PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για σκληρό ethernet



Montana321
29-07-09, 18:48
Θέλω να πάρω έναν σκληρό ethernet για να διαβάζω τα media αρχεία μου από παντού, χωρίς να χρειάζεται να ανοίγω το pc.
Συγκεκριμένα έχω: 2 pc, ps3, av, media player. Όλα αυτά (+ ρούτερ) ακουμπάνε σε 1000άρι switch.
Αν βάλω και τον σκληρό ethernet στο switch τί ταχύτητες θα έχει στο διάβασμα ή copy-paste, σε σύγκριση με έναν τοπικό USB σκληρό; Γιατί διαβάζω ότι ο ethernet είναι πολύ πιο αργός. Σίγουρα είναι αν τον έχεις πάνω σε ρούτερ. Αλλά πάνω στο switch ανεβαίνει η ταχύτητα, έτσι δεν είναι; Δεν ξέρω κατά πόσο πλησιάζει αυτή ενός USB...

Σκέφτομαι να πάρω αυτόν (http://www.pixmania.gr/gr/gr/2452318/art/western-digital/aiuoaneeuo-oeecnuo-asoeio.html).

........Auto merged post: Montana321 πρόσθεσε 5 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Θέλω να έχω δικτυακό τον σκληρό για αποθήκη, γι'αυτή τη δυνατότητα:

Εύκολο streaming των ψηφιακών σας μέσων οπουδήποτε στο σπίτι σας
Ενσωματωμένο media server για streaming μουσικής, φωτογραφιών και ταινιών σε οποιαδήποτε DLNA πιστοποιημένη multimedia συσκευή όπως Playstation 3, Xbox 360, ασύρματες digital picture κορνίζες, και συνδεδεμένους audio receivers. DLNA 1.5 & UPnP certified.

Montana321
28-08-09, 15:40
Mήπως γνωρίζετε αν μπορούμε να κάνουμε format στους δίσκους αυτού του τύπου (NAS);

Στο web interface δεν δίνει τέτοια επιλογή (έχει μόνο Restore Configuration).
Oύτε στο δεξί κλικ υπάρχει η επιλογή Format, όπως υπάρχει για τους τοπικούς σκληρούς (εσωτερικούς ή εξωτερικούς). Ο σκληρός εμφανίζεται στο Network Locations.

Montana321
29-08-09, 03:22
Mήπως γνωρίζετε αν μπορούμε να κάνουμε format στους δίσκους αυτού του τύπου (NAS);

Στο web interface δεν δίνει τέτοια επιλογή (έχει μόνο Restore Configuration).
Oύτε στο δεξί κλικ υπάρχει η επιλογή Format, όπως υπάρχει για τους τοπικούς σκληρούς (εσωτερικούς ή εξωτερικούς). Ο σκληρός εμφανίζεται στο Network Locations.

Mια βοήθεια?

manoulamou
29-08-09, 07:00
Μηπως μπερδευει λιγο η διατυπωση του προβληματος στον τιτλο;:hmm:
Κι εγω αναζητω εξωτερικο σκληρο για αποθηκευση (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=310706)
και μου προταθηκε μεταξυ αλλων ethernet...

morrison100
31-08-09, 10:47
εχω βαλει ενα ethernet WD πανω στο router, εχω προσβαση τοπικα απο ολα τα PC του σπιτιου - τρια - και αν θελω απομακρυσμενη συνδεση μεσω ειδικου προγραμματος με προσβαση web browsing...δηλ. μπαινω σε συγκεκριμενη σελιδα, συνδεομαι με το account μου και βλεπω αρχεια...για [παραπανω] λειτουργιες μεσω web ,πρεπει να πληρωσεις...:twisted::twisted:

crypter
31-08-09, 12:24
Mήπως γνωρίζετε αν μπορούμε να κάνουμε format στους δίσκους αυτού του τύπου (NAS);

Στο web interface δεν δίνει τέτοια επιλογή (έχει μόνο Restore Configuration).
Oύτε στο δεξί κλικ υπάρχει η επιλογή Format, όπως υπάρχει για τους τοπικούς σκληρούς (εσωτερικούς ή εξωτερικούς). Ο σκληρός εμφανίζεται στο Network Locations.

Με το Disk managment utitlity το κανεις νομιζω. Υπαρχει λογικα στο site του κατασκευαστη. :hmm:

Siba
01-09-09, 19:20
Ριξε και μια ματια εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=321148) ισως σε βοηθησεις να καταλαβεις πως λειτουργει ενας τετοιος δισκος, και αν σου κανει.

Montana321
02-10-09, 13:01
Βρε παιδιά δεν μπορώ να βρω κάποιο utility που να κάνει φορμα σ'αυτόν τον σκληρό!

Δεν έχω βρει τίποτα σχετικό στο support της wd και αρχίζω να πιστεύω ότι δεν φορμάρονται αυτού του είδους οι σκληροί.

Είναι δυνατόν;;;

Βοηθήστε please!

crypter
02-10-09, 15:33
Δεν μπορεις να τον συνδεσεις με αλλο μεσω περα απο ethernet για να τον φορμαρεις Εχει εγγυηση ακομα η μπορεις να τον ανοιξεις χωρις να ανυσηχεις για αυτο; :hmm:

Montana321
02-10-09, 18:51
Δεν μπορεις να τον συνδεσεις με αλλο μεσω περα απο ethernet για να τον φορμαρεις Εχει εγγυηση ακομα η μπορεις να τον ανοιξεις χωρις να ανυσηχεις για αυτο; :hmm:

Tί εννοείς;

Ήξερα ότι όλοι οι σκληροί φορμάρονται. Οι ethernet διαφέρουν;

Εγώ απλώς θέλω να του κάνω ένα φορμα και μετά να του περάσω δεδομένα...
Και δεν μπορώ να βρω πως να κάνω αυτό το απλό πράγμα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.