PDA

Επιστροφή στο Forum : Εισπρακτικές εταιρίες Τραπεζών: Μέχρι που έχουν φτάσει σε εσας?



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12

wintech2003
04-08-09, 17:24
Σήμερα με καλεσε ένας κύριος, και με πολύ ήπιους τόνους μου εξήγησε οτι προσπαθούν απλά να γλυτώσουμε απο την διαδικασία καταγγελίας της σύμβασης με τις όποιες νομικές συνέπειες μπορεί να υπάρξουν απο εκει και έπειτα.
Του εξήγησα πως καταλαβαίνω απόλυτα την πρόθεση τους και οτι αν πραγματικά μπορουσα αυτή τη στιγμή να τακτοποιήσω την οφειλή μου, θα το είχα κάνει. Του εξήγησα την κατάσταση με την εταιρία μου, το φέσι των 170.000 απο πελάτη που φάγαμε, ότι αυτά μπορεί να τα επιβεβαιώσει με την Eurobank αφου σαν εταιρία είμασταν και εταιρικοί πελάτες της Eurobank, και οτι μέχρι να ορθοποδήσω λίγο, αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να δώσω τίποτα. Σε ερώτηση του αν μπορώ να δανειστώ απο φίλους και συγγενείς αυτό το ποσο, η απάντηση μου ήταν οτι ήδη έχω χρησιμοποιήσει όλες τις δυνατότητες δανεισμού όταν προσπαθούσα να σώσω την εταιρία μου και οτι πλέον δεν υπάρχει καμία τέτοια δυνατότητα.

- Οπότε να την κλείσω την υπόθεση σωστά?
- Μάλιστα και σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.
- Αν χρειαστείτε οτιδήποτε καλέστε με στο κινητό από το οποίο σας κάλεσα. Θα προσπαθήσω να το κρατήσω ακόμα μέχρι το τέλος της εβδομάδας αν αλλάξει κάτι. Πάντως δεν θα σας ξαναενοχλήσουμε.
- Σας ευχαριστώ πολύ, καλή σας μέρα.

Αυτός είναι ο ρόλος της εισπρακτικής κύριοι! Τώρα για όλα τα άλλα απλά δεν βλέπω κάποιο λόγο να απαντήσω, είναι προφανές άλλωστε πως κάποιος απλά ζει στον κόσμο του. Ευτυχώς είναι μόνο ένας...

........Auto merged post: wintech2003 πρόσθεσε 2 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


(Εκτός αν στο "επόμενο" στάδιο τηλεφωνούν χωρίς απόκρυψη :sorry:).

Νίκο τηλεφωνούν χωρίς απόκρυψη :)

Άλλωστε δεν έχω σκοπό ούτε να κρυφτώ ούτε τίποτα.
Απλά δεν έχω... καταστράφηκε η εταιρία μου και μέχρι να πατήσω πάλι στα πόδια μου για να μπορώ πρώτα απ'ολα να ζώ, ΔΕΝ ΕΧΩ. Λυπάμαι, τί να κάνουμε?

stp
04-08-09, 17:38
@wintech3000
αν δεν εχεις κανένα περιουσιακό στοιχείο, τράβα μία πτώχευση και άστους να τρέχουν --- αν βρεις (ή έχεις) μισθωτή εργασία να ξέρεις ότι ο μισθός σου ΔΕΝ μπορεί να κατασχεθεί

wintech2003
04-08-09, 17:53
Δεν χρειάζεται να βαρέσω πτώχευση.. αυτή θα με ακολουθεί μετά για μια 10ετία ακόμα και αν εγώ έχω τακτοποιήσει τις οφειλές μου.

Οχι περιουσιακό στοιχείο δεν έχω, αλλα εφόσον τις οφειλές μου σκοπεύω μέσα στην επόμενη 5ετία να τις έχω τακτοποιήσει, δεν θεωρώ οτι πρέπει να βιαστώ με πτωχεύσεις κτλ.

stp
04-08-09, 18:02
Δεν χρειάζεται να βαρέσω πτώχευση.. αυτή θα με ακολουθεί μετά για μια 10ετία ακόμα και αν εγώ έχω τακτοποιήσει τις οφειλές μου.

Οχι περιουσιακό στοιχείο δεν έχω, αλλα εφόσον τις οφειλές μου σκοπεύω μέσα στην επόμενη 5ετία να τις έχω τακτοποιήσει, δεν θεωρώ οτι πρέπει να βιαστώ με πτωχεύσεις κτλ.

δεν διαφωνώ και έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά στο ότι θα σε ακολουθεί για ακετό καιρό
απλώς βλέπω πολλούς που φοβούνται ότι θα τους βάλουν φυλακή οι τράπεζες και ζούνε έναν εφιάλτη --- και αυτό το εκμεταλλεύονται οι τράπεζες !
οπότε έχε τους και εσύ στην πίεση ότι "εξετάζεις την πιθανότητα πτώχευσης" γιατί δεν βγαίνει αλλιώς για να ιδρώσουν λιγάκι .....

wintech2003
04-08-09, 18:11
Όχι βρε, τί φόβο για φυλακή να έχω?
Ξέρω πολύ καλά ότι δεν μπορούν να μου κάνουν τίποτα απολύτως...

Εγώ την δουλίτσα μου θέλω να συνεχίσω να κάνω, να είμαι οκ απέναντι στο προσωπικό μου πρώτα απ' όλα, στους πελάτες μου κατά δεύτερο, στο Δημόσιο κατά τρίτο, και μετά σιγά σιγά θα ξεπληρωθούν όλα.
Καμία Τράπεζα και κανένας Τειρεσίας δεν μπορούν να με εμποδίσουν από τα παραπάνω. ;)

aroutis
05-08-09, 16:12
Κανε μυνηση....Λιγο με κοφτει αν θα "δικαιωθεις".
Εγω σου λεω αλλο πραμα-τι θα επρεπε να κανεις εσυ, απο την μερια σου ,προς αποφυγη τετοιας εμπλοκης....;)Ο τρόπος σκεψης σου ειναι το λιγότερο flawed (αντε να χρησιμοποιήσω μια ευγενική εκφραση.

Τι σημαίνει δλδ. "προς αποφυγη τέτοιας εμπλοκής" ;

Προφανώς υπάρχουν όλοι αυτοί που κάνουν βλακείες και βρίσκονται χρεωμένοι, και ειμαι σε θέση να το γνωρίζω. Εχω δεί πράγματα που δεν μπορείς να φανταστείς σε καμία περίπτωση.

Αυτό ΔΕΝ σημαίνει οτι μπορεί μια εισπρακτική (ή όποια) να ξεσκίζει τον πελάτη, να ενοχλει την οικογενειά του ή και δεν ξέρω γω τι άλλο.

Για να μη το προχωρήσω περισσότερο σε κανόνες πιστοληπτικης ικανότητας που σε διάφορες τράπεζας εφαρμόζονται ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ χαλαρά ως σχεδόν καθόλου, με αποτέλεσμα πολύς κόσμος να παίρνει δάνεια που ΔΕΝ θα έπρεπε να παίρνει γιατί δεν δυναται να αποπληρώσει!

Η κάθε τράπεζα, υποχρεούται από το νομικό πλαίσιο που διέπει τη λειτουργία της να ελέγχει το αν ο πελάτης ΜΠΟΡΕΙ να ανταποκριθεί στην υποχρέωση που δημιουργεί το κάθε δάνειο/κάρτα, αν ΔΕΝ μπορεί ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να μη προχωρήσει σε έκδοση.

Αν πραγματικά πιστεύεις αυτό που λες, αυτό ισοδυναμεί με το "ας πρόσεχες μη φάς τα μούτρα σου και βρεθείς στο IKA και τραβήξεις τα πάνδεινα, εγώ σου λέω τι να κάνεις για να μη φας τη γλύστρα".:evil:

hammered
05-08-09, 23:13
Νομίζω ότι θα μπορούσες από την συγκεκριμένη εταιρία(και την υπάλληλο) να ζητήσεις αποζημίωση για ηθική βλάβη και για προσβολή προσωπικότητας.(να βγάλεις και εσύ κανά λεφτό). Μίλα με τον δικηγόρο σου.

papi_tam
07-08-09, 17:58
Φίλη μου δουλεύει σε εισπρακτική εταιρία που συνεργάζεται κυρίως με τη Eurobank αλλά και άλλες τράπεζες. Κάνει αυτό που περιγράφει ο wintech2003 και πιστέψτε με κοιμάται τα βράδια :lol:
Βέβαια δε μου έχει διηγηθεί τόσο extreme ιστορίες. Κυρίως ακούει βρισίδια από τους "πελάτες" που χρωστάνε τα κερατά τους, αλλά πάντα επιμένει.

Η Eurobank έχει σοβαρό πρόβλημα. Οι πλειοψηφία των δανειοληπτών της έχει σταματήσει να πληρώνει.

