PDA

Επιστροφή στο Forum : Εισπρακτικές εταιρίες Τραπεζών: Μέχρι που έχουν φτάσει σε εσας?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12

nikos73gr
19-11-09, 21:00
Γιατί να χάσεις τη δουλειά σου? επειδή χρωστάς? Ε καί? Αν σε ανησυχεί αυτό μην τους πεις τίποτα για το πρόβλημα αλλά δεν νομίζω να είναι πρόβλημα να σε πληρώνουν στο χέρι.

georgef1
20-11-09, 08:50
Κικι δηλαδή έχεις καταθέση αίτημα στην τράπεζα και περιμένεις απάντηση;
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο... ο λογαριασμός που έχεις ανοίξει ,έχει ανοιχθεί ως λογαριασμός μισθοδοτικός ή είναι απλά ένας καταθετικός λογαριασμός;
Νομίζω ότι έχει σημασία αυτό.....:hmm:

Kiki999
20-11-09, 19:24
Κικι δηλαδή έχεις καταθέση αίτημα στην τράπεζα και περιμένεις απάντηση;
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο... ο λογαριασμός που έχεις ανοίξει ,έχει ανοιχθεί ως λογαριασμός μισθοδοτικός ή είναι απλά ένας καταθετικός λογαριασμός;
Νομίζω ότι έχει σημασία αυτό.....:hmm:

Ναι, κατέθεσα αίτημα τη Δευτέρα. Ο λογαριασμός είναι μισθοδοτικός, αλλά δε νομίζω ότι παίζει ρόλο αυτό.

nikos73gr
25-11-09, 12:14
Όταν με παίρνουν τηλέφωνο οι εισπρακτικές εταιρείες τους βρίζω οτι έχουν και δεν έχουν, τους λέω οτι δεν έχω αυτή τη στιγμή δεκάρα τσακιστή και να μην με ενοχλούνε. Δεν κάθομαι να αγχώνομαι πια. Είχα φτάσει στο σημείο να δηλώνω ασθένεια απο την εργασία μου και να κάθομαι σπίτι μου κάνοντας εκτροπή του σταθερού στο κινητό μου για να μην ενοχλήσουν τους δικούς μου. Είχα λαλήσει κυριολεκτικά. Ναι λοιπόν... "τρελλάθηκα", δεν ξαναδίνω μία, ας μου πάρουν τα βρακιά μόνο αυτά έχω. Ας δεχθούν διακανονισμό σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες. Απο πού και ως πού θα με αναγκάσουν να δανειστώ απο συγγενείς και φίλους, ή να τρέχω στις εκκλησίες? Μόνο στη σκέψη κάνω εμετό. Ας μην μου έδιναν ανοιχτό δάνειο 15000 ευρώ με εκκαθαριστικό 3600. Ας πρόσεχαν (ας πρόσεχα και εγώ).

Kiki999
25-11-09, 23:47
Είχα φτάσει στο σημείο να δηλώνω ασθένεια απο την εργασία μου και να κάθομαι σπίτι μου κάνοντας εκτροπή του σταθερού στο κινητό μου για να μην ενοχλήσουν τους δικούς μου. Είχα λαλήσει κυριολεκτικά.

Πόσο σε καταλαβαίνω..... ο μόνος λόγος που δεν έχω τρελλαθεί τελείως ακόμη, είναι ότι δεν απαντώ στα τηλεφωνήματά τους.....

.....βέβαια είναι εφευρετικοί, μου έστειλαν email στη δουλειά! πολύ διακριτικό πρέπει να πω, τύπου "παντού φτάνει το χέρι μας, μην ξεχνιέσαι".....

hammered
26-11-09, 00:13
Δεν ξέρω πως σου μίλαγαν μέσα στο κείμενο του e-mail αλλά αυτό μπορεί να αποτελέσει αποδεικτικό στοιχείο σε πιθανή αγωγή αποζημίωσης για ηθική βλάβη κλπ

RZV 75
26-11-09, 07:09
[QUOTE=nikos73gr;3174010]Όταν με παίρνουν τηλέφωνο οι εισπρακτικές εταιρείες τους βρίζω οτι έχουν και δεν έχουν, τους λέω οτι δεν έχω αυτή τη στιγμή δεκάρα τσακιστή και να μην με ενοχλούνε. Δεν κάθομαι να αγχώνομαι πια. Είχα φτάσει στο σημείο να δηλώνω ασθένεια απο την εργασία μου και να κάθομαι σπίτι μου κάνοντας εκτροπή του σταθερού στο κινητό μου για να μην ενοχλήσουν τους δικούς μου. Είχα λαλήσει κυριολεκτικά. Ναι λοιπόν... "τρελλάθηκα", δεν ξαναδίνω μία, ας μου πάρουν τα βρακιά μόνο αυτά έχω. Ας δεχθούν διακανονισμό σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες. Απο πού και ως πού θα με αναγκάσουν να δανειστώ απο συγγενείς και φίλους, ή να τρέχω στις εκκλησίες? Μόνο στη σκέψη κάνω εμετό. Ας μην μου έδιναν ανοιχτό δάνειο 15000 ευρώ με εκκαθαριστικό 3600. Ας πρόσεχαν (ας πρόσεχα και εγώ).[/QUOTE
και δικιο που εχεισ Νικο - ασ προσεχαν-ασ προσεχαμε και εμεισ -αλλα ειναι δισκολο να προπσεχεισ που σε παρακαλανε 2-3 στην ημερα να παρεισ δανειο-για να πιασουν τα βονουσ-τορα θα πιασουν τα'.......μασ- εγω το εχω παρει αποφαση , δεν τοθυσ δινο μια -και ολλο αφτο επειδι βλεπουνε οτι φτασαμε εκει που φτασαμε και δεν σκεφτουνε παρα τον εαφτο τουσ- μου κανανε ρυθμιση για 5000 - 59 ευρω το μηνα για 2 χρωνια και 98 ευρο για 13 χρωνια -διλαδι περισοτερο απο 3 φορεσ το αρχικο κεφαλειο!!!!! πραγμα που ειναι παρανομο -δεν δεχτικα και δεν τα δεχτο ρηθμιση με καμια τραπεζα -εαν θελουν ασ παγοσουν τα δανεια εκει που ειναι και να τουσ δοσουμε σιγα σιγα μεχρι να εχοφλισουμε

georgef1
26-11-09, 09:13
Πόσο σε καταλαβαίνω..... ο μόνος λόγος που δεν έχω τρελλαθεί τελείως ακόμη, είναι ότι δεν απαντώ στα τηλεφωνήματά τους.....

.....βέβαια είναι εφευρετικοί, μου έστειλαν email στη δουλειά! πολύ διακριτικό πρέπει να πω, τύπου "παντού φτάνει το χέρι μας, μην ξεχνιέσαι".....

Kiki έτσι από περιέργεια...ποιά τράπεζα είναι αυτή;:hmm:
Αυτό με το e-mail ύποπτο μου φαίνεται......

Kiki999
26-11-09, 21:09
Kiki έτσι από περιέργεια...ποιά τράπεζα είναι αυτή;:hmm:
Αυτό με το e-mail ύποπτο μου φαίνεται......

Είναι μια από τις πολύ γνωστές...... και να διευκρινίσω ότι λόγω της δουλειάς μου έχω επαφές με τη συγκεκριμένη τράπεζα, γι' αυτό γνώριζαν το email μου :hmm:

ioannis1974
27-11-09, 22:46
Όταν με παίρνουν τηλέφωνο οι εισπρακτικές εταιρείες τους βρίζω οτι έχουν και δεν έχουν, τους λέω οτι δεν έχω αυτή τη στιγμή δεκάρα τσακιστή και να μην με ενοχλούνε. Δεν κάθομαι να αγχώνομαι πια. Είχα φτάσει στο σημείο να δηλώνω ασθένεια απο την εργασία μου και να κάθομαι σπίτι μου κάνοντας εκτροπή του σταθερού στο κινητό μου για να μην ενοχλήσουν τους δικούς μου. Είχα λαλήσει κυριολεκτικά. Ναι λοιπόν... "τρελλάθηκα", δεν ξαναδίνω μία, ας μου πάρουν τα βρακιά μόνο αυτά έχω. Ας δεχθούν διακανονισμό σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες. Απο πού και ως πού θα με αναγκάσουν να δανειστώ απο συγγενείς και φίλους, ή να τρέχω στις εκκλησίες? Μόνο στη σκέψη κάνω εμετό. Ας μην μου έδιναν ανοιχτό δάνειο 15000 ευρώ με εκκαθαριστικό 3600. Ας πρόσεχαν (ας πρόσεχα και εγώ).

Εσενα σου εδωσαν(eurobank?) δανειο με εκκαθαριστικο 3600, εμενα η citibank δεν ζητησε... ποτε εκκαθαριστικο για τα δανεια που μου εδινε.
Ξεκινησε με 3000 ευρω το 2006 και με δικη της πρωτοβουλεια εκανε...4 επεκτασεις(μονο με αστυνομικη ταυτοτητα, ελα να τα παρεις χωρις εκκαθαριστικο το τονιζε!!! σε επιστολη της)του ενος δανειου μετα το αλλο, εξοφλουσα το προηγουμενο, και εδινε τη.. διαφορα στο χερι.
Το εκανε αυτο ωστε να παιρνει με καθε ανανεωση τα εξοδα δανειου(180 ευρω),να εμφανιζει ...παραγωγη( νεες συμβασεις δανειων) και φυσικα για μεγαλο χρονικο διαστημα μεχρι να... κρινει εκεινη οτι σταματανε οι επεκτασεις, να πληρωνεις βασικα τοκους ,αφου καθε νεο δανειο εξοφλει κυριως στην αρχη τοκους.
Καθε... μηνα, ναι καθε μηνα ....ακουγεται... απιστευτο εστελνε επιστολες για εγγκρημενη επεκταση(αν αγνοουσες τη προηγουμενη επιστολη, εστελνε νεα με αυξημενο το ποσο του κεφαλαιου που ειχες εξοφλησει το προηγουμενο μηνα!!!)
Με τα πολλα με εφτασε στα 15000 ευρω δανειο,και μου χορηγησε 3 καρτες diners, visa, master με συνολικο πιστωτικο οριο των καρτων 7800 ευρω.
Μετα απο 8 μηνες πληρωμων στο δανειο, ξεκινησα μερικη σταση πληρωμων ,και επειτα απο κανα δυο μηνες ολικη .
Ειμαι σε τετραμηνη καθηστερηση στο δανειο και 2 μηνες στις καρτες και τη δευτερα οπως μου ειπαν πως το δανειο καταγγελεται και ακολουθει διαταγη πληρωμης.
Πεστε μου ρε παιδια ποιος φταιει???
Οπως τους ειπα και σημερα ''αν ο πιστωτης δεν προφυλασει επαρκως τα συμφερωντα του, περιμενετε να το κανει ο... οφειλετης για αυτον?''

RZV 75
28-11-09, 20:47
:oneup: Μην τουσ δινεισ δεκαρα . Δευτερα θα σε ξαναπαρουνε και να τουσ πεισ οτι δεν ειχεσ , αλλα θα προσπατισεισ να βρεισ σε 2-3 μερεσ - εγω ετσι τουσ λεω εδω και 3 μηνεσ. και τωρα σκεφτουμε ποσω ΜΑΛΑΚΑΣ ημουνα που οταν με παιρνανε τηλ απο κιτιβανκ δεν ηθελα να παρω:cry:

georgef1
30-11-09, 09:30
Δεν είναι έτσι ακριβώς...είσαι αναγκασμένος να αγοράζεις τα πάντα μετρητοίς μέχρι να βγείς από τον Τειρεσία....όταν θα έρθει η ώρα να πάρεις αυτοκίνητο ή κάτι άλλο μεγάλης αξίας και δεν θα έχεις να πληρώσεις cash τότε θα το αντιληφθείς καλύτερα.....;)

Kiki999
30-11-09, 21:52
Δεν είναι έτσι ακριβώς...είσαι αναγκασμένος να αγοράζεις τα πάντα μετρητοίς μέχρι να βγείς από τον Τειρεσία....όταν θα έρθει η ώρα να πάρεις αυτοκίνητο ή κάτι άλλο μεγάλης αξίας και δεν θα έχεις να πληρώσεις cash τότε θα το αντιληφθείς καλύτερα.....;)

Θα διαφωνήσω μαζί σου, αυτό που περιγράφεις δεν είναι εξαναγκασμός αλλά ευτύχημα.....

....η ώρα να πάρεις αυτοκίνητο να έρθει όταν θα έχεις μαζέψει τα χρήματα, κι έτσι δε θα επιβαρυνθείς με τόκους, ούτε θα έχεις το άγχος αν θα καταφέρεις να το ξεπληρώσεις.

Για φαντάσου να είχαμε όλοι αυτή την οικονομική συμπεριφορά.....

...... οι τράπεζες θα ξέμεναν από πελάτες (=κορόϊδα)......

...... αντί να καθορίζουν οι αγορές μας το επίπεδο ζωής μας, θα καθορίζουν οι οικονομικές μας δυνατότητες τις αγορές μας......

opener
30-11-09, 23:06
Γεια σα παιδια , βρικα την συζητηση ψαχνοντασ για το ιδιο θεμα
Εγω εχω αποφασισει να μην ξαναπλυρονο τιποτα στησ τραπεζεσ επιδι δεν το βγαζω περα .........
....
Φτεω που εχω παρει δανεια αλλα φτει και η τραπεζα που μου εδοσε χωρισ να εχω τιποτα στο ονομα μου και ειμαι και αλοδαποσ . Φανταστιται οτι χροσταγα στην ιδια τραπεζα(ετνικη) δοσεισ τον 500 ε ( 200+300) και ζητισα δανειο -τηλεφονικα οχι γραφειο- τον 140 τον μηνα με μισθο 740 !!!!!! και σε 3 ωρεσ πηρα το Ο.Κ. εαν ειναι δυνατον ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ πιοσ φτει ερωτω ?!?!?


