PDA

Επιστροφή στο Forum : Part time εργασία σε call center



papi_tam
15-09-09, 23:58
Καλησπέρα, θα ήθελα να πιάσω μια δουλειά part time. Δεν έχω ξαναδουλέψει ποτέ στη ζωή μου και θέλω να το κάνω πιο πολύ για την εμπειρία αλλά και για το χαρτζιλίκι μιας και είμαι φοιτητής. Μια φίλη μου εργαζεται σε εταιρία call center και ουσιαστικά παίρνει παραγγελίες για γνωστή εταιρία γρήγορου φαγητού. Μου φαίνεται προσιτό. Θα ήθελα όμως και όποιος άλλος ξέρει να μου πει τη γνώμη του για εργασία σε τέτοιου είδους εταιρίες ή αν έχει να μου προτείνει κάτι εναλλακτικό, αλλά σχετικά εύκολο, μιας και δεν εχω καθόλου εμπειρία και έναν φόβο τον έχω για την πρώτη μου δουλειά! Ευχαριστώ!

tsioy
16-09-09, 00:20
Σε call center έχω δουλέψει, αλλά σε εξερχόμενες κλήσεις. Είναι μία δουλεία που δε θα την κάνεις για το υπόλοιπο της ζωής σου (ελπίζω;)) και αφού θες να το κάνεις για την εμπειρία και για το χαρτζηλίκι απαντάς μόνος σου. Στην αρχή μπορεί να κουραστείς-βαρεθείς λίγο αλλά θα το συνηθίσεις και δεν είναι και τίποτα. 8ωρο και call center πρέπει να είναι μανίκι.Τώρα, σε σύγκριση με άλλες δουλειές πχ. σερβιτόρος, delivery, μπορεί να έχουν περισσότερα λεφτά αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα είναι part time.

alexandrozz
16-09-09, 01:02
Ότι θα είναι βαρετό θα είναι, αλλά κάποιος πρέπει να τη κάνει και αυτή τη δουλειά.

papi_tam
16-09-09, 01:26
Μαλιστα, δηλαδή απ'οτι καταλαβαίνω δεν είναι κάτι δύσκολο, απλά βαρετό. Απο το δύσκολο το προτιμώ πάντως, έτσι δεν θα έχω και άγχος!
Έχετε μήπως κάποια καλή εταιρία να προτείνετε για εργασία στο call center της?

steli0s
16-09-09, 01:51
Εγω θα σου προτεινα να ΜΗΝ πας να δουλεψεις σε call center που προωθει προιοντα και προσπαθει να "ψαρεψει" πελατες μεσω τηλεφωνου:
πχ συμβολαια HOL/Forthnet κτλ, πολυ ψυχοφθορο και δεν αξιζει για ~12€/μερα.

Αυτο που λες για παραγγελιες παντως ακουγεται καλο.

etsouk2000
16-09-09, 09:21
Εγω θα σου προτεινα να ΜΗΝ πας να δουλεψεις σε call center που προωθει προιοντα και προσπαθει να "ψαρεψει" πελατες μεσω τηλεφωνου:
πχ συμβολαια HOL/Forthnet κτλ, πολυ ψυχοφθορο και δεν αξιζει για ~12€/μερα.


12 ευρω/μερα!?!?!?!?

iloxos
16-09-09, 10:03
τι ήθελες;;; 120;;; 30 παίρνει ο μέσος σερβιτόρος.

etsouk2000
16-09-09, 10:05
τι ήθελες;;; 120;;; 30 παίρνει ο μέσος σερβιτόρος.

Ε αλλο 30, αλλο 12. Κι ο σερβιτορος εχει και τα φιλοδωρημα να προσδοκα...

XronisR
16-09-09, 10:53
30 παίρνουν οι τελευταίοι σερβιτόροι...Από 40 και πάνω για σερβιτόρος ειδικά σε πολύ καλή καφετέρια 45+.

iloxos
16-09-09, 14:34
παίζουν και καφέ με 20ρικο το 10ωρο χωρίς ένσυμα...

etsouk2000
17-09-09, 08:44
παίζουν και καφέ με 20ρικο το 10ωρο χωρίς ένσυμα...

