PDA

Επιστροφή στο Forum : Μελανια Εκτυπωτων συμβατα και refill



Σελίδες : 1 [2]

mrsaccess
05-06-06, 08:58
Επειδή όλα τα ιμιτασιόν που έχω δει λένε «ποιότητα σαν τα original» δεν τα εμπιστεύομαι.

Τα μελάνια και τα χαρτιά έχουν πολύ τεχνολογία και δεν μπορεί να τα αντιγράψει ο οποιοσδήποτε.
Πχ φαντάσου πως κάποια χαρτιά Ilford που έχω έχουν ειδικό προφίλ για τα χρώματα του εκτυπωτή μου.
Συνήθως χρησιμοποιώ Canon χαρτιά που έχει τα προφίλ ενσωματωμένα ο οδηγός του εκτυπωτή.

Φαντάσου να πάω σε άλλα μελάνια, ούτε προφίλ ούτε τίποτα.

Για μένα δεν αξίζει, καλύτερα να κάνεις οικονομία στις εκτυπώσεις και να έχεις ποιότητα.
Η φωτογραφία άλλωστε είναι ακριβό χόμπυ όταν φτάνει στην εκτύπωση.

teodor_ch
05-06-06, 10:16
αναγομωμένα αυθεντικά :p

gallahant
05-06-06, 14:14
ειχα παλια (πολυ παλια:p ) εναν canon bubblejet και χρησιμοποιουσα "combatible" μελανια απο μια εταιρεια που λεγοταν armor. Μια χαρα ηταν απο μεριας ποιοτητας, Δεν ξερω αν υπαρχει ακομα

XavierGr
05-06-06, 17:47
Έκτος αν είναι για επαγγελματική εκτύπωση και φωτογραφίες, τα αυθεντικά μελάνια, κατά την γνώμη μου πάντα, είναι για τα κοροΐδα ή αυτούς τους άτυχους που δεν ξέρουν τις επιλογές τους.

Τελικά πήρα και εγώ το πρώτο refill μου. Έχω ένα πολυμηχάνημα brother στα 100€. Το πήρα κυρίως για κείμενο και φωτοτυπίες. Το μαύρο μελάνι τελείωσε μέσα σε 3 μήνες (εκτύπωσα και ένα βιβλίο). Το κόστος για το αυθεντικό ήταν γύρω στα 20€. Με αυτά τα λεφτά πήρα ένα μπουκαλάκι μελάνι που θα το γεμίσει ξανά τουλάχιστον 4-5 φορές. Τελικό κέρδος 60-80€.

Οι εκτυπωτές Brother έχουν τις κεφαλές μέσα στο μηχάνημα, αλλά ακόμα και αν χαλάσει ο εκτυπωτής (δεν το βλέπω) με συμφέρει να παίρνω refill μέχρι να χαλάσει και τελικά να πάρω καινούργιο εκτυπωτή.

Δεν πρόκειται να ξαναδούν τα λεφτουδάκια μου οι βρομο-εταιρείες μελανιών.....

waste
05-06-06, 19:06
Επειδή όλα τα ιμιτασιόν που έχω δει λένε «ποιότητα σαν τα original» δεν τα εμπιστεύομαι.

Τα μελάνια και τα χαρτιά έχουν πολύ τεχνολογία και δεν μπορεί να τα αντιγράψει ο οποιοσδήποτε.
Πχ φαντάσου πως κάποια χαρτιά Ilford που έχω έχουν ειδικό προφίλ για τα χρώματα του εκτυπωτή μου.
Συνήθως χρησιμοποιώ Canon χαρτιά που έχει τα προφίλ ενσωματωμένα ο οδηγός του εκτυπωτή.

Φαντάσου να πάω σε άλλα μελάνια, ούτε προφίλ ούτε τίποτα.

Για μένα δεν αξίζει, καλύτερα να κάνεις οικονομία στις εκτυπώσεις και να έχεις ποιότητα.
Η φωτογραφία άλλωστε είναι ακριβό χόμπυ όταν φτάνει στην εκτύπωση.

