PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλείδωσε ο σκληρός



kostis38
30-07-09, 10:35
Καλημερίζω την παρέα. Μόλις μου προέκυψε ένα πρόβλημα. Προσπάθησα να κάνω "Merge" τα δύο partitions του σκληρού μου (Western Digital 40GB) και έκτοτε δεν μου ανοίγει. Φαίνεται στη διαχείριση καθώς και στο partition magic 8 αλλά όταν πατάω γιά να ανοίξει δεν μου ανοίγει. Προσπάθησα να ξανακάνω partition αλλά και πάλι τίποτα. Δεν με αφήνει. Μήπως κανείς φίλος μπορεί να μου πει πως να πάρω τα αρχεία ώστε να τον κάνω format μετά? Ευχαριστώ.

........Auto merged post: kostis38 πρόσθεσε 0 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ο σκληρός στον οποίο αναφαίρομαι είναι ο δεύτερος στον υπολογιστή μου.

odys2008
30-07-09, 10:50
Εμ το partition magic επανηλημένως μου έχει καταστρέψει partition. Είναι σαν να παίζεις ζάρια. 1/2 αποτυγχάνει. Αφού την έπαθες τώρα κάνε την χάρη στον εαυτό σου και πέτα το.

Τα δεδομένα σου δοκίμασε μπας και τα πάρεις με τα εργαλεία που αναφέρονται σε αυτό το νήμα:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=9477&highlight=ntfs+getdataback

Simpleton
30-07-09, 10:59
Δοκίμασε επίσης αν σου ανοίγει ο δίσκος με κάποιο Linux live CD, π.χ. του Ubuntu (http://www.ubuntu.com).

Όσο για το Partition Tragic, είναι που είναι αναξιόπιστο (και πανάρχαιο, του 2004), το merge είναι σαν να παίζεις ρώσικη ρουλέτα, αλλά με 5 σφαίρες στο περίστροφο. Προτείνω να περάσεις το CD του μέσα από τον καταστροφέα.

pan05
30-07-09, 11:05
Δε πρόκειται να ανοίγει από Live CD.

Εδώ κάνεις unclean remove USB NTFS device και αρνείται να το κάνει mount..

Simpleton
30-07-09, 11:09
Έχεις δίκιο, έλεγα μήπως υπάρχει ελπίδα. Αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι, το PT σίγουρα θα έχει μπαχαλέψει τον πίνακα διαμερισμάτων, οπότε κλαφ' τα.

hermeia
30-07-09, 11:31
Δε πρόκειται να ανοίγει από Live CD.

Εδώ κάνεις unclean remove USB NTFS device και αρνείται να το κάνει mount..

Με -o force μπαίνεις μια χαρά στο "βρώμικο" δίσκο ntfs.. και τον κάνεις ό,τι θέλεις αν δεν σε ενδιαφέρει να τον βλέπουν μετά τα γουιν.. όπως πχ. στην περίπτωση που φοβάσαι ότι έχασες τα πάντα μέσα..

Ασε που μπορείς άνετα να τα αντιγράψεις όλα (σε άλλο δίσκο βεβαια) και να μην πειράξεις τίποτα και μετά να είναι ΟΚ και στα γουιν (αν έχει αυτή τη δυνατότητα η κατάσταση του δίσκου πριν τον ανοιξεις με το λινουξάκι)

Απλά για να ξέρουμε, γιατί ώ μη γένοιτο, προχτές κάτι παρόμοιες ιστορίες είχα.. τα γουιν ανοιγοντας εντόπισαν πρόβλημα στο δίσκο, τα σταμάτησα, μπήκα με λινουξάκι και αντέγραψα το δίσκο αφού τον συνέδεσα μα
mount -t ntfs-3g ΣΥΣΚΕΥΉ ΣΗΜΕΊΟ -o force,ro
και στην τελική τα γουιν εξετάσανε το δίσκο και τον βρήκαν της αρεσκείας τους.. και εξακολουθούν να τον έχουν για δίσκο συστήματος..

υγ.
το "-t ntfs-3g" μπορεί να χρειαστεί να το αλλάξετε, ανάλογα με το πώς ορίζει το όνοΜα του τύπου ntfs filesystem το δικό σας λινουξάκι.. Ισως ακόμα καινα μπορείτε να το παραλείψετε..


Η γνώμη μου είναι, αν δεν εχει ήδη αντίγραφα από όλα τα περιεχόμενα του δίσκου, να προσπαθήσει να τα ανακτήσει με Linux και με εργαλεία forensics.

Μετά ο δίσκος πάει για έλεγχο και φορμάρισμα σαν καινούριος..

Να είστε καλά

WAntilles
30-07-09, 11:45
Καλημερίζω την παρέα. Μόλις μου προέκυψε ένα πρόβλημα. Προσπάθησα να κάνω "Merge" τα δύο partitions του σκληρού μου (Western Digital 40GB) και έκτοτε δεν μου ανοίγει. Φαίνεται στη διαχείριση καθώς και στο partition magic 8 αλλά όταν πατάω γιά να ανοίξει δεν μου ανοίγει. Προσπάθησα να ξανακάνω partition αλλά και πάλι τίποτα. Δεν με αφήνει. Μήπως κανείς φίλος μπορεί να μου πει πως να πάρω τα αρχεία ώστε να τον κάνω format μετά? Ευχαριστώ.

........Auto merged post: kostis38 πρόσθεσε 0 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ο σκληρός στον οποίο αναφαίρομαι είναι ο δεύτερος στον υπολογιστή μου.

Όλα τα εργαλεία partitioning των Windows 1 στις 2 ή 3 φορές, σαβουρεύουν το partition table.

Μόνη λύση:

- Με ένα linux live-DVD διορθώνεις το partition table με το fdisk.

Τέλος:

Για να μην την ξαναπάθεις, στο εξής αξιόπιστο-εγγυημένο partitioning μόνο από liux live-DVD με το cfdisk.

kostis38
30-07-09, 15:31
Σας ευχαριστώ όλους. Θα προσπαθήσω με Linux και...βλέπουμε..

kostis38
03-08-09, 10:23
Την καλημέρα μου σε όλους. Ο σκληρός άνοιξε ενώ ήμουν στα Vista (έχω και xp και vista στην ίδια μονάδα) και τα πήρα τα αρχεία. Τώρα...πως έγινε αυτό δε το κατάλαβα. Αν κάποιος από σας μπορεί να δώσει καμιά εξήγηση καλό θα ήταν. Ευχαριστώ πάντως γιά την συμπαράσταση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.