PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα ΤV Χωρις πιστωτικη με δοσεις?

pronek
25-09-09, 13:32
Καλησπερα σε ολους τωρα που μετακομισα θελω να αγορασω μια τηλεοραση (ειμαι φοιτητης).Αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι υπαρχει καποιο αλλο καταστημα εκτος το ΚΟΛΩΜΒΟΥΝΗ που σε αφηνει να ανοιξεις λογαριασμο στο μαγαζι δικο τους οπου μπορεις να πληρωνεις με δοσεις και δεν εμπλεκεσει με πιστωτικες ΚΤΛΠ?Δειτε εδω τι ενοω να καταλαβεται καλυτερα!

http://www.kolomvounis.gr/default.asp?pid=15&la=1

Oποιος ξερει καποιο μαγαζι που να εχει κατι παρομοιο και να πουλαει τηλεορασεις παρακαλω να με ενημερωσει ειστε ολοι καλοδεχουμενη και ειναι πραγματικα εκτιμησιμο!

Περιμενω απαντησεις ευχαριστς πολυ!:)

etsouk2000
25-09-09, 13:40
εισαι τοσο ιδεολογικα αντιθετος στο να βγαλεις μια πιστωτικη καρτα;;;
Με την πιστωτικη θα πετυχεις τις δοσεις που επιθυμεις σε πληθωρα καταστηματων, σχεδον σε ολα.
Υπαρχουν παρα πολλες καρτες χωρις ετησια συνδρομη, χωρις το ενα, χωρις το αλλο, χωρις χωρις χωρις, στις οποιες αν πληρωνεις καθε μηνα ολο το υπολοιπο, δεν θα χρεωθεις ουτε ενα ευρω τοκο.
Νομιζω οτι ειναι καλυτερα ετσι, ωστε να ψωνισεις απο σοβαρα μαγαζια, κι οχι απο το καθε καραμητρος-μαρκετ.

pronek
25-09-09, 13:42
οχι δεν ειμαι αντιθετος μη σου πω αντιθετα...αλλα υπαρχουν 2 προβληματα

1. ειμαι φοιτητης δεν εχω ακινητα η ΔΟΥ η και καλα να δειξω οτι εχω περουσια για να βγαλω πιστωτικη και ολες οι τραπεζες αυτο ζητανε
2. ακουω συνεχεια οτι σου τρωνε τα λευτα και τιποτα αλλο:p

Παντως εαν εχεις κατι καλο να προτινεις πες μου με λεπτομεριες ευχαριστω.

etsouk2000
25-09-09, 13:54
Η τραπεζα θελει εκκαθαριστικο εφοριας κυριως για να αποδεικνυεται το αφμ σου. Αν δεν εχεις εκκαθαριστικο, τοτε ναι ειναι προβλημα. Θα πρεπει να βγαλεις καρτα στο ονομα του γονεα σου.
Μετα, το εκκαθαριστικο χρησιμοποιειται για να αποφασισουν το πιστωτικο οριο. Οσο πιο πολλα λεφτα βγαζεις, τοσο πιο υψηλο πιστωτικο οριο θα εχεις. Ομως, ακομα και το χαμηλοτερο πιστωτικο οριο που δινουν, σε ατομα που εχουν ελαχιστο εισοδημα, ειναι τουλαχιστον 900-1000 ευρω. Ενα τετοιο πιστωτικο οριο ειναι υπεραρκετο για να παρεις μια τηλεοραση (τι θα αγορασεις πια;; την σουπερ πλασμα τηλεοραση 90 ινστων που κοστιζει 10000 ευρω;;; ), ειδικα με δοσεις που θες εσυ, δηλαδη με 40-50-100 ευρω το μηνα.
Σου ειπα, καμια τραπεζα δεν σου τρωει λεφτα αν εισαι προσεκτικος. Εγω εχω 3 καρτες εδω και πολλα χρονια. Καμια δεν εχει συνδρομη και εξοφλω ολο το υπολοιπο καθε μηνα. Δεν εχω πληρωσει ουτε 1 ευρω τοκο ποτέ.
Ολα αυτα τα σατανικα που ακους για τις καρτες ειναι επειδη ο περισσοτερος κοσμος ειναι ανευθυνος και αγραμματος οσον αφορα το χρηματοπιστωτικο συστημα και χρησιμοποει τις καρτες λες και ειναι τσαμπα λεφτα απο τον ουρανο.
Βρες την τηλεοραση που θες να παρεις απο το μαγαζι που σε ενδιαφερει/συμφερει/βολευει. Ρωτα το μαγαζι να σου δωσει αναλυτικη λιστα με ολες τις πιστωτικες καρτες στις οποιες προσφερει δοσεις (δεν προσφερουν δοσεις για πληρωμη με οποιαδηποτε καρτα, με τις περισσοτερες προσφερουν, καποιες λιγες εξαιρουνται). Μετα ψαξε πληροφοριες για αυτες τις καρτες και βρες καρτα που δεν εχει ετησια συνδρομη. Οταν αγορασεις την τηλεοραση με αυτην την καρτα, φροντισε να πληρωνεις καθε μηνα ολο το ποσο, να μην ξεχασεις καμια πληρωμη, πχ για να ξενοιασεις, μπορεις να βαλεις την καρτα να εξοφλειται αυτοματα απο τον τραπεζικο σου λογαριασμο. Οταν τελειωσουν οι δοσεις της τηλεορασης, αν δεν χρειαζεσαι αλλο την πιστωτικη και σε αγχωνει η υπαρξη της, μπορεις να πας να την κλεισεις και τερμα.

