PDA

Επιστροφή στο Forum : Εισπρακτικές εταιρίες Τραπεζών: Μέχρι που έχουν φτάσει σε εσας?



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12

maik
10-09-09, 17:49
Καλημέρα, διάβασα τα posts με μεγάλο ενδιαφέρον, μιας και περνάω αυτή ακριβώς τη φάση που περιγράφετε:

'Εχω αρκετές καθυστερημένες οφειλές, και οι εισπρακτικές/τράπεζες μου τηλεφωνούν άπειρες φορές τη μέρα. Έχω μάθει και τα ωράριά τους: 09:00-21:00 τις καθημερινές και 09:00-13:00 τα Σάββατα. Δεν απαντώ βέβαια, έχω σταθερό και κινητό στο αθόρυβο και έτσι κάπως παλεύεται. Ευτυχώς και στη δουλειά έχω αναγνώριση κλήσης, και έχω την επιλογή να απαντώ μόνο σε όποιον αριθμό γνωρίζω. Έχουν ήδη αρχίσει να τηλεφωνούν στη μητέρα μου. Προς το παρόν αφήνουν μηνύματα λέγοντας μόνο από ποια τράπεζα είναι, αλλά σταδιακά γίνονται πιο επιθετικοί.

Ήθελα να ρωτήσω, ξέρετε πόσο διάστημα περίπου κρατούν αυτά τα "πολλά" τηλεφωνήματα?

Μεχρι να πληρωσεις. Δεν σταματουν με τιποτε αλλιως.

anonymos1982
10-09-09, 17:59
Καλημέρα, διάβασα τα posts με μεγάλο ενδιαφέρον, μιας και περνάω αυτή ακριβώς τη φάση που περιγράφετε:

'Εχω αρκετές καθυστερημένες οφειλές, και οι εισπρακτικές/τράπεζες μου τηλεφωνούν άπειρες φορές τη μέρα. Έχω μάθει και τα ωράριά τους: 09:00-21:00 τις καθημερινές και 09:00-13:00 τα Σάββατα. Δεν απαντώ βέβαια, έχω σταθερό και κινητό στο αθόρυβο και έτσι κάπως παλεύεται. Ευτυχώς και στη δουλειά έχω αναγνώριση κλήσης, και έχω την επιλογή να απαντώ μόνο σε όποιον αριθμό γνωρίζω. Έχουν ήδη αρχίσει να τηλεφωνούν στη μητέρα μου. Προς το παρόν αφήνουν μηνύματα λέγοντας μόνο από ποια τράπεζα είναι, αλλά σταδιακά γίνονται πιο επιθετικοί.

Ήθελα να ρωτήσω, ξέρετε πόσο διάστημα περίπου κρατούν αυτά τα "πολλά" τηλεφωνήματα?

Δυστυχώς δεν πρόκειται να σταματήσουν, όσο μεγαλώνει η καθυστέρηση μάλιστα και αναλόγως το ποσό βέβαια θα υπάρξουν ίσως και εξώδικα, θα απαιτήσουν όλο το ποσό, το σημαντικό στο τελευταίο είναι ότι οι τόκοι υπερημερίας θα επιβαρύνουν όλο το ποσό. Αν έχεις αρκετές οφειλές καλύτερα να προσπαθήσεις να κάνεις κάποια συγκέντρωση οφειλών για να τα έχεις μαζεμένα και το σημαντικότερο να πληρώνεις μικρότερο επιτόκιο.

ioannis1974
10-09-09, 19:07
Καλημέρα, διάβασα τα posts με μεγάλο ενδιαφέρον, μιας και περνάω αυτή ακριβώς τη φάση που περιγράφετε:

'Εχω αρκετές καθυστερημένες οφειλές, και οι εισπρακτικές/τράπεζες μου τηλεφωνούν άπειρες φορές τη μέρα. Έχω μάθει και τα ωράριά τους: 09:00-21:00 τις καθημερινές και 09:00-13:00 τα Σάββατα. Δεν απαντώ βέβαια, έχω σταθερό και κινητό στο αθόρυβο και έτσι κάπως παλεύεται. Ευτυχώς και στη δουλειά έχω αναγνώριση κλήσης, και έχω την επιλογή να απαντώ μόνο σε όποιον αριθμό γνωρίζω. Έχουν ήδη αρχίσει να τηλεφωνούν στη μητέρα μου. Προς το παρόν αφήνουν μηνύματα λέγοντας μόνο από ποια τράπεζα είναι, αλλά σταδιακά γίνονται πιο επιθετικοί.

Ήθελα να ρωτήσω, ξέρετε πόσο διάστημα περίπου κρατούν αυτά τα "πολλά" τηλεφωνήματα?
Kiki999, η κατασταση που αντιμετωπιζεις ειναι δυσκολη, θα πρεπει να
κατσεις κατω και να σκεφτεις τα υπερ και τα κατα καθε αποφασης σου, ολα εξαρτωνται απο την οικονομικη σου κατασταση,την υπαρξη η οχι αξιολογης περιουσιας ,το υψος των οφειλων και το.... χαρακτηρα σου.
Θα γινω κυνικος αλλα θα σου πω πως βλεπω εγω τα πραγματα
Αμα χασεις τον ελενχο στα ανοιγματα που αναλαμβανεις εναντι των τραπεζων ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να τον ξαναβρεις, και συγκεντρωση οφειλων να κανεις με χαμηλη δοση και μεγαλη διαρκεια,πολύ συντομοτερα απο τη ληξη του δανειου θα συγκεντρωσεις νεα χρεη σε καρτες (ακομα και τις καρτες να καταργησεις θα αναγκαστεις να τις ξαναεκδοσεις πριν τη ληξη του δανειου) και οι τραπεζες το γνωριζουν αυτο,τα δανεια θα απορροφουν μεγαλο μερος του εισοδηματος σου οποτε θα χρεισιμοποιεις καρτες για αγορες κτλ ΕΙΝΑΙ ΚΥΚΕΩΝΑΣ ΓΟΡΔΙΟΣ ΔΕΣΜΟΣ.
Μονιμος θα εισαι μεσα στα χρεη και ουσιαστικα θα πληρωνεις μονο για τοκους ακομα και 200-300 ευρω.
Βεβαια αν τα χρεη σου ειναι μικρα αξιζει να προσπαθησεις να τα φερεις σε βολτα αλλα ετσι που τα περιγραφεις πρεπει να εχεις ξεφυγει.
Πρεπει να κανεις μια νεα αρχη ,ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟ ΓΟΡΔΙΟ ΔΕΣΜΟ, θα πληρωσεις βεβαια ενα τιμημα, αλλα σιγουρα μετα θα βρεις το βηματισμο σου θα προσαρμοστεις στη νεα κατασταση(οριστικος αποκλεισμος απο τραπεζικο δανεισμο) και θα βαλεις τη ζωη σου σε ταξη.
Τα τηλεφωνα αν δειξεις αποφασιστικοτητα και σταθεροτητα καποια στιγμη ( σε 8 σε 12 σε 18 μηνες) θα σταματησουν.
Θα περασουν σε δικηγορους(θα ξαναπερασουν σε εισπρακτικες μετα, αλλα εκεινη την ωρα ολα θα μπορουν να γινουν με τους αν το επιθημεις )θα βγουν διαταγες πληρωμης προγραμματα πληστηριασμου κτλ.
Με λιγα λογια τα τηλεφωνα εφοσον δειξεις σταθεροτητα, θα γινονται ολοενα και αραιοτερα.
το μονο που ελπιζω ειναι να μην εχεις ακινητο στο ονομα σου, και αν υπαρχει προοπτικη κληρονομιας το ατομο που ελπιζεις να κληρονομισεις ειναι σχετικα...μεσοκοπο!!
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ.:)

Kiki999
10-09-09, 20:04
Kiki999, η κατασταση που αντιμετωπιζεις ειναι δυσκολη, θα πρεπει να
κατσεις κατω και να σκεφτεις τα υπερ και τα κατα καθε αποφασης σου, ολα εξαρτωνται απο την οικονομικη σου κατασταση,την υπαρξη η οχι αξιολογης περιουσιας ,το υψος των οφειλων και το.... χαρακτηρα σου.
Θα γινω κυνικος αλλα θα σου πω πως βλεπω εγω τα πραγματα
Αμα χασεις τον ελενχο στα ανοιγματα που αναλαμβανεις εναντι των τραπεζων ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να τον ξαναβρεις, και συγκεντρωση οφειλων να κανεις με χαμηλη δοση και μεγαλη διαρκεια,πολύ συντομοτερα απο τη ληξη του δανειου θα συγκεντρωσεις νεα χρεη σε καρτες (ακομα και τις καρτες να καταργησεις θα αναγκαστεις να τις ξαναεκδοσεις πριν τη ληξη του δανειου) και οι τραπεζες το γνωριζουν αυτο,τα δανεια θα απορροφουν μεγαλο μερος του εισοδηματος σου οποτε θα χρεισιμοποιεις καρτες για αγορες κτλ ΕΙΝΑΙ ΚΥΚΕΩΝΑΣ ΓΟΡΔΙΟΣ ΔΕΣΜΟΣ.
Μονιμος θα εισαι μεσα στα χρεη και ουσιαστικα θα πληρωνεις μονο για τοκους ακομα και 200-300 ευρω.
Βεβαια αν τα χρεη σου ειναι μικρα αξιζει να προσπαθησεις να τα φερεις σε βολτα αλλα ετσι που τα περιγραφεις πρεπει να εχεις ξεφυγει.
Πρεπει να κανεις μια νεα αρχη ,ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟ ΓΟΡΔΙΟ ΔΕΣΜΟ, θα πληρωσεις βεβαια ενα τιμημα, αλλα σιγουρα μετα θα βρεις το βηματισμο σου θα προσαρμοστεις στη νεα κατασταση(οριστικος αποκλεισμος απο τραπεζικο δανεισμο) και θα βαλεις τη ζωη σου σε ταξη.
Τα τηλεφωνα αν δειξεις αποφασιστικοτητα και σταθεροτητα καποια στιγμη ( σε 8 σε 12 σε 18 μηνες) θα σταματησουν.
Θα περασουν σε δικηγορους(θα ξαναπερασουν σε εισπρακτικες μετα, αλλα εκεινη την ωρα ολα θα μπορουν να γινουν με τους αν το επιθημεις )θα βγουν διαταγες πληρωμης προγραμματα πληστηριασμου κτλ.
Με λιγα λογια τα τηλεφωνα εφοσον δειξεις σταθεροτητα, θα γινονται ολοενα και αραιοτερα.
το μονο που ελπιζω ειναι να μην εχεις ακινητο στο ονομα σου, και αν υπαρχει προοπτικη κληρονομιας το ατομο που ελπιζεις να κληρονομισεις ειναι σχετικα...μεσοκοπο!!
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ.:)

Λοιπόν...... κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, δε φαντάζεστε πόσο με βοηθάει να ακούω και άλλες γνώμες, μιας και όπως καταλαβαίνετε δεν είναι ένα θέμα που μπορώ να συζητήσω με τον καθένα...:oops:

Ακίνητη περιουσία στο όνομά μου δεν έχω, ούτε και αυτοκίνητο. Έχω μισθό, καλό μάλιστα, αλλά οι ελάχιστες μηνιαίες καταβολές είναι το διπλάσιο του μισθού μου, οπότε όπως καταλαβαίνετε δε βγαίνει τίποτα..... όλο πληρώνω, μετά τα ξαναπαίρνω για να πληρώσω κάτι άλλο και ούτω καθ' εξής..... στο σημείο που έχουν φτάσει τα πράγματα τώρα, είναι αδύνατο να συνεχίσω..... αρκεί να σας πω ότι έχω να πάω διακοπές από το 2000....

