PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά ψυγείου-κουζίνας



Σελίδες : [1] 2

james9
10-08-09, 23:43
Καλως σας βρηκα!

Σε ενα μηνα μπαινω σε νεο σπιτι με την κοπελα μου και αφου πηραμε τα επιπλα ψαχνω για ψυγειο-κουζινα. Προυποθεσεις....

Οτι παρω θελω να κρατησει χρονια. Δεν θελω κατι να βγαλω 2-3 χρονια και βλεπουμε.Προτιμω να δωσω κατι παραπανω παρα να κανω σκοντο στην ποιοτητα.

Μπατζετ εως 1000 για κουζινα και 1500 για ψυγειο.

Ψυγειο Α κλαση να μη μας @@@ η ΔΕΗ, μη εντοιχιζομενο.θα ηθελα να εχει αυτο το πορτακι που εχω δει που βγαζει νερο και παγο .

Στο θεμα της κουζινας δεν εχω ξεκαθαρισει αν θα ειναι εντοιχιζομενη ή οχι . Βασικα δεν εχω καταλαβει τα συν και πλην της καθε περιπτωσης. Αν ειναι εντοιχιζομενη θα πρεπει να παρω ξεχωριστα ματια-φουρνο ή κανω λαθος?

επειδη στη λαμια η αγορα ειναι τραγικη (μονο κωτσοβολο, ηλεκτρονικη εχουμε) , εψαξα και βρηκα ενα e-shop το web-electric.gr. οι τιμες του ειναι πολυ χαμηλες το ξερει κανεις?

δεν εχω την απαιτηση να μου πειτε τι μοντελο να παρω αλλα θα ηθελα μια κατευθυνση απο οσους γνωριζουν . μαρκα , τι να προσεξω , σερβις κλπ .

ευχαριστω εκ των προτερων.

no_logo
11-08-09, 00:41
Αν είναι να ψωνίσεις μέσω διαδικτύου κοίτα για προϊόντα και τιμές στο
http://www.skroutz.gr/ συγκρίνει όλα τα μαγαζιά αυτού του είδους

akilleas
11-08-09, 00:42
Miele (http://62.159.244.140/apps/vg/gr/miele.nsf/borderframe?openframeset) να 'ναι και ότι να 'ναι...

james9
11-08-09, 00:57
εννοειτε πως ψαχνω στο σκρουτζ γιαυτο ρωταω και για το καταστημα που ανεφερα μιας και εχει τις καλυτερες τιμες.

φιλε ευχαριστω για την προταση miele αν και θα ηθελα περισσοτερες λεπτομερειες. οπως και να χει να σαι καλα .

akilleas
11-08-09, 01:11
Τις λεπτομέρειες θα τις βρεις εσύ ψάχνοντας αυτό που σηκώνει η τσέπη σου και σαφώς είναι και τις αισθητικής προτίμησής σου.
Πάρε Miele και σίγουρα δεν θα βγεις χαμένος.
Καλό όμως πρώτα να δεις κάποια από κοντά και μετά να ψάξεις στο ιντερνετ και να συγκρίνεις τιμές.
Η αισθητική, τουλάχιστον σε μένα, παίζει μεγάλη σημασία σε σημαντικές αγορές όπως αυτές που πας να κάνεις...

Επίσης προτείνω Liebher και AEG εξίσου καλές και αξιόλογες μάρκες.

james9
11-08-09, 11:48
φιλε αχιλλεα πηγα μια βολτα στον κωτσοβολο να δω απο κοντα μερικες συσκευες. στα ψυγεια μπερδευτηκα μιας και δεν ξερω τι βολευει πιο πολυ ψυγειοκαταψυκτης ή ντουλαπα? η ντουλαπα εχει το προτερημα με το νερο και τα παγακια εξωτερικα αλλα οι χωροι μου φανηκαν καπως στριμωγμενοι σε αντιθεση με τον ψυγειοκαταψυκτη που ειναι πιο ανετοι .

για την κουζινα δεν εχω καταληξει ακομα εντοιχιζομενη ή οχι .

akilleas
11-08-09, 14:39
Για ψυγείο εγώ θα προτιμούσα έναν ψυγειοκαταψύκτη. Τα παγάκια, το κρύο νερό και η τηλεόραση ακόμη ακόμη ενσωματωμένα δεν τα βρίσκω και τόσο αναγκαία. Το βασικό είναι να έχει μεγάλους χώρους και πάνω και κάτω, να είναι No-Frost, Α ενεργειακή κλάση και να είναι μία αξιόλογη μάρκα.
Η μάνα μου έχει στο βασικό σπίτι MIELE και στο εξοχικό ένα Siemens. Καμιά σχέση το ένα με το άλλο... και φαίνεται έντονα στη φέτα. Στο εξοχικό πλέον βάζουμε σε 'γάρο' τη φέτα για να μην κιτρινίζει, μυρίζει και αλλοιώνεται η γεύση του.
Τώρα για την κουζίνα ότι σε βολεύει. Η εντοιχιζόμενη είναι πιο βολική, δε σκύβεις κάθε λίγο και λιγάκι και σαφώς είναι για μόνιμη κατοικία....Εάν δεν είναι μόνιμη κατοικία καλύτερα πάρε φούρνο κομπλέ!!!

