PDA

Επιστροφή στο Forum : Εισπρακτικές εταιρίες Τραπεζών: Μέχρι που έχουν φτάσει σε εσας?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12

HELL_pegaSOS
30-08-10, 14:44
Ολα καλά κι άξια αλλά αυτό με την πρόσβαση του εργοδότη δεν μου άρεσε καθόλου. Ειναι ψυχολογικός εκβιασμός και πρόσβαση σε ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα.
Κι ύστερα είναι σα να υποβιβάζουν αυτόν που χρωστάει, σε δεύτερη κατηγορίας υποψήφιο για εργασία.
Επίσης αν κάποιος μένει σε κωμόπολη και κάνει 10 βιογραφικά, θα έχει μάθει όλη η ντόπια κοινωνία αν και πόσα χρωστάει? :down:

voger
30-08-10, 17:04
Ε κάτσε ντε. Τον παρακαλάνε να πληρώσει, τον νταχτιρντίζουνε, του εξασφαλίζουν αξιοπρεπή διαβίωση, ΄του βρίσκουν δουλεία, δεν τον πάνε φυλακή. Ε από που αλλού θα τον δεσμεύσουν. Δεν έχεις ακούσει ότι "ο φόβος φυλάει τα έρημα";

guzel
30-08-10, 17:21
Ολα καλά κι άξια αλλά αυτό με την πρόσβαση του εργοδότη δεν μου άρεσε καθόλου. Ειναι ψυχολογικός εκβιασμός και πρόσβαση σε ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα.
Κι ύστερα είναι σα να υποβιβάζουν αυτόν που χρωστάει, σε δεύτερη κατηγορίας υποψήφιο για εργασία.
Επίσης αν κάποιος μένει σε κωμόπολη και κάνει 10 βιογραφικά, θα έχει μάθει όλη η ντόπια κοινωνία αν και πόσα χρωστάει? :down:

ε καλα απ ολα αυτα εκει κολλησες και εσυ :p

nikos73gr
30-08-10, 19:47
Ολα καλά κι άξια αλλά αυτό με την πρόσβαση του εργοδότη δεν μου άρεσε καθόλου. Ειναι ψυχολογικός εκβιασμός και πρόσβαση σε ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα.
Κι ύστερα είναι σα να υποβιβάζουν αυτόν που χρωστάει, σε δεύτερη κατηγορίας υποψήφιο για εργασία.
Επίσης αν κάποιος μένει σε κωμόπολη και κάνει 10 βιογραφικά, θα έχει μάθει όλη η ντόπια κοινωνία αν και πόσα χρωστάει? :down:

Από τη στιγμή που κατάσχεται μέρος του μισθού, με το οποίο ικανοποιούνται οι απαιτήσεις του πιστωτή, η απόλυση γίνεται πολύ δύσκολη. Για αυτό το λόγο, καλώς ή κακώς ο εργοδότης μπορεί να έχει πρόσβαση σε ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα.
Άσχετο. Ποιοί έχουν πρόσβαση στον Τειρεσία? Θυμάμαι οτι σε διάφορες εταιρείες που έχω εργαστεί, όταν κάποιος πελάτης, ζητούσε πίστωση, και μιλάμε για πωλήσεις χονδρικής, η εταιρεία είχε τον τρόπο να μάθει αν ο συγκεκριμένος είναι μαυρισμένος ή όχι. Εταιρείες του εξωτερικού μπορούν να έχουν πρόσβαση στον Τειρεσία?

29gk
03-09-10, 12:20
Το γράμμα μιας 96χρονης σε μια τράπεζα…



Σας παρουσιάζουμε ένα γράμμα που έστειλε μια 96άχρονη γυναίκα σε μια Τράπεζα. Ο Διευθυντής της Τράπεζας που το έλαβε το βρήκε τόσο


διασκεδαστικό, που το δημοσίευσε στην εφημερίδα «New York Times».

«Αγαπητέ κύριε, Σας ευχαριστώ που σφραγίσατε την... επιταγή μου με την οποία σκόπευα να πληρώσω τον υδραυλικό τον περασμένο μήνα.

Σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου, δεν πρέπει να πέρασαν ούτε 3 δευτερόλεπτα μεταξύ του σφραγίσματος της επιταγής μου και της αυτόματης κατάθεσης της σύνταξής μου από το δημόσιο!

