PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι πρεπει να κανω για να πουλάω online?



xp1988
14-09-09, 15:53
Γεια σας,

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι πρεπει να κάνω για να πουλάω προϊοντα online?

Ενας φίλος μου έχει ενα σάιτ στο οποίο πουλάει αρχεία PDF. Θέλουμε να βάλουμε ένα συστημα για να πληρώνει ο χρήστης με paypal, και με πιστωτικη μεσω paypal παλι. Αυτο που σκέφτομαι ειναι:

1) Πρεπει να πληρώνει ΦΠΑ?
2) Πρεπει να δηλώσει τα έσοδά του?
3) Πρέπει να έχει επιχείρηση για να πουλάει κάτι online?

Ευχαριστώ

mob
14-09-09, 16:36
σε όλα η απάντηση είναι ναι

xp1988
14-09-09, 18:12
Όταν όμως πουλάμε κάτι στο ebay η απάντηση ειναι όχι, ή κάνω λάθος?

mob
14-09-09, 19:31
δεν κάνεις λάθος αν πουλήσεις αγαθά ως ιδιώτης, αλλά αν πουλάς σαν επιχείρηση η απάντηση είναι πάλι ναι

xp1988
14-09-09, 20:11
Μπορώ να πουλάω σαν ιδιώτης στην ιστοσελίδα μου?

mob
14-09-09, 20:54
έχω την αίσθηση ότι ο όλος προβληματισμός σου είναι γύρω από το πως μπορείς να κλέβεις το κράτος
αν σκέφτεσαι με αυτή την λογική μπορείς να κάνεις ότι θέλεις
αλλά κάποια στιγμή, και πάντα έρχεται αυτή η κάποια στιγμή, θα υπάρξουν συνέπειες

nmakry
14-09-09, 21:11
Το να πουλήσεις ως ιδιώτης τον υπολογιστή σου, δεν αποτελεί πράξη που μπορεί να σε χαρακτηρίσει ως έμπορο, και γι' αυτό το κράτος κάνει τα στραβά μάτια. Το να φτιάχνεις υπολογιστές και να τους πουλάς, αυτό αποτελεί εμπορική πράξη.

Το να έχεις μια ιστοσελίδα και να πουλάς βιβλία, έστω και ηλεκτρονικά, αποτελεί επαγγελματική δραστηριότητα. Μεγάλη ή μικρή, υπόκειται στους κανόνες της εμπορίας και πρέπει να γίνουν τα δέοντα με την εφορία.

Αυτό που δεν είναι απαραίτητο είναι η σύσταση εταιρίας. Μπορεί να είναι και προσωπική.

xp1988
14-09-09, 21:25
έχω την αίσθηση ότι ο όλος προβληματισμός σου είναι γύρω από το πως μπορείς να κλέβεις το κράτος
αν σκέφτεσαι με αυτή την λογική μπορείς να κάνεις ότι θέλεις
αλλά κάποια στιγμή, και πάντα έρχεται αυτή η κάποια στιγμή, θα υπάρξουν συνέπειες

Καμία σχέση φίλε μου. Ρωτάω ακριβώς γιατι θέλω να κάνω το σωστό.

Τα δέοντα με την εφορία πως μπορώ να τα μάθω? Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα που δίνει οδηγίες σε νέους επιχειρηματίες?

nmakry
14-09-09, 21:32
Τα δέοντα με την εφορία πως μπορώ να τα μάθω? Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα που δίνει οδηγίες σε νέους επιχειρηματίες?

