PDA

Επιστροφή στο Forum : Εισπρακτικές εταιρίες Τραπεζών: Μέχρι που έχουν φτάσει σε εσας?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12

lewton
26-05-10, 09:28
Δεν υπάρχει περίπτωση να βγει άκρη μεταφέροντας τις οφειλές αλλού.
Αν δεν τους απαγορέψει ο νόμος να το κάνουν με κάποια σοβαρή ποινή, θα το κάνουν δυστυχώς..........

dimevang
07-06-10, 23:34
Εσενα σου εδωσαν(eurobank?) δανειο με εκκαθαριστικο 3600, εμενα η citibank δεν ζητησε... ποτε εκκαθαριστικο για τα δανεια που μου εδινε.
Ξεκινησε με 3000 ευρω το 2006 και με δικη της πρωτοβουλεια εκανε...4 επεκτασεις(μονο με αστυνομικη ταυτοτητα, ελα να τα παρεις χωρις εκκαθαριστικο το τονιζε!!! σε επιστολη της)του ενος δανειου μετα το αλλο, εξοφλουσα το προηγουμενο, και εδινε τη.. διαφορα στο χερι.
Το εκανε αυτο ωστε να παιρνει με καθε ανανεωση τα εξοδα δανειου(180 ευρω),να εμφανιζει ...παραγωγη( νεες συμβασεις δανειων) και φυσικα για μεγαλο χρονικο διαστημα μεχρι να... κρινει εκεινη οτι σταματανε οι επεκτασεις, να πληρωνεις βασικα τοκους ,αφου καθε νεο δανειο εξοφλει κυριως στην αρχη τοκους.
Καθε... μηνα, ναι καθε μηνα ....ακουγεται... απιστευτο εστελνε επιστολες για εγγκρημενη επεκταση(αν αγνοουσες τη προηγουμενη επιστολη, εστελνε νεα με αυξημενο το ποσο του κεφαλαιου που ειχες εξοφλησει το προηγουμενο μηνα!!!)
Με τα πολλα με εφτασε στα 15000 ευρω δανειο,και μου χορηγησε 3 καρτες diners, visa, master με συνολικο πιστωτικο οριο των καρτων 7800 ευρω.
Μετα απο 8 μηνες πληρωμων στο δανειο, ξεκινησα μερικη σταση πληρωμων ,και επειτα απο κανα δυο μηνες ολικη .
Ειμαι σε τετραμηνη καθηστερηση στο δανειο και 2 μηνες στις καρτες και τη δευτερα οπως μου ειπαν πως το δανειο καταγγελεται και ακολουθει διαταγη πληρωμης.
Πεστε μου ρε παιδια ποιος φταιει???
Οπως τους ειπα και σημερα ''αν ο πιστωτης δεν προφυλασει επαρκως τα συμφερωντα του, περιμενετε να το κανει ο... οφειλετης για αυτον?''


Γιάννη, υπάρχουν νέα από την περίπτωσή σου;

Γενικότερα, μπόρεσε κάποιος να επιτύχει διακανονισμό με την τράπεζα σε λογικά πλαίσια; Δηλαδή να σταματήσει κάρτες-δάνεια και να πληρώσει ένα μέρος της οφειλής σε μικρές δόσεις, ανάλογα με την επαγγελματική του κατάσταση και χωρίς ληστρικό ανατοκισμό;

Εγώ έστειλα μήνυμα και πήρα αμέσως απάντηση από τα παιδιά στο papandreou.gr πως το προώθησαν. Κατσέλη και Παπακωνσταντίνου τίποτα ακόμη. Διάβασα και κάποιους που λένε πως η Κατσέλη έχει υπογράψει το νομοσχέδιο, αλλά ο Παπακωνσταντίνου τα καθυστερεί αδικαιολόγητα!

http://trapezesgr.blogspot.com/2010/06/blog-post.html

........Auto merged post: dimevang πρόσθεσε 12 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Συμφωνώ ότι κακώς υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές. Υπάρχουν όμως. Έχω αναφέρει αναλυτικά τους λόγους σε προηγούμενα posts σε αυτό το νήμα, οπότε η επανάληψη δεν έχει νόημα.

Συμφωνώ, Κική. Καθένας έχει διαφορετικούς λόγους που τον έφεραν σε μια δύσκολη κατάσταση. Το θέμα είναι όμως να επιλυθεί και να μην τον φέρνουν στα άκρα. Αν δεχτούμε πως υπάρχει μερίδιο ευθύνης στον οφειλέτη, τότε τι μερίδιο ευθύνης έχουν οι ελληνικές τράπεζες με τα υψηλά τους επιτόκια;

Μπόρεσες να βγάλεις κάποια άκρη τελικά; Προσπάθησες ξανά για διακανονισμό με τις τράπεζες;

dimevang
08-06-10, 15:16
Η Citibank έχει για τους πελάτες της ένα πρόγραμμα που μαζεύει τις κάρτες σε μια οφειλή που αποπληρώνεται σε 60 δόσεις. Για τα δάνεια επιμηκύνει την περίοδο αποπληρωμής σε 84 δόσεις. Το ζήτημα είναι πως το επιτόκιο μπορεί να φτάσει το 13% (το εξετάζουν ανά περίπτωση!), οπότε αυξάνεται κι άλλο η συνολική οφειλή, ενώ η συνολική δόση είναι πάλι υψηλή λόγω της μικρής περιόδου αποπληρωμής. Τέλος δεν δίνει έγγραφο σε κανέναν γι' αυτό το πρόγραμμα, ώστε να μπορεί να ελεγχθεί αν ο πελάτης έχει προσπαθήσει να έρθει σε λογικό διακανονισμό με την τράπεζα.

Kiki999
09-06-10, 21:51
Συμφωνώ, Κική. Καθένας έχει διαφορετικούς λόγους που τον έφεραν σε μια δύσκολη κατάσταση. Το θέμα είναι όμως να επιλυθεί και να μην τον φέρνουν στα άκρα. Αν δεχτούμε πως υπάρχει μερίδιο ευθύνης στον οφειλέτη, τότε τι μερίδιο ευθύνης έχουν οι ελληνικές τράπεζες με τα υψηλά τους επιτόκια;

Μπόρεσες να βγάλεις κάποια άκρη τελικά; Προσπάθησες ξανά για διακανονισμό με τις τράπεζες;

Ναι, προσπάθησα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Είναι και μεγάλο το ποσόν βέβαια. Ο "διακανονισμός" όμως που προτείνεται από τις τράπεζες αυτή την εποχή τι είναι? απλή επιμήκυνση της διάρκειας του δανείου, η οποία έχει ως αποτέλεσμα μικρότερη μηνιαία δόση αλλά πολύ υψηλότερους συνολικούς τόκους, συνεπώς μεγαλύτερα κέρδη για τις τράπεζες.
Επιπλέον, σε πολλές περιπτώσεις, ακόμη και για "μικρά" καταναλωτικά δάνεια και κάρτες που είχαν χορηγηθεί χωρίς εξασφάλιση, για να κάνουν τώρα διακανονισμό ζητούν προσημείωση σε ακίνητο.

sdiama
09-06-10, 22:53
Ποτέ.

Δε χρωστάω στις τράπεζες και είμαι "καθαρός".
100 ευρώ το μήνα έχω υποχρεώσεις από δόσεις αγορών μέσω πιστωτικής τις οποίες καθαρίζω αμέσως και ούτε γάτα, ούτε ζημιά.

ardi21
14-06-10, 02:27
Καποιος ειχε πει οτι "Πλουσιος ειναι αυτος που δεν χρωσταει". Ποσο δικιο ειχε...

