PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή ήχου κλήσης τρίτων



Amateur
09-08-09, 15:30
Καλησπέρα,

Πριν μερικές μέρες απέκτησα το SE C 905.

Θέλω όσοι καλούνε να ακούνε έναν συγκεκριμένη ήχο ταινίας που κατέβασα και είναι σε μορφή mp3.

Επειδή δε γνωρίζω, ποια είναι η διαδικασία και ποια βήματα χρειάζεται να κάνω?

Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις στο κινητό, πρέπει να μιλήσω με τον πάροχο ή χρειάζεται κάτι άλλο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ipo
09-08-09, 15:34
Πρέπει να επικοινωνήσεις με τον πάροχό σου.

Amateur
09-08-09, 19:19
Υπάρχει κάποια χρέωση για την υπηρεσία?

ipo
10-08-09, 02:40
Δε μας είπες ούτε σε ποια εταιρεία κινητής τηλεφωνίας είσαι, ούτε σε ποιο πρόγραμμα είσαι. Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να επικοινωνήσεις με το αρμόδιο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, για να ρωτήσεις τις χρεώσεις και να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία.

Amateur
10-08-09, 10:01
Kαλημέρα,

Είμαι στην Cosmote και το πρόγραμμα είναι εταιρικό με δωρεάν χρόνο ομιλίας 3 ώρες.

http://callingtunes.mycosmos.gr/index.asp?catid=12165390

Το κομμάτι που θέλω να έχω είναι η μελωδία που υπάρχει στην ταινία "The Godfather".

Έψαξα στο σύνδεσμο που παρέθεσα πιο πάνω, αλλά δεν υπάρχει.

Σε αυτές τις περιπτώσεις τι γίνεται?

Nyo R*
10-08-09, 11:08
Ανεξάρτητα, απο πιο πρόγραμμα είσαι, δεν παίζει, ρόλο, αλλά καλώς ρώτησε ο ipo, γιατί δεν διευκρίνησες τουλάχιστον την εταιρεία για να ξέρουμε πως να σε βοηθήσουμε. Λοιπόν για το Calling Tunes της Cosmote η χρήση του είναι απλή. Καλείς στο 14014 και αν ξέρεις σε ποια κατηγορία ανήκει το τραγούδι που θέλεις να ακούγεται όταν σε καλούνε απλά ακολουθείς τις φωνητικές οδηγίες, είναι πολύ απλή η διαδικασία.

Όσο για το Godfather sound theme που θέλεις, αν δεν υπάρχει (που νομίζως πως δεν υπάρχει), δεν μπορείς να κάνεις κάτι, απλα θα πρέπει να επιλέξεις ένα απο τα διαθέσιμα, στις διαθέσιμες κατηγορίες.

Συμβουλη : Καλό είναι αφού βρείς το calling tune που σου αρέσει, να δείς σε ποια ακριβώς κατηγορία ανήκει και πιο νούμερο είναι κατα σειρά στη λίστα, ούτως ώστε όταν καλέσεις να μην καθυστερήσεις ιδιαίτερα.

Amateur
10-08-09, 11:33
Ευχαριστώ για τις συμβουλές,

Κάλεσα στο 1200 που είναι για τους εταιρικούς πελάτες και μου είπαν ότι μπορώ να επιλέξω μόνο από τη λίστα που παρέθεσα.

Τους ρώτησα αν υπάρχει η δυνατότητα με εξτρα χρέωση να επιλέξω και τον ήχο που θέλω αλλά η απάντηση ήταν αρνητική.

Nyo R*
10-08-09, 12:31
Δεν παίζει ρόλο αν είσαι εταιρικος πελάτης ή όχι ώστε να καλέσεις τον αντίστοιχο αριθμό όσον αφορά την υπηρεσία Calling Tunes, αλλά anyway.

Σου το έιπα, ότι μόνο απο τα διαθέσιμα calling tunes που βρίσκονται στις αντίστοιχες κατηγορίες μπορείς να διαλέξεις και η λίστα ανανεώνεται συχνά. Μην ξεχνάς όμως οτι για να βρίσκονται τα συκεκριμένα κομμάτια διαθέσιμα, η Cosmote πληρώνει αρκετά για τα δικαιώματα, όπως και με το Ten Years After, που είναι και το κομμάτι που διάλεξε για να την αντιπροσωπέυει στην διαφημιστική της καμπάνια όπως και στο Customization των συσκευών της (ως by default ringtone οταν κάποιος καλεί).

ipo
10-08-09, 14:48
Χρεώνεται η υπηρεσία;

Nyo R*
10-08-09, 15:47
Ω ναι.... 1.20 ανα calling tune.

ipo
10-08-09, 15:54
Ω ναι.... 1.20 ανα calling tune.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση. 1,2€ εφάπαξ ή μηνιαίως;

Nyo R*
10-08-09, 22:46
Ευχαριστώ για την ενημέρωση. 1,2€ εφάπαξ ή μηνιαίως;

Όχι είναι μια και έξω ;) Απλά όταν επιλέξεις να αλλάξεις το calling tune, θα πρέπει να ξαναπληρώσεις...

So...choose wisely :oneup:

efthlouk
11-08-09, 00:08
Πάντως στη γουιντ, αν ισχύει ακόμη, έχει μηνιαίο «πάγιο» 0,50€.. Το αναφέρω πληροφοριακά..

ipo
11-08-09, 02:26
Μάλιστα. Εφάπαξ 1,2€ η Cosmote, 0,5€/μήνα η wind. Για vodafone ξέρουμε τίποτα; Σε καρτοκινητά υποστηρίζεται;

Nyo R*
11-08-09, 10:22
Το αντίστοιχο πακέτο/αντιπρόταση της Vodafone στα Calling Tunes της Cosmote είναι το Welcome Tones.Το πάγιο τέλος χρήσης της υπηρεσίας Vodafone Welcome Tones είναι 0.5€, ενώ η αγορά κάθε μελωδίας/ ήχου από τον χρήστη κοστίζει 1.5€ Να σημειώσω οτι στις παραπάνω χρεώσεις δεν συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ 19%. :whistle:

Για Wind και Vodafone αναφορικά με την συγκεκριμένη υπηρεσία δεν γνωρίζω αν υφίσταται σε καρτοκινητά, πάντως υπάρχει υποστήριξη απο την Cosmote .

ipo
11-08-09, 13:49
Ευχαριστώ για την ενημέρωση Nyo R*. Απ' ό,τι φαίνεται η Vodafone είναι πανάκριβη ως προς τη συγκεκριμένη υπηρεσία, ενώ η Cosmote η φτηνότερη.

efthlouk
11-08-09, 15:34
Και φυσικά υποστηρίζεται και σε καρτοκινητα..

maik
11-08-09, 16:02
Επειδη λογω επαγγελματος καλω καθημερινα σε πολλα κινητα , βρισκω αυτη την υπηρεσια τελειως αχρηστη να μην πω ηλιθια.
Γιατι πρεπει και καλα να ακουω την Πιτσα , Κιτσα και τον Λουλη Μπουλη οταν σε καλω ρε φιλε; Τι πειραζει δηλαδη να ακουω το κανονικο χτυπημα;

Nyo R*
11-08-09, 17:28
Περι ορέξεως....Calling / Welcome Tunes αντι κολοκυθόπιτας ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.