PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τρακάρισμα



stratus
28-08-09, 20:14
Πριν 2 εβδομαδες η συζυγος για να αποφυγει καποιον ο οποιος εκανε οπισθεν κτυπησε σε μια κολωνα προξενωντας ζημια στο αυτοκινητο.Ο οδηγος του αλλου αυτοκινητου δεχθηκε την ευθυνη και ειπε οτι θα κανει δηλωση.Μεχρι σημερα δεν εχει κανει δηλωση.Τον καλουμε στο σταθερο και βγαινει μηνυμα οτι ο συνδρομητης εχει επιλεξει μεταφορα της συνδεσης ενω το κινητο ειναι μονιμως κλειστο. Η ασφαλιστικη του εχει και αυτη τα ιδια στοιχεια και βεβαια δεν μπορει να επικοινωνησει μαζι του.Το μονο που μπορεσαμε να βρουμε ειναι η διευθυνση του σπιτιου του.Υπαρχει τιποτα που μπορω να κανω μπας και μπορεσω να τον αναγκασω να κανει δηλωση;
ΥΓ Ιδεες του τυπου πλακωσε τον στο ξυλο αφου ξερεις που μενει δεν ειναι αποδεκτες (για την ωρα)

akilleas
28-08-09, 20:23
Εάν πραγματικά δεν θέλει να σε αποζημιώσει κάνοντας δήλωση και είσαι (εάν κατάλαβα καλά) χωρίς μάρτυρες, δεν πρόκειται να βρεις άκρη. Γι' αυτό το λόγο υπάρχουν οι Φιλικές Δηλώσεις.
Καλό θα ήτανε να έκανες ένα τηλεφώνημα στην Αστυνομία, μήπως και μία επίσκεψη μαζί τους στο σπίτι του τον έκανε να αλλάξει γνώμη...

jim68
28-08-09, 20:29
Δυστηχώς χωρίς να έχει έρθει η τροχαία στον τόπο του ατυχήματος δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
(εκτός αν πάς στο αστυνομικό τμήμα με μάρτυρες και του κάνεις μύνηση) αφού έχεις τα στοιχεία του.

kalicatzaros
28-08-09, 20:31
Πες μας καταρχήν αν υπήρχαν μάρτυρες και αν κράτησες τα στοιχεία τους.

menyctas_nik
28-08-09, 23:10
δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι αφου τα αυτοκινητα δεν ειχαν επαφη

cheese
28-08-09, 23:29
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις εφόσον έχεις την διεύθυνσή του είναι να πάς ένα απόγευμα και να του μιλήσεις εντελώς φιλικά και να του ζητήσεις να κάνει την δήλωση, εάν πάλι δεν δεχτεί δεν νομίζω πως έχεις και πολλές επιλογές.

PopManiac
28-08-09, 23:39
Να κάνω μία αφελή ερώτηση;

Είναι πρόβλημα δικό σου ή της ασφαλιστικής; Κανονικά, δεν θα έπρεπε να είναι δικό σου πρόβλημα, σωστά;

manpan3
29-08-09, 00:21
Αφου προφανως δεν θελει να αποδεχτει την ευθυνη και αφου δεν υπαρχει επαφη αναμεσα στα δυο αυτοκινητα δυσκολα θα γινει κατι...

kalicatzaros
29-08-09, 00:31
Να κάνω μία αφελή ερώτηση;

Είναι πρόβλημα δικό σου ή της ασφαλιστικής; Κανονικά, δεν θα έπρεπε να είναι δικό σου πρόβλημα, σωστά;

Όχι δικό του πρόβλημα είναι. Εφόσον δεν υπάρχει επαφή και δεν υπάρχουν και μάρτυρες αν δεν κάνει ο άλλος την δήλωση δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

no_logo
29-08-09, 02:04
Να κάνω μία αφελή ερώτηση;

Είναι πρόβλημα δικό σου ή της ασφαλιστικής; Κανονικά, δεν θα έπρεπε να είναι δικό σου πρόβλημα, σωστά;

δικό του πρόβλημα είναι
Αν είχε νομική κάλυψη θα ήταν πρόβλημα της εταιρίας

akilleas
29-08-09, 05:27
δικό του πρόβλημα είναι
Αν είχε νομική κάλυψη θα ήταν πρόβλημα της εταιρίας
Και με νομική κάλυψη, χωρίς επαφή είναι μόνο πρόβλημα δικό του.