Αλήθεια, ποιές άλλες τράπεζες συνεργάζονται με εισπρακτικές εταιρείες? Είχα την εντύπωση πως μόνο η Eurobank και η Citibank (δηλαδή οι 2 χειρότερες) συνεργάζονται με εισπρακτικες...

aroutis
07-08-09, 23:07
Η Eurobank έχει σοβαρό πρόβλημα. Οι πλειοψηφία των δανειοληπτών της έχει σταματήσει να πληρώνει. Ας πρόσεχε όταν έδινε δάνεια σε όποιον γούσταρε μόνο και μόνο για να ανεβάσει το μερίδιό της στη πίττα των χορηγήσεων δανείων.

Κάτι λέγαμε πριν για πιστοληπτική ικανότητα. Δεν της φταίνε οι πελάτες, της φταίνε οι αποφάσεις τους και η -λάθος- στρατηγική της.

Τι να το κάνω να έχω Χ λογαριασμούς χορηγήσεων , όταν δεν μπορώ να εισπράξω χρήματα από μεγάλο ποσοστό από αυτά;

Και οταν μάλιστα ΔΕΝ μπορώ -για διάφορους λόγους- να διεκδικήσω και τα σπασμένα (γιατί αντε κυνήγα τη single mom με τα 2 ανηλικα)..

alexandrozz
08-08-09, 15:14
Ας πρόσεχε όταν έδινε δάνεια σε όποιον γούσταρε μόνο και μόνο για να ανεβάσει το μερίδιό της στη πίττα των χορηγήσεων δανείων.

Κάτι λέγαμε πριν για πιστοληπτική ικανότητα. Δεν της φταίνε οι πελάτες, της φταίνε οι αποφάσεις τους και η -λάθος- στρατηγική της.

Τι να το κάνω να έχω Χ λογαριασμούς χορηγήσεων , όταν δεν μπορώ να εισπράξω χρήματα από μεγάλο ποσοστό από αυτά;

Και οταν μάλιστα ΔΕΝ μπορώ -για διάφορους λόγους- να διεκδικήσω και τα σπασμένα (γιατί αντε κυνήγα τη single mom με τα 2 ανηλικα)..
:oneup: σωστός...

pana8a
13-08-09, 20:08
Αλήθεια, ποιές άλλες τράπεζες συνεργάζονται με εισπρακτικές εταιρείες?


Όλες:p

georgef1
14-08-09, 08:50
Οταν η Eurobank με εκκαθαριστικό 25000 ευρώ δίνει δάνεια και κάρτες με συνολικό ύψος χρέους τα 100.000 τότε ήθελα να ήξερα ποιός της φταίει.....μόνο η δόση κάθε μήνα για να αποπληρωθούν αυτά φτάνει τα 2,5 χιλιάρικα περίπου....:down:

great
14-08-09, 19:17
ξέρετε εάν η Πειραιώς συνεργάζεται με εισπρακτική εταιρεία ή έχει δικό της τμήμα που αναλαμβάνει αυτά τα τηλεφωνήματα ??

Με παίρνουν τηλέφωνο από απόκρυψη και μου λένε ότι είναι από την Πειραιώς (παλιά μου λέγαν εκ μέρους της τράπεζας Πειραιώς) και επιμένουν να πληρώσω και πότε θα πληρώσω για την καθυστέρηση μιας (ναι μιας) δόσης για κάρτα που έχω...

Εάν είναι όντως από την τράπεζα κάποιο τμήμα δικό τους, αυτοί υπάγονται στον ίδιο νόμο για τις εισπρακτικές ? δηλαδή το ότι με παίρνει από απόκρυψη, ότι με προτρέπει να πληρώσω και ποτε να πληρώσω (όχι απλή αναφορά ότι χρωστάω και μόνο).

sotos65
14-08-09, 19:33
Δεν γνωρίζω αν έχει ή όχι (αν και δεν χρειάζεται να έχει δικό της τμήμα, αφού είναι ιδιοκτήτρια η ίδια μιας τέτοιας εταιρείας, http://www.multicollection.gr/ :evil: ) , αλλά δεν βλέπω τον λόγο όποιος κι αν σε παίρνει να έχει το δικαίωμα να παραβαίνει τις διατάξεις του νέου νόμου. Αν μη τι άλλο πρέπει να δηλώσει ιδιότητα, όνομα, τηλέφωνο αυτός που παίρνει...

Εδώ είναι και η αναφορά στο νόμο και τις υποχρεώσεις αυτών των εταιρειών,
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2977380&postcount=72

great
14-08-09, 19:42
τον νόμο τον διάβαζα και πριν αλλά δεν ξέρω μήπως σου πουν ότι εμείς δεν είμαστε εισπρακτική εταιρεία κύριε είμαστε η ίδια η τράπεζα ή το τμήμα εισπράξεων μέσα από την τράπεζα οπότε δεν έχω καταλάβει εάν ο νόμος αυτός αφορά γενικά τέτοιες καταστάσεις με τηλεφωνα ενεξαρτήτως ποιος σε καλεί και από που..

αυτό ήθελα να διευκρινίσω αν ξέρει κανείς...

sotos65
14-08-09, 19:51
Μωρέ κι ο Θεός να είναι πρέπει να δηλώσει όνομα, ιδιότητα, και να μην κάνει απόκρυψη στο τηλέφωνο! Τι πάει να πει "είμαστε η τράπεζα ...τάδε", έτσι χωρίς άλλες λεπτομέρειες. Anyway, στο site της Τράπεζας της Ελλάδας, έχει ένα xls όπου αναφέρονται οι εισπρακτικές εταιρείες, και με ποιες τράπεζες ή άλλες εταιρείες συνεργάζονται. Η Πειραιώς βλέπω ότι συνεργάζεται με 3 τουλάχιστον εταιρείες...

http://www.bankofgreece.gr/BoGDocuments/eispraktikes.xls

Νικαετός
14-08-09, 21:25
Ας πρόσεχε όταν έδινε δάνεια σε όποιον γούσταρε μόνο και μόνο για να ανεβάσει το μερίδιό της στη πίττα των χορηγήσεων δανείων.

Κάτι λέγαμε πριν για πιστοληπτική ικανότητα. Δεν της φταίνε οι πελάτες, της φταίνε οι αποφάσεις τους και η -λάθος- στρατηγική της.

Τι να το κάνω να έχω Χ λογαριασμούς χορηγήσεων , όταν δεν μπορώ να εισπράξω χρήματα από μεγάλο ποσοστό από αυτά;

Και οταν μάλιστα ΔΕΝ μπορώ -για διάφορους λόγους- να διεκδικήσω και τα σπασμένα (γιατί αντε κυνήγα τη single mom με τα 2 ανηλικα)..


Και όμως Άρη, η χαμένη ΔΕΝ είναι η eurobank και η κάθε eurobank. Πίσω από αυτήν υπάρχουν άλλες εταιρίες που έχουν "αγοράσει" τα δάνεια αυτά, υπάρχει το δημόσιο, που έχει "εγγυηθεί" τα δάνεια αυτά και στην τελική υπάρχει η "οικονομική κρίση" που θα δημιουργήσει η διαφαινόμενη αδυναμία της τράπεζας να εισπράξει τα χρεωστούμενα. Στο τέλος ? Το δημόσιο (δηλαδή εμείς) θα πληρώσει τα χρέη προς την κάθε eurobank, οι ελεγκτικοί φορείς θα πάρουν τα μπόνους τους και τη συύνταξή τους, ο κάθε κύριος Γκαργκάνας και οι αντικαταστάτες του τα εξαψήφια μηνιάτικα και εμείς τα 700 ευρώ μας αλλά με 7ήμερη εργασία και υποχρεωτικές μη αμειβόμενες υπερωρίες... όλα είναι γνωστά και δοκιμασμένα αλλού...

maik
14-08-09, 23:44
Να σας πω την δικια μου εμπειρια πανω στο θεμα. Δυστυχως ειχα μπλεξει και με τις δυο χειροτερες τραπεζες στο θεμα αυτο eurobank και citybank. Ταλαιπωρηθηκα μερικα χρονια να ξεμπλεξω. Ομως δεν μασουσα απο εισπρακτικες. Στην αρχη με φοβιζε λιγο το θεμα αλλα μετα αποκτησα "εμπειρια". Ακολουθουσα μερικους κανονες.

1. Αν επαιρναν ακαταληλη ωρα ,συνηθως στις 4, τους ελεγα οτι ειναι ωρα κοινης υσηχιας οτι με ενοχλουν και αν θελουν να παρουν αργοτερα. Αν το συνεχιζαν την αλλη μερα το ιδο,τους μπινελικωνα κανονικοτατα με την δικαιολογια οτι τους ειχα προειδοποιησει.

2. Με την παραμικρη υποψια αγενους συμπεριφορας ζητουσα ονοματεπωνυμο και λοιπα στοιχεια και απειλωντας οτι θα προβω σε νομικες ενεργειες για προσβολη κλπ τελειωνα την συζητηση.

3. Αν τυχον δηλωνα οτι θα πληρωσω την ταδε μερα και παρολα αυτα ειχα παλι τηλεφωνημα (συνεβαινε και αυτο γιατι τα εδιναν σε πολλες εταιριες) το μπινελικι επεφτε απευθειας χωρις δευτερη κουβεντα.

