PDA

Επιστροφή στο Forum : εξαφανιστικε ο σκληρος!!!



KYNIGOS
30-07-09, 19:17
Εβγαλα τον δευτερο σκληρο δισκο για να δοκιμασω ενα pc και οταν τον ξανα εβαλα στο δικο μου η διαχειρηση συσκευων μου λεει¨,ΔΙΣΚΟΣ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΜΗ ΑΝΑΓΝΩΣΙΜΟ ενω στον ΄΄υπολογιστη ''μου δεν φαινεται πουθενα.Που πηγε δισκος και γιατι τα xp δεν μπορουν να τον διαβασουν ενω τον διαβαζαν κανονικα?:mad:

gkaska189
30-07-09, 19:26
Δοκίμασε απο το --> ο υπολογιστής μου-->διαχείρηση υπολογιστή-->διαχείρηση δίσκων και δες αν τον εμφανίζει εκεί και αν γράφει "Σε καλή κατάσταση (ενεργό)". Εαν οχι ενεργοποίησε τον.

KYNIGOS
30-07-09, 20:18
δεν τον διχνει και μου λεει μη αναγνωσιμο.επανω μου διχνει μονον τον ενα δισκο.απο κατω μου διχνει τον ενα δισκο κανονικα και τον αλλον ωσ μη αναγνωσιμο.

........Auto merged post: KYNIGOS πρόσθεσε 28 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δεν τον διχνει και μου λεει μη αναγνωσιμο.επανω μου διχνει μονον τον ενα δισκο.απο κατω μου διχνει τον ενα δισκο κανονικα και τον αλλον ωσ μη αναγνωσιμο.

καποιος???????

fentagin93
30-07-09, 20:32
βγαλ τον και ξαναβαλ τον, εαν δεν το εχεις κανει ειδη δλδ ... μηπως πηραξες ή αλλαξες θεση στα τζαμπερακια - βραχυκηκλωτες (νομιζω ετσι τα λενε:p) πισω στο σκληρο ??

alexgk
31-07-09, 02:12
Εβγαλα τον δευτερο σκληρο δισκο για να δοκιμασω ενα pc και οταν τον ξανα εβαλα στο δικο μου η διαχειρηση συσκευων μου λεει¨,ΔΙΣΚΟΣ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΜΗ ΑΝΑΓΝΩΣΙΜΟ ενω στον ΄΄υπολογιστη ''μου δεν φαινεται πουθενα.Που πηγε δισκος και γιατι τα xp δεν μπορουν να τον διαβασουν ενω τον διαβαζαν κανονικα?:mad:
ΔΙΣΚΟΣ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΜΗ ΑΝΑΓΝΩΣΙΜΟ. Μάλλον τον βλέπουν σαν Δυναμικό το σκληρό σου. Πήγαινε στη Διαχείρηση Δίσκων και όχι στη Διαχείρηση συσκευών. Κανονικά θα πρέπει και εκεί να τον βλέπουν σαν δυναμικό δίσκο. Αν έχεις δεδομένα μάλλον απ' όσο ξέρω θα πρέπει να τα κάνει recovery με κάποιο πρόγραμμα σαν το getdataback αλλιώς αν δεν έχεις δεδομένα που τα χρειάζεσαι θα κάνεις format το σκληρό σου προκειμένου να τον δουν τα win.

KYNIGOS
31-07-09, 07:58
ΔΙΣΚΟΣ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΜΗ ΑΝΑΓΝΩΣΙΜΟ. Μάλλον τον βλέπουν σαν Δυναμικό το σκληρό σου. Πήγαινε στη Διαχείρηση Δίσκων και όχι στη Διαχείρηση συσκευών. Κανονικά θα πρέπει και εκεί να τον βλέπουν σαν δυναμικό δίσκο. Αν έχεις δεδομένα μάλλον απ' όσο ξέρω θα πρέπει να τα κάνει recovery με κάποιο πρόγραμμα σαν το getdataback αλλιώς αν δεν έχεις δεδομένα που τα χρειάζεσαι θα κάνεις format το σκληρό σου προκειμένου να τον δουν τα win.

Το ζητημα ειναι οτι το δισκο τον ειχα σαν δυναμικο και λειτουργουσε κανονικα.Τον εβγαλα για να δοκιμασω ενα pc και οταν τον ξαναεβαλα στο δικο μου ειχα αυτο το προβλημα.

