις $ (απιστευτα νουμερα => 2-2.5 φορες το 4ο ΚΠΣ)..

Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι αγορες οπλων με τετοιους ορους και τιμες οπως η αγορα των f16 δεν συναδουν με το εθνικο συμφερον.

Κοινώς προτιμάς να πιστεύεις τις φήμες που διαδίδουν οι δημοσιογραφίσκοι του πανικού και του "Πολικές θερμοκρασίες" με -3 στην Μαλακάσα.... παρά την επίσημη κυβέρνηση. Θες να στα λένε όλα ανοιχτά ακόμα και όταν είναι θέματα Εθνικής ασφάλειας.. ενώ βέβαια ποτέ δεν θα γίνει αυτό... με καμία κυβέρνηση... και επιπλεόν πετάς και αυτό με τα f16 που δεν ισχύει από την στιγμή που η αγορά πήγε τελικά στα 1.6 και ΟΧΙ στα 3 δις συνολικά, με τα επιπλέον συστήματα (αυτό ξέχασαν να το αναφέρουν οι Μπόμπολες και οι Λαμπράκηδες).

Πίστευε ότι θες. Γνώμη σου είναι .... και γνώμη μου.:respekt:

A Hellene
03-02-06, 17:37
Θέλεις να πεις πως γίνονται εκπτώσεις, ακόμη και στους Φόρους Υποτέλειας;

Και μάλιστα τόσο γενναίες, της τάξης δηλαδή του 53,3%; Πρέπει τότε να νοιώθουμε τυχεροί!

apostol70
03-02-06, 17:55
Πάντως πρέπει να είμαστε υπερήφανοι. Οι δημοσιογράφοι μας είναι πανεπιστήμονες και έχουν γνώσεις επί παντώς επιστητού.

Σοβαρά τώρα:
1. Έχει η Vodafone μερίδιο ευθύνης ή όχι; Είναι δυνατόν να μην είχε πάρει είδηση τι γίνεται στο λογισμικό της;

2. Το κράτος έστω και για τα μάτια του κόσμου δεν θα πρέπει να επιβάλει κυρώσεις; Δηλαδή αν η ΑΤ&Τ (πχ) παρακολουθούσε τον Bush ή η O2 τον Blair θα συνέχιζε να λειτουργεί την επόμενη μέρα;

3. Τον απλό κόσμο ή τον επιχειρηματία ποιός τον προστατεύει; (Αν και έχουμε νόμους που τους δίνουν την δυνατότητα να μας παρακολουθούνε νόμιμα).

vasper
03-02-06, 17:58
Να αρχίσω να λέω και εγώ ότι θέλω ρε παιδιά...!!! Αν είναι να λέμε κάτι μόνο γιατί έτσι θέλουμε να είναι... να πάρω και εγώ μια θεωρία συνωμοσίας... και να ασχολούμε με αυτήν. Συνδέσαμε την κατασκοπεία με το ανοιχτό λογισμικό και τα f16 με τον Βασίλη τον Πόρτα... εδω μέσα.!!! Λίγη λογική και αυτοσυγκράτηση δεν βλάπτει.

vasper
03-02-06, 18:03
Πάντως πρέπει να είμαστε υπερήφανοι. Οι δημοσιογράφοι μας είναι πανεπιστήμονες και έχουν γνώσεις επί παντώς επιστητού.

Σοβαρά τώρα:
1. Έχει η Vodafone μερίδιο ευθύνης ή όχι; Είναι δυνατόν να μην είχε πάρει είδηση τι γίνεται στο λογισμικό της;

2. Το κράτος έστω και για τα μάτια του κόσμου δεν θα πρέπει να επιβάλει κυρώσεις; Δηλαδή αν η ΑΤ&Τ (πχ) παρακολουθούσε τον Bush ή η O2 τον Blair θα συνέχιζε να λειτουργεί την επόμενη μέρα;

3. Τον απλό κόσμο ή τον επιχειρηματία ποιός τον προστατεύει; (Αν και έχουμε νόμους που τους δίνουν την δυνατότητα να μας παρακολουθούνε νόμιμα).

