PDA

Επιστροφή στο Forum : Εισπρακτικές εταιρίες Τραπεζών: Μέχρι που έχουν φτάσει σε εσας?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12

Kiki999
06-11-09, 20:43
Δεν μπορούν να αποτρέψουν την είσοδο δικ. επιμελητή αν αυτός έχει υπόνοιες ότι υπάρχουν κινητά πράγματα της Kiki μέσα.

Συγγνώμη που σε ζαλίζω, αλλά προσπαθώ να καταλάβω:

Αν μπει στο σπίτι τους ο δικαστικός επιμελητής, βλέποντας π.χ. την τηλεόραση ή τα έπιπλα ή τα βάζα ή τα dvd, πώς είναι σε θέση να γνωρίζει ποιανού είναι? Και αφού οι γονείς μου τεκμαίρονται ως κύριοι του περιεχομένου του σπιτιού τους, μια απλή δήλωσή τους δεν αρκεί για να σταματήσει τη διαδικασία?

Και κάτι άλλο: αυτή η διαδικασία γίνεται μια φορά μόνο για κάθε οφειλή?

hammered
07-11-09, 03:20
Συγγνώμη που σε ζαλίζω, αλλά προσπαθώ να καταλάβω:
Ευχαρίστηση μου, καθώς είναι επανάληψη για μένα :p


Αν μπει στο σπίτι τους ο δικαστικός επιμελητής, βλέποντας π.χ. την τηλεόραση ή τα έπιπλα ή τα βάζα ή τα dvd, πώς είναι σε θέση να γνωρίζει ποιανού είναι? Και αφού οι γονείς μου τεκμαίρονται ως κύριοι του περιεχομένου του σπιτιού τους, μια απλή δήλωσή τους δεν αρκεί για να σταματήσει τη διαδικασία?

Για να εισέλθει σε οικία προς ικανοποίηση οφειλής ΤΡΙΤΟΥ πρέπει να έχει υπόνοιες ότι υπάρχουν πράγματα του τρίτου μέσα στο ακίνητο. Όλα αυτά πριν αποφασίσει να μπει. Τυπικά, από όσο ξέρω, οι γονείς σου είναι αρκετό να πουν ότι είναι δικό τους το σπίτι και τα κινητά που βρίσκονται μέσα και ότι εσύ έχεις μετακομίσει Χ καιρό. Η άλλη πλευρά πρέπει να πείσει έπειτα(με αποδείξεις) τον δικ.επιμελητή ότι υπάρχουν δικά σου πράγματα μέσα.


Και κάτι άλλο: αυτή η διαδικασία γίνεται μια φορά μόνο για κάθε οφειλή?

Θεωρητικά γίνεται όσες φορές χρειάζεται για να καλυφθεί το ποσό της οφειλής.(+ εξοδα διαδικασίας αναγκαστικής εκτέλεσης). Πρακτικά γίνεται εφόσον υπάρχουν πράγματα αξίας(κινητά/ακίνητα) δικά σου. (τα χρήματα θεωρούνται κινητά).

Αυτά...

ioannis1974
09-11-09, 17:43
Μια και μιλαμε για εξωδικα, εγω ελαβα ενα φακελο στις 5/11 μονο με το ονομα μου(απλα πεταμενο κατω απο τη κεντρικη εισοδη της πολυκατοικιας),
περιειχε μια επιστολη απο τη citibank που προειδοπηουσε οτι επικειται καταγγελια του δανειου(14000 υπολοιπο) και ειχε σφραγιδα δικαστικου επιμελητη και σημερα 9/11 ελαβα μια συστημενη επιστολη απο απο εναν αλλο επιμελιτη που ελεγε οτι υπαρχει εξωδικο κατατεθημενο στο αστυνομικο τμημα,πηγα και δεν υπηρχε τιποτα,τωρα τι κανουν?ουτε ξερουν ισως οι επιμελητες για κερδος παει νομιζω 50 ευρω αμοιβη του επιμελητη ανα εξωδικο!!
Παντος σε γενικες γραμμες μου εκανε μεγαλη εντυπωση οτι τα τηλεφωνα ειναι πολυ αραια εχω φτασει στην τριμηνη καθηστερηση , και σε 10 μερες παω 4 μηνες, και ελαβα πολυ λιγα τηλεφωνηματα και μαλιστα κανα-δυο στην αρχη απο εισπρακτικες και μετα απο τα κεντικα της citibank μονο!!!
Για τις πιστωτικες της citibank με παιρνουν εισπρακτικες αλλα πολυ αραια κανα-δυο φορες και εχω φτασει και εκει στο διμηνο σχεδον.
Περιεργα πραγματα!!!

Kiki999
11-11-09, 20:06
Διάβασα ότι είναι πάρα πολλοί οι δανειολήπτες που, από το καλοκαίρι που πρωτοακούστηκε ότι θα ψηφιστεί ο νόμος για τη ρύθμιση οφειλών, σταμάτησαν να πληρώνουν γιατί πιστεύουν ότι μέσω του νόμου αυτού θα πετύχουν να μειώσουν κατά πολύ τις οφειλές τους! αν είναι αλήθεια αυτό, τους λυπάμαι προκαταβολικά..... :(

Επίσης διάβασα ότι είναι τόσες πλέον οι καθυστερημένες οφειλές, που οι τράπεζες και οι εισπρακτικές δεν προφταίνουν να τηλεφωνούν σε όλους. Προφανώς λοιπόν Ioannis1974 κάνουν μια επιλογή ανάλογα με το ύψος της οφειλής, το διάστημα καθυστέρησης κλπ, και εσύ δεν πληρείς ακόμη τα κριτήρια ;).

RZV 75
12-11-09, 10:40
Τωρα εχουν αλλαχει σηστημα . σου λενε γυα διακανονισμοσ(πριν δεν το δεχοταναι) τοθσ λεσ ναι προχοραμε . θα μπορω να σα δοσω 50 ευρω το μηνα , σε περνουν σε 2 μερεσ και σου λενε οτι εγρητικε η αιτιση και η δοση ειναι 50 το μηνα για 2 χρονια και μετα 98 για 13 χρωνια -ολλα αυτα για χρεωσ 5000 στην πιστοτικη. σου εγγρινουν διακανονισμοσ να μην μπορεισ να πασ στην πτοχευση.:rtfm:

amoydar
12-11-09, 11:03
Διάβασα ότι είναι πάρα πολλοί οι δανειολήπτες που, από το καλοκαίρι που πρωτοακούστηκε ότι θα ψηφιστεί ο νόμος για τη ρύθμιση οφειλών, σταμάτησαν να πληρώνουν γιατί πιστεύουν ότι μέσω του νόμου αυτού θα πετύχουν να μειώσουν κατά πολύ τις οφειλές τους! αν είναι αλήθεια αυτό, τους λυπάμαι προκαταβολικά..... :(

Επίσης διάβασα ότι είναι τόσες πλέον οι καθυστερημένες οφειλές, που οι τράπεζες και οι εισπρακτικές δεν προφταίνουν να τηλεφωνούν σε όλους. Προφανώς λοιπόν Ioannis1974 κάνουν μια επιλογή ανάλογα με το ύψος της οφειλής, το διάστημα καθυστέρησης κλπ, και εσύ δεν πληρείς ακόμη τα κριτήρια ;).

