PDA

Επιστροφή στο Forum : Αμοιβή οδοντιάτρου



netrinos
17-02-06, 01:43
Γεια σας,
Θα χρειαστεί να κάνω μια γέφυρα (έχασα ένα τραπεζίτη). Αν έχει κάνει κανείς τέοιου είδου αποκατάσταση ας μας πει πόσο του κόστισε να πάρουμε μια ιδέα.
Ευχαριστώ

lexios
17-02-06, 01:55
100-150 euro ΕΥΚΟΛΑ!

incisiv
17-02-06, 02:39
σε αλβανο γιατρο?:p
Υπολογισε απο 450€ εως 600€ για προσθετικη.

Slammer
17-02-06, 02:39
Ψαξε το λιγο! Από φιλο οδοντοτεχνίτη ( ο οποίος φιάχνει εξ' ολοκλήρου τα δόντια, χρεώνει τους γιατρούς 20-30€ ανα δόντι πορσελάνης) εμαθα ότι οι γιατροί χρεώνουν όσο θέλουν, από 120 μέχρι και 350(!!!) ευρώ το δοντι.
ΥΓ: Γεφυρα= 3 δοντια, οπότε κατ' ελάχιστο 400.....

johnkall69
17-02-06, 07:48
Ψαξε το λιγο! Από φιλο οδοντοτεχνίτη ( ο οποίος φιάχνει εξ' ολοκλήρου τα δόντια, χρεώνει τους γιατρούς 20-30€ ανα δόντι πορσελάνης) εμαθα ότι οι γιατροί χρεώνουν όσο θέλουν, από 120 μέχρι και 350(!!!) ευρώ το δοντι.
ΥΓ: Γεφυρα= 3 δοντια, οπότε κατ' ελάχιστο 400.....

Τί να πεί κανείς ...

kubiak
17-02-06, 07:54
¶
Οι οδοντίατροι ψιλο-δαγκώνουν...
¶

coftaras
17-02-06, 19:35
300 ευρω χαλαρα.Εξαρταται και απο την ποιοτητα της πορσελανης που ειναι φτιαχμενο το νεο δοντι.

chrand
17-02-06, 19:48
Ολοκεραμεικη Θήκη (Σύστημα EMPRESS II) 400 € (για την φάτσα που έβαλα εγώ και κοστίζει ποιο ακριβά).
Για τραπεζίτη θα είναι περίπου τα μισά γιατί δεν θα είναι ολοκεραμεική, άρα το 450-600 για γέφυρα που είπε ο incisiv νομίζω ότι είναι πολύ κοντά.
Να ξέρεις πάντως ότι παίζουν οι τιμές πολύ, από γιατρό σε γιατρό.

ZackNV
17-02-06, 20:09
Γι' αυτό, Colgate! Μακροπρόθεσμα κοστίζει λιγότερο! :-)

netrinos
17-02-06, 23:29
Μου πε γύρω στα 750 ευρώ....
Όταν το είπα σε μια γνωστή μου μου είπε εγώ έδωσα 900! Τρελά λεφτά ρε παιδιά..

mich83
17-02-06, 23:32
Ψάξε και αλλού. Βέβαια όχι τυχαία αλλά εκεί που θα σου προτείνουν άτομα που εμπιστεύεσαι την κρίση τους. Διότι δεν θέλει και πολύ να πέσεις σε ατζαμή-κομπογιαννίτη και να τρέχεις μετά.

princess
18-02-06, 00:17
τι λετε ρε παιδια... αει στον κορακα εγω τον τραπεζιτη δεν θα τον βγαλω θα τον ξανασφραγισω κι οσο αντεξει!!!!! Αρκετα εχω δωσει σε τραπεζιτες μεχρι σημερα.... καλα που ανοιξατε το thread να μαθαινω :rtfm:

kubiak
18-02-06, 03:30
¶
Νομίζεις ότι έκανα πλάκα όταν έγραφα ότι οι οδοντίατροι δαγκώνουν;
Άσε, δύο πράγματα είναι να μη σου συμβούν: Να μη μπλέξεις με γιατρούς και δικηγόρους...
¶

Hengeo
21-02-06, 17:58
¶
Νομίζεις ότι έκανα πλάκα όταν έγραφα ότι οι οδοντίατροι δαγκώνουν;
¶

Εμένα μου λες! Αναγκάστηκα να φορέσω σιδεράκια για 3 χρόνια περίπου επειδή είχα πρόβλημα με τους κυνόδοντες (προς θεού όχι για λόγους αισθητικής, ναι το έχω ακούσει και αυτό :worthy: ) και η όλη φάση ξεπέρασε τα 1000€...

mich83
21-02-06, 18:03
Εμένα μου λες! Αναγκάστηκα να φορέσω σιδεράκια για 3 χρόνια περίπου επειδή είχα πρόβλημα με τους κυνόδοντες (προς θεού όχι για λόγους αισθητικής, ναι το έχω ακούσει και αυτό :worthy: ) και η όλη φάση ξεπέρασε τα 1000€...