stratus
29-08-09, 11:09
Για οσους ρωτανε να αναφερω οτι μαρτυρας υπαρχει αλλα θα προτιμουσα να αποφυγω τα δικαστηρια.

manoulamou
29-08-09, 12:58
Αμα καποιος οδηγει ανασφαλιστο αυτοκινητο, τρακαρει και αρνειται να πληρωσει
η υποθεση οριστικα λυνεται μονο μεσα απ τα δικαστηρια;

potis21
29-08-09, 13:22
γι αυτό φροντιζουμε στους όρους κάλυψης του ασφαλιστήριου μας να περιλαμβάνεται κάλυψη ατυχήματος απο ανασφάλιστο όχημα.

manpan3
29-08-09, 13:45
Μονη λυση πλεον ειναι το δικαστηριο και μιας και υπαρχει μαρτυρας θα ειναι τυπικο. Δεν γινεται αλλιως. Εκτος κι αν κανεις τις επισκευες με δικα σου εξοδα.

aglaisma
30-08-09, 02:03
Κι εμενα πριν 2 χρονια ετσι μου εκανε ενας την παπια και πηγε κι εκανε αρνητικη δηλωση. Οτι τον χτυπησα εγω δηλαδη. Γι αυτο βρε φιλε επιτοπου αστυνομια για καταγραφη συμβαντος. Μετα δεν εχει ουτε τηλεφωνητες, ουτε μαρτυρες. Τωρα δε μπορεις ουτε να τον αναγκασεις, ουτε να του πας αστυνομια. Θα σε βγαλει τρελο

nmakry
30-08-09, 02:28
Αμα καποιος οδηγει ανασφαλιστο αυτοκινητο, τρακαρει και αρνειται να πληρωσει
η υποθεση οριστικα λυνεται μονο μεσα απ τα δικαστηρια;

Σε καλύπτει το συνεγγυητικό των ασφαλιστικών. Όμως, θα πρέπει να μην υπάρχει άμεση ή έμμεση εμπλοκή ασφαλισμένου αυτοκινήτου. Εάν υπάρχει, και γίνει γνωστή, τότε το συνεγγυητικό δεν πληρώνει, οπότε η υπόθεση λύνεται οριστικά μόνο από τα δικαστήρια...

........Auto merged post: nmakry πρόσθεσε 4 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κι εμενα πριν 2 χρονια ετσι μου εκανε ενας την παπια και πηγε κι εκανε αρνητικη δηλωση. Οτι τον χτυπησα εγω δηλαδη. Γι αυτο βρε φιλε επιτοπου αστυνομια για καταγραφη συμβαντος. Μετα δεν εχει ουτε τηλεφωνητες, ουτε μαρτυρες. Τωρα δε μπορεις ουτε να τον αναγκασεις, ουτε να του πας αστυνομια. Θα σε βγαλει τρελο

Αρνητική δήλωση δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τον χτύπησες εσύ. Ενημέρωσε την ασφάλειά του ότι ενεπλάκη σε ατύχημα, αλλά δεν ήταν αυτός ο υπαίτιος. Θα μπορούσε να ήταν και ένα άλλο αυτοκίνητο.

Η αστυνομία, κάνει καταγραφή του συμβάντος, με όσα θα της πουν οι μάρτυρες (αν δεν ήταν παρούσα την ώρα του ατυχήματος). Μέχρι εκεί. Οι μάρτυρες πάλι χρειάζονται (αν πάει η υπόθεση στα δικαστήρια), το ίδιο και η επιθυμία του άλλου να κάνει δήλωση. Αν ο μάρτυρας δεν πάει στο δικαστήριο, ο αστυνομικός δεν μπορεί να πει: "έτσι μου είπε ο τάδε".

Η αστυνομία χρειάζεται για να καταγράψει ότι έγινε το ατύχημα την τάδε ώρα στο τάδε μέρος. Το ζητάνε οι ασφαλιστικές για να μην τρακάρει κάποιος στο σπίτι του, για παράδειγμα, και να συνεννοηθεί με κάποιον ώστε να κάνει δήλωση και να πληρώσει η ασφάλεια. Πέραν τούτου, ελάχιστη η χρησιμότητά της...

