PDA

Επιστροφή στο Forum : Εισπρακτικές εταιρίες Τραπεζών: Μέχρι που έχουν φτάσει σε εσας?



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12

alwaysalone
29-08-09, 23:59
Συμφωνώ ότι μας ξεζουμίζουν, εδώ εκμεταλεύονται τόσο κόσμο πιστεύεις ότι θα άφηναν εμάς; Δεν είπα ότι το μπόνους είναι φίξ είπα ότι δεν υπολογίζεται ως ποσοστό επί των εισπράξεων, και μπορεί να ανέβει αρκετά.(σχετικό πάντα αυτό)

Δηλαδή ποσο? Μπορεί να φτάσει και ενα χιλιάρικο το μηνα? (χλωμο βεβαια). Αλλά με τι κοστος..?

Εγω αν υποθετικά σε μια άλλη ζωή, υπήρχε ποτέ περίπτωση να δουλέψω σε collections, θα το εκανα μόνο για οφειλές εταιρειών -δε ξερώ τί τύχη θα ειχα, αλλά ιδιώτες δεν υπήρχε περίπτωση να καλέσω, δεν ειναι δικά μου τα χρεωστούμενα λεφτα για να τους πιέσω, δε με νοιαζει αν τα ξοδεψαν σε πούδρες ή για διακοπές στα νησιά Μολούκες (υπάρχουν :p), δε βλέπω το λογο γιατι κάποιος να κυνηγαει κάποιον να πληρωσει για χρεωστουμενα άλλου, χωρίς επαρκή ανταμοιβή..(a.k.a. ποσοστά και μονο ποσοστα) :what: Το θεωρω χαζομάρα... βλακεια.. κλπ...

Υπαρχουν δουλειές σε call center , διαφορετικές και το ιδιο ευκολο να προσληφθείς (ειχα δουλεψει πολυ παλια). Δε συμφωνω με τη καραμελα της ανεργίας ως επιχειρημα για οποιον δουλευει σε collections , για αυτο σε ρωτησα για το bonus, απλως ηθελα να ψαξω να βρω εναν λόγο για τον οποιο θα ηθελε να δουλευει καποιος εκει.....

Valhalla
30-08-09, 00:07
alwaysalone, οι εποχές όπως ξέρεις είναι ιδιαίτερα δύσκολες. Στις μέρες μας περισσότερος κόσμος απολύεται παρά προσλαμβάνεται. Αν ζούσαμε σε άλλη χώρα και σε άλλες εποχές να έλεγα ναι...γιατί να κάνει κάποιος μια τέτοια δουλειά.
Αλλά είμαστε στο ελλαδιστάν, και σε λίγο καιρό μέχρι και για αυτή τη δουλειά θα θες μέσον.

anonymos1982
30-08-09, 00:20
Εγω αν υποθετικά σε μια άλλη ζωή, υπήρχε ποτέ περίπτωση να δουλέψω σε collections, θα το εκανα μόνο για οφειλές εταιρειών -δε ξερώ τί τύχη θα ειχα, αλλά ιδιώτες δεν υπήρχε περίπτωση να καλέσω, δεν ειναι δικά μου τα χρεωστούμενα λεφτα για να τους πιέσω, δε με νοιαζει αν τα ξοδεψαν σε πούδρες ή για διακοπές στα νησιά Μολούκες (υπάρχουν :p), ...


Ακριβώς τα ίδια έλεγα κι εγώ, οπότε δεν δυσκολεύομαι να σε καταλάβω.



Υπαρχουν δουλειές σε call center , διαφορετικές και το ιδιο ευκολο να προσληφθείς (ειχα δουλεψει πολυ παλια).

Θεωρείς σωστότερο να πουλάς διάφορα προϊόντα μέσω τηλεφώνου σε άλλον; Εκεί κι αν πέφτει εξαπάτηση, ψέμμα και πίεση. Προσωπικά το θεωρώ πολύ χειρότερο.
Εννοείς της Εταιρείες Δημοσκοπήσεων οπού πληρώνεσαι με ψίχουλα και με το κομμάτι και υπογράφεις συμβάσεις έργου;


Δε συμφωνω με τη καραμελα της ανεργίας ως επιχειρημα για οποιον δουλευει σε collections , για αυτο σε ρωτησα για το bonus, απλως ηθελα να ψαξω να βρω εναν λόγο για τον οποιο θα ηθελε να δουλευει καποιος εκει.....

Δεν ζήτησα, επαναλαμβάνω να δικαιολογηθώ, και δεν πρέπει να ψάχνεις για ποιον λόγο θα ήθελε κάποιος να δουλεύει εκεί, αλλά για ποιον λόγο αναγκάζεται να δουλεύει.

Συγγνώμη αν ακούγομαι επιθετικός.;)

Valhalla
30-08-09, 00:30
Καλά όντως οι τηλεπωλήσεις και οι "δωρεάν" πιστωτικές κάρτες είναι ακόμα μεγαλύτερη απάτη.

dennis2006
30-08-09, 01:37
καλησπερα. μου εχουν τυχη 2 περιπτωσεις επισης με την eurobank. η μια ηταν για συνδρομη καρτας την οποια δεν χρειαζομουνα και με απειλησαν για τα 25 ευρω.
την 1 χρονια μου πηραν τα λεφτα απο λογαριασμο χωρις να με ενημερωσουν.
εχουμε επισης ενα δανειο με την αδελφη μου για σπιτι. το δανειο ειναι σε φραγκα. επειδη ομως βαζαμε τα λεφτα σε ατμ πολλες φορες δεν καναμε σωστα την ισοτομια φραγκου ευρω με αποτελεσμα να μαζευτει ενα ποσο γυρω στα 100 ευρω.
οι κυριοι βρηκαν το τηλεφωνο της θειας μου και της αλλης αδελφης μας και μας απειλησαν.
φυσικα δεν ξανακαναμε λαθος γιατι και 10 χιλιομετρα ουρα να εχει το ταμειο τους βαζουμε να βγαλουν την ισοτιμια.
χρειασθηκαμε ενα νεο δανειο για επιχειρηση το οποιο μας το εδιναν μονο με δεσμευση χρηματων. ετσι ειπαμε οχι και πηγαμε στην κυπρου. στην κυπρου εστειλαν ενημερωση οτι ειμαστε κακοπληρωτες. ο υπαλληλος της κυπρου παρανομα μας εδωσε το εγγραφο με το οποιο πηγα στα κεντρικα της eurobank με γνωστο δικηγορο και τους αναγκασε να βγαλουν νεο χαρτι εφοσον δεν ειχαν καποιο στοιχειο κακοπληρωμης.
στην κυπρου εφρηξαν οταν ειδαν το νεο χαρτι.
επειδη οι κυριοι της eurobank καταλαβαν τι θα επακολουθηση αρχισαν τις προσφορες. τι τζαμπα καρτες τι αλλαγη επιτοκιου και αμεση εκταμιευση του επαγγελματικου και και και..
την αλλη μερα εχασαν το στεγαστικο που πηγε κυπρου. το επαγγελματικο, 2 πιστωτικες καρτες 2 ασφαλειες ζωης, 2 λογαριασμους 22000 ευρω και 150000 ευρω σε ομολογα και αλλα που χανουν ακομα απο την οικογενεια.
οταν με ειχαν παρει τηλεφωνο για τα 25 ευρω της καρτας μου ειχε πει ο μαγκας πισω απο τηλεφωνο
οτι πρεπει να προσεχω που βαζω την υπογραφη μου και οτι θα με κανει ξεφτιλα σε ολους τους συγγενεις.
σε καθε μεταφορα που εκανα ως αιτιολογεια εβαζα το ονομα του το τηλεφωνο της εισπρακτικης και την ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ.

Valhalla
30-08-09, 02:50
Πολύ σωστά έκανες. Ακριβώς γι'αυτό οι Τράπεζες που έτσι και αλλιώς μας ξεζουμίζουν πρέπει να δημιουργήσουν προσωποποιημένες υπηρεσίες, και όχι έναν Η/Υ που βουρ παίρνει τηλέφωνο αυτόματα όποιον νά ναι.
Αν και αυτό περίεργο μου φαίνεται μιας και αφού παίρνει αυτόματα, πως ενοχλούν τους συγγενείς κτλ μετά;

no_logo
30-08-09, 09:40
σε καθε μεταφορα που εκανα ως αιτιολογεια εβαζα το ονομα του το τηλεφωνο της εισπρακτικης και την ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ.


