PDA

Επιστροφή στο Forum : Εισπρακτικές εταιρίες Τραπεζών: Μέχρι που έχουν φτάσει σε εσας?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12

apok
07-12-10, 12:47
Αρα το μονο που μπορει να σου κανουν αν δεν εχεις κατι στο ονομα σου ειναι να σου κατασχουν τη συνταξη?

Ειπα οτι μέχρι κάποιο ποσο και απο τη στιγμή που δεν ειναι κακούργημα αλλα πλημμέλημα τότε ναι δεν μπορούν να σου κανουν πολλά ;)

grande
07-12-10, 12:56
Μαλιστα, μεχρι ποιο ποσο λοιπον μπορω να επωφεληθω χωρις συνεπειες?

Αν νομίζεις οτι σε συμφέρει να χάσεις ενα σπίτι,για παράδειγμα αξίας 100000€ για ενα δάνειο 30000€ που πήρες απο την τράπεζα,τότε κάντο.
Δεν ειπε κανεις οτι συμφερει.
Παντα βαζουν x3 την εγγυηση?


Ο ιδιώτης,το πιθανοτερο είναι να σκεφτεί άλλους τρόπους για να τον ξοφλήσεις...:vava::2guns:
Και αν εσυ εισαι πιο προετοιμασμενος για ...:2guns: ?

apok
07-12-10, 13:00
Μαλιστα, μεχρι ποιο ποσο λοιπον μπορω να επωφεληθω χωρις συνεπειες?

Ρώτα έναν, καλο, δικηγόρο ;)

nos1
07-12-10, 13:19
Μαλιστα, μεχρι ποιο ποσο λοιπον μπορω να επωφεληθω χωρις συνεπειες?

Αναλόγως τα εισοδήματά σου,κάνε μια ερευνα αγοράς.


Δεν ειπε κανεις οτι συμφερει.
Παντα βαζουν x3 την εγγυηση?
Σίγουρα πάντως αρκετά παραπάνω απο το ποσό που θα ζητήσεις


Και αν εσυ εισαι πιο προετοιμασμενος για ...:2guns:
Τότε πραγματικά το ρισκάρεις για :jailed: :rolleyes:

grande
07-12-10, 13:59
Το ιδιο ρισκο εχει και ο αλλος, ομως.

nikos73gr
07-12-10, 17:15
Αν χρωστάς στην εφορία, αποτελεί ποινικό αδίκημα και μπορείς να καταλήξεις στο κελί 33 και για 1000 ευρώ.
Αν χρωστάς στις τράπεζες δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα. Ξέρω όμως οτι μπορούν να σε βάλουν στο φρέσκο για ποσά μεγαλύτερα των 200000 ευρώ ως αναγκαστικό μέτρο είσπραξης.
Αν χρωστάς όμως σε ιδιώτη και δεν πληρώνεις, μπορεί να σε χώσει φυλακή με την προυπόθεση οτι ο ίδιος θα πληρώνει για το φαγητό σου μέσα, πράγμα που δεν το κάνει κανείς.
Σήμερα οι τράπεζες δίνουν δάνεια μόνο με το σταγονόμετρο και με πολλές εγγυήσεις.
Περάσανε ανεπιστρεπτί εκείνες οι εποχές που σου στέλνανε προεγκεκριμένες κάρτες και δάνεια και σου λέγανε έλα να τα πάρεις χωρίς να μας φέρεις εκκαθαριστικό εφορίας ή τελευταία μισθοδοσία, μόνο με την ταυτότητά σου.
Οπότε φαντάζεσαι οτι στην ουσία χαρίσανε χρήματα σε ένα σωρό κοσμάκη χαμιλόμισθους, άνεργους κλπ κλπ.
Σήμερα οι εισπρακτικές εταιρείες όταν σε καλούνε σου συμπεριφέρονται σαν να είσαι κλέφτης. Όταν όμως τους λες πώς έδωσες δάνειο 15 χιλιάρικα σε κάποιον με εκκαθαριστικό 3 χιλιάρικα και χωρίς περιουσία και πώς περίμενες να στα επιστρέψει το βουλώνουν επειδή βλάκες δεν είναι.
Έχουν οι τράπεζες το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης και οφείλουν να αναλάβουν τις ευθύνες τους. Φταίει και ο κοσμάκης που ανοίχτηκε με δάνεια αλλά πες μου εσύ όταν σε κάποιον που παίρνει 400 ευρώ του πετάς 15 χιλιάρικα, δεν θα τα πάρει?
Οπότε ας αφήσουν κάποιοι άσχετοι ή βαλτοί το ειρωνικό και σαρκαστικό υφάκι στην άκρη και ας πάνε καλύτερα να πλύνουν πιάτα.
Allez allez που λέει και η Μαντάμ Σουσού! :mad:

gsenso
07-12-10, 17:58
Να μείνουν ήσυχοι οι κύριοι εισπράκτορες θα τα πάρουν τα λεφτά τους. Όταν έχουμε θα τους δώσουμε

nikos73gr
07-12-10, 18:59
Να μείνουν ήσυχοι οι κύριοι εισπράκτορες θα τα πάρουν τα λεφτά τους. Όταν έχουμε θα τους δώσουμε

σωστός!!!!
μόνο που θα περιμένουν πολύ καιρό καθότι αδύνατο λόγω έλλειψης ρευστού στην αγορά, μείωσης 12% επί του μισθού στον ιδιωτικό τομέα, τρομακτικής αύξησης της ανεργίας, εκατοντάδων χιλιάδων απούλητων και ξενοίκιαστων διαμερισμάτων.
Για όλα αυτά κατηγορώ τις τράπεζες που κάνανε το εμπόριο να ανοιχτεί υπερβολικά με βάση το πλαστικό χρήμα!
Μόλις προχτές άνοιξε ένα ακόμα τερατώδες εμπορικό κέντρο, για να ψωνίσει ποιός? και με τί λεφτά?

Revolution
07-12-10, 19:11
Βασικα αν σας ενοχλουν ξεσπαστε πανω τους, βριστε καταραστειτε απειληστε δεν μπορουν αν σας κανουν τιποτα γιατι πρωτα απ'ολα δεν μπορουν αν αποδειξουν (ακομα και αν το κυνηγησουν) οτι ησασταν ο ιδιος στο τηλεφωνο.

