PDA

Επιστροφή στο Forum : Εισπρακτικές εταιρίες Τραπεζών: Μέχρι που έχουν φτάσει σε εσας?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12

nikos73gr
02-02-11, 15:04
Λοιπόν παιδιά έχω νέα. Ο δικηγόρος μου επικοινώνησε με το εν λόγω δικηγορικό γραφείο που είχε "αναλάβει" την υπόθεσή μου απειλώντας και πιέζοντας συγγενικά μου πρόσωπα να πληρώσουν τις δικές μου οφειλές.
Ακούγοντας οτι τηλεφωνεί δικηγόρος του θύματος, στην αρχή έλεγαν ότι όλοι είναι απασχολημένοι και δεν μπορούσαν να μιλήσουν αλλά στο τέλος εμφανίστηκε κάποιος δικηγόρος που τα μάσαγε και δεν ήξερε πώς να τα καλύψει. Ενημερώθηκε οτι η συμπεριφορά τους είναι παράνομη σύμφωνα με το νόμο 3869 που απαγορεύει οποιονδήποτε να ενοχλεί συγγενείς του οφειλέτη, να προσεγγίζει γείτονες, τον εργοδότη ή μέλη της οικογένειάς του.
Η υφιστάμενη νομοθεσία, προβλέπει πρόστιμα τα οποία μπορούν να φτάσουν ακόμη και τις 500.000 ευρώ για τις εισπρακτικές εταιρείες που θα παραβιάζουν τον νόμο. Αυτά τα πρόστιμα θα επιβάλλονται πλέον ακόμη και σε τράπεζες σε περίπτωση που προχωρούν σε αντίστοιχες παραβάσεις.
Ο νόμος αυτός περιορίζει και τους δικηγόρους, σε μια προσπάθεια να αποτραπούν φαινόμενα μεταφοράς των αθέμιτων εισπρακτικών μεθοδεύσεων σε δικηγορικά γραφεία. (η περίπτωσή μου)

Τον προειδοποίησε οτι θα προβώ σε μήνυση και αγωγή και δεν ήξεραν πώς να τα μασήξουν.
Μέσα στις επόμενες μέρες θα συναντηθούμε ώστε να μου δώσει έγγραφα να τα προσκομίσω στις τράπεζες ώστε να προχωρήσω σε ρύθμιση.

Επειδή είμαι σίγουρος οτι αρκετοί από όσους συμμετέχουν στο συγκεκριμένο thread ή απλά το διαβάζουν, περνάνε χειρότερες καταστάσεις και από μένα, so stay tuned!
Είμαι αποφασισμένος να εξαντλήσω όλα τα νόμιμα περιθώρια! :rtfm:

http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=fileinfo&id=226

morteshadow
03-02-11, 01:26
Λοιπόν παιδιά έχω νέα. Ο δικηγόρος μου επικοινώνησε με το εν λόγω δικηγορικό γραφείο που είχε "αναλάβει" την υπόθεσή μου απειλώντας και πιέζοντας συγγενικά μου πρόσωπα να πληρώσουν τις δικές μου οφειλές.
Ακούγοντας οτι τηλεφωνεί δικηγόρος του θύματος, στην αρχή έλεγαν ότι όλοι είναι απασχολημένοι και δεν μπορούσαν να μιλήσουν αλλά στο τέλος εμφανίστηκε κάποιος δικηγόρος που τα μάσαγε και δεν ήξερε πώς να τα καλύψει. Ενημερώθηκε οτι η συμπεριφορά τους είναι παράνομη σύμφωνα με το νόμο 3869 που απαγορεύει οποιονδήποτε να ενοχλεί συγγενείς του οφειλέτη, να προσεγγίζει γείτονες, τον εργοδότη ή μέλη της οικογένειάς του.
Η υφιστάμενη νομοθεσία, προβλέπει πρόστιμα τα οποία μπορούν να φτάσουν ακόμη και τις 500.000 ευρώ για τις εισπρακτικές εταιρείες που θα παραβιάζουν τον νόμο. Αυτά τα πρόστιμα θα επιβάλλονται πλέον ακόμη και σε τράπεζες σε περίπτωση που προχωρούν σε αντίστοιχες παραβάσεις.
Ο νόμος αυτός περιορίζει και τους δικηγόρους, σε μια προσπάθεια να αποτραπούν φαινόμενα μεταφοράς των αθέμιτων εισπρακτικών μεθοδεύσεων σε δικηγορικά γραφεία. (η περίπτωσή μου)

Τον προειδοποίησε οτι θα προβώ σε μήνυση και αγωγή και δεν ήξεραν πώς να τα μασήξουν.
Μέσα στις επόμενες μέρες θα συναντηθούμε ώστε να μου δώσει έγγραφα να τα προσκομίσω στις τράπεζες ώστε να προχωρήσω σε ρύθμιση.

Επειδή είμαι σίγουρος οτι αρκετοί από όσους συμμετέχουν στο συγκεκριμένο thread ή απλά το διαβάζουν, περνάνε χειρότερες καταστάσεις και από μένα, so stay tuned!
Είμαι αποφασισμένος να εξαντλήσω όλα τα νόμιμα περιθώρια! :rtfm:

http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=fileinfo&id=226

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.Θέλω να που πεις και κάτι άλλες λεπτομέρειες μέσω pm.Ενδιαφέρων τα όσα είπες,θέλει ένα φιλαράκι μου να κινηθεί νομικά και αυτός λόγου ότι τον απέλυσαν από την δουλειά του.

nikos73gr
03-02-11, 04:04
Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.Θέλω να που πεις και κάτι άλλες λεπτομέρειες μέσω pm.Ενδιαφέρων τα όσα είπες,θέλει ένα φιλαράκι μου να κινηθεί νομικά και αυτός λόγου ότι τον απέλυσαν από την δουλειά του.

