PDA

Επιστροφή στο Forum : απόκτησα 2ο κατοικίδιο μετα από αρκετό καιρό απώλειας του πρώτου μου (16 χρόνια)



Σελίδες : 1 2 [3] 4

George_Prix
29-08-09, 16:37
Αυτα ειναι τα 3 αδεσποτα που μαζεψα στην αυλη τα τελευταια χρονια (o καφε ειναι αρσενικος και τα αλλα δυο κοριτσια)...

Εχω και αλλο ενα μικρουλι μεσα στο σπιτι, το οποιο επισης τα παει πολυ καλα με το γατι απλα δεν το εχω σε καμια καλη φωτο μαζι του...

Εδω αναπαυονται σε ενα αυτοσχεδιο σπιτακι που τους εφτιαξα απο κατι παλετες.
60709

Και οπως ειπε ο Zer0c00L, οποιος θελει ας τολμησει να πειραξει το γατακι. :twisted:

Αυτη η φωτο ειναι το ελαχιστο δειγμα της σχεσης τους. ;)
Το ακομα καλυτερο ειναι να δειτε τα βιντεακια που εχω να παιζουν μεταξυ τους. :)
Σε καποια φαση μπορει να τα ανεβασω στο you tube.

alwaysalone
29-08-09, 21:25
Αυτα ειναι τα 3 αδεσποτα που μαζεψα στην αυλη τα τελευταια χρονια (o καφε ειναι αρσενικος και τα αλλα δυο κοριτσια)...

Εχω και αλλο ενα μικρουλι μεσα στο σπιτι, το οποιο επισης τα παει πολυ καλα με το γατι απλα δεν το εχω σε καμια καλη φωτο μαζι του...

Εδω αναπαυονται σε ενα αυτοσχεδιο σπιτακι που τους εφτιαξα απο κατι παλετες.
60709

Και οπως ειπε ο Zer0c00L, οποιος θελει ας τολμησει να πειραξει το γατακι. :twisted:

Αυτη η φωτο ειναι το ελαχιστο δειγμα της σχεσης τους. ;)
Το ακομα καλυτερο ειναι να δειτε τα βιντεακια που εχω να παιζουν μεταξυ τους. :)
Σε καποια φαση μπορει να τα ανεβασω στο you tube.

Απιστευτη φωτογραφία! :worthy::worthy::worthy: Αυτα ειναι.... Αλληλεγύη και ανάμεσα στα ζώα...... (και ισως καμιά φορα και πιο ισχυρή και απο την ανθρώπινη....)

Κατι ασχετο-σχετικό: Επειδη στο χωριο εχουμε σταφυλια , αρα συχνα μαζευονται και σφηκες, μια φορα οταν ημουν μικρη (ειχε πεσει μια ρωγα κατω στη βεραντα) και πηγε πανω της μια σφηκα και την....πατησα με το ποδι μου :sorry::sorry:, και ειδα μετα να μαζευονται γυρω της 4-5 σφηκες...... :hmm:

pelasgian
29-08-09, 22:33
Σκύλο δε θα έβαζα μέσα στο σπίτι ποτέ...παρότι πολύ "ανώτερα" από τις γάτες σαν συντροφιά, νοημοσύνη και ενασχόληση, είναι πραγματικά βρώμικα ζώα. Όσο και να τα εκπαιδεύσεις στο θέμα καθαριότητα.

Μια λύση θα ήταν ένα μικρό σκυλάκι σαν τα Yorkshire κτλ αλλά προσωπικά τα θεωρώ εμφανισιακά απαράδεκτα:p

Οπότε έχω καταλήξει σε ένα γάτο (η σύζυγος για να είμαι ακριβής) που όταν σταματήσει να δαγκώνει θα είναι μια χαρά :p

παρόλο που έχω σκύλο (σκύλα για την ακρίβεια) ΕΞΥΠΑΚΟΥΕΤΑΙ κοπρίτη (μοιάζει λίγο με border collei) εκτιμώ περισσότερο τις γάτες και για την ακρίβεια τις ginger. Επίσης, εκτιμώ τους ανθρώπους που παίρνουν κοπρίτες, ενώ θα μπορούσαν να πάρουν ό,τι σκύλο θα ήθελαν. Αν μην τι άλλο δεν παίρνουν το σκύλο για κοινωνική προβολή, αλλά επειδή αγαπούν τους σκύλους. Επίσης, μου τη σπάνε οι «εκπαιδευμένοι» σκύλοι.

Πάντως, στην ερώτηση γάτα ή σκύλο, δηλώνω «γάτα». Από την μία έχεις ένα δουλικό ον που σε αποδέχεται ως αφέντη του και το οποίο θα δεχτεί οποιαδήποτε «εκπαίδευση» και από την άλλη έχεις ένα υπερήφανο ζώο που σε έχει χεσμένο ως «αφέντη» και το οποίο στη πρώτη φορά που δεν θα το σεβαστείς θα σε παρατήσει αφού πρώτα σου κατεβάσει τα μούτρα. Αν κάτσει παρέα, σημαίνει ότι έχετε και οι δύο κερδίσει τον σεβασμό του άλλου.

http://www.bbc.co.uk/shropshire/content/images/2007/02/14/ginger_cat_470x320.jpg

υ.γ. επίσης, τι βρωμιάρηδες είναι αυτοί οι σκύλοι! :wall:

DOU
29-08-09, 22:36
Σουρωμενος ο γατος?:lol:

alwaysalone
29-08-09, 22:44
Εμενα οι γατες δε μου αρεσουν πολύ γιατι ειναι σε γενικές γραμμές ειναι ψυχρές και αδιάφορες. (ειχα στο χωριο 6-7 γατες). Τις ταίζεις και μετα παίζουν μονες ή μπορει και να φύγουν :p Δεν εχουν το αίσθημα της ανταπόδωσης που εχουν οι σκύλοι.

Βεβαια αν λειπεις ολη μερα απο το σπιτι ειναι καλό γιατι εχεις λιγότερο αγχος οτι θα νιωθουν μοναξιά, σε σχέση με τους σκύλους, αλλά και παλι.....

Τις θεωρω ανεκφραστες και εγωκεντρικές.. Επισης παίζει να μη καταλαβαινουν και οτι τις φροντίζεις.. :lol:

pelasgian
29-08-09, 22:46
@DOU γάταρος τσαντίλας και μόρτης. Αν ήταν σκύλος θα ήταν διασταύρωση pitbull με rodweiler που το μεγάλωνε χασάπης :lol:

@AA: Μια χαρά καταλαβαίνει ότι το φροντίζεις, απλά δεν νοιώθει υποχρέωση να σου κάνει χαρές γιατί βρίσκει και μόνη της. Τώρα, αν θέλεις να την ταΐσεις μαγκιά σου, αλλά δεν «σου χρωστάει κιόλας». Σιγά μην σου «κάτσει» κιόλας επειδή την τάισες.

Και γ...ώ τις νοοτροπίες. Αν έχεις γάτα, καταλαβαίνεις τις γυναίκες. Τους δείχνεις το φαΐ δεν τους το δίνεις, άμα το πάρουν και μετά, «άντε γεια». Τις σπιτώνεις, αλλά δεν τις μπουκώνεις για να κάνουν τη δουλειά τους.

alwaysalone
29-08-09, 23:11
Χαχαχα!! :lol:

TheCondor
30-08-09, 02:02
παρόλο που έχω σκύλο (σκύλα για την ακρίβεια) ΕΞΥΠΑΚΟΥΕΤΑΙ κοπρίτη (μοιάζει λίγο με border collei) εκτιμώ περισσότερο τις γάτες και για την ακρίβεια τις ginger. Επίσης, εκτιμώ τους ανθρώπους που παίρνουν κοπρίτες, ενώ θα μπορούσαν να πάρουν ό,τι σκύλο θα ήθελαν. Αν μην τι άλλο δεν παίρνουν το σκύλο για κοινωνική προβολή, αλλά επειδή αγαπούν τους σκύλους. Επίσης, μου τη σπάνε οι «εκπαιδευμένοι» σκύλοι.