Ευτυχως εγω εδω και 5 χρονια δεν χρωσταω ουτε 1 ευρω σε καμια τραπεζα και μακαρι να μην πεσω στην αναγκη τους ποτε.

apok
08-12-10, 10:46
Αν χρωστάς στην εφορία, αποτελεί ποινικό αδίκημα και μπορείς να καταλήξεις στο κελί 33 και για 1000 ευρώ.
Αν χρωστάς στις τράπεζες δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα. Ξέρω όμως οτι μπορούν να σε βάλουν στο φρέσκο για ποσά μεγαλύτερα των 200000 ευρώ ως αναγκαστικό μέτρο είσπραξης.

Αμ δεν ειναι ετσι ;)
Για να αποτελέσει Ποινικο Αδίκημα πρέπει να περάσει απο το " ποινικό " πρώτα.
Για να φτάσει εκεί πρέπει να εκδικαστεί η υπόθεση απο αρμόδιο δικαστήριο.
Για να γίνει κακούργημα απο πλημέλλημα πρέπει να τηρούνται πολλές προϋποθέσεις.

Επίσης όπως ειπα και πριν η προσωποκράτηση έχει καταργηθεί (http://www.eanda.gr/forum/katargisi-tis-prosopokratisis-gia-ofeiles-pros-dimosio)

Revolution
08-12-10, 11:09
Αμ δεν ειναι ετσι ;)
Για να αποτελέσει Ποινικο Αδίκημα πρέπει να περάσει απο το " ποινικό " πρώτα.
Για να φτάσει εκεί πρέπει να εκδικαστεί η υπόθεση απο αρμόδιο δικαστήριο.
Για να γίνει κακούργημα απο πλημέλλημα πρέπει να τηρούνται πολλές προϋποθέσεις.

Επίσης όπως ειπα και πριν η προσωποκράτηση έχει καταργηθεί (http://www.eanda.gr/forum/katargisi-tis-prosopokratisis-gia-ofeiles-pros-dimosio)

To σπιτι σου ωστο (η οποιαδηποε περιουσια) μπορεις να την χασεις για οποιοδηποτε ποσο.

apok
08-12-10, 12:22
To σπιτι σου ωστο (η οποιαδηποε περιουσια) μπορεις να την χασεις για οποιοδηποτε ποσο.

Δεν ισχυρίστηκα ποτέ το αντίθετο ;)

Μιλησα καθαρά για προσωποκράτηση.. οτι πλέον ειναι αντισυνταγματικη ;)

Schumipes11
08-12-10, 16:14
Αμα σου στείλουν εξώδικο και εσύ πηγαίνεις τα λεφτά στο λογαριασμό κανονικά από ένα σημείο και μετά, τι γίνεται?, δλδ είχα 4 μήνες καθυστέρηση στην ρύθμιση οφειλών και ισχυρίστηκα αδυναμία πληρωμής δόσεων λόγω απώλειας εργασίας, αλλά εκείνοι μετράγανε κανονικά τους μήνες , και ενώ τους έστειλα και επιστολή και φωτοτυπία της κάρτας ανεργίας του ΟΑΕΔ, μου είπαν πως απορρίφθηκε το αίτημα μου για εκ νέου ρύθμιση οφειλών και ότι το μόνο που γίνεται είναι μονο αν έκανα προσημείωση ακινήτου, δλδ 7,5 επιτόκιο με 327 ευρώ το μήνα για 26 χρόνια διάρκεια αποπληρωμής για χρέος που είναι 37000 περίπου διαφορετικά ντούκου μετρητοίς όλο το ποσό!!!!!..:nono: δλδ ανάθεμα την ώρα και την στιγμή , στο όνομα μου ακίνητα δεν έχω, έχω όμως 2 ΙΧ το οποίο το 1 είναι δικό μου και το άλλο απλά είναι γραμμένο στο όνομα μου.Επίσης χρωστάω στην εφορία 2000 ευρώ αλλά δεν έχω δώσει δεκάρα γιατί δεν είχα, οπότε θέλω να ρωτήσω όσοι ξέρουν , η τράπεζα απο την στιγμή που εγώ δεν έχω πεί ότι έχω το εξώδικο στα χέρια μου τι διαδικασίες ξεκινάει??????.Η εφορία αν την καθυστερήσω λίγο ακόμα θα έχω θέμα?????

Ευχαριστώ

nos1
08-12-10, 17:13
Μαλιστα, μεχρι ποιο ποσο λοιπον μπορω να επωφεληθω χωρις συνεπειες?

Δεν ειπε κανεις οτι συμφερει.
Παντα βαζουν x3 την εγγυηση?

Και αν εσυ εισαι πιο προετοιμασμενος για ...:2guns: ?


Αμα σου στείλουν εξώδικο και εσύ πηγαίνεις τα λεφτά στο λογαριασμό κανονικά από ένα σημείο και μετά, τι γίνεται?, δλδ είχα 4 μήνες καθυστέρηση στην ρύθμιση οφειλών και ισχυρίστηκα αδυναμία πληρωμής δόσεων λόγω απώλειας εργασίας, αλλά εκείνοι μετράγανε κανονικά τους μήνες , και ενώ τους έστειλα και επιστολή και φωτοτυπία της κάρτας ανεργίας του ΟΑΕΔ, μου είπαν πως απορρίφθηκε το αίτημα μου για εκ νέου ρύθμιση οφειλών και ότι το μόνο που γίνεται είναι μονο αν έκανα προσημείωση ακινήτου, δλδ 7,5 επιτόκιο με 327 ευρώ το μήνα για 26 χρόνια διάρκεια αποπληρωμής για χρέος που είναι 37000 περίπου διαφορετικά ντούκου μετρητοίς όλο το ποσό!!!!!..:nono: δλδ ανάθεμα την ώρα και την στιγμή , στο όνομα μου ακίνητα δεν έχω, έχω όμως 2 ΙΧ το οποίο το 1 είναι δικό μου και το άλλο απλά είναι γραμμένο στο όνομα μου.Επίσης χρωστάω στην εφορία 2000 ευρώ αλλά δεν έχω δώσει δεκάρα γιατί δεν είχα, οπότε θέλω να ρωτήσω όσοι ξέρουν , η τράπεζα απο την στιγμή που εγώ δεν έχω πεί ότι έχω το εξώδικο στα χέρια μου τι διαδικασίες ξεκινάει??????.Η εφορία αν την καθυστερήσω λίγο ακόμα θα έχω θέμα?????