KYNIGOS
31-07-09, 09:26
Το ζητημα ειναι οτι το δισκο τον ειχα σαν δυναμικο και λειτουργουσε κανονικα.Τον εβγαλα για να δοκιμασω ενα pc και οταν τον ξαναεβαλα στο δικο μου ειχα αυτο το προβλημα.

οριστε και εικονα

crypter
31-07-09, 10:25
Boot-αρε με ενα ubuntu live cd, αν διαβασει τον σκληρο ανεκτησε ολα τα δεδομενα που θες και βαλτα σε καποιον αλλο δισκο. Οταν τελειωσεις φορμαρε παλι τον δισκο σου σε βασικο οχι δυναμικο ειτε μεσα απο την διαχειρηση δισκων των win ειτε μεσω του Gparted στην διανομη του linux.

Hackerman
31-07-09, 10:34
.... ειτε μεσω του Gparted στην διανομη του linux.

Το έχω δοκιμάσει και εγώ. Αποτέλεσμα: Δεν διαβαζόνταν με τίποτα! Όχι format με linux. Άλλο linux, άλλο Windows... Έχουν εντελώς διαφορετικά συστήματα...

KYNIGOS
31-07-09, 10:37
[QUOTE=MSofianos;2972002]Το έχω δοκιμάσει και εγώ. Αποτέλεσμα: Δεν διαβαζόνταν με τίποτα! Όχι format με linux. Άλλο linux, άλλο Windows... Έχουν εντελώς διαφορετικά συστήματα...[/QUOTαυτη τη στιγμη κανω recover με το get databack.θα βοηθησει?

Γιατι συνεβει υτο με τον δισκο μου?Λειτουργουσε κανονικα μεχρι που τον εβγαλα και τον ξαναεβαλα.Εχει να κανει επειδη τον εβαλα σε αλλο pc?Εχει να κανει με τη μητρηκη?

Hackerman
31-07-09, 10:41
Γιατι συνεβει υτο με τον δισκο μου?Λειτουργουσε κανονικα μεχρι που τον εβγαλα και τον ξαναεβαλα.Εχει να κανει επειδη τον εβαλα σε αλλο pc?Εχει να κανει με τη μητρηκη?

Μην μπλέκεις τις περιπτώσεις! Εμένα δεν λειτουργούσε λόγω διαφορετικού file system. Η δική σου περίπτωση έχει να κάνει με το δεύτερο μηχάνημα. Σου είπε τίποτα για "Επανεκκίνηση για αποθήκευση αλλαγών"?

Βασικά τι μηχάνημα είναι το δεύτερο??? (φοβάμαι ότι ίσως άλλαξε κανένα MBR...)

KYNIGOS
31-07-09, 10:43
Μην μπλέκεις τις περιπτώσεις! Εμένα δεν λειτουργούσε λόγω διαφορετικού file system. Η δική σου περίπτωση έχει να κάνει με το δεύτερο μηχάνημα. Σου είπε τίποτα για "Επαννεκίνηση για αποθήκευση αλλαγών"?

Βασικά τι μηχάνημα είναι το δεύτερο??? (φοβάμαι ότι ίσως άλλαξε κανένα MBR...)

αλλαξα μια μητρηκη σε ενα pc και εβαλα τον δευτερο σκληρο μου(αυτον που εμφανιζει το προβλημα)για να δω αν ανοιγει.Μολις τον ξανα εβαλα στον δικο μου δεν λειτουργουσε.

Hackerman
31-07-09, 10:47
αλλαξα μια μητρηκη σε ενα pc και εβαλα τον δευτερο σκληρο μου(αυτον που εμφανιζει το προβλημα)για να δω αν ανοιγει.Μολις τον ξανα εβαλα στον δικο μου δεν λειτουργουσε.

Οπότε όντως το MBR αλλάχτηκε... Κάνε αυτό που λέει ο crypter στο μήνυμα #8 με την εξής λεπτομέρεια. Κάνεις format από τα Windows... To BIOS το διαβάζει, έτσι?

KYNIGOS
31-07-09, 10:49
Οπότε όντως το MBR αλλάχτηκε... Κάνε αυτό που λέει ο crypter στο μήνυμα #8 με την εξής λεπτομέρεια. Κάνεις format από τα Windows... To BIOS το διαβάζει, έτσι?

το bios τον διαβαζει αλλα δεν γνωριζω πωσ να κανω αυτο που λεει ο crypter.Κανοντας ανακτηση δεδομενων με το getdataback,σωζοντασ τα δεδομενα του δισκου σε αλλο δισκο και κανοντασ format σε αυτον δεν θα εχω αποτελεσμα?