Καλη τυχη σε ολους με τις τραπεζες

uncharted
14-06-10, 13:08
Καποιος ειχε πει οτι "Πλουσιος ειναι αυτος που δεν χρωσταει". Ποσο δικιο ειχε...

Καλη τυχη σε ολους με τις τραπεζες
"πλουσιος ειναι αυτος που ξοδευει λιγοτερα απο οσα βγαζει" ;)

prodromosfan
14-06-10, 14:21
"πλουσιος ειναι αυτος που ξοδευει λιγοτερα απο οσα βγαζει" ;)

αυτός ειναι οικονόμος, όχι πλούσιος.

psytransas
14-06-10, 14:56
Καποιος ειχε πει οτι "Πλουσιος ειναι αυτος που δεν χρωσταει". Ποσο δικιο ειχε...

Καλη τυχη σε ολους με τις τραπεζες

Nαι εφαμιλλο με το "Καθε μερα πανω απο το χωμα, ειναι καλη μερα." :down::down:

strangeman
29-06-10, 22:12
Για σας και απο μενα
Με πηραν τηλεφωνο απο μια εισπρακτική και μου είπαν οτι βάση κάποιου νόμου τα 15000 που χρωστάω
Αν τους δοσο 4000 στο χερι θα μου χαρισουν το 65% της οφειλης και τους τοκους.(Α και να σας πω οτι τωρα ειμαι ανεργος και εχο αναπηρια 50-67% αναλόγως τα κέφια ΚΑΘΕ επιτροπής)
Εχει ακουσει κανεις κάτι σαν αυτό?
Και ακόμα οτι θα μου δοσουν εξοφλητικό και θα με βγάλουν και απο τον ΤΕΙΡΕΣΙΑ

prodromosfan
29-06-10, 22:13
Για σας και απο μενα
Με πηραν τηλεφωνο απο μια εισπρακτική και μου είπαν οτι βάση κάποιου νόμου τα 15000 που χρωστάω
Αν τους δοσο 4000 στο χερι θα μου χαρισουν το 65% της οφειλης και τους τοκους.(Α και να σας πω οτι τωρα ειμαι ανεργος και εχο αναπηρια 50-67% αναλόγως τα κέφια ΚΑΘΕ επιτροπής)
Εχει ακουσει κανεις κάτι σαν αυτό?
Και ακόμα οτι θα μου δοσουν εξοφλητικό και θα με βγάλουν και απο τον ΤΕΙΡΕΣΙΑ

φιλε μυριζει απατη, για προσεχε.

strangeman
29-06-10, 22:15
Για σας και απο μενα
Με πηραν τηλεφωνο απο μια εισπρακτική και μου είπαν οτι βάση κάποιου νόμου τα 15000 που χρωστάω
Αν τους δοσο 4000 στο χερι θα μου χαρισουν το 65% της οφειλης και τους τοκους.(Α και να σας πω οτι τωρα ειμαι ανεργος και εχο αναπηρια 50-67% αναλόγως τα κέφια ΚΑΘΕ επιτροπής)
Εχει ακουσει κανεις κάτι σαν αυτό?
Και ακόμα οτι θα μου δοσουν εξοφλητικό και θα με βγάλουν και απο τον ΤΕΙΡΕΣΙΑ

Hacker ημών, ο εν των προγραμματιστών,
αγιασθήτω ο κώδικας Σου.ελθέτω το προγραμμά Σου, γεννηθήτω το Update Σου ως εν server και επι του client.
Το patch ημών το critical δος ημίν σήμερον, και άφες ημίν τα exploits ημών ως και ημείς αφίεμεν τα advisories ημών.
Δι'ευχών των Hackerάδων Προγραμματισταράδων ημών,
Κύριε Root Admin ο θεός,ελέησον και σώσων ημάς εκ των ban

........Auto merged post: strangeman πρόσθεσε 0 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Θά θελα να ήμουν αυτό που ήμουν,
όταν ήθελα να είμαι αυτό που είμαι!!!

mosaic
29-06-10, 22:21
Καποιος ειχε πει οτι "Πλουσιος ειναι αυτος που δεν χρωσταει". Ποσο δικιο ειχε...

Καλη τυχη σε ολους με τις τραπεζες

Nαι εφαμιλλο με το "Καθε μερα πανω απο το χωμα, ειναι καλη μερα." :down::down:
δηλαδή; τι θες να πεις psytransas; :what:
. . . . δλδ ένας που υπολογίζει και το cent και το 1λεπτό είναι μιζέρια ή κακοπέραση;

strangeman
29-06-10, 23:21
Ευχαριστώ για την συμβουλή.
Λεω να παω απο την τραπεζα και να τους πω τι μου ειπαν να δω τι θα μου πουν και αυτοι τι λες?

ardi21
30-06-10, 04:05
Nαι εφαμιλλο με το "Καθε μερα πανω απο το χωμα, ειναι καλη μερα." :down::down:

Καμια σχεση αλλα δεν πειραζει.

dimevang
01-07-10, 13:12
Για σας και απο μενα
Με πηραν τηλεφωνο απο μια εισπρακτική και μου είπαν οτι βάση κάποιου νόμου τα 15000 που χρωστάω
Αν τους δοσο 4000 στο χερι θα μου χαρισουν το 65% της οφειλης και τους τοκους.(Α και να σας πω οτι τωρα ειμαι ανεργος και εχο αναπηρια 50-67% αναλόγως τα κέφια ΚΑΘΕ επιτροπής)
Εχει ακουσει κανεις κάτι σαν αυτό?
Και ακόμα οτι θα μου δοσουν εξοφλητικό και θα με βγάλουν και απο τον ΤΕΙΡΕΣΙΑ

Ισχύουν τέτοιες προσφορές, αλλά δεν είναι κανόνας. Πάτα στην εικόνα για παρόμοια περίπτωση.

http://apneagr.blogspot.com/2010/02/blog-post_5647.html

ciaoant1
10-07-10, 19:19
http://3.bp.blogspot.com/_uqybC0MN_mE/TDcg0_R6MNI/AAAAAAAARKw/vEXr--WiGic/s320/farmares-kill-_bankers.jpg
Η εικόνα είναι από παλιότερο άρθρο (http://www.nytimes.com/2009/07/26/weekinreview/26streitfeld.html?_r=2) των New York Times, το οποίο αναφερόταν στα χρέη που έχει ο κόσμος σήμερα στις ΗΠΑ, αλλά θυμήθηκε, μέσω της εικόνας αυτής μια σημαντική στιγμή στην ιστορία των ΗΠΑ, την εξέγερση του Shays (Shays' Rebellion) (http://en.wikipedia.org/wiki/Shays'_Rebellion).

Η εξέγερση αυτή, που πήρε το όνομα της από το όνομα του αρχηγού της, Daniel Shays, έγινε το 1786, από φτωχούς αγρότες στη Μασαχουσέτη, οι οποίοι επανάστάτησαν εναντίων των τοκογλύφων όταν πήγαν να τους ζητήσουν πίσω τα λεφτά με τους τόκους που τους είχαν δανείσει. Στην φωτογραφία ένας από αυτούς τους αγρότες πνίγει στο ποτάμι ένα τοκογλύφο Τραπεζίτη.

