PDA

Επιστροφή στο Forum : απόκτησα 2ο κατοικίδιο μετα από αρκετό καιρό απώλειας του πρώτου μου (16 χρόνια)



Σελίδες : [1] 2 3 4

Zer0c00L
09-08-09, 20:39
ράτσας κανις-γκριφόν
γένους θηλυκού
ηλικίας 4 μηνών

το όνομα αυτής της υπέροχης σκυλίτσας που έχει ξετρελάνει τους πάντες εδώ στην περιοχή που μένω με τα νάζια της και τις χαρές που κάνει διότι είναι αυτό που λέμε

ΚΥΡΙΑ όταν πρέπει και ΣΚΥΛΑ όταν θέλει.

απολαύστε την σε δύο πρόχειρες φωτογραφίες από WEBCAM συγνώμη για τα χάλια με την πρώτη ευκαιρία που θα πάρω ψηφιακή η πρώτη φώτο θα είναι δική της.

Νικαετός
09-08-09, 20:46
Να τη χαίρεσαι Zero, φαίνεται πολύ παιχνιδιάρα.

Θα ανεβάσω και εγώ φωτό από τον Δία, τον ημίαιμο που κατοικεί μαζί με την οικογένειά μου τους τελευταίους 3,5 μήνες (4 μηνών σήμερα, επίσης).

Την τελευταία εβδομάδα που ήμουν στο Πήλιο, έζησα μια φοβερή ιστορία αφοσίωσης σκύλου και μάλιστα αδέσποτου, προς την οικογένεια που το περιέθαλψε φέτος το καλοκαίρι. Θα την γράψω κάποια στιγμή.

no_logo
09-08-09, 20:57
Αντε ρε κανίς- γκριφόν - κόπρο έχω κι εγώ
Θηλυκό και φυσικά λέγεται Ρόζα
Να σου ζήσει αλλά θέλει ένα κουρεματάκι, καλοκαίρι είναι

Η Ροζάρα μου

arial
09-08-09, 20:58
Zer0c00L

Aχου ειναι πολυ γλυκουλα.. να την χαιρεστε !!!

Και να μας ανεβασεις συντομα και αλλες φωτογραφιες της :) :) :)

Zer0c00L
09-08-09, 21:36
σας ευχαριστω ολους

ειπα και εγω μετα απο καιρο το 2007 εχασα το πρωτο μου κανις σε ηλικια 16 χρονων απο γεραματα και ειπα πλεον να παρω δευτερη φορα αυτη την παλαβιαρα σκυλιτσα.

ειναι το καλυτερο χαλαρωτικο φαρμακο.

3lbereth
09-08-09, 22:22
:clap: Kαλώς τη δέχτηκες, zero!
Χάρμα είναι! Και βλέμμα αστραπή! Πρέπει να'ναι πανέξυπνη!
Τα κανις-γκριφόν είναι από τις ράτσες που μου αρέσουν πολύ.

Zer0c00L
09-08-09, 22:47
εχει πεσει αγορα ολου του απαραιτητου υλικου και πεφτει καργα εκπαιδευση.

οντως μαθαινει παρα πολυ γρηγορα.

πιστευω οτι με τον ρυθμο αυτο 1 χρονου θα ειναι το καλυτερο σκυλι.

συμπεριφορα εξω στην βολτα αψογη.

στο σπιτι τα χαλαει λιγο...αλλα θα στρωσει.

τωρα την πονανε και τα δοντια της (βγαζει δοντια βλεπεις) και μασαει τα παντα.

μεχρι και πολυπριζο που εκοψε το καλωδιο (ευτυχως που εχω παρει ολα τα μετρα και δεν κινδυνευει απο τιποτα.)

mosaic
10-08-09, 02:39
Είναι πανέμορφη ! !

<<(είχα κ εγώ κάποτε) ένα κανις-γκριφον από τα μεγάλα σε μέγεθος, όταν μεγάλωνε το άσπρο τρίχωμα της γινόταν σαν λευκή αρκούδα! :D "sweet" την είχα ονομάσει …….. αλλά δυστυχώς την χάσαμε από καλαζάρ >>

Να την προσέχετε Zer0c.....

BlindG
13-08-09, 15:08
Θέλουμε το Δία :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

alwaysalone
18-08-09, 17:31
Φαίνεται πολύ χαδιάρα!! ειδικά στην πρώτη φωτο, ετσι οπως ποζαρει! Ετοιμη να κανει γουφ-γουφ και να κυλιστεί αναποδα ειναι!!!!! Ειναι πολυ ζουζουνα, καλορίζικη :) :) :)
Ανεβάστε κι αλλες φωτο με κατοικιδια, να μας φτιάξετε τη μερα!!! :) :) :)

DOU
18-08-09, 18:29
Σας αρεσει η ιδεα κατοικιδιου στο...σπιτι οπου μενετε?:hmm:

sdikr
18-08-09, 19:57
Σας αρεσει η ιδεα κατοικιδιου στο...σπιτι οπου μενετε?:hmm:


Ναι :oneup::oneup:

Φυσικά πάντα είναι και στον άνθρωπο, άλλωστε μερικές φόρες και τα κατοικίδια την κάνουν από το σπίτι

no_logo
18-08-09, 20:15
Σας αρεσει η ιδεα κατοικιδιου στο...σπιτι οπου μενετε?:hmm:

γιατί δεν μας λες τους λόγους που σε εσένα δεν σου αρέσει μια τέτοια ιδέα;

mosaic
18-08-09, 20:17
Νααααι!