Θα πρέπει να σας ευχαριστήσω και για το πρόστιμο των 30 δολαρίων που χρεώσατε το λογαριασμό μου ως πέναλτι για την ταλαιπωρία που προκάλεσα στην Τράπεζά σας. Η ευγνωμοσύνη μου ξεχειλίζει κυρίως γιατί με κάνατε να

ξανασκεφτώ τους τρόπους με τους οποίους αντιμετωπίζω τα οικονομικά μου. Έχω προσέξει πως κάθε φορά που προσπαθώ να επικοινωνήσω μαζί σας η μόνη μου παρηγοριά είναι η απρόσωπη και ασύμφορη οντότητα που έχει γίνει η Τράπεζά σας.





Οι πληρωμές της υποθήκης και του δανείου μου δε θα γίνονται αυτόματα, αλλά θα φτάνουν στην Τράπεζά σας με επιταγή στο όνομα ενός υπαλλήλου, που θα ορίσετε εσείς. Να θυμάστε πως είναι αδίκημα να ανοιχτεί η αλληλογραφία που θα περιέχει την επιταγή από κάποιον άλλον και όχι από τον παραλήπτη.

Από εδώ και στο εξής, όπως ακριβώς κάνετε κι ! εσείς, θα κάνω τiς συνδιαλλαγές μου μαζί σας προσωπικώς.

Σας επισυνάπτω την αίτηση που θα πρέπει να συμπληρώσει ο υπάλληλος που θα ορίσετε. Σας ζητώ συγγνώμη για το 8σελιδο μέγεθός της, αλλά θα πρέπει να γνωρίζω γι’ αυτόν όσα γνωρίζει η Τράπεζά σας για μένα.

Σημειώστε πως όλες οι πληροφορίες που αφορούν το ιατρικό ιστορικό του θα πρέπει να υπογραφούν από το αρμόδιο Υγειονομικό τμήμα, ενώ και οι πληροφορίες για τα οικονομικά του θα πρέπει να συνοδεύονται από τα κατάλληλα θεωρημένα αντίγραφα-ντοκουμέντα. Στη συνέχεια θα πρέπει να εκδώσω ένα PIN, τον οποίο θα χρησιμοποιεί ο υπάλληλός σας στις συναλλαγές μαζί μου.

Λυπάμαι, αλλά δε θα είναι μικρότερο από 28 νούμερα – τόσα είναι και τα νούμερα που πληκτρολογώ κάθε φορά που καλώ το telephone banking και πρέπει να συνδεθώ με το λογαριασμό μου. Κι επειδή, όπως λένε, η μίμηση είναι η υπέρτατη κολακεία, επιτρέψτε μου να! σας αντιγράψω.

Επιτρέψτε μου επίσης να σας γνωστοποιήσω και τα ακόλουθα. Όταν θα μου τηλεφωνείτε, θα πατάτε τα ακόλουθα κουμπιά:

1. Για να κλείσετε ραντεβού να με δείτε.

2. Για να με ρωτήσετε για μια πληρωμή που δεν έγινε.

3. Για να μεταφέρετε το τηλεφώνημα στο σαλόνι σε περίπτωση που είμαι εκεί.

4. Για να μεταφέρετε το τηλεφώνημα στην κρεβατοκάμαρα σε περίπτωση που

κοιμάμαι.

5. Για να μεταφέρετε το τηλεφώνημα στην τουαλέτα σε περίπτωση που με καλεί

η φύση.

6. Για να μεταφέρετε το τηλεφώνημα στο κινητό μου σε περίπτωση που λείπω

από το σπίτι.

7. Για να στείλετε e-mail στον υπολογιστή μου, απαιτείται ένας μυστικός

κωδικός, ο οποίος και θα σας αποσταλεί εν ευθέτω χρόνω.

8. Για να επιστρέψετε στο κύριο μενού και να ξανακούσετε τις επιλογές 1-7.

9. Για να διατυπώσετε κάποιο αίτημα ή παράπονο. Κατόπιν θα μπείτε σε

αναμονή ανάλογα με την πληρότητα του αυτόματου τηλεφωνητή μου.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του τηλεφωνήματος θα παίζει χαλαρωτική μουσική. ! Αν, ωστόσο, χρειαστεί να περιμένετε πολύ, λυπάμαι, αλλά ακολουθώντας και πάλι το παράδειγμά σας, θα πρέπει να σας χρεώσω με ένα ποσό για τη διαδικασία.

