PDA

Επιστροφή στο Forum : Εισπρακτικές εταιρίες Τραπεζών: Μέχρι που έχουν φτάσει σε εσας?



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

kx5
03-08-09, 19:16
Φίλη μου δουλεύει σε εισπρακτική εταιρία που συνεργάζεται κυρίως με τη Eurobank αλλά και άλλες τράπεζες. Κάνει αυτό που περιγράφει ο wintech2003 και πιστέψτε με κοιμάται τα βράδια :lol:
Βέβαια δε μου έχει διηγηθεί τόσο extreme ιστορίες. Κυρίως ακούει βρισίδια από τους "πελάτες" που χρωστάνε τα κερατά τους, αλλά πάντα επιμένει.

Η Eurobank έχει σοβαρό πρόβλημα. Οι πλειοψηφία των δανειοληπτών της έχει σταματήσει να πληρώνει.

emeliss
03-08-09, 21:23
Βέβαια δε μου έχει διηγηθεί τόσο extreme ιστορίες. Κυρίως ακούει βρισίδια από τους "πελάτες" που χρωστάνε τα κερατά τους, αλλά πάντα επιμένει.
Τον κακόμοιρο τον άντρα της. Ή μήπως είναι είναι τυχερός που ξεδίνει αλλού;

hemlock
03-08-09, 21:43
Έλεγε ότι αποδέχεσαι τον ψυχολογικό πόλεμο; Δεν νομίζω. Αλλά ακόμα και αν το έλεγε έτσι στεγνά θα ήταν καταχρηστικό και φυσικά άκυρο!
Βασικα υπεγραψε οτι ειναι στην ευχερια της τραπεζας να τα κανει οτι θελει τα δεδομενα που εγραψε στην "φορμα"....Αρα το να σε παρει απο την Υ εισπρακτικη "εταιρια" καμια παλαβη γκομενα (που αντι να της πεις εσυ τραβα πανε ξες τι, στο πει αυτη πρωτη) δεν ειναι θεμα....;)

emeliss
03-08-09, 21:46
Το να σε πάρει και είναι θέμα (εξαρτάται από την ώρα), αλλά το βασικότερο είναι τι θα σου πει.

wintech2003
03-08-09, 21:47
hemlock σου εύχομαι να είσαι πάντα οκ στις υποχρεώσεις σου και να μην χρειαστεί ποτέ να σε πάρουν τηλέφωνο από εισπρακτική.
Αν όμως τύχει ποτέ καμιά στραβή και δεν μπορείς να πληρώσεις, και σε πάρουν, και ακούσεις αυτά που ακούω εγώ, σίγουρα δεν θα το θεωρείς "λογικό" επειδή υπόγραψες μια φόρμα......

emeliss
03-08-09, 21:50
hemlock σου εύχομαι να είσαι πάντα οκ στις υποχρεώσεις σου και να μην χρειαστεί ποτέ να σε πάρουν τηλέφωνο από εισπρακτική.
Αν όμως τύχει ποτέ καμιά στραβή και δεν μπορείς να πληρώσεις, και σε πάρουν, και ακούσεις αυτά που ακούω εγώ, σίγουρα δεν θα το θεωρείς "λογικό" επειδή υπόγραψες μια φόρμα......
Μα δεν παίρνουν μόνο τον άμεσα ενδιαφερόμενο. Θα ήθελα να ήξερα πόσα εγκεφαλικά έχουν προκαλέσει αυτά τα γουρούνια σε γέρους που τους τηλεφωνούν και τους λένε πως θα τους κλείσουν τα παιδιά τους φυλακή, μόνο να πουλήσουν ότι έχουν και δεν έχουν για να μην τα δουν να σαπίζουν πίσω από τα σίδερα.

hemlock
03-08-09, 21:50
Το να σε πάρει και είναι θέμα (εξαρτάται από την ώρα), αλλά το βασικότερο είναι τι θα σου πει.
Κοιτα, για αυτους που τα κανουν τα τηλεφωνα ειναι εργασιμες οι ωρες απο 9.00-21.00...;)

emeliss
03-08-09, 21:52
Κοιτα, για αυτους που τα κανουν τα τηλεφωνα ειναι εργασιμες οι ωρες απο 9.00-21.00...;)
Καταλαβαίνεις τι διαβάζεις ή επιλέγεις να δώσεις βάρος όπου (για κάποιο ανώμαλο λόγο) σε συμφέρει;

hemlock
03-08-09, 22:01
hemlock σου εύχομαι να είσαι πάντα οκ στις υποχρεώσεις σου και να μην χρειαστεί ποτέ να σε πάρουν τηλέφωνο από εισπρακτική.
Αν όμως τύχει ποτέ καμιά στραβή και δεν μπορείς να πληρώσεις, και σε πάρουν, και ακούσεις αυτά που ακούω εγώ, σίγουρα δεν θα το θεωρείς "λογικό" επειδή υπόγραψες μια φόρμα......
Τα εχω δει απο κοντα....;) (ξες ποσες απο αυτες τις εταιριες ειναι επανδρωμενες απο φοιτητες?)
Στην ποιο απλη περιπτωση...VISA eshop. Εχουμε και λεμε:
Συμπληρωνεις τα στοιχεια σου (ονοματα,διευθυνσεις,ΑΦΜ κλπ) και στην κατω μερια εχει και τους ορους χρησεως των στοιχειων αυτων (βαζεις τζιφρα και στα δυο τμηματα)...Αν δεν βαλεις ειδικα στο δευτερο τμημα τζιφρα δεν πα να εχεις και 100000 ευρω εισοδημα ΔΕΝ στην κανουν δεκτη...Ενας απο τους ορους ,στο ξαναλεω, ειναι οτι αποδεχεσε τον οποιο τροπο επιλεξη η τραπεζα να τα "διαχειριστει"....Στην δικη σου περιπτωση (και σε καθε περιπτωση ειναι να τα δωσει σε "εταιρια" να τα επεξεργαστει καλωντας σε για να σε ενημερωσει γαι νεα "πακετα προσφορων" ή και να σου "θυμησει" τις "ωφειλες" σου...
Αρα γιατι αναρωτιεσαι που σε παιρνουν και σε "κραζουν"?
Παντως αν θες την γνωμη μου για να ηρεμησει το κεφαλι σου αλλαξε οτι αριθμο τηλ εχεις (για αρχη)...

alwaysalone
03-08-09, 22:01
Εγω δε συμφωνώ οτι ειναι δουλειά οικονομικής ανάγκης. Τόσα projects υπάρχουν εισερχόμενων και εξερχόμενων κλήσεων σε τηλεφωνικά κέντρα, δεν υπάρχουν μονο τα collections. Για να δουλέψεις σε τμήμα ληξιπρόθεσμων οφειλών πρεπει να το χεις και λίγο μεσα σου το ......

κ@ριολικι :oops:

emeliss
03-08-09, 22:03
να τα δωσει σε "εταιρια" να τα επεξεργαστει καλωντας σε για να σε ενημερωσει γαι νεα "πακετα προσφορων" ή και να σου "θυμησει" τις "ωφειλες" σου...
Ενημέρωση είναι το αίσχος που συμβαίνει;

:down::down::down::down::down::down::down::down::down::down::down:

hemlock
03-08-09, 22:03
Καταλαβαίνεις τι διαβάζεις ή επιλέγεις να δώσεις βάρος όπου (για κάποιο ανώμαλο λόγο) σε συμφέρει;
Τι να σου πω μεγαλε ....Για μενα τα πραματα ειναι απειρος ποιο ευκολα....Η καρτα βγηκε επειδη εχω καλο εισοδημα....Δεν ηταν "διακοποδανειο" και αλλες παρομιες πιπες (ξεπληρωνω μαζευοντας τα υπολοιπα απο αλλες 14 καρτες σε μια)....;)

emeliss
03-08-09, 22:06
Τι να σου πω μεγαλε ....Για μενα τα πραματα ειναι απειρος ποιο ευκολα....Η καρτα βγηκε επειδη εχω καλο εισοδημα....Δεν ηταν "διακοποδανειο" και αλλες παρομιες πιπες (ξεπληρωνω μαζευοντας τα υπολοιπα απο αλλες 14 καρτες σε μια)....;)
Εγώ δεν χρωστάω πουθενά. Αλλά δεν έχει να κάνει με σένα και με εμένα.