Ευχαριστώ

Η τράπεζα αφού παρέλθει και η ημερομηνία εξόφλησης που προφανώς θα αναφέρει στο εξώδικο,θα ενημερώσει τον Τειρεσία(αν δεν το εχει κάνει ηδη) και απο κει και πέρα είναι θέμα της τράπεζας και του αρμόδιου τμήματός της το πόσο γρήγορα θα κινηθεί ώστε να διεκδικήσει το απαιτούμενο ποσό.
Σίγουρα θα κοιτάξει τι περιουσιακά στοιχεία έχεις στην κατοχή σου,αλλα το οτι δεν έχεις στο όνομά σου ακίνητο,είναι ενα + μιας και είναι γνωστό οτι σε τέτοιες περιπτώσεις,τα αντανακλαστικά των τραπεζών λειτουργουν αστραπιαία.:rtfm:
Προσωπικά,θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το συντομότερο το θέμα με την εφορία,μιας και το κράτος και ειδικά σε τέτοιους καιρούς,δεν αστειευεται.
Νομίζω οτι αν πας να ζητήσεις ρύθμιση και αφού έχεις και κάρτα ανεργίας,έχεις αρκετές πιθανότητες να μπορέσεις να αποπληρώσεις το χρεός σου σε δόσεις.

grande
09-12-10, 10:18
Aρα το συμπερασμα ειναι πως αν χρωστας σε εφορια/τραπεζα και δεν εχεις τιποτα στο ονομα σου, δεν παθαινεις τιποτα.

apok
09-12-10, 10:44
Aρα το συμπερασμα ειναι πως αν χρωστας σε εφορια/τραπεζα και δεν εχεις τιποτα στο ονομα σου, δεν παθαινεις τιποτα.

Όχι ακριβώς

Π.χ ερχονται ανα διαστήματα για κατασχέσεις
Γινονται δικαστήρια στα οποία ή παρίστασαι ( παρουσία δικηγόρου.. άρα ένα έξοδο ) ή δικάζεσαι ερήμην.
Και φυσικα δεν μπορείς ποτέ να πάρεις κάτι στο ονομά σου

Υπάρχουν κυρώσεις.. για άλλους σημαντικές για άλλους όχι

Αυτο που τονισα πολλές φορές και ειναι ο λόγος για τον οποίο επενέβηκα στην κουβέντα ειναι οτι δεν σε βάζουν φυλακή πλεον ( υπο προϋποθέσεις βεβαια ).

grande
09-12-10, 10:54
Κατασχεσεις για πραγματα που δεν εχεις?

apok
09-12-10, 10:58
Κατασχεσεις για πραγματα που δεν εχεις?

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;;

Ερχονται για κατασχέσεις ανα διαστήματα!!
Αυτο σημαίνει οτι αν ζεις σε πολυκατοικία φαίνεσαι και ακούγεσαι.

Ειπα οτι για άλλους ειναι σημαντικές κυρώσεις και για άλλους όχι.

grande
09-12-10, 11:01
Δεν ειπα οτι δεν καταλαβαινω κατι.
Ερχονται λες λοιπον για κατασχεσεις χωρις αντικρυσμα και το προβλημα ειναι οτι τους βλεπουν οι γειτονες... ε, στα @@ σου:lol:
Κλειδωνεις τη πορτα και αστους απ εξω να χτυπανε.

Schumipes11
09-12-10, 13:15
Βασικά στενοχωριέμαι που τα κατάντησα έτσι τα οικονομικά μου, και θα σας πώ τον λόγο πέρα από τις οποιεσδήποτε νομικές κυρώσεις και όλα τα υπόλοιπα, πείτε ότι εγώ θέλω να παντρευτώ και καποια στιγμή θέλω να πάρω ένα δάνειο για να χτίσω σπίτι δεν θα μπορώ ούτε να πατήσω για πλάκα μέσα σε τράπεζα, γιατί θα έχω μαυριστεί και δεν θα μου δίνει καμία δάνειο, χώρια το ότι αν το μάθει η εκάστοτε υποψήφια νύφη, και μη γελάσετε και η πεθερά μου θα έχω μουρμούρα και από τις 2 μεριές η κοπέλα μπορεί να μην λέει τπτ αλλά θα της τα λέει η μάνα της του στύλ" Αυτός είναι ξοφλημένος, χρωστάει παντού", και "ποιον πήγες και πήρες" μας έκανες ρεζίλι οικογενειακώς και διάφορα άλλα φαντάζομαι.... Να μου πείτε πάλι από την άλλη σε σχέση με τα υπόλοιπα αυτό είναι το λιγότερο αλλά είναι γεγονός..........:evil:

grande
09-12-10, 13:20
Kαι γιατι δε βρισκεις μια νυφη που να εχει ηδη λεφτα&σπιτι οποτε δεν θα εχεις τετοια προβληματα?

Schumipes11
09-12-10, 13:44
Kαι γιατι δε βρισκεις μια νυφη που να εχει ηδη λεφτα&σπιτι οποτε δεν θα εχεις τετοια προβληματα?

Δυστυχώς αυτές που λες φίλε μου έχουν άσχημο χαρακτήρα, χώρια του ότι σε καποιον μελλοντικό καβγά μπορεί να μου πεί "Σε έβαλα στο σπίτι μου", η τπτ του στύλ σε "μαζεψα και σε έκανα άνθρωπο" , και αν το πεί αυτό όπως είμαι τα παρατάω όλα πακετάρω και μην με είδατε......Οπότε η προφανής λύση είναι κάτι ενδιάμεσο αλλα το σημαντικό είναι να μην την νοιάζουν τόσο πολύ τα οικονομικά μου αλλά να υπάρχει αγάπη και στοργή και όχι επειδή χρωστάω να μου πεί τι "μέλλον έχω μαζί σου"......γιατί μια που αγαπάει πραγματικά θα ανεχτεί τα πάντα και όλες τις καταστάσεις , εξ`άλλου τέτοιες καταστάσεις είναι και αξιόπιστα crash test σε μια σχέση και του κατα πόσο σε αγαπάει το έτερον ήμισυ η απλά είναι μαζί για να περνάει καλά.....:nono:

grande
09-12-10, 13:56
E, βρες τοτε μια με καλο χαρακτηρα.
Δεν συνεπαγεται απαραιτητα οτι πλουσια=κακος χαρακτηρας και φτωχη=καλος χαρακτηρας, αυτα ειναι κλισε των παλιων ελληνικων ταινιων:p
Σε εναν μελλοντικο καβγα ουτως ή αλλως μπορει να πει οτι θελει, εσυ δεν θα κολωσεις... θα της απαντησεις με εναν αναλογο χειμαρρο υβρεολογιων.


