PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 7 - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291

euri
07-10-09, 11:23
Και πως γίνεται αυτό?:hmm:

Από τις ιδιότητες της κάρτας δικτύου.

iakinthos
07-10-09, 11:48
Από τις ιδιότητες της κάρτας δικτύου.
Στο Device Manager?

giorgiosb
07-10-09, 13:00
ναι divace manager, καρτα δυκτιου (αναλογα ποια χρησημοποιεις) δεξι κλικ ιδιοτητες και απο εκει βρησκεις το speed το οποιο απο auto βαλτο full duplex (υπαρχει και ενα αρκετα κατατοπιστικο αρθρο του Wan http://http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=12670 σχετικα με την ρυθμηση της καρτας και δυκτιωσης) εμενα με βοηθησε παρα πολυ και εφτιαξα ενα πολυ καλο δυκτιο με πολυ καλη ταχητυτα σε ολα τα PC!

tasvar
07-10-09, 22:13
Αργό τι; :shock:
Από την πρώτη preview σε όλες τις beta και τις release candidate μέχρι σήμερα με τις RTM και σε καμπόσα μηχανήματα δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα. Βρε taskvar δεν τα ξαναστήνεις μια φορά βάζοντας forced speed στην ethernet μήπως δεν σου κούμπωνε το autodetect.

Συμφωνώ,αλλά την επόμενη φορά. Το πρόβλημα ήταν στο άνοιγμα των σελίδων. Οχι στο κατέβασμα....:hmm:
Επίσης ο firefox δεν αποθήκευε κωδικούς. Επίσης....πώς να το περιγράψω... Ενα lag μερικές φορές στον explorer των windows. Ελπίζω την επόμενη φορά να κάτσουν καλά.

chosen0ne
07-10-09, 22:59
Είμαι τώρα όπως βλέπεται και στην εικόνα με windows 7 home premium RTM αλλά άποψη μου είναι πως έχουν ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑ να διορθώσουν ακόμα για να είναι ένα "σταθερό" λειτουργικό.

1)Αργό internet όπως είπε ο φίλος (δεν είναι αναγκασμένος ο κάθε newbie να ψάχνει τις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου του....)
2)Αυτό που προυπήρχε απο την έκδοση RC, ενώ φαίνεται μεγιστοποιημένο ένα παράθυρο, ΔΕΝ είναι, πρέπει να το κάνεις επαναφορά και μετά μεγιστοποίηση για να πιάσει όλη την οθόνη...... Δεν συμβαίνει με όλες τις εφαρμογές, πάντως στο media player μου το έκανε 3 φορές ως τώρα :down::down:
3)Το windows live messenger ενώ είναι η ίδια έκδοση με αυτή που κατεβάζεις απο vista, την πρώτη φορά αργεί ΠΟΛΥ να κάνει login και όταν κάνεις διπλό κλικ σε μια επαφή για να ανοίξει το παραθυράκι της αργεί ανεξήγητα ΠΟΛΥ!.
4)Κολλάει σε διάφορα σημεία μέσα στον explorer (δεν έχω εντοπίσει κάτι συγκεκριμένο όπως τα 3 παραπάνω),πχ αν πας να αντιγράψεις έναν φάκελο σε έναν άλλο απο το μενού πάνω (έκανα ON την επιλογή show all menus), αργεί μέχρι να φορτώσει το "δέντρο" του δίσκου........ :down:
5)Δεν υπάρχουν drivers για 7 (οι ΛΙΓΟΙ που υπάρχουν είναι σε στάδιο beta)και αυτό είναι πραγματικά μεγάλο πρόβλημα.....αφού ΟΤΙ και να εγκαταστήσω, πρέπει να του περάσω vista drivers αν δεν τους βρει μέσω windows update..... :down::down::down:

Το μόνο πολύ θετικό που βρήκα ΣΕ ΜΕΝΑ είναι ότι επανέρχεται ΑΜΕΣΩΣ μετά απο stand by σε σχέση με vista που μου έκανε 10 δεύτερα περίπου..... :p

ΥΓ Οπότε όπως καταλάβατε τα βγάζω και δεν πρόκειται να τα ξαναβάλω πριν βγει SP1 και drivers απο ΟΛΟΥΣ τους κατασκευαστές................ Έχω τα vista σε ghost image και σε 10 λεπτά θα είμαι και πάλι οκ... ;)

euri
07-10-09, 23:12
Αφού εντοπίσατε τόσα πολλά προβλήματα, γιατί δε στέλνετε το ανάλογο feedback στη Microsoft; :rolleyes:

hellenicsun
07-10-09, 23:27
Θα τρελαθώ! Εγώ γιατί δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ από τα παραπάνω προβλήματα;

chosen0ne
07-10-09, 23:28
Να αναφέρω και άλλα με προγράμματα ΕΚΤΟΣ microsoft.

1)Όταν εγκαταστείς το NOD 4 (δεν μιλάω για "περίεργη" έκδοση, αλλά την κανονική απο το ίδιο το site) και πας να κάνεις update, ΔΕΝ κάνει..... πατάς "upgrade to full version" και δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ.... μετά απο ώρα κάνει μόνο του update και μετά απο επανεκίνηση δέχεται να δώσεις username και password για να το κάνεις φουλ....
2)ΜΕΡΙΚΕΣ απο τις εγκαταστάσεις των προγραμμάτων αργούν περισσότερο απο τα vista και δεν έχω καταλάβει το γιατί...........
3)Το να επιλέξεις Yes ή No στο να σου ζητάει login μετά απο stand by ΔΕΝ στο βγάζει αμέσως..... μου το έβγαλε μετά απο 4-5 επανεκκινήσεις αφού με τόσα που δοκίμασα δεν ξέρω καν τι δούλεψε και έφτιαξε......