Σε καταλάβαίνω, έχω κι εγώ κάποιες κακές εμπειρίες με μελάνια, αλλά όσο για την τεχνολογία του πράγματος, τα φουσκώνουν πολύ οι εταιρίες. Φυσικά δεν μιλάμε για universal μελανια, αλλά μελάνια που έχουν φτιαχθεί για έναν συγκεκριμένο τύπο εκτυπωτή.
Το ίδιο συνέβαινε και με τον γραφίτη στα lase, που η κάθε μία έχει υπότιθεται εναν ειδικό γραφίτη μακρύκοκκο, μικρόκκοκο, στρογυλλό εξάγωνο και δεν συμαζεύεται. Επειδή πρόσφατα είχα μια συζήτηση με έναν αντιπρόσωπο για τους γραφίτες, (αυτός πουλάει ξεχωριστά τύμπανα και γραφίτες), όταν τον ρώτησα γιατί ο γραφίτης των 10.000 σελίδων κάνει 40 ευρώ, μου είπε γιατί έχει την ούγια της εταιρίας επάνω και παραδέχθηκε ότι φυσικά εάν πάρεις έναν οποιονδήποτε καλής ποιότητας γραφίτη, τα αποτελέσματα θα είναι ίδια.

Κατανοώ ότι τα μελάνια των 5 ευρώ το κιλό, είναι το πιο πιθανό να μην είναι καλά, όμως εταιρίες σαν κι αυτή που έγραψα επάνω εμένα με έπεισαν και θα τη δοκιμάσω. Κι εάν είμαι ικανοποιημένος θα δοκιμάσω και το σύστημα συνεχούς ροής που πουλάνε, διότι έχω μια περίπτωση που τυπώνουν κιλά έγχρωμα και θα τους βολέψει πολύ. Ακόμα κι εάν χαλάσει μετά από 2 γεμάτα μπουκάλια ο R200, θα τους πάρω έναν καινούργιο χωρίς τύψεις (θα έχουν ήδη γλυτώσει καμιά 700αριά ευρώ)

ΥΓ επειιδή το κέρδος (και η κοροιδία) είναι αρκετά μεγάλα, γιαυτό πρότεινα να μην το εγκαταλείψουμε στην εύκολη και ακριβή λύση του όλοι τα συμβατά είναι για πέταμα.

alwaysalone
05-06-06, 19:37
Εγω δοκίμασα μια φορα να παω σε ενα μαγαζί και να μου ξαναγεμίσουν δυο θηκες με μελάνια (για εκτυπωτη hp3450) και ο εκτυπωτής μου δε τα "διαβασε" ! Δηλαδη ενω ο πωλητής μου τα ειχε φουλάρει, παλι εμφανιζότανε η ένδειξη μελανιού χαμηλή, και μου εκτύπωνε τα μαυρα --> ροζ-κιτρινα..

A Hellene
05-06-06, 19:49
Χωρίς να γνωρίζω για τον συγκεκριμένο εκτυπωτή, μάλλον έχει μελανοδοχεία με ενσωματωμένο τσιπάκι: Αυτό υπολογίζει πόσο μελάνι υπάρχει ακόμη στο δοχείο, βάσει της χρήσης που γίνεται στο κάθε χρώμα, και ενημερώνει τον εκτυπωτή για το υπολογιζόμενο υπόλοιπο μελανιού του κάθε δοχείου.
Αυτή η τεχνολογία χρησιμοποιείται, ακριβώς για να μην λειτουργούν τα αναγομωμένα δοχεία.

alwaysalone
05-06-06, 19:54
Χωρίς να γνωρίζω για τον συγκεκριμένο εκτυπωτή, μάλλον έχει μελανοδοχεία με ενσωματωμένο τσιπάκι: Αυτό υπολογίζει πόσο μελάνι υπάρχει ακόμη στο δοχείο, βάσει της χρήσης που γίνεται στο κάθε χρώμα, και ενημερώνει τον εκτυπωτή για το υπολογιζόμενο υπόλοιπο μελανιού του κάθε δοχείου.
Αυτή η τεχνολογία χρησιμοποιείται, ακριβώς για να μην λειτουργούν τα αναγομωμένα δοχεία.

Άρα μόνο αυθεντικά ε? :(
Κρίμα.....

Patentman
05-06-06, 20:02
Ναι κατι σαν αυτο που ειπε ο Γιωργος ειχα ακουσει -που μαλλον εχει 100% δικιο- (αν και εχω παλιο εκτυπωτη) και λεγανε να πηγαινεις τα μελανια πριν τελιωσουν. Ισως τα συμβατα δεν εχουν τετοιο προβλημα.
Πρεπει να ρωτησεις ενα καταστημα που αναγομωνει να σου πει ποτε πρεπει να γεμισεις τα μελανια.