Γιατί λυπάσαι δλδ δε κατάλαβα? Ας μην τους δάνειζαν οι τράπεζες , αφού τους δάνεισαν πήραν και το ανάλογο ρίσκο. Και πριν μπορούσε κάποιος δικαστικά να γλυτώσει μεγάλο μέρος της οφειλής του αν αποδείκνυει ότι αδυνάτουσε να αποπληρώσει.

Και μη νομίζεις ότι οι τράπεζες έχουν να χάσουν από το συγκεκριμένο. Αυτοί που θα χρησιμοποιήσουν το νόμο δεν έχουν κάποια περιουσιακά στοιχεία να δεσμέυσει η τράπεζα άρα και το 10% να πληρώσουν από το 0% που θα έπερνε η τράπεζα πάλι καλά είναι.

3lbereth
12-11-09, 14:37
Τωρα εχουν αλλαχει σηστημα . σου λενε γυα διακανονισμοσ(πριν δεν το δεχοταναι) τοθσ λεσ ναι προχοραμε . θα μπορω να σα δοσω 50 ευρω το μηνα , σε περνουν σε 2 μερεσ και σου λενε οτι εγρητικε η αιτιση και η δοση ειναι 50 το μηνα για 2 χρονια και μετα 98 για 13 χρωνια -ολλα αυτα για χρεωσ 5000 στην πιστοτικη. σου εγγρινουν διακανονισμοσ να μην μπορεισ να πασ στην πτοχευση.:rtfm:

Μάλιστα... έχεις υπολογίσει οτι πληρώνοντας 50 ευρώ το μήνα δε σου φτάνουν 50 χρόνια για να εξοφλήσεις; Το επιτόκιο υπερημερίας στις πιστωτικές είναι σχεδόν 20%, που σημαίνει 1000 ευρώ μόνο για τόκους το χρόνο. Σου κάνουν λοιπόν μια διευκόλυνση για 2 χρόνια μπας και ρεφάρεις λίγο, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσεις να αποπληρώνεις και κεφάλαιο.

Μάλλον amoydar έχεις σχηματίσει την εντύπωση οτι οι τράπεζες είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα ή ανθρωπιστικές οργανώσεις. Παίρνουν λεφτά απο εσένα κι απο εμένα τα επενδύουν κι έτσι έχουν τη δυνατότητα να επαναχρηματοδοτούν εμάς, τις επιχειρήσεις και το κράτος. Επίσης (τί περίεργο...), απασχολούν μερικές χιλιάδες προσωπικό και έχουν τεράστια λειτουργικά έξοδα.
Δεν τους κάνουμε χάρη που τους επιτρέπουμε να μας δανείσουν!!! Αν όλοι παύαμε τις πληρωμές μας με το σκεπτικό "Έλα μωρε, τί έγινε αν χάσει η τράπεζα καμιά 10ριά χιλιάδες ευρώ, απο μένα θα ζήσει;" - θα κατέρρεε το χρηματοπιστωτικό σύστημα.

Ο δανειολήπτης δεν είναι άβουλο ον. Ξέρει τις δυνατότητές του και οφείλει να δανείζεται μέχρι εκεί που φτάνει το χέρι του. Το οτι η τράπεζα του αυξάνει το πιστωτικό όριο στα 8.000 ευρώ, δε σημαίνει οτι πρέπει να το εξαντλήσει! Αδυνατώ να λυπηθώ την κυριούλα που βγαίνει στον Παπαδάκη το πρωί, ανοίγει το πορτοφόλι με τις 22 πιστωτικές κάρτες και κλαίγεται οτι βγάζει 700 ευρώ και της βγάζουν το σπίτι στο σφυρί γιατι χρωστάει 200.000 ευρώ.
Α! και για να επανέλθω στο θέμα των εισπρακτικών, διαφωνώ κάθετα με τα άθλια μέσα που μεταχειρίζονται για να μαζέψουν τα χρέη τους.:nono::evil:

amoydar
12-11-09, 15:10
Μάλιστα... έχεις υπολογίσει οτι πληρώνοντας 50 ευρώ το μήνα δε σου φτάνουν 50 χρόνια για να εξοφλήσεις; Το επιτόκιο υπερημερίας στις πιστωτικές είναι σχεδόν 20%, που σημαίνει 1000 ευρώ μόνο για τόκους το χρόνο. Σου κάνουν λοιπόν μια διευκόλυνση για 2 χρόνια μπας και ρεφάρεις λίγο, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσεις να αποπληρώνεις και κεφάλαιο.

Μάλλον amoydar έχεις σχηματίσει την εντύπωση οτι οι τράπεζες είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα ή ανθρωπιστικές οργανώσεις. Παίρνουν λεφτά απο εσένα κι απο εμένα τα επενδύουν κι έτσι έχουν τη δυνατότητα να επαναχρηματοδοτούν εμάς, τις επιχειρήσεις και το κράτος. Επίσης (τί περίεργο...), απασχολούν μερικές χιλιάδες προσωπικό και έχουν τεράστια λειτουργικά έξοδα.
Δεν τους κάνουμε χάρη που τους επιτρέπουμε να μας δανείσουν!!! Αν όλοι παύαμε τις πληρωμές μας με το σκεπτικό "Έλα μωρε, τί έγινε αν χάσει η τράπεζα καμιά 10ριά χιλιάδες ευρώ, απο μένα θα ζήσει;" - θα κατέρρεε το χρηματοπιστωτικό σύστημα.

Ο δανειολήπτης δεν είναι άβουλο ον. Ξέρει τις δυνατότητές του και οφείλει να δανείζεται μέχρι εκεί που φτάνει το χέρι του. Το οτι η τράπεζα του αυξάνει το πιστωτικό όριο στα 8.000 ευρώ, δε σημαίνει οτι πρέπει να το εξαντλήσει! Αδυνατώ να λυπηθώ την κυριούλα που βγαίνει στον Παπαδάκη το πρωί, ανοίγει το πορτοφόλι με τις 22 πιστωτικές κάρτες και κλαίγεται οτι βγάζει 700 ευρώ και της βγάζουν το σπίτι στο σφυρί γιατι χρωστάει 200.000 ευρώ.
Α! και για να επανέλθω στο θέμα των εισπρακτικών, διαφωνώ κάθετα με τα άθλια μέσα που μεταχειρίζονται για να μαζέψουν τα χρέη τους.:nono::evil:

Μπορείς να έχεις όποια άποψη θες για το τι γνώμη έχω σχηματίσει για τις τράπεζες και είσαι ελέυθερος να νομίζεις ότι τις θεωρώ φιλανθρωπικά ιδρύματα.