έτσι μπράβο :oneup:

amoydar
30-08-09, 10:11
έτσι μπράβο :oneup:

Κλασικό λάθος που επικροτείτε κιόλας. Χεστηκε μεγάλε η τράπεζα για το συγκεκρμένο υπάλληλο και χέστηκε και ο υπάλληλος για το αν θα φύγεις εσυ από τη τράπεζα. Ο συγκεκριμένος υπάλληλος δεν δουλεύει καν για την τράπεζα και σε 3 μήνες πιθανός να δουλέυει αλλού ή να πάρει τα bonus του και να φύγει. Δεν έχεις κάτι με τον υπάλληλο ( εκτός αν έχεις κατι ) αλλά με τη πολιτική της τράπεζας. Αν θες να γράψεις κάτι γράψε πως η πολιτική της τράπεζας δε σου άρεσε αν και πίστεψε με δεν λαμβάνετε υπόψιν ποτέ κάτι τέτιο. Όλες οι κινήσεις είναι οικονομικά υπολογισμένες και για να επιμένει η τράπεζα σε τέτιες πρακτικές δείχνει πως βγάζει κέρδος από την ισσοροπία όσων ενοχλούνται και φέυγουν και όσων πείθονται να ξεχρεώσουν. Όλοι οι υπάλληλοι οδηγίες ακολουθούν και είναι οι τελευταλιοι τροχοί της αμάξης για να τα βάζουμε μαζί τους.

no_logo
30-08-09, 11:05
δεν έχεις άδικο amoydar

Valhalla
30-08-09, 11:06
Κι'όμως τις τράπεζες τις ενδιαφέρει όταν μεταφέρεις δάνειο 200.000 κτλ. Πρόσφατα το έκανα και προσπαθούσαν με χίλιους δυο τρόπους να με πείσουν ότι δε με συμφέρει κτλ.

amoydar
30-08-09, 11:28
για τα 200Κ ενδιαφέρεται όχι για σένα προσωπικά. Και έχει υπολογίει πως το κόστος της προσπάθειας να σε πείσει να μη φύγεις συνυπολιζόμενο με τη πιθανότητα του να σε πείσει τελικά αξίζει για το όφελος που θα έχει από τους τόκους των 200Κ. Μια στατιστική και ένα Target είμασρε σχεδόν όλοι για τη τράπεζα και τίποτα παραπάνω. Το θέμα είναι να κοιτάμε το συμφέρον μας.

dennis2006
30-08-09, 11:33
αν χεστηκε η τραπεζα η οχι φαινετε απο τα ανταλαγματα που εδινε αν δεν εφευγα.
αν παμε σε μια τραπεζα και κανουμε ενα 20ετες δανειο η τραπεζα υπολογιζει τους τοκους για να δει το κερδος της. αν τους πεις οτι σε 1 χρονο θα το παρω και θα φυγω σιγα να μην στο εκδοσουν.
αν οι κινησεις της τραπεζας ειναι υπολογισμενες φιλε amoydar και αυτες ειναι απλως να παρουν πισω τα λεφτα που εδωσαν χανοντας τους τοκους τοτε δεν ειναι τραπεζα αλλα κατι αλλο που δεν θα παει και πολλη μακρια.
οταν λες οτι επρεπε να τα βαλω με την τραπεζα εσενα στα ματια σου ποια ειναι η τραπεζα?
δεν ειναι οι υπαλληλοι που τους εχει εκπαιδευση η τραπεζα?
μηπως κατα την γνωμη σου επρεπε να ζητησω και συγγνωμη?

hemlock
30-08-09, 11:41
αν χεστηκε η τραπεζα η οχι φαινετε απο τα ανταλαγματα που εδινε αν δεν εφευγα.
αν παμε σε μια τραπεζα και κανουμε ενα 20ετες δανειο η τραπεζα υπολογιζει τους τοκους για να δει το κερδος της. αν τους πεις οτι σε 1 χρονο θα το παρω και θα φυγω σιγα να μην στο εκδοσουν.
αν οι κινησεις της τραπεζας ειναι υπολογισμενες φιλε amoydar και αυτες ειναι απλως να παρουν πισω τα λεφτα που εδωσαν χανοντας τους τοκους τοτε δεν ειναι τραπεζα αλλα κατι αλλο που δεν θα παει και πολλη μακρια.
οταν λες οτι επρεπε να τα βαλω με την τραπεζα εσενα στα ματια σου ποια ειναι η τραπεζα?
δεν ειναι οι υπαλληλοι που τους εχει εκπαιδευση η τραπεζα?
μηπως κατα την γνωμη σου επρεπε να ζητησω και συγγνωμη?
Πως λεγεται η ρητρα για τον χρονο αποπληωμης του δανειου?;)

amoydar
30-08-09, 11:46
Καταλαβαίνω πως θες να προσωποποιήσεις το πρόβλημα σου σε κάποιον υπάλληλο, υπέυθυνο , προιστάμενο . Η τράπεζα για μένα οχι δεν είναι οι υπάλληλοι της αλλά ακόμα και να το δεχτώ αυτό ο υπάλληλος της εισπρακτικής δεν έχει σχέση με τη τράπεζα και ούτε καν δουλέυει για αυτή. Η τράπεζα γα μένα είναι η πολιτική της που αποφασίζεται από τους μετόχους και το ΔΣ της και κατόπιν εφαρμόζεται ( αναγκαστικά ) από τους υπαλληλους. Επειδή και εγώ εργαζόμενος είμαι θα το σκεφτώ πολύ να τα βάλω με καποιον υπάλληλο που ζει μέσα στη εργασιακή ανασφάλεια με συμβάσεις , με μισθό χαμηλό κτλ. Γνωρίζω πως ο συγκεκριμένος υπάλληλος σε 1 χρόνο το πολύ δεν θα δουλεύει εκεί άρα χέστηκε και δεν έχει νόημα να τα βάζω μαζί του. Και γενικά αν θες να πεις κάτι πέστο στους διοικητικούς υπαλλήλους και όχι στους εκτελεστικούς.

voger
30-08-09, 11:47
Πως λεγεται η ρητρα για τον χρονο αποπληωμης του δανειου?;)
Αν είναι κυμαινόμενο το επιτόκιο λέγεται παράνομη.

dennis2006
30-08-09, 12:13
δεν πληρωσα καμια ρητρα αποπληρωμης. δεν προεβλεπε κατι τετοιο το δανειο.
οσον αφορα τον υπαλληλο να βρει καλυτερη δουλεια να κανει. αν και νομιζω οτι θα καταληξει σε μπαρ βοηθος καποιου νονου. δεν μπορουμε να δικαιολογουμε τα παντα με το "εκανε την δουλεια του".
αυτος σκεφτηκε σε τι μπελαδες με εβαλε οταν μιλησε οπως μιλησε σε συγγενεις για 25 ευρω? και δεν ανεφερε καν το ποσο και δημιουργησε εντυπωσεις.
να σκεφτω εγω τωρα αν θα χασει την δουλεια του? λυπαμαι οχι
αμα θελει να ερθει στην οικοδομη να του δωσω δουλεια να δει και πως βγαινουν τα λεφτα τιμια.

amoydar
30-08-09, 12:18
δεν πληρωσα καμια ρητρα αποπληρωμης. δεν προεβλεπε κατι τετοιο το δανειο.
οσον αφορα τον υπαλληλο να βρει καλυτερη δουλεια να κανει. αν και νομιζω οτι θα καταληξει σε μπαρ βοηθος καποιου νονου. δεν μπορουμε να δικαιολογουμε τα παντα με το "εκανε την δουλεια του".
αυτος σκεφτηκε σε τι μπελαδες με εβαλε οταν μιλησε οπως μιλησε σε συγγενεις για 25 ευρω? και δεν ανεφερε καν το ποσο και δημιουργησε εντυπωσεις.
να σκεφτω εγω τωρα αν θα χασει την δουλεια του? λυπαμαι οχι
αμα θελει να ερθει στην οικοδομη να του δωσω δουλεια να δει και πως βγαινουν τα λεφτα τιμια.