Όμως έχοντας μεγαλώσει 7 σκυλάκια από τα μαθητικά μου χρόνια….
So, το κάθε ένα με το δικό του χαρακτήρα ….με τις ζήλιες τους… τα χαδάκια τους
τους καυγάδες τους χεχεχε …. άλλα να είναι φευγάτα τσαμπουκάδες …..και άλλα να κρέμονται από την ποδιά μας και να μελαγχολούν όσο δεν είμαστε κοντά τους..
θέλουν πολύ φροντίδα…. και είναι σα να έχετε μόνιμα ένα παιδί μέσα στο σπίτι!
όπως και να το κάνουμε είναι ευθύνη!…

όπως επίσης να έχουν και την δικιά τους γωνίτσα…..
αν και συνήθως την ημέρα όταν η οικογένεια είναι σε εγρήγορση,
αρέσει στα σκυλάκια να αράζουν κάπου στο κέντρο του σπιτιού ….για να μην τους ξεφεύγει τίποτα να παρακολουθούν τα πάντα! …να κόβουν κίνηση χεχεχε

κάποια στιγμή σκοπεύω να ξαναμπεί στο σπιτικό ένα τετράποδο….

DOU
18-08-09, 20:42
γιατί δεν μας λες τους λόγους που σε εσένα δεν σου αρέσει μια τέτοια ιδέα;

Nταξει,μεσα στο σπιτι που μενω δεν θα ηθελα να εχω ενα ζωο με οτι συνεπαγεται αυτο ετσι.Δεν ειναι θεμα του αν εισαι φιλοζωος η οχι,και μενα μου αρεσουν τα σκυλια,τα γατια κοκ. Αλλα οπως και να το κανουμε να εχεις για παραδειγμα ενα σκυλι μεσα στο σπιτι της πολυκατοικιας σου και να το θεωρεις μαλιστα και σαν μελος της οικογενειας το βρισκω υπερβολη.

Αν σας αρεσει στο κρεβατι που κοιμαστε να ανεβαινει ο σκυλος σας,η γατα σας ,στον καναπε οπου βλεπετε τηλεοραση η οταν τρωτε στην κουζινα να τρωει μαζι σας κ ενας σκυλος....:hmm: Μια τετοια εικονα δεν με εμπνεει.

Να εχω ενα σπιτι στην εξοχη και να εχω ενα σκυλακι δεν με χαλαει,γιατι θα ειναι κ ελευθερο με την εννοια πως θα εχει το δικο του χωρο πχ η αυλη. και δεν θα βρισκεται τουλαχιστον οχι συνεχως στο σπιτι μεσα.

Φυσικα και καλα κανουν οσοι επιλεγουν να εχουν κατοικιδιο σπιτι τους,απλα εγω το βρισκω καπως.

sdikr
18-08-09, 20:45
Nταξει,μεσα στο σπιτι που μενω δεν θα ηθελα να εχω ενα ζωο με οτι συνεπαγεται αυτο ετσι.Δεν ειναι θεμα του αν εισαι φιλοζωος η οχι,και μενα μου αρεσουν τα σκυλια,τα γατια κοκ. Αλλα οπως και να το κανουμε να εχεις για παραδειγμα ενα σκυλι μεσα στο σπιτι της πολυκατοικιας σου και να το θεωρεις μαλιστα και σαν μελος της οικογενειας το βρισκω υπερβολη.

Αν σας αρεσει στο κρεβατι που κοιμαστε να ανεβαινει ο σκυλος σας,η γατα σας ,στον καναπε οπου βλεπετε τηλεοραση η οταν τρωτε στην κουζινα να τρωει μαζι σας κ ενας σκυλος....:hmm: Μια τετοια εικονα δεν με εμπνεει.

Να εχω ενα σπιτι στην εξοχη και να εχω ενα σκυλακι δεν με χαλαει,γιατι θα ειναι κ ελευθερο με την εννοια πως θα εχει το δικο του χωρο πχ η αυλη. και δεν θα βρισκεται τουλαχιστον οχι συνεχως στο σπιτι μεσα.

Φυσικα και καλα κανουν οσοι επιλεγουν να εχουν κατοικιδιο σπιτι τους,απλα εγω το βρισκω καπως.