Πάντως, στην ερώτηση γάτα ή σκύλο, δηλώνω «γάτα». Από την μία έχεις ένα δουλικό ον που σε αποδέχεται ως αφέντη του και το οποίο θα δεχτεί οποιαδήποτε «εκπαίδευση» και από την άλλη έχεις ένα υπερήφανο ζώο που σε έχει χεσμένο ως «αφέντη» και το οποίο στη πρώτη φορά που δεν θα το σεβαστείς θα σε παρατήσει αφού πρώτα σου κατεβάσει τα μούτρα. Αν κάτσει παρέα, σημαίνει ότι έχετε και οι δύο κερδίσει τον σεβασμό του άλλου.



υ.γ. επίσης, τι βρωμιάρηδες είναι αυτοί οι σκύλοι! :wall:

Τα εχεις μπερδεψει λιγο.

Τι θα πει δουλικο ον ο σκυλος?

Ανεκαθεν, ο σκυλος ηταν αγελαιο ζωο και ετσι λειτουργουσε και λειτουργει μεχρι και σημερα. Οπως και ο λυκος απο τον οποιο προερχεται. Ετσι ειναι η φυση του.

Πρεπει να υπαρχει καποιος απο πισω του που τον θεωρει ανωτερο, ωστε ψυχολογικα να λειτουργει σωστα. Αν ο ιδιοκτητης ενος σκυλου δεν ειναι ηγετικη φυσιογνωμια απεναντι στον σκυλο, ο σκυλος δεν του δειχνει σεβασμο και δεν λειτουργει βαση μιας οσο το δυνατον συγκεκριμενης συμπεριφορας.

Οι πραγματικα εκπαιδευμενοι σκυλοι ειναι αυτοι που εχουν πρωτα απο ολα συνειδητοποιημενους και εκπαιδευμενους ιδιοκτητες. Στην εκπαιδευση στην ουσια εκπαιδευεται ο ιδιοκτητης και οχι ο σκυλος. Στο πως να δωσει στον σκυλο το σωστο κινητρο ωστε να τον υπακουσει, ωστε οταν φτασει σε μια ηλικια, να τον υπακουει λογω σεβασμου και οχι επειδη του δινει την ανταμοιβη.

Οι γατες ειναι εντελως διαφορετικα ζωα, εξισου αγαπητα προς εμενα τουλαχιστον καθως παντα ειχα, αλλα τωρα δυστυχως με τον σκυλο που εχω δεν γινεται να συζησουν. Ειναι εντελως ανεξαρτητες και πολυ περισσοτερο αγριες απο τους φαινομενικα αγριους σκυλους, καθως σε ενα μονο βραδυ μπορει να σκοτωσουν απιστευτα πολλα θηραματα χωρις να τα φανε, ενστικτωδως και μονο.

Οσο για τη βρωμια των σκυλων, ειναι γεγονος, οσο καθαρο και αν ειναι ενα σπιτι, αν ζει σκυλος μεσα, θα μυριζει.

pelasgian
03-09-09, 12:04
Δεν το μπέρδεψα, απλά σταμάτησαν να μου αρέσουν τα αγελαία ζώα;;;
Παλιά μου άρεσαν τα μεγάλα σκυλιά (λύκος π.χ.) τώρα μου αρέσουν τα μικρά και πανέξυπνα όπως οι Jack Russel.

DOU
22-09-09, 19:23
http://troktiko.blogspot.com/2009/09/blog-post_6287.html

Κλασσικοι καφροι..:down:

linaki_ath
23-09-09, 13:06
Κατα καιρους παρουσιαζονται μερικοι ΑΣΤΕΙΟΙ στα forums, αλλα εσυ καταφερες σε μερικες (πολυ κακογραμμενες και χωρις κανεναν ειρμο) σειρες να κερδισεις το παγκοσμιο πρωταθλημα.
Μπραβο παλικαρι μου. :oneup:

Εχεις χαιδεψει ποτε αδεσποτο σκυλι στο δρομο?
Πολυ αμφιβαλω.
-Αν το ειχες κανει θα εβλεπες ποσο μεγαλη αναγκη εχουν ολα τα σκυλια απο αφεντικο. Μου εχει τυχει να με ακολουθησουν τεραστιες αποστασεις μεχρι το σπιτι μου και μολις εβγαινα μετα απο ωρες να τα βλεπω με μεγαλη εκπληξη να περιμενουν ακομα εξω απο την πορτα.
Επισης αν βαλεις ενα σκυλι μεσα στο σπιτι και μετα το αφησεις εξω, θα γκρεμισει την πορτα για να ξαναμπει στο σπιτι.
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΕΙ ΝΑ ΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ.

Εχεις δει ποτε σκυλι κουλουριασμενο κατω ενα φορτηγο, απο ενα αμαξι, η χωμενο μεσα σε θαμνους?
Πολυ αμφιβαλω.
-Αλλιως θα καταλαβαινες το ποσο κρυωνει εκεινη την ωρα που εσυ φορας φανελακι, μπλουζακι, πουλοβερ, χοντρο μπουφαν, σκουφακι, γαντια, χοντρες καλτσες και παπουτσια.
Λιγο η ζεστη το χειμωνα, η δροσια το καλοκαιρι και ακομα παραπανω η ανθρωπινη συντροφια τα κανουν να περνανε καλα μεσα στο σπιτι.
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΡΥΩΣΕ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Ή ΔΕ ΖΕΣΤΑΘΗΚΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΠΙΤΙΚΟ ΣΚΥΛΙ.

Εχεις μεινει ποτε στη ζωη σου για μερες ολοκληρες νηστικος και χωρις νερο?
Πολυ αμφιβαλω.
-Μονο ετσι θα εκτιμουσες ποσο καλα περνανε τα σπιτικα σκυλια σε σχεση με αυτα που βλεπουμε στο δρομο.
Με αυτα που φαινονται τα κοκαλα τους απο την πεινα.
Με αυτα που περιμενουν να μαζευτει λιγο νερο της βροχης σε καμια γουρνα για να ξεδιψασουν.
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΝΗΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΙΨΑΣΜΕΝΟ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙΚΟ ΣΚΥΛΙ.

Εχεις δει ποτε σπιτικο σκυλι γεματο στα τσιμπουρια να ξυνεται ολη μερα, που να μη μπορει να περπατησει απο τις αρρωστιες?
Πολυ αμφιβαλω.
-Μονο ετσι θα καταλαβαινες ποσο σημαντικη ειναι η καθαριοτητα και η υγεια που εχουν ολα τα σπιτικα ζωα.
ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΑΡΡΩΣΤΟ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΤΣΙΜΠΟΥΡΙΑ.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι ποτε στη ζωη σου δε φροντισες καποιο ζωο, ουτε καν απλωσες το χερι σου να χαιδεψεις κανενα απο αυτα του δρομου που εσυ χαρακτηριζεις σαν ελευθερα.
Γιατι αν ειχες ασχοληθει εστω και 10' στην ζωη σου με ενα ζωο, θα καταλαβαινες απο μονος σου ολα οσα εγραψα παραπανω και δε θα εξεθετες τον εαυτο σου με αυτο το αισχρο μηνυμα. :rtfm:

Σιγουρα υπαρχουν μερικοι απαραδεκτοι που παιρνουν ενα σκυλι 60 κιλα και το βαζουν σε μια γκαρσονιερα 30m²...
Σιγουρα υπαρχουν μερικοι απαραδεκτοι που τσακιζουν τα σκυλια στο ξυλο (οπως αλλωστε κανουν και με τα παιδια τους)...
Σιγουρα υπαρχουν μερικοι απαραδεκτοι που βλεπουν τα σκυλια σαν υπαλληλους. (για να φυλανε το σπιτι ή για να τα παιρνουν για κυνηγι)...