Καταρχάς ο συγκεκριμένος υπάλληλος όχι μόνο δεν θα χάσει τη δουλειά του αλλά θα επιβραβευτεί κιόλας γιατί έκανε σωστά τη δουλειά του. Κατά 2ον από το υφος που αντιμετωπίζεις το θέμα φένεται πως τελικά καλά σου έκανε μιας και δεν νιώθεις πως τον υπάλληλο κάποιος τον έβαλε να κάνει αυτό και δεν κάνει του κεφαλιού του. Και μιας μεγάλε πολλά βαρύ έισαι και τόσο απόλυτος εγώ θα σου πως πως στους όρους που έχεις υπογράψει αποδέχεσαι υπενθύμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών και ενημέρωση για διάφορα προγράμματα της τράπεζας και ως εκ τουτου αν πιστεύεις πως θίχτηκες από κάποια συμπεριφορά γνωρίζεις να νόμιμα δικαιωμάτα σου.

dennis2006
30-08-09, 12:25
απο οτι φαινετε σου εθιξαν την δουλεια για αυτο αντιδρας με υβρεις. αντε για κανενα μπανιο να ηρεμησεις.

amoydar
30-08-09, 12:30
απο οτι φαινετε σου εθιξαν την δουλεια για αυτο αντιδρας με υβρεις. αντε για κανενα μπανιο να ηρεμησεις.

καμία σχέση απλά δεν μπορώ να διαβάζω τα παράλογα. Ο δρόμος επαναλαμβάνω υπάρχει για τη προάσπιση προσωπικών δικαιωμάτων κτλ. Τα σκυλιά είναι δεμένα. Επίσης νομίζω πως έχεις την εντύπωση γενικά πως όλοι σε υβρίζουν. Δεν εξυβρισα κανέναν man, αλλά αν συνεχίζεις να πιστεύεις πως το έκανα μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία μου να στραφείς ΚΑΙ εναντίων μου ! ! ! Άμα πιστεύεις δλδ όσα λες. :D

emeliss
30-08-09, 12:31
Η δουλειά των εισπρακτικών είναι άχαρη. Ακόμα και αν είναι εντός των νόμιμων ορίων μπορεί να είναι σπαστική.

Η μεγάλη κατακραυγή είναι για τις παράνομες ενέργειες που κάνουν . Πότε θα ανοίξετε τα βουλωμένα αυτιά σας και θα το καταλάβετε;

Αν δουλεύω εργάτης σε μια μεταφορική και ο ιδιοκτήτης πάρει το βράδυ φορτηγό και εργάτες, σπάσει την πόρτα σε ένα γουναράδικο και φορτώσει όλο το μαγαζί, εγώ δεν θα είμαι κλέφτης; Φυσικά και θα είμαι. Την μέγιστη ευθύνη θα την έχει αυτός αλλά και εγώ δεν είμαι αμέτοχος στην παρανομία. Συμμετέχω ενεργά σε αυτήν.

amoydar
30-08-09, 12:43
Η δουλειά των εισπρακτικών είναι άχαρη. Ακόμα και αν είναι εντός των νόμιμων ορίων μπορεί να είναι σπαστική.

Η μεγάλη κατακραυγή είναι για τις παράνομες ενέργειες που κάνουν . Πότε θα ανοίξετε τα βουλωμένα αυτιά σας και θα το καταλάβετε;

Αν δουλεύω εργάτης σε μια μεταφορική και ο ιδιοκτήτης πάρει το βράδυ φορτηγό και εργάτες, σπάσει την πόρτα σε ένα γουναράδικο και φορτώσει όλο το μαγαζί, εγώ δεν θα είμαι κλέφτης; Φυσικά και θα είμαι. Την μέγιστη ευθύνη θα την έχει αυτός αλλά και εγώ δεν είμαι αμέτοχος στην παρανομία. Συμμετέχω ενεργά σε αυτήν.

Σωστό είναι αυτό που λες φίλος. Θα είναι συμμέτοχος αλλά και εις γνώση του στη συγκεκριμένη παρανομία καθώς είναι ευδιάκριτη παρανομία. Οι τράπεζες , οι εισπρακτικές και όλες οι εταιρίες τέτιου είδους δεν έχουν επιμορφώσει τους υπαλλήλους τους για τα λεπτά και δυσδιάκριτα νομικά θέματα που διέπουν τις ενέργειες τους. Και φυσικά ο κάθε υπάλληλος δεν μπορεί να έχει εκειδυκευμένες δικονομικές γνώσεις. Για αυτό λοιπόν και στις συγκεκριμένες συμβάσεις εργασίας ο υπάλληλος είναι νομικά καλυμένος πλήρως από την εταιρία σε περιπτώσεις "προφορικού" λάθους, ενοχλήσεως , προσωπικών δεδομένων κτλ. Έχεις ακούσει ποτέ να πέφτει πρόστιμο σε υπάλληλο? Μια προφανής κλοπή ( που και πάλι νομικά αν δεν αποδειχτεί συνέργια και συμμορία δεν τη πήρώνει ο υπάλληλος ) από ένα ενοχλητικό τηλεφώνημα είναι τελίως διαφορετικά πράγματα. Μη τα μπερδέυουμε.

emeliss
30-08-09, 12:50
Δεν θέλει ειδικευμένες δικονομικές γνώσεις. Μην τρελαθούμε τελείως.

Μία από τις εκπομπές των αποδείξεων να έχει δει, 2 λεπτά διάβασμα στον νόμο (http://www.ekpizo.gr/?nid=508) για τον οποίο έγινε τόσος θόρυβος να είχε ρίξει, θα ήταν ενημερωμένος.

Δεν λέω ότι πρέπει να κυνηγήσουμε τους τηλεφωνητές. Πρέπει να φροντίσουμε να κλείσουν οι εταιρίες αυτές και να χάσουν εκεί την "δουλειά" τους οι τηλεφωνητές. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν έχουν ευθύνες και αυτοί.

ps. Δεν είναι ένα απλό τηλεφώνημα. Πότε θα το καταλάβετε; Ο ψυχολογικός πόλεμος μπορεί να οδηγήσει μεγάλους ανθρώπους μέχρι και στον άλλο κόσμο.

panosaoua
30-08-09, 13:48
Καταλαβαίνω πως θες να προσωποποιήσεις το πρόβλημα σου σε κάποιον υπάλληλο, υπέυθυνο , προιστάμενο . Η τράπεζα για μένα οχι δεν είναι οι υπάλληλοι της αλλά ακόμα και να το δεχτώ αυτό ο υπάλληλος της εισπρακτικής δεν έχει σχέση με τη τράπεζα και ούτε καν δουλέυει για αυτή. Η τράπεζα γα μένα είναι η πολιτική της που αποφασίζεται από τους μετόχους και το ΔΣ της και κατόπιν εφαρμόζεται ( αναγκαστικά ) από τους υπαλληλους. Επειδή και εγώ εργαζόμενος είμαι θα το σκεφτώ πολύ να τα βάλω με καποιον υπάλληλο που ζει μέσα στη εργασιακή ανασφάλεια με συμβάσεις , με μισθό χαμηλό κτλ. Γνωρίζω πως ο συγκεκριμένος υπάλληλος σε 1 χρόνο το πολύ δεν θα δουλεύει εκεί άρα χέστηκε και δεν έχει νόημα να τα βάζω μαζί του. Και γενικά αν θες να πεις κάτι πέστο στους διοικητικούς υπαλλήλους και όχι στους εκτελεστικούς.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά και τα κάνεις πολύπλοκα χωρίς λόγο.

Ο dennis2006 δεν μίλησε ούτε με τον Διευθύνοντα Σύμβουλο της εισπρακτικής, ούτε και ήξερε από ποια εισπρακτική είναι.

Ένα τηλέφωνο και ένα όνομα είχε και αυτό έγραψε και μπράβο του.

Πως θα καταλάβαινε η τράπεζα ότι με τις πρακτικές που ακολουθεί έχασε ένα πολύ καλό πελάτη;

Δεν τα έβαλε με κανέναν υπάλληλο.

amoydar
30-08-09, 13:52
Τα πράγματα είναι πολύ απλά και τα κάνεις πολύπλοκα χωρίς λόγο.

Ο dennis2006 δεν μίλησε ούτε με τον Διευθύνοντα Σύμβουλο της εισπρακτικής, ούτε και ήξερε από ποια εισπρακτική είναι.

Ένα τηλέφωνο και ένα όνομα είχε και αυτό έγραψε και μπράβο του.