Δεν είναι θέμα λύπησης φίλε μου της κυριούλας ή του κυριούλη που βγένει στη ΤV. Εϊναι κοινωνικό το ζήτημα. Και προφανώς δεν μπορώ να δεχτώ τη λογική σου που λέει ας προσέχει ο καθένας μέχρι που δανείζεται γιατί ο "καθένας μας" σε τούτη εδώ τη χώρα δεν έχει την εκπαίδευση που χρειάζεται για να "προσέχει" μεχρι που δανείζεται. Επίσης ο καθένας που τον δανείζει δεν λειτουργεί πλήρως στα πλαίσα της νομιμότητας στο τρόπο που δανείζει αλλά και που προωθεί τα προιόντα του. Αλλά ακόμα και να το δεχτώ αυτό που λες. Πρέπει να σκέφτεσαι πως ο καθένας που βρίσκεται σε καλή οικονομική κατάσταση σήμερα μπορεί αύριο να βρίσκεται ( για διάφορους λόγους ) σε χείριστη. Και μπορεί όντος να έχει αδυναμία αποπληρωμής αποδεδειγμένα για σοβαρούς λόγους ) υγείας κτλ). Εδώ φίλε για μένα διαλέγεις έναν από τους 2 δρόμους. Λες ότι ΟΚ έκανες λάθος και δανείστηκες και πλήρωσε τώρα γιατί έπρεπε να πρόσεχεις επειδή ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται. Και να κάνεις κάτι για αυτούς που όντος έχουν αδυναμία και να δείξεις κοινωνική αλληλεγύη και όχι κοινωνική αναλγησία. Δεν με ανδιαφέρει αν οι τράπεζες είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα η cazino, αλλά με νοιάζει οι τράπεζες να λειτουργούν σύμφωνα με τους νόμους. Και αν ο νόμος λέει να γίνουν φιλανθρωπικά ιδρύματα θα γίνουν.


Και στη τελική σκέψη σου ξαναλέω από έναν δανειολήπτη που δεν έχει πειρουσιακά στοιχεία στο ονομά του η τράπεζα δεν έχει να κερδίσει τίποτα όσο ο ίδιος δεν πληρώνει , αν όμως του δώσει κάποια κίνητρα για να αποπληρώσει το (10% του ποσού Π.Χ) τότε μπορεί και να πάρει κάποιο ποσό πίσω η τράπεζα. Από το τίποτα λοιπόν....

Και αν θες να το δούμε και ακόμα πιο κυνικά θα σου πω πως και οι δανειολήπτες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα και αν μπορούν να γλυτώσουν λεφτά καλά κάνουν και χρησιμοποιούν τη νομοθεσία όπου μπορούν προς όφελος τους. Ας πρόσεχε ο δανειολήπτης αλλά ας πρόσεχε και ο τραπεζίτης τότε.

georgef1
12-11-09, 16:02
Για να φανταστήτε την ανωμαλία του συστήματος θα σας πώ ένα καρατσεκαρισμένο γεγονός......
Δάνεια με ύψος υπόλοιπου κεφαλαίου : 420.000 ευρώ
Πραγματικό Ετήσιο Οικογενειακό εισόδημα : 30.000 ευρώ
Δυστυχώς αφορά πραγματικά ποσά από πολύ γνωστό μου πρόσωπο......καλά αυτός δεν ήξερε τι έκανε....αυτές οι "σοφές" Τράπεζες πως διάολο έδιναν τα δάνεια.....και τώρα βέβαια ζητάνε τα λεφτά τους......:(
Για μένα είναι σαν να δίνεις λεφτά σε έναν ζητιάνο στον δρόμο και μετά να έχεις την απαίτηση να του τα πάρεις πίσω και μάλιστα με τόκο....:down:

RZV 75
12-11-09, 18:29
Για να φανταστήτε την ανωμαλία του συστήματος θα σας πώ ένα καρατσεκαρισμένο γεγονός......
Δάνεια με ύψος υπόλοιπου κεφαλαίου : 420.000 ευρώ
Πραγματικό Ετήσιο Οικογενειακό εισόδημα : 30.000 ευρώ
Δυστυχώς αφορά πραγματικά ποσά από πολύ γνωστό μου πρόσωπο......καλά αυτός δεν ήξερε τι έκανε....αυτές οι "σοφές" Τράπεζες πως διάολο έδιναν τα δάνεια.....και τώρα βέβαια ζητάνε τα λεφτά τους......:(
Για μένα είναι σαν να δίνεις λεφτά σε έναν ζητιάνο στον δρόμο και μετά να έχεις την απαίτηση να του τα πάρεις πίσω και μάλιστα με τόκο....:down:

αυτο που εγινε και με μενα . 10500 εισοδημα και τουσ πλυρονα 500 το μηνα . τουσ ζητησα δανειο και μου δοσανε!!!!!!! με πια δικαιολογια ?????? απο ενα μισθο 740 ε. να τουσ δοσο τα 500 + 140 για το δανειο που μου δοσανε ποιοσ φταει εγο ????? απλα θελαναι να πιασουνε τουσ βονουσ , τορα τι τα πιασουνε ?????

Kiki999
12-11-09, 19:33
Γιατί λυπάσαι δλδ δε κατάλαβα? Ας μην τους δάνειζαν οι τράπεζες , αφού τους δάνεισαν πήραν και το ανάλογο ρίσκο. Και πριν μπορούσε κάποιος δικαστικά να γλυτώσει μεγάλο μέρος της οφειλής του αν αποδείκνυει ότι αδυνάτουσε να αποπληρώσει.
Και μη νομίζεις ότι οι τράπεζες έχουν να χάσουν από το συγκεκριμένο. Αυτοί που θα χρησιμοποιήσουν το νόμο δεν έχουν κάποια περιουσιακά στοιχεία να δεσμέυσει η τράπεζα άρα και το 10% να πληρώσουν από το 0% που θα έπερνε η τράπεζα πάλι καλά είναι.

Δε λυπάμαι τις τράπεζες, λυπάμαι τους οφειλέτες που, μη πληρώνοντας για μεγάλο διάστημα, διογκώνεται η οφειλή τους και θα βρεθούν σε πολύ δύσκολη θέση. Δεν πιστεύω ότι θα παραιτηθούν τόσο εύκολα οι τράπεζες....:sorry:

3lbereth
12-11-09, 22:52
αυτο που εγινε και με μενα . 10500 εισοδημα και τουσ πλυρονα 500 το μηνα . τουσ ζητησα δανειο και μου δοσανε!!!!!!! με πια δικαιολογια ?????? απο ενα μισθο 740 ε. να τουσ δοσο τα 500 + 140 για το δανειο που μου δοσανε ποιοσ φταει εγο ????? απλα θελαναι να πιασουνε τουσ βονουσ , τορα τι τα πιασουνε ?????