Κλείνοντας, σας εύχομαι ένα ευτυχισμένο και λιγότερο κερδοφόρο νέο έτος.



Η ταπεινή σας πελάτισσα.



πηγή: report24.gr

http://sarotiko.blogspot.com/2010/09/96.html

:whistle:

prodromosfan
03-09-10, 13:03
http://sarotiko.blogspot.com/2010/09/96.html

:whistle:

http://lighthousepatriotjournal.wordpress.com/2006/07/08/myth-blaster-disgruntled-96-year-old-woman-writes-letter-to-bank/

αλλα ο τροπος σκεψης ενεργειας ειναι σωστός.

3lbereth
03-09-10, 16:06
Όποιος κι αν ήταν ο συντάκτης του, ταπεινά τον προσκυνώ...!

Kiki999
10-09-10, 18:50
Τους τελευταίους μήνες, με είχαν ξεχάσει. Από τις αρχές της εβδομάδας όμως, αρχίσαμε πάλι............ πάνω από 30 κλήσεις την ημέρα..............

Nozomi
10-09-10, 19:03
Τους τελευταίους μήνες, με είχαν ξεχάσει. Από τις αρχές της εβδομάδας όμως, αρχίσαμε πάλι............ πάνω από 30 κλήσεις την ημέρα..............
Χρωστάς πολλά ?

homo_digital
10-09-10, 22:35
http://www.27bslash6.com/overdue.html

και αυτό έχει πλάκα.

nikos73gr
11-09-10, 12:15
Τους τελευταίους μήνες, με είχαν ξεχάσει. Από τις αρχές της εβδομάδας όμως, αρχίσαμε πάλι............ πάνω από 30 κλήσεις την ημέρα..............

απαγορεύεται να σε καλούν πάνω από μια φορά ανά δεύτερη μέρα για κάθε χρέος. να τους καταγγείλεις, θα πληρώσουν πρόστιμο ένα δεκάρικο.
εδώ δεν είναι γερμανία που βγαίνουν με το μεγάφωνο στη γειτονιά σαν τους παλιατζήδες και διαλαλούν τα χρέη σου για να σε πιέσουν να πληρώσεις.
κατάγγειλέ τους...τώρα!
εμένα πριν 10 μέρες με πήραν με διαφορά 10 λεπτών 2 διαφορετικοί για το ίδιο χρέος. στον δεύτερο που με ρώτησε πότε θα είναι η επόμενη κίνηση του απάντησα οτι αν ξαναενοχλήσει, η επόμενή μου κίνηση θα είναι η επίδοση δικαστικού εγγράφου. δεν ξαναπήραν τηλέφωνο.. ούτε και πλήρωσα.

Kiki999
11-09-10, 15:35
Χρωστάς πολλά ?

Δυστυχώς πάρα πολλά..............:(

Seitman
15-09-10, 18:53
Απέκτησαν καινούργια όπλα...

Μόλις τώρα πήραν έναν γνωστό με αριθμό άσχετο που αρχίζει από 26240....
Αλλά δεν κατάλβα αν εννοούσε ο γνωστός την εθνική τράπεζα ή εκ μέρους της εθνικής τράπεζας.

Σε αναζήτηση για τον σχετικό κωδικό κλήσης δεν μπόρεσα να βρω σε ποιά περιοχή ανήκει!!!

Είδες νέα κόλπα????

prodromosfan
15-09-10, 19:09
Μόλις τώρα πήραν έναν γνωστό με αριθμό άσχετο που αρχίζει από 26240....


Σε αναζήτηση για τον σχετικό κωδικό κλήσης δεν μπόρεσα να βρω σε ποιά περιοχή ανήκει!!!

Είδες νέα κόλπα????

http://www.google.gr/search?client=opera&rls=en&q=26240&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8

Seitman
15-09-10, 19:12
Έλα νινί στον τόπο σου...

Να πώ ότι δεν googlαρισα... Σε εμένα "επέστρεψε" 26240 τα δεύτερα συνθετικά... Τι να πω!!!
Ευχαριστώ για την βοήθεια prodromosfan :oneup:

nikos73gr
26-09-10, 10:40
είναι από νομό Ηλείας, με έχουν καλέσει και μένα αλλά για άλλη τράπεζα. είναι εισπρακτική εταιρεία.

lagoskon
29-09-10, 03:26
είναι από νομό Ηλείας, με έχουν καλέσει και μένα αλλά για άλλη τράπεζα. είναι εισπρακτική εταιρεία.

