PDA

Επιστροφή στο Forum : Μελανια Εκτυπωτων συμβατα και refill



Σελίδες : [1] 2

manoulamou
16-02-06, 12:50
Ενα πολυσυζητημενο θεμα, ομως επειδη διανυω περιοδο πολυ ισχνων οικονομικων
<<ο εκτυπωτης μου ενα hp 5652 ειναι ετσι κι αλλιως εκτος εγγυησης, αλλα απροβληματιστος>>
παρολο που παλια δεν ενδιαφερομουν, νομιζω πως τωρα πρεπει να το σκεφτω ξανα.

Δεν με ενδιαφερουν οι φωτογραφιες ουτε εχω απαιτησεις υψηλης ποιοτητας.
Καθαρα για οικονομικους λογους και επειδη εχω ακουσει/διαβασει πολλα για
1) απαραδεκτη ποιοτητα εκτυπωσης
2) τελειωνουν πολυ γρηγορα
3) ελαχιστες οι αξιοπιστες εταιριες/καταστηματα.

Οι λυσεις που εχωμεχρι τωρα -εκτος του να ψαχνω δεξια-αριστερα τα φτηνοτερα original- ειναι
Α) pelikan μονο μαυρο απο e-shop
β) @work μαυρο και τριχρωμο απο Πλαισιο
γ) τρεχα βρες refill απο Cartridge World.

Πασα προταση ή προσωπικη εμπειρια δεκτη και συζητησιμη.

n!ckk
16-02-06, 13:49
Πάντα και μόνο τα αυθεντικά του κατασκευαστή. Τα άλλα δεν τα εμπιστεύομαι.

Αυτό βέβαια όσο είχα inkjet. Τώρα έχω πάρει μονόχρωμο laser λύνοντας το πρόβλημα οριστικά και κάνοντας τη δουλειά μου επιτέλους αξιοπρεπώς (και φτηνά).

harogeo
16-02-06, 13:54
Μόνο τα αυθεντικά του κατασκευαστή.

kostthem
16-02-06, 13:57
Κοίταξε στο Πλαίσιο την μάρκα (που φέρνει το ίδιο το κατάστημα) @work. Έχουν κωδικούς που ταιριάζουν με τους αντίστοιχους του εμπορίου για πολλούς εκτυπωτές.
Στον Canon μου, μου βγαίνουν (μαύρο+έγχρωμο) 9,99 αντί 22 ευρώ στην ίδια ποσότητα.
Η ποιότητα εκτύπωσης είναι πανομοιότυπη.

euri
16-02-06, 13:59
Όσο ο εκτυπωτής είναι σε καθεστώς ισχύουσας εγγύησης, αποκλειστικά και μόνο αυθεντικά.

Από κει και πέρα, καινούργια συμβατά, όχι refills - αναγομώσεις κλπ.

chrand
16-02-06, 14:02
Αυθεντικά του κατασκευαστή & @work του Πλαισίου γιατί τα δοκίμασα και δεν είχα πρόβλημα στον hp psc 2410 που έχω.

nnn
16-02-06, 14:56
Και εγώ χρησιμοποιώ @work από το Πλαίσιο(σε Cannon) και είναι άψογα.
Τα refilled δεν τα πολυεμπιστεύομαι.

manoulamou
16-02-06, 14:57
Ενδεικτικα αναφερω τιμες μεσω internet με φπα (και χωρις αλλα εξοδα)
ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ: edirect μαυρο hp56 16.54ε Πλαισιο τριχρωμο hp57 26.90ε (μεσω web)
Συμβατα απο e-shop Pelikan μαυρο 56 15.20ε
" Πλαισιο @work μαυρο 56 12.95ε ΚΑΙ @work τριχρωμο 57 15.95ε
Αναγομωμενα Cartridge World μαυρο 56 9.05ε και τριχρωμο 57 16.30 ε

Slammer
16-02-06, 15:07
Για τον pixma που εχω χρησιμοποιω συστηματικά (εχω αδειάσει πολλά από αυτα...) αυτά:
http://www.byron-shops.com/view_prod.php?idcat=12&idsubcat=24&idsubsubcat=185

Αρκετά καλή ποιότητα, και το κόστος είναι το 1/3 των γνησιων (υπάρχει αγορά πακέτο για 8 μελάνια-2 σετ σε αρκετά καλύτερη τιμή)

BlindG
16-02-06, 16:50
Συμφωνώ με τον euri

sdiama
16-02-06, 17:07
Εγώ πάντως έχω κάνει 3 refills και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Βέβαια στη δική μου περίπτωση η ποιότητα δεν παίζει μεγάλο ρόλο, γιατί τυπώνω μόνο κείμενα και εξώφυλλα και όχι φωτογραφίες.
Εξ'αλλου με τις τιμές των απλών εκτυπωτών (50-60 ευρώ), συμφέρει χίλιες φορές να κάνεις refill παρά να παίρνει μελάνια. Π.χ. σε έναν HP3650, το σετάκι μελανιών (black/colour) στοιχίζει περίπου 34 ευρώ, τη στιγμή που ο "αντικαστάστης" του 3940, στοιχίζει καινούργιος 55 ευρώ!!!!

