PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο Forthnet σε ΟΤΕ



ionized
06-08-09, 18:12
Σε ενα μηνα περιπου ληγει η 12μηνη συμβαση μου με το 2play της forthnet και εχω αποφασισει να παω σε τηλεφωνια ΟΤΕ+conn-x.
Ρωτησα το πρωι σε oteshop και μου ειπαν οτι αμα κρατησω τον αριθμο forthnet που εχω τοτε θα παρει 20 μερες για να γινει η μεταβαση και δεν θα χρειαστει να παρω εγω τηλ στην forthnet,αλλα θα τα κανει ολα ο ΟΤΕ,ενω αμα παρω νεο νουμερο ΟΤΕ,τοτε η διαδικασια θα παρει 5 μερες αλλα θα πρεπει να διακοψω μονος μου απο forthnet.Δηλαδη να παρω τηλ την 4net,να στελνω fax,να περιμενω ποτε θα με κοψουν το τηλαπο 4net(μπορει να παρει κ 20-30 μερες μεχρι να γινει αυτο).Εδω μπερδευτικα λιγο γιατι αυτη στο oteshop μου ειπε οτι αν δεν ζητησω αποσυνδεση απο 4net θα εχω 2 ενεργες γραμμες τηλεφωνου(μια απο οτε και μια απο 4net)!!
Λοιπον εγω θελω απο τη μια να μπλεξω οσο γινεται λιγοτερο με την 4net οσον αφορα τη μεταβαση και φυσικα θελω η μεταφορα να γινει οσο πιο γρηγορα γινεται ωστε να μην χρεωνομαι επιπλεον 20 μερες απο την 4net.Δεν με ενδιαφερει αν αλλαξω νουμερο η οχι,ετσι κ αλλιως δεν μιλαω πολυ στο τηλ...

Οι επιλογες μου ειναι 3 βασικα:

1.Παω στον οτε,κραταω τον ιδιο τηλεφωνικο αριθμο,παιρνει 20 μερες(τις οποιες πληρωνω στην 4net)
2.Παω οτε ζηταω αλλαγη τηλεφωνικου αριθμου,παιρνω τηλ 4net για διακοπη τηλεφωνου,παιρνει 5 μερες(ετσι λενε) να γινει η μεταβαση
3.Να ζητησω απο τωρα διακοπη του 2play με το που θα ληξει το 12μηνο( και να κανω προσευχες να με διακοψουν οταν ληξει το 12μηνο και οχι κανα μηνα μετα) και μετα να κανω αιτηση για τηλ και νετ στον οτε.
Σορρυ αν σας μπερδεψα αλλα εχω μπερδευτει και εγω!
Λοιπον δεν ξερω εχω κολησει! :hmm:
Εσεις τι προτεινετε;;;

emeliss
06-08-09, 18:25
Αίτηση στον ΟΤΕ μια (ίσως δυο) βδομάδα πριν λήξει η fοrthnet με νέο νούμερο. Ταυτόχρονα αίτηση διακοπής στην forthnet που θα κρατήσεις όλα τα αποδεικτικά αποστολής καθώς και όλους τους τελευταίους λογαριασμούς. Ακόμα και αν η forthnet αργήσει να διακόψει την σύνδεση δεν πληρώνεις ούτε ένα σεντ παραπάνω.

Γιατί λέω δύο βδομάδες. Τηλέφωνο θα έχεις στις 5 μέρες που λέει. Το conn-x όμως μπαίνει μετά, άρα βάζω άλλη μια βδομάδα.

Είναι μπερδεψοδουλειά. Έχουν προβλέψει την εύκολη μεταφορά από τον ΟΤΕ στους εναλλακτικούς αλλά όχι και το ανάποδο.

