PDA

Επιστροφή στο Forum : Η οικολογία και η πολιτική. Το περιβάλλον και ο πολίτης.



Σελίδες : 1 [2]

Νικαετός
05-10-09, 10:48
Γιατί για μένα μετράει περισσότερο το τα παιδιά μου (αν κάνω) να ζήσουν σε ένα μη χειρότερο περιβάλλον από αυτό που ζω εγώ. Αν είναι τα παιδιά μου να ζούνε σε μια αποστειρωμένη πόλη τίγκα στο τσιμέντο και αέρα φουλ στο καυσαέριο, εμ να τη βράσω και τη σύνταξη μου καλύταρα να μη ζησω να την απολαύσω αν με τις πράξεις μου στέρησα έστω και ελάχιστα από το μέλλον της επόμενης γενιας.

Ψάχνω να βρω την εικόνα που δείχνει ο Al Gore με μία ζυγαριά που συγκρινει το βάρος της γης με το βάρος μερικών ράβδων χρυσού. Ε τι να κάνω τις ράβδους χρυσού αν δεν έχω έναν πλανήτη να τις απολαύσω.

Κατ΄αρχήν μια τεράστια διαφορά (που για μένα είναι και όλο το νόημα). Πλανήτη θα έχεις. Εσύ δεν θα ζεις. Επομένως ο πόνος είναι για μας τους ίδιους και όχι για τον πλανήτη. Επιμένω ότι (όπως άλλωστε έγραψαν και άλλοι εδώ) η οικολογία ΔΕΝ μπορεί να αποτελεί σημαία - στόχο κόμματος. Πρέπει να αποτελεί άξονα πολιτικής και στόχο όλων των κομμάτων. Να είναι μέρος και προσανατολισμός της πολιτικής τους.

Το περιβάλλον ΔΕΝ μπορεί να εγκλωβιστεί στην "προστασία" ενός κόμματος. Εϊναι κάτι πολύ γενικότερο.
Εσύ λες να κλείσουν τα ρυπογόνα εργοστάσια μέχρι να βρεθούν "καθαρές" μορφές ενέργειας. Εγώ λέω να σταματήσεις ΑΜΕΣΑ να πίνεις νερό, να ντύνεσαι, να έχεις αυτοκίνητο, καλοριφέρ, κλιματισμό ηλεκτρικό ρεύμα κλπ. Αυτά είναι μέτρα που θα κάνουν τον πλανήτη καλύτερο για τα παιδιά σου. Το πρόβλημα όμως είναι ότι ΔΕΝ θα έχεις παιδιά. Και δεν θα υπάρχεις εσύ. Τι να τον κάνω τον πλανήτη λοιπόν (για να αντιστρέψω αυτό που είπες), αν δεν υπάρχω (εγώ ή οι απόγονοί μου/σου) για να ζήσουν? Τελικά τι μετράει ? Η ανθρωπότητα ή ο πλανήτης στη μορφή που τον γνωρίζουμε σήμερα ?

(Και τα δύο μαζί δεν μπορούν να συνυπάρξουν - ο άνθρωπος για το περιβάλλον είναι όπως οι ακρίδες για τις καλλιέργειες. Καταναλώνουν τα πάντα... τέλος).

Και ξαναλέω, για ποιο λόγο πρέπει να υπάρχουν κόμματα "οικολόγων" με ή χωρίς εισαγωγικά και όχι ΠΟΛΛΕΣ greenpeace ??? Ή μια πολύ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΗ / μαζικότερη ?

shaq141a
05-10-09, 11:37
Τι να τον κάνω τον πλανήτη λοιπόν (για να αντιστρέψω αυτό που είπες), αν δεν υπάρχω (εγώ ή οι απόγονοί μου/σου) για να ζήσουν?

Η πιο εγωιστική άποψη που άκουσα ποτέ. Κλασσικό αποτέλεσμα της παιδείας που λαμβάνουν όλοι σχεδόν οι άνθρωποι όλου του κόσμου : Αυξάνεσθαι και πληθύνεσθαι.

