PDA

Επιστροφή στο Forum : Εισπρακτικές εταιρίες Τραπεζών: Μέχρι που έχουν φτάσει σε εσας?



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

wintech2003
31-07-09, 15:19
Τις τελευταίες δυο μέρες ζω μια απίστευτη κατάσταση και πραγματικά θα ήθελα να ξέρω αν έχουν περάσει και άλλοι αντίστοιχες πιέσεις και ενοχλήσεις.
Θεωρώ τον εαυτό μου ήρεμο ανθρωπο και δεν πολυδίνω βάση σε τηλεφωνήτριες και απειλές, έχω μάθει απο την δουλειά μου να δουλευω γραπτώς με εξώδικα και δικαστικούς επιμελητές, αλλα αυτό που μου συμβαίνει έχει ξεπεράσει τα όρια.

Προχτες το πρωί λοιπόν μια κυρία απο εισπρατική εταιρία της Eubobank καλεί στο σπίτι των γονιών μου. Αφου συστήνετε (λέγοντας οτι καλεί απο την Eurobank) λεει στην μητέρα μου "οτι ο γιός σας εχει εξαφανιστεί, έχει αφήσει ενα μεγάλο ανεξόφλητο ποσό στην τράπεζα μας και πρέπει να επικοινωνήσουμε μαζί του άμεσα για να μην προχωρήσει το θέμα δικαστικά". Η μητέρα μου λοιπόν αφου ενημέρωσε την κυρία οτι απουσιάζω εκτός πόλης ακουει το πρώτο τρελό... "α ναι ε? διακοπές είναι ε? τα χρεη του όμως δεν τα τακτοποιεί, έτσι του μάθατε? καλή είστε και εσείς". Η μητέρα μου της λεει οτι δεν της επιτρέπει να της μιλάει έτσι και ζήτησε να τελειώνουν την συνομιλία τους (αφου πρώτα τις έδωσε φυσικά το κινητό μου).
Αμέσως χτυπάει το κινητό μου και μιλάω με την κυρία αυτή (φυσικά ακόμα δεν γνώριζα οτι είχε μιλήσει με την μητέρα μου και οτι τις είχε μιλήσει με τέτοιο τρόπο) η οποία ήταν ευγενικότατη και μου είπε να βάλω 150 ευρώ στην κάρτα μου για να σταματήσουν απο το να προχωρήσει νομικά η υπόθεση. Την διαβεβαίωσα λοιπον οτι θα βρώ αυτά τα 150 μεχρι την επόμενη μέρα και κλείσαμε σαν να μην τρέχει τίποτα.
Ακολουθεί τηλέφωνημα απο την μητέρα μου που με ενημερώνει για το τί πέχτηκε.

Φορτώνω λοιπον εγώ ανάποδες οπότε περιμένω την επόμενη τηλέφωνο της.

- Τί κάναμε με την Mastercard κύριε ...?
- Τίποτα δεν κάναμε... Αλλά εσείς κάνατε!
- Τί έκανα εγώ?
- Καλέσατε στο σπίτι των γονιών μου (δεν ζω μαζί τους εδώ και 8 χρόνια btw) και εκτός οτι τους κοινοποιήσατε στοιχεία για τις οφειλές μου, ήσασταν και πολύ απότομη και ειρωνική.
Συνεχίζει λοιπον να μου λεει "εγώ? όχι.. και κάνετε λάθος και το ένα και το άλλο" τελειώνει η ιστορία εκεί οπότε ξεκινάει το παραμύθι:

- Τι κάνουμε λοιπον?
- Τίποτα δεν κάνουμε. Ακολουθήστε την όποια νόμιμη διαδικασία πρέπει να ακολουθήσετε. Εγώ αδυνατώ να πληρώσω λόγω του οτι η εταιρία μου πρακτικά έχει κλείσει μετά απο ένα φέσι που μας άφησε πελάτης μας, και σαν εταιρία έχουμε προχωρήσει σε παυση πληρωμών απο τον Απρίλιο. Ώς εκ τουτου δεν υπάρχει ευρώ.
- Και πως ζείτε?
- Ορίστε?? Θα σας δώσω λογαριασμό για το πως ζώ?
- Φυσικά! Χρωστάτε και ειστε υποχρεωμένος! Αποδείξτε μου οτι δεν εχετε να πληρώσετε.
- Πλάκα μου κάνετε? Πως να σας το αποδείξω αυτό και γιατί?
- Απο την φορολογική σας δήλωση*. Λεει η φορολογική σας δήλωση οτι δεν έχετε εισόδημα?
- Κυρία μου γνωρίζετε οτι η φορολογική δήλωση του καθενός είναι απόρρητο έγγραφο? Ποια είστε εσείς που θα σας την κοινοποιήσω? Άλλωστε η φορολογική δήλωση γράφει τα εισοδήματα του προηγούμενου έτους. Εγώ το πρόβλημα απο τον Απρίλιο φέτος το απέκτησα!
- Δεν με νοιάζει να δανιστείτε απο την μητέρα σας!
- Δεν θα δανιστώ απο κανέναν. Εσείς θα κλείσετε τώρα το τηλέφωνο, θα ενημερώσετε την τράπεζα την οποία εκπροσωπείτε οτι αδυνατώ αυτή τη στιγμή να πληρώσω και θα τους πείτε οτι γνωρίζω όλες της συνέπειες του νόμου και ας κάνουν ότι θέλουν. Ας κάνουν καταγγελία σύμβασης, ας βγάλουν διαταγή πληρωμής, ας κάνουν ότι τελοσπαντων είναι νόμιμο! Γιατι τα τηλεφωνήματα σας είναι στα όρια της νομιμότητας κυρία μου.
- Δεν θα μου πείτε την δουλειά μου. Λοιπον ακούω, θα πληρώσετε σήμερα 150 ευρώ? Ή αυριο 1200 που θα ειναι τα δικαστικά έξοδα? Τι προτιμάτε?
- Αντε πάλι... ΔΕΝ ΕΧΩ!

