PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνικό Watergate ή απλά Κοριοί;



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

mindthegap
02-02-06, 13:16
Πολλά ερωτήματα προκαλεί το σκάνδαλο των υποκλοπών εκατό περίπου κινητών τηλεφώνων κρατικών αξιωματούχων, μεταξύ των οποίων ο πρωθυπουργός, την περίοδο πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες (Ιούνιος - Αύγουστος 2004) ως το Μάρτιο του 2005.

Στην κοινή συνέντευξη Τύπου που έδωσαν οι υπουργοί Επικρατείας, Δικαιοσύνης και Δημόσιας Τάξης, κ.κ. Θ.Ρουσόπουλος. Αν.Παπαληγούρας και Γ.Βουλγαράκης, επιβεβαίωσαν ότι παρακολουθούνταν τα κινητά τηλέφωνα εκατό περίπου μελών της κυβέρνησης, αξιωματούχων, καθώς και του πρωθυπουργού.

Μεταξύ των εκατό αυτών προσώπων (λίστα ονομάτων θα δοθεί σε λίγη ώρα) περιλαμβάνονται ο πρωθυπουργός, μεγάλο μέρος της ηγεσίας των υπουργείου Εξωτερικών, Αμυνας, Δημόσιας Τάξης, κάποια τηλέφωνα του υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας, της Νέας Δημοκρατίας, της δημάρχου Αθηναίων Ντόρας Μπακογιάννη, του πρώην υπουργού Αμυνας Γιάννου Παπαντωνίου, του Πέτρου Μολυβιάτη, του Σπήλιου Σπηλιωτόπουλου, του Γιώργου Βουλγαράκη, του Αναστάσιου Παπαληγούρα, του Γιάννη Βαληνάκη, του Σταύρου Δήμα, καθώς και ένα τηλέφωνο της αμερικανικής πρεσβείας. Επίσης, μεταξύ των τηλεφώνων που ήταν υπό παρακολούθηση ήταν και τα τηλέφωνα της εταιρείας «ΑΚΕΤΕ» που ανήκει στην οικογένεια του πρωθυπουργού.

Η υπόθεση αποκαλύφθηκε το Μάρτιο του 2005 από την εταιρεία Vodafone η οποία διαπίστωσε, κατά τη διάρκεια ελέγχου από την προμηθεύτρια εταιρεία Ericsson, λογισμικό παρακολούθησης υψηλής τεχνολογίας και άγνωστης προέλευσης στο υποσύστημα νομίμων συνακροάσεων. Μέσω του λογισμικού αυτού άγνωστος ή άγνωστοι παρακολουθούσαν τις εκατό περίπου γραμμές μέσω 14 καρτοκινητών τηλεφώνων-καταγραφέων που χρησιμοποιούνταν για τις παρακολουθήσεις. Ο κ. Ρουσόπουλος είπε ότι το λογισμικό παρακολούθησης δεν είχε δοθεί από την εταιρία Ericsson.

Ο διευθύνων σύμβουλος της Vodafone, Γιώργος Κορωνιάς, επικοινώνησε 10 Μαρτίου 2005 με το διευθυντή του Πολιτικού Γραφείου του πρωθυπουργού Γιάννη Αγγέλου και ζήτησε συνάντηση προκειμένου να ενημέρωσει την κυβέρνηση «για εξαιρετικής σημασίας ζήτημα». Στη συνάντηση που έγινε στις 20:00 της ίδιας ημέρας εκτός από τους κκ. Κορωνιά και Αγγέλου παρών ήταν και ο κ. Βουλγράκης.

Ο κ. Παπαληγούρας ενημερώθηκε για το ζήτημα αυτό από τον πρωθυπουργό στις 11 Μαρτίου και συναντήθηκε με τον κ. Κορωνιά την ίδια μέρα παρουσία του εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, Δημήτρη Λινού, ενώ ο κ. Κορωνιάς κατέθεσε, κατόπιν αιτήσεως του κ. Παπαληγούρα, και γραπτό υπόμνημα με όσα ανέφερε προφορικώς.

Αμέσως διατάχθηκε διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης κατά προτεραιότητα, την οποία ο κ. Λινός παρήγγειλε αυτοπροσώπως στον προϊστάμενο της Εισαγγελίας Αθηνών, κ. Παπαγγελόπουλο.

Η προκαταρκτική εξέταση, η οποία λόγω του εξαιρετικά δύσκολου τεχνικώς χαρακτήρα της ολοκληρώθηκε μόλις χθες Τετάρτη, χωρίς όμως να φτάσει στα ίχνη των δραστών.