στείλε pm σχετικά με τις απορίες σου.

traderman
21-02-11, 12:54
http://alampasis.blogspot.com/search/label/%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%A9%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3%20%CE%9A%CE%91%CE%A1%CE%A4%CE%95%CE%A3%20-%20%CE%94%CE%91%CE%9D%CE%95%CE%99%CE%91

nikos73gr
24-02-11, 21:00
http://alampasis.blogspot.com/search/label/%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%A9%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3%20%CE%9A%CE%91%CE%A1%CE%A4%CE%95%CE%A3%20-%20%CE%94%CE%91%CE%9D%CE%95%CE%99%CE%91



ένα μεγάλο μπράβο στο συντάκτη του ιστολογίου καθώς και στο μέλος που το αναδημοσίευσε. αποτελεί τη Βίβλο των οφειλετών και οφείλουμε να το μάθουμε νεράκι!:clap:

gousia
24-02-11, 21:14
παιδια τις εισπρακτικες ειναι για να τις βριζουμε και τις τραπεζες για να τις πληρωνουμε!να τι εκανε ο αποστολης της ελληνοφρενειας http://www.youtube.com/watch?v=riTy208XKPQ

pavlos13
24-02-11, 21:39
ΠΡΟΣΟΧΗ: Η CITIBANK ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ εισπρακτικές εταιρίες ΧΩΡΙΣ να μας ενημερώσει.
Τι είναι οι εισπρακτικές εταιρίες ???
Είναι εταιρίες που συνεργάζονται με την τράπεζα με σκοπό να ΠΙΕΣΟΥΝ τον πελάτη να πληρώνει στην ώρα του .Οι πρακτικές που χρησιμοποιούν ποικίλουν, από συνεχείς τηλεφωνικές ενοχλήσεις ,που στην συνεχεία αν δεν ενδώσεις γίνονται ύβρεις και απειλές, μέχρι και άσκηση βίας με σκοπό την τρομοκρατία του πελάτη και τον εξευτελισμό του μπροστά σε οικεία πρόσωπα (χώρο εργασίας ,γείτονες κτλ)Συνήθως περνούν ποσοστά από πληρωμές που καταφέρνουν να κάνουν εντός του χρονοδιαγράμματος τους.

Έχω πιστωτική κάρτα Citibank από το 2004.Πριν λίγες μέρες μου ήρθε ο λογαριασμός μαζί με ένα χαρτί που με πληροφορούσε για αλλαγή στους όρους .Στην τελευταία παράγραφο έγραφε τα εξής :’’ … η τελευταία δύναται να διαβιβάζει τα δεδομένα σας σε εταιρίες ενημέρωσης οφειλετών του Ν3758/2009 (όπως ισχύει ) αποκλειστικά προς το σκοπό ενημέρωσης του κατόχου για την ύπαρξη ληξιπρόθεσμων οφειλών καθώς και για τη διαπραγμάτευση του χρόνου ,του τρόπου και των λοιπών όρων αποπληρωμής τους.
΄΄
Δηλαδή: ΘΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΑΣ ΣΕ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ

Αμέσως κάλεσα στην εξυπηρέτηση πελατών για να ζητήσω ακύρωση της κάρτας μου και πληροφορήθηκα έκπληκτος ότι αυτό ισχύει από πάντα και απλός επειδή κάποιοι πελάτες της Citibank τους έκαναν παράπονα μας έστειλαν τώρα και έγγραφη ενημέρωση!!! Όταν όμως της είπα ότι στους όρους της κάρτας που είχα υπογράψει το 2004 δεν υπήρχε αυτός ο όρος μου απάντησε απλά (ειλικρινώς μεν αλλά..) ότι ναι πιθανόν δεν υπήρχε.

Είχα λάβει ένα περίεργο τηλεφώνημα μια φορά γιατί δεν είχα πληρώσει μια δόση ,λόγο μετακόμισης είχε πάει ο λογαριασμός στην παλιά διεύθυνση, αλλά ήταν ευγενική η κυρία που μίλησα ,δεν πήγε το μυαλό μου σε εισπρακτική γιατί σκεφτικά ότι θα με ενημέρωναν … την πλήρωσα και την επόμενη μέρα οπότε δεν με ξανά ενόχλησαν.Φυσικά ακύρωσα την κάρτα. Από ότι είδα όμως όλες οι τράπεζες χρησιμοποιούν εισπρακτικές εταιρίες .Διάβασα σε διάφορα forum ότι όταν πάω να βγάλω άλλη κάρτα μπορώ να γράψω στους όρους της κάρτας ότι δεν επιθυμώ η τράπεζα να διαβιβάζει τα προσωπικά μου δεδομένα σε ιδιώτες – εισπρακτικές παρά μόνο στον ΤΕΙΡΕΣΙΑ και στην δικαιοσύνη.

Δεν ξέρω αν ισχύει , αν όχι θα βολευτώ με τις χρεωστικές που έχω(σε τέτοιες εποχές που ζούμε καλύτερα , να κάνουμε και οικονομία).Πάντως θεωρώ πολύ άσχημη αυτή την κίνηση των τραπεζών .Να τρομοκρατούν με τον χειρότερο τρόπο τους πελάτες τους? Αυτούς από τους όποιους βγάζουν χρήματα… Γιατί αν ήταν απλά για ενημέρωση θα μπορούσαν να το κάνουν και οι ίδιες οι τράπεζες .Τώρα απλά βάζουν κάποιον άλλον να σε απειλεί για να μην μπορείς να τους πεις τίποτα . Δειλία και αχαριστία λοιπόν.
Γιαυτό προσοχή

Και για του λόγου το αληθές :http://www.mediafire.com/?hpzod03fw72h336

Κάντε και μια αναζήτηση στο google για εισπρακτικές εταιρίες… θα εκπλαγείτε με αυτά που θα διαβάσετε

psyxakias
24-02-11, 22:01
@pavlos13: Γιατί ο ADSL πάροχός σου και όσες άλλες ιδιωτικές εταιρείες συνεργάζεσαι, νομίζεις ότι δε το κάνουν ήδη; Εδώ και χρόνια οι περισσότερες ιδιωτικές εταιρείες έχουν χρεοφειλέτες και τα κάνουν outsource σε εισπρακτικές / δικηγορικά γραφεία, για να μην προσλαμβάνουν επιπλέον προσωπικό. Πχ εμένα με είχε καλέσει εισπρακτική για Forthnet λογαριασμό στο παρελθόν αλλά δεν δέχτηκα να το διευθετήσω μαζί τους αλλά απευθείας με τη Forthnet, που ομολογώ ότι με εξυπηρέτησαν άψογα. Ηθικά είναι ασυζητητί λάθος, αλλά τι μπορείς να κάνεις; Υπάρχει κάποια υπεύθυνη δήλωση που να ζητάς ότι δεν θες να κοινοποιούνται σε τρίτους; Να το κυνηγήσεις δικαστικά; Διότι αυτό που λες με την χειρόγραφη αναφορά στη σύμβαση, δε ξέρω κατά πόσο ισχύει νομικά.