pronek
25-09-09, 13:58
thnx ετσουκ2000 για της ινφο αλλα δεν θελω να βαλω την πιστωτικη στο ονομα των γονιων μου θελω να βγαλω εαν μπορω 1 στο ονομα μου αλλα εχω γραφτει στα ΙΕΚ ακμη για τν ακριβια και δεν ξερω εαν δινουν το χαρτι για να βγαλω πιστωτικη η φοιτιτικη πιστωτικη νομιζω δικαιουνται μονο ΑΕΙ/ΤΕΙ πανεπηστιμια κτλπ.:)

vasim
25-09-09, 14:13
Η διαφορά των δόσεων με πιστωτική και κανονικά είναι ότι οι πιστωτικές μπορούν να πληρώνουν σε άτοκες δόσεις. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση επιβαρύνεσαι με τους τόκους που βάζει το κάθε κατάστημα.

Άλλο κατάστημα που κάνει δόσεις χωρίς πιστωτική είναι ο Κωτσόβολος.

pronek
25-09-09, 14:30
Ο κωτσοβολος ε ? να φανταστω πρεπει να χεις εκκαθαρηστικο απτην εφορια και τετοια κουραφέξαλα ε?:)

vamvakoolas
25-09-09, 14:48
ενας φιλος ειχε το ιδιο "προβλημα" με εσενα

Γραφεσαι στο σαιτ κοτσοβολου (παιζει και electroworld μιας και ειναι το ιδιο) και μετα αφου κανεις παραγγελια επιλεγεις δοσεις και πας στο μαγαζι και τα αγοραζεις. Για να γραφτεις απαιτουνται σημαντικα στοιχεια οπως Αριθμος ταυτοτητας και ΑΦΜ. Ετσι αγορασε σχεδον ολες του τις ηλ συσκευες:oneup: Για σιγουρια ριξε τηλ ή περνα απο μαγαζι

pronek
25-09-09, 15:43
hi vamvakoolas Μολις τωρα πηρα τηλεφωνο και μ ειπαν πρεπει ενας απτους 2 γονεις να υπογραψεις σαν εγγυητης το κακο ειναι οτι δεν θελω να ξερουν οτι πηρα 1000 ευρω τηλεοραση γιατι με τοσα εξοδα που εχουν τωρα τελευταια για το τομαρι μου ειναι πολλα χεχε! απο οτι φαινετε δεν εχω βρει αλλο καταστημα οπως τον κολομβουνη.Παρολο που εχω σταμπαρει μια καλη απο εκει αλλα θα ηθελα να δω και αλλα μαγαζια να συγκρινω που βεβια μπορω να πληρωνω οπως τον κολομβουνη :rolleyes:

opener
25-09-09, 16:47
... Ομως, ακομα και το χαμηλοτερο πιστωτικο οριο που δινουν, σε ατομα που εχουν ελαχιστο εισοδημα, ειναι τουλαχιστον 900-1000 ευρω. Ενα τετοιο πιστωτικο οριο ειναι υπεραρκετο για να παρεις μια τηλεοραση (τι θα αγορασεις πια;; την σουπερ πλασμα τηλεοραση 90 ινστων που κοστιζει 10000 ευρω;;; ), ειδικα με δοσεις που θες εσυ, δηλαδη με 40-50-100 ευρω το μηνα.....
Μαγος εισαι;
----------->

hi vamvakoolas Μολις τωρα πηρα τηλεφωνο και μ ειπαν πρεπει ενας απτους 2 γονεις να υπογραψεις σαν εγγυητης το κακο ειναι οτι δεν θελω να ξερουν οτι πηρα 1000 ευρω τηλεοραση γιατι με τοσα εξοδα που εχουν τωρα τελευταια για το τομαρι μου ειναι πολλα χεχε! απο οτι φαινετε δεν εχω βρει αλλο καταστημα οπως τον κολομβουνη.Παρολο που εχω σταμπαρει μια καλη απο εκει αλλα θα ηθελα να δω και αλλα μαγαζια να συγκρινω που βεβια μπορω να πληρωνω οπως τον κολομβουνη :rolleyes:
------------->