Πέρισυ προσπάθησα να συγκεντρώσω τις οφειλές σε μία, με αυτά τα πολυδιαφημιζόμενα δάνεια.... επειδή το συνολικό ποσό είναι πολύ μεγάλο, έπρεπε να διαλέξω αναγκαστικά "συγκέντρωση οφειλών με εξασφαλίσεις", το οποίο προσέφεραν τρεις τράπεζες μόνο..... αν και δεν είχα ακίνητο στο όνομά μου, η οικογένειά μου για να με βοηθήσει συμφώνησε να εγγραφεί προσημείωση σε ένα σπίτι, ώστε να δοθεί μια λύση, μιας και η δόση θα έβγαινε ίση με το μισό μου μισθό και, έστω και σε είκοσι χρόνια, θα μπορούσα να ξεμπερδεύω....

..... έκανα λοιπόν αίτηση και στις τρεις αυτές τράπεζες...... το ακίνητο υπήρχε, δεν είχαν πρόβλημα που ανήκε σε άλλον αφού αυτός συναινούσε, όλες οι οφειλές μου ήταν ενήμερες, και....... απορρίφθηκαν και οι τρεις αιτήσεις, λόγω "άτακτης συναλλακτικής συμπεριφοράς". Δηλαδή τώρα που πληρώνω το τετραπλάσιο είμαι φερέγγυα, για να πληρώνω λιγότερα όμως..... δε γίνεται!

Είναι ο τρίτος μήνας που δεν έχω πληρώσει, και τώρα πια είναι φανερό ότι δε θα μπορέσω να πληρώσω ξανά. Κανονικά θα έπρεπε να χαίρομαι, θα μου μένει και ο μισθός μου στο χέρι, ε?

Δεν είναι έτσι όμως..... δε μπορώ να το χωνέψω αυτό, έχω χάσει τον ύπνο μου, πέφτουν τα μαλλιά μου, μουδιάζουν τα άκρα μου, παθαίνω κρίσεις πανικού και έπεται συνέχεια....

Τα τηλέφωνα κάπως τα παλεύω, τον τραπεζικό αποκλεισμό επίσης, άλλωστε μετά από αυτό ούτε να με παρακαλάνε δε θα μπαίνω σε τράπεζα..... τα εξώδικα όμως που θα μου θυροκολλούν και θα με κάνουν ρεζίλι σε όλη τη γειτονιά? στην οποία μένουν και αρκετοί συνάδελφοί μου? τα τηλεφωνήματα σε όποιον κρίνουν ότι είναι γνωστός ή συγγενής μου?
:(

ioannis1974
10-09-09, 20:50
Λοιπόν...... κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, δε φαντάζεστε πόσο με βοηθάει να ακούω και άλλες γνώμες, μιας και όπως καταλαβαίνετε δεν είναι ένα θέμα που μπορώ να συζητήσω με τον καθένα...:oops:

Ακίνητη περιουσία στο όνομά μου δεν έχω, ούτε και αυτοκίνητο. Έχω μισθό, καλό μάλιστα, αλλά οι ελάχιστες μηνιαίες καταβολές είναι το διπλάσιο του μισθού μου, οπότε όπως καταλαβαίνετε δε βγαίνει τίποτα..... όλο πληρώνω, μετά τα ξαναπαίρνω για να πληρώσω κάτι άλλο και ούτω καθ' εξής..... στο σημείο που έχουν φτάσει τα πράγματα τώρα, είναι αδύνατο να συνεχίσω..... αρκεί να σας πω ότι έχω να πάω διακοπές από το 2000....

Πέρισυ προσπάθησα να συγκεντρώσω τις οφειλές σε μία, με αυτά τα πολυδιαφημιζόμενα δάνεια.... επειδή το συνολικό ποσό είναι πολύ μεγάλο, έπρεπε να διαλέξω αναγκαστικά "συγκέντρωση οφειλών με εξασφαλίσεις", το οποίο προσέφεραν τρεις τράπεζες μόνο..... αν και δεν είχα ακίνητο στο όνομά μου, η οικογένειά μου για να με βοηθήσει συμφώνησε να εγγραφεί προσημείωση σε ένα σπίτι, ώστε να δοθεί μια λύση, μιας και η δόση θα έβγαινε ίση με το μισό μου μισθό και, έστω και σε είκοσι χρόνια, θα μπορούσα να ξεμπερδεύω....

..... έκανα λοιπόν αίτηση και στις τρεις αυτές τράπεζες...... το ακίνητο υπήρχε, δεν είχαν πρόβλημα που ανήκε σε άλλον αφού αυτός συναινούσε, όλες οι οφειλές μου ήταν ενήμερες, και....... απορρίφθηκαν και οι τρεις αιτήσεις, λόγω "άτακτης συναλλακτικής συμπεριφοράς". Δηλαδή τώρα που πληρώνω το τετραπλάσιο είμαι φερέγγυα, για να πληρώνω λιγότερα όμως..... δε γίνεται!

Είναι ο τρίτος μήνας που δεν έχω πληρώσει, και τώρα πια είναι φανερό ότι δε θα μπορέσω να πληρώσω ξανά. Κανονικά θα έπρεπε να χαίρομαι, θα μου μένει και ο μισθός μου στο χέρι, ε?

Δεν είναι έτσι όμως..... δε μπορώ να το χωνέψω αυτό, έχω χάσει τον ύπνο μου, πέφτουν τα μαλλιά μου, μουδιάζουν τα άκρα μου, παθαίνω κρίσεις πανικού και έπεται συνέχεια....

Τα τηλέφωνα κάπως τα παλεύω, τον τραπεζικό αποκλεισμό επίσης, άλλωστε μετά από αυτό ούτε να με παρακαλάνε δε θα μπαίνω σε τράπεζα..... τα εξώδικα όμως που θα μου θυροκολλούν και θα με κάνουν ρεζίλι σε όλη τη γειτονιά? στην οποία μένουν και αρκετοί συνάδελφοί μου? τα τηλεφωνήματα σε όποιον κρίνουν ότι είναι γνωστός ή συγγενής μου?
:(
Για αυτο μιλησα για θεμα χαρακτηρα στην αρχη ειναι δυσκολο ειδικα για μια γυναικα.
Θα κανεις υπομονη(δεν εχεις αλλη επιλογη), ολοι μας εχουμε μεγαλα αποθεματα δυναμης κρυμενα που δεν τα γνωριζουμε παρα μονο οταν ερθουν οι δυσκολες στιγμες.
Εισαι απιστευτα τυχερη που δεν δεχτηκαν τη προσημειωση ακινητου να εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ σιγουρη οτι μετα απο 5 χρονια το πολυ θα το χανατε ,και παλι θα σε κυνηγουσαν γιατι θα ειχες νεα χρεη σε αλλες τραπεζες.
Αποψη μου ειναι μην υποχωρησεις στιγμη, και προς θεου!!! μη μπεις σε κανενα ειδους διακανονισμου που θα αφορα μεταφορα οφειλων με προσημειωση ,μην εμφανισεις κινηση σε κανενα λογαριασμο,σηκωνε τα τηλεφωνα και ξεκαθαρισε ανοιχτα την κατασταση, χωρις φοβο αλλα και χωρις εκνευρισμο και βρισιες .
Θα σου κανουν μεγαλο πολεμο θα παρουν τηλεφωνα παντου!!!αυτο ελπιζουν να σε φοβισουν να σπασουν το ηθικο σου,μη πιστευεις τιποτα που θα σου πουν ελπιζουν απλα να καταφερουν να παρουν μερικα χρηματα να κινησουν τους λογαριασμους ,γνωριζουν ειδη δεν μπορουν να παρουν ολα τα χρηματα τους CASH.
Τα τηλεφωνα θα αιραιωνουν οσο δεν εχεις καμια κινηση στο λογαριασμο, οσο αφορα τα περι... ρεζιλι κτλ και το τι θα πει ο... κοσμος ?
Να εισαι σιγουρη οτι οι περισοτεροι θα πουν ΜΑΓΚΙΑ ΣΟΥ!!!
Οσο για τους αλλους ?ξερεις τι λεω εγω?
''Δεν εχω σπιτι ,δεν εχω αυτοκινητο,μα πανω απο ολα αυτα δεν εχω ΤΣΙΠΑ!!!'':oneup:

alwaysalone
10-09-09, 21:06
Το μονο που εχω να σου ευχηθώ ειναι καλη δυναμη και βαστα γερα. Αν εβρισκες και δευτερη δουλειά ισως? Στην εταιρεια μου μια συναδελφος ,μετα απο εμας, δουλευει σε call center για να καλυψει τετοιες υποχρεώσεις. Σκεψου οτι ειναι συν 400 ευρω το μηνα.

opener
10-09-09, 21:16
....
και το τι θα πει ο... κοσμος ?
Να εισαι σιγουρη οτι οι περισοτεροι θα πουν ΜΑΓΚΙΑ ΣΟΥ!!!
Οσο για τους αλλους ?ξερεις τι λεω εγω?
''Δεν εχω σπιτι ,δεν εχω αυτοκινητο,μα πανω απο ολα αυτα δεν εχω ΤΣΙΠΑ!!!'':oneup:
Νομιζω οτι μπορεις να εκφερεις γνωμη μονον για τον εαυτο σου.
Τον κοσμο τον ρωτησες; :hmm:

"Χωριο που φαινεται, κολαουζο δεν θελει!" :whistle:

http://www.komvos.edu.gr/dictonlineplsql/simple_search.display_all_lemmas?the_lemma_id_TR=43552&the_lemma_id_KR=&the_lemma_id_GEO=

sdikr
10-09-09, 21:22
Έχω μισθό, καλό μάλιστα, αλλά οι ελάχιστες μηνιαίες καταβολές είναι το διπλάσιο του μισθού μου, οπότε όπως καταλαβαίνετε δε βγαίνει τίποτα..... όλο πληρώνω, μετά τα ξαναπαίρνω για να πληρώσω κάτι άλλο και ούτω καθ' εξής..... στο σημείο που έχουν φτάσει τα πράγματα τώρα, είναι αδύνατο να συνεχίσω..... αρκεί να σας πω ότι έχω να πάω διακοπές από το 2000....


Μήπως να σταματήσεις να παίρνεις κάτι άλλο;
μήπως λέω;

πάντως το πρόβλημα σου δεν έχει σχέση με το νήμα, δεν σε καλέσανε με απειλές κλπ, ούτε πήρανε στους δικους σου.

θα έλεγα να ξεκινήσεις με το να μην ξαναπάρεις ;)

ioannis1974
10-09-09, 21:23
Λοιπόν...... κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, δε φαντάζεστε πόσο με βοηθάει να ακούω και άλλες γνώμες, μιας και όπως καταλαβαίνετε δεν είναι ένα θέμα που μπορώ να συζητήσω με τον καθένα...:oops:

Ακίνητη περιουσία στο όνομά μου δεν έχω, ούτε και αυτοκίνητο. Έχω μισθό, καλό μάλιστα, αλλά οι ελάχιστες μηνιαίες καταβολές είναι το διπλάσιο του μισθού μου, οπότε όπως καταλαβαίνετε δε βγαίνει τίποτα..... όλο πληρώνω, μετά τα ξαναπαίρνω για να πληρώσω κάτι άλλο και ούτω καθ' εξής..... στο σημείο που έχουν φτάσει τα πράγματα τώρα, είναι αδύνατο να συνεχίσω..... αρκεί να σας πω ότι έχω να πάω διακοπές από το 2000....