Πως θα καταλάβαινε η τράπεζα ότι με τις πρακτικές που ακολουθεί έχασε ένα πολύ καλό πελάτη;

Δεν τα έβαλε με κανέναν υπάλληλο.

Αν έγραψε πως φεύγω επειδή με ενοχλήσατε ( συγκεκριμλενη ημέρα και όνομα ) κτλ κτλ Οκ.

Αν έγραψε απλά το όνομα του υπαλλήλου ( όπως λέει ) τότε εγώ διαφωνώ. Δεν πρέπει να μιλήσει με κάποιον διευθύνοντα σύμβουλο για ν αγράψει πως ενοχλείται από μια συγκεκριμένη κίνηση της εταιρίας. Μπορεί απλά να το αναφέρει χωρίς να μιλήσει με κανέναν.

sdikr
30-08-09, 14:00
Μάλλον είμαι τυχερός, και δεν έχω μπλέξει με ελληνική τράπεζα για να μαζέψουν χρήματα (αν και έχω λογαριασμό στην alpha, και σε περίπτωση που έχω αργήσει δεν μου έχουν πεί κάτι).

Εχώ όμως την Barclays, το οποιό call center είναι στην Αγγλία, και δυστυχώς δεν είμαι οτι καλύτερο απο το να πληρώσω στην ώρα μου (όχι γιατι δεν έχω, αλλά γιατί το αφήνω τελευταίο)

θα γίνει κλήση, ευγενικά και θα μου πούνε ξέρετε ξεχάσατε μια πληρωμή, πότε θα πληρώσετε; και τους λές τότε, αν το ξεχάσεις θα σε πάρουν πάλι τηλέφωνο, ξέρετε ξεχάσατε την πληρωμή, και στο σπίτι θα πάρουν και στο γραφείο, αλλά ποτέ δεν θα πούνε ξέρετε ο γιός σας/υπάλληλος χρωστά


Το παραπάνω είναι ο σωστός τρόπος, το ελληνικό δεν είναι, (ή καλύτερα η τράπεζα δεν είναι)
Αν εσύ νιώθεις άνετα να την λές σε κάποιον μπράβο σου, αλλά μην ρίχνεις το λάθος στον πελάτη, ο πελάτης πάντα έχει δίκαιό.


Και ναι είναι επίλογη σου να δουλεύεις εκεί, εγώ δεν θα το έκανα

........Auto merged post: sdikr πρόσθεσε 1 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχεις απόλυτα δίκιο, το αντιμετωπίζουμε καθημερινά, υποτίθεται θα φερθείς διαφορετικά σε έναν πελάτη με καλό ιστορικό και διαφορετικά σε έναν που συστηματικά καθυστερεί να πληρώσει. .


Υπαρχεί κάποια διαταγή απο δικαστήριο;
Αν όχι τότε είστε παράνομοι

........Auto merged post: sdikr πρόσθεσε 2 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν είναι εύκολα τα πράγματα για να επιλέγεις δουλειές πλέον
Μην την πέφτετε στον άνθρωπο


Μια χαρά εύκολο είναι, ο καθε ενας κάνει τις επιλογές του

panosaoua
30-08-09, 14:03
Αν έγραψε πως φεύγω επειδή με ενοχλήσατε ( συγκεκριμλενη ημέρα και όνομα ) κτλ κτλ Οκ.

Αν έγραψε απλά το όνομα του υπαλλήλου ( όπως λέει ) τότε εγώ διαφωνώ. Δεν πρέπει να μιλήσει με κάποιον διευθύνοντα σύμβουλο για ν αγράψει πως ενοχλείται από μια συγκεκριμένη κίνηση της εταιρίας. Μπορεί απλά να το αναφέρει χωρίς να μιλήσει με κανέναν.

Δεν μπορεί να κάθεται να γράψει μια έκθεση για να δικαιολογήσει τα αυτονόητα.
Θέλεις να πεις ότι γράφοντας το όνομα και το τηλέφωνο αυτού που του πήρε τηλέφωνο η τράπεζα θα είναι τόσο αφελής ώστε να πει: "Α ρε κοίτα να δεις τι έκανε ο άχρηστος ο τάδε, ας λέγαμε σε κανέναν άλλον να τον πάρει τηλέφωνο"

Συγγνώμη αλλά δεν θα πάρω.
Με αυτές τις 2-3 λέξεις που έγραψε το παιδί, όλοι ξέρουν γιατί έφυγε.

voger
30-08-09, 14:05
Ναι καλά. Μάλλον θα έπρεπε να τους ζητήσει και συγνώμη που έφυγε. :p

Το θέμα είναι απλό. Φεύγω γιατί δεν γουστάρω την φάτσα σας. Γιατί δεν γουστάρω την φάτσα σας; Δεν ξέρω ρωτήστε το συγκεκριμένο κωλόπαιδο. Δεν είναι κωλόπαιδο αλλά είναι καλό παιδί και κρίμα μη χάσει τη δουλεία του; Μου είναι αδιάφορο. Είμαι πελάτης σας και όχι κοινωνικός λειτουργός. Τον βάλατε εσείς να συμπεριφερθεί έτσι; Χμμμ, ένας λόγος παραπάνω να μην γουστάρω την φάτσα σας. Έχω δικά μου προβλήματα και δεν έχω όρεξη να τραβιέμαι με τα δικά σας.

Και βασικά δεν είναι καν δουλεία μου να κάθομαι να σας εξηγώ όλα αυτά. Ρωτήστε τα σαΐνια που τα σκέφτηκαν. Ούπς, ούτε να σας υποδείξω ποιόν θα ρωτήσετε είναι δουλεία μου. Κοφτέ το λαιμό σας.

Υ.Γ. Χωράνε όλα αυτά στο πεδίο που αιτιολογείς γιατί φεύγεις;

amoydar
30-08-09, 14:06
Δεν μπορεί να κάθεται να γράψει μια έκθεση για να δικαιολογήσει τα αυτονόητα.
Θέλεις να πεις ότι γράφοντας το όνομα και το τηλέφωνο αυτού που του πήρε τηλέφωνο η τράπεζα θα είναι τόσο αφελής ώστε να πει: "Α ρε κοίτα να δεις τι έκανε ο άχρηστος ο τάδε, ας λέγαμε σε κανέναν άλλον να τον πάρει τηλέφωνο"

Συγγνώμη αλλά δεν θα πάρω.
Με αυτές τις 2-3 λέξεις που έγραψε το παιδί, όλοι ξέρουν γιατί έφυγε.

Αν γίνεται σαφές τότε σου είπα μαζί σου σε όλες τις παρόμοιες περιπτώσεις και ακόμα και δικαστικό αγώνα προτείνω. Το να τα βάζουμε με τον υπάλληλο όμως δεν είναι σωστό αυτό λέω.

emeliss
30-08-09, 14:16
Αν γίνεται σαφές τότε σου είπα μαζί σου σε όλες τις παρόμοιες περιπτώσεις και ακόμα και δικαστικό αγώνα προτείνω. Το να τα βάζουμε με τον υπάλληλο όμως δεν είναι σωστό αυτό λέω.
Το σωστό είναι ένα.

Αν δεν μας πουν στην αρχή τα απαραίτητα στοιχεία όπως είναι υποχρεωμένοι, ζητάμε να το κάνουν και τα σημειώνουμε. Αυτά είναι το ονοματεπώνυμο και την ιδιότητά του υπαλλήλου και ο αριθμός μητρώου της εταιρείας.

Όταν δεν τηρηθούν οι υποχρεώσεις της εταιρίας από τον νόμο 3759/2009 ο ενδιαφερόμενος πρέπει ν α διαμαρτύρεται εγγράφως στο δανειστή και να ενημερώνει ταυτόχρονα την Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και την ΕΚΠΟΙΖΩ.

Να αρχίσουμε να έχουμε διαγραφή των υπότροπων και να ξεβρομίσει ο τόπος.

maik
30-08-09, 14:20
Το να τα βάζουμε με τον υπάλληλο όμως δεν είναι σωστό αυτό λέω.

Οι υπαλληλοι πολλες φορες δειχνουν υπερβαλοντα ζηλο για την "δουλεια" :evil:τους.
Αυτοι οχι μονο μπινελικωμα θελουν αλλα και δημοσια διαπομπευση.
Γεμισαμε παρασιτα πια.

amoydar
30-08-09, 14:33
Οι υπαλληλοι πολλες φορες δειχνουν υπερβαλοντα ζηλο για την "δουλεια" :evil:τους.
Αυτοι οχι μονο μπινελικωμα θελουν αλλα και δημοσια διαπομπευση.
Γεμισαμε παρασιτα πια.

