PDA

Επιστροφή στο Forum : κοινοχρηστα



nikos93
20-07-09, 00:46
Μηπως ξερει κανενας πως βγενουν τα κοινοχρηστα;;;

greg21
20-07-09, 00:56
Από τα τετραγωνικά μέτρα για % συμμετοχή στα έξοδα μια πολυκατοικίας..Επίσης απο τον όροφο που βρίσκεται το διαμέρισμα αν υπάρχει ασανσέρ ..και τέλος απο την κατανάλωση πετρελαίου αν υπάρχει..Αυτά πιστεύω ειναι τα βασικά..

nikos93
20-07-09, 01:04
μαλλον δεν εθεσα καλα την ερωηση, λαθος μου

τα βασικα τα ξερω

αυτο που θελω να μαθω τι γινεται με τα χιλιοστα δηλαδι τι πραξεις γινονται ωστε να βγει το ποσο κλπ

βεβαια εξηγησε μου τι εννοεις εδω:

Από τα τετραγωνικά μέτρα για % συμμετοχή στα έξοδα μια πολυκατοικίας.

greg21
20-07-09, 01:14
Κάθε πολυκατοικία έχει την σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας που υπογράφουν όλοι οι ιδιοκτήτες .Είναι κάτι σαν αποδοχή των κανόνων της πολυκατοικίας αν δεν κάνω λάθος..Εκεί μέσα γραφει πώς συμμετέχει καθε ιδιοκτήτης στα κοινόχρηστα έξοδα επί του συνόλου σε χιλιοστά όπως λες.Κάπως ετσι είναι τα πράγματα..Δηλαδή από το σύνολο των εξόδων διαρείται το ποσό ανάλογα με τα χιλιοστά και βγαίνει πόσα κοινόχρηστα αναλογεί στον καθένα..Αν ξέρει κάποιος πιο πολλές λεπτομέρειες ας βοηθήσει..

nikos93
20-07-09, 12:39
σε ευχαριστω για τις πληροφοριες

αν καπιος αλλος ξερει κατι παραπανω ας μας το πει

sculper
21-07-09, 03:40
εγώ θέλω να ρωτήσω πως βγαίνει το ύψος του μισθού του θυρωρού???


διότι ποτέ δεν μας ρωτήσαν!

no_logo
21-07-09, 07:53
εγώ θέλω να ρωτήσω πως βγαίνει το ύψος του μισθού του θυρωρού???


διότι ποτέ δεν μας ρωτήσαν!

Όπως βγαίνει και κάθε άλλου εργαζόμενου

Συλλογικές συμβάσεις
τριετίες

nikos93
21-07-09, 13:03
ξερει κανενας τον τυπο για το πως βγενουν τα κοινοχρηστα;;;

nikos93
26-07-09, 01:53
κανενας;
ειχα μια ελπιδα πως καποιοςεδω θα ηξερε:cry:

Arkady
30-07-09, 12:58
κανενας;
ειχα μια ελπιδα πως καποιοςεδω θα ηξερε:cry:

Στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας αναφέρονται τα χιλιοστά του κάθε διαμέρίσματος ανά κατηγορία εξόδων (Γενικά έξοδα, Ασανσέρ,Θέρμανσης).
Τα Γενικά έξοδα σχετίζονται με τα χιλιοστά του διαμερίσματος ενώ τα Έξοδα Ασανσέρ με τον όροφο του διαμερίσματος.

Για τα Έξοδα Θέρμανσης υπάρχει ειδικός τύπος ανάλογα με το αν υπάρχει αυτονομία θέρμανσης ή όχι. Περισσότερες πληροφορίες για τον τύπο υπολογισμού των εξόδω θέρμανσης θα βρεις εδώ (http://www.polyd.gr/faq-b.htm)

Ελπίζω να βοήθησα.

nikos93
31-07-09, 00:33
Στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας αναφέρονται τα χιλιοστά του κάθε διαμέρίσματος ανά κατηγορία εξόδων (Γενικά έξοδα, Ασανσέρ,Θέρμανσης).
Τα Γενικά έξοδα σχετίζονται με τα χιλιοστά του διαμερίσματος ενώ τα Έξοδα Ασανσέρ με τον όροφο του διαμερίσματος.