Δες στο www.taxheaven.gr και θα βρεις αρκετά. Όμως, να ξέρεις ότι αν αυτό που σκέφτεσαι δεν αξίζει από πλευράς εσόδων, θα σου κοστίσει αρκετά (ασφάλιση, κόστη διατήρησης βιβλίων κλπ κλπ) Αν ο τζίρος είναι ικανοποιητικός, τότε ένας νέος επιχειρηματίας γεννήθηκε! Καλή επιτυχία...

karnage
14-09-09, 21:33
Κανονικά πρέπει να κόβεις αποδείξεις και να πληρώνεις ΦΠΑ. Ακόμα και στην Βραζιλία να στείλεις κάτι, πρέπει να κόψεις απόδειξη. Για να κόβεις αποδείξεις χρειάζεσαι τουλάχιστον ατομική επιχείρηση. Το οποίο συνεπάγεται ΤΕΒΕ, ταμειακή μηχανή, λογιστή και αηδίες.
Το πρόβλημα είναι ότι αν δεν κόβεις αποδείξεις και βγάζεις χρήμα, τα λεφτά αυτά είναι μαύρα και θέλουν ... ξέπλυμα. Δηλ. δεν μπορεί μια μέρα εσύ ως άνεργος να έχεις 1.000.000 € στο λογαριασμό σου από το πουθενά και να αγοράσεις σκάφος και Ferrari.
Στην θέση σου θα το ξεκινούσα στο μαύρο, διότι τα έξοδα είναι πολλά και αν δεις ότι έχει μέλλον το πράγμα ξεκίνα την εταιρεία σου.

sdikr
14-09-09, 21:45
Κανονικά πρέπει να κόβεις αποδείξεις και να πληρώνεις ΦΠΑ. Ακόμα και στην Βραζιλία να στείλεις κάτι, πρέπει να κόψεις απόδειξη. Για να κόβεις αποδείξεις χρειάζεσαι τουλάχιστον ατομική επιχείρηση. Το οποίο συνεπάγεται ΤΕΒΕ, ταμειακή μηχανή, λογιστή και αηδίες.
Το πρόβλημα είναι ότι αν δεν κόβεις αποδείξεις και βγάζεις χρήμα, τα λεφτά αυτά είναι μαύρα και θέλουν ... ξέπλυμα. Δηλ. δεν μπορεί μια μέρα εσύ ως άνεργος να έχεις 1.000.000 € στο λογαριασμό σου από το πουθενά και να αγοράσεις σκάφος και Ferrari.
Στην θέση σου θα το ξεκινούσα στο μαύρο, διότι τα έξοδα είναι πολλά και αν δεις ότι έχει μέλλον το πράγμα ξεκίνα την εταιρεία σου.


Αν έχεις μαύρα, δεν μπορείς να κόψεις απόδειξη, όποτε ο αγοραστής δεν έχει εγγύηση, οπότε σιγά μην αγοράσει απο εσένα

karnage
14-09-09, 22:07
Όταν αγοράζεις από το ebay σου στέλνουν όλοι αποδείξεις; Αν αγόραζες ένα τemplate για ένα site θες απόδειξη; Αν αγόραζες ένα PDF θες απόδειξη; Αν αγόραζες συνδρομή για ένα site για το Πάμε Στοίχημα θες απόδειξη; Είναι ατελείωτος ο κατάλογος. Και στο κάτω κάτω αν σου πουλήσω μια φωτογραφική μηχανή με εγγύηση της εταιρείας που την έκανε τι την θες την απόδειξη; Η απόδειξη είναι μόνο για το κράτος, μην τα μπερδεύουμε με εγγυήσεις.

alexandrozz
14-09-09, 22:08
Ούτε να το διανοηθείς να στείλεις προϊόν κάπου χωρίς απόδειξη και να έχεις ηλεκτρονικό κατάστημα. Αν θες να ξεκινήσεις με το χαμηλότερο ρίσκο, βρες ένα φίλο σου που έχει οποιαδήποτε εμπορική επιχείρηση και κάνε το μέσω αυτού.