Εδώ τα προσωπικά μας δεδομένα διαρρέουν από τις ίδιες τις κρατικές υπηρεσίες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=424652) σε ιδιώτες, η ιδιωτική τράπεζα σε εκπλήσει; Στη τελική δικαίωμά τους άμα πλέον το αναφέρουν στις συμβάσεις, που υπογράφουν ή/και ενημερώνουν τους συνδρομητές τους, για το παρελθόν όμως θα πρέπει να ερευνηθεί αν ήταν νομικά καλυμμένοι. Μπορεί να μην ανέφεραν ξεκάθαρα "εταιρείες ενημέρωσης οφειλετών", αλλά πιθανόν να ανέφεραν είτε κάτι σχετικά με συνεργάτες / τρίτες εταιρείες είτε παραθυράκι για αλλαγή όρων χωρίς προειδοποίηση. Εισπρακτικές υπήρχαν και πριν το 2009, δε νομίζω πως ήταν εντελώς παράνομες.

Εγώ δε βλέπω απολύτως τίποτα καινούριο σε αυτό που επισυνάπτεις... :hmm:

pavlos13
24-02-11, 23:52
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια υπεύθυνη δήλωση .Αυτό όπως είπα ποιο πριν το διάβασα σε κάποιο forum.Την άλλη εβδομάδα που θα πάω σε τράπεζες θα προσπαθήσω να το κάνω .
Αν δεν το δεχτούν δεν θα ξανά χρησιμοποιήσω πιστωτική .
ΑΥΤΟΙ ΧΑΝΟΥΝ…

psyxakias
25-02-11, 00:19
Μα το θεμα δεν ειναι οι πιστωτικες. Ψαξε σε καθε ειδους υπηρεσια που εχεις, δες τις συμβασεις η ζητα γραπτως να σε ενημερωσουν αν υπαρχει περιπτωση να δωσουν τα στοιχεια σου σε τριτους, εισπρακτικες κτλ.

pavlos13
25-02-11, 02:02
Μα το θεμα δεν ειναι οι πιστωτικες. Ψαξε σε καθε ειδους υπηρεσια που εχεις, δες τις συμβασεις η ζητα γραπτως να σε ενημερωσουν αν υπαρχει περιπτωση να δωσουν τα στοιχεια σου σε τριτους, εισπρακτικες κτλ.

Αυτό θα το κάνω σίγουρα .Αλλά πρώτα θα ασχοληθώ με την πιστωτική .Δεν το περίμενα πάντως να έχει η Forthnet εισπρακτική .Πίστευα ότι άμα δεν τους πληρώσεις απλά θα σου κόψουν το internet/τηλέφωνο… Πόσα θα χάσουν δηλαδή άμα δεν τους πληρώσεις?
40 - 80 ευρώ το πολύ ήμαρτον δηλαδή.

Νομίζω ότι υπάρχει κάποια υπηρεσία που κανείς αίτηση ότι δεν επιθυμείς να χρησιμοποιούν τα στοιχειά σου ‘’τρίτες ‘’ εταιρίας και δεν χρειάζεται να κανείς τίποτα άλλο δεν το θυμάμαι καλά .Δεν είμαι και πολύ σίγουρος…
Αν κάποιος γνωρίζει ας μας πει

aroutis
25-02-11, 02:25
@pavlos13: Γιατί ο ADSL πάροχός σου και όσες άλλες ιδιωτικές εταιρείες συνεργάζεσαι, νομίζεις ότι δε το κάνουν ήδη; Εδώ και χρόνια οι περισσότερες ιδιωτικές εταιρείες έχουν χρεοφειλέτες και τα κάνουν outsource σε εισπρακτικές / δικηγορικά γραφεία, για να μην προσλαμβάνουν επιπλέον προσωπικό. Πχ εμένα με είχε καλέσει εισπρακτική για Forthnet λογαριασμό στο παρελθόν αλλά δεν δέχτηκα να το διευθετήσω μαζί τους αλλά απευθείας με τη Forthnet, που ομολογώ ότι με εξυπηρέτησαν άψογα. Ηθικά είναι ασυζητητί λάθος, αλλά τι μπορείς να κάνεις; Υπάρχει κάποια υπεύθυνη δήλωση που να ζητάς ότι δεν θες να κοινοποιούνται σε τρίτους; Να το κυνηγήσεις δικαστικά; Διότι αυτό που λες με την χειρόγραφη αναφορά στη σύμβαση, δε ξέρω κατά πόσο ισχύει νομικά.

Εδώ τα προσωπικά μας δεδομένα διαρρέουν από τις ίδιες τις κρατικές υπηρεσίες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=424652) σε ιδιώτες, η ιδιωτική τράπεζα σε εκπλήσει; Στη τελική δικαίωμά τους άμα πλέον το αναφέρουν στις συμβάσεις, που υπογράφουν ή/και ενημερώνουν τους συνδρομητές τους, για το παρελθόν όμως θα πρέπει να ερευνηθεί αν ήταν νομικά καλυμμένοι. Μπορεί να μην ανέφεραν ξεκάθαρα "εταιρείες ενημέρωσης οφειλετών", αλλά πιθανόν να ανέφεραν είτε κάτι σχετικά με συνεργάτες / τρίτες εταιρείες είτε παραθυράκι για αλλαγή όρων χωρίς προειδοποίηση. Εισπρακτικές υπήρχαν και πριν το 2009, δε νομίζω πως ήταν εντελώς παράνομες.

Εγώ δε βλέπω απολύτως τίποτα καινούριο σε αυτό που επισυνάπτεις... :hmm:Πάνω που θα έγραφα "μα καλά, τελικά ή εγώ ζω αλλού, ή οι υπόλοιποι.."
Επιτέλους, κάποιοι γράφετε (οχι εσυ) λες και δεν ξέρετε τι γινεται ... οι τράπεζες εδω και αιώνες κάνουν outsource τα call centre τους όπως και τις υπηρεσίες που χρησιμοποιούν για το μάζεμα των ληξιπροθέσμων. Δεν ειναι κάτι καινούργιο και δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να αλλάξει. Πραγματικά εκπλήσσομαι να διαβάζω τέτοια πράγματα.