Μόλις το ακούν αυτό οι άνθρωποι νομίζουν ότι ο κόσμος τους ανήκει και έχουν δωσμένο δικαίωμα από ψηλά να κάνουν ότι θέλουν.

Εμ ο Μάλθους διαφωνεί και τα όρια στον ανθρώπινο πληθυσμό θα μπουν αργά η γρήγορα. Το θέμα είναι να συνειδητοποιήσουμε ότι η φύση δεν διαπραγματεύεται. Δεν την ενδιαφέρει αν θα έχω παιδιά, αν θα είναι έξυπνα αν έχω 3 αυτοκίνητα ή αν δεν έχω κανένα.


(Και τα δύο μαζί δεν μπορούν να συνυπάρξουν - ο άνθρωπος για το περιβάλλον είναι όπως οι ακρίδες για τις καλλιέργειες. Καταναλώνουν τα πάντα... τέλος).

Αν δεν αλλαξουμε μυαλά (που ελπίζω θα γινει) θα υποστούμε μεγάλο σοκ μέσα στον αιώνα. Τέλος.

antreas9
07-10-09, 12:29
Μπλόκο στο δημαρχείο Ζωγράφου για να μην κοπούν τα δέντρα στις πλατείες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3085560#post3085560)
Ο αγαπητος δήμαρχος ζωγράφου με τους αγαπητούς αγανακτισμένους πολίτες που πάντα τον συντροφεύουν (και , ω , τι συμπτωση, είναι τα γαλαζια πρωτοπαλικαρα που μαζεύονται και στις συνελεύσεις που "πρέπει" να σπάσουν στα πανεπιστημια), αποφασισε και διέταξε (σύμφωνα και με το χουντικό παρελθόν του) να κοπούν δέντρα και πλατείες, και να γίνουν πάρκινγκ....

Πράσινη οικονομία...Οικολογία.... Πρασσειν αλογα..

Νικαετός
07-10-09, 13:28
Η πιο εγωιστική άποψη που άκουσα ποτέ. Κλασσικό αποτέλεσμα της παιδείας που λαμβάνουν όλοι σχεδόν οι άνθρωποι όλου του κόσμου : Αυξάνεσθαι και πληθύνεσθαι.

Μόλις το ακούν αυτό οι άνθρωποι νομίζουν ότι ο κόσμος τους ανήκει και έχουν δωσμένο δικαίωμα από ψηλά να κάνουν ότι θέλουν.

Εμ ο Μάλθους διαφωνεί και τα όρια στον ανθρώπινο πληθυσμό θα μπουν αργά η γρήγορα. Το θέμα είναι να συνειδητοποιήσουμε ότι η φύση δεν διαπραγματεύεται. Δεν την ενδιαφέρει αν θα έχω παιδιά, αν θα είναι έξυπνα αν έχω 3 αυτοκίνητα ή αν δεν έχω κανένα.



Αν δεν αλλαξουμε μυαλά (που ελπίζω θα γινει) θα υποστούμε μεγάλο σοκ μέσα στον αιώνα. Τέλος.

Εξακολουθείς να αγνοείς την πραγματικότητα. Στην ουσία και εσύ για την πάρτυ σου νοιάζεσαι (το ανθρώπινο είδος εννοώ), το οποίο θα εξαφανιστεί ούτως ή άλλως. Το αν θα εξαφανιστεί σε 1000 ή σε 2000 χρόνια δεν με απασχολεί.

Ο πλανήτης όμως θα είναι εδώ και σε 1-2 εκατομμύρια χρόνια ΚΑΝΕΝΑ ίχνος (εκτός από απολιθώματα) δεν θα θυμίζει το καταστροφικότερο είδος που πέρασε από πάνω του.

