PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα εγγραφής dvd - Please help!!!



angel_n
25-07-09, 16:24
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα εγγραφής dvd. Αγόρασα κάποια DVD-RW της TDK και τα δοκίμασα σε δύο υπολογιστές - κανείς από τους δύο δεν βλέπει το free space τους (στο properties του dvd μου βγάζει 0 used space και 0 free space).

Υπέθεσα ότι θα ήταν πρόβλημα στα δισκάκια (αν και ήταν δεκάδα και δοκίμασα εφτά οχτώ από αυτά). Ομως μόλις ανακάλυψα ότι ο δεύτερος υπολογιστής παρουσιάζει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και σε κάποια άλλα dvd (πάλι tdk αλλά όχι rw), τα οποία ο πρώτος τα αναγνωρίζει και τα γράφει κανονικά.

Μπορώ να κάνω κάτι;

Σημειωτέον, ότι γραμμένα dvd τα βλέπει και τα παίζει κανονικά ο δεύτερος υπολογιστής. Οπως βλέπει γραμμένα cds και αναγνωρίζει-γράφει άγραφα cds.

Αν βοηθάει και τα δύο dvdιά είναι LG. Αυτό του πρώτου υπολογιστή δεν το έχω μπροστά μου τώρ ακαι δεν θυμάμαι το μοντέλο .Του δεύτερου είναι το GH22NS30 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1188186&ref=bestprice)

Οι υπολογιστές και οι δύο έχουν XP. Ο πρώτος 64άρια με sp2, ο δεύτερος 32άρια με sp3.

crypter
25-07-09, 23:59
Παντα ετσι δεν τα δειχνει τα δισκακια; Και εμενα ετσι τα δειχνει οταν ειναι κενα. Δεν νομιζω να ειναι προβλημα. :hmm:

zaranero
26-07-09, 01:03
Επανεγγραφης dvd εννοεις ή απλα εγγραψιμα dvd?
Δοκιμασε να γραψεις ενα με οποιο προγραμμα χρησιμοποιεις πχ to nero...δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

angel_n
26-07-09, 08:11
Οχι, μάλλον δεν το εξήγησα καλά και δεν το καταλάβατε.

Ο πρώτος υπολογιστής - διαβάζει-γράφει κανονικά cd και dvd. Δεν γράφει dvd-rw.

Ο δεύτερος - διαβάζει γράφει κανονικά cd. Διαβάζει κανονικά dvd και dvd-rw, όμως δεν τα γράφει. Εννοείται ότι δοκίμασα να τα γράψω. Και με νέρο και με το πρόγραμμα των win. Μου βγάζει μήνυμα λάθους αμέσως μόλις ξεκινά η διαδικασία.

Κι όταν βάζω ένα κενό dvd, στα properties μου δείχνει 0 used space, 0 free space (Αν βάλω cd κενό, μου δείχνει 0 used space, 700 free).

Bhaal
26-07-09, 12:23
Τι μήνυμα λάθους σου βγάζει;
Δοκίμασες άλλη μάρκα DVD;

WAntilles
26-07-09, 13:57
Τα DVD που λες είναι (-) ή (+);

angel_n
26-07-09, 20:58
Bhall: Οχι, άλλη μάρκα dvd δεν δοκίμασα. Δεν εχω εύκαιρη αυτή τη στιγμή. Το μήνυμα είναι κάτι άσχετο, χωρίς λεπτομέρεις. Μόλις πάω να γράψω μου λέει ότι τα win συνάντησαν ένα πρόβλημα καθώς έκαναν copy. Και με ρωτάει τι θέλω να κάνουν: retry, skip ή cancel. Χωρίς πληροφορία για τη φύση του προβλήματος. Και εννοείται οτιδήποτε αρχείο πάω να γράψω.

Wantilles: (-) είναι και τα μονής εγγραφής και τα επανεγγράψιμα.

WAntilles
26-07-09, 21:24
Wantilles: (-) είναι και τα μονής εγγραφής και τα επανεγγράψιμα.

Να χρησιμοποιείς παντού και πάντα μόνο (+) που είναι και τάξεις μεγέθους πιο ανθεκτικά και αξιόπιστα.

angel_n
26-07-09, 21:43
Να χρησιμοποιείς παντού και πάντα μόνο (+) που είναι και τάξεις μεγέθους πιο ανθεκτικά και αξιόπιστα.

Δηλαδή, θεωρείς απλά ότι είναι πρόβλημα των dvd, οπότε τα ξεχνάω, παίρνω (+) και είμαστε οκ;

WAntilles
27-07-09, 02:51
Δηλαδή, θεωρείς απλά ότι είναι πρόβλημα των dvd, οπότε τα ξεχνάω, παίρνω (+) και είμαστε οκ;

Ό,τι λέω για τα (+) ισχύει, ανεξάρτητα από το παρόν νήμα.

aggelik
27-07-09, 12:58
Δεν έχει σχέση το + και το -. Άλλαξε μάρκα dvd κάνε μερικές δοκιμές με διάφορα δισκάκια. Αν δεν φτιάξει μάπα το καρπούζι , πάρε αλλο.
Τόσα χρόνια έγραφα Maxell http://www.letsbuy.gr/product_info.php?cPath=66_67_68&products_id=747
κανένα πρόβλημα. Πήρα ένα lg τελευταία και τα πετάει έξω, ούτε καν τα γράφει.
Τι να λέμε.....μεγάλη ιστορία

Bhaal
27-07-09, 15:48
Angel, για κάποιο λόγο θεωρώ ότι έχει πρόβλημα το dvd σου και όχι οι δίσκοι.
Σου έστειλα e-mail, δοκίμασε αυτό που σου πρότεινα: μήπως, δηλαδή, φταίει το nero ή μήπως μια επανεγκατάσταση του hardware διορθώσει το πρόβλημα.

Και συμφωνώ με τον Wantilles σχετικά με τα (+).
Όσο για τις μάρκες δίσκων, μόνο δυο υπάρχουν για μένα, Philips και τα ιαπωνικά That's της Taiyo Yuden.

WAntilles
27-07-09, 16:00
Δεν έχει σχέση το + και το -.

Ό,τι πεις εσύ.

"Δεν έχει σχέση".

Τί να ξέρουν και αυτοί οι "άσχετοι" στο CD-Freaks, ε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.