Vtester
06-08-09, 18:27
Εγώ σου προτείνω αφού λήξει η συμβαση που έχεις με forthnet να κάνεις φορητότητα σε Οτε. Έτσι δεν θα σε αφήσουν απο τηλέφωνο /ιντερνετ (παρα μόνο ίσως για μια μέρα μαξ). Και επίσης θα είσαι σίγουρος για την διακοπή γιατι η διακοπή εγω ξέρω οτι δεν γίνετε δια τηλεφώνου αλλά με φαξ . Φαξ το οποίο εσύ στέλνεις αλλα αυτοί παιρνουν ; κάνουν πως δεν παίρνουν θα σε γελάσω αλλά εγώ είχα ταλαιπωρηθεί να κάνω αποσύνδεση.

emeliss
06-08-09, 18:34
Όπως του είπαν στο oteshop αυτό που του προτείνεις vtester, μεταφορά ενεργού βρόχου + φορητότητα από τον εναλλακτικό στον ΟΤΕ, απλά δεν γίνεται!

Vtester
06-08-09, 18:40
στην ουσία το 1 του πρότεινα να κάνει , διόρθωσε με αν κάνω λάθος

ariadgr
06-08-09, 18:47
Όπως του είπαν στο oteshop αυτό που του προτείνεις vtester, μεταφορά ενεργού βρόχου + φορητότητα από τον εναλλακτικό στον ΟΤΕ, απλά δεν γίνεται!

Αν ήθελε ο ΟΤΕ όμως, δεν θα γινόταν;
Γιατί ταλαιπωρεί τους πελάτες του; :hmm:

emeliss
06-08-09, 18:49
Αν ήθελε ο ΟΤΕ όμως, δεν θα γινόταν;
Γιατί ταλαιπωρεί τους πελάτες του; :hmm:
Μπορεί να πάρει τον ενεργό βρόχο πίσω από τον εναλλακτικό εύκολα;

Vtester
06-08-09, 18:50
Αν δεν γίνετε ζητώ συγγνώμη και :respekt: emeliss

ariadgr
06-08-09, 18:55
Μπορεί να πάρει τον ενεργό βρόχο πίσω από τον εναλλακτικό εύκολα;

Δε με κατάλαβες.

Εννοώ ότι όταν ο πελάτης του εναλλακτικού θέλει να επιστρέψει στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ τον αναγκάζει να μείνει χωρίς Internet, αφού δεν δέχεται αίτηση για "τηλέφωνο και connx", παρά μόνο να ενεργοποιήσει το τηλέφωνο τη μέρα της φορητότητας, και το conn-x κάποιες μέρες αργότερα.

Αυτό εννοούσα με το "Αν ήθελε ο ΟΤΕ όμως, δεν θα γινόταν; Γιατί ταλαιπωρεί τους πελάτες του;".

emeliss
06-08-09, 18:57
Αυτό είναι θέμα που σίγουρα οφείλεται κάπου. Δεν ξέρω που. Είναι όμως το ένα κομμάτι της ταλαιπωρίας.

Μεταφορά ενεργού βρόχου από εναλλακτικό στον ΟΤΕ γίνεται;

ariadgr
06-08-09, 19:01
Αυτό είναι θέμα που σίγουρα οφείλεται κάπου. Δεν ξέρω που. Είναι όμως το ένα κομμάτι της ταλαιπωρίας.

Τι εννοείς "κάπου"; Αποκλειστικά ο ΟΤΕ είναι υπεύθυνος που τόσα χρόνια δεν το λύνει αυτό και ταλαιπωρεί τους πελάτες του.
Δεν φταίνε ούτε οι εναλλακτικοί, ούτε κανείς άλλος.


Μεταφορά ενεργού βρόχου από εναλλακτικό στον ΟΤΕ γίνεται;

Τι εννοείς; :hmm: Δεν σε πιάνω.

emeliss
06-08-09, 19:04
Να μεταφέρω το καλώδιο που είναι στον εναλλακτικό και μου δίνει υπηρεσίες στον ΟΤΕ.

ariadgr
06-08-09, 19:05
Να μεταφέρω το καλώδιο που είναι στον εναλλακτικό και μου δίνει υπηρεσίες στον ΟΤΕ.