Απόψεις είναι αυτές. Όταν τους δίνουν μπόνους υπερβολικά τότε θα υπάρξει και ο υπερβάλοντας ζήλος και υπερβολική ενόχληση και όλα. Και όχι μόνο στις εισπρακτικές αλλα και αλλού. Μια φίλη για κάθε δάνειο που πούλαγε ( μιας τράπεζας ) επερνε 60 ευρώ ακατέβατα μπόνους. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό? Και δεν έκανε και αίσχη κιόλας λόγω ιδιοσυγκρασίας σε ανθρώπους με δυσκολίες απέφεγε να τους χρεώσει. Αλλά είδε πολούς που πούλαγαν παντού σε όποιον μπορείς να φανταστείς δούλεψαν 1 χρόνο και έβγαζαν πάνω από 2500 το μήνα. Σε τελική σκέψη τη δουλειά τους έκαναν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και ανταμήφθηκαν κατάλληλα. Και ο εργαζόμενος φίλε δεν είναι κοινωνικός λειτουργός το συμφέρον του κοιτάει και να είναι καλός στη δουλειά του. Και κρίνεται από τους ανώτερους του προφανώς.

maik
30-08-09, 14:37
Και ο εργαζόμενος φίλε δεν είναι κοινωνικός λειτουργός το συμφέρον του κοιτάει και να είναι καλός στη δουλειά του.

Σου απαντησαν και παραπανω οτι αν η δουλεια του ειναι παρανομη τοτε ειναι και αυτος παρανομος.
Δηλαδη να βγω και να λεω " τι να κανω ρε παιδια , θελω να ζησω αξιοπρεπως και πουλαω πρεζα εξω απο τα σχολεια" μην με παρεξηγητε δουλεια κανω.

amoydar
30-08-09, 14:38
Σου απαντησαν και παραπανω οτι αν η δουλεια του ειναι παρανομη τοτε ειναι και αυτος παρανομος.

Κάνεις λάθος φίλε. Καλύπτεται από τη σύμβαση που υπογράφει έναντι της εταιρίες στις περισσότερες περιπτώσεις. Σου ξαναλέω αν έχεις ακούσει ποτέ πρόστιμο σε υπάλληλο?Μόνο σε πολυ εξαιρετικές περιπτώσεις.

emeliss
30-08-09, 14:39
Και ο εργαζόμενος φίλε δεν είναι κοινωνικός λειτουργός το συμφέρον του κοιτάει και να είναι καλός στη δουλειά του
Θα το λέω μέχρι να το χωνέψετε. Ο τύπος που παρανομεί δεν είναι εργαζόμενος. Οι εταιρίες που παρανομούν πρέπει να κλείσουν.

Για να κλείσουν σημειώνουμε όνομα υπαλλήλου και αριθμό μητρώου εταιρίας και κάνουμε καταγγελία.

amoydar
30-08-09, 14:47
Θα το λέω μέχρι να το χωνέψετε. Ο τύπος που παρανομεί δεν είναι εργαζόμενος. Οι εταιρίες που παρανομούν πρέπει να κλείσουν.

Φίλε ο εργαζόμενος υπογράφει στη σύμβαση του πίστη έναντι στον εργοδότη του . Αν του πει ο εργοδότης πάρε αυτόν τηλέφωνο πρέπει να πάρει και ας είναι και παράνομο εκείνη την ώρα ας πούμε λογω κοινης ησυχίας. Οδηγίες λαμβάνει ο εργαζόμενος και καλά κάνει και τις εκτελεί. Αν οι έκτελούμενες οδηγίες είναι παράνομες τότε υπάρχει τρόπος και δρόμος να αποδειχτεί και να καταδικαστεί η εταιρία. Ο εργαζόμενος ευθύνεται μόνο στη περίπτωση που διενεργήσει αυτόβουλα χωρίς την έγκριση ή οδηγία ανωτέρων του. Συμφωνώ να κλείσουν όλες οι εισπρακτικές εταιρίες και όχι μόνο οι παράνομες. Αλλά μη ψάχνουμε να βρούμε αποδιοπομπαίους τράγους στους υπαλλήλους για πρακτικές που υποδεικνυόνται εδώ και καιρό από την πολιτική αυτών των εταιριών.

Φανερός Πράκτωρ
30-08-09, 14:48
δεν το λήγουμε σιγά σιγά; Λέμε τα ίδια και τα ίδια στα τελευταία μηνύματα. Όποιος ήθελε να καταλάβει κατάλαβε...

dennis2006
30-08-09, 14:55
παιδια αν ειναι δυνατον για 25 ευρω να μιλανε με αυτο τον τροπο. και για αυτο που λεει ο φιλος amoydar αν μιλησα με καποιον ανωτερο. ο διευθυντης της τραπεζας ειναι παιδικος φιλος μου και ο ανθρωπος εφρηξε. οταν τους ανεφερα τι εγινε παγωσαν ολοι οι υπαλληλοι. μαλιστα οταν εκανα τις μεταφορες για να δοθει εγκριση μιλαγα παντα με καποιον απο τα κεντρικα και του εξηγουσα ακριβως γιατι φευγω.
στην συγκεκριμενη περιπτωση τα κεντρικα και η εισπρακτικη ειχαν δουλεψει για να μην καταφερω να φυγω απο την τραπεζα.

emeliss
30-08-09, 14:59
Φίλε ο εργαζόμενος υπογράφει στη σύμβαση του πίστη έναντι στον εργοδότη του . Αν του πει ο εργοδότης πάρε αυτόν τηλέφωνο πρέπει να πάρει και ας είναι και παράνομο εκείνη την ώρα ας πούμε λογω κοινης ησυχίας. Οδηγίες λαμβάνει ο εργαζόμενος και καλά κάνει και τις εκτελεί. Αν οι έκτελούμενες οδηγίες είναι παράνομες τότε υπάρχει τρόπος και δρόμος να αποδειχτεί και να καταδικαστεί η εταιρία. Ο εργαζόμενος ευθύνεται μόνο στη περίπτωση που διενεργήσει αυτόβουλα χωρίς την έγκριση ή οδηγία ανωτέρων του.
Οδηγίες λαμβάνει και κακώς τις ακολουθεί. Τόσο ηθικά όσο και νομικά. Ο εργαζόμενος δεν καλύπτεται σε καμία περίπτωση ότι και αν γράφει η σύμβασή του. Καμία σύμβαση δεν είναι υπεράνω του νόμου. Άλλο αν σπάνια θα δούμε κάποιον παθόντα να μηνύει απευθείας κάποιον από αυτούς τους τραμπούκους.

amoydar
30-08-09, 15:03
Οδηγίες λαμβάνει και κακώς τις ακολουθεί. Τόσο ηθικά όσο και νομικά. Ο εργαζόμενος δεν καλύπτεται σε καμία περίπτωση ότι και αν γράφει η σύμβασή του. Καμία σύμβαση δεν είναι υπεράνω του νόμου. Άλλο αν σπάνια θα δούμε κάποιον παθόντα να μηνύει απευθείας κάποιον από αυτούς τους τραμπούκους.

Κοιτα φίλε χωρίς να είμαι και γνώστης των νομικών νομίζω πως αν αποδειχτεί πως ακολουθούσε οδηγίες δεν μπορεί να του καταλογιστεί προσωπική ευθύνη. Άλλο το ηθικό που είναι διαφορετικό θέμα. Τώρα δεν είμαι και 100% σίγουρος ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει τέτια εξειδικευμένα θέματα.

emeliss
30-08-09, 15:15
Απλά κανείς δεν θα ψάξει να χτυπήσει τον μεροκαματιάρη εργαζόμενο. Πρέπει όμως να σημειώνουμε το όνομα του για να μπορούμε να χτυπήσουμε την εταιρία του τραμπουκισμού.