Δηλαδή είναι κακό να φοράς σιδεράκια για λόγους αισθητικής; Πάντως λίγα είναι 1000 ευρώ για 3 χρόνια σιδεράκια.

Hengeo
21-02-06, 19:12
Δηλαδή είναι κακό να φοράς σιδεράκια για λόγους αισθητικής; Πάντως λίγα είναι 1000 ευρώ για 3 χρόνια σιδεράκια.

Δεν εννοούσα αυτό, απλώς το επεσήμανα γιατί θα ήταν τουλάχιστον αστείο να διαμαρτύρομαι για τα έξοδα αν το είχα κάνει για λόγους αισθητικής. Το όλο post το έγραψα συμφονώντας στους ου μπλέξεις. Από εκεί και πέρα, εγώ δεν θα έμπλεκα με τέτοια πράγματα μόνο για λόγους αισθητικής αλλά αν κάποιος θέλει να το κάνει, δικαίωμά του, όπως το πάρει κανείς :)

tasos1917
24-02-06, 03:09
Είναι πολλά τα 450 για μια γέφυρα ; (ενδεχομένως απονευρώσεις,σίγουρα τρόχισμα,αποτύπωμα,έξοδα οδοντοτεχνίτη,αναλώσιμα,ακτινογραφιία,τουλάχιστον δύο συνεδρίες,εφαρμογή,δοκιμή σύγκλησης κ.λπ,πέραν των λειτουργικών εξόδων του οδοντιατρίου).........Ο αγράμματος,άξεστος,αγενής περιπτεράς της οδού Ακαδημίας που σας πουλάει 1,5 ευρώ ένα πακέτο τσίχλες που αγόρασε 40 λεπτά δεν είναι ακριβός;Γιατί δεν του έχετε κάψει ακόμα το περίπτερο;

Slammer
24-02-06, 03:16
Ναι ειναι πολλά. Δύο συνδρίες επί 1 ωρα μειον τα εξοδα οδοντοτεχνίτη, μειον τα αναλώσιμα, αντε χοντρά χοντρά του μένουν 300 ευρώ.
Και μη μου πείτε, ότι ο οδοντίατρος έκατσε 10 χρόνια στο θρανίο, γιατί και εγω έκατσα τόσα, αλλά 150 ευρώ ανα ωρα δεν πέρνω.......

tasos1917
24-02-06, 23:25
Τριακόσια ευρώ για να εξαργυρώσει τις σπουδές του,να πληρώσει τα έξοδά του,να κάνει πράξη την θεωρία, να πληρωθεί όπως όλοι όσοι εργάζονται και να μυρίζει τα σάλια του καθενός επί δύο ώρες νομίζω ότι δεν είναι πολλά.:hmm:

netrinos
24-02-06, 23:40
Μόνο που δεν είναι 450 το κόστος αλλά 750! και έχω ακούσει και απο μια γειτόνισσα και για 900 ευρώ για μια γέφυρα των 3.
Είναι απατεώνες για μένα. Όταν μια γνωστή έβαλε σιδεράκια στη Σλοβακία πριν 5 χρόνια με 30.000 δρχ (και η δουλειά άψογη) και εδώ θες πάνω από μισό μύριο δεν είναι?

nickolas2005
25-02-06, 00:17
Ό,τι και να κάνουμε αυτές είναι οι τιμές. Θέλεις δεν θέλεις θα συμβιβαστείς.

υγ Δεν είναι τυχαίο που πολλοί κάτοικοι της B. Eλλάδας πάνε στην Boυλγαρία για να κάνουν τα δόντια τους.;)

informer
25-02-06, 01:01
Και η πλακα ειναι οτι οι οδοντιατροι ΔΕΝ ειναι συμβεβλημενοι με το ΤΕΒΕ και το ΤΑΕ (δεν γνωριζω τι γινεται με τα αλλα ασφαλιστικα ταμεια). Αυτο δεν το καταλαβαινω. Γιατι οι αλλες ειδικοτητες γιατρων να ειναι στις σχετικες λιστες και οι οδοντιατροι να απουσιαζουν?

Γιατι να πρεπει να πληρωνουμε απο τις τσεπες μας τους οδοντιατρους? Ειναι πιο μαγκες απο τους αλλους γιατρους???

Ελλαδαρα γεια σου!!!!

princess
25-02-06, 01:08
Και η πλακα ειναι οτι οι οδοντιατροι ΔΕΝ ειναι συμβεβλημενοι με το ΤΕΒΕ και το ΤΑΕ (δεν γνωριζω τι γινεται με τα αλλα ασφαλιστικα ταμεια). Αυτο δεν το καταλαβαινω. Γιατι οι αλλες ειδικοτητες γιατρων να ειναι στις σχετικες λιστες και οι οδοντιατροι να απουσιαζουν?

Γιατι να πρεπει να πληρωνουμε απο τις τσεπες μας τους οδοντιατρους? Ειναι πιο μαγκες απο τους αλλους γιατρους???