Πάλι δεν σε πιάνω.
Δηλαδή όταν ο πελάτης ζητάει φορητότητα από τον εναλλακτικό στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ του δίνει νέο βρόχο; Δεν χρησιμοποιεί τον υφιστάμενο; :hmm:

x_user
06-08-09, 19:06
Σε ενα μηνα περιπου ληγει η 12μηνη συμβαση μου με το 2play της forthnet και εχω αποφασισει να παω σε τηλεφωνια ΟΤΕ+conn-x.
Ρωτησα το πρωι σε oteshop και μου ειπαν οτι αμα κρατησω τον αριθμο forthnet που εχω τοτε θα παρει 20 μερες για να γινει η μεταβαση και δεν θα χρειαστει να παρω εγω τηλ στην forthnet,αλλα θα τα κανει ολα ο ΟΤΕ,ενω αμα παρω νεο νουμερο ΟΤΕ,τοτε η διαδικασια θα παρει 5 μερες αλλα θα πρεπει να διακοψω μονος μου απο forthnet.Δηλαδη να παρω τηλ την 4net,να στελνω fax,να περιμενω ποτε θα με κοψουν το τηλαπο 4net(μπορει να παρει κ 20-30 μερες μεχρι να γινει αυτο).Εδω μπερδευτικα λιγο γιατι αυτη στο oteshop μου ειπε οτι αν δεν ζητησω αποσυνδεση απο 4net θα εχω 2 ενεργες γραμμες τηλεφωνου(μια απο οτε και μια απο 4net)!!
Λοιπον εγω θελω απο τη μια να μπλεξω οσο γινεται λιγοτερο με την 4net οσον αφορα τη μεταβαση και φυσικα θελω η μεταφορα να γινει οσο πιο γρηγορα γινεται ωστε να μην χρεωνομαι επιπλεον 20 μερες απο την 4net.Δεν με ενδιαφερει αν αλλαξω νουμερο η οχι,ετσι κ αλλιως δεν μιλαω πολυ στο τηλ...

Οι επιλογες μου ειναι 3 βασικα:

1.Παω στον οτε,κραταω τον ιδιο τηλεφωνικο αριθμο,παιρνει 20 μερες(τις οποιες πληρωνω στην 4net)
2.Παω οτε ζηταω αλλαζη τηλεφωνικου αριθμου,παιρνω τηλ 4net για διακοπη τηλεφωνου,παιρνει 5 μερες(ετσι λενε) να γινει η μεταβαση
3.Να ζητησω απο τωρα διακοπη του 2play με το που θα ληξει το 12μηνο( και να κανω προσευχες να με διακοψουν οταν ληξει το 12μηνο και οχι κανα μηνα μετα) και μετα να κανω αιτηση για τηλ και νετ στον οτε.
Σορρυ αν σας μπερδεψα αλλα εχω μπερδευτει και εγω!
Λοιπον δεν ξερω εχω κολησει! :hmm:
Εσεις τι προτεινετε;;;

το 3!!! έτσι δεν θα μπλέξεις με τους λογαριασμούς...

:oneup:

emeliss
06-08-09, 19:09
Πάλι δεν σε πιάνω.
Δηλαδή όταν ο πελάτης ζητάει φορητότητα από τον εναλλακτικό στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ του δίνει νέο βρόχο; Δεν χρησιμοποιεί τον υφιστάμενο; :hmm:
Η φορητότητα έχει μέσα και τον παράγοντα νούμερο. Αν εγώ έχω ΟΤΕ και πάω Tellas χωρίς φορητότητα θα δηλώσω το νούμερο του ΟΤΕ και η Tellas θα αναλάβει να πάρει τον βρόχο και να διακόψει τον ΟΤΕ όπως προβλέπει το RUO.
Το ανάποδο γίνεται; Έχω νούμερο forthnet 211... και θέλω να πάρω το χαλκό και να πάω στον ΟΤΕ με νέο νούμερο. Μπορώ;

ariadgr
06-08-09, 19:12
Η φορητότητα έχει μέσα και τον παράγοντα νούμερο. Αν εγώ έχω ΟΤΕ και πάω Tellas χωρίς φορητότητα θα δηλώσω το νούμερο του ΟΤΕ και η Tellas θα αναλάβει να πάρει τον βρόχο και να διακόψει τον ΟΤΕ όπως προβλέπει το RUO.
Το ανάποδο γίνεται; Έχω νούμερο forthnet 211... και θέλω να πάρω το χαλκό και να πάω στον ΟΤΕ με νέο νούμερο. Μπορώ;

Μα γιατί να μη γίνεται;
Ο ΟΤΕ θα πάρει το βρόχο μαζί με το νούμερο, και το επόμενο λεπτό θα αντιστοιχήσει νέο νούμερο στο βρόχο (σαν να ζήταγες αλλαγή αριθμού).
Τι το καθιστά τόσο δύσκολο;

emeliss
06-08-09, 19:14
Ότι τον δεσμεύει και τον κρατάει ο εναλλακτικός.

ariadgr
06-08-09, 19:17
Ότι τον δεσμεύει και τον κρατάει ο εναλλακτικός.