Ευτυχως γλυτωσα και απο τις δυο. Απο την μια (eurobank) με εξοφληση και απο την αλλη (citybank) με μεταφορα υπολοιπου στην Αγροτικη με πολυ μικροτερο επιτοκιο.

Το μεγαλο γελιο ηταν με την citybank. Απο καποιο λαθος στην μεταφορα εμεινε ενα υπολοιπον γυρω στα 25 €. Το ποσο ηταν αμελητεο για να κανουν οποιαδηποτε νομικη ενεργεια εισπραξης οποτε το μονο που τους εμενε ηταν η καθημερινη ενοχληση, ακομα και πιο πολλες φορες σε μια μερα.
Εχω ριξει το γελιο της αρκουδας κυριολεκτικα με τις συνομιλιες που ειχα. Τους ελεγα δεν εχω να πληρωσω και βαλτε με στο Τειρεσια, παρτε μου το σπιτι, καντε μου αγωγη , καντε οτι θελετε,τους ελεγα οτι θα πληρωσω το επομενο Πασχα που θα παρω το δωρο, εκανα καμακι σε γυναικες και αντρες, κατα περιπτωση οποτε μου ερχοταν ελεγα παλαβα τους απηγειλα ποιηματα ή τους εβαζα μουσικη. Φυσικα μολις διαφαινοταν αγενεια ή αποτομος τροπος ακουγαν οτι δεν ειχαν ακουσει σε ολη την ζωη τους.
Στο τελος βαρεθηκα και πηγα και τα πληρωσα. Και ειχαν την αναιδεια να με ρωτησουν ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΡΓΩ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ.

aroutis
14-08-09, 23:56
Και όμως Άρη, η χαμένη ΔΕΝ είναι η eurobank και η κάθε eurobank. Πίσω από αυτήν υπάρχουν άλλες εταιρίες που έχουν "αγοράσει" τα δάνεια αυτά, υπάρχει το δημόσιο, που έχει "εγγυηθεί" τα δάνεια αυτά και στην τελική υπάρχει η "οικονομική κρίση" που θα δημιουργήσει η διαφαινόμενη αδυναμία της τράπεζας να εισπράξει τα χρεωστούμενα. Στο τέλος ? Το δημόσιο (δηλαδή εμείς) θα πληρώσει τα χρέη προς την κάθε eurobank, οι ελεγκτικοί φορείς θα πάρουν τα μπόνους τους και τη συύνταξή τους, ο κάθε κύριος Γκαργκάνας και οι αντικαταστάτες του τα εξαψήφια μηνιάτικα και εμείς τα 700 ευρώ μας αλλά με 7ήμερη εργασία και υποχρεωτικές μη αμειβόμενες υπερωρίες... όλα είναι γνωστά και δοκιμασμένα αλλού...
PM Nικο...

psyxakias
15-08-09, 00:00
maik49, ωραίος... αλλά ρε αθεόφοβε την έπεφτες μέχρι και σε άντρες που τηλεφωνούσαν; Ε σε αυτό μέχρι και εγώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=314422&page=3) θα κώλωνα :lol:

maik
15-08-09, 00:15
maik49, ωραίος... αλλά ρε αθεόφοβε την έπεφτες μέχρι και σε άντρες που τηλεφωνούσαν; Ε σε αυτό μέχρι και εγώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=314422&page=3) θα κώλωνα :lol:

Σε εναν το εκανα και εμεινε αφωνος για μισο λεπτο. :rofl:

psyxakias
15-08-09, 00:24
Σε εναν το εκανα και εμεινε αφωνος για μισο λεπτο. :rofl:Χαχαχα :worthy: - Πες μου ότι το έχεις ηχογραφήσει κιόλας (ε που να ξερες ότι θα σου βγει έτσι ε?) να γελάσουμε :p

maik
15-08-09, 00:30
Μεσα σε ενα μηνα πηρα εκδικηση για τρια + χρονια ενοχλησεων.:evil:

anonymos1982
28-08-09, 22:31
Επειδή καλό είναι να ακούγεται και η αντίθετη άποψη ή καλύτερα η άποψη των ανθρώπων που είναι στην αντίθετη μεριά χωρίς απαραίτητα να το θέλουν...
Επειδή κι εγώ βρέθηκα να κάνω μια δουλειά που πάντα έλεγα πως ποτέ δεν θα κάνω...
Και δεν την κάνω ούτε επειδή το θέλω, ούτε επειδή μ' αρέσει.
Ναι δουλεύω στην Eurobank, στο τμήμα ληξιπρόθεσμων οφειλών ή όπως αλλιώς το ονομάζουν και όχι σε εισπρακτική, ξεκίνησα πηγαίνοντας στην προώθηση τραπεζικών προϊόντων όχι επειδή κι αυτό μ' άρεσε αλλά επειδή δεν έβρισκα κάτι άλλο και θα ήμουν εγώ αυτός που οι εισπρακτικές θα άρχιζαν να παίρνουν τηλέφωνο. Και σε λίγο καιρό μου ανακοίνωσαν ότι μεταφερόμουν στο collection. Εκεί βρέθηκα κι εγώ στο δίλλημα, σταματώ ή συνεχίζω, σταματώ κι αρχίζω να ψάχνω δουλειά που ίσως βρεθεί μετά από μήνες, έχοντας ενοίκιο, λογαριασμούς και 2 πιστωτικές που χρησιμοποιούσα όταν δεν είχα λεφτά, διάλεξα να συνεχίσω, ψάχνοντας να βρω κάτι καλύτερο ή αν δεν το βρώ μέχρι να αντέξω.
Το μισώ σχεδόν αυτό που κάνω, και συν τον άλλο δεν είμαστε αραχτοί και ωραίοι, διασκεδάζοντας να παίρνουμε τηλέφωνα εκβιάζοντας συγγενείς και τρομοκρατώντας οφειλέτες...
Έχουμε πίεση, πρέπει να πιάσουμε στόχους, να κάνουμε υπερωρίες, να φάμε βρίσιμο και να πάρουμε ένα μπόνους που στο παραμικρό δεν αντισταθμίζει αυτό που τραβάμε. Μερικοί/μερικές μπορεί να το κάνουν εύκολα, συνήθισαν με τον καιρό και αποστασιοποιήθηκαν μερικοί ζορίζονται, πολλοί φεύγουν γρήγορα..
Όμως αν και υπάρχουν αλήθειες, υπάρχουν και ψέμματα και υπερβολές στα όσα ως τώρα έχουν αναγραφεί.
Δεν είναι Αγία η Eurobank, ούτε οι πρακτικές που ακολουθεί πάντα σύμφωνες με το πνεύμα του νόμου.

Δεν θα δείξει κατανόηση και θα συνεχίσει να ενοχλεί άτομα που είναι άρρωστα, αδυνατούν να ανταπεξέλθουν ή αντιμετωπίζουν οποιαδήποτε δυσκολία.

Θα ενοχλεί συνεχώς όποια τηλέφωνα του πελάτη διαθέτει ακόμα και πολλές φορές την μέρα.

Για μικρά και μεγάλα ποσά, για πελάτες με καλή και κακή ιστορικότητα, με συνεχές ωράριο ως το βράδυ, με απόκρυψη μερικές φορές.

Θα πιέσουν πολλές φορές με άκομψο τρόπο.

Και ναι έχουν δώσει δάνεια, κάρτες και οτιδήποτε προϊόν φανταζεστε σε ότομα που δεν θα έπρεπε και χίλια δυο άλλα ακόμα.

όμως...

Ξέρετε πόσοι χιλιάδες χρωστάνε και πως η πλειοψηφία και όχι η μειοψηφία δεν πληρώνουν ποτέ στην ώρα τους,στις προθεσμίες που ορίζει ο λογαριασμός και από αυτούς που χρωστάνε πόσοι έχουν στραγγίξει μέχρι τελευταίου ευρώ τις κάρτες, τα ανοικτά και κλειστά δάνεια, τα όρια υπερανάληψης. Πόσοι από αυτούς θα πληρώνουν πάντα με καθυστέρηση αφού τους έχεις πάρει χίλια τηλέφωνα. Γιατί πρέπει να θεωρούμε φυσιολογικό να πληρώνουμε με "λίγες μέρες" καθυστέρηση την οφειλή μας (την ελάχιστη), όπου το λίγες μέρες μπορεί να είναι ένας και δύο μήνες. Ή γιατί όταν πηγαίνουμε διακοπές θεωρούμε φυσιολογικό να αφείνουμε τις οφειλές να τρέχουν?
Μπορείς να κατηγορείς τις τράπεζες για τα υψηλά επιτόκια, για τους καταχρηστικούς όρους, αλλά φρόντιζε να τηρείς αυτά που συμφώνησες εφόσον μπορείς στην όρα τους.

Στην Αμερική λογαριάζουν το ποσοστό των οφειλών αυτών που έχουν καθυστερήσει ένα μήνα και είναι γύρω στο 13%, στην Ελλάδα το ίδιο πράγμα το λογαριάζουμε για όσους καθυστερούν 3 μήνες και είμαστε πάνω από 8%. Φανταστείτε τι γίνεται για το πόσοι καθυστερούν ένα μήνα.

Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Είναι πολλοί αυτοί που όντως αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα, όμως οι περισσότεροι απλώς ξόδεψαν, αλόγιστα, τα προϊόντα που είχαν αγοράζοντας αγαθά και όχι καλύπτοντας ουσιαστικές ανάγκες και τώρα βρίζουν την Τράπεζα. Η ακόμα τα πήραν στο όνομα των γονιών τους, πολλές φορές ηλικιωμένων, και τώρα δεν πληρώνουν και ενοχλούμε παππούδες και γιαγιάδες που κατά βάθος δεν φταίνε σε τίποτα. Την βρίζω κι εγώ αλλα δεν την κατηγορώ για τις βλακείες που εγώ έχω κάνει. Και που όταν τους καλείς να πληρώσουν σου λένε αύριο, μεθαύριο και ξεχνάς να πας και σε ξαναπαίρνουμε κ.ο.κ.

Όταν για πολλοστή φορά ενοχλώ συγγενείς και δουλειά ξέροντας πως τους ενοχλώ αισθάνομαι ηλίθιος, αλλά τι να κάνω δεν τους παίρνουμε καν χειροκίνητα ούτε έχουμε περιθώρια να μην τον κάνουμε. Πολλοί επίτηδες δεν το σηκώνουν και ναι απορώ όλοι αυτοί που ενοχλούμε συνεχώς για άλλων τις οφειλές πως δεν μας στέλνουν τουλάχιστον ένα εξώδικο για τις συνεχείς οχλήσεις. Μου λένε θα σας μυνήσουμε, κρίμα που δεν μπορώ να τους πω "κάν'τε το".

Και μερικές αλήθειες.
Στο τμήμα της Eurobank δεν αποκαλύπτουμε τον λόγο που καλούμε σε κανέναν πλην του ιδίου, ακόμα κι αν ο άλλος γίνει πολύ πιεστικός. Παρ' εκτός αν ο ίδιος το έχει ζητήσει, η ο άλλος υποδηθεί αυτόν που ζητούμε.

Δεν βρίζουμε, ακόμα κι αν μας βρίζουν. Ωστόσο μερικοί από μας είναι και πολύ πιεστικοί και με τον τρόπο τους αγενείς.

Δεν απειλούμε, και δεν τρομοκρατούμε. Τους λέμε για το μπλοκάρισμα των προϊόντων, το άμεσα απαιτητό και ότι άλλο η σύμβαση προβλέπει και μπορεί να γίνει. Ίσως οι όροι να είναι καταχρηστικοί αλλά είναι αυτοί που έχουν υπογραφεί.

Δεν αναφέρουμε ψευδή ποσά και χρέη που δεν υπάρχουν.

Και είναι αλήθεια πως υπάρχουν οφειλές που η Τράπεζα έχει δώσει και αλλού, το που δεν θα το αποκαλύψω.

Και τέλος μια απορία: Γιατί τόση επιμονή το αν καλούμε από εισπρακτική ή όχι στο τέλος η οφειλή παραμένει οφειλή και πρέπει να εισπραχθεί.

Προσωπικά είμαι πάντα ευγενικός και όσο λιγότερο πιεστικός μπορώ να είμαι και παράλληλα να διατηρώ την δουλειά μου.

Υ.Γ.: Όποιος μπορεί να μας βρει μια δουλειά με αξιοπρεπή μισθό εγώ και το 95% όσων δουλεύουμε εκεί (να μην είμαστε και απόλυτοι) ερχόμαστε ευχαρίστως!

voger
28-08-09, 23:24
Υ.Γ.: Όποιος μπορεί να μας βρει μια δουλειά με αξιοπρεπή μισθό εγώ και το 95% όσων δουλεύουμε εκεί (να μην είμαστε και απόλυτοι) ερχόμαστε ευχαρίστως!
Υπάρχουν αρκετά supermarket που ζητούν προσωπικό είτα για ράφια, είτε για ταμείο είτε για υπαλλήλους αποθήκης. Άκουγα πρόσφατα ότι σε κάποια ξενοδοχεία σε τουριστικά μέρι του έκαναν παράπονα γιατί δεν έχουν αρκετούς Ελληνες στο προσωπικό. Δυστυχώς μου διαφεύγει το όνομα της περιοχής. Και η απάντηση ήταν ότι "Δεν βρίσκουμε προσωπικό".

Δέχομαι το "Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά" αλλά δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση λόγο των ξερών να διασύρονται και να πιέζονται ψυχολογικά τα χλωρά. Για τον αδιάφορο τον Ελληναρά πραγματικά δεν με νοιάζει αλλά να παίρνεις τον Κακομοίρογλου στη δουλεία, στην γειτονία, στους συγγενείς και να μοιράζεις φυλλάδες στην γειτονιά για το χρέος του είναι αίσχος.

Βέβαια από την άλλη καλά να πάθουν και οι δανειολήπτες. Που πας και μπλέκεις με ξένα λεφτά και κάνεις ανοίγματα χωρίς να έχεις ιδέα; Ο μόνος λόγος που δικαιολογώ χρίση δανεισμού, χωρίς να είναι κανείς σίγουρος για το μετά, είναι η απελπισία για λόγους υγείας (μακρυά από μας). Όλοι οι άλλοι ας πρόσεχαν να φροντίσουν για την χειρότερη περίπτωση και δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να θεωρηθούν "χλωρά". Αλλά και πάλι ο διασυρμός και το ψυχολογικό βασανιστήριο είναι καθαρό νταβατζιλίκι.

anonymos1982
28-08-09, 23:39
Υπάρχουν αρκετά supermarket που ζητούν προσωπικό είτα για ράφια, είτε για ταμείο είτε για υπαλλήλους αποθήκης. Άκουγα πρόσφατα ότι σε κάποια ξενοδοχεία σε τουριστικά μέρι του έκαναν παράπονα γιατί δεν έχουν αρκετούς Ελληνες στο προσωπικό. Δυστυχώς μου διαφεύγει το όνομα της περιοχής. Και η απάντηση ήταν ότι "Δεν βρίσκουμε προσωπικό".

Δέχομαι το "Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά" αλλά δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση λόγο των ξερών να διασύρονται και να πιέζονται ψυχολογικά τα χλωρά. Για τον αδιάφορο τον Ελληναρά πραγματικά δεν με νοιάζει αλλά να παίρνεις τον Κακομοίρογλου στη δουλεία, στην γειτονία, στους συγγενείς και να μοιράζεις φυλλάδες στην γειτονιά για το χρέος του είναι αίσχος.

Βέβαια από την άλλη καλά να πάθουν και οι δανειολήπτες. Που πας και μπλέκεις με ξένα λεφτά και κάνεις ανοίγματα χωρίς να έχεις ιδέα; Ο μόνος λόγος που δικαιολογώ χρίση δανεισμού, χωρίς να είναι κανείς σίγουρος για το μετά, είναι η απελπισία για λόγους υγείας (μακρυά από μας). Όλοι οι άλλοι ας πρόσεχαν να φροντίσουν για την χειρότερη περίπτωση και δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να θεωρηθούν "χλωρά". Αλλά και πάλι ο διασυρμός και το ψυχολογικό βασανιστήριο είναι καθαρό νταβατζιλίκι.

Αν θεωρείς τον μισθό στο Σούπερ Μάρκετ αξιοπρεπή... Γιατί έχω περάσει και από αυτό.
Και αν θεωρείς ότι μπορούμε να φεύγουμε κάθε καλοκαίρι να πηγαίνουμε στην Σαντορίνη και στην κάθε Σαντορίνη για να δουλεύουμε για λίγους μήνες και μετά να ψάχνουμε ξανά δουλειά....
Σίγουρα πάντα υπάρχουν επιλογές στην ζωή και στην δουλειά, και ο καθένας κάνει την επιλογή του, λέω μόνο πως όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρει...
Όταν έχεις να διαλέξεις κάτι δεν το κοιτάζεις πάντα μόνο από την μεριά της ηθικής αλλά και της επιβίωσης..

Όσο για τον δανεισμό δεν είναι κατ' ανάγκην κακός,κακός γίνεται όταν δεν τον
χρησιμοποιείς σύμφωνα με τις δυνατότητες και τις πραγματικές σου ανάγκες...

Και όσο για το ότι είναι αίσχος να ενοχλείς τον κάθε άσχετο και τον κάθε φουκαρά συμφωνώ και επαυξάνω!

voger
28-08-09, 23:55
Σίγουρα πάντα υπάρχουν επιλογές στην ζωή και στην δουλειά, και ο καθένας κάνει την επιλογή του, λέω μόνο πως όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρει...
Όταν έχεις να διαλέξεις κάτι δεν το κοιτάζεις πάντα μόνο από την μεριά της ηθικής αλλά και της επιβίωσης..