Patentman
16-02-06, 19:11
* Patentman is coming...!

Αν ειναι HP ειτει Lexmark ο εκτυπωτης, τοτε οταν βγει εκτος εγγυησης βαζουμε refill αν δεν μας ενδιαφερει η ποιοτητα εκτυπωσης (ειδικα αν δεν θελουμε φωτο). Συμφερει και ειναι απολυτως αξιοπιστο. Απλα στους HP και Lexmark οι κεφαλες ειναι στο δοχειο μελανης, αν βουλωσουν ή χαλασουν με μια αλλαγη μελανιου ο εκτυπωτης ειναι καινουριος, οποτε μην σκατε και πολυ.
Τα γνησια μελανια μπορουν να επεναγεμιστουν μεχρι και τρεις φορες χωρις προβλημα (να ξεραθει το μελανι εσωτερικα). Μετα αγοραζουμε ενα γνησιο και απο την αρχη ;)
Μην τα παραγεμισετε τα μελανια σας, σταζουν μετα αν το κανετε αυτο για "ευκολια".

Τα ιμιτασιον εχουν και ιμιτασιον κεφαλες! Επισης δεν ειναι καλα στον επαναγεμισμο.

Στους cannon και epson και οποιον εχει τις κεφαλες στον εκτυπωτη τοτε βαζουμε παντα γνησια μελανια. Ακομα καθε τρεις και λιγο τυπωνουμε κατι και κανουμε και καθαρισμο μεσω του προγραμματος για να μην πηξει το μελανι στις κεφαλες. Αν γινει αυτο πρωτο βημα βρεχουμε πανακι και καθαριζουμε την κατω μερια των κεφαλων, αν δεν στρωσει ετσι τοτε: αν δεν τον προλαβουμε και πηξει εσωτερικα στην κεφαλη το μελανι τοτε βγαζουμε τα μελανια και με μια συριγγα ριχνουμε μια-δυο σταγονες νερο στις τρυπες που ρουφανε μελανι οι κεφαλες, την επομενη μερα το ιδιο, μεχρι να σταξει μελανι απο την κεφαλη. Μετα βαζουμε τα μελανια -αφου εχουμε προσθεσει λιγακι νερο σε αυτα- και τυπωνουμε καργα. Οσο πιο πολυ τυπωσουμε τοσο πιο γρηγορα θα ξεπηξει το μελανι εσωτερικα των κεφαλων.

ΥΓ. προσωπικα βαζω παντα γνησια σε εναν πακαρντ μιας και λεφτα εχουμε :p

Miltos_01
16-02-06, 19:27
Αναγομώσεις του χαμού με τον hp psc 1200. Έχω γεμίσει τα ίδια catridges πάνω απο δέκα φορές!!! Βλέπετε τυπώνω καθημερινά πάνω απο 100 σελίδες και αρκετές φωτογραφίες. Πρόβλημα κανένα...

manoulamou
16-02-06, 21:58
patentman wrote "προσωπικα βαζω παντα γνησια σε εναν πακαρντ μιας και λεφτα εχουμε" :redface: :mad: -------------------------------- :(
αΧ ΒΡΕ πατεντανθρωπε εξ αρχης σε εχω βαλει μες στην καρδια μου:mad:
περασε και του βαλεντινου ρε γμτ :rofl: να σου στελνα ενα δωρακι / μπουμ απο τον ;) Σάββα :twisted: χλωρό
Τοσα χρονακια με τους πακαρντ κι εγω μονο αυθεντικα και τωρα :cry: :cry: να το σκεφτομαι λογω μπικικινιων

mrsaccess
16-02-06, 22:13
Αν εκτυπώνεις κάτι, το χρησιμοποιείς μια φορά και το πετάς τότε πάρε μελάνια 3ων κατασκευαστών. Δεν θα δεις τη διαφορά.

Αν θες να κρατήσεις τις εκτυπώσεις σου για μεγάλο χρονικό διάστημα (πάνω από χρόνο) πάρε original. Επίσης original αν το αποτέλεσμα μετράει πολύ σημαντικά για σένα (κοινώς θα σου φέρει χρήματα).