Για τα Έξοδα Θέρμανσης υπάρχει ειδικός τύπος ανάλογα με το αν υπάρχει αυτονομία θέρμανσης ή όχι. Περισσότερες πληροφορίες για τον τύπο υπολογισμού των εξόδω θέρμανσης θα βρεις εδώ (http://www.polyd.gr/faq-b.htm)

Ελπίζω να βοήθησα.

αυτο που δεν ξερω τι πρεπει να κανω με αυτα

δηλαδι πχ πολλαπλασιαζω χιλιοστα με το αυνολο των εξοδων ανα κατηγωρια ή κατι αλλο;;

αυτο που θελω να μαθω ειναι:
πχ εχουμε εξοδα κοινωχρηστων 200€
πχ εχουμε 4 οροφους
χιλιοστα ας πουμε 82,6 - 96,75 - 96,75 και 85,6
τι πρεπει να κανω;;

αυτο ειναι που ρωταω απο την αρχη
αν καποιος ξερει ας με βοηθησει

Arkady
31-07-09, 12:58
αυτο που δεν ξερω τι πρεπει να κανω με αυτα

δηλαδι πχ πολλαπλασιαζω χιλιοστα με το αυνολο των εξοδων ανα κατηγωρια ή κατι αλλο;;

αυτο που θελω να μαθω ειναι:
πχ εχουμε εξοδα κοινωχρηστων 200€
πχ εχουμε 4 οροφους
χιλιοστα ας πουμε 82,6 - 96,75 - 96,75 και 85,6
τι πρεπει να κανω;;

αυτο ειναι που ρωταω απο την αρχη
αν καποιος ξερει ας με βοηθησει

Κατ'αρχήν το άθροισμα των χιλιοστών των διαμερισμάτων πρέπει να ισούται με την μονάδα (1) δηλαδή 1000 χιλιοστά.
Στο δικό σου παράδειγμα υποθέτω ότι μου δίνεις τα χιλιοστά 4 διαμερισμάτων που βρίσκεται το καθένα απο αυτά σε διαφορετικό όροφο.

Αν λοιπόν έχουμε γενικά έξοδα 200€, τότε για να βρούμε πόσα χρήματα αντιστοιχούν σε στο διαμέρισμα με τα 82,6 χιλιοστά απλά κάνουμε τον πολλαπλασιασμό: 200*(82,6/1000)=16,52€.
Αντίστοιχα έχουμε 200*(96,75/1000)=19,35€ και 200*(85,60/1000)=17,12€. Και ούτω καθεξής για κάθε διαμέρισμα. Το σύνολο των εξόδων κάθε διαμερίσματος πρέπει να ισούται με 200€

nikos93
31-07-09, 14:08
λοιπον
αυτο ηξερα και εγω
ομως και στο παρααδειγμα σου αν προσθεσεις τα αποτελεσματα δεν βγενουν 200€ αλλα 72,34
αυτο το προβλημα εχω και εγω

ναι η πολοικατικια εχει 3 οροφους και σε καθε οροφο απο ενα διαμερισμα + ενα του ισογειου

γιατι ομως δεν βγενει ακριβος;;

κανοντας εξοδα*(χιλιοστα/1000) βγενει πολυ μικροτερο ποσο

γιατι γινεται αυτο;;

nothing
31-07-09, 14:52
συγγνωμη καθαρα μαθηματικη ερωτηση:
δεν πρεπει τα χιλιοστα στον τυπο ολων των διαμερισματων να ισουνται με 1000?
γιατι διαφορετικα ειναι λαθος ο τυπος και δεν γινεται να βγαλουν αποτελεσμα 200 ολα μαζι οσο και να το προσπαθειτε...
καπως πρεπει να γινεται η αναγωγη για καθε τυπο εξοδων...αλλιως δε βγαινουν οι πραξεις σωστα...

nikos93
31-07-09, 15:16
συγγνωμη καθαρα μαθηματικη ερωτηση:
δεν πρεπει τα χιλιοστα στον τυπο ολων των διαμερισματων να ισουνται με 1000?
γιατι διαφορετικα ειναι λαθος ο τυπος και δεν γινεται να βγαλουν αποτελεσμα 200 ολα μαζι οσο και να το προσπαθειτε...
καπως πρεπει να γινεται η αναγωγη για καθε τυπο εξοδων...αλλιως δε βγαινουν οι πραξεις σωστα...