TTB
30-08-09, 15:36
Κοιτα φίλε χωρίς να είμαι και γνώστης των νομικών νομίζω πως αν αποδειχτεί πως ακολουθούσε οδηγίες δεν μπορεί να του καταλογιστεί προσωπική ευθύνη.
Ακόμα και στο στρατό μπορείς να αρνηθείς εκτέλεση παράνομης διαταγής, πόσο μάλλον σε εταιρεία. Ο υπάλληλος έχει προσωπική ευθύνη για ότι λέει, ίσα ίσα η εταιρεία πιθανότατα θα κάνει την πάπια και θα τον αφήσει να βουλιάξει. Κάποιος πάντως αρκετά ενοχλημένος και πιεσμένος από (βλακώδη ή μη) χρέη δε θα πρέπει να μαθαίνει προσωπικά στοιχεία του υπαλλήλου, ένας αριθμός θέσης υπαλλήλου και αριθμός μητρώου εταιρείας θα ήταν αρκετός να κινηθείς νομικά. Υπάρχει και η αυτοδικία και το να βρουν τον υπάλληλο ή την οικογένειά του σε κάποιο χαντάκι δεν είναι απίθανο. Συνολικά πάντως θα συμφωνήσω με τον emeliss, οι εταιρείες που παρανομούν θα πρέπει να κλείσουν, τόσο απλά.

anonymos1982
31-08-09, 17:59
παιδια αν ειναι δυνατον για 25 ευρω να μιλανε με αυτο τον τροπο. και για αυτο που λεει ο φιλος amoydar αν μιλησα με καποιον ανωτερο. ο διευθυντης της τραπεζας ειναι παιδικος φιλος μου και ο ανθρωπος εφρηξε. οταν τους ανεφερα τι εγινε παγωσαν ολοι οι υπαλληλοι. μαλιστα οταν εκανα τις μεταφορες για να δοθει εγκριση μιλαγα παντα με καποιον απο τα κεντρικα και του εξηγουσα ακριβως γιατι φευγω.
στην συγκεκριμενη περιπτωση τα κεντρικα και η εισπρακτικη ειχαν δουλεψει για να μην καταφερω να φυγω απο την τραπεζα.

Η δουλειά του Διευθυντή της Τράπεζας και των υπαλλήλων του καταστήματος είναι άλλη και άλλους στόχους έχουν να πιάσουν, και όσο και αν ακούγεται παράλογο μπορεί να σου πουν από τις οφειλές ότι πρέπει να πας να πληρώσει αύριο, εσύ να πας στο κατάστημα να τους κάνεις παράπονα και να σου πουν ελάτε όποτε θέλετε για 2 εβδομάδες καθυστέρηση κάνετε έτσι ή για 50 ευρώ. Λογικό είναι.
Θέλουν να έχουν Καταθέσεις, Δάνεια και δεν ξέρω τι άλλο στο κατάστημα τους, έτσι το παίζουν καλοί και η βρωμοδουλειά γίντεται από άλλα τμήματα.

potis21
31-08-09, 19:11
Πως λεγεται η ρητρα για τον χρονο αποπληωμης του δανειου?;)

Οι ρήτρες για τον χρόνο αποπληρωμης δανείου πλήν των εξόδω φακέλου ειναι παράνομες, οπως εχει ήδη αποφανθει αρμόδιο πρωτοδικείο αλλά και το ΣΤΕ.

______________________________________

Εμενα οταν με παιρνουν, τους γραφω στα ζεστά.

-καλήμερα σας, ο κύριος πότης?

-ποιός να του πω οτι τον ζητει?

-ειστε ο ίδιος?

-οχι. ποιος να του πω?

-ειναι προσωπικό το θεμα. Θα μου τον δωσετε?

-ρητή εντολή να μην τον ενοχλώ με ανθρωπους που δεν μου λενε τι θελουν .

-μα το κινητό του δεν ειναι αυτό?

-ναι κι εγω ειμαι ο γραμματέας του (εδω κραταμε το τηλ. για να πληρώνουν και απο την τσέπη τους.):rtfm::whistle:
οταν σου στερουν τα μεσα για να τους πληρώσεις, κρατώντας τους καρτα (ΟΧΙ πιστωτική, η χρεωστική, ΚΑΡΤΑ ΠΛΗΡΩΜΩΝ δανειου (!)) την ωρα που πάς ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ την δόση που καθυστέρησες, ε δεν λες να παν να γα οι τραπεζες και παρατήστε με ησυχο?
και ουτε πρόκειται ποτέ να τα πάρουν. τετελεσται. για 300 ευρω μου το εχουν κάνει τσουρέκι. τωρα λένε για 670 ευρω. Ας κλαίνε. ειμαι εκεινη η ωραια περιπτωση που δεν εχει στο ονομα του ουτε βρακί γιατι εχω γερο συκωτι

alwaysalone
31-08-09, 20:24
και ουτε πρόκειται ποτέ να τα πάρουν. τετελεσται. για 300 ευρω μου το εχουν κάνει τσουρέκι. τωρα λένε για 670 ευρω. Ας κλαίνε. ειμαι εκεινη η ωραια περιπτωση που δεν εχει στο ονομα του ουτε βρακί γιατι εχω γερο συκωτι

Eντάξει αλλά μή το αφήσεις ομως. Δεν εχει να κανει μόνο με τα περιουσιακά στοιχεία.... Κάποτε αρκετα παλια ειχε γραψει ενας χρηστης το εξης: (Δε θυμαμαι το ονομα του)

Ειχε παρει ενα δανειο μια συγγενης του, με την οποια ειχε απλως κοινό λογαριασμό (ηταν δηλαδή συνδικαιουχος στο λογαριασμό ταμιευτηρίου και οχι εγγυητης στο δανειο κλπ). Επειδη υπήρχε μια ανεξόφλητη δόση, και ο λογαριασμος ηταν αδειος, τοτε η Τράπεζα πηρε τα χρήματα της απο εναν κοινο λογαριασμό που ειχε ο ιδιος με τη γυναικα του!
Δηλαδη ουσιαστικά, αυτός ηταν ενας απλος συνδικαιούχος σε εναν λογαριασμό με τη θεια του, και επειδη η θεια του δεν πληρωσε, τα πηρε η τράπεζα απο τον κοινο λογαριασμό με τη γυναικα του.

Καλοοοοο ε? :mad:

Και οντας 99,99% σιγουρη, ηταν η Eurobank. Θα ψιλοψαξω να το βρω το μηνυμα..

edit το βρηκα το μηνυμα, οι πρωταγωνιστές αλλάζουν λίγο, (ειναι και μηνυμα τριών ετων και ομως το θυμόμουν γιατι μου ειχε κανει εντυπωση!!) αλλά η ουσια μενει ιδια.. Προσεχε που εισαι συνδικαιουχος αμα χρωστας ή χρωστανε!!
Το μηνυμα ειναι εδω (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=712641&postcount=40).

potis21
31-08-09, 23:20
εγω ΕΚΟΨΑ καθε συνεργασία με τράπεζα για 300 ευρώ για να μην μου δινουν και να τους παρακαλάω. Ξέρετε τι ωραιο ειναι να μην σε παιρνουν 4 η ωρα το μεσημέρι τηλέφωνο για κάρτα? ακόμα και η εισπρακτική με εχει στην μαυρη λίστα. αντε να με βάλουν και οι δικηγόροι τους εκει, να ξεμπερδέυω. ΔΕΝ θελω συναλλαγές με τα κέρατα. πως το λένε. Η ψυχή μου δεν ειναι για πουλημα. Οταν μου στέρησαν τον συμφωνημένο τρόπο πληρωμής, μου εκοψαν και την δυνατότητα αποπληρωμής. Απλά και τίμια. Το ειπα στις εισπρακτικές και εκτοτε δεν με ξαναπήραν. Γιατι η κάρτα δεν ηταν ουτε με λογαριασμό συνδεδεμένη, ουτε πιστωτική ουτε τίποτε. ηταν κάρτα εξόφλησης δανειου (η μαγκνα του γερμανου). Δεν εχει καμία χρηστικότητα πλην της εξόφλησης. και την κρατήσανε. Τοσο μ.... ειναι. Τους λέω κι εγω "στειλτε μου μια κάρτα να σας ξεχρεώσω" μου λένε "πρέπει να εχετε λογαριασμό που να ειναι συνδεδεμένος στο δάνειο" λεω "εντάξει". Μου λένε περάστε απο την τράπεζα να τον ανοιξετε και να καταβάλλετε 300 ευρώ............
-Δεν ανοιγει αλλοιώς?
-οχι. πρεπει να εχετε 300 ευρω για να ανοιξετε συνδεδεμένο λογαριασμό.
-καληνυχτα σας.

knc
04-09-09, 16:57
Τις τελευταίες δυο μέρες ζω μια απίστευτη κατάσταση και πραγματικά θα ήθελα να ξέρω αν έχουν περάσει και άλλοι αντίστοιχες πιέσεις και ενοχλήσεις.
Θεωρώ τον εαυτό μου ήρεμο ανθρωπο και δεν πολυδίνω βάση σε τηλεφωνήτριες και απειλές, έχω μάθει απο την δουλειά μου να δουλευω γραπτώς με εξώδικα και δικαστικούς επιμελητές, αλλα αυτό που μου συμβαίνει έχει ξεπεράσει τα όρια.