@Patentman:
Οι Canon δεν έχουν την κεφαλή πάνω στον εκτυπωτή, απλά την έχουν ξεχωριστά. Κάθε περίπου 10 αλλαγές μελανιών καλό είναι να αλλάζεις και κεφαλή.

sdikr
16-02-06, 23:42
σε HP έχουμε το καλό οτι έχουν την κεφαλή πάνω ,

σε epson με τα refill σύνηθως πέρνεις την κεφαλή στο χέρι 100-200 ευρώ κόστος

με τα cannon η ποιοτήτα στο χρώμα δεν είχε καμία σχέση με τα original

Γενικά με τα refiill δεν τα πάω καλά, ίσως να έχει να κανεί με εκείνη την φορά που έγινα μάυρος απο τον λαίμο μέχρι τα ποδια και πηρα και καινούργιο εκτυπωτη

dipa57
17-02-06, 00:12
Αγόρασα συμβατό μελάνι για HP LaserJet 4L. Δεν το ξανακάνω. Μόνο αυθεντικό.

deathlok
17-02-06, 00:46
βλέπω παιδιά τα σκάτε κανονικά για τα αυθεντικά μελάνια. Πάντως υπάρχει όντως διαφορά!!! κυρίως στην αντοχή στο χρόνο αλλά εγώ δεν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά οπότε αναγόμωση - συμβατά και γενικά ότι κάτσει.

Πύρρος
17-02-06, 01:07
Αγόρασα συμβατό μελάνι για HP LaserJet 4L. Δεν το ξανακάνω. Μόνο αυθεντικό.

Ναι, αν έβαλες μελάνι σε laser εκτυπωτή είναι λογικό ότι είχες πρόβλημα :p.


[Οκ, κακό και φτηνό χιούμορ, μη βαράτε]

kubiak
17-02-06, 01:42
&#182;
Όσο ο εκτυπωτής είναι σε καθεστώς ισχύουσας εγγύησης, αποκλειστικά και μόνο αυθεντικά.

Από κει και πέρα, καινούργια συμβατά, όχι refills - αναγομώσεις κλπ.+1.
&#182;

manoulamou
17-02-06, 10:57
Λοιπον για να συνοψισω και αν καταλαβα καλα:
Εχω ενα inkjet εκτυπωτη.
Αν ειναι μεσα στο χρονο εγγυησης οπωσδηποτε τα αυθεντικα μελανια του κατασκευαστη.
Αφου ληξει η εγγυηση
αν ενδιαφερομαι για αντοχη στο χρονο ή/και υψηλη ποιοτητα εκτυπωσης παλι αποκλειστικα και μονο τα αυθεντικα.
Για καθε αλλη περιπτωση εφοσον θελουμε να κανουμε μεγαλη οικονομια συμβατα.
Τα αναγομωμενα/refilled ειναι απο παρακινδυνευμενα εως απορριπτεα.

Stayrakas
17-02-06, 17:38
πάντα τα αυθεντικά μελανια

ndendris
17-02-06, 17:47
Στον δικό μου HP αναγομώνω ο ίδιος τα μελάνια...

Βρώμικη δουλειά - αλλά κάποιος πρέπει να την κάνει! :)

Λέμε τώρα.

mrsaccess
17-02-06, 17:55
Μια διευκρίνηση, όσα είπα τα είπα για κείμενο και γραφικά.
Αν εκτυπώνετε φωτογραφίες τότε μόνο αυθεντικά μελάνια και φωτογραφικό χαρτί από τον κατασκευαστή του εκτυπωτή. Στην εκτύπωση φωτογραφίας μετράει μόνο η ποιότητα. Αν θέλετε οικονομία μην εκτυπώνετε φωτογραφίες που δεν σας χρειάζονται.

Πολλοί εκτυπωτές πλέον έχουν ξεχωριστά τα φωτογραφικά μελάνια από το μαύρο για το κείμενο, οπότε μπορείτε να έχετε μαύρο κειμένου από 3ο κατασκευαστή, έγχρωμα και φωτογραφικό μαύρο (στους Canon τουλάχιστον) original για τις φωτογραφίες σας.

Jojos170304
17-02-06, 18:02
Σε laser πάντα refill με τονερ που βρήκα στο cartridge world. Κανένα απολύτως πρόβλημα κ με έχει βγάλει θηρίο για αρκετές εκατοντάδες σελίδων (EPSON EPL 5800L)

A Hellene
17-02-06, 18:34
Παιδιά, στο μελάνι είναι όλη η τεχνολογία της εκτύπωσης. Τελεία. Ο εκτυπωτής απλά το ψεκάζει στο χαρτί.

Το φθηνό μελάνι, εκτός της φτωχότερης συγκριτικά εκτύπωσης, μπορεί να καταστρέψει (= φράξει) την κεφαλή του εκτυπωτή, κάτι που μεταφράζεται σε επιπλέον έξοδα. Είναι σαν να γεμίζεις τη Lamborghini σου με απλή βενζίνη, από το βενζινάδικο της γειτονιάς...
Ό,τι χρήματα γλυτώνεις από το ημιτασιόν μελάνι τα δίνεις κάποια στιγμή στην πρόωρη αντικατάσταση κεφαλής, χωρίς να έχεις τις ποιοτικές κτυπώσεις που θα σου έδιναν τα αυθεντικά μελάνια.