20 ευρω/μερα Χ 30 μερες (σε υπολογιζω να δουλευεις ΚΑΘΕ μερα) = 600 ευρω. Το ταμειο ανεργειας ειναι 460 ευρω. :whistle:

iloxos
17-09-09, 09:46
μάντεψε γιατί οι καφετέριες στην επαρχία είναι γεμάτες τα πρωινά...

ντροπή σε ορισμένους που δεν σκέφτονται να κάνουν χειρονακτική εργασία.

τέσπα. για part time δουλειά τα 12Ε είναι ελάχιστα. υπάρχουν δουλειές με πολύ καλύτερα λεφτά. απο πωλητής μέχρι μεταφορέας.

etsouk2000
17-09-09, 09:56
μάντεψε γιατί οι καφετέριες στην επαρχία είναι γεμάτες τα πρωινά...

ντροπή σε ορισμένους που δεν σκέφτονται να κάνουν χειρονακτική εργασία.

τέσπα. για part time δουλειά τα 12Ε είναι ελάχιστα. υπάρχουν δουλειές με πολύ καλύτερα λεφτά. απο πωλητής μέχρι μεταφορέας.
ντροπη-ξεντροπη, ο καθενας το συμφερον του κοιταει και καλα κανει. Κι εσυ κι εγω το ιδιο κανουμε. Αν μια βαρια χειρονακτικη καθημερινη 10ωρη εργασια μου αποφερει 600 ευρω το μηνα, γιατι να μην προτιμησω τα ξεκυραστα 460 ευρω του ταμειου ανεργιας;; Ειναι σοβαρος μισθος τα 600 ευρω για να παω να κουραστω;;;

Εννοειται οτι 12ευρω τη μερα ειναι ελαχιστα. Ακομα και 30 μερες να δουλευεις, ειναι 30 Χ 12 = 360 ευρω το μηνα. Ψιχουλα...

iloxos
17-09-09, 11:31
ναι ρε φίλε αλλά πχ οικοδομή που κανένας (πατρινός κόπρος) δεν πάει, δίνει 70Ε τη μέρα + ένσυμα. αντί να βλέπεις άντρες να δουλεύουν τους βλέπεις με 3Ε να πίνουν φραπέ όλη μέρα... ξεφτιλίκια.

εγώ δεν υπήρχε ούτε υπάρχει περίπτωση να διαλέξω να ζω σε βάρος άλλων (παράσιτο). ας δουλεύω και ας παίρνω και 100Ε προσωπικά. πλάκα-πλάκα δουλευω 14 χρόνια φέτος με 5 μήνες διάλλειμα στα ΥΕΑ.

ΤΓ μεταφορά πάγου σε νυχτερινά μαγαζιά (4ωρη εργασία) με 700Ε. security βράδυ 4ωρο 600Ε. πιάτα/καθαρισμός μπουζούκια 6ωρο 700Ε. κτλ κτλ κτλ

papi_tam
17-09-09, 12:20
Κατ αρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, θα ήθελα να ζητήσω ωστόσο να μου προτείνετε κάτι σχετικο με call centers ή παραπλήσιο μιας και δεν ενδιαφέρομαι για σερβιτόρος.
(Οχι οτι είμαι σνομπ, αλλά δεν θα μείνει δίσκος άθικτος με μενα!)

XronisR
17-09-09, 13:24
ναι ρε φίλε αλλά πχ οικοδομή που κανένας (πατρινός κόπρος) δεν πάει, δίνει 70Ε τη μέρα + ένσυμα. αντί να βλέπεις άντρες να δουλεύουν τους βλέπεις με 3Ε να πίνουν φραπέ όλη μέρα... ξεφτιλίκια.

εγώ δεν υπήρχε ούτε υπάρχει περίπτωση να διαλέξω να ζω σε βάρος άλλων (παράσιτο). ας δουλεύω και ας παίρνω και 100Ε προσωπικά. πλάκα-πλάκα δουλευω 14 χρόνια φέτος με 5 μήνες διάλλειμα στα ΥΕΑ.