... Ολα αυτα τα σατανικα που ακους για τις καρτες ειναι επειδη ο περισσοτερος κοσμος ειναι ανευθυνος και αγραμματος οσον αφορα το χρηματοπιστωτικο συστημα και χρησιμοποει τις καρτες λες και ειναι τσαμπα λεφτα απο τον ουρανο......

@ pronek,
Καλο θα ειναι πρωτα να βγαλεις δικα σου χρηματα ως εργαζομενος και μετα να σταμπαρεις.....
Φιλικα.

pronek
25-09-09, 17:58
Εαν θελεις να κανεις σπουδες πρεπει να συγκεντρωθεις εκει ειναι ο λογος που δεν δουλευω αυτο τον καιρο...εαν καποιος αλλος εχει κατι καλυτερο να προτηνει ας τον ακουσουμε

vamvakoolas
25-09-09, 18:04
παιδια εχετε επιχειρηματα και οι 2 μεριες αλλα μηπως ειναι off topic?:strife::offtopic:

opener
25-09-09, 18:19
Εαν θελεις να κανεις σπουδες πρεπει να συγκεντρωθεις εκει ειναι ο λογος που δεν δουλευω αυτο τον καιρο...
Δεν εργαζεσαι γιατι σπουδαζεις και πρεπει να συγκεντωθεις στις σπουδες σου, ενταξει κατανοητο.
Ακατανοητο για εμενα ειναι η αγορα τηλεορασης αξιας 1.000 ευρω απο ανεργο σπουδαστη!

pronek
25-09-09, 20:57
Γιατι οχι εαν δεν μ λειπονται τα χρηματα και τοσο πολυ?:)

........Auto merged post: pronek πρόσθεσε 105 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

παιδια εχετε επιχειρηματα και οι 2 μεριες αλλα μηπως ειναι off topic?:strife::offtopic:

Δεν βρηκα καποιο topic π ταιριαζε περρισοτερο για αυτο το εβαλα εδω:( .

alwaysalone
25-09-09, 23:55
Καλά τί τηλεόραση ειναι αυτη που πρεπει να βάλεις δόσεις για να την αγοράσεις?
Μια απλη με 150 ευρω δε σου κανει?

........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 3 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

1000 ευρω τηλεοραση? Εγω εχω μια καλύτερη ιδεα. Γιατι δεν πας να δουλεψεις 2 μηνες σε τηλεφωνικο κεντρο, για να τα βγαλεις και να την αγορασεις με το...σπαθί σου.

Ελα ομως που ΔΕΝ θα την αγορασεις σε αυτην την περίπτωση.

pronek
26-09-09, 00:04
Απο οτι φαινετε μονο που δεν βοηθατε εγω μια ερωτηση εκανα και σεις αρχισατε να μου τα χώνεται για αγνωστους λόγους... Εαν ειναι να συνεχισετε αντι πραγματικα καποιος να βοηθησει οπως 2-3 post μεχρι τωρα καλύτερα να κάνουν Locked το ποστ.

leros2004
26-09-09, 00:20
Οι δόσεις είτε με με πιστωτική είτε στο κατάστημα είναι δόσεις μέσω τραπέζης. Αυτό που θα σου ζητήσουν όπου και να πας είναι ΑΦΜ εκκαθαριστικό σταθερό τηλέφωνο και τηλέφωνο εργασίας. Ακόμα και στο Κολομβούνη που έγραψες το ίδιο ισχύει, απλά το έχει καμουφλάρει ;)
Αν δεν φαίνεται ότι έχεις εισόδημα ξέχνα τις δόσεις ........

pronek
26-09-09, 00:23
leros2004 και γω κατι τετοια πιστευα αλλα πηρα τηλεφωνο να το επιβεβαιωσω και ειναι ετσι οπως τα λεει στο σιτε θελει μονο ταυτοτητα και καποια λεπτα να περιμενεις για μια εγκριση.Τους "τριπλορωτησα" και μ ειπαν μονο ταυτότητα τωρα δεν ξέρω εαν κρύβουν κανένα άσσο στο μανήκι θα δείξει.Παντως είναι το μονο κατάστημα που εχω βρεί να έχει κατι τέτοιο μέχρι τωρα .