ΥΓ Όσοι απο εδώ μέσα δηλώσετε ότι σας δουλεύουν ΟΛΟΣΩΣΤΑ τα windows 7 και ότι βρίσκεται drivers για ΟΛΑ στο windows update, συγνώμη αν γίνομαι σκληρός, αλλά ψεύδεστε..... Είναι ωραίο να διαφημίζετε ένα νέο λειτουργικό, ΕΙΝΑΙ πιο ωραίο απτα vista και σε εμφάνιση αλλά και σε λειτουργικότητα, ΑΛΛΑ:
Διαθεσημότητα drivers απο τους κατασκευαστές με άριστα το 10, παίρνει: 0.1
Λειτουργικότητα και σταθερότητα: 5
Bugs που σε κάνουν να θέλεις να τα βγάλεις: 4(βαθμοί πάντα)
Χρήση ethernet: 4 (πιστέψτε με, οι ιστοσελίδες αργούν πολύ, ενώ αν γυρίσεις σε vista επανέρχεται στο "κανονικό" άνοιγμα)
Χρήση ασύρματου: 9 (δεν βάζω 10 γιατί μερικές φορές μου χάνει το login)

Τα σχόλια δικά σας............. Ένα δεύτερο ΥΓ για να μην σας κουράζω..... Τα Windows 7 είναι λίγο καλύτερα απο τα πρώτα Vista, έχουν λίγο καλύτερη υποστήριξη προγραμμάτων απο το πέρασμα XP σε Vista γιατί ο πυρήνας έιναι (σχεδόν) ίδιος.... ΑΛΛΑ, ακόμα και 22 οκτωβρίου που θα βγουν επίσημα, ΜΗΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ για ένα διάστημα..... ούτε drivers θα έχετε ούτε θα βρίσκετε στα προγράμματα σας το "windows 7" όταν επιλέγετε download..... Χαρακτηριστικό "γελείο" παράδειγμα, ενώ το adobe reader είναι ίδια έκδοση σε vista και 7 αν επιλέξεις ελληνική γλώσσα, δεν στο βγάζει διαθέσιμο για windows 7 ενώ αν επιλέξεις για vista υπάρχει και λειτουργεί κανονικά(?).....
Τέλος πάντων......προς τα χριστούγεννα τα ξαναπαιρνάμε............ Είναι όπως με τα Vista, στην αρχή όλοι τα αρνιόταν και λέγαν σβηστα, αλλά μετά απο κανα τρίμηνο που "έστρωσαν" οι περισσότεροι τα έβαλαν και μόνιμα...... ;)

hellenicsun
07-10-09, 23:32
Εγώ και πάλι λέω πως δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα, όσο κι αν θες να μη το πιστέψεις και να με λες ψεύτη.

euri
07-10-09, 23:32
Επειδή εσείς χρησιμοποιείτε μια σπασμένη αμφιλεγόμενη έκδοση, ξαφνικά εμείς γινόμαστε ψεύτες; :oneup:

manosdoc
07-10-09, 23:33
Πάω να κάνω Bug report στον GNU/Linux kernel, γιατί το Windows Live messenger -κατά την γνώμη μου- αργεί να κάνει login, στον WINE

Παράθυρα και explorer δεν μου έχουν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.
Drivers έχω για τα πάντα, Windows 7 specific, ακόμη και σε λάπτοπ 5ετιάς.

Όσο για το Internet, μιλώντας για το Wireless, όπου ελέγχω ανάμεσα σε Linux,Vista και Windows 7, η ποιότητα σύνδεσης είναι μακράν καλύτερη σε Windows 7, η εκμετάλλευση του σήματος είναι υποδειγματική, σε σημείο που ακόμη και ελάχιστα db είναι αρκετά για να μην ξανασχοληθώ με το Wireless. Η εμπειρία μετάβασης ανάμεσα σε πολλαπλά δίκτυα είναι τέτοια που μόνο real-time internet εφαρμογές να επηρρεαστούν ακόμη και 5 απανωτές αλλαγές να κάνω.

Και καν δεν φτάσαμε στο GA.
Δηλαδή ήμαρτον.

chosen0ne
07-10-09, 23:36
Επειδή εσείς χρησιμοποιείτε μια σπασμένη αμφιλεγόμενη έκδοση, ξαφνικά εμείς γινόμαστε ψεύτες; :oneup:

Δηλαδή αδελφέ εσύ κι ο hellenicum
1)οποια συσκευή βάλατε σας την αναγνώρισε και σας πέρασε και drivers?
2)Δεν βρήκατε ΚΑΝΕΝΑ κόλλημα σε όλη την λειτουργία που κάνετε στο σύστημα σας απο εγκατάσταση προγραμμάτων μέχρι εναλλαγή παραθύρων, μεγιστοποίηση κλπ?

Απαντήστε σε αυτά τα 2 και κυρίως το 1ο... γιατί το 1ο είναι το 50% του να βάλεις ή να ΜΗΝ βάλεις ένα λειτουργικό..................... Δεν σας κατηγορώ ως ψεύτες, εσάς προσωπικά, λέω γενικά όσοι τα βρίσκουν ΟΛΑ ρόδινα............ και το λέω μεταφορικά το "ψεύτες" ότι υπερβάλλουν........μην παρεξηγηθούμε κιόλας. :)

hellenicsun
07-10-09, 23:38
Δηλαδή αδελφέ εσύ κι ο hellenicum
1)οποια συσκευή βάλατε σας την αναγνώρισε και σας πέρασε και drivers?
2)Δεν βρήκατε ΚΑΝΕΝΑ κόλλημα σε όλη την λειτουργία που κάνετε στο σύστημα σας απο εγκατάσταση προγραμμάτων μέχρι εναλλαγή παραθύρων, μεγιστοποίηση κλπ?

Απαντήστε σε αυτά τα 2 και κυρίως το 1ο... γιατί το 1ο είναι το 50% του να βάλεις ή να ΜΗΝ βάλεις ένα λειτουργικό..................... Δεν σας κατηγορώ ως ψεύτες, εσάς προσωπικά, λέω γενικά όσοι τα βρίσκουν ΟΛΑ ρόδινα............ και το λέω μεταφορικά το "ψεύτες" ότι υπερβάλλουν........μην παρεξηγηθούμε κιόλας. :)

Απαντάω για μένα και λέω πως:

Ναι
&
Όχι

Πως σου φάνηκα;

Επίσης αν μπορείς εξήγησε μου το εξής:
Tι σχέση 'έχει το λειτουργικό (Windows 7) με τις επιλογές της Adobe ως προς τη διαθεσιμότητα ενός προϊόντος;

euri
07-10-09, 23:38
1) ναι
2) όχι, δε βρήκα κανένα πρόβλημα

manosdoc
07-10-09, 23:40
Να αναφέρω και άλλα με προγράμματα ΕΚΤΟΣ microsoft.