Αυτό μπορεί να εκπλήσσει κάποιους επειδή προφανώς επειδή πλέον έχει ανεβεί πολύ το ποσοστό των "κοκκινων" δανείων/καρτών, και έτσι περισσότερος κόσμος αντιλαμβάνεται το τι γίνεται. Αλλά καμία τράπεζα δεν κρατά το συγκεκριμένο task στα ενδότερά της... απλά θα της κόστιζε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

HRC2360
26-02-11, 00:25
στείλε pm σχετικά με τις απορίες σου.

Εχεις και απο εμενα pm.

margarita13
10-05-11, 13:56
καλησπέρα σε ολους!
θέλω να με συμβουλευσετε.οταν ημουν πιο μικρή έβγαζα συνεχεια πιστωτικές που τις χρησιμοποιουσαν οι γονεις μου για να καλύπτουν διαφορα χρεη που ειχαμε για το μαγαζί μας κ αλλα έξοδα.ωσπου πλεον χρωσταω περιπου 28.000ευρώ.
οταν πια κατάλαβα οτι ολα αυτά έχουν συνέπειες (οταν ημουν 18-19 χρονων δε τα σκεφτόμουν αυτα) αποφασισα να τους πω να τις κόψουμε όλες.πριν 2 χρονια έκανα διακανονισμο με την αλφα κ εκοψα ολες τις κάρτες μου πλην μιας που την χρησιμοποιω εγω κ την πληρωνω κανονικά εγω.κ τωρα έχω τον διακανονισμο,(320ευρω για 4 χρονια) ενα δανειο στη σιτιμπανκ (6000), κ μια visa 8000.το θεμα ειναι οτι εγω δε μπορω να δινω το μισθό μου γιατι πληρωνω κ το αμαξι μου κ πως θα ζω κ οι γονεις μου αδυνατουν να πληρωσουν τουλαχιστον τη σιτιμπανκ.ειχα παει παλια για διακανονισμο αλλά δεν με ειχαν δεχτει ενω μεχρι τοτε πληρωνα κανονικότατα απλά ηθελα να μειωσω τη δοση.τι μπορω να παθω?
στο ονομα μου έχω ενα αμαξι (που ακομα το πληρώνω) κ το σπίτι αλλά το σπιτι εχει πανω σημειωση για 140.000 (μπηκα εγγυητρια) κ το δανειο του σπιτιου πληρωνεται κανονικα.μπορουν να μου παρουν το αμαξι?η το σπιτι?
ευχαριστώ και συγγνωμη για το τεραστιο μην.

hammered
10-05-11, 14:10
Αφού αδυνατείς να πληρώσεις τότε να πας για διακανονισμό με το πρόσφατο νόμο για τα "υπερχρεωμένα νοικοκυριά". Ο νόμος προβλέπει 2 ειδών διακανονισμούς. Τον εξωδικαστικό, όπου οι τράπεζες και εσύ τα συμφωνείται με την πρόταση που τους υποβάλλεις. Και τον δικαστικό, όπου καταφεύγεις όταν δεν βρεθεί λύση με τον εξωδικαστικό(πχ δεν σε κάνουν δεκτή οι τράπεζες). Σου συνιστώ πάρα πολύ να επικοινωνήσεις με την ΕΚΠΟΙΖΩ (http://www.ekpizo.gr/)(καταναλωτική ένωση) και σε κάποιο δικηγόρο. Η ΕΚΠΟΙΖΩ μαζί με το Δικηγορικό Σύλλογο Θεσσαλονίκης και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης(νομίζω) οργάνωσαν το μήνα που πέρασε σεμινάριο σχετικά με το νόμο αυτό(από νομική σκοπιά). Το παρακολούθησα και εγώ ως νέος Δικηγόρος και μπορώ να πω ότι θα σε βοηθήσουν πολύ για την διαδικασία. Έχουν κάνει αρκετές και έχουν εμπειρία(ως ένωση). Επίσης, σε κάποιες περιοχές συνεργάζονται και με τους Δικηγορικούς Συλλόγους και νομίζω δεν θα πληρώσεις κάτι.

Τώρα ως προς τα άλλα ερωτήματα. Το αμάξι μήπως είναι με παρακράτηση κυριότητας από την τράπεζα που σου έδωσε το δάνειο και το πληρώνεις; Αν είναι έτσι τότε μόνο αυτή η τράπεζα μπορεί να στο πάρει πίσω εφόσον δεν πληρώσεις και τις δόσεις του ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥ δανείου. Άλλες τράπεζες δεν μπορούν γιατί πολύ απλά δεν είναι δικό σου.(ακόμα).

Το σπίτι αφού έχεις κυριότητα σε αυτό ναι μπορεί να στο κατάσχει ο οποιοσδήποτε. Προσημείωση παίζει τον εξής ρόλο. Όταν βγει στον πλειστηριασμό και το πάρει κάποιος τότε αυτός που έχει την προσημείωση ικανοποιείται πρώτος από το ποσό που έδωσε ο πλειοδότης. Οι άλλοι παίρνουν ό,τι μείνει(αν μείνει βέβαια). Επίσης, μπορεί να στο πάρει και η τράπεζα στο δάνειο της οποίας μπήκες εγγυήτρια...(εφόσον δεν πληρώσει ο πρωτοφειλέτης όμως).

margarita13
10-05-11, 14:39
το αμαξι το πληρωνω κανονικά αλλά σε 6 μηνες τελειωνει το δανειο του κ τοτε θα μπορουν να μου το παρουν?ζητημα να αξιζει 6000 πλεον μετα απο 6 χρονια.

το σπιτι αφου ειμαι εγγυητρια με προσημειωση και αυτος που εχει παρει το δανειο το πληρωνει κανονικα υπαρχει περιπτωση να το βγαλουν σε πλειστηριασμο?κ πως θα παρουν τα λεφτα τους αφου ειναι προσημειωμενο για 140.000 κ ειναι ενα σπιτι 80τμ 20ετων.ποσα να πιανει και αφου το δανειο πληρωνετε κανονικα?