:twisted: Εσύ δηλαδή, δεν αναρωτήθηκες καν πώς θα τους πληρώσεις?!?
Ξέρεις οτι βγάζεις 740 το μήνα. Ξέρεις οτι για το δάνειο πρέπει να πληρώσεις 640. Με τα υπόλοιπα 100 πώς θα ζήσεις? Εκτός κι αν έχεις κάποιον να σε συντηρεί.
Μήπως λοιπόν ο "δόλος" ήταν από τη δική σου πλευρά?;)

RZV 75
12-11-09, 23:12
:twisted: Εσύ δηλαδή, δεν αναρωτήθηκες καν πώς θα τους πληρώσεις?!?
Ξέρεις οτι βγάζεις 740 το μήνα. Ξέρεις οτι για το δάνειο πρέπει να πληρώσεις 640. Με τα υπόλοιπα 100 πώς θα ζήσεις? Εκτός κι αν έχεις κάποιον να σε συντηρεί.
Μήπως λοιπόν ο "δόλος" ήταν από τη δική σου πλευρά?;)

εγο τα πηρα για να κανω μαγαζι και δεν πηγε ( οποσ το εχουν πατισει πολλοι) ουτε διακοπεσ πηγα ( εδω και 3 χρονια πηγα ενα 3-μερο) .καλιτερα να μην μου τα δινανε και ειμουνα μια χαρα .
το σιμαντικοτερο ειθανε η τραπεζεσ να κανουν αφτα που κανουν η αλλεσ χωρεσ "δανεια το πολυ 40% του μισθου-το αγραφο ΝΟΜΟ- οχι δεν το κανανε αφτο ποιοσ ειναι ο προτοσ που φταιει ????? εαν τιρουσανε αφτο το πραγμα το κοσμακι θα ηθανε ΟΚ τωρα.
ασ κανανε η τραπεζεσ το σοστο οχι να παρουνε 2-3 τηλ την ημερα " ελατε κυριε να σασ δοσουμε ενα δανειο"...........:cool:

sdikr
12-11-09, 23:19
εγο τα πηρα για να κανω μαγαζι και δεν πηγε ( οποσ το εχουν πατισει πολλοι) ουτε διακοπεσ πηγα ( εδω και 3 χρονια πηγα ενα 3-μερο) .καλιτερα να μην μου τα δινανε και ειμουνα μια χαρα .
το σιμαντικοτερο ειθανε η τραπεζεσ να κανουν αφτα που κανουν η αλλεσ χωρεσ "δανεια το πολυ 40% του μισθου-το αγραφο ΝΟΜΟ- οχι δεν το κανανε αφτο ποιοσ ειναι ο προτοσ που φταιει ????? εαν τιρουσανε αφτο το πραγμα το κοσμακι θα ηθανε ΟΚ τωρα.
ασ κανανε η τραπεζεσ το σοστο οχι να παρουνε 2-3 τηλ την ημερα " ελατε κυριε να σασ δοσουμε ενα δανειο"...........:cool:


Κάτι λέγαν οι παλιοί, την υπογραφή και την βούρτσα προσεχείς που την βάζεις

3lbereth
12-11-09, 23:27
ασ κανανε η τραπεζεσ το σοστο οχι να παρουνε 2-3 τηλ την ημερα " ελατε κυριε να σασ δοσουμε ενα δανειο"...........:cool:

Α! και είπες κι εσύ να μην τους κακοκαρδίσεις...:p

Μου θύμισες το ανέκδοτο με τον Ταρζάν: "Δε φταίω εγώ, η κατσίκα με προκάλεσε..."

prodromosfan
13-11-09, 00:01
ρε παιδια για μισο λεπτό, μη τρελαθουμε και τελείως.

ερχεται σε εσας καποιος και σας λεει "θέλω να μου δανεισεις το χ ποσο) ή λέτε εσείς (λέμε τώρα) "Θα σου δανεισω το ταδε ποσό".
Δεν θα καθησετε να δειτε πρωτα την οικονομική του κατασταση και μετα θα του δωσετε τα λεφτά;

Αυτό που ειπε για να πιασουνε τα μπονους και τα λοιπά ειναι αληθεια. Εννοουσε τα μπονους των καταστημάτων και οχι των golden boys (αυτοι τα παιρνουν έτσι κι αλλιώς). Οι στοχοι του καταστηματος που πρεπει να επιτευχθουν καθε μηνα.

Θα ξεχασουμε παλαιοτερα που δινανε δανεια πο το τηλέφωνο; Απλώς τωρα προσπαθουν να τα παρουν πισω απο το τηλέφωνο.

Για ηρεμια λοιπον που φταίνε οι δανειοληπτες. Δεν μπηκαν δα και στην τραπεζα και με την απειλη οπλου ειπανε δωστε μου δάνειο.

mosaic
13-11-09, 00:22
αυτο που εγινε και με μενα . 10500 εισοδημα και τουσ πλυρονα 500 το μηνα . τουσ ζητησα δανειο και μου δοσανε!!!!!!! με πια δικαιολογια ?????? απο ενα μισθο 740 ε. να τουσ δοσο τα 500 + 140 για το δανειο που μου δοσανε ποιοσ φταει εγο ????? απλα θελαναι να πιασουνε τουσ βονουσ , τορα τι τα πιασουνε ?????

Με συγχωρειτε παιδες αλλα για περιπτώσεις σαν του RZV 75
προσωπική μου άποψη φταίει Η ΤΡΑΠΕΖΑ! ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΕΙ ΔΑΝΕΙΟ

σαν να είναι ζητιάνα και λιγούρα η ΤΡΑΠΕΖΑ και ψάχνει για αδύναμα* θύματα (εννοώντας* για το αν είναι ικανοί για την αποπληρωμή του δανείου)

........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 6 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σωστός ο prodromosfan + :oneup:

maik
13-11-09, 00:43
Υπαρχει ενας νομοθετημενος μαλιστα κανονας, ο οποιος λεει οτι απαγορευεται να δανεισει η τραπεζα σε καποιον οταν η συνολικες δοσεις που πληρωνει ειναι πανω απο το 50% του εισοδηματος του.

Αυτο δεν το ελεγχει καμια τραπεζα. Ολες δανειζουν σε ολους και μετα εχουμε αυτα που εχουμε.

RZV 75
13-11-09, 11:46
τελικα πια ειναι η διαδικασια να ξερουμε τι μασ περιμενη. ερχετε δικαστικοσ επιμελιτησ σπιτι ? με αστυνομικη συνοδια ? εαν το σπιτι( ενοικιαστιριο) δεν ειναι στο ονομα σου , μπορουν να ενοχλισουν ? μετα ειναι δικαστικο το θεμα ? εαν δεν πασ δικαστιριο ? μετα τι συνεβη ? ασ βγει ενασ που ξερει ακριβοσ πια ειναι η διαδικασια που ακολουτουν η τραπεζεσ .... να ξερουμε και εμισ τι να κανουμε

hammered
13-11-09, 13:54
τελικα πια ειναι η διαδικασια να ξερουμε τι μασ περιμενη. ερχετε δικαστικοσ επιμελιτησ σπιτι ? με αστυνομικη συνοδια ? εαν το σπιτι( ενοικιαστιριο) δεν ειναι στο ονομα σου , μπορουν να ενοχλισουν ? μετα ειναι δικαστικο το θεμα ? εαν δεν πασ δικαστιριο ? μετα τι συνεβη ? ασ βγει ενασ που ξερει ακριβοσ πια ειναι η διαδικασια που ακολουτουν η τραπεζεσ .... να ξερουμε και εμισ τι να κανουμε

Για τέτοιες ερωτήσεις ρωτάς δικηγόρο και όχι στο Internet.