Διαπιστώθηκε ότι τα 14 αυτά τηλέφωνα, τα οποία ήταν όλα «καρτοκινητά», δέχονταν κλήσεις και προς τούτο κλήθηκαν οι διενεργούντες τις κλήσεις, διαδικασία εξαιρετικά χρονοβόρα και επίπονη, οι οποίοι όμως αποδείχθηκαν όλοι νόμιμοι. Το αποτέλεσμα ήταν, όπως είπε ο κ. Βουλγαράκης, η διαδικασία να «μην καταλήξει κάπου».

Τα τηλέφωνα μέσω των οποίων γινόταν η παρακολούθηση χρησιμοποιούσαν τις κυψέλες (κεραίες) στις περιοχή Λυκαβηττού, κλινικής Λευκού Σταυρού, Πλατείας Μαβίλη και Πύργου Αθηνών. Τα μισά από αυτά ενεργοποιήθηκαν από τον Ιούνιο έως τον Αύγουστο του 2004, δηλαδή το διάστημα που προηγήθηκε των Ολυμπιακών Αγώνων.

Μετά την ολοκλήρωση της προκαταρκτικής εξέτασης, ο αρμόδιος εισαγγελέας Ιωάννης Διώτης άσκησε δίωξη κατά αγνώστων και την Παρασκευή θα οριστεί ο ανακριτής ο οποίος θα διενεργήσει την κύρια ανάκριση. Η δίωξη αφορά την παραβίαση του απορρήτου τηλεφωνικών συνδιαλλέξεων κατά συρροήν και κατ' εξακολούθηση με περαιτέρω παραγγελία για διερεύνηση πιθανής τέλεσης και άλλων αξιόποινων πράξεων, όπως κατασκοπία.

Μόλις σήμερα, Πέμπτη, ο υπουργός Δικαιοσύνης Αναστάσης Παπαληγούρας επικοινώνησε με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας και τους πολιτικούς αρχηγούς, τους οποίους ενημέρωσε για την υπόθεση.

Πρόθεση της κυβέρνησης, όπως είπε ο κ. Ρουσόπουλος, είναι η άμεση σύγκληση της Επιτροπής Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής προκειμένου να γίνει πλήρης ενημέρωση επί της πολύκροτης αυτής υπόθεσης.

news.in.gr

Αν και εχουμε πει οχι αγγλικα παραθετω και την συντομοτατη αναφορα απο το bbc.news για την διεθνη διασταση του θεματος.

Greek government's phones tapped

Greek Prime Minister Costas Karamanlis and several ministers had their mobile phones tapped for more than a year, the government has confirmed.

A spokesman said an investigation had been opened, but had not yet discovered who was conducting the surveillance.

The taps are reported to have begun before the Athens Olympics in 2004 and lasted until March last year.

They were detected by a telephone company manager dealing with customers who had reported technical problems.

About 100 mobiles belonging to politicians from both parties are thought to have been monitored.

"The phones tapped included the prime minister's, those of cabinet members, one former minister, now in opposition, and others," government spokesman Theodore Roussopoulos told reporters.

"The phone tapping was carried out by unknown person or persons using high technology."

Αντιλαμβανεστε τη σημασια και το βαθος και των γεγονοτων....?

lamesaint
02-02-06, 13:33
...λέγεται ότι τα κινητά ήταν της ΤΙΜ και ότι εμπλέκονται και άτομα από την ΤΙΜ στο κόλπο..:hmm:

yiapap
02-02-06, 13:33
Πολύ ενδιαφέρον.
Ακόμη πιο ενδιαφέρον θα είναι (αν ποτέ ξεκαθαριστεί) αν μιλάμε για εγχώριους η εισαγώμενους Γρυλλάκηδες.

cyberp
02-02-06, 13:38
Πολύ ενδιαφέρον.
Ακόμη πιο ενδιαφέρον θα είναι (αν ποτέ ξεκαθαριστεί) αν μιλάμε για εγχώριους η εισαγώμενους Γρυλλάκηδες.
Για να δούμε τι θα πουν στις 14:00... λίγο echelon (δηλαδή ξένους) μου θυμίζει εμένα... ελπίζω να κάνω λάθος...

pinkisntwell
02-02-06, 13:40
Μιλάμε εδώ για παρακολούθηση των συνομιλιών ή απλά για τα "εξωτερικά" στοιχεία των κλήσεων (χρόνος, διάρκεια κλπ.);

Νομίζω για το δεύτερο.

apok
02-02-06, 13:40
Τομπρα ζεις εσυ μας οδηγείς!!!!