Σε πόσους συγγενείς που δεν είχαν καμία σχέση έχουν κάνει ψυχολογικό πόλεμο;

Πόσα εγκεφαλικά έχουν προκαλέσει αυτά τα σκυλιά;

(ζητώ συγνώμη που βρίζω με το όνομα των τετράποδων φίλων μας)

wintech2003
03-08-09, 22:07
Εδώ αρχίζει να κολλάει το "άλλα γι'άλλα..."

hemlock
03-08-09, 22:10
Εγώ δεν χρωστάω πουθενά. Αλλά δεν έχει να κάνει με σένα και με εμένα.

Σε πόσους συγγενείς που δεν είχαν καμία σχέση έχουν κάνει ψυχολογικό πόλεμο;

Πόσα εγκεφαλικά έχουν προκαλέσει αυτά τα σκυλιά;


Εδώ αρχίζει να κολλάει το "άλλα γι'άλλα..."

Στρικλι μπιζνες....
Οταν το καταλαβετε να τα ξαναπουμε....;)

emeliss
03-08-09, 22:12
Ούτε μπίζνες είναι αυτό, ούτε μπορεί να ονομαστεί επάγγελμα. Αλλά μάλλον πως δεν μπορείς να το καταλάβεις.

hemlock
03-08-09, 22:14
Ούτε μπίζνες είναι αυτό, ούτε μπορεί να ονομαστεί επάγγελμα. Αλλά μάλλον πως δεν μπορείς να το καταλάβεις.
Αν το λες εσυ εχεις δικιο...

sotos65
03-08-09, 22:18
Έχω την εντύπωση ότι παραείσαι κυνικός hemlock, ειδικά όταν αφορά προβλήματα τρίτων....

hemlock
03-08-09, 22:22
Έχω την εντύπωση ότι παραείσαι κυνικός hemlock, ειδικά όταν αφορά προβλήματα τρίτων....
Κοιτα...Μια μικρη λυση (σιγουρα προσωρινη) την εδωσα....Τωρα αν περιμενεις να γραψω οτι κακια η Χ και η Υ εταιρια γιατι παιρνει τηλ στις 9 το πρωϊ και μου ζηταει τα δανεικα (με τον οποιο ασχημο τροπο) δεν μπορω να συμφωνησω....Μονο να πω "ας προσεχες" και κατσε στρωσε τον ποπο σου και ξεπληρωσε (το που εβαζες την υπογραφη σου λιγο με νοιαζει-ας διαβαζες του ορους που υπεγραφες)....;)

sotos65
03-08-09, 22:24
Πολύ εύκολα παραβλέπεις όμως το γεγονός ότι υπάρχει κάποια τροπολογία (ή μάλλον νόμος) που απαγορεύει στις εταιρείες αυτές να δρουν με αυτό τον τρόπο, παρενοχλώντας γνωστούς και συγγενείς και πιέζοντας αφόρητα κάποιον να ξεπληρώσει το χρέος του...

http://www.ekpizo.gr/?nid=508

hemlock
03-08-09, 22:27
Πολύ εύκολα παραβλέπεις όμως το γεγονός ότι υπάρχει κάποια τροπολογία που απαγορεύει στις εταιρείες αυτές να δρουν με αυτό τον τρόπο, παρενοχλώντας γνωστούς και συγγενείς και πιέζοντας αφόρητα κάποιον να ξεπληρώσει το χρέος του...
Κανε μυνηση....Λιγο με κοφτει αν θα "δικαιωθεις".
Εγω σου λεω αλλο πραμα-τι θα επρεπε να κανεις εσυ, απο την μερια σου ,προς αποφυγη τετοιας εμπλοκης....;)

sotos65
03-08-09, 22:30
Κανε μυνηση....Λιγο με κοφτει αν θα "δικαιωθεις".
Εγω σου λεω αλλο πραμα-τι θα επρεπε να κανεις εσυ, απο την μερια σου ,προς αποφυγη τετοιας εμπλοκης....;)

Easier said than done. Αν όσοι χρωστούν ή έπαιρναν δάνεια είχαν τον τρόπο να τα ξεπληρώνουν χωρίς πρόβλημα δεν θα υπήρχαν τέτοιες καταστάσεις, αλλά υπάρχουν και η λύση δεν είναι ο τρόπος συμπεριφοράς και πιέσεων των εισπρακτικών...

Αντιγράφω και όλο το κείμενο από το λινκ που έβαλα στο προηγούμενο μήνυμα, για να υπάρχει και εδώ...



Πρόσφατα, ψηφίστηκε ο νόμος (3758/2009), ο οποίος ρυθμίζει τη λειτουργία των εισπρακτικών εταιριών, που πλέον μετονομάστηκαν σε Εταιρείες Ενημέρωσης οφειλετών για ληξιπρόθεσμες απαιτήσεις. Με το νέο νόμο τίθεται για πρώτη φορά ένα θεσμικό πλαίσιο λειτουργίας για αυτές τις επιχειρήσεις, με σκοπό την προστασία των οφειλετών από αθέμιτες και παράνομες πρακτικές.

Αρχές που πρέπει να τηρούν οι Εταιρείες Ενημέρωσης ληξιπρόθεσμων απαιτήσεων (εισπρακτικές εταιρείες) κατά την ενημέρωση και επικοινωνία με τον οφειλέτη:


Κατά την ενημέρωση του οφειλέτη σχετικά με τα ληξιπρόθεσμα χρέη του, οι Εταιρείες Ενημέρωσης έχουν την υποχρέωση να συμπεριφέρονται στον οφειλέτη με ευπρέπεια και ειλικρίνεια, να σέβονται την προσωπικότητά του, αλλά και την ιδιωτική του ζωή, την υγεία, την ασφάλεια και το τραπεζικό του απόρρητο.



Πριν από κάθε ενέργεια ενημέρωσης πρέπει να προηγείται επιβεβαίωση και ταυτοποίηση του οφειλέτη.
Σε κάθε τηλεφωνική επικοινωνία με τον οφειλέτη οι Εταιρείες έχουν υποχρέωση να εμφανίζουν τον αριθμό προέλευσης κλήσης (Δεν επιτρέπεται η κλήση προς τον οφειλέτη από τηλεφωνική γραμμή με την ένδειξη «Απόκρυψη»).
Οι υπάλληλοι των Εταιρειών Ενημέρωσης οφείλουν να ενημερώνουν τους οφειλέτες σχετικά με το ονοματεπώνυμο και την ιδιότητά τους, καθώς και για το σκοπό της επικοινωνίας. Επιπλέον πρέπει να δηλώνεται στον οφειλέτη ο αριθμός μητρώου της εταιρείας, καθώς οι εταιρείες αυτές είναι υποχρεωμένες από το νόμο να εγγράφονται σε ειδικό μητρώο του Υπουργείου Ανάπτυξης, στο οποίο καταχωρούνται και τα πλήρη στοιχεία των νομίμων εκπροσώπων τους.
Δεν πρέπει να οχλείται ο οφειλέτης, τηλεφωνικώς ή με οποιοδήποτε άλλο πρόσφορο μέσο, περισσότερες από μία φορά ανά δεύτερη ημέρα.