1)Όταν εγκαταστείς το NOD 4 (δεν μιλάω για "περίεργη" έκδοση, αλλά την κανονική απο το ίδιο το site) και πας να κάνεις update, ΔΕΝ κάνει..... πατάς "upgrade to full version" και δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ.... μετά απο ώρα κάνει μόνο του update και μετά απο επανεκίνηση δέχεται να δώσεις username και password για να το κάνεις φουλ....
2)ΜΕΡΙΚΕΣ απο τις εγκαταστάσεις των προγραμμάτων αργούν περισσότερο απο τα vista και δεν έχω καταλάβει το γιατί...........
3)Το να επιλέξεις Yes ή No στο να σου ζητάει login μετά απο stand by ΔΕΝ στο βγάζει αμέσως..... μου το έβγαλε μετά απο 4-5 επανεκκινήσεις αφού με τόσα που δοκίμασα δεν ξέρω καν τι δούλεψε και έφτιαξε......

ΥΓ Όσοι απο εδώ μέσα δηλώσετε ότι σας δουλεύουν ΟΛΟΣΩΣΤΑ τα windows 7 και ότι βρίσκεται drivers για ΟΛΑ στο windows update, συγνώμη αν γίνομαι σκληρός, αλλά ψεύδεστε..... Είναι ωραίο να διαφημίζετε ένα νέο λειτουργικό, ΕΙΝΑΙ πιο ωραίο απτα vista και σε εμφάνιση αλλά και σε λειτουργικότητα, ΑΛΛΑ:
Διαθεσημότητα drivers απο τους κατασκευαστές με άριστα το 10, παίρνει: 0.1
Λειτουργικότητα και σταθερότητα: 5
Bugs που σε κάνουν να θέλεις να τα βγάλεις: 4(βαθμοί πάντα)
Χρήση ethernet: 4 (πιστέψτε με, οι ιστοσελίδες αργούν πολύ, ενώ αν γυρίσεις σε vista επανέρχεται στο "κανονικό" άνοιγμα)
Χρήση ασύρματου: 9 (δεν βάζω 10 γιατί μερικές φορές μου χάνει το login)

Τα σχόλια δικά σας............. Ένα δεύτερο ΥΓ για να μην σας κουράζω..... Τα Windows 7 είναι λίγο καλύτερα απο τα πρώτα Vista, έχουν λίγο καλύτερη υποστήριξη προγραμμάτων απο το πέρασμα XP σε Vista γιατί ο πυρήνας έιναι (σχεδόν) ίδιος.... ΑΛΛΑ, ακόμα και 22 οκτωβρίου που θα βγουν επίσημα, ΜΗΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ για ένα διάστημα..... ούτε drivers θα έχετε ούτε θα βρίσκετε στα προγράμματα σας το "windows 7" όταν επιλέγετε download..... Χαρακτηριστικό "γελείο" παράδειγμα, ενώ το adobe reader είναι ίδια έκδοση σε vista και 7 αν επιλέξεις ελληνική γλώσσα, δεν στο βγάζει διαθέσιμο για windows 7 ενώ αν επιλέξεις για vista υπάρχει και λειτουργεί κανονικά(?).....
Τέλος πάντων......προς τα χριστούγεννα τα ξαναπαιρνάμε............ Είναι όπως με τα Vista, στην αρχή όλοι τα αρνιόταν και λέγαν σβηστα, αλλά μετά απο κανα τρίμηνο που "έστρωσαν" οι περισσότεροι τα έβαλαν και μόνιμα...... ;)

Είσαι τραγικός.
Συγγνώμη αλλά αυτό δεν είναι συζήτηση.
Ότι προβλήματα περιγράφεις είτε είναι φαντασιόπληκτα ( χάνεται το login στο ασύρματο ) είτε είναι άσχετα ( δεν σου δουλεύει το NOD ας πούμε ) με το λειτουργικό, είτε επειδή εσύ χρησιμοποιείς πειρατικά ( ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣ κλειδί Home Premium πριν το GA - κάνει κούκου ) έχεις του κόσμου τα προβλήματα, και είμαστε εμείς ψεύτες.

next...

flamelab
07-10-09, 23:42
Ούτε εγώ αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα όπως ο chosen0ne. Oύτε στο λαπτοπ ούτε στο νέο desktop.
Εγκατέστησα το λειτουργικό και τον latest Nvidia driver. Finished.

hellenicsun
07-10-09, 23:43
Εγκατέστησα το λειτουργικό και τον latest Nvidia driver. Finished.

+1.

Αν και η εγκατάσταση του Nvidia με κούρασε. Ελπίζω να διορθωθεί :lol:

l_satsok
07-10-09, 23:56
κι εγω εχω βρει προβληματα αλλα σε καμια περιπτωση αυτα που αναφερονται στα τελευταια ποστς.
και σε σχεση με ολα τα αλλα λειτουργικα τα προβληματα που βρηκα ειναι μηδαμινα και δεν ειναι και σιγουρο στο που οφειλονται,δηλαδη στο λειτουργικο η σε drivers.

το λειτουργικο σε RTM μορφη ειναι σχεδον αριστο,δεν θα αλλαξει βεβαια τιποτα στο GA,το ιδιο θα ειναι απλως μπορει να προστεθουν η να αλλαξουν μερικοι οδηγοι.

περιμενω να διορθωθει ας πουμε το χασιμο δισκων μετα απο wakeup που συμβαινει μονο οταν οι sata
ειναι σε ACHI mode,αυτο ειναι και το μοναδικο σχεδον σοβαρο προβλημα που εχω παρατηρησει γιατι κατα τα αλλα ειναι ετοιμα και λειτουργουν αψογα.
εχω σβησει ηδη τελειως τα βιστα απο το αλλο διαμερισμα.

