PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθε ποτε κανετε format?



Σελίδες : [1] 2

Patentman
11-02-06, 21:25
Γεια σας, οπως λεει και ο τιτλος...

Μου εκανε εντυπωση πως η δικια μου εγκατασταση ειναι καποιας ηλικιας και ετσι και ανοιξα αυτην την δημοσκοπηση.

:)

ΥΓ. το format δεν ειναι θεμα ντροπης, ειναι αν σου κατσει στο μηχανημα που εχεις. Ακομα τι συνθηκες επικρατουν οπως διακοπες ρευματος, ιοι και πολλα αλλα.

ΥΓ2. Ο αδερφος μου κανει καθε μηνα με μεγιστο καθε εξαμηνο...με ghost image μιας και δεν γινεται αλλιως.

apok
11-02-06, 21:28
Kάθε 3ημνο το αργοτερότερο!!

A Hellene
11-02-06, 21:31
Με κάθε αλλαγή μητρικής: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=441995#post441995

gravis
11-02-06, 21:33
οποτε μπουκωσουν για τα καλα τα windows ,και δεν σωνονται με κανενα utility τυπου clean, ουτε με καθαρισμο τις registry

Patentman
11-02-06, 21:38
Εγω αν εξαιρεσουμε δυο φορες που εκανα χρηση ghost image λογω δοκιμων σε προγραμματα, η εγκατασταση των ΧΡ ειναι παλια. Καπου εκει στα τελη 2001...:redface:
Τα ΜΕ τα εχω ακομα δουλευοντας σε αυτα επι τρια χρονια χωρις φορματ, λετε να ειναι τυχη?
Αντιθετα τα 98SE δεν καθοντουσαν ουτε μηνα. :(

no_logo
11-02-06, 21:46
είσαι ακόμα με ME; :shock:

Patentman
11-02-06, 21:54
Ναι...LOL
ειμαι σε triple boot option ΜΕ, 2K SP2, XP SP1. Ολα παιζουν κανονικα αν και δεν τα πλησιαζω εδω και χρονια...αντε αμα θελω να βγαλω κανα ιο μπαινω απο το αλλο λειτουργικο και διαγραφω οτι δεν διαγραφεται...:lol:

xaris106
11-02-06, 22:06
Εχω να κανω απο 21/2/03 (δημιουργια φακελου windows). χα οπου να ναι εχουν γενεθλια γινονται 3 ετων.θα τους κανω δωρο servicepack1 μου φαινεται ηρθε η ωρα.

sdikr
11-02-06, 22:10
Ψηφισά εξάμηνο, παλιά έκανα κάθε μήνα, απλά γιατί ήθελά αλλά λογω δουλείας κάνω format σε άλλα μηχανήματα όποτε πέρνω την δοση μου :p

Hwoarang
11-02-06, 22:10
:rofl:

Εγω ένα χρόνο. Δουλεύω με Νορτον Γκοστ!! Πιάνεται για φορματ αυτο?:up:

no_logo
11-02-06, 22:14
μια φορά τον χρόνο νομίζω πως είναι υγεία τόσο για το pc όσο και για τον χρήστη.

GP
11-02-06, 22:14
Πάνε αρκετά χρόνια από την τελευταία εγκατάσταση... :whistle:


Με κάθε αλλαγή μητρικής Παλιότερα είχα αλλάξει μητρική χωρίς reinstall και τα ME δεν έβγαλαν ούτε μία BSOD! :blink:

sdikr
11-02-06, 22:16
Πάνε αρκετά χρόνια από την τελευταία εγκατάσταση... :whistle:

Παλιότερα είχα αλλάξει μητρική χωρίς reinstall και τα ME δεν έβγαλαν ούτε μία BSOD! :blink:


τα bsod τα βγάζανε ενώ κουνούσες το ποντίκι, με την αλλάγη μητρικής δεν είχαν πρόβλημα :lol:

Patentman
11-02-06, 22:16
Εχω να κανω απο 21/2/03 (δημιουργια φακελου windows). χα οπου να ναι εχουν γενεθλια γινονται 3 ετων.θα τους κανω δωρο servicepack1 μου φαινεται ηρθε η ωρα.
Μαλλον τα ξεχασες...καλα ανευ SP1 εισαι και ειναι σταθερα? Μπραβο! :)


Ψηφισά εξάμηνο, παλιά έκανα κάθε μήνα, απλά γιατί ήθελά αλλά λογω δουλείας κάνω format σε άλλα μηχανήματα όποτε πέρνω την δοση μου :p
Δεν περιμενα απο σενα μια απαντηση με λιγοτερο χιουμορ. Πηρα την δοση μου και γω! :up:


Εγω ένα χρόνο. Δουλεύω με Νορτον Γκοστ!! Πιάνεται για φορματ αυτο? :up:
Κλεβεις! :lol:


μια φορά τον χρόνο νομίζω πως είναι υγεία τόσο για το pc όσο και για τον χρήστη.
Βρε βρε, συμφωνουμε! (αν και δεν το κανω σε μενα).


Παλιότερα είχα αλλάξει μητρική χωρίς reinstall και τα ME δεν έβγαλαν ούτε μία BSOD!
Αστους ζηλευουν τα σταθερα μας Millenium :up:


τα bsod τα βγάζανε ενώ κουνούσες το ποντίκι, με την αλλάγη μητρικής δεν είχαν πρόβλημα :lol:
Το ποντικι το ειδες, την φακα ομως? (αποτυχημενη προσπαθεια χιουμορ)

EvilHawk
11-02-06, 22:18
Μονάχα οταν ειναι απολύτως απαραίτητο, εχω μηχάνημα με windows2000 στημένο απο το 2000 που δεν το έχω κάνει ποτέ ξανά format! Kαι δουλεύει 24/7 απο τήν αρχική εγκατάσταση ...

kostthem
11-02-06, 22:26
Με τα windows έκανα περίπου κάθε ένα, ενάμιση χρόνο. Με τον Mac ... θα δείξει, είναι νωρίς ακόμα, μόνο ένα χρόνο τον έχω.

Re-Ti-Re
11-02-06, 22:30
Windows 95 Ελληνικά από τον 6 μήνα του 2000, εδώ και 1 μήνα αποσύρθηκε το PC από την ενεργώ δράση τα Windows δουλεύουν ακόμα άψογα.
Windows 98se Ελληνικά από τον 6 μήνα του 2000, δουλεύουν ακόμα άψογα.

sdikr
11-02-06, 22:30
Μονάχα οταν ειναι απολύτως απαραίτητο, εχω μηχάνημα με windows2000 στημένο απο το 2000 που δεν το έχω κάνει ποτέ ξανά format! Kαι δουλεύει 24/7 απο τήν αρχική εγκατάσταση ...

Θα συμφωνήσω σε αυτό, 3 μηχανήματα με 2000 είναι με τα ίδια windows απο το 2000,

Αλλά ειναι μηχανήματα που δεν μπαίνει χέρι τοπικα και ο κωδίκος του admin είναι μυστικό καλά φυλαγμένο ;)

pan.nl
11-02-06, 22:45
Κάθε χρόνο περίπου..., οπότε μένουν άλλοι 7 μήνες για να "πιάσω" τον μέσο όρο μου (ελπίζω να μη χρειαστεί, αφού όλα δουλεύουν άψογα)

Patentman
11-02-06, 22:53
Windows 95 Ελληνικά από τον 6 μήνα του 2000, εδώ και 1 μήνα αποσύρθηκε το PC από την ενεργώ δράση τα Windows δουλεύουν ακόμα άψογα.
Windows 98se Ελληνικά από τον 6 μήνα του 2000, δουλεύουν ακόμα άψογα.
Αλλος ενας DOSοειδας! :D


Θα συμφωνήσω σε αυτό, 3 μηχανήματα με 2000 είναι με τα ίδια windows απο το 2000,

Αλλά ειναι μηχανήματα που δεν μπαίνει χέρι τοπικα και ο κωδίκος του admin είναι μυστικό καλά φυλαγμένο ;)
Εκει ειναι το μυστικο, εγω ειμαι admin του εαυτου μου :p