Μαλλον ισχυει αυτο:


-!!!Σημαντικό: Μην "στραγγίζετε" τα μελανοδοχεία! Αν αναψει το λαμπακι μη συνεχίζετε να τυπώνετε για πολύ ακόμα, αλλά γεμίστε με νεο μελάνι.
Απο οτι φαινεται ξερει απο αναγομωσεις. Εγω μονο αυθεντικα βαζω/εβαζα επειδη ειχα καμποσα.

A Hellene
05-06-06, 20:14
Άρα μόνο αυθεντικά ε? :(
Κρίμα.....Αυτό, δεν το γνωρίζω, φίλη μου. Χρησιμοποιώντας πάντοτε αυθεντικά μελανοδοχεία, δεν ασχολήθηκα ποτέ με την εναλλακτική αγορά του χώρου.

Αυτό που θυμάμαι είναι πως το θέμα είχε συζητηθεί αρκετά παλαιότερα, σε ξένο forum υψηλής τεχνολογίας που είμαι μέλος, αλλά κανείς δεν ασχολήθηκε αρκετά ώστε να "σπάσει" αυτά τα τσιπάκια των μελανοδοχείων.


EDIT: Φίλε Patentman, δεν γνωρίζω, ούτε έχω ασχοληθεί με κάτι τέτοιο. Μπορώ να κάνω reverse engineering σε αυτή την τεχνολογία, αλλά θα χρειαστεί αρκετός χρόνος και χρήμα...

manoulamou
05-06-06, 20:40
Δεν ξερω τι λετε για τα μελανια της παντα-μονης φιλης μας, απλα και εντελως ενημερωτικα:
Eκεινα τα μελανακια τα συμβατα @work 57 του Πλαισιου
που πηρα σαν πιο οικονομικα απo τα original της HP, ποιοτικα δεν ειχαν ορατη διαφορα,
αλλα ο.τι υποτιθεται γλυτωσα στα λεφτα ισοφαριστηκε απο το ποσο συντομα τελειωσαν.
Αρα απο εδω και περα μονο original και τελειωσε η ιστορια των συμβατων εκει....
ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!

xomateri
05-06-06, 21:45
Στον Ε.Σ. για έναν hp3325 είχα γεμίσει ένα μελανάκι μέχρι 70 φορές!! :shock: Κατά μέσω όρο έφταναν τα 30-40 γεμίσματα πριν τα φτύσουν τελείως. Από ποιότητα δεν το συζητάμε καθόλου, εξάλλου δεν ήταν αυτό το ζητούμενο. Στο σπίτι έχω έναν hp940c που χρησιμοποιώ για πρόχειρες εκτυπώσεις, έχω γέμισει και το ασπρόμαυρο και το έγχρωμο μελάνι 2 φορές το καθένα ως τώρα και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

mrsaccess
05-06-06, 22:09
@waste
Για κείμενο και γραφικά τα μελάνια 3ων είναι καλά.
Βέβαια, σε περίπτωση που κάνεις εκτυπώσεις «αρχείου» τα πράγματα δυσκολεύουν καθώς συνήθως αυτά τα μελάνια ξεθωριάζουν γρήγορα με το χρόνο.
Πάντως ο Canon μου με ένα original μαύρο μελάνι των 9€ βγάζει από 500 - 1000 σελίδες κειμένου.

Για φωτογραφία δεν μου αρέσουν. Μην ξεχνάς άλλωστε πως συχνά το κόστος του φωτογραφικού χαρτιού είναι μεγαλύτερο από του μελανιού που θα χρειαστεί. Επομένως αν κάτι πάει στραβά (πχ σου βγαίνουν λάθος οι αποχρώσεις ή μετά από 6 μήνες βλέπεις ξεθωριασμένη τη φωτογραφία :-k) θα έχεις χάσει πολύ περισσότερα.

alwaysalone
05-06-06, 22:20
@waste
Πάντως ο Canon μου με ένα original μαύρο μελάνι των 9€ βγάζει από 500 - 1000 σελίδες κειμένου.


9 ευρώ μελάνι? Τοσά οικονομικά ειναι τα αυθεντικά της canon? Εμενα αυτη η ανοησία της hp (που ειναι και παλιο μοντέλο, 3450), το ενα θηκάκι (μάλλον καθικάκι δηλαδη :p ), κάνει καπου 35 ευράκια!

mrsaccess
05-06-06, 22:23
Βασικά ψέμματα, το μαύρο κειμένου κάνει 10.4€ τώρα που το ξαναείδα.
Τα έγχρωμα έχουν 8.25€ το καθένα και βγάζουν περίπου 40-50 φωτό σε φωτογραφικό χαρτί Α4.