Οπότε η προφανής λύση είναι κάτι ενδιάμεσο αλλα το σημαντικό είναι να μην την νοιάζουν τόσο πολύ τα οικονομικά μου αλλά να υπάρχει αγάπη και στοργή και όχι επειδή χρωστάω να μου πεί τι "μέλλον έχω μαζί σου"......

Μα αν σε αγαπαει πραγματικα δεν θα εστιασει στα οποια οικονομικα σου, ουτε θα συνδιασει το μελλοντης με το οτι χρωστας.

Schumipes11
09-12-10, 14:37
Εντάξει όπως και να χει το θέμα, πιστεύω πως είναι πρακτικά ΑΔΥΝΑΤΟΝ να βρεθεί στις μέρες μας μια τέτοια κοπέλα , θα ήταν ιδανική για μένα αν υπήρχε, αλλά όλες έχουν καποιο ελλάτωμα δεν υπάρχει άνθρωπος που να είναι τέλειος.....Και οι περισσότερες θέλουν να εξασφαλιστούν οπότε αν τα οικονομικα είναι ανύπαρκτα πως θα ζήσει ας πούμε με εμένα που είναι φουλ ερωτευμένη και με αγαπάει?????Πόσες μιζέριες μπορεί μια γυναικεία καρδιά να ανεχτεί μέχρι να πεί φτάνει δεν έχω άλλο για σένα, σε αγαπάω αλλά δεν μπορώ να ζώ έτσι.....

apok
09-12-10, 14:38
ξεφύγαμε :p

grande
09-12-10, 14:49
Εντάξει όπως και να χει το θέμα, πιστεύω πως είναι πρακτικά ΑΔΥΝΑΤΟΝ να βρεθεί στις μέρες μας μια τέτοια κοπέλα , θα ήταν ιδανική για μένα αν υπήρχε, αλλά όλες έχουν καποιο ελλάτωμα δεν υπάρχει άνθρωπος που να είναι τέλειος.....Και οι περισσότερες θέλουν να εξασφαλιστούν οπότε αν τα οικονομικα είναι ανύπαρκτα πως θα ζήσει ας πούμε με εμένα που είναι φουλ ερωτευμένη και με αγαπάει?????Πόσες μιζέριες μπορεί μια γυναικεία καρδιά να ανεχτεί μέχρι να πεί φτάνει δεν έχω άλλο για σένα, σε αγαπάω αλλά δεν μπορώ να ζώ έτσι.....

Mελοδραματικο ακουγεται:cry:

Μου θυμιζεις τα Ανεμοδαρμενα Υψη, οπου η πρωταγωνιστρια δεν ακολουθησε το δρομο της καρδιας της διοτι ο αγαπημενος της ηταν θεοφτωχος, οποτε παντρευτηκε εναν πλουσιο νεο για να εξασφαλιστει:(:cry:




(Αργοτερα βεβαια ο πτωχος νεος πλουτισε και επεστρεψε να παρει την εκδικηση του, χεχε:twisted:)

nikos73gr
11-12-10, 11:51
Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;;

Ερχονται για κατασχέσεις ανα διαστήματα!!
Αυτο σημαίνει οτι αν ζεις σε πολυκατοικία φαίνεσαι και ακούγεσαι.

Ειπα οτι για άλλους ειναι σημαντικές κυρώσεις και για άλλους όχι.

εμ δεν έρχονται. σε μένα τουλάχιστον και σε άλλους γνωστούς που έχουν να πληρώσουν κάτι αιώνες.
ίσως επειδή δεν έχουμε περιουσιακά στοιχεία.

........Auto merged post: nikos73gr πρόσθεσε 6 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όχι ακριβώς

Π.χ ερχονται ανα διαστήματα για κατασχέσεις
Γινονται δικαστήρια στα οποία ή παρίστασαι ( παρουσία δικηγόρου.. άρα ένα έξοδο ) ή δικάζεσαι ερήμην.
Και φυσικα δεν μπορείς ποτέ να πάρεις κάτι στο ονομά σου

Υπάρχουν κυρώσεις.. για άλλους σημαντικές για άλλους όχι

Αυτο που τονισα πολλές φορές και ειναι ο λόγος για τον οποίο επενέβηκα στην κουβέντα ειναι οτι δεν σε βάζουν φυλακή πλεον ( υπο προϋποθέσεις βεβαια ).

Ναι η προσωποκράτηση για χρέη προς το δημόσιο έχει κριθεί αντισυγματική αλλά το Δημόσιο συνεχίζει και κυνηγάει με καταργημένους νόμους.
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4566064&ct=1

RZV 75
24-12-10, 21:26
Καλα Χριστουγενα και καλεσ εορτεσ σε ολουσ οσουσ χροστανε

sdikr
24-12-10, 21:30
Καλα Χριστουγενα και καλεσ εορτεσ σε ολουσ οσουσ χροστανε

Και μαύρα Χριστούγεννα σε όσους τους χρωστάνε;

Όπως και να έχεις καλά Χριστούγεννα

prodromosfan
24-12-10, 21:45
SHM ναι αυτα ειναι
btw φτιαχνω την περιφημη πιτσα μου. :D

29gk
24-12-10, 21:55
http://daneia-kartes.zedo.gr/pages/odigos-gia-archarious-aschetous.php

Kiki999
03-01-11, 18:23
Σήμερα με ενημέρωσαν από τη δουλειά μου ότι, λόγω ενός νέου νόμου, δε μπορούν πλέον να μου πληρώνουν το μισθό μου μετρητοίς, αλλά μόνο σε τράπεζα.
Και επειδή η επιχείρηση συνεργάζεται μόνο με μια τράπεζα, και δε μπορεί να κάνει εξαίρεση για εμένα, θα μου πληρώνουν το μισθό μου στην τράπεζα που πέρισυ έβαλε χέρι στο μισθό μου κανονικά, και δε συμμορφώθηκε ούτε και μετά τη γραπτή σύσταση του τραπεζικού διαμεσολαβητή!