Πριν τέσσερα χρόνια αγόρασα στη μάνα δώρο μία σκούπα Siemens 1300W των 60e. Αλλά αυτή εξακολουθεί να χρησιμοποιεί μία ίδιων Watt Μiele του 1980.
Σκουπίζει καλύτερα λέει ασταμάτητα και απροβλημάτιστα 28 χρόνια.

Γι' αυτό πάντα ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ!!!!!

pk33
11-08-09, 15:13
ψυγειοκαταψύκτης ή nofrost ή με διαφορετικά μοτερ για καταψύκτη και ψυγείο. Σιγά το πράγμα για τα παγάκια. Μάρκα MIELE, ή BOSCH (και όχι SIEMENS)

Επίσης ηλεκτρική σκούπα ή MIELE ή DYSON. Τίποτε άλλο.

Να θυμίσω: το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι.... (κάποτε...τώρα τρώνε friskies)

vshadow
11-08-09, 15:46
Αν έχεις σκοπό να τα "σκάσεις" συμφωνώ για Miele. Είναι πανάκριβες συσκευές αλλά αξίζουν τα λεφτά τους.

Από κει πέρα αν θέλεις κάτι πιο φθηνό για ψυγείο μπορείς να πας προς Liebherr ή Sharp. Και στο λέω γιατί έψαξα όλη την αγορά αυτές τις μέρες για να πάρω εγώ ψυγείο και ρώτησα παντού για απόψεις. Τελικά κατέληξα σε Sharp λόγω και πρότερης εμπειρίας.

Για κουζίνες δεν ξέρω και πολλά. Πάντως οι κουζίνες δεν είναι και πολύ ευπαθή προϊόντα. Στην ουσία είναι πολύπλοκες αντιστάσεις με ένα θερμομονωμένο χώρο. Ψάξε να βρεις μια κουζίνα με καλή μόνωση.

Θα σου πρότεινα να πας σε 5-6 μικρά μαγαζάκια που να φέρνουν όλες τις μάρκες και να τους ρωτήσεις ποιο είναι το καλύτερο προϊόν για αυτά τα λεφτά που θες να δώσεις. ο καθένας θα σου πει και το δικό του αγαπημένο, αλλά στάνταρ το καλύτερο θα έχει και τις περισσότερες θετικές απόψεις.

Μετά τράβα σε μεγάλα καταστήματα που κάνουν και προσφορές και δες και σε διαδικτυακά για τα προϊόντα που έχεις καταλήξει. Όποιο είναι το πιο φθηνό στο σύνολο, προτίμησέ το.

Πάντως προσοχή στις μάρκες. Επειδή μια μάρκα βγάζει καλά ψυγεία, δεν πάει να πει ότι βγάζει και καλές κουζίνες. Π.χ. όπου και αν ρώτησα μου έλεγαν για στενά πλυντήρια (άνω πόρτας) να πάρω Brandt αλλά να μην τα προτιμήσω για εμπρόσθιας πόρτας πλυντήρια. Άσε που άλλα φτιάχνονται στην Τουρκία, άλλα στην Ινδία και άλλα στην Ευρώπη.

james9
11-08-09, 17:45
οπως προειπα θα ειναι μονιμη κατοικια και δεν εχω σκοπο να τσιγκουνευτω 100-200 ευρω και να χασω σε ποιοτητα.

η κουζινα θα ειναι στο εδαφος και οχι ψηλα γιαυτο δεν ξερω αν πρεπει να παω σε εντοιχιζομενη ή οχι. γιαυτο ρωτησα τα + και - .

στα ψυγεια και εγω σε miele εχω καταληξει απο οσα εχω διαβασει απλα ειμαι λιγο χαμενος. πολλα site εχουν ντουλαπες,ψυγειοκαταψυκτες και ψυγεια διπορτα. τι διαφορα εχουν τα 2 τελευταια ? οπτικα ιδια τα βλεπω και καταψυξη εχουν και τα 2..

θεωρω δεδομενο και σε κουζινα και σε ψυγειο οτι παω σε κλαση Α , Α+ . απο εκει ξεκιναω.

akilleas
11-08-09, 18:35
ψυγειοκαταψύκτης ή nofrost ή με διαφορετικά μοτερ για καταψύκτη και ψυγείο. Σιγά το πράγμα για τα παγάκια. Μάρκα MIELE, ή BOSCH (και όχι SIEMENS)
Εγώ θα έλεγα όχι Bosch γιατί υπάρχει η τριλογία 'Βosch/Siemens/Pitsos':hmm:;)


Επίσης ηλεκτρική σκούπα ή MIELE ή DYSON. Τίποτε άλλο.