Περιορισμοί που επιβάλλονται στις Εταιρείες Ενημέρωσης:


Απαγορεύεται στις Εταιρείες Ενημέρωσης να εισπράξουν οι ίδιες με οποιονδήποτε τρόπο τις ληξιπρόθεσμες οφειλές, ή να αναθέσουν την είσπραξη σε τρίτο φυσικό ή νομικό πρόσωπο.
Ο οφειλέτης πρέπει να ενημερώνεται ότι τα προσωπικά του δεδομένα (π.χ. διεύθυνση και τηλέφωνο επικοινωνίας), έχουν διαβιβαστεί στην Εταιρεία Ενημέρωσης, σύμφωνα με τις διατάξεις του νόμου για τα προσωπικά δεδομένα (Ν. 2472/1997).
Η τηλεφωνική επικοινωνία στο χώρο εργασίας του οφειλέτη γίνεται μόνο εφόσον ο συγκεκριμένος τηλεφωνικός αριθμός έχει δηλωθεί ως μοναδικός αριθμός επικοινωνίας.
Δεν επιτρέπεται να οχλείται ο οφειλέτης για χρέη που έχουν υποβληθεί σε διακανονισμό ή έχουν παραγραφεί ή για απαιτήσεις που απορρέουν από γενικούς όρους συναλλαγών, οι οποίοι έχουν κριθεί καταχρηστικοί από αμετάκλητες δικαστικές απόφάσεις.
Ο οφειλέτης δεν επιβαρύνεται με δαπάνες για την ανάθεση της ενημέρωσης σχετικά με τις ληξιπρόθεσμες οφειλές του από το δανειστή προς την Εταιρεία Ενημέρωσης.
Απαγορεύεται στις Εταιρείες η πρόσβαση σε βάσεις δεδομένων όπως στην «ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ Α.Ε.», ή σε άλλα αρχεία για τη διακρίβωση της πιστοληπτικής ικανότητας του οφειλέτη.
Προβλέπεται η καταγραφή των τηλέφωνικών συνδιαλέξεων με τον οφειλέτη σε περίπτωση διακανονισμού ή ρύθμισης της οφειλής τους. Όμως δεν επιτρέπεται η καταγραφή της συνομιλίας σε περίπτωση απλής ενημέρωσης για την οφειλή.



Απαγορεύεται στις Εταρείες Ενημέρωσης να προβαίνουν σε αθέμιτες και παραπλανητικές πρακτικές προς τον οφειλέτη, όπως:


Να εμφανίζουν κατά την επικοινωνία με τον οφειλέτη ιδιότητες που δεν διαθέτουν, όπως υπάλλήλων των δανειστών, δικηγόρων ή δικαστικών επιμελητών.
Να ασκούν οποιαδήποτε σωματική βία ή ψυχολογική πίεση στον οφειλέτη, ώστε να δημιουργούν την εντύπωση ότι απειλείται το επάγγελμα, η περιουσία ή η ζωή του οφειλέτη ή και των οικείων του.
Να επιδεικνύουν προσβλητική συμπεριφορά ή να χρησιμοποιούν προσβλητικές εκφράσεις εναντίον του οφειλέτη ή των οικείων του.
Να δυσφημίζουν ή ακόμη και να απειλούν ότι θα δυσφημίσουν τον οφειλέτη στον οικογενειακό ή εργασιακό του περιβάλλον.
Να εκμεταλλεύονται περιστάσεις αντικειμενικής αδυναμίας του οφειλέτη (π.χ. βαριά ασθένεια).
Να απειλούν ότι θα λάβουν μη νόμιμα μέτρα εις βάρος του οφειλέτη (π.χ. κατάσχεση και πλειστηριασμός περιουσιακών στοιχείων χωρίς να έχει προηγηθεί δικαστική απόφαση που να διατάσσει την αναγκαστική εκτέλεση).
Να δίνουν παραπλανητικές πληροφορίες στον οφειλέτη (π.χ. σχετικά με το χρέος του).
Να ενοχλούν πρόσωπα της οικογένειας του οφελέτη σχετικά την εξόφληση του χρέους.
Να παραπλανούν τον οφειλέτη παρουσιάζοντάς του έγγραφα που δημιουργούν εσφαλμένα την εντύπωση ότι πρόκειται για επίσημα δικαστικά έγγραφα (π.χ. εκθέσεις κατάσχεσης περιουσιακών στοιχείων).
Να δίνουν ανακριβείς πληροφορίες στον οφειλέτη σχετικά με τις συνέπειες αθέτησης της πληρωμής.




Ειδικές υποχρεώσεις που οφείλουν να τηρούν οι Εταιρείες Ενημέρωσης:


Σε περίπτωση έγγραφης επικοινωνίας με τον οφειλέτη (π.χ. επιστολή), οι Εταιρείες Ενημέρωσης υποχρεούνται επιπλέον να αναγράφουν την πλήρη εμπορική τους επωνυμία, την ταχυδρομική διεύθυνση της έδρας τους με οδό, αριθμό, πόλη, ταχυδρομικό κώδικα, τηλεφωνικό αριθμό, αριθμό fax και διεύθυνση e-mail, καθώς και τον αριθμό μητρώου της Εταιρείας.
Εφόσον ζητηθεί από τον οφειλέτη, οι Εταιρείες οφείλουν να τον ενημερώσουν εγγράφως και με δικά τους έξοδα, για το ύψος και την προέλευση της οφειλής κατά κεφάλαιο τόκους και έξοδα και λοιπές προσαυξήσεις, εντός 10 εργάσιμων ημερών από την πρώτη τηλεφωνική επικοινωνία.



Κυρώσεις
Σε περίπτωση κατά την οποία, η Εταιρεία Ενημέρωσης δεν τηρεί τις παραπάνω προβλεπόμενες από το νόμο υποχρεώσεις, καλούνται οι θιγόμενοι οφειλέτες να διαμαρτύρονται εγγράφως στο δανειστή – τράπεζα, ενημερώνοντας ταυτόχρονα και την Γενική Γραμματεία Καταναλωτή του Υπουργείου Ανάπτυξης και την ΕΚΠΟΙΖΩ, καθώς προβλέπονται για την εταιρεία αυστηρότατες κυρώσεις (πρόστιμο από 5.000 ευρώ έως 500.000 ευρώ, ακόμη και διαγραφή της εταιρείας από το μητρώο σε περίπτωση υποτροπής).

antreas9
04-08-09, 10:53
Κοιτα...Μια μικρη λυση (σιγουρα προσωρινη) την εδωσα....Τωρα αν περιμενεις να γραψω οτι κακια η Χ και η Υ εταιρια γιατι παιρνει τηλ στις 9 το πρωϊ και μου ζηταει τα δανεικα (με τον οποιο ασχημο τροπο) δεν μπορω να συμφωνησω....Μονο να πω "ας προσεχες" και κατσε στρωσε τον ποπο σου και ξεπληρωσε (το που εβαζες την υπογραφη σου λιγο με νοιαζει-ας διαβαζες του ορους που υπεγραφες)....;)
ερωτήσεις....
1) Το Χ άτομο βρίσκεται σε ανάγκη... Ο hemlock, του παρουσιάζει ένα χαρτi, που ορίζει ότι θα του δώσει 10.000 ευρώ, και ως ενέχυρο θα πάρει τη γυναίκα και το σπίτι του Χ. Ο Χ, μέσα στην απελπισία και την αγνοια του, το υπογράφει. Αυτό μετατρέπει τον hemlock σε ηθικό στοιχείο, ή την ενέργειά του σε νόμιμη??????????????????????????
2) Το να σου ζητούν τα χρήματα που χρωστάς, είναι θεμιτό... Το να σε απειλούν, ή να απειλούν τους δικούς σου, είναι καφριλίκι. Το να δικαιολογείς το καφριλίκι, είναι σα να λες, ότι ο πιτσιρικάς που δικαια ειναι οργισμένος απέναντι στο σύστημα, καλά κάνει και σπάει το μαγαζί του hemlock...Ασχετα αν και ο hemlock μπορεί να οργισμένος με το σύστημα...
3) Τέλος, μέσα στο επιτόκιο που πληρώνουμε ΟΛΟΙ μας, υπάρχει ήδη η προσαύξηση για πιθανές επισφάλειες...Αλλιώς, θα έπρεπε να πληρώνουμε πολύ χαμηλότερο επιτόκιο...
4) hemlock, είσαι από εκείνους που επειδή κάποιος στο τέλος του στεγαστικού του δανείου, βρέθηκε σε ταμειακή δυσχέρεια, και χρωστάει πχ τις 3 τελευταίες δόσεις, του κατάσχουν το ακίνητο, και εσύ τους δικαιολογείς? (δηλαδή να του παίρνει το ακίνητο αξίας 150χλδ, επειδή δε μπόρεσε να πληρώσει 2.000ευρω πρόσκαιρα?)
5) Τέλος, μια παρατήρηση... η υπογραφή σε χαρτιά που αναφέρουν κάτι ΜΗ νόμιμο, δεν τα μετατρέπει σε νόμιμα... αν εσύ υπογράψεις ότι μου χρωστάς 200.000 ευρώ από την πώληση που έκανες για μένα 10 κιλών νοθευμένης ηρωινης , μπορώ εγώ να σε κυνηγήσω νομικά?Και ούτε μου επιτρέπετε (ΗΘΙΚΑ) να σε παίρνω και να σε απειλώ καθημερινά, λέγοντας σου ΨΕΜΜΑΤΑ (ότι...το παιδί σου δε θα μπορεί να πάρει δάνειο), επειδή εσύ μου χρωστάς τα λεφτά αυτά...