Το παραμύθι συνεχίστηκε για περίπου 30 λεπτά. Συνολικά:

- Απειλήθηκα με φυλάκιση (οτι τα χρεη μου θα μεταβιβαστούν στην εφορία, και η εφορία θα ζητήσει της προσωποκράτηση μου - μπούρδες!)
- Απειλήθηκα οτι θα συνεχίσει να με ενοχλεί καθημερινά μεχρι να πληρώσω ("Ενοχλείστε? Πληρώστε τότε για να σταματήσω να σας ενοχλώ! Αλλιως θα σας ενοχλω κάθε μέρα, όλη μέρα. Μέχρι τις 20.30 δουλευώ").
- Ζητήθηκαν παρανόμως απόρρητα έγγραφα (φορολογική δήλωση)
- Ενημέρωθηκαν τρίτοι (εστω και αν αυτοί είναι οι γονείς μου) για προσωπικό μου ζήτημα (μπορώ να καταθέσω μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση για αυτό)
Και φυσικά κανείς δεν μου πληρώνει τον χαμένο χρόνο μου στο τηλέφωνο με την κυρία αυτή. Σε δυο μέρες μου έφαγε 2 ώρες που αλλιώς θα είχα κάνει και καμιά δουλειά...

Καταλλήξαμε λοιπον στο τέλος να μου λεει να πάω ΤΩΡΑ (την ώρα που μιλάμε, και χωρις να κλείσουμε το τηλέφωνο - γιατί ούτως ή άλλως θα με ξαναέπερνε, ή εμένα ή τους γονείς μου αν δεν απαντούσα) στην τράπεζα - θα μου κρατούσε παρέα στον δρόμο είπε χαρακτηριστικά- για να δωσω μια υπευθυνη δήλωση οτι ΑΔΙΑΦΟΡΩ για τα χρεη μου!
Της λεω κοπέλα μου είσαι με τα καλά σου? Που την είδες την αδιαφορία? Αδυναμία πληρωμής υπάρχει, οχι αδιαφορία!
- Δεν το δέχομαι! Να κηρύξετε πτώχευση κύριε τότε, αλλιως τα λεγόμενα σας δεν μου λένε τίποτα

Τελικά μετά απο μισή ώρα κλείσαμε και θα με ξαναέπαιρνε στις 14.00 να δεί αν πήγα στην τράπεζα... Ακόμα δεν με πήρε... Μάλλον θα είναι απασχολημένη να κάνει παρέα σε κάποιον άλλο κακομοίρη που έστειλε να πάει στην τράπεζα ΤΩΡΑ. Ελεος...

Φυσικά η επόμενη μου κίνηση ήταν να συμβουλευτώ τον δικηγόρο μου, ο οποίος μου είπε πως απο Δευτέρα θα ετοιμάσουμε μια ενα εξώδικο όπου θα ζητάμε την παυση κάθε όχλησης προς εμένα ή τρίτους λόγω αδυναμίας πληρωμής λόγω της κατάστασης στην οποία βρίσκεται η εταιρία μου (και φυσικά αποδεικνύεται απο τα δυσμενή στοιχεία που υπάρχουν ήδη στον Τειρεσία).

Ουφ... το εβγαλα απο μέσα μου :p

Εσείς έχετε ζήσει καμια παρόμοια κατάσταση?

nnn
31-07-09, 15:26
Υποτίθεται πως η κυβερνησάρα μας κατέθεσε τροπολογία νόμου που επιβάλει συγκεκριμένες πρακτικές σε αυτές τις εταιρίες, απαγορεύοντας την ενόχληση τρίτων εκτός του οφειλέτη, απαγόρευση κοινοποίησης των χρεών, απαγόρευση απειλών κλπ κλπ.
Για πάρε τους στο κυνήγι και αν σε ξαναενοχλήσουν τράβα τους και μια μήνυση.

papdoux
31-07-09, 15:27
Δεν εχω ζησει κατι τετοιο, ευτυχως και σου ευχομαι να ξεμπερδευεις οσο πιο γρηγορα και ευκολα γινεται.

Αλλα νομιζω οτι ειναι παρανομο αυτο που κανει.
Νομιζω οτι μπορεις με το δικηγορο σου να την κυνηγησετε για απειλες, διαφορες ηθικες βλαβες, τρομοκρατια κλπ, οπως επισης οτι αμα δεν ειναι της τραπεζας αλλα εισπρακτικης εταιρειας τοτε να κυνηγησετε την τραπεζα για κοινοποιηση προσωπικων στοιχειων.
Η συναλλαγη σου ειναι με την τραπεζα και οχι με τη εισπρακτικη εταιρια.

nnn
31-07-09, 15:29
Δυστυχώς η Eurobank έχει εκχωρήσει πολλά δάνεια και κάρτες σε τρίτες εταιρίες έναντι ομολόγων.

ASFE
31-07-09, 15:36
Εγω παιδια πριν χρονια δουλευα για 3 μηνες στο τμημα αυτο της Eurobank.Και πραγματικα γινοταν χαμος..Εμενα δεν μου ανανεωσαν την συμβαση επειδη μου ειπαν χαρακτηριστικα..Εισαι πολυ ευγενικος για αυτην την δουλεια..!

prodromosfan
31-07-09, 15:38
Ποτέ δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα με τραπεζα γιατι απλουστατα δεν εχω παρει πιστωτική ποτέ.
Μονο προπληρωμενη. Το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω σχεδον εβδομαδιαια ειναι στην αναληψη και καταθεση ποσών. Στην ανάληψη καθε φορά δεν θα εχουν χρήματα οποτε ξαναελατε κυριε και στην καταθεση θέλουν να μου πουλησουν τα μυρια οσα προγραμματα που θα αυξησουν κατακορυφα τα λεφτά μου :rofl: (δεσμευοντας τα βεβαιως βεβαιως για μακρυ χρονικό διαστημα και δινοντας μου "δώρο" μια πιστωτική καρτα για να κινούμαι, εφοσον δεν θα εχω μετρητά).