οσον αφορα τα αναφερθεντα προβληματα με το wireles,τα παραθυρα,το nod32(επειδη το εχω δοκιμασει κιολας το λεω) και τα υπολοιπα ειναι λιγο αστεια και δεν υπαρχουν.
αν παρουσιαστουν σε καποιον μαλλον φταιει το οτι δεν μπηκαν σωστα για καποιο λογο η φταιει κατι στο hardware η ...ειναι πολυ ατυχος,πραγμα που δεν συμβαινει ομως χωρις λογο.

senkradvii
07-10-09, 23:56
ΥΓ Όσοι απο εδώ μέσα δηλώσετε ότι σας δουλεύουν ΟΛΟΣΩΣΤΑ τα windows 7 και ότι βρίσκεται drivers για ΟΛΑ στο windows update, συγνώμη αν γίνομαι σκληρός, αλλά ψεύδεστε..... Είναι ωραίο να διαφημίζετε ένα νέο λειτουργικό, ΕΙΝΑΙ πιο ωραίο απτα vista και σε εμφάνιση αλλά και σε λειτουργικότητα, ΑΛΛΑ:
Διαθεσημότητα drivers απο τους κατασκευαστές με άριστα το 10, παίρνει: 0.1
Λειτουργικότητα και σταθερότητα: 5
Bugs που σε κάνουν να θέλεις να τα βγάλεις: 4(βαθμοί πάντα)
Χρήση ethernet: 4 (πιστέψτε με, οι ιστοσελίδες αργούν πολύ, ενώ αν γυρίσεις σε vista επανέρχεται στο "κανονικό" άνοιγμα)
Χρήση ασύρματου: 9 (δεν βάζω 10 γιατί μερικές φορές μου χάνει το login)


Εμένα πάλι μου έχουν φανεί το καλύτερο ΟS που είχα χωρίς SP.. Ειλικρινά δεν έχω συναντήσει κανένα από τα προβλήματα που αναφέρεις και δεν έχω κανένα μα κανένα λόγο να διαφημίσω οποιοδήποτε λειτουργικό ή να πω ψέματα! Όποιο πρόγραμμα και να έχω περάσει δουλεύει μια χαρά, εκτός από το KotOR :p που δεν νομίζω να πιάνεται έτσι και αλλιώς, και drivers που χρειάστηκα να κατεβάσω ήταν από την ATI η οποία έχει drivers για Windows 7.. Κάνε ότι γουστάρεις με το λειτουργικό σου αλλά μην βιάζεσαι να χαρακτηρίσεις έτσι άλλους, επειδή εσένα δεν σου ταιριάζουν τα 7!:down:
Εδώ είμαστε για να μοιραζόμαστε τις απόψεις μας και τις εμπειρίες μας και όχι να κρίνουμε και να χαρακτηρίζουμε!

asm
07-10-09, 23:58
Δηλαδή αδελφέ εσύ κι ο hellenicum
1)οποια συσκευή βάλατε σας την αναγνώρισε και σας πέρασε και drivers?
2)Δεν βρήκατε ΚΑΝΕΝΑ κόλλημα σε όλη την λειτουργία που κάνετε στο σύστημα σας απο εγκατάσταση προγραμμάτων μέχρι εναλλαγή παραθύρων, μεγιστοποίηση κλπ?

Απαντήστε σε αυτά τα 2 και κυρίως το 1ο... γιατί το 1ο είναι το 50% του να βάλεις ή να ΜΗΝ βάλεις ένα λειτουργικό..................... Δεν σας κατηγορώ ως ψεύτες, εσάς προσωπικά, λέω γενικά όσοι τα βρίσκουν ΟΛΑ ρόδινα............ και το λέω μεταφορικά το "ψεύτες" ότι υπερβάλλουν........μην παρεξηγηθούμε κιόλας. :)

Εμ καλά στα λένε βρε chosenOne οι manosdoc euri,hellenicsun και τώρα ήρθε η σειρά μου και μην μας παρεξηγήσεις.
Πρώτα από όλα κάθεσαι και κατηγορείς τα Windows 7 αναφέροντας προβλήματα του NOD του Adobe Reader και άλλων προγραμμάτων που δεν έχουν καμμιά σχέση με το λειτουργικό. Και να υπήρχαν τα προβλήματα (που δεν υπάρχουν) θα έπρεπε να κατηγορείς αυτά όχι το λειτουργικό.

Μετά αναφέρεις προβλήματα που τουλάχιστον σε εμένα ακούγονται εντελώς φανταστικά. Με αρκετούς από την εδώ παρέα του forum κάναμε ανεπίσημο και συγκεκριμένες φορές επισημότατο (κυριολεκτώντας) beta testing από τότε που τα 7 ήταν preview και δεν διαπιστώσαμε τίποτα τέτοιο σε δεκάδες διαφορετικά συστήματα. Εγώ ο ίδιος λόγω εργασίας έχω ήδη εγκαταστήσει σε πολύ μεγάλο αριθμό διαφορετικών μεταξύ τους μηχανημάτων Windows 7 και κανένα μα απολύτως κανένα δικό μου ή εταιρικό σύστημα δεν παρουσίασε όχι τα απίθανα που λες αλλά το παραμικρό πρόβλημα έτσι για να μην το πιάνει το μάτι. Και ακόμα και τώρα δύο μήνες μετά την πρώτη των 7 στο msdn και το technet στα managed newsgroups δεν υπάρχει ίχνος από τα προβλήματα που λες και εκεί μιλάμε για κάτι χιλιάδες χρήστες και επίσημους δοκιμαστές αλλά και τεχνικούς πελάτες της MS.

Όσο για τους drivers τι να σου πω; Από laptops 4-5 χρόνων μέχρι μηχανήματα σχεδόν δεκαετίας και από netbooks μέχρι uPC boards αγνώστου προέλευσης δεν χρειάστηκε ποτέ να καταφύγω σε site κατασκευαστή παρά μόνο από περιέργεια. Στο 99% των περιπτώσεων τα πάντα εντοπίστηκαν και λειτούργησαν άψογα με το πρώτο boot ενώ στο 1% χρειάστηκε το windows update. Ποτέ όμως δεν χρειάστηκε να ψάξω εκτός Windows 7 το παραμικρό.

Και στο τέλος έρχεσαι και μας ρίχνεις το κερασάκι με τα γνωστά σενάρια για vista svista και τις λοιπές ανοησίες που συνήθως αναμασάνε κάτι εντελώς άσχετοι. :p

Έτσι το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι:
α. Εμείς όλοι είμαστε τσιράκια της Microsoft και σου λέμε παρλαπίπες
β. Κάθεσαι και λες ότι αρλούμπες σου έρχονται στο κεφάλι
γ. Κάποιος σε καταράστηκε και έπεσαν όλα τα φανταστικά κακά επάνω σου.