Πέρισυ προσπάθησα να συγκεντρώσω τις οφειλές σε μία, με αυτά τα πολυδιαφημιζόμενα δάνεια.... επειδή το συνολικό ποσό είναι πολύ μεγάλο, έπρεπε να διαλέξω αναγκαστικά "συγκέντρωση οφειλών με εξασφαλίσεις", το οποίο προσέφεραν τρεις τράπεζες μόνο..... αν και δεν είχα ακίνητο στο όνομά μου, η οικογένειά μου για να με βοηθήσει συμφώνησε να εγγραφεί προσημείωση σε ένα σπίτι, ώστε να δοθεί μια λύση, μιας και η δόση θα έβγαινε ίση με το μισό μου μισθό και, έστω και σε είκοσι χρόνια, θα μπορούσα να ξεμπερδεύω....

..... έκανα λοιπόν αίτηση και στις τρεις αυτές τράπεζες...... το ακίνητο υπήρχε, δεν είχαν πρόβλημα που ανήκε σε άλλον αφού αυτός συναινούσε, όλες οι οφειλές μου ήταν ενήμερες, και....... απορρίφθηκαν και οι τρεις αιτήσεις, λόγω "άτακτης συναλλακτικής συμπεριφοράς". Δηλαδή τώρα που πληρώνω το τετραπλάσιο είμαι φερέγγυα, για να πληρώνω λιγότερα όμως..... δε γίνεται!

Είναι ο τρίτος μήνας που δεν έχω πληρώσει, και τώρα πια είναι φανερό ότι δε θα μπορέσω να πληρώσω ξανά. Κανονικά θα έπρεπε να χαίρομαι, θα μου μένει και ο μισθός μου στο χέρι, ε?

Δεν είναι έτσι όμως..... δε μπορώ να το χωνέψω αυτό, έχω χάσει τον ύπνο μου, πέφτουν τα μαλλιά μου, μουδιάζουν τα άκρα μου, παθαίνω κρίσεις πανικού και έπεται συνέχεια....

Τα τηλέφωνα κάπως τα παλεύω, τον τραπεζικό αποκλεισμό επίσης, άλλωστε μετά από αυτό ούτε να με παρακαλάνε δε θα μπαίνω σε τράπεζα..... τα εξώδικα όμως που θα μου θυροκολλούν και θα με κάνουν ρεζίλι σε όλη τη γειτονιά? στην οποία μένουν και αρκετοί συνάδελφοί μου? τα τηλεφωνήματα σε όποιον κρίνουν ότι είναι γνωστός ή συγγενής μου?
:(
ΚιΚι999 καποια στιγμη θα σου στειλω pm

Kiki999
11-09-09, 07:33
Το μονο που εχω να σου ευχηθώ ειναι καλη δυναμη και βαστα γερα. Αν εβρισκες και δευτερη δουλειά ισως? Στην εταιρεια μου μια συναδελφος ,μετα απο εμας, δουλευει σε call center για να καλυψει τετοιες υποχρεώσεις. Σκεψου οτι ειναι συν 400 ευρω το μηνα.

Επειδή δουλεύω 09:00-19:00 στην κανονική μου δουλειά, είναι δύσκολο να βρω δουλειά μετά. Όχι ότι δεν το έχω προσπαθήσει βέβαια..... βρήκα από αγγελία στη Χρυσή Ευκαιρία μια δικηγόρο που ζητούσε δακτυλογράφο για αντιγραφή χειρόγραφων συμβολαίων για το Κτηματολόγιο.... της μίλησα, μου είπε ότι δεν υπάρχει ωράριο, τη δουλειά την κάνεις από το σπίτι σου, και πληρώνεσαι 3 ευρώ το φύλλο. Συνεργαζόταν ήδη με άλλες 4 δακτυλογράφους τις οποίες γνώρισα στο γραφείο της. Όλο χαρά πήρα το πρώτο πακέτο, το δακτυλογράφησα, το δεύτερο, το τρίτο, μου ζήτησε αν μπορώ να της βάλω και όλα τα συμβόλαια σε ένα excel σαν αρχείο, της το έκανα, και..... ύστερα από 6 εβδομάδες απίστευτη δουλειά, της τα παρέδωσα όλα στην εντέλεια και πήρα.... guess what? ούτε μία..... μου είπε ότι δεν είχε και αν ήθελα να της κάνω μήνυση..... το ίδιο είπε βέβαια και στις άλλες τέσσερις.....

........Auto merged post: Kiki999 πρόσθεσε 5 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μήπως να σταματήσεις να παίρνεις κάτι άλλο;
μήπως λέω;

πάντως το πρόβλημα σου δεν έχει σχέση με το νήμα, δεν σε καλέσανε με απειλές κλπ, ούτε πήρανε στους δικους σου.

θα έλεγα να ξεκινήσεις με το να μην ξαναπάρεις ;)

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά..... εννοώ ότι παίρνω λεφτά από τη μία κάρτα για να πληρώσω άλλη κάρτα ή δάνειο..... αν εννοείς να σταματήσω να τα πληρώνω, αυτό θα γίνει αναγκαστικά.....

Όπως είπα δε σηκώνω το τηλέφωνο, γι' αυτό και δεν ακούω τις απειλές. Και η καθυστέρηση είναι ακόμη 2 μήνες μόνο. Απ' ότι βλέπω όμως στο νήμα, καλούν και απειλούν και τους γονείς, έτσι δεν είναι? αυτή είναι η μεγαλύτερη ανησυχία μου, γιατί η μητέρα μου είναι ηλικιωμένη και πολύ άρρωστη.....:(

ioannis1974
11-09-09, 08:26
Παντος κικι999 ειναι λαθος που δε σηκωνεις το τηλεφωνο, δειχνεις φοβο να τους αντιμετωπισεις,σηκωνε το και μιλα τους, ανοιχτα ξεκαθαρα ,αλλα με ωραιο τροπο χωρις υστεριες και βρισιδια κτλ.
Μιλα στους συγγενεις σου,στους συναδελφους σου στη δουλεια πες την κατασταση σου, προετοιμασε τους ,μιλα στον εργοδοτη σου πες το προβλημα σου ,προετοιμασε το εδαφος, επρεπε να το ειχες ειδει κανει.
Με λιγα λογια μη ΚΡΥΒΕΣΑΙ παρε εσυ τη πρωτοβουλεια να εισαι εσυ ενα βημα πιο μπροστα.
Αν δεν υπαρχει καμια κινηση σε καρτα δανειο σε κανενα τριμηνο θα περασουν οι λογαριασμοι σε δικηγορους και θα αρχιζει σιγα σιγα να...ΞΕΘΗΜΕΝΕΙ.
Τοτε θα το αντιμετωπισεις λιγο διαφορετικα πιο διπλωματικα αλλα με ιδιο αποτελεσμα παντα.
Μη στεναχωριεσαι.:)

3lbereth
11-09-09, 12:22
Ναι, θα αρχίσει να ξεθυμαίνει γιατί ο φάκελός σου θα φύγει απο την εισπρακτική και θα ξαναγυρίσει στην τράπεζα. Και μετά θα σε περιλάβουν οι δικηγόροι τους με θυροκολλήσεις, επιδόσεις διαταγής πληρωμής (τις οποίες αν δουλεύεις θα παραλάβει η μητέρα σου), πλειστηριασμούς και δικαστήρια. Και η τράπεζα δε βαριέται ποτέ.
Αγνοώντας τους, απλώς κρύβεις το πρόβλημα κάτω απ'το χαλί.
Πήγαινε μόνη σου στην τράπεζα και ζήτα διακανονισμό του χρέους. Προσπάθησε να κάνεις μια εφ'απαξ καταβολή - εδώ θα χρειαστείς βοήθεια απο τους δικούς σου. Κανόνισε ένα μέρος του μισθού σου να παρακρατείται και να κατατίθεται απ'ευθείας απο τον εργοδότη σου στην τράπεζα. Έτσι, ούτε εσύ θα μπεις στον πειρασμό να τσακίσεις το Μall με το που θα πληρωθείς, και η τράπεζα θα είναι σίγουρη οτι θα πάρει τη συμφωνημένη δόση της. Εφ'όσον μάλιστα λες οτι έχεις καλό μισθό δε θα δυσκολευτείς τόσο. Ακύρωσε όλες τις κάρτες σου και άφησε να πληρώνεις μόνο τις οφειλές τους. Κράτα μόνο μία και μείωσε το υπόλοιπό της στα 1500 ευρώ, ίσα-ίσα για να καλύπτεις τις ανάγκες σου. Συνεννοήσου με την τράπεζα να μην σου αυξήσουν επ'ουδενί το πιστωτικό σου όριο. Μη σηκώνεις μετρήτα απο την κάρτα σου και ζήτα να σου αφαιρέσουν το δικαίωμα υπερανάληψης (αν έχεις).
Και για όνομα του θεού: σταμάτα τα ψώνια!!! (έχω αδελφή shopaholic και ξέρω). Αν η ελάχιστη καταβολή σου είναι δύο φορές ο μισθός σου (και έχεις φτάσει να χρωστάς πχ 80.000 ευρώ) πρέπει να μπεις άμεσα σε σειρά πριν το χρέος σου ξεφύγει απο κάθε έλεγχο.

ioannis1974
11-09-09, 12:59
Ναι, θα αρχίσει να ξεθυμαίνει γιατί ο φάκελός σου θα φύγει απο την εισπρακτική και θα ξαναγυρίσει στην τράπεζα. Και μετά θα σε περιλάβουν οι δικηγόροι τους με θυροκολλήσεις, επιδόσεις διαταγής πληρωμής (τις οποίες αν δουλεύεις θα παραλάβει η μητέρα σου), πλειστηριασμούς και δικαστήρια. Και η τράπεζα δε βαριέται ποτέ.
Αγνοώντας τους, απλώς κρύβεις το πρόβλημα κάτω απ'το χαλί.
Πήγαινε μόνη σου στην τράπεζα και ζήτα διακανονισμό του χρέους. Προσπάθησε να κάνεις μια εφ'απαξ καταβολή - εδώ θα χρειαστείς βοήθεια απο τους δικούς σου. Κανόνισε ένα μέρος του μισθού σου να παρακρατείται και να κατατίθεται απ'ευθείας απο τον εργοδότη σου στην τράπεζα. Έτσι, ούτε εσύ θα μπεις στον πειρασμό να τσακίσεις το Μall με το που θα πληρωθείς, και η τράπεζα θα είναι σίγουρη οτι θα πάρει τη συμφωνημένη δόση της. Εφ'όσον μάλιστα λες οτι έχεις καλό μισθό δε θα δυσκολευτείς τόσο. Ακύρωσε όλες τις κάρτες σου και άφησε να πληρώνεις μόνο τις οφειλές τους. Κράτα μόνο μία και μείωσε το υπόλοιπό της στα 1500 ευρώ, ίσα-ίσα για να καλύπτεις τις ανάγκες σου. Συνεννοήσου με την τράπεζα να μην σου αυξήσουν επ'ουδενί το πιστωτικό σου όριο. Μη σηκώνεις μετρήτα απο την κάρτα σου και ζήτα να σου αφαιρέσουν το δικαίωμα υπερανάληψης (αν έχεις).
Και για όνομα του θεού: σταμάτα τα ψώνια!!! (έχω αδελφή shopaholic και ξέρω). Αν η ελάχιστη καταβολή σου είναι δύο φορές ο μισθός σου (και έχεις φτάσει να χρωστάς πχ 80.000 ευρώ) πρέπει να μπεις άμεσα σε σειρά πριν το χρέος σου ξεφύγει απο κάθε έλεγχο.