(Εγώ το έχω ζήσει από την ...αναποδη...Χρωστάνε οι δικοί μου, και παίρνουν ακομα και μένα, που δε χρωστάω ευρώ, πλην του αμαξιού που ξεπληρώνω...Και δε μπορείτε να φανταστείτε τι μπουρδες/απειλές λένε)

supermario
04-08-09, 11:25
Οι επικοινωνια με τους συγγενεις/φιλους (και ισως και οι απειλες προς αυτους), οσων χρωστανε, ειναι μαφιοζικες πρακτικες.

Τωρα που διακρινετε το strictly business, δεν ξερω. Εκτος αν μιλαμε για mafia business.

arys
04-08-09, 12:19
Αν ένας όρος σε ένα συμβόλαιο είναι καταχρηστικός, τότε όλο το συμβόλαιο ακυρώνεται ή μόνο ο όρος αυτός;
Φαντάζομαι καταλαβαίνετε που το πάω...

emeliss
04-08-09, 12:32
Και ούτε μου επιτρέπετε (ΗΘΙΚΑ) να σε παίρνω και να σε απειλώ καθημερινά, λέγοντας σου ΨΕΜΜΑΤΑ (ότι...το παιδί σου δε θα μπορεί να πάρει δάνειο), επειδή εσύ μου χρωστάς τα λεφτά αυτά...
Πλέον με τον νέο νόμο (δες παραπάνω το post του sotos65) δεν επιτρέπεται και νομικά.

antreas9
04-08-09, 12:43
Αν ένας όρος σε ένα συμβόλαιο είναι καταχρηστικός, τότε όλο το συμβόλαιο ακυρώνεται ή μόνο ο όρος αυτός;
Φαντάζομαι καταλαβαίνετε που το πάω...

Φαντάζομαι και εγώ ότι ακυρώνεται μόνο ο όρος...Αλλιώς δε θα χρειαζόταν να πληρώσει κανείς τις τραπέζες εξαιτίας των καταχρηστικών τους όρων...

guzel
04-08-09, 12:57
Τις τελευταίες δυο μέρες ζω μια απίστευτη κατάσταση και πραγματικά θα ήθελα να ξέρω αν έχουν περάσει και άλλοι αντίστοιχες πιέσεις και ενοχλήσεις.
Θεωρώ τον εαυτό μου ήρεμο ανθρωπο και δεν πολυδίνω βάση σε τηλεφωνήτριες και απειλές, έχω μάθει απο την δουλειά μου να δουλευω γραπτώς με εξώδικα και δικαστικούς επιμελητές, αλλα αυτό που μου συμβαίνει έχει ξεπεράσει τα όρια.

Προχτες το πρωί λοιπόν μια κυρία απο εισπρατική εταιρία της Eubobank καλεί στο σπίτι των γονιών μου. Αφου συστήνετε (λέγοντας οτι καλεί απο την Eurobank) λεει στην μητέρα μου "οτι ο γιός σας εχει εξαφανιστεί, έχει αφήσει ενα μεγάλο ανεξόφλητο ποσό στην τράπεζα μας και πρέπει να επικοινωνήσουμε μαζί του άμεσα για να μην προχωρήσει το θέμα δικαστικά". Η μητέρα μου λοιπόν αφου ενημέρωσε την κυρία οτι απουσιάζω εκτός πόλης ακουει το πρώτο τρελό... "α ναι ε? διακοπές είναι ε? τα χρεη του όμως δεν τα τακτοποιεί, έτσι του μάθατε? καλή είστε και εσείς". Η μητέρα μου της λεει οτι δεν της επιτρέπει να της μιλάει έτσι και ζήτησε να τελειώνουν την συνομιλία τους (αφου πρώτα τις έδωσε φυσικά το κινητό μου).
Αμέσως χτυπάει το κινητό μου και μιλάω με την κυρία αυτή (φυσικά ακόμα δεν γνώριζα οτι είχε μιλήσει με την μητέρα μου και οτι τις είχε μιλήσει με τέτοιο τρόπο) η οποία ήταν ευγενικότατη και μου είπε να βάλω 150 ευρώ στην κάρτα μου για να σταματήσουν απο το να προχωρήσει νομικά η υπόθεση. Την διαβεβαίωσα λοιπον οτι θα βρώ αυτά τα 150 μεχρι την επόμενη μέρα και κλείσαμε σαν να μην τρέχει τίποτα.
Ακολουθεί τηλέφωνημα απο την μητέρα μου που με ενημερώνει για το τί πέχτηκε.

Φορτώνω λοιπον εγώ ανάποδες οπότε περιμένω την επόμενη τηλέφωνο της.

- Τί κάναμε με την Mastercard κύριε ...?
- Τίποτα δεν κάναμε... Αλλά εσείς κάνατε!
- Τί έκανα εγώ?
- Καλέσατε στο σπίτι των γονιών μου (δεν ζω μαζί τους εδώ και 8 χρόνια btw) και εκτός οτι τους κοινοποιήσατε στοιχεία για τις οφειλές μου, ήσασταν και πολύ απότομη και ειρωνική.
Συνεχίζει λοιπον να μου λεει "εγώ? όχι.. και κάνετε λάθος και το ένα και το άλλο" τελειώνει η ιστορία εκεί οπότε ξεκινάει το παραμύθι:

- Τι κάνουμε λοιπον?
- Τίποτα δεν κάνουμε. Ακολουθήστε την όποια νόμιμη διαδικασία πρέπει να ακολουθήσετε. Εγώ αδυνατώ να πληρώσω λόγω του οτι η εταιρία μου πρακτικά έχει κλείσει μετά απο ένα φέσι που μας άφησε πελάτης μας, και σαν εταιρία έχουμε προχωρήσει σε παυση πληρωμών απο τον Απρίλιο. Ώς εκ τουτου δεν υπάρχει ευρώ.
- Και πως ζείτε?
- Ορίστε?? Θα σας δώσω λογαριασμό για το πως ζώ?
- Φυσικά! Χρωστάτε και ειστε υποχρεωμένος! Αποδείξτε μου οτι δεν εχετε να πληρώσετε.
- Πλάκα μου κάνετε? Πως να σας το αποδείξω αυτό και γιατί?
- Απο την φορολογική σας δήλωση*. Λεει η φορολογική σας δήλωση οτι δεν έχετε εισόδημα?
- Κυρία μου γνωρίζετε οτι η φορολογική δήλωση του καθενός είναι απόρρητο έγγραφο? Ποια είστε εσείς που θα σας την κοινοποιήσω? Άλλωστε η φορολογική δήλωση γράφει τα εισοδήματα του προηγούμενου έτους. Εγώ το πρόβλημα απο τον Απρίλιο φέτος το απέκτησα!
- Δεν με νοιάζει να δανιστείτε απο την μητέρα σας!
- Δεν θα δανιστώ απο κανέναν. Εσείς θα κλείσετε τώρα το τηλέφωνο, θα ενημερώσετε την τράπεζα την οποία εκπροσωπείτε οτι αδυνατώ αυτή τη στιγμή να πληρώσω και θα τους πείτε οτι γνωρίζω όλες της συνέπειες του νόμου και ας κάνουν ότι θέλουν. Ας κάνουν καταγγελία σύμβασης, ας βγάλουν διαταγή πληρωμής, ας κάνουν ότι τελοσπαντων είναι νόμιμο! Γιατι τα τηλεφωνήματα σας είναι στα όρια της νομιμότητας κυρία μου.
- Δεν θα μου πείτε την δουλειά μου. Λοιπον ακούω, θα πληρώσετε σήμερα 150 ευρώ? Ή αυριο 1200 που θα ειναι τα δικαστικά έξοδα? Τι προτιμάτε?
- Αντε πάλι... ΔΕΝ ΕΧΩ!

Το παραμύθι συνεχίστηκε για περίπου 30 λεπτά. Συνολικά:

- Απειλήθηκα με φυλάκιση (οτι τα χρεη μου θα μεταβιβαστούν στην εφορία, και η εφορία θα ζητήσει της προσωποκράτηση μου - μπούρδες!)
- Απειλήθηκα οτι θα συνεχίσει να με ενοχλεί καθημερινά μεχρι να πληρώσω ("Ενοχλείστε? Πληρώστε τότε για να σταματήσω να σας ενοχλώ! Αλλιως θα σας ενοχλω κάθε μέρα, όλη μέρα. Μέχρι τις 20.30 δουλευώ").
- Ζητήθηκαν παρανόμως απόρρητα έγγραφα (φορολογική δήλωση)
- Ενημέρωθηκαν τρίτοι (εστω και αν αυτοί είναι οι γονείς μου) για προσωπικό μου ζήτημα (μπορώ να καταθέσω μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση για αυτό)
Και φυσικά κανείς δεν μου πληρώνει τον χαμένο χρόνο μου στο τηλέφωνο με την κυρία αυτή. Σε δυο μέρες μου έφαγε 2 ώρες που αλλιώς θα είχα κάνει και καμιά δουλειά...

Καταλλήξαμε λοιπον στο τέλος να μου λεει να πάω ΤΩΡΑ (την ώρα που μιλάμε, και χωρις να κλείσουμε το τηλέφωνο - γιατί ούτως ή άλλως θα με ξαναέπερνε, ή εμένα ή τους γονείς μου αν δεν απαντούσα) στην τράπεζα - θα μου κρατούσε παρέα στον δρόμο είπε χαρακτηριστικά- για να δωσω μια υπευθυνη δήλωση οτι ΑΔΙΑΦΟΡΩ για τα χρεη μου!
Της λεω κοπέλα μου είσαι με τα καλά σου? Που την είδες την αδιαφορία? Αδυναμία πληρωμής υπάρχει, οχι αδιαφορία!
- Δεν το δέχομαι! Να κηρύξετε πτώχευση κύριε τότε, αλλιως τα λεγόμενα σας δεν μου λένε τίποτα

Τελικά μετά απο μισή ώρα κλείσαμε και θα με ξαναέπαιρνε στις 14.00 να δεί αν πήγα στην τράπεζα... Ακόμα δεν με πήρε... Μάλλον θα είναι απασχολημένη να κάνει παρέα σε κάποιον άλλο κακομοίρη που έστειλε να πάει στην τράπεζα ΤΩΡΑ. Ελεος...

Φυσικά η επόμενη μου κίνηση ήταν να συμβουλευτώ τον δικηγόρο μου, ο οποίος μου είπε πως απο Δευτέρα θα ετοιμάσουμε μια ενα εξώδικο όπου θα ζητάμε την παυση κάθε όχλησης προς εμένα ή τρίτους λόγω αδυναμίας πληρωμής λόγω της κατάστασης στην οποία βρίσκεται η εταιρία μου (και φυσικά αποδεικνύεται απο τα δυσμενή στοιχεία που υπάρχουν ήδη στον Τειρεσία).

Ουφ... το εβγαλα απο μέσα μου :p

Εσείς έχετε ζήσει καμια παρόμοια κατάσταση?



για γελια και για κλαματα με πιο δικαιωμα συνομιλει με αυτο το υφακι λες και σας ηξερε ...μεγαλο θρασος

προσωπικα θα της εκλεινα το τηλεφωνο ..και θα εκανα καταγγελια

hemlock
04-08-09, 13:04
ερωτήσεις....
1) Το Χ άτομο βρίσκεται σε ανάγκη... Ο hemlock, του παρουσιάζει ένα χαρτi, που ορίζει ότι θα του δώσει 10.000 ευρώ, και ως ενέχυρο θα πάρει τη γυναίκα και το σπίτι του Χ. Ο Χ, μέσα στην απελπισία και την αγνοια του, το υπογράφει. Αυτό μετατρέπει τον hemlock σε ηθικό στοιχείο, ή την ενέργειά του σε νόμιμη??????????????????????????
Θα σταθω σε αυτο....Στα υπολοιπα Χ...
Ποσως με νοιαζει που εβαλες υπογραφη....Κανε ολα τα προβλεπωμενα και οταν δικαιωθεις ελα ξαναγραψε το ποιηματακι σου περι ηθικης και ηλιθιοτητας...;)






2) Το να σου ζητούν τα χρήματα που χρωστάς, είναι θεμιτό... Το να σε απειλούν, ή να απειλούν τους δικούς σου, είναι καφριλίκι. Το να δικαιολογείς το καφριλίκι, είναι σα να λες, ότι ο πιτσιρικάς που δικαια ειναι οργισμένος απέναντι στο σύστημα, καλά κάνει και σπάει το μαγαζί του hemlock...Ασχετα αν και ο hemlock μπορεί να οργισμένος με το σύστημα...
3) Τέλος, μέσα στο επιτόκιο που πληρώνουμε ΟΛΟΙ μας, υπάρχει ήδη η προσαύξηση για πιθανές επισφάλειες...Αλλιώς, θα έπρεπε να πληρώνουμε πολύ χαμηλότερο επιτόκιο...
4) hemlock, είσαι από εκείνους που επειδή κάποιος στο τέλος του στεγαστικού του δανείου, βρέθηκε σε ταμειακή δυσχέρεια, και χρωστάει πχ τις 3 τελευταίες δόσεις, του κατάσχουν το ακίνητο, και εσύ τους δικαιολογείς? (δηλαδή να του παίρνει το ακίνητο αξίας 150χλδ, επειδή δε μπόρεσε να πληρώσει 2.000ευρω πρόσκαιρα?)
5) Τέλος, μια παρατήρηση... η υπογραφή σε χαρτιά που αναφέρουν κάτι ΜΗ νόμιμο, δεν τα μετατρέπει σε νόμιμα... αν εσύ υπογράψεις ότι μου χρωστάς 200.000 ευρώ από την πώληση που έκανες για μένα 10 κιλών νοθευμένης ηρωινης , μπορώ εγώ να σε κυνηγήσω νομικά?Και ούτε μου επιτρέπετε (ΗΘΙΚΑ) να σε παίρνω και να σε απειλώ καθημερινά, λέγοντας σου ΨΕΜΜΑΤΑ (ότι...το παιδί σου δε θα μπορεί να πάρει δάνειο), επειδή εσύ μου χρωστάς τα λεφτά αυτά...