Στο παρόν ζητημα αφου στειλεις εξωδικο ή αγωγη στην τραπεζα διαβαζοντας παντα και τους ορους του συμβολαιου που εχεις υπογραψει, την επομενη φορά που θα σε παρουν με την αρχη της συνομιλίας θα τους ενημερωσεις οτι η κληση αυτη καταγραφεται και αν δεν τους αρεσει να κλεισουν το τηλεφωνο, και φυσικά θα καταγραφεις την κλήση.
Να δεις για ποτε θα στο κλεινουν ή θα σου μιλάνε με το σεις και με το σας.

wintech2003
31-07-09, 15:39
Μα αγαπητοί, γνωρίζω οτι η συμπεριφορά τους είναι παράνομη, αλλα το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να κάνω άμεσα κάτι.
Αν δεν απαντήσω το τηλέφωνο, θα πάρουν στους γονείς, αν τους κλείσω το τηλέφωνο θα πάρουν στους γονείς. Οι γονείς μου φυσικά και γνωρίζουν για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν και τους έχουν γραμμένους, αλλα εγώ δεν θέλω να τους φερνω σε δύσκολη θέση. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που όσο μιλάω με την εν λόγω κυρία, κρατάω την ψυχραιμία μου, δεν βρίζω φυσικά γιατί μπορεί να γυρίσει και μπουμερανγκ, και την αφήνω να βαρεθεί αυτή να με πρήζει...
Αλλα οτι θα κινηθώ εναντίων τους αυτό ούτε συζήτηση! Το θέμα είναι τί γίνεται μέχρι να φτάσει η μήνυση στα χέρια τους... Μου τα πρήζουν απλά, δεν πειράζει αντέχω! :p



Τα δικαιώματα του καταναλωτή:

Διακοπή
της τηλεφωνικής επικοινωνίας με τον υπάλληλο της εισπρακτικής

Ασφαλιστικα μέτρα
περί Προστασίας της Προσωπικότητας στο κατά τόπους Μονομελές Πρωτοδικείο (που απαγορεύουν στην τράπεζα ή την εισπρακτική εταιρεία να παρενοχλήσει εκ νέου τους οφειλέτες)

Μήνυση
για εξύβριση, στην περίπτωση που ο υπάλληλος γίνεται απότομος και επιθετικός

Μήνυση
για συκοφαντική δυσφήμηση, στην περίπτωση που γνωστοποιηθούν σε τρίτους οι οφειλές του καταναλωτή

Απαίτηση
του καταναλωτή να δώσει ο υπάλληλος πλήρη στοιχεία:

Όνομα, τηλέφωνο και εταιρεία στην οποία εργάζεται

Ενημέρωση
του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών ή αναφορά στον Συνήγορο του Καταναλωτή

emeliss
31-07-09, 15:39
Ήρωας!!! Καλά πως κρατήθηκες και δεν άρχισες τα καντήλια;

Οι γονείς μου αναγκάστηκαν και άλλαξαν νούμερο με αιτία το ίδιο σκηνικό με τον αδελφό μου.

wintech2003
31-07-09, 15:41
Στο παρόν ζητημα αφου στειλεις εξωδικο ή αγωγη στην τραπεζα διαβαζοντας παντα και τους ορους του συμβολαιου που εχεις υπογραψει, την επομενη φορά που θα σε παρουν με την αρχη της συνομιλίας θα τους ενημερωσεις οτι η κληση αυτη καταγραφεται και αν δεν τους αρεσει να κλεισουν το τηλεφωνο, και φυσικά θα καταγραφεις την κλήση.
Να δεις για ποτε θα στο κλεινουν ή θα σου μιλάνε με το σεις και με το σας.

Ακριβώς αυτό με συμβούλεψε και ο δικηγόρος μου να κάνουμε.
Άλλωστε μου είπε την επόμενη φορά που θα με καλέσουν να τους πω πως πληρεξούσιος δικηγόρος μου είναι ο κ. Ταδε, επικοινωνήστε μαζί τους στο τάδε τηλέφωνο, και θα το αναλάβει αυτός.

prodromosfan
31-07-09, 15:43
αυτο ειναι για να μη ζαλιζουν εσενα.
γνωμη μου ομως ειναι να ασχοληθεις εσυ, εκτος κι αν εχεις εμπιστοσυνη (σε δικηγορο κομματακι δυσκολο) στο δικηγορο σου και ειναι τζιμανι και σχετικός με τετοιες υποθεσεις.

Oι τηλεφωνικές συνδιαλεξεις που καταγραφονται εν γνωση των μελών που συνδιαλέγονται ειναι αποδεικτικά και εγκυρα στοιχεια σε δικαστηριο.

papdoux
31-07-09, 15:46
Δυστυχώς η Eurobank έχει εκχωρήσει πολλά δάνεια και κάρτες σε τρίτες εταιρίες έναντι ομολόγων.
Νομιζω οτι αυτο ειδικα ειναι παρανομο γιατι η συμβαση ειναι μεταξυ του πελατη και της τραπεζας και οχι μεταξυ πελατη και τριτης εταιρειας.

edit: Λειπει η επιλογη του "ποτέ"

prodromosfan
31-07-09, 15:49
Νομιζω οτι αυτο ειδικα ειναι παρανομο γιατι η συμβαση ειναι μεταξυ του πελατη και της τραπεζας και οχι μεταξυ πελατη και τριτης εταιρειας.

edit: Λειπει η επιλογη του "ποτέ"

Και στα τοξικά ομολογα τριτων εταιριων που πωληθηκαν απο τη citibank η συμβαση ηταν μεταξυ πελατη-τραπεζας citibank, αλλά οι "πελατες" ακομα τρεχουν να βρουν το δικιο τους.

wintech2003
31-07-09, 15:54
edit: Λειπει η επιλογη του "ποτέ"

Πρώτη πρώτη :)
Αραιά εως ποτε :p

papdoux
31-07-09, 15:54
Και στα τοξικά ομολογα τριτων εταιριων που πωληθηκαν απο τη citibank η συμβαση ηταν μεταξυ πελατη-τραπεζας citibank, αλλά οι "πελατες" ακομα τρεχουν να βρουν το δικιο τους.
δεν ειπα οτι ειναι ευκολη υποθεση. Το τρεξιμο χρειαζεται γιατι σε αυτη τη χωρα, το να αποδειξεις το νομιμο ειναι σαν να πρεπει να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.
Το ιδιο το κρατος ειναι παρανομο.