Ποιόν δεσμεύει και κρατάει ο εναλλακτικός; Το βρόχο;

Απάντησε αν θες και σε αυτό που ρώτησα πριν για να βγάλουμε μια άκρη:


"Δηλαδή όταν ο πελάτης ζητάει φορητότητα από τον εναλλακτικό στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ του δίνει νέο βρόχο; Δεν χρησιμοποιεί τον υφιστάμενο;"

emeliss
06-08-09, 19:20
Δεν τα ξέρω όλα. Τι είμαι;

xmperop1
06-08-09, 22:33
Ποιόν δεσμεύει και κρατάει ο εναλλακτικός; Το βρόχο;

Απάντησε αν θες και σε αυτό που ρώτησα πριν για να βγάλουμε μια άκρη:

Υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις.
Π.Χ. αν ο κάτοχος της γραμμής έχει απεβιώσει ο ΟΤΕ δεν μπορεί να γυρίσει μια γραμμή από πάροχο έτσι απλά και πρέπει πρώτα να γίνει μεταβίβαση της γραμμής και αν εμπλέκεται και ο πάροχος μπλέξιμο.
Αν θέλεις να φύγεις από μήτσος νετ και να πας ΟΤΕ αλλά σε άλλη πόλη ουσιαστικά θα ακολουθηθεί η διαδικασία της νέας σύνδεσης.
Αν έχει αλλαγχθεί κάποιο στοιχείο του κατόχου της γραμμής,αρ.ταυτότητας,αφμ η αν υπάρχουν ελλειπή στοιχεία στα αρχεία του ΟΤΕ η διαφορές με αυτά που του δίνει ο πάροχος πάλι θα γίνει κατασκευή σαν Ν.Σ. και θα επιβεβαιωθούν τα στοιχεία του πελάτη.
Σε κάθε περίπτωση όμως δεν μπορεί ο ΟΤΕ να δώσει στην γραμμή που γυρνάει από πάροχο adsl γιατί το σύστημα για να δεσμεύσει πόρτα στο dslm πρέπει να βλέπει ότι το νούμερο έχει καλυφθεί και ότι εργάζεται γενικότερα.
Αυτό απ'τι φαίνεται έγινε γιατί ο ΟΤΕ δίνει πόρτες και στους άλλους παρόχους και θα υπήρχε αθέμιτος ανταγωνισμός η επί το λαικότερο κρατάει τις πόρτες για πάρτη του.
Ετσι λοιπόν όποιος ζητήσει adsl παίρνει αρ.πρωτοκόλου η αίτηση του και δεσμεύεται η πόρτα αυτόματα από το ΝΥΣΑ χωρίς να μπορεί κάποιος χειροκίνητα να πάρει ας πούμε την τελευταία πόρτα για να εξυπηρετήσει κάποιον η κάποια κατάσταση.
Άλλωστε ο ΟΤΕ δεν πουλάει 2play.

sexrazat
07-08-09, 01:04
Δε με κατάλαβες.

Εννοώ ότι όταν ο πελάτης του εναλλακτικού θέλει να επιστρέψει στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ τον αναγκάζει να μείνει χωρίς Internet, αφού δεν δέχεται αίτηση για "τηλέφωνο και connx", παρά μόνο να ενεργοποιήσει το τηλέφωνο τη μέρα της φορητότητας, και το conn-x κάποιες μέρες αργότερα.

Αυτό εννοούσα με το "Αν ήθελε ο ΟΤΕ όμως, δεν θα γινόταν; Γιατί ταλαιπωρεί τους πελάτες του;".