Για εμένα το καλύτερο είναι οτι τρώμε όλοι μαζί
(βέβαια μιλάμε για μικρά ζώα και όχι τα μεγάλα που θέλουν τον χώρο τους και την εξοχή)

στο κρεβάτι κανένα πρόβλημα, μάλιστα μαλώνουμε σε ποιο κρεβάτι θα πάει

no_logo
18-08-09, 20:48
DOU όπως το μάθεις το ζωντανό
δεν είναι ανάγκη να κοιμάται ή να ξαπλώνει στα επιπλα

George978
18-08-09, 20:50
πφφφφφ σκυλια :nono:

:p να το χαιρεσε

DOU
18-08-09, 20:52
Για εμένα το καλύτερο είναι οτι τρώμε όλοι μαζί
(βέβαια μιλάμε για μικρά ζώα και όχι τα μεγάλα που θέλουν τον χώρο τους και την εξοχή)

στο κρεβάτι κανένα πρόβλημα, μάλιστα μαλώνουμε σε ποιο κρεβάτι θα πάει

Δλδ δεν σε ενοχλει καθολου που ενα σκυλι ανεβαινει στο κρεβατι που κοιμασαι? :hmm:
Εσυ και ενα ζωο μαζι στο ιδιο κρεβατι....πολυ ωραια.:whistle:


DOU όπως το μάθεις το ζωντανό
δεν είναι ανάγκη να κοιμάται ή να ξαπλώνει στα επιπλα

Φιλε μου στο σπιτι σου μεσα θα ειναι ,και στους καναπεδες θα ανεβαινει,και στα κρεβατια σου θα ανεβαινει. Το ζωο οσο και αν το αγαπας οσο κ αν το θεωρεις σαν μελος της οικογενειας σου δεν παυει να ειναι ζωο με οτι συνεπαγεται αυτο.

sdikr
18-08-09, 20:55
Δλδ δεν σε ενοχλει καθολου που ενα σκυλι ανεβαινει στο κρεβατι που κοιμασαι? :hmm:
Εσυ και ενα ζωο μαζι στο ιδιο κρεβατι....πολυ ωραια.:whistle:


Ποια η διαφορά;
Αν θα έχεις ένα ζώο; ή δυο; (ξέρεις και εμείς ζώα είμαστε, απλά όπως λένε έχουμε μυαλό και αντιχερα )

η πλάκα είναι οτι συνήθως είναι και καθαρότερα

mosaic
18-08-09, 21:05
@ DOU: Κάνεις λάθος, είναι μέλος της οικογένειας και για το υπόλοιπο της ζωής του, φέρει ευθύνη η οικογένεια (ιδιοκτήτης)

μας αρέσει δε μας αρέσει έτσι είναι….

Θα σου θέσω ένα ερώτημα χτύπησε το τετράποδο και χρήζει άμεσα για χειρουργείο και νάρθηκα και δε ξέρω τι άλλο ….αυτό θα πει ότι θα πρέπει να διαθέσεις/ξοδέψεις χρήματα και μερικές φορές όχι και λίγα… So, τι θα κάνεις;


Α ναι πράγματι η καλύτερη στιγμή είναι όταν τρώμε εμείς …..να βάζουμε φαγητό και στα σκυλάκια (όλοι μαζί ) χεχε

no_logo
18-08-09, 21:06
Φιλε μου στο σπιτι σου μεσα θα ειναι ,και στους καναπεδες θα ανεβαινει,και στα κρεβατια σου θα ανεβαινει.

Δεν ισχύει αυτό
το ζώο το μαθαίνεις εσύ ότι θέλεις από το απλούστερο και το λογικότερο μέχρι το πιο σύνθετο και παράλογο


Το ζωο οσο και αν το αγαπας οσο κ αν το θεωρεις σαν μελος της οικογενειας σου δεν παυει να ειναι ζωο με οτι συνεπαγεται αυτο.

ψέμματα δεν θα σου πω
ναι η παρουσία του απαιτεί από τον/την σπιτονοικοκύρη/α λίγο μεγαλύτερη έμφαση στην καθαριότητα. Αυτό το ξέρεις όμως εξαρχής πριν πάρεις ένα ζωντανό, ή θα πρέπει να το ξέρεις για να μην βρεθεις προ εκπλήξεως και το ζωντανό στα σκουπίδια:down:

DOU
18-08-09, 21:17
@ DOU: Κάνεις λάθος, είναι μέλος της οικογένειας και για το υπόλοιπο της ζωής του, φέρει ευθύνη η οικογένεια (ιδιοκτήτης)

μας αρέσει δε μας αρέσει έτσι είναι….