Ποιος ακριβώς μιλάει για παιδεία Shaq ? :whistle::whistle:

pk33
07-10-09, 13:40
εγώ θα έλεγα ούτε κόμμα ούτε ΜΚΟ.
η οικολογία πρεπει να είναι αναπόσπαστο κομμάτι του τρόπου ζωής. Αν είσαι οικολόγος:
1. Δεν θα πετάξεις κάτω τη γόπα σου
2. Δεν θα πετάξεις κάτω το εισιτήριο
3. Θα ανακυκλώσεις τα σκουπίδια σου ακόμη και αν πρέπει να τα κουβαλάς μακρυά για να τα πετάξεις στον ειδικό κάδο
4. Δνε θα πετάξεις κάτω το μπουκάλι με το νερό
5. Θα μαζεύεις τα σκουπίδια σου στην παραλία
6. Θα χτίζεις το σπίτι σου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για εξοικονόμηση ενέργειας
7. Θα χρησιμοποιείς τα ΜΜΜ (wan καλά τα πάω ή θα με βρίσεις πάλι όπως συνηθίζεις να μου κάνεις; )
8. Δεν θα σπαταλάς ενέργεια.
9. Κάθε στιγμή να σκέφτεσαι το τραγουδι του Ξηλούρη: "Αυτόν τον κόσμο τον καλό, άλλοι τον είχαν πρώτα....Αυτό τον κόσμο τον καλό άλλοι τον καρτερουνε, σκέψου φίλε μου την ώρα που θα φεύγεις", ή αλλιώς να ζείς κάθε στιγμή με τη μνήμη του θανάτου. Τα μόνα σίγουρα πράγματα στη ζωή μας είναι ότι ΤΙΠΟΤΑ δεν μας ανήκει, και ότι θα πεθάνουμε.

Αυτά τα απλά. Δεν φτάνει να λές ότι είσαι οικολόγος, να κατεβαίνεις ώς κόμμα, και να δίνεις ανάθεμα σε όποια ιδιωτική πρωτοβουλία για το περιβάλλον. ΟΛΑ όσα ανέφερα ηταν ιδιωτική πρωτοβουλία!
Πόσοι οικολόγοι τα τηρούν αυτά που ανέφερα κάθε μέρα;

antreas9
07-10-09, 14:34
ε
Πόσοι οικολόγοι τα τηρούν αυτά που ανέφερα κάθε μέρα;

εχεις κάποια αποδειξη για το αντίθετο όμως...?

pk33
07-10-09, 14:50
εχεις κάποια αποδειξη για το αντίθετο όμως...?

Δυστυχώς ναι έχω από προσωπική εμπειρία

shaq141a
07-10-09, 17:01
εγώ θα έλεγα ούτε κόμμα ούτε ΜΚΟ.
η οικολογία πρεπει να είναι αναπόσπαστο κομμάτι του τρόπου ζωής. Αν είσαι οικολόγος:
1. Δεν θα πετάξεις κάτω τη γόπα σου
2. Δεν θα πετάξεις κάτω το εισιτήριο
3. Θα ανακυκλώσεις τα σκουπίδια σου ακόμη και αν πρέπει να τα κουβαλάς μακρυά για να τα πετάξεις στον ειδικό κάδο
4. Δνε θα πετάξεις κάτω το μπουκάλι με το νερό
5. Θα μαζεύεις τα σκουπίδια σου στην παραλία
6. Θα χτίζεις το σπίτι σου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για εξοικονόμηση ενέργειας
7. Θα χρησιμοποιείς τα ΜΜΜ (wan καλά τα πάω ή θα με βρίσεις πάλι όπως συνηθίζεις να μου κάνεις; )
8. Δεν θα σπαταλάς ενέργεια.
9. Κάθε στιγμή να σκέφτεσαι το τραγουδι του Ξηλούρη: "Αυτόν τον κόσμο τον καλό, άλλοι τον είχαν πρώτα....Αυτό τον κόσμο τον καλό άλλοι τον καρτερουνε, σκέψου φίλε μου την ώρα που θα φεύγεις", ή αλλιώς να ζείς κάθε στιγμή με τη μνήμη του θανάτου. Τα μόνα σίγουρα πράγματα στη ζωή μας είναι ότι ΤΙΠΟΤΑ δεν μας ανήκει, και ότι θα πεθάνουμε.