Αν δεν πληρώνεις τις οφειλές σου, τότε η τράπεζα κάνει αναγκαστική εκτέλεση.
Η αναγκαστική εκτέλεση γίνεται πάντα με δικαστικό επιμελητή. Η αναγκαστικη εκτέλεση γίνεται όπου υπάρχουν περιουσιακά στοιχεία του οφειλέτη. Τώρα αν έχουν αστυνομική συνοδεία δεν είμαι σίγουρος. Απλά ξέρω ότι χρειάζεται αστυνομικό όταν πρόκειται να κάνει βίαιη είσοδο σε ακίνητο(όταν αρνείται ο ιδιοκτήτης να τον αφήσει να μπει). Η αναγκαστική εκτέλεση είναι δικαστικό θέμα. Μπορούν να ενοχλήσουν στο σπίτι που νοικιάζεις και να κατάσχουν τα κινητά που είναι μέσα σε αυτό(εφόσον είναι δικά σου). Αν δεν πας στο δικαστήριο η απόφαση βγαίνει ερήμην(δλδ χωρίς να έχει ακουστεί η πλευρά σου) εφόσον σου επίδοσαν νομότυπα την αγωγή. Αλλά δεν νομίζω ότι γίνεται δικαστήριο για να βγάλουν εκτελεστό τίτλο οι τράπεζες... τα δάνεια με συμβολαιογραφικά έγγραφα δεν τα χορηγούν;

georgef1
13-11-09, 14:12
Εάν δεν έχεις κάτι στο όνομά σου ,δεν φοβάσαι κάτι άλλο εκτός από την εγγραφή σου στα κατάστιχα του Τειρεσία με ότι σημαίνει αυτό...;)
Εάν όμως υπάρχει τότε τα πράγματα αλλάζουν και η συνήθης διαδικασία είναι να ειδοποιήσουν με εξώδικα μέσω δικαστικού επιμελητή να τους ξοφλήσεις και στην συνέχεια να εκδόσουν διαταγή πληρωμής και στην συνέχεια να προχωρήσουν σε κατάσχεση του ακινήτου εάν η οφειλή είναι πάνω από 20000 ευρώ και το ακίνητο είναι Α κατοικία.Για κάτω από 20000 δεν κάνουν τίποτα (για Α κατοικία μιλάμε) εφόσον ακολουθήσεις την σωστή νομική οδό με τον δικηγόρο σου.....:cool:
Να σημειώσω ότι τα βήματα μέχρι την διαταγή πληρωμής τα ακολουθούν συνήθως οι Τράπεζες έτσι και αλλιώς.....όποια και άν είναι η οφειλή, έχεις δεν έχεις περιουσία....

RZV 75
13-11-09, 17:07
δεν εχω τιποτα στο ονομα μου ενα αυτοκινητο ειχα και το περασα σε αλλο ονομα . τησ κοπελασ μου , με την οποια μενουμε μαζι. το σπιτι εχει ενοικιαστιρο στο ονομα τησ , οποτε λογικα και τα πραγματα απο μεσα ειναι δικα τησ. σκεφτουμε και να αλλαξο σπιτι , τηλεφονω κτλ.

hammered
13-11-09, 17:26
δεν εχω τιποτα στο ονομα μου ενα αυτοκινητο ειχα και το περασα σε αλλο ονομα . τησ κοπελασ μου , με την οποια μενουμε μαζι.

Αυτό το πέρασες εξ αρχής στο όνομα της ή το είχες πρώτα σε σένα και έπειτα το έβαλες στο όνομα της;

Αν είναι το δεύτερο, τότε θεωρητικά μπορούν να κάνουν "διάρρηξη καταδολιευτικής δικαιοπραξίας". Δηλαδή να θεωρείται ότι το περιουσιακό στοιχείο ανήκει σε σένα. Πρέπει να αποδείξουν ότι δεν έχεις άλλα περιουσιακά στοιχεία, ότι το έκανες προς βλάβη τους και ότι η κοπέλα σου ήξερε ότι γίνεται προς βλάβη τους η μεταβίβαση. Αν έχουν περάσει 5 χρόνια όμως από την μεταβίβαση τότε έχει παραγραφεί η αγωγή διάρρηξης. ΠΡΟΣΟΧΗ την παραγραφή πρέπει να την προτείνεις εσύ, δεν λαμβάνεται αυτεπάγγελτα υπόψη.

Όλα αυτα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ. Πρακτικά δεν νομίζω ότι τους συμφέρει να κάνουν αυτό το πράγμα για ένα αυτοκίνητο εκτός αν είναι μεγάλης αξίας :p

Kiki999
13-11-09, 17:46
Λοιπόν...... "ο μισθός είναι ακατάσχετος για χρέη προς ιδιώτες, ανεξαρτήτως του ύψους του, ακόμη και όταν πληρώνεται μέσω τραπεζικού λογαριασμού, υπό την προϋπόθεση ότι το υπόλοιπο του λογαριασμού αυτού την επόμενη μέρα της μισθοδοσίας δεν είναι μεγαλύτερο από το μισθό"......έτσι δε λέει το άρθρο 3 του νόμου 3714 του 2008?

Guess again......

........ σήμερα, ημέρα μισθοδοσίας, πήγα πρωϊ πρωϊ στην τράπεζα να πάρω το μισθό μου, και διαπίστωσα ότι έλειπαν τα 2/3. Ο υπάλληλος μου είπε ότι την "ανάληψη" την έκανε το τμήμα που ασχολείται με τις καθυστερημένες οφειλές. Στην ερώτησή μου -τόσο προς τον υπάλληλο όσο και προς τον διευθυντή- εάν γνωρίζουν ότι η κατάσχεση μισθού είναι παράνομη, κατέβασαν το κεφάλι, δήλωσαν αναρμόδιοι και μου σύστησαν να τηλεφωνήσω στο αρμόδιο τμήμα.....:whistle:

hammered
13-11-09, 17:52
Λοιπόν...... "ο μισθός είναι ακατάσχετος για χρέη προς ιδιώτες, ανεξαρτήτως του ύψους του, ακόμη και όταν πληρώνεται μέσω τραπεζικού λογαριασμού, υπό την προϋπόθεση ότι το υπόλοιπο του λογαριασμού αυτού την επόμενη μέρα της μισθοδοσίας δεν είναι μεγαλύτερο από το μισθό"......έτσι δε λέει το άρθρο 3 του νόμου 3714 του 2008?

Guess again......