Ωραία μπήκε ο χρόνος :(

Undisputed
03-01-11, 19:42
Σήμερα με ενημέρωσαν από τη δουλειά μου ότι, λόγω ενός νέου νόμου, δε μπορούν πλέον να μου πληρώνουν το μισθό μου μετρητοίς, αλλά μόνο σε τράπεζα.
Και επειδή η επιχείρηση συνεργάζεται μόνο με μια τράπεζα, και δε μπορεί να κάνει εξαίρεση για εμένα, θα μου πληρώνουν το μισθό μου στην τράπεζα που πέρισυ έβαλε χέρι στο μισθό μου κανονικά, και δε συμμορφώθηκε ούτε και μετά τη γραπτή σύσταση του τραπεζικού διαμεσολαβητή!



Οσο σκληρη απάντηση μου και αν φαίνεται, ας προσέχαμε ολοι τι ψηφίζαμε τοσα χρόνια. Εχουμε ακριβως οτι μας αξιζει. ΑΚΡΙΒΩΣ

Seitman
03-01-11, 19:50
Έπρεπε να τους κάνεις μήνυση/αγωγή kiki999 και να τα ζητήσεις πίσω εντόκως

Kiki999
03-01-11, 20:25
Έπρεπε να τους κάνεις μήνυση/αγωγή kiki999 και να τα ζητήσεις πίσω εντόκως

Και να τους είχα κάνει, για τη μια φορά που μου κράτησαν 900 ευρώ, θα έκανε 10 χρόνια για να τελεσιδικήσει. Τώρα να μου πεις τι θα κάνω, που θα βάζουν χέρι στο μισθό μου κάθε μήνα. Δεν την παλεύω...........

Seitman
03-01-11, 20:36
Δεν πειράζει... Θα το έκαναν μια φορά. Αλλά εσύ θα έπαιρνες πίσω €900 με τόκους 10 ετών συν το ποσό που θα σου επιδικάζονταν από το αστικό (αγωγή)

HELL_pegaSOS
03-01-11, 21:41
Νομίζω δεν έχουν δικαίωμα να σου πάρουν χρήματα από τον λογαριασμό χωρίς συγκατάθεση / υπογραφή.
Ακόμη και στο δημόσιο να είναι οι οφειλές, πρέπει να υπάρξει ολόκληρη διαδικασία...


Γνωστός χρωστάει της Μιχαλούς σε 4-5 τράπεζες , αλλα πληρώνεται από το δημόσιο σε τράπεζα στην οποία χρωστάει κάρτες , δάνεια, και δεν του έχουν αγγίξει τίποτα. Παρότι έχει κυρήξει στάση πληρωμών.

Kiki999
03-01-11, 23:17
Νομίζω δεν έχουν δικαίωμα να σου πάρουν χρήματα από τον λογαριασμό χωρίς συγκατάθεση / υπογραφή.
Ακόμη και στο δημόσιο να είναι οι οφειλές, πρέπει να υπάρξει ολόκληρη διαδικασία...

Γνωστός χρωστάει της Μιχαλούς σε 4-5 τράπεζες , αλλα πληρώνεται από το δημόσιο σε τράπεζα στην οποία χρωστάει κάρτες , δάνεια, και δεν του έχουν αγγίξει τίποτα. Παρότι έχει κυρήξει στάση πληρωμών.

Γενικά ισχύει αυτό, αλλά στα ψιλά γράμματα κάθε δανειακής σύμβασης γράφει ότι "εξουσιοδοτώ την τράπεζα να χρεώνει οποιονδήποτε λογαριασμό είχα, έχω ή θα έχω", και θεωρούν ότι είναι καλυμμένοι να το κάνουν. Σαφώς βέβαια δε μπορεί κανένας συμβατικός όρος να υπερισχύει του νόμου, αλλά άντε βγάλε άκρη........

Ο γνωστός σου είναι τυχερός, η πιο συνηθισμένη περίπτωση είναι να βάζουν χέρι στο μισθό, είναι τόσα τα περιστατικά που έχουν γίνει και επερωτήσεις στη βουλή.

HELL_pegaSOS
04-01-11, 01:29
Μίλησα με αφορμή αυτό που είπες για το θέμα με άτομο που έχει ζεματιστεί από τα δάνεια φίλο του ίδιουα ατόμου που ανέφερα, και είπε ότι δεν γίνεται αυτό εκτός κι αν υπογράψει ο πολίτης.

Οι τράπεζες το συνηθίζουν να ζητάνε τέτοιες υπογραφές για να εξασφαλιστουν αλλα δεν είναι υποχρεωμένος ο δανειολήπτης να υπογράψει.

Μήπως σου υποκλέψανε-σε ξεγελάσανε με καμία υπογραφή ανάμεσα στις πολλές που ζητάνε για το παραμικρό έγγραφο?

Kiki999
04-01-11, 08:29
Μίλησα με αφορμή αυτό που είπες για το θέμα με άτομο που έχει ζεματιστεί από τα δάνεια φίλο του ίδιουα ατόμου που ανέφερα, και είπε ότι δεν γίνεται αυτό εκτός κι αν υπογράψει ο πολίτης.

Οι τράπεζες το συνηθίζουν να ζητάνε τέτοιες υπογραφές για να εξασφαλιστουν αλλα δεν είναι υποχρεωμένος ο δανειολήπτης να υπογράψει.

Μήπως σου υποκλέψανε-σε ξεγελάσανε με καμία υπογραφή ανάμεσα στις πολλές που ζητάνε για το παραμικρό έγγραφο?

Είναι μέσα στο στάνταρ κείμενο της σύμβασης, τόσο για δάνεια όσο και για κάρτες, σε όλες τις τράπεζες. Άρα υπογράφοντας τη σύμβαση υπογράφεις κι αυτό.

RZV 75
05-01-11, 06:55
ναι,ειπαρχει αφτοσ ο νομοσ,και σε μενα συμβαινει το ιδιο,αλλα μιλισα με τον αφεντικο του ειπα ξεκαταρα οτι δεν μπορω να παω να ανοιξο λογαριασμο σε εκεινη την τραπεζα ,και δεν μπορω να συνεργαστο με την συγγεκριμενηη επειδη χρωσταο και τα παω σε αλλη τραπεζα .Το αποτελεσμα -καθε τελοσ του μηνα περνο μετριτησ τα λεφτα ,παω στην τραπεζα ,κανο καθατεση οσ μιστοδοσια εκ μερουσ τησ εταιρεια ,και αμεσοσ απο το μηχανιμα τα τραβαω τα λεφτα.Παω στην εταιρια τουσ δινω το χαρτι τησ καθατεσησ και ολλα ο.κ. Σε αφτην την τραπεζα δεν χρωσταο βεβαια.Το αλλο που μπορεισ να προσπατισεισ να κανεισ ειναι να πασ στην τραπεζα που θελει ο αφεντησ σου και να ανοιξεισ ""λογαριασμοσ μιστοδοσιασ"" αλλο απο αφτο που εχεισ .να εχεισ ενα απλο λογαριασμοσ (που εχεισ ιδη)και ενα λογ. μιστοδοσιασ