κατι τετοιο πρεπει να παιζει
απο χαρτι που εχω απο προηγουμενα κοινοχρηστα κανοντας τον πολλαπλασιασμο δεν εβγαζα το ιδιο αποτελεσμα με αυτο που εβγαζαν αυτοι
εβγαζα πολυ λιγοτερα

Arkady
01-08-09, 14:42
λοιπον
αυτο ηξερα και εγω
ομως και στο παρααδειγμα σου αν προσθεσεις τα αποτελεσματα δεν βγενουν 200€ αλλα 72,34
αυτο το προβλημα εχω και εγω

ναι η πολοικατικια εχει 3 οροφους και σε καθε οροφο απο ενα διαμερισμα + ενα του ισογειου

γιατι ομως δεν βγενει ακριβος;;

κανοντας εξοδα*(χιλιοστα/1000) βγενει πολυ μικροτερο ποσο

γιατι γινεται αυτο;;

Το ότι το άθροισμα των χιλιοστών πρέπει να ισούται με 1 (δηλ 1000 χιλιοστά) είναι κανόνας ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ. Επομένως ή τα στοιχεία που δίνεις είναι λανθασμένα (μπορεί πχ να έχεις μπερδέψει χιλιοστά εξόδων θέρμανσης με χιλιοστά γενικών εξόδων ή ασανσέρ) οπότε το άθροισμα των χιλιοστών δεν θα είναι 1000 ή δίνεις τετραγωνικά μέτρα και όχι χιλιοστά.

Αν τώρα τα νούμερα που δίνεις είναι τα ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΜΕΤΡΑ κάθε διαμερίσματος και όχι τα χιλιοστά, ό τρόπος επιμερισμού των εξόδων είναι ο κάτωθι, που αν και μπακαλίστικος είναι ανάλογος αυτού με τα χιλιοστά. Έχουμε και λέμε:
200*(82,6/82,6+96,75+96,75+85,6)=45,65€
200*(96,75/361,7)=53,50€
200*(96,75/361,7)=53,50€
200*(85,6/361,7)=47,35€

Παρατηρείς ότι έτσι το άθροισμα των εξόδων είναι 200€

nikos93
01-08-09, 19:19
τα χιλιοστα οπου σου εδωσα ειναι απο προιγουμενο χαρτι απο εταιρια εκδωσης κοινοχρηστων
δεν ξερω...
χιλιοστα εγραφε και απο κατω αυτα τα νουμερα
τα χιλιοστα ειναι αυτα στην κατηγορια των κοινοχρηστων δαπανων
τα χιλιοστα ομως που γραφει για την θερμανση βγενουν 1000
δεν αναφερει το χαρτι τετραγονικα μετρα

αν θες να σου στηλω το χαρτι οπου εχω απο τα προηγουμενα κοινοχρηστα

Doxaios
01-08-09, 21:39
Το ρώτησα και σε ένα άλλο τοπικ αλλά μήπως γνωρίζει κανείς πόσο καιρό χρειάζεται για να γίνει επανασύνδεση στη ΔΕΗ;;

nikos93
07-08-09, 11:40
εκανα δοκημη κανοντας αυτο με τα τερταγωνικα και βγενει σωστα το αποτελεσμα
αρα μαλλον αυτη η εταιρια οπου εβγαζε πριν τα κοινοχρηστα εκει που εγραφε το χαρτι χιλιοστα εβαζε τα τετραγωνικα μετρα

nikos93
04-12-09, 01:17
μιας και με ρωτισε φιλος
πως μπορουμε να υπολογισουμε την αυτονομη θερμανση;;

europ
04-12-09, 04:20
Αν ο Διαχειριστης δεν σου δινει αποδειξεις δικαιουσαι να μην πληρωσεις?