Να συμπληρωσω κατι, νομιζω σημαντικη παρατηρηση:

Οσα λειτουργικα εχω δει που τρεχουν παιχνιδια, αυτα συνηθως θελουν πολυ γρηγορα format, ειδικα οσο πιο πολλα παιχνιδια τοσο πιο γρηγορα. Εκτος οτι οι χρηστες ειναι πιτσιρικαδες που κανουν διαφορες αλχημειες, παρατηρησα οτι κατι αλλο γινεται με τα παιχνιδια. Μηπως εχει να κανει οτι τα περισσοτερα παιχνιδια εχουν δικια τους κονσολα και μηχανη που κανει ζημια οταν τρεχει πανω απο το λειτουργικο? Κατι σαν να μενει απο μνημη το κυριως λειτουργικο? Μαλλον κατι τετοιο παιζει...:hmm:

chica_loca
11-02-06, 22:58
Ψήφισα ανά 6μηνο, αλλά πραγματικά είναι τυπικό αυτό.

vgiozo
11-02-06, 23:09
Kάποτε είχα ψύχωση με την "καθαρή" εγκατάσταση και έκανα φορμάτ με τη παραμικρή αφορμή...

...γενικά πάντως έκανα πολλά φορμάτ κατά την μετάβασή μου απο 98SE σε 2K, επειδή υπήρχε ακόμη είτε έλλειψη οδηγών είτε πρόβλημα με οδηγούς και προγράμματα για NT class λειτουργικό (κακογραμμένα - πολλες ασυμβατότητες) κοκ...αναγκαστικά δλδ...

Δοκίμαζα επίσης την καλύτερη σειρά και τρόπο εγκατάστασης οδηγών και προγραμμάτων και μετά ξαναέκανα φορμάτ για να επιβεβαιώσω...πολλες φορές χωρίς προφανή λόγο μερικά προγράμματα προκαλουσαν αστάθεια, εκδήλωναν bug κι άλλες όχι...έτσι έψαχνα στ' άχυρα για τις μικρολεπτομέρειες...

Γενικά απ' όταν ειδικά βγήκαν τα ΧΡ και ειδικότερα μετά το SP2 έπαψαν οι πολλές επανεγκαταστάσεις...η αλήθεια είναι ότι η κατάσταση έχε βελτιωθεί αρκετά σε γενικά πλαίσια με τους οδηγούς και προγράμματα...

Επίσης, επειδή δεν θέλω να εγκαθιστώ και να απεγκαθιστώ προγράμματα, και θέλω μόνο τα καλύτερα και τα βολικότερα για μένα, ανα περιόδους ταλαιπωρώ σκόπιμα το λειτουργικό δοκιμάζοντας προγράμματα για διάφορες χρήσεις ώστε να κρατήσω κάποια απ' αυτά...

...επίσης τα δοκιμάζω για να δώ αν υπάρχουν bug μικρά ή μεγάλα, αν είναι συμβατά με άλλα προγράμματα που έχω αποφασίσει να κρατήσω, αλλά και για να δώ αν απεγκαθίστανται κανονικά, αν δλδ το πρόγραμμα απεγκατάστασης δεν αφήνει αχρηστα υπολείμματα κτλ...
...υπήρχαν περιπτώσεις όπου προγράμματα απεγκατάστασης "φρόντιζαν" να απομακρύνουν και απαραίτητα σε άλλο λογισμικό αρχεία...
Πρωταθλητής σ' αυτόν τον τομέα είναι το ZoneAlarm που έσβηνε και αρχεία του explorer μαζί...

Προς το τέλος αυτής της διαδικασίας το λειτουργικό "παρακαλούσε" για φορμάτ...

Απαραίτητος σύντροφος πλέον για μια καλή συμβίωση με το λειτουργικό αποτελεί κάποιο καλό πρόγραμμα εντοπισμού και διόρθωσης λαθών στην registry και απομάκρυνσης άχρηστων αναφορών κτλ...καθώς και ένα καλό πρόγραμμα απεγκατάστασης...