Γίνεται και μάλιστα διευκολύνει τον τεχνικό γιατί τα κατασκευάζει ταυτόχρονα. Απλά υπήρχε κάποιο πρόβλημα στο Woms και δεν δεχόταν ταυτόχρονα και τα δύο αιτήματα. Θα μάθω και θα σου απαντησω.

ionized
07-08-09, 02:30
Τελικα η πρωτη επιλογη φαινεται και η καλυτερη απλα θα πρεπει να περιμενω τις περισοτερες ημερες(20-ελπιζω μαζι με σαβατοκυριακα).
Παντως πολυ βλακεια που αμα θελεις να αλλαξεις νουμερο και να βαλεις νεο του οτε,η διαδικασια παρολο που παιρνει 5 μερες,ειναι πιο φασαρια γιατι θα πρεπει να παιρνεις τηλ την 4net και να καθεσαι να στελνεις φαξ...
Θα μπορουσε να ειναι οπως την πρωτη λυση πολυ πιο απλα:κανω αιτηση για νεο αριθμο στον οτε και τα αναλαμβανει ολα ο οτε και μεσα σε 5 μερες εχω αποσυνδεθει απο 4net και εχω περασει σε οτε
Και δεν θα με πειραζε να μεινω και 1-2 μερες χωρις νετ...


Τελος αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης:Αν διαλεξω την φορητοτητα του αριθμου υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο προβλημα επειδη ο αριθμος του τηλεφωνου ειναι τυπου forthnet(23411...) και οχι ΟΤΕ(23410...);

maik
07-08-09, 20:17
Φορτοτητα απο εναλακτικο σε ΟΤΕ κρατοντας τον ιδιο αριθμο-προθεμα γινεται. Το εχω δει πριν λιγες μερες. Για την συνολικη χρονικη διαρκεια θα σας γελασω. Δεν το εψαξα.

sexrazat
08-08-09, 21:53
Δε με κατάλαβες.

Εννοώ ότι όταν ο πελάτης του εναλλακτικού θέλει να επιστρέψει στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ τον αναγκάζει να μείνει χωρίς Internet, αφού δεν δέχεται αίτηση για "τηλέφωνο και connx", παρά μόνο να ενεργοποιήσει το τηλέφωνο τη μέρα της φορητότητας, και το conn-x κάποιες μέρες αργότερα.

Αυτό εννοούσα με το "Αν ήθελε ο ΟΤΕ όμως, δεν θα γινόταν; Γιατί ταλαιπωρεί τους πελάτες του;".

Δεν είμαι 100% σίγουρος γιατί δεν πρόλαβα να το ψάξω μιας και λείπουν οι περισσότεροι σχετικοί, αλλά φαίνεται να έχει σχέση αφενός με το πληροφοριακό σύστημα (Woms) του ΟΤΕ που υπάρχει πρόβλημα να τρέχουν δύο ταυτόχρονα αιτήματα (φορητότητα και adsl) αλλά και με το Nissa.

Όπως το έχω καταλάβει από πρώτη ματιά μιας και δεν είμαι τεχνικός, επειδή η διάθεση πόρτας και η ενεργοποίηση γίνονται αυτόματα από το Nissa (με αποτέλεσμα την κατά κανόνα πολύ ταχύτερη κατασκευή και λειτουργία του adsl σε σχέση με το παρελθόν) θα πρέπει να πάει να διαβάσει τα στοιχεία της γραμμής (DLU κλπ) και μετά να βρει πόρτα και να ξεκινήσει η διαδικασία.

Επειδή λοιπόν η γραμμή του συνδρομητή δεν φαίνεται ακόμα στον ΟΤΕ (δηλαδή δεν υπάρχουν στοιχεία) μιας και είναι ακόμα κουμπωμένη στον πάροχο, πρώτα γίνεται η κατασκευή και καπάκι περνάει η αίτηση για adsl και ξεκινάει η αυτοματοποιημένη διαδικασία.

Αυτή κρατάει χοντρικά 2-4 μέρες ανάλογα με την περιοχή μιας και χρειάζεται κάποιος χρόνος να κατέβει η αίτηση από το Woms στους τεχνικούς (Προμηθέας), να δεσμευθεί πόρτα, να γίνει μεικτονόμιση και να ενεργοποιηθεί.