:oneup: Μην τουσ δινεισ δεκαρα . Δευτερα θα σε ξαναπαρουνε και να τουσ πεισ οτι δεν ειχεσ , αλλα θα προσπατισεισ να βρεισ σε 2-3 μερεσ - εγω ετσι τουσ λεω εδω και 3 μηνεσ. και τωρα σκεφτουμε ποσω ΜΑΛΑΚΑΣ ημουνα που οταν με παιρνανε τηλ απο κιτιβανκ δεν ηθελα να παρω:cry:
Μαλλον φταιει ..... ο κλεψας του κλεψαντος. :rolleyes:

Και επειδη γραφεις οτι εισαι αλλοδαπος, εαν δεν γνωριζεις τι θελει να πει το παραπανω, δες εδω (στο κατω μερος της ιστοσελιδας ;) ) =
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BB%CF%89%CF%80%CE%B5%CE%BA%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CE%B9%CE%BD_%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82_%CE%B5%CF%84%CE%AD%CF%81%CE% B1_%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CF%80%CE%B5%CE%BA%CE%B1

sdikr
01-12-09, 00:55
Θα διαφωνήσω μαζί σου, αυτό που περιγράφεις δεν είναι εξαναγκασμός αλλά ευτύχημα.....

....η ώρα να πάρεις αυτοκίνητο να έρθει όταν θα έχεις μαζέψει τα χρήματα, κι έτσι δε θα επιβαρυνθείς με τόκους, ούτε θα έχεις το άγχος αν θα καταφέρεις να το ξεπληρώσεις.

Για φαντάσου να είχαμε όλοι αυτή την οικονομική συμπεριφορά.....

...... οι τράπεζες θα ξέμεναν από πελάτες (=κορόϊδα)......

...... αντί να καθορίζουν οι αγορές μας το επίπεδο ζωής μας, θα καθορίζουν οι οικονομικές μας δυνατότητες τις αγορές μας......


Γιατί τότε δεν το έκανες απο την αρχή;

λίγο χαλαρώστε όταν λέτε στον άλλον να τους αγνοήσει, δεν ξέρετε τι μπορεί να έχει στο όνομα του.

Και στην τελική κάνενας δεν σε αναγκάζει, και ναι αγόρασα και το μπλουζάκι (δηλάδη δάνειο που δεν μπορούσα να πληρώσω, πλέον έμαθα)


ΥΓ όταν θα πάρεις το ωραίο σου αυτοκίνητο με τα δικά σου χρήματα, πρόσεξε μπορεί και να στο μαζέψουν ;)

Kiki999
01-12-09, 09:46
Γιατί τότε δεν το έκανες απο την αρχή;
Και στην τελική κάνενας δεν σε αναγκάζει, και ναι αγόρασα και το μπλουζάκι (δηλάδη δάνειο που δεν μπορούσα να πληρώσω, πλέον έμαθα)

Γιατί δεν το έκανα από την αρχή? γιατί στη δική μου περίπτωση οι οφειλές δεν δημιουργήθηκαν από καταναλωτικές αγορές. Όμως, στην τελική δεν υπάρχει διαφορά: και οι μεν και οι δε έχουμε οφειλές στις οποίες δε μπορούμε να ανταπεξέλθουμε.

Πρέπει να σου πω ότι, λόγω της δουλειάς μου έχω συναντήσει αρκετούς ανθρώπους που καταστράφηκαν από τον υπερκαταναλωτισμό, ο οποίος είναι ασθένεια, ίσης βαρύτητας με κάθε άλλο εθισμό (τσιγάρο, αλκοόλ, τζόγος, ναρκωτικά κλπ).

Σαφώς κανένας δε σε αναγκάζει να καπνίζεις, να πίνεις, να χαρτοπαίζεις, να παίρνεις ναρκωτικά, έτσι δεν είναι? Το ίδιο δε σε αναγκάζει να αλλάξεις αυτοκίνητο, να πας διακοπές, ή να πάρεις στα παιδιά σου καινούργια ρούχα.

Όμως, ενώ μπορεί κάποιος να αποφασίσει να κόψει το τσιγάρο, το ποτό, το τζόγο, τα ναρκωτικά, και να βελτιώσει τη μετέπειτα ζωή του, με τον υπερκαταναλωτισμό δε συμβαίνει το ίδιο...... οι συνέπειές του (βλέπε χρέη) σε ακολουθούν για πάντα....:sorry:

hammered
01-12-09, 16:16
Όμως, ενώ μπορεί κάποιος να αποφασίσει να κόψει το τσιγάρο, το ποτό, το τζόγο, τα ναρκωτικά, και να βελτιώσει τη μετέπειτα ζωή του, με τον υπερκαταναλωτισμό δε συμβαίνει το ίδιο...... οι συνέπειές του (βλέπε χρέη) σε ακολουθούν για πάντα....:sorry:

το ίδιο και στα άλλα. Bλέπε προβλήματα υγείας.

Kiki999
01-12-09, 20:22
Ναι, όλα έχουν συνέπειες, έχω την αίσθηση όμως ότι οι πιο μακροχρόνιες και επώδυνες είναι τα χρέη.

georgef1
21-12-09, 09:51
Οι τράπεζες απειλούν να ανεβάσουν στα ύψη τα επιτόκια εξ αιτίας του νομοσχεδίου περί ρύθμισης των χρεών....την δικιά τους μ@@@ία απειλούν να την ρίξουν πάνω σε όλους τους Ελληνες.....καλά να μας κάνουν όμως αφού τόσα χρόνια έκαναν ότι γούσταραν και κανείς δεν έκανε τίποτα....

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artid=4552048

siiiii
22-12-09, 18:47
Τις τελευταίες δυο μέρες ζω μια απίστευτη κατάσταση και πραγματικά θα ήθελα να ξέρω αν έχουν περάσει και άλλοι αντίστοιχες πιέσεις και ενοχλήσεις.
Θεωρώ τον εαυτό μου ήρεμο ανθρωπο και δεν πολυδίνω βάση σε τηλεφωνήτριες και απειλές, έχω μάθει απο την δουλειά μου να δουλευω γραπτώς με εξώδικα και δικαστικούς επιμελητές, αλλα αυτό που μου συμβαίνει έχει ξεπεράσει τα όρια.

Προχτες το πρωί λοιπόν μια κυρία απο εισπρατική εταιρία της Eubobank καλεί στο σπίτι των γονιών μου. Αφου συστήνετε (λέγοντας οτι καλεί απο την Eurobank) λεει στην μητέρα μου "οτι ο γιός σας εχει εξαφανιστεί, έχει αφήσει ενα μεγάλο ανεξόφλητο ποσό στην τράπεζα μας και πρέπει να επικοινωνήσουμε μαζί του άμεσα για να μην προχωρήσει το θέμα δικαστικά". Η μητέρα μου λοιπόν αφου ενημέρωσε την κυρία οτι απουσιάζω εκτός πόλης ακουει το πρώτο τρελό... "α ναι ε? διακοπές είναι ε? τα χρεη του όμως δεν τα τακτοποιεί, έτσι του μάθατε? καλή είστε και εσείς". Η μητέρα μου της λεει οτι δεν της επιτρέπει να της μιλάει έτσι και ζήτησε να τελειώνουν την συνομιλία τους (αφου πρώτα τις έδωσε φυσικά το κινητό μου).
Αμέσως χτυπάει το κινητό μου και μιλάω με την κυρία αυτή (φυσικά ακόμα δεν γνώριζα οτι είχε μιλήσει με την μητέρα μου και οτι τις είχε μιλήσει με τέτοιο τρόπο) η οποία ήταν ευγενικότατη και μου είπε να βάλω 150 ευρώ στην κάρτα μου για να σταματήσουν απο το να προχωρήσει νομικά η υπόθεση. Την διαβεβαίωσα λοιπον οτι θα βρώ αυτά τα 150 μεχρι την επόμενη μέρα και κλείσαμε σαν να μην τρέχει τίποτα.
Ακολουθεί τηλέφωνημα απο την μητέρα μου που με ενημερώνει για το τί πέχτηκε.

Φορτώνω λοιπον εγώ ανάποδες οπότε περιμένω την επόμενη τηλέφωνο της.

- Τί κάναμε με την Mastercard κύριε ...?
- Τίποτα δεν κάναμε... Αλλά εσείς κάνατε!
- Τί έκανα εγώ?
- Καλέσατε στο σπίτι των γονιών μου (δεν ζω μαζί τους εδώ και 8 χρόνια btw) και εκτός οτι τους κοινοποιήσατε στοιχεία για τις οφειλές μου, ήσασταν και πολύ απότομη και ειρωνική.
Συνεχίζει λοιπον να μου λεει "εγώ? όχι.. και κάνετε λάθος και το ένα και το άλλο" τελειώνει η ιστορία εκεί οπότε ξεκινάει το παραμύθι:

- Τι κάνουμε λοιπον?
- Τίποτα δεν κάνουμε. Ακολουθήστε την όποια νόμιμη διαδικασία πρέπει να ακολουθήσετε. Εγώ αδυνατώ να πληρώσω λόγω του οτι η εταιρία μου πρακτικά έχει κλείσει μετά απο ένα φέσι που μας άφησε πελάτης μας, και σαν εταιρία έχουμε προχωρήσει σε παυση πληρωμών απο τον Απρίλιο. Ώς εκ τουτου δεν υπάρχει ευρώ.
- Και πως ζείτε?
- Ορίστε?? Θα σας δώσω λογαριασμό για το πως ζώ?
- Φυσικά! Χρωστάτε και ειστε υποχρεωμένος! Αποδείξτε μου οτι δεν εχετε να πληρώσετε.
- Πλάκα μου κάνετε? Πως να σας το αποδείξω αυτό και γιατί?
- Απο την φορολογική σας δήλωση*. Λεει η φορολογική σας δήλωση οτι δεν έχετε εισόδημα?
- Κυρία μου γνωρίζετε οτι η φορολογική δήλωση του καθενός είναι απόρρητο έγγραφο? Ποια είστε εσείς που θα σας την κοινοποιήσω? Άλλωστε η φορολογική δήλωση γράφει τα εισοδήματα του προηγούμενου έτους. Εγώ το πρόβλημα απο τον Απρίλιο φέτος το απέκτησα!
- Δεν με νοιάζει να δανιστείτε απο την μητέρα σας!
- Δεν θα δανιστώ απο κανέναν. Εσείς θα κλείσετε τώρα το τηλέφωνο, θα ενημερώσετε την τράπεζα την οποία εκπροσωπείτε οτι αδυνατώ αυτή τη στιγμή να πληρώσω και θα τους πείτε οτι γνωρίζω όλες της συνέπειες του νόμου και ας κάνουν ότι θέλουν. Ας κάνουν καταγγελία σύμβασης, ας βγάλουν διαταγή πληρωμής, ας κάνουν ότι τελοσπαντων είναι νόμιμο! Γιατι τα τηλεφωνήματα σας είναι στα όρια της νομιμότητας κυρία μου.
- Δεν θα μου πείτε την δουλειά μου. Λοιπον ακούω, θα πληρώσετε σήμερα 150 ευρώ? Ή αυριο 1200 που θα ειναι τα δικαστικά έξοδα? Τι προτιμάτε?
- Αντε πάλι... ΔΕΝ ΕΧΩ!

Το παραμύθι συνεχίστηκε για περίπου 30 λεπτά. Συνολικά:

- Απειλήθηκα με φυλάκιση (οτι τα χρεη μου θα μεταβιβαστούν στην εφορία, και η εφορία θα ζητήσει της προσωποκράτηση μου - μπούρδες!)
- Απειλήθηκα οτι θα συνεχίσει να με ενοχλεί καθημερινά μεχρι να πληρώσω ("Ενοχλείστε? Πληρώστε τότε για να σταματήσω να σας ενοχλώ! Αλλιως θα σας ενοχλω κάθε μέρα, όλη μέρα. Μέχρι τις 20.30 δουλευώ").
- Ζητήθηκαν παρανόμως απόρρητα έγγραφα (φορολογική δήλωση)
- Ενημέρωθηκαν τρίτοι (εστω και αν αυτοί είναι οι γονείς μου) για προσωπικό μου ζήτημα (μπορώ να καταθέσω μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση για αυτό)
Και φυσικά κανείς δεν μου πληρώνει τον χαμένο χρόνο μου στο τηλέφωνο με την κυρία αυτή. Σε δυο μέρες μου έφαγε 2 ώρες που αλλιώς θα είχα κάνει και καμιά δουλειά...

Καταλλήξαμε λοιπον στο τέλος να μου λεει να πάω ΤΩΡΑ (την ώρα που μιλάμε, και χωρις να κλείσουμε το τηλέφωνο - γιατί ούτως ή άλλως θα με ξαναέπερνε, ή εμένα ή τους γονείς μου αν δεν απαντούσα) στην τράπεζα - θα μου κρατούσε παρέα στον δρόμο είπε χαρακτηριστικά- για να δωσω μια υπευθυνη δήλωση οτι ΑΔΙΑΦΟΡΩ για τα χρεη μου!
Της λεω κοπέλα μου είσαι με τα καλά σου? Που την είδες την αδιαφορία? Αδυναμία πληρωμής υπάρχει, οχι αδιαφορία!
- Δεν το δέχομαι! Να κηρύξετε πτώχευση κύριε τότε, αλλιως τα λεγόμενα σας δεν μου λένε τίποτα

Τελικά μετά απο μισή ώρα κλείσαμε και θα με ξαναέπαιρνε στις 14.00 να δεί αν πήγα στην τράπεζα... Ακόμα δεν με πήρε... Μάλλον θα είναι απασχολημένη να κάνει παρέα σε κάποιον άλλο κακομοίρη που έστειλε να πάει στην τράπεζα ΤΩΡΑ. Ελεος...

Φυσικά η επόμενη μου κίνηση ήταν να συμβουλευτώ τον δικηγόρο μου, ο οποίος μου είπε πως απο Δευτέρα θα ετοιμάσουμε μια ενα εξώδικο όπου θα ζητάμε την παυση κάθε όχλησης προς εμένα ή τρίτους λόγω αδυναμίας πληρωμής λόγω της κατάστασης στην οποία βρίσκεται η εταιρία μου (και φυσικά αποδεικνύεται απο τα δυσμενή στοιχεία που υπάρχουν ήδη στον Τειρεσία).

Ουφ... το εβγαλα απο μέσα μου :p

Εσείς έχετε ζήσει καμια παρόμοια κατάσταση?

απο τον μαιο φιλε μου τραβαω ενα μαρτυριο με αυτα τα τηλεφωνα μου εχουνε σπασει τα νευρα πανα απο 40 κλησεις την ημερα το τι μπινελικα ακουνε δε λεγετε βρηκανε το τηλεφωνο απο τα πεθερικα μου κει πηρανε εκει κυριοι μην πτοειστε ειναι εισπρακτικες ολοι αυτοι

........Auto merged post: siiiii πρόσθεσε 3 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ακριβώς αυτό με συμβούλεψε και ο δικηγόρος μου να κάνουμε.
Άλλωστε μου είπε την επόμενη φορά που θα με καλέσουν να τους πω πως πληρεξούσιος δικηγόρος μου είναι ο κ. Ταδε, επικοινωνήστε μαζί τους στο τάδε τηλέφωνο, και θα το αναλάβει αυτός.