Εχω καταλήξει στα Ontrack/Vcom SystemSuite, WINASO Registry Optimizer και Your Uninstaller! αντιστοίχως...

Re-Ti-Re
11-02-06, 23:11
Αλλος ενας DOSοειδας!
Δεν θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου έτσι.

Οι εφαρμογές που έτρεχαν ήταν πακέτο με το PC και τα Win95. Να προσθέσω ότι όλα αυτά τα χρόνια λειτουργούσε 24/7. Το όλο πακέτο πήρε σύνταξη μετά από αγορά update της εφαρμογής πακέτο με νέο PC και Win XP SP2.

Το ίδιο θα συμβεί και με τα Win98. ;)

ArChEaN
11-02-06, 23:12
Έχω να κάνω Format από το 2001 (χωρίς πλάκα).

Πάντως, δεν βρίσκω τον λόγο που κάποιος θα έκανε format στο σκληρό του.

Επανεγκατάσταση των Windows ναι....αλλά format;

WAntilles
11-02-06, 23:25
Μόνο εάν αλλάξω chipset.

:offtopic:

Στο Linux φυσικά δεν χρειάζεται ποτέ, απλά όταν αλλάξει το chipset ίσως χρειαστεί ένα:


su -
cd /boot/
cp current-config old-config
cp current-system-map old-system-map
cp current-kernel old-kernel
cd /usr/src/linux
cp /boot/current-config .config
make oldconfig
make menuconfig

(σε κανα-δυό drivers) "Φύγε συ, έλα συ".

Σέηβ το configuration.


make && make modules_install
cp .config /boot/current-config
cp System.map /boot/current-system-map
cd arch/x86_64/boot
cp bzImage /boot/current-kernel
cd /
emerge -v --columns nvidia-kernel nvidia-glx opengl-update
opengl-update nvidia
env-update && source /etc/profile && etc-update
reboot

Όλα αυτά σε 5 λεπτά.

Τί format και μλκίες.

Πύρρος
12-02-06, 00:04
Οσο συχνά χρειάζεται. (Προσπαθώ να) το αποφεύγω

Το τρέχον installation των XP κοντεύει να κλείσει 3 χρόνια (17/4/2003), και έχει περάσει και μια αλλαγή μητρικής/γραφικών/επεξεργαστή (NF2 -> NF3).

Και όχι, ΔΕΝ είναι επειδή του έχω 7 προγράμματα και δεν εγκαθιστώ τίποτα άλλο. Προσέχω μεν (ο νόρτονας δεν περνάει ούτε σε screenshot), αλλά γενικά το ταλαιπορώ. Το programs του all users έχει 646 αρχεία σε 205 φακέλους και του λογαρισμού μου 356 σε 113. (Ανινστάλλ? I don't know this word :P)

Τώρα πάλι, το αμέσως προηγούμενο σύστημα, στον πρώτο μήνα (δυσ)λειτουργίας του, έτρωγε 2-3 format τη μέρα (κυριολεκτώ) γιατί δεν έλεγε να δουλέψει. ΜΑΛΛΟΝ φταίγανε οι Drivers της VIA.

WAntilles
12-02-06, 00:09
Καλά Πύρρο, εσύ δεν είχες Μακ;

t300
12-02-06, 00:17
07/02/2002 πέρασα τα XP. Δεν έχω κάνει format από τότε. Μόλις τώρα συνειδητοποίησα ότι πρίν λίγες μέρες έκλεισαν 4 χρόνια! Το pc δουλεύει κάθε μέρα και τους τελευταίους μήνες 24/7

Πύρρος
12-02-06, 00:22
Δεν έχω ΜΟΝΟ mac.

Ο φορητός είναι ένα 12" iBook/700.
Ο σταθερός είναι ένας Α64 3000+.

