PDA

Επιστροφή στο Forum : Critical Error σε Raid 1



harrist
31-07-09, 01:27
m/b: asus mea78-emh hdmi
hdd: seagate 320 gb
chipset:AMD 780G/SB700

εδω και μερικες μερες επαιρνα το μηνυμα critical error για την συστοιχια , σκεφτηκα λοιπον πως καποιος απο τους δίσκους μας αφηνει χρόνους.
αφου εντοπισα ποιος απο τους δύο δίσκους ειχε όλα τα δεδομενα (~50 gb) ενω ο αλλος ειχε 40gb (αυτο έγινε ξεσυνδέοντας μια τον εναν δισκο και μια τον αλλον και κανοντας boot), πήρα λοιπον σε έναν 3ο δισκο ghost file (50gb). Και εκανα φορματ και στους δύο 320αρηδες δίσκους, και ξαναρίχνω με το ghost τα 50 gb στον έναν από τους δύο, ωστε με το raid 1 να φτιαχτει και ο 2ος.
Ρυθμίζοντας στο βιος την επιλογή :ON CHIP SATA TYPE σε [SATA] έγινε boot κανονικα.
συνδέω τον 2ο δίσκο και αλλαζω την επιλογή : ON CHIP SATA TYPE σε [RAID] και προσπαθω να κάνω boot. MATAIA. το critical error ξαναεμφανιστηκε , με προτρέπει να πατησω Ctrl + F για να διορθώσω το πρόβλημα. πραγματικα το εναν δίσκο μου τον εμφανιζε προβληματικο, αλλα η μονη διέξοδο που ειχα ήταν να σβήσω το Raid και να το ξαναφτιαξω, μα σβήνοντας το χανονται και τα δεδομενα!!!(φυσικο)
αν την ξαναφτιαξω μου δείχνει πως λειτουργει κανονικα, αλλα τα δεδομενα δεν μπορω να τα περάσω γιατι το ghost 11.5 δεν μου αναγνωρίζει την συστοιχια!!!

εαν καποιος γνωριζει τι πρεπει να κανω θα ηταν μεγάλη η βοήθεια του

ΥΓ1: ολα τα παραπανω ξαναέγιναν αλλαζοντας θέση των 2 δισκων με ακριβώς ομως την ιδια συμπεριφορα

@ ADSLgr.com All rights reserved.