(Εγώ το έχω ζήσει από την ...αναποδη...Χρωστάνε οι δικοί μου, και παίρνουν ακομα και μένα, που δε χρωστάω ευρώ, πλην του αμαξιού που ξεπληρώνω...Και δε μπορείτε να φανταστείτε τι μπουρδες/απειλές λένε)[/QUOTE]

Φανερός Πράκτωρ
04-08-09, 13:15
Θα σταθω σε αυτο....Στα υπολοιπα Χ...
Ποσως με νοιαζει που εβαλες υπογραφη....Κανε ολα τα προβλεπωμενα και οταν δικαιωθεις ελα ξαναγραψε το ποιηματακι σου περι ηθικης και ηλιθιοτητας...;)


Για τις εισπρακτικές και τις πρακτικές τους ο κόσμος έχει δικαιωθεί και σου έχουν απαντήσει ήδη (υπάρχει νόμος που προστατεύει τους πολίτες):

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2977380&postcount=72

hemlock
04-08-09, 13:17
Για τις εισπρακτικές και τις πρακτικές τους ο κόσμος έχει δικαιωθεί και σου έχουν απαντήσει ήδη (υπάρχει νόμος που προστατεύει τους πολίτες):

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2977380&postcount=72

Αρα ,αν καταλαβαινω και σωστα, περιμενετε και απο μενα να συλληπηθω το οποιο "παθοντα"?:hmm:

Φανερός Πράκτωρ
04-08-09, 13:22
όχι, εμένα μου φτάνει που δείχνουν κατανόηση στους οφειλέτες και κατακρίνουν τις πρακτικές των εισπρακτικών οι νομοθέτες και το κράτος.

antreas9
04-08-09, 13:29
Θα σταθω σε αυτο....Στα υπολοιπα Χ...
Ποσως με νοιαζει που εβαλες υπογραφη....Κανε ολα τα προβλεπωμενα και οταν δικαιωθεις ελα ξαναγραψε το ποιηματακι σου περι ηθικης και ηλιθιοτητας...;)
κάτι τέτοιους... ΕΝΕΡΓΟΥΣ πολίτες βλεπει ο βουλγαράκης, και μας ενημερώνει ότι οτιδήποτε είναι νόμιμο, είναι ηθικό...
Αααα... Και πράγματι, η σκέψη "κάνε ολα τα προβλεπόμενα, και όταν δικαιωθείς μόνο τότε μιλα μου για ηθική", είναι πραγματικά τόσο ανήθικη, όσο και η πράξη του Χ hemlock να με βάλει να υπογράψω αυτό το χαρτί...
Κάνεις ακριβώς σαν τον βάσπερ, όταν μιλαμε για την νεα δημοκρατία..Αρνείσαι να δεις πέρα από το δαχτυλό σου δηλαδή...
Να σου αποκαλύψω κάτι?
περα από το δαχτυλο σου, υπάρχουν απατεώνες, που με το πρόσχημα του χαρτιού και της υπογραφής, ή της πρόσκαιρης θέλησης, κάνουν παράνομα...πραγματάκια...
Πχ, ο αλήτης που βγάζει ένα 12χρονο στα φανάρια...Αν του έχει πάρει υπογραφή καθαρίσαμε? ή αν όταν το ρώτησε αν θέλει να βγει, αυτό απάντησε ναι???
:clap::clap::clap::clap::clap:
χαιρομαι που δνε υπάρχει κόσμος που να σκεφτεται σαν εσένα...Κοινωνική ευθύνη και ευαισθησια...Λέξεις αγνωστες πιθανοτατα...

hemlock
04-08-09, 13:37
κάτι τέτοιους... ΕΝΕΡΓΟΥΣ πολίτες βλεπει ο βουλγαράκης, και μας ενημερώνει ότι οτιδήποτε είναι νόμιμο, είναι ηθικό...
Αααα... Και πράγματι, η σκέψη "κάνε ολα τα προβλεπόμενα, και όταν δικαιωθείς μόνο τότε μιλα μου για ηθική", είναι πραγματικά τόσο ανήθικη, όσο και η πράξη του Χ hemlock να με βάλει να υπογράψω αυτό το χαρτί...
Κάνεις ακριβώς σαν τον βάσπερ, όταν μιλαμε για την νεα δημοκρατία..Αρνείσαι να δεις πέρα από το δαχτυλό σου δηλαδή...
Να σου αποκαλύψω κάτι?
περα από το δαχτυλο σου, υπάρχουν απατεώνες, που με το πρόσχημα του χαρτιού και της υπογραφής, ή της πρόσκαιρης θέλησης, κάνουν παράνομα...πραγματάκια...
Πχ, ο αλήτης που βγάζει ένα 12χρονο στα φανάρια...Αν του έχει πάρει υπογραφή καθαρίσαμε? ή αν όταν το ρώτησε αν θέλει να βγει, αυτό απάντησε ναι???
:clap::clap::clap::clap::clap:
χαιρομαι που δνε υπάρχει κόσμος που να σκεφτεται σαν εσένα...Κοινωνική ευθύνη και ευαισθησια...Λέξεις αγνωστες πιθανοτατα...
Να δω τι?
Εγω σου λεω οτι σαν Hemock δεν μπορω να χειροκτοτησω κανεναν που την πατησε με πιστωτικες καρτες κλπ (την "συμβουλη" την εδωσα...να καθησει να ξεπληρωσει με ή χωρις δικηγορους-αυτο για τους τοκους)....Και για τους ορους μπορουσε να μαθεις περισσοτερα και για το πως αντιδρα η τραπεζα απεναντι στους "κακοπληρωτες" και θα μπορουσε να την κοψει επιτοπου (την καρτα -ο οποισδηποτε) για να μην χρεωνεται για αερα....
Αρα το τι μου γραφεις τωρα για τον vasper Και την ΝΔ να μην σου πω που τα εδω (ηδη) περασει....;)

antreas9
04-08-09, 14:09
ετσι μόνο θα πάμε μπροστά, έχεις δίκιο χεμλοκ...
αδιαφορία, στ@ρχιδισμός, και πάντα υπέρ του ισχυρού...Τι σημασία έχει που ΗΔΗ ο καταναλωτής έχει πληρώσει ΜΕΣΑ στο επιτοκιο την πιθανότητα να μη μπορεί να το αποπληρώσει?
Τι σημασία έχει που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να απειλείς? εσύ με τη δική σου ορθογώνια λογική, τους δικαιολογείς!
Τι σημασία έχει που ο νομοθέτης λέει ότι ακόμα και αν υπογράψεις όρο ΠΑΡΑΝΟΜΟ, αυτός ό όρος ΔΕΝ ισχύει??? Για τον χέμλοκ, ΙΣΧΥΕΙ!!!
Τι σημασία έχει που κανείς δε σου είπε ότι αν δεν πληρώσεις (όταν σου έδωσαν την κάρτα), θα σε απει΄λήσουν εσένα, τα παιδιά σου, τα εγγόνια σου, τις θείες σου κ τις γκ΄μενές σου??? (εκτός αν έσένα στο είπαν)!!!
Οοοοχχχιιι.. Αυτά είναι μπούρδες...Ο χέμλοκ λέει σε όλους σας, ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ!!!

hemlock
04-08-09, 14:11
ετσι μόνο θα πάμε μπροστά, έχεις δίκιο χεμλοκ...
αδιαφορία, στ@ρχιδισμός, και πάντα υπέρ του ισχυρού...Τι σημασία έχει που ΗΔΗ ο καταναλωτής έχει πληρώσει ΜΕΣΑ στο επιτοκιο την πιθανότητα να μη μπορεί να το αποπληρώσει?
Τι σημασία έχει που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να απειλείς? εσύ με τη δική σου ορθογώνια λογική, τους δικαιολογείς!
Τι σημασία έχει που ο νομοθέτης λέει ότι ακόμα και αν υπογράψεις όρο ΠΑΡΑΝΟΜΟ, αυτός ό όρος ΔΕΝ ισχύει??? Για τον χέμλοκ, ΙΣΧΥΕΙ!!!
Τι σημασία έχει που κανείς δε σου είπε ότι αν δεν πληρώσεις (όταν σου έδωσαν την κάρτα), θα σε απει΄λήσουν εσένα, τα παιδιά σου, τα εγγόνια σου, τις θείες σου κ τις γκ΄μενές σου??? (εκτός αν έσένα στο είπαν)!!!
Οοοοχχχιιι.. Αυτά είναι μπούρδες...Ο χέμλοκ λέει σε όλους σας, ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ!!!
Διαβασες τιποτα απο αυτα που εχω γραψει ή θα συνεχισεις τα τραγουδια περι ισχυρου και αδυνατου?

emeliss
04-08-09, 14:13
Δεν είναι ισχυρός - αδύναμος.