Αγαπητη 3lberet
Το χρεος της ΚιΚι999 εχει ηδη ξεφυγει περα απο καθε ελενχο εδω και πολλα χρονια.Τα 80000 ευρω που λες, δεν ειναι σε μια μονο τραπεζα, αλλιως να εισαι σιγουρη οτι θα δεχονταν η ιδια η τραπεζα σαν μανα εξ ουρανου τη προσημειωση που τους προσφερε πριν ενα χρονο.
Αν δεν εμφανιστει καμια κινηση σε καρτα-δανειο, σε 3 το πολυ 4 μηνες (εχουν περασει ηδη 2)θα βγουν εξωδικα,οι συμβασεις θα καταγγελθουν, τα ''πολλα'' τηλεφωνα ομως θα ξεθημανουν.
Οι υποθεσεις(καρτες-δανεια) θα γυρισουν στις τραπεζες που ανηκουν.
Θα βγαλουν διαταγες πληρωμης(εκτελεστεες μεχρι 20ετια απο την εκδοση τους), μια για καθε προιον και μετα θα την πρσεγγυσουν δικηγοροι.
Θα της προτεινουν συμβιβασμους οι οποιοι ομως ειναι ασυμφοροι για την ιδια, δεν θα λησουν το προβλημα και στοχος τους, ειναι να την ξαναβαλουν στο λουκι για οσο κρατησει.
Βλεποντας (και εχοντας ελενξει)την απουσια ακινητου-αυτοκινητου το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα βγαλουν ουτε καν προγραμμα πλειστειριασμου.
Εκει το πραγμα τελειωνει!!
Μετα απο καποια χρονια η τραπεζες θα πουλησουν τα χαμενα πια δανεια-καρτες σε αλλες εταιριες για ενα κομματι ψωμι ,και μετα αυτες θα την προσεγισουν για εξοφληση ενος τμηματος
Αν το επιθημει και εφοσον εχει βαλει το ευατο της σε προγραμμα μια αποταμιευσης θα τους δωσει μετρητα ενα πολυ μικρο τμημα και τελειωσε.
Αλλιως περιμενει την εικοσαετεια να διαγραφουν τα χρεη
Απο το τειρεσια θα βγει αυτοματος σε καθε περιπτωση σε 15 ΧΡΟΝΙΑ(απο τη διαταγη πληρωμης η τον απιθανο πληστειριασμο) ανεξαρτητα αν εχει εξοφλησει η οχι!!!
ΤΕΛΟΣ!!

Kiki999
11-09-09, 15:14
Ναι, θα αρχίσει να ξεθυμαίνει γιατί ο φάκελός σου θα φύγει απο την εισπρακτική και θα ξαναγυρίσει στην τράπεζα. Και μετά θα σε περιλάβουν οι δικηγόροι τους με θυροκολλήσεις, επιδόσεις διαταγής πληρωμής (τις οποίες αν δουλεύεις θα παραλάβει η μητέρα σου), πλειστηριασμούς και δικαστήρια. Και η τράπεζα δε βαριέται ποτέ.
Αγνοώντας τους, απλώς κρύβεις το πρόβλημα κάτω απ'το χαλί.
Πήγαινε μόνη σου στην τράπεζα και ζήτα διακανονισμό του χρέους. Προσπάθησε να κάνεις μια εφ'απαξ καταβολή - εδώ θα χρειαστείς βοήθεια απο τους δικούς σου. Κανόνισε ένα μέρος του μισθού σου να παρακρατείται και να κατατίθεται απ'ευθείας απο τον εργοδότη σου στην τράπεζα. Έτσι, ούτε εσύ θα μπεις στον πειρασμό να τσακίσεις το Μall με το που θα πληρωθείς, και η τράπεζα θα είναι σίγουρη οτι θα πάρει τη συμφωνημένη δόση της. Εφ'όσον μάλιστα λες οτι έχεις καλό μισθό δε θα δυσκολευτείς τόσο. Ακύρωσε όλες τις κάρτες σου και άφησε να πληρώνεις μόνο τις οφειλές τους. Κράτα μόνο μία και μείωσε το υπόλοιπό της στα 1500 ευρώ, ίσα-ίσα για να καλύπτεις τις ανάγκες σου. Συνεννοήσου με την τράπεζα να μην σου αυξήσουν επ'ουδενί το πιστωτικό σου όριο. Μη σηκώνεις μετρήτα απο την κάρτα σου και ζήτα να σου αφαιρέσουν το δικαίωμα υπερανάληψης (αν έχεις).
Και για όνομα του θεού: σταμάτα τα ψώνια!!! (έχω αδελφή shopaholic και ξέρω). Αν η ελάχιστη καταβολή σου είναι δύο φορές ο μισθός σου (και έχεις φτάσει να χρωστάς πχ 80.000 ευρώ) πρέπει να μπεις άμεσα σε σειρά πριν το χρέος σου ξεφύγει απο κάθε έλεγχο.

Δεν κράτησα καμμία κάρτα, δε μπορώ να τις ξαναπιάσω στα χέρια μου.... έχω κάνει κάθε προσπάθεια, αλλά διακανονισμός σε δόση που να μπορώ να την πληρώνω δε γίνεται με τίποτα, πρόκειται για 6 διαφορετικές τράπεζες, και χρέος 210.000 :(

Όχι ότι κάνει διαφορά στο αποτέλεσμα, αλλά νομίζω καταλαβαίνεις ότι κανείς δε φτάνει σε τέτοιο χρέος με ψώνια..... τυχαίνουν όμως στραβές, ΠΟΛΥ στραβές, δικές σου ή δικών σου, που ή θα κάνεις τον κουφό ή ξεπερνάς τα όριά σου για να ανταπεξέλθεις και ελπίζεις ότι θα τα βγάλεις πέρα.... και όταν η ελπίδα αποδειχθεί φρούδα, αρχίζεις να δανείζεσαι για να πληρώσεις τα δανεισμένα.....

3lbereth
11-09-09, 16:06
:scared: 210.000?
:( Σόρρυ, κατάλαβα οτι τα πράγματα είναι σοβαρά, αλλά όχι τόσο σοβαρά. Θα πρέπει να είναι τρομαχτικό βάρος για σένα... Τότε, μάλλον οι συμβουλές του ioannis είναι μονόδρομος. Οπλίσου με υπομονή και ελπίζω να ξεμπερδέψεις όσο πιό ανώδυνα γίνεται, για τη δική σου ψυχική γαλήνη πανω απ'όλα!

Όσο για τα ψώνια, άσε... δεν έχεις γνωρίσει το αδέλφι μου!:rolleyes:

anonymos1982
11-09-09, 22:20
Αγαπητη 3lberet
Το χρεος της ΚιΚι999 εχει ηδη ξεφυγει περα απο καθε ελενχο εδω και πολλα χρονια.Τα 80000 ευρω που λες, δεν ειναι σε μια μονο τραπεζα, αλλιως να εισαι σιγουρη οτι θα δεχονταν η ιδια η τραπεζα σαν μανα εξ ουρανου τη προσημειωση που τους προσφερε πριν ενα χρονο.
Αν δεν εμφανιστει καμια κινηση σε καρτα-δανειο, σε 3 το πολυ 4 μηνες (εχουν περασει ηδη 2)θα βγουν εξωδικα,οι συμβασεις θα καταγγελθουν, τα ''πολλα'' τηλεφωνα ομως θα ξεθημανουν.
Οι υποθεσεις(καρτες-δανεια) θα γυρισουν στις τραπεζες που ανηκουν.
Θα βγαλουν διαταγες πληρωμης(εκτελεστεες μεχρι 20ετια απο την εκδοση τους), μια για καθε προιον και μετα θα την πρσεγγυσουν δικηγοροι.
Θα της προτεινουν συμβιβασμους οι οποιοι ομως ειναι ασυμφοροι για την ιδια, δεν θα λησουν το προβλημα και στοχος τους, ειναι να την ξαναβαλουν στο λουκι για οσο κρατησει.
Βλεποντας (και εχοντας ελενξει)την απουσια ακινητου-αυτοκινητου το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα βγαλουν ουτε καν προγραμμα πλειστειριασμου.
Εκει το πραγμα τελειωνει!!
Μετα απο καποια χρονια η τραπεζες θα πουλησουν τα χαμενα πια δανεια-καρτες σε αλλες εταιριες για ενα κομματι ψωμι ,και μετα αυτες θα την προσεγισουν για εξοφληση ενος τμηματος
Αν το επιθημει και εφοσον εχει βαλει το ευατο της σε προγραμμα μια αποταμιευσης θα τους δωσει μετρητα ενα πολυ μικρο τμημα και τελειωσε.
Αλλιως περιμενει την εικοσαετεια να διαγραφουν τα χρεη
Απο το τειρεσια θα βγει αυτοματος σε καθε περιπτωση σε 15 ΧΡΟΝΙΑ(απο τη διαταγη πληρωμης η τον απιθανο πληστειριασμο) ανεξαρτητα αν εχει εξοφλησει η οχι!!!
ΤΕΛΟΣ!!

Χωρίς να είμαι ειδικός στα νομικά θέματα νομίζω ότι για να υπάρξει παραγραφή των χρεών πρέπει να μην υπάρξει στο διάστημα της 20ετίας κάποια δικαστική απόφαση που να τα αναγνωρίζει.
Πάντως έχω ακούσει ότι σε άλλα Ευρωπαϊκά Κράτη υπάρχει η πτώσευση ιδιώτη όπως υπάρχει και επιχειρήσεων και μάλιστα συζητείται έντονα λόγω των πολλών περιπτώσεων πολιτών που δεν μπορούν να αποπληρώσουν τα δάνεια τους. Βέβαια στην Ελλάδα κάτι τέτοιο δεν υπάρχει ακόμα.

ioannis1974
12-09-09, 01:16
Χωρίς να είμαι ειδικός στα νομικά θέματα νομίζω ότι για να υπάρξει παραγραφή των χρεών πρέπει να μην υπάρξει στο διάστημα της 20ετίας κάποια δικαστική απόφαση που να τα αναγνωρίζει.
Πάντως έχω ακούσει ότι σε άλλα Ευρωπαϊκά Κράτη υπάρχει η πτώσευση ιδιώτη όπως υπάρχει και επιχειρήσεων και μάλιστα συζητείται έντονα λόγω των πολλών περιπτώσεων πολιτών που δεν μπορούν να αποπληρώσουν τα δάνεια τους. Βέβαια στην Ελλάδα κάτι τέτοιο δεν υπάρχει ακόμα.
Χωρις να ειμαι βεβαιος ,εχω την εντυπωση πως χρεη διαγραφονται στην 20ετεια.
Παντως 100% η διαταγη πληρωμης ισχυει για 20 χρονια, και εχω την εντυπωση(χωρις να ειμαι και βεβαιος) πως δεν μπορει να βγει 2 φορες διαταγη πληρωμης σε διαφορετικη χρονικη περιοδο για το ιδιο χρεος.
Καποιος που ξερει νομικα ας πει πως εχουν ακριβως τα πραγματα πιστευω ειναι μια παραμετρος που ενδιαφερει.
Ναι στη αμερικη,ευρωπη ,αυστραλια υπαρχει πτωχευτικο δικαιο που αφορα ιδιωτες,
οπως υπαρχει και η δευτερη ευκαιρια μετα απο αυτο (rebuilt your credit)!!
Οσο για σενα ΚιΚι999 τι να... πω??
Μη με παρεξηγεις αλλα
210000 ευρω και μπηκες στη διαδικασια περσυ να προσπαθησεις να προσημειωσεις το σπιτι των δικων σου?
ΕΛΕΟΣ!!!
Αυτο που ξεκινησες να κανεις τωρα επρεπε να το ειχες κανει εδω και κατι..... χρονια!!
Δυστηχως απο οτι βλεπω οι τραπεζες θα συνεχισουν να ειναι αδιαλλακτες και να μας πιεζουν απο ολες τις κατευθηνσεις αφου βλεπουν οτι κατι τετοιες περιπτωσεις ...προσπαθουν...ακομα!!!