1. Έχει ευθύνη φυσικά... Όσο για το να μην πάρει είδηση τι γίνεται είναι δυνατόν αν σκεφτείς την πολυπλοκότητα των συστημάτων και τις δυνατότητες που δίνονται από τα συστήματα για stealth λειτουργίες.

2. Δεν μπορείς να κρεμάσεις έτσι 1 εκατομύριο πελάτες!!! Φαντάζεσαι να έκλεινε σήμερα η vodafon ενώ υπάρχουν τόσα συμβόλαια ανοιχτά; Πόσο μάλλον σε μια AT&T.... που σίγουρα παρακολουθεί τον Bush, γιατί δεν είναι αυτός που κυβερνά, αλλά τα συμβούλια των εταιριών Πετρελαίου. Λές αυτές να μην τον ελέγχουν;

3. Δεν νομίζω ότι εγώ ως απλός πολίτης ανησυχώ αν μου παρακαλουθούν το τηλέφωνο. Ο πρωθυπουργός είναι σίγουρα πιο σημαντικός στόχος από μένα για να τον παρακολουθήσουν... Τώρα αν παρακολουθούν και μένα... μπράβο τους. Θα πάρουν και μερικά μαθήματα χρήσης Η/Υ.....

Hyperion
03-02-06, 18:32
Να αρχίσω να λέω και εγώ ότι θέλω ρε παιδιά...!!! Αν είναι να λέμε κάτι μόνο γιατί έτσι θέλουμε να είναι... να πάρω και εγώ μια θεωρία συνωμοσίας... και να ασχολούμε με αυτήν. Συνδέσαμε την κατασκοπεία με το ανοιχτό λογισμικό και τα f16 με τον Βασίλη τον Πόρτα... εδω μέσα.!!! Λίγη λογική και αυτοσυγκράτηση δεν βλάπτει.

Σωστά Vasper, συμφωνώ και επαυξάνω.... Παιδιά, χρησιμοποιήστε με λίγη σύνεση το δικαίωμα που σας δίνετε να εκφράζετε ελεύθερα τις απόψεις σας εδώ και μη γεμίζετε σελίδες άσκοπα, χωρίς περιέχομενο, έτσι για να πείτε κάτι.

chrand
03-02-06, 18:33
1 Δεκεμβρίου 2005, στις Βρυξέλλες Συμβούλιο Υπουργών Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων της Ευρωπαϊκής Ένωσης για να εξετάσουν το σχέδιο απόφασης-πλαίσιο για τη διατήρηση των δεδομένων ηλεκτρονικών επικοινωνιών.

Ερώτηση: Ήταν γνωστά τα των υποκλοπών, εάν ναι, προς τι αυτό το δελτίο τύπου;

http://www.ministryofjustice.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=543&mode=thread&order=0&thold=0

Προαναγγελία συμβουλίου Υπουργών Δικαιοσύνης στο Λουξεμβούργο
Ημερομηνία Αποστολής : 30/11/2005


Ο Υπουργός της Δικαιοσύνης κ. Αναστάσης Παπαληγούρας μεταβαίνει αύριο, Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου 2005, στις Βρυξέλλες, προκειμένου να εκπροσωπήσει τη χώρα μας στο Συμβούλιο Υπουργών Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, το τελευταίο Συμβούλιο υπό Βρετανική Προεδρία.

Στο πλαίσιο του Συμβουλίου, οι συμμετέχοντες Υπουργοί θα εξετάσουν το σχέδιο απόφασης-πλαίσιο για τη διατήρηση των δεδομένων ηλεκτρονικών επικοινωνιών, που συνεχίζει να αποτελεί αντικείμενο συζήτησης επί πολλούς μήνες, λόγω της ιδιαίτερης ευαισθησίας του θέματος.
Στο θέμα αυτό η Ελλάς εμμένει στην ανάγκη της εξισορρόπησης των ατομικών δικαιωμάτων και της ιδιωτικής ζωής των πολιτών αφʼ ενός και στην εμπέδωση της ασφάλειας υπό τις σήμερα κρατούσες συνθήκες αφʼετέρου.