Ο κανόνας θέλει φθηνούς εκτυπωτές με πανάκριβο μελάνι (πχ. Epson) ή ακριβούς εκτυπωτές με σωστή (οικονομική/ποιοτική) διαχείρισή του μελανιού τους (πχ. Canon). Η επιλογή είναι πάντα δική σας.



Η δική μου επιλογή είναι η Canon, για τους παρακάτω λόγους:

Ο τελευταίος εκτυπωτής που αγόρασα ήταν ο Canon i865: Φωτογραφίες τέτοιας ποιότητας δεν έχω ξαναδεί αλλού, η ταχύτητά του είναι ικανοποιητική, και είναι φοβερά οικονομικός: ντρέπεται να ζητήσει να του αλλάξω τα μελάνια(!).

Από ποιότητα και ακρίβεια εκτύπωσης; Με αυτόν τυπώνω ακόμη και τις διαφάνειες για τις πρωτότυπες ηλεκτρονικές πλακέτες που φιάχνω, για τα project μου.
Ένα παράδειγμα, για όσους καταλαβαίνουν για τι πράγμα μιλάω: Σε μια πρωτότυπη πλακέτα μου, αρκετές χαλκοδιαδρομές είχανε πάχος 12mil (= 0.3mm) και απόσταση μεταξύ τους 8mil (= 0.2mm): Το φιλμ (η διαφάνεια) όχι μόνο εκτυπώθηκε άψογα, αλλά μεταφέρθηκε στην πλακέτα αυτούσιο, χωρίς τις αναμενόμενες εκπλήξεις που είχα παλαιότερα από άλλους εκτυπωτές.

Πραγματικά με εξέπληξε επίσης το customer support της Canon, που προθυμοποιήθηκαν να μου λύσουν πρόβλημα που είχα παλαιότερα με την φωτογραφική μου Canon PowerShot S300, που ως προϊόν δεν απευθύνεται στην Ευρωπαϊκή αγορά αλλά στην Αμερικάνικη, από όπου και αγοράστηκε!

nlkrio
17-02-06, 18:47
οι canon δουλευουν μονο με windows,γιαυτο εμεις που χρησιμοποιουμε λινουξ τους αποφευγουμε....

Slammer
17-02-06, 18:48
Ένα παράδειγμα, για όσους καταλαβαίνουν για τι πράγμα μιλάω: Σε μια πρωτότυπη πλακέτα μου, αρκετές χαλκοδιαδρομές είχανε πάχος 12mil (= 0.3mm) και απόσταση μεταξύ τους 8mil (= 0.2mm): Το φιλμ (η διαφάνεια) όχι μόνο εκτυπώθηκε άψογα, αλλά μεταφέρθηκε στην πλακέτα αυτούσιο, χωρίς τις αναμενόμενες εκπλήξεις που είχα παλαιότερα από άλλους εκτυπωτές.


Ασχετο, αλλα μου κεντρισε το ενδιαφέρον....
Με τοσο μικρό clearance, μπορείς και περνάς 2 γραμμές ανάμεσα από ποδαράκια ολοκληρωμένου. Το καταφέρνεις αυτό με διαφάνεια από τον Canon???
Και εγω τυπώνω διαφάνειες για τυπωμένα, απο Canon, αλλα πιο λεπτό από 12/15mil γραμμή με clearance 10 mil δεν το έχω τολμήσει (περνάει μονο μια γραμμή ετσι)


οι canon δουλευουν μονο με windows,γιαυτο εμεις που χρησιμοποιουμε λινουξ τους αποφευγουμε....
Εμενα μου δουλεύει κανονικά ενας Pixma 3000. Με κατι ψιλοματσακονιές και το καινουργιο cups βλέπει και την αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης....:D

mrsaccess
17-02-06, 18:53
οι canon δουλευουν μονο με windows,γιαυτο εμεις που χρησιμοποιουμε λινουξ τους αποφευγουμε....
Δυστυχώς όμως αν ασχολείσαι με φωτογραφία η Canon είναι μονόδρομος.
Είναι ο μόνος λόγος που έχω ακόμα partition με windows...

Και το support τους είναι καλό! Είχα στείλει email στην Intersys (αντιπρόσωποι της Canon στην Ελλάδα) για την έλλειψη οδηγών για linux και με πήραν αρκετές φορές τηλέφωνο (δύο κανονικές που μιλήσαμε συν άλλες που δεν με έβρισκαν) για να μου ζητήσουν συγγνώμη και να μου πουν ότι πιέζουν την Canon μαζί με άλλους αντιπροσώπους για linux drivers.