Αλλα αυτες οι εξαιρεσεις φιλε μου δε σου δινουν το δικαιωμα να ισοπεδωνεις τα παντα. :nono:
Να χαρακτηριζεις ατομα που δεν ξερεις σαν "φιλοζωους της κακιας ωρας". :down:

:respekt::worthy: Μόνο αυτό. Ο φίλος μας τα λέει όλα!


http://troktiko.blogspot.com/2009/09/blog-post_6287.html

Κλασσικοι καφροι..:down:

Επιεικώς απαράδεκτο.. Ήθελα να ήξερα αν το παιδί τους αρρώσταινε θα έκαναν το ίδιο?? Εγκληματίες:mad::mad:

Θα ήθελα και εγώ να προσθέσω κάτι για τα κατοικίδια. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ στη ζωή μου να πάρω κάποιο μιας και οι γονείς μου με είχαν μεγαλώσει με την νοοτροπία του τύπου:" Το σκυλί δεν είναι για μέσα στο σπίτι!!", "Είναι βρώμικα ζώα" κτλ κτλ.. Ένα θέλω να πω από τη στιγμή που αποκτήσαμε εγώ και ο φίλος μου (μια ζωή με σκυλιά μεγαλωμένος) την Cookie έχει αλλάξει η ζωή μας..
Φυσικά και θα τη θεωρήσω μέλος της οικογενείας μιας και εξαρτάται από μας η φροντίδα της και η υγεία της (ΠΑΝΤΑ όλα τα εμβόλια!!). Και κάνουμε τα πάντα να είναι υγιής!!
Φυσικά και θα της φερθώ σαν ον που χρειάζεται αγάπη και φροντίδα, ΝΑΙ σαν ένα παιδί
Φυσικά και θα τη βγάλω βόλτα (χωρίς λουρί, έχει μάθει να μας ακολουθεί παντού), μετά τη βόλτα να την καθαρίζω με υγρά μωρομάντηλα, να παίζουμε πάνω στο κρεββάτι, να την κυνηγάμε στο σπίτι, να αράζει στη μπαλκονάρα και να λιάζει την κορμάρα της, κτλ κτλ κτλ
Ένα έχω να πω.. Πάντα όλα τα σκυλιά (είναι για τα μόνα που γνωρίζω εκ πείρας) είναι όπως τα μάθεις.. Άν δε τα φροντίζεις, δε δίνεις σημασία, δε καθαρίζεις, δε προσέχεις, δε.., δε.., δε.., λογικό είναι και να έχεις ένα επαναστάτη σπίτι σου..

Εμείς την πήραμε μέσω κάποιων εθελοντών που φροντίζουν αδέσποτα σε μια στέγη στο Κορωπί.. Δεν μπορείτε να φανταστείτε μόλις πήγαμε εκεί με τι χαρά υποδέχονται όλους τους υποψήφιους "γονείς". Γιατί κακά τα ψέμματα δεν επιβιώνουν ΟΛΑ τα αδέσποτα όπως προειπώθηκε εδώ.. Νιώθεις το ωραιότερο συναίσθημα όταν σε κοιτάνε με τα πονεμένα ματάκια τους και αναζητούν ένα σπιτάκι και μια ζεστή φωλίτσα..



Ο δεσμός μεταξύ των ανθρώπων και των σκύλων έχει χρησιμοποιηθεί μέσα στην ποίηση και την λογοτεχνία παγκοσμίως σε κάθε γωνιά του κόσμου


Ένα από τα ποιο χαρακτηριστικά παραδείγματα λογοτεχνίας βρίσκεται σε ένα Ινδικό κείμενο το Mahabharata. To οποίο θεωρείτε και ως η αρχαιότερη σκύλο –ιστορία.

Μιλαει για το ουράνιο ταξίδι ενός Βασιλιά και του σκύλου του προς τον παράδεισο. Το πνευματικό μονοπάτι είναι γεμάτο κινδύνους με τον Βασιλιά να έχει χάσει όλους τους φίλους και την οικογένεια του εκτός από τον πιστό του σκύλο.
Όταν επιτέλους φτάνει στον προορισμό του και στέκεται μπροστά στις πύλες που οδηγούν στην αιώνια λύτρωση ο Ιντρα (http://en.wikipedia.org/wiki/Indra) εμφανίζεται μπροστά του και φράζει το δρόμο.
Οι πύλες ήταν ανοιχτές για αυτόν αλλά όχι και για τον σκύλο του. Ο βασιλιάς κοίταξε περά από της πύλες και είδε την δόξα του παράδεισου, μετά κοίταξε στα πόδια του και είδε τον σκύλο του να τον κοιτάζει μέσα στα ματιά και η καρδιά του σκίστηκε στα δυο.
Ο Σοφέ και δοξασμένε Θεέ Ιντρα , είπε με απόγνωση, Αυτό το σκυλί έφαγε μαζί μου, πείνασε μαζί μου, υπέφερε μαζί μου με αγάπησε!!! Πρέπει να το εγκαταλείψω τώρα?
Ναι! Είπε ο Θεός των Θεών Ιντρα, όλες οι απολαυσεις του παράδεισου σου ανήκουν για πάντα αλλά άσε το σκυλί σου εδώ!
Τότε ο Βασιλιάς Γεμάτος πόνο είπε στο Θεό.
Μπορεί ένας Θεός να μην έχει καθόλου λύπηση? Θα πρέπει λοιπόν προκειμένου να γευτώ την δόξα να αφήσω πίσω ότι αγαπώ??
Αν είναι έτσι ας Χάσω αυτή την δόξα και την χαρά για πάντα! Και γύρισε την πλάτη στις πύλες και ξεκίνησε με το σκυλί να φεύγει.
Τότε ο Θεός Ιντρα τον φώναξε λέγοντας
Δεν καταλαβαίνεις?? Αυτό το πλάσμα είναι βρώμικο! Θα μυαζε τις ιερές φλόγες του βωμού του παράδεισου. Άκου το ξανά! Αυτό το πλάσμα δεν μπορεί να περάσει!!
Αλλά ο βασιλιάς δεν άλλαζε γνώμη, δεν μπορούσε να αποχωριστεί αυτό το πλάσμα!
Αντίο λοιπόν Θεέ Ιντρα. Φεύγω και περνώ και το σκύλο μου μαζί!
Και καθώς είπε αυτή την κουβέντα ο Σκύλος μεταμορφώθηκε και πήρε τη μορφή του θεού
Ντχαρμα (http://en.wikipedia.org/wiki/Dharma ) το θεό της δικαιοσύνης και είπε
Άδου γιε ! Έχεις υποφέρει πολύ κι ομως δεν θα έμπαινες στον ίδιο τον παράδεισο αν δεν σε ακλουθούσε ο φτωχός σου σκύλος!
Μπες και κανείς στον παράδεισο δεν θα είναι ανώτερος σου Η δικαιοσύνη και η αγάπη σε καλωσορίζουν.
Διαβάζοντας τον Όμηρο βλέπουμε την περίφημη σκηνή της συνάντησης του Οδυσσέα με πιστό του φίλο τον Αργος,

ο Οδυσσέας μετά από μια 20ετη απουσία επιστρέφει και βρίσκει τον παραμελημένο του σκύλο ετοιμοθάνατο και σε πολύ άσχημη κατάσταση. Παρά τα τόσα χρόνια, παρά την τρομερά εξασθενημένη κατάσταση του κατάσταση ο Αργος αναγνωρίζει τον Οδυσσέα και ας είναι μεταμορφωμένος από τη Θεά Αθηνά σε Ζητιάνο. Ο σκύλος Αργος βλέποντας τον Οδυσσέα να πλησιάζει μαζεύει τις τελευταίες του δυνάμεις κουναει την ουρά του αλλά πεθαίνει πριν νιώσει το άγγιγμα του Οδυσσέα ο όποιος δακρύζει βλέποντας τον σε αυτή την κατάσταση.
Ο Πλούταρχος μας λέει μια παρομοια ιστορία που υπογραμμίζει περαιτέρω την εκτίμηση των (Αρχαίων ) Ελλήνων στο δεσμό με το σκύλο.