Ο Plough Jogger, ένας από τους αγρότες που συμμετείχαν στην εξέγερση, μιλά για το πως οι τοκογλύφοι τους άρπαζαν μέσω κατασχέσεων και φόρων ότι είχαν και δεν είχαν:

"Με έχουν ρημάξει, πρώτα με έβαλαν να πολεμήσω [είχε γίνει πόλεμος κάποια χρόνια πιο πριν], και τώρα με έχουν φορτώσει με ένα σωρό κοινοτικούς, δημοτικούς, πολιτειακούς φόρους...Και έχουν επιστρατεύσει ένα σωρό από σερίφηδες, αστυφύλακες και φοροσυλλέκτες για να εισπράξουν τα λεφτά, και πήραν και τα βοοειδή μου που τα πουλάνε μετά για λιγότερο από ό, τι αξίζουν... Οι "μεγάλοι άνδρες" έχουν σκοπό να πάρουν ότι έχουμε και δεν έχουμε, και νομίζω ότι είναι καιρός να εξεγερθούμε και να βάλουμε ένα τέλος σε αυτό, και να μην έχουμε πλόν δικαστήρια, ούτε σερίφηδες , ούτε συλλέκτες ούτε δικηγόρους."

Μάλιστα, η εξέγερση αυτή του λαού της Μασαχουσέτης έφτασε και στα αυτιά του Τόμας Τζέφερσον, ο οποίος ήταν τότε πρεσβευτής των ΗΠΑ στη Γαλλία (αργότερα έγινε και πρόεδρος των ΗΠΑ). Σχολιάζοντας την εξέγερση αυτή, ο Τζέφερσον, για να δούμε και τη διαφορά με τους σημερινούς πολιτικούς ηγέτες της άρχουσας τάξης δήλωσε ότι

"a little rebellion now and then is a good thing. The tree of liberty must be refreshed from time to time with the blood of patriots and tyrants."

Δηλαδή

"Μια μικρή εξέγερση κάθε τόσο είναι καλή. Το δέντρο της ελευθερίας πρέπει να ποτίζεται τακτικά με το αίμα των πατριωτών και των τυράννων [που παλεύουν μεταξύ τους]".

http://i2.cdn.turner.com/money/2010/07/09/news/economy/debt_collection_harassment/chart_debt_collection_harrasment_v5.top.gif
Οι φοροσυλλέκτες γίνονται ολοένα και πιο επιθετικοί - το γράφημα είναι από τις ΗΠΑ, αλλά βέβαια και στην Ελλάδα έχουμε ακόμα και τραμπουκισμούς

Debt collectors are getting desperate and dirty
Harassing phone calls, abusive language and physical violence are becoming a bigger part of business as debt collectors struggle to round up money from people who don't have it.
http://money.cnn.com/2010/07/09/news/economy/debt_collection_harassment/index.htm


ΤΡΙΠΛΟ ΦΟΝΙΚΟ ΣΤΗΝ ΕΡΕΤΡΙΑ
Εκτέλεσε τους δανειστές του
Δανείστηκε πολλά και από πολλούς για να μπορέσει να στήσει μαζί με τον γιο του τις επιχειρήσεις τους στη Χαλκίδα και την Ερέτρια. Τα πράγματα όμως δεν πήγαν καλά. Οι δανειστές έγιναν πιεστικοί. Στο αδιέξοδο έδωσε τη λύση με το πιστόλι. Εδωσε «ραντεβού θανάτου» σε ταβέρνα της Ερέτριας και χωρίς δισταγμό πυροβόλησε και σκότωσε του τρεις από τους δανειστές, ενώ ο τέταρτος σώθηκε, γιατί χτύπησε το κινητό του και απομακρύνθηκε για να μιλήσει.
http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=180535

manoulamou
10-07-10, 19:31
Μα σα δεν ντρεπεστε να χρωστατε στους στυλοβατες της διεθνους απληστιας
μετα πως περιμενετε να γεμισουν τα ταμεια της XXXbank?

http://tvxs.gr/news/έγραψαν-είπαν/«γιατί-σώζουμε-αυτόν-τον-έλληνα-δισεκατομμυριούχο-με-τα-λεφτά-των-φορολογουμένων-

:twisted:

Kiki999
21-07-10, 21:52
Τηλεφώνησαν πριν λίγες ημέρες στο ΑΠΟΡΡΗΤΟ κινητό τηλέφωνο μιας συναδέλφου, με την οποία έχω μια καλημέρα μόνο, και με ζήτησαν!
Και όταν αυτή απορημένη τους ρώτησε πού βρήκαν τον αριθμό, αφού είναι απόρρητος, και από πού κι ως πού ζητούν εμένα σε αυτόν τον αριθμό, της απάντησαν ότι μάλλον έγινε λάθος, αλλά επέμειναν να την ρωτούν αν με γνωρίζει και τι είδους άνθρωπος είμαι........ όλα αυτά με ύφος, από δικηγορικό γραφείο, επώνυμα......

dimevang
28-07-10, 17:40
Ψηφίστηκε το νομοσχέδιο για τους υπερχρεωμένους οφειλέτες (http://trapezesgr.blogspot.com/2010/07/blog-post.html)

manoulamou
28-07-10, 19:47
Εδω αποφασιστηκε επιστρατευση λιγο πριν παρουμε βενζινοδανειο,
προηγηθηκαν καταληψεις δρομων και διασταυρωσεων απο στερημενους χρηστες υγρων καυσιμων!!!:rolleyes:

wintech2003
29-07-10, 01:28
Σήμερα μου δεσμευσανε όλο το ποσό που υπήρχε σε λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Τράπεζα Πειραιώς χωρίς να έχω καμία οφειλή στην τράπεζα αυτή (και φυσικά χωρις καμία προειδοποίηση).
Προφανώς θα έγινε απο την εδώ τοπική εφορία για χρεη που έχω προς το Δημόσιο, βάσει αυτού που διάβασα εδω: http://www.capital.gr/News.asp?id=1005179

Δεν έχω ρωτήσει ακόμα αν είναι σίγουρα λόγω αυτού (διαπίστωσα οτι λείπανε τα χρήματα σήμερα το απόγευμα), αλλα αυριο το πρωι θα πάω να ρωτήσω.

Υπόλοιπο Λογαριασμού: 0 EUR

... αν εγώ είχα παιδί, λέμε τώρα, και αυριο πήγαινα να βγάλω 20 EUR για να αγοράσω γάλα για το παιδί μου, θα έφταιγα αμα τους έκαιγα;;;

aroutis
29-07-10, 01:47
Σήμερα μου δεσμευσανε όλο το ποσό που υπήρχε σε λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Τράπεζα Πειραιώς χωρίς να έχω καμία οφειλή στην τράπεζα αυτή (και φυσικά χωρις καμία προειδοποίηση).
Προφανώς θα έγινε απο την εδώ τοπική εφορία για χρεη που έχω προς το Δημόσιο, βάσει αυτού που διάβασα εδω: http://www.capital.gr/News.asp?id=1005179

Δεν έχω ρωτήσει ακόμα αν είναι σίγουρα λόγω αυτού (διαπίστωσα οτι λείπανε τα χρήματα σήμερα το απόγευμα), αλλα αυριο το πρωι θα πάω να ρωτήσω.

Υπόλοιπο Λογαριασμού: 0 EUR

... αν εγώ είχα παιδί, λέμε τώρα, και αυριο πήγαινα να βγάλω 20 EUR για να αγοράσω γάλα για το παιδί μου, θα έφταιγα αμα τους έκαιγα;;;Ο νομος μιλά για 50% δεσμευση, εσυ μιλάς για 0eur υπόλοιπο... ψάξτο ...

wintech2003
29-07-10, 01:57
Ο νόμος λεει και για οφειλές άνω των 150.000 ευρω, καμία σχέση με μένα.. εγώ γύρω στα 3.000 χρωστάω.