Θα σου θέσω ένα ερώτημα χτύπησε το τετράποδο και χρήζει άμεσα για χειρουργείο και νάρθηκα και δε ξέρω τι άλλο ….αυτό θα πει ότι θα πρέπει να διαθέσεις/ξοδέψεις χρήματα και μερικές φορές όχι και λίγα… So, τι θα κάνεις;


Μπορει να κανω λαθος,who knows. Ειναι μια δυσκολη ερωτηση αυτη,προφανως και θα εδινα τα χρηματα αυτα για να γινει καλα το τετραποδο,ομως αυτο δεν σημαινει οτι θα το εχω σαν παιδι μου,μην τρελαθουμε κιολας.

Εμενα μου αρεσει η ιδεα οπως ειπα πριν να εχω ενα σπιτακι καπου σε μια εξοχη ,να εχω και το σκυλο μου ναι. Στο σπιτι ομως που μενω εγω και η οικογενεια μου να εχω ενα ζωο να τριγυρναει μεσα στο σπιτι,να το φροντιζω λες και ειναι ανθρωπος,να ξοδευω γιαυτο χρηματα κοκ ,οχι δεν μου αρεσει μια τετοια ιδεα και το βρισκω υπερβολη.

mosaic
18-08-09, 21:26
Τότε δεν είσαι έτοιμος ακόμα για αυτό ……….δεν είναι κακό …..ίσα ίσα είσαι συνειδητοποιημένος! …..και το συζητάς …….σε προβληματίζει σε βάζει σε σκέψεις..

Άρα όταν έρθει η ώρα! …. Θα είσαι σίγουρος! ! ! ! :)



<<Ναι ξέρω σου έβαλα ένα δύσκολο ερώτημα ….αλλά επειδή το είχα ζήσει κι εγώ με τα σκυλάκια μου τότε.. Και τότε ο κτηνίατρος μας πήρε 150.000 χιλιάδες ……αν και πιστεύω ότι εκμεταλλεύτηκε (ο καλός γιατρός).....>>

nikolaos7
18-08-09, 21:27
Μπορει να κανω λαθος,who knows. Ειναι μια δυσκολη ερωτηση αυτη,προφανως και θα εδινα τα χρηματα αυτα για να γινει καλα το τετραποδο,ομως αυτο δεν σημαινει οτι θα το εχω σαν παιδι μου,μην τρελαθουμε κιολας.

Εμενα μου αρεσει η ιδεα οπως ειπα πριν να εχω ενα σπιτακι καπου σε μια εξοχη ,να εχω και το σκυλο μου ναι. Στο σπιτι ομως που μενω εγω και η οικογενεια μου να εχω ενα ζωο να τριγυρναει μεσα στο σπιτι,να το φροντιζω λες και ειναι ανθρωπος,να ξοδευω γιαυτο χρηματα κοκ ,οχι δεν μου αρεσει μια τετοια ιδεα και το βρισκω υπερβολη.

Αν έχεις πάρει απόφαση οτι πρέπει να πάρεις σκύλο πρέπει να τον φροντίζεις και όχι να τον παρατήσεις.Θέλεις και αυτός την φροντίδα του.Και όσο για την οικογένεια ξέρω οτι κάνει πολύ καλό ένας σκύλος όταν υπάρχουν μωρά στο σπίτι

nmavro73
18-08-09, 21:55
Nταξει,μεσα στο σπιτι που μενω δεν θα ηθελα να εχω ενα ζωο με οτι συνεπαγεται αυτο ετσι.Δεν ειναι θεμα του αν εισαι φιλοζωος η οχι,και μενα μου αρεσουν τα σκυλια,τα γατια κοκ. Αλλα οπως και να το κανουμε να εχεις για παραδειγμα ενα σκυλι μεσα στο σπιτι της πολυκατοικιας σου και να το θεωρεις μαλιστα και σαν μελος της οικογενειας το βρισκω υπερβολη.

Αν σας αρεσει στο κρεβατι που κοιμαστε να ανεβαινει ο σκυλος σας,η γατα σας ,στον καναπε οπου βλεπετε τηλεοραση η οταν τρωτε στην κουζινα να τρωει μαζι σας κ ενας σκυλος....:hmm: Μια τετοια εικονα δεν με εμπνεει.

Να εχω ενα σπιτι στην εξοχη και να εχω ενα σκυλακι δεν με χαλαει,γιατι θα ειναι κ ελευθερο με την εννοια πως θα εχει το δικο του χωρο πχ η αυλη. και δεν θα βρισκεται τουλαχιστον οχι συνεχως στο σπιτι μεσα.

Φυσικα και καλα κανουν οσοι επιλεγουν να εχουν κατοικιδιο σπιτι τους,απλα εγω το βρισκω καπως.