Κατά τη διάρκεια του Περσικού πολέμου όλοι οι ικανοί Αθηναίοι επιστρατεύονταν και αναγκάζονταν να αφήσουν τις οικογένειες τους προκειμένου να πολεμήσουν με τους Πέρσες
Τα σκυλιά έτρεχαν στην πόλη πίσω από τους αφέντες τους που έφευγαν κλαίγοντας σαν να παρακαλούσαν να τα πάρουν μαζί, ενώ γίνετε συγκεκριμένη αναφορά Για το σκύλο του Ξάνθιππου του πατέρα του Περικλή . Το συγκεκριμένο σκυλί δεν άντεξε να μείνει πίσω που όταν τα πλοία ξεκίνησαν να φύγουν πήδηξε στο νερό προκειμένου να τα ακολουθητέε έτσι και έκανε κολυμπούσε διπλά από τις τριήρεις μέχρι που έφτασε στην Σαλαμίνα . Βγήκε από το νερό , λιποθύμησε και πέθανε .
Πολλά από τα παραδείγματα τα συναντάμε και στις μέρες μας , ένα από τα όποια θεωρείτε και άξιο μνείας μιας και είχε πάρει μεγάλες διαστάσεις.

Και έχει να κάνει με ένα Ακίτα τον Hachi – ko
Το οποίο είχε τη συνηθεια να περιμένει τον ιδιοκτήτη του , ένα καθηγητή πανεπιστημίου του Tokyo κάθε μέρα στις 3 στον σταθμό του μετρό του Shibuyu . μια μέρα όμως ο σκύλος περίμενε άδικα γιατί ο καθηγητής έπαθε καρδιά και πέθανε στο πανεπιστήμιο. Το σκυλί συνέχιζε να πηγαίνει στο σταθμό κάθε μέρα και περίμενε να έρθει πίσω ο καθηγητής
Hachi-ko ανακηρύχτηκε ένα από τα σύμβολα της Ιαπωνικής κουλτούρας και καθολη τη διάρκεια της ζωής του 1922 -1934 πολλοί επισκέπτονταν το σταθμό του μετρό μονό και μονό για να χαϊδέψουν το σκυλί που εμφανίζονταν κάθε μέρα στις 3 και περίμενε……
Ένα χάλκινο άγαλμα φτιάχτηκε προς τιμήν τις πίστης και της αφοσίωσης του. Το σκυλί μετά από 9 χρόνια αναμονής πέθανε στην βάση αυτού του αγάλματος που κοσμεί μέχρι και σήμερα το σταθμό
Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Hachik%C5%8D (http://en.wikipedia.org/wiki/Hachik%C5%8D)


Δεκάλογος του σκύλου
1) Η ζωή μου θα διαρκέσει 10 -15 χρόνια. Κάθε αποχωρισμός και εγκατάλειψη με πληγώνει. Παρακαλώ σκέψου του ΠΡΙΝ με αποκτήσεις.

2) Δώσε μου χρόνο να καταλάβω τι θέλεις από μένα. Βρες μου ένα δάσκαλο να μου μάθει την γλώσσα σου.

3) Έχε μου εμπιστοσύνη. Είναι σημαντικό για να γίνω ευτυχισμένος.

4) Μην θυμώνεις μαζί μου και μην με κλείνεις έξω για τιμωρία. Εσύ έχεις την δουλειά σου, την διασκέδασή σου και τους φίλους σου. Εγώ έχω μόνο ΕΣΕΝΑ.

5) Μίλα μου μερικές φορές. Ακόμη και αν δεν καταλαβαίνω τις λέξεις σου, καταλαβαίνω την φωνή σου.

6) Θυμήσου ότι ποτέ δεν ξεχνώ πως μου συμπεριφέρεσαι.

7) Παρακαλώ μην με κτυπάς. Εγώ δεν μπορώ να σε κτυπήσω αλλά μπορώ να δαγκώσω και να μαδήσω και σου ορκίζομαι δεν θέλω να το κάνω αυτό.

8) Πριν μου βάλεις τις φωνές γιατί δεν συνεργάζομαι ή τεμπελιάζω ή είμαι "ξεροκέφαλο" αναρωτήσου μήπως κάτι με ενοχλεί. Ίσως να μην τρώω το σωστό φαγητό, να κάνει πολύ ζέστη ή κρύο , ή η καρδιά μου να είναι αδύναμη και γερασμένη.

9) Φρόντισέ με όταν γεράσω. Και εσύ θα γεράσεις κάποια μέρα και θα χρειαστείς αγάπη και φροντίδα.

10) Να είσαι μαζί μου στο τελευταίο μου δύσκολο ταξίδι. ΠΟΤΕ μην πεις "δεν μπορώ να παρακολουθήσω ή ας γίνει όταν λείπω". Μείνε δίπλα μου μέχρι την στερνή μου πνοή. Τα πάντα είναι ευκολότερα για μένα όταν ΕΣΥ είσαι δίπλα μου και μου κρατάς το πόδι ή μου χαϊδεύεις το κεφάλι.

Να θυμάσαι ΣΕ ΑΓΑΠΩ.

Υπογραφή
Το σκυλί σου.
Πηγή: www.ourdogs.gr (http://www.ourdogs.gr)

Σας παραθέτω και κάποιες φωτό για να δείτε το ζουζούνι μας.. Είναι pointer mix, εν ολίγοις κηνυγοσκυλάκι..
α) Με τη μαμά της στη στέγη ζώων
β) Κουταβίνι στην αγκαλιά
γ) Ανάσκελα ύπνος..
δ) Ύπνος ενοχλημένος από το φλας.. χαχα
ε) Αραχτή ποζάρει..
στ) Το μεγάλο ερώτημα: Why did cookie cross the road?? χαχαχα

no_logo
23-09-09, 13:48
κουκλάρα είναι
δώσε της φιλί στην μουσούδα από όλους μας ;)

linaki_ath
23-09-09, 14:13
Θα της δώσω.. Α! τώρα που' πες φιλάκι, λες να κολλήσω τίποτα? χαχαχαχα:rofl::rofl:

Check THIS out!! Θα λιώσετε

Πως ρημάζουμε μια καπουζόφετα: http://www.youtube.com/watch?v=wwmwNoUKLNg

Πως γυαλίζουμε ένα μπωλ (φυσικά για πέταμα ήταν): http://www.youtube.com/watch?v=V9Ts4v659MQ

TheCondor
23-09-09, 15:43
Για να μη παρεξηγηθώ λοιπόν θα πω τη πραγματική μου γνώμη.

Όταν κάθομαι σε ένα παγκάκι και βλέπω να τραβολογάνε ένα σκυλί με δύναμη από το λαιμό ελέω λουριού μου σηκώνεται η τρίχα. Αυτό που λέω από μέσα μου είναι "τώρα αυτός υποτίθεται ότι αγαπάει τα ζώα?". Καταλαβαίνω ότι ίσως δεν πρέπει να πάει για παράδειγμα να ουρήσει όπου να ναι αλλά και πάλι εκείνη τη στιγμή το λυπάμαι και σκέφτομαι ότι εδώ μέσα στη πόλη δεν είναι η θέση του.

Για παράδειγμα υπάρχουν οι γνωστοί που κυκλοφορούν με κάτι ξύλα. Υποθέτω για να συνετίσουν το ζώο αν αυτό πάει να δαγκώσει κάποιον η να κάνει κάποια ας πούμε αταξία? Αν είναι έτσι όμως αν το ζώο μπορεί να επιτεθεί σε κάποιον άλλο άνθρωπο, η παιδί η οτιδήποτε τότε μήπως δεν θα είχε καμιά δουλειά στη πόλη? Μήπως η φυσική του θέση είναι αλλού?