vagskarm
02-02-06, 13:44
Φανταστείτε να μην είμασταν ανεξάρτητη χώρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

maxcp
02-02-06, 14:03
και εκτός απο τους γνωστούς καρχαρίες ποιος άλλος να θέλει να κατασκοπέυσει το τι θα πεί στο κινητό του , ο κάθε πολιτικος και επιχειρηματίας?
αν ειναι δουλεια ξένης μυστικής υπηρεσίας,τοτε γιατί να παρακολουθεί ΚΑΙ επιχειρηματίες?

vagskarm
02-02-06, 14:15
Ισα ίσα, που θέλει να παρακολουθεί και επιχειρηματίες. Οι ξένες μυστικές υπηρεσίες σαφώς ασχολούνται και με αυτά τα ζητήματα, βοηθούν τις επιχειρήσεις της χώρας τους με όποιον τρόπο μπορούν, όχι όπως εδώ.

cyberp
02-02-06, 14:20
και εκτός απο τους γνωστούς καρχαρίες ποιος άλλος να θέλει να κατασκοπέυσει το τι θα πεί στο κινητό του , ο κάθε πολιτικος και επιχειρηματίας?
αν ειναι δουλεια ξένης μυστικής υπηρεσίας,τοτε γιατί να παρακολουθεί ΚΑΙ επιχειρηματίες? Ένα θα σου πω: Η Airbus είχε χάσει μεγάλη παραγγελία λόγω του echelon (ειχε παει και το ευρ. κοινοβούλιο η καταγγελία) Μετά το τελος του ψυχρού πολέμου, οι υποκλοπές γίνονται και στο επιχειρηματικό τοπίο..για να πάρουν δουλειές οι Αμερικάνοι κλπ.

cyberp
02-02-06, 14:26
Μιλάμε εδώ για παρακολούθηση των συνομιλιών ή απλά για τα "εξωτερικά" στοιχεία των κλήσεων (χρόνος, διάρκεια κλπ.);

Νομίζω για το δεύτερο. Το άρθρο αναφέρεται στο 1ο:

...το δίκτυο παρακολουθούσε συστηματικά και για μεγάλο διάστημα τις συνομιλίες μέσω τηλεφώνων κορυφαίων υπουργών,...

και εδώ:
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=681259&lngDtrID=244

mickymouse
02-02-06, 15:19
Με αυτο που θα γελασουμε παραπανω με αυτο το συμβαν ειναι οτι θα ανακαλυψουμε και ακομη μια ιδιοτητα των δημοσιογραφων. Αφου εχουν παρει διδακτορικο σε σεισμολογια,μετεορολογια κτλ. τωρα θα αριστευσουν και στους τομεις Μηχανικος Τηλεπικοινωνιων,Μιχανικος Λογισμικου .Απο τωρα συγχαρητηρια........

maxcp
02-02-06, 15:29
ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ-ΠΑΡΩΔΙΑ..το ξέραν ΤΟΣΟ καιρό και το αποκαλυπτουν τώρα??γιατιί τώρα?

vagskarm
02-02-06, 15:45
Μάλλον μπας και βρουν κάτι περισσότερο, γιατί αν το έλεγαν από την αρχή, θα το άκουγε και αυτός που τους παρακολουθούσε και θα σταματούσε.

Τώρα το αν είχε αποτέλεσμα, θα δούμε.

kubiak
02-02-06, 15:46
.

Είναι απλό, εξηγείς σε κάποιον ότι μερικά πράγματα είναι εύκολο να παραβιαστούν από πλευράς ασφάλειας και σε γράφουν κανονικότατα, τα γνωστά "ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ", "ΣΙΓΑ ΜΗ ΜΟΥ ΤΥΧΕΙ" κλπ κλπ.

Αυτό είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα σήμερα, το ότι οι πολλοί είναι security unaware.

Και φυσικά κανένας δεν πρόκειται και να επενδύσει στην ασφάλεια (γιατί κοστίζει) αλλά και να τη χρησιμοποιήσει (γιατί είναι αρκετά άβολο και χρονοβόρο).

Με λίγα λόγια, τα μέτρα που όφειλε να έχει πάρει ένα στέλεχος που ανταλλάσσει ευαίσθητες πληροφορίες και δεδομένα δεν είχαν παρθεί.

Από εκεί και πέρα τι περιμένουμε;

α, και να μην ξεχάσω, 90% υπάρχει και insider είτε εν γνώση του ή εν αγνοία του, και 10% ένας (ή περισσότεροι admin) δεν έκαναν σωστά τη δουλειά τους)

.

del_ahmettt
02-02-06, 15:48
ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ-ΠΑΡΩΔΙΑ..το ξέραν ΤΟΣΟ καιρό και το αποκαλυπτουν τώρα??γιατιί τώρα?

Αυτό σε πείραξε;
Εδώ μιλάμε για το υπέρτατο hacking! Aν μας λενε ολη την αλήθεια στη συνεντευξη τύπου, εγκατεστησαν κάποιας μορφής spyware στο συστημα της Vodafone...