Νικαετός
30-08-09, 03:48
Σε ανάλογη περίπτωση...είχα προκαλέσει ατύχημα (χωρίς επαφή) ήλθε η τροχαία, έγινε καταγραφή, υπήρχαν μάρτυρες, έκανα δήλωση και στο τέλος εκεί που λέει ποιος ευθύνεται έγραψα "δεν γνωρίζω" (κατά προτροπή του "έξυπνου" ασφαλιστή - ήμουν 19 ετών), ο άνθρωπος δεν αποζημιώθηκε ποτέ από την ασφάλεια. Έγιναν δικαστήρια και πάλι τίποτα.

Η ασφαλιστική ισχυριζόταν ότι το ατύχημα προκλήθηκε από αδεξιότητα του θύματος....

nmakry
30-08-09, 04:41
Σε ανάλογη περίπτωση...είχα προκαλέσει ατύχημα (χωρίς επαφή) ήλθε η τροχαία, έγινε καταγραφή, υπήρχαν μάρτυρες, έκανα δήλωση και στο τέλος εκεί που λέει ποιος ευθύνεται έγραψα "δεν γνωρίζω" (κατά προτροπή του "έξυπνου" ασφαλιστή - ήμουν 19 ετών), ο άνθρωπος δεν αποζημιώθηκε ποτέ από την ασφάλεια. Έγιναν δικαστήρια και πάλι τίποτα.

Η ασφαλιστική ισχυριζόταν ότι το ατύχημα προκλήθηκε από αδεξιότητα του θύματος....

Το γελοίο βέβαια στην υπόθεση αυτή είναι ότι εσύ χρεώθηκες το πέναλτι για το ατύχημα, αφού έκανες δήλωση έστω και αρνητική, ενώ ουδείς αποζημειώθηκε...

Απλά, αφού τη γλύτωσε η ασφαλιστική, σε προστάτεψε και εσένα για να μη στραφεί εναντίον σου με αγωγή (θα έπρεπε πρώτα να είχε μία απόφαση υπέρ του για το συμβάν).

stratus
30-08-09, 10:43
Απο οτι βλεπω μετα απο τηλεφωνημα στον ασφαλιστη του τιποτα δεν μπορω να κανω οποτε πληρωνω τη ζημια και τελος.

amoydar
30-08-09, 10:49
Μα γιατί να κάνει δήλωση αυτός? Νομίζω δεν φταίει και αφού δεν υπάρχει και επαφή δεν υπαρχει λόγος να ανεβάσει το bonus malus του.

zardoz
30-08-09, 10:50
Εφόσον δεν υπήρξε επαφή, ΠΡΕΠΕΙ να μας πείς πως έγινε το "ατύχημα".

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ υπαίτιος ο άλλος, ακόμα και αν ερχόταν ΑΝΤΙΘΕΤΑ σε μονόδρομο.
Ένα παράδειγμα: Αν ο ελιγμός που έκανε η γυναίκα σου δεν ήταν π.χ βεβιασμένος, αλλά π.χ έκανε
όπισθεν και χτύπησε επειδή ο άλλος την έκλεισε σε μονόδρομο, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ Η
ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ να σε πληρώσει, οπότε το δικαστήριο είναι μονόδρομος.

Πως έγινε το ατύχημα?

asxetos22
30-08-09, 10:55
Απλώς καλό είναι να έχουμε πάντα στο αυτοκίνητο 1-2 υπεύθυνες δηλώσεις (πέρα από το έντυπο φιλικού διακανονισμού). Αφού αποδέχτηκε την ευθύνη, αρχικά τουλάχιστον, θα υπέγραφε και τη δήλωση, αν το αρνιόταν θα δημιουργούσε υποψίες και θα καλούταν η αστυνομία.

Για μερικά που διάβασα:
-- Δεν είναι απαραίτητη η φυσική επαφή 2 οχημάτων, υπάρχει και το "πρόκληση ατυχήματος". Δηλαδή αν εγώ τρέχω ανάποδα σε μονόδρομο και ο άλλος για να με αποφύγει τρακάρει ποιος φταίει? Εγώ βέβαια.

-- Πέναλτυ χρεώνεσαι μόνο όταν η ασφαλιστική καταβάλει χρήματα για λογαριασμό σου και όχι τη πρώτη φορά.