Δε νομίζω επίσης ότι έχει κάποια δουλειά το σκυλί μέσα σε σπίτια...Εσύ μπορεί να διαφωνείς. Εμένα όμως μου φαίνεται ότι δεν ανήκει εκεί. Αν σου έδειχναν για παράδειγμα μια φωτογραφία με ένα σαλόνι και σου έλεγαν βρες μας το αντικείμενο που δεν ταιριάζει...και στη φωτογραφία υπήρχε ένα μουλάρι...ε δε νομίζω να έλεγες ότι οι κουρτίνες δεν είναι ασορτί με το καναπέ...Κάπως έτσι λοιπόν.

Επίσης όλα καλά με το φαγητό τα φάρμακα κλπ. Απλά έχω ένα θέμα με την ιδιοκτησία. Δηλαδή το ότι ταΐζεις κάτι δεν θεωρώ ότι αυτομάτως το κάνει ιδιοκτησία σου. Δεν σου ανήκει και δεν έχεις δικαιώματα πάνω του. Το ίδιο συμβαίνει και με τα παιδιά. Ναι μεν τα γεννάς και τα ανατρέφεις αλλά αυτό δε σημαίνει ότι σου ανήκουν και ότι μπορείς να τους επιβάλεις τα πιστεύω σου. Πολλοί ιδιοκτήτες διαφωνούν και τα βλέπουν ως περιουσία από την άλλη το οποίο με ενοχλεί. Όπως με ενοχλεί πολύ να παίρνει κάποιος ένα ζώο και μετά να το παρατάει στους δρόμους.

Για αυτούς τους λόγους ενώ φροντίζω τα ζωάκια στο χωριό μου, ενώ πηγαίνω κονσέρβες σε σκύλο γείτονα ο οποίος κάνει τούμπες όποτε βλέπει το αμάξι μου, ενώ ταΐζω τις γάτες της περιοχής και μαζεύονται 5-6 στην αυλή έχω επιλέξει να μην έχω κατοικίδιο στην Αθήνα.


Μια αργοπορημενη απαντηση ( οχι οτι αναφεροσουν σε εμενα ) αλλα δεν πειραζει.

Το να τραβας το σκυλι με το λουρι δεν ειναι κακο. Ισα ισα, ετσι μαθαινει. Φαντασου να τραβαει εσενα που εχεις καποια Α δυναμη ( αν και γενικα δεν ειναι καλο ουτε για την ψυχολογια του γιατι νιωθει στρεσαρισμενο οταν το κανει αυτο - και οχι μονο ) να πεις ενταξει, σκεψου να θελει να το παει βολτα η κορη σου, μια μικρη σου ανιψια η κατι και να την τραβηξει και να μην σταματαει.

Τι κανεις τοτε? Θα λες ελα ενταξει σκυλος ειναι τραβαει ? Το πιο απλο για οταν τραβαει ο σκυλος ειναι να τραβηξεις και εσυ μια αποτομα για να σταματησει, μια δυο φορες και το μαθαινει το κολπο.

Το ξυλο το εχουν για τα αλλα τα ζωα, που πολλες φορες την πεφτουν στο σκυλι που πας βολτα, καθως ειναι δυο τρια μαζι και κανουν ενεδρες. Την εχω πατησει πολλες φορες με τον δικο μου, και δεν κουβαλαω ξυλο, προτιμω να τρεχω η να πηγαινω αλλου απτο να χτυπησω το αλλο ζωο. Καθολου παραλογο, δεν ειναι για να χτυπανε το δικο τους ζωο, δεν ειναι πυρηνικη φυσικη...

Ο σκυλος στο σπιτι ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος. Δεν μπορεις να επιβαλεις σε κανεναν το τι θα εχει στο σπιτι του, εφοσον αυτο δεν αποτελει κομματι της αγριας φυσης η δεν επιβαρυνει γενικοτερα το περιβαλλον και το οικοσυστημα με αυτη του την επιλογη. Οι σκυλοι ειναι οικοσιτα ζωα εδω και αιωνες, γιαυτο και ειναι σκυλοι και οχι λυκοι πλεον.

Σε ο,τι απεμεινε, συμφωνω :p

no_logo
24-09-09, 10:40
Πως ρημάζουμε μια καπουζόφετα: http://www.youtube.com/watch?v=wwmwNoUKLNg


αν είναι δυνατόν να τρώει καρπούζι :stunned:
μια και έτρωγε και τα κουκούτσια φαντάζομαι τι τσιρλιό το έπιασε μετά :crazy:

linaki_ath
24-09-09, 11:19
αν είναι δυνατόν να τρώει καρπούζι :stunned:
μια και έτρωγε και τα κουκούτσια φαντάζομαι τι τσιρλιό το έπιασε μετά :crazy:
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
Καλά έλιωσα.. Σε πληροφορώ φίλε μου ότι δεν έπαθε τίποτα!! Είναι παμφάγο (εκτός από φακές που δε την παλεύει).. Να δεις πως έκανε όταν τρώγαμε καρπούζι και περίμενε να φαει και αυτή λίγο!! Είναι φαγανό σου λεω... Πολύ φαγανό!!

Zer0c00L
01-01-10, 13:04
πλεον ειναι 8 μηνων εκανε ολα τα εμβολια της (συνεχεια στις 08/01/2010) θα βαλει και το τσιπακι.

κουρευτηκε
σοβαρευτηκε
εκπαιδευτηκε

και σας την παρουσιαζω.

αντε καλη χρονια απο μενα και απο την "λολα"

George_Prix
01-01-10, 13:09
...
κουρευτηκε
σοβαρευτηκε
εκπαιδευτηκε
...

Απο οτι βλεπω, αρχισε και το τσιγαρο. :p

Περα απο την πλακα να σου ζησει η κουκλα. :)

Zer0c00L
01-01-10, 13:49
Απο οτι βλεπω, αρχισε και το τσιγαρο. :p

Περα απο την πλακα να σου ζησει η κουκλα. :)

μπα ειναι ΑΝΤΙ-ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ αν αναψω τσιγαρο και ειναι παρων φευγει.

η μου πιανει τα τσιγαρα και μου τα κανει κομματια.

σε ευχαριστω

ειναι οντως το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΑΡΜΑΚΟ για ολες τις στεναχωριες.

DOU
01-01-10, 14:42
Δεν βλεπω να της αρεσε το κουρεμα...:lol::lol:

Zer0c00L
01-01-10, 14:46
ναι εχεις δικιο αλλα επρεπε μιας και ηταν τις γεννας το μαλλι αρα ατυχησε.

arial
01-01-10, 19:02
Zer0c00l μη την ξανακoυρεψεις, θα της δημιουργησεις ψυχολογικα προβληματα :p

Περα απο την πλακα , να σου ζησει το σκυλακι :oneup:

Zer0c00L
18-03-10, 22:15
επρεπε ηταν της γενας τα μαλλια (συμφωνα με οτι λεει ο κτηνιατρος)

επισης ολοκληρωσε ολα τα εμβολια της

της παρεχω προστασια με τα αναλογα φαρμακα για τα γνωστα

τσιπουρια-ψυλλους κτλ

μπανιο συχνα

απλα δυο ερωτησεις?

η πρωτη ερωτηση μου αφορα αν πρεπει να της βαλω το "chip" διαφοροι "ειδικοι" επιμενουν να της το βαλω.

η δευτερη ερωτηση μου αφορα το ενδεχομενο "αναπαραγωγης" που θα ειναι συχνο φαινομενο (λεω να ζευγαρωσει μια φορα) αλλα απο εκει και περα χωρις να επεμβω (ιατρικα) να μην ξαναγινει.

ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.

Υ.Σ ειναι τρελα?αποθεωση κτλ η συγκεκριμενη σκυλιτσα με τα απιθανα χρωματα

Νικαετός
18-03-10, 22:22
Να της το βάλεις zero. μη το σκέφτεσαι. Και μάλλον έχεις καθυστερήσει.