Kiki999
05-01-11, 12:21
ναι,ειπαρχει αφτοσ ο νομοσ,και σε μενα συμβαινει το ιδιο,αλλα μιλισα με τον αφεντικο του ειπα ξεκαταρα οτι δεν μπορω να παω να ανοιξο λογαριασμο σε εκεινη την τραπεζα ,και δεν μπορω να συνεργαστο με την συγγεκριμενηη επειδη χρωσταο και τα παω σε αλλη τραπεζα .Το αποτελεσμα -καθε τελοσ του μηνα περνο μετριτησ τα λεφτα ,παω στην τραπεζα ,κανο καθατεση οσ μιστοδοσια εκ μερουσ τησ εταιρεια ,και αμεσοσ απο το μηχανιμα τα τραβαω τα λεφτα.Παω στην εταιρια τουσ δινω το χαρτι τησ καθατεσησ και ολλα ο.κ. Σε αφτην την τραπεζα δεν χρωσταο βεβαια.Το αλλο που μπορεισ να προσπατισεισ να κανεισ ειναι να πασ στην τραπεζα που θελει ο αφεντησ σου και να ανοιξεισ ""λογαριασμοσ μιστοδοσιασ"" αλλο απο αφτο που εχεισ .να εχεισ ενα απλο λογαριασμοσ (που εχεισ ιδη)και ενα λογ. μιστοδοσιασ

Ο λογαριασμός ήταν μισθοδοσίας. Και όταν πήγα να κάνω ανάληψη, είχαν ήδη δεσμεύσει το το μισθό πριν τον βάλει ο εργοδότης μου. Άστα.......

RZV 75
05-01-11, 17:30
οποτε στην προτη επιλογη -αλλη τραπεζα -ο νομοσ λεει -πληρομη μεσο τραπεζησ οποτε ζητα να πληροτεισ σε αλλη τραπεζα η να παρεισ τα λεφτα και να τα καθατεσισ εσυ , και να πασ αποδειξη οποσ κανω εγω
και εαν δεν θελει μην υπογραφεισ το χαρτι τησ μισθοδοσιασ

aroutis
05-01-11, 17:33
RZV 75 σε παρακαλώ σεβάσου τους ανθρώπους που διαβάζουν αυτό το thread και γράψε με τρόπο που ειναι ευκατανόητος και όχι σαν να βαριέσαι.

Ευχαριστώ.

morteshadow
27-01-11, 12:14
Έχουμε κανένα νέο για αυτές τις λεγόμενες "Εταιρίες" ?

nikos73gr
01-02-11, 03:11
έχουμε!
καταρχήν βρήκα καλό -ελπίζω- δικηγόρο που προσφέρθηκε άμμισθα να με στηρίξει και με παρότρυνε αν με ξαναοχλήσουν τηλεφωνικά να τους πώ να μιλήσουν μαζί του.
Σήμερα λοιπόν μετά από μήνες αποφάσισα να απαντήσω στο κινητό μου σε κάποιο νούμερο που με καλούσε 3 φορές καθημερινά.
Πρόκειται για μεγάλο δικηγορικό γραφείο που εκπροσωπεί στη δική μου περίπτωση τράπεζα που πρόσφατα έκλεισε τα μισά υποκαταστήματά της στην Ελλάδα και έχει καταστήσει λιξηπρόθεσμη μια οφειλή μου που είναι λίγο κάτω από 10,000 ευρώ.
Στην δικηγορίνα (μπορεί να ήταν και απλή υπάλληλος) ξεκαθάρισα οτι αυτή την στιγμή είμαι άνεργος χωρίς εισόδημα και οτι από τον απρίλιο που ξαναπιάνω δουλειά θα συνεχίσω την τακτική πληρωμή του χρέους.
Η απάντησή της ήταν (κάτι που ξαναείπαν πριν 2 χρόνια) οτι η τράπεζα δεν έχει άλλη υπομονή, και αν σκόπευα να εξοφλήσω το 4ψήφιο υπόλοιπο σε μια ή δύο δόσεις (!!!).
Της υπενθύμισα οτι μόλις της είπα οτι είμαι άνεργος μέχρι τον απρίλιο οπότε αυτό που μου ζητάει είναι παράλογο και αν είχα διαθέσιμο αυτό το ποσό δεν θα κάναμε αυτή την κουβέντα.
Της είπα να μιλήσει με το δικηγόρο μου και η αντίδρασή της ήταν η ακόλουθη:
-γιατί να πληρώσω δικηγόρο και να μην δώσω τα λεφτά "πίσω".
-είμαι κλέφτης
-να πληρώσουν συγγενείς μου (οι οποίοι ούτε εγγυητές είναι, ούτε και "χάρηκαν" αυτό το δάνειο)
-να κρατήσω τον αριθμό τους γιατί θα τον χρειαστώ τις επόμενες μέρες (απειλή).
-οτι έχουν κάθε δικαίωμα να παρενοχλούν συγγενικά μου πρόσωπα για δικές μου οφειλές εφόσον εγώ δεν απαντάω στο τηλέφωνο.
Η συνομιλία κράτησε 10 λεπτά όπου το ρεζουμέ ήταν να κόψω το λαιμό μου και να βρω λεφτά.
Στη συνέχεια επικοινώνησα με το δικηγόρο μου και του τα είπα όλα αναλυτικά. Θα με ενημερώσει αύριο για την επικοινωνία μαζί τους αν και με προειδοποίησε οτι αν δεν πάρουν από λόγια (η πρακτική τους είναι παράνομη, μαφιόζικη και προσβλητική), θα προχωρήσουμε σε εξώδικο.
Θα σας ενημερώσω πώς πήγαν τα πράγματα.
Αν κάποιος/κάποιοι έχουν πέσει θύματα ανάλογης συμπεριφοράς, μπορούν να μου στείλουν μήνυμα off line, αν ενδιαφέρονται να προχωρήσουμε κάποια στιγμή σε ομαδικές αγωγές.