hemlock
14-09-09, 22:10
Όταν αγοράζεις από το ebay σου στέλνουν όλοι αποδείξεις; Αν αγόραζες ένα τemplate για ένα site θες απόδειξη; Αν αγόραζες ένα PDF θες απόδειξη; Αν αγόραζες συνδρομή για ένα site για το Πάμε Στοίχημα θες απόδειξη; Είναι ατελείωτος ο κατάλογος. Και στο κάτω κάτω αν σου πουλήσω μια φωτογραφική μηχανή με εγγύηση της εταιρείας που την έκανε τι την θες την απόδειξη; Η απόδειξη είναι μόνο για το κράτος, μην τα μπερδεύουμε με εγγυήσεις.
Συνηθως (το λεω αυτο για την περιπτωση που δεν ξερεις τιποτα παραπανω απο copy paste) οταν δημιουργεις ενα site (με το οποιοδηποτε περιεχομενο) προσπαθεις να το κανεις να διαφερει απο τα υπολοιπα....Αρα οταν ζητησεις ενα γενικο πλαισιο απο εναν "σχεδιαστη" ναι θα παρεις αποδειξη οτι το εκανε /θα το κανει μονο για σενα.
πχ eshop.gr (κιτρινομαυρο μαγαζι)

karnage
14-09-09, 22:27
Καλά τι λέτε τώρα; Αν αγοράσω ένα κινητό από την Κίνα και μου στείλει ο Κινέζος απόδειξη .... τι ισχύ έχει αυτή;
Ο σχεδιαστής που θα σου φτιάξει το site εννοείς ότι θα έχει ένα γραφείο και θα πας να τον πληρώσεις. Άμα έφτιαχνες το site σου μοναδικότατο μέσω www.rentacoder.com (τυχαίο το site - υπάρχουν πολλά αντίστοιχα) και στο έφτιαχνε ένας Ινδός θα σου έστελνε απόδειξη; Και αν ναι, τι θα την έκανες;

........Auto merged post: karnage πρόσθεσε 5 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να κάνω μια διευκρίνηση ... μιλάω έχοντας καταρχήν υπόψη αυτά που είπε ο xp1988 ότι θέλει να κάνει, δηλ. digital delivery αγαθών (pdf κλπ).
Επιπλέον αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι η απόδειξη που παίρνω, από την στιγμή που για μένα δεν περνάει στην εφορία, μου είναι άχρηστη. Αν περνάει οκ την θέλω.
Επίσης να πω ότι σαφώς και είναι επικίνδυνο να στέλνεις αγαθά οπουδήποτε χωρίς απόδειξη. Όχι όμως ότι δεν γίνεται.
Τέλος θα επιμείνω στην άποψη ότι για μένα θα πρέπει να το ξεκινήσεις έτσι στον αέρα, να δεις πως θα πάει και μετά κάνεις έναρξη κλπ.
Btw, εγώ πουλάω flashakia στο flashden.net. Δεν υπάρχει τρόπος να κόψω απόδειξη. Άρα είμαι κλέφτης; I don't think so ... είπαμε οι αποδείξεις είναι για το κράτος.

nmakry
14-09-09, 22:41
Btw, εγώ πουλάω flashakia στο flashden.net. Δεν υπάρχει τρόπος να κόψω απόδειξη. Άρα είμαι κλέφτης; I don't think so ... είπαμε οι αποδείξεις είναι για το κράτος.

Υπάρχει και επιβάλεται για να είσαι νόμιμος... πληροφορίες στο λογιστή της γειτονιάς σου...

........Auto merged post: nmakry πρόσθεσε 0 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ούτε να το διανοηθείς να στείλεις προϊόν κάπου χωρίς απόδειξη και να έχεις ηλεκτρονικό κατάστημα. Αν θες να ξεκινήσεις με το χαμηλότερο ρίσκο, βρες ένα φίλο σου που έχει οποιαδήποτε εμπορική επιχείρηση και κάνε το μέσω αυτού.

:oneup:

karnage
14-09-09, 22:42
Γενικολογίες λένε όλοι ... πάω και στον υπουργό οικονομίας και το κανονίζουμε.

nmakry
14-09-09, 22:46
Γενικολογίες λένε όλοι ... πάω και στον υπουργό οικονομίας και το κανονίζουμε.

Αν δεν ξέρεις κάτι, δεν είναι κακό. Κακός γίνεσαι όταν προσβάλεις τον άλλο, αντί να παραδεχθείς ότι δεν γνωρίζεις ένα αντικείμενο...