Αυτά τα απλά. Δεν φτάνει να λές ότι είσαι οικολόγος, να κατεβαίνεις ώς κόμμα, και να δίνεις ανάθεμα σε όποια ιδιωτική πρωτοβουλία για το περιβάλλον. ΟΛΑ όσα ανέφερα ηταν ιδιωτική πρωτοβουλία!
Πόσοι οικολόγοι τα τηρούν αυτά που ανέφερα κάθε μέρα;

1) Δεν πετάω τη γόπα κάτω.
2) Παντα το πεταω στα σκουπίδα
3) Η ανακύκλωση εδώ ειναι υποχρεωτική έτσι και αλλιώς αλλά και στην Ελλάδα τα ανακύκλωνα.
4) Ποτέ δεν το έκανα
5) Ποτέ δεν έχω πετάξει σκουπίδια σε παραλία
6) Δεν έχω δικο μου σπίτι. Θα δουμε τι θα κάνω αν χτισω δικό μου.
7) Χρησιμοποιώ το πιο οικολογικό μέσον. Τα πόδια μου ή καμιά φορά ποδήλατο
8) Δεν σπαταλάω πολύ ενέργεια μιας και οι λαμπτήρες είναι όλοι οικολογικοί.
9) Exactly.

........Auto merged post: shaq141a πρόσθεσε 8 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εξακολουθείς να αγνοείς την πραγματικότητα. Στην ουσία και εσύ για την πάρτυ σου νοιάζεσαι (το ανθρώπινο είδος εννοώ), το οποίο θα εξαφανιστεί ούτως ή άλλως. Το αν θα εξαφανιστεί σε 1000 ή σε 2000 χρόνια δεν με απασχολεί.

Ο πλανήτης όμως θα είναι εδώ και σε 1-2 εκατομμύρια χρόνια ΚΑΝΕΝΑ ίχνος (εκτός από απολιθώματα) δεν θα θυμίζει το καταστροφικότερο είδος που πέρασε από πάνω του.



Τραγικές απόψεις κατά την άποψη μου. Δηλαδή με τη λογική ότι ο πλανήτης έτσι και αλλιώς θα ανακάμψει μετά την εξαφάνιση του ανθρώπου, αυτό μας δίνει το δικαίωμα να καταστρέψουμε τα πάντα. Αυτό είναι απαράδεκτη λογική και μου φαίνεται πάρα πολύ δύσκολο να καταλάβω για πιο λόγο χρησιμοποιείται. Αν το συνεχίσουμε, αφού έτσι και αλλιώς σε 1-2 δισεκατομμυρια χρόνια ο ήλιος θα λάμπει τόσο πολύ που θα εξατμιστεί ολο το νερό των ωκεανών ας καταστρέψουμε τον κόσμο από τώρα and die with honour.

Η λογική δηλαδή ότι αφού έχουμε καταστρέψει σχεδόν τα πάντα ας τα καταστρέψουμε όλα να πανε στο διαλο να ξεμπερδεύουμε να γεμίσουμε τον κόσμο ανθρώπους ωσπου να εξαφανιστούμε λόγω έλειψης πόρων.


Ποιος ακριβώς μιλάει για παιδεία Shaq ? :whistle::whistle:

Αν θεωρείς ότι με την άποψη την οποία έχεις με κατατρώποσες. Μπράβο σου. :down:

Αν είναι παιδεια το να καταστρέψουμε τον κόσμο αφού έτσι και αλλιώς μακροπρόθεσμα δεν θα έχει σημασία στον πλανήτη Ι rest my case. Ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματά του.