Μητρώο Εταιρειών Ενημέρωσης Οφειλετών

Περιγραφή:
Μητρώο Εταιρειών Ενημέρωσης Οφειλετών
Υποβλήθηκε στις:
02-08-2010
Υποβλήθηκε από:
ΓΓΚ (ggkk)
Ημερομηνία αρχείου:
02-08-2010
Μέγεθος αρχείου:
473.50 Kb
Τύπος αρχείου:
xls
Λήψεις:
2570


http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=fileinfo&id=224

nikos73gr
19-10-10, 09:51
ΑΙΤΗΣΗ-ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ

Του/Της……………………………………………………………………….
Κατοίκου ……….………………….…Διεύθυνση …………..………………
Τηλ…………………………Fax ……………………… e-mail……………..

ΠΡΟΣ
1.Τράπεζα …………………………………………………………
2.Εταιρεία …………………………………………………………

Με την παρούσα αίτηση – διαμαρτυρία καταγγέλλω ότι η/ο ……………………………………,υπάλληλος της τράπεζας…………………………../της Εταιρείας Ενημέρωσης οφειλετών……………….….,προβαίνει στις ακόλουθες παράνομες ενέργειες:

 Επικοινωνεί μαζί μου τηλεφωνικώς ή με οποιοδήποτε άλλο μέσο, περισσότερες από μία φορά ανά δεύτερη ημέρα. Συγκεκριμένα με κάλεσε επανειλημμένως στο κινητό μου τηλέφωνο / στην οικία μου /στην εργασία μου, τις παρακάτω ημέρες & ώρες: ……………………………....................................................................................... ...............................................
 Χρησιμοποιεί προσβλητικές εκφράσεις εναντίον μου ή εναντίον της οικογένειάς μου.
 Με καλεί από «Απόκρυψη».
 Δεν μου δηλώνει το ονοματεπώνυμο και την ιδιότητά του.
 Άσκησε εναντίον μου ή εναντίον μέλους της οικογένειάς μου, σωματική βία ή ψυχολογική πίεση.
 Με δυσφημίζει στον οικογενειακό ή εργασιακό μου περιβάλλον.
 Ενοχλεί πρόσωπα της οικογένειάς μου σχετικά την εξόφληση του χρέους.
 Εξακολουθεί να με ενοχλεί για οφειλές που έχουν διακανονιστεί ή έχουν παραγραφεί.
 Εμφανίζει κατά την επικοινωνία του μαζί μου ιδιότητες που δεν διαθέτει, όπως αυτή του δικηγόρου ή του δικαστικού επιμελητή.

Ειδικότερα:
Η παραπάνω συμπεριφορά είναι παράνομη σύμφωνα με το νόμο 3758/2009 σχετικά με τις αρχές που πρέπει να τηρούν οι Εταιρείες Ενημέρωσης ληξιπρόθεσμων απαιτήσεων (εισπρακτικές εταιρείες) κατά την ενημέρωση και επικοινωνία με τον οφειλέτη.
Ως εκ τούτου, ζητώ να παύσετε κάθε παράνομη συμπεριφορά και να μην επαναληφθεί στο μέλλον .
Με ρητή επιφύλαξη για κάθε νόμιμο δικαίωμά μου.
Αθήνα …./…./…..
Ο/Η αιτών/ούσα
Κοινοποίηση:

1. Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ.
Fax: 210 33 00 591 / e-mail: info@ekpizo.gr
2. ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ
Γενική Γραμματεία Καταναλωτή
Fax: 210 38 42 642
3. ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ
Τμήμα Διαφάνειας Συναλλαγών
Fax: 210 32 05 436

........Auto merged post: nikos73gr πρόσθεσε 4 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

HELL_pegaSOS
20-10-10, 00:36
Ωραίος!


:respekt:

nikos73gr
21-10-10, 11:02
άσχετο.... γιατί μου βγάζει συνέχεια οτι έχω 0 μηνύματα?

ESP1982
21-10-10, 11:42
άσχετο.... γιατί μου βγάζει συνέχεια οτι έχω 0 μηνύματα?