Νικαετέ: Δε μπορούσες (υπό τη προϋπόθεση ότι καθόσον λες έφταιγες) να το αλλάξεις στο δικαστήριο έτσι ώστε να αποζημιωθεί ο άνθρωπος?

stratus
30-08-09, 11:54
Φιλικη δηλωση δεν γινεται οταν δεν υπαρχει επαφη.Η ασφαλιστικη του μας καλυπτει αν κανει δηλωση.Η μεγαλη μαμακια ομως του τυπου ειναι οτι εχει καλυψη στο συμβολαιο για bonus malus κοινως δεν θα αυξηθουν τα ασφαλιστρα του αν κανει δηλωση.Το ατυχημα εγινε ως εξης:Η συζυγος μου οδηγουσε σε δρομο ο οποιος διασταυρωνοταν με καθετο ο οποιος ειχε στοπ και ηταν μονοδρομος,ερχοτουσαν δηλ. αμαξια απο τα δεξια της και επειδη περναμε καθε μερα αυτο το δρομο για να δεις αν ερχεται καποιος κοιτας αμεσως δεξια.Ο υπευθυνος ηρθε απο τα αριστερα της με τη οπισθεν και για να τον αποφυγει,διοτι ο αλλος δεν την ειχε δει και δεν σταματησε,εκανε ελιγμο και επεσε σε ενα σημα της τροχαιας.

nmakry
30-08-09, 12:12
Εφόσον δεν υπήρξε επαφή, ΠΡΕΠΕΙ να μας πείς πως έγινε το "ατύχημα".

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ υπαίτιος ο άλλος, ακόμα και αν ερχόταν ΑΝΤΙΘΕΤΑ σε μονόδρομο.
Ένα παράδειγμα: Αν ο ελιγμός που έκανε η γυναίκα σου δεν ήταν π.χ βεβιασμένος, αλλά π.χ έκανε
όπισθεν και χτύπησε επειδή ο άλλος την έκλεισε σε μονόδρομο, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ Η
ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ να σε πληρώσει, οπότε το δικαστήριο είναι μονόδρομος.

Πως έγινε το ατύχημα?

Αν είναι υπαίτιος ο άλλος, πληρώνει η ασφαλιστική! Τελεία και παύλα! Αν δεν έχει ευθύνη η ασφαλιστική να πληρώσει για την υπαίτια πρόκληση ατυχήματος του πελάτη της, τότε γιατί τις πληρώνουμε?

........Auto merged post: nmakry πρόσθεσε 5 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Απλώς καλό είναι να έχουμε πάντα στο αυτοκίνητο 1-2 υπεύθυνες δηλώσεις (πέρα από το έντυπο φιλικού διακανονισμού). Αφού αποδέχτηκε την ευθύνη, αρχικά τουλάχιστον, θα υπέγραφε και τη δήλωση, αν το αρνιόταν θα δημιουργούσε υποψίες και θα καλούταν η αστυνομία.

-- Πέναλτυ χρεώνεσαι μόνο όταν η ασφαλιστική καταβάλει χρήματα για λογαριασμό σου και όχι τη πρώτη φορά.

Νικαετέ: Δε μπορούσες (υπό τη προϋπόθεση ότι καθόσον λες έφταιγες) να το αλλάξεις στο δικαστήριο έτσι ώστε να αποζημιωθεί ο άνθρωπος?

[1]. Δεν θα την υπέγραφε, αλλά και να την υπέγραφε θα το αναιρούσε ευκολότατα στη συνέχεια.

[2]. Οι περισσότερες ασφαλιστικές χρεώνουν κανονικά το πέναλτι με την υποβολή της δήλωσης, γιατί ακόμα και αρνητική, μπορεί να προκύψει θέμα γι' αυτές στο μέλλον (γι' αυτόν και την κάνουμε κιόλας, για να έχουμε καλυμένο τον πισινό μας, αν τυχών προκύψει θέμα). Το αν χρεώνει malus μετά το πρώτο ή το δεύτερο ατύχημα, είναι θέμα του συμβολαίου (εμένα η προηγούμενη είχε σταθερό bonus/malus για δύο ατυχήματα - η τωρινή το αλλάζει με το πρώτο ατύχημα). Βέβαια, την αρνητική μπορείς να την ανακαλέσεις στο μέλλον, όταν σιγουρευτείς ότι το θέμα έχει λήξει...