Να θυμίσω: το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι.... (κάποτε...τώρα τρώνε friskies)
+1:oneup:

giwrgosth
11-08-09, 19:08
Την κορυφαία εταιρεία ηλεκτρικών ειδών στην Ευρώπη, την ΤΕΚΑ, γιατί δεν την κοιτάζει κανείς? Απίστευτη ποιότητα και εξ ολοκλήρου Γερμανική κατασκευή. Και οι τιμές της δεν είναι απαγορευτικές, ειδικά σε σχέση με Miele κλπ. Απλά δεν την διαφημίζουν καθόλου, ίσως δεν τους ενδιαφέρει πολύ η μικρή ελληνική αγορά.

stratus
11-08-09, 19:42
Επισης για ψυγειο δες τα fisher and paykel .Ειναι σχεδον αγνωστα στην Ελλαδα αλλα πολυ καλα.Οταν το αγορασα εγω εδιναν εγγυηση 8 ετων (τωρα δεν ξερω τι ισχυει)

akilleas
11-08-09, 19:44
Δεν είμαι σίγουρος, απλά η ΤΕΚΑ έχω την εντύπωση ότι ασχολείται με πιο επαγγελματικά προϊόντα.
Μπορεί και να κάνω λάθος. Την είχα πελάτισσα για 5 χρόνια (σε μεταφορική) και έβλεπα τι περίπου κουβαλούσε.
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η MIELE είναι κορυφαία από όλες τις απόψεις, σίγουρα και σε πιο φθηνά μοντέλα!!!

thourios
11-08-09, 19:52
ψυγειοκαταψύκτης ή nofrost ή με διαφορετικά μοτερ για καταψύκτη και ψυγείο. Σιγά το πράγμα για τα παγάκια. Μάρκα MIELE, ή BOSCH (και όχι SIEMENS)

Επίσης ηλεκτρική σκούπα ή MIELE ή DYSON. Τίποτε άλλο.

Να θυμίσω: το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι.... (κάποτε...τώρα τρώνε friskies)

BOSCH, PITSOS, SIEMENS (αυτά τουλάχιστον που κυκλοφορούν στην Ελλάδα) είναι το ίδιο πράγμα. Το ίδιο εργοστάσιο.

;)

giwrgosth
11-08-09, 20:24
Δεν είμαι σίγουρος, απλά η ΤΕΚΑ έχω την εντύπωση ότι ασχολείται με πιο επαγγελματικά προϊόντα.
Ασχολείτε με οικακά μόνο, καθόλου με επαγγελματικά, αλλά νομίζω απολειστικά με εντοιχιζόμενα. Γι΄ αυτό και τη δουλεύουν πολύ οι κατασκευαστές κουζινων, μπορώ να πω κατα 90%.
Ίσως και αυτός είναι ο λόγος που δεν κάνει διαφήμιση όπως οι υπόλοιπες εταιρείες, αφού έχει την πελατεία που θέλει.
Έχω δει πολλές συσκευές της και δεν την συγκρίνω ούτε με Miele, ούτε με καμία άλλη, είναι πολύ μπροστά. Ίσως γι΄ αυτό θεωρείς ότι κάνει επαγγελματικές συσκευές μόνο, γιατί στην όψη δεν μοιάζουν με τις συνηθισμένες.
Φυσικά και με "κουζινάδες" που έχω μιλήσει λένε τα καλύτερα λόγια. Πιστεύω ότι αξίζει προσοχής και αν δεν κάνω λάθος είναι ίδια αντιπροσωπεία με την Miele στη Μεσογείων, μην πω πως είναι και στον ίδιο Γερμανικό όμιλο.

nik77
11-08-09, 21:37
Για ψυγειο ψηφιζω να παρεις οπωσδήποτε LIEBHERR.Δευτερη επιλογη τα MIELE.

pk33
12-08-09, 11:27
BOSCH, PITSOS, SIEMENS (αυτά τουλάχιστον που κυκλοφορούν στην Ελλάδα) είναι το ίδιο πράγμα. Το ίδιο εργοστάσιο.

;)

Κι όμως δεν είναι. Επειδή έχω πάρει και από τις τρεις μάρκες, τα BOSCH είναι ένα σκαλί πάνω στην ποιότητα από τα άλλα 2, τουλάχιστον σε ψυγείο και σε πλυντήριο.

Ηλεκτρική κουζίνα εντοιχισμένη, αν έχεις τα λεφτά είναι NEFF. Αν θέλεις μάτι για ελληνικό καφέ μόνο ΠΙΤΣΟΣ. Καμία άλλη δεν έχει μάτι για ελληνικό καφέ. Και μεταξύ μας η πίτσος θα κρατήσει 20 χρόνια, η NEFF με τα διπλάσια λεφτά δεν θα κρατήσει 40 χρόνια.
Πλυντήριο πιάτων = MIELE τίποτε άλλο, γιατί απλά έχει την καλύτερη εκμετάλευση στον εσωτερικό του χώρο, και γιατί δέχεται και ζεστό νερό μέχρι 60 βαθμους (αν έχεις ηλιακό, βάζεις μία θερμοστατική βαλβίδα στην τροφοδοσία του νερού, και κάνεις τρομερή οικονομία ρεύματος)
Πλυντήριο ρούχων: το καλύτερο θα ήταν πλυντήριο με υποδοχή και για ζεστό νερό, κάτι που βγάζει μόνο η MIELE. Αλλιώς θα προτιμούσα SIEMENS/BOSCH από τα κορεάτικα

Κύλινδρος σιδερώματος: MIELE (υπάρχουν και άλλοι;)

Επίσης αν είχα τα λεφτά θα έπαιρνα και έπιπλα κουζίνας MIELE.

........Auto merged post: pk33 πρόσθεσε 6 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


οπως προειπα θα ειναι μονιμη κατοικια και δεν εχω σκοπο να τσιγκουνευτω 100-200 ευρω και να χασω σε ποιοτητα.

η κουζινα θα ειναι στο εδαφος και οχι ψηλα γιαυτο δεν ξερω αν πρεπει να παω σε εντοιχιζομενη ή οχι. γιαυτο ρωτησα τα + και - .