liberostelios
07-10-09, 18:56
Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση... Η ανάπτυξη με την οικολογία θα πρέπει να συνυπάρχουν και να μπορεί να διασφαλίζεται ότι όσα γίνονται είναι στα πλαίσια του σεβασμού στο περιβάλλον. Η άποψη, πχ., ότι δεν πρέπει να κοπεί κανένα δέντρο είναι ένα μεγάλο ψέμα, για μένα! Αυτό που χρειάζεται να ξέρουμε είναι αν πραγματικά χρειάζεται ή όχι να κοπεί το συγκεκριμένο δέντρο και τι ακριβώς θα γίνει στη θέση του... Αν κόβεται χωρίς λόγο, τότε ναι είναι λάθος... Αλλιώς θα ταλαντεύομαστε ανάμεσα στις ακρότητες του τύπου "δέντρο->καλό, κτίριο->κακό" που θα δημιουργήσει αντίπαλες ακρότητες (δέντρο->κακό, κτίριο->καλό) και θα δημιουργούμε τις γνωστές αυτές διαφωνίες που βλέπουμε στην ελλάδα, με ακραίες απόψεις που συγκρούονται χωρίς νόημα και ουσία!

Λίγη λογική και λίγο μέτρο σε όλα χρειάζεται...

Νικαετός
07-10-09, 20:36
Αν θεωρείς ότι με την άποψη την οποία έχεις με κατατρώποσες. Μπράβο σου.

Αν είναι παιδεια το να καταστρέψουμε τον κόσμο αφού έτσι και αλλιώς μακροπρόθεσμα δεν θα έχει σημασία στον πλανήτη Ι rest my case. Ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Βλέπω έχεις ταλέντο στο να διαστρέφεις τα λεγόμενα του συνομιλητή σου, ώστε να βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα.

ΝΕΡΟ ΠΙΝΕΙΣ ????? ΤΡΩΣ ? ΝΤΥΝΕΣΑΙ ? ΚΙΝΕΙΣΑΙ (είτε με ΙΧ είτε με ΜΜΜ) ? ΖΕΣΤΑΙΝΕΣΑΙ ?

Καταστρέφεις τον πλανήτη. Το καταλαβαίνεις ή να το παίξω και στην κιθάρα?

Μη μου μιλας για οικολογία/παιδεία και πράσινα άλογα.

Γίναμε και οικολόγοι όλοι. Ανάθεμα να ξέραμε τι σημαίνει προστασία του πλανήτη.

Εδώ τέλος.

kerkiss
07-10-09, 21:08
Οτιδήποτε υπάρχει στον πλανήτη αλληλοεπιδρά με την υπόλοιπη ύπαρξη
Δεν είναι μόνο ο άνθρωπος που επιδρά
Το ηφαίστιο, το τσουνάμι, η ξηρασία, τα μικρόβια κλπ κλπ

Το θέμα είναι ότι τις αλληλοεπιδράσεις η φύση καταφέρνει να τις χειρίζεται είτε προκαλώντας την ανάπλασή της είτε την διαφοροποίησή της

Ο άνθρωπος επιδρούσε στην φύση από τα πρώτα χρόνια της ύπαρξής του
Η επίδρασή του όμως δεν είχε την βιαιότητα που έχει τα τελευταία χρόνια (από την εποχή της βιομηχανοποίησης) τόσο χρονικά όσο και ποσοτικά-ποιοτικά
Αυτή η έντονη και διαρκής επίδραση σε όλο και μεγαλύτερα μήκη και πλάτη του πλανήτη γίνεται επιβαρυντική διότι δεν έχει το χρόνο και τις δυνάμεις να ανακάμψει

shaq141a
08-10-09, 14:09
Ο άνθρωπος επιδρούσε στην φύση από τα πρώτα χρόνια της ύπαρξής του
Η επίδρασή του όμως δεν είχε την βιαιότητα που έχει τα τελευταία χρόνια (από την εποχή της βιομηχανοποίησης) τόσο χρονικά όσο και ποσοτικά-ποιοτικά
Αυτή η έντονη και διαρκής επίδραση σε όλο και μεγαλύτερα μήκη και πλάτη του πλανήτη γίνεται επιβαρυντική διότι δεν έχει το χρόνο και τις δυνάμεις να ανακάμψει