Κοίτα, υπάρχουν πάρα πολλές πανέμορφες κοπέλες οι οποίες θα έπαιρναν πολύ καλύτερο μισθό αν δούλευαν ως ιερόδουλες, κονσομασιόν, striptease κτλ. Αντί αυτού δουλεύουν σερβιτόρες, ταμίες, καθαρίστριες, εργάτριες σε αποθήκες κτλ. Και όλα αυτά για τον βασικό μισθό. Ευτυχώς στάθηκα αρκετά τυχερός και είμαι έξω από το χορό αλλά μη νομίζεις είμαι και εγώ στο γλέντι και έχω πολλούς χορευτές γύρο μου συν το άγχος μη με σηκώσουν να χορέψω.

Υ.Γ. Επειδή το ύφος αυτού του τελευταίου μου μηνύματος μπορεί να φανεί άκρος επιθετικό να ξέρεις ότι δεν είναι . Έτσι μου βγαίνει και δυστυχώς ο γραπτός λόγος μπορεί να παρερμηνευτεί. Είναι απλά παρεϊστικός αντίλογος στα γραφόμενα σου. Καμία ένταση και καμία εμπάθεια εναντίον σου. :)

anonymos1982
29-08-09, 01:16
Μην ανησυχείς, πάντα απολαμβάνω ένα διάλογο με αντίθετες απόψεις και επιχειρήματα.
Νομίζω, είναι λίγο ατυχές το παράδειγμα με τις στριπτιζέζ και τις ιερόδουλες καθ' ότι αν και εφόσον κάνουν κακό σε κάποιον δεν είναι σε άλλον παρά στον εαυτό τους. Απλώς έχει να κάνει με το τι θεωρεί η κοινωνία "ηθικό" επάγγελμα ή όχι.
Το θέμα με την δουλειά μου είναι ότι βγάζω τα λεφτά μου προσπαθώντας να πάρω τις οφειλές των άλλων, πολλές φορές κατά την άποψη μερικών, εκβιάζοντας,τρομοκρατώντας τους οφειλέτες και όλον το περίγυρο τους και αυτό κάνει την δουλειά μου "ανήθικη". Οπότε είναι σαν να ακούγεται βρες μια τίμια δουλειά να βγάζεις το ψωμί σου.
Είναι έτσι όμως;
Θα συμφωνήσω ότι μερικών από μας η συμπεριφορά είναι χάλια, ίσως και απαίσια. Το ίδιο και μερικών που χρωστάνε.
Ζητάμε οφειλές που υπάρχουν και που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα εισπρακτούν (η πλειοψηφία αυτών) και που μάλιστα όσο περισσότερο καθυστερούν τόσο χειρότερα είναι για τον οφειλέτη.
Εγώ ο ίδιος έχω την χειρότερη άποψη για την δουλειά μου, όμως μετά που ο ίδιος την έζησα θα συμφωνήσω ότι είναι παλιο-δουλειά από πολλές απόψεις όμως αν εγώ και ο καθένας συμπεριφερόμαστε "σωστα" δεν έχουμε κανένα λόγο να μην κοιμόμαστε χωρίς τύψεις τα βράδυα!

voger
29-08-09, 02:10
Θα συμφωνήσω ότι μερικών από μας η συμπεριφορά είναι χάλια, ίσως και απαίσια. Το ίδιο και μερικών που χρωστάνε.
Ζητάμε οφειλές που υπάρχουν και που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα εισπρακτούν (η πλειοψηφία αυτών) και που μάλιστα όσο περισσότερο καθυστερούν τόσο χειρότερα είναι για τον οφειλέτη.
Εγώ ο ίδιος έχω την χειρότερη άποψη για την δουλειά μου, όμως μετά που ο ίδιος την έζησα θα συμφωνήσω ότι είναι παλιο-δουλειά από πολλές απόψεις όμως αν εγώ και ο καθένας συμπεριφερόμαστε "σωστα" δεν έχουμε κανένα λόγο να μην κοιμόμαστε χωρίς τύψεις τα βράδυα!
Το να πάρεις τηλ. τον οφειλέτη και να του υπενθυμίσεις το χρέος του και τις κυρώσεις που ενδέχεται να αντιμετωπίσει είναι μία βρομοδουλειά που κάποιος πρέπει να την κάνει. Ακόμα και να προχωρήσεις σε μηνύσεις, πλειστηριασμούς ή ότι άλλο σου δίνει την δυνατότητα ο νόμος επίσης είναι βρομοδουλειά αλλά πρέπει να γίνει. Αφού έχουν πέσει υπογραφές οι εκκρεμότητες πρέπει να λυθούν. Σε αυτό συμφωνώ μαζί σου. Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να κάνω αυτή τη δουλεία.

Η ένστασή μου (και υποθέτω και άλλων που παρακολουθούν το νήμα) είναι όταν γίνεται υπέρβαση και καταλήγει σε παρενόχληση. Δεκαπέντε τηλέφωνα την ημέρα σε δουλεία, σπίτι και συγγενείς, ψυχολογική πίεση, σχόλια του τύπου "ωραία τον μάθατε τον γιο σας..."

emeliss
29-08-09, 09:22
Το θέμα με την δουλειά μου είναι ότι βγάζω τα λεφτά μου προσπαθώντας να πάρω τις οφειλές των άλλων, πολλές φορές κατά την άποψη μερικών, εκβιάζοντας,τρομοκρατώντας τους οφειλέτες και όλον το περίγυρο τους και αυτό κάνει την δουλειά μου "ανήθικη". Οπότε είναι σαν να ακούγεται βρες μια τίμια δουλειά να βγάζεις το ψωμί σου.
Είναι έτσι όμως;
...
Εγώ ο ίδιος έχω την χειρότερη άποψη για την δουλειά μου, όμως μετά που ο ίδιος την έζησα θα συμφωνήσω ότι είναι παλιο-δουλειά από πολλές απόψεις όμως αν εγώ και ο καθένας συμπεριφερόμαστε "σωστα" δεν έχουμε κανένα λόγο να μην κοιμόμαστε χωρίς τύψεις τα βράδυα!
Η συγκεκριμένη εργασία όταν γίνεται με τον τρόπο που περιγράφεις πάνω (εκβιάζοντας,τρομοκρατώντας τους οφειλέτες και όλον το περίγυρο τους) δεν είναι απλά ανήθικη. Είναι παράνομη ενέργεια. Παύει να είναι εργασία.-

Αν την κάνεις με σωστό και νόμιμο τρόπο σε πολλές από αυτές τις "επιχειρήσεις" θα σου δείξουν την πόρτα της εξόδου. Πρέπει να κλείσουν όλα αυτά τα αποστήματα και οι υπεύθυνοι αυτών να δουν πως είναι να κοιμάσαι σε ένα κελί.

maik
29-08-09, 11:59
Καποτε μιλουσα με εναν "προστατη" της νυχτας. Μου ελεγε με πολυ φυσικο και αβιαστο υφος.
Πες οτι θελεις για μενα , εγω κανω απλα μια δουλεια.
Το ιδιο πανω κατω λενε και εμποροι ναρκωτικων και τα βαπορακια. Εμεις κανουμε την δουλεια μας, τι μας νοιαζει αν ο αλλος ειναι εθισμενος. Να μην επεφτε εκει.

Σοβαρα ρε φιλαρακι;

anonymos1982
29-08-09, 15:48
Καποτε μιλουσα με εναν "προστατη" της νυχτας. Μου ελεγε με πολυ φυσικο και αβιαστο υφος.
Πες οτι θελεις για μενα , εγω κανω απλα μια δουλεια.
Το ιδιο πανω κατω λενε και εμποροι ναρκωτικων και τα βαπορακια. Εμεις κανουμε την δουλεια μας, τι μας νοιαζει αν ο αλλος ειναι εθισμενος. Να μην επεφτε εκει.

Σοβαρα ρε φιλαρακι;

Εδώ δεν μιλάμε για εθισμένους, ούτε για νταβατζήδες. Μιλάμε για χρέη των οποίων η πλειοψηφία δεν δαπανήθηκε για σοβαρούς σκοπούς αλλά για να αγοραστούν από στερεοφωνικά μέχρι αρώματα απ' τα χόντος και μάλιστα μέχρι και την ίδια μέρα που τους καλούμε για την δόση που οφείλουν.
Δεν είναι άγιες οι εταιρείες και οι Τράπεζες κάθε άλλο, όμως δεν είναι και αθώα αρνάκια όλοι αυτοί που χρωστούν.

emeliss
29-08-09, 15:58
Η τρομοκρατία, οι εκβιασμοί, και ο εξευτελισμός των οφειλετών απαγορεύεται είτε πήραν δάνειο για να πάρουν άρωμα είτε για να πληρώσουν μια εγχείρηση.

sotos65
29-08-09, 16:04
Τόνισε το "απαγορεύεται" διότι υπάρχει μια δυσκολία απ' ό,τι βλέπω να γίνει αντιληπτό...

Φανερός Πράκτωρ
29-08-09, 16:12
Δεν είναι Αγία η Eurobank, ούτε οι πρακτικές που ακολουθεί πάντα σύμφωνες με το πνεύμα του νόμου.

Δεν θα δείξει κατανόηση και θα συνεχίσει να ενοχλεί άτομα που είναι άρρωστα, αδυνατούν να ανταπεξέλθουν ή αντιμετωπίζουν οποιαδήποτε δυσκολία.