Στην αρχή φυσικά σκέφτηκα μηπως μέσω καμιας cashcard παίχτηκε ιστορία, τίποτα διέρευσε ο αριθμός στο internet κτλ, αλλα δεν υπήρχε τρόπος για κάποιον να ξέρει οτι είχα ξέρω γώ 843,45 ευρώ στον λογαριασμό μου, ωστε να τα βγάλει όλα και να μηδενίσει. Ουτε καν ανάληψη απο ATM δεν θα γινόταν. Εδώ λέμε πήραν τα πάντα μέχρι τελευταίου cent.

PS: Η δεσμευση 50% αφορά μισθούς και συντάξεις όπως κατάλαβα. Εμένα ήταν οικονομίες/καταθέσεις.

voger
29-07-10, 02:31
Ωχ ωχ ωχ. Τι κουφά είναι αυτά; Μόλις έχεις νεώτερα ενημέρωσε μας σε παρακαλώ. Δεν μου φαίνεται και τόσο σόι αυτή η ιστορία.

Και φαντάζομαι αν όντως είναι δέσμευση από εφορεία δεν θα σε είχαν ενημερώσει και εσένα για να ξέρεις;

wintech2003
29-07-10, 02:54
Μα αν με ενημέρωναν λογικά θα τα έβγαζα τα λεφτα πριν τα δεσμευσουν.
Όπως είπα, το μεσημέρι τα λεφτά ακόμα ηταν διαθέσιμα, τα έβλεπα στο winbank.
Προς το βράδυ πήγα να βγάλω 20 EUR απο το ATM, έφαγα πόρτα, έκανα ερώτηση υπολοίπου και μου λεει:

Λογιστικό υπόλοιπο: xxx,xx (το υπόλοιπου που ήταν διαθέσιμο μέχρι το μεσημέρι)
Διαθέσιμο υπόλοιπο: 0,00

Με λίγα λόγια, σηκώστε τα λεφτά σας από τις τράπεζες όσοι δεν το έχετε κάνει ήδη και χρωστάτε.

voger
29-07-10, 02:58
Όχι εννοώ να σε πάρει τηλ. η τράπεζα και να σου πει τα έχουμε δεσμεύσει με εντολή της εφορείας ή κάτι άλλο. Δεν ξέρω αν είναι η προβλεπόμενη διαδικασία αλλά μου φαίνεται λογικό να γίνεται.

Συγνώμη κιόλας αν δεν είναι πρέπων το σχόλιο μου και σου προκαλώ αναστάτωση νυχτιάτικα αλλά σε βρίσκω πολύ ψύχραιμο. Γιατί δεν πήρες ένα τηλ την τράπεζα να δεις τι γίνετε;

wintech2003
29-07-10, 03:09
Το θέμα το διαπίστωσα γύρω στις 7-8 το απόγευμα σήμερα.
Δεν έχω ενεργοποιημένο phone banking και φαντάστικα άλλωστε οτι τηλεφωνικά ίσως και να μην έβρισκα άκρη. Έτσι αποφάσισα να πάω αυριο το πρωι σε ενα κατάστημα να ρωτήσω.

Φυσικά μόλις μάθω τί έχει γίνει θα ενημέρωσω. Αν και είμαι 99% σίγουρος (με βάσει όσα διάβασα τις τελευταίες ώρες) οτι έχει σχέση με χρέος μου προς το Δημόσιο...

wintech2003
29-07-10, 14:57
Πήγα στην τράπεζα και τελικά έχει γίνει δεσμευση όλου του ποσού στον λογαριασμό μετά απο δικαστική απόφαση (που ποτέ δεν μου επιδόθηκε) απο προμηθευτή μου στον οποίο χρωστούσα.
Μιλάμε για τον προσωπικό μου λογαριασμό βέβαια, και παραξενευομαι λίγο σχετικά με το ΠΟΥ βρήκαν τον αριθμό λογαριασμό μου καθώς και το αν έχω χρήματα μεσα, μιας και μιλάμε για ιδιωτική επιχείρηση. Με ποιο τρόπο μια ιδιωτική επιχείρηση (στην οποία χρωστάω σαν εταιρία και οχι ατομικα) ανοίγει τον προσωπικό μου λογαριασμό και κατασχέτει τα χρήματα που έχει μέσα;

Ο υποδιευθυντης της τράπεζας πάντως μου είπε οτι λόγω δικαστικής απόφασης δεν μπορώ να σηκώσω τα χρήματα μου φυσικά και οτι θα πρέπει να επικοινωνήσω με τον προμηθευτή και να ζητήσω αντίγραφο της επίδοσης.

voger
29-07-10, 15:07
Τελικά είμαστε...

cranky
29-07-10, 15:16
Άμεση διακοπή συνεργασίας με αυτή την τράπεζα και τον συγκεκριμένο προμηθευτή, και ενημέρωση των ομότεχνών σου, για την συμπεριφορά τους.
Καλό θα είναι να ενημερώσεις τους ομότεχνούς σου με μαίηλ, και να το κάνεις "Κοινοποίηση" σε τράπεζα και προμηθευτή.

Schumipes11
29-07-10, 15:20
Φίλε αμα δεν έχεις τπτ στο όνομα σου και χρωστάς κάτω από 50 χιλ ευρώ γράφτους στα άγραφτα!!!!!!Αυτές οι εισπρακτικές μου έχουν εξαντλήσει όλα τα όρια της υπομονής και για αυτό από ένα σημείο και έπειτα τους κάνω χαβαλέ γιατί άμα τους πάρεις στα σοβαρά είναι να τρελαίνεσαι, πως γίνεται παιδιά των 650 - 700 ευρώ να αντέχουν να κάνουν αυτήν τη δουλειά, να ακούνε μπινελίκια, να έχουν εκπαιδευτεί να μιλάνε κατα αυτό τον τρόπο σε πελάτες, χωρίς καν να τους ξέρουν.

vlad
10-08-10, 09:36
Το σύστημα που ακολουθήθηκε με τις διαβόητες εισπρακτικές εταιρίες θα ακολουθηθεί και στις περιπτώσεις

αλυσίδων πολυκαταστημάτων που πωλούν με δόσεις, εταιρίες σταθερής και κινητής τηλεφωνίας ή internet, αλλά και τραπεζών.
Παρά το γεγονός ότι δεν ακολουθούνται οι εξωφρενικές τακτικές που ακολουθούσαν οι εισπρακτικές εταιρίες πολλές φορές οι οφειλέτες ακόμη και για λίγες ημέρες καθυστέρηση στην πληρωμή λογαριασμών είναι ουσιαστικά απροστάτευτοι απέναντι σε αθέμιτες πρακτικές είσπραξης του χρέους τους.
Συνήθως οι τράπεζες και άλλες επιχειρήσεις αναθέτουν το κυνήγι των οφειλών είτε σε εισπρακτικές εταιρείες είτε σε υπαλλήλους τους που τηλεφωνούν στους οφειλέτες και τους πιέζουν. Ο νόμος που ψηφίστηκε για να περιορίσει τις τακτικές των εισπρακτικών δεν καλύπτει πλήρως τον πολίτη και έτσι τώρα το υπουργείο επεξεργάζεται νέο σχέδιο για να βάλει ένα τέρμα.
Το νομοσχέδιο θα επιβάλει στον όποιο δανειστή να μην τηλεφωνεί στον δανειολήπτη πάνω από μια φορά μέσα σε διάστημα ενός μηνός στην περίπτωση οφειλών.
Παράλληλα θα καθοριστεί και το ωράριο μέσα στο οποίο θα μπορούν να τηλεφωνούν στον δανειολήπτη για να του υπενθυμίσουν το ανεξόφλητο χρέος.
Παράλληλα ο πολίτης θα πρέπει να ενημερώνεται σε περίπτωση που η συνομιλία καταγράφεται ενώ θα έχει το δικαίωμα να ζητήσει τη συνομιλία που έχει καταγραφεί και να τη χρησιμοποιήσει νομικά.
Παράλληλα, όπως ισχύει και για τις εισπρακτικές εταιρίες, θα απαγορευτεί οποιαδήποτε επικοινωνία του δανειστή με συγγενικά πρόσωπα ή πρόσωπα από το εργασιακό και κοινωνικό περιβάλλον του οφειλέτη.