Για την ιστορία το μήλο είχε φάει 2 φορμάτ με το που το πήρα (1 για να αλλάξω το file system από hfs+ σε ufs και άλλο ένα για το ανάποδο, μια και τουλάχιστον τον καιρό του 10.2 το να έχεις το βασικό partition σε ufs ήταν απλά μαζοχισμός). Από τότε νομίζω έχει φάει άλλο ένα για το install του Tiger . Το full δεν έμπαινε πάνω από τη RC. Οι προηγούμενες αναβαθμίσεις (10.2 -> 10.3 και 10.3 -> 10.4RC) ήταν "από πάνω".

kadronarxis
12-02-06, 00:30
Ψήφισα κάθε χρόνο, περίπου.
Αγόρασα το mac mini, πέρυσι τον ιούνιο, και από τότε του τράβηξα μόνο μια φορά format.

Από τη μάνα του είχε το 10.3.7, το αναβάθμισα σε 10.3.9, και αργότερα εβαλα το Τιγράκι από πάνω.

Διαβάζοντας σε άλλα φόρουμ, συνειδητοποίησα ότι καλύτερη θα ήταν μια clean install του Τίγρη, οπότε έκανα τέλη ιούνη το format.

Από τότε λειτουργεί σταθερότατα, τελευταίο μεγαλύτερο uptime 2 βδομάδες, με 500ΜΒ ελεύθερη μνήμη!!( που σημαίνει καθόλου meamory leaks σε εφαρμογές).

:up: :up: :up: :up:

microtera
12-02-06, 00:48
Με σύστημα Mac OS X δεν έχω χρειαστεί re-format δίσκου από το 2001 σε 2 υπολογιστές με υπερεντατική χρήση.
Αντίθετα έχει χρειαστεί να ξαναφορμάρω πολλές φορές εξωτερικούς δίσκους firewire και usb.

aserf
12-02-06, 00:57
Το πόσο συχνά κάνω format εξαρτάται καθαρά και μόνο από το πόσο έχουν πέσει οι επιδόσεις του υπολογιστή. Πρακτικά, "φροντίζοντάς" τον σε τακτική βάση δε χρειάζεται format πριν περάσουν 2-2,5 χρόνια. Μετά τα φτύνει.

Aramil
12-02-06, 01:42
Εγώ μέχρι πριν 3 μήνες που έβαλα Ubuntu δεν είχα κάνει ποτέ format.Άρα αυτό μας κάνει κοντά στα 4 χρόνια

Dimis
12-02-06, 01:54
Kάπου μεταξύ 1 και 2 χρόνων...
Αμα δε το σκαλίζεις το μηχάνημα και δε του βάζεις οτι βλακεία υπάρχει στα περιοδικά μια χαρά αντέχει και πάει καλά...
Βέβαια κάθε μέρα τρέχει αυτόματα το CCleaner να πετάει σαβούρες και μια φορά το μήνα Ο&Ο defrag...

Hengeo
12-02-06, 03:17
Λοιπόν εγώ τα τελευταία χρόνια όποτε έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα το έχω σώσει με τεχνάσματα οπότε έχω χάσει τον λογαριασμό πλέον! :rolleyes:


Ναι...LOL
ειμαι σε triple boot option ΜΕ, 2K SP2, XP SP1. Ολα παιζουν κανονικα αν και δεν τα πλησιαζω εδω και χρονια...αντε αμα θελω να βγαλω κανα ιο μπαινω απο το αλλο λειτουργικο και διαγραφω οτι δεν διαγραφεται...:lol:

Χμμμμ τελικά δεν είμαι ο μόνος που έχω τέτοιο multiboot! :redface: Βασικά τα win xp χρησιμοποιώ αλλά είχα βάλει τα win me γιατί αρνιόταν πεισματικά να ανοίξει το simcity 3000 στα xp και τελικά έμειναν και τα χρησιμοποιώ σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα xp.

mouris
12-02-06, 03:30
Ψηφισα καθε 2 χρονια, αλλα στην ουσια οταν ειναι απαραιτητο.

sofojohn
12-02-06, 03:35
Καθε 3 μήνες, λόγω παιχνιδιών, κυρίως,αλλά και πολλών άλλων προγραμμάτων που περνάω συνέχεια (μ'αρέσει να ψαχνομαι μ'αυτά) αλλά τώρα που έβαλα ubuntu, και περνάω τον περισσότερο χρόνο εκεί, μάλλον θα μεγαλώσει ο χρόνος αυτός.