Στο sub-forum "χαλαρή κουβεντούλα" δε γίνεται καταμέτρηση των μηνυμάτων. :)

nikos73gr
03-12-10, 16:48
Stop telephone me!!! (http://www.youtube.com/watch?v=GQ95z6ywcBY)
:twisted::twisted::twisted:

grande
06-12-10, 11:10
Δεν καταλαβαινω γιατι οταν σας παιρνουν οι εισπρακτικες εταιριες καθεστε και τους ακουτε σα κοτες... και στενοχωριεστε ή θυμωνετε κιολας. Γιατι δεν τους απαντατε στο ιδιο στυλ?

prodromosfan
06-12-10, 11:20
γιατι αμα δεν απαντησουν αυτοι,
τηλεφωνουν σε συγγενεις/φίλους/στην εργασια τους
καταπατώντας κάθε εννοια απορρητου.

grande
06-12-10, 11:23
Δεν ειπα να μην απαντησουν, να απαντησουν αλλα στο ιδιο μηκος κυματος.
Οι συγγενεις/φιλοι/εργασια δεν εχουν σχεση και ειναι και παρανομο.

cranky
06-12-10, 11:30
γιατι αμα δεν απαντησουν αυτοι,
τηλεφωνουν σε συγγενεις/φίλους/στην εργασια τους
καταπατώντας κάθε εννοια απορρητου.
Και ποιός τους δίνει τα τηλέφωνα συγγενών/φίλων ;

prodromosfan
06-12-10, 11:34
σε καρτες λιγοτερο, σε δανεια περισσοτερο οι εγγυητες ειναι και γνωστοι του δανειολήπτη.

grande
06-12-10, 11:37
ο εγγυητης χρωσταει το ιδιο με τον δανειζομενο!

cranky
06-12-10, 11:49
Aαα, μάλιστα, δεν το ήξερα. :oops:
Δεν είχα ποτέ κάρτα ή δάνειο.

Undisputed
06-12-10, 17:02
Αν και είναι λίγο off-topic, πραγματικά αξίζει να ενημερωθείτε.


Το 1998 είχα μια πιστωτική κάρτα από την Εμπορική με χαμηλό όριο. Καποια στιγμή σταμάτησα να πληρώνω λογω δυσκολιών. Μετά την αναστολή λειτουργίας της κάρτας και καταγγελίας της συμβασης το 2004, ξαναπληρωσα μεσα σε 2-3 χρονια 3,500 ευρω, που ηταν κατα 80% τοκοι.

Ζητώντας απο την Εμπορική να με ενημερώσει πως εφτασε το ποσο σε τετοια υψη, δεν έλαβα καμια απάντηση.

Ετσι μέχρι το καλοκαιρι δεν ειχα αλλη ενοχληση. Το καλοκαιρι έλαβα μια επιστολή απο την Εμπορικη ότι ΠΟΥΛΗΣΕ το χρεος μου σε Γερμανική Εισπρακτική εταιρία. Μου πήρε μια εβδομάδα να καταλάβω πως και γιατι.

Η συνέχεια δοθηκε με την Ελληνική εισπρακτική εταιρία, αντιπρόσωπο της γερμανικής, που έχουν το ιδιο όνομα (συμπτωση ;) Eos Matrix.

Μια και ειναι σε εξελιξη αυτη η επιστημονικης φαντασιας περιπτωση, θα σας ενημερώσω με την καταληξη.

Kiki999
07-12-10, 01:15
Αν και είναι λίγο off-topic, πραγματικά αξίζει να ενημερωθείτε.

Το 1998 είχα μια πιστωτική κάρτα από την Εμπορική με χαμηλό όριο. Καποια στιγμή σταμάτησα να πληρώνω λογω δυσκολιών. Μετά την αναστολή λειτουργίας της κάρτας και καταγγελίας της συμβασης το 2004, ξαναπληρωσα μεσα σε 2-3 χρονια 3,500 ευρω, που ηταν κατα 80% τοκοι.

Ζητώντας απο την Εμπορική να με ενημερώσει πως εφτασε το ποσο σε τετοια υψη, δεν έλαβα καμια απάντηση.

Ετσι μέχρι το καλοκαιρι δεν ειχα αλλη ενοχληση. Το καλοκαιρι έλαβα μια επιστολή απο την Εμπορικη ότι ΠΟΥΛΗΣΕ το χρεος μου σε Γερμανική Εισπρακτική εταιρία. Μου πήρε μια εβδομάδα να καταλάβω πως και γιατι.

Η συνέχεια δοθηκε με την Ελληνική εισπρακτική εταιρία, αντιπρόσωπο της γερμανικής, που έχουν το ιδιο όνομα (συμπτωση ;) Eos Matrix.