Λευκός Ιππότης
14-08-10, 21:35
Ντρρρρρν με απορρητο,μεσα στην τρομαρα σου μηπως εγινε κατι το σηκωνεις για να ακουσεις τον εκαστοτε μπαγλαμα απο καθε τετοια εταιρια.Οταν διαμαρτυρεσαι για το απορρητο "ε ξερετε ειναι απο τηλεφωνικο κεντρο γιαυτο". Ρε δεν πατε στο διααλο!

alexasso
14-08-10, 22:31
Φίλε αμα δεν έχεις τπτ στο όνομα σου και χρωστάς κάτω από 50 χιλ ευρώ γράφτους στα άγραφτα!!!!!!Αυτές οι εισπρακτικές μου έχουν εξαντλήσει όλα τα όρια της υπομονής και για αυτό από ένα σημείο και έπειτα τους κάνω χαβαλέ γιατί άμα τους πάρεις στα σοβαρά είναι να τρελαίνεσαι, πως γίνεται παιδιά των 650 - 700 ευρώ να αντέχουν να κάνουν αυτήν τη δουλειά, να ακούνε μπινελίκια, να έχουν εκπαιδευτεί να μιλάνε κατα αυτό τον τρόπο σε πελάτες, χωρίς καν να τους ξέρουν.


Καλησπερα ,

το στηριζεις καπου αυτο το '' Φίλε αμα δεν έχεις τπτ στο όνομα σου και χρωστάς κάτω από 50 χιλ ευρώ γράφτους στα άγραφτα!!!!!!'' για να μαθουμε και εμεις αν υπαρχει καποιος τροπος να ξεφυγει ο καθενας απο αυτους που χρωσταει .

ardi21
14-08-10, 22:57
Καλησπερα ,

το στηριζεις καπου αυτο το '' Φίλε αμα δεν έχεις τπτ στο όνομα σου και χρωστάς κάτω από 50 χιλ ευρώ γράφτους στα άγραφτα!!!!!!'' για να μαθουμε και εμεις αν υπαρχει καποιος τροπος να ξεφυγει ο καθενας απο αυτους που χρωσταει .

Υποθετω το λεει διοτι δεν μπορουν να σου κατασχεσουν κατι και ουτε μπαινεις πλεον φυλακη για τετοια ποσα απ'οτι ξερω. Οποτε πρακτικα δεν μπορουν να σου κανουν κατι εκτος απο το να σε πρηζουν.

Αν κανω λαθος διορθωστε με διοτι που ξερεις πως τα φερνει η ζωη...!:p

Βεβαια αυτες οι συμβουλες ειναι λιγο επικινδυνες να γινονται μεσω φορουμ...

Nozomi
15-08-10, 00:48
Βεβαια αυτες οι συμβουλες ειναι λιγο επικινδυνες να γινονται μεσω φορουμ...
Πολύ σωστά !

Παιδιά, νομικές (όπως και ιατρικές!) συμβουλές μην αναζητείτε στα forums.

Το λέω γιατί αν (λέμε ΑΝ) δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν θα πάει φυλακή αυτός που σε συμβούλεψε...;)

nikos73gr
24-08-10, 17:48
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ!
Επιστρέφω έπειτα απο πολύμηνη απουσία που οφείλεται σε εφιαλτικές καταστάσεις σε οικογένεια και εργασία, θέλω να πιστεύω ακόμα πως οτι δεν μας σκοτώνει μας κάνει ποιό δυνατούς!
Προσωπικά μπορώ και δίνω 50 ευρώ το μήνα για κάθε οφειλή μου, συνολικά 250, παραπάνω δεν μπορώ. Από εκεί και πέρα σταμάτησαν να ενοχλούν οι εισπρακτικές εταιρείες και ξεκίνησαν τα δικηγορικά γραφεία. Οφείλω να ομολογήσω οτι μιλάνε πολύ ευγενικά και κλαψιάρικα, αλλά όταν πάλι με το ίδιο υφάκι άρχισαν να ζητάνε παραπάνω και να λένε οτι η τράπεζα δεν μπορεί να περιμένει άλλο, σαν να μου λέγανε σπάσε το κεφάλι σου, ζητιάνεψε από φίλους κλπ, σταμάτησα να απαντώ στα τηλέφωνά τους και ξεκίνησαν να ενοχλούνε συγγενείς μου, φανερώνοντάς τους τις οφειλές μου. Βρήκα ένα καλό δικηγόρο και απειλήσαμε με ασφαλιστικά μέτρα.
Δυστυχώς οι νέοι νόμοι περί εισπρακτικών εταιρειών δεν έφεραν τα προσδοκώμενα αποτελέσματα και συνεχίζουν ακάθεκτες το έργο τους.
Σε όσους ενοχλούνται απο δικηγόρους σας συμβουλεύω να μην ψαρρώνετε. Δεν εκπροσωπούν το νόμο ούτε την δικαιοσύνη, αλλά ως ελεύθεροι επαγγελματίες δουλεύουν για λογαριασμό των πελατών τους. Οι οχλήσεις τους είναι παράνομες και καταχρηστικές, το ξέρουν πολύ καλά, απλά βασίζονται στο γεγονός οτι όταν ακούς δικηγόρος, τα κάνεις πάνω σου! Εισπρακτική εταιρεία είχε πάρει τη θεία μου τηλέφωνο και της είπε οτι με αναζητούν για σοβαρή δικαστική υπόθεση (!!!) σε μια εποχή που το δάνειό μου δεν είχε ακόμα καταγγελθεί! Βέβαια σήμερα η συγκεκριμένη εταιρεία έπειτα από προειδοποίηση του δικηγόρου μου παθαίνει επιληπτική κρίση πριν προφέρει το όνομά μου.
Επειδή τα πράγματα στενεύουν αφόρητα όπως βλέπετε φίλοι μου, και πολύ φοβάμαι οτι η κατάσταση θα οδηγήσει στο να μας παραμονεύουν μπράβοι έξω από τα σπίτια μας και ας είναι παράνομο (οι τράπεζες τους έχουν γραμμένους τους νόμους), βρείτε ένα καλό δικηγόρο μέσω γνωστού σας. Να προσέχετε τους δικηγόρους, πολλοί είναι άτιμη φάρα. Έχω ιδρύσει στο facebook ένα group κατά των εισπρακτικών εταιρειών που αριθμεί 1130 μέλη, και κάποιος τραπεζουπάλληλος σε ιδιωτικό μήνυμα με απείλησε οτι θα μου κάνουν και από πάνω μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση!
Στη συνέχεια με πλεύρισε πάντα μέσω facebook μια δικηγόρος (βρήκα τα στοιχεία της) που μου είπε οτι αγωνίζεται επί χρόνια κατά των τραπεζών και θα μπορούσε να με βοηθήσει. Σε chat που είχα μαζί της και την ρώταγα τί μπορούμε να κάνουμε για καταχρηστικές πρακτικές που ασκήθηκαν εις βάρος μου με τηλεφωνήματα προς συγγενείς, ψεύδη, δυσφήμηση, η σκρόφα μου απάντησε οτι εξάντλησαν κάθε νομικό περιθώριο!!! Προφανώς ήταν βαλτή.
Ευτυχώς που είχα φτιάξει το γκρουπ με ψευδώνυμο! Οπότε πιάστε παρτίδες μόνο με δικηγόρους συστημένους!!!
Δεν θα είναι κατά τη γνώμη τόσο εύκολα τα πράγματα ούτε με τον πτωχευτικό νόμο. Οπότε μην φοβόμαστε. Έχουμε αδυναμία αποπληρωμής, και μπορούμε να ζητήσουμε αποζημιώσεις για ηθική βλάβη, συκοφαντική δυσφήμηση, ασφαλιστικά μέτρα κλπ. Να ένας καλός τρόπος για να ξεχρεώσουμε!
Κική κοπέλα μου, έχεις μπλέξει άσχημα, δυστυχώς. Δεν αρκεί το ΙΝΚΑ ούτε ο τραπεζικός διαμεσολαβητής, μόνο με δικηγόρο μπορείς να τα βγάλεις πέρα, μόνο έτσι η τράπεζα θα αλλάξει σκοπό.
Καλό κουράγιο σε όλους, και όσο μπορώ θα συμμετέχω!
Και προσοχή! Μην δώ κανέναν σας να κάνει αηδίες! Διάβασα για πολλές αυτοκτονίες λόγω χρεών. Ψυχραιμία, δεν αξίζει!!!! Ελπίζω να απολαύσατε το αυγουστιάτικο φεγγάρι!
:oneup:

Kiki999
24-08-10, 19:14
Πρέπει να πω ότι μέχρι τον Ιούλιο, τα τηλεφωνήματα είχαν σχεδόν σταματήσει (σ.σ. δεν απαντώ σε κανένα). Από τον Αύγουστο όμως, έχουν ξαναρχίσει να αυξάνονται, προφανώς εν όψει της εφαρμογής του νομοσχεδίου (από αρχές Σεπτεμβρίου αρχίζουν να κατατίθενται αιτήσεις για υπαγωγή).


Νίκο, στείλε μου σε παρακαλώ το link για το group σου στο facebook. Και πρόσεχε να μην κατονομάζεις κανένα από τα "ευαγή", γιατί όντως μπορούν να βρουν το ip σου και να μηνυθείς για συκοφαντική δυσφήμιση. Αυτοί βλέπεις έχουν άπλετο χρόνο και χρήμα...

nikos73gr
24-08-10, 20:18
Κική το γκρουπ θα το βρεις εδώ (http://www.facebook.com/group.php?gid=151323427725&v=info)

nikos73gr
24-08-10, 23:56
Πολύ σωστά !

Παιδιά, νομικές (όπως και ιατρικές!) συμβουλές μην αναζητείτε στα forums.

Το λέω γιατί αν (λέμε ΑΝ) δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν θα πάει φυλακή αυτός που σε συμβούλεψε...;)

Πολύ σωστά καλό είναι να συμβουλευόμαστε απαραίτητα ένα δικηγόρο. Εδώ μοιραζόμαστε εμπειρίες αλλά και ενημερωνόμαστε για το πώς άλλοι αντιμετώπισαν καταστάσεις παρόμοιες με τις δικές μας ή και χειρότερες.
Κανείς δεν μπαίνει φυλακή για δάνεια μέχρι 200.000 ευρώ. Αυτό είναι καρατσεκαρισμένο. Και παραπάνω να χρωστάει πάλι δεν μπαίνει επειδή η τράπεζα θέλει πίσω έστω κάποια ψίχουλα από τα λεφτά της. Κλείνοντας κάποιον στη φυλακή, χάνει και την τελευταία ελπίδα.
Για χρέη προς δημόσιο ισχύουν άλλοι κανόνες ποιό αυστηροί.
Με λίγα λόγια για να μην κουραζόμαστε. Όταν εκδίδεται διαταγή πληρωμής εναντίον σου, αν δεν έχεις κάτι, σημαίνει οτι για τα επόμενα 20 χρόνια καλό είναι να μην αποκτήσεις κάτι, γιατί αν το βρει η τράπεζα θα στο πάρει μέχρι να μετρήσεις έως το 10! Αν δεν έχεις κάτι στο όνομά σου, θα σου σπάσουν τα νεύρα με συνεχή τηλέφωνα. Αν δεν απαντάς, θα σπάνε τα νεύρα σε συγγενείς, εργοδότη, κάνοντάς σε ρεζίλι με σκοπό να σε πιέσουν ψυχολογικά να πληρώσεις. Αυτό είναι παράνομο και καταχρηστικό και μπορείς να τους κάνεις αγωγές και μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση, ψυχική οδύνη, διατάραξη οικογενειακής γαλήνης. Έχουμε το κουράγιο να το κάνουμε? Οι περισσότεροι όχι, και εκεί πατάνε οι τράπεζες, οι εισπρακτικές εταιρείες και τα συνεργαζόμενα δικηγορικά γραφεία, στην ντροπή που σε κάνουν να νοιώθεις.
Αν όμως έχεις το κουράγιο να το κάνεις, κερδίζεις εγγυημένα το δικαστήριο, τους παίρνεις και το βρακί, ξεχρεώνεις και σου μένουν και λεφτά στην άκρη.
Τώρα, αν όμως έχεις κινητή ή ακίνητη περιουσία (σπίτι, διαμέρισμα, χωράφι, αμάξι, μηχανάκι, σκάφος, τζετ, πισίνα, πίνακες και κοσμήματα αξίας που αποτελούν περιουσιακό στοιχείο και δηλώνονται στην εφορία, μετοχές, εκεί η κουβέντα είναι διαφορετική και πρέπει να πληρώσεις, με διακανονισμό φυσικά, αλλιώς στα παίρνουν στο πι και φι.

Nozomi
25-08-10, 14:25
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ!Προσωπικά μπορώ και δίνω 50 ευρώ το μήνα για κάθε οφειλή μου, συνολικά 250, παραπάνω δεν μπορώ.
50 ευρώ για κάθε οφειλή σου, σημαίνει συνολικές οφειλές της τάξης των μερικών χιλιάδων ευρώ !
Σόρυ, αλλά ναι μεν αποδοκιμάζουμε όλοι τις τακτικές των Τραπεζών, αλλά μερικοί (πολλοί θα έλεγα!) μέσω των καρτών επιδείκνυαν (εξαιρώ αυτούς που σε μια ανάγκη τράβηξαν χρήματα και παγιδεύτηκαν) υψηλότερο επίπεδο διαβίωσης χωρίς να έχουν και τους ανάλογους πόρους...

Μάλιστα σε κάποια φάση θεωρούνταν από κάποιους και πουλ-μουρ να γεμίζεις το πορτοφόλι σου με κάρτες ώστε να εντυπωσιάζονται οι αφελείς νεανίδες ότι κάθε κάρτα αντιστοιχεί σε ένα ποσό που δεν έχεις και καμμιά υποχρέωση να επιστρέψεις !

Προσωπικά γνωρίζω κόσμο, που είναι εντάξει με τις οφειλές του, ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ τις κάρτες, έκαναν την δουλειά τους, έβαλαν άτοκες δόσεις και ούτε γάτα, ούτε εισπρακτική εταιρεία...:oneup:

My point:
Μήπως έχουμε σεβαστό ποσοστό ευθύνης και εμείς για την όλη κατάσταση ?