Το σκυλί φυσικά και είναι μέλος της οικογένειας και φυσικά θα καθήσει δίπλα όταν τρώνε όλοι. Κυρίως γιατί είναι λαίμαργα και περιμένουν κανένα μεζέ. Αλλά δεν ειναι ανάγκη ούτε ζημίες να κάνει ούτε να ανεβαίνει πουθενά. Εμείς τη μάθαμε απο μικρή ότι δεν ανεβαίνει ούτε σε κρεβάτια ούτε σε καναπέδες. Ζημίες δεν κάνει ποτέ, είναι απίστευτα προσεκτική. Και φυσικά δεν κάνει φασαρία το βράδυ, όταν το σπίτι ησυχάζει και αυτή δεν κάνει κιχ.
Με το σκυλί δένεσαι γιατί είναι εκφραστικό. Θα σου κάνει χαρές όταν μπεις στο σπίτι, θα κοιτάει όταν μαζεύεις βαλίτσα μη τυχόν και το αφήσεις πίσω. Γενικά κάνει σαν ένα μικρό παιδί που διαρκώς χαίρεται όταν βλέπει την οικογένεια. Και φυσικά αν αρρωστήσει τραβάς τρελό ζόρι. Τις ίδιες ασθένειες με τον άνθρωπο βγάζει

Νικαετός
18-08-09, 22:52
Καλά όποιος δεν έχει σκύλο δεν μπορεί να καταλάβει τι χάνει. Από την άλλη όμως, κακά τα ψέμματα είναι δέσμευση από πολλές πολλές απόψεις. Ζυγίζεις τα θετικά και τα αρνητικά και αποφασίζεις. Σημασία έχει να το σκεφτείς καλά πρώτα και σε καμιά περίπτωση να μην εγκαταλείψεις το ζώο, γιατί τότε είσαι εσύ ζώο, απλά πράγματα.

no_logo
18-08-09, 23:13
υποσχέθηκες φωτογραφία

:protest::protest::protest::protest:

Νικαετός
18-08-09, 23:18
Aν το λες για μένα no logo, τη μηχανή μου την έχει "εξαφανίσει" η μεγάλη μου κόρη και όποτε την ρωτώ πού είναι το μόνο που εισπράττω ως απάντηση είναι ένα : "εγώ την έχω" και τίποτε άλλο. Η πλάκα είναι ότι εδώ στις διακοπές έχουμε πάρει μαζί μόνο μία... και ο σκύλος επειδή ακόμα είναι μικρός (4,5 μηνών) κάθε μέρα αλλάζει οπότε δεν μπορώ να βάλω παλιότερη φωτό γιατί απλά δεν είναι ίδιος πλέον LOL !! Μόλις πάρω στα χέρια μου την κάμερα θα του βγάλω μια σειρά φωτό για το "άλμπουμ" του.

Rebel Scum
19-08-09, 01:27
Σκύλο δε θα έβαζα μέσα στο σπίτι ποτέ...παρότι πολύ "ανώτερα" από τις γάτες σαν συντροφιά, νοημοσύνη και ενασχόληση, είναι πραγματικά βρώμικα ζώα. Όσο και να τα εκπαιδεύσεις στο θέμα καθαριότητα.

Μια λύση θα ήταν ένα μικρό σκυλάκι σαν τα Yorkshire κτλ αλλά προσωπικά τα θεωρώ εμφανισιακά απαράδεκτα:p

Οπότε έχω καταλήξει σε ένα γάτο (η σύζυγος για να είμαι ακριβής) που όταν σταματήσει να δαγκώνει θα είναι μια χαρά :p

nmavro73
19-08-09, 14:04
Γιατί είναι βρώμικα ζώα;

Rebel Scum
19-08-09, 14:32
Γιατί είναι βρώμικα ζώα;

Γάτες δεν είναι πάντως....σε όποιο σπίτι έχω μπει με σκύλο μυρίζει...όσο και να προσπαθούν οι ιδιοκτήτες να τον κρατούν καθαρό...δε θα αναφέρω καν τις καταστροφές που θα προκαλέσει ένα μεγάλο σκυλί σε ένα διαμέρισμα, ούτε πόσο περιορίζεις το ζώο(όσο και να το βγάζεις βόλτα).

Έχω ζήσει με Λαμπραντόρ, Κόλευ, Μπιγκλ και Τσοπανόσκυλα Καυκάσου...κανένα δε θα το έβαζα σε διαμέρισμα.

nothing
19-08-09, 14:47
Γάτες δεν είναι πάντως....σε όποιο σπίτι έχω μπει με σκύλο μυρίζει...όσο και να προσπαθούν οι ιδιοκτήτες να τον κρατούν καθαρό...