λεω να παω στην σιτι να δοκιμασω διακανονισμο, τι χρειαζεται να εχω μαζι μου?

hammered
10-05-11, 14:56
το αμαξι το πληρωνω κανονικά αλλά σε 6 μηνες τελειωνει το δανειο του κ τοτε θα μπορουν να μου το παρουν?ζητημα να αξιζει 6000 πλεον μετα απο 6 χρονια.

Θεωρητικά ναι μπορούν μετά τους 6 μήνες. Πρακτικά αν δεν αξίζει δεν νομίζω να στο πάρουν(εκτός αν θέλουν να ασκήσουν πίεση).


το σπιτι αφου ειμαι εγγυητρια με προσημειωση και αυτος που εχει παρει το δανειο το πληρωνει κανονικα υπαρχει περιπτωση να το βγαλουν σε πλειστηριασμο?
Ποιούς εννοείς; Την τράπεζα του πρωτοφειλέτη; Αν ναι, όχι δεν μπορεί, αφού πληρώνει.


κ πως θα παρουν τα λεφτα τους αφου ειναι προσημειωμενο για 140.000 κ ειναι ενα σπιτι 80τμ 20ετων.ποσα να πιανει και αφου το δανειο πληρωνετε κανονικα?

Αν εννοείς τις δικές σου τράπεζες τότε ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ναι μπορούν. ΠΡΑΚΤΙΚΑ όμως όταν δουν στο υποθηκοφυλάκειο προσημείωση των 140.000 δεν θα κάνουν τίποτα γιατί στο τέλος δεν θα απομείνει ευρώ από την τράπεζα που έχει την προσημείωση.


λεω να παω στην σιτι να δοκιμάσω διακανονισμό, τι χρειάζεται να εχω μαζι μου?

Καταρχήν για το διακανονισμό χρειάζεται να πεις σε ΟΛΟΥΣ τους δανειστές σου(τράπεζες) "Κύριοι αυτό αυτό και αυτό. Δεν βγαίνω να σας πληρώνω όλους. Προτείνω από εδώ και στο εξής να πληρώνω Χ σε όλους σας για Ψ χρόνια." (μπορείς να κάνεις και άλλου είδους προτάσεις.).

Πρώτα απ' όλα συνεννοήσου τουλάχιστον με μια καταναλωτική οργάνωση(προτείνω ΕΚΠΟΙΖΩ) προτού πας από τράπεζες. Δεύτερον, αυτό που ζητάς να απαντήσω δεν είναι "ενα δυο τρια πάρτα και πήγαινε". Και επίσης, για να απαντήσω σωστά και ορθά χρειάζομαι περισσότερη ενημέρωση απο εσένα. Δηλαδή, ουσιαστικά να εξετάσω πλέον την υπόθεση σου. Όπως καταλαβαίνεις αυτό έτσι στο internet και χωρίς αμοιβή του χρόνου μου δεν γίνεται. Γι'αυτό σου λέω ρώτα τουλάχιστον μια καταναλωτική οργάνωση αν δεν θες/μπορείς να πας σε Δικηγόρο. (δεν είμαστε μόνο για τα δικαστήρια, είμαστε και για νομικές συμβουλές).

margarita13
10-05-11, 15:05
Οκ σε ευχαριστω για τον χρονο σου οπως κ να χει.
για το αμαξι οκ καταλαβα θα κανω το σταυρό μου.για το σπιτι εννοω οτι εφοσον ειναι σε ενα αλλο δανειο της γιουρομπανκ σαν εγγυηση και εκεινο το δανειο πληρωνεται κανονικα, μπορει να το βγαλει η σιτιμπανκ σε πλειστηριασμο για τη visa που δεν πληρώνω (8000)?αυτο δεν εχω καταλαβει.

hammered
10-05-11, 15:24
Οκ σε ευχαριστω για τον χρονο σου οπως κ να χει.
Παρακαλώ. Πληροφορίες και γενικές κατευθύνσεις μπορώ να δίνω. Όταν όμως είναι να ασχοληθώ επί τούτου τότε καταλαβαίνεις...


για το σπιτι εννοω οτι εφοσον ειναι σε ενα αλλο δανειο της γιουρομπανκ σαν εγγυηση και εκεινο το δανειο πληρωνεται κανονικα, μπορει να το βγαλει η σιτιμπανκ σε πλειστηριασμο για τη visa που δεν πληρώνω (8000)?αυτο δεν εχω καταλαβει.

Ναι μπορεί. Αλλά δεν νομίζω να καταφέρει κάτι. Ένα παράδειγμα: Το σπίτι σου βγαίνει στον πλειστηριασμό και πιάνει 60.000€ (τυχαίο νούμερο). Τα 60.000 θα τα πάρει όλα η eurobank(λόγω της προσημείωσης) και για την citibank δεν θα μείνει τίποτα. Αν πιάσει 146.000 θα πάρει 140.000 η eurobank και 6.000 η citibank. Αν πιάσει 160.000 θα πάρει 140.000 η eurobank, 8.000 η citibank και τα 12.000 εσύ.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.

ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στις τράπεζες υπάρχει ένα κώλυμα, ότι δεν μπορούν να βγάλουν σπίτι σε πλειστηριασμό για δάνειο κάτω από Χ ποσό. Ωστόσο, αυτή την στιγμή μου διαφεύγει ποιο είναι το ύψος αυτού του ποσού. Είναι πολύ πιθανόν ότι για τα 8.000 να έχει κώλυμα η citibank και να μην μπορεί να στο βγάλει.

margarita13
10-05-11, 15:34
ααααα σε ευχαριστώ πολύ!ελπιζω το κώλυμα να ισχυει.παντως θα παω αυριο κ θα ενημερώσω για το τι μου είπαν.παντως αυτες που παιρνουν τηλέφωνα ειναι πολύ αγενεις.σκεψου οτι εμενα μου λεει καλα μικρη κοπελα που τα φαγες τοσα λεφτα?σ αρεσε η καλη ζωη ε?ε κ τσαντιστηκα κ της ειπα οτι ειχα τον πατερα μου στο νοσοκομειο για 1 χρονο κ το βούλωσε.που αυτη ειναι η αληθεια αλλά θύμωσα που επεσα στο επιπεδο της.