Slammer
05-06-06, 23:48
9 ευρώ μελάνι? Τοσά οικονομικά ειναι τα αυθεντικά της canon? Εμενα αυτη η ανοησία της hp (που ειναι και παλιο μοντέλο, 3450), το ενα θηκάκι (μάλλον καθικάκι δηλαδη :p ), κάνει καπου 35 ευράκια!

Ετσι είναι η Canon:oneup:
Και πέρα από τα γνήσια υπάρχουν και καλά συμβατά (καινούργια, όχι refill) με τη μισή τιμή. Είχα πάρει από byron-shop, 2 σετ, συνολο 8 μελάνια με 28 ευρω.

hayzel
06-06-06, 15:26
Ξέρει κανείς κανένα μαγαζί για αναλώσιμα inkjet στη Θεσσαλονίκη?

Ενδιαφέρομαι τόσο για μαιμούδες μελανάκια όσο και για μεγάλες συσκευασίες μελανιού με δικό μου γέμισμα....

Αν η ερώτησή μου έρχεται ενάντια στους κανονισμούς του forum ... Στείλτε μου προσωπική απάντηση...

igiorgio
06-06-06, 15:56
Φίλε,

δεν ζητάς καλύτερα απ' τα παιδιά να αφαιρέσουν το μήνυμά σου ;.
Είναι φάλτσο, πως να το κάνουμε δηλαδή;.

:nono: :down:

sdikr
06-06-06, 16:05
Φίλε,

δεν ζητάς καλύτερα απ' τα παιδιά να αφαιρέσουν το μήνυμά σου ;.
Είναι φάλτσο, πως να το κάνουμε δηλαδή;.

:nono: :down:

Το δικό σου τι είναι δηλάδη; :evil:


Ξέρει κανείς κανένα μαγαζί για αναλώσιμα inkjet στη Θεσσαλονίκη?

Ενδιαφέρομαι τόσο για μαιμούδες μελανάκια όσο και για μεγάλες συσκευασίες μελανιού με δικό μου γέμισμα....

Αν η ερώτησή μου έρχεται ενάντια στους κανονισμούς του forum ... Στείλτε μου προσωπική απάντηση...

Γνωρίζω οτι υπάρχει ενα στην Φράγκων, μετα την δωδεκανήσου, Ακόμα στην Καρατάσου διπλά στο ξενοδοχείο.
Σίγουρα υπάρχουν και άλλα

sisifos
06-06-06, 16:24
Καλημέρα φίλε
Να σου πω ότι έχω ακούσει για αρκετά μαγαζιά, αυτό όμως που μπορώ να σε βεβαιώσω ότι κάνει καλή δουλειά είναι ένα μαγαζάκι που κυρίως πουλάει cd και dvd
Το κατάστημα αυτό βρίσκεται στην «Κωνσταντίνου Παλαιολόγου» έναν μικρό δρομάκο, να σου πω βέβαια ότι στον ίδιο δρόμο υπάρχουν και άλλα παρόμοια καταστήματα, αυτό είναι στο μέσω της οδού και κατεβαίνοντας από την αριστερή πλευρά . Θα σου ανεβάσω ένα μικρό χάρτη για να μπορέσεις να το βρεις.
http://www.betsis.net/map/map.jpg

hayzel
06-06-06, 16:51
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις

Whiteyez
06-06-06, 19:42
Kαι Εθνικής αμύνη έχει κάπου..στην αρχή.

alwaysalone
06-06-06, 19:43
Ετσι είναι η Canon:oneup:
Και πέρα από τα γνήσια υπάρχουν και καλά συμβατά (καινούργια, όχι refill) με τη μισή τιμή. Είχα πάρει από byron-shop, 2 σετ, συνολο 8 μελάνια με 28 ευρω.

Μαλιστα, ευχαριστώ! Θα το εχω υπ'όψιν μου στο μέλλον..
Τι ειναι τα byron-shop? Υπάρχουν εδω στην ελλαδα?

ΑΥτο το τσιπάκι που εχουν οι μελανοθήκες βγαινει?