Εδώ υπάρχει μια παρεξήγηση. Ο άνθρωπος φαίνεται ότι την μεγαλύτερη οικολογική καταστροφή την προκάλεσε από πολύ αρχικά στάδια. Σε οποιαδήποτε ήπειρο και να πατησε το πόδι του η Megafauna εξαφανίστηκε.

http://en.wikipedia.org/wiki/Megafauna

Η μόνη ήπειρος που τη γλίτωσε είναι η Αφρική και ο λόγος είναι ότι τα θηλαστικά της Αφρικής συνεξελειχθηκαν με τον σύγχρονο άνθρωπο και έμαθαν τον μονο τρόπο να τον αντιμετωπιζουν : run for your life.

serfistas1
08-10-09, 21:00
Η το γεγονός ότι το μεγαλυτερο θηριο στον πλανητη μας τελικα ειναι ο ΑΝθρωπος και αυτο μην το ξεχναμε φιλοι μου..

nfotis
08-10-09, 23:58
Να επισημάνω μόνο κάτι:

Όσοι λένε 'να σώσουμε τον πλανήτη', κατά βάθος εννοούν 'να σώσουμε το ανθρώπινο είδος'

Ο πλανήτης θα διατηρηθεί στον αιώνα τον άπαντα, με ή χωρίς εμάς.

Απλά να μην κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας ισχυριζόμενοι ότι πράττουμε για το γενικό καλό. Το κάνουμε για τους εαυτούς μας και τους απογόνους μας.

Ν.Φ.

Νικαετός
09-10-09, 00:11
Αυτό δεν γράφω και εγώ από την αρχή.... ??

rockstar
09-10-09, 01:35
Ειδα αυτο τον προεδρο των οικολογων στη τηλεοραση και εξηγουσε γιατι ενω υπηρξε επικοινωνια του τζεφρυ φεθρυ whatever ι η του υπευθυνου του γραφειου του τελος παντων να μπει σαν υφυπουργος περιβαλλοντος αρνηθηκαν.
Αρνηθηκαν να πανε και ελεγαν οτι παρόλα αυτα θα πιεζουν το υπουργειο και κατι τετοια... :rolleyes:

nfotis
12-10-09, 00:27
Αυτό δεν γράφω και εγώ από την αρχή.... ??

Ναι, αλλά με πιό σύντομη διατύπωση :p

Το άλλο με τους Οικολόγους-Πράσινους που αρνήθηκαν το Υπουργείο Περιβάλλοντος το βρήκα περίεργη (τουλάχιστον) ιστορία.
Δεν θυμάμαι που το διάβασα, αλλά λέει έπεσαν θύματα τηλεφωνικής φάρσας κτλ.

Λίγο ακατανόητο να σου δίνουν πόστο εκεί που λες ότι θέλεις να παρέμβεις κι εσύ να αρνείσαι για να μπορείς να κάνεις κριτική... :hmm:

Ν.Φ.

lewton
12-10-09, 10:11
Ναι, αλλά με πιό σύντομη διατύπωση :p

Το άλλο με τους Οικολόγους-Πράσινους που αρνήθηκαν το Υπουργείο Περιβάλλοντος το βρήκα περίεργη (τουλάχιστον) ιστορία.
Δεν θυμάμαι που το διάβασα, αλλά λέει έπεσαν θύματα τηλεφωνικής φάρσας κτλ.

Λίγο ακατανόητο να σου δίνουν πόστο εκεί που λες ότι θέλεις να παρέμβεις κι εσύ να αρνείσαι για να μπορείς να κάνεις κριτική... :hmm:

Ν.Φ.