Xouzouris
10-05-11, 15:41
Ναι μπορεί. Αλλά δεν νομίζω να καταφέρει κάτι. Ένα παράδειγμα: Το σπίτι σου βγαίνει στον πλειστηριασμό και πιάνει 60.000€ (τυχαίο νούμερο). Τα 60.000 θα τα πάρει όλα η eurobank(λόγω της προσημείωσης) και για την citibank δεν θα μείνει τίποτα. Αν πιάσει 146.000 θα πάρει 140.000 η eurobank και 6.000 η citibank. Αν πιάσει 160.000 θα πάρει 140.000 η eurobank, 8.000 η citibank και τα 12.000 εσύ.

Εισαι σιγουρος γι'αυτο που λες;

Μου φαινεται απο περιεργο εως εξωφρενικο να μπορει να βγαλει στο σφυρι το δικο μου σπιτι μια αλλη τραπεζα επειδη της χρωσταει ο εγγυητης του δανειου μου. Νομιζα οτι ο εγγυητης εγγυαται οτι εγω θα ξεπληρωσω το δανειο που πηρα, οχι το αντιθετο. :hmm:

Τωρα ειδα οτι λεει οτι ειναι δικο της. Το οποιο βεβαια μου εγειρει το αλλο ερωτηματικο, πως γινεται να εισαι εγγυητης σε δανειο για ενα σπιτι που σου ανηκει... μπερδευτηκα... :p

margarita13
10-05-11, 16:01
πηρε ο θειος μου ένα δανειο κ εγω μπηκα εγγυητρια βαζοντας το σπίτι.το δάνειο΄το πληρώνει κανονικά ο θείος μου.ηταν για 15 χρονια κ εχουν περασει ηδη τα 6.

hammered
10-05-11, 16:16
Το βρήκα. Το κώλυμα είναι μέχρι τα 20.000€. Η ρύθμιση είναι στο αρ.14 παρ. 11 του ν. 2251/1994 (όπως ισχύει σήμερα μετά από τροποποιήσεις). Ωστόσο αν σταματήσεις να πληρώνεις, να σταματήσεις λόγω αδυναμίας όχι επειδή έτσι θέλεις γιατί τότε δεν προστατεύεσαι.

margarita13
10-05-11, 21:43
κ πως αποδεικνυεις οτι δε μπορεις να πληρώσεις αν δεν εισαι ανεργος?

επισης να ρωτησω κατι ασχετο με πηραν σημερα κ μου είπαν οτι αν δεν βαλω μεχρι κ αυριο 200ευρώ θα μου καταγγελθει η συμβαση για τη visa γιατι ειναι σε 4μηνη καθυστέρηση (έβαζα απο 50-100 ευρώ αντι για 250).εγω έχω μονο 50 ευρώ, να τα βάλω η ετσι κ αλλιως θα καταγγελθεί οποτε ποιο το νόημα, πληρώνω κάτι άλλο καλύτερα?

29gk
10-05-11, 21:51
Να τα βαλεις, να μην ανησυχεις, και αυριο - μεθαυριο να πας σε ενα καταστημα και να ζητησεις διακανονισμο.

margarita13
10-05-11, 21:53
θα πάω αυριο κ βλεπουμε αν κ σιγά μη δεχτούν.πάντως ευχαριστώ που απαντήσατε!

hammered
10-05-11, 22:03
κ πως αποδεικνυεις οτι δε μπορεις να πληρώσεις αν δεν εισαι ανεργος?

Δεν χρειάζεται να είσαι άνεργη. Αρκεί να έχεις Χ εισόδημα και Ψ έξοδα. Όταν τα έξοδα είναι μεγαλύτερα από τα έσοδα, εννοείται ότι δεν μπορείς να πληρώσεις.


επισης να ρωτησω κατι ασχετο με πηραν σημερα κ μου είπαν οτι αν δεν βαλω μεχρι κ αυριο 200ευρώ θα μου καταγγελθει η συμβαση για τη visa γιατι ειναι σε 4μηνη καθυστέρηση (έβαζα απο 50-100 ευρώ αντι για 250).εγω έχω μονο 50 ευρώ, να τα βάλω η ετσι κ αλλιως θα καταγγελθεί οποτε ποιο το νόημα, πληρώνω κάτι άλλο καλύτερα?

Εδώ δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά οτιδήποτε. Δεν είναι νομικό το θέμα. Δεν μπορώ να ξέρω αν θα "ικανοποιηθούν" με τα 50 και δεν θα κάνουν καταγγελία... Αν πάντως για αυτή την δόση δεν έχεις βάλει τίποτα ακόμα, τότε καλό είναι να τα δώσεις αυτά τα 50. Τώρα αν δεν έχεις να φας μην τους δώσεις τίποτα.

........Auto merged post: hammered πρόσθεσε 4 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


θα πάω αυριο κ βλεπουμε αν κ σιγά μη δεχτούν.πάντως ευχαριστώ που απαντήσατε!

Η άλλη λύση είναι να τους εξαναγκάσεις με δικαστικό διακανονισμό. Σου λέω πάλι, ψάχτο με τις καταναλωτικές οργανώσεις. Τουλάχιστον να ξέρεις τι σου γίνεται. Παίζει και να μην πληρώσεις τίποτα/πολλά αν σε στηρίζει μια οργάνωση. Μην τα αφήσεις για τελευταία στιγμή όταν πλέον θα σου χτυπάνε την πόρτα. (όλα αυτά δεν στα λέω για να προωθήσω κάποιον).

margarita13
11-05-11, 10:39
εχεις δικιο κ σ ευχαριστώ απλά η αλήθεια ειναι οτι δεν έχω καθολου λεφτά να πληρώσω δικηγόρο κ σε καταναλωτική οργάνωση δε ξέρω ποιον ακριβως να βρω κ ποια ειναι η διαδικασια

apok
11-05-11, 11:12
Ασε τους δικηγόρους και κοιτα κάνα ΙΝΚΑ π.χ

hammered
11-05-11, 12:18
ΙΝΚΑ-> http://www.inka.gr/
ΕΚΠΟΙΖΩ-> http://www.ekpizo.gr/

Νομίζω και τα 2 έχουν email επικοινωνίας, σε περίπτωση που δεν μπορείς να πας λόγω δουλειάς.
Αν πας από τα γραφεία τους, θα σε κατατοπίσουν όταν πεις το πρόβλημα σου.