Valhalla
31-07-09, 15:55
Προσωπικά με ειχαν καλέσει για μια οφειλή 45€. Δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα να πάω να το πληρώσω...απλά την είχα ξεχάσει για κανα χρόνο και δεν με είχε ενημερώσει κανείς.

Κάποια μέρα δέχθηκα ένα τηλέφωνο, και με πολύ επιθετικό ύφος, εν μέσω απειλών απαίτησαν να πληρώσω αυτό το τρομερό ποσό. Έφαγε ένα βρίσιμο ο τύπος το ευχαριστήθηκα. Την άλλη μέρα πλήρωσα βέβαια, αλλά τουλάχιστον πήρα την ηθική ικανοποίηση.

wintech2003
31-07-09, 15:57
Ήρωας!!! Καλά πως κρατήθηκες και δεν άρχισες τα καντήλια;

Οι γονείς μου αναγκάστηκαν και άλλαξαν νούμερο με αιτία το ίδιο σκηνικό με τον αδελφό μου.

Οπότε καταλαβαίνεις ακριβώς τί συμβαίνει.
Για τα δικά μου προβλήματα στην δουλειά μου, και την αδυναμία μου να καλύψω τις υποχρεώσεις μου -αυτή τη στιγμή, δεν είπα ποτε οτι δεν θα τα πληρώσω- δεν θέλω να υποβάλλω τους γονείς μου σε διαδικασίες να αλλάξουν το δικό τους τρόπο ζωής κτλ.
Ο πατέρας μου -ελευθερος επαγγελματίας- έχει το ίδιο τηλέφωνο 20 χρόνια τώρα σχεδόν, όλοι όσοι τον χρειαζονται τον καλούν σε αυτό το τηλέφωνο, δεν μπορώ εγώ για τα δικά μου προβλήματα να τον βάλω να αλλάζει νούμερο.

homo_digital
31-07-09, 15:58
Σε μια συνάδελφο στην δουλειά μου της έχουν αλλάξει την πίστη στα τηλέφωνα. Η κοπέλα τα έχει δει όλα. Χτυπάει το τηλέφωνο και τρέμει το φυλλοκάρδι της. Απαράδεκτη τακτική.
Κάθε μέρα την παίρνει τηλέφωνο το ίδιο άτομο και της αρχίζει το ίδιο τροπάριο. Απο την Eurobank κι αυτοί.

papdoux
31-07-09, 16:00
Πρώτη πρώτη :)
Αραιά εως ποτε :p
Ναι, απλα νομιζω οτι καλυτερα ειναι το
- Ποτε,
- αραια ως ποτε

:)

SfH
31-07-09, 16:01
Δε μου έχει τύχει ποτε, αλλα αν μου τύχαινε, πιστεύω μάλλον θα ακολουθούσα τη μέθοδο psyxakias (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2933852&postcount=44) , κι εφόσον ήμουν νομικά καλυμμένος, ίσως το κυνηγούσα και νομικά αν οι ενοχλήσεις δε σταματούσαν.

mach
31-07-09, 16:02
H καλύτερη μέθοδος αντιμετώπισης τέτοιων ζητημάτων:

http://www.27bslash6.com/overdue.html

sdikr
31-07-09, 16:05
Γενικά η eurobank έχει αυτό το κακο ή η εταιρία που συνεργάζεται.

Εχω το κακό να ξεχνάω την πληρωμή αρκετές φόρες, τηλέφωνο θα με πάρουν μόνο μετα την 2η φόρα και αυτό μόνο σε εμένα χωρίς καμιά αναφορά σε τρίτους τι και πώς.


Χαλάρα της ζητάς τα στοιχεία της και της λες και οτι θα κάνεις καταγραφή

wintech2003
31-07-09, 16:17
Σε μια συνάδελφο στην δουλειά μου της έχουν αλλάξει την πίστη στα τηλέφωνα. Η κοπέλα τα έχει δει όλα. Χτυπάει το τηλέφωνο και τρέμει το φυλλοκάρδι της. Απαράδεκτη τακτική.
Κάθε μέρα την παίρνει τηλέφωνο το ίδιο άτομο και της αρχίζει το ίδιο τροπάριο. Απο την Eurobank κι αυτοί.

Το ίδιο συνέβει και σε γνωστή μου που εργάζεται σε ξενοδοχείο!
Παίρναν τηλέφωνο στο ξενοδοχείο και της ζητούσαν "για ένα προσωπικό της θέμα πολύ σοβαρό".
Κάθε μέρα...

papdoux
31-07-09, 16:38
Μηπως να γυρισεις το τηλεφωνο σου σε 090χχχχ και να τους βαζεις στην αναμονη για να πληρωνουν ακριβα το καθε τηλεφωνο που σου κανουν. Θα ξεπληρωσεις και την καρτα ετσι.