XPHSTOS29
06-06-06, 20:43
Στον HP1010 που εχω μετα απο 3 αλλαγες γραφιτη-τυμπανου (με ταυτοχρονη αλλαγη εκτυπωτη απο το service) πηρα ενα συμβατο και υσηχασα.
3 φορες εκαψε το τυμπανο και γεμιζε ο εκτυπωτης γραφιτη μεσα και......

euri
06-06-06, 22:33
Καλά τι προπολεμικός χάρτης είναι αυτός που ανεβάσατε ωρέ; XIOS BANK (!!!), Πυροσβεστική Υπηρεσία στην Αλ. Σβώλου :shock:

Lefh
06-06-06, 23:07
Και στην Ιασωνίδου έχει 2 τέτοια (η Ιασωνίδου είναι δίπλα από την Καμάρα)...

Και η Κ. Παλαιολόγου που είπε ο φίλος εκεί δίπλα είναι....
Η παλιά μου γειτονιά είναι αυτή :)

Στο 25ο Λύκειο πήγαινα, αυτό που είναι γωνία Εγνατία με.... Κ. Παλαιολόγου :lol:

Slammer
07-06-06, 02:38
Μαλιστα, ευχαριστώ! Θα το εχω υπ'όψιν μου στο μέλλον..
Τι ειναι τα byron-shop? Υπάρχουν εδω στην ελλαδα?

ΑΥτο το τσιπάκι που εχουν οι μελανοθήκες βγαινει?

Να το link:
http://www.byron-shops.com

και από ότι είδα η τιμή των μελανιών Canon επεσε στα 2.90 euro, και με την έκπτωση 2.60.

Δεν σε νοιάζει το τσιπάκι, αφου τα μελάνια ειναι καινούργια.
Όσο για τα refills, αυτοι που τα γεμίζουν ξερουν να μηδενίζουν το τσιπάκι :whistle:
Υπάρχουν βεβαια και περιπτώσεις που μπορείς να χρησιμοποιήσεις το παλιό τσιπάκι, χανοντας όμως τις πληροφορίες σχετικά με το επίπεδο της μελανης (ισχύει στους νέους Canon)

MNP-10
14-09-06, 07:09
Παιδια μπορειτε να κανετε εναν υπολογισμο (με βαση τιμη cartridge ή refill μπουκαλακι) να δουμε ποσα ml εχει και ποσο βγαινει τιμη μελάνης ανα λιτρο?

edit: Sorry για το νεο θρεντ, δεν θυμομουν την παλαιοτερη συζητηση. Ρωτουσα κυριως μπας και κάνει κανείς τον υπολογισμο και διαπιστωσει εκπληκτος οτι το 1 λιτρο μελανιου απο τριτες εταιριες (ουτε καν original) εχει τουλαχιστον 50 Ευρω με cheapiκους υπολογισμους και >100 με "κανονικες" τιμες. Για original δε συζηταμε.

Πχ τα 12Ε / 200ml που γραφτηκαν νωριτερα => 60Ε / λιτρο

Αυτο εδω παλι...
http://www.byron-shops.com/view_prod.php?idcat=12&idsubcat=24&idsubsubcat=185

2.9Ε / 28ml => πανω απο 100Ε / λιτρο. Αλλα εχει και το πλαστικο casing. Εστω οτι ειναι το 1/3 του χρηματος το πλαστικο, αρα ποσο βγαινει καθαρα? 66Ε το μελανι?

Και ερωτω. Ειναι δυνατον 1 λιτρο να κανει τοσο πολυ? Μηπως ειναι χρυσαφι? Μου φαινεται πληρωνουμε αερα...

waste
15-09-06, 09:25
μα οσο μεγαλυτερη ποσοτητα αγορασεις τόσο καλύτερη τιμη θα σου κανουν. δηλαδη είναι διαφορετικό να αγοραζεις το cartridge των 10ml και διαφορετικό το μπουκάλι του λιτρου. σε μπουκαλι λιτρου μπορεις να αγορασεις καταπληκτικες ποιοτητες μελανιων σε πολύ καλές τιμές.

MNP-10
15-09-06, 17:06
Δλδ πεφτει η αναλογια και κατω απ'το 1 lt ink = 1 τεποζιτο super αμολυβδης? :p

waste
17-09-06, 09:45
θα πεσει αφου τελειοποιησω το συστημα inkjet εξατμισεως το οποιο θα χρησιμοποιει την εξατμιση του αυτοκινητου για φωτορεαλιστικες απεικονισεις... αλλα για να μαθεις παραπανω λεπτομεριες πρεπει να υπογραψεις NDA:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.