Επίσης, στο Συμβούλιο θα συνεχισθούν οι διαβουλεύσεις για το Ευρωπαϊκό Ένταλμα Συγκέντρωσης Αποδεικτικών Στοιχείων και την πρόταση κανονισμού για τη διαδικασία έκδοσης Ευρωπαϊκών Διαταγών Πληρωμής που θα επιτρέπει στους πιστωτές την ταχεία είσπραξη των εκκαθαρισμένων και απαιτητών αξιώσεων.

SubSeven
03-02-06, 19:10
Συμφωνω σε αρκετα σημεια με τον pelasgian για τις συμπτωσεις, το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο οταν ακουσα για το συγκεκριμενο θεμα ηταν αυτο το παιδακι που "εσωσαν" απο την αυτοκτονια. Ειχε και το Minority Report τις προαλλες το Σταρ..
Οπως παρουσιαστηκε το θεμα ειναι σαν να θελουν να δειξουν συγκεκριμενους υποπτους.
Και τι απιστευτο ρουφιανεμα [του στιλ "Μαρια Ταδε, αριστεριστρια".......] ηταν αυτο με οσους υπηρξαν(?) θυματα της υποθεσης;;;
Νομιζω οτι η δημοσιευση συγκεκριμενων ονοματων και η πιθανη αποκρυψη καποιων αλλων εχει σκοπο τον αποπροσανατολισμο της κοινης γνωμης...
Εξαλλου και οι ιδοι οι υποκλοπεις μπορει να ασχοληθηκαν με ορισμενα απο τα θυματα τους απλα και μονο για ξεκαρφωμα.
Ετσι κ αλλιως δε προκειται να μαθουμε ποτε τι εγινε.
Τουλαχιστον να βγει να μας δωσει γραμμη ο Λιακοπουλος και κυριως ο Ιστος "Ε" :shifty:

A Hellene
03-02-06, 19:41
Όσοι μπορείτε να δείτε το "Κανάλι 9", συντονιστείτε σε συτό.

Βγαίνουν στον αέρα απίστευτα πράγματα, και όχι μόνον για την Κυβέρνηση, αλλά επιπλέον θέματα για την εν λόγω εταιρία τηλεφωνίας, και πολλά άλλα...

mindthegap
03-02-06, 20:19
Ας μην τρελενομαστε με θεωριες συνομωσιας και η συζητηση τεχνολογιας με αφορμη το γεγονος μεγαλη...
Επικροτω την αποψη του mrsaccess. :oneup:

Και να αναφερω οτι τιποτα μα τιποτα ακομα και η αμηχανια δεν ειναι αφημενα στην τυχη και στην εκπληξη απο τα γεγονοτα.

Ολο ειναι κανονισμενο απο καιρο οπως και γνωστο απο καιρο και με σκοπιμοτητα.

Ας μην ξεχναμε ομως οτι ολοι εμεις αδυνατουμε να οδηγηθουμε σε οποιο συμπερασμα διοτι αγνουμε το βασικο: δεν εχουμε ολες τις πληροφοριες!!
Με κανονισμενη την πληροφορηση που εχουμε θα οδηγηθουμε και σε προκαθορισμενο συμπερασμα και τα επιπλεον θα ειναι απο προεκτασεις της φαντασιας.. (πολυ απλα: αυτο και μεχρι εκει πρεπει ολοι να δουμε..)

Μια ενδιαφερουσα αποψη που ακουσα σημερα ελεγε οτι η συγκεκριμενη εταιρια θα επρεπε να εχει κυρωσεις, εστω και προσωρινες, για λογους αθετησης του συμφωνητικου της αδειας λειτουργειας (νομικα παντα) και καλο θα ηταν, και εστω προσωρινα παλι, ετσι και για την σωστη λειτουργεια της ελευθερης αγορας με το κρατος σε ρολο εποπτη με τελικο σκοπο την ευημερια και προστσια του απλου πολιτη.
(μηπως ενοχος μεχρι αποδειξεως του εναντιου?)

Ξερετε οτι θα μπορουσαμε και εμεις ολοι οι καταναλωτες, να μπουκοταρουμε την εταιρια αυτη (προσωρινα) δειχνοντας την δυσαρεσκεια μας, απαιτωντας ποιοτητα υπηρεσιων, και εν τελει προσπαθωντας να δειξουμε οτι "εμεις εχουμε την δυναμη"?
Μηνυμα προς ολες τις εταιρειες.