Τι λες να συμβαίνει από όλα αυτά; :lol:

euri
08-10-09, 00:02
Τώρα που το λέτε, όταν εγκατέστησα για πρώτη φορά την beta (7000), μετά από λίγη ώρα κολλούσε όλο το μηχάνημα. Βέβαια, κατόπιν έρευνας (αφού η ίδια συμπεριφορά εμφανιζόταν σε Fedora και XP x64) ανακάλυψα ότι έφταιγε η κάρτα γραφικών (την οποία και άλλαξα). Αυτό μετράει ως πρόβλημα των 7; :mrgreen:

hellenicsun
08-10-09, 00:03
Ναι! Δεν έχει σημασία να έφταιγε η κάρτα γραφικών. Τα Windows 7 φέρνουν την Αποκάλυψη και συνεπώς φταίνε για όλα!

chosen0ne
08-10-09, 00:05
Απαντάω για μένα και λέω πως:

Ναι
&
Όχι

Πως σου φάνηκα;

Επίσης αν μπορείς εξήγησε μου το εξής:
Tι σχέση 'έχει το λειτουργικό (Windows 7) με τις επιλογές της Adobe ως προς τη διαθεσιμότητα ενός προϊόντος;

Πολύ απλά όλα είναι για windows vista ακόμα.....μην ξεχνάτε ότι και στον firefox τελευταία έκδοση του όταν κάνεις εγκατάσταση έχει πλαίσιο ελέγχου να το βάλεις στην γρήγορη εκκίνηση, παρότι η taskbar των 7 έχει αλλάξει και δεν έχει τα "σταθερά" εικονίδια της γρήγορης εκκίνησης των Vista. ΕΠΙΠΛΕΟΝ όλοι oi drivers που εγκαθιστάται οι ίδιοι για συσκευές που δεν σας βρίσκουν, είναι για Vista και όχι για 7 με ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ εξαιρέσεις. Όσο για το ναι σου, αγόρασε Tv tuner avermedia A828 (AVER TV + Hybrid + FM Volar) και άσε τα windows 7 να σου εγκαταστήσουν τους drivers..... το μονο που μου εγκαταστήσαν είναι τον driver για να το αναγνωρίζει σαν usb συσκευή και να μην παραμένει "άγνωστη" και το πρόγραμμα χρήσης αυτής της συσκευής θα το βρεις στο επίσημο site ....απλά είναι για vista και όχι για 7 (ακόμα).;)
Το ίδιο θα συμβεί και με ένα εκτυπωτή που θα βάλεις, ένα scanner..... θα σου βάλει ένα driver για να λειτουργεί σαν συσκευή αλλά το πρόγραμμα διαχείρησης ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ VISTA.
Εκτός αν όλοι εσείς οι φανατικοί υποστηρικτές των 7, μπορείται να μου πείτε ότι είναι ασφαλές και ορθό να έχεις ένα λειτουργικό με ονομασία 7 και το 95% των προγραμμάτων και των οδηγών (drivers) να είναι σχεδιασμένα για vista.... έτσι πάω πάσο και λήγει το θέμα. Και όσο για την "περίεργη" έκδοση.......η έκδοση είναι RTM (δεν γίνεται να είναι άλλη) και αυτά τα προβλήματα τα είχα και ΠΡΙΝ την ενεργοποιήσω......

Κι όσο για το ότι δεν υπάρχουν (στην πλειοψηφία τους) προγράμματα και drivers για windows 7 είναι κάτι αντικειμενικό, ανεξάρτητα με το πόσο "καθαρή" είναι η έκδοση που εγκατέστησες. ;)

flamelab
08-10-09, 00:08
Απόδειξε ότι είναι για Vista. Γιατί μπορώ να αποδείξω το αντίθετο.

hellenicsun
08-10-09, 00:13
@chosen0ne

..κι επειδή το TV Tuner Avermedia A828 δεν εγκαθίσταται σωστά στα Windows 7, επειδή η Avermedia δεν έχει βγάλει drivers, φταίνε τα 7;

..και ΟΧΙ! Δε θα συμβεί το ίδιο με ένα εκτυπωτή κι ένα scanner. Ίσως συμβεί με τον x εκτυπωτή και τον x scanner.

asm
08-10-09, 00:14
Εκτός αν όλοι εσείς οι φανατικοί υποστηρικτές των 7, μπορείται να μου πείτε ότι είναι ασφαλές και ορθό να έχεις ένα λειτουργικό με ονομασία 7 και το 95% των προγραμμάτων και των οδηγών (drivers) να είναι σχεδιασμένα για vista.... έτσι πάω πάσο και λήγει το θέμα.

Με εξαίρεση τους drivers που δεν έχουν καμμιά σχέση με την πραγματικότητα όσα λες τι ήθελες δηλαδή; Να βγει νέα έκδοση του λειτουργικού και το 95% των προγραμμάτων να πάψουν τα τρέχουν για να πειστεί ο κάθε άσχετος πως πρόκειται για νέα έκδοση; :lol:

Hello!! Μήπως έχεις έτσι κατά τύχη ακούσει ποτέ σου για κάτι backward compatibility και κάτι άλλα τέτοια που ισχύουν σε κάθε λειτουργικό είτε είναι Windows, linux, OSX ή ότι άλλο; :p

euri
08-10-09, 00:16
Προφανώς έχεις πέσει σε hardware το οποίο για κάποιο λόγο ο κατασκευαστής του δεν υποστηρίζει τα Windows 7. Τι να πω, λαχείο είναι αυτό... Εγώ πάντως δε συνάντησα κανένα πρόβλημα με όλες τις συσκευές (εκτυπωτές, webcams, motherboard).

manosdoc
08-10-09, 00:23
Προφανώς έχεις πέσει σε hardware το οποίο για κάποιο λόγο ο κατασκευαστής του δεν υποστηρίζει τα Windows 7. Τι να πω, λαχείο είναι αυτό... Εγώ πάντως δε συνάντησα κανένα πρόβλημα με όλες τις συσκευές (εκτυπωτές, webcams, motherboard).