στα ψυγεια και εγω σε miele εχω καταληξει απο οσα εχω διαβασει απλα ειμαι λιγο χαμενος. πολλα site εχουν ντουλαπες,ψυγειοκαταψυκτες και ψυγεια διπορτα. τι διαφορα εχουν τα 2 τελευταια ? οπτικα ιδια τα βλεπω και καταψυξη εχουν και τα 2..

θεωρω δεδομενο και σε κουζινα και σε ψυγειο οτι παω σε κλαση Α , Α+ . απο εκει ξεκιναω.

κοίτα συνήθως ο ψυγειοκαταξύκτης κάνει πιο βαθιά κατάψυξη από ένα ψυγείο δίπορτο. Φτάνει σε -20 που είναι πλέον βαθιά κατάψυξη σε επίπεδο επαγγελματικών συστημάτων. Όπως πρέπει να ξέρεις τα κατεψυγμένα προϊόντα δεν διατηρούνται τον ίδιο καιρό σε όλες τις καταψύξεις. Όσο πιο βαθιά είναι η κατάψυξη τόσο πιο καλά διατηρούνται και τόσο περισσότερο καιρό μπορείς να τα διατηρήσεις.

james9
12-08-09, 11:59
μπορει να πω και βλακεια αλλα μηπως ο ψυγειοκαταψυκτης εχει ξεχωριστο μοτερ για την καταψυξη ενω το διπορτο ψυγειο οχι?

αν ειναι ετσι παω σε ψυγειοκταψυκτη LIEBHERR, miele ή Bosch αναλογα που θα βρω καλυτερη τιμη κοντα στο μπατζετ μου.

στις κουζινες τελικα οι εντοιχιζομενες πωλουνται ξεχωριστα εστιες και φουρνος ή υπαρχουν και μαζι?

euri
12-08-09, 12:05
στις κουζινες τελικα οι εντοιχιζομενες πωλουνται ξεχωριστα εστιες και φουρνος ή υπαρχουν και μαζι?

Υπάρχουν αρκετά μοντέλα που πωλούνται μαζί (διαιρούμενο φυσικά).

amoyda
12-08-09, 14:24
κοίτα συνήθως ο ψυγειοκαταξύκτης κάνει πιο βαθιά κατάψυξη από ένα ψυγείο δίπορτο. Φτάνει σε -20 που είναι πλέον βαθιά κατάψυξη σε επίπεδο επαγγελματικών συστημάτων.

Λαθος,και τα διπορτα φτανουν στους -24

pk33
12-08-09, 17:11
μπορει να πω και βλακεια αλλα μηπως ο ψυγειοκαταψυκτης εχει ξεχωριστο μοτερ για την καταψυξη ενω το διπορτο ψυγειο οχι?


Κάποια στιγμή που έψαχνα, είχα δει ότι τα no frost έχουν ένα μοτέρ, ενώ τα κλασσικά, έχουν ξεχωριστό μοτέρ για ψυγείο και ξεχωριστό για κατάψυξη. Αυτό που θεωρώ σημαντικό είναι να μπορεί να σβήσει η ψύξη ανεξάρτητα από την κατάψυξη (και το αντίθετο) για να μπορείς πιο εύκολα να το καθαρίζεις.

Σε όσα δεν είναι no frost θεωρώ ότι είναι σημαντικότατο να υπάρχουν ξεχωριστά μοτερ για να μπορείς να κάνεις ξεχωριστά απόψυξη

akilleas
12-08-09, 18:44
Και ποιος ο λόγος να αγοράσει κανείς ψυγείο σήμερα και να μην είναι No Frost???

xmperop1
12-08-09, 22:33
Και ποιος ο λόγος να αγοράσει κανείς ψυγείο σήμερα και να μην είναι No Frost???

1. Το φυγείο ψύχεται μέσω αέρα άρα υπάρχουν ανεμιστήρες οι οποίοι δημιουργούν έτσι κιαλλοιώς ένα κάποιο θόρυβο.
2. Συνήθως έχουν ένα μοτερ.
3. Ο αέρας που κυκλοφοράει στο ψυγείο ουσιαστικά αφαιρεί την υγρασία του χώρου και άρα και των τροφίμων ιδίως αυτών που είναι στην κατάψυξη αλλά και των φρούτων και λαχανικών γιαυτό τα φρούτα πρέπει να μπαίνουν πάντα στα συρτάρια.
4.Η υγρασία λοιπόν κάπου πρέπει να συμπικνωθεί και καταλήγει συνήθως πάνω στο μοτερ και με τη ζέστη εξατμίζεται στο χώρο και σταδιακά με τη σκόνη που υπάρχει στον χώρο μέναι κατάλοιπο μια πάντα υγρή λάσπη ότι κιαν σημαίνει αυτό από άποψη υγείας.

Για κάποιους βέβαια αυτά μπορεί να μη λένε τίποτα.

james9
12-08-09, 23:15
xmperop1 με μπερδεψες λιγο . δηλαδη να μην ειναι no frost. ολα αυτα που αναφερες ειναι γενικα χαρακτηριστικα ολων των ψυγειων?

για να ανακεφαλαιωνουμε που κ που και να μην ξεχναμε ποιο ειναι το θεμα μου ,μεχρι στιγμης εχουμε καταληξει εντοιχιζομενη κουζινα(και αποροφητηρα) neff ή miele και ψυγειο bosch ή liebhher.