tsigarid
04-12-09, 04:30
Αν ο Διαχειριστης δεν σου δινει αποδειξεις δικαιουσαι να μην πληρωσεις?
Ποτέ δεν δικαιούσαι να μην πληρώσεις, αλλά δικαιούσαι να απαιτήσεις απόδειξη, αλλιώς ο διαχειριστής (αν είναι μ.....ς) μπορεί να ξαναζητήσει τα πληρωμένα κοινόχρηστα.

europ
04-12-09, 04:37
Ποτέ δεν δικαιούσαι να μην πληρώσεις, αλλά δικαιούσαι να απαιτήσεις απόδειξη, αλλιώς ο διαχειριστής (αν είναι μ.....ς) μπορεί να ξαναζητήσει τα πληρωμένα κοινόχρηστα.

Τα λες μπερδεμενα. Ξαναρωταω: αν δεν σου παρουσιαστει αποδειξη δικαουσαι να μην πληρωσεις για τη συγκεκριμεμη υποτιθεμενη δαπανη?
Υποθετω οχι, γιατι δεν ειναι να δυνατον να πληρωνεις με κλειστα τα ματια οτι σου ζητανε!

tsigarid
04-12-09, 04:41
ΟΚ, τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Νόμιζα ότι ήθελες να αποφύγεις την πληρωμή.....

Γενικός κανόνας είναι ότι για οτιδήποτε πληρώνεις, παίρνεις αποδεικτικό. Γιατί όχι για τα κοινόχρηστα;

nikos93
04-12-09, 15:29
το πετρελεο στην αυτονομη θερμανση ξερει κανεις πως υπολογιζετε;;

europ
04-12-09, 16:52
Ναι, υπολογιζεται με "αι" :)

tsigarid
05-12-09, 19:57
το πετρελεο στην αυτονομη θερμανση ξερει κανεις πως υπολογιζετε;;
Το κάθε διαμέρισμα έχει κάποια "χιλιοστά" από τη συνολική πολυκατοικία, με βάση αυτά υπολογίζεται το πόσο πληρώνεις από τον συνολικό λογαριασμό.

Ναι, υπολογιζεται με "αι" :)
:down:

uncharted
05-12-09, 20:10
πως μπορει να γινει απαιτηση πληρωμης κοινοχρηστων απο καποιον που συνειδητα δεν πληρωνει με προφαση οτι "δεν εχει"?

μιλαμε για ποσο γυρω στα €500 και ο μπαταχτσης ειναι δημοσιος υπαλληλος (αρα δεν μιλαμε για απορο, ουτε ανεργο)

chrisyah
05-12-09, 22:02
Δικηγόρος -> μήνυση.

Ο διαχειριστής νομίζω πως έχει και το δικαίωμα να κλείσει την ηλεκτροβάνα πετρελαίου του διαμερίσματος του.

uncharted
05-12-09, 23:06
Δικηγόρος -> μήνυση.
κοστος? (χρηματικο + χρονικο)

θα πληρωσει παραπανω ποσο απο οσο χρωσταει + τοκους?


Ο διαχειριστής νομίζω πως έχει και το δικαίωμα να κλείσει την ηλεκτροβάνα πετρελαίου του διαμερίσματος του.
να φανταστεις ειναι ο μοναδικος που αρχες νοεμβρη ανοιξε στο φουλ το καλοριφερ (ακομα με φανελακια ειμαστε μεσα στο σπιτι, δεν πιασανε τα χιονια κιολας)

και τζαμπατζης και μπαταχτσης, γνησιος ελληναρας! :respekt: :worthy:

vamvakoolas
07-12-09, 13:24
λοιπον επειδη εχω το ιδιο προβλημα (και αρκετοι αλλοι ενοικοι με μια τρελη διαχειριστρια). Δε κανεις μηνυση (για ποιο λογο?) αλλα αγωγη/εξωδικο ζητωντας χρηματα (τα λεφτα σου πισω). Δεν ειναι δυνατον να αναβει οποτε γουσταρει το καλολιφερ και μαλιστα οταν εξω εχει 23 βαθμους!!!Το πετρελαιο υπολογιζεται με βαση τα m2 καθε διαμερισματος.