Θα ενοχλεί συνεχώς όποια τηλέφωνα του πελάτη διαθέτει ακόμα και πολλές φορές την μέρα.

Για μικρά και μεγάλα ποσά, για πελάτες με καλή και κακή ιστορικότητα, με συνεχές ωράριο ως το βράδυ, με απόκρυψη μερικές φορές.

Θα πιέσουν πολλές φορές με άκομψο τρόπο.

...

Δεν απειλούμε, και δεν τρομοκρατούμε.


περίεργη άποψη έχεις για την απειλή και την τρομοκρατία... Μήπως είναι φιλική συζήτηση το να παρανομείς και να εκβιάζεις ψυχολογικά;


Υ.Γ.: Όποιος μπορεί να μας βρει μια δουλειά με αξιοπρεπή μισθό εγώ και το 95% όσων δουλεύουμε εκεί (να μην είμαστε και απόλυτοι) ερχόμαστε ευχαρίστως!

http://www.youtube.com/watch?v=bc0Tyz5oW5w

Συγνώμη κιόλας, αλλά επειδή εσύ δεν μπορείς να βρεις μια νόμιμη και ηθικά σωστή δουλειά που να σου εξασφαλίζει αυτό που θεωρείς αξιοπρεπή μισθό, πρέπει να το κάνει η κοινωνία; Η μήπως αν δεν το κάνει, νομιμοποιείται η δουλειά σου;

sotos65
29-08-09, 16:19
Παρεμπιπτόντως, αν με κάποιο τρόπο (αν και είναι υποχρεωτικό με βάση το νόμο, αλλά όπως έγραψε κι ο φίλος "ούτε οι πρακτικές που ακολουθεί πάντα σύμφωνες με το πνεύμα του νόμου." άρα το πιθανότερο δεν εφαρμόζεται) το "θύμα" μάθει το όνομα του ενοχλητικού που παίρνει τηλέφωνο και συμπεριφέρεται με τους πολύ "ωραίους" τρόπους που έχουν ήδη αναφερθεί, και του κοτσάρει μια προσωπική μήνυση (αφού ο νόμος απαγορεύει τέτοιες συμπεριφορές), η τράπεζα θα καλύψει τον εργαζόμενο, ή θα κάνει το κορόιδο και θα τον απολύσει νίπτοντας τας χείρας της; Καλό είναι να το έχουν υπόψη αυτό οι εργαζόμενοι, ότι κινδυνεύουν από δύο μεριές. Από την τράπεζα να τους απολύσει αν είναι διαλλακτικοί, και από τον πελάτη που μπορεί να τους κάνει μήνυση...

anonymos1982
29-08-09, 20:04
περίεργη άποψη έχεις για την απειλή και την τρομοκρατία... Μήπως είναι φιλική συζήτηση το να παρανομείς και να εκβιάζεις ψυχολογικά;

Συγνώμη κιόλας, αλλά επειδή εσύ δεν μπορείς να βρεις μια νόμιμη και ηθικά σωστή δουλειά που να σου εξασφαλίζει αυτό που θεωρείς αξιοπρεπή μισθό, πρέπει να το κάνει η κοινωνία; Η μήπως αν δεν το κάνει, νομιμοποιείται η δουλειά σου;

Πολλές συζητήσεις πολύ απέχουν από το να χαρακτηριστούν φιλικές.... Τρομοκρατία όμως και απειλή δεν είναι να τους πεις ότι θα επιβαρυνθεί με τόκους ή ότι το ποσό της οφειλής θα γίνει ολόκληρο απαιτητό αν καθυστερήσει τόσες μέρες, είναι η πραγματικότητα, και δεν γνωρίζω αν άλλες εταιρείες τρομοκρατούν τον κόσμο λέγοντας του ότι θα τους βάλουν φυλακή, θα τους πάρουν τα σπίτια και δεν ξέρω τι άλλο αλλά σίγουρα δεν το κάνουμε εμείς.
Η δουλειά μου είναι νόμιμη, το αν είναι ηθική είναι στην κρίση του καθενός. Η κοινωνία δεν είναι υποχρεωμένη φαντάζομαι να βρει σε κανέναν δουλειά, χρήμα, παιδεία, υγεία, έτσι; Οπότε ο καθένας πρέπει να τα βολέψει όπως μπορεί είναι το συμπέρασμα; Ή ο καθένας που δεν μπορεί πρέπει να κάτσει να πεθάνει;
Ο καθένας μπορεί να νομίζει ότι θέλει, σε τελική ανάλυση ούτε ζητάω νομιμοποίηση από κανέναν, και τελικά ούτε να μπείτε για λίγο στην θέση της άλλης μεριάς..

Valhalla
29-08-09, 20:13
Ανώνυμε, για 3 χρόνια ήμουν απίστευτα καλός πληρωτής. Έτυχε να χάσω την πιστωτική μου κάρτα και μέχρι να μου βγάλουν καινούργια παρέλειψα μια δόση...γιατί πολύ απλά δεν προλάβαινα να πάω σε κατάστημα λόγω δουλειάς.
2 Μέρες λοιπόν μετά την προθεσμία...τσούπ τηλέφωνο. Τους εξηγω τη κατάσταση και τους λέω ότι μόλις μου στείλουν τη κάρτα θα πληρώσω. "Όχι να πάτε σε ταμείο"...έ έλεος.
Στη σημερινή εποχή που η τεχνολογία έχει φτάσει σε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ επίπεδα, οι υπηρεσίες πρέπει να είναι ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ.

Δεν μπορείς να πετας ένα "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά" και εντάξει αφού είναι λαϊκή ρήση έχω δίκιο. Αυτό στη προκειμένη περίπτωση δεν ισχύει. Όταν για τα περασμένα 3 χρόνια είμαι καλοπληρωτής πρέπει να υπάρχει κατανόηση όταν προκύψει κάποια δυσκολία.

Είχα ξεχάσει σε μια άλλη τράπεζα ένα υπόλοιπο 30 ευρώ...μετά απο κανα χρόνο με θυμήθηκαν και μου είπαν να "πληρώσω μέχρι την τετάρτη". Τους λέω "αν δεν πληρώσω τί θα γίνει;". Θα προχωρήσουμε σε όλες τις νόμιμες διαδικασίες.
Ε έλεος...αυτό είναι ξεφτίλα...θα μουν κάνουν μήνυση για 30 ευρώ;

anonymos1982
29-08-09, 20:31
Ανώνυμε, για 3 χρόνια ήμουν απίστευτα καλός πληρωτής. Έτυχε να χάσω την πιστωτική μου κάρτα και μέχρι να μου βγάλουν καινούργια παρέλειψα μια δόση...γιατί πολύ απλά δεν προλάβαινα να πάω σε κατάστημα λόγω δουλειάς.
2 Μέρες λοιπόν μετά την προθεσμία...τσούπ τηλέφωνο. Τους εξηγω τη κατάσταση και τους λέω ότι μόλις μου στείλουν τη κάρτα θα πληρώσω. "Όχι να πάτε σε ταμείο"...έ έλεος.
Στη σημερινή εποχή που η τεχνολογία έχει φτάσει σε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ επίπεδα, οι υπηρεσίες πρέπει να είναι ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ.

Δεν μπορείς να πετας ένα "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά" και εντάξει αφού είναι λαϊκή ρήση έχω δίκιο. Αυτό στη προκειμένη περίπτωση δεν ισχύει. Όταν για τα περασμένα 3 χρόνια είμαι καλοπληρωτής πρέπει να υπάρχει κατανόηση όταν προκύψει κάποια δυσκολία.

Είχα ξεχάσει σε μια άλλη τράπεζα ένα υπόλοιπο 30 ευρώ...μετά απο κανα χρόνο με θυμήθηκαν και μου είπαν να "πληρώσω μέχρι την τετάρτη". Τους λέω "αν δεν πληρώσω τί θα γίνει;". Θα προχωρήσουμε σε όλες τις νόμιμες διαδικασίες.
Ε έλεος...αυτό είναι ξεφτίλα...θα μουν κάνουν μήνυση για 30 ευρώ;

Έχεις απόλυτα δίκιο, το αντιμετωπίζουμε καθημερινά, υποτίθεται θα φερθείς διαφορετικά σε έναν πελάτη με καλό ιστορικό και διαφορετικά σε έναν που συστηματικά καθυστερεί να πληρώσει. Στην πράξη και από τους δύο θα ζητήσεις τα χρήματα όμως. Προσωπικά το θεωρώ ηλιθιότητα να καλείς άτομα που αποδεδειγμένα είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους και να τους ενοχλείς, συχνά για μικρά μάλιστα ποσά και μικρές χρονικά καθυστερήσεις. Και το κακό είναι πως δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά, ο υπολογιστής θα καλέσει το τηλέφωνο, εγώ πιθανότατα θα δώσω μια σχετικά μακρινή ημερομηνία λόγω καλής ιστορικότητας ή θα βάλω ότι προς το παρών αδυνατεί να πληρώσει. Και στις 2 περιπτώσεις ο υπολογιστής θα ξανακαλέσει για να τα εισπράξει ή να τα εισπράξει συντομότερα η Τράπεζα, και ο επόμενος υπάλληλος ίσως δεν είναι τόσο ευγενικός. Με την σειρά του ο καλοπληρωτής θα αρχίζει να νευριάζει για τις συνεχείς οχλήσεις. Ίσως μετά από αυτό τον ξανακαλέσει ο υπολογιστής και το σηκώσω εγώ και πρώτον θα φανώ ηλίθιος αφού είχα συννενοηθεί μαζί σου και μπορεί καιν α τ' ακούσω.
Όσο για τα 30 ευρώ ελάχιστα πράγματα πέραν τον οχλήσεων μπορούν να σου κάνουν.