........Auto merged post: nikos73gr πρόσθεσε 48 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;;

Ερχονται για κατασχέσεις ανα διαστήματα!!
Αυτο σημαίνει οτι αν ζεις σε πολυκατοικία φαίνεσαι και ακούγεσαι.

Ειπα οτι για άλλους ειναι σημαντικές κυρώσεις και για άλλους όχι.

Από την στιγμή που δεν έχεις περιουσιακό στοιχείο και μένεις σε σπίτι/διαμέρισμα που δεν είναι δικό σου (πχ γονείς), δηλαδή νομικά θεωρείσαι φιλοξενούμενος, κανείς δεν μπορεί να έρθει και να μπει σε ξένο σπίτι για χρέη τρίτου. Είναι παράνομο!
Τί θα κάνουν δηλαδή? θα κατασχέσουν ας πούμε το πλυντήριο πιάτων ή την καφετιέρα ή την τηλεόραση που δεν ανήκουν στον οφειλέτη, δεν τα έχει αγοράσει ο ίδιος, μόνο και μόνο επειδή τα χρησιμοποιεί και αυτός?
Τώρα από την άλλη αν έχει δηλώσει ο οφειλέτης στην εφορία στη δήλωσή του οτι κατέχει αντικείμενα που αποτελούν περιουσιακό στοιχείο όπως αντίκες, ακριβοί πίνακες ζωγραφικής, εκεί μάλλον το θέμα σηκώνει κουβέντα.
Όπως και το αν ο οφειλέτης μέσω της κάρτας που κατέστη ληξιπρόθεσμη αγόρασε σχετικά πρόσφατα μια τηλεόραση 50αρα LCD με ενισχυτή SURROUND των 2000 ευρώ συνολικά, και εκεί ίσως σηκώνει κουβέντα.
Αλλά το να κατάσχει η τράπεζα πράγματα που δεν ανήκουν στον οφειλέτη, σε σπίτι που δεν του ανήκει, μόνο και μόνο επειδή τα χρησιμοποιεί μαζί με τους γονείς του, είναι παράνομο.
Όπως και από την άλλη να έρθει και να πάρει ας πούμε μια τηλεόραση 8ετίας που σήμερα δεν αξίζει ούτε 20 ευρώ και που μέχρι και ο γύφτος από το Λιόσια θέλει λεφτά για να την μαζέψει, μου φαίνεται ανώφελο.
Τώρα, αν κάποιος γνωρίζει να συνέβησαν ανάλογες περιπτώσεις, ας μας ενημερώσει! :respekt:

HELL_pegaSOS
01-02-11, 14:42
Γνωστός μένει σε σπίτι ιδιόκτητο, εξ αδιαιρέτου που δνε έχουν γίνει ακόμα οι μοιρασιές, είναι πολλοί οι δικαιούχοι αλλα τα ακίνητα που έχουν χτιστεί βρίσκονται από 20+ χρόνια.

Το μόνο που μπορούν να πάρουν επειδή είναι στο όνομα τους είναι το σπίτι , το οποίο έιναι και παλιό και χρειάζεται κάτι χρόνια μεχρι να ξεκαθαριστεί το τι ανήκει σε ποιον από το εξ αδιαιρέτου οικόπεδο. Κατα βάση καλύτερα να το πάρουν και να μείνει στο νοίκι λέει, αρκεί να σταματήσοπυν να τον πρήζουν.:lol:

Γενικά νομίζω με τα εξ αδιαιρέτου οι τράπεζες μέχρι να τα τινάξει ο οφειλέτης δεν ασχολούνται με τέτοιες υποθέσιες όταν το ακίνητο είναι μικρής μεταπωλητικής αξίας και υπάρχουν και χρονοβόρα, κοστοβόρα εμπόδια στην μέση. Επομένως οι οφειλέτες μπορούν παρ όλες τις απειλές και τα τηλεφωνήματα να τους ξεπληρώσουν σε είδος...
Κατά λέξη: "Πάρτε τα @@ μου"

nikos73gr
01-02-11, 15:38
Γνωστός μένει σε σπίτι ιδιόκτητο, εξ αδιαιρέτου που δνε έχουν γίνει ακόμα οι μοιρασιές, είναι πολλοί οι δικαιούχοι αλλα τα ακίνητα που έχουν χτιστεί βρίσκονται από 20+ χρόνια.

Το μόνο που μπορούν να πάρουν επειδή είναι στο όνομα τους είναι το σπίτι , το οποίο έιναι και παλιό και χρειάζεται κάτι χρόνια μεχρι να ξεκαθαριστεί το τι ανήκει σε ποιον από το εξ αδιαιρέτου οικόπεδο. Κατα βάση καλύτερα να το πάρουν και να μείνει στο νοίκι λέει, αρκεί να σταματήσοπυν να τον πρήζουν.:lol:

Γενικά νομίζω με τα εξ αδιαιρέτου οι τράπεζες μέχρι να τα τινάξει ο οφειλέτης δεν ασχολούνται με τέτοιες υποθέσιες όταν το ακίνητο είναι μικρής μεταπωλητικής αξίας και υπάρχουν και χρονοβόρα, κοστοβόρα εμπόδια στην μέση. Επομένως οι οφειλέτες μπορούν παρ όλες τις απειλές και τα τηλεφωνήματα να τους ξεπληρώσουν σε είδος...
Κατά λέξη: "Πάρτε τα @@ μου"

Αυτό είναι αλήθεια. Και με την μεγάλη κρίση που υπάρχει στην αγορά ακινήτων, πολύ αμφιβάλλω αν οι τράπεζες προχωρήσου σε κατάσχεση ενός παλιού κτιρίου ή διαμερίσματος που θα τους μείνει στα αζήτητα. Μάλλον θα κυνηγήσουν τα φιλέτα.
Αν και είναι άλλη περίπτωση, ένας γνωστός μου χρωστάει σε διάφορες τράπεζες 50 χιλιάρικα. Έχει κάνει στάση πληρωμών εδώ και 3 χρόνια και το μόνο που έχει δηλώσει στην εφορία σαν δικό του είναι ένα αλιευτικό σκάφος που αγόρασε πρόσφατα για 2 χιλιάρικα. Μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει καμία κίνηση από τις τράπεζες (τί να την κάνουν την ψαρότατρα?) πέρα από τα συνήθη απειλητικά τηλεφωνήματα για αναζήτηση ρευστού.