Ήταν ηθικός - ανήθικος και πλέον είναι και νόμιμος - παράνομος.

prodromosfan
04-08-09, 14:16
εγώ απορω γιατί συνεχιζετε ακόμα τη συζήτηση.
Αφού δεν βγάζει πουθενά.

antreas9
04-08-09, 14:19
Διαβασες τιποτα απο αυτα που εχω γραψει ή θα συνεχισεις τα τραγουδια περι ισχυρου και αδυνατου?

ναι, τα διάβασα...και σου απάντησα...Ελπίζω να το καταλαβες!!!!

supermario
04-08-09, 14:20
Αφου ετσι μας "οδηγουν" να γινουμε γιατι τα βαζετε με τον hemlock; Τι φταιει ο ανθρωπος;;;

Αυτο δεν μας "πλασαρουν";; Μακρυα απο τον κ*λο μας και οπου να'ναι ας μπει.

Βεβαια αυτο που δε μας λενε, ειναι οτι οταν θα ερθει η σειρα μας για να μας μπει το αγγουρι στο κ*λο (γιατι θα ερθει) ,δεν θα υπαρχει κανεις να μας υπερασπιστει ή να μας βοηθησει.
Αφου οταν το ετρωγαν εκεινοι, εμεις λεγαμε "ας προσεχαν".......

antreas9
04-08-09, 14:22
Αφου ετσι μας "οδηγουν" να γινουμε γιατι τα βαζετε με τον hemlock; Τι φταιει ο ανθρωπος;;;

Αυτο δεν μας "πλασαρουν";; Μακρυα απο τον κ*λο μας και οπου να'ναι ας μπει.

Βεβαια αυτο που δε μας λενε, ειναι οτι οταν θα ερθει η σειρα μας για να μας μπει το αγγουρι στο κ*λο (γιατι θα ερθει) ,δεν θα υπαρχει κανεις να μας υπερασπιστει ή να μας βοηθησει.
Αφου οταν το ετρωγαν εκεινοι, εμεις λεγαμε "ας προσεχαν".......

ακριβώς αυτό είναι που με τρελαίνει ρε σουπερμαριο.... Γιαυτό χτυπιέμαι εδώ μέσα, γιατί βλέπω τέτοιες νοοτροπίες, και ανησυχώ ....

hemlock
04-08-09, 14:28
εγώ απορω γιατί συνεχιζετε ακόμα τη συζήτηση.
Αφού δεν βγάζει πουθενά.
Το quote σε δικα μου ποστ δεν βγαζει πουθενα ?


ναι, τα διάβασα...και σου απάντησα...Ελπίζω να το καταλαβες!!!!
Βασικα κατι αλαλαγμους με επιχειρημτατα "αλητες" διαβαζω....Τιποτα ποιο σοβαρο...;)
Αν ναι καποιος παρεθεσε και τον νομο (αυτο ηταν ΟΚ).


Αφου ετσι μας "οδηγουν" να γινουμε γιατι τα βαζετε με τον hemlock; Τι φταιει ο ανθρωπος;;;

Αυτο δεν μας "πλασαρουν";; Μακρυα απο τον κ*λο μας και οπου να'ναι ας μπει.

Βεβαια αυτο που δε μας λενε, ειναι οτι οταν θα ερθει η σειρα μας για να μας μπει το αγγουρι στο κ*λο (γιατι θα ερθει) ,δεν θα υπαρχει κανεις να μας υπερασπιστει ή να μας βοηθησει.
Αφου οταν το ετρωγαν εκεινοι, εμεις λεγαμε "ας προσεχαν".......
Ναι βεβαια οταν πας βγαζεις καρτα και ξεχνας να την ακυρωσεις μετα την αγορα (βασικα αναρωτιεμαι αν πιστευεις οτι οι πιστωτικες καρτες ειναι για ολους,επειδη ετσι μας εμαθαν) ειναι καλο....Πρεπει να σε προστατεψει ο νομοθετης....

Νικαετός
04-08-09, 14:43
Kαι όμως υπάρχει λύση George...βάζεις φραγή στις private κλήσεις και στο σπίτι σου και στων γονιών σου και ξεμπέρδεψες. Ειδικά το τμήμα αυτό της eurobank, καλεί πάντα με απόκρυψη. (Εμένα με παίρνουν το πρώτο 15ήμερο να μου θυμίσουν ότι στις 15 πρέπει να πληρώσω και το δεύτερο 15μερο για να μου δώσουν δάνειο ντε και καλά...

Η 4νετ, έχει υπηρεσία απόρριψης ανωνύμων κλήσεων. Την ενεργοποιείς και στο σπίτι σου και στων δικών σου και ησυχάζεις.

(Εκτός αν στο "επόμενο" στάδιο τηλεφωνούν χωρίς απόκρυψη :sorry:).

@Hem, εδώ η εισπρακτική εταιρία έχει ένα δίκιο σύμφωνα με την σύμβαση. Από την στιγμή όμως που παραβίασε νόμο (όπως εξήγησε αναλυτικά ο wintech), το δίκιο της το έχασε. Άρα τι συζητάμε περί συμβάσεων κλπ ??

emeliss
04-08-09, 14:49
Με την "λογική" σου hemlock, επειδή κάποιος χρωστάει θα έπρεπε να μπορεί ο εισπράκτορας να στέλνει μπράβους να τον κάνουν τόπι στο ξύλο χωρίς να τον προστατεύει ο νόμος.

antreas9
04-08-09, 14:50
Βασικα κατι αλαλαγμους με επιχειρημτατα "αλητες" διαβαζω....Τιποτα ποιο σοβαρο...;)
Αν ναι καποιος παρεθεσε και τον νομο (αυτο ηταν ΟΚ).