Ο κ. Βουλγαρακης παραδεχτηκε εμμεσως πλην σαφώς οτι τους "πήραν τα σώβρακα".. :p:

Καλά είναι δυνατόν να γινονται υψιστης σημασίας συνομιλίες μεσω του GSM;

Bρήκαμε τώρα θέμα να ασχολουμαστε για καμποσο καιρό...:)

Ενα θετικό ειναι οτι ισως τωρα υπαρχει ευαισθητοποιηση για τα data των πολιτών...

pinkisntwell
02-02-06, 15:53
O Τριανταφυλλόπουλος πρέπει να είναι. Αυτός είναι ο master spy.

cyberp
02-02-06, 15:58
Άκουσον-άξουσον!!!
Υπήρχε κάποιο spy λογισμικό και μόλις το αντιλήφθηκαν το έκλεισαν!!!
Αντί φυσικά να το χρησιμοποιήσουν σαν παγίδα...

esquellot
02-02-06, 16:08
Αφού υπέγραψαν τη σύμβαση για παρακολούθηση των επικοινωνιών δεν καταλαβαίνω γιατί διαμαρτύρονται. Ποιους κοροϊδεύουν ?

vagskarm
02-02-06, 16:10
Τους έφυγε το κεφάλι, μόλις το βρήκαν και αντέδρασαν σπασμοδικά. Πάντως από αυτήν την ιστορία θα έχει ζημιά η voda.

Είπαν ότι σε Νέα Ιωνία και Μαρούσι υπήρχαν τα καρτοκινητά "σκιές".

bill2003
02-02-06, 16:12
Σε παλαιότερο άρθρο στο Βήμα (του Παπαχελά νομίζω) κάποιος από την ΕΥΠ είχε δηλώσει πως σε κυβερνητικά στελέχη και γενικά υψηλόβαθμους αξιωματούχους η ΕΥΠ είχε προμηθεύσει κινητά τηλέφωνα με ενσωματωμένο σύστημα κρυπτογράφησης της συνομιλίας, δεν θυμάμαι περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες...

Το θέμα είναι πως τότε όλοι αυτοί έλεγαν σε δημοσιογράφους (άτυπα) ότι "σιγά μην χρησιμοποιούμαι αυτά τα τηλέφωνα, να ακούνε στην ΕΥΠ τι λέμε" :twisted:

yiapap
02-02-06, 16:13
Ξέρετε βέβαια ότι η Vodafone έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ νομική ευθύνη για τα παραπάνω και μπορεί να κληθεί:
1. Να παραδώσει την άδεια λειτουργίας της
2. Να πληρώσει αρκετές εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ.

Ποιό από τα δύο θα γίνει;
Κανένα.

Ελλάς η χώρα της ατιμωρησιάς :angryr:

Το άλλο ενδιαφέρον σημείο είναι ότι για να γίνει τέτοια υποκλοπή πρέπει:
1. Να υπάρχει πρόσβαση στην ίδια τη Vodafone
2. Να υπάρχει πρόσβαση σε αυτούς που φτιάχνουν το λογισμικό της Vodafone
3. Να υπάρχει η απαραίτητη τεχνογνωσία ώστε κάτι τέτοιο να μπορεί να δημιοργηθεί, να αποθηκεύει/αποστέλλει τεράστιο όγκο δεδομένων και όλα αυτά χωρίς να το πάρουν χαμπάρι
Και στις τρεις περιπτώσεις, δε μιλάμε για μικροαπατεώνες. Μιλάμε για πολλά λεφτά και μεγάλα συμφέροντα. Ειλικρινά έχω σοβαρότατες αμφιβολίες αν μπορεί να συμφέρει κάποιον ντόπιο να κάνει κάτι τέτοιο μόνο με οικονομικά κίνητρα.

Άντε να μην αρχίσω εγώ όμως τα σενάρια... Θα περιμένω τον mrsaccess :)

yiapap
02-02-06, 16:15
Αφού υπέγραψαν τη σύμβαση για παρακολούθηση των επικοινωνιών δεν καταλαβαίνω γιατί διαμαρτύρονται. Ποιους κοροϊδεύουν ?H παρακολούθηση των τηλεπικοινωνιών διέπεται από κάποιους κανόνες.
Πουθενά δεν αποθηκεύεται ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ της συνομιλίας
Τα δεδομένα παρακολούθησης μπορούν να γίνουν γνωστά μόνον μετά από εισαγγελική παρέμβαση.

Άλλο Λωζάνη... άλλο Άνω Ραχούλα.

mastermind
02-02-06, 16:17
Μιλάμε για λογισμικό της ERICSSON που μπορεί να δέχτηκε επίθεση και απομακρυνσμένα. Θέλω να μάθω τι θα απαντήσει η εταιρία...