δυστυχως αυτο ειναι μια αληθεια και απο φιλους που τυχαινει και πηγαινω...
εκεινοι πλεον δε το καταλαβαινουν αλλα ετσι ειναι...
και για να μην παρεξηγουμαι τ'αγαπαω τρελα και πολυ θα ηθελα να εχω ενα αλλα δεν θα ηθελα να το περιορισω μεσα στην πολυκατοικια...
το εχω υποσχεθει στον εαυτο μου ομως καποια στιγμη να παρω ενα γιατι παντα το ηθελα...:)

prodromosfan
19-08-09, 14:53
@rebel η αληθεια ειναι οτι το σπιτι με την παρουσια σκυλου και γατας θα μυριζει ή τη μυρωδια του ζωου ή χλωρίνης/καθαριστικού/κλπ.
ειδικα οταν ειναι μικρα και η εκπαιδευση για την αναγκη τους επιπονη.
Ωστόσο το ζωο μαθαινει οπως και ο ανθρωπος. Ο σκυλος θα μυρισει ολο το σπιτι και αναγνωριζοντας τις μυρωδιες θα καταλαβει που ανεβαινει και που οχι. Οι γατες παλι θα επιλεξουν αυτες τη γωνια τους.

Παντως συμφωνω οτι ενα κατοικιδιο θέλει χωρο που στο διαμερισμα σπανια θα το βρει. Σπαραζει η καρδια μου καθε φορα που βλέπω ενα Δαλματιας σε 1,5τμ μπαλκόνι απεναντι απο την πολυκατοικία μου.

Στο εξοχικό δε εχουμε γεμισει απο γατες και σκυλους. Οχι απαραιτητα κατοικιδια αλλά τους βαζουμε φαγητο και ερχονται γιατι απο το να τους πατησει κανα αμαξι ή να τριγυρνανε στα σκουπιδια ειναι καλύτερο. Το ομαδικό μπανιο εχει πολύ πλάκα. Τα σκυλια τρελενονται οταν γυρνωντας απο το μπανιο παιζουμε με το λάστιχο.

Το φαγητο που εχουν αναφερει πολλοί πιο πανω ειναι ενα θεμα. Επειδη η μητερα μου ειχε δει καπου οτι τα αφεντικα του σκυλου πρεπει να τρωνε πρωτα και μετα αυτά, πρωτα τρωμε εμεις και καθονται στοιχισμενα σκυλια (και γατες ενιοτε) και μας κοιτανε. Οταν τελειώσουμε τους βαζουμε να φανε. Και το βραδυνό παντα σε καθορισμενη ώρα.

Rebel Scum
19-08-09, 15:02
Δεν κατακρίνω κάποιον που έχει σκύλο μέσα στο σπίτι...αν το προσέχει και το βγάζει έξω αρκετά τότε κανένα πρόβλημα. Απλά αυτά που ανέφερα ενοχλούν εμένα και δε θα το έβαζα μέσα στο σπίτι μου. Αν κάποιος δεν ενοχλείται τότε δε μου πέφτει λόγος.

Οι γάτες παρότι και αυτές αφήνουν κάποια βρωμιά είναι πολύ καλύτερες από άποψη καθαριότητας. Ειδικά αν μπορείς να έχεις την άμμο τους και το φαγητό τους σε χώρο που δεν επικοινωνεί πολύ με τους κυρίους χώρους του σπιτιού η κατάσταση είναι πολύ καλή.

vamvakoolas
19-08-09, 15:04
μα οσοι δεν εχουν ζωα δε μυριζουν χλωρίνης/καθαριστικού/κλπ???θα μας τρελανεις? δηλαδη αυτοι που δεν εχουν ζωα τα σπιτια τους μυριζουν

Καναβη/βωθρο/λαδιλα?:rofl:

alwaysalone
19-08-09, 15:07
ΘΕΛΟΥΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!!!!! :yahooooo: (καλά ποσα oooo θελει το yahoo, το κανα edit, 4-5 φορες...)

prodromosfan
19-08-09, 15:08
μα οσοι δεν εχουν ζωα δε μυριζουν χλωρίνης/καθαριστικού/κλπ???θα μας τρελανεις? δηλαδη αυτοι που δεν εχουν ζωα τα σπιτια τους μυριζουν

Καναβη/βωθρο/λαδιλα?:rofl:

μιλησα για υπερβολικό βαθμό και εκ πειρας. Το σπιτι της γειτονισας επειδη λογω σκλυλιων καθαριζει καθε μερα μυριζει χλρινη. Και φιλης με σκυλο παλι μικρό μυριζει ξυδι.

και οχι, το σπιτι μου παροτι πεντακαθαρο, δεν μυριζει χλωρίνη. (να ανησυχώ; :p)

megahead13
19-08-09, 17:04
ΘΕΛΟΥΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!!!!! :yahooooo: (καλά ποσα oooo θελει το yahoo, το κανα edit, 4-5 φορες...)
Λύσσαξες με τις φωτογραφίες!! :lol: :p Ορίστε το δικό μας το μουρλοκομείο. Κοντεύει 9,5 ετών η παλιόγρια! :lol:

60359

60360

60361

alwaysalone
19-08-09, 17:49
Λύσσαξες με τις φωτογραφίες!! :lol: :p Ορίστε το δικό μας το μουρλοκομείο. Κοντεύει 9,5 ετών η παλιόγρια! :lol:

60359

60360

60361

Aαααα! Νυσταζει η μικρουλαααααα! Κλειστα ματακια, και στη δευτερη φωτο τεντωνεται! Ετσι δεν ειναι!!!??? :yawn:

prodromosfan
19-08-09, 17:57
εγω νομιζω οτι ονειρευεται μακροβουτια και παραλίες :p

megahead13
19-08-09, 18:07
Aαααα! Νυσταζει η μικρουλαααααα! Κλειστα ματακια, και στη δευτερη φωτο τεντωνεται! Ετσι δεν ειναι!!!??? :yawn:
Γάτα είναι, τι περίμενες δηλαδή; Όλη την ώρα κοιμούνται οι τεμπελόγατες! Και μετά σου λέει σκυλίσια ζωή... Γατίσια έπρεπε να λέμε κανονικά!!! :lol:

prodromosfan
19-08-09, 19:04
megahead δεν κρατηθηκα.
εδω στο φυσικό της περιβάλλον :p

60363

alwaysalone
19-08-09, 19:14
megahead δεν κρατηθηκα.
εδω στο φυσικό της περιβάλλον :p

60363

Επρεπε να βάλεις λιγο blur στο περίγραμμα της ζουζους :p
Θεά η γάτα σε αυτη τη φωτο, εχει ενα υφακι σνομπ...Οπως ειναι ολες οι γατες βεβαιως-βειβαως.. :p

DOU
19-08-09, 19:14
Kαποιοι βαζουν και τα σκυλια τους στη θαλασσα για μπανιο...:lol: Εεε στο τελος παντρευτειτε και με το σκυλο σας.:p

George_Prix
19-08-09, 19:30
Σκύλο δε θα έβαζα μέσα στο σπίτι ποτέ...παρότι πολύ "ανώτερα" από τις γάτες σαν συντροφιά, νοημοσύνη και ενασχόληση, είναι πραγματικά βρώμικα ζώα. Όσο και να τα εκπαιδεύσεις στο θέμα καθαριότητα.

Μια λύση θα ήταν ένα μικρό σκυλάκι σαν τα Yorkshire κτλ αλλά προσωπικά τα θεωρώ εμφανισιακά απαράδεκτα:p

Οπότε έχω καταλήξει σε ένα γάτο (η σύζυγος για να είμαι ακριβής) που όταν σταματήσει να δαγκώνει θα είναι μια χαρά :p

Φιλε μαλλον αναποδα τα λες τα πραγματα...
Το σκυλι εφοσον το καθαριζεις μετα τη βολτα (με μωρομαντηλο :p) ειναι πολυ καθαρο.

Η γατα εχει περισσοτερες ασθενειες που μεταδιδονται στον ανθρωπο και επισης δε μπορει να μαθει να μην ανεβαινει σε κρεβατια, καναπεδες, στο νεροχυτη με τα πλυμενα και οπου αλλου φανταστεις. Ασε που η γατα κανει την αναγκη της συνηθως μεσα στο σπιτι (σε αμμο) και οσο συχνα και να καθαριζεις, ο κινδυνος μυρωδιας ειναι πολυ μεγαλυτερος.
Τελος στα "αρνητικα" της γατας, ειναι οτι κινδυνευεις να την χασεις. Ξερω γατια που πηδηξανε απο το δευτερο οροφο, η αλλα που απο τον τεταρτο οροφο μπαλκονι-μπαλκονι εξαφανιστηκαν... :(

Να σημειωσω οτι δεν ειμαι εναντια στις γατες. Παλιοτερα ειχα γατα μεσα στο σπιτι , αλλα πλεον μαζεψα μια και την εχω στο υπογειο (φυσικα με ανοιγμα για να μπαινοβγαινει οποτε θελει).

........Auto merged post: George_Prix πρόσθεσε 1 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Kαποιοι βαζουν και τα σκυλια τους στη θαλασσα για μπανιο...:lol: Εεε στο τελος παντρευτειτε και με το σκυλο σας.:p

Παντως κανενα σκυλι δεν νομιζω να κατουραει μεσα στη θαλασσα. :p

Οι ανθρωποι ομως. :whistle:

megahead13
19-08-09, 20:12
εγω νομιζω οτι ονειρευεται μακροβουτια και παραλίες :p

megahead δεν κρατηθηκα.
εδω στο φυσικό της περιβάλλον :p

60363
:lol: Μόνο που οι φωτό είναι τραβηγμένες Δεκέμβρη αν πρόσεξες! :p


Φιλε μαλλον αναποδα τα λες τα πραγματα...
Το σκυλι εφοσον το καθαριζεις μετα τη βολτα (με μωρομαντηλο :p) ειναι πολυ καθαρο.
Και όμως, όσο και να το προσπαθείς υπάρχει αυτή η μυρωδιά του σκύλου. Διαπιστωμένο με όσους είχαν/έχουν σκυλιά μέσα στο σπίτι τους. Προς θεού δεν έχω κάτι με τα ζωντανά.