Μια και ειναι σε εξελιξη αυτη η επιστημονικης φαντασιας περιπτωση, θα σας ενημερώσω με την καταληξη.

Αν κατάλαβα καλά μιλάμε για παλιά οφειλή, έτσι δεν είναι? Πώς σε προσεγγίζουν από την εισπρακτική? σου πρότειναν διακανονισμό?

Undisputed
07-12-10, 02:51
@kiki999

προς το παρον ψαχνουμε το θεμα μια και η πωληση "χρεους" σε γερμανική εταιρία ειναι ενα θεμα που ένας νορμαλ δικηγορος δεν γνωριζει....

Η EOS ήταν πολυ ευγενικη και μου ζητησε το ποσον. Ενα ποσον που δεν προκυπτει απο πουθενα. Τουλάχιστον σε αυτο το υψος..

nikos73gr
07-12-10, 04:47
όταν γίνεται αίτηση για κάρτα ή δάνειο η τράπεζα πάντα ζητάει το τηλέφωνο κάποιου γνωστού άσχετα αν είναι εγγυητής ή όχι.
@Undisputed.
έχεις μπλέξει. προφανώς η τράπεζα πούλησε το χρέος και σε κυνηγάνε τώρα άσχετοι. ενημερώσου αν και πότε εκδόθηκε εις βάρος σου διαταγή πληρωμής. έχει ισχύ 20 χρόνια. αν αυτό έγινε το 2004 σημαίνει οτι το χρέος θα σβηστεί το 2024 και απο εκεί και έπειτα δεν θα μπορεί να σε κυνηγάει κανείς.
Να ξέρεις οτι οι γερμανικές εισπρακτικές είναι πολύ χειρότερες από τις ντόπιες και φτάνουν στο σημείο να διαλαλούν τα χρέη σου με μεγάφωνο στη γειτονιά. παράνομο μεν αλλά κανείς δεν τους κάνει τίποτα επειδή εκεί θεωρείται ακόμα ταμπού το να χρωστάει κάποιος.
Το μεγαλύτερό σου πρόβλημα θα είναι οτι αυτές προσθέτουν υπέρογκα έξοδα διαχείρησης και δικούς τους τόκους που και αυτό είναι παράνομο με αποτέλεσμα να φτάνει το χρέος σε δυσθεώρητα ύψη. Για να φτάνει στο σημείο μια γερμανική εταιρεία να ζητάει χρωστούμενα στην ελλάδα, μέσω άλλης εταιρίας που θα πάρει και αυτή καλή προμήθεια σημαίνει οτι αυτό έχει συμβεί ήδη. Όσο κάποιος είναι άσχετος και ψαρρώνει, αυτές του πίνουν το μεδούλι. Πρόσεχε. Ελπίζω ο δικηγόρος σου να γνωρίζει το οικονομικό/εμπορικό δίκαιο της Γερμανίας, πέρα από το Ελληνικό. Καλή τύχη και ενημέρωνέ μας!

........Auto merged post: nikos73gr πρόσθεσε 7 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν καταλαβαινω γιατι οταν σας παιρνουν οι εισπρακτικες εταιριες καθεστε και τους ακουτε σα κοτες... και στενοχωριεστε ή θυμωνετε κιολας. Γιατι δεν τους απαντατε στο ιδιο στυλ?

Επειδή εμείς χρωστάμε και αυτοί έχουν το πάνω χέρι. Επειδή δεν θέλουμε να δούμε τον δικαστικό επιμελητή να μας χτυπάει την πόρτα.
Επειδή δεν ξέρουμε πώς θα αντιδράσουν αν πάρουμε στυλάκι.
Και τέλος, επειδή μην έχοντας χρήματα για να πληρώσουμε την δόση, δεν έχουμε και χρήματα για να καταθέσουμε αγωγές και μηνύσεις για την παράνομη συμπεριφορά τους.
Σκέτο μπάχαλο δηλαδή! :sorry:

opener
07-12-10, 07:35
όταν γίνεται αίτηση για κάρτα ή δάνειο η τράπεζα πάντα ζητάει το τηλέφωνο κάποιου γνωστού άσχετα αν είναι εγγυητής ή όχι.