Manolis_karas
13-08-09, 10:05
Ψυγείο με κατάψυξη General Electric 18 κπ, κλάσης Α, άριστη ψύξη, τεράστιο, χωράει το ταψί της κουζίνας, τη χύτρα ταχύτητας Νο 10 μαζί με το σκέπασμα κτλ.
Στα ψυγεία με πορτάκι για νερό και παγάκια τρώει χώρο, τα ψυγεία ντουλάπες έχουν μικρό χώρο ψύξης, το ίδιο και οι ψυγειοκαταψύκτες.
Την σημερινή εποχή τρόφιμα υπάρχουν άφθονα, σχεδόν όλο το 24ωρο, σχεδόν 7 ημέρες την εβδομάδα σε τι χρειάζεται λοιπόν ένας μεγάλος καταψύκτης στο σπίτι, εκτός αν υπάρχουν ειδικοί λόγοι;

pk33
13-08-09, 11:01
xmperop1 με μπερδεψες λιγο . δηλαδη να μην ειναι no frost. ολα αυτα που αναφερες ειναι γενικα χαρακτηριστικα ολων των ψυγειων?

για να ανακεφαλαιωνουμε που κ που και να μην ξεχναμε ποιο ειναι το θεμα μου ,μεχρι στιγμης εχουμε καταληξει εντοιχιζομενη κουζινα(και αποροφητηρα) neff ή miele και ψυγειο bosch ή liebhher.

Εντοιχιζόμενη κουζίνα: PITSOS. (Για την κουζίνα δεν αξίζει να δώσεις διπλάσια λεφτά. Δεν θα δεις διαφορά αν πάρεις μία NEFF. Η PITSOS έχει 10 τρόπους ψησίματος, η NEFF έχει 14 και πιο φαντεζί φωτισμό και πιο φαντεζί design....χέστηκε η φοράς εις το αλώνι)

Ψυγείο: MIELE η LIEBHER

Πλυντήριο πιάτων: MIELE
Ηλεκτρική σκούπα MIELE/ DYSON

james9
13-08-09, 12:53
Ψυγείο με κατάψυξη General Electric 18 κπ, κλάσης Α, άριστη ψύξη, τεράστιο, χωράει το ταψί της κουζίνας, τη χύτρα ταχύτητας Νο 10 μαζί με το σκέπασμα κτλ.
Στα ψυγεία με πορτάκι για νερό και παγάκια τρώει χώρο, τα ψυγεία ντουλάπες έχουν μικρό χώρο ψύξης, το ίδιο και οι ψυγειοκαταψύκτες.
Την σημερινή εποχή τρόφιμα υπάρχουν άφθονα, σχεδόν όλο το 24ωρο, σχεδόν 7 ημέρες την εβδομάδα σε τι χρειάζεται λοιπόν ένας μεγάλος καταψύκτης στο σπίτι, εκτός αν υπάρχουν ειδικοί λόγοι;

αν εισαι αθηναιος ναι ετσι ειναι. επειδη ειμαι απο λαμια και εχω ακρες στο χωριο του πατερα μου δεν ψωνιζω σχεδον κρεατα απεξω. κιμας , κρεας κλπ ερχονται κατευθειαν απο το χωριο οποτε χρειαζεται η καταψυξη .

στο ψυγειο λοιπον κατεληξα σε αυτο
http://www.electroniki.gr/electroniki/el_appliances/liebherr-cnes-5156-inox.php

απλα θα περιμενω σεπτεμβρη μιας κ τοτε ξεκιναει η αποσυρση ψυγειων οπως ειχαμε πριν λιγο καιρο των κλιματιστικων. θα δωσω ενα αρχαιο ψυγειο που εχω στην αποθηκη και θα γλυτωσω περιπου 200-300 ευρω.

μενει η κουζινα και ο αποροφητηρας miele και teka αντιστοιχα οπως το σκεφτομαι .

xmperop1
13-08-09, 19:54
xmperop1 με μπερδεψες λιγο . δηλαδη να μην ειναι no frost. ολα αυτα που αναφερες ειναι γενικα χαρακτηριστικα ολων των ψυγειων?

για να ανακεφαλαιωνουμε που κ που και να μην ξεχναμε ποιο ειναι το θεμα μου ,μεχρι στιγμης εχουμε καταληξει εντοιχιζομενη κουζινα(και αποροφητηρα) neff ή miele και ψυγειο bosch ή liebhher.

Τουλάχιστον είναι του Πίτσος που έχω από τα πρώτα βέβαια no frost και μάλιστα με βρυσάκι νερού στην πόρτα.
Πολύ δύσκολα το νέο ψυγείο που θα πάρω θα έχει αυτά τα "χαρακτηριστικά" και πάντως θα έχει 2 μοτέρ.
Α και θα ζητήσω να δώ το ψυγείο και από πίσω και δεν πρόκειται να αγοράσω από μαγαζί που δεν θα μου το δείξει εν όψει της αναμενόμενης απόσυρσης .

james9
13-08-09, 19:56
Τουλάχιστον είναι του Πίτσος που έχω από τα πρώτα βέβαια no frost και μάλιστα με βρυσάκι νερού στην πόρτα.
Πολύ δύσκολα το νέο ψυγείο που θα πάρω θα έχει αυτά τα "χαρακτηριστικά" και πάντως θα έχει 2 μοτέρ.
Α και θα ζητήσω να δώ το ψυγείο και από πίσω και δεν πρόκειται να αγοράσω από μαγαζί που δεν θα μου το δείξει εν όψει της αναμενόμενης απόσυρσης .