A Hellene
17-02-06, 19:05
Ασχετο, αλλα μου κεντρισε το ενδιαφέρον....
Με τοσο μικρό clearance, μπορείς και περνάς 2 γραμμές ανάμεσα από ποδαράκια ολοκληρωμένου. Το καταφέρνεις αυτό με διαφάνεια από τον Canon???
Δες το footprint του AD9833 http://www.analog.com/en/prod/0%2C2877%2CAD9833%2C00.html

Θέλεις να γελάσεις; Όχι σε διαφάνεια της Canon αλλά σε φθηνή διαφάνεια της Connect (KF02163), μια που είχα τέτοιες στα χέρια μου, αλλά δεν είχα σφραγισμένη Viza για τη διαδρομή Ζωγράφου-Κέντρο!



EDIT: Έκανα λάθος: Connect KF26074 αντί της KF02163 που έγραψα.

Slammer
17-02-06, 19:28
Δες το footprint του AD9833 http://www.analog.com/en/prod/0%2C2877%2CAD9833%2C00.html

Θέλεις να γελάσεις;

EEEE! οχι και βήμα 0.5.... με διαφάνεια...!!!! μεχρι 0.8 το παλεύω... πιο μικρά, δεν τα βλέπω κιολας.....:clap:

A Hellene
17-02-06, 19:32
Δεν ξέρεις τι φιλότιμες προσπάθειες έκανα μέχρι να κολλήσω το AD9833 στην πλακέτα... Δεν το ξανακάνω!

del_ahmettt
17-02-06, 20:21
Στον δικό μου HP αναγομώνω ο ίδιος τα μελάνια...

Βρώμικη δουλειά - αλλά κάποιος πρέπει να την κάνει! :)

Λέμε τώρα.

Και εγώ μια απο τα ίδια! Εχω εκτυπωτή ΗP 920c οπου για το αυθεντικο σετ μελάνια θελεις 60 ευρώ!!!:twisted:

Παλιότερα χρησιμοποιουσα τα refill kits της Ιnktec (www.inktec.com), αλλά τώρα τελευταία για να ρίξω ακόμη περισσότερο το κόστος αγοράζω μουκάλια με μελάνι του ιδιου κατασκευαστή. Πολύ καλής ποιοτητας μελάνι και τα 200ml 12-13 euro!


Γαντάκι χειρουργικό, σύριγγα απο το φαρμακείο κτλ:biggrin:
Tους επαγγελματιες refillers δεν τους επισκεπτομαι γιατί αφενος βαζουν μελάνι απο το ...βαρελι και αφετερου με νευριαζει που το "παιζουν" επιστήμονες...:lol:

Είμαι της αποψης πως οι inkjet εκτυπωτες εκ κατασκευής δεν κάνουν και για πολλά πράματα.
Για φωτογραφίες και απαιτητικα εντυπα είτε πας σε επαγγελματία (φωτογραφο κτλ) ειτε επενδυεεις σε laser...

Αλήθεια σας εχει τυχει ποτε να σας πεσει μια σταγόνα νερακι σε εκτυπωση απο inkjet;;;:rolleyes:

mrsaccess
17-02-06, 20:44
Είμαι της αποψης πως οι inkjet εκτυπωτες εκ κατασκευής δεν κάνουν και για πολλά πράματα.
Για φωτογραφίες και απαιτητικα εντυπα είτε πας σε επαγγελματία (φωτογραφο κτλ) ειτε επενδυεεις σε laser...

Αλήθεια σας εχει τυχει ποτε να σας πεσει μια σταγόνα νερακι σε εκτυπωση απο inkjet;;;:rolleyes:
Το 95% των φωτογραφείων έχουν χειρότερη ποιότητα από τον Canon i865 μου.
Είτε επειδή έχουν παλιά μηχανήματα και κακά αναλώσιμα αλλά κυρίως επειδή όλα είναι πατ κιουτ. Έχουν μια γενική ρύθμιση και την βάζουν σε όλους.
Στα περισσότερα μάλιστα η διαφορά βγάζει μάτι από φωτό εκτυπωμένες στο σπίτι μου χωρίς καν ειδικές ρυθμίσεις.

Όσο αφορά κείμενο (αλλά όχι γραφικά) όντως καλύτεροι οι laser. Αλλά για επαγγελματική χρήση βάζεις το hi-resolution paper της Canon και δεν σε φτάνει κανένας laser.

Όσο αφορά το νερό:
Τα μελάνια της epson είναι αδιάβροχα σε κάθε τύπο χαρτιού.
Της Canon είναι αδιάβροχα στα φωτογραφικά χαρτιά.

mich83
17-02-06, 20:55
Όσο αφορά το νερό:
Τα μελάνια της epson είναι αδιάβροχα σε κάθε τύπο χαρτιού.
Της Canon είναι αδιάβροχα στα φωτογραφικά χαρτιά.