:hmm:

Σε οσες καρτες και να εχω βγαλει, ολες οι τραπεζες το μονο που μου ζητησν ηταν το τηλεφωνο κατοικιας και οχι το τηλεφωνο καποιου γνωστου.

grande
07-12-10, 11:04
Επειδή εμείς χρωστάμε και αυτοί έχουν το πάνω χέρι. Επειδή δεν θέλουμε να δούμε τον δικαστικό επιμελητή να μας χτυπάει την πόρτα.
Επειδή δεν ξέρουμε πώς θα αντιδράσουν αν πάρουμε στυλάκι.
Και τέλος, επειδή μην έχοντας χρήματα για να πληρώσουμε την δόση, δεν έχουμε και χρήματα για να καταθέσουμε αγωγές και μηνύσεις για την παράνομη συμπεριφορά τους.
Σκέτο μπάχαλο δηλαδή! :sorry:

Αν ειναι ετσι τοτε γιατι διαμαρτυρεστε??
Να λετε κι ευχαριστω! :what:

nikos73gr
07-12-10, 11:38
Αν ειναι ετσι τοτε γιατι διαμαρτυρεστε??
Να λετε κι ευχαριστω! :what:

πιστεύω οτι αν οι δανειολήπτες κινηθούν μαζικά εναντίον των εισπρακτικών εταιρειών θα είναι αλλιώς.
Εγώ για παράδειγμα που δεν έχω περιουσιακό στοιχείο δεν έχω να φοβηθώ κάτι και μπορώ να τους πάρω και το βρακί.
Μια οικογένεια όμως που έχει στεγαστικό δάνειο και ξέρει οτι οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να φέρει κατασχετήριο ο δικαστικός επιμελητής το σκέφτεται αλλιώς.
Αν δεν έχεις ας πούμε 800 ευρώ το μήνα για την δόση, που θα βρεις 1500 για την διαδικασία ανακοπής ανάσχεσης? :sorry:

........Auto merged post: nikos73gr πρόσθεσε 4 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


:hmm:

Σε οσες καρτες και να εχω βγαλει, ολες οι τραπεζες το μονο που μου ζητησν ηταν το τηλεφωνο κατοικιας και οχι το τηλεφωνο καποιου γνωστου.

Εμένα μου είχε ζητήσει τηλέφωνο γνωστού/συγγενικού προσώπου η Citibank, το 2004 για κάρτα και δάνειο. Και άλλες τράπεζες που είχα δει την αίτηση χορήγησης δανείου/κάρτας, κατά την ίδια περίοδο, τουλάχιστον η ALPHA και η EUROBANK το ζητούσανε ρητά. Έκτοτε μπορεί να έχει αλλάξει και η διαδικασία.

grande
07-12-10, 11:42
πιστεύω οτι αν οι δανειολήπτες κινηθούν μαζικά εναντίον των εισπρακτικών εταιρειών θα είναι αλλιώς.
Εγώ για παράδειγμα που δεν έχω περιουσιακό στοιχείο δεν έχω να φοβηθώ κάτι και μπορώ να τους πάρω και το βρακί.
Μια οικογένεια όμως που έχει στεγαστικό δάνειο και ξέρει οτι οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να φέρει κατασχετήριο ο δικαστικός επιμελητής το σκέφτεται αλλιώς.


To ενδεχομενο να σε κλεισουν φυλακη υπαρχει? :jailed:

nos1
07-12-10, 11:57
To ενδεχομενο να σε κλεισουν φυλακη υπαρχει? :jailed:
Οχι!:whistle:

grande
07-12-10, 11:58
Δηλ. μπορει καποιος να χρωστα και πλην κατασχεσης δεν υπαρχει συνεπεια?

nos1
07-12-10, 12:15
Δηλ. μπορει καποιος να χρωστα και πλην κατασχεσης δεν υπαρχει συνεπεια?
Καταγράφεσαι σίγουρα στον Τειρεσία.Τώρα,αν δεν έχεις περιουσία στο όνομά σου,καταθέσεις κτλ,δεν μπορούν να σου κάνουν κάτι.
Πάντως φυλακή δεν παίζει.

grande
07-12-10, 12:20
Αρα εγω που δεν εχω τιποτα στο ονομα μου μπορω να δανειστω 1 δισεκατομμυριο και μετα να μην το επιστρεψω?
Εισαι σιγουρος οτι δεν παιζει φυλακη? Μιλας και για Δημοσιο και για ιδιωτες?