nnn
12-02-06, 15:40
Format ?
Τι είναι αυτό :hmm:

Μόνο με αλλαγή μητρικής.(24 Months and counting στο1,35 στο άλλο,16 στο 3ο,26 στο laptop).

memos31
12-02-06, 19:14
Kαι εγω ψηθισα καθε εξαμηνο αλλα εχω κανει και μεσα σε ενα μηνα 5.Ε ρε γλεντια που καναμε τοτε:rofl: :rofl: :rofl: .Μετα ghost και μετα ΛΙΝΟΥΞ και παπαλα το φορματ.

PReD
12-02-06, 19:33
Κατά την ταπεινή μου γνώμη πιστεύω οτι, όπως και κάθε άλλο πράγμα σε αυτό τον κόσμο, το κάθε πόσο χρόνο χρειάζεται ένας υπολογιστής format είναι σχετικό...

Ανάλογα με το λειτουργικό και με την χρήση για την οποία προορίζεται το μηχάνημα...

Αν πάρουμε σαν δεδομένο οτι μιλάμε για έναν μέσο υπολογιστή (Δηλαδή win xp και γενική χρήση) πιστεύω οτι 1 χρόνος (πάντα μιλάμε για χρήστη που ξέρει 2-3 πράγματα ή τουλάχιστον δεν βάζει πάνω οτι βρει) είναι ένα λογικό χρονικό διάστημα αν υπολογίσουμε οτι δουλεύει "πραγματικά" και οτι τα προγράμματα/drivers αλλάζονται κάθε φορά που βγαίνουν καινούργια.

Πάντως και μετά απο ένα χρόνο απο το τελευταίο format, αν η απόδοση των δικών μου μηχανημάτων έχει πέσει έστω και σε μικρό (λογικό) επίπεδο που δεν θα δικαιολογούσε format, εγώ πάντα τα χτυπάω γιατι η αίσθηση μιας φρέσκιας και τακτοποιημένης εγκατάστασης σε formaρισμένο σκληρό είναι άλλο πράγμα...

wi-fi
12-02-06, 21:20
Όταν υπάρχει λόγος κάνουμε format όταν δεν υπάρχει λόγος δεν κάνουμε!

logan11
13-02-06, 01:48
Κάνω όποτε χρειάζεται να γίνει.
Και εδώ και 1 χρόνο που έμαθα και τη διαδικασία του ghost-image είμαι COOL.
Όλα αυτά στα Windows.
Γιατί στο Linux μέχρι τώρα που δέν είχα το Ιντερνετ να βοηθιέμαι (είχα win-modem) με κάθε αναποδιά έπεφτε ΦΟΡΜΑΤ.:worthy:
Τώρα είμαι πιό άνετος. πχ η ΑΤΙ X1600 Pro AGP που μόλις πήρα δέν παίζει στο ΚUbuntu που έβαλα μόλις προχτές.
Αλλά άλλαξα τη ρύθμιση σε "vesa" και μπήκα σε GUI.
Ψήφισα κάθε εξάμηνο.

GeoGlx
13-02-06, 03:29
από τότε που ήρθαν τα Windows 98 μέχρι κ τα millenium.. μπορεί κ πριν το 3μηνο..

Με τα ΧΡ, καλύτερα...
Κ έχω κρατήσει εγκατάσταση λειτουργικού από τέλη 2003 κ συνεχίζει ακάθεκτα.. με κάποιες αναποδιές ανα καιρούς, αλλά φτιάχνονται ;)

Reef
13-02-06, 04:04
Κατά την ταπεινή μου γνώμη πιστεύω οτι, όπως και κάθε άλλο πράγμα σε αυτό τον κόσμο, το κάθε πόσο χρόνο χρειάζεται ένας υπολογιστής format είναι σχετικό...

Ανάλογα με το λειτουργικό και με την χρήση για την οποία προορίζεται το μηχάνημα...