Όταν δεν έχει υπάρξει προεκλογική συμφωνία αναφορικά με τη συνεργασία, και βλέπουμε το ΠΑΣΟΚ να προσφέρει μια θέση μέσα στη μεγαθυμία του (10 μονάδες γαρ) χωρίς να προσκαλεί σε διάλογο για να υπάρξει σχετική συμφωνία, τότε δε βλέπω το νόημα.
Στη Γερμανία πχ η Μέρκελ με τον Βεστερβέλε ακόμα συζητούν για την κυβέρνηση συνεργασίας που θα σχηματίσουν. Εδώ το ΠΑΣΟΚ πετάει κόκκαλα. Δείχνει αξιοπρέπεια το ότι οι Οικολόγοι αρνήθηκαν.

alwaysalone
14-10-09, 00:18
Ναι, αλλά με πιό σύντομη διατύπωση :p

Το άλλο με τους Οικολόγους-Πράσινους που αρνήθηκαν το Υπουργείο Περιβάλλοντος το βρήκα περίεργη (τουλάχιστον) ιστορία.
Δεν θυμάμαι που το διάβασα, αλλά λέει έπεσαν θύματα τηλεφωνικής φάρσας κτλ.

Λίγο ακατανόητο να σου δίνουν πόστο εκεί που λες ότι θέλεις να παρέμβεις κι εσύ να αρνείσαι για να μπορείς να κάνεις κριτική... :hmm:

Ν.Φ.

Κοιταξε, αν το καλοσκεφτεί κανείς ισως θα μπορουσε να εχει μια λογική..

Δε ζουμε σε εναν Παραδεισο αγγελικά πλασμένο (δηλαδη αλληλοβοήθειας και συνεργασιας), προφανως αν το δεχοντουσαν θα ηταν μια "σιωπηρή συναλλαγή".

Αυτοι (Οι ΟΙκολογοι Πρασινοι, και το καθε κομμα) θελουν το κατιτις παραπανω, δηλαδη να ξεχωρισουν ετσι ώστε να μπουν στη βουλη (ή να κερδίσουν περισσότερες ψήφους). Αν πανε με το..ρεύμα, θα μεινουν παντα "το κύμα" που ακολουθεί το "μεγαλύτερο κυμα..."

liberostelios
14-10-09, 00:53
Αυτοι (Οι ΟΙκολογοι Πρασινοι, και το καθε κομμα) θελουν το κατιτις παραπανω, δηλαδη να ξεχωρισουν ετσι ώστε να μπουν στη βουλη (ή να κερδίσουν περισσότερες ψήφους). Αν πανε με το..ρεύμα, θα μεινουν παντα "το κύμα" που ακολουθεί το "μεγαλύτερο κυμα..."
Από την άλλη, έχασαν μια ευκαρία να "παλέψουν" γι αυτό που ( πραγματικά; ) πιστεύουν και θα μπορούσαν να προσπαθήσουν να προασπίσουν μέσα από μία ενεργή θέση. Αν κατόπιν αυτού, έβλεπαν ότι χρησιμοποιούνται για καθαρά επικοινωνιακούς σκοπούς και ότι ο ρόλος του είναι όμοιος με της "γλάστρας" θα μπορούσαν, τότε, να αποχωρήσουν.

YiannisM
14-10-09, 11:42
Τι να τον κάνω τον πλανήτη λοιπόν (για να αντιστρέψω αυτό που είπες), αν δεν υπάρχω (εγώ ή οι απόγονοί μου/σου) για να ζήσουν? Τελικά τι μετράει ? Η ανθρωπότητα ή ο πλανήτης στη μορφή που τον γνωρίζουμε σήμερα ?

(Και τα δύο μαζί δεν μπορούν να συνυπάρξουν - ο άνθρωπος για το περιβάλλον είναι όπως οι ακρίδες για τις καλλιέργειες. Καταναλώνουν τα πάντα... τέλος).
Μετράει πρώτα η ανθρωπότητα, και μετά ο πλανήτης και ό,τι άλλα μέσα (π.χ. πλανήτης, περιβάλλον) της επιτρέπουν να ζει.