Πάντως δεν μπορεί να περασθεί αίτηση για adsl χωρίς να μεταφερθεί η γραμμή στον ΟΤΕ και να κατέβουν τα στοιχεία του συνδρομητή στο Woms.

........Auto merged post: sexrazat πρόσθεσε 0 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φορτοτητα απο εναλακτικο σε ΟΤΕ κρατοντας τον ιδιο αριθμο-προθεμα γινεται. Το εχω δει πριν λιγες μερες. Για την συνολικη χρονικη διαρκεια θα σας γελασω. Δεν το εψαξα.

Όντως γίνεται. Πχ υπάρχουν νούμερα ΟΤΕ με 211 πρόθεμα από φορητότητα.

DOU
15-08-09, 22:38
Η αντιστοιχη 24αρα στον ΟΤΕ ποσο στοιχιζει το μηνα? Η 8αρα?

megahead13
11-11-10, 02:26
Επειδή υπάρχει αντίστοιχη περίπτωση για φορητότητα.από Forthnet σε ΟΤΕ, τελικά πόσες μέρες διαρκεί η όλη διαδικασία;; Ακόμα ισχύει ότι ενεργοποιείται πρώτα το τηλέφωνο και μετά από 4-5 μέρες η adsl γραμμή;;

Alekos
11-11-10, 03:17
εγω που γυρισα περιπου πριν 1 μηνα, ειναι 15 εργασιμες απο την ημερα της αιτησης, το τηλεφωνο γυρισε απο το πρωι την ημερα ενεργοποιησης, η γραμμη λιγες ωρες μετα, αλλα κωδικους για connx καταφερα να παρω το βραδυ, οποτε οπως καταλαβαινεις ολα την ιδια μερα :P
τουλαχιστον ετσι εγινε με μενα :)

26gDaVinci
11-11-10, 09:45
20-10 αιτηση στον οτε για επιστροφη. 8-11 εγινε η μεταφορα στον οτε και δουλευε μονο το τηλεφωνο .10-11 εχθες 9 το πρωι πηρα τον εξοπλισμο μου-κωδικους και το δωρο και μετα απο μια ωρα ειχα ιντερνετ.Απλα εμεινα 2 μερες χωρις ιντερνετ

sexrazat
11-11-10, 12:36
Επειδή υπάρχει αντίστοιχη περίπτωση για φορητότητα.από Forthnet σε ΟΤΕ, τελικά πόσες μέρες διαρκεί η όλη διαδικασία;; Ακόμα ισχύει ότι ενεργοποιείται πρώτα το τηλέφωνο και μετά από 4-5 μέρες η adsl γραμμή;;

Πρώτα ενεργοποιείται τηλ. και σε 1-2 μέρες το Internet.

Georgevtr
11-11-10, 14:06
Καλώς ήρθες φίλε.
Ακριβώς το ίδιο με εσένα έκανα κι εγώ.Από την τρισκατάρατη 4νετ full LLU σε ΟΤΕ full LLU.
Συνολικά 14 μέρες(με τα σ-κ) για την φορητότητα του υηλεφώνου-κατασκευή νέου βρόγχου και 1 μέρα(23 ώρες συγκεκριμένα) για το ίντερνετ.
Το ρούτερ και το media player το έλαβα (μέσω courier) 4 μέρες εφ όσον είχα συνδεθεί στο δίκτυο του Οτε.

Παραλίγο να το ξεχάσω.

ΟΧΙ ΜΗ στείλεις κανένα φαξ στην 4νετ για διακοπή και τρέχεις μετά.

Στείλε την αίτηση-εξουσιοδότηση καταναλωτή μαζί με την αίτηση φορητότητα(καθώς και έναν λογαριασμό 4νετ) ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΟΤΕ.Τα αναλαμβάνουν οι ίδιοι ΟΛΑ.

Υ.γ.Αν χρειαστείς τις αιτήσεις,στείλε ένα πμ να σ'εξυπηρετήσω.

megahead13
11-11-10, 16:51
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα ενημερώσω το πρόσωπο που ενδιαφέρεται ώστε να κινηθεί αναλόγως. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.