καλα ολα αυτα αλλα καντα λιγο ψιλα για εμας που δεν εχουμε ασχοληθει με το θεμα. γιατι να το κοιταξεις απο πισω και τι σχεση εει η αποσυρση?αυτο που εχω καταληξει πως το βλεπεις?

xmperop1
13-08-09, 22:57
καλα ολα αυτα αλλα καντα λιγο ψιλα για εμας που δεν εχουμε ασχοληθει με το θεμα. γιατι να το κοιταξεις απο πισω και τι σχεση εει η αποσυρση?αυτο που εχω καταληξει πως το βλεπεις?

Δεν έχω βγει στην αγορά δυστιχώς τώρα τελευταία για να ξέρω τι παίζει.
Το καλό με τον ψυγειοκαταψύκτη που έχεις διαλέξει είναι τα δύο μοτερ.
Δεν μου αρέσει το ενεργειακή κλάση Α+ το οποίο θεωρείται inverter που δεν τα πάει καλά με το σύστημα της ΔΕΗ και παραδίδει το πνεύμα συνήθως,θα το προτιμούσα Α.
Επί τη ευκαιρία υπάρχει και σε φτηνότερη τιμή.

http://www.skroutz.gr/s/73532/Liebherr-CNes-5156.html?keyphrase=LIEBHERR+CNes+5156+INOX

utp
15-08-09, 03:49
Για ψυγειο θα σου προτεινω κατι αλλο. Οταν βγεις στην αγορα για εξερευνηση κοιτα πολυ προσεχτικα sharp, samsung, hitachi, general electric.
Μετα απο 25 χρονια αλλαξαμε το πιτσος μας και αγορασαμε ενα hitachi. Πολυ καλυτερη ποιοτητα απο bosch siemens pitsos.
Tα πανακριβα μιλε δεν με συγκινησαν σαν ψυγεια, σχεδιο εξω και διαταξη χωρου μεσα. Σε πλ.πιατων κορυφη!

George978
18-08-09, 15:21
ΜΑΚΡΙΑ απο zanussi οτι και να παρεις , ψυγειο αγορασμενο 2 χρονια και 1 μηνα χαλαει ΠΑΝΤΕΛΩΣ για τα σκουπιδια και δεν δεχονται να μου το περασουν εγγυηση...ενταξει μπορει να εχει 2 χρονια αλλα πρωτη φορα βλεπω ψυγειο να χαλαει τοσο γρηγορα και με το που τελειωσει η εγγυση, ελεος :down:

Gap
18-08-09, 23:37
Την κορυφαία εταιρεία ηλεκτρικών ειδών στην Ευρώπη, την ΤΕΚΑ, γιατί δεν την κοιτάζει κανείς? Απίστευτη ποιότητα και εξ ολοκλήρου Γερμανική κατασκευή. Και οι τιμές της δεν είναι απαγορευτικές, ειδικά σε σχέση με Miele κλπ. Απλά δεν την διαφημίζουν καθόλου, ίσως δεν τους ενδιαφέρει πολύ η μικρή ελληνική αγορά.

ΜΑΚΡΙΑ από την Τeka!!!!! όλη μου η κουζίνα έχεις συσκευές της Teka (ψυγείο, φούρνος, απορροφητήρας, φούρνος μικροκυμμάτων ακόμα και νεροχύτης). Εκτός από τον απορροφητήρα όλα χάλασαν μέσα σε διάστημα 5 χρόνων. Μία φόρα ο φούρνος μικροκυμμάτων, 2-3 φορές η ηλεκτρική κουζίνα μέχρι που πέθανε και την άλλαξα, το ψυγείο δε θυμάμαι πόσες φορές μέχρι που τα φτυσε κι αυτό τελείως και το άλλαξα και 1 φορά ο νεροχύτης που αλλάχτηκε κι ευτυχώς τουλάχιστον αυτός ήταν εντός εγγύησης... το service τους είναι πανάκριβο και τρισάθλιο... κι εδώ που τα λέμε δεν είναι και φθηνή λύση η Teka για να δικαιολογούνται όλες αυτές οι αστοχίες υλικού........ απλά ΜΑΚΡΙΑ

alwaysalone
18-08-09, 23:46
Εγω βασικα θα σας προτεινα να αγορασετε κατι που να ειναι ομορφο και μοντέρνο εξωτερικά παρα "γερό" ή πολυλειτουργικό. Δηλαδη, στο θεμα του ψυγειου, αν ημουν στη θεση σας, θα διαλεγα το φουξια το smeg. Που ταιριαζει για τη κουζινα ενος νεαρου ζευγαριού :)

http://3.bp.blogspot.com/_7voWRpt7Li4/SJvbsVHk4UI/AAAAAAAAEJ4/GeuCiqpffSA/s400/Red+smeg+in+kitchen.JPG

Καλή ζωη :) :)

james9
18-08-09, 23:53
δε λεω καλη και η ομορφια και η δικια μου αυτο κοιταει πιο πολυ. σαν αντρας του σπιτιου ομως(σωστος?) αν χαλασει κατι εγω θα τρεχω , εγω θα παλευω με αντιπροσωπειες και μεταφορεις και ολα αυτα θελω να τα αποφυγω.

alwaysalone
18-08-09, 23:56
δε λεω καλη και η ομορφια και η δικια μου αυτο κοιταει πιο πολυ. σαν αντρας του σπιτιου ομως(σωστος?) αν χαλασει κατι εγω θα τρεχω , εγω θα παλευω με αντιπροσωπειες και μεταφορεις και ολα αυτα θελω να τα αποφυγω.

