PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με εξωτερικο σκληρο δισκο



s3nsit
20-07-09, 17:59
Λοιπον εχω ενα εξωτερικο σκληρο δισκο WD Elements desktop 640 GB
Να διευκρινησω οτι το προβλημα το εχει ο δισκος για αρκετο καιρο κανα τριμηνο περιπου. Τον δισκο τον εχω απο αρχες του χρονου. Δεν ενοχλησα ομως το πλαισιο γιατι και εχασα την αποδειξη αγορας και γιατι το προβλημα ειναι βεβαια πολυ σημαντικο αλλα αμα προσεχεις δεν επηρεαζει τοσο. Θα καταλαβετε γιατι
Ο δισκος εχει λειτουργια οπου αν δεν χρησιμποπιηθει και δεν κανεις browse σε καποιο φακελο για 10 λεπτα μπαινει αυτοματα σε λειτουργια standby.Παρα πολυ χρησιμο γιατι μηδενιζεται σχεδον η καταναλωση του και κρυωνει τελειως. Οταν τον χρειαστεις και πας να το προσπελασεις ξαναζωντανευει σε ελαχιστα δευτερολεπτα
Τωρα το προβλημα. Αυτη η λειτουργια δεν υπαρχει πια. Δλδ υπαρχει αλλα κολλαει για καποιο λογο. Και αυτο δεν ειναι το χειροτερο. Αν μεινει για 10 λεπτα αχρησιμοποιητος παει να μπει σε standby κανει ενα χαρακτηριστικο θορυβο αλλα εκει μενει. Δεν μπενει σε stanby. Ο θορυβος μενει, οι στροφες κολλανε εκει, δεν μπενει σε αναμονη και ακους το μοτερ του να λειτoυργει συνεχεια. Σε ενα λεπτο σηκωνει θερμοκρασια και δυσκολευεσαι ακομα και να τον πιασεις. Ενας σκληρος δισκος που σε κανονικη λειτουργια ακομα και για πολλες ωρες ισα που μπορεις να πεις οτι ειναι χλιαρος. Κανενα προβλημα με θερμοκρασια
Ξερω λοιπον το προβλημα και αν ακουσω το θορυβο απλα ή τον απασχολω λιγω μπενοντας σε καπιο φακελο οποτε ξερω οτι μετα απο 10 λεπτα παλι θα ξανακανει το ιδιο ή με το ειδικο προγραμμα της WD (Wd spindown) τον βαζω χειροκινητα σε αναμονη. Ναι ετσι μπαινει κανονικα σε αναμονη!!!!!!!
Αν ξεχαστεις και δεν εχεις το νου σου σιγουρα μα σιγουρα θα καει ρε παιδια. Μια φορα τον ξεχασα για 20 λεπτα. Και το καταλαβα απο τη μυρωδια που εβγαλε!!!Ειναι απιστευτο ποση θερμοκρασια ανεβαζει.
Ψαχνοντας το προβλημα στο ιντερνετ βρηκα και αλλο ενα παιδι με τον ιδιο δισκο και το ιδιο ακριβως προβλημα.
Δεν διατιθεται αναβαθμιση firmware απο WD
Το προγραμμα που παρεχει η WD για format και επαναφορα του δισκου στην εργοστασιακη κατασταση δεν λειτουργει για δισκους κατω των 800 GB( Και κατα τα αλλα το βγαζει σαν διαθεσιμο προγραμμα διαμορφωσης του συγκεκριμενου δισκου. Αλλα αφου το κατεβασεις στις οδηγιες λεει....- Supprt WD800,WD1200, WD1600, WD2000, WD2500, WD3200, WD4000, WD7500, WD10000) . Τι να πεις. Το δοκιμασα μπας και....αλλα αδικα...βγαζει σφαλμα ''disk capacity not supported''
Εστειλα μηνυμα στη Wd για το προβλημα αν και για ελλαδα δεν εχουν κανενα support...
Δεν απαντησαν ουτε του στυλ πηραμε το μηνυμα σας και το επεξεργαζομαστε
Απαραδεκτη σε ολα η Wd. Αλλα βρε παιδια. Πειτε καποια λυση. Ειναι ολη μου η ζωη εκει μεσα. Ηδη εχω κρατησει backups στο σκληρο δισκο του desktop γιατι ξερω οτι καποια στιγμη θα ξεχαστω θα κολλησει το standby και θα καει.

aglaisma
20-07-09, 18:08
Οσον αφορα την αποδειξη. Πας στο Πλαισιο,τσεκαρουν serial number και καθαριζεις. Αποδειξη...παλια.
Οσον αφορα το δισκο τωρα. Κακως τον δουλευες ενω σου εκανε κολπα. Επρεπε να τον αλλαξεις.
Οσον αφορα το τι προτεινω απο δω και περα. Να μη βαζεις ευαισθητα δεδομενα σε εξωτερικους. Το 99% των προβληματων με δισκους εδω μεσα, ειναι με εξωτερικους ειτε λεγονται western ειτε seagate.