HELL_pegaSOS
25-08-10, 15:25
Υποτίθεται πως η κυβερνησάρα μας κατέθεσε τροπολογία νόμου που επιβάλει συγκεκριμένες πρακτικές σε αυτές τις εταιρίες, απαγορεύοντας την ενόχληση τρίτων εκτός του οφειλέτη, απαγόρευση κοινοποίησης των χρεών, απαγόρευση απειλών κλπ κλπ.
Για πάρε τους στο κυνήγι και αν σε ξαναενοχλήσουν τράβα τους και μια μήνυση.



Καλά είχε βγει κι εξώφυλλο προεκλογικά ότι ο Γιώργος θα χαρίσει τα χρέη...:rofl:
Πολλοί που θεώρησαν ότι βρίσκονται σε θέση αδυναμίας πληρωμής νομίζαν ότι θα γίνει η ρύθμιση, αλλά ...


Τεσπα.
Ειναι απαράδεκτο από κάθε άποψη αυτό που κάνουν οι τηλεφωνητές αλλά ακόμη χειρότερα οι εταιρείες με τους τυπάδες που χτυπάνε κουδούνια και κάνουν ψυχολογικό πόλεμο. Ενοχλούν κι ενημερώνουν ότι ώρα να ναι, από το τηλέφωνο πολλές φορές την μέρα, όλη την πολυκατοικία και τους συγγενείς φίλους για να σε κάνουν κουρέλι και να επισπεύσουν την πληρωμή...

Ευτυχώς που δεν είμαστε Αμερική να δίνουν άδειες όπλων (ακόμη και πολεμικών) έτσι αβέρτα... Θα χαν γεμίσει τα μνήματα και οι τράπεζες τις αγγελίες εργασίας...:dwarf

nikos73gr
26-08-10, 11:37
50 ευρώ για κάθε οφειλή σου, σημαίνει συνολικές οφειλές της τάξης των μερικών χιλιάδων ευρώ !
Προσωπικά γνωρίζω κόσμο, που είναι εντάξει με τις οφειλές του, ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ τις κάρτες, έκαναν την δουλειά τους, έβαλαν άτοκες δόσεις και ούτε γάτα, ούτε εισπρακτική εταιρεία...:oneup:

My point:
Μήπως έχουμε σεβαστό ποσοστό ευθύνης και εμείς για την όλη κατάσταση ?

Προσωπικά ανοίχτηκα πολύ σε μια εποχή που ήμουν υψιλόμισθος και θέλησα να ανοίξω το δικό μου σπιτικό. Για 3 χρόνια ήμουν τύπος και υπογραμμός στις υποχρεώσεις μου μέχρι που από τη μια στιγμή στην άλλη προσγειώθηκα απότομα στη γενιά των 700 ευρώ. Δεν μπορούσα να φανταστώ οτι θα πάθαινα κάτι τέτοιο, όταν πετύχαινα όλο και περισσότερους στόχους, αλλά δυστυχώς βλέπεις οι εργοδοσίες συχνά σε απομυζούν, και στη συνέχεια θα βρουν κάποιο δουλικό που να κάνει την ίδια δουλειά με σένα με τα μισά λεφτά και λιγότερο.
Τώρα την πάτησα, αλλά τί να κάνω? Δίνω οτι μπορώ. Ας προσέχανε και οι τράπεζες όταν μου έδιναν πίστωση γνωρίζοντας οτι δεν έχω περιουσιακά στοιχεία. Άρα φέρουν και αυτές ευθύνες. Ειδικά στην αρχή μπορεί και να μην με συμπάθησαν ιδαίτερα, αφού ήμουν τόσο συνεπής που δεν τους άφηνα περιθώρια να μου το τοκίσουν το υπόλοιπο, οπότε τώρα ίσως και να με εκδικούνται.
Σε καμιά περίπτωση όμως δεν τους αφήσω να με καταρρακώσουν. Τίς έχω κάνει να φοβούνται να προφέρουν το όνομά μου, επειδή όπως αυτές ξέρουν πολύ καλά τα περιθώρια που τους δίνει ο νόμος και τον ξεπερνούν συνήθως, εγώ ξέρω να κινούμαι μέσα στα πλαίσια του νόμου και αρκετά αποτελεσματικά θα έλεγα.
Υπάρχουν και οι μπαταχτσήδες δεν λέω. Κάθε περίπτωση όμως είναι προσωπική, ανάλογη με τα δάνεια που έκριναν οι τράπεζες οτι μπορεί να σηκώσει ο κάθε οφειλέτης, τις περισσότερες φορές πολύ πάνω από τις δυνατότητές του. Αντίθετα, στις ληξιπρόθεσμες οφειλές, όλοι βράζουν στο ίδιο καζάνι. Όχι για πολύ όμως.
Δεν πιστεύω οτι θα οφεληθώ ιδιαίτερα από το νέο νόμο περί πτώχευσης ιδιώτη. Κρύβει πολλές παγίδες. Αν και δεν προβλέπεται ρητά, οπωσδήποτε θα πιεστεί ο οφειλέτης να του δοθεί κάνα διαμερισματάκι ή χωραφάκι από κανά θείο, κανα αδελφό.... ξέρουν καλά αυτοί.
Έχει να πέσει πολύ κλάμα.

aroutis
26-08-10, 12:48
Αν και δεν προβλέπεται ρητά, οπωσδήποτε θα πιεστεί ο οφειλέτης να του δοθεί κάνα διαμερισματάκι ή χωραφάκι από κανά θείο, κανα αδελφό....Δεν παίζει τέτοιο πράγμα.

HELL_pegaSOS
27-08-10, 01:33
Τρέλα στην τρέλα θέλει.

Ενας γνωστός έβαλε την γυναίκα του να πει στην τηλεφωνήτρια ότι πέθανε.
Εκείνη έκανε λες κι έχανε κάνα θείο της... :rofl:
ή μάλλον σα να έχανε η ίδια τα λεφτα που θα χανε η τράπεζα.

RZV 75
28-08-10, 11:23
Τρέλα στην τρέλα θέλει.

Ενας γνωστός έβαλε την γυναίκα του να πει στην τηλεφωνήτρια ότι πέθανε.
Εκείνη έκανε λες κι έχανε κάνα θείο της... :rofl:
ή μάλλον σα να έχανε η ίδια τα λεφτα που θα χανε η τράπεζα.

Ενασ γνωστοσ ειπαι ο ιδιοσ οτι ειναι ο αδελφοσ και διστιχωσ εχτεσ τον κιδεψανε:( μετα απο κανα μηνα που τον ξαναπιρε η ιδια, τησ λεει - "μολησ του καναμε τα 40-ντα πειται μου το ονομα σασ κυρια μου να το πω στον δικιγορο μου για τι εξαιτιασ σασ απο τησ τραπεζεσ αυτοκτονισε-εδω και 1 χρωνο δεν τον ξαναενοχλουνε ουτε με τον παραμικρο:rofl:

nikos73gr
28-08-10, 14:45
Ενασ γνωστοσ ειπαι ο ιδιοσ οτι ειναι ο αδελφοσ και διστιχωσ εχτεσ τον κιδεψανε:( μετα απο κανα μηνα που τον ξαναπιρε η ιδια, τησ λεει - "μολησ του καναμε τα 40-ντα πειται μου το ονομα σασ κυρια μου να το πω στον δικιγορο μου για τι εξαιτιασ σασ απο τησ τραπεζεσ αυτοκτονισε-εδω και 1 χρωνο δεν τον ξαναενοχλουνε ουτε με τον παραμικρο:rofl:

Μπορεί τα δύο παραπάνω περιστατικά να φαίνονται αστεία και αποτελεσματικά, ίσως επειδή οι εισπρακτικές έχουν λερωμένη τη φωλιά τους και φοβούνται αγωγές και μηνύσεις μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις ακραίες, εν τούτοις καλό είναι να αποφεύγονται.
Με το θάνατο του οφειλέτη, ακόμα και αν ήταν ενήμερος με τις οφειλές του, όλο το υπόλοιπο γίνεται αυτόματα ληξιπρόθεσμο και απαιτητό και μπορείτε να βρείτε το μπελά σας.
Κάποιο πιστωτικό ίδρυμα ποιό ψύχραιμο μπορεί να ζητήσει και ληξιαρχική πράξη θανάτου!
Όλη αυτή η κατάσταση μόνο με ψυχολογικό θρίλερ μπορεί να παρομοιαστεί.