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ δημιουργεί έσοδο, πρέπει να περάσει από την εφορία. Αν το έσοδο προκύπτει από κατ' επάγγελμα δραστηριότητα, ισχύουν οι διατάξεις του εμπορικού κώδικα. Τελεία και παύλα!

karnage
14-09-09, 22:50
Δεν προσέβαλα κανέναν. Εξυπνάδες λένε άλλοι.

Υπάρχει και επιβάλεται για να είσαι νόμιμος... πληροφορίες στο λογιστή της γειτονιάς σου...
Γνωρίζω αρκετά καλά το θέμα καθώς είμαι συνέταιρος σε Ο.Ε. και επίσης έχω κάνει αρκετές συναλλαγές στο internet και ως πωλητής και ως αγοραστής.
Δεν αμφισβήτησα ποτέ ότι πρέπει να κόβεις αποδείξεις. Αλλά ποιος διαβάζει τα post? Τεσπά το θέμα έτσι και αλλιώς δεν έχει να κάνει με web development, για αυτό άλλωστε πλάκωσαν και όλοι οι ειδικοί.

mob
14-09-09, 22:53
karnage δεν καταλαβαίνω γιατί αμφισβητείς τα γραφόμενα του nmakry

karnage
14-09-09, 23:08
Κανονικά πρέπει να κόβεις αποδείξεις και να πληρώνεις ΦΠΑ. Ακόμα και στην Βραζιλία να στείλεις κάτι, πρέπει να κόψεις απόδειξη. Για να κόβεις αποδείξεις χρειάζεσαι τουλάχιστον ατομική επιχείρηση. Το οποίο συνεπάγεται ΤΕΒΕ, ταμειακή μηχανή, λογιστή και αηδίες.

Όταν αγοράζεις από το ebay σου στέλνουν όλοι αποδείξεις; ... αν σου πουλήσω μια φωτογραφική μηχανή με εγγύηση της εταιρείας που την έκανε τι την θες την απόδειξη; Η απόδειξη είναι μόνο για το κράτος, μην τα μπερδεύουμε με εγγυήσεις.


Άμα έφτιαχνες το site σου μοναδικότατο μέσω www.rentacoder.com (τυχαίο το site - υπάρχουν πολλά αντίστοιχα) και στο έφτιαχνε ένας Ινδός θα σου έστελνε απόδειξη; Και αν ναι, τι θα την έκανες;


Που διαφωνείτε; Απλά δεν διαβάζετε τα post. Πρώτο πράγμα που έγραψα είναι ότι πρέπει να κόβεις αποδείξεις. Στην συνέχεια, μέσα από την προσωπική μου εμπειρία, εξέφρασα την προσωπική άποψη να το άρχισει μαύρο - εφόσον πρόκειται για digital delivery.
Τι συζητάμε από εδώ και πέρα;

Υ.Γ. ας μας πούνε οι owners του adslgr.com, για τα google adwords κόβουν αποδείξεις;

29gk
14-09-09, 23:47
@karnage εστω οτι εσυ προσωπικα "τα καταφερνεις" και εισαι και τρελος εμπορος και πολυ καλος γνωστης του online - και οχι μονον - εμποριου. Και μπραβο σου. Να σε ρωτησω ομως ? Θεωρεις πως οι περιγραφες, τα παραδειγματα και οι "συστασεις" σου, ειναι οτι καλυτερο για καποιον που δεν γνωριζει καν το αντικειμενο ? Μηπως δηλαδη θα επρεπε ειτε να του συστησεις μονον την ορθη οδο, ειτε να αναφερεις και τα ρισκα αλλα και τους κινδυνους που κρυβουν οι "δρομοι" που περιγραφεις ?

@xp1988,

α) απο τη στιγμη που θα πουλας online, το σωστο, οχι το τιμιο αλλα το σωστο, ειναι να γινεις νομιμος εμπορος με οτι αυτο συνεπαγεται.