:)

voger
31-07-09, 23:30
Ο πατέρας σου γιατί δεν τους λέει πολύ απλά "Δεν με αφορά το θέμα και μη με ξαναενοχλείτε";

albatross
31-07-09, 23:41
Και μόνο που είπε στη μητέρα σου αυτά που είπε, μπορείς να κάνεις μήνυση για παραβίαση τραπεζικού απορρήτου. Το θέμα είναι πως θα το αποδείξεις.

wintech2003
31-07-09, 23:52
@voger: Ο father βασικά είναι στην δουλειά ολη μέρα, οπότε δεν έχουν μιλήσει με εκείνον. Η mother τα άκουσε.
Βέβαια όπως είπα αυτό έγινε μια φορά γιατι απο εκείνη τη στιγμή μένω μπάστακας στο τηλέφωνο για να μην της δώσω δικαίωμα για το οτιδήποτε.

@albatross: Ακριβώς, ισχύει αυτό που λες. Αλλα όπως λες και εσυ πως το αποδεικνύεις. Ε τέλοσπαντων απο εδώ και μπρος θα την ενημερώνω οτι ηχογραφώ την κλήση μας, και αμα θέλει ας κάτσει με τις ώρες να μου μιλάει.. 8GB μνήμης είναι άδεια στο κινητό. Ευκαιρία να χρησιμοποιηθούν κάπως. :p


Αναρωτίεμαι όμως ρε παιδιά.. Αυτή η γυναίκα αποψε θα κοιμηθεί ήσυχα την νύχτα?

prodromosfan
31-07-09, 23:55
Αναρωτίεμαι όμως ρε παιδιά.. Αυτή η γυναίκα αποψε θα κοιμηθεί ήσυχα την νύχτα?

φίλε μου μια δουλειά ειναι.
αν δεν την εκανε αυτη θα την εκανε κάποιος άλλος.
δεν ειναι απο τις καλυτερες δουλειές αλλά ειναι απο τις δουλειες που πληρωνουν το φως/νερο/ενοικιο/διατροφή.

wintech2003
31-07-09, 23:59
Σαφώς δεν αντιλέγω...
Αλλα πραγματικά δεν πίστευα ποτε οτι θα μου συνέβεναν αυτά που έβλεπα στον Ευαγγελάτο... :p
Θεωρούσα πάντα οτι ήταν fake, αλλα να που τελικά δεν είναι. Και πρόσεξε, ακόμα είμαστε μόλις στην δευτερη μέρα. Απο Δευτέρα θα έχουμε συνέχεια πάλι... :twisted:

albatross
01-08-09, 00:01
Αναρωτίεμαι όμως ρε παιδιά.. Αυτή η γυναίκα αποψε θα κοιμηθεί ήσυχα την νύχτα?

Τώρα ανοίγεις μεγάλο θέμα...
Βασικά, το πιθανότερο είναι ότι ούτε και εκείνης της αρέσει αυτό που κάνει, αλλά την πιέζουν. Αυτός ακριβώς είναι ο σκοπός των εταιριών αυτών... να γίνουν τόσο ενοχλητικοί ώστε να σε αναγκάσουν να πληρώσεις ακόμα και αν χρειαστεί να δανειστείς, ή να στερήσεις βασικές ανάγκες από τα παιδιά σου.
Στη δουλειά πάνω λοιπόν, σε αναγκάζουν να δουλέψεις με τον τρόπο που θέλουν αυτοί. Εξαρτάται πόσο αντέχει ο καθένας... αλλά μη νομίζεις ότι το ευχαριστιούνται κιόλας. Κι εγώ άφησα τη δουλειά μου επειδή δεν άντεχα κάποια πράγματα, και ταλαιπωρούμαι ακόμα.

voger
01-08-09, 00:04
Αναρωτίεμαι όμως ρε παιδιά.. Αυτή η γυναίκα αποψε θα κοιμηθεί ήσυχα την νύχτα?

Αυτή θα κοιμηθεί σαν πουλάκι. Εγώ όμως θα ήθελα πολύ να της κάτσει κανένας μάγκας που θα ρωτήσει ευγενικά "Με ποια κυρία μίλησα:" και αφού κάνει ένα background check στο επόμενο τηλ. να της αναφέρει ευγενικά, ψύχραιμα και χωρίς λόγο την διεύθυνση κατοικίας της και τα παιδιά της χωρίς να απειλήσει ή να πει κάτι ακραίο. Έτσι θα μάθει και αυτή να μπεί στη θέση του άλλου και πως είναι να μην κοιμάσαι το βράδυ. :whistle:

Φανερός Πράκτωρ
01-08-09, 00:06
φίλε μου μια δουλειά ειναι.
αν δεν την εκανε αυτη θα την εκανε κάποιος άλλος.
δεν ειναι απο τις καλυτερες δουλειές αλλά ειναι απο τις δουλειες που πληρωνουν το φως/νερο/ενοικιο/διατροφή.

όπως και η δουλειά του νταβατζή :twisted:
(αρκεί για να πληρώσεις φως/νερό/ενοίκιο/διατροφή ή και πολλά άλλα)

υγ; κατακρίνω τα άτομα που συμπεριφέρονται όπως αναφέρθηκε παραπάνω, όχι όποιον κάνει αξιοπρεπώς την δουλειά του

voger
01-08-09, 00:10
Τώρα ανοίγεις μεγάλο θέμα...
Βασικά, το πιθανότερο είναι ότι ούτε και εκείνης της αρέσει αυτό που κάνει, αλλά την πιέζουν. Αυτός ακριβώς είναι ο σκοπός των εταιριών αυτών... να γίνουν τόσο ενοχλητικοί ώστε να σε αναγκάσουν να πληρώσεις ακόμα και αν χρειαστεί να δανειστείς, ή να στερήσεις βασικές ανάγκες από τα παιδιά σου.
Στη δουλειά πάνω λοιπόν, σε αναγκάζουν να δουλέψεις με τον τρόπο που θέλουν αυτοί. Εξαρτάται πόσο αντέχει ο καθένας... αλλά μη νομίζεις ότι το ευχαριστιούνται κιόλας. Κι εγώ άφησα τη δουλειά μου επειδή δεν άντεχα κάποια πράγματα, και ταλαιπωρούμαι ακόμα.
Δες τα παρακάτω links για πειράματα που έχουν γίνει:
http://en.wikipedia.org/wiki/Stanford_prison_experiment
http://en.wikipedia.org/wiki/Milgram_experiment

