PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθε ποτε κανετε format?



Σελίδες : 1 [2]

giorgos76
13-02-06, 10:24
Λοιπόν, παλιότερα μόλις άρχισα να ασχολούμαι με υπολογιστές έκανα κάθε τρίμηνο μιας και φόρτωνα τον υπολογιστή με προγράμματα όλη την ώρα και δεν έκανα καλή "συντήρηση" στο software. Τώρα, πλέον ανά χρόνο περίπου και προσπαθώ να το επιμηκύνω κι άλλο γιατι δε λέει να το στήνεις από την αρχή το pc όταν το έχεις φέρει στα μέτρα σου. Με καλό antivirus, antispyware, το tuneup utilities και προσπαθώντας να γνωρίζω τι προγράμματα έχω στο pc και τι ΔΕΝ χρειάζομαι πλέον είμαι πιστεύω σε σχετικά καλό σημείο.

manicx
13-02-06, 13:16
Μια τον χρόνο και αν. Αυτο που είναι σημαντικό είναι σωστό defrag, και πλήρης ελεγχος του τι μπαίνει στο PC από software (ποτέ κάτι παραπάνω από αυτά που χρειάζομαι μόνο και μόνο επειδή τα βρήκα). Επίσης καλά virus checkers και antispyware.

memos31
13-02-06, 15:47
Eπειδή είμαι άσχετος υπάρχει τρόπος για να μάθω τη διαδικασία για να κάνω format?
Ευχαριστώ.
Τα παντα για την παρτη σου http://support.microsoft.com/kb/316941/el

lemonidas
13-02-06, 17:49
Κάθε όποτε χρειαστεί (δηλαδή όποτε γίνει κάτι πολύ στραβό που δεν διορθώνεται), αλλά δεν έχει τέτοια επιλογή :(

No-Name
13-02-06, 18:11
Από την 1η φορά στη ζωή μου που έμαθα την εντολή c:\format c:/q μέχρι και το 2000 έκανα κάθε μήνα από ένα σημείο κ μετά βαρέθηκα και κάνω κάθε 6μηνο κ άν χρειαστεί.Εξάλλου τώρα με τα xp βάζοντας το cd για εγκατάσταση δεν χαίρεσαι και τόσο το format εφόσον πατάς ένα enter και την κάνει μόνο του..Άλλη η χάρη του c:\format c: :cool:

Chris_Nik
13-02-06, 18:13
Μόνο όταν αλλάζω μητρική....:D :D

tromos
14-02-06, 04:04
Αυτές τις μέρες πάρα πολλά…

netlag
15-02-06, 07:00
σχεδον ποτε....με μοναδικη εξαιρεση οταν χαλασε προσφατα ο ενας wd raptor μοu ενω ειχα raid 0.. εκανα πανω απο 3 φορματ μεσα σε δυο μερες τοτε!...

ουτε bad sectors ειχε ουτε τπτ..ποτε δεν εμαθε τι επαθε!!!
RMA και ηρθε καινουριος....

παντως με τοσα registry cleaners,antivirus και driver cleaners το format πρεπει να γινεται σε καθε αλλαγη μητρικης....

ποιος καθεται να περναει προγραμματα κλπ κλπ κλπ...εκτος και αν εχετε backups (ghost etc)
η εποχη του dos που απλα εγραφες format c: /s και ολα ηταν οκ μου λειπει (μονο για αυτο ομως)

Gordon`s
15-02-06, 07:44
Από τότε που έβαλα win2003 μια φορά στο εξάμηνο.. Με τα ΧΡ, κλάφτα!

cosmos
15-02-06, 08:36
Mε αλλαγή μητρικής (η τελευταία είχε παρθεί το 98 και αντικαταστάθηκε το 2004 iirc). Όσο πιο σπάνια, τόσο πιο καλά.

alerasta
18-02-06, 03:36
Οταν δεν ισιώνει με τίποτα, δε γυρίζει πίσω το goback και δεν έχω πρόσφατο ghost η τα παίξει το partition table και δεν διορθώνεται με τίποτα... δηλαδή σπάνια

Topsas
18-02-06, 09:33
Καθε 3μηνο

teo_L20
18-02-06, 10:41
Kαθε χρονο.
Αλλα και καθε 6 μηνες,ανάλογα με την περιπτωση!

giwrgosth
18-02-06, 10:58
Κάθε εξάμηνο καλά είναι, φρεσκάρεις τον υπολογιστή οσυ και πετάς ότι άχρηστο υπάρχει μέσα

kostas_ducati
18-02-06, 11:23
Κατα μέσο όρο κάθε δύο χρόνια και λίγο παραπάνω και αυτό γιατί μετά απο 3 με 4 μητρικές που αλλάζω σε αυτο το χρονικό διάστημα αρχίζει και γίνεται κουραστικό να ψάχνω τα προβλήματα που αρχίζουν και εμφανίζονται σε ολο και μικρότερα χρονικά διαστήματα.

customer
18-02-06, 16:47
Εκανα format την περασμενη βδομαδα μετα απο 4 χρονια γιατι εφαγα spy-worm απο emule.

BlindG
18-02-06, 23:28
Mόνο όταν είναι απολύτως απαραίτητο (αλλαγή μητρικής, αχρηστευση σκληρού).

Όπως είπε και ο mrsaccess εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=441995#post441995):

Αν ένα Windows σύστημα φτάσει σε σημείο να χρειάζεται format σε λιγότερο από δύο χρόνια από την ημέρα εγκατάστασής του, τότε κατά 90% χρειάζεται μαζί και επανεγκατάσταση του χρήστη του, γιατί αυτός είναι που δημιουργεί το πρόβλημα.

astratos
18-02-06, 23:45
windows ME βλεπω μονο σε κατι λογιστικα γραφεια που ειχαν παρει τοτε Η/Υ και ειχε η προσφορα . σταθερα τα ΜΕ;!;! για να καταλαβεις τι σοι κειτουργικο "ηταν", το απεσυρε η Microsoft, που θεωρει οτι εχει τα καλυτερα λειτουργικα. Τι να λεμε τωρα. Παντως αν ειχα μηχανημα PII θα του εβαζα Win98SE. Φαντασου... ο SQL SERVER στηνεται σε WIN98, στα ΜΕ ομως... Anyway format εχω να κανω απο τότε που εβγαλα τα WIN2K και εβαλα ΧΡ. Παμε καλα δηλαδη

SRtheDreadlord
20-02-06, 00:21
Εγώ κάνω περίπου κάθε τρίμηνο, αλλά όχι πάντα! Βαρίεμαι να κάθομαι να ξαναεγκαθιστάω όλα τα προγράμματα που έχω και επισης βαριέμαι να κάνω backup:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.