........ σήμερα, ημέρα μισθοδοσίας, πήγα πρωϊ πρωϊ στην τράπεζα να πάρω το μισθό μου, και διαπίστωσα ότι έλειπαν τα 2/3. Ο υπάλληλος μου είπε ότι την "ανάληψη" την έκανε το τμήμα που ασχολείται με τις καθυστερημένες οφειλές. Στην ερώτησή μου -τόσο προς τον υπάλληλο όσο και προς τον διευθυντή- εάν γνωρίζουν ότι η κατάσχεση μισθού είναι παράνομη, κατέβασαν το κεφάλι, δήλωσαν αναρμόδιοι και μου σύστησαν να τηλεφωνήσω στο αρμόδιο τμήμα.....:whistle:

Το νόμο δεν τον έχω πρόχειρο. Αν όντως έτσι είναι όπως τα λες ΚΑΙ δεν έχει εξαιρέσεις τότε αμέσως σε δικηγόρο για εξώδικο(+αποζημίωση). Μην περιμένεις και πολλά από το τμήμα εξυπηρέτησης μπαλάκι θα το κάνουν το θέμα....

RZV 75
13-11-09, 18:28
και ποσ θα το αποδειχουν αυτο οτι το εκανα επιτιδεσ . πωσ μπορουν να τησ παρουν το αφτοκινητο εαν ειναι στο ονομα τησ. δεν ειμαστε παντρεμενοι . η καλιτερα ειναι να το πουλισει και να παρουνε αλλο εξαρχησ στο ονομα τησ ? και δεν θα πιασουν πανο απο 5 χιλ και αν

prodromosfan
13-11-09, 19:08
και προς θεού σταματα να πληρωνεσαι απο αυτη την τραπεζα.

voger
13-11-09, 19:23
και προς θεού σταματα να πληρωνεσαι απο αυτη την τραπεζα.

Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο. Ξέρεις πόσες φορές όταν κάνω την προσευχή μου, πριν κοιμηθώ, έχω ζητήσει από τον καλό Θεούλη να αλλάξει η εταιρία και να μας πληρώνει σε σοβαρή τράπεζα;

hammered
13-11-09, 19:59
και ποσ θα το αποδειχουν αυτο οτι το εκανα επιτιδεσ . πωσ μπορουν να τησ παρουν το αφτοκινητο εαν ειναι στο ονομα τησ. δεν ειμαστε παντρεμενοι . η καλιτερα ειναι να το πουλισει και να παρουνε αλλο εξαρχησ στο ονομα τησ ? και δεν θα πιασουν πανο απο 5 χιλ και αν

για 5000 δεν νομιζω οτι αξιζει η διαδικασια με δικαστηριο... αν φτάσει σε αυτό δικηγόρο αναγκαστικά τότε...

RZV 75
13-11-09, 20:24
εχετε ιδεεα ποσο παιρνουνε η δικηγοροι? παιρνουν ξεχοριστα για καθε δανειο η ενα ποσο για ολα ?

Kiki999
13-11-09, 20:26
και προς θεού σταματα να πληρωνεσαι απο αυτη την τραπεζα.

Αν ήταν επιλογή μου, θα το είχα σταματήσει ήδη. Δεν είναι όμως.

Το έψαξα λίγο στο internet, και βρήκα μια ανάλογη υπόθεση πέρισυ το Δεκέμβριο. Οι εργαζόμενοι στο καζίνο Ρίου πήγαν να πάρουν το μισθό τους, και είδαν ότι η τράπεζα είχε κρατήσει μέρος για οφειλές τους. Έκαναν αμέσως ένα περιποιημένο εξώδικο, προς την τράπεζα γι' αυτό που έκανε αλλά και προς το καζίνο, προειδοποιώντας ότι αν δεν αλλάξει τράπεζα μισθοδοσίας θα είναι συνυπεύθυνο για το θέμα. Η τράπεζα το τακτοποίησε άμεσα, η διοίκησή της δήλωσε ότι επρόκειτο για λάθος, και ότι επεβλήθησαν κυρώσεις στον αρμόδιο διευθυντή....:rolleyes:

sdikr
13-11-09, 20:27
Λοιπόν...... "ο μισθός είναι ακατάσχετος για χρέη προς ιδιώτες, ανεξαρτήτως του ύψους του, ακόμη και όταν πληρώνεται μέσω τραπεζικού λογαριασμού, υπό την προϋπόθεση ότι το υπόλοιπο του λογαριασμού αυτού την επόμενη μέρα της μισθοδοσίας δεν είναι μεγαλύτερο από το μισθό"......έτσι δε λέει το άρθρο 3 του νόμου 3714 του 2008?

Guess again......

........ σήμερα, ημέρα μισθοδοσίας, πήγα πρωϊ πρωϊ στην τράπεζα να πάρω το μισθό μου, και διαπίστωσα ότι έλειπαν τα 2/3. Ο υπάλληλος μου είπε ότι την "ανάληψη" την έκανε το τμήμα που ασχολείται με τις καθυστερημένες οφειλές. Στην ερώτησή μου -τόσο προς τον υπάλληλο όσο και προς τον διευθυντή- εάν γνωρίζουν ότι η κατάσχεση μισθού είναι παράνομη, κατέβασαν το κεφάλι, δήλωσαν αναρμόδιοι και μου σύστησαν να τηλεφωνήσω στο αρμόδιο τμήμα.....:whistle:


Ναι αλλά εσύ σε κάποια ψιλά γραμματάκια, υπόγραψες, οτι τους δίνεις άδεια να πάρουν τα χρήματα απο λογαριασμό που έχεις στην τράπεζα ;)

Ακόμα θέλει εξήγηση το ιδιώτες και το τράπεζα

Kiki999
13-11-09, 20:47
Ναι αλλά εσύ σε κάποια ψιλά γραμματάκια, υπόγραψες, οτι τους δίνεις άδεια να πάρουν τα χρήματα απο λογαριασμό που έχεις στην τράπεζα ;)
Ακόμα θέλει εξήγηση το ιδιώτες και το τράπεζα

Σύμφωνα με πρόσφατη (12.11.09) ερμηνεία του νομικού συμβούλου του ΙΝΚΑ, δε νοείται συναίνεση για κατάσχεση μισθού, είτε έχεις υπογράψει είτε όχι, αντίθετα υπό προϋποθέσεις η κατάσχεση αυτή μπορεί να θεωρηθεί ως υπεξαίρεση!

Όταν λέει ο νόμος "ιδιώτες", εννοεί "μη Δημόσιο".

Συμπληρωματικά να πω ότι:

- όταν έβγαλα τις κάρτες, ο λογαριασμός αυτός δεν υπήρχε καν.....
- το ακατάσχετο αφορά το μισθό, ότι κι αν έχω υπογράψει εγώ αφορά το λογαριασμό μισθοδοσίας, δηλαδή αν ο μισθός μου είναι 1.000 ευρώ και ο λογαριασμός έχει υπόλοιπο 1.200, μπορούν να πάρουν τα 200. Το ότι έχουν πρόσβαση στο λογαριασμό που κατατίθεται ο μισθός δε σημαίνει ότι έχουν δικαιώματα επί του μισθού.

sdikr
13-11-09, 21:37
Σύμφωνα με πρόσφατη (12.11.09) ερμηνεία του νομικού συμβούλου του ΙΝΚΑ, δε νοείται συναίνεση για κατάσχεση μισθού, είτε έχεις υπογράψει είτε όχι, αντίθετα υπό προϋποθέσεις η κατάσχεση αυτή μπορεί να θεωρηθεί ως υπεξαίρεση!