[3]. Θα εξέθετε την ασφαλιστική του, η οποία θα έλεγε εγώ δεν πληρώνω γιατί ο πελάτης μου μου είπε άλλα, οπότε διόλου απίθανο να στρεφόταν με αγωγή κατά του Νικαετού για να του πάρει αυτά που θα πλήρωνε!

........Auto merged post: nmakry πρόσθεσε 1 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φιλικη δηλωση δεν γινεται οταν δεν υπαρχει επαφη.Η ασφαλιστικη του μας καλυπτει αν κανει δηλωση.Η μεγαλη μαμακια ομως του τυπου ειναι οτι εχει καλυψη στο συμβολαιο για bonus malus κοινως δεν θα αυξηθουν τα ασφαλιστρα του αν κανει δηλωση.Το ατυχημα εγινε ως εξης:Η συζυγος μου οδηγουσε σε δρομο ο οποιος διασταυρωνοταν με καθετο ο οποιος ειχε στοπ και ηταν μονοδρομος,ερχοτουσαν δηλ. αμαξια απο τα δεξια της και επειδη περναμε καθε μερα αυτο το δρομο για να δεις αν ερχεται καποιος κοιτας αμεσως δεξια.Ο υπευθυνος ηρθε απο τα αριστερα της με τη οπισθεν και για να τον αποφυγει,διοτι ο αλλος δεν την ειχε δει και δεν σταματησε,εκανε ελιγμο και επεσε σε ενα σημα της τροχαιας.

Ρώτησες την ασφάλειά σου μήπως μπορεί να σε καλύψει το συνεγγυητικό, αν πεις ότι ο υπαίτιος εξαφανίστηκε;

Νικαετός
30-08-09, 14:37
Νικαετέ: Δε μπορούσες (υπό τη προϋπόθεση ότι καθόσον λες έφταιγες) να το αλλάξεις στο δικαστήριο έτσι ώστε να αποζημιωθεί ο άνθρωπος?

Kαι πάλι ο ασφαλιστής (οικογενειακός φίλος) με συμβούλευσε να μην πάω στο δικαστήριο. Διότι είχα κάνει δήλωση. Δυστυχώς δεν έμαθα αν έκανε έφεση ο άτυχος, γιατί λίγο καιρό μετά το δικαστήριο, έπαθε εγκεφαλικό και δεν συνήλθε ποτέ.... (οι μεγαλύτεροι που πρόλαβαν τον πρώτο Γιάγκο Δράκο της λάμψης ξέρουν για ποιον μιλώ)/

stratus
30-08-09, 15:32
[2]. Οι περισσότερες ασφαλιστικές χρεώνουν κανονικά το πέναλτι με την υποβολή της δήλωσης, γιατί ακόμα και αρνητική, μπορεί να προκύψει θέμα γι' αυτές στο μέλλον (γι' αυτόν και την κάνουμε κιόλας, για να έχουμε καλυμένο τον πισινό μας, αν τυχών προκύψει θέμα). Το αν χρεώνει malus μετά το πρώτο ή το δεύτερο ατύχημα, είναι θέμα του συμβολαίου (εμένα η προηγούμενη είχε σταθερό bonus/malus για δύο ατυχήματα - η τωρινή το αλλάζει με το πρώτο ατύχημα). Βέβαια, την αρνητική μπορείς να την ανακαλέσεις στο μέλλον, όταν σιγουρευτείς ότι το θέμα έχει λήξει...


Δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες για την αρνητικη δηλωση.Εμενα με εχουν τρακαρει απο το 2004 εως 2008 4 φορες και παντα του Αγ. Δημητριου (26/10).Απιθανο το ξερω αλλα παντα την ιδια ημερομηνια.Ποτε η ασφαλιστικη δεν μου εκανε αυξηση του bonus malus.
ΥΓ Φετος Αγ. Δημητριου θα κλειστω σπιτι :p

maik
30-08-09, 15:53
Κατι ασχετο μεν , αλλα να μην ανοιγω αλλο θεμα.

Ξερει κανεις τι γινεται στις περιπτωσεις που καποιο δεντρο πεσει πανω σε αυτοκινητο και κανει ζημια; Παντα λεω για τα δεντρα των δημων που ειναι σε κοινοχρηστους χωρους.

ariadgr
30-08-09, 17:27
Δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες για την αρνητικη δηλωση.Εμενα με εχουν τρακαρει απο το 2004 εως 2008 4 φορες και παντα του Αγ. Δημητριου (26/10).Απιθανο το ξερω αλλα παντα την ιδια ημερομηνια.Ποτε η ασφαλιστικη δεν μου εκανε αυξηση του bonus malus.