Υπάρχει driver για Windows 7, για αυτήν την κάρτα στο Windows Update Catalog.
62472
Και προφανώς η εταιρία κρίνει ότι ακόμη δεν είναι απαραίτητο να βγάλει Windows 7 driver, γιατί είναι γνωστό πως και οι καρτάδες TV αλλά και το ότι είμαστε πριν το GA, τους κάνει απρόθυμουυς να γράψουν εκ νέου....
Τα έλεγε ο SSB, πριν καιρό, πως οι μόνοι που κατά το RTM έχουν μείνει πολύ πίσω είναι δαύτοι.
Μετά το GA βλέπουμε.

l_satsok
08-10-09, 00:27
πριν μερικες σελιδες ειχα γραψει για το προβλημα των drivers 190.xx της nvidia με τη δευτερη οθονη στην tv.

ε αυτο διορθωθηκε σημερα με τους 191.07_desktop_win7_winvista_64bit_international_whql

ευτυχως τα σαινια της nvidia το διορθωσαν σχετικα γρηγορα.

manosdoc
08-10-09, 00:33
Με αυτά και με αυτά, σε ένα νέο λάπτοπ HP Compaq (399 ευρώ) (BIOS με EFI extensions), μόλις εγκατέστησα τα Windows 7 σε πλήρως GPT formated δίσκο, και μπούταραν κανονικά και όλα οκ, και τα allocation στο 64Κ και όλα κομπλέ.. :cool:

Τι κρίμα, να μην έχω τέτοια extensions και στο Acer μου.
Την παλεύω με VHD boot ανάμεσα σε W2k8R2 και Windows 7 Ultimate.

Roronoa
08-10-09, 00:35
τα 7 θα ξεκινήσουν, από ότι διάβασα 22.10. έχω κάποιους προβληματισμούς...
Τα xp πόσο καιρό θα ενημερώνονται; Δηλαδή ένας υπολογιστής που δεν έχει πρoμηθευτεί τα vista, πόσο μέλλον έχει με τα xp;
τα drivers που υπάρχουν για τα vista θα κάνουν και για τα 7 ή θα πρέπει να περιμένουμε να ανεβάσουν οι εταιρίες νέους οδηγούς για τα παλιά μηχανήματα; Αυτό το ρωτάω γιατί κάπου αλλού είχα διαβάσει ότι όλα τα προγράμματα που τρέχουν στα vista θα τρέχουν και στα 7.

asm
08-10-09, 00:49
Αυτό το ρωτάω γιατί κάπου αλλού είχα διαβάσει ότι όλα τα προγράμματα που τρέχουν στα vista θα τρέχουν και στα 7.

Τα προγράμματα ναι όλα ( αναμενώμενο δεν είναι; ). Οι drivers όχι όλοι αν και έχει γίνει πολύ καλή δουλειά από την MS που επιτρέπει την μέχρι ενός σημείου συμβατότητα με τα Vista. Αυτό ως έσχατη λύση όμως αφού ένας Windows 7 driver είναι πάντα προτιμότερος και από ότι βλέπω οι περισσότεροι κατασκευαστές είναι έτοιμοι.
Θα το ξαναπώ όμως πως πολύ πολύ πολύ δύσκολα θα βρεις hardware που δεν υποστηρίζεται "μανίσια" από τα 7.



Με αυτά και με αυτά, σε ένα νέο λάπτοπ HP Compaq (399 ευρώ) (BIOS με EFI extensions), μόλις εγκατέστησα τα Windows 7 σε πλήρως GPT formated δίσκο, και μπούταραν κανονικά και όλα οκ, και τα allocation στο 64Κ και όλα κομπλέ.

Μπα μπα μπα και GPT format γιατρέ μου; Σωστός!!! :oneup:

giorgiosb
08-10-09, 00:50
Το ότι δεν βρήκες τους οδηγούς για tv tuner οκ και στη δική μου που υπάρχουν και για win 7 έβαλα για vista και τρέχει, το ότι τρέχουν οι οδηγοί και των vista και δεν κολαει το σύστημα όπως γινόταν στα 2000αν έβαζες των 98 δε μου φαίνεται για κακό αλλά για συμβατότητα των δυο λειτουργικών.
Drivers (εκτός της πανάρχαιας κάμερας μου που μόνο στα 64bit δεν έπαιξε) δεν βρήκα πρόβλημα, συμφωνώ πως είναι καινούριο λειτουργικό και πως είναι μεγάλο σπάσιμο όταν δε σου κάθεται καλά, ενώ στους άλλους παίζει τέλεια (το πέρασα και εγώ το σπάσιμο στο στήσιμο του HTPC με τον οδηγό του Α για αναπαραγωγή βίντεο δεν έπαιζε με τίποτα αλλά τα ξαναπέρασα σε 32 bit και τώρα παίζει πολύ καλά!)

Νέο λειτουργικό είναι και θα έχει και σίγουρα και update με τα vista όποτε τα κάνω install μετά από format τρώω 2 ημέρες update.
Εντάξει δεν θα το βάλω και στο καινούριο ( 2 μηνών) lap top toshiba θα περιμένω να βγει απόλυτη συμβατότητα.
Αλλά για τον desctop δεν βρήκα και εγώ κάποιο πρόβλημα που να με εμποδίζει στην δουλεία
Όσο για τα software προγράμματα επεξεργασίας εικόνας - βίντεο περιμένω από τις εταιρίες να τα κάνουν συμβατά αν δεν παίζουν.
Συνεπώς δικαιολογημένη η απογοήτευση αν δεν έκατσαν καλά, αλλά όχι ψεύτες.
Ευχαριστώ!

chosen0ne
08-10-09, 01:02
Τέλος πάντων δεν θέλω να γίνεται η αντιπαράθεση επίθεση..... Το μόνο που θα πω κλείνωντας είναι οτι εγκαθιστώντας τα windows 7 μου είχε 5 συσκεύες "άγνωστες" στο device manager (κρίμα που δεν κράτησα screen για τους άπιστους) που είναι κάτι συσκεύες της Texas Instruments και της toshiba.....και ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ έβαλα απο vista.....
Και κάτι ακόμα..... συμφωνώ ότι το λειτουργικό είναι πολύ φρέσκο (ακόμα δεν κυκλοφόρησε καν στα καταστήματα επίσημα), ΟΜΩΣ μην νομίζετε πως αν περάσετε 8 προγράμματα σε λειτουργία συμβατότητας (που προοριζόταν για vista) κι άλλους 4 drivers απο διάφορες Χ συσκευές που δεν έχουν βγάλει ακόμα drivers, θα σας πάει το ίδιο καλά, όταν μετά απο κανένα τρίμηνο, εκτός απο τα bugs που θα έχουν διορθωθεί για το ίδιο λειτουργικό 10 στα 10 προγράμματα σας θα είναι για windows 7 και 10 στους 10 drivers θα είναι για windows 7..... Μπορεί ο πυρήνας να παραμένει (σχεδόν) ίδιος, όμως η φιλοσοφία του είναι διαφορετική απτα vista.