Απ'οτι ακουσα ΔΕΝ εκλεισαν το spyware αλλα αυτό το ίδιο είχε encapsule ιδιότητες που μόλις έκανε την δουλειά του χανόταν.

chao
02-02-06, 16:24
Σιγά το πρωτόκολο (G.S.M.) και σιγά την ασφάλεια που παρέχει (5 bit κλείδα κωδικοποίησης).

Έτσι κατασκευάστηκε ηθελημένα, για να μπορεί να αποκωδικοποιηθεί σε πραγματικό χρόνο (real time),
με την μέθοδο του ενδιάμεσου (man in the middle), από ένα Pentium II στα 800 ΜΗz.

Ας τα λουστούν τώρα.

Όσο για τα καινούργια (ειδικά ή κρυπτογραφικά τηλέφωνα) θα διατηρήσω τις επιφυλάξεις μου.

Η κρυπτογραφία και οι κρυπτογραφικές επιθέσεις,
είναι ανοιχτό επιστημονικό πρόβλημα σε εξέλιξη, με τη συμμετοχή λαμπρών μαθηματικών
και οι βεβαιότητες αρμόζουν σε βλάκες ή άσχετους.

esquellot
02-02-06, 16:26
H παρακολούθηση των τηλεπικοινωνιών διέπεται από κάποιους κανόνες.
Πουθενά δεν αποθηκεύεται ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ της συνομιλίας
Τα δεδομένα παρακολούθησης μπορούν να γίνουν γνωστά μόνον μετά από εισαγγελική παρέμβαση.

Άλλο Λωζάνη... άλλο Άνω Ραχούλα.

Γιατί τώρα έγινε γνωστό το περιεχόμενο των παρακολουθηθησών συνομιλιών?
Προσωπικά δεν με πείθουν για την ορθή χρήση και εφαρμογή των όρων παρακολούθησης. Δεν πιστεύω ότι δεν αποθηκέυεται το περιεχόμενο των συνομιλιών.

cyberp
02-02-06, 16:41
Το άλλο ενδιαφέρον σημείο είναι ότι για να γίνει τέτοια υποκλοπή πρέπει:
1. Να υπάρχει πρόσβαση στην ίδια τη Vodafone
2. Να υπάρχει πρόσβαση σε αυτούς που φτιάχνουν το λογισμικό της Vodafone
3. Να υπάρχει η απαραίτητη τεχνογνωσία ώστε κάτι τέτοιο να μπορεί να δημιοργηθεί, να αποθηκεύει/αποστέλλει τεράστιο όγκο δεδομένων και όλα αυτά χωρίς να το πάρουν χαμπάρι
Για το (3), αυτό που γινόταν ήταν ότι, οπως ειπε ο Βουλγαράκης, ότι αν κάποιος πχ επαιρνε τον Πρωθυπουργό, το "συστημα" καλούσε αυτόματα και κάποιο άλλο τηλ "σκια" και μόλις το άπαντουσε, γινόταν συνακρόαση και φυσικά αποθήκευε τη συνομιλία οπου και βρισκονταν το τηλ/"σκια"
Με λίγα λόγια υπήρχε ένα trigger που παρακολουθούσε 100 τηλεφωνα και σε περιπτωση που κάποιος καλούσε απο αυτά ή καποιο άλλο τηλ. (οποιοδήποτε) καλούσε σε αυτά, τότε δρομολογούσε ταυτόχρονα την κλήση και ένα απο τα 14 τηλ-σκιές.
Και το χειρότερο?? Μόλις το πήραν χαμπάρι, στάματησαν το "συστημα" αυτό και ετσι δεν ειχαν πια τη δυνατότητα παρακολούθησης... και επίσης, απο την στιγμή που το σταμάτησαν, το κατάλαβαν και οι αποδέκτες (τα 14 τηλ/σκιες) και έτσι απενεργοποίησαν τα κινητά... οπότε μας τελείωσε...
Επειδή μου φαίνεται τελείως χαζό αυτό που έκανε η Vodafon/Ericsson κρατάω και κάποιες επιφυλάξεις μήπως μας κρύβουν κάτι, μια και πρόκειται και για τόσο σοβαρό θέμα.

PALADIN
02-02-06, 16:46
έχω σκάσει στα γέλια με τίς ερωτήσεις των δημοσιογράφων.
ακόμα δεν έχουν καταλάβει πώς γινότανε η υποκλοπή.
καί 1000 φορές να τους το εξηγήσουνε μυρωδιά δεν θα πάρουνε.

yiapap
02-02-06, 16:48
Γιατί τώρα έγινε γνωστό το περιεχόμενο των παρακολουθηθησών συνομιλιών?
Προσωπικά δεν με πείθουν για την ορθή χρήση και εφαρμογή των όρων παρακολούθησης. Δεν πιστεύω ότι δεν αποθηκέυεται το περιεχόμενο των συνομιλιών.
Εχμ... ΝΑΙ! Έγινε γνωστό σε τρίτους.