ΤΓ μεταφορά πάγου σε νυχτερινά μαγαζιά (4ωρη εργασία) με 700Ε. security βράδυ 4ωρο 600Ε. πιάτα/καθαρισμός μπουζούκια 6ωρο 700Ε. κτλ κτλ κτλ


Εκτός από την μεταφορά πάγου τα αλλά είναι κομπλέ δουλίτσες για να βγάζεις τα βασικά..

kage
19-09-09, 05:32
http://anticallcenter.wordpress.com/%CE%95%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C-teleperformance/
αν κ απ οτι καταλαβα δεν αναφερεσε σε τετοιου ειδους εταιριες...
γιατι δεν ρωτας την φιλη σου ωρες κ λεφτα ?

papi_tam
19-09-09, 14:05
http://anticallcenter.wordpress.com/%CE%95%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C-teleperformance/
αν κ απ οτι καταλαβα δεν αναφερεσε σε τετοιου ειδους εταιριες...
γιατι δεν ρωτας την φιλη σου ωρες κ λεφτα ?

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου, έκανες το πιο χρήσιμο ποστ απο όλο το thread. Η αλήθεια είναι πως ήμουν έτοιμος να στείλω βιογραφικό στη teleperformance αλλά εχτες ενας γνωστός μου μου είπε τα χειρότερα. Τώρα διαβασα και το λινκ σου, οπότε δεν το συζητώ καν.
Όσο για τη φίλη μου την ρώτησα και μάλιστα έστειλα και βιογαρφικό, απλά θα ήθελα να έχω και κάποια εναλλακτική σε περίπτωση που δεν με πάρουν εκει..

tupolev
19-09-09, 19:43
Εγώ πριν αρκετά χρόνια (το 2005 αν θυμάμαι καλά) είχα δουλέψει part time ως τηλεφωνητής στον ΟΤΕ στο 131. Τότε έπαιρνε μόνο φοιτητές για 8 μήνες. Για 3 ώρες και 36 λεπτά κάθε μέρα έπαιρνα 390Ε περίπου.

Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται. Ίσως να μην παίρνει καθόλου πια. Τότε έβγαζε προκύρηξη 1-2 φορές το χρόνο και σε έπερνε με σειρά προτεραιότητας ανάλογα με το βαθμό απολ. του λυκείου. Πάντως ήταν καλή περίπτωση.

linaki_ath
23-09-09, 14:21
Άν θες οπωσδήποτε call center απλά να ξέρεις ότι οι εισερχόμενες ΠΑΝΤΑ είναι πιο εύκολες από τις εξερχόμενες. Άν πχ παίρνεις τηλ σε εταιρίες κτλ ή σε παίρνουν αυτοί ΠΑΝΤΑ να διευκρινίζεις ότι δε θες τηλεπωλήσεις, προώθηση καρτών, κτλ. Εκτός και άν έχεις ταλέντο στις πωλήσεις.. Τότε πάω πάσο, εγώ σε αυτά άχρηστη είμαι.. Εγώ έχω κάνει 1μισο χρόνο θητεία στην Phone Marketing στην οποία καλά ήταν όσο είχε το πρόγραμμα των πληροφοριών καταλόγου, της Hellenic Seaways και του 185 (αστικές συγκοινωνίες).. Τώρα που έφυγα και είμαι στη Cyta εισερχόμενες, δε ξέρω τι γίνεται στη Phone, σίγουρα εδώ μισθολογικά είναι πολύ ανώτερα από εκεί, μετράνε και τα πτυχία μας εδώ τουλάχιστον παρόλο που δεν έχουν σχέση με τον κλάδο.. Πιάσε μια Χρυσή Ευκαιρία και τσέκαρε την, έχει πάμπολλα.. Επίσης τσέκαρε και το www.kariera.gr που μπορείς να στέλνεις απ' ευθείας το βιογραφικό σου.. καλή τύχη και καλως όρισες στη ζούγκλα της αγοράς εργασίας

@ ADSLgr.com All rights reserved.