Παλιότερα κάποιος είχε γράψει για παρόμοιο θέμα "Ναι μερικές δουλείες είναι ντροπή"

wintech2003
01-08-09, 00:11
Εννοείται, μην παρεξηγηθώ. Μιλάω πάντα για περιπτώσεις ακραίες, ενοχλητικές, που σε βρίζουν και που σε διατάζουν να κάνεις πράγματα λες και είσαι ο τελευταίος ανθρωπος του κόσμου: "Πήγαινε ΤΩΡΑ σε ένα κατάστημα να υπογράψεις μια υπευθυνη δήλωση ότι γνωρίζοντας τις συνέπειες του νόμου, αδιαφορείς για τα χρεη σου προς την τράπεζα. Όπως πηγαίνεις λοιπον κάνε και μια στάση στο περίπτερο και πάρε μια υπευθυνη δήλωση... μην μου πεις οτι δεν έχεις 1 ευρώ... και θα μιλάμε στο τηλέφωνο" επειδή "χρεωστας στην τράπεζα και είσαι εσύ σε μειονεκτική θέση όχι εμείς" και "να πλήρωσεις αμα δεν θες να σε ενοχλώ"....

Αυτους κατακρίνω...

Φανερός Πράκτωρ
01-08-09, 00:25
μη φοβάσαι, κάποιος πρέπει να προσπαθήσει για να μην καταλάβει ποιους κατακρίνεις :)

john dubi
01-08-09, 09:28
φίλε μου μια δουλειά ειναι.
αν δεν την εκανε αυτη θα την εκανε κάποιος άλλος.
δεν ειναι απο τις καλυτερες δουλειές αλλά ειναι απο τις δουλειες που πληρωνουν το φως/νερο/ενοικιο/διατροφή.

Συγκεκριμενες δουλειες εδω στην Ελβετια πληρωνοντε και καλα μαλιστα! Δινουνε περιπου 25 ελβετικα την ωρα.
Αυτο ειναι το κινητρο που θα παει καποιος να την κανει. Αλλιως ποιος νορμαλ ανθρωπος εχει ορεξη να τον βριζουν ή να ασκει τρομοκρατια μεσω τηλεφωνου.
Το θεμα ειναι οτι τραπεζες σαν τη eurobank το εχουνε ξεφτιλιση στην Ελλαδα.
Ο πατερας μου που ειναι ελευθερος επαγκελματιας τρωει σχεδον καθημερινα πιεση για να αγορασει καποια προιοντα.
Στο τελος ειναι ικανοι να του βαλουν και κανα περιστροφο στο κεφαλι να το κανει. :p

no_logo
01-08-09, 09:58
Συγκεκριμενες δουλειες εδω στην Ελβετια πληρωνοντε και καλα μαλιστα! Δινουνε περιπου 25 ελβετικα την ωρα.
Αυτο ειναι το κινητρο που θα παει καποιος να την κανει. Αλλιως ποιος νορμαλ ανθρωπος εχει ορεξη να τον βριζουν ή να ασκει τρομοκρατια μεσω τηλεφωνου.


ξέρεις υπάρχει ανεργια ειδικά στους νεοεισερχόμενους στην εργασία και όσους έχουν πολλά ένσημα στην πλάτη τους.
Στην Ελλάδα ισχύει το «δουλειά να είναι και ότι να' ναι»
Αν είναι να επιβιώσεις και σκατά μαζεύεις με την γλώσσα

........Auto merged post: no_logo πρόσθεσε 7 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@ wintech2003

έτσι λειτουργούν οι εισπρακτικές εταιρείες.
Εταιρείες κεφαλοκυνηγών που χρησιμοποιούν όλα τα μέσα προκειμένου να κάνουν τον πελάτη να δώσει κάποιο ποσό. Από το αποτέλεσμα αυτό πληρώνονται οι εταιρείες αυτές και ανάλογα με το πόσους πείθει ο τηλεφωνητής παίρνει και κάποιο μπόνους, μικρό μεν αλλά σημαντικό για τον εξευτελιστικό μισθό του.
Τα μέσα που χρησιμοποιούν είναι καθαρά παράνομα και τρομοκρατικά.
Τρομοκρατούν τον πελάτη πως το ποσό θα γίνει άμεσα όλο απαιτητό, πως θα κινηθούν νομικά, τον ξεφτιλίζουν σε συγγενείς και φίλους που μπορεί να βρουν στο τηλέφωνο, τον ξεφτιλίζουν στην εργασία του.
Το θέμα είναι πως οι άθλιοι κυβερνώντες αφήνουν τα περιθώρια σε τέτοιες εταιρίες να παίζουν μπάλα αντί να τις βάζουν λουκέτο.
Ακόμα και οι «εναλλακτικοί» πάροχοι τις χρησιμοποιούν πλέον

john dubi
01-08-09, 10:08
Παντως δεν θελει και πολλα προσοντα (http://www.kariera.gr/INTL/JobSeeker/Jobs/JobDetails.aspx?IPath=CJR&APath=2.21.0.0.0&job_did=J8A1T6625BZZWTCMRMY) για να κανεις τηλετρομοκρατια! :)

prodromosfan
01-08-09, 10:37
Το θεμα ειναι οτι τραπεζες σαν τη eurobank το εχουνε ξεφτιλιση στην Ελλαδα.


και συμπληρώνω.

Το θεμα ειναι οτι ΟΛΕΣ οι τραπεζες σαν τη eurobank το εχουνε ξεφτιλισει στην Ελλαδα.

Δεν ειναι δυνατόν για να μπεις (στην είσοδο) σε μια τράπεζα να φακελώνεσαι, Φωτογραφία προφιλ-ανφας, και σε αρχειο που διατηρειται για ενα 3μηνο τουλάχιστον.