Zer0c00L
18-03-10, 22:26
αν θες μου εξηγεις τον λογο? (σορρυ για το βλακωδες της ερωτησης)

απλα το λεω γιατι βολτα παντα την παω με το γνωστο λουρι

μονη της δεν βγαινει ουτε φυσικα υπαρχει τροπος να το σκασει.

George_Prix
18-03-10, 23:11
η δευτερη ερωτηση μου αφορα το ενδεχομενο "αναπαραγωγης" που θα ειναι συχνο φαινομενο (λεω να ζευγαρωσει μια φορα) αλλα απο εκει και περα χωρις να επεμβω (ιατρικα) να μην ξαναγινει.


Φιλε επειδη και εγω εχω θηλυκο σκυλακι, εχω βασανιστει πολυ με το θεμα.
Στην αρχη ελεγα οτι δεν εχω δικαιωμα να στειρωσω το ζωο, οτι ειναι σα να το ακρωτηριαζω και αλλα τετοια.

Μετα απο πολυ διαβασμα και συζητηση με κτηνιατρους, κατεληξα οτι η στειρωση ειναι η σωστη λυση.

Αν σεβομαστε τη φυση τους, ας αφηνουμε τα θηλυκα σκυλακια μας να ζευγαρωνουν 2 φορες το χρονο, οταν εχουν περιοδο.

Αν ομως αποφασιζουμε για λογαριασμο τους οτι δε θελουμε να ζευγαρωσουν επιβαλεται να τα στειρωνουμε για δυο σημαντικους λογους.
1) Για να μην καταπιεζουμε τις ορμες που εχουν για αναπαραγωγη.
-Αν ενα σκυλι στειρωθει δεν εχει πλεον ορμες.
2) Γιατι ενα θυλικο που δεν αναπαραγεται τουλαχιστον καθε 1-2 χρονια, εχει πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες να παρουσιασει καρκινωματα και πυομητρα.
-Ενα στειρωμενο σκυλι εχει πολυ μικροτερες πιθανοτητες να παρουσιασει τα παραπανω.

Μιλησε με 1-2 κτηνιατρους που εμπιστευεσαι και θα σου πουνε τα ιδια πραγματα.
Ή ζευγαρωμα ή στειρωση. ;)

Νικαετός
18-03-10, 23:21
αν θες μου εξηγεις τον λογο? (σορρυ για το βλακωδες της ερωτησης)

απλα το λεω γιατι βολτα παντα την παω με το γνωστο λουρι

μονη της δεν βγαινει ουτε φυσικα υπαρχει τροπος να το σκασει.

Πρώτον γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Δεύτερον γιατί έτσι λέει ο νόμος και τρίτον και βασικότερο, ανά πάσα στιγμή μπορεί να βγάλει το λουρί και να ...εξαφανιστεί.

Ο δικός μου έχει γίνει εξπέρ στο άθλημα. Έβγαλε και το κολλάρο και λουρί αυτό το "ολόσωμο" δεν ξέρω πως λέγεται... ;)

arial
18-03-10, 23:26
Kαι εμεις μια σκυλιτσα που ειχαμε παλιοτερα , μας ειχε πει ο κτηνιατρος οτι πρεπει μια φορα τουλαχιστον να τεκνοποιησει, αλλιως να την στειρωσουμε. Δυστυχως εμεις αμελησαμε να την στειρωσουμε, αλλα ουτε και να τεκνοποιησει.

Το αποτελεσμα ειναι οτι μετα απο χρονια, απεκτησε καρκινο και απεβιωσε.

3lbereth
18-03-10, 23:27
Αν ομως αποφασιζουμε για λογαριασμο τους οτι δε θελουμε να ζευγαρωσουν επιβαλεται να τα στειρωνουμε για δυο σημαντικους λογους.
1) Για να μην καταπιεζουμε τις ορμες που εχουν για αναπαραγωγη.
-Αν ενα σκυλι στειρωθει δεν εχει πλεον ορμες.
2) Γιατι ενα θυλικο που δεν αναπαραγεται τουλαχιστον καθε 1-2 χρονια, εχει πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες να παρουσιασει καρκινωματα και πυομητρα.
3) Τί θα κάνεις 10 κουτάβια το χρόνο?

Σωστό το σχόλιο για το τσιπάκι. Όσο και να κρατάς τη σκυλίτσα σου υπο έλεγχο, είναι αδύνατο να αποκλείσεις την πιθανότητα να ακολουθήσει κανένα σέξι σερνικό, να βρει μια ξεχασμένη πόρτα ανοιχτή ή να στο κλέψουν. Better safe than sorry. Η διαδικασία εξ'άλλου είναι εντελώς ανώδυνη.

George_Prix
18-03-10, 23:46
3) Τί θα κάνεις 10 κουτάβια το χρόνο?

Πολυ φοβαμαι οτι δε με καταλαβες. :whistle:

Εγω απλα ειπα, οτι εφοσον σωστα δε θελουμε να γεμιζουμε κουταβια, η μονη λυση ειναι η στειρωση. ;)


Σωστό το σχόλιο για το τσιπάκι. Όσο και να κρατάς τη σκυλίτσα σου υπο έλεγχο, είναι αδύνατο να αποκλείσεις την πιθανότητα να ακολουθήσει κανένα σέξι σερνικό, να βρει μια ξεχασμένη πόρτα ανοιχτή ή να στο κλέψουν. Better safe than sorry. Η διαδικασία εξ'άλλου είναι εντελώς ανώδυνη.

Συμφωνω με το Νικαετο οσον αφορα το τσιπακι, αλλα να συμπληρωσω κατι...

Τα θηλυκα ΠΟΤΕ δεν κυνηγανε ενα αρσενικο οταν εχουν ορμες. Απλα περιμενουν. :nono:
Αντιθετως γινονται ουρες απο επιδοξους γαμπρους, που τσακωνονται ολη μερα για το ποιος θα κερδισει τη νυφη. ;)

........Auto merged post: George_Prix πρόσθεσε 7 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Kαι εμεις μια σκυλιτσα που ειχαμε παλιοτερα , μας ειχε πει ο κτηνιατρος οτι πρεπει μια φορα τουλαχιστον να τεκνοποιησει, αλλιως να την στειρωσουμε. Δυστυχως εμεις αμελησαμε να την στειρωσουμε, αλλα ουτε και να τεκνοποιησει.

Το αποτελεσμα ειναι οτι μετα απο χρονια, απεκτησε καρκινο και απεβιωσε.

-Λυπαμαι πραγματικα για το σκυλακι σου. :(

-Χαιρομαι που ειχα δικιο (οσον αφορα τη στειρωση), ωστε να πειστουν μερικοι φιλοι να κανουν το σωστο. :)

Νικαετός
18-03-10, 23:49
Εγώ πήγα τον δικό μου τον σκύλο (αρσενικό) για στείρωση. Σωστότερα, στην τελευταία δόση του εμβολίου ρώτησα τον κτηνίατρο, πότε είναι η σωστή ηλικία για στείρωση. Εκείνος μου είπε ότι τα αρσενικά ΔΕΝ τα στειρώνουμε. Δεν το ήξερα. Του λέω καλά και όταν έχει ορμές, τι θα κάνω? Τίποτα λέει, πρέπει να τον μάθεις να σε υπακούει. Αν του πεις στοπ, κόβονται οι ορμές. (είπε).

Έχω τις αμφιβολίες μου, αλλά βλέποντας και κάνοντας.

3lbereth
18-03-10, 23:52
Πολυ φοβαμαι οτι δε με καταλαβες. :whistle:

Εγω απλα ειπα, οτι εφοσον σωστα δε θελουμε να γεμιζουμε κουταβια, η μονη λυση ειναι η στειρωση. ;)
Μα δε διαφώνησα μαζί σου! Απλά συμπλήρωσα και 3ο λόγο.