Δεν είπα ότι δεν μου άρεσαν τα 7 ούτε πως δεν θα τα βάλω σαν ΚΥΡΙΟ λειτουργικό μετά απο κανένα τρίμηνο. Λέω πως για τώρα, για έναν απλό χρήστη, καλύτερα είναι σαν εναλλακτική επιλογή.......αν δεν θέλετε να αντιμετωπίσετε διαφόρων ειδών κολλήματα, όπως ψάξιμο για drivers που δεν θα βρίσκεται για την οποιαδήποτε Χ συσκευή σας.

ΥΓ Συγνώμη αν έγινα επιθετικός με το "ψεύτες" κλπ......μάλλον το παράκανα λίγο. Απλά σπάστηκα γιατί όλοι εδώ λένε πως πετάνε κι εμένα μου προκύψαν μια σειρά απο προβλήματα. :oops:

manosdoc
08-10-09, 01:07
Ντάξει, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μεταξύ μας, μην ανησυχείς.
Απλά να γνωρίζεις πως αρκετοί drivers είναι στο Windows Update Catalog.

Αυτή η Texas Instruments είναι ψιλο-πεθαμένη εταιρία που δεν γράφει πλέον drivers, και ευτυχώς σε ένα παλιό Acer laptop 5ετίας, με ATI X700:scared: υπήρχε τουλάχιστον driver για Vista, αν και δεν την χρειάστηκε ο φίλος που του πέρασα τα Windows 7.
Το Aero της ATI όμως το εκτίμησε.

flamelab
08-10-09, 01:09
Μη μιλάτε για ATi, βγάζω φλύκταινες :p

giorgiosb
08-10-09, 01:11
+1
για λιγη αναμονη αφου βγουν στην κυκλοφορια ειδικα για νεους χρηστες!
(προσωπικα περιμενο το πακετο family για 2 Pc να δω ποσο θα κοστισει και τι θα περιεχει)

manosdoc
08-10-09, 01:12
Μη μιλάτε για ATi, βγάζω φλύκταινες :p


Δεν πρόκειται να ξαναπούμε κATi.... :shifty:

gkimonas
08-10-09, 01:17
Να ρωτήσω εγώ κάτι ψιλοάσχετο ρε λεβέντες....:rolleyes:

Έχω έναν raptor που έχει Windows xp και σε έναν άλλον δίσκο έχω βάλει Windows 7.

Σε ποιον από τους δυο πρέπει να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες στον Windows Loader για να τους έχω dual boot?

Αν ήταν Linux θα το είχα κάνει αλλά εδώ έχω κολλήσει.:p


Sorry για το offtopic. :oneup:

flamelab
08-10-09, 01:18
Μπες σε Windows 7, εγκατάστησε το EasyBCD κι εκεί θα δεις τί θα κάνεις, είναι εύκολο :)

gkimonas
08-10-09, 01:22
Μπες σε Windows 7, εγκατάστησε το EasyBCD κι εκεί θα δεις τί θα κάνεις, είναι εύκολο :)

Κάποιο Link για βοήθεια, πρώτη φορά το ακούω αυτό.

Έχει σημασία ποιον θα έχω στην πρώτη θέση και ποιον στην δεύτερη θέση των sata της μητρικής;


Δώσε βοήθεια γιατί τώρα πάω στο Bios και αλλάζω συνέχεια τον δίσκο που θέλω να κάνω boot ο γραφικός. :vava:

flamelab
08-10-09, 01:23
http://neosmart.net :p Πήγαινε κατω κατω, download, τρέξε το. Είναι GUI tool, πανεύκολο.

asm
08-10-09, 01:25
...εκτός απο τα bugs που θα έχουν διορθωθεί για το ίδιο λειτουργικό 10 στα 10 προγράμματα σας θα είναι για windows 7 και 10 στους 10 drivers θα είναι για windows 7..... Μπορεί ο πυρήνας να παραμένει (σχεδόν) ίδιος, όμως η φιλοσοφία του είναι διαφορετική απτα vista.

Ο πυρήνας δεν είναι καθόλου ίδιος και για περισσότερα κάνε κανένα search των posts του ssb για να δεις τι έχει αλλάξει και είναι πολλά και σημαντικότατα.
Όμως αυτό περί "προγραμμάτων για Windows 7" μην το λες κάθε τόσο γιατί ακούγεται ξέρεις "κάπως". Υπάρχουν "προγράμματα για Windows" και όχι αποκλειστικά για Windows 7 ή Vista. Το δεύτερο θα σήμαινε πως δεν θα έτρεχαν σε κανένα λειτουργικό πλην αυτών και κάτι τέτοιο ούτε υπάρχει ούτε συμφέρει κανέναν χρήστη ή κατασκευαστή να υπάρξει. Σχεδόν το 100% των εφαρμογών παγκοσμίως τρέχουν το ίδιο καλά σε Windows 2000, XP, Vista και 7 και δεν είναι ανάγκη να περιμένεις να βγούν αποκλειστικά για 7 αφού κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί ούτε και υπάρχει λόγος.

Προβλήματα φυσικά και θα υπάρξουν στο λειτουργικό και στις εφαρμογές. Καμμιά σχέση όμως με την καταστροφή και τις άλλες υπερβολές που γράφεις. :)

gkimonas
08-10-09, 01:25
http://neosmart.net :p Πήγαινε κατω κατω, download, τρέξε το. Είναι GUI tool, πανεύκολο.