β) απο την στιγμη που θα μπλεξετε με πληρωμες μεσω πιστωτικης καρτας, μην διανοηθειτε να στελνετε ή να πουλατε πραγματα χωρις αποδειξη, φορο και δηλωση των εσοδων σας.

karnage
14-09-09, 23:56
Την είπαν όλοι (και εγώ μέσα σε αυτούς) την σωστή οδό. Έστω ότι εγώ έχω εμπειρία από online πωλήσεις (δεν μπορεί να διασταυρωθεί). Γιατί να μην πω την άποψή μου; Νομίζω ότι τα παραδείγματα που έφερα για πωλήσεις στο internet ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα - στο πως γίνεται και όχι στο πως πρέπει να γίνεται. Κανείς από όσους ανέφερα δεν δίνει απόδειξη. Και τέλος πάντων αφού του είπα ότι πρέπει να κόβει αποδείξεις γιατί συνεχίζεται το θέμα;
Ας βάλει ένα poll να ρωτάει αν πρέπει να κόβει αποδείξεις ή όχι.

@xp1988 - φίλε το καλύτερο το είπε κάποιος πιο πάνω. Να βρεις ένα γνωστό σου να κόβεις εκείνος τις αποδείξεις, που πληρώνει ήδη ΤΕΒΕ κλπ. Αν δεν έχεις τέτοιο γνωστό ... τότε το 2ο καλύτερο στο είπα εγώ ;)

xp1988
15-09-09, 17:48
Ευχαριστω για τις συμβουλές σας. Μάλλον θα μιλήσω και κάποιον λογιστή και μετα θα δω!

glazarou
18-09-09, 00:08
Ευχαριστω για τις συμβουλές σας. Μάλλον θα μιλήσω και κάποιον λογιστή και μετα θα δω!

Τωρα μιλησες σωστα,σ εναν λογιστη και σ εναν δικηγορο(να σου μιλησει για νομικα θεματα) και απο κει κει περα βλεπεις....

spiros81
26-06-10, 20:26
XP1988 Τελικά βρήκες την άκρη? Εδώ μιλάμε για πώληση ψηφιακών προιόντων. Δεν μπορεί να κάνει την συναλαγή για το e-book και μετά να βάζει σε ενα φακελάκι μια απόδειξη για να την στείλει! Εκτός ότι είναι έξτρα κόστος δέν είναι αξιόπιστο και μή παραγωγικό. Μιλάμε για εξ'αποστάσεως πωλήσεις ψηφιακών προιόντων. Όποιος ξέρει από πρώτο χέρι μπορεί να πει την αποψή του γιατι νομίζω ότι ακόμα ζούμε στον τεχνολογικό μεσαίωνα στην Ελλάδα!

xcyanx
19-07-10, 16:04
http://labs.opengov.gr/2010/01/31/1886 . Αποδείξη μπορείς να πάρεις όταν κάνεις online αγορές και αυτές θα είναι σε ηλεκτρονική μορφή. Οπότε είτε το θέλει κάποιος είτε όχι είναι αρκετά εύκολο να δώσει μια e-απόδειξη.

eagle13
25-11-12, 17:09
Παιδιά για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα , έστω ό,τι έχω 5 χαλασμένα laptop/desktop και θέλω να τα σπρώξω σαν ανταλλακτικά , δηλαδή τα εξαρτήματα που δουλεύουν μέσω ebay , τι κάνω ; :hmm:

axxis
25-11-12, 17:47
Θέλεις να κόψεις απόδειξη/τιμολόγιο για τα εξαρτήματα που θα πουλήσεις;

eagle13
25-11-12, 17:56
Θέλεις να κόψεις απόδειξη/τιμολόγιο για τα εξαρτήματα που θα πουλήσεις;

Με απόδειξη λέω να κόβω ( ενός συναδέλφου ) , το θέμα είναι ό,τι θα κερδίζω από όλο αυτό ή όχι ; Black δε γίνετε να δουλεύω στο ebay ; :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.