Συμφωνω με το Νικαετο οσον αφορα το τσιπακι, αλλα να συμπληρωσω κατι...

Τα θηλυκα ΠΟΤΕ δεν κυνηγανε ενα αρσενικο οταν εχουν ορμες. Απλα περιμενουν. :nono:
Αντιθετως γινονται ουρες απο επιδοξους γαμπρους, που τσακωνονται ολη μερα για το ποιος θα κερδισει τη νυφη. ;)
Τότε, η δική μας σκυλίτσα ήταν Τζούλια! :p Τέσσερις μέρες την έχασα (μετά πήρε την άγουσα για τον κτηνίατρο...)

George_Prix
18-03-10, 23:57
Εγώ πήγα τον δικό μου τον σκύλο (αρσενικό) για στείρωση. Σωστότερα, στην τελευταία δόση του εμβολίου ρώτησα τον κτηνίατρο, πότε είναι η σωστή ηλικία για στείρωση. Εκείνος μου είπε ότι τα αρσενικά ΔΕΝ τα στειρώνουμε. Δεν το ήξερα. Του λέω καλά και όταν έχει ορμές, τι θα κάνω? Τίποτα λέει, πρέπει να τον μάθεις να σε υπακούει. Αν του πεις στοπ, κόβονται οι ορμές. (είπε).

Έχω τις αμφιβολίες μου, αλλά βλέποντας και κάνοντας.

Επειδη ειχα ΚΑΙ αρσενικο, θα σου πω οτι ειναι η δυσκολοτερη εκπαιδευση στον κοσμο αυτη που σου ειπε ο γιατρος. Οταν μυρισουνε θηλυκο που βρισκεται σε οιστρο ΔΕΝ ΚΡΑΤΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. :p

Διαβαζα ενα βιβλιο για σκυλια και δε θα ξεχασω το εξης...
Μιλουσε για σκυλια εκπαιδευμενα, που ουτε καν το φαι τους τρωγανε αν δεν τους ελεγε το αφεντικο "ΦΑΕ".
Ε, λοιπον ακομα και αυτα τα σκυλια, πηδουσανε μαντρες και χανοντουσαν οταν παιρνανε χαμπαρι ενα θυλικο σε οιστρο, ακομα και αν ηταν σε αποσταση εκατονταδων μετρων. :whistle:

Προσεχε πολυ φιλε. ;)

3lbereth
19-03-10, 00:02
Εγώ πήγα τον δικό μου τον σκύλο (αρσενικό) για στείρωση. Σωστότερα, στην τελευταία δόση του εμβολίου ρώτησα τον κτηνίατρο, πότε είναι η σωστή ηλικία για στείρωση. Εκείνος μου είπε ότι τα αρσενικά ΔΕΝ τα στειρώνουμε. Δεν το ήξερα. Του λέω καλά και όταν έχει ορμές, τι θα κάνω? Τίποτα λέει, πρέπει να τον μάθεις να σε υπακούει. Αν του πεις στοπ, κόβονται οι ορμές. (είπε).

:stunned: Ο Χριστός κι η Παναγιά!!! Τί ανευθυνότητα! Εδώ δε μπορούμε να καταπιέσουμε τις δικές μας ορμές, θα καταπιέσουμε του σκύλου?!?
Και θα καταλήξει το φουκαριάρικο να τρίβεται πάνω στα έπιπλα και στα πόδια των καλεσμένων σου για να ανακουφιστεί? Και θα προσπαθεί με πρώτη ευκαιρία να την κοπανίσει για να βρει θηλυκό να ζευγαρώσει? Γιατί να βασανίζεται? Για κάποιο λόγο, ορισμένοι κτηνίατροι συγχέουν την ανθρώπινη σεξουαλικότητα με την απλή ανάγκη αναπαραγωγής των ζώων. Όταν δε είναι άντρες, παθαίνουν κάτι όταν ακούνε για στείρωση αρσενικών...:whistle:

Θα γίνω απόλυτη όπως ο Wantilles: άλλαξε κτηνίατρο! (και δες εδώ (http://vetgr.spaces.live.com/Blog/cns%211B1ECAA87A6EF012%21191.entry))

Νικαετός
19-03-10, 00:04
Μα κάτι τέτοια έχω και εγώ υπόψη μου, γιαυτό και έγραψα ότι έχω τις αμφιβολίες μου...Αν δω ότι είναι "ασυγκράτητος" τότε μάλλον θα πάει για νυστέρι. Ευτυχώς εδώ στη γειτονιά όλα τα σκυλιά του δικού του μεγέθους (κάτι ροντβάιλερ, λύκοι και πιτμπουλ καθώς και ένα λευκό αλάσκας - κάτι -δεν θυμάμαι ράτσα) είναι αρσενικά. Μόνο ένα χάσκυ έχουμε θηλυκό, αλλά είναι γέρικο πια... θα δείξει.

3lbereth
19-03-10, 00:05
Η γρια-κότα έχει το ζουμί...!
:rofl:

arial
19-03-10, 00:06
Εμενα παντως ο δικος μου σκυλος, ο αρσενικος, ειχε γεμισει ολη την γειτονια με κλωνους του.. οποτε βλεπαμε ξανθο σκυλι μεσαιου μεγεθους, ξεραμε ποιον πατερα ειχε :p

Νικαετός
19-03-10, 00:11
Και θα καταλήξει το φουκαριάρικο να τρίβεται πάνω στα έπιπλα και στα πόδια των καλεσμένων σου για να ανακουφιστεί? Και θα προσπαθεί με πρώτη ευκαιρία να την κοπανίσει για να βρει θηλυκό να ζευγαρώσει? Γιατί να βασανίζεται?

Θα γίνω απόλυτη όπως ο Wantilles: άλλαξε κτηνίατρο! (και δες εδώ (http://vetgr.spaces.live.com/Blog/cns%211B1ECAA87A6EF012%21191.entry))

Δεν μένει μέσα στο σπίτι. Είναι αρκετά μεγάλο ζώο και η γυναίκα μου απόλυτη στο θέμα... :whistle::whistle:

Προς το παρόν έχω την "ελπίδα", ότι θα τον "υιοθετήσει" ο ξάδελφός μου που ζεί έξω από την Αθήνα και μένει σε ένα τεράστιο κτήμα με κήπο ΚΑΙ γήπεδο ποδοσφαίρου μέσα σε αυτό. Ελπίζω ότι εκεί θα είναι ευτυχισμένο το σκυλί, γιατί εδώ κλεισμένο σε μια βεράντα 40-50 τμ. όση αγάπη και περιποίηση και αν δέχεται, δεν νομίζω ότι είναι απόλυτα ευτυχισμένο.

wesker
19-03-10, 00:13
Εγώ πήγα τον δικό μου τον σκύλο (αρσενικό) για στείρωση. Σωστότερα, στην τελευταία δόση του εμβολίου ρώτησα τον κτηνίατρο, πότε είναι η σωστή ηλικία για στείρωση. Εκείνος μου είπε ότι τα αρσενικά ΔΕΝ τα στειρώνουμε. Δεν το ήξερα. Του λέω καλά και όταν έχει ορμές, τι θα κάνω? Τίποτα λέει, πρέπει να τον μάθεις να σε υπακούει. Αν του πεις στοπ, κόβονται οι ορμές. (είπε).

Έχω τις αμφιβολίες μου, αλλά βλέποντας και κάνοντας.

Νικαετέ να ξέρεις οτι τα σκυλιά ακούνε στους οξείς ήχους. Αν του πείς 'ΣΤΟΠ' με φωνή απότομη, λίγο άγρια και κοφτή κοιτόντας το στα μάτια κάθεται κλαρίνο.