Μου φαίνεται πως το έχω ξαναναφέρει στο φόρουμ αλλά δεν το βρίσκω.
Σκηνικό σε εθνική (κρατική :evil:) τράπεζα στην ευτυχιδου στο παγκρατι.
Περνάω απ'εξω και βλέπω μια ουρά 30 ατόμων τουλάχιστον. Περίεργο λέω. Αποκλείεται όλοι να ειναι εξω για τσιγάρο. Νεοι, γεροι, γριες, μαναδες με μωρά στην αγκαλιά. Αποφασίζω να ρωτησω τον πρωτο στη σειρά.
-Τι έγινέ, έχει πολύ κόσμο μέσα;
-Όχι απλώς μπαινουν 5 άτομα τη φορά.
Μενω Μ@λ@κ@ς. Κοιτάω μεσα απο τη τζαμαρία και βλέπω 10 ατομα να περιμένουν μέσα πελάτες. Ρωτάω το σεκιουριτά της πόρτας και η απαντηση ηταν η εξής:
Εχει χαλάσει η αυτόματη πόρτα και δεν αφηνουν όλους να μπουν μεσα, αλλά λίγοι-λίγοι για να μην υπάρχει συνωστισμός.
Και μιλάμε για ΜΕΓΑΛΟ κατάστημα που την τελευταια φορά που ειχα παει ειχε 40 καθισματα αναμονης τουλάχιστον.

Ε μετά απο αυτό τι να πει κανεις. Σε λίγο θα εχουμε και face control στις τραπεζες και θα "τρώμε πόρτα".

emeliss
01-08-09, 12:05
ξέρεις υπάρχει ανεργια ειδικά στους νεοεισερχόμενους στην εργασία και όσους έχουν πολλά ένσημα στην πλάτη τους.
Στην Ελλάδα ισχύει το «δουλειά να είναι και ότι να' ναι»
Αν είναι να επιβιώσεις και σκατά μαζεύεις με την γλώσσα
Βάζεις πολλούς παράγοντες, άσχετους μεταξύ τους, μαζί. Αν είναι να επιβιώσεις δεν είναι ντροπή να κάνεις οποιοδήποτε επάγγελμα. Το συγκεκριμένο όμως και κάποια άλλα δεν είναι επαγγέλματα.

Δεν είναι εργασία να βρίζεις τον άλλο. Δεν είναι εργασία να του κάνεις ψυχολογικό πόλεμο. Δεν είναι εργασία να προκαλείς εγκεφαλικά σε ηλικιωμένους ανθρώπους.

Είναι από τις λίγες περιπτώσεις που δεν θα λυπηθώ καθόλου αν κλείσουν αυτές οι "εταιρίες" και βγουν οι "εργαζόμενοι" τους στο δρόμο να βρουν μία εργασία που πραγματικά να προσφέρει έργο.

no_logo
01-08-09, 12:08
κοίτα ούτε κι εγώ θα λυπηθώ αν έκλειναν, το λέω κι παραπάνω άλλωστε
Δεν ψάχνω να βρω όμως ηθική στην επιβίωση

Ισχύει το πενία τέχνας κατεργάζεται

emeliss
01-08-09, 12:19
Στα ζώα ίσως. Ο άνθρωπος είναι ηθικό ον.

psyxakias
01-08-09, 12:55
Δε μου έχει τύχει ποτε, αλλα αν μου τύχαινε, πιστεύω μάλλον θα ακολουθούσα τη μέθοδο psyxakias (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2933852&postcount=44) , κι εφόσον ήμουν νομικά καλυμμένος, ίσως το κυνηγούσα και νομικά αν οι ενοχλήσεις δε σταματούσαν.Η εισπρακτική δε ψαρώνει απλά με το νιάου, πρέπει να το εξελίξεις λίγο. Ξεκινάς με το νιάου (ή γαβ) και βαριανασαίνοντας αρχίζεις αμέσως οικειότητα "γειά σου μωράκι μου". Πρέπει να κρατήσεις ψυχραιμία (όχι να σκας στα γέλια & να ειρωνεύεσαι) και να παραμείνεις ιδιαίτερα πονηρός αλλά όχι προσβλητικός (δεν της λες ότι θες να την απαυτώσεις, τουλάχιστον όχι ευθέως). Παραδείγματα:
"Πότε θα πληρώσετε κύριε;" => "οταν... αχ.. μου πεις εσύ τι χρώμα βρακάκι φοράς.."
"Ξέρετε ότι θα τα χάσετε όλα;" => "εσένα μη χάσω, μμμωρό μου και τι θα κάνω μετά"
"Το ξέρετε ότι θα μπείτε φυλακή;" => "Μαζί σου και στην... αχ..αχ.. κόλαση... δεμένος με χειροπέδες να με τυρρανάς για ώρες.. αχ δε φαντάζεσαι πόσο σε θέλω..."
"Τελιώνετε με τις αηδίες να μιλήσουμε σοβαρά" => "Αυτό προσπαθώ γλυκειά μου... αχ ακούγοντας την φωνούλα σου, δεν θα αντέξω για πολύ ούτως ή άλλως"

Κάποια στιγμή θα σε αποκαλέσει "μαλάκα" (άδικο δε θα έχει :twisted:), αλλά το μειονέκτημα είναι ότι ως διαταραγμένος δεν μπορείς να την ενημερώσεις εκ των προτέρων ότι την ηχογραφείς για να την κατηγορήσεις για εξύβριση. Αν όμως αυτοί παρουσιάσουν την συνομιλία, θα το χρησιμοποιήσεις εναντίον τους νομικά ότι απειλούσαν άτομο που εξ'αρχής φαινόταν διαταραγμένο. Πιθανόν να ζητήσουν ψυχιατρική εξέταση, δε ξέρω αν εσύ θα την περάσεις, εγώ απλά θα αφήσω τον εαυτό μου... ελεύθερο. :lol:
Ψυχραιμία wintech2003 και κινήσου με το δικηγόρο να τους ενημερώσεις γραπτώς ότι είσαι πλήρως ενημερωμένος (εκτός και αν αυτό δε σε συμφέρει στη πορεία) για τα χρέη και να πάψουν να σε ενοχλούν τηλεφωνικά. Διότι όσο και γραμμένη να την έχεις την τύπισσα, πέρα του ότι χάνεις το χρόνο σου στο τηλ άσκοπα, άμα σε παίρνει καθημερινά κάποια στιγμή θα σε συγχίσει επιπλέον.