αν θελεις δωσε μου το τηλεφωνο του δικηγορουσου

........Auto merged post: siiiii πρόσθεσε 27 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παραβιάζουν τη νομιμότητα οι εισπρακτικές εταιρείες, λέει ο Συνήγορος του Καταναλωτή (1/11/07)


Αθήνα 1.11.2007, 13:53
Αναλυτικά στοιχεία για τη δράση εισπρακτικών εταιρειών, στις οποίες καταφεύγουν οι προμηθευτές (κυρίως τράπεζες, αλλά και εμπορικά καταστήματα, εταιρείες τηλεπικοινωνιών, κ.ά.) για την είσπραξη οφειλόμενων χρηματικών ποσών, παρέδωσε ο Συνήγορος του Καταναλωτή, Γιάννης Αδαμόπουλος, στον πρόεδρο του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών, κ. Δημήτρη Παξινό, και στον Πρόεδρο της Ομοσπονδίας Δικαστικών Επιμελητών Ελλάδας, κ. Ευθύμιο Πρεκετέ.

Τα στοιχεία που κατατέθηκαν αποτελούν προϊόν εκτεταμένης έρευνας της Ανεξάρτητης Αρχής «Συνήγορος του Καταναλωτή» κατόπιν ενδελεχούς μελέτης και αξιολόγησης των σχετικών αναφορών που υποβλήθηκαν από πολίτες - καταναλωτές, σε συνδυασμό με την πραγματοποίηση αυτεπάγγελτης διερεύνησης της νομιμότητας και των διαδικασιών είσπραξης επιχειρηματικών απαιτήσεων που ακολουθούν οι εν λόγω εταιρείες για λογαριασμό των πελατών τους.

Η κύρια διαπίστωση που προκύπτει από την έρευνα που διεξήγαγε η Αρχή είναι ότι οι εταιρείες είσπραξης χρεών δεν είναι δικηγορικές, αλλά κατʼ ουσία κερδοσκοπικές, εμπορικές εταιρείες, οι δε μέθοδοι είσπραξης και εκτέλεσης που ακολουθούν συνεπάγονται την υπέρβαση των ορίων της νομιμότητας.

Ειδικότερα, η εκ μέρους των εταιρειών αυτών ανάληψη ενεργειών είσπραξης απαιτήσεων και αναγκαστικής εκτέλεσης, καθώς και η αόριστη προσαύξηση των οφειλών με «έξοδα είσπραξης», τα οποία εισπράττονται από αυτές απευθείας από τους πελάτες, ενώ η συμβατική τους σχέση υπάρχει μόνο με τους προμηθευτές, είναι παράνομη. Παράλληλα, η είσπραξη απαιτήσεων από τέτοιες εταιρείες συνιστά αντιποίηση του δικηγορικού λειτουργήματος και θίγει τις θεσμοθετημένες από την Πολιτεία και τους νόμους αποκλειστικές αρμοδιότητες δικηγόρων και δικαστικών επιμελητών.

Όπως δήλωσε ο Συνήγορος του Καταναλωτή, Γιάννης Αδαμόπουλος, για τις μεθόδους και τις διαδικασίες που ακολουθούν οι εισπρακτικές εταιρείες για την είσπραξη οφειλών, διαπιστώνονται τα ακόλουθα:

1. Οι επιχειρηματικές απαιτήσεις των προμηθευτών έναντι οφειλετών τους απλώς ανατίθενται, μέσω συμβάσεων έργου, στις εισπρακτικές εταιρείες έναντι αντιτίμου που ισούται με κάποιο ποσοστό επί του εισπραττόμενου ποσού. Η εργασιακή αυτή σχέση που συνδέει τους προμηθευτές με τις εταιρείες είσπραξης είναι παντελώς ξένη προς τις καθʼ όλα νόμιμες συμβάσεις πρακτορείας επιχειρηματικών απαιτήσεων (factoring), μέσω της εφαρμογής των οποίων οι επιχειρήσεις ουσιαστικά εκχωρούν (πωλούν) την ευθύνη είσπραξης των επιχειρηματικών απαιτήσεων (τιμολόγια, επιταγές, συναλλαγματικές, απαιτήσεις από πιστωτικές κάρτες, κ.λπ.) στην εταιρεία factoring.

2. Οι συμβάσεις έργου, με τις οποίες αρμοδιότητες είσπραξης οφειλών εκχωρούνται σε ιδιωτικές-εμπορικές εταιρίες, διασπούν τον δεσμό εμπιστοσύνης που δημιουργείται ανάμεσα στον καταναλωτή και τη συμβαλλόμενη επιχείρηση και ο οποίος διατρέχει όλα τα στάδια της συναλλακτικής δραστηριότητας. Θίγεται, κατʼ αυτόν τον τρόπο, η αμοιβαία καλή πίστη και τα χρηστά συναλλακτικά ήθη, που αποτελούν θεμέλιο λίθο της αρμονικής λειτουργίας της αγοράς.

3. Οι εφαρμοζόμενες από αυτές τις εταιρείες μέθοδοι είσπραξης στοιχειοθετούν παράβαση των αρχών της ευπρέπειας και του σεβασμού της προσωπικότητας του οφειλέτη. Μεταξύ αυτών των μεθόδων περιλαμβάνεται η άσκηση διαρκούς ψυχολογικής πίεσης όχι μόνο κατά του οφειλέτη ατομικά, αλλά και η διεύρυνση της πίεσης και στους οικείους του οφειλέτη. Συνήθης είναι, από αυτή την άποψη, η τακτική της όχλησης του οφειλέτη στον κοινωνικό ή επαγγελματικό του χώρο, προκειμένου η δημοσιοποίηση της οφειλής του εν μέσω φίλων, γνωστών και συναδέλφων να λειτουργήσει ως μοχλός πίεσης και χειραγώγησης της συμπεριφοράς του. Σε ορισμένες περιπτώσεις, μάλιστα, έχει καταγγελθεί από πολίτες μέχρι και η εκτόξευση απειλών από υπαλλήλους εισπρακτικών εταιρειών, όπως είναι η έκδοση δυσμενών στοιχείων μέσω του συστήματος «Τειρεσίας» με μελλοντικό αποκλεισμό των οφειλετών από πρόσβαση σε δανειακές υπηρεσίες, προκειμένου να ολοκληρώσουν το έργο που τους έχει ανατεθεί από τους προϊσταμένους τους.

4. Συνήθως, οι υπάλληλοι των εισπρακτικών προχωρούν σε τηλεφωνικές οχλήσεις των καταναλωτών χωρίς να δηλώνουν την πραγματική επαγγελματική τους ταυτότητα, αλλά υποδυόμενοι υπαλλήλους τραπεζών ή δικηγορικών γραφείων. Σκοπός αυτής της παραπλανητικής πρακτικής είναι να προσδώσουν υποτιθέμενο κύρος και να αντλήσουν μια κατʼ επίφαση νόμιμη αιτιολογία της πράξης τους.

5. Ορισμένες φορές, οι εισπρακτικές εταιρείες πιέζουν για είσπραξη χρεών ακόμα και σε περιπτώσεις παράνομων ή απλώς εσφαλμένων και καταχρηστικών ρητρών (π.χ. διεκδικούν ποσά που έχουν προκύψει από αναγνωρισμένους δικαστικά ως καταχρηστικούς γενικούς όρους συναλλαγών ή ακόμα ποσά που έχουν ήδη εξοφληθεί από τον καταναλωτή).

6. Οι εισπρακτικές εταιρείες γίνονται λήπτες προσωπικών δεδομένων των οφειλετών δίχως να έχουν έννομο συμφέρον, από τη στιγμή που στοιχεία κρίσιμα για την κοινωνικοοικονομική ζωή των οφειλετών έρχονται σε γνώση προσώπων που δεν φέρουν ιδιότητα δημόσιου λειτουργού (όπως ο δικηγόρος και ο δικαστικός επιμελητής), ο οποίος βαρύνεται με καθήκον εχεμύθειας, ούτε συνδέονται με τη δανείστρια επιχείρηση με σχέση εξαρτημένης εργασίας ή κάποιου είδους αντιπροσώπευσης».

Οι εταιρείες

Οι εισπρακτικές εταιρείες, τις δραστηριότητες των οποίων ερευνά η Ανεξάρτητη
Αρχή «Συνήγορος του Καταναλωτή», είναι οι ακόλουθες:

1. VERITAS BUREAU ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΩΝ & ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ VERITAS BUREAU A.E.

2. EUROPE MATRIX (ΓΙΟΥΡΟΠ ΜΑΤΡΙΞ) ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ EUROPE MATRIX Α.Ε.

3. FIRST CALL ΑΝΩΝΥΜΗ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ, ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ FIRST CALL Α.Ε.

4. ΜΕΛΛΟΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ MELLON COLLECTION SERVICES S.A.

5. MULTI COLLECTION ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ MULTI COLLECTION Α.Ε.

6. ΚΥΚΛΟΣ ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΩΝ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ CYCLE-CREDIT A.E.

7. ΔΙΟΔΟΣ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΗ Ε.Π.Ε. ΔΙΟΔΟΣ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΗ Ε.Π.Ε.

8. TRUST ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ TRUST CENTER A.E.

9. LIONS' ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΕΤΑΙΡΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ - ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ LIONS' DATABANK A.E.

10. ΕΡΕΥΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΕΡΕΥΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ

11. ΣΙΜΠΛΕΣΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ SIMPLESO HELLAS Ε.Π.Ε.

12. ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ

13. ΑΝΩΝΥΜΗ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΙΚΗ ΕΜΠΟΡΟΤΕΧΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ FINTRUST S.A.

14. STATUS ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΙΣΠΡΑΞΕΩΝ COLLECTOR

15. MAX TRUST ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΩΝ, ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ MAX TRUST A.E.

16. COMPUCARE Ι. ΣΤΑΜΑΤΑΚΗΣ ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ Ε.Π.Ε. COMPUCARE ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ Ε.Π.Ε.

17. CREDIT MASTERS ΠΑΡΟΧΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΠΕ CREDIT MASTERS LTD

18. LIONS' DATA ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ LIONS' DATA A.E.

19. ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΣΠΡΑΞΕΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΩΣ ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΡΩΓΗ Α.Ε.

20. ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΓΑΘΑΓΓΕΛΟΥ ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΓΑΘΑΓΓΕΛΟΥ Μ.Ε.Π.Ε.

21. ΕΜΠΙΣΤΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΕΜΠΙΣΤΗ Ε.Π.Ε.

22. NOSTER Ε.Π.Ε. ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΕΠΙΣΦΑΛΩΝ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ NOSTER Ε.Π.Ε.

23. CHASE COLLECTIONS ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ CHASE COLLECTIONS A.E.

24. CREDIBLE SERVICES ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΜΠΟΡΙΑΣ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ - ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ CREDIBLE SERVICES A.E.

25. ΔΡΑΣΗ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΔΡΑΣΗ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΗ Α.Ε.

26. CQS ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΠΕΛΑΤΟΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ CQS A.E.

«Πλήρωσε για να μη σε κάνουμε ρεζίλι»

Απειλές από τις εισπρακτικές εταιρείες που συνεργάζονται με τις τράπεζες, καταγγέλλουν οι καταναλωτές

Ο 63χρονος Παύλος Βασιλειάδης παραδέχεται ότι ορισμένες φορές καθυστερεί την αποπληρωμή της πιστωτικής του κάρτας, αλλά τότε αρχίζουν οι περιπέτειες. Δέκα ημέρες μετά την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού, αρχίζουν τα τηλεφωνήματα από την εισπρακτική εταιρεία.

«Στις 3 και 4 το μεσημέρι, σε ώρες δηλαδή κοινής ησυχίας. Ευτυχώς όμως μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει να με πάρουν τηλέφωνο και να μου μιλήσουν απότομα ή να με απειλήσουν να εξοφλήσω αμέσως τον λογαριασμό. Έχω ακούσει από γνωστούς και φίλους πάντως ότι ακόμη και τον εκβιασμό βάζουν μπροστά», λέει ο κ. Βασιλειάδης.

«Μας ασκούν ψυχολογική βία, γνωστοποιώντας σε συγγενικά πρόσωπα και συναδέλφους τις οφειλές μας στην τράπεζα», «Απειλούν ότι η μη εξόφληση του συγκεκριμένου ποσού ισοδυναμεί ακόμη και με μελλοντικό αποκλεισμό μας από δανειακές υπηρεσίες ή πλειστηριασμό ακίνητης περιουσίας».

Αυτές είναι μερικές μόνο από τις δεκάδες αναφορές πολιτών που φτάνουν στον Συνήγορο του Καταναλωτή. Οι καταγγελίες αφορούν τις αθέμιτες πρακτικές που ακολουθούν ορισμένες εισπρακτικές εταιρείες, οι οποίες απαιτούν για λογαριασμό των τραπεζών την άμεση αποπληρωμή των οφειλών. Σύμφωνα με την καταγραφή που έκανε η Ανεξάρτητη Αρχή, οι εισπρακτικές εταιρείες που δραστηριοποιούνται στον ελληνικό χώρο είναι 26.

«Έχουμε γίνει μέχρι τώρα αποδέκτες μεγάλου αριθμού καταγγελιών από καταναλωτές. Με βάση αυτές, υπάλληλοι των εν λόγω εταιρειών συχνά συστήνονται ως δικηγόροι ή υπάλληλοι της ίδιας της τράπεζας, ασκούν ψυχολογική πίεση για την αποπληρωμή του ποσού ακόμη και σε συγγενικά πρόσωπα. Δεν θέλουμε φυσικά να καταδικάσουμε όλες τις εταιρείες στον συγκεκριμένο χώρο», επισημαίνει η Βάσια Μπώλου, βοηθός Συνήγορος Καταναλωτή. Πελάτες των εισπρακτικών εταιρειών είναι σχεδόν όλες οι ελληνικές τράπεζες.