amoydar
01-02-11, 15:39
Ο πατέρας είχε κάτι κάρτες σε τράπεζες. Τις είχε χρεώσει καμπόσο μέχρι το 2007 αλλά δεν είχε αφήσει κάτι ληξιπρόθεσμο και πλήρωνει κανονικά τις δόσεις του. Το 2007 αρρωσταίνει και κάνει εγχείρηση καρδίας - ανοιχτής καρδίας. Από εκείνη την ημέρα και μετά σταμάτησε να πληρώνει προφανώς καθώς σταμάτησε και να δουλεύει . Λόγω της κατάστασης δεν μπορούσε να κάνει την δουλειά που έκανε πριν και από τότε δεν έχει εργαστεί ξανά. Ενημέρωσε τις τράπεζες πως δεν μπορεί πλέον να πληρώσει όλο το ποσό και αν θέλουν να διακανονίσουν τι μισό ποσό με πολλές δόσεις για να το εξοφλεί σιγά σιγά. Δεν θέλησαν ποτέ και οι εισπρακτικές έπερναν κάθε μέρα σχεδόν τηλέφωνο επί 2 χρόνια. Κάθε φορά γινόταν ο ίδιος διάλογος καθώς το σήκωνα εγώ τις περισσότερες φορες .
- Για σας θέλουμε τον κ. Τάδόπουλο
- Δεν τον γνωρίζω
- Δεν είναι η οικία του εκεί ?
- Δεν ξέρω, εσείς πια είστε?
- Να καλούμε από δικηγορικό γραφείο.
- Εϊστε δικηγόρος εσείς δηλαδή ?
- Όχι είμαι υπαλληλλος εδώ...
- Α κατάλαβα, επειδή κυρία μου τα δικηγορικά ζητήματα δε λύονοται τηλεφωνικά μου λέτε τη διεύθυνση σας .
-Μα, μου , σου , του. Ο κ. Ταδόπουλος?
- Μα δε ξέρω σας είπα ποιος είναι.
Εκέι το κλεινανε συνήθως. Τελευταία αραιώσαν αρκετά τα τηλέφωνα. Ψηφίστικε ο νόμος Κατσέλη και ο δικηγόρος είπε του father που ίσως ανήκει στις ελάχιστες περιπτώσεις που μάλον τελικά δεν θα εξοφλήσει τίποτα στις τράπεζες . Το χειρότερο που μπορεί να του εκδικάσει το δικαστήριο είναι να εξοφλήσει σύνολο 400€ σε διάτημασ 3-4 χρόνια. Ενώ σταμάτησαν πάιρνουν τελευταία εμφανίστηκαν ξανά με το επιχείρημα πως αυτοί έχουν καλύτερο διακανονισμό από αυτό που θα ορίσει ο νόμος και να πάει από εκεί να τα βρουν κτλ. Τώρα πια τους λέει ξεκάθαρα πως μπορούν να πάρουν τα @@ του και πως άσκοπα τον ενοχλούν καθώς το θέμα θα λυθεί δικαστικά σύντομα.

nikos73gr
01-02-11, 16:37
Ο πατέρας είχε κάτι κάρτες σε τράπεζες. Τις είχε χρεώσει καμπόσο μέχρι το 2007 αλλά δεν είχε αφήσει κάτι ληξιπρόθεσμο και πλήρωνει κανονικά τις δόσεις του. Το 2007 αρρωσταίνει και κάνει εγχείρηση καρδίας - ανοιχτής καρδίας. Από εκείνη την ημέρα και μετά σταμάτησε να πληρώνει προφανώς καθώς σταμάτησε και να δουλεύει . Λόγω της κατάστασης δεν μπορούσε να κάνει την δουλειά που έκανε πριν και από τότε δεν έχει εργαστεί ξανά. Ενημέρωσε τις τράπεζες πως δεν μπορεί πλέον να πληρώσει όλο το ποσό και αν θέλουν να διακανονίσουν τι μισό ποσό με πολλές δόσεις για να το εξοφλεί σιγά σιγά. Δεν θέλησαν ποτέ και οι εισπρακτικές έπερναν κάθε μέρα σχεδόν τηλέφωνο επί 2 χρόνια. Κάθε φορά γινόταν ο ίδιος διάλογος καθώς το σήκωνα εγώ τις περισσότερες φορες .
- Για σας θέλουμε τον κ. Τάδόπουλο
- Δεν τον γνωρίζω
- Δεν είναι η οικία του εκεί ?
- Δεν ξέρω, εσείς πια είστε?
- Να καλούμε από δικηγορικό γραφείο.
- Εϊστε δικηγόρος εσείς δηλαδή ?
- Όχι είμαι υπαλληλλος εδώ...
- Α κατάλαβα, επειδή κυρία μου τα δικηγορικά ζητήματα δε λύονοται τηλεφωνικά μου λέτε τη διεύθυνση σας .
-Μα, μου , σου , του. Ο κ. Ταδόπουλος?
- Μα δε ξέρω σας είπα ποιος είναι.
Εκέι το κλεινανε συνήθως. Τελευταία αραιώσαν αρκετά τα τηλέφωνα. Ψηφίστικε ο νόμος Κατσέλη και ο δικηγόρος είπε του father που ίσως ανήκει στις ελάχιστες περιπτώσεις που μάλον τελικά δεν θα εξοφλήσει τίποτα στις τράπεζες . Το χειρότερο που μπορεί να του εκδικάσει το δικαστήριο είναι να εξοφλήσει σύνολο 400€ σε διάτημασ 3-4 χρόνια. Ενώ σταμάτησαν πάιρνουν τελευταία εμφανίστηκαν ξανά με το επιχείρημα πως αυτοί έχουν καλύτερο διακανονισμό από αυτό που θα ορίσει ο νόμος και να πάει από εκεί να τα βρουν κτλ. Τώρα πια τους λέει ξεκάθαρα πως μπορούν να πάρουν τα @@ του και πως άσκοπα τον ενοχλούν καθώς το θέμα θα λυθεί δικαστικά σύντομα.

Από τη μια στενοχωρήθηκα για το πρόβλημα υγείας του πατέρα σου και για ότι ακολούθησε από τις τράπεζες, χαίρομαι όμως που ο νέος νόμος τους έβαλε στη θέση τους. Υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων με γενικευμένο καρκίνο που δεν μπορούν να εργαστούν και οι απειλές και οχλήσεις των εισπρακτικών εταιρειών και των δικηγορικών γραφείων σίγουρα χειροτερεύουν περισσότερο την κατάστασή τους. Δεν έχει έρθει η ώρα να πληρώσουν κάποιοι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.