Της HP όμως πουθενά. Έχω τον photosmart 7760 και φωτογραφίες που εκτυπώνονται σε ΗP χαρτί με HP μελάνια έχουν κάκιστη ανθεκτικότητα. Όχι νερο... λίγη υγρασία και αντίο φωτογραφίες..

kostas_ducati
18-02-06, 12:23
Ανάλογα με την περίπτωση... Όταν είχα EPSON μονό γνήσια γιατί ιδίως τότε (199? EPSON Stylus Photo) άμα έβαζες ιμιτασιόν πάει τον έπαιρνες στο χέρι.
Όταν μετά πήγα κατά Cannon μεριά ανάλογα με τα οικονομικά μια γνήσια μια ιμιτασιόν.
Τώρα με τον HP ColorLaserJet μάλλον για αναγόμωση θα πάω στα toner γιατί είναι αισθητά φτηνότερα, αν και ψάχνω για κάποια λύση να τα γεμίζω μόνος μου.

XavierGr
19-02-06, 09:34
Παιδιά αν δεν σας ενδιαφέρει η ποιότητα τότε refill, τέλος.

Και δεν κατάλαβα, γιατί μόλις τελειώσει η εγγύηση να βάλουμε imitation; Που θα το καταλάβει ο κατασκευαστής;
Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει με εταιρείες που δεν αλλάζουν οι κεφαλές, ακόμα και τότε όμως καλύτερα να δοκιμάσεις refill, imitation κ.τ.λ έτσι και αλλιώς αν πάρω αυθεντικά μελάνια θα δώσω όσο για ένα καινούργιο εκτυπωτή, προτιμώ να τον χαλάσω δοκιμάζοντας παρά να πάρω αυθεντικά.

Εγώ πήρα πριν κάποιους μήνες το πολυμηχάνημα Brother DCP-110C (100€). Αρκετά οικονομικό και γρήγορο. Από ποιότητα βέβαια δεν πάει καλά αλλά δεν με νοιάζει. Ξέρει κανείς αν έχει τις κεφαλές στα μελάνια ή μέσα του; Κάθε μέρα κάποια στιγμή (ακόμα και όταν είναι κλειστός) τον ακούω να χαρχαλεύει, όποτε υποθέτω ότι καθαρίζει τις κεφαλές, σωστά;

nnn
19-02-06, 15:27
Μιας και το θέμα ενδιαφέρει πάρα πολλούς το έκανα sticky.
;)

teo_L20
19-02-06, 15:36
Χρησιμοποιώ αυθεντικά γιατι μου έχουν πιο ζωντανό χρώμα!
Εpson Sylus C86.
Ειχα πάρει μια φορα απο άλλον κατασκευαστή και έβγαιναν οι εκτυπώσεις πατάτα.
Το προτεινω και σε άλλους να έχουν οριτζιναλ μελάνια!;)

Slammer
19-02-06, 23:00
Παλιότερα χρησιμοποιουσα τα refill kits της Ιnktec (http://www.inktec.com), αλλά τώρα τελευταία για να ρίξω ακόμη περισσότερο το κόστος αγοράζω μουκάλια με μελάνι του ιδιου κατασκευαστή. Πολύ καλής ποιοτητας μελάνι και τα 200ml 12-13 euro!


Ποιό μελάνι πέρνεις??

del_ahmettt
19-02-06, 23:20
Ποιό μελάνι πέρνεις??

Αγοραζω το InkTec BULK των 200ml μπουκαλι.

Πανω στη συσκευασία γραφει "For use: HP 45/15/29/14/40", "Pigment Black".
Αυτο εχω παρει για τον ΗP μου που "φοραει" ΗP 15 κασετα.

Μαυρο κυριως καταναλωνω, παντως εχω ρωτησει στο μαγαζι που τα αγοραζω και μου εχει πει οτι εχει και τα αντιστοιχα εγχρωμα, ξεχωριστα για καθε χρώμα.

t.kant
20-02-06, 13:55
Παλιότερα χρησιμοποιουσα τα refill kits της Ιnktec, αλλά τώρα τελευταία για να ρίξω ακόμη περισσότερο το κόστος αγοράζω μουκάλια με μελάνι του ιδιου κατασκευαστή. Πολύ καλής ποιοτητας μελάνι και τα 200ml 12-13 euro!