Μια εξήγηση για το ότι τους βάζουν όλους στο ίδιο τσουβάλι, πλην φυσικά των πραγμτατικά μεγαλοκαταθετών είναι ότι θεωρούν ότι δεν αξίζει ο κοπος. Τους συμφέρει περισσότερο να εισπράξουν τις οφειλές παρά οι οφειλέτες να έχουν καλή άποψη γι' αυτούς. Ξέρουν ότι όσο χρωστάει κάποιος δεν πρόκειται να πάει πουθενά γιατί δεν μπορεί. Ξέρουν ότι αν κάποιος έχει ανάγκη από χρήματα θα έρθει στην τράπεζα ούτως ή άλλως και εκτιμούν ότι και να χάσουν κάποιον καλό πελάτη λόγω κακής συμπεριφοράς είναι μικρή απώλεια μπροστά στα κέρδη που έχουν.

Φανερός Πράκτωρ
29-08-09, 21:03
Πολλές συζητήσεις πολύ απέχουν από το να χαρακτηριστούν φιλικές.... Τρομοκρατία όμως και απειλή δεν είναι να τους πεις ότι θα επιβαρυνθεί με τόκους ή ότι το ποσό της οφειλής θα γίνει ολόκληρο απαιτητό αν καθυστερήσει τόσες μέρες, είναι η πραγματικότητα, και δεν γνωρίζω αν άλλες εταιρείες τρομοκρατούν τον κόσμο λέγοντας του ότι θα τους βάλουν φυλακή, θα τους πάρουν τα σπίτια και δεν ξέρω τι άλλο αλλά σίγουρα δεν το κάνουμε εμείς.
Η δουλειά μου είναι νόμιμη, το αν είναι ηθική είναι στην κρίση του καθενός.


Κοίτα, σου επεσήμανα με bold στα δικά σου γραφόμενα τι είναι τρομοκρατία κατ'εμε. Επιπλέον μόνος σου λες ότι αυτά που κανετε δεν είναι πάντα νόμιμα και το διαπιστώνει κάποιος αν συγκρίνει αυτά που είπες με αυτά που υπαγορεύει ο νόμος (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2977380&postcount=72). Οπότε, αν ακολουθείτε αυτές τις πρακτικές που είπες ότι ακολουθείτε τότε παρανομείτε.



Η κοινωνία δεν είναι υποχρεωμένη φαντάζομαι να βρει σε κανέναν δουλειά, χρήμα, παιδεία, υγεία, έτσι; Οπότε ο καθένας πρέπει να τα βολέψει όπως μπορεί είναι το συμπέρασμα; Ή ο καθένας που δεν μπορεί πρέπει να κάτσει να πεθάνει;
Ο καθένας μπορεί να νομίζει ότι θέλει, σε τελική ανάλυση ούτε ζητάω νομιμοποίηση από κανέναν, και τελικά ούτε να μπείτε για λίγο στην θέση της άλλης μεριάς..

Το για τι είναι υπεθυνη η κοινωνία είναι μεγάλη συζήτηση (που εξαρτάται και από τις πολιτικές πεποιθήσεις του καθενός) και ίσως δεν έπρεπε να το αναφέρω καν. Αλλά επειδή ρωτάς, κατ'εμέ, είναι υποχρεωμένη να σου παρέχει τις απαραίτητες υποδομές (υγεία, παιδεία, πρόνοια κλπ) αλλά κάπου πρέπει να είμαστε και εμείς υπεύθυνοι της ζωής μας και να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας.

Δεν γίνεται να λέμε ότι εγώ παρανομώ γιατί έτσι βγάζω έναν μισθό που θεωρώ αξιοπρεπή και αν θέλετε βρείτε μου άλλη δουλειά με καλύτερες συνθήκες και τον ίδιο μισθό. Επιπλέον δεν νομίζω ότι όποιος δε δουλεύει σε εισπρακτική πεθαίνει. Απλώς, ίσως ζει με λιγότερα και σφίγγει περισσότερο τα δόντια.

anonymos1982
29-08-09, 21:49
Το ότι παρανομούμε είναι δεδομένο και μόνος μου το είπα, από αυτό το σημείο μέχρι να θεωρούμαστε τρομοκράτες και ληστές η διαφορά είναι μεγάλη. Και αν υποθέσουμε ότι δεν έπρεπε να κάνουμε τίποτα παράνομο έπρεπε να αρνηθώ να δουλέψω ανασφάλιστος και να μοιράζω φυλλάδια, να δουλεύω σε καφετέρια που δεν κόβει αποδείξεις, σε σούπερ μάρκετ που δεν πληρώνει τις υπερωρίες και πάει λέγοντας, δουλειές που τις έχω κάνει και μάλιστα ως σερβιτόρος κέρδιζα αρκετά περισσότερα.
Συμφωνώ ως προς το ότι η κοινωνία δεν μπορεί να μας τα προσφέρει όλα στο πιάτο και ότι πρέπει κι εμείς κάπου να παλέψουμε, έκανα την ερώτηση με μια δόση υπερβολής.
Και να συμπληρώσω ότι δεν πληρωνόμαστε με τρελά λεφτά ούτε η δουλειά μας είναι ευχάριστη και εύκολη. Ούτε όμορφη.
Θέτω απλώς το απλό ζήτημα: Είμαστε εμείς οι μόνοι ένοχοι, και έχουμε όλο το άδικο με το μέρος μας; Και πρέπει οι συμπεριφορές ορισμένων να στιγματίζουν όλους μας;
Και τέλος δεν νομίζεις κι εσύ πως πολλές απόψεις που ακούστηκαν ήταν τόσο απόλυτες που ότι και να πω, ότι και να γίνει δεν πρόκειται ούτε να κάτσουν να τις ακούσουν;

alwaysalone
29-08-09, 21:55
Ετσι απο περιεργεια anonymus1982, ποσο μπορει να φτάσει το μηνιαίο bonus?

Γιατι αν μου πεις πχ παιρνετε το 1% της καθε οφειλης που πεισατε να πληρωθεί, οκ θα πω, ενταξει το παιδι, εχει κίνητρα. Αλλά αν γράψεις πχ οτι παιρνεις έως 50 ή 100 ευρώ το μήνα παραπανω απο τον βασικο+επιδομα πτυχιου, δηλαδη αντε να παιρνεις 900 καθαρά στο σύνολο, ε το θεωρω σαδομαζοχισμό ολο αυτο. (αφου δινεις "πονο" και παίρνεις βρίσιδια).

====
Παντως πιστευω οτι τα collections σε αλλοτριώνουν ως ανθρωπο. Τοσο που δέ καταλαβαινεις οτι εχει συμβει....

anonymos1982
29-08-09, 22:29
Ετσι απο περιεργεια anonymus1982, ποσο μπορει να φτάσει το μηνιαίο bonus?

Γιατι αν μου πεις πχ παιρνετε το 1% της καθε οφειλης που πεισατε να πληρωθεί, οκ θα πω, ενταξει το παιδι, εχει κίνητρα. Αλλά αν γράψεις πχ οτι παιρνεις έως 50 ή 100 ευρώ το μήνα παραπανω απο τον βασικο+επιδομα πτυχιου, δηλαδη αντε να παιρνεις 900 καθαρά στο σύνολο, ε το θεωρω σαδομαζοχισμό ολο αυτο. (αφου δινεις "πονο" και παίρνεις βρίσιδια).

====
Παντως πιστευω οτι τα collections σε αλλοτριώνουν ως ανθρωπο. Τοσο που δέ καταλαβαινεις οτι εχει συμβει....

Δηλαδή πιστεύεις ότι θα δικαιολογούμουν να έκανα αυτήν την δουλειά αν έπαιρνα ας πούμε 3000 ευρώ ενώ θα ήμουν αδικαιολόγητος αν την έκανα για να πάρω 900; Διαφωνώ, αν με έβαζαν να διαλέξω ανάμεσα στο να παίρνω πολλά λεφτά σε αυτή ή λιγότερα αλλά αρκετά για να ανταπεξέρχομαι θα διάλεγα το δεύτερο. Αν όμως η επιλογή είναι ανάμεσα σε 700 ευρώ και 1000 (υποθετικά τα νούμερα) αλλάζει το πράμα, η μικρή διαφορά είναι στην πραγματικότητα μεγάλη..
Το μπόνους δεν υπολογίζεται πάντως ως ποσοστό επί των πληρωμών και αναλόγως μπορεί να είναι από ελάχιστα λεφτά έως αρκετά.

emeliss
29-08-09, 22:43
Πόσες από τις εταιρίες του χώρου εργάζονται με νόμιμο τρόπο;

Το φταίξιμο είναι 1000% των εταιριών που δίνουν αυτή την γραμμή. Αλλά δεν είναι εργασία να τρομοκρατείς γριές. Υπάρχουν τύποι που έχουν προκαλέσει εγκεφαλικά σε ηλικιωμένους ανθρώπους. Αυτούς τους έχω ονομάσει, και θα το ξαναπώ, βρωμόσκυλα.

Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουν κάποιοι τόσο το καλύτερο για τους ίδιους.

hemlock
29-08-09, 22:47
Πόσες από τις εταιρίες του χώρου εργάζονται με νόμιμο τρόπο;

Το φταίξιμο είναι 1000% των εταιριών που δίνουν αυτή την γραμμή. Αλλά δεν είναι εργασία να τρομοκρατείς γριές. Υπάρχουν τύποι που έχουν προκαλέσει εγκεφαλικά σε ηλικιωμένους ανθρώπους. Αυτούς τους έχω ονομάσει, και θα το ξαναπώ, βρωμόσκυλα.

Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουν κάποιοι τόσο το καλύτερο για τους ίδιους.
πιστευεις πχ οτι η Εθνικη θα εδινε τα τηλεφωνα των πελατων της (οχι μονο για "τραμπουκισμο"-για ενημερωση καινουργιων προϊοντων ) σε αφερεγκυα εταιρια (ειναι τα λεγομενα τηλεφωναδικα--> παιρνουν συμβολαια απο ολες τις τραπεζες)?
Αν ναι τι να πω....Μαλλον εισαι βαθειαααααα νυκτωμενος.

alwaysalone
29-08-09, 22:53
Δηλαδή πιστεύεις ότι θα δικαιολογούμουν να έκανα αυτήν την δουλειά αν έπαιρνα ας πούμε 3000 ευρώ ενώ θα ήμουν αδικαιολόγητος αν την έκανα για να πάρω 900; Διαφωνώ, αν με έβαζαν να διαλέξω ανάμεσα στο να παίρνω πολλά λεφτά σε αυτή ή λιγότερα αλλά αρκετά για να ανταπεξέρχομαι θα διάλεγα το δεύτερο. Αν όμως η επιλογή είναι ανάμεσα σε 700 ευρώ και 1000 (υποθετικά τα νούμερα) αλλάζει το πράμα, η μικρή διαφορά είναι στην πραγματικότητα μεγάλη..
Το μπόνους δεν υπολογίζεται πάντως ως ποσοστό επί των πληρωμών και αναλόγως μπορεί να είναι από ελάχιστα λεφτά έως αρκετά.

Οχι, δε θα ήσουν αδικαιολογητος.. κατι αλλο θα ήσουν... :p (οχι εσυ, ο οποιοσδήποτε, δεν παει σε σενα, γενικό σχολιο).

Απλώς θελω να πω, οτι για να την κανει καποιος αυτην τη δουλειά, πρεπει να αξιζει οικονομικά τον κόπο. Αφου ως δουλειά δεν εχει κατι άλλο να προσδώσει σε καποιον στα ουσιαστικά του προσόντα. Μονο αν καποιος εχει τοσο καλα negotiation skills, αλλα τοτε δε θα δουλευε σε τετοιο τμήμα collections...

Ξεζουμισμα κάνουν οι Τράπεζες σε αυτους που προσλαμβάνουν, αν οπως λες τα μπονους ειναι φιξ, και οχι επι ποσοστών , τοτε ειναι καθαρή εκμεταλλευση απο την πλευρά τους. Σιγα μη σκιζομουν εγω να εισπραξει η τράπεζα τα λεφτα της, για μερικες δεκάδες ευρώ μπονους.... :nono::nono::nono:

emeliss
29-08-09, 22:54
πιστευεις πχ οτι η Εθνικη θα εδινε τα τηλεφωνα των πελατων της (οχι μονο για "τραμπουκισμο"-για ενημερωση καινουργιων προϊοντων ) σε αφερεγκυα εταιρια (ειναι τα λεγομενα τηλεφωναδικα--> παιρνουν συμβολαια απο ολες τις τραπεζες)?
Αν ναι τι να πω....Μαλλον εισαι βαθειαααααα νυκτωμενος.
Νομίζεις πως με νοιάζει αν η εταιρία είναι κάποια τράπεζα ή κάποιος τρίτος; Δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Αυτό που νοιάζει είναι ο παράνομος τρόπος που κινείται.

NeK
29-08-09, 23:07
@anonymous1982

Φίλε μου, ένα φεγγάρι όταν ημουν μικρός κάπου 17-18 είχα δουλέψει και εγώ σε ένα call center που προμόταρε κάτι timesharing διακοπές (κοροϊδίες). Στην 2η ή 3η ημέρα, (δεν θυμάμαι) ενώ προσπαθούσα να πείσω έναν ψιλό-ηλικιωμένο καπετάνιο να πάει στο "συνέδριο" (διαφημιστικό για τα timesharing) για να πάρει το δώρο που "κέρδισε" γύρισε και μου είπε το εξής:

"Γιέ μου, μην σπαταλάς άλλο το χρόνο σου σε αυτές τις σαχλαμάρες, είσαι νέος και έχεις όλη σου την ζωή μπροστά σου. Χρησιμοποίησε τον σε κάτι που αξίζει και σε κάτι που θα έχει αποτέλεσμα και πίστεψέ με τέτοια υπάρχουν πολλά που σε περιμένουν."

Ε λοιπόν την επόμενη ημέρα είχα ήδη παραιτηθεί και κατάλαβα πως έκανα πάρα πολύ καλά και ελπίζω τα λόγια του γερο-καπετάνιου να αγγίξουν και εσένα.

Φιλικά.

no_logo
29-08-09, 23:14
Δεν είναι εύκολα τα πράγματα για να επιλέγεις δουλειές πλέον
Μην την πέφτετε στον άνθρωπο

anonymos1982
29-08-09, 23:47
Σ' ευχαριστώ No_Logo. Η αλήθεια είναι ότι δεν έγραψα το πρώτο μου σχόλια για να μας δικαιολογήσω, ούτε για να δικαιολογηθώ προσωπικά. Δεν έχω κανένα λόγο να το κάνω, και ούτε κλαίγομαι.
Ήθελα απλώς να παρουσιάσω τα πράγματα από την δική μου οπτική γωνία, τόσο απλά, να παρουσιάσω την δική μου θέση, που δεν είναι πάντα αντίθετη από την άποψη όσων με κρίνουν.
Η ζωή σπαταλιέται ούτως ή άλλως, πόσες εργασίες είναι δημιουργικές, πόσες εργασίες είναι παραγωγικές; Οι πιο πολλοί κάτι δεν πωλούν κρύβοντας τα δικά του μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα των ανταγωνιστών. Υπάρχει Ασφαλιστής που θα πεί έχω το τάδε πρόγραμμα αλλά η άλλη εταιρεία έχει καλύτερο πηγαίνετε εκεί. Η Πωλητής ρούχων που θα πει αυτό το ρούχο ξέρετε μπορείτε να το βρείτε στο δίπλα κατάστημα φτηνότερα;
Για την ιστορία πάντως, έχω περάσει από πολλές δουλειές και στις περισσότερες έφευγα μόνος μου γιατί δεν μ' άρεσαν ή θεωρούσα πως εκμεταλευόμασταν τον κόσμο, όσοι έχουν ψάξει στην Χρυσή Ευκαιρία δουλειά καταλαβαίνουν τι εννοώ. Πιθανότατα κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα φύγω από εκεί και θα με αντικαταστήσει κάποιος άλλος κ.ο.κ. και τίποτα δεν θα έχει αλλάξει.


Νομίζεις πως με νοιάζει αν η εταιρία είναι κάποια τράπεζα ή κάποιος τρίτος; Δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Αυτό που νοιάζει είναι ο παράνομος τρόπος που κινείται.

Αυτή είναι και μένα η απορία μου όταν με ρωτούν αν τηλεφωνών από την Eurobank ή από εισπρακτική, ποια η διαφορά, σημασία έχει η οφειλή που υπάρχει και ο τρόπος που αυτός που καλεί ζητάει το ποσό.



Ξεζουμισμα κάνουν οι Τράπεζες σε αυτους που προσλαμβάνουν, αν οπως λες τα μπονους ειναι φιξ, και οχι επι ποσοστών , τοτε ειναι καθαρή εκμεταλλευση απο την πλευρά τους. Σιγα μη σκιζομουν εγω να εισπραξει η τράπεζα τα λεφτα της, για μερικες δεκάδες ευρώ μπονους.... :nono::nono::nono:

Συμφωνώ ότι μας ξεζουμίζουν, εδώ εκμεταλεύονται τόσο κόσμο πιστεύεις ότι θα άφηναν εμάς; Δεν είπα ότι το μπόνους είναι φίξ είπα ότι δεν υπολογίζεται ως ποσοστό επί των εισπράξεων, και μπορεί να ανέβει αρκετά.(σχετικό πάντα αυτό)

@ ADSLgr.com All rights reserved.