Προχτες το πρωί λοιπόν μια κυρία απο εισπρατική εταιρία της Eubobank καλεί στο σπίτι των γονιών μου. Αφου συστήνετε (λέγοντας οτι καλεί απο την Eurobank) λεει στην μητέρα μου "οτι ο γιός σας εχει εξαφανιστεί, έχει αφήσει ενα μεγάλο ανεξόφλητο ποσό στην τράπεζα μας και πρέπει να επικοινωνήσουμε μαζί του άμεσα για να μην προχωρήσει το θέμα δικαστικά". Η μητέρα μου λοιπόν αφου ενημέρωσε την κυρία οτι απουσιάζω εκτός πόλης ακουει το πρώτο τρελό... "α ναι ε? διακοπές είναι ε? τα χρεη του όμως δεν τα τακτοποιεί, έτσι του μάθατε? καλή είστε και εσείς". Η μητέρα μου της λεει οτι δεν της επιτρέπει να της μιλάει έτσι και ζήτησε να τελειώνουν την συνομιλία τους (αφου πρώτα τις έδωσε φυσικά το κινητό μου).
Αμέσως χτυπάει το κινητό μου και μιλάω με την κυρία αυτή (φυσικά ακόμα δεν γνώριζα οτι είχε μιλήσει με την μητέρα μου και οτι τις είχε μιλήσει με τέτοιο τρόπο) η οποία ήταν ευγενικότατη και μου είπε να βάλω 150 ευρώ στην κάρτα μου για να σταματήσουν απο το να προχωρήσει νομικά η υπόθεση. Την διαβεβαίωσα λοιπον οτι θα βρώ αυτά τα 150 μεχρι την επόμενη μέρα και κλείσαμε σαν να μην τρέχει τίποτα.
Ακολουθεί τηλέφωνημα απο την μητέρα μου που με ενημερώνει για το τί πέχτηκε.

Φορτώνω λοιπον εγώ ανάποδες οπότε περιμένω την επόμενη τηλέφωνο της.

- Τί κάναμε με την Mastercard κύριε ...?
- Τίποτα δεν κάναμε... Αλλά εσείς κάνατε!
- Τί έκανα εγώ?
- Καλέσατε στο σπίτι των γονιών μου (δεν ζω μαζί τους εδώ και 8 χρόνια btw) και εκτός οτι τους κοινοποιήσατε στοιχεία για τις οφειλές μου, ήσασταν και πολύ απότομη και ειρωνική.
Συνεχίζει λοιπον να μου λεει "εγώ? όχι.. και κάνετε λάθος και το ένα και το άλλο" τελειώνει η ιστορία εκεί οπότε ξεκινάει το παραμύθι:

- Τι κάνουμε λοιπον?
- Τίποτα δεν κάνουμε. Ακολουθήστε την όποια νόμιμη διαδικασία πρέπει να ακολουθήσετε. Εγώ αδυνατώ να πληρώσω λόγω του οτι η εταιρία μου πρακτικά έχει κλείσει μετά απο ένα φέσι που μας άφησε πελάτης μας, και σαν εταιρία έχουμε προχωρήσει σε παυση πληρωμών απο τον Απρίλιο. Ώς εκ τουτου δεν υπάρχει ευρώ.
- Και πως ζείτε?
- Ορίστε?? Θα σας δώσω λογαριασμό για το πως ζώ?
- Φυσικά! Χρωστάτε και ειστε υποχρεωμένος! Αποδείξτε μου οτι δεν εχετε να πληρώσετε.
- Πλάκα μου κάνετε? Πως να σας το αποδείξω αυτό και γιατί?
- Απο την φορολογική σας δήλωση*. Λεει η φορολογική σας δήλωση οτι δεν έχετε εισόδημα?
- Κυρία μου γνωρίζετε οτι η φορολογική δήλωση του καθενός είναι απόρρητο έγγραφο? Ποια είστε εσείς που θα σας την κοινοποιήσω? Άλλωστε η φορολογική δήλωση γράφει τα εισοδήματα του προηγούμενου έτους. Εγώ το πρόβλημα απο τον Απρίλιο φέτος το απέκτησα!
- Δεν με νοιάζει να δανιστείτε απο την μητέρα σας!
- Δεν θα δανιστώ απο κανέναν. Εσείς θα κλείσετε τώρα το τηλέφωνο, θα ενημερώσετε την τράπεζα την οποία εκπροσωπείτε οτι αδυνατώ αυτή τη στιγμή να πληρώσω και θα τους πείτε οτι γνωρίζω όλες της συνέπειες του νόμου και ας κάνουν ότι θέλουν. Ας κάνουν καταγγελία σύμβασης, ας βγάλουν διαταγή πληρωμής, ας κάνουν ότι τελοσπαντων είναι νόμιμο! Γιατι τα τηλεφωνήματα σας είναι στα όρια της νομιμότητας κυρία μου.
- Δεν θα μου πείτε την δουλειά μου. Λοιπον ακούω, θα πληρώσετε σήμερα 150 ευρώ? Ή αυριο 1200 που θα ειναι τα δικαστικά έξοδα? Τι προτιμάτε?
- Αντε πάλι... ΔΕΝ ΕΧΩ!

Το παραμύθι συνεχίστηκε για περίπου 30 λεπτά. Συνολικά:

- Απειλήθηκα με φυλάκιση (οτι τα χρεη μου θα μεταβιβαστούν στην εφορία, και η εφορία θα ζητήσει της προσωποκράτηση μου - μπούρδες!)
- Απειλήθηκα οτι θα συνεχίσει να με ενοχλεί καθημερινά μεχρι να πληρώσω ("Ενοχλείστε? Πληρώστε τότε για να σταματήσω να σας ενοχλώ! Αλλιως θα σας ενοχλω κάθε μέρα, όλη μέρα. Μέχρι τις 20.30 δουλευώ").
- Ζητήθηκαν παρανόμως απόρρητα έγγραφα (φορολογική δήλωση)
- Ενημέρωθηκαν τρίτοι (εστω και αν αυτοί είναι οι γονείς μου) για προσωπικό μου ζήτημα (μπορώ να καταθέσω μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση για αυτό)
Και φυσικά κανείς δεν μου πληρώνει τον χαμένο χρόνο μου στο τηλέφωνο με την κυρία αυτή. Σε δυο μέρες μου έφαγε 2 ώρες που αλλιώς θα είχα κάνει και καμιά δουλειά...

Καταλλήξαμε λοιπον στο τέλος να μου λεει να πάω ΤΩΡΑ (την ώρα που μιλάμε, και χωρις να κλείσουμε το τηλέφωνο - γιατί ούτως ή άλλως θα με ξαναέπερνε, ή εμένα ή τους γονείς μου αν δεν απαντούσα) στην τράπεζα - θα μου κρατούσε παρέα στον δρόμο είπε χαρακτηριστικά- για να δωσω μια υπευθυνη δήλωση οτι ΑΔΙΑΦΟΡΩ για τα χρεη μου!
Της λεω κοπέλα μου είσαι με τα καλά σου? Που την είδες την αδιαφορία? Αδυναμία πληρωμής υπάρχει, οχι αδιαφορία!
- Δεν το δέχομαι! Να κηρύξετε πτώχευση κύριε τότε, αλλιως τα λεγόμενα σας δεν μου λένε τίποτα

Τελικά μετά απο μισή ώρα κλείσαμε και θα με ξαναέπαιρνε στις 14.00 να δεί αν πήγα στην τράπεζα... Ακόμα δεν με πήρε... Μάλλον θα είναι απασχολημένη να κάνει παρέα σε κάποιον άλλο κακομοίρη που έστειλε να πάει στην τράπεζα ΤΩΡΑ. Ελεος...