Το bonus malus σου το αυξάνουν όταν εσύ ευθύνεσαι.

........Auto merged post: ariadgr πρόσθεσε 1 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ξερει κανεις τι γινεται στις περιπτωσεις που καποιο δεντρο πεσει πανω σε αυτοκινητο και κανει ζημια; Παντα λεω για τα δεντρα των δημων που ειναι σε κοινοχρηστους χωρους.

Υπάρχει ειδική κάλυψη στις ασφάλειες για φυσικά φαινόμενα (πτώση δέντρων, πλυμμήρες κλπ.)
Οπότε εξαρτάται από το αν έχεις τέτοια κάλυψη στην ασφάλειά σου.

stratus
30-08-09, 18:22
Το bonus malus σου το αυξάνουν όταν εσύ ευθύνεσαι.

.
To ξερω.Εγω απλως απαντησα στον φιλο που ελεγε οτι το bonuw malus μπορει να ανεβει ακομα και οταν κανεις αρνητικη δηλωση

zardoz
30-08-09, 19:37
Αν είναι υπαίτιος ο άλλος, πληρώνει η ασφαλιστική! Τελεία και παύλα!

"ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΙΤΙΟΣ Ο ΑΛΛΟΣ", το γράφεις κι εσύ αλλά δεν διάβασες τι έγραψα
και βιάστηκες να απαντήσεις.

Μακάρι να μη σου/σας τύχει. Η υπαιτιότητα δεν διαφαίνεται με απλοικές σκέψεις και τα
ΠΡΟΦΑΝΗ ΔΕΝ ισχύουν πάντοτε.

Για παράδειγμα, ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΠΑΡΑΝΟΜΑ, ΒΓΩ και ΕΣΥ 10 ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ περνώντας
από τον ίδιο δρόμο για να με αποφύγεις περάσεις στο αντίθετο ρεύμα και χτυπήσεις
ξέρεις ότι η ασφαλιστική μου δεν πληρώνει ΤΙΠΟΤΕ και ότι πρέπει να πας δικαστικά
(όπου το πολύ να πάρεις ένα μικρό ποσοστό)? Στο άρθρο λέγεται "ΦΥΣΙΚΟ ΕΜΠΟΔΙΟ"
(μα το θεό, έτσι ορίζεται).

Για το συγκεκριμένο συμβάν, αν το χτύπημα στην κολόνα έγινε από ελιγμό όπισθεν για
να "βγεί" από μπλοκαρισμένο μονόδρομο, προφανώς η ασφαλιστική του άλλου του είπε
ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΣΗ γιατί δεν φταίει. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ (sic). Μπορεί φυσικά να
πάει δικαστικά.

Γι αυτό ρώτησα το φίλο τί ακριβώς έγινε αλλά δε μας λέει. Μπορεί να έχει συμβεί κάτι
άλλο.

nmakry
30-08-09, 19:53
Για παράδειγμα, ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΠΑΡΑΝΟΜΑ, ΒΓΩ και ΕΣΥ 10 ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ περνώντας
από τον ίδιο δρόμο για να με αποφύγεις περάσεις στο αντίθετο ρεύμα και χτυπήσεις
ξέρεις ότι η ασφαλιστική μου δεν πληρώνει ΤΙΠΟΤΕ και ότι πρέπει να πας δικαστικά
(όπου το πολύ να πάρεις ένα μικρό ποσοστό)? Στο άρθρο λέγεται "ΦΥΣΙΚΟ ΕΜΠΟΔΙΟ"
(μα το θεό, έτσι ορίζεται).


Το γνωρίζω. Η ασφαλιστική αρχικά θα αρνηθεί να πληρώσει. Εάν, όμως, το δικαστήριο δεχθεί υπαιτιότητα (κατά οποιοδήποτε ποσοστό) του πελάτη της, αυτός που θα πληρώσει θα είναι η ασφαλιστική.