Ελλαδαρα γεια σου!!!!
κοιτα εγω εχω ΙΚΑ... στα ιατρεια του ΙΚΑ υπαρχουν οδοντιατροι... απλα δεν παω (ουτε εσυ θα πηγαινες αν τα εβλεπες!:()

Slammer
25-02-06, 01:47
Οι οδοντίατροι στο ΙΚΑ, εχουν μονο ενα εργαλείο........ ΤΗ ΠΕΝΣΑ!!!

Aramil
26-02-06, 02:22
Μόνο που δεν είναι 450 το κόστος αλλά 750! και έχω ακούσει και απο μια γειτόνισσα και για 900 ευρώ για μια γέφυρα των 3.

Έχω την εντύπωση πως υπερβάλλεις.Επδ ακούω πολλά (και ανήκω σε σοι αποκλειστικά οδοντιάτρων) αύριο μπορώ να σου πω με σιγουριά πόσο είναι μια normal τιμή (αυτή την στιγμή οι γονείς μου λείπουν οπότε δεν μπορώ να σε διαφωτίσω...).Γιατί όντως υπάρχουν διάφοροι τρελοί που παίρνουν τα κέρατα τους χωρίς κανέναν λόγο.

informer
19-11-12, 20:05
Ας ξαναζωντανεψω ενα παλιο θεμα!

Θελω να κανω 2 γεφυρες ( 4 δοντια θα χρειαστουν σε καθεμια ).

Μηπως καποιος γνωριζει τι τιμες παιζουν σημερα στην Ελλαδα της κρισης ?

Οι τιμες εχουν μεινει ψηλα ή εχουν πεσει?

Αν καποιος τελευταια εκανε τετοια οδοντιατρικη εργασια ή γνωριζει απο φιλικο - συγγενικο περιβαλλον τι τιμες ( στο περιπου ) παιζονται, ας απαντησει!
:)

informer
24-11-12, 15:08
Κανενας δεν γνωριζει ή δεν εχει τυχη να κανει κατι τετοιο προσφατα ?
:hmm:

louknick
09-05-13, 17:10
Λοιπόν informer και παιδιά εγώ είμαι οδοντίατρος.Υπάρχει μια κοστολόγηση της ΕΟΟ εδώ: http://www.eoo.gr/.
Με αυτά τα δεδομένα θα μποροϋσες με 1000 ευρώ περίπου να βάλεις τα 8 δόντια.
Εύχομαι υγεία σε όλους.

nmavro73
17-05-13, 21:46
Υπάρχει η δυνατότητα να παει κάποιος στο Σαντανσκι. Υπάρχει ένας συγκεκριμένος εκει, πανάκριβος για τα δικά τους δεδομένα αλλα στο 1/5 της τιμής για εμάς που ειναι απαιχτος. Πηγαίνουν σε αυτόν από Σέρρες Δράμα και Καβάλα. Ειναι εκει αυτός η σύζυγος και τα παιδιά του. Μιλάνε όλοι ελληνικά.
Για μικρές δουλειές φαντάζομαι μόνο αν μένεις κοντά αξίζει. Αλλα αν ειναι για δουλεια 3000 να δώσεις 600 ίσως αξίζει και από πιο μακριά να πας.

Just_Nikos
15-09-14, 18:30
Ας ξαναζωντανεψω ενα παλιο θεμα!

Θελω να κανω 2 γεφυρες ( 4 δοντια θα χρειαστουν σε καθεμια ).

Μηπως καποιος γνωριζει τι τιμες παιζουν σημερα στην Ελλαδα της κρισης ?

Οι τιμες εχουν μεινει ψηλα ή εχουν πεσει?

Αν καποιος τελευταια εκανε τετοια οδοντιατρικη εργασια ή γνωριζει απο φιλικο - συγγενικο περιβαλλον τι τιμες ( στο περιπου ) παιζονται, ας απαντησει!
:)
Για γέφυρα, επειδη σημερα ρωτησα σε μια οδοντιατρο στην περιοχη μου, ειναι 180e ανα δόντι, αρα 4 που θες εσυ 720.
Επειδη οι τιμες ποικιλουν, υπολογιζε χοντρα κανα 800αρι

sweet dreams
15-09-14, 23:42
Για γέφυρα, επειδη σημερα ρωτησα σε μια οδοντιατρο στην περιοχη μου, ειναι 180e ανα δόντι, αρα 4 που θες εσυ 720.
Επειδη οι τιμες ποικιλουν, υπολογιζε χοντρα κανα 800αρι

Μετά από δυο χρόνια post(19-11-12) ή θα τα έχει φτιάξει ή θα του φύγανε και τα υπόλοιπα :p

nyannaco
16-09-14, 09:03
Μετά από δυο χρόνια post(19-11-12) ή θα τα έχει φτιάξει ή θα του φύγανε και τα υπόλοιπα :p'Η θα έχουν μπει και διόδια πλέον στη γέφυρα, οπότε τα υπολογίζεις κι αυτά :p

tzelen
16-09-14, 12:52
Μετά από δυο χρόνια post(19-11-12) ή θα τα έχει φτιάξει ή θα του φύγανε και τα υπόλοιπα :p


'Η θα έχουν μπει και διόδια πλέον στη γέφυρα, οπότε τα υπολογίζεις κι αυτά :p

:rofl::rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.