«Δύο είναι τα σημαντικότερα “αδικήματα” που διαπράττονται από τις εισπρακτικές: αυτό της παρενόχλησης, με την ένταση, το ύφος αλλά και τις ακατάλληλες ώρες που γίνονται τα τηλεφωνήματα, κι αυτό της παραπλάνησης. «Λένε ότι εάν δεν πληρωθεί η οφειλή, θα βγει, για παράδειγμα, το σπίτι στον πλειστηριασμό», σημειώνει ο κ. Δημήτρης Σπυράκος, νομικός σύμβουλος της Ένωσης Καταναλωτών ΕΚΠΟΙΖΩ. Το τελευταίο διάστημα μάλιστα, όπως επισημαίνει, υπάρχει αύξηση των καταγγελιών και των παραπόνων που αφορούν τις εισπρακτικές.

Στα τέλη Ιουλίου ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών κατέθεσε στον εισαγγελέα γενική μηνυτήρια αναφορά για τις πρακτικές των εισπρακτικών εταιρειών, αρκετές από τις οποίες εξευτελίζουν τους πολίτες και παραβιάζουν τα προσωπικά δεδομένα. «Περιμένουμε τη διερεύνηση της υπόθεσης από την Εισαγγελία», επισημαίνει ο δικηγόρος Βασίλης Χιρδάρης.

«Απλώς... ενημερώνουμε»
Μέλη του Ελληνικού Συνδέσμου Εταιρειών Διαχείρισης Απαιτήσεων (ΕΣΕΔΑ) είναι 10 από τις μεγαλύτερες εταιρείες που διαχειρίζονται υποθέσεις αποπληρωμής οφειλών για λογαριασμό των τραπεζών αλλά και μεγάλων επιχειρήσεων. «Δεν είμαστε εισπρακτικές εταιρείες, αφού στην πραγματικότητα δεν εισπράττουμε από τους οφειλέτες. Το δικό μας έργο περιορίζεται στο να ενημερώνουμε τους πελάτες των τραπεζών για τις οφειλές τους, κάνοντας οχλήσεις είτε τηλεφωνικές είτε έγγραφες. Για να σταλεί μάλιστα επιστολή στον οφειλέτη θα πρέπει να υπάρχει έγκριση από το τραπεζικό ίδρυμα», λέει ο πρόεδρος του ΕΣΕΔΑ, κ. Δημήτρης Ψαράκης.

Όπως υποστηρίζει, η εκπαίδευση του προσωπικού, το οποίο στις περισσότερες εταιρείες απαρτίζεται από 80 και πλέον υπαλλήλους, είναι απαραίτητη. «Συγκεκριμένα, στη δική μας εταιρεία, με 240 υπαλλήλους, ο νέος εργαζόμενος θα πρέπει να περάσει δεκαπενθήμερη εκπαίδευση χωρίς επαφή με τον πελάτη και για έναν μήνα μετά θα πρέπει να “μαθητεύσει” δίπλα σε κάποιον με προϋπηρεσία. Πάντως, οι πρώτοι που καταδικάζουμε αθέμιτες πρακτικές είμαστε εμείς».


10 μέτρα ενάντια στους «κυνηγούς οφειλών»

«Φρένο» στην ασυδοσία των εισπρακτικών εταιρειών επιχειρείται να μπει με νομοθετική ρύθμιση που ετοιμάζει το υπουργείο Ανάπτυξης και αναμένεται να είναι έτοιμη έως το τέλος του χρόνου. «Τo πλαίσιο θα περιλαμβάνει δέκα ρυθμίσεις οι οποίες θα αποτελέσουν τη ραχοκοκαλιά του νέου νόμου» λέει ο Γενικός Γραμματέας Καταναλωτή Γιάννης Οικονόμου. Οι βασικές ρυθμίσεις που θα περιλαμβάνει το νομοσχέδιο είναι δέκα και αφορούν:

1 ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ
όσων αδυνατούν για αντικειμενικούς λόγους να πληρώσουν τα χρέη τους. Όπως διευκρινίζουν πήγες του υπουργείου Ανάπτυξης, θα γίνεται σαφής διάκριση των περιπτώσεων δανειοληπτών που έχουν αντικειμενική αδυναμία εκπλήρωσης των υποχρεώσεών τους, από τις περιπτώσεις εκείνων που δεν πληρώνουν από κακοπιστία ή δυστροπία.

2 ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ
με ρητό τρόπο της πρόσβασης των εισπρακτικών εταιρειών σε προσωπικά δεδομένα καταναλωτών.

3 ΤΗ ΡΗΤΗ ΑΝΑΦΟΡΑ
ότι τυχόν διαπιστούμενη παρανομία του εισπρακτικού εταιρικού σκοπού θα καθιστά τις εταιρείες άκυρες, με όλες τις συνέπειες που θα προβλέπει ο σχετικός νόμος.

4 ΤΟΝ ΑΥΣΤΗΡΟ
ελεγχο της σχέσης των τραπεζών (ή άλλων εταιρειών) με τις εισπρακτικές εταιρείες, ώστε να υπάρχει σαφές πλαίσιο συνεργασίας και σαφής επιμερισμός ευθυνών.

5 ΤΗ ΘΕΣΜΟΘΕΤΗΣΗ
συγκεκριμένων όρων σχετικά με τη νομική μορφή, την έδρα, το μετοχικό κεφάλαιο, την τήρηση της ασφαλιστικής και εργατικής νομοθεσίας και την πιστοποίηση ποιότητας για την ίδρυση και λειτουργία εισπρακτικών εταιρειών.

6 ΤΗ ΘΕΣΠΙΣΗ ΚΑΝΟΝΩΝ
για το τραπεζικό απόρρητο ώστε να μην υπάρχουν οχλήσεις που διευρύνουν την πίεση στους οικείους του οφειλέτη ή τον εκθέτουν στον επαγγελματικό και κοινωνικό του περίγυρο.

7 ΤΗ ΘΕΣΜΟΘΕΤΗΣΗ
αυστηρών ποινών (π.χ. αντιποίηση) για υπαλλήλους εισπρακτικών εταιρειών που δεν θα δηλώνουν υποχρεωτικά την πραγματική τους ιδιότητα.

8 ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ
της εισπρακτικής διαδικασίας για χρέη που απορρέουν από περιπτώσεις παράνομων ή καταχρηστικών όρων των σχετικών συμβάσεων.

9 ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ
όλων των εποπτικών φορέων (Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, Τράπεζα της Ελλάδος, κ.λπ.) για τον αποτελεσματικό έλεγχο της νομιμότητας των πρακτικών που ακολουθούνται.

10 ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ
της σχέσης εμπιστοσύνης και «καλής πίστης» που πρέπει να υπάρχει και να εμπεδώνεται ανάμεσα στον καταναλωτή και την τράπεζα.

«Καλός εργαζόμενος είναι αυτός που πείθει τον οφειλέτη σε 3 λεπτά»

«ΜΙΛΑΜΕ ΚΥΡΙΩΣ για εργαζομένους με τρίμηνες και εξάμηνες συμβάσεις. Οι μισθοί τους δε φτάνουν καν τα 600 ευρώ. Δουλεύουν με στόχο “πόσα δάνεια θα κλείσουν” ή “πόσους πελάτες θα πείσουν για να εξοφλήσουν τις οφειλές”», επισημαίνει η κ. Αλεξάνδρα Μπαλού, πρόεδρος του σωματείου των εργαζομένων χρηματοπιστωτικών και συναφών επιχειρήσεων Αττικής, που καλύπτει και τις εισπρακτικές εταιρείες.

«”Καλοί” εργαζόμενοι είναι αυτοί που στα τρία λεπτά θα καταφέρουν να κλείσουν τηλεφωνικώς τις συμφωνίες. Η πίεση που δέχονται οι εργαζόμενοι είναι τόσο μεγάλη, που ενδεχομένως να οδηγήσει σε επιθετική συμπεριφορά απέναντι στον οφειλέτη. Δεν λείπουν πάντως και οι εισπρακτικές εταιρείες που έχουν ως επίσημη τακτική την επιθετική όχληση», σημειώνει η κ. Μπαλού. Στην ιστοσελίδα http://creditcollection.gr, εισπρακτική εταιρεία αναφέρει χαρακτηριστικά για μία εκ των μεθόδων που «διδάσκεται»: Όταν υπάρχει αρνητική ανταπόκριση, τότε οι τόνοι ανεβαίνουν, η επικοινωνία γίνεται πιο αυστηρή.

Τα δικαιώματα του καταναλωτή

Διακοπή
της τηλεφωνικής επικοινωνίας με τον υπάλληλο της εισπρακτικής


Ασφαλιστικα μέτρα
περί Προστασίας της Προσωπικότητας στο κατά τόπους Μονομελές Πρωτοδικείο (που απαγορεύουν στην τράπεζα ή την εισπρακτική εταιρεία να παρενοχλήσει εκ νέου τους οφειλέτες)

Μήνυση
για εξύβριση, στην περίπτωση που ο υπάλληλος γίνεται απότομος και επιθετικός

Μήνυση
για συκοφαντική δυσφήμηση, στην περίπτωση που γνωστοποιηθούν σε τρίτους οι οφειλές του καταναλωτή

Απαίτηση
του καταναλωτή να δώσει ο υπάλληλος πλήρη στοιχεία:

Όνομα, τηλέφωνο και εταιρεία στην οποία εργάζεται

Ενημέρωση

του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών ή αναφορά στον Συνήγορο του Καταναλωτή

tanea.gr / Δήμητρα Σκούφου Εύη Σαλτού
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=S0YQSnSXX0g

ΟΥ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ,ΚΑΝ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ..

Verba volant, scripta manent.







GATE 7

........Auto merged post: siiiii πρόσθεσε 4 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το Νομοσχέδιο για τις Εισπρακτικές Εταιρείες
Σχέδιο νόμου «ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΟΦΕΙΛΕΤΩΝ ΓΙΑ ΛΗΞΙΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ»