Φυσικά η επόμενη μου κίνηση ήταν να συμβουλευτώ τον δικηγόρο μου, ο οποίος μου είπε πως απο Δευτέρα θα ετοιμάσουμε μια ενα εξώδικο όπου θα ζητάμε την παυση κάθε όχλησης προς εμένα ή τρίτους λόγω αδυναμίας πληρωμής λόγω της κατάστασης στην οποία βρίσκεται η εταιρία μου (και φυσικά αποδεικνύεται απο τα δυσμενή στοιχεία που υπάρχουν ήδη στον Τειρεσία).

Ουφ... το εβγαλα απο μέσα μου :p

Εσείς έχετε ζήσει καμια παρόμοια κατάσταση?


Δεν χρησιμοποιώ κάρτα παρά μόνο για το λογαριασμό κινητού και η οποία εξοφλείται αυτόματα από πάγια εντολή μου μέσω του λογαριασμού μου.
Αν μου τηλεφωνούσαν το πρώτο πράγμα που θα τους έλεγα είναι ότι η συνομιλία μας καταγράφεται και ότι θα χρησιμοποιηθεί σε αστικό & ποινικό δικαστήριο.
Εκεί αρχίζουν τα αστικά δικαστήρια με αποζημιώσεις $$$$

antreas9
08-09-09, 14:46
Και ο έμπορος ναρκωτικών, λέει, ότι εγώ μια δουλειά κάνω, αν ο πιτσιρικάς εθίστηκε, πρόβλημά του, ας τον πρόσεχε η μάνα του... (ιδιο με το= Δε φταιω εγώ που χρωστας εσύ, τη δουλειά μου κάνω)
Και ο βιαστής λέει, ότι δε φταίει αυτός, το κοντό φόρεμα εφταιγε... (ιδιο με το= δε φταίω εγώ ο διευθυντής μου είπε να το κάνω)...
Και ο δολοφόνος λέει, δε φταίω εγώ, απλά να κλεψω ήθελα για να φάω, αλλά αντιστάθηκε ο ...νεκρός,δεν έπρεπε να αντισταθεί, τι μπήκε στη μέση, τον ήρωα ήθελε να κάνει?...

Λοιπόν....Ολοι έχουμε ευθύνη των πράξεών μας...

1) Ο Χ γιατί χρωστάει στην τράπεζα...

2) Ο Ψ, γιατί εδωσε το δάνειο του Χ ενώ δεν έπρεπε, δεν πληρούσε καν τα τυπικά στοιχεία...Το εκανε όμως, μόνο κ μόνο για να πιάσει το μπόνους στόχων και να πάρει το 50ευρω πριμ για πωληση προιοντος...

3)Ο Ω, γιατί παίρνειτον Χ και τον απειλεί και του σπάει τα νεύρα, ενώ είναι παράνομο... Και αν δεν το κάνει αυτός (να απειλεί), πάλι θα τον πάρει σε ώρες κοινής ησυχίας, με απόκρυψη, χωρίς να νοιάζεται αν κοιμάται το μωρό, αν κοιμάται ο παππούς, ή αν είναι άρρωστος ο Χ....

4) α) Η Α τραπεζα, που ενέκρινε το δάνειο που έδωσαν στον Χ, για να παρουσιάσει αυξημένα νούμερα και δείκτες, και να δείξει το High level management ότι η εταιρεία ευημερεί...

4) β) Επίσης η Α τράπεζα, η οποία ενώ εχει ΗΔΗ Ενσωματώσει τον κίνδυνο μη αποπληρωμής του δανείου στα επιτόκια ΟΛΩΝ ΜΑΣ, παρολαυτα, προβαίνει σε παράνομες και καταχρηστικές ενέργειες, όπως οι απειλές, κατασχεση χρημάτων από τραπ.λογ/σμους,κ.ο.κ

4) γ) Επίσης η Α τράπεζα, η οποία και δε χρηματοδοτεί τις ζημιές της από προηγούμενα κέρδη, αλλά αυξάνει τις τιμές στα προιόντα της και για το μέλλον! εχετε δει κανενα ψιλικατζιδικο, επειδή τον φέσωσε ο διπλα μαγαζάτορας, να πουλάει το νερό αντί για 0,50 στα 0,70? οι τράπεζες γιατί να είναι νορμάλ να το κάνουν, όταν επί δεκαετιες, έχουν θετικές καταστασεις χρήσεως?

4) δ) Επίσης η Α τράπεζα, γιατί θεωρεί νόμιμο και ηθικό (ΑΧ ρε βουλγαράκη/καραμανλή) να κυνηγάει μέχρι εσχάτων τον Χ πολίτη, αλλά...ξεχνάει ότι σε αυτή την κατάσταση, με τα εκατομμυρια δανεισμένων πολιτών, την εφερε η προηγούμενη διοικητική ομαδα της...Ομως, όταν μαζευε cash απο το χρηματιστήριο, παρουσιαζοντας καταπληκτικούς ρυθμούς ανάπτυξης, δεν είδα να ενοχλείται που τα δάνεια είχαν δωθεί ακόμα....και σε γατες που κυκλοφορούσαν αδέσποτες στους δρόμους....

5) Ο κλασσικός ελληναράς, που αφού αυτός για κάποιους λόγους τη γλύτωσε από τη λαίλαπα των τραπεζών (είναι πιο έξυπνος? είναι πιο ικανός? είναι πιο τυχερός? είναι από οικογένεια με καλό οικονομικό backround? όλα πιθανά είναι), θεωρεί ότι όλοι οι άλλοι που την πάτησαν, είναι μ@λ@κες, απατεώνες, και τα έφαγαν σε διακοποδανεια στη μαγιορκα τα λεφτά, δίχως να αναλογίζεται το κόστος ζωής σήμερα σε συνάρτηση με τους μισθούς...

6) Και τέλος, το κράτος, που ενώ υπάρχουν τελεσίδικες δικαστικές αποφασεις εναντίον δεκάδων πρακτικων των τραπεζών, δεν προστατεύει πρακτικά τον πολίτη, αλλά απλά.....κανει την κότα...

voger
08-09-09, 19:06
Και ο βιαστής λέει, ότι δε φταίει αυτός, το κοντό φόρεμα εφταιγε... (ιδιο με το= δε φταίω εγώ ο διευθυντής μου είπε να το κάνω)...

Λίγα με το μίνι... έτσι;
:p

anonymos1982
08-09-09, 19:41
6) Και τέλος, το κράτος, που ενώ υπάρχουν τελεσίδικες δικαστικές αποφασεις εναντίον δεκάδων πρακτικων των τραπεζών, δεν προστατεύει πρακτικά τον πολίτη, αλλά απλά.....κανει την κότα...

Να συμφωνήσω, βάλε για κάθε φορά που η κάθε τράπεζα προβαίνει σε μια ενέργεια που τα δικαστήρια έχουν βγάλει καταχρηστική ένα πρόστιμο μαμούθ και τα πάντα θα αλλάξουν ήσυχα και ωραία. Ούτε προμήθειες για καταθέσεις σε λογαριασμούς τρίτων, ούτε καταχρηστικές ενέργειες από τα τμήματα collection, ούτε...

Kiki999
10-09-09, 07:49
Καλημέρα, διάβασα τα posts με μεγάλο ενδιαφέρον, μιας και περνάω αυτή ακριβώς τη φάση που περιγράφετε:

'Εχω αρκετές καθυστερημένες οφειλές, και οι εισπρακτικές/τράπεζες μου τηλεφωνούν άπειρες φορές τη μέρα. Έχω μάθει και τα ωράριά τους: 09:00-21:00 τις καθημερινές και 09:00-13:00 τα Σάββατα. Δεν απαντώ βέβαια, έχω σταθερό και κινητό στο αθόρυβο και έτσι κάπως παλεύεται. Ευτυχώς και στη δουλειά έχω αναγνώριση κλήσης, και έχω την επιλογή να απαντώ μόνο σε όποιον αριθμό γνωρίζω. Έχουν ήδη αρχίσει να τηλεφωνούν στη μητέρα μου. Προς το παρόν αφήνουν μηνύματα λέγοντας μόνο από ποια τράπεζα είναι, αλλά σταδιακά γίνονται πιο επιθετικοί.

Ήθελα να ρωτήσω, ξέρετε πόσο διάστημα περίπου κρατούν αυτά τα "πολλά" τηλεφωνήματα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.