Kiki999
12-09-09, 08:47
Χωρις να ειμαι βεβαιος ,εχω την εντυπωση πως χρεη διαγραφονται στην 20ετεια.
Παντως 100% η διαταγη πληρωμης ισχυει για 20 χρονια, και εχω την εντυπωση(χωρις να ειμαι και βεβαιος) πως δεν μπορει να βγει 2 φορες διαταγη πληρωμης σε διαφορετικη χρονικη περιοδο για το ιδιο χρεος.
Καποιος που ξερει νομικα ας πει πως εχουν ακριβως τα πραγματα πιστευω ειναι μια παραμετρος που ενδιαφερει.
Ναι στη αμερικη,ευρωπη ,αυστραλια υπαρχει πτωχευτικο δικαιο που αφορα ιδιωτες,
οπως υπαρχει και η δευτερη ευκαιρια μετα απο αυτο (rebuilt your credit)!!
Οσο για σενα ΚιΚι999 τι να... πω??
Μη με παρεξηγεις αλλα
210000 ευρω και μπηκες στη διαδικασια περσυ να προσπαθησεις να προσημειωσεις το σπιτι των δικων σου?
ΕΛΕΟΣ!!!
Αυτο που ξεκινησες να κανεις τωρα επρεπε να το ειχες κανει εδω και κατι..... χρονια!!
Δυστηχως απο οτι βλεπω οι τραπεζες θα συνεχισουν να ειναι αδιαλλακτες και να μας πιεζουν απο ολες τις κατευθηνσεις αφου βλεπουν οτι κατι τετοιες περιπτωσεις ...προσπαθουν...ακομα!!!

Διάβασα ότι ο Χρυσοχοϊδης και η Κατσέλη κατέθεσαν μια πρόταση νόμου για πτώχευση ιδιωτών, που προβλέπει μέσα σε 5 χρόνια να πληρώσεις ότι μπορείς (ίσως και τίποτα, αν το δικαστήριο κρίνει ότι δε μπορείς) και μετά ξεμπερδεύεις, ούτε Τειρεσίας ούτε τίποτα. Όμως, αν και είπαν ότι σε πρώτη φάση συμφώνησαν οι Τράπεζες, και ότι δεσμεύονται όταν γίνουν κυβέρνηση να περάσουν το νόμο, πολύ αμφιβάλλω ότι οι Τράπεζες θα δεχτούν.....

Ioannis1974 έχεις δίκιο, αν το δεις λογικά, ότι έπρεπε εδώ και χρόνια να σταματήσω να πληρώνω..... και εγώ θα είχα ηρεμήσει και οι Τράπεζες θα είχαν λιγότερη ζημιά από εμένα....

..... ακόμη και τώρα όμως δεν είναι απόφασή μου να μην πληρώνω, απλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς..... και ενώ ξέρω την πραγματικότητα, π.χ. τα υψηλά επιτόκια, το ότι τα έχουν πάρει τα λεφτά τους 10 φορές πάνω τόσα χρόνια που πληρώνω, το ότι δε θα πέσει έξω η τράπεζα επειδή δε μπορώ εγώ να πληρώσω κλπ κλπ κλπ, μου είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να αποδεχτώ ότι είμαι ασυνεπής στις πληρωμές μου..... γι' αυτό δεν απαντώ και στα τηλέφωνα των εισπρακτικών, όχι γιατί φοβάμαι, γιατί ντρέπομαι.....

ioannis1974
12-09-09, 09:04
Διάβασα ότι ο Χρυσοχοϊδης και η Κατσέλη κατέθεσαν μια πρόταση νόμου για πτώχευση ιδιωτών, που προβλέπει μέσα σε 5 χρόνια να πληρώσεις ότι μπορείς (ίσως και τίποτα, αν το δικαστήριο κρίνει ότι δε μπορείς) και μετά ξεμπερδεύεις, ούτε Τειρεσίας ούτε τίποτα. Όμως, αν και είπαν ότι σε πρώτη φάση συμφώνησαν οι Τράπεζες, και ότι δεσμεύονται όταν γίνουν κυβέρνηση να περάσουν το νόμο, πολύ αμφιβάλλω ότι οι Τράπεζες θα δεχτούν.....

Ioannis1974 έχεις δίκιο, αν το δεις λογικά, ότι έπρεπε εδώ και χρόνια να σταματήσω να πληρώνω..... και εγώ θα είχα ηρεμήσει και οι Τράπεζες θα είχαν λιγότερη ζημιά από εμένα....

..... ακόμη και τώρα όμως δεν είναι απόφασή μου να μην πληρώνω, απλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς..... και ενώ ξέρω την πραγματικότητα, π.χ. τα υψηλά επιτόκια, το ότι τα έχουν πάρει τα λεφτά τους 10 φορές πάνω τόσα χρόνια που πληρώνω, το ότι δε θα πέσει έξω η τράπεζα επειδή δε μπορώ εγώ να πληρώσω κλπ κλπ κλπ, μου είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να αποδεχτώ ότι είμαι ασυνεπής στις πληρωμές μου..... γι' αυτό δεν απαντώ και στα τηλέφωνα των εισπρακτικών, όχι γιατί φοβάμαι, γιατί ντρέπομαι.....
Παντος γενικα, γνωριζω ατομα απο τη δουλεια μου,χωρις περιουσια που εχουν σταματησει να πληρωνουν εδω και χρονια τις οφειλες τους στις τραπεζες και περα απο τις αρχικες πιεσεις (εισπρακτικες, διαταγες πληρωμης κτλ) δεν τους εχουν κανει απολυτως τιποτα !!!
Εχω ενημερωθει για τις προτασεις κατσελη, και τις αντιδρασεις των τραπεζων.
Παντως ας συμμετασχει καποιος που ξερει απο νομικα και να εξηγησει τι ακριβως συμβαινει με τη παραγραφη χρεων, με το σημερινΟ νομικο πλαισιο

anonymos1982
12-09-09, 18:48
Παντος γενικα, γνωριζω ατομα απο τη δουλεια μου,χωρις περιουσια που εχουν σταματησει να πληρωνουν εδω και χρονια τις οφειλες τους στις τραπεζες και περα απο τις αρχικες πιεσεις (εισπρακτικες, διαταγες πληρωμης κτλ) δεν τους εχουν κανει απολυτως τιποτα !!!


Το ζήτημα όπως το βλέπω δεν είναι αν μπορούν να σου κάνουν κάτι, αν δεν έχεις περιουσία και εφόσον η προσωποκράτηση απαγορεύεται δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα άμεσα, ωστόσο σε εμποδίζουν να κάνεις μια νέα αρχή, να δημιουργήσεις κάτι αφού αν αποκτήσεις περιουσία θα πρέπει να την δώσεις για να αποπληρώσεις τα δάνεια.

alexandrozz
12-09-09, 21:33
Αν η δουλειά σου έχει απήχηση στο εξωτερικό γιατί δεν πας σε καμιά ξένη χώρα να μαζέψεις ότι μπορείς?

Kiki999
12-09-09, 22:13
Αν η δουλειά σου έχει απήχηση στο εξωτερικό γιατί δεν πας σε καμιά ξένη χώρα να μαζέψεις ότι μπορείς?

Μακάρι να ήταν δυνατόν, αλλά δεν.....

ioannis1974
13-09-09, 22:01
Το ζήτημα όπως το βλέπω δεν είναι αν μπορούν να σου κάνουν κάτι, αν δεν έχεις περιουσία και εφόσον η προσωποκράτηση απαγορεύεται δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα άμεσα, ωστόσο σε εμποδίζουν να κάνεις μια νέα αρχή, να δημιουργήσεις κάτι αφού αν αποκτήσεις περιουσία θα πρέπει να την δώσεις για να αποπληρώσεις τα δάνεια.
Εχεις απολυτο δικαιο σε αυτο που λες
Αλλα για δες το και απο μια αλλη σκοπια,
Τι ειδους νεα αρχη μπορει να κανει πχ ενας μισθωτος του ιδιωτικου τομεα που εχει συσσωρευσει ενα χρεος 35 με 45 χιλιαδες ευρω απο καταναλωτικα δανεια και καρτες?
Αφου δουλευεις στη eurobank στο τμημα ληξηπροθεσμων οφειλων κτλ, θα εχεις σιγουρα δει οτι ειναι οτι τετοια ποσα και μεγαλυτερα ακομα, ειναι κοινος τοπος.
Να διευκρυνησω κατι σημαντικο δε μιλω για στεγαστικα η επαγγελματικα δανεια που εχουν σχεση και με μια προοπτικη επενδυσης.
Αν δεν εχει κατορθωσει απο ευθηνη του η απο συμπτωσεις (απουσια κληρονομιας κτλ) να αποκτησει εστω ενα ιδιωκτικο σπιτι, πριν ανακαλυψει το ελντοραντο της καταναλωσης με ξενα χρηματα ,θα το κανει μετα??
Τι ειδους ρυθμιση απο αυτες που προτεινουν οι τραπεζες η οι εισπρακτικες μπορει να τον βοηθησει βαλει τη ζωη του σε ταξη?

hammered
14-09-09, 03:48
Παντως ας συμμετασχει καποιος που ξερει απο νομικα και να εξηγησει τι ακριβως συμβαινει με τη παραγραφη χρεων, με το σημερινΟ νομικο πλαισιο

Φοιτητής νομικής που μάλλον παίρνω πτυχίο(ένα μάθημα περιμένω να βγει):

Σύμφωνα με το άρθρο 268 Αστικού Κώδικα:

Κάθε αξίωση που βεβαιώθηκε με τελεσίδικη απόφαση ή με δημόσιο έγγραφο εκτελεστό παραγράφεται μετά είκοσι χρόνια, και αν ακόμη η αξίωση καθαυτή υπαγόταν σε συντομότερη παραγραφή. Αξιώσεις όμως παροχών που επαναλαμβάνονται περιοδικά και που βεβαιώθηκαν με τελεσίδικη απόφαση ή με δημόσιο έγγραφο εκτελεστό, ληξιπρόθεσμες στο μέλλον, υπάγονται στη συντομότερη παραγραφή.