Εντάξει μωρε.. Cool.. Ψυγειο ειναι.... Νομίζεις οτι τα πιο ακριβά δε βγάζουν προβλημα? Αλλωστε και τα smeg δεν εχουν και αμελητέα τιμουλα.. Μια χαρα ακριβά ειναι.. Αλλά τωρα να παρεις ενα παπουδιάρικο ψυγείο επειδη θες να σου βγει γερό.... :what: ..

Νομιζω οτι ειστε νεοι ακομα για να ανησυχείτε για ψυγεια, παρε εκει ενα ομορφο ψυγειο, να φτιαξεις ενα μοντερνο σπιτι και αν χαλασει, χαλασε.. Σιγα......

Gap
19-08-09, 00:05
δε λεω καλη και η ομορφια και η δικια μου αυτο κοιταει πιο πολυ. σαν αντρας του σπιτιου ομως(σωστος?) αν χαλασει κατι εγω θα τρεχω , εγω θα παλευω με αντιπροσωπειες και μεταφορεις και ολα αυτα θελω να τα αποφυγω.

Επειδή σίγουρα εσύ θα τρέχεις και θα παλεύεις με αντιπροσωπείες και μπορεί ταυτόχρονα να έχεις και την γυναίκα σου να στα χώνει :p γιατί χάλασε το ένα ή γιατί χάλασε το άλλο... αν αντέχει η τσέπη σου πάρε Miele... άλλωστε αυτές οι συσκευές δεν ειναι Pc για να τις αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο... κι επειδή είστε και νέοι η Miele βγάζει και αρκετές μοντέρνες γραμμές...

imr
19-08-09, 00:18
Εγω για ψυγειο θα σου προτεινω να δεις fisher&paykel

Εχουμε στην οικογενεια ενα εδω και 7-8 χρονια και πραγματικα μεχρι τωρα εχει βγει αψογο

james9
19-08-09, 00:58
σας ευχαριστω ολους αλλα στο ψυγειο εχω καταληξει κατα 99,9% στα LIEBHERR και συγκεκριμενα αυτο.
http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=2526
δε νομιζω οτι ειναι ασχημο .απο κοντα που το ειδα ειναι Inox απο αυτα που δεν αφηνουν δακτυλιες κιολας και στο ματι μου δε χτυπαει κατι ασχημο. σιγουρα θα μπορουσα να επιλεξω κατι πιο πρωτοτυπο αλλα ταιριαζει κ στο στυλ της κουζινας.

τωρα μενει να βρω μοντελο σε miele ή neff κουζινα εντοιχιζομενη και ενα αντιστοιχο απορροφητηρα που να μου βγουν κοντα στα 1200-1300 ευρω.

alwaysalone
19-08-09, 01:08
http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=2526
.

Πςςςςςςς.... :worthy:

Κρυστάλλινα ραφια, ηλεκτρονικός ελεγχος συσκευής μεσω οθόνης, δυνατότητα αλλαγής φοράς πορτας --> :shock:

Βεβαια τον λόγο που θα μπείτε σε τοσο μεγάλο έξοδο δεν το καταλαβα...Αλλά εσεις ξερετε καλυτερα!

akilleas
21-08-09, 20:57
Πςςςςςςς.... :worthy:

δυνατότητα αλλαγής φοράς πορτας --> :shock:
Μέχρι και το δικό μου ένα Bosch της πλάκας με 250€ που πήρα από Πράκτικερ το κάνει αυτό.


Καλή η Liebherr αλλά εγώ εξακολουθώ να σου προτείνω MIELE και πάλι MIELE.
Όλα τα άλλα, αφού είσαι ακρετά ψηλά στην τιμή, είναι απλά συμβιβασμός.

Και η ομορφιά δεν είναι το μόνο πράγμα σε αγορά ψυγείου...:whistle:
Δεν μιλάμε για φούρνο μικροκυμάτων...:hmm:

james9
29-08-09, 01:47
μετα απο την πολυτιμη βοηθεια σας και φυσικα πολυ ψαξιμο κατεληξα στα εξης.

Ψυγειο http://www.apothema.gr/Product/5-1-15-60600/Liebherr/CNes_5156.html
Φουρνος http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=106261&cmicc=skroutz
Eστιες http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?24315
Απορροφητηρας http://www.e-lianos.gr/product-view.aspx?pid=33749

πως με βλεπετε ? για ψυγειο, εστιες εχω κατασταλαξει . αν στον φουρνο ή στον απορροφητηρα εχετε να πειτε κατι , δεκτο.

αντε γιατι πρεπει να με βοηθησετε να διαλεξω και τηλεοραση.:)

alwaysalone
29-08-09, 21:42
Λοιπον το ψυγείο ειναι ωραιο και ακριβό αλλά ξενέρωτο. (το φουξια που προτεινα παραπανω θα ταιριαζει καλυτερα σε ενα νεο ζευγάρι:p).