Μα τι βλακειες λεω παλι....?

(αποδεχομαι τον λιθοβολισμο σας)

lamesaint
03-02-06, 20:21
Όσοι μπορείτε να δείτε το "Κανάλι 9", συντονιστείτε σε συτό.

Βγαίνουν στον αέρα απίστευτα πράγματα, και όχι μόνον για την Κυβέρνηση, αλλά επιπλέον θέματα για την εν λόγω εταιρία τηλεφωνίας, και πολλά άλλα...

όπως?? για δώσε μας επιγραμματικά τι λένε αν θες πληζ.

dream21
03-02-06, 20:41
ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ-ΠΑΡΩΔΙΑ..το ξέραν ΤΟΣΟ καιρό και το αποκαλυπτουν τώρα??γιατιί τώρα?

Μην ξεχνας και εσυ ομως στην 20ετη κυβερνηση του πασοκ το 1987 οτι παρακολου8ουσαν το κοκκινο τηλεφωνο του αείμνηστου ανδρεα παπανδρεου και το βγαλανε στην φορα μετα απο 8 μηνες.οποτε δεν λεει τιποτα αυτο που λες περι παρωδιας κτλπ.διοτι στην τελικη εμενα η γνωμη μου ειναι με τα συμβαντα που εγιναν κατα με θα εβαζα με την μια λουκετο στην vodaphone ασυζητητη και δευτερον φυλακη τον διευθύνων σύμβουλο της Vodafone Γ.Κορωνιά 1)διοτι δεν ενημερωσε την ΕΕΤΤ εγκυρα και δυστηχως το εμαθαν εχθες απο τον τυπο και 2) και πιο σημαντικο οτι κακος εκλεισε τα κυκλωματα αφου τα ανακαληψε,διοτι επρεπε μετα την ενημερωση που θα εκανε στην κυβερνηση να εντοπισουν τα τηλεφωνα σκιες που εκαναν την δουλεια.

MNP-10
03-02-06, 21:12
Κοινώς προτιμάς να πιστεύεις τις φήμες που διαδίδουν οι δημοσιογραφίσκοι του πανικού και του "Πολικές θερμοκρασίες" με -3 στην Μαλακάσα.... παρά την επίσημη κυβέρνηση. Θες να στα λένε όλα ανοιχτά ακόμα και όταν είναι θέματα Εθνικής ασφάλειας.. ενώ βέβαια ποτέ δεν θα γίνει αυτό... με καμία κυβέρνηση... και επιπλεόν πετάς και αυτό με τα f16 που δεν ισχύει από την στιγμή που η αγορά πήγε τελικά στα 1.6 και ΟΧΙ στα 3 δις συνολικά, με τα επιπλέον συστήματα (αυτό ξέχασαν να το αναφέρουν οι Μπόμπολες και οι Λαμπράκηδες).

Πίστευε ότι θες. Γνώμη σου είναι .... και γνώμη μου.:respekt:

Μα η επισημη κυβερνηση ελεγε οτι πηρε ρευμα μεγαλο μερος του αργοστολιου, οτι η κατασταση στα τεμπη ειχε εξομαλυνθει (ενω οι οδηγοι των φορτηγων περιμεναν στο ιδιο σημειο με απειρο κρυο 24+ ωρες) ενω οι δημοσιογραφοι μετεδιδαν κατ'ευθειαν απ'τα σημεια το σκοταδι και τις ουρες.

Οσο για τα f16 το 1.6 ειναι δις Ευρω και αφορα το κουφαρι. 1.6δις Ευρω = 1.92 δις $ = 64εκ $ / τιμη μοναδος και ~100 εκ $ με το πακετο οπλισμου. Κανονικα οι τιμες επρεπε να ναι 20-30 για το κουφαρι και 40-45 top με το πακετο οπλισμου και ηλεκτρονικων.

Τα στοιχεια δειχνουν οτι τετοια επιβλαβης συμφωνια δεν μπορει παρα να επιτευχθηκε κατοπιν παρασκηνιακων συμφωνιων / εκβιασμων κτλ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.