Δε με ενδιαφέρει να σε πείσω. Σου λέω τι επιτρέπει η οδηγία. Το ότι κάποιοι μπορούν να την καταστρατηγήσουν δε λέει απολύτως τίποτε. Οι ίδιοι κάποιοι μπορούν να το κάνουν και τώρα... Δες και τον τίτλο του νήματος!

ΥΓ. Για να μην παρεξηγήθω: Θεωρώ μεγάλη ΗΤΤΑ της ΕΕ τη συγκεκριμένη οδηγία. Όμως αν θέλουμε να αντιμετωπίσουμε τις επόμενες μεγαλύτερες μάχες που ενδέχεται να εμφανιστούν, είναι καλό να είμαστε απόλυτα ενημερωμένοι, να μην είμαστε μηδενιστές, να μην παραπληροφορούμε ;)
ΥΓ2. Θα σου πρότεινα τον Chavez... :-k

mastermind
02-02-06, 16:49
έχω σκάσει στα γέλια με τίς ερωτήσεις των δημοσιογράφων.
ακόμα δεν έχουν καταλάβει πώς γινότανε η υποκλοπή.
καί 1000 φορές να τους το εξηγήσουνε μυρωδιά δεν θα πάρουνε.

Ο άλλος ρωτούσε αμα μοιάζει με trojan horse. Ε ρε κάτι ζωντανά που περιμένουμε να μας ενημερώσουν...

chao
02-02-06, 17:02
Πάντως έχει και τη θετική του πλευρά το ζήτημα.

Πρίν ψηφίσουν ή νομοθετήσουν στο μέλλον,

υπερ κάποιας παρακολούθησης (e-mail, web, κινητών κ.λ.π.),

οι κύριοι υπουργοί, βουλευτές και λοιποί μεγαλόσχημοι,

θέλοντας και μη, θα μπούν και στη θέση του θύματος (εμένα και εσένα).

esquellot
02-02-06, 17:04
Εχμ... ΝΑΙ! Έγινε γνωστό σε τρίτους.

Δε με ενδιαφέρει να σε πείσω. Σου λέω τι επιτρέπει η οδηγία. Το ότι κάποιοι μπορούν να την καταστρατηγήσουν δε λέει απολύτως τίποτε. Οι ίδιοι κάποιοι μπορούν να το κάνουν και τώρα... Δες και τον τίτλο του νήματος!

ΥΓ. Για να μην παρεξηγήθω: Θεωρώ μεγάλη ΗΤΤΑ της ΕΕ τη συγκεκριμένη οδηγία. Όμως αν θέλουμε να αντιμετωπίσουμε τις επόμενες μεγαλύτερες μάχες που ενδέχεται να εμφανιστούν, είναι καλό να είμαστε απόλυτα ενημερωμένοι, να μην είμαστε μηδενιστές, να μην παραπληροφορούμε ;)
ΥΓ2. Θα σου πρότεινα τον Chavez... :-k

Για μένα λέει πολλά αυτή η καταστρατήγηση.
Ότι η ΕΕ είναι υποτελής στις ΗΠΑ και πορεύεται σύμφωνα με τις επιταγές αυτών.
Για το αν είμαι μηδενιστής, ή ότι παραπληροφορώ δεν το δέχομαι.
Εκφράζω την άποψή μου και δεν περιμένω από κανέναν να την υιοθετήσει ή να την ασπαστεί.

yiapap
02-02-06, 17:11
Εκφράζω την άποψή μου και δεν περιμένω από κανέναν να την υιοθετήσει ή να την ασπαστεί.
1. Νομίζω ότι η οδηγία είναι εσφαλμένη
2. Η οδηγία που ψηφίσανε επιτρέπει την αποθήκευσηι του περιεχομένου των συνομιλιών
Το 1 είναι άποψη
Το 2 είναι παραπληροφόρηση.

off topic τέλος.

PALADIN
02-02-06, 17:17
O Τριανταφυλλόπουλος πρέπει να είναι. Αυτός είναι ο master spy.

εμένα το μυαλό μου κατ'ευθείαν πήγε στην Τατιάνα.
Πώς είναι δυνατόν να ξέρει όλα τα ξεκατηνιάσματα πού γίνονται στο show buz.
LOL

hadderakk
02-02-06, 17:18
Πρεπει να το ομολογησω. Εγω ημουν παιδια, που τους παρακολουθουσα.