Ο απορροφητηρας επισης καλος, αλλά δεν τον προσεχει ποτέ κανεις επισκεπτης :p

Ο φουρνος δε μου αρεσε... Μα καλα δε βρήκες φουρνο με οθονη εντολων? :p Απαράδεκτο... (αστειευομαι...) Καλος ειναι αν και κατι του λειπει (εμφανησιακα παντα), αλλά δε ξερω τι.

Οι κεραμικες εστιες ωραιες.

Καλο σπιτικό, αν και λίγο ακριβό. Σημασια εχει το σπιτι να ειναι μοντέρνο και να το χαιρομαστε με πρακτικα πραγματα, μετριους κοστους μεν, καλής ποιότητας δε. Οχι να φοβομαστε, μη σπασει το ενα, μη σπασει το αλλο...

prometheas
11-04-14, 11:26
Για ψυγειο θα σου προτεινω κατι αλλο. Οταν βγεις στην αγορα για εξερευνηση κοιτα πολυ προσεχτικα sharp, samsung, hitachi, general electric.
Μετα απο 25 χρονια αλλαξαμε το πιτσος μας και αγορασαμε ενα hitachi. Πολυ καλυτερη ποιοτητα απο bosch siemens pitsos.
Tα πανάκριβα μιλε δεν με συγκίνησαν σαν ψυγεια, σχεδιο εξω και διαταξη χωρου μεσα. Σε πλ.πιατων κορυφη!

Θα συμφωνήσω απόλυτα.
Όσο για τα περίφημα Miele = Liebherr το δικό μου έσκασε στα 6 χρόνια με συνολικό κόστος επισκευής ~ 400 Ευρώ. Ποτέ ξανά.

Έκτοτε ή καλό Γιαπωνέζικο ή Κορεάτικο ή φτηνό Ιταλικό (π.χ Indesit) για μια 5ετία και μετά ανακύκλωση.

cool11
07-01-15, 15:25
Τελικα τα Zanussi ειναι καλες συσκευες; Αξιοπιστια;
Ψαχνω για μικρο ψυγειο και εχει καποια μοντελα.

prometheas
08-01-15, 12:53
δε λεω καλη και η ομορφια και η δικια μου αυτο κοιταει πιο πολυ. σαν αντρας του σπιτιου ομως(σωστος?) αν χαλασει κατι εγω θα τρεχω , εγω θα παλευω με αντιπροσωπειες και μεταφορεις και ολα αυτα θελω να τα αποφυγω.

Δυστυχώς η βιομηχανία καταναλωτικών ηλεκτρικών συσκευών δίνει έμφαση πλέον στο design την χαμηλή κατανάλωση ρεύματος, την καλή απόδοση και τις πολλές δυνατότες και λειτουργίες , αλλά ΟΧΙ στην μακροζωία.

PGouv
09-01-15, 16:22
Για κουζίνες τι μάρκες αξίζουν; Franke αξίζουν τπτ;

cool11
12-07-15, 13:50
Σε ποσους βαθμους κελσιου πρεπει να ειναι η συντηρηση, για να μην υπαρχουν αλλοιωσεις στα προιοντα;

Αγορασα ψυγειο το χειμωνα που μας περασε, αλλα ενω τοτε η θερμοκρασια εσωτερικα μου φαινονταν ενταξει, τωρα που καλοκαιριασε δεν μου φαινονται και τοσο δροσερα τα τροφιμα στη συντηρηση.
Σκφτομαι μηπως πρεπει να ριξω κι αλλο τη θερμοκρασια.
Με δικο μου θερμομετρο μετρησα περιπου 9-10 βαθμους κελσιου, με το θερμοστατη τοποθετημενο στο σημειο που μου ειχε πει το παιδι που εφερε το ψυγειο το χειμωνα.
Νομιζω ομως οτι καλη θερμοκρασια για συντηρηση ειναι γυρω στους 6.

Τι προτεινετε για θερμοκρασια συντηρησης;

sdikr
12-07-15, 13:52
Σε ποσους βαθμους κελσιου πρεπει να ειναι η συντηρηση, για να μην υπαρχουν αλλοιωσεις στα προιοντα;

Αγορασα ψυγειο το χειμωνα που μας περασε, αλλα ενω τοτε η θερμοκρασια εσωτερικα μου φαινονταν ενταξει, τωρα που καλοκαιριασε δεν μου φαινονται και τοσο δροσερα τα τροφιμα στη συντηρηση.
Σκφτομαι μηπως πρεπει να ριξω κι αλλο τη θερμοκρασια.
Με δικο μου θερμομετρο μετρησα περιπου 9-10 βαθμους κελσιου, με το θερμοστατη τοποθετημενο στο σημειο που μου ειχε πει το παιδι που εφερε το ψυγειο το χειμωνα.
Νομιζω ομως οτι καλη θερμοκρασια για συντηρηση ειναι γυρω στους 6.

Τι προτεινετε για θερμοκρασια συντηρησης;

Στα ποιο πολλά τρόφιμα αναφέρουν θερμοκρασία συντήρησης 4 βαθμούς, οι 9 με 10 είναι too much

@ ADSLgr.com All rights reserved.