Η γατα εχει περισσοτερες ασθενειες που μεταδιδονται στον ανθρωπο και επισης δε μπορει να μαθει να μην ανεβαινει σε κρεβατια, καναπεδες, στο νεροχυτη με τα πλυμενα και οπου αλλου φανταστεις.
Σωστός για τις ασθένειες. Για τα άλλα είσαι λάθος! Η δικιά μας μια χαρά έχει μάθει να μην ανεβαίνει σε καρέκλες, καναπέδες, κτλ. Μόνο 2 σημεία της επιτρέπονται να ανεβαίνει και το ξέρει. ;)


Ασε που η γατα κανει την αναγκη της συνηθως μεσα στο σπιτι (σε αμμο) και οσο συχνα και να καθαριζεις, ο κινδυνος μυρωδιας ειναι πολυ μεγαλυτερος.
Ναι, αν δεν καθαρίζεις την άμμο υπάρχει ένα πρόβλημα. Ευτυχώς η δικιά μας, ακόμα και το χειμώνα, προτιμά να πηγαίνει έξω. Πολύ σπάνια χρησιμοποιεί την άμμο.


Τελος στα "αρνητικα" της γατας, ειναι οτι κινδυνευεις να την χασεις. Ξερω γατια που πηδηξανε απο το δευτερο οροφο, η αλλα που απο τον τεταρτο οροφο μπαλκονι-μπαλκονι εξαφανιστηκαν... :(
Σωστό κι αυτό. Επίσης πολλοί κλέβουν τις γάτες, ειδικά κάτι σιαμαίες (έχει συμβεί σε 2 γνωστούς μου με γάτες σιάμ) :mad:


Παντως κανενα σκυλι δεν νομιζω να κατουραει μεσα στη θαλασσα. :p

Οι ανθρωποι ομως. :whistle:
Καλά, άσε τους ανθρώπους. Για κλωτσές είμαστε σε αντίθεση με τα ζωντανά...

sdikr
19-08-09, 20:26
Kαποιοι βαζουν και τα σκυλια τους στη θαλασσα για μπανιο...:lol: Εεε στο τελος παντρευτειτε και με το σκυλο σας.:p


Δεν μας το επιτρέπουν :p

........Auto merged post: sdikr πρόσθεσε 2 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Και όμως, όσο και να το προσπαθείς υπάρχει αυτή η μυρωδιά του σκύλου. Διαπιστωμένο με όσους είχαν/έχουν σκυλιά μέσα στο σπίτι τους. Προς θεού δεν έχω κάτι με τα ζωντανά.


Σωστός για τις ασθένειες. Για τα άλλα είσαι λάθος! Η δικιά μας μια χαρά έχει μάθει να μην ανεβαίνει σε καρέκλες, καναπέδες, κτλ. Μόνο 2 σημεία της επιτρέπονται να ανεβαίνει και το ξέρει. ;)



Εχείς κάμερα στο σπίτι (μαζί με night vision) και ξέρεις τι κάνει 24 ώρες την μέρα;
Γιατί πραγματικά είναι τα ζώα που θεωρούν εμάς σαν κατοικίδια
(ναι έχω και γάτο στο σπίτι)

arial
19-08-09, 20:26
Eγω στη Λημνο οταν πηγαιναμε διακοπες, περναμε τον σκυλο με λουρακι για μπανιο στη θαλασσα.. και βεβαια σε ενα ησυχο και ηρεμο μερος.

Ακομα γελαω οταν μια φορα μας ειχε ξεφυγει, ειχε παει σε κατι βραχια, γιατι κολυμπαγε ενας εκει, και αρχιζε να τον γαυγιζει μες στη θαλασσα :p :p :p

megahead13
19-08-09, 20:33
Εχείς κάμερα στο σπίτι (μαζί με night vision) και ξέρεις τι κάνει 24 ώρες την μέρα;
Όταν αρχίζει να καλοκαιριάζει της αρέσει να μένει όλη την ώρα στον κήπο. Μόνο για να φάει μαζεύεται και την κάνει πάλι για έξω. Το χειμώνα που την περνάει την περισσότερη ώρα μέσα, μένει πάντα στις συγκεκριμένες δικές της γωνιές που της επιτρέπεται να ανεβαίνει (στην κουζίνα και σε ένα σκαμπουδάκι στο δωμάτιο των γωνιών μου). Στο σαλόνι δε μπορεί να πάει. Λόγω συναγερμού, κλείνουμε την ενδιάμεση πόρτα ;) Όπως καταλαβαίνεις, έχουν προβλεφθεί όλα. Κάμερες με nighτ vision δε χρειαζόμαστε! :rolleyes:

@ ADSLgr.com All rights reserved.