Άρθρο 1 – Σκοπός
1. Σκοπός του παρόντος νόμου είναι η θέσπιση αρχών συναλλακτικής συμπεριφοράς, κανόνων λειτουργίας και κρατικής εποπτείας των Εταιρειών Ενημέρωσης οφειλετών για ληξιπρόθεσμες απαιτήσεις (εφεξής «Εταιρείες»), καθώς και η ρύθμιση των σχέσεών τους με τους δανειστές και τους οφειλέτες αυτών.
Άρθρο 2 - Πεδίο εφαρμογής
Οι Εταιρείες λειτουργούν σύμφωνα με τον παρόντα νόμο και υποχρεούνται να τηρούν τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας περί προστασίας του καταναλωτή, περί προστασίας της ιδιωτικής ζωής, του τραπεζικού απορρήτου, της καλής πίστης και των συναλλακτικών ηθών, ώστε να διασφαλίζεται η νομιμότητα της δράσης τους στην αγορά με ταυτόχρονη διασφάλιση του σεβασμού της προσωπικότητας και της οικονομικής ελευθερίας των οφειλετών.
Άρθρο 3 – Ορισμοί
Για τους σκοπούς του παρόντος νόμου, οι πιο κάτω όροι έχουν την ακόλουθη έννοια:
1. «Οφειλέτες» : φυσικά ή νομικά πρόσωπα, όπως, δανειολήπτες, εγγυητές πιστώσεων ή καταναλωτές, όπως ορίζονται στον Αστικό Κώδικα και στην κείμενη νομοθεσία περί προστασίας καταναλωτή.
2. «Δανειστές» : κάθε πρόσωπο φυσικό ή νομικό που συναλλάσσεται στην αγορά και παρέχει στους πελάτες του πίστωση οποιασδήποτε μορφής, όπως πιστωτικά ιδρύματα, ανώνυμες εταιρίες παροχής πιστώσεων, ασφαλιστικές εταιρίες, εταιρίες κοινής ωφελείας, εταιρίες παροχής σταθερών και κινητών ηλεκτρονικών επικοινωνιών, εταιρίες πώλησης καταναλωτικών προϊόντων και υπηρεσιών.
3. «Εταιρείες Ενημέρωσης οφειλετών για ληξιπρόθεσμες απαιτήσεις»: κεφαλαιουχικές εταιρίες που έχουν ως αποκλειστικό καταστατικό σκοπό την εξώδικη ενημέρωση οφειλετών για την ύπαρξη ληξιπρόθεσμων και απαιτητών χρηματικών οφειλών τους έναντι δανειστών, πριν από τη διενέργεια δικαστικών πράξεων και το στάδιο έναρξης της αναγκαστικής εκτέλεσης, που προέρχονται από συμβάσεις πίστωσης και εγγύησης και νόμιμες εμπορικές συναλλαγές, όπως αγορές αγαθών, παροχή υπηρεσιών, χορήγηση δανείων, εγγυήσεων και πιστώσεων, χρήση πιστωτικών καρτών, καθώς και τη διαπραγμάτευση του χρόνου, του τρόπου και των λοιπών όρων αποπληρωμής των οφειλών, κατ’ εντολή και για λογαριασμό των δανειστών, σύμφωνα με τις αρχές του άρθρου 4 του παρόντος.
4. «Ληξιπρόθεσμη οφειλή»: το χρηματικό ποσό που οφείλει από νόμιμη αιτία ο οφειλέτης προς τον δανειστή και το οποίο έπρεπε να έχει καταβληθεί σε δήλη ημέρα ή σε ορισμένη προθεσμία από την καταγγελία, εφόσον είχε ταχθεί τέτοια προθεσμία και κατέστη ληξιπρόθεσμο και απαιτητό.
5. «Ενημέρωση οφειλετών για ληξιπρόθεσμες απαιτήσεις» (εφεξής «Ενημέρωση»): το σύνολο των εξωδίκων ενεργειών στις οποίες προβαίνουν οι Εταιρείες προκειμένου να ενημερώσουν τους οφειλέτες για την ύπαρξη ληξιπρόθεσμων οφειλών τους έναντι δανειστών, οι οποίες προσδιορίζονται από συμβάσεις και άλλα νόμιμα έγγραφα, όπως δανειστικά συμβόλαια, τιμολόγια, φορτωτικές, δελτία αποστολής, τα οποία διέπουν την μεταξύ του δανειστή και του οφειλέτη σχέση.
6. «Σταθερό μέσο» : κάθε μέσο που επιτρέπει την αποθήκευση πληροφοριών κατά τρόπο προσβάσιμο για μελλοντική αναφορά επί χρονικό διάστημα επαρκές για τους σκοπούς που εξυπηρετούν οι πληροφορίες και το οποίο επιτρέπει την ακριβή αναπαραγωγή των αποθηκευμένων πληροφοριών.
Άρθρο 4 – Αρχές που διέπουν την Ενημέρωση οφειλετών για ληξιπρόθεσμες απαιτήσεις
1. Η εν γένει επιχειρηματική δράση των Εταιρειών στην αγορά διέπεται από τις αρχές της επαγγελματικής δεοντολογίας, της ευπρέπειας, της συναλλακτικής ευθύτητας, της ειλικρίνειας κατά την επικοινωνία, της διαφάνειας, του σεβασμού της προσωπικότητας, της ιδιωτικής ζωής, της υγείας, της ασφάλειας, του τραπεζικού απορρήτου και της συμβατικής και οικονομικής ελευθερίας.
2. Η παρέμβαση των Εταιρειών αφορά αποκλειστικά και μόνο στην ενημέρωση των οφειλετών για την ύπαρξη ληξιπρόθεσμων οφειλών τους έναντι δανειστών και τη διαπραγμάτευση του χρόνου, του τρόπου και των λοιπών όρων αποπληρωμής αυτών, κατ’ εντολή και για λογαριασμό των δανειστών. Απαγορεύεται στους δανειστές η σύναψη σύμβασης για τους σκοπούς του παρόντος νόμου με Εταιρείες που δεν περιλαμβάνονται στο Μητρώο του άρθρου 7 του παρόντος.
3. Απαγορεύεται η με οποιονδήποτε τρόπο είσπραξη από τις Εταιρείες ληξιπρόθεσμων οφειλών, καθώς και η ανάθεση μέρους ή της όλης δραστηριότητας αυτών κατά την έννοια της παραγράφου 5 του άρθρου 3, σε άλλο φυσικό ή νομικό πρόσωπο.
4. Πριν από κάθε ενέργεια Ενημέρωσης απαιτείται η από τον δανειστή προς τον οφειλέτη επιβεβαίωση των οφειλών με κάθε διαθέσιμο τρόπο και η ταυτοποίηση του οφειλέτη καθώς και η ενημέρωσή του για τη διαβίβαση των δεδομένων του στην Εταιρεία. Η επικοινωνία με τον οφειλέτη πρέπει να γίνεται, σύμφωνα με τις αρχές της παραγράφου 1, εντός εύλογου χρόνου και με συχνότητα οχλήσεων όχι πέραν της μίας ανά δεύτερη ημέρα. Η τηλεφωνική επικοινωνία στον χώρο εργασίας του οφειλέτη γίνεται, μόνο εφόσον ο συγκεκριμένος τηλεφωνικός αριθμός έχει δηλωθεί ως μοναδικός αριθμός επικοινωνίας από τον τελευταίο.
5. Η ανάθεση της Ενημέρωσης από τον δανειστή προς την Εταιρεία γίνεται εγγράφως ή μέσω σταθερού μέσου αποθήκευσης πληροφοριών, κατά την έννοια της παραγράφου 6 του άρθρου 3. Οι διατάξεις του άρθρου 10 του ν. 2472/1997 (ΦΕΚ 50 Α΄) για το απόρρητο και την ασφάλεια της επεξεργασίας βαρύνουν αναλόγως και την Εταιρεία.
6. Δεν επιτρέπεται στον δανειστή η ανάθεση εντολής για Ενημέρωση οφειλετών για ληξιπρόθεσμες οφειλές που δεν εμπίπτουν στην έννοια της παραγράφου 4 του άρθρου 3, ή έχουν υποβληθεί σε ρύθμιση ή διακανονισμό που τηρείται ή έχει παρέλθει ο χρόνος της παραγραφής. Δεν επιτρέπεται η ανάθεση εντολής Ενημέρωσης για ληξιπρόθεσμες απαιτήσεις, οι οποίες απορρέουν από καταχρηστικούς γενικούς όρους συναλλαγών που έχουν κριθεί καταχρηστικοί με αμετάκλητες δικαστικές αποφάσεις, καθώς και οι όροι που αναφέρονται στις υπουργικές αποφάσεις που εκδίδονται κατ΄εξουσιοδότηση της παραγράφου 21 του άρθρου 10 του ν. 2251/1994 (ΦΕΚ 191 Α΄), όπως εκάστοτε ισχύει.
7. Ο οφειλέτης δεν επιβαρύνεται με δαπάνες για την ανάθεση της Ενημέρωσης από τον δανειστή προς την Εταιρεία.
Άρθρο 5 – Αθέμιτες και παραπλανητικές πρακτικές Εταιρειών προς οφειλέτες
Απαγορεύεται στις Εταιρείες να προβαίνουν σε αθέμιτες και παραπλανητικές πρακτικές προς τους οφειλέτες, όπως:
1. Η, κατά την επικοινωνία με τον οφειλέτη, εμφάνιση των υπαλλήλων τους υπό ιδιότητες που δεν διαθέτουν, όπως υπαλλήλων των δανειστών, δικηγόρων ή δικαστικών επιμελητών.
2. Η άσκηση σωματικής βίας, ψυχολογικής πίεσης περί διακινδύνευσης του επαγγέλματος, των περιουσιακών στοιχείων ή της ζωής του οφειλέτη ή των οικείων του.
3. Η επίδειξη προσβλητικής συμπεριφοράς ή η χρήση προσβλητικών εκφράσεων εναντίον του οφειλέτη ή και των οικείων του.
4. Η δυσφήμιση ή η απειλή δυσφήμισης του οφειλέτη στο οικογενειακό ή εργασιακό περιβάλλον του.
5. Η εκμετάλλευση περιστάσεων αντικειμενικής αδυναμίας του οφειλέτη.
6. Η απειλή λήψης μη νόμιμου μέτρου σε βάρος του.
7. Η παραπλανητική πληροφόρηση του οφειλέτη.
8. Οι κατ΄ οίκον ή στον χώρο εργασίας του οφειλέτη επισκέψεις.
9. Η όχληση των οικείων προσώπων του κατά την έννοια της περίπτωσης 4.
10. Οι επισκέψεις σε χώρους αυστηρώς προσωπικούς, όπως νοσοκομεία.
11. Η παραπλανητική χρήση και παρουσίαση εγγράφων που δημιουργούν εσφαλμένα την εντύπωση, ότι πρόκειται για δικαστικά έγγραφα.
12. Η οποιαδήποτε επικοινωνία που περιλαμβάνει ανακριβείς πληροφορίες σχετικά με τις συνέπειες αθέτησης πληρωμών.
13. Η επικοινωνία για οφειλές οι οποίες απορρέουν από γενικούς όρους συναλλαγών που έχουν κριθεί καταχρηστικοί με αμετάκλητες δικαστικές αποφάσεις, καθώς και οι όροι που αναφέρονται στις υπουργικές αποφάσεις που εκδίδονται κατ΄ εξουσιοδότηση της παραγράφου 21 του άρθρου 10 του ν. 2251/1994, όπως εκάστοτε ισχύει.
Άρθρο 6 – Ειδικές υποχρεώσεις Εταιρειών
1. Οι Εταιρείες υποχρεούνται να διαθέτουν επαρκή διοικητική και τεχνολογική υποδομή που να περιλαμβάνει, τουλάχιστον, ένα ολοκληρωμένο τηλεφωνικό κέντρο και δίκτυο ηλεκτρονικών υπολογιστών. Οι Εταιρείες υποχρεούνται να απασχολούν υπαλληλικό προσωπικό, τουλάχιστον μέσης εκπαίδευσης, το οποίο οφείλουν να επιμορφώνουν ανά τακτά χρονικά διαστήματα σε σχέση με το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο, και ιδίως με τις διατάξεις του παρόντος και της νομοθεσίας περί προστασίας προσωπικών δεδομένων, με σκοπό την επίδειξη προσήκουσας, κατά τον νόμο και τα συναλλακτικά ήθη, συμπεριφοράς έναντι των οφειλετών. Οι Εταιρείες υποχρεούνται να έχουν ελάχιστα ίδια κεφάλαια ύψους πεντακοσίων χιλιάδων (500.000) ευρώ.
2. Σε κάθε προφορική επικοινωνία με τον οφειλέτη, οι Εταιρείες έχουν υποχρέωση να διαθέτουν εμφανή τον αριθμό προέλευσης κλήσης, να παρέχουν πλήρη και σαφή Ενημέρωση στους οφειλέτες, τόσο για το ονοματεπώνυμο του καλούντος υπαλλήλου και την ιδιότητά του, όσο και για τον αριθμό μητρώου της Εταιρείας κατά την έννοια του άρθρου 7, και τον σκοπό της επικοινωνίας τους. Σε κάθε δε έγγραφη επικοινωνία, είτε με επιστολή είτε με σταθερό μέσο, κατά την έννοια της παραγράφου 6 του άρθρου 3, οι Εταιρείες υποχρεούνται, πλέον των ανωτέρω, να αναγράφουν, την πλήρη εμπορική επωνυμία τους, την ταχυδρομική διεύθυνση της καταστατικής έδρας τους, με οδό, αριθμό, πόλη, ταχυδρομικό κώδικα, τηλεφωνικό αριθμό, αριθμό τηλεομοιοτυπίας και διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, καθώς και τον αριθμό μητρώου της Εταιρείας κατά την έννοια του άρθρου 7. Απαγορεύεται στις Εταιρείες να αντιποιούνται με οποιονδήποτε τρόπο κατά την επικοινωνία τους με τους οφειλέτες την επωνυμία ή τον διακριτικό τίτλο των δανειστών-εντολέων τους.
3. Εφόσον ζητηθεί από τον οφειλέτη, οι Εταιρείες υποχρεούνται να παρέχουν σε αυτόν εγγράφως και ατελώς πλήρη και ακριβή αναλυτικά στοιχεία για το ύψος και την προέλευση της ληξιπρόθεσμης οφειλής, κατά κεφάλαιο, τόκους, έξοδα και προσαυξήσεις, όπως αυτές έχουν προσδιορισθεί από τον δανειστή, εντός δέκα (10) εργάσιμων ημερών από την πρώτη προφορική επικοινωνία.
4. Οι εκάστοτε ανατιθέμενες ενέργειες Ενημέρωσης αποτυπώνονται με σαφήνεια στη σύμβαση που διέπει τις σχέσεις δανειστή και Εταιρείας.
5. Απαγορεύεται στις Εταιρείες να ενεργούν πράξεις, οι οποίες ασκούνται αποκλειστικά από δικηγόρους ή δικαστικούς επιμελητές, όπως έρευνα στα υποθηκοφυλακεία ή κτηματολογικά γραφεία, παράσταση σε δημόσιες αρχές, κοινοποίηση δικαστικών ή εξωδίκων πράξεων, κίνηση διαδικασίας αναγκαστικής εκτέλεσης ή με οποιονδήποτε τρόπο συμμετοχή σε αυτήν, σύμφωνα με τις διατάξεις του Κώδικα περί Δικηγόρων (ν.δ. 3026/1954, ΦΕΚ 235 Α΄) και του Κώδικα Δικαστικών Επιμελητών (ν. 2318/1995, ΦΕΚ 126 Α΄), όπως εκάστοτε ισχύουν. Απαγορεύεται στις Εταιρείες να αναθέτουν τη δικαστική διεκδίκηση των οφειλών σε δικηγόρους και δικαστικούς επιμελητές της δικής τους επιλογής, έργο που ανήκει αποκλειστικά στους δανειστές.
6. Απαγορεύεται στις Εταιρείες η πρόσβαση σε αρχεία οικονομικής συμπεριφοράς, όπως στην «ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ Α.Ε», ή σε άλλα αρχεία για τη διακρίβωση της πιστοληπτικής ικανότητας του οφειλέτη.
Άρθρο 7 – Μητρώο εγγραφής Εταιρειών
1. Οι Εταιρείες εγγράφονται υποχρεωτικά στο Μητρώο Εταιρειών Ενημέρωσης Οφειλετών για Ληξιπρόθεσμες απαιτήσεις (εφεξής «Μητρώο») στο οποίο καταχωρούνται και τα πλήρη στοιχεία των νομίμων εκπροσώπων των Εταιρειών.
2. Το Μητρώο είναι δημόσιο βιβλίο και τηρείται στο Υπουργείο Ανάπτυξης σε ηλεκτρονική μορφή, η δε πρόσβαση σε αυτό γίνεται ατελώς. Με απόφαση του Υπουργού Ανάπτυξης, ρυθμίζονται ειδικότερα θέματα τήρησης και λειτουργίας του Μητρώου, κάθε λεπτομέρεια, τεχνική ή μη, σχετική με τη λειτουργία του, καθώς και οι προϋποθέσεις και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την εγγραφή Εταιρείας στο Μητρώο.
3. Οι Εταιρείες υποχρεούνται πριν από την έναρξη της δραστηριότητάς τους να υποβάλουν αίτηση για την καταχώρησή τους στο Μητρώο. Στη σφραγίδα, στα έντυπα, στα έγγραφα και στις συμβάσεις που συνάπτουν οι Εταιρείες αναγράφεται υποχρεωτικά ο αριθμός εγγραφής τους στο Μητρώο.
4. Η καταχώρηση στο Μητρώο αποτελεί αναγκαία προϋπόθεση για την υποβολή της δήλωσης έναρξης εργασιών της Εταιρείας στην αρμόδια δημόσια οικονομική υπηρεσία και αποδεικνύεται με σχετική βεβαίωση εγγραφής στο Μητρώο, που χορηγείται από το Υπουργείο Ανάπτυξης.
5. Αν η Εταιρεία δεν πληροί τις προϋποθέσεις του παρόντος νόμου, ο Υπουργός Ανάπτυξης, με αιτιολογημένη απόφασή του που εκδίδεται εντός προθεσμίας ενός (1) μηνός από την κατάθεση της αίτησης καταχώρησης στο Μητρώο, αρνείται την εγγραφή της Εταιρείας σε αυτό.
6. Στην περίπτωση κατά την οποία εγγεγραμμένη Εταιρεία στο Μητρώο παραβιάζει τις διατάξεις του παρόντος νόμου, ο Υπουργός Ανάπτυξης μπορεί, με αιτιολογημένη απόφασή του, να προβαίνει στις κυρώσεις που προβλέπονται στο άρθρο 10 του παρόντος. Η διαγραφή Εταιρείας από το Μητρώο συνεπάγεται αυτοδικαίως την ανάκληση της άδειας λειτουργίας της. Η απόφαση περί διαγραφής Εταιρείας από το Μητρώο κοινοποιείται στην αρμόδια για τη χορήγηση της άδειας λειτουργίας Αρχή και στην αρμόδια δημόσια οικονομική υπηρεσία.
Άρθρο 8 – Προστασία απορρήτου
1. Οι Εταιρείες υποχρεούνται να μεριμνούν για την προστασία του επιχειρηματικού και προσωπικού απορρήτου. Ειδικότερα, οφείλουν να απέχουν από κάθε προσβολή προσωπικών δεδομένων του οφειλέτη και ιδιαίτερα των προσωπικών δεδομένων του σε ό,τι αφορά τα οικονομικά στοιχεία, όπως αριθμοί λογαριασμών, πιστωτικών καρτών, καταναλωτικά δάνεια, ηλεκτρονικές συναλλαγές, στα πλαίσια της κείμενης νομοθεσίας περί απορρήτου και προσωπικής ζωής του οφειλέτη και των αποφάσεων των ανεξάρτητων αρχών που είναι επιφορτισμένες με την τήρησή τους.
2. Ο δανειστής παρέχει στην Εταιρεία μόνο τα αναγκαία για την επικοινωνία στοιχεία των οφειλετών. Απαγορεύεται στις Εταιρείες η γνωστοποίηση των στοιχείων σε τρίτους, με ή χωρίς αντάλλαγμα, καθώς και η χρήση τους για άλλους σκοπούς. Ως τρίτοι, κατά την έννοια του παρόντος νόμου, θεωρούνται και οι θυγατρικές εταιρίες των Εταιρειών.
3. Εφόσον οι Εταιρείες προβαίνουν, στο πλαίσιο ανάθεσης από τους δανειστές, σε ρύθμιση ή διακανονισμό οφειλής, επιτρέπεται η καταγραφή των τηλεφωνικών συνδιαλέξεων με τον οφειλέτη, μετά από ενημέρωσή του, για τον σκοπό παροχής αποδεικτικών στοιχείων της πραγματοποιηθείσας εμπορικής συναλλαγής. Στις περιπτώσεις απλής Ενημέρωσης για την οφειλή, η καταγραφή δεν επιτρέπεται. Υπεύθυνος επεξεργασίας του σχετικού αρχείου είναι ο δανειστής, ο οποίος μπορεί να αναθέσει την τήρησή του στην Εταιρεία. Ο δανειστής οφείλει να ενημερώσει τον οφειλέτη για την εν λόγω επεξεργασία.
Άρθρο 9 - Σχέσεις Εταιρειών με δανειστές.
1. Κάθε Εταιρεία οφείλει να παρέχει διαφανείς, επαγγελματικές και αποτελεσματικές υπηρεσίες προς τους δανειστές. Η τυχόν ύπαρξη διακανονισμού μεταξύ οφειλέτη και δανειστή αναστέλλει κάθε ενέργεια της Εταιρείας προς όχληση του οφειλέτη για όσο χρονικό διάστημα τηρείται ο διακανονισμός.
2. Με επιμέλεια και ευθύνη του δανειστή, οι επί τη βάσει της σύμβασης μεταξύ αυτού και της Εταιρείας επιμέρους εντολές πρέπει να καθορίζουν με πληρότητα, τις σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος νόμου απαιτήσεις κατά κεφάλαιο, τόκους και έξοδα.
3. Κάθε δανειστής υποχρεούται να παρέχει εντολή προς Ενημέρωση μόνο για ληξιπρόθεσμες απαιτήσεις, κατά την έννοια της παραγράφου 4 του άρθρου 3, οι οποίες δεν απορρέουν από καταχρηστικούς γενικούς όρους συναλλαγών που έχουν κριθεί καταχρηστικοί με αμετάκλητες δικαστικές αποφάσεις, καθώς και οι όροι που αναφέρονται στις υπουργικές αποφάσεις που εκδίδονται κατ΄ εξουσιοδότηση της παραγράφου 21 του άρθρου 10 του ν.2251/1994, τηρώντας τις διατάξεις περί απορρήτου και περί προστασίας προσωπικών δεδομένων των πελατών του. Παράβαση της υποχρέωσης αυτής επάγεται αστική ευθύνη του δανειστή προς αποζημίωση της Εταιρείας και του οφειλέτη.
Απαγορεύεται στους δανειστές, επί ποινή ακυρότητας, να συνάπτουν συμβάσεις με Εταιρείες, οι οποίες δεν είναι εγγεγραμμένες στο Μητρώο του άρθρου 7 του παρόντος. Η παράβαση των διατάξεων αυτών επισύρει την επιβολή των προβλεπόμενων στο άρθρο 10 κυρώσεων, τόσο σε βάρος των δανειστών, όσο και σε βάρος των Εταιρειών.
4. Δεν επιτρέπεται στις Εταιρείες να παρεκκλίνουν από τις εντολές του δανειστή ούτε και η αμοιβή τους να συνδέεται με την επιλογή εκ μέρους του οφειλέτη συγκεκριμένου τρόπου αποπληρωμής.
5. Παράβαση των διατάξεων του παρόντος άρθρου θεμελιώνει και εις ολόκληρον ευθύνη του δανειστή και της Εταιρείας έναντι του οφειλέτη.
Άρθρο 10 – Κυρώσεις
1. Με την επιφύλαξη των κειμένων διατάξεων για την προστασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα, όπως των νόμων 2472/1997 (ΦΕΚ 50 Α’), και 3471/2006 (ΦΕΚ 133 Α΄) και άλλων ειδικότερων διατάξεων, με απόφαση του Υπουργού Ανάπτυξης επιβάλλεται σε βάρος των Εταιρειών που παραβαίνουν τις διατάξεις του παρόντος νόμου, πρόστιμο από πέντε χιλιάδες (5.000) έως πεντακόσιες χιλιάδες (500.000) ευρώ. Σε περίπτωση υποτροπής το ανώτατο όριο προστίμου διπλασιάζεται και ο Υπουργός Ανάπτυξης μπορεί να διατάξει και την προσωρινή διαγραφή της Εταιρείας από το Μητρώο για χρονικό διάστημα από ένα (1) έως έξι (6) μήνες και, σε περίπτωση περαιτέρω υποτροπής, μπορεί να διατάξει την οριστική διαγραφή της Εταιρείας.
2. Τα ποσά των προστίμων που επιβάλλονται αποτελούν δημόσιο έσοδο και εισπράττονται σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Ε.Δ.Ε. (ν.δ. 356/1974, ΦΕΚ 90 Α΄) και μπορεί να αναπροσαρμόζονται με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Ανάπτυξης.
3. Η επιβολή των ως άνω διοικητικών κυρώσεων είναι ανεξάρτητη από κάθε άλλη αστική, ποινική ή πειθαρχική κύρωση που τυχόν προβλέπεται σε βάρος των Εταιρειών από τον παρόντα νόμο και την κείμενη νομοθεσία.
Άρθρο 11 – Υπηρεσία Τήρησης του Μητρώου
Στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή του Υπουργείου Ανάπτυξης συνιστάται αυτοτελές Τμήμα Μητρώου για την τήρηση και διαχείριση του Μητρώου, τη χορήγηση βεβαίωσης εγγραφής, τη διαχείριση του Μητρώου, τη διαχείριση των υποβαλλόμενων καταγγελιών, τη διενέργεια ελέγχων για την τήρηση της κείμενης νομοθεσίας και την καταχώρηση των κυρώσεων που επιβάλλονται βάσει του άρθρου 10, καθώς και τη διαγραφή από το Μητρώο, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παράγραφο 6 του άρθρου 7. Το τμήμα αυτό στελεχώνεται από υπαλλήλους που υπηρετούν στο Υπουργείο Ανάπτυξης, υπό κάθε υπηρεσιακή κατάσταση που προβλέπεται στον Κώδικα Κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών και Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Δ. (ν. 3528/2007 ΦΕΚ 26 Α΄) Με απόφαση του Υπουργού Ανάπτυξης καθορίζονται οι ειδικότερες λεπτομέρειες για την οργάνωση, τη λειτουργία του τμήματος, τη διαδικασία ελέγχου, τη συνεργασία των κλιμακίων ελέγχου με συναρμόδιες υπηρεσίες και φορείς, την έναρξη λειτουργίας του, καθώς και κάθε ειδικότερο θέμα και ειδική λεπτομέρεια. Με κοινή απόφαση του Υπουργού Οικονομίας και Οικονομικών και Ανάπτυξης ρυθμίζονται τα θέματα αμοιβής των μελών των κλιμακίων ελέγχων.
Άρθρο 12 - Μεταβατικές διατάξεις
Εντός δύο (2) μηνών από την έκδοση της Υπουργικής Απόφασης που προβλέπεται στην παράγραφο 2 του άρθρου 7 του παρόντος νόμου όλες οι Εταιρείες που ήδη τελούν σε λειτουργία οφείλουν να καταθέσουν στο Υπουργείο Ανάπτυξης τα προβλεπόμενα στην απόφαση αυτή δικαιολογητικά για την εγγραφή τους στο Μητρώο και τη λήψη βεβαίωσης εγγραφής τους σε αυτό.
Άρθρο 13 – Λοιπές διατάξεις
Στο τέλος του στοιχείου γ’ της παραγράφου 6 του άρθρου 4α του ν.2251/1994 προστίθεται εδάφιο που έχει ως εξής:
«Η προθεσμία θεωρείται ότι έχει τηρηθεί εφόσον η κοινοποίηση έχει αποσταλεί πριν από την εκπνοή της προθεσμίας».
Άρθρο 14 – Ισχύς
Η ισχύς του παρόντος νόμου αρχίζει από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά σε επιμέρους διατάξεις του.
Αθήνα, Μαρτίου 2009
ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ
EΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΩΣΤΗΣ ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ
ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΔΕΝΔΙΑΣ

Σχετικοί Σύνδεσμοι:
• Επίσημο ΦΕΚ
Συνημμένο Μέγεθος
D.T.(12-3-09)Shedio nomou gia etairies enimervshs ofeiletwn.doc
82.5 KB
FEK_sitefile-10097.pdf
322.32 KB
‹ Πρόταση Νόμου : «Ρύθμιση των χρεών υπερχρεωμένων καταναλωτών» επάνω

........Auto merged post: siiiii πρόσθεσε 13 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εισπρακτικές Εταιρείες

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Δ.Σ.Α. αποφάσισε να προβεί σ' όλες τις απαιτούμενες ενέργειες για την ανάδειξη και περιστολή των μορφωμάτων που λειτουργούν ως «εισπρακτικές εταιρείες» και ταλαιπωρούν τα τελευταία χρόνια χιλιάδες καταναλωτές και μικροοφειλέτες. Για την ανάδειξη του θέματος πέρα των άλλων μέτρων, αποφάσισε την υποβολή εγκλήσεως και μηνυτήριας αναφοράς κατά των νομίμων εκπροσώπων των εταιρειών αυτών για αντιποίηση του δικηγορικού επαγγέλματος, του επαγγέλματος του δικαστικού επιμελητή και τυχόν άλλες αξιόποινες πράξεις (παραβίαση προσωπικών δεδομένων, απάτη, εκβίαση, απειλή κ.λπ.).
Στα πλαίσια της δράσης που ανέλαβε ο Δ.Σ.Α.
ΚΑΛΟΥΜΕ Τους θιγόμενους πολίτες, οφειλέτες - καταναλωτές να καταθέσουν τις σχετικές καταγγελίες τους, εγγράφως, προσκομίζοντας αποδεικνύοντα την καταγγελία τους στοιχεία (έγγραφα, μάρτυρες κ.λ.π.) στον Δ.Σ.Α. (Ακαδημίας 60, 1ος όροφος, υπεύθυνη κ. Μαίρη Μαντούβαλου, τηλ. 210 33 98 100).

prodromosfan
21-01-10, 19:26
τόλης δε μπεστ
ακούστε σημερα την ελληνοφρένεια (http://www.skai.gr/player/Radio/?MMID=108804),
εισπρακτικη πηρε τον αποστολη για δανειο που χρωσταει καποια αγανακτισμενη προφανως απο τα επιμονα τηλεφωνηματα και τους παρεπεμψε στον αποστολη.

3lbereth
21-01-10, 22:06
:rofl: Δεν παίζεται ο τύπος!!!!!
Χαχαχα! Έφερε και ενισχύσεις η τηλεφωνήτρια χωρίς-δικαίωμα-ψήφου!

alwaysalone
21-01-10, 22:11
Σε ποιο λεπτό ξεκινάει?

prodromosfan
21-01-10, 22:29
στο 21' και μετά.

δεν εβαλα κατευθειαν το λινκ για το mp3 γιατι μπορει να το ψυλλιαζοντουσαν απο τον σκαι

alwaysalone
21-01-10, 22:33
στο 21' και μετά.

δεν εβαλα κατευθειαν το λινκ για το mp3 γιατι μπορει να το ψυλλιαζοντουσαν απο τον σκαι

Ευχαριστώ, το άκουσα. Η αλήθεια ειναι οτι ο "αρμόδιος" το'χε λίγο περισσότερο :p Αν και περιμενα λίγο παραπάνω νταβαντούρι.. :p

Πάντως φάνηκαν επαγγελματίες, εννοώ ήξεραν σε ποιον μιλούσαν, και οτι υπήρχε πιθανότητα να τους ηχογραφεί....

prodromosfan
21-01-10, 22:36
την τηλεφωνητρια την λυπηθηκε νομιζω αλλά στον "επόπτη" έδωσε ρέστα.

παίρνετε μαθήματα, όσοι χρωστατε και σας πρηζουν καθημερινα.

παράλληλα βαλτε και κανα ευρω στη παντα για να ξεχρεώσετε ;)

alwaysalone
21-01-10, 22:37
Σωστός ο prodromosfan! :oneup:

Sovjohn
21-01-10, 22:59
τόλης δε μπεστ
ακούστε σημερα την ελληνοφρένεια (http://www.skai.gr/player/Radio/?MMID=108804),
εισπρακτικη πηρε τον αποστολη για δανειο που χρωσταει καποια αγανακτισμενη προφανως απο τα επιμονα τηλεφωνηματα και τους παρεπεμψε στον αποστολη.

Εσύ να πληρώσεις... καθρεφτάκι...στα μούτρα σου...

Μμμ...σκιάχτηκα...τσίσα...


ΘΕΟΣ είναι αυτός...πρέπει πραγματικά να ακούω περισσότερη Ελληνοφρένεια, τα σπάει λέμε και ακούω μόνο κατά τύχη!!!

voger
21-01-10, 23:16
Έναν ανάλογο τζερτζελέ είχε κάνει και με μία κοπελίτσα που πήγε να του πουλήσει HOL. Ψάξτε το στο youtube

alexandrozz
23-01-10, 06:51
Καλά τα έχει σπάσει τελείως!!!