Το άρθρο είναι ξεκάθαρο, εκτός αν παρέβλεψα κάτι άλλο στον Κώδικα.
Ωστόσο ΠΡΟΣΟΧΗ:
Αρ.277 ΑΚ

Το δικαστήριο δεν λαμβάνει αυτεπαγγέλτως υπόψη την παραγραφή που δεν έχει προταθεί.

Με λίγα λόγια, αν συμπληρωθεί η παραγραφή φροντίστε να προβάλλετε την σχετική έστανση αν σας ζητηθεί να πληρώσεται. Διαφορετικά θα αναγκαστείται να πληρώσεται.

p.a.n.o.s
05-10-09, 18:10
Καλησπερα και απο εμενα διαβασα τυχαια το θεμα και ειπα να γραψω και εγω και για την εμπειρια μου η οποια και εμενα ειναι τραγικη οσον αφορα τις εισπρακτικες εταιριες

Ειχα φτασει σε σημειο να εχω 30 κλησεις σχεδον την ημερα με απειλες,ειρωνιες και ολα τα γνωστα που κανουν οι κυριες αυτες που καλουν!

Οι οποιες στην πλειοψηφια τους ειναι αποφοιτες λυκειου χωρις ιδιαιτερη μορφωση και εκπαιδευση περι οικονομικων επιτοκιων κλπ...και οι οποιες για 686 ευρω το μηνα εχουν ως στοχο την δηθεν ενημερωση του δανειοληπτη για την οφειλη του...καθε αλλο βεβαια η ενημερωση,ποιος νοιαζεται για την ενημερωση....σκοπος τους ειναι η ψυχολογικη πιεση προς τους πελατες με σκοπο την εκπληρωση του στοχου που τρεχει καθε μηνα η εταιρεια δειχνοντας την αποτελεσματικοτητα της στην τραπεζα για να παρει και αλλες δουλειες!!!!

Θα πρεπει να γνωριζεται πως οι τραπεζες με τον εναν η με τον αλλον τροπο εχουν παρει το κεφαλαιο τους και ποσος ενδιαφερονται για αυτα τα δανεια μαλιστα θεωρουν τους πελατες αυτους ως ¨καλους¨πελατες μιας και τους εχουν δεσμευμενους για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα!

Λοιπον στο διαταυτα και θα σας πω τι ισχυει αφου εχουμε μπει στην οικονομικη κριση...και μετα απο την εν μερη θεσμοθετηση των εταιριων αυτων....

Οι τραπεζες λοιπον βλεποντας οτι δεν μπορουν να μαζεψουν ενα πολυ μεγαλο μερος ολων αυτων το οφειλων...κανουν το εξης καλουν τους πελατες(πολλες φορες ο υπαλληλος που σας εβγαλε το δανειο και οχι η εισπρακτικη,αυτο συνεβει και με εμενα) ωστε να ερθουν σε ενα ειδους διακανονισμο,βεβαια ουτε νεα συμβαση υπογραφεις ουτε το ποσο που ειναι σε καθυστερηση σταματα να τοκιζεται....απλα σου δινει την δυνατοτηα να δινεις ενα ποσο χαμηλοτερο απο αυτο που θα επρεπε να καταβαλεις κανονικα...οριζοντας μια ημερομηνια οπου θα πρεπει να γινει η καταβολη...Ολο αυτο γινεται με την αποστολη ενως φαξ ειτε στην τραπεζα ειτε στην εισπρακτικη ειτε στην εταιρεια που αγορασε το δανειο σου(ναι συμβαινει και αυτο!!)....και κατα καποιο θαυματουργο τροπο απο εκει που ετρωγες πορτα το αιτημα σου για μειωση της δοσης ΕΓΚΡΙΝΕΤΑΙ!!
Προσοχη οχι με την υπογραφη νεας συμβασης και αναχρηματοδοτησης εστω του ποσου που οφειλεις και την εξοδο σου απο τον τειρεσια για να ξεκινησεις απο νεα βαση το υπολοιπο ποσο που οφειλεις!!


Ειναι λοιπον ενα τεχνασμα που εξυπηρετει και εσενα αφου δινεις λιγοτερα και την τραπεζα που περνει τους τοκους και σε κρατα ομηρο για το κεφαλαιο(ειπαμε οι τραπεζες δεν χανουν)

Οπως ανεφερα και παραπανω δυστηχως για καποιες εταιρειες δουλευω πλεον σε τραπεζα και εχ ω ενημερωθει σχετικα με το τι συμβαινει...και πως λειτουργει το ολο συστημα...Βεβαια οσο μπορεσα να ενημερωθω γιατι η καταναλωτικη και στεγαστικη πιστη δεν ειναι αντικειμενο οπου ασχολουμαι στην τραπεζα οπου εργαζομαι...

Αυτο λοιπον που προτεινω σε ΟΛΟΥΣ ειναι να μην ντρεπονται να μπουν σε οποιο καταστημα τραπεζας οπου εχουν προιον και να πουν ανοιχτα το προβλημα τουςΛυσεις υπαρχουν μην αφηνουμε τον φοβο και την ντροπη που νιωθουμε να μας τρωει τον χρονο που θα μπορουσε να ειναι κατα καποιο τροπο συμμαχος μας....

Προσωπικα αφησα πολυ χρονο να περασει και γιαυτο μπηκα στις εν λογο “ρυθμησεις” με αποτελεσμα να μενω με 100 ευρω το μηνα στην τσεπη..Βεβαια εαν δεν δεχομουν να μπω θα επρεπε να πληρωσω ωστε να ενημερωσω τους λογαριασμους μου περι τα 3500 ευρω και θα επρεπε να δινω γυρω στα 1200 το μηνα για να μην αντιμετωπιζω προβλημα.....και να ειμαι ενημερος!
Αυτα ειχα να σας αναφερω και εγω ως προσωπικη εμπειρια ειμαι στην διαθεση σας για καθε απορια....

Βασικα μην αγχονεστε δειτε το λιγο χαλαρα δεν βγαζουν πουθενα ουτε οι αυπνιες ουτε οι κρισεις πανικου...κακο στον εαυτο μας κανουμε και μαλιστα μεγαλυτερο απο το οικονομικο αδιεξοδο που πολλοι εχουμε περιελθει....

Οποτε σας προτεινω αυτην την λυση ως την τελευταια που μπορει να εχετε....μεχρι να δουμε το τι θα κανει η νεα κυβερηση με τον νομο περι χαλαρωσης του τειρεσια και της διαγραφης ενα μερους των χρεων.Προσωπικα πολυ φοβαμαι πως δεν θα γινουν πολλα.....ειδομεν ομως κανεις δεν ξερει

Ευχαριστω

xavidis
05-10-09, 22:29
Καλα, ετσι και καλουσαν εμενα θα ετρωγαν τοσο βρισιμο που θα τους περισσευε και για τα εγγονια τους:biggrin:

RZV 75
19-10-09, 19:46
Γεια σα παιδια , βρικα την συζητηση ψαχνοντασ για το ιδιο θεμα
Εγω εχω αποφασισει να μην ξαναπλυρονο τιποτα στησ τραπεζεσ επιδι δεν το βγαζω περα . Απο οτι εχω βρει μεχρι τωρα - και πολα στο forum GREEKLAW- δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα εαν δεν εχεισ τιποτα στο ονομα σου . εχω φτασει στο σημειο να μου στελνοθν χαρτι με την ακυροση του δανειο , και σηντομα θα λαβω και εξοδικο μαλλον. Φυλακη δεν σε βαζουν , οποτε ειναι καλα . Λενε οτι για 20 χρονια εισαι μαυρισμενοσ και το καλω ειναι να συκοσεισ το τηλεφονω για να μην παρουν αλλου. εαν το συκονεισ και μιλασ μαζι τουσ δεν περνουναι αλλου. Τουσ λεω οτι δεν εχω αλλα θα προσπατιοσο να βρω να τουσ δοσω. Μου λενε οτι ειναι 800 αφτα που εχουν λιξει και τουσ λεω οτι αποκλιεται να θα βρω- σιμβιβαζομαστε για κανα 200-αρι και μου λενε να παω αυριο -παλι τουσ λεω οτι δεν γινετε και το τραβαο 2-3 μερεσ , και ξανα απο την αρχη. Ειανι δυσκολο βεβαια αλλα δεν μπορω να πλυροσο . Φτεω που εχω παρει δανεια αλλα φτει και η τραπεζα που μου εδοσε χωρισ να εχω τιποτα στο ονομα μου και ειμαι και αλοδαποσ . Φανταστιται οτι χροσταγα στην ιδια τραπεζα(ετνικη) δοσεισ τον 500 ε ( 200+300) και ζητισα δανειο -τηλεφονικα οχι γραφειο- τον 140 τον μηνα με μισθο 740 !!!!!! και σε 3 ωρεσ πηρα το Ο.Κ. εαν ειναι δυνατον ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ πιοσ φτει ερωτω ?!?!?






























920

voger
19-10-09, 20:10
1. Πάρε καινούριο πληκτρολόγιο γιατί αυτό που έχεις δεν έχει τελικό ς.
2. Βάλε Firefox
3. Βάλε αυτό το addon https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3451 Εγώ το έχω και κάνει θαύματα.


Έτσι να είσαι σίγουρος ότι θα σε διαβάζουν στα forum.

Σοβαρά τώρα φαίνεται ότι το μήνυμα σου έχει κάτι ενδιαφέρον να πει αλλά δυστυχώς έτσι που είναι γραμμένο δεν διαβάζετε.

(Για κοίτα που και εγώ ο πλέων ανορθόγραφος δεν μπορώ να βγάλω άκρη σε ανορθόγραφο κείμενο :lol:)

georgef1
20-10-09, 09:13
Γεια σα παιδια , βρικα την συζητηση ψαχνοντασ για το ιδιο θεμα
Εγω εχω αποφασισει να μην ξαναπλυρονο τιποτα στησ τραπεζεσ επιδι δεν το βγαζω περα . Απο οτι εχω βρει μεχρι τωρα - και πολα στο forum GREEKLAW- δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα εαν δεν εχεισ τιποτα στο ονομα σου . εχω φτασει στο σημειο να μου στελνοθν χαρτι με την ακυροση του δανειο , και σηντομα θα λαβω και εξοδικο μαλλον. Φυλακη δεν σε βαζουν , οποτε ειναι καλα . Λενε οτι για 20 χρονια εισαι μαυρισμενοσ και το καλω ειναι να συκοσεισ το τηλεφονω για να μην παρουν αλλου. εαν το συκονεισ και μιλασ μαζι τουσ δεν περνουναι αλλου. Τουσ λεω οτι δεν εχω αλλα θα προσπατιοσο να βρω να τουσ δοσω. Μου λενε οτι ειναι 800 αφτα που εχουν λιξει και τουσ λεω οτι αποκλιεται να θα βρω- σιμβιβαζομαστε για κανα 200-αρι και μου λενε να παω αυριο -παλι τουσ λεω οτι δεν γινετε και το τραβαο 2-3 μερεσ , και ξανα απο την αρχη. Ειανι δυσκολο βεβαια αλλα δεν μπορω να πλυροσο . Φτεω που εχω παρει δανεια αλλα φτει και η τραπεζα που μου εδοσε χωρισ να εχω τιποτα στο ονομα μου και ειμαι και αλοδαποσ . Φανταστιται οτι χροσταγα στην ιδια τραπεζα(ετνικη) δοσεισ τον 500 ε ( 200+300) και ζητισα δανειο -τηλεφονικα οχι γραφειο- τον 140 τον μηνα με μισθο 740 !!!!!! και σε 3 ωρεσ πηρα το Ο.Κ. εαν ειναι δυνατον ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ πιοσ φτει ερωτω ?!?!?