margarita13
11-05-11, 12:59
ευχαριστω, στο εκποιζω εστειλα χτες μαιλ ελπιζω να μου απαντησουν.θα στειλω κ στο αλλο κ θα δω. αλλιως θα παρω τηλ μηπως μπορεσω να παω απο κει αν κ δουλευω 7πρωι μεχρι 9.
τουλαχιστον εμαθα οτι δε μπορουν να μου παρουν το σπιτι για τα 8000χιλ.κατι ειναι κ αυτο.ετσι κ αλλιως πιστευετε ρε παιδια οτι θα δωσουν ποτε ξανα στεγαστικα δανεια οι τραπεζες?(επειδη θα μαυριστω στον Τειρεσια ρωταω).παλια ελεγα οταν μεγαλωσω θα παρω δανειο να παρω σπιτι, τωρα παρακαλαω να μη μου παρουν το σπιτι των γονιων μου!χιχι

apok
11-05-11, 13:03
Μαργαρίτα στη φάση που είμαστε, σαν χώρα, το τελευταίο πράγμα που πρέπει να σκέφτεσαι είναι κάτι τέτοιο ( να πάρεις δάνεια κτλ κτλ ).

margarita13
11-05-11, 13:05
το σκεφτομαι γιατι σκεφτομαι που θα ζω.στο νοικι?

apok
11-05-11, 13:15
το σκεφτομαι γιατι σκεφτομαι που θα ζω.στο νοικι?

Μέχρι να βγούμε απο τη φάση που είμαστε, δεν είναι να κάνεις καμια επένδυση ;)

margarita13
11-05-11, 13:33
Εχεις απολυτο δικιο αλλά πιστευεις πραγματικα οτι θα βγουμε?εγω δε ξερω αν θα μπορεσω ποτε να αγοράσω σπιτι.καλα που αγορασα αμαξι.!

apok
11-05-11, 13:36
Εχεις απολυτο δικιο αλλά πιστευεις πραγματικα οτι θα βγουμε?εγω δε ξερω αν θα μπορεσω ποτε να αγοράσω σπιτι.καλα που αγορασα αμαξι.!

Μια καλή και φθηνή επένδυση είναι ένα αυτοκινούμενο λοιπον :p

Στα σοβαρά τώρα, οχι δεν πιστεύω οτι θα εξέλθουμε ποτέ απο το λούκι αυτο

hammered
11-05-11, 14:13
Γιατί να αγόράσεις σπίτι; Στο όνομα σου δεν είναι αυτό των γονιών σου;

margarita13
11-05-11, 14:25
ναι αλλα εκει ζουνε αυτοι!

manoulamou
11-05-11, 15:00
Μην βαζετε δανεια στο κεφαλι σας
οταν δεν ειστε απολυτα σιγουροι πως θα μπορεσετε να τα ξεπληρωσετε.
Πριν 3 χρονια εκμισθωσαμε ενα (ουσιαστικα καινουργιο) διαμερισμα 10 ετων σ ενα ζευγαρακι.
Μετα 6 μηνες παντρευτηκαν και μας εκαναν πολυ δελεαστικη προταση να το αγορασουν!
Επειδη το προοριζαμε για την κορη μας αρνηθηκαμε.
Περυσι απολυθηκε η κοπελα και ο αντρας εχασε γυρω στο 30% επειδη ειναι υπαλληλος ΟΤΑ.
Πριν απ ολα αυτα θα ειχαν παρει στεγαστικο δανειο, ενω μεχρι μειωση στο νοικι τους εκανα, για να τα βγαλουν περα και να μην μετακομισουν στο πατρικο της γυναικας...
Επι πλεον υπαρχουν δανεια για ΙΧ και μοτο, να μην αναφερθω στις υπερχρεωμενες πιστωτικες τους!
:hmm:

margarita13
11-05-11, 15:10
ναι αλλά απ την αλλη δεν ειναι κ αμαρτια να πληρωνω πχ 500 ευρω για ενοικιο οταν αυτα θα μπορεσω να τα δωσω για τη δοση του δικου μου σπιτιου πχ?κ θα μεινει κ στο παιδι μου.η ζωη ειναι ρισκο εχεις δικιο.πλεον ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα κ μπραβο σου που εκανες μειωση.

3lbereth
11-05-11, 15:57
Πολύ φοβάμαι, οτι με τις αξίες των ακινήτων και τα επιτόκια στα πάνω τους, τα 500 ευρώ δε φτάνουν ούτε για ζήτω.
Οι γονείς μου για μόλις 100.000 ευρώ στεγαστικό 1ης κατοικίας επιδοτούμενο με 15 έτη εξόφλησης, πληρώνουν αυτή τη στιγμή 720 ευρώ το μήνα. Και το δάνειο το πήραν όταν τα επιτόκια ήταν στο ναδίρ.
Για να σου εγκρίνουν δάνειο οι τράπεζες, τα οικονομικά σου πρέπει να είναι άριστα, να μη χρωστάς τίποτε σημαντικά ποσά και να έχεις σταθερή δουλειά. Επιπλέον, δύσκολα εγκρίνουν πλέον το 100% της αξίας του ακινήτου εκτός κι αν έχεις 2ο ακίνητο για προσημείωση. Άρα, πρέπει να έχεις και ίδια κεφάλαια για να προχωρήσεις σε αγορά. Για να μειώσεις αρκετά τη δόση θα πρέπει να υπογράψεις δάνειο πολύ μεγάλης διάρκειας - αν και τότε, θα πληρώσεις το σπίτι διπλό. Εμένα προσωπικά, με τρομάζει η ιδέα να πληρώνω δόσεις για το σπίτι με μέχρι τα 70...
Η Πειραιώς πχ έχει online (http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=233838&lang=1&nt=96%20&sid=) υπολογιστή δόσεων δανείου. Μπες και "παίξε" λίγο με τα ποσά για να πάρεις μια ιδέα.

Revolution
11-05-11, 16:01
ναι αλλά απ την αλλη δεν ειναι κ αμαρτια να πληρωνω πχ 500 ευρω για ενοικιο οταν αυτα θα μπορεσω να τα δωσω για τη δοση του δικου μου σπιτιου πχ?κ θα μεινει κ στο παιδι μου.η ζωη ειναι ρισκο εχεις δικιο.πλεον ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα κ μπραβο σου που εκανες μειωση.