Όταν λέει ο νόμος "ιδιώτες", εννοεί "μη Δημόσιο".

Συμπληρωματικά να πω, ότι όταν έβγαλα τις κάρτες, ο λογαριασμός αυτός δεν υπήρχε καν.....


Στο ΙΝΚΑ συνδρόμη έχεις; ή είσαι σαν αυτόν στην τελευταία σελίδα;

prodromosfan
13-11-09, 21:46
Αν ήταν επιλογή μου, θα το είχα σταματήσει ήδη. Δεν είναι όμως.



Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο. Ξέρεις πόσες φορές όταν κάνω την προσευχή μου, πριν κοιμηθώ, έχω ζητήσει από τον καλό Θεούλη να αλλάξει η εταιρία και να μας πληρώνει σε σοβαρή τράπεζα;

μπορεις να το συννενοηθεις με τον προισταμενο του λογιστηρίου.

Kiki999
14-11-09, 09:08
Στο ΙΝΚΑ συνδρόμη έχεις; ή είσαι σαν αυτόν στην τελευταία σελίδα;

Δεν έχω συνδρομή στο ΙΝΚΑ, διάβασα το δελτίο τύπου τους χθες. Ποιος είναι "αυτός στην τελευταία σελίδα"?

RZV 75
14-11-09, 12:00
με συνδρομη στο INKA η στο ΕΚΠΟΙΖΩ μπορουμε να κανουμε κατι ? σε προστατευοτν νομικα η απλα εισαι συνδρομιτησ και σου δινουν συμβουλεσ. ενο εαν μπορουν να παρεχουν δικιγορο με χαμιλοτερο κοστολογιο η κατι τετοιο ?

........Auto merged post: RZV 75 πρόσθεσε 5 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........
βρικα επισησ και αυτο www.daneioliptes.com
ΕΝΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΗΣ ΠΙΣΤΗΣ (Ε.Κ.Α.Π.) ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΟΝ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ-ξερετε κατι ???

georgef1
16-11-09, 09:26
Δεν έχω συνδρομή στο ΙΝΚΑ, διάβασα το δελτίο τύπου τους χθες. Ποιος είναι "αυτός στην τελευταία σελίδα"?

Η τράπεζα που σου κράτησε τον μισθό είναι η γνωστή που φημίζεται για τις "περίεργες" πρακτικές της; :whistle:

nikos73gr
16-11-09, 16:25
Μην ψαρρώνετε. Στην δική μου περίπτωση έγινε καταγγελία δανείου τον Φεβρουάριο για ένα καταναλωτικό δάνειο με υπόλοιπο 10,000 ευρώ. Επικοινώνησε μαζί μου εισπρακτική εταιρεία με όνομα και χωρίς απόκρυψη και συμφωνήσαμε να συνεχίζω να πληρώνω κάθε μήνα κανονικά την δόση 392 ευρώ.
Το Σεπτέμβρη ήρθαν πάλι σε επαφή μαζί μου και μου ζήτησαν να καταβάλλω εφ'άπαξ το μισό ποσό δηλαδή 5000 ευρώ και να ξεμπερδεύω μια και καλή. Τους είπα οτι αυτό δεν γίνεται. Σιγά μην τρέχω να κλαίγομαι σε συγγενείς και φίλους. Δήλωσα οτι θα συνεχίσω να πληρώνω κάθε τέλος του μήνα κανονικά.
Τέλη Οκτώβρη δεν μπόρεσα να πληρώσω, επειδή δεν έχω λεφτά και σήμερα επικοινώνησε μαζί μου υπάλληλος της εταιρείας και με απείλησε οτι αν δεν πληρώσω μέχρι την Τετάρτη θα εκδόσει εναντίον μου διαταγή πληρωμής. Της είπα οτι αυτό που κάνει είναι παράνομο, και διαταγές πληρωμής εκδίδουν μόνο τα ειρηνοδικεία και όχι μέσα σε 2 μέρες και το βούλωσε.
Μην ψαρρώνετε. Πρώτα απο όλα υγεία. Και σημασία έχει να ζείς αξιοπρεπώς, δηλαδή να έχεις πρώτα λεφτά για να φας, να πληρώσεις ΔΕΚΟ και εφορίες. Οτι περισσέψει δώστο για τα χρωστούμενα. Αν δεν έχεις κάτι στο όνομά σου δεν μπορούν να σου κάνουν απολύτως τίποτα.
Έχω 2 φίλους χωρίς κάτι στο όνομά τους που έχουν να πληρώσουν 4 χρόνια και δεν τους κάνανε τίποτα. Πόσο μάλλον σε εμάς που κάτι δίνουμε κάθε μήνα.

........Auto merged post: nikos73gr πρόσθεσε 22 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


με συνδρομη στο INKA η στο ΕΚΠΟΙΖΩ μπορουμε να κανουμε κατι ? σε προστατευοτν νομικα η απλα εισαι συνδρομιτησ και σου δινουν συμβουλεσ. ενο εαν μπορουν να παρεχουν δικιγορο με χαμιλοτερο κοστολογιο η κατι τετοιο ?

........Auto merged post: RZV 75 πρόσθεσε 5 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........
βρικα επισησ και αυτο www.daneioliptes.com
ΕΝΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΗΣ ΠΙΣΤΗΣ (Ε.Κ.Α.Π.) ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΟΝ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ-ξερετε κατι ???

Αφού δεν έχεις κάτι στο όνομά σου μήν φοβάσαι! Δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα! Εφόσον είσαι και αλλοδαπός και δεν έχεις συγγενείς στην ελλάδα να ενοχλούνε τί σκάς?

Kiki999
16-11-09, 19:23
Η τράπεζα που σου κράτησε τον μισθό είναι η γνωστή που φημίζεται για τις "περίεργες" πρακτικές της; :whistle:

Όχι, και αυτό είναι το περίεργο, από τη συγκεκριμένη τράπεζα δεν το περίμενα....

sdikr
16-11-09, 21:07
Δεν έχω συνδρομή στο ΙΝΚΑ, διάβασα το δελτίο τύπου τους χθες. Ποιος είναι "αυτός στην τελευταία σελίδα"?

Έχουν ενά σκιτσάκι, με κάποιον που φωνάζει για την συνδρομή (25 τον χρόνο) και κάποιον άλλον που λεεί πληρώνω τώρα για να υπάρχει το ΙΝΚΑ αύριο


Όχι, και αυτό είναι το περίεργο, από τη συγκεκριμένη τράπεζα δεν το περίμενα....

Σε όλες τις τράπεζες όταν λαμβάνεις δάνειο υπάρχει αυτός ό όρος

emeliss
16-11-09, 21:10
Σε όλες τις τράπεζες όταν λαμβάνεις δάνειο υπάρχει αυτός ό όρος
Σε λογαριασμό μισθοδοσίας ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Κάτι που αρκετές τράπεζες ξεχνούν συχνά και πρέπει να τους θυμίζουν συνεχώς οι τραπεζικοί μεσολαβητές.