sdikr
01-08-09, 14:11
κοίτα ούτε κι εγώ θα λυπηθώ αν έκλειναν, το λέω κι παραπάνω άλλωστε
Δεν ψάχνω να βρω όμως ηθική στην επιβίωση

Ισχύει το πενία τέχνας κατεργάζεται

Κάκα τα ψέματα, υπάρχουν εργασίες που μπορεί να είναι χειρότερες απο άποψη περιβάλλοντος, αλλά τουλάχιστον έχεις την ηρεμία σου οτι παραμένεις Άνθρωπος.


και όχι δεν θα μπορούσα να δουλέψω σε εισπρακτική αλλά θα μπορούσα (και το έχω κάνει) να δουλέψω σε γραφείο τελέτων.

wintech2003
01-08-09, 14:22
Ψυχραιμία wintech2003 και κινήσου με το δικηγόρο να τους ενημερώσεις γραπτώς ότι είσαι πλήρως ενημερωμένος (εκτός και αν αυτό δε σε συμφέρει στη πορεία) για τα χρέη και να πάψουν να σε ενοχλούν τηλεφωνικά. Διότι όσο και γραμμένη να την έχεις την τύπισσα, πέρα του ότι χάνεις το χρόνο σου στο τηλ άσκοπα, άμα σε παίρνει καθημερινά κάποια στιγμή θα σε συγχίσει επιπλέον.

Η αλήθεια είναι οτι την τακτική σου δεν θα μπορουσα να την ακολουθήσω... αργά ή γρήγορα θα έσκαγα στα γέλια :p
Οσο αφορά για το πλήρως ενημερωμένος κτλ, δεν τίθεται να μην με συμφέρει στο μέλλον, καθότι ποτε δεν αμφισβήτησα την οφειλή μου (φυσικά οχι την οφειλή που μου λεει αυτή στο τηλέφωνο... αλλα την οφειλή που μου γράφει η τράπεζα στο εξώδικο) ούτε οτι δεν θα την πληρώσω όταν θα μπορώ.
Το εξωδικό μας θα κινηθεί στο επίπεδο: Ναι αναγνωρίζουμε την οφειλή του απο τάδε ημερομηνίας εξώδικου σας, σας ενημερώνουμε οτι αδυνατούμε αυτή τη στιγμή να προχωρήσουμε στην εξόφληση του ποσού λόγω των οικονομικών δυσχεριών της επιχείρησης μου τις οποίες μπορείτε να επιβεβαιώσετε απο τα στοιχεία που υπάρχουν στον Τειρεσία, και οτι όταν υπαρξη η δυνατότητα να προβούμε σε κάποιο διακανονισμό για την εξόφληση θα το κάνουμε. Μέχρι τότε επιθυμούμε την παυση κάθε όχλησης προς το πρόσωπο μου καθώς και οποιονδήποτε τρίτο, αλλιώς θα προχωρήσουμε στην εκδοση ασφαλιστικών μέτρων εναντια σε εσας και της εισπρακτικής σας γιατί ήδη έχουν γίνει αυτα και αυτα και αυτά τα οποία μπορούμε να ξεχάσουμε, αν σταματήσετε να μας ενοχλείτε.

Αντε μόνος μου το έγραψα το εξώδικο τελικά χαχαχαχαχ :rofl:

homo_digital
03-08-09, 09:56
H καλύτερη μέθοδος αντιμετώπισης τέτοιων ζητημάτων:

http://www.27bslash6.com/overdue.html


Μιλάμε έριξα πολύ γέλιο!
Τέτοιο δούλεμα τους χρειάζεται.

pts
03-08-09, 10:20
Εκτός από τις νομικές λύσεις μπορούν να υπάρξουν και κάποιες τεχνικές όπου είναι εφικτό. Για παράδειγμα ένα Asterisk που να απορρίπτει κλήσεις όταν έχουν συγκεκριμένο CID. Αφού ουσιαστικά τέτοιες μορφές κλήσεων είναι SPAM γιατί να μην αντιμετωπίζονται με την ίδια φιλοσοφία;

hemlock
03-08-09, 10:34
Μεταξυ μας ψυχακια,αλλα τα ηθελε ο ποπος σου....Οταν υπεγραψες για την καρτα (την οποιαδηποτε) κατω κατω ,στα οχι και πολυ ψιλα γραμματα, ελεγε οτι αυτο για το οποιο γκρινιαζεις τωρα το αποδεχεσε...

emeliss
03-08-09, 13:08
Έλεγε ότι αποδέχεσαι τον ψυχολογικό πόλεμο; Δεν νομίζω. Αλλά ακόμα και αν το έλεγε έτσι στεγνά θα ήταν καταχρηστικό και φυσικά άκυρο!

psyxakias
03-08-09, 13:27
Μεταξυ μας ψυχακια,αλλα τα ηθελε ο ποπος σου....Οταν υπεγραψες για την καρτα (την οποιαδηποτε) κατω κατω ,στα οχι και πολυ ψιλα γραμματα, ελεγε οτι αυτο για το οποιο γκρινιαζεις τωρα το αποδεχεσε...Ο wintech2003 δέχεται τα τηλεφωνήματα ρε συ, όχι εγώ. Εγώ είπα πως θα τα αντιμετώπιζα :whistle:

Spear_
03-08-09, 13:37
Μεταξυ μας [...]

Άμα ήταν μεταξύ σας, δεν θα 'πρεπε να του το στείλεις σε p.m.; :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.