Δημιουργησα αναστατωση, το ξερω, αλλα δεν γινοταν αλλο....

Επρεπε να μαθω ποτε θα ερθουν γραμμες OC3 στα σπιτια μας :rofl:
Θα μιλησω αυριο με Τομπρα και Γρυλλακη και θα σας πω τι ακουστηκε...

:dots:

PALADIN
02-02-06, 17:22
hadderakk
τελικά έμαθες πότε θα έρθουνε ή τσάμπα ο κόπος.

LOL

Rainman
02-02-06, 17:25
Μπορεί να έχουν το λιγότερο μερίδιο ευθύνης, μπορεί και περισότερο, μα εγώ αύριο θα διακόψω το συμβόλαιό μου με αυτή την εταιρία. :down:

yiapap
02-02-06, 17:34
Μπορεί να έχουν το λιγότερο μερίδιο ευθύνης, μπορεί και περισότερο, μα εγώ αύριο θα διακόψω το συμβόλαιό μου με αυτή την εταιρία. :down:To σκεφτόμουν κι εγώ. Και μάλιστα (επειδή έχω κάτι λίγους μήνες στο συμβόλαιο) να τους απειλήσω ότι αν κινηθούν εναντίον μου για την επιχορήγηση των υπολοίπων μηνών, θα κινηθώ εναντίον τους για αθέτηση των όρων περί προστασίας των προσωπικών μου δεδομένων.
Υπόψη ότι την τεχνική επάρκεια την υπογράφουν στην άδεια που παίρνουν από την ΕΕΤΤ για τήρηση προσωπικών δεδομένων. Νομίζω ότι είναι προφανές πως ΔΕΝ έχουν τεχνική επάρκεια στο συγκεριμένο.

undeadpunk
02-02-06, 17:38
Για εμενα ειναι το μεγαλυτερο σκανδαλο του αιωνα στην Ελλαδα..μας καναν ρομπα.Καταλαβαινω πως την ευθυνη* που δν τους βρηκανε δν την ειχε η κυβερνηση αλλα η εταιρια..ισως κ λογω προγραμματος να μην μπορουσαν να κανουν κατι αλλα ελεος..επρεπε δλδ η κυβερνηση να εμπιστευτει τη vodafone για τις συνομιλιες..??τη περιμενανε??παντως επειδη η Vodafone λογω μεγαλου κεφαλαιου δν θα τιμωρηθει σε καμια περιπτωση...απο εμενα θα φαει μαυρο...θα την αλλαξω με τη πρωτη ευκαιρια.επρεπε να παρακολουθειται κ να φυλασεται το λογισμικο ακομα κ μετα την αγορα απο την ericsson.Μια ερωτηση,πως λενε το κυριο μετοχο του group Της vodafone?παντα το εψαχνα αλλα οσο κ να γκουκλαρω τπτ..ολο ασχετα μ βγαζει.

ελπιζω να μην ειναι πισω απο τις υποκλοπες καμια γειτονα..μονο αυτο!εχουμε πεσει πολυ χαμηλα ως χωρα.

*ακουγανε κ το κινητο της νατασας ακουσα...μμμ λες σε κανα δυο χρονια να ακουσουμε τπτ σε καμια μεσημεριανη ζωνη??lol..

cyberp
02-02-06, 17:41
2/2 16:31 Νετ: Σε Εξελιξη Συσκεψη Υψηλοβαθμων Στελεχων Τησ Vodafone

vagskarm
02-02-06, 17:42
Κι εγώ προσανατολίζομαι να την κόψω με την λήξη του συμβολαίου (κάτι μηνάκια ακόμη).

Πάντως χωρίς συμμετοχή από μέσα δεν γινόταν αυτό.

cyberp
02-02-06, 17:45
To σκεφτόμουν κι εγώ. Και μάλιστα (επειδή έχω κάτι λίγους μήνες στο συμβόλαιο) να τους απειλήσω ότι αν κινηθούν εναντίον μου για την επιχορήγηση των υπολοίπων μηνών, θα κινηθώ εναντίον τους για αθέτηση των όρων περί προστασίας των προσωπικών μου δεδομένων.
Υπόψη ότι την τεχνική επάρκεια την υπογράφουν στην άδεια που παίρνουν από την ΕΕΤΤ για τήρηση προσωπικών δεδομένων. Νομίζω ότι είναι προφανές πως ΔΕΝ έχουν τεχνική επάρκεια στο συγκεριμένο. Πάντως δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την περίπτωση να γινόταν το ίδιο και σε άλλες εταιρείες... και μόλις το ανακάλυψαν απλά να το έθαψαν...Ίσως, ο Κορωνιάς να έκανε απλά την "γκάφα" και να ειδοποίησε την Κυβέρνηση.

