PDA

Επιστροφή στο Forum : απόκτησα 2ο κατοικίδιο μετα από αρκετό καιρό απώλειας του πρώτου μου (16 χρόνια)



Σελίδες : 1 2 3 [4]

Manolis_karas
19-03-10, 17:07
Από 6-7 μηνών, οριακά, μπορεί να γονιμοποιήσει, ασ΄πούμε εφηβεία. Τα σκυλιά που ζουν πολλά χρόνια αργούν περισσότερο π.χ. κανίς.

Zer0c00L
19-03-10, 19:47
σας ευχαριστω ολους σας οντως δωσατε παρα πολυ καλη αφορμη και το εψαξα.

για το θεμα της αναπαραγωγης θα την αφησω κανονικα (με λιγο μετρο βεβαια) αλλα απο οσο δειχνει δεν θα στειρωθει (βρηκα ατομα που θα παρουν τα κουταβια της και θα τα προωθησουν σε οικογενειες που θα τα αγαπουν) αυτο εγινε με συμφωνια της φιλοζωικης που ηταν η αιτια που την πηρα και μιας φιλοζωικης οργανωσης.

για το θεμα με το τσιπ θα μπει κανονικα λογω του νομου (ετσι ειπαν και απο την φιλοζωικη) ανεξαρτητα αν δεν υπαρχει περιπτωση να την χασω. (σε ολη την γειτονια εχει γινει το αγαπημενο σκυλι ολων) μεχρι ενας παππους που μισει τα σκυλια και τα γατια δεν αντιστεκεται στα ναζια της.

παντως αυτο το σκυλι σε κερδιζει με την πρωτη ματια αυτο που δεν μπορω να το ξεχασω ειναι οτι θα την παρατουσε το πρωην αφεντικο της στους δρομους αν δεν ηταν η φιλοζωικη να την μαζεψει και απο εκει να με ειδοποιησουν για να την παρω (μονο απο την φωτογραφια που μου εδειξαν φαντασου ειπα το ναι πριν την δω ολοζωντανα μπροστα μου.

δεν ξερω αν φταιει το γεγονος οτι ειναι θηλυκο η οτι ειναι κανις - γκριφον η οτι μας αγαπαει αφου και εμεις την αγαπαμε αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι πανεξυπνη και εντελως υπακουη (δεν της αρεσει βεβαια της φουκαριαρας να μενει μονη για λιγες ωρες στο σπιτι.)

οπως να συμφωνησω σε κατι που εμαθα απο εκπαιδευτη σκυλιων (ξενο)

ο χωρος για το σκυλι δεν παιζει καμια σημασια

αυτο που μετραει για να ειναι ευτυχισμενο ενα σκυλι να εχει τα αγαπημενα του προσωπα και την αγαπη τους κοντα του.

George_Prix
19-03-10, 21:19
Αν και ψιλο-off topic, με δεδομενο οτι οσοι διαβαζουν το νημα ειναι φιλοζωοι, ωφειλω να το πω...

Δειτε το Hachiko: A Dog's Story (http://www.imdb.com/title/tt1028532/) που ειναι και πραγματικη ιστορια. ;)

Οι πιο ευαισθητοι/τες θα ριξουν καμποσο κλαμα.
Ακομα και οι πιο "χοντροπετσοι" ομως, σιγουρα θα συγκινηθουν.

Zer0c00L
20-03-10, 09:11
το ξερω οτι ειναι πραγματικη ιστορια

και αυτο αποδειξε σε μενα η μικρη εμπειρια μου (με μεγαλοσωμα σκυλια) αλλα και με το προηγουμενο μικροσωμο (κανις) που οταν εχασα τον πατερα μου το σκυλι αυτο επειδη τον αγαπουσε επεσε σε μελαγχολια (και με πολυ ζορι το καταφεραμε να μην πεθανει απο την πεινα και την διψα)

ο σκυλος για μενα ειναι ο καλυτερος και ο πιο πιστος φιλος του ανθρωπου

και απο προσωπικη εμπειρια θα ελεγα καλυτερα να εχω φιλο σκυλο παρα ανθρωπο.

gallahant
21-03-10, 14:22
Με την άδεια σας να βάλω και εγώ τη σκυλλίτσα μου εδω πέρα.

Είναι miniature pinscher και είναι σχεδόν 4 μηνών τώρα. ( Οι φώτο είναι 1-1μιση μήνα πριν) Τ ονομα της είναι Fanny:p

70078
70079

Νικαετός
21-03-10, 14:51
Αν και ψιλο-off topic, με δεδομενο οτι οσοι διαβαζουν το νημα ειναι φιλοζωοι, ωφειλω να το πω...

Δειτε το Hachiko: A Dog's Story (http://www.imdb.com/title/tt1028532/) που ειναι και πραγματικη ιστορια. ;)

Οι πιο ευαισθητοι/τες θα ριξουν καμποσο κλαμα.
Ακομα και οι πιο "χοντροπετσοι" ομως, σιγουρα θα συγκινηθουν.

ΌΛΑ τα λεφτά είναι το φινάλε. Μα όλα όμως. :oneup::oneup::oneup:

George_Prix
21-03-10, 15:01
ΌΛΑ τα λεφτά είναι το φινάλε. Μα όλα όμως. :oneup::oneup::oneup:

Πραγματι πολυ καλο. :oneup:

Ενα ακομα αρκετα καλο (και κλαψιαρικο :cry:) ειναι το Eight Below (http://www.imdb.com/title/tt0397313/).

Must see για τους φιλοζωους. ;)

Και επισης εμπνευσμενο απο πραγματικη ιστορια παρακαλω.

Zer0c00L
21-03-10, 15:24
Με την άδεια σας να βάλω και εγώ τη σκυλλίτσα μου εδω πέρα.

Είναι miniature pinscher και είναι σχεδόν 4 μηνών τώρα. ( Οι φώτο είναι 1-1μιση μήνα πριν) Τ ονομα της είναι Fanny:p

70078
70079

να την χαιρεσαι (γλυκουλα ειναι)

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 1 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

οτι αφορα τις ταινιες με πρωταγωνιστες ζωα (κυριως με σκυλια) απλα θα πω οτι ειναι απαιχτες (οι περισσοτερες ειναι βασισμενες σε αληθινες ιστοριες) και ειναι η ζωντανη αποδειξη οτι ειναι οι καλυτεροι φιλοι του ανθρωπου και δεν δισταζουν ακομα και να δωσουν την ιδια τους την ζωη για τον ανθρωπο που αγαπουν χωρις καν να το σκεφτουν.

Manolis_karas
21-03-10, 16:38
ο χωρος για το σκυλι δεν παιζει καμια σημασια
αυτο που μετραει για να ειναι ευτυχισμενο ενα σκυλι να εχει τα αγαπημενα του προσωπα και την αγαπη τους κοντα του
Το δεύτερο είναι απόλυτα σωστό, το πρώτο είναι σχετικό, ο χώρος που ζει κάποιος, έχει μεγάλη σημασία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.