Hodad
20-07-09, 18:13
Ξέρω ότι η απάντησή μου δεν είναι αυτή που ζητάς αλλά αγόρασες ένα προϊόν που έπρεπε να δουλεύει απροβλημάτιστα τουλάχιστον για το χρονικό διάστημα της εγγύησής σου.
Εφόσον αυτή δεν έχει λήξει προσπάθησε να βρεις την απόδειξή σου.

Πολλές φορές σε αυτά τα πράματα (το να πας να γίνεις 'τεχνικός' δηλαδή) 'πας για μαλλί' και στο τέλος βρίσκεσαι χωρίς δίσκο...

........Auto merged post: Hodad πρόσθεσε 1 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οσον αφορα την αποδειξη. Πας στο Πλαισιο,τσεκαρουν serial number και καθαριζεις. Αποδειξη...παλια.
Είχα πάει δίσκο και μου είπαν μόνο με ονομαστική απόδειξη γίνεται δουλειά.
Τώρα αν μου είπανε μούφα δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά (δεν το έψαξα γιατί βρήκα την απόδειξη).

s3nsit
20-07-09, 18:19
Την αποδειξη σιγουρα δε θα τη βρω. Ο σκληρος ειχε αγοραστει απο ιντερνετ με το δικο μου λογαριασμο. Δεν θελω να γινω τεχνικος και εννοειται δε θα τον πειραξω. Πιο πολυ ηθελα να δω αν αντιμετωπισε αλλος το ιδιο προβλημα. Σε λιγο θα παρω τηλ τη εξυπηρετηση του πλαισιου να δω τι θα μου πουν.

Hodad
20-07-09, 18:24
Την αποδειξη σιγουρα δε θα τη βρω. Ο σκληρος ειχε αγοραστει απο ιντερνετ με το δικο μου λογαριασμο. Δεν θελω να γινω τεχνικος και εννοειται δε θα τον πειραξω. Πιο πολυ ηθελα να δω αν αντιμετωπισε αλλος το ιδιο προβλημα. Σε λιγο θα παρω τηλ τη εξυπηρετηση του πλαισιου να δω τι θα μου πουν.
Πολύ σωστό το σκεπτικό σου :oneup:

Κωστής Μποτωνάκης
21-07-09, 10:56
"Το προγραμμα που παρεχει η WD για format και επαναφορα του δισκου στην εργοστασιακη κατασταση δεν λειτουργει για δισκους κατω των 800 GB( Και κατα τα αλλα το βγαζει σαν διαθεσιμο προγραμμα διαμορφωσης του συγκεκριμενου δισκου. Αλλα αφου το κατεβασεις στις οδηγιες λεει....- Supprt WD800,WD1200, WD1600, WD2000, WD2500, WD3200, WD4000, WD7500, WD10000) . Τι να πεις. Το δοκιμασα μπας και....αλλα αδικα...βγαζει σφαλμα ''disk capacity not supported''

Οι δίσκοι που αναφέρεις δεν είναι πάνω απο 800Gb, είναι 80, 120, 160, 200, 250, 320, 400, 750 και 1000 Gb. Βέβαια δεν βλέπω τον 640Gb που έχεις.
Εχεις ψαξει στο www.wdc.com ;

s3nsit
03-08-09, 15:47
Πριν 10 μερες επικοινωνησα με Wd τελικα πριν παω τον δισκο στο πλαισιο (αφου ηταν εντος εγγυησης). Τους ειπα το προβλημα και την περασμενη τριτη μου εστειλαω απαντηση οτι το προβλημα ειναι στο τροφοδοτικο και μου ζητησαν διευθυνση να μου στειλουν ενα καινουργιο τροφοδοτικο. Σημερα ηρθε το νεο τροφοδοτικο σπιτι (απο Γερμανια....) χωρις καμια χρεωση και το προβλημα δεν εμφανιζεται. Μπαινει κανονικα σε αναμονη και ολα οκ.
Αψογοι οι της WD:)
Ελπιζω βεβαια να μην ξαπαρουσιαστει το προβλημα οταν θα εχει ληξει η εγγυηση αν και αργει βεβαια ακομα. Εχει κατι μηνες οπου μου αρκουν για να τον τεσταρω

Hodad
03-08-09, 17:03
Είσαι από τους λίγους που ανοίγουν ένα thread και εν τέλει γράφουν ποια ήταν η λύση του προβλήματος :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.