yiapap
02-02-06, 17:56
Πάντως δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την περίπτωση να γινόταν το ίδιο και σε άλλες εταιρείες... και μόλις το ανακάλυψαν απλά να το έθαψαν...Ίσως, ο Κορωνιάς να έκανε απλά την "γκάφα" και να ειδοποίησε την Κυβέρνηση.
Καλά δε θα τους πάω στα δικαστήρια... ακόμα :p
Αν η αστυνομία κάνει σωστά τη δουλειά της (λέμε τώρα) θα το μάθουμε.

netmaniac
02-02-06, 17:58
To θεμα ειναι ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ για την VODAFONE.

Οι δικαιολογιες του τυπου "δεν ξεραμε, οταν καταλαβαμε το ειπαμε στην κυβερνηση" ειναι αερολογιες. Ειναι υποχρεωμενη απο την αδεια λειτουργιας της να προσφερει ασφαλεις επικοινωνιες. Αν δεν μπορει να το κανει ειναι ειτε:
1. Ανικανη τεχνικα.
2. Υπαλληλοι της το εκαναν επιτηδες(κατασκοπια).

Και στις 2 περιπτωσεις πιστευω πρεπει να ανακληθει η αδεια λειτουργιας της.(Δεν μπορω να σκεφτω ισχυροτερους λογους απο τους παραπανω, για να γινει αυτο).

kubiak
02-02-06, 17:59
.

Αλήθεια τώρα, περιμένει κανείς ότι προστατεύεται το απόρρητο των προσωπικών του στοιχείων, επαφών και επικοινωνιών;

Απλά δεν ασχολούνται με τον καθένα μας.

Και στο κάτω κάτω η ασφάλεια έχει ένα κόστος (check my first post).

Πόσοι από εμάς είναι διατεθειμένοι να το πληρώσουν (σε χρήμα, χρόνο, ευκολία χρήσης);

.

undeadpunk
02-02-06, 17:59
Ουτε μια στις 30000 να τους βρουν......μετα απο 5 μηνες>>>>>>μηνυση κατα αγνωστων..διορθωστε με αν κανω λαθος.

esquellot
02-02-06, 18:01
Ρωτώ: Τι προέλευση έχει η εν λόγω εταιρεία ?

Μήπως αυτό εξηγεί κάποια πράγματα ?

undeadpunk
02-02-06, 18:04
To θεμα ειναι ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ για την VODAFONE.

Οι δικαιολογιες του τυπου "δεν ξεραμε, οταν καταλαβαμε το ειπαμε στην κυβερνηση" ειναι αερολογιες. Ειναι υποχρεωμενη απο την αδεια λειτουργιας της να προσφερει ασφαλεις επικοινωνιες. Αν δεν μπορει να το κανει ειναι ειτε:
1. Ανικανη τεχνικα.
2. Υπαλληλοι της το εκαναν επιτηδες(κατασκοπια).

Και στις 2 περιπτωσεις πιστευω πρεπει να ανακληθει η αδεια λειτουργιας της.(Δεν μπορω να σκεφτω ισχυροτερους λογους απο τους παραπανω, για να γινει αυτο).


Συμφωνω μαζι σου..μην ξεχνας πως τιμωρειται η κατασκοπια ειδικα τετοιου βαθμου σε ατομικο επιπεδο... η τουλαχιστον θα επρεπε να τιμωρειται.;) Διακοπη λειτουργιας αμα εχουν φιλοτιμο πρεπει να επιβαλουν αμα εχουν φιλοτιμο......σε φαση.."για την ελλαδα ρε γαμωτο!! "

yiapap
02-02-06, 18:06
Βρε kubiak... ΔΕΝ έχει σημασία αν το πιστεύω, το πιστεύεις, το πιστεύει, το πιστεύουμε, το πιστεύετε, το πιστεύουν.
Η Vodafone πιάστηκε με το χέρι... in the cookie jar.

Συμφωνώ (όπως προείπα) με τον Netmaniac.
Περιμένω την επίσημη δήλωση της εταιρείας πριν αρχίσω τους αλαλαγμούς!

mindthegap
02-02-06, 18:49
Αφού υπέγραψαν τη σύμβαση για παρακολούθηση των επικοινωνιών δεν καταλαβαίνω γιατί διαμαρτύρονται. Ποιους κοροϊδεύουν ?

Μα επειδη τους προλαβαν........ :cool:

Δειτε απισης και εδω απο οπου εγινε και η αποκαλυψη ως λεγεται.
http://www.tanea.gr/print_article.php?e=A&f=18454&m=N07&aa=1

@ ADSLgr.com All rights reserved.