Kiki999
16-11-09, 22:48
Σε όλες τις τράπεζες όταν λαμβάνεις δάνειο υπάρχει αυτός ό όρος

Μάλλον αναφέρεσαι στον όρο που λέει ότι η τράπεζα δικαιούται να συμψηφίζει τις οφειλές σου με το υπόλοιπο οποιουδήποτε λογαριασμού τηρείται σε αυτήν.

Το ακατάσχετο όμως αναφέρεται στο μισθό, όχι στο λογαριασμό.

Αν υποθέσουμε ότι ο μισθός είναι 1.000, και ο λογαριασμός έχει υπόλοιπο 1.150, τότε τα 150 μπορούν να κατασχεθούν. Αν ο μισθός είναι 1.000 και το υπόλοιπο είναι 1.000 (όπως είναι η περίπτωσή μου), τότε καλύπτεται από το νόμο και είναι ακατάσχετο.

nikos73gr
17-11-09, 18:39
Μάλλον αναφέρεσαι στον όρο που λέει ότι η τράπεζα δικαιούται να συμψηφίζει τις οφειλές σου με το υπόλοιπο οποιουδήποτε λογαριασμού τηρείται σε αυτήν.

Το ακατάσχετο όμως αναφέρεται στο μισθό, όχι στο λογαριασμό.

Αν υποθέσουμε ότι ο μισθός είναι 1.000, και ο λογαριασμός έχει υπόλοιπο 1.150, τότε τα 150 μπορούν να κατασχεθούν. Αν ο μισθός είναι 1.000 και το υπόλοιπο είναι 1.000 (όπως είναι η περίπτωσή μου), τότε καλύπτεται από το νόμο και είναι ακατάσχετο.

και αν το υπόλοιπο των 150 euro αναφέρεται σε υπόλοιπο της προηγούμενης μισθοδοσίας, του προηγούμενου μήνα? μου φαίνεται επειικώς απαράδεκτο!

Kiki999
17-11-09, 21:37
και αν το υπόλοιπο των 150 euro αναφέρεται σε υπόλοιπο της προηγούμενης μισθοδοσίας, του προηγούμενου μήνα? μου φαίνεται επειικώς απαράδεκτο!

Χωρίς να είμαι νομικός, πιστεύω ότι η ουσία του νόμου είναι ότι δε μπορείς να δηλώνεις ότι δεν έχεις να πληρώσεις τις οφειλές σου ενώ έχεις αποταμιεύσεις.

nikos73gr
17-11-09, 22:02
σωστά, αλλά πιστεύω πως γίνεται κατόπιν δικαστικής απόφασης και όχι έτσι αυθαίρετα.... απαίτησε από την εταιρεία σου να σε πληρώνουν σε άλλη τράπεζα ή να στα δίνουν στο χέρι... και βάση πρώτα με τις βιοτικές σου ανάγκες, εσύ αποφασίζεις τί και πόσο θα πληρώνεις....

Kiki999
18-11-09, 21:09
σωστά, αλλά πιστεύω πως γίνεται κατόπιν δικαστικής απόφασης και όχι έτσι αυθαίρετα.... απαίτησε από την εταιρεία σου να σε πληρώνουν σε άλλη τράπεζα ή να στα δίνουν στο χέρι... και βάση πρώτα με τις βιοτικές σου ανάγκες, εσύ αποφασίζεις τί και πόσο θα πληρώνεις....

Όντως, για κατάσχεση τραπεζικών καταθέσεων χρειάζεται πρώτα να εκδοθεί διαταγή πληρωμής από το Ειρηνοδικείο.

Όπως είναι αυτονόητο, δεν είναι δυνατόν να υπάρξει οποιαδήποτε δικαστική απόφαση για κατάσχεση μισθού, καθώς ο νόμος ορίζει ότι ο μισθός είναι ακατάσχετος, ανεξαρτήτως ύψους.

Το ζήτησα ήδη από την εταιρεία μου να με πληρώνουν στο χέρι..... δε μου απάντησαν ακόμη...... για να δούμε......

nikos73gr
19-11-09, 12:24
επειδή σε βλέπω τρομαγμένη απο όσα έγραψες, σου λέω μην φοβάσαι. εγώ χρώσταγα 40,000 και τώρα πέσανε στα 32,000.
Από τη στιγμή που δηλώνεις φιλοξενούμενη στο σπίτι των γονιών σου δεν πρόκειται να σου κάνουν τίποτα. Προσπάθησε κάθε μήνα να πληρώνεις οτι μπορείς με προτεραιότητα της βιοτικές σου ανάγκες, άλλωστε ο νόμος σε καλύπτει σε αυτό, και προσπάθησε να έρθεις σε διακανονισμό μαζί τους, δεν θα το αρνηθούνε.

georgef1
19-11-09, 13:07
Κικι έχεις έρθει σε επικοινωνία με τον Τραπεζικό Διαμεσολαβητή και εάν ναί τι σου είπανε;:hmm:

Kiki999
19-11-09, 20:14
επειδή σε βλέπω τρομαγμένη απο όσα έγραψες, σου λέω μην φοβάσαι. εγώ χρώσταγα 40,000 και τώρα πέσανε στα 32,000.
Από τη στιγμή που δηλώνεις φιλοξενούμενη στο σπίτι των γονιών σου δεν πρόκειται να σου κάνουν τίποτα. Προσπάθησε κάθε μήνα να πληρώνεις οτι μπορείς με προτεραιότητα της βιοτικές σου ανάγκες, άλλωστε ο νόμος σε καλύπτει σε αυτό, και προσπάθησε να έρθεις σε διακανονισμό μαζί τους, δεν θα το αρνηθούνε.

Έχεις δίκιο ότι φοβάμαι, φοβάμαι μήπως συνεχίσει να κατάσχεται ο μισθός μου, γιατί είναι το μόνο μου έσοδο, και γιατί από αυτόν συντηρούμαι εγώ, η μητέρα μου που είναι 80χρονών και πολύ άρρωστη, και ο αδελφός μου που έχει ψυχολογικά προβλήματα και είναι 10 μήνες το χρόνο άνεργος.

Επίσης, με το να κατασχέσουν το μισθό μου, με αναγκάζουν να ζητήσω να πληρώνομαι από το λογιστήριο, άρα να ενημερώσω τον εργοδότη μου για την κατάσταση. Φοβάμαι και τι επίπτωση μπορεί να έχει αυτό στη δουλειά μου, που αν τη χάσω θα γίνουν πολύ δυσκολότερα τα πράγματα.

Για διακανονισμό έχω προσπαθήσει, δε γίνεται με τίποτα γιατί η συνολική οφειλή είναι πολύ μεγάλη.




Κικι έχεις έρθει σε επικοινωνία με τον Τραπεζικό Διαμεσολαβητή και εάν ναί τι σου είπανε;:hmm:

Η διαδικασία του Τραπεζικού Μεσολαβητή προβλέπει πρώτα να αποτανθείς στην τράπεζα, η οποία έχει περιθώριο 10 ημερών να απαντήσει, και μετά στο Μεσολαβητή. Οπότε....

@ ADSLgr.com All rights reserved.