Αν πάρουμε σαν δεδομένο οτι μιλάμε για έναν μέσο υπολογιστή (Δηλαδή win xp και γενική χρήση) πιστεύω οτι 1 χρόνος (πάντα μιλάμε για χρήστη που ξέρει 2-3 πράγματα ή τουλάχιστον δεν βάζει πάνω οτι βρει) είναι ένα λογικό χρονικό διάστημα αν υπολογίσουμε οτι δουλεύει "πραγματικά" και οτι τα προγράμματα/drivers αλλάζονται κάθε φορά που βγαίνουν καινούργια.

Πάντως και μετά απο ένα χρόνο απο το τελευταίο format, αν η απόδοση των δικών μου μηχανημάτων έχει πέσει έστω και σε μικρό (λογικό) επίπεδο που δεν θα δικαιολογούσε format, εγώ πάντα τα χτυπάω γιατι η αίσθηση μιας φρέσκιας και τακτοποιημένης εγκατάστασης σε formaρισμένο σκληρό είναι άλλο πράγμα...

Θα συμφωνησω μαζι σου εχω τρεις υπολογιστες ο ενας desktop που χω τουκανω format μια φορα στο εξαμηνο γιατι βαζω πολλα προγραματα παιχνιδια κτλ και "βαραινει" στη δουλεια εχ ενα desktop που δεν εχει δει ποτε internet και τυπωνει μονο τιμολογια και προσφορες , αυτος εχει ενα χρονο να δει format και συμεριφερεται μια χαρα, το laptop μου χρησιμοποιειται μονο για σερφαρισμα και μαλλον θα αντεξει καιρο (το χω 3 μηνες)

TheCondor
13-02-06, 04:43
Εγω απο οταν ξεκινησα την 'διατριβη' με το dsl, σταματησα τα format και αρχισα να ψαχνω τροπους να φτιαξω ο,τι χαλουσε, για να μαθαινω κιολας. Ασε που ποτε δεν μου αρεσε το format γιατι αναγκαστικα επρεπε να μεινω offline για αρκετη ωρα και δεν πιστευω να αρεσει σε κανεναν απο εδω αυτο.

Μεσα σε 3 χρονια εχω κανει 3-4 format. Τα 3 απο αυτα επειδη μεχρι να καταλαβω οτι ηταν hardware προβλημα ηταν πλεον αργα ( για το hardware ):lol: και την αλλη επειδη το λειτουργικο κατεληξε guinea pig και αλλαξα και διανομη συγχρονως. Τωρα πιστευω οτι θα κανω χροοοοοονια να κανω format. Δεν χρειαζεται εξαλλου αφου δεν κλεινει και ποτε :lol:

KLG
13-02-06, 05:16
καθε φορα που αλλαζω μητρικη(2-3 χρονια). Γενικως ποτε δεν πιστευα στην αρχη, ποναει ποδι, κοβω ποδι, για αυτο οταν ειχα προβλημα σε win εγκατασταση μου, το ελυνα ψαχνωντας και διαβαζοντας.

Βλεπω κατι φιλους που το φορματ το εχουν ψωμοτυρι... "Α! αργει λιγο ο υπολογιστης, δεν ανοιγει γρηγορα τα αρχεια, ας κανουμε φορματ" και απορω πραγματικα.... Τι να πει κανεις....
:twisted:
Οπως λεγαμε και στον στρατο (νεοι και τα προβληματα τους) Windows χρηστες και τα προβληματα τους....

blend
13-02-06, 05:18
Ομοίως... Μόνο σε αλλαγή μαμάς-σανίδας.

Tem
13-02-06, 06:05
όσο συχνότερα γίνεται :cool: τόσο καλύτερα

axristos13
13-02-06, 07:57
Eπειδή είμαι άσχετος υπάρχει τρόπος για να μάθω τη διαδικασία για να κάνω format?
Ευχαριστώ.

Cosmonaut
13-02-06, 10:00
Χοντρικά όποτε αλλάζω μητρική κάνω φορμάτ (περίπου κάθε 2 χρόνια). Θα κάνω ένα μόλις μετακομίσω σε κανά δίμηνο για να στήσω και Linux μαζί με τα XP.

@ ADSLgr.com All rights reserved.