HELL_pegaSOS
28-08-10, 21:07
Μπορεί τα δύο παραπάνω περιστατικά να φαίνονται αστεία και αποτελεσματικά, ίσως επειδή οι εισπρακτικές έχουν λερωμένη τη φωλιά τους και φοβούνται αγωγές και μηνύσεις μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις ακραίες, εν τούτοις καλό είναι να αποφεύγονται.
Με το θάνατο του οφειλέτη, ακόμα και αν ήταν ενήμερος με τις οφειλές του, όλο το υπόλοιπο γίνεται αυτόματα ληξιπρόθεσμο και απαιτητό και μπορείτε να βρείτε το μπελά σας.
Κάποιο πιστωτικό ίδρυμα ποιό ψύχραιμο μπορεί να ζητήσει και ληξιαρχική πράξη θανάτου!
Όλη αυτή η κατάσταση μόνο με ψυχολογικό θρίλερ μπορεί να παρομοιαστεί.


Ψυχολογικό πόλεμο θα το έλεγα...
Από στενό συγγενικό κύκλο ευτυχώς δεν έχω βιώματα, αλλά όταν πας σε ένα σπίτι επίσκεψη το απογευματάκι και ακούς να χτυπάει το τηλέφωνο και να μην το σηκώνει κανείς, ε σου φαίνεται κάπως.
Έπειτα όταν παίρνεις ο ίδιος σε κάποιον που έμπλεξε τα μαλλιά του με τις τράπεζες, από αριθμό μη αποθηκευμένο (από το σταθερό ή το κινητό του), δεν στο σηκώνει επειδή νομίζει πως θα σαι κάποιος από τους πρηξ@@ς...

nikos73gr
30-08-10, 13:22
Ψυχολογικό πόλεμο θα το έλεγα...
Από στενό συγγενικό κύκλο ευτυχώς δεν έχω βιώματα, αλλά όταν πας σε ένα σπίτι επίσκεψη το απογευματάκι και ακούς να χτυπάει το τηλέφωνο και να μην το σηκώνει κανείς, ε σου φαίνεται κάπως.
Έπειτα όταν παίρνεις ο ίδιος σε κάποιον που έμπλεξε τα μαλλιά του με τις τράπεζες, από αριθμό μη αποθηκευμένο (από το σταθερό ή το κινητό του), δεν στο σηκώνει επειδή νομίζει πως θα σαι κάποιος από τους πρηξ@@ς...

Θα σου πώ τί γίνεται στην ψυχρή και απρόσωπη Ελβετία. Υπάρχουν και εκεί εισπρακτικές εταιρείες. Το 3% των δανείων είναι κόκκινα. Η εισπρακτική δεν παρενοχλεί τηλεφωνικά αλλά στέλνει γραπτώς 3 γραπτές μηνιαίες προσκλήσεις για πληρωμή με πρόταση διακανονισμού. Στην τρίτη επιστολή (συστημένη) προειδοποιεί οτι αν μέσα σε 30 μέρες δεν διευθετηθούν τα ληξιπρόθεσμα χρέη, θα κινηθεί δικαστικά. Αν δεν υπάρξει καμία αντίδραση από τον οφειλέτη, στην 32η μέρα εκδίδεται με διαδικασίά εξπρές η εντολή πληρωμής. Αυτή δε, παραδίδεται μέσα σε 48 ώρες προσωπικά στον οφειλέτη είτε στο σπίτι του, είτε στο χώρο εργασίας. Αν ο οφειλέτης δεν εμφανιστεί να την παραλάβει, τότε αναλαμβάνει να την παραδώσει η αστυνομία, στις 3 τα ξημερώματα την ώρα που κοιμάται. Από την ημερομηνία έκδοσης της διαταγής πληρωμής, ο οφειλέτης έχει είτε 10 μέρες καιρό για να αμφισβητήσει το χρέος του, πράγμα που του δίνει χρόνο, είτε 20 μέρες για να έρθει σε επικοινωνία με τον οφειλέτη και να κάνει διακανονισμό. Αν παρέλθει το 20ημερο χωρίς να κάνει καμία κίνηση, αμέσως την επόμενη μέρα τον επισκέπτεται ο δικαστικός επιμελητής, παρουσία αστυνομικών, μπαίνει στην οικεία του με εντολή κατάσχεσης, και αναγκάζει τον οφειλέτη να ρυθμίσει τις οφειλές του. Ο μισθός του, η κινητή και ακίνητη περιουσία του, οι τραπεζικοί του λογαριασμοί περνάνε από κόσκινο. Ο ειρηνοδίκης υπολογίζοντας την οφειλή και την οικονομική κατάσταση του οφειλέτη, θα βγάλει ένα πρόγραμμα αποπληρωμής των χρεών το οποίο εξασφαλίζει στον οφειλέτη μια αξιοπρεπή διαβίωση, δηλαδή το ψυγείο του να είναι γεμάτο, αλλά και να μπορεί να ικανοποιήσει τον πιστωτή του. Μην ξεχνάμε για παράδειγμα οτι ένας υπάλληλος σούπερ μάρκετ παίρνει 4απλό μισθό από τον έλληνα συνάδελφο όταν το κόστος ζωής εκεί είναι 10 με 20% υψηλότερο από αυτό της ελλάδας, οπότε, για να μην πληρώνει πρέπει να είναι μακάκος με περικεφαλαία.
Η διαταγή πληρωμής δεν μπορεί να επιδοθεί 7 μέρες πριν και μετά τα Χριστούγεννα, πριν και μετά το Πάσχα, και στο διάστημα 15 Ιουνίου με 31 Ιουλίου.
Επίσης η διαταγή πληρωμής δεν έχει καμιά ισχύ όταν:
ο οφειλέτης έχει βαριά ή ανίατη ασθένεια,
έχει πένθος,
είναι φυλακισμένος,
εκτελεί στρατιωτική θητεία.
Η προσωποκράτηση για χρέη έχει καταρηθεί.
Στην περίπτωση που ο οφειλέτης είναι άεργος, δεν έχει όρεξη για δουλειά, αναλαμβάνει το κράτος να του βρει μια απασχόληση, για να ικανοποιήσει τον πιστωτή.
Εννοείται οτι και στην Ελβετία υπάρχει μαύρη λίστα, στην οποία είσαι εγγεγραμμένος για 5 χρόνια μετά την αποπληρωμή των χρεών. Σε αυτή τη λίστα έχει πρόσβαση και ο μελλοντικός εργοδότης. Και να μην σε προσλαμβάνει κανείς, δεν πρόκειται να πεινάσεις, ούτε να βρεθείς στο δρόμο.
Μαθήματα βαρβάρων πρός την κοιτίδα του πολιτισμού.:evil::sorry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.