George_Prix
19-03-10, 00:26
Δεν μένει μέσα στο σπίτι. Είναι αρκετά μεγάλο ζώο και η γυναίκα μου απόλυτη στο θέμα... :whistle::whistle:

Προς το παρόν έχω την "ελπίδα", ότι θα τον "υιοθετήσει" ο ξάδελφός μου που ζεί έξω από την Αθήνα και μένει σε ένα τεράστιο κτήμα με κήπο ΚΑΙ γήπεδο ποδοσφαίρου μέσα σε αυτό. Ελπίζω ότι εκεί θα είναι ευτυχισμένο το σκυλί, γιατί εδώ κλεισμένο σε μια βεράντα 40-50 τμ. όση αγάπη και περιποίηση και αν δέχεται, δεν νομίζω ότι είναι απόλυτα ευτυχισμένο.
Σιγουρα ο χωρος ειναι σημαντικος για ενα σκυλι, αλλα το βασικοτερο ειναι η αγαπη που εχει απο τους ανθρωπους. Ασε που τα 40-50τμ δεν τα λες και "κλουβι". ;)
Βεβαια εσυ ξερεις καλυτερα, αλλα ειναι μεγαλο πληγμα για το σκυλι η αλλαγη αφεντικου. :(

btw ποσο χρονων ειναι? :hmm:


Νικαετέ να ξέρεις οτι τα σκυλιά ακούνε στους οξείς ήχους. Αν του πείς 'ΣΤΟΠ' με φωνή απότομη, λίγο άγρια και κοφτή κοιτόντας το στα μάτια κάθεται κλαρίνο.

Δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες, αλλα μιλαμε για μυρωδια θηλυκου που βρισκεται σε οιστρο.
Καμια σχεση με τις εντολες "κατσε", "ελα", "μη", "στη θεση σου" κτλ ... :whistle:

no_logo
19-03-10, 00:35
πάντως η δικιά μου μετά την στείρωση έγινε άλλο σκυλί.
Ήταν υστερικιά, σαν κάτι αγ@#$#τες γυναίκες που της έχει χτυπήσει στο κεφάλι. Νεύρο, τσαντίλα, γκρίνια, μόνο η κρεβατομουρμούρα έλειπε.
Μετά την στείρωση, σταδιακά με την πάροδο του χρόνου ηρέμησε.
Οι πρώτες μέρες ήταν μόνο δύσκολες που από τα φάρμακα και τους πόνους ήταν σαν φυτό. Λογικά το αρσενικό δεν έχει τέτοιο ζόρι, πρέπει να κάνει μόνο απολίνωση

Νικαετός
19-03-10, 01:50
btw ποσο χρονων ειναι? :hmm:





11 μηνών. Τον Απρίλιο κλείνει χρόνο.

WAntilles
19-03-10, 02:21
Εκείνος μου είπε ότι τα αρσενικά ΔΕΝ τα στειρώνουμε.

Αυτουνού του ΚΤΗΝΙ"ατρου", πρέπει να του αφαιρέσουν ΑΜΕΣΑ την άδεια άσκησης επαγγέλματος.

Zer0c00L
19-03-10, 03:06
Φιλε επειδη και εγω εχω θηλυκο σκυλακι, εχω βασανιστει πολυ με το θεμα.
Στην αρχη ελεγα οτι δεν εχω δικαιωμα να στειρωσω το ζωο, οτι ειναι σα να το ακρωτηριαζω και αλλα τετοια.

Μετα απο πολυ διαβασμα και συζητηση με κτηνιατρους, κατεληξα οτι η στειρωση ειναι η σωστη λυση.

Αν σεβομαστε τη φυση τους, ας αφηνουμε τα θηλυκα σκυλακια μας να ζευγαρωνουν 2 φορες το χρονο, οταν εχουν περιοδο.

Αν ομως αποφασιζουμε για λογαριασμο τους οτι δε θελουμε να ζευγαρωσουν επιβαλεται να τα στειρωνουμε για δυο σημαντικους λογους.
1) Για να μην καταπιεζουμε τις ορμες που εχουν για αναπαραγωγη.
-Αν ενα σκυλι στειρωθει δεν εχει πλεον ορμες.
2) Γιατι ενα θυλικο που δεν αναπαραγεται τουλαχιστον καθε 1-2 χρονια, εχει πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες να παρουσιασει καρκινωματα και πυομητρα.
-Ενα στειρωμενο σκυλι εχει πολυ μικροτερες πιθανοτητες να παρουσιασει τα παραπανω.

Μιλησε με 1-2 κτηνιατρους που εμπιστευεσαι και θα σου πουνε τα ιδια πραγματα.
Ή ζευγαρωμα ή στειρωση. ;)

ευχαριστω για τις πληροφοριες θα ρωτησω για να μαθω (γιατι και εμενα εξ αρχης δεν μου αρεσει η στειρωση) για τους ιδιους λογους.

Manolis_karas
19-03-10, 15:15
2) Γιατι ενα θυλικο που δεν αναπαραγεται τουλαχιστον καθε 1-2 χρονια, εχει πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες να παρουσιασει καρκινωματα και πυομητρα.
-Ενα στειρωμενο σκυλι εχει πολυ μικροτερες πιθανοτητες να παρουσιασει τα παραπανω.
Ένα θηλυκό ζώο από τι οποίο έχουν αφαιρεθεί η μήτρα και οι ωοθήκες είναι λογικό να μην παρουσιάσει ποτέ πυομήτρα ή νεοπλασίες αυτών των οργάνων, γιατί απλά δεν έχει.

no_logo
19-03-10, 15:32
Ένα θηλυκό ζώο από τι οποίο έχουν αφαιρεθεί η μήτρα και οι ωοθήκες είναι λογικό να μην παρουσιάσει ποτέ πυομήτρα ή νεοπλασίες αυτών των οργάνων, γιατί απλά δεν έχει.

Δεν γίνεται ολική αφαίρεση οργάνων για να μην παρουσιάσει το ζώο ορμονικές διαταραχές, παραπλήσιες με την εμμηνόπαυση στις γυναίκες. Γιαυτό και υπάρχει περίπτωση να εμφανίσει παρά την στείρωση μια ψευτοπερίοδο όπως και πριν στειρωθεί
Αυτό τουλάχιστον μου είχε πει ο κτηνίατρος όταν ρώτησα

Νικαετός
19-03-10, 15:32
Αυτουνού του ΚΤΗΝΙ"ατρου", πρέπει να του αφαιρέσουν ΑΜΕΣΑ την άδεια άσκησης επαγγέλματος.


Με αυτά που διαβάζω, τείνω να συμφωνήσω WAn ;)

no_logo
19-03-10, 15:37
Με αυτά που διαβάζω, τείνω να συμφωνήσω WAn ;)

πράγματι ο τύπος είναι ανόητος
Σκυλί που θα μυρίσει θηλυκό σε οίστρο δεν ελέγχεται

Πριν κάνω στείρωση την δικιά μου δεν τόλμαγα να την βγάλω βόλτα όταν ήταν στις μέρες της.
Ουρλιαχτά από μπαλκόνια, σκυλιά να χώνουν τα κεφάλια τους από τα κάγκελα και να σπρώχνονται σαν την οδοντόπαστα στο σωληνάριο, μέχρι και αρσενικό που έτρωγε το βρεγμένο με κάτουρα χώμα από το ξαλάφρωμα της δικιά μου.

Νικαετός
19-03-10, 15:38
Πότε ένα αρσενικό σκυλί μπαίνει σε ηλικία αναπαραγωγής, γνωρίζει κάποιος? 18 μηνών ή μικρότερο?

George_Prix
19-03-10, 17:07
Πότε ένα αρσενικό σκυλί μπαίνει σε ηλικία αναπαραγωγής, γνωρίζει κάποιος? 18 μηνών ή μικρότερο?

Απο οταν ειναι αρκετα δυνατο να κερδισει τους αντιπαλους γαμπρους στα δαγκωματα. :twisted:

Γυρω στους 12 μηνες το πολυ πολυ, αρχιζει και το σκεφτεται ολη μερα...
Απανταω εμπειρικα και οχι απο επισημη επιστημονικη αποψη που εχω διαβασει καπου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.