leros2004
26-09-09, 00:48
καποια λεπτα να περιμενεις για μια εγκριση

Την έγκριση απο την eurobank θα περιμένεις, εκκαθαριστικό δεν χρειάζεται όταν το πόσο είναι κάτω απο 600-700€, τα υπόλοιπα είναι υποχρεωτικά.

noname85
26-09-09, 01:05
leros2004 και γω κατι τετοια πιστευα αλλα πηρα τηλεφωνο να το επιβεβαιωσω και ειναι ετσι οπως τα λεει στο σιτε θελει μονο ταυτοτητα και καποια λεπτα να περιμενεις για μια εγκριση.Τους "τριπλορωτησα" και μ ειπαν μονο ταυτότητα τωρα δεν ξέρω εαν κρύβουν κανένα άσσο στο μανήκι θα δείξει.Παντως είναι το μονο κατάστημα που εχω βρεί να έχει κατι τέτοιο μέχρι τωρα .

ξερω το μαγαζι γιατι ειναι κοντα στο σπιτι μου, και θα ηθελα να πω οτι υπαρχει ψεμα σε αυτο με την ταυτοτητα.αν δεν εχεις ξανα αγορασει απο εκει θελουν ταυτοτητα αφμ τηλ δικο σου, εργασιας και καποιου γνωστου.απο την επομενη φορα θα μπορεις να αγοραζεις μονο με την ταυτοτητα!!!

BARKOULETOS
26-09-09, 02:10
Φιλε δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλεις δοσεις (ουτε καν πιστωτικη νομιζω) χωρις ΑΦΜ!

Και χωρις πιστωτικη, πρεπει να πηγεις καθε μηνα και να πληρωνεις στον μαγαζι, ενω οσο "ατοκα" και να ειναι υπολογισετε κανα κατοσταρικο εξτρα (ασφαλεια, εξοδα κινησης κτλ)

Ειχα παρει παλιοτερα με δοσεις κινητο απο Κοτσωβολο (1one νομιζω) 400 ευρω στο τελος βγηκε 460, ενω αν και με ΑΦΜ και εργαζομενος με φορολογικη δηλωση, πηραν τηλεφωνο την εταιρια μου!!

Εν κατακλειδη, μονο σε τοκογλειφο θα παρεις λεφτα χωρις ΑΦΜ, αλλιως βαλε φιλο σου ή τους γονεις σου να το αγορασουν και να πληρωνεις εσυ...

Παντως δεν λεει να κανεις τοσο μεγαλη αγορα εγω που εβγαινα τοτε τσιμα-τσιμα και πηρα το κινητο, με το που πληρωσα την τελευταια δοση εκαψε πλακετα και βγηκε οφ, ακομα τα κλαιω τα λεφτα μου... Και πες οτι την αγορασες, αν την βγαλεις οφ και δεν την καλυπτει η εγγυηση τι κανεις?

durutti
26-09-09, 03:32
ισως τα expert

pronek
26-09-09, 09:52
Φιλε δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλεις δοσεις (ουτε καν πιστωτικη νομιζω) χωρις ΑΦΜ!

Και χωρις πιστωτικη, πρεπει να πηγεις καθε μηνα και να πληρωνεις στον μαγαζι, ενω οσο "ατοκα" και να ειναι υπολογισετε κανα κατοσταρικο εξτρα (ασφαλεια, εξοδα κινησης κτλ)

Ειχα παρει παλιοτερα με δοσεις κινητο απο Κοτσωβολο (1one νομιζω) 400 ευρω στο τελος βγηκε 460, ενω αν και με ΑΦΜ και εργαζομενος με φορολογικη δηλωση, πηραν τηλεφωνο την εταιρια μου!!

Εν κατακλειδη, μονο σε τοκογλειφο θα παρεις λεφτα χωρις ΑΦΜ, αλλιως βαλε φιλο σου ή τους γονεις σου να το αγορασουν και να πληρωνεις εσυ...

Παντως δεν λεει να κανεις τοσο μεγαλη αγορα εγω που εβγαινα τοτε τσιμα-τσιμα και πηρα το κινητο, με το που πληρωσα την τελευταια δοση εκαψε πλακετα και βγηκε οφ, ακομα τα κλαιω τα λεφτα μου... Και πες οτι την αγορασες, αν την βγαλεις οφ και δεν την καλυπτει η εγγυηση τι κανεις?