Σε αυτονομη θερμανση υπαρχει μετρητης οποτε εκει ειναι πιο δικαιο το συστημα (θεωρητικα γιατι μενουμε...Ελλαδα)

manicx
07-12-09, 18:36
Αυτό το πράγμα με την μη πληρωμή κοινοχρήστων είναι αστείο. Τα 2 διαμερίσματα που έκαψαν το περισσότερο πετρέλαιο 10ο + 11ο δεν έχουν πληρώσει κοινόχρηστα Οκτωβρίου και σήμερα πήρα στα χέρια μου του Νοεμβρίου. Άντε τώρα να τους κυνηγάς μέσα στις γιορτές. Εγώ από την τσέπη μου δεν βάζω για τίποτε. Γενική συνέλευση και ξεμπρόστιασμα μπας και βάλουν μυαλό.

alekan
07-12-09, 19:32
H δαπανη σε περιπτωση κεντρικης θερμανσης υπολογιζεται με βαση τα χιλιοστα θερμανσης οπως τα οριζει η συσταση της οριζοντιας ιδιοκτησιας.
Σε περιπτωση αυτονομης, ο σωστος τροπος ειναι βαση θερμιδων που εκαψε καθε διαμερισμα (το ιδανικο, κανεις ομως δε βαζει τετοια συστηματα λογω κοστους) ή με τις ώρες που εκαψε το διαμερισμα, αλλα υπολογιζομενες απο ειδικο τυπο με σταθερες fi: Συντελεστής Παραμένουσας Επιφανείας
εi: Συντελεστής Επιβάρυνσης Ιδιοκτησίας οι οποιες υπολογιζονται απο ειδικη μελετη .Τωρα, συνηθως επειδη η μελετη που αναφερω πιο πανω δε γινεται ή γινεται εικονικα (μιας και δεν ειναι απαραιτητη στο να αδειοδοτηθει το κτισμα -ελλαδισταν γαρ- ) υπολογιζεται βαση ενος ποσοστου που συμφωνουν οι ιδιοκτητες μεταξυ τους (συνηθως 25-35% της συνολικης δαπανης) σαν παγιο, που χρεωνεται αναλογα με τα χιλιοστα θερμανσης που οριζει η συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας συν υπολογισμο των ωρων μαζι με τα χιλιοστα θερμανσης.
Δες για λεπτομερειες εδω.
http://www.levitostasia.net/viewtopic.php?f=7&t=3

uncharted
07-12-09, 23:45
Αυτό το πράγμα με την μη πληρωμή κοινοχρήστων είναι αστείο. Τα 2 διαμερίσματα που έκαψαν το περισσότερο πετρέλαιο 10ο + 11ο δεν έχουν πληρώσει κοινόχρηστα Οκτωβρίου και σήμερα πήρα στα χέρια μου του Νοεμβρίου. Άντε τώρα να τους κυνηγάς μέσα στις γιορτές.
τελικα δεν ειναι μεμονωμενη περιπτωση αυτη που ανεφερα, εχουμε γεμισει θρασυτατους ενοικους φαινεται :down: :evil:


Εγώ από την τσέπη μου δεν βάζω για τίποτε. Γενική συνέλευση και ξεμπρόστιασμα μπας και βάλουν μυαλό.
ξεμπροστιασμα, ειπες την σωστη λεξη :oneup:
μονο ετσι καταλαβαινουν μερικοι φαινεται

εχω σκεφτει μια αλλη λυση, να τοιχοκολληθει παντου στην πολυκατοικια (ακομα και στην πορτα του) το ονοματεπωνυμο του μπαταχτση της πολυκατοικιας με τα χρωστουμενα

ειναι νομιμο ομως?

και για να το "χοντρυνω" λιγο ακομα, σκεφτομαι να εχει τυπωμενο πανω και εναν γαιδαρο, οπως εχουν κατι αυτοκολλητακια (http://www.e-write.gr/files/u2/low.jpg)

με λεζαντα "ειμαι γαιδαρος! δεν πληρωνω αν γουσταρω" :twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.