Hackerman
31-07-09, 10:53
Πάμε:

1)Bootαρε με linux σε live
2)Αν διαβάζει τον δίσκο σου, κάνε copy paste τα αρχεία στον καλό σκληρό...
3)Κάνε εκκίνηση από το CD των Windows ...
4)Format σε NTFS στον μη αναγνώσιμο δίσκο.(ΔΙΑΛΕΞΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ!!!)
5)Κάνε εκκίνηση στο λειτουργικό...

KYNIGOS
31-07-09, 10:55
Πάμε:

1)Bootαρε με linux σε live
2)Αν διαβάζει τον δίσκο σου, κάνε copy paste τα αρχεία στον καλό σκληρό...
3)Κάνε εκκίνηση από το CD των Windows ...
4)Format σε NTFS στον μη αναγνώσιμο δίσκο.(ΔΙΑΛΕΞΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ!!!)
5)Κάνε εκκίνηση στο λειτουργικό...



linux σε live?Που το βρισκω και πως το κανω?

Hackerman
31-07-09, 11:00
Πρώτα πρέπει να έχεις μια διανομή linux. Αν όχι, μπες στην ιστοσελίδα του ubuntu και κατέβασε μια. Επειδή θα είναι σε iso μορφή, θα χρειαστείς το πρόγραμμα που το γράφει κατευθείαν σε CD, όπως το nero...

Ύστερα όταν ξεκινήσει ο υπολογιστής σου, θα κάνεις επιλεκτική εκκίνηση από το CD του linux. Θα αρχίσει να φορτώνει και θα σου δώσει κάποιες επιλογές. Θα πάς στην πρώτη (λέει για εκκίνηση από το CD ή Δοκιμή, πάντως όχι εγκατάσταση...)

crypter
31-07-09, 11:01
linux σε live?Που το βρισκω και πως το κανω?

http://www.ubuntu.com/GetUbuntu/download

Kαι το φορματ μεσα απο linux δεν εχει κανενα απολυτως κινδυνο. Το κανω εδω και ποσα χρονια σε ποσα pc. Αρκει να μην βαλεις οτι να'ναι ρυθμισεις και πατας συνεχεια next ξερω γω ακολουθωντας την τακτικη των windows. :p
Μια χαρα ασφαλεστατα κανει format σε ntfs και εκεινο. :)

Hackerman
31-07-09, 11:05
http://www.ubuntu.com/GetUbuntu/download

Kαι το φορματ μεσα απο linux δεν εχει κανενα απολυτως κινδυνο. Το κανω εδω και ποσα χρονια σε ποσα pc. Αρκει να μην βαλεις οτι να'ναι ρυθμισεις και πατας συνεχεια next ξερω γω ακολουθωντας την τακτικη των windows. :p
Μια χαρα ασφαλεστατα κανει format σε ntfs και εκεινο. :)

Εγώ τότε δεν είχα δει αυτήν την επιλογή. Μπορεί να είναι και παλιά η διανομή (8.ΧΧ). Πάντως στον βοηθό εγκατάστασης των Windows Vista έλεγε ότι η εγκατάσταση στο συγκεκριμένο δίσκο είναι αδύνατη και το διόρθωσα με ένα format από εκεί...:hmm:

KYNIGOS
31-07-09, 12:30
Πάμε:

1)Bootαρε με linux σε live
2)Αν διαβάζει τον δίσκο σου, κάνε copy paste τα αρχεία στον καλό σκληρό...
3)Κάνε εκκίνηση από το CD των Windows ...
4)Format σε NTFS στον μη αναγνώσιμο δίσκο.(ΔΙΑΛΕΞΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ!!!)
5)Κάνε εκκίνηση στο λειτουργικό...

ευχαριστω πολυ παιδες.Ακολουθησα τη συμβουλη του alexgk εκανα recover data και τωρα διαμορφωνω ξανα το δισκο.Ολα καλα!!!!!!!!!:oneup::worthy:

alexgk
31-07-09, 23:21
Μπορείς να σώσεις τα αρχεία σου και με το Paragon Advanced Recovery CD. Κατεβάζεις το αρχείο σε μορφή iso το καις σε ένα cd και κάνεις boot από το cd. Βλέπεις τα αρχεία του σκληρού σου κανονικά και τα κάνεις αντιγραφή και επικόληση είτε στον άλλον εσωτερικό που έχεις, είτε σε κάποιον εξωτερικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.