Φίλε del_ahmettt
Μήπως μπορείς να πεις και σε μας που δεν ενδιαφερόμαστε για original που θα προμηθευτούμε το ανάλογο κιτ και πόσο έχει περίπου. Έχω κι εγώ έν εκτυπωτή σαν το δικό σου κι ενδιαφέρομαι να ξαναγεμίζω από μπουκάλι
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

del_ahmettt
20-02-06, 14:52
Φίλε del_ahmettt
Μήπως μπορείς να πεις και σε μας που δεν ενδιαφερόμαστε για original που θα προμηθευτούμε το ανάλογο κιτ και πόσο έχει περίπου. Έχω κι εγώ έν εκτυπωτή σαν το δικό σου κι ενδιαφέρομαι να ξαναγεμίζω από μπουκάλι
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τα refill kits της ΙnkTec δεν είναι νομίζω δυσκολο να τα βρείτε. Τα εχω δει σε αρκετα μαγαζια καθως και σε πολλά on-line shops του εξωτερικου.

Τα μπουκαλια με τα μελάνια της InkTec ειναι ισως πιο δυσευρετα (εδω στην Πατρα σε ενα μαγαζί μονο τα εχω βρει)

Καλο θα 'ταν να επικοινωνησετε με τον ελληνικο αντιπροσωπο της ΙnkTec ( www.inktec.gr )

Μερικες συμβουλες για οσους ασχοληθουν με το συστημα "γέμισέ το μόνος σου"

-Θελει λίγο υπομονή και σχολαστική τηρηση των οδηγιών
-Φορατε γαντια ("χειρουργικα" καλύτερα και οχι τα εσωκλειώμενα) και προσεξτε λίγο τα ρουχα σας μη λερωθείτε
-Μετα απο μερικες γεμισεις (πάνω απο 5 σίγουρα) η ποιοτητα εκτυπωσης πεφτει.
Αν ειστε απαιτητικοί ισως πρεπει να αγοραζεται και καμια γνήσια κασετα που και που

-!!!Σημαντικό: Μην "στραγγίζετε" τα μελανοδοχεία! Αν αναψει το λαμπακι μη συνεχίζετε να τυπώνετε για πολύ ακόμα, αλλά γεμίστε με νεο μελάνι.

Μην παραμελείτε να τρεχετε που και που τον καθαρισμό της κεφαλής

Τα παραπάνω τα εχω συμπερανει απο χρηση σε HP εκτυπωτες. Για αλλες μαρκες δεν εχω ασχοληθεί, ουτε ξερω πως ακριβψς δουλευει το συστημα...

teo_L20
20-02-06, 15:16
Θα συμφωνήσω με τον del_ahmettt!
Το ίδιο ισχύει και για τους εκτυπωτές Εpson που δουλευω και στο σχολειο και στο σπίτι.
Και κατι ακόμη:
Οσοι ασχολούνται με την φωτογραφία προτείνετε ανεπυφύλακτα να έχετε τα αυθεντικά μελανάκια,
για μέγιστη απόδοση!:oneup:

JoeBar
20-02-06, 21:06
Το θέμα είναι πόσες σελίδες τυπώνεις για να δεις αν ουσιαστικά σε συμφέρει. Για ένα μέσο χρήστη που δεν τυπώνει πολυ δεν αξίζει να πάει σε λύσεις ξαναγεμίσματος.
Ακόμα παίζει ρόλο και αν η κεφαλή του εκτυπωτή σας είναι πάνω στα μελάνια ή όχι. Αν είναι είστε καλύτερα γιατί ακόμα και πατάτα να πάρετε θα μπορείτε να τις αλλάξετε εύκολα χωρίς ιδιαίτερο κόστος,
Εγώ πάντως χρησιμοποιώ μόνο αυθεντικά.

manoulamou
21-02-06, 14:20
Επειδη το <δις εξαμαρτειν ουκ> κτλ κλπ :( :redface:
Απλα σας ενημερωνω οτι ΠΑΡΟΛΟ που την ειχα πατησει ξανα παλιοτερα με το Πλαισιο ;)
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=3762&page=2
αποφασισα να παραγγειλω απαυτους τα μελανακια για τον HP 5652 inkjet εκτυπωτη μου, συμβατα @Work 56 και 57 μαζι με κατι χαρτια και δικα τους και inacopia. Ολα ωραια και καλα, οπως ειχα γραψει στην παραγγελια μου, ταπαμε τηλεφωνικα για την αλλαγη ειχαν καποιο προβλημα με το συμβατο 56 και το αλλαξα σε original. Παρασκευη απογευμα ορισαμε Τριτη την παραδοση... :up:
ΑΜ ΔΕεεε Παρελαβα μολις την παραγγελια και ευτυχως μεν τα μελανια ηταν τα σωστα,
αλλα στα χαρτια πρωτοβουλως εστειλαν αντι του δικου τους "πλαισιο" το connect :down: -εννοειται ηταν φτηνοτερο-
και επιπλεον το συνολο πληρωμης ηταν λιγουλακι αυξημενο σε σχεση με τις τιμες του site. :evil: :redface:

Συνολικη επιβαρυνση λιγοτερη απο ενα ευρω και γιαυτο ειπα να μην το κανω θεμα.
ΑΛΛΑ αν με ξαναδουνε δε <παναναι και οι φτηνοτεροι μακραν> ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.
Mαγκες e-shop και τα μυαλα στα καγκελα....:up: :worthy:

mich83
21-02-06, 14:55
e-shop - Τώρα σώθηκες.

manoulamou
21-02-06, 15:27
Κοιτα δεν ειπα οτι ειναι τελειοι, εχω και εγω μερικα παραπονα, ιδιως απο αποψη αμεσης ενημερωσης ειτε του site ειτε δικης μου με email.
Ομως οταν εχω κανει 30 κατι παραγγελιες, και εχει στραβωσει μονο μια μεγαλη με κατι περιεργες μνημες και μια ψηκτρα μεταξυ αλλων
εχω ακυρωσει αλλες δυο < τη μια λογω -μη- διαθεσιμοτητας και την αλλη λογω ελλειψης προσωρινης -που εγω καιγομουν> Οσο για τιμες και πολυ καλες και οτι βλεπεις στο site αυτο πληρωνεις στο τελος.
Ε δεν το θεωρω τοσο τρομερο σε σχεση με κατι αλλους πχ το εν λογω ΠΛΑΙΣΙΟ
εχω κανει 4 ολες κι ολες παραγγελιες, η μια ακυρωθηκε, αλλες δυο εγιναν μαουνι καπελλο
και μονο η τεταρτη εξελιχτηκε επιτυχως τι να πω...

waste
04-06-06, 20:42
Βρε παιδιά δεν σας καταλαβαίνω καθόλου. Δηλαδή κι εγώ είχα κακές εμπειρίες με μελάνια της πλάκας , αλλά εσείς τσιμπάτε κατευθείαν στο μάρκετινγκ της κάθε εταιρίας...

είναι δεδομένο ότι υπάρχουν pigments που θα είναι ακριβώς ίδια με αυτά που χρησιμοποιεί η epson,canon,hp klp. Το θέμα μας είναι να ψάξουμε (και σε ξένα φόρουμ) και να βρούμε ποιοι είναι αυτοί οι κατασκευαστές συμβατών μελανιών που μας δίνουν την καλύτερη δυνατή ποιότητα. Διότι η διαφορά κόστους είναι τεράστια.

Ας πούμε οι καλοί κατασκευαστές χρησιμοποιούν spongless cartridges που υποτιθεται διαρκούν περισσότερο και μπλοκάρουν τις κεφαλές λιγότερο.... ας κοιτάξουμε λίγο και ας συγκεντρώσουμε τις πληροφορίες μας

ΥΓ και έλεος με το μάρκετινγκ, είναι γνωστό ότι οι εκτυπωτάδες χρησιμοποιούν το μοντέλο της gillette. αρα η ποιότητα των μελανιών τους αποκλείεται να είναι ευθέως ανάλογη της τιμής τους.

waste
05-06-06, 08:07
Για παράδειγμα διάβασα πολύ καλά λόγια για τη συγκεκριμένη εταιρία από το forum του tomshardware και το site της μοιάζει πάρα πολύ καλό. Οι ΄τυποι όχι μόνο ξέρουν γιατί μιλάνε, όχι μόνο έχουν πολλούς διαφορετικούς τύπους μελανιών (ακόμα και για ασπρομαυρο), αλλά και οι επιλογές που κάνουν στα χαρτιά τους είναι εντελώς διαφορετικές από τις συνηθισμένες. για παράδειγμα δεν έχω δει κανέναν να προτείνει χαρτιά ilford.

διαθετουν μαλιστα κι ενα συστημα συνεχούς ροής μελανιού που όχι μόνο ρίχνει το κόστος, αλλά δεν χρειάζεται να αλλάζεις κάθε τόσο και cartridge. Αυτό βέβαια συμφέρει ιδιαίτερα εταιρίες που έχουν μεγάλο όγκο δουλειάς από έγχρωμες εκτυπώσεις ένός τυπου (απλού μελανιού, ή pigment ) . Αγοράζοντας έναν πάμφθηνο R200 τον οποίο δεν θα λυπηθείς να αντικαταστήσεις μετά από 6μήνες ένα χρόνο με έναν ακόμα R220 όταν ο πρώτος θα τα έχει παίξει από την πολύ δουλειά...

ΥΓ ένα άλλο σχετικό στοιχείο υπερ της συγκεκριμένης εταιρίας είναι ότι πουλάει ξεχωριστά τα δικά της μελάνια από τα noname.



http://www.inksupply.com/

@ ADSLgr.com All rights reserved.