Αν εχεις καταθεσεις μπορουν να τις κατασχουν?

gsenso
07-12-10, 12:23
Δεν έχουμε κύριοι. Τι θέλετε να κάνουμε, να τυπώσουμε;

grande
07-12-10, 12:24
βρε δεν εχουμε ok, ποινικα ομως τι γινεται...

nos1
07-12-10, 12:30
Αρα εγω που δεν εχω τιποτα στο ονομα μου μπορω να δανειστω 1 δισεκατομμυριο και μετα να μην το επιστρεψω?
Εισαι σιγουρος οτι δεν παιζει φυλακη? Μιλας και για Δημοσιο και για ιδιωτες?

Αν εχεις καταθεσεις μπορουν να τις κατασχουν?
Καλά,αμα βρείς τράπεζα σήμερα να σου δανείσει έστω και 5000€ χωρίς εγγυήσεις,πες μου κι εμένα.:p
Εννοείται οτι για το δημόσιο μπορεί να σε μπουζουριάσουν και για χρέος 1000€:rtfm:
Οσο για τις τράπεζες,είπαμε,δεν προβλέπεται κάτι τετοιο.
Κι εγω παθών ειμαι με τράπεζες απο το 2004,αλλά ακόμα εξω είμαι!

grande
07-12-10, 12:36
Καλά,αμα βρείς τράπεζα σήμερα να σου δανείσει έστω και 5000€ χωρίς εγγυήσεις,πες μου κι εμένα.:p
Εννοείται οτι για το δημόσιο μπορεί να σε μπουζουριάσουν και για χρέος 1000€:rtfm:
Οσο για τις τράπεζες,είπαμε,δεν προβλέπεται κάτι τετοιο.
Κι εγω παθών ειμαι με τράπεζες απο το 2004,αλλά ακόμα εξω είμαι!

Αν για να σε δανεισουν χρειαζονται παντα εγγυησεις, τοτε που ειναι το προβλημα? Αν δε πληρωσεις θα κανουν χρηση των εγγυησεων.

Ωστε αν ειναι Δημοσιο σε μπουζουριαζουν, αν ειναι τραπεζα ή ιδιωτης no problem?

apok
07-12-10, 12:37
Η προσωποκράτηση δεν ισχύει πλεον.. Πρέπει να περάσει απο πλημμέλημα σε κακούργημα και να ασκηθεί ποινική δίωξη. Αυτο βεβαια γινεται για πολύ μεγάλα ποσά ;)

Βεβαια ξέρω περίπτωση ανθρώπου που χρωστάει στην εφορία ( >100κ ) δεν είχε τπτ στο ονομά του να του κατάσχουν ( είχε φροντίσει και τα είχε μεταφέρει ολα στη γυναικα του ) και η εφορία του κρατάει ένα μέρος απο την συνταξη :lol:

grande
07-12-10, 12:38
Αν ηταν δεσμευμενα-προσημειωμενα/υποθηκευμενα, τοτε πως τα μεταβιβασε?

Στο Βοσκοπουλο τι κατεσχεσαν?...

apok
07-12-10, 12:40
Αν ηταν δεσμευμενα-προσημειωμενα/υποθηκευμενα, τοτε πως τα μεταβιβασε?

Δεν ειπα ποτε οτι ήταν!!

Είχε επιχείρηση, βάρεσε κανόνι και έμεινε με ένα χρεος >100κ στην εφορία.
Πριν βαρέσει κανόνι φρόντισε και έπραξε τα δέοντα.
Οταν ήρθε η εφορια δεν βρήκε τπτ.
Τοσο απλά.

grande
07-12-10, 12:42
Αρα το μονο που μπορει να σου κανουν αν δεν εχεις κατι στο ονομα σου ειναι να σου κατασχουν τη συνταξη?

nos1
07-12-10, 12:45
Αν για να σε δανεισουν χρειαζονται παντα εγγυησεις, τοτε που ειναι το προβλημα? Αν δε πληρωσεις θα κανουν χρηση των εγγυησεων.

Ωστε αν ειναι Δημοσιο σε μπουζουριαζουν, αν ειναι τραπεζα ή ιδιωτης no problem?
Αν νομίζεις οτι σε συμφέρει να χάσεις ενα σπίτι,για παράδειγμα αξίας 100000€ για ενα δάνειο 30000€ που πήρες απο την τράπεζα,τότε κάντο.
Ο ιδιώτης,το πιθανοτερο είναι να σκεφτεί άλλους τρόπους για να τον ξοφλήσεις...:vava::2guns:

@ ADSLgr.com All rights reserved.