ΠΑΠΑ Σ
06-02-10, 13:44
Παντος γενικα, γνωριζω ατομα απο τη δουλεια μου,χωρις περιουσια που εχουν σταματησει να πληρωνουν εδω και χρονια τις οφειλες τους στις τραπεζες και περα απο τις αρχικες πιεσεις (εισπρακτικες, διαταγες πληρωμης κτλ) δεν τους εχουν κανει απολυτως τιποτα !!!
Εχω ενημερωθει για τις προτασεις κατσελη, και τις αντιδρασεις των τραπεζων.
Παντως ας συμμετασχει καποιος που ξερει απο νομικα και να εξηγησει τι ακριβως συμβαινει με τη παραγραφη χρεων, με το σημερινΟ νομικο πλαισιο

Και εγώ θα ήθελα κάποιον που να το έχει ζήσει αυτό μέχρι τέλους ή κάποιον νομικό-ειδικό να μας πει τι να κάνουμε. Εμένα με έχουν τρελάνει οι τράπεζες και όχι τίποτα άλλο αλλά είμαι άνεργη!

georgepre10
10-02-10, 04:30
πολλες εταιρίες μπαίνουν στον νόμο 3588/07, στις διατάξεις του άρθρου 99. Κάτι λένε για πάγωμα πληρωμών για δύο χρόνια και κάτι τέτοια. στο ιντερνετ το βρήκα τυχαία και πολλοί έχουν μπει. Το γνωρίζετε εσείς?

Kiki999
22-03-10, 22:01
Εμένα συνεχίζουν να παίρνουν πάνω από 10 τηλεφωνήματα τη μέρα. Τώρα παίρνουν και σε συγγενείς μου, δηλώνουν από ποια τράπεζα είναι, και ζητάνε να μάθουν ποια ακριβώς είναι η σχέση μου με τους συγγενείς μου..... παράνοια......

Φανερός Πράκτωρ
28-03-10, 18:30
Στενός κορσές για τις εισπρακτικές (http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=145854)


ΤΙΣ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΕΣ διατάξεις που επεξεργάζεται το υπουργείο Οικονομίας, για να περιορίσει τη δράση των λεγόμενων «εισπρακτικών εταιρειών» (ή εταιρειών ενημέρωσης, όπως είναι ο επίσημος τίτλος τους) παρουσιάζει η «Οικονομία».

Σε μια προσπάθεια να περιοριστεί η ανεξέλεγκτη δράση των συγκεκριμένων επιχειρήσεων, προβλέπεται η επιβολή βαρύτατων προστίμων (ακόμη και διαγραφή από το μητρώο των επιχειρήσεων του κλάδου, που συνεπάγεται διακοπή λειτουργίας), σε περίπτωση που οι εταιρείες ενοχλούν για περισσότερη από μία φορά το μήνα ή επικοινωνούν με συγγενικά πρόσωπα ή ακόμη και τον εργοδότη του οφειλέτη. Ολες οι συνομιλίες των εισπρακτικών με τους οφειλέτες θα μαγνητοφωνούνται υποχρεωτικά, ενώ η αρμόδια Γενική Γραμματεία Καταναλωτή αποκτά το δικαίωμα να ζητά από τις τηλεπικοινωνιακές εταιρείες τα αρχεία των συνομιλιών ανάμεσα στις εισπρακτικές εταιρείες και τους οφειλέτες.

Οι αλλαγές

Αναλυτικά, το νέο νομοσχέδιο για τις εισπρακτικές εταιρείες φέρνει τις ακόλουθες αλλαγές:

1 Οι εταιρείες υποχρεώνονται να μην ενοχλούν τους οφειλέτες για χρονικό διάστημα ενός μηνός, αρκεί ο οφειλέτης να δηλώσει κατά τη δεύτερη τηλεφωνική ενόχληση ότι δεν επιθυμεί περαιτέρω «ενημέρωση».

2 Διευρύνεται ο κατάλογος των πρακτικών που ακολουθούν οι εισπρακτικές εταιρείες και οι οποίες θα χαρακτηρίζονται ως αθέμιτες. Για παράδειγμα, θα απαγορεύεται η εισπρακτική εταιρεία να ενοχλεί συγγενείς του οφειλέτη, να προσεγγίζει γείτονες, τον εργοδότη ή μέλη της οικογένειάς του. Ολόκληρη η λίστα με τις πρακτικές, οι οποίες θα αντιμετωπίζονται ως αθέμιτες, φαίνονται στον σχετικό πίνακα.

3 Προσδιορίζεται ωράριο για την επικοινωνία της «εισπρακτικής» με τον οφειλέτη. Πρέπει να γίνει μόνο στις εργάσιμες ημέρες και από τις 9.00 το πρωί έως τις 8.00 το απόγευμα.

4 Η επικοινωνία καταγράφεται και τηρείται από τις εισπρακτικές για τουλάχιστον τρεις μήνες, προκειμένου να ελέγχεται η παραβίαση του νόμου σε περίπτωση καταγγελίας. Το περιεχόμενο της καταγραφής δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε βάρος του οφειλέτη. Ο οφειλέτης ενημερώνεται για την καταγραφή και το σκοπό της.

5 Η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή αποκτά το δικαίωμα να ζητάει από τις εταιρείες τηλεπικοινωνιών (σταθερής και κινητής τηλεφωνίας) στοιχεία για τις ώρες επικοινωνίας του οφειλέτη με την εισπρακτική εταιρεία. Απαραίτητη προϋπόθεση, να έχει υπάρξει σχετική καταγγελία από τον οφειλέτη.

6 Οι εταιρείες ενημέρωσης είναι υποχρεωμένες να τηρούν ηλεκτρονικό αρχείο επικοινωνιών και να γνωστοποιούν στοιχεία σχετικά με το πότε ενόχλησαν τον οφειλέτη, αν και εφόσον τους ζητηθεί από την αρμόδια υπηρεσία του υπουργείου Οικονομίας...

7 Οι απαγορεύσεις σχετικά με τη συχνότητα των τηλεφωνικών ενοχλήσεων θα ισχύουν πλέον και για τις ίδιες τις τράπεζες.

8 Εκτός από τις δηλωμένες εταιρείες ενημέρωσης και τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα που έχουν δανείσει κεφάλαια, απαγορεύεται σε οποιονδήποτε άλλο να επικοινωνεί με οφειλέτη, για να ζητήσει την επιστροφή των χρημάτων.

9 Η υφιστάμενη νομοθεσία προβλέπει πρόστιμα, τα οποία μπορούν να φτάσουν ακόμη και τις 500.000 ευρώ για τις εισπρακτικές εταιρείες που θα παραβιάζουν το νόμο. Αυτά τα πρόστιμα θα επιβάλλονται πλέον ακόμη και σε τράπεζες σε περίπτωση που προχωρούν σε αντίστοιχες παραβάσεις.

10 Τέλος, θεσπίζονται περιορισμοί και για τους δικηγόρους, σε μια προσπάθεια να αποτραπούν φαινόμενα μεταφοράς των αθέμιτων εισπρακτικών μεθοδεύσεων σε δικηγορικά γραφεία.

10+1 πρακτικές που απαγορεύονται διά... ροπάλου

* Οχληση οφειλέτη που πάσχει από βαριά ασθένεια ή όταν προκύπτει ότι η επικοινωνία επιβαρύνει τη σωματική ή ψυχική του υγεία.

* Επικοινωνία με τον οφειλέτη για οφειλές, τις οποίες αμφισβητεί δικαστικά.

* Επικοινωνία ή ενημέρωση με οποιονδήποτε τρίτο για οφειλές, χωρίς τη συναίνεση του οφειλέτη.

* Η προσέγγιση γειτόνων, της οικογένειας ή του εργοδότη του οφειλέτη, με σκοπό τη γνωστοποίηση πληροφοριών ή οποιαδήποτε αίτηση παροχής πληροφοριών, σχετικά με τη φερεγγυότητα του οφειλέτη.

* Η επικοινωνία με τον οφειλέτη, αν αυτός έχει ζητήσει η επικοινωνία να γίνεται με τον πληρεξούσιο δικηγόρο ή άλλο εκπρόσωπό του.

* Η άσκηση πίεσης ή παρότρυνση για ρευστοποίηση των περιουσιακών του στοιχείων, προκειμένου να εξοφλήσει τις οφειλές του.

* Η άσκηση πίεσης για αναχρηματοδότηση του χρέους, για μεταφορά δανείων ή για διακανονισμό.

* Η φυσική ή η ηθική παρενόχληση του οφειλέτη ή του εγγυητή για τις οφειλές του.

* Η επικοινωνία για οφειλές που έχουν παραγραφεί ή για έξοδα που δεν προβλέπονται με βάση την οικεία σύμβαση.

* Η παραπλάνηση του οφειλέτη για τη νομική θέση του και τα δικαιώματά του.

* Η αποστολή εξωδίκων ή εγγράφων στον οφειλέτη που τον καλούν σε εξόφληση, με την απειλή έναρξης δικαστικών διαδικασιών.

cranky
28-03-10, 18:39
Αν και, προσωπικά, δεν χρωστάω πουθενά, καιρός ήταν.

PopManiac
28-03-10, 18:49
Αν και ανακαλύπτουμε διαρκώς τα αυτονόητα στην Ελλάδα, συμφωνώ και εγώ πως όντως καιρός ήτανε

3lbereth
31-03-10, 15:56
Πώς να απαντάτε στα ενοχλητικά τηλεφωνήματα των τραπεζών
:innocent:
Κάτι η κρίση, κάτι η κρίση και κάτι η κρίση, οι τηλεφωνικές ενοχλήσεις των τραπεζών για καθυστερήσεις πληρωμών έχουν ξεσαλώσει με τα κινητά να χτυπάνε από τις 9 το πρωί ακόμα κι αν έχεις καθυστερήσει μόλις πέντε μέρες την καταβολή της δόσης σου.
Οι παρακάτω τηλεφωνικοί διάλογοι μεταξύ του φανταστικού πελάτη κ. Παπαδόπουλου και της φανταστικής τραπεζοϋπαλλήλου κυρίας Αγκαθούρας έχουν όλοι χρησιμοποιηθεί με επιτυχία τόσο από τον υπογράφοντα όσο και από λοιπά αξιοσέβαστα αναρχικά στοιχεία, λαμβάνοντας υπ’ όψιν α) το ημιπαράνομο της πράξης των τραπεζών, το οποίο θα τις αποτρέψει από το να σε μηνύσουν, β) ότι δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί μήνυση εξύβρισης από τη στιγμή που εσύ είσαι που ενοχλείσαι επανειλημμένως σε προσωπικό κινητό παρά τις διαμαρτυρίες σου, γ) ότι δεν μπορεί να αποδειχτεί ότι είσαι ο υβριστής αν δεν τους δώσεις τουλάχιστον αριθμό ταυτότητας, μέσω του τηλεφώνου, δ) ότι καμία τράπεζα δεν πρόκειται να διεκδικήσει σύνολο χρεωστικού ποσού πριν από τη συμπλήρωση τριών απλήρωτων λογαριασμών. Επειδή η τραπεζική αλητεία δεν θέλει φόβο ούτε κρύψιμο, αλλά ανάλογη αντιμετώπιση και γλώσσα.

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ
- Ο κ. Παπαδόπουλος;
- Εξαρτάται.
- Τι εννοείτε «εξαρτάται»;
- Από το ποιος τον ζητεί.
- Συγγνώμη, αυτό δεν είναι το τηλέφωνο του κ. Παπαδόπουλου;
- Πιθανότατα. Ποιος τον ζητεί;
- Αγκαθούρα. Από την Kleftobank.
- Τότε δεν είμαι ο κ. Παπαδόπουλος.
- Μπορώ να μιλήσω στον κ. Παπαδόπουλο;
- Αμα θέτε, εγώ θα σας εμποδίσω;
- Με συγχωρείτε, τι συμπεριφορά είναι αυτή;
- Αν ξαναπάρεις, να δεις που θα την έχω χειροτερέψει.

ΣΑΔΟΜΑΖΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ
- Τον κ. Παπαδόπουλο, παρακαλώ.
- Ο ίδιος.
- Από την Kleftobank τηλεφωνώ, κύριε Παπαδόπουλε, Αγκαθούρα.
- Α, υπέροχα.
- Σχετικά με το δάνειό σας…
- Ναι, τι έπαθε;
- Έχετε καθυστερήσει 6 ημέρες την πληρωμή του.
- Και μία σήμερα 7.
- Πότε υπολογίζετε ότι θα μπορέσετε να καταθέσετε το ποσό;
- Όταν το καταθέσω, θα το δείτε στον υπολογιστή σας.
- Πρέπει να μου πείτε μια ημερομηνία.
- Δεν θέλω να σας πω. Θα το δείτε κατατεθειμένο.
- Με συγχωρείτε, αλλά δεν είναι αυτή συμπεριφορά.
- Βρε, άντε μου στο διάολο, που θα μου μάθεις και συμπεριφορά, αλογομούρα.
- Η συνομιλία μας, κύριε Παπαδόπουλε, καταγράφεται και θα μεταβιβαστεί στους υπεύθυνους.
- Και πώς θα τους πεις ακριβώς, κούκλα μου:
«Με είπαν κ*ριόλα στο τηλέφωνο επειδή κάνω το επάγγελμα μιας κ*ριόλας»; (κλείσιμο)

ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ
- Τον κ. Παπαδόπουλο, παρακαλώ.
- Ο ίδιος.
- Αγκαθούρα από την Kleftobank.
- Αριθμό ταυτότητας και πατρώνυμο, παρακαλώ;
- Για ποιον λόγο;
- Γιατί σκοπεύω να σας κάνω μήνυση, κυρία Αγκαθούρα. Για παρενόχληση.
- Δεν είμαι υποχρεωμένη να σας δώσω τα στοιχεία μου.
- Δεν είμαι υποχρεωμένος τότε να σας απαντήσω. (κλείσιμο)

ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ
- (Απαντάμε στο κινητό έχοντας δει το νούμερο τηλεφώνου)
Ψησταριά το «Ωραίο Λιόπεσι», λέγετε;
- (Το κλείνει η Αγκαθούρα, σαστισμένη.)

GAY ACTIVIST ANTIMETΩΠΙΣΗ
- Τον κ. Παπαδόπουλο, παρακαλώ;
- Ο ίδιος.
- Αγκαθούρα από την Kleftobank.
- Aχ, κυρία Αγκαθούρα μου, συγγνώμη, αλλά δε μπορώ να
σας μιλήσω τώρα γιατί πεοθηλάζω και είμαι μπουκωμένος.

ΝΤΑΝΤΑΪΣΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ
- Ο κ. Παπαδόπουλος;
- Ναι;
- Ο κ. Παπαδόπουλος;
- Ναι;
- Με ακούτε, κύριε Παπαδόπουλε;
- Όχι.

ΚΑΨΩΜΕΝΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ
- Ο κ. Παπαδόπουλος;
- Σας ακούω.
- Αγκαθούρα από την Κleftobank.
- Καλησπέρα, κυρία Αγκαθούρα, σας περίμενα.
- Έγινε κάποια κατάθεση μήπως;
- Αχ, δυστυχώς, δεν πρόλαβα.
- Αύριο θα τα καταφέρετε;
- Να σας πω, τι φοράτε αυτή τη στιγμή;
- Συγγνώμη;
- Θα ήθελα να πάρετε το ακουστικό και να το ακουμπήσετε πάνω σας και σιγά-σιγά να το
κατεβάσετε προς τα κάτω και μετά, με μία κίνηση αργή, αλλά σταθερή, με τρυφερότητα και
δυναμισμό συνάμα, να το σπρώξετε μέσα σας.
- Πώς μιλάτε έτσι, κύριε Παπαδόπουλε;
- Δεν είμαι ο Παπαδόπουλος, αλλά σε άναψα π**τανίτσα, ε;

του Τάσου Θεοδωρόπουλου@Πρώτο Θέμα

dracula
31-03-10, 23:10
Καλά, έχω πεθάνει στο γέλιο!!!

Kiki999
25-05-10, 00:30
Διάβασα στο internet το νέο ασφαλιστικό καθεστώς, μια υπο-υπο-παράγραφος του οποίου είναι και ότι κάθε πληρωμή που απορρέει από εργασιακή σχέση (π.χ. μισθός ή σύνταξη) θα γίνεται αποκλειστικά σε τραπεζικό λογαριασμό.

Ειδικά για τον ιδιωτικό τομέα, διάβασα ότι από 1ης Ιουλίου 2011 όλες οι καταβολές μισθοδοσίας θα γίνονται αποκλειστικά σε τραπεζικό λογαριασμό του εργαζομένου. Όπως γνωρίζετε, ενώ στο δημόσιο ο εργαζόμενος μπορεί να επιλέξει σε ποια τράπεζα θα εισπράττει το μισθό ή τη σύνταξή του, στον ιδιωτικό τομέα κάθε εργοδότης συμβάλλεται με μια Χ τράπεζα για την πληρωμή της μισθοδοσίας, και οι εργαζόμενοι δεν έχουν επιλογή.

Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν, θα γίνει μεγάλο πλιάτσικο....

NiKapa
25-05-10, 00:35
Η First Call κι η πολιτικη της Εθνικης Τραπεζας εγινε η αιτια να κανω μεταφορα και ν'ακυρωσω 2 καρτες 15+ετιας ..
Ευτυχως δηλαδη ;)

aroutis
25-05-10, 01:13
Διάβασα στο internet το νέο ασφαλιστικό καθεστώς, μια υπο-υπο-παράγραφος του οποίου είναι και ότι κάθε πληρωμή που απορρέει από εργασιακή σχέση (π.χ. μισθός ή σύνταξη) θα γίνεται αποκλειστικά σε τραπεζικό λογαριασμό.

Ειδικά για τον ιδιωτικό τομέα, διάβασα ότι από 1ης Ιουλίου 2011 όλες οι καταβολές μισθοδοσίας θα γίνονται αποκλειστικά σε τραπεζικό λογαριασμό του εργαζομένου. Όπως γνωρίζετε, ενώ στο δημόσιο ο εργαζόμενος μπορεί να επιλέξει σε ποια τράπεζα θα εισπράττει το μισθό ή τη σύνταξή του, στον ιδιωτικό τομέα κάθε εργοδότης συμβάλλεται με μια Χ τράπεζα για την πληρωμή της μισθοδοσίας, και οι εργαζόμενοι δεν έχουν επιλογή.

Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν, θα γίνει μεγάλο πλιάτσικο....Και ποιό ειναι ακριβώς το πλιάτσικο;

Kiki999
25-05-10, 08:17
Και ποιό ειναι ακριβώς το πλιάτσικο;

Είναι ότι οι τράπεζες δεσμεύουν από το λογαριασμό μισθοδοσίας/σύνταξης όποιο ποσό τους οφείλεται, ενώ ο νόμος ορίζει σαφώς και ρητά ότι αυτό απαγορεύεται.

Τώρα υπάρχει η επιλογή να ζητήσεις από τον εργοδότη σου να εισπράττεις το μισθό σου από το ταμείο της επιχείρησης. Από 1ης Ιουλίου 2011 όμως, αυτό δε θα γίνεται. Οπότε..... να το πλιάτσικο :down:

kostas007
25-05-10, 14:58
επισης γιατι να παιρνουν οι τραπεζες με το ζορι ρευστο και μαλιστα με μηδενικο επιτοκιο?

emeliss
25-05-10, 15:45
Οι περισσότεροι λογαριασμοί μισθοδοσίας έχουν πολύ καλό επιτόκια (3%, 5%, 7%) αλλά για σχετικά μικρό μέγιστο ποσό.

Το πρόβλημα που αναφέρει η Κική υπάρχει. Όποιος δει κάτι τέτοιο να κάνει άμεσα καταγγελία.

aroutis
25-05-10, 16:40
Είναι ότι οι τράπεζες δεσμεύουν από το λογαριασμό μισθοδοσίας/σύνταξης όποιο ποσό τους οφείλεται, ενώ ο νόμος ορίζει σαφώς και ρητά ότι αυτό απαγορεύεται.Πριν 18 χρόνια η εταιρία στην οποία εργάζομαι φρόντισε να μου ανοίξει έναν καταθετικό λογ/σμό στον οποίο και καταθέτει κάθε 15 ημέρες τον μισθό μου. Στη συγκεκριμένη Τράπεζα έχω ένα ανοικτό δάνειο το οποίο πληρώνω με την ελάχιστη καταβολή (συν ότι παραπάνω γουστάρω) + μία πιστωτική κάρτα χωρίς καταβολή.

Ποτε η Τράπεζα δεν έβαλε αυτόματα χέρι στο λογ/σμό μου... παρά μόνο φυσικά για ότι ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ προβλέπεται.

Kiki999
25-05-10, 19:09
Πριν 18 χρόνια η εταιρία στην οποία εργάζομαι φρόντισε να μου ανοίξει έναν καταθετικό λογ/σμό στον οποίο και καταθέτει κάθε 15 ημέρες τον μισθό μου. Στη συγκεκριμένη Τράπεζα έχω ένα ανοικτό δάνειο το οποίο πληρώνω με την ελάχιστη καταβολή (συν ότι παραπάνω γουστάρω) + μία πιστωτική κάρτα χωρίς καταβολή.

Ποτε η Τράπεζα δεν έβαλε αυτόματα χέρι στο λογ/σμό μου... παρά μόνο φυσικά για ότι ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ προβλέπεται.

Αυτό σημαίνει ότι ποτέ δεν είχες ληξιπρόθεσμες οφειλές :oneup:

........Auto merged post: Kiki999 πρόσθεσε 2 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οι περισσότεροι λογαριασμοί μισθοδοσίας έχουν πολύ καλό επιτόκια (3%, 5%, 7%) αλλά για σχετικά μικρό μέγιστο ποσό.

Το πρόβλημα που αναφέρει η Κική υπάρχει. Όποιος δει κάτι τέτοιο να κάνει άμεσα καταγγελία.

Πού να κάνει καταγγελία? εγώ έκανα στον τραπεζικό μεσολαβητή, με δικαίωσε, έκανε γραπτή σύσταση στην τράπεζα να μου επιστρέψει τα χρήματα, και η τράπεζα του απάντησε ότι δεν πρόκειται να το κάνει.

Από την άλλη, την τελευταία διετία χτυπιούνται οι ενώσεις καταναλωτών, καλούν να επέμβει εισαγγελέας γι' αυτό το θέμα, αλλά όλοι κάνουν τον κουφό.....

Άσε, δε βγάζεις άκρη........

emeliss
25-05-10, 19:18
Στο τραπεζικό μεσολαβητή (τηλ 2103376700) ξέρω περίπτωση που είχε βγει άκρη. Και πάντα ενημερώνουμε και το ΙΝΚΑ που είχε ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα.

Δυστυχώς η τράπεζα μπορεί να αγνοήσει την σύσταση οπότε μένει μόνο η δικαστική οδός για να βρεις το δίκιο σου.

sdikr
25-05-10, 22:00
Αυτό σημαίνει ότι ποτέ δεν είχες ληξιπρόθεσμες οφειλές :oneup:

........Auto merged post: Kiki999 πρόσθεσε 2 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Πού να κάνει καταγγελία? εγώ έκανα στον τραπεζικό μεσολαβητή, με δικαίωσε, έκανε γραπτή σύσταση στην τράπεζα να μου επιστρέψει τα χρήματα, και η τράπεζα του απάντησε ότι δεν πρόκειται να το κάνει.

Από την άλλη, την τελευταία διετία χτυπιούνται οι ενώσεις καταναλωτών, καλούν να επέμβει εισαγγελέας γι' αυτό το θέμα, αλλά όλοι κάνουν τον κουφό.....

Άσε, δε βγάζεις άκρη........

Στο δημόσιο ξέρεις οτι γίνεται;
Συγνώμη τώρα, αλλά μιλάμε για ληξιπρόθεσμες οφειλές, κακός υπάρχουν, ακόμα κακός συνεχίζουν να υπάρχουν ενώ λαμβάνεις χρήματα.

aroutis
25-05-10, 22:12
@Kiki999

Aρα μιλάμε για κατακρατήσεις ποσοστού έναντι απαιτητών λόγω ληξιπροθέσμων οφειλών (που σαφέστατα απαγορεύεται να γίνεται σε μισθοδοσια).

Η μία "λύση" που βλέπω ειναι να ζητηθεί από το μισθωτό η χρήση λογ/σμού σε συγκεκριμένη τράπεζα στην οποία δεν έχει υποχρεώσεις. Η άλλη λύση ειναι , αν ο λογ/σμός μισθοδοσίας ειναι εκεί που ειναι και οι υποχρεώσεις (πολλές φορές οι εταιρίες δεν γουστάρουν να σου βάζουν τα λεφτά οπου θες εσυ) απλά να μεταφέρεις τις οφειλές σου αλλού - υπάρχουν μπόλικα προγράμματα μεταφοράς υπολοίπων. Ενα πρόβλημα φυσικα που προκυπτει στο δεύτερο σενάριο ειναι το οτι αν εισαι ληξιπρόθεσμος, η νέα τράπεζα δύσκολα θα μεταφέρει ληξιπρόθεσμες οφειλές.

Kiki999
25-05-10, 23:26
Στο δημόσιο ξέρεις οτι γίνεται;
Συγνώμη τώρα, αλλά μιλάμε για ληξιπρόθεσμες οφειλές, κακός υπάρχουν, ακόμα κακός συνεχίζουν να υπάρχουν ενώ λαμβάνεις χρήματα.

Οι τράπεζες δεν κάνουν διακρίσεις μεταξύ δημόσιων και ιδιωτικών υπαλλήλων. Όλοι έχουν δικαίωμα να υποστούν τις παρανομίες τους.

Συμφωνώ ότι κακώς υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές. Υπάρχουν όμως. Έχω αναφέρει αναλυτικά τους λόγους σε προηγούμενα posts σε αυτό το νήμα, οπότε η επανάληψη δεν έχει νόημα.

Αν καταλαβαίνω καλά το σχόλιό σου, κατά τη γνώμη σου καλά κάνει και παρανομεί η τράπεζα αφού εγώ δεν είμαι άνεργη? πιστεύεις ότι θα έπρεπε να καταργηθεί ο νόμος περί απαγόρευσης κατάσχεσης μισθών και συντάξεων? :hmm:

........Auto merged post: Kiki999 πρόσθεσε 2 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


@Kiki999

Aρα μιλάμε για κατακρατήσεις ποσοστού έναντι απαιτητών λόγω ληξιπροθέσμων οφειλών (που σαφέστατα απαγορεύεται να γίνεται σε μισθοδοσια).

Η μία "λύση" που βλέπω ειναι να ζητηθεί από το μισθωτό η χρήση λογ/σμού σε συγκεκριμένη τράπεζα στην οποία δεν έχει υποχρεώσεις. Η άλλη λύση ειναι , αν ο λογ/σμός μισθοδοσίας ειναι εκεί που ειναι και οι υποχρεώσεις (πολλές φορές οι εταιρίες δεν γουστάρουν να σου βάζουν τα λεφτά οπου θες εσυ) απλά να μεταφέρεις τις οφειλές σου αλλού - υπάρχουν μπόλικα προγράμματα μεταφοράς υπολοίπων. Ενα πρόβλημα φυσικα που προκυπτει στο δεύτερο σενάριο ειναι το οτι αν εισαι ληξιπρόθεσμος, η νέα τράπεζα δύσκολα θα μεταφέρει ληξιπρόθεσμες οφειλές.

Όντως, τη μεταφορά οφειλών την προσπάθησα, αλλά δε γίνεται. Τώρα για την πρώτη λύση, ελπίζω αλλά δεν το βλέπω......... :(

........Auto merged post: Kiki999 πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στο τραπεζικό μεσολαβητή (τηλ 2103376700) ξέρω περίπτωση που είχε βγει άκρη. Και πάντα ενημερώνουμε και το ΙΝΚΑ που είχε ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα.

Δυστυχώς η τράπεζα μπορεί να αγνοήσει την σύσταση οπότε μένει μόνο η δικαστική οδός για να βρεις το δίκιο σου.

Ο τραπεζικός μεσολαβητής έκανε ότι μπορούσε, μου έστειλε και αντίγραφο της γνωμάτευσής του όπου με δικαίωνε. Είχα στείλει και στο ΙΝΚΑ αντίγραφο.

Όπως σωστά λες όμως, η τράπεζα αγνόησε τη σύσταση του τραπεζικού μεσολαβητή. Και τώρα για να πάω δικαστικά, για να μου επιστραφούν τα 800 ευρώ, θα πρέπει να πληρώσω ποιος ξέρει πόσα σε δικηγόρο και να περιμένω χρόνια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.