Ωραία πράγματα, thanks! :)

Υ.Γ Να μην μπορώ να τα αποχωριστώ αυτά τα XP λέμε. :rolleyes::p:lol:

manosdoc
08-10-09, 01:29
Να ρωτήσω εγώ κάτι ψιλοάσχετο ρε λεβέντες....:rolleyes:

Έχω έναν raptor που έχει Windows xp και σε έναν άλλον δίσκο έχω βάλει Windows 7.

Σε ποιον από τους δυο πρέπει να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες στον Windows Loader για να τους έχω dual boot?

Αν ήταν Linux θα το είχα κάνει αλλά εδώ έχω κολλήσει.:p


Sorry για το offtopic. :oneup:

Δεν είσαι off-topic !
Λοιπόν το EasyBCD είναι το Gui για το BCDedit.

Να υποθέσω και τα 2 λειτουργικά είναι σε primary partitions, και το ίδιο το partition κάθε λειτουργικού είναι με boot flag. Aν ναι τότε να το κάνεις στον δίσκο με τα 7, και όχι στον παλαιό NT loader των XP.

Εδώ αν θες να κάνεις τις αλλαγές μέσω γραμμής εντολών
http://www.sevenforums.com/tutorials/2676-bcdedit-how-use.html
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc709667(WS.10).aspx

chosen0ne
08-10-09, 01:30
Ο πυρήνας δεν είναι καθόλου ίδιος και για περισσότερα κάνε κανένα search των posts του ssb για να δεις τι έχει αλλάξει και είναι πολλά και σημαντικότατα.Όμως αυτό περί "προγραμμάτων για Windows 7" μην το λες κάθε τόσο γιατί ακούγεται ξέρεις "κάπως". Υπάρχουν "προγράμματα για Windows" και όχι αποκλειστικά για Windows 7 ή Vista. Το δεύτερο θα σήμαινε πως δεν θα έτρεχαν σε κανένα λειτουργικό πλην αυτών και κάτι τέτοιο ούτε υπάρχει ούτε συμφέρει κανέναν χρήστη ή κατασκευαστή να υπάρξει. Σχεδόν το 100% των εφαρμογών παγκοσμίως τρέχουν το ίδιο καλά σε Windows 2000, XP, Vista και 7 και δεν είναι ανάγκη να περιμένεις να βγούν αποκλειστικά για 7 αφού κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί.

Προβλήματα φυσικά και θα υπάρξουν στο λειτουργικό και στις εφαρμογές. Καμμιά σχέση όμως με την καταστροφή και τις άλλες υπερβολές που γράφεις. :)

ΕΚΕΙ ήθελα να καταλλήξω φίλε μου..... στο ότι να βάζεις drivers για μια οποιαδήποτε συσκεύη που είναι για Vista στα 7......απο μόνο του, είναι πρόβλημα. Και στους 100 χρήστες που θα τα εγκαταστήσουν ένα 20% δεν θα χρειαστεί drivers για ένα περιφερειακό του? αναγκαστηκά θα του βάλει για Vista..... Αλλά είπαμε, ακόμα δεν κυκλοφόρησε επίσημα, τα θέλουμε και όλα τέλεια? :p:lol:

gkimonas
08-10-09, 01:33
Να υποθέσω και τα 2 λειτουργικά είναι σε primary partitions, και το ίδιο το partition κάθε λειτουργικού είναι με boot flag. Aν ναι τότε να το κάνεις στον δίσκο με τα 7, και όχι στον παλαιό NT loader των XP.




Έτσι όπως τα λες ακριβώς είναι.

Πολύ χρήσιμα τα Links που έδωσες, θα τα εφαρμόσω αύριο. :oneup:

Thanks!

asm
08-10-09, 01:38
ΕΚΕΙ ήθελα να καταλλήξω φίλε μου..... στο ότι να βάζεις drivers για μια οποιαδήποτε συσκεύη που είναι για Vista στα 7......απο μόνο του, είναι πρόβλημα

Αν ψάξεις και διαβάσεις τα συγκεκριμένα posts που σου είπα θα δεις πως αυτά που αλλάζουν στον kernel σίγουρα απαιτούν νεώτερους drivers για εκμετάλευσή του αλλά αυτό αφορά συγκεκριμένου τύπου μόνο drivers (graphics, sound) και όχι όλους.
Και εκτός από αυτά, αυτό που προσπαθούμε τόση ώρα να σου πούμε είναι πως δεν υπάρχει λόγος χρήσης Vista drivers αφού με ελάχιστες εξαιρέσεις ήδη υπάρχουν Windows 7 drivers για κάθε hardware. Ίσως όχι το δικό σου αλλά η ένστασή σου δεν έμεινε σε αυτό αλλά επέμενες να μιλάς για bugs που κανένας άλλος δεν έχει ούτε έχει ξανακούσει και άλλα τέτοια.

Τέλος πάντων. Δεν θα αρπαχτούμε και γι'αυτά. :)

GnF
08-10-09, 02:00
@chosen0ne

..κι επειδή το TV Tuner Avermedia A828 δεν εγκαθίσταται σωστά στα Windows 7, επειδή η Avermedia δεν έχει βγάλει drivers, φταίνε τα 7;

..και ΟΧΙ! Δε θα συμβεί το ίδιο με ένα εκτυπωτή κι ένα scanner. Ίσως συμβεί με τον x εκτυπωτή και τον x scanner.



Συγνώμη κιόλας αλλά έχω 2 τέτοια στικάκια τηλεόρασης (το κανονικό και τη χριστουγεννιάτικη έκδοση, και τα 2 είναι τα A828) και όχι απλά δουλεύουν στα 7 αλλά δουλεύουν και άψογα. όλα αυτά σε x64 windows και σε x32 του λαπτοπ.

Θα τρελαθούμε εδω πέρα

globalnoise
08-10-09, 08:24
:O

Θέλετε να μου πείτε, πως τα 7 μπορούν να τρέξουν σε σκληρό με GUID table; Μην μου πείτε ναι μόνο σας παρακαλώ :p Βαριέμαι ελλεηνά να ξυλώνω και να ξαναβάζω και 7 και OSX αλλά ξέρω οτι θα το κάνω για να τρέχει το OSX σε GUID

@ ADSLgr.com All rights reserved.