Όσο για το θέμα της αρνητικής δήλωσης και το bonus malus, στα περιστατικά που έχω υπόψη μου, η ασφαλιστική το αύξησε. Βέβαια, θεωρούμε ως αρνητική τη δήλωση που δεν είναι θετική, δηλαδή που δεν λέει με σαφήνεια: "Φταίω εγώ". Για να κάνει κάποιος αρνητική δήλωση, προφανώς υπάρχει ένα ενδεχόμενο να θεωρηθεί μερικά ή ολικά φταίχτης. Ίσως εκεί βασίστηκαν οι ασφαλιστικές...

stratus
30-08-09, 20:57
Γι αυτό ρώτησα το φίλο τί ακριβώς έγινε αλλά δε μας λέει. Μπορεί να έχει συμβεί κάτι
άλλο.
Eγραψα στο μηνυμα 24 ακριβως αυτο
"Το ατυχημα εγινε ως εξης:Η συζυγος μου οδηγουσε σε δρομο ο οποιος διασταυρωνοταν με καθετο ο οποιος ειχε στοπ και ηταν μονοδρομος,ερχοτουσαν δηλ. αμαξια απο τα δεξια της και επειδη περναμε καθε μερα αυτο το δρομο για να δεις αν ερχεται καποιος κοιτας αμεσως δεξια.Ο υπευθυνος ηρθε απο τα αριστερα της με τη οπισθεν και για να τον αποφυγει,διοτι ο αλλος δεν την ειχε δει και δεν σταματησε,εκανε ελιγμο και επεσε σε ενα σημα της τροχαιας."Να συμπληρωσω οτι η συζυγος μου κορναρε αλλα ουτε αυτο πηρε χαμπαρι ο αλλος.

zardoz
02-09-09, 02:04
Η συζυγος μου οδηγουσε σε δρομο ο οποιος διασταυρωνοταν με καθετο ο οποιος ειχε στοπ και ηταν μονοδρομος,ερχοτουσαν δηλ. αμαξια απο τα δεξια της και επειδη περναμε καθε μερα αυτο το δρομο για να δεις αν ερχεται καποιος κοιτας αμεσως δεξια.Ο υπευθυνος ηρθε απο τα αριστερα της με τη οπισθεν και για να τον αποφυγει,διοτι ο αλλος δεν την ειχε δει και δεν σταματησε,εκανε ελιγμο και επεσε σε ενα σημα της τροχαιας."Να συμπληρωσω οτι η συζυγος μου κορναρε αλλα ουτε αυτο πηρε χαμπαρι ο αλλος.

Όπως τα περιγράφεις, είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα ακόμα και στο δικαστήριο.

α) Η γυναίκα σου έκανε ελιγμό ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ?

- Προς τα δεξιά που απαγορευόταν? (συνυπευθυνότητα)
- Έκανε όπισθεν? Πως χτύπησε ? (αδεξιότητα)

β) Σε ποιο σημείο είναι χτυπημένο το αυτοκίνητο σας? Δεξιά/Αριστερά και Μπρός/Πίσω?

γ) Η γυναίκα σου ήταν ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ στο στοπ? Πως έκανε ελιγμό? Ξεκίνησε όταν
είδε τον κίνδυνο ή ήδη ήταν σε κίνηση ? Προς τα πού

δ) Ξέρεις ότι στο ΣΤΟΠ βλέπουμε ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ "ΓΝΩΣΤΟΣ" ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ??? (κλασικό κόψιμο τις παλιές εποχές
που έδινα :)

Απο το άρθρο 4 του Κ.Ο.Κ:

Υποχρεωτική διακοπή πορείας (STOP). (1) Η πινακίδα αυτή που τοποθετείται πριν από κόμβο σημαίνει υποχρεωτική διακοπή πορείας του οχήματος πριν από την είσοδο στον κόμβο και παραχώρηση προτεραιότητας στα οχήματα τα οποία κινούνται στην άλλη οδό. (2) Η αυτή πινακίδα που τοποθετείται σε άλλα σημεία, πλην κόμβου, σημαίνει υποχρεωτική διακοπή πορείας του οχήματος στη θέση της πινακίδας και μη εκ νέου εκκίνηση μέχρις ότου βεβαιωθεί ο οδηγός του, ότι μπορεί να το πράξη χωρίς κίνδυνο.