Για 20 χρόνια από την στιγμή που μπεί το δάνειο σε οριστική καθυστέρηση και εν συνεχεία εκδοθεί η διαταγή πληρωμής δεν μπορείς να αγοράσεις ακίνητο στο όνομά σου ούτε να κληρονομήσεις τίποτα γιατί θα στο βγάλουν αμέσως στο σφυρί...Επίσης δεν μπορείς να αγοράσεις τίποτα με δόσεις αλλά μόνο με μετρητά....

RZV 75
20-10-09, 16:20
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1730544

fwteini
26-10-09, 18:54
Καλησπέρα παιδιά, βλέπω είμαστε πολλοί ε; Κι εγώ σας βρήκα σε μια από τις αναζητήσεις μου, και ναι, έχω μεγάλο πρόβλημα με τις εισπρακτικές εταιρίες...Αλλά όχι για δικά μου χρέη! Κι εδώ θα ήθελα τη βοήθεια σας. Τον Ιούνιο είχα κάνει μια αίτηση για δάνειο στη eurobank, που απορρίφθηκε εντέλει, ΑΛΛΑ τα προσωπικά μου δεδομένα (βλ. τηλέφωνο εργασίας/κινητό/οικείας) έχουν χρησιμοποιηθεί από την τράπεζα και τώρα εδώ και 3 εβδομάδες περίπου δέχομαι καθημερινά άπειρα ά-πει-ρα τηλεφωνήματα (σίγουρα ξεπερνούν τα 40), που μου ζητάνε τον πατέρα μου. Ο οποίος πατέρας, ναι, τους χρωστάει χρήματα αλλά δεν τους έχει δώσει αυτά τα τηλέφωνα, γιατί απλά όταν είχε πάρει το συγκεκριμένο δάνειο, εγώ πήγαινα ακόμα στο σχολείο και φυσικά αυτά τα τηλέφωνα δεν υπήρχαν! Αυτοί, βέβαια, επιμένουν πως ο ίδιος ο πατέρας μου έχει δηλώσει αυτά τα τηλέφωνα για να επικοινωνούν όταν δε βρίσκουν τον ίδιο. Ψεύτες...
Δεν έχω καθόλου γνώσεις νομικής, και δεν ξέρω αν αυτό που έχει γίνει είναι νόμιμο ή όχι. Δηλαδή, αυτό που έκανε η τράπεζα με τα δεδομένα μου. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κινηθώ νομικά, αλλά δε ξέρω ούτε από πού να αρχίσω, ούτε πόσο θα κοστίσει, και κυρίως δε ξέρω με τί έχω να κάνω. Γιατί εγώ είμαι μια απλή αστή και πάω να τα βάλω με μια εταιρία μεγαθήριο. Τί λέτε εσείς; Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη παιδιά, περιμένω εναγωνίως. Ευχαριστώ πολύ :)

ariadgr
26-10-09, 18:59
Καλησπέρα παιδιά, βλέπω είμαστε πολλοί ε; Κι εγώ σας βρήκα σε μια από τις αναζητήσεις μου, και ναι, έχω μεγάλο πρόβλημα με τις εισπρακτικές εταιρίες...Αλλά όχι για δικά μου χρέη! Κι εδώ θα ήθελα τη βοήθεια σας. Τον Ιούνιο είχα κάνει μια αίτηση για δάνειο στη eurobank, που απορρίφθηκε εντέλει, ΑΛΛΑ τα προσωπικά μου δεδομένα (βλ. τηλέφωνο εργασίας/κινητό/οικείας) έχουν χρησιμοποιηθεί από την τράπεζα και τώρα εδώ και 3 εβδομάδες περίπου δέχομαι καθημερινά άπειρα ά-πει-ρα τηλεφωνήματα (σίγουρα ξεπερνούν τα 40), που μου ζητάνε τον πατέρα μου. Ο οποίος πατέρας, ναι, τους χρωστάει χρήματα αλλά δεν τους έχει δώσει αυτά τα τηλέφωνα, γιατί απλά όταν είχε πάρει το συγκεκριμένο δάνειο, εγώ πήγαινα ακόμα στο σχολείο και φυσικά αυτά τα τηλέφωνα δεν υπήρχαν! Αυτοί, βέβαια, επιμένουν πως ο ίδιος ο πατέρας μου έχει δηλώσει αυτά τα τηλέφωνα για να επικοινωνούν όταν δε βρίσκουν τον ίδιο. Ψεύτες...
Δεν έχω καθόλου γνώσεις νομικής, και δεν ξέρω αν αυτό που έχει γίνει είναι νόμιμο ή όχι. Δηλαδή, αυτό που έκανε η τράπεζα με τα δεδομένα μου. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κινηθώ νομικά, αλλά δε ξέρω ούτε από πού να αρχίσω, ούτε πόσο θα κοστίσει, και κυρίως δε ξέρω με τί έχω να κάνω. Γιατί εγώ είμαι μια απλή αστή και πάω να τα βάλω με μια εταιρία μεγαθήριο. Τί λέτε εσείς; Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη παιδιά, περιμένω εναγωνίως. Ευχαριστώ πολύ :)

Σύμφωνα με το νόμο έχεις δικαίωμα να ζητήσεις τη διαγραφή των προσωπικών σου δεδομένων από το αρχείο οποιασδήποτε εταιρίας/υπηρεσίας.

Στείλε μια επιστολή στον Τραπεζικό Μεσολαβητή (http://www.bank-invest-omb.gr/diadikasies.html) ενημερώνοντας ακριβώς για το παραπάνω που περιγράφεις ότι συμβαίνει, και ζητώντας
α) να πάψουν άμεσα τα τηλέφωνα από την τράπεζα για το δάνειο αυτό που δεν σε αφορά
β) να διαγραφούν όλα τα προσωπικά σου δεδομένα από τα αρχεία της τράπεζας.

voger
26-10-09, 19:06
Και αν δεν σε ικανοποιήσει η απάντηση που θα σου δώσουν καρφί στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων με αντίγραφο της επιστολής που έστειλες και της απάντησης που θα λάβεις.

hammered
26-10-09, 19:22
Δεν έχω καθόλου γνώσεις νομικής, και δεν ξέρω αν αυτό που έχει γίνει είναι νόμιμο ή όχι. Δηλαδή, αυτό που έκανε η τράπεζα με τα δεδομένα μου. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κινηθώ νομικά, αλλά δε ξέρω ούτε από πού να αρχίσω, ούτε πόσο θα κοστίσει, και κυρίως δε ξέρω με τί έχω να κάνω. Γιατί εγώ είμαι μια απλή αστή και πάω να τα βάλω με μια εταιρία μεγαθήριο. Τί λέτε εσείς; Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη παιδιά, περιμένω εναγωνίως. Ευχαριστώ πολύ :)

Για αυτό υπάρχουν και οι δικηγόροι. KAI για νομικές συμβουλές. Οκ, υπάρχει η εικόνα ότι ειμαστε αλήτες και αιμοδιψείς αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα. Όταν έχεις πρόβλημα καλείς τον ειδικό. Εδώ το πρόβλημα είναι νομικό, άρα πας σε δικηγόρο.

fwteini
26-10-09, 21:10
Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις, πραγματικά είναι μεγάλη βοήθεια. Όντως θέλω να πάω σε δικηγόρο, και Hammered σε αντίθεση με αυτά που λες τους νομικούς τους έχω σε μεγάλη υπόληψη. Οι μόνοι λόγοι που δεν το έπραξα έως τώρα είναι αυτοί που προανέφερα, συν το ότι δεν είμαι απολύτως βεβαία για το πού πρέπει να πάω γιατί μέχρι στιγμής ξέρω μόνο έναν δικηγόρο που ασχολείται με διαζύγια... Ariadgr ναι θα το κάνω αυτό που λες, αλλά νομίζω καλύτερα να το κάνει ο δικηγόρος αντί εμού. Τι λες;
Επίσης, κλείνοντας, εάν όντως η τράπεζα έχει παραβει τον νόμο θα ήθελα πραγματικά να τους "τρέξω", έτσι για το γαμώτο. Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ

ariadgr
26-10-09, 21:17
Ariadgr ναι θα το κάνω αυτό που λες, αλλά νομίζω καλύτερα να το κάνει ο δικηγόρος αντί εμού. Τι λες;

Εαν δεν σε πειράζει ότι θα πρέπει να πληρώσεις την αμοιβή του δικηγόρου, φυσικά και μπορείς να απευθυνθείς σε αυτόν.

Η επιστολή σου στον τραπεζικό μεσολαβητή είναι ανέξοδη.


Επίσης, κλείνοντας, εάν όντως η τράπεζα έχει παραβει τον νόμο θα ήθελα πραγματικά να τους "τρέξω", έτσι για το γαμώτο.

Μην περιμένεις δικαίωση με την έννοια της χρηματικής αποζημίωσης επειδή σε ενόχλησαν στο τηλέφωνο.
Το περισσότερο που μπορείς να κερδίσεις από αυτή την ιστορία είναι να πάψουν να σε ενοχλούν.
Γι'αυτό και δε νομίζω ότι ο δικηγόρος θα σου προσφέρει κατ'αρχήν κάτι περισσότερο από τον τραπεζικό μεσολαβητή.

fwteini
26-10-09, 22:07
Όχι δεν είναι τα χρήματα ο λόγος, δεν είμαι τόσο ανόητη ώστε να ελπίσω σε χρηματική αποζημίωση. Ξέρεις, έχω θορυβηθεί τόσο πολύ, ακόμα και όταν είμαι στη δουλειά αναγκάζομαι να διαπληκτίζομαι μπροστά στους ασθενείς μου, και μου έχει κοστίσει ψυχικά όλο αυτό.
Για διασυρμό μιλάω, για να μάθουμε τί είναι οι τράπεζες. Για να ελπίσω πως παρόλο που είναι κολοσσός, η δικαιοσύνη θα είναι όντως δίκαιη. Και γιατί στο κάτω κάτω ποιοι είναι αυτοί που με ταράζουν τόσο και δε θα τιμωρηθούν;; Το να τους βρίσω στο τηλέφωνο είναι το πιο εύκολο, αλλά το έκανα και δεν πιάνει. Φυσικά.

hammered
26-10-09, 22:50
Ξέρεις, έχω θορυβηθεί τόσο πολύ, ακόμα και όταν είμαι στη δουλειά αναγκάζομαι να διαπληκτίζομαι μπροστά στους ασθενείς μου, και μου έχει κοστίσει ψυχικά όλο αυτό.

