PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με παλιο DVD...



Arcade
28-07-09, 21:05
Για σας παιδια,
εχω ενα DVD στο οποιο ειχα γραψει καποια αρχεια πριν 3 χρονια περιπου αλλα δυστυχως οταν το βαζω στον υπολογιστη δεν το αναγνωριζει.:(
Επειδη ειναι αναγκη να επαναφερω με καποιο τροπο τα αρχεια μπορει να μου δωσει κανεις καποια συμβουλη που ισως να βοηθουσε??
Ευχαριστω. :worthy:

WAntilles
28-07-09, 22:01
Δοκιμάζεις σε άλλο οπτικό drive.

Μπορεί να είναι πιο ανεκτικό.

Hackerman
28-07-09, 22:08
Έχει σημαντικές φθορές (γραντζουνιές κτλ)?

Δοκίμασε να το καθαρίσεις με ισοπροπυλική αλκοόλη και με καλύτερο οπτικό μηχάνημα...

Arcade
28-07-09, 22:11
Δοκιμάζεις σε άλλο οπτικό drive.

Μπορεί να είναι πιο ανεκτικό.

Ευχαριστω για την συμβουλη. :)
Το εχω δοκιμασει ηδη σε μερικα αλλα ισως επειδη δεν ηταν και τοσο καινουργια δεν αναγνωρισαν το DVD. Θα κοιταξω να το δοκιμασω και σε αλλα drives.



Έχει σημαντικές φθορές (γραντζουνιές κτλ)?

Δοκίμασε να το καθαρίσεις με ισοπροπυλική αλκοόλη και με καλύτερο οπτικό μηχάνημα...

Οχι γρατζουνιες δεν εχει καθολου, ειναι αθικτο. Προφανως το προβλημα ειναι η παλαιοτητα του δισκου... :frown:
Σε τετοια περιπτωση και παλι βοηθαει ο καθαρισμος του δισκου με ισοπροπυλική αλκοόλη?

Hackerman
28-07-09, 22:29
Σε καμμία περίπτωση μην κατηγορείς την παλαιότητα του δίσκου. Εγώ έχω δίσκους του 1999 και λειτουργούν τέλεια...

noname85
28-07-09, 23:28
καλα, και εγω πηγα και πηρα ενα δισκο να βαλω τις φωτο και μετα απο εξι μηνες δεν εβγαζε τιποτα.δεν το ειχα χρησιμολποιησει απο τοτε ουτε μια φορα!!!

frenty
02-08-09, 19:29
Οχι γρατζουνιες δεν εχει καθολου, ειναι αθικτο. Προφανως το προβλημα ειναι η παλαιοτητα του δισκου... :frown:
Σε τετοια περιπτωση και παλι βοηθαει ο καθαρισμος του δισκου με ισοπροπυλική αλκοόλη?

Αν είναι καθαρή η επιφάνεια του, η ισοπροπυλική αλκοόλη δεν θα βοηθήσει ιδιαίτερα.

Υπάρχουν πολλoί παραγοντες που επιδρούν στην φθορά δίσκου cd/dvd.

andreasp
03-08-09, 12:06
Σε καμμία περίπτωση μην κατηγορείς την παλαιότητα του δίσκου. Εγώ έχω δίσκους του 1999 και λειτουργούν τέλεια...

Η οποίοι ήταν Mitsui, Και είχαν γραφτεί με κανένα Philips 2χ.
Δεν υπάρχει σχέση!
Τα σύγχρονα δισκάκια, με εξαίρεση τα Tayio είναι για κλωτσές!

Arcade
03-08-09, 20:20
Το DVD ειναι μαρκας TDK και ειχε γραφτει με ενα recorder LG στην χαμηλοτερη δυνατη ταχυτητα (4Χ).
Πιθανολογω οτι μαλλον φταιει τοσο η ποιοτητα του δισκου οσο και η ποιοτητα της εγγραφης...:hmm::hmm:

Στο μεταξυ δοκιμασα να ανασυρω τα δεδομενα βαζοντας το σε πιο καινουργια DVD drives αλλα δυστυχως καταφεραν να διαβασουν μονο ενα μικρο των δεδομενων μερος οποτε το προβλημα παραμενει. :(

Ενας φιλος μου προτινε να το παω σε ενα DVD club αλλα θα προτιμουσα να αποφυγω αυτη τη διαδικασια.

WAntilles
03-08-09, 20:42
Τα σύγχρονα δισκάκια, με εξαίρεση τα Tayio είναι για κλωτσές!

Μόνο τα (+), όχι τα (-).

andreasp
05-08-09, 10:48
Μόνο τα (+), όχι τα (-).

Παίζει να μην έχω γράψει ποτέ στη ζωή μου (-) , οπότε μιλάω για (+).

@ ADSLgr.com All rights reserved.