1) Δανειο με 500€ δεν βγαζεις ουτε για αμαξι που λεει ο λογος οχι για σπιτι, ακομα και μεσω ΟΕΚ το δανειο πρεπει να ειναι πολυ μικρο για να σου βγει δοση ~500€
2) Αυτην την περιοδο το να παρεις στεγαστικο ισοδυναμει οχι μονο με ρισκο αλλα με το να βαλεις το κεφαλι σου στην καρμανιολα και να ελπιζεις να βγεις ζωντανος,.

Συμφωνω απολυτα στο οτι να πληρωνεις 500€ και να μη σου μενει τιποτα ειναι ασχημο αλλα στην συγκεκριμενη χρονικη στιγμη που δεν ξερεις αν θα εχεις δουλεια αυριο,αν η χωρα σου θα χρεωκοπησει η αν θα μας γονατισουν οι ΔΝΤδες χιλιες φορες να τα βρισκω με ενοικιαστη παρα να με κυνηγουν οι εισπρακτικες και να βγαλω τον καρκινο.

manoulamou
11-05-11, 16:17
Εμενα η κορη μου απο επιλογη μενει σε παναρχαιο δυαρι στα Πετραλωνα
και θεωρειται κελεπουρι το να δινει 250 νοικι αλλά δεν τη νοιαζει.
Γιατι να παει σε καλυτερο, για να πουλαει μουρη; Mονη της ειναι και δεν θελει να εξαρταται
απο εμενα. Οταν αποφασισει να κανει οικογενεια, τοτε ισως σκεφτει για μεγαλυτερο!
Δεν εχει πιστωτικες κι απο δουλεια (όποτε βρει)
τα γνωστα: μαυρα κι ανασφαλιστα στα 4 σημεια της Αθηνας.
Απλωνομαστε οσο χωραει το παπλωμα μας, αστε που τα πιο δυσκολα μολις τωρα ξεκινησανε...

ΥΓ: Kαμια δουλεια και κανενα εισοδημα δεν ειναι πλεον εξασφαλισμενο!
Προτιμοτερο ενα μικρο ενοικιο παρα αφου πληρωσεις καποιες δοσεις, να χασεις το σπιτι σου!
Αλλο το κεραμιδι κι εντελως αλλο η ροδα...

maik
11-05-11, 16:17
Αν δεν εχει καποιος αλλα δανεια και φουσκωμενες καρτες ειναι καλο να παρει στεγαστικο δανειο.
Πληρωνεις δοση αντι για ενοικιο και εχεις το δικο σου σπιτι. Στις μερες μας ο παραλογισμος παει συνεφο. Οι ιδιοκτητες αντι να μειωνουν τα ενοικια τα αυξανουν για να βγαλουν τα σπασμενα απο αλλου.
Οπως και να το δει καποιος ειναι προτιμοτερο να δινεις λιγο παραπανω και να ξερεις οτι δεν θα σε κουνησει κανεις παρα να πεσεις στον καθε καραβλαχο που θελει να ζησει απο τα ενοικια.
Και στο φιναλε αν δεν εχεις να πληρωσεις και στο παρουν δεν εχεις χασει και πολλα. Ετσι και αλλιως θα εδινες τα λεφτα στα ενοικια μη εχοντας απολυτως τιποτεστα χερια σου και τον συνεχη κινδυνο της αυξησης και της εξωσης.

margarita13
11-05-11, 16:20
εγω εννοω για οταν θα κανω οικογενεια. δεν εννοω τωρα αλλα οταν θα εχω παιδια δε θα θελα να μαι στο νοικι.οκ τα 500 μπορει να μην ειναι κατι εφικτο αλλα τοτε θα μαστε κ 2 ατομα οποτε θα μπορουμε να δινουμε κατι παραπανω.βεβαια πλεον πιστευω οτι απλα δε θα παρω ποτε δικο μου σπιτι.

apok
11-05-11, 16:26
εγω εννοω για οταν θα κανω οικογενεια. δεν εννοω τωρα αλλα οταν θα εχω παιδια δε θα θελα να μαι στο νοικι.οκ τα 500 μπορει να μην ειναι κατι εφικτο αλλα τοτε θα μαστε κ 2 ατομα οποτε θα μπορουμε να δινουμε κατι παραπανω.βεβαια πλεον πιστευω οτι απλα δε θα παρω ποτε δικο μου σπιτι.

Είσαι στο σωστό δρομο!!!


Κοίτα πρώτα να ξεχρεώσεις με αυτά που έχεις τώρα στο κεφάλι σου και μετά βλέπεις τι κάνεις από άποψη σπιτιού :)

margarita13
11-05-11, 16:33
καλα εννοειται πως μιλαω για δεκα χρονια απο σημερα.αυτη τη στιγμη ουτε πατινι δε μπορω να παρω!χαχα

lewton
11-05-11, 18:29
Και στο φιναλε αν δεν εχεις να πληρωσεις και στο παρουν δεν εχεις χασει και πολλα. Ετσι και αλλιως θα εδινες τα λεφτα στα ενοικια μη εχοντας απολυτως τιποτεστα χερια σου και τον συνεχη κινδυνο της αυξησης και της εξωσης.

Συμφωνω απολυτα.

manoulamou
11-05-11, 21:18
Στο νοικι δεν χανεις το δικο σου σπιτι ή της οικογενειας σου ομως
και η δοση ενος δανειου ειναι παντα πολυ μεγαλυτερη εκτος εαν ειναι τοσο μακροχρονια η εξοφληση
που θα την αναλαβει το ΔΝΤ!:rofl:
Προς το παρον ουτε δουλειες δεν υπαρχουν εντος συνορων
ουτε οι τραπεζες... χαριζουν λεφτα για σπιτια...:lol:

margarita13
12-05-11, 15:32
να ρωτησω, μου απαντησαν απ το εκποιζω οτι μπορουν να αναλαβουν την υποεθση μου αν τους φερω ολα τα δικαιολογητικα.εχει κανεις τη διαδικασια αυτη μεσω του εκποιζω?κ πως γινεται με αμοιβη?τους δινω ολα τα χαρτια κ μου βρισκουν λυση?ντραπηκα να ρωτησω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.