είναι φανερό τότε, ότι αδυνατείς να καταλαβεις ότι όταν καποιος σου απευθύνει ερωτήσεις, περιμένει να του απαντήσεις, και όχι να του πεις ότι δεν απαντάς...
Σε έχω ρωτήσει συγκεκριμένα πράγματα, σου έχω θέσει συγκεκριμεενα επιχειρήματα.... 1) Σου έχω εξηγήσει ότι αυτό που κάνεις αυτή τη στιγμή, είναι να προστατεύεις ένα οργανισμό που βγάζει κέρδη 500εκατ το χρόνο, και φέτος έκανε ΠΡΟΒΛΕΨΗ επισφαλών απαιτήσεων 80εκατ, και εσύ στεναχωριέσαι που εχασαν τα 80εκατ...Χωρίς να αναρωτιέσαι ΠΩΣ εβγαλαν τα 500? Συνεχίζεις να προσπερνάς ότι το επιτόκιο που πληρωώνουμε ΟΛΟΙ μας ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ τον κίνδυνο επισφάλειας....Σου χαλάει την "λογική" σου φαίνεται..
2) Το συστημα ΔΙΑΣ και τα υποσυστηματα ενημερωσης, υποτίθεται ότι φτιάχθηκε ώστε να υπάρχει κοινή ενημερωση των τραπεζών για οφείλετες, κλπ κλπ...
Αυτό σημαίνει ότι πχ, δίνοντας σε κάποιον που δεν έχει ακίνητη περιουσία, δάνεια καταναλωτικά και πιστωτικές κάρτες, ύψους 100χιλιάδων, και συνταξη 1000 ευρώ,είναι εν μέρει κ δική σου ευθύνη ότι τα έδωσες, και πρέπει να περιμένεις ότι δε θα γυρίσουν πισω ολόκληρα...Γιαυτό τοκογλυφικά, τον βάζεις ΟΣΟ μπορεί να σε πληρώνει, να πληρώνει τόκους υπερβολικά ψηλούς, ώστε να προλάβεις να κάνεις απόσβεση των δανείων που κακώς του έδωσες, μόνο κ μόνο για να παρουσιάσεις υψηλούς δείκτες ανάπτυξης, και υψηλές πωλησεις...
3) Το ότι δεν έχει να πληρώσει κάποιος, δίνει το δικαίωμα σύμφωνα με σένα σε κάποιον να σε ΑΠΕΙΛΕΙ λέγοντας ΨΕΜΜΑΤΑ?
4) Δεν είπε κανείς να μη ζητήσουν τα χρήματα που οφείλονται στο κάτω κάτω...Αλλά ο τρόπος έχει σημασία. Κανε εξώδικο, βγάλε διαταγή πληρωμής, καάνε κατασχεση σε ότι μπορείς, και τέλος...ΚΑτανοείς τη διαφορά?

Τελικά δε μου απάντησες... Η λογική σου(για τα μικρά γράμματα, και τους ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΟΥΣ όρους,καθώς κ για τους κανονες από τις εταιρείες εισπράξεως οφειλών)είναι ισχυρότερη του νομοθέτη?

ΥΓ: δουλεύεις σε τετοια "εταιρεία" και τις προστατεύεις τόσο?

hemlock
04-08-09, 15:06
Με την "λογική" σου hemlock, επειδή κάποιος χρωστάει θα έπρεπε να μπορεί ο εισπράκτορας να στέλνει μπράβους να τον κάνουν τόπι στο ξύλο χωρίς να τον προστατεύει ο νόμος.
Χμμμ αναρωτιεμαι που το ειδες γραμενο αυτο (εγω εχω πει οτι κανε μηνυση και οταν με το καλο βγει αποφαση να μας την πεις )...Μαλλον η πολυ φασολαδα φταιει....;)


είναι φανερό τότε, ότι αδυνατείς να καταλαβεις ότι όταν καποιος σου απευθύνει ερωτήσεις, περιμένει να του απαντήσεις, και όχι να του πεις ότι δεν απαντάς...
Σε έχω ρωτήσει συγκεκριμένα πράγματα, σου έχω θέσει συγκεκριμεενα επιχειρήματα.... 1) Σου έχω εξηγήσει ότι αυτό που κάνεις αυτή τη στιγμή, είναι να προστατεύεις ένα οργανισμό που βγάζει κέρδη 500εκατ το χρόνο, και φέτος έκανε ΠΡΟΒΛΕΨΗ επισφαλών απαιτήσεων 80εκατ, και εσύ στεναχωριέσαι που εχασαν τα 80εκατ...Χωρίς να αναρωτιέσαι ΠΩΣ εβγαλαν τα 500? Συνεχίζεις να προσπερνάς ότι το επιτόκιο που πληρωώνουμε ΟΛΟΙ μας ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ τον κίνδυνο επισφάλειας....Σου χαλάει την "λογική" σου φαίνεται..
2) Το συστημα ΔΙΑΣ και τα υποσυστηματα ενημερωσης, υποτίθεται ότι φτιάχθηκε ώστε να υπάρχει κοινή ενημερωση των τραπεζών για οφείλετες, κλπ κλπ...
Αυτό σημαίνει ότι πχ, δίνοντας σε κάποιον που δεν έχει ακίνητη περιουσία, δάνεια καταναλωτικά και πιστωτικές κάρτες, ύψους 100χιλιάδων, και συνταξη 1000 ευρώ,είναι εν μέρει κ δική σου ευθύνη ότι τα έδωσες, και πρέπει να περιμένεις ότι δε θα γυρίσουν πισω ολόκληρα...Γιαυτό τοκογλυφικά, τον βάζεις ΟΣΟ μπορεί να σε πληρώνει, να πληρώνει τόκους υπερβολικά ψηλούς, ώστε να προλάβεις να κάνεις απόσβεση των δανείων που κακώς του έδωσες, μόνο κ μόνο για να παρουσιάσεις υψηλούς δείκτες ανάπτυξης, και υψηλές πωλησεις...
3) Το ότι δεν έχει να πληρώσει κάποιος, δίνει το δικαίωμα σύμφωνα με σένα σε κάποιον να σε ΑΠΕΙΛΕΙ λέγοντας ΨΕΜΜΑΤΑ?
4) Δεν είπε κανείς να μη ζητήσουν τα χρήματα που οφείλονται στο κάτω κάτω...Αλλά ο τρόπος έχει σημασία. Κανε εξώδικο, βγάλε διαταγή πληρωμής, καάνε κατασχεση σε ότι μπορείς, και τέλος...ΚΑτανοείς τη διαφορά?

Τελικά δε μου απάντησες... Η λογική σου(για τα μικρά γράμματα, και τους ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΟΥΣ όρους,καθώς κ για τους κανονες από τις εταιρείες εισπράξεως οφειλών)είναι ισχυρότερη του νομοθέτη?

ΥΓ: δουλεύεις σε τετοια "εταιρεία" και τις προστατεύεις τόσο?
Δεν ειδα καμια ερωτηση...Μοναχα οτι θελετε να διαβασετε για "αλητες" και "σκυλια" και να "καταδικασω" τις "εταιριες"....
ΥΓ
Ειδικα το τελευταιο να ξερεις οτι την επομενη φορα θα παει για bad post report

antreas9
04-08-09, 15:10
Δεν ειδα καμια ερωτηση...Μοναχα οτι θελετε να διαβασετε για "αλητες" και "σκυλια" και να "καταδικασω" τις "εταιριες"....
ΥΓ
Ειδικα το τελευταιο να ξερεις οτι την επομενη φορα θα παει για bad post report

δεν απαντάς όμως ρε γμτ...
αυτά που έχουν νουμεράκια (1...2...3...4), είναι αυτά που χρειάζονται τη γνώμη σου, τα φώτα σου κ τις απαντήσεις σου...

hemlock
04-08-09, 15:12
δεν απαντάς όμως ρε γμτ...
αυτά που έχουν νουμεράκια (1...2...3...4), είναι αυτά που χρειάζονται τη γνώμη σου, τα φώτα σου κ τις απαντήσεις σου...
Απαντησα....Αλλο αν μεσα στην θολουρα να ξεσπαθωσεις και να φανεις υπερασπιστης δεν προσεχεις τι ακριβως διαβαζεις...;)

emeliss
04-08-09, 15:15
Ειδικα το τελευταιο να ξερεις οτι την επομενη φορα θα παει για bad post report
:scared::scared::scared::cry:

Θα ασχολούμουν περισσότερο με αυτά που αρνείσαι να δεις, αλλά είσαι (ευτυχώς) ένας και (δυστυχώς) κάθετος, οπότε δεν έχει ιδιαίτερο νόημα.

antreas9
04-08-09, 15:16
Απαντησα....Αλλο αν μεσα στην θολουρα να ξεσπαθωσεις και να φανεις υπερασπιστης δεν προσεχεις τι ακριβως διαβαζεις...;)

με κάλυψες...δε μπορείς και ΔΕ ΘΕΛΕΙΣ να απαντήσεις.... Ευχαριστώ πολυ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.