Εχω ΑΦΜ δεν υπαρχει προβλημα θα παω η σημερα η αυριο εγω μονος μου να δω τι θα γινει τελικα.:oneup:

noname85
26-09-09, 15:40
επισης με αυτον τον τροπο γνωστος μου επειδη εχασε 6 δοσεις στον κολομβουνη πληρωνει πλεον τοκο 98%!!!ναι καλα διαβασζετε 98%!!!μου εδειξε τι ειχε υπογραψει και τρελαθηκα!!

sdikr
26-09-09, 16:54

Μπορείς να πάς στα ΑΒ καθώς και στον Μάσουτη, δίνουν πιστωτική (με χαμηλό όριο συνήθως 600 με 800 ευρώ) μόνο με την ταυτότητα.

pronek
26-09-09, 18:12
AB ενοεις alpha bank υποθετω? Ο μασουτης τι ακριβως ειναι? πριν λιγο το googlara αλλα μου εβγαλε ομιλους super market?

noname85
26-09-09, 18:20
για super market λεει....

djuan1988
26-09-09, 18:31
Μπορείς να μας πεις, αν βέβαια θες, ποια τηλεόραση θες να πάρεις;

Είναι πάρα πολλά τα 1000€ για τηλεόραση πια. Είμαι σίγουρος ότι μπορείς να βρεις κάτι οικονομικότερο.

pronek
26-09-09, 18:35
Δες το πρώτο μου ποστ 779 κάνει οχι 100 θα παρω μια τηλεοραση να τν εχω για καμποσα χρονια και για τν φοιτιτικη μου ζωη,και επειδη ειμαι λατρεις της τεχνολογιας ασ πουμε θελω 42 ιντσες +:)

sdikr
26-09-09, 22:35
AB ενοεις alpha bank υποθετω? Ο μασουτης τι ακριβως ειναι? πριν λιγο το googlara αλλα μου εβγαλε ομιλους super market?

οχι σουπερμαρκετ είναι και τα δύο

amwnra
27-09-09, 04:28
και η electronet εχει το ιδιο σύστημα με αυτόν που αναφέρεις,περισσότερα δεν ξέρω μιας και δεν το ρώτησα πότε άλλα το εχω ακούσει απο γνωστούς.

pronek
27-09-09, 12:25
και η electronet εχει το ιδιο σύστημα με αυτόν που αναφέρεις,περισσότερα δεν ξέρω μιας και δεν το ρώτησα πότε άλλα το εχω ακούσει απο γνωστούς.

Α μια χαρά θα το κοιτάξω και αυτο παντως τρίτη παω σίγουρα για την αγορά.

imr
28-09-09, 20:34
Να βγω λιγο offtopic

42 ιντσες ειναι πολυ μεγαλο μεγεθος!!!

Για να την ευχαριστηθεις πρεπει να εχεις πολυ μεγαλο χωρο ,για να μην γινετε κουραστικη
σιγουρα χρειαζεσαι τοσο μεγαλη tv?

Και φανταζομαι να μην την θελεις για να βλεπεις τηλεοραση....

pronek
28-09-09, 20:36
Η Αποσταση θεασης πρεπει να ειναι 2 μετρα και υπαρχουν αυτα στο χωρο..Την θελω και για τηλεοραση ποιο πολυ ομως HD ταινιες.:)

imr
28-09-09, 20:39
Αν εισαι σιγουρος οτι σε βολευει οκ
Αλλα 2 μετρα εγω προσωπικα τα θεωρω πολυ μικρη και κουραστικη αποσταση για 42 ιντσες

vamvakoolas
29-09-09, 14:35
Αν εισαι σιγουρος οτι σε βολευει οκ
Αλλα 2 μετρα εγω προσωπικα τα θεωρω πολυ μικρη και κουραστικη αποσταση για 42 ιντσες

συμφωνω, πηγα σαββατο se carrefour και στα 4-5 μετρα ηταν αποδεκτη η αποσταση

wesker
03-10-09, 20:12
Για τα 2 μέτρα η αποδεκτή τηλεόραση είναι στις 32 ίντσες. Από την στιγμή που δεν έχεις εισόδημα δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να αγοράσεις κάτι τόσο ακριβό. Full HD 32άρα παίρνεις και με 500€....

DSLaManiaC
04-10-09, 04:07
https://www1.ebanking.winbank.gr/frmngr/form/11677/creditcardappl.asp

University VISA

Με ταυτότητα και βεβαίωση απ τη σχολή σου οτι είσαι φοιτητής εκεί (ή φοιτητική ταυτότητα - πάσο).
Δε δίνουν μόνο σε δημόσιες σχολές (sic).
Αυτήν είχα για 2 χρόνια πριν πάρω τη bonus visa της Alpha bank.

Copyright © Keen Notion Co (2002-2014) Copyright Keen Notion Co.