Το δικαστήριο όλα αυτά τα συνυπολογίζει

manoulamou
02-09-09, 11:12
Στις γειτονιες του Μαρουσιου η Δημοτικη Αρχη προτεινε, ισως και να αποφασιστηκε οριστικα ηδη,
να αντιστρεψει αρκετες μονοδρομησεις για βελτιωση της κυκλοφοριας... ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον!!!
Οπότε πολυ σωστα προβλεπεται να ελεγχουμε τα σηματα και την κινηση
στις διασταυρωσεις ασχετα εαν νομιζουμε πως ξερουμε καλα τους δρομους.

stratus
02-09-09, 12:26
Όπως τα περιγράφεις, είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα ακόμα και στο δικαστήριο.

α) Η γυναίκα σου έκανε ελιγμό ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ?

- Προς τα δεξιά που απαγορευόταν? (συνυπευθυνότητα)
- Έκανε όπισθεν? Πως χτύπησε ? (αδεξιότητα)

β) Σε ποιο σημείο είναι χτυπημένο το αυτοκίνητο σας? Δεξιά/Αριστερά και Μπρός/Πίσω?

γ) Η γυναίκα σου ήταν ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ στο στοπ? Πως έκανε ελιγμό? Ξεκίνησε όταν
είδε τον κίνδυνο ή ήδη ήταν σε κίνηση ? Προς τα πού

δ) Ξέρεις ότι στο ΣΤΟΠ βλέπουμε ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ "ΓΝΩΣΤΟΣ" ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ??? (κλασικό κόψιμο τις παλιές εποχές
που έδινα :)

Απο το άρθρο 4 του Κ.Ο.Κ:

Υποχρεωτική διακοπή πορείας (STOP). (1) Η πινακίδα αυτή που τοποθετείται πριν από κόμβο σημαίνει υποχρεωτική διακοπή πορείας του οχήματος πριν από την είσοδο στον κόμβο και παραχώρηση προτεραιότητας στα οχήματα τα οποία κινούνται στην άλλη οδό. (2) Η αυτή πινακίδα που τοποθετείται σε άλλα σημεία, πλην κόμβου, σημαίνει υποχρεωτική διακοπή πορείας του οχήματος στη θέση της πινακίδας και μη εκ νέου εκκίνηση μέχρις ότου βεβαιωθεί ο οδηγός του, ότι μπορεί να το πράξη χωρίς κίνδυνο.

Το δικαστήριο όλα αυτά τα συνυπολογίζει
Χωρις παρεξηγηση φιλε μου αλλα ρωτησα αν μπορω καπως να τον πιεσω να κανει δηλωση και οχι να μου αναλυσεις αν φταει ή δεν φταει η συζυγος μου.Ακομα και η ασφαλιστικη του δεχεται την ευθυνη του πελατης της μετα την περιγραφη που εχουμε δωσει του ατυχηματος.Εννοειται βεβαια οτι λεμε τη αληθεια.Ο τυπος κινηθηκε με οπισθεν σε δρομο που ειχε στοπ και αντιθετα αφου ηταν σε μονοδρομο.Δεν ειχαμε εμεις το στοπ.

zardoz
03-09-09, 00:36
Χωρις παρεξηγηση φιλε μου αλλα ρωτησα αν μπορω καπως να τον πιεσω να κανει δηλωση και οχι να μου αναλυσεις αν φταει ή δεν φταει η συζυγος μου.Ακομα και η ασφαλιστικη του δεχεται την ευθυνη του πελατης της μετα την περιγραφη που εχουμε δωσει του ατυχηματος.Εννοειται βεβαια οτι λεμε τη αληθεια.Ο τυπος κινηθηκε με οπισθεν σε δρομο που ειχε στοπ και αντιθετα αφου ηταν σε μονοδρομο.Δεν ειχαμε εμεις το στοπ.

Φίλε μου συγνώμη δεν ήθελα να αναζητήσω/μεταθέσω ευθύνες αλλού. :sorry:

Δυστυχώς έχουν γίνει ήδη πολλά λάθη (αστυνομία, φωτογραφίες κλπ) για να τον
πιέσεις για δήλωση. Αν ήταν εντάξει άνθρωπος θα το είχε ήδη κάνει.
Το τι λέει η ασφαλιστική (του) σε εσένα δεν συμβαδίζει πάντα με το τι λέει ο
ασφαλιστής του σε αυτόν.

Ήθελα να σου τονίσω σημεία που ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ στο δικαστήριο, το
οποίο είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ εφόσον δεν κάνει δήλωση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.