Εαν ο δικηγόρος σου μπορέσει να αποδείξει ότι έχασες πελάτες(άρα χρήματα) από την παράνομη συμπεριφορά τους τότε δικαιούσαι αποζημίωσης από αδικοπραξία για την ζημία που υπέστης(χαμένη πελατεία). Αν βέβαια τα αποδείξει και τα δεχτεί το δικαστήριο. Τώρα για το είδος του δικηγόρου... χμμμ νομίζω αστικολόγο θες. Εγώ δεν έχω εμπειρία ακόμα από πρακτική, μόλις πήρα πτυχίο :p

alwaysalone
26-10-09, 23:02
Εγώ δεν έχω εμπειρία ακόμα από πρακτική, μόλις πήρα πτυχίο :p

Καλή τυχη στη κολαση :twisted::twisted:

http://www.cartoonstock.com/lowres/hsc1536l.jpg

και.. :p

http://www.cartoonstock.com/newscartoons/cartoonists/jdi/lowres/jdin412l.jpg

hammered
26-10-09, 23:56
χαχαχα εγώ και ο kerry king παρέα :D

Kiki999
30-10-09, 08:19
Fwteini, μπορείς να ζητήσεις και γραπτά τη διαγραφή των στοιχείων σου από τα αρχεία τους, αλλά πρακτικά αυτό δεν ξέρω αν σε βοηθήσει, καθώς συνήθως παίρνουν από απόκρυψη ή άγνωστα κινητά και δε μπορείς να αποδείξεις ποιος σε καλεί.

Συμβουλή μου: να είσαι αυστηρή στο τηλέφωνο μαζί τους, πριν αρχίσουν να μιλούν να τους ενημερώσεις ότι οι κλήσεις καταγράφονται και ότι η συνομιλία σας ηχογραφείται και θα χρησιμοποιηθεί για τη νομική τους δίωξη, να ζητήσεις τα πλήρη στοιχεία αυτού που σε καλεί και να επαναλάβεις ότι δε θέλεις να σε ενοχλούν στο τηλέφωνο, είτε τους το έδωσε ο πατέρας σου είτε όχι. Αυτό ίσως πιάσει.

Σε εμένα έκαναν ένα νέο ινδιάνικο: μου έστειλαν εξώδικο, αλλά επειδή δεν ήταν κανείς στο σπίτι να το παραλάβει το έβαλαν στο γραμματοκιβώτιο. Παράλληλα, πήρα μια ειδοποίηση για συστημένο (στη διεύθυνση του σπιτιού μου) από τα ΕΛΤΑ. Το φαντάστηκα ότι είναι από Τράπεζα, και δεν πήγα να το παραλάβω.

Χτες ήρθε μια άλλη ειδοποίηση για συστημένο, σε μια διεύθυνση που δεν την ξέρει κανείς, ούτε η οικογένειά μου: είναι ένα υποκατάστημα της εταιρείας που δουλεύω, στο οποίο βρίσκομαι μερικές ώρες την εβδομάδα. Τη διεύθυνση αυτή τη χρησιμοποιώ ως αλληλογραφίας μόνο σε μία περίπτωση: όταν -μια δυο φορές το χρόνο- τύχει να αγοράσω κάτι από το Amazon για τη δουλειά.

Πήγα λοιπόν στα ΕΛΤΑ με τη δεύτερη ειδοποίηση, και μου παρέδωσαν φάκελο (από δικαστικό επιμελητή, με το εξώδικο) που είχε πάνω τη διεύθυνση του σπιτιού μου! Όταν ρώτησα τον υπάλληλο πώς γίνεται αυτό, δηλαδή πού βρέθηκε η διεύθυνση που έγραφε η ειδοποίηση, δεν ήξερε να μου απαντήσει και μου είπε ότι έγινε μάλλον λάθος στην αντιγραφή! Μιλάμε βέβαια για διαφορετική οδό και διαφορετικό αριθμό!

prodromosfan
30-10-09, 09:52
ελπίζω μόλις το ειδες το φακελο να μην τον παρέλαβες.

hammered
30-10-09, 14:51
Δεν έχει σχέση η μη παραλαβή. Και μόνο ότι η ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ έφτασε στο σπίτι σου τότε θεωρείται πλασματικά ότι έλαβες γνώση της. Διαφορετικά θα ήταν πανεύκολο ο καθένας να δηλώνει "δεν με ειδοποιήσες" με τέτοια τεχνάσματα.

Kiki999
30-10-09, 23:14
Δεν τον παρέλαβα τον φάκελο, αν και η δικηγόρος που συμβουλεύτηκα μου είπε ότι δεν έχει διαφορά είτε παραλαμβάνεις τα εξώδικα είτε όχι.

Το περιστατικό το ανέφερα γιατί είναι προφανές ότι τη διεύθυνση αυτή στην οποία πήρα το δεύτερο ειδοποιητήριο την "αλίευσαν" μέσα από τα ΕΛΤΑ, άρα υπάρχει μηχανισμός γι' αυτό.

Kiki999
06-11-09, 00:57
Έχω μια ερώτηση:

Στα τελευταία τηλεφωνήματα, απειλούν τη μητέρα μου ότι θα έρθει δικαστικός επιμελητής και θα κατάσχει ό,τι βρει μέσα στο σπίτι της. Η διεύθυνση που έχουν για εμένα οι τράπεζες είναι των γονιών μου, αλλά αφ' ενός έχω φύγει από εκεί εδώ και 5 μήνες, αφ' ετέρου το σπίτι (και ό,τι περιέχει) είναι δικό τους.
Έχει από το νόμο δικαίωμα η τράπεζα να εισβάλλει σε σπίτι τρίτου και να το κάνει αυτό?:(

Lord Basil
06-11-09, 02:03
Έχω μια ερώτηση:

Στα τελευταία τηλεφωνήματα, απειλούν τη μητέρα μου ότι θα έρθει δικαστικός επιμελητής και θα κατάσχει ό,τι βρει μέσα στο σπίτι της. Η διεύθυνση που έχουν για εμένα οι τράπεζες είναι των γονιών μου, αλλά αφ' ενός έχω φύγει από εκεί εδώ και 5 μήνες, αφ' ετέρου το σπίτι (και ό,τι περιέχει) είναι δικό τους.
Έχει από το νόμο δικαίωμα η τράπεζα να εισβάλλει σε σπίτι τρίτου και να το κάνει αυτό?:(

δεν μπορουν αν δεν εχεις κανενα καταχωρημενο περιουσιακο δικαιωμα εκει ( κληρονομια , υψηλη κυριοτητα , επικαρπια κ.λ.π. ). ησυχασε και ησυχασε τους γονιους σου αν το ξερουν.

αν τολμησουν πεστους να παρουν κατευθειαν την αστυνομια. αν εχουν μονο αυτην την διευθυνση , παιξανε και χασανε ;)

hammered
06-11-09, 03:49
δεν μπορουν αν δεν εχεις κανενα καταχωρημενο περιουσιακο δικαιωμα εκει ( κληρονομια , υψηλη κυριοτητα , επικαρπια κ.λ.π. ). ησυχασε και ησυχασε τους γονιους σου αν το ξερουν.

LOL
sorry δεν θέλω να σε προσβάλλω απλά μου είναι αστείο όταν βλέπω πως αντιλαμβάνονται τρίτοι διάφορους νομικούς όρους.

ψιλή κυριότητα. το αντίθετο είναι πλήρης κυριότητα.

@Kiki καταρχήν για τέτοια σοβαρά θέματα δεν παίρνουμε ως σίγουρες τις τυχαίες γνώμες αγνώστων στο Internet. Δεύτερον λένε π@π@ριές αυτοί για να σε φοβίσουν. Ειδικά η μάνα σου ίσως μπορεί να ζητήσει και αποζημίωση για την σύγχυση της αυτή. Πέρα από αυτό στο σπίτι δεν μπορούν να επιβάλλουν κατάσχεση αφού δεν είναι στο δικό σου όνομα. Επίσης στα κινητά του μέρη, ως κύριος τεκμαίρεται ο νομέας τους, άρα πάλι δεν μπορούν να επιβάλλουν κατάσχεση. Και αν το κάνουν αυτό με μια ανακοπή(ένδικο μέσο) ανατρέπεται.(θα πρέπει να έχουν συννενοημένο δικ.επιμελητή για να γίνει κάτι τέτοιο).

Kiki999
06-11-09, 09:23
Hammered, βέβαια θα ρωτήσω δικηγόρο, όμως ο δικηγόρος θα μου απαντήσει τι ορίζει ο νόμος. Η πρακτική δυστυχώς συχνά είναι διαφορετική.
Νομίζω κι εσύ στην απάντησή σου αυτό λες, ότι αν και κατά το νόμο κύριος των κινητών μερών ενός σπιτιού τεκμαίρεται ο νομέας τους, μπορεί και να το κάνουν. Τι εννοείς να έχουν συνεννοημένο δικαστικό επιμελητή? υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να είναι οι γονείς μου προετοιμασμένοι για μια τέτοια περίπτωση?
Όπως καταλαβαίνεις, μιλάμε για συνήθη οικοσκευή αμελητέας αξίας, άρα το να κατασχεθεί και να τα πάρουν πίσω μετά δικαστικά δε λέει τίποτα, αυτό που με απασχολεί είναι να μη συγχυστούν οι γονείς μου από την εισβολή και τη διαδικασία της κατάσχεσης.

spyrosn
06-11-09, 12:15
... , ψιλή κυριοτητα , ...
123456
με προλάβανε. :)

hammered
06-11-09, 16:36
Hammered, βέβαια θα ρωτήσω δικηγόρο, όμως ο δικηγόρος θα μου απαντήσει τι ορίζει ο νόμος. Η πρακτική δυστυχώς συχνά είναι διαφορετική.
Νομίζω κι εσύ στην απάντησή σου αυτό λες, ότι αν και κατά το νόμο κύριος των κινητών μερών ενός σπιτιού τεκμαίρεται ο νομέας τους, μπορεί και να το κάνουν. Τι εννοείς να έχουν συνεννοημένο δικαστικό επιμελητή? υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να είναι οι γονείς μου προετοιμασμένοι για μια τέτοια περίπτωση?
Όπως καταλαβαίνεις, μιλάμε για συνήθη οικοσκευή αμελητέας αξίας, άρα το να κατασχεθεί και να τα πάρουν πίσω μετά δικαστικά δε λέει τίποτα, αυτό που με απασχολεί είναι να μη συγχυστούν οι γονείς μου από την εισβολή και τη διαδικασία της κατάσχεσης.

Κοίτα εγώ είμαι προς-πρακτική-νομικός, άρα προς το παρόν σου απαντώ με το νόμο καθώς δεν έχω εμπειρια από την πρακτική. Ο δικηγόρος έχει όμως και θα σου απαντήσει ΚΑΙ με βάσει αυτή την εμπειρία(εκτός αν είναι πανάσχετος :p).


αυτό που με απασχολεί είναι να μη συγχυστούν οι γονείς μου από την εισβολή και τη διαδικασία της κατάσχεσης.

Δεν μπορούν να αποτρέψουν την είσοδο δικ. επιμελητή αν αυτός έχει υπόνοιες ότι υπάρχουν κινητά πράγματα της Kiki μέσα. Αλλά αυτό νομίζω είναι απίθανο σενάριο.
Όσο για τις οικοσυσκευές αμελητέας αξίας ούτε αυτές έχει νόημα να κατάσχουν.


ότι αν και κατά το νόμο κύριος των κινητών μερών ενός σπιτιού τεκμαίρεται ο νομέας τους, μπορεί και να το κάνουν

Οι γονείς σου είναι νομείς άρα τεμκαίρονται ως κύριοι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.