Που σημαίνει ότι εάν το έτος 3.456 η ανθρωπότητα αποφασίσει να μεταναστεύσει στον πλανήτη ΧΥΖΩ του γαλαξία 1234567890 τότε Οικολογία και Περιβάλλον θα σημαίνουν εκείνος ο πλανήτης και όχι η Γή. Μέχρι να γίνει αυτό όμως σημαίνουν τη Γή και τη Φύση της.
Οικο-λογία = Τα του οίκου (της ανθρωπότητας)
Περιβάλλον = Αυτό που μας περιβάλλει


Και μπορούν να συνυπάρξουν (ανθρωπότητα + περιβάλλον) μαζί, μέσα από αλληλεπίδραση που δεν είναι κατ ανάγκη αλληλοκαταστρεπτική.
Αρκεί ο νοήμονας άνθρωπος να λαμβάνει υπόψιν του τις αλληλεπιδράσεις, και να τις ελέγχει (όσο μπορεί) προς το συμφέρον του είδους του μακροπρόθεσμα και κοντοπρόθεσμα - το οποίο συνήθως σημαίνει διατήρηση του φυσικού περιβάλλοντος στο μέγιστο δυνατό.



Και ξαναλέω, για ποιο λόγο πρέπει να υπάρχουν κόμματα "οικολόγων" με ή χωρίς εισαγωγικά και όχι ΠΟΛΛΕΣ greenpeace ??? Ή μια πολύ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΗ / μαζικότερη ?
Εγώ νομίζω ότι η έννοια των οικολογικών κομμάτων έχει πολύ περισσότερο νόημα από την έννοια των δεξιών/αριστερών κομμάτων.
Για τον απλούστατο λόγο ότι οι περιβαλλοντικοί παράγοντες επηρεάζουν και καθορίζουν τη ζωή μας (σε επίπεδο επιβίωσης είδους ακόμα) πολύ περισσότερο από τις δεξιές ή αριστερές πολιτικές.

Τώρα, το κατά πόσο το υπάρχον οικολογικό κίνημα ξέρει τί λέει ή όχι, και το κατά πόσο τα υπάρχοντα οικολογικά κόμματα και κοινωνικά κινήματα είναι ουσιαστικά ή όχι, αυτά είναι ένα εντελλώς άλλο θέμα.
Αλλά η έννοια των οικολογικών κομμάτων γενικώς που ήταν το θέμα όπως το έθεσες από την αρχή, έχει κατά τη γνώμη μου νόημα. :) Και αναφερεται στην προτεραιότητα μέριμνας του περιβάλλοντικού παράγοντα έναντι των άλλων.

........Auto merged post: YiannisM πρόσθεσε 20 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οτιδήποτε υπάρχει στον πλανήτη αλληλοεπιδρά με την υπόλοιπη ύπαρξη
Δεν είναι μόνο ο άνθρωπος που επιδρά
Το ηφαίστιο, το τσουνάμι, η ξηρασία, τα μικρόβια κλπ κλπ

Το θέμα είναι ότι τις αλληλοεπιδράσεις η φύση καταφέρνει να τις χειρίζεται είτε προκαλώντας την ανάπλασή της είτε την διαφοροποίησή της

Φαντάσου ότι το οξυγόνο της ατμόσφαιρας που αναπνέουμε είναι δημιούργημα της φωτοσύνθσης των φυτών! (ή κάτι ανάλογο)
Που σημαίνει απλά ότι χωρίς τη βλάστηση δεν θα υπήρχαμε ούτε εμείς ούτε ένα σωρό άλλα ζώα που αναπνέουν.

Σημαίνει επίσης ότι πριν την εμφάνιση των φυτών ο πλανήτης είχε μια εντελλώς διαφορετική περιβαντολογική μορφη (χωρίς ατμόσφαιρα)! που σήμερα θα μας φαινόταν εντελλώς αφιλόξενη για να ζήσουμε.
Και ότι η εμφάνιση της βλάστησης ήταν ίσως καταστροφική για κάποια προϋπάρχοντα είδη, αλλά ευλογία για κάποια άλλα που εξελίχθηκαν αναλόγως.


Το θέμα της οικολογίας είναι (ή πρέπει να είναι) η ελεγχόμενη αλληλεπίδραση.
Προς το όφελος του είδους φυσικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.