PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί ΕΑΠ (split από το «αναδιάρθρωση παιδείας»)



Σελίδες : 1 [2] 3 4

anon
30-09-09, 14:59
@arial και καλά έκανες. Πολλοί ξεκινάνε με φόρα για να διαπιστώσουν ότι δεν είναι περίπατος, και απο την πολλή όρεξη καταλήγουν στο άλλο άκρο μιας και δεν προλαβαίνουν τίποτε.

arial
30-09-09, 15:00
anon το ξερω , μια φιλη μου εχει παρει 3 ΘΕ, και ηδη εχει πελαγωσει απο τωρα.

papdoux
30-09-09, 15:15
papdoux μονο την ΠΛΗ10, πηρα μονο μια φετος για να δω αν μπορω να τα καταφερω.

Α και καλο μας ακαδημαικο ετος απο αυριο :p
Καλο ακαδημαϊκο ετος αυριο.

Την ΠΛΗ10 μην τη φοβασαι. Απο οτι θυμαμαι, στο πρωτο βιβλιο ασχολησαι με μετατροπη απο 2δικο σε 8αδικο, σε 10δικο, σε 16δικο και με τα AND, OR, NOT, κλπ

Καποιο απο τα βιβλια ειναι για C και καποιο θα λεει για δενδρα, υπορουτινες, ταξινομηση, αναζητηση.

Κοιτα τις παλιες εργασιες και καποια στιγμη με τα θεματα στις προηγουμενες εξετασεις.

Παντως μεχρι 2 ΘΕ ειναι καλα.
Ελπιζω να εχεις καποια σχεση με το αντικειμενο γιατι σε πεταει καπως στα βαθεια χωρις να ομαλη εισαγωγη και αμα δεν εχεις σχεση τοτε θελει πολυ ψαξιμο και διαβασμα

arial
30-09-09, 15:28
papdoux τον προγραμματισμο φοβαμαι μονο, και την C ... την υλη και το διαβασμα μπορω να τα καταφερω, αλλα οι ασκησεις μου ειναι λιγο αγνωστες.

ofoto αν δεν σου απαντησει κανεις εδω, ρωτησε και στο εαπ-φορουμς, κανουν πολυ καλη δουλεια εκει :)

papdoux
30-09-09, 15:39
papdoux τον προγραμματισμο φοβαμαι μονο, και την C ... την υλη και το διαβασμα μπορω να τα καταφερω, αλλα οι ασκησεις μου ειναι λιγο αγνωστες.

ofoto αν δεν σου απαντησει κανεις εδω, ρωτησε και στο εαπ-φορουμς, κανουν πολυ καλη δουλεια εκει :)
ελα παπου να σου δειξω τα αμπελοχωραφα σου :lol:

rockstar
30-09-09, 17:12
Προπτυχιακος μεγαλοετης φοιτητης παλουκο τμηματος βγαζει λεφτα κανοντας εργασιες μεταπτυχιακων αλλων τμηματων οι οποιοι περνανε το αντιστοιχο μαθημα χωρις εξετασεις μονο με την εργασια.
Ελλας και ενιοτε αγγλια στο μεγαλειο σου...
Μη ρωτατε τι και πως δε προκειται να πω...

anon
30-09-09, 17:22
μονο με εργασία; στο ΕΑΠ έχει και εξετάσεις, οι οποίες μετράνε πάνω απο το 50% της τελικής βαθμολογίας. Επίσης εαν ο εκάστοτε φοιτητής παίρνει έτοιμη εργασία, και θα πρέπει να την παρουσιάσει, τότε θαναι πολύ εύκολο να φανεί εαν την έκανε μόνος του ή του την έκανε κάποιος άλλος. Επίσης στο ΕΑΠ, στις ΟΣΣ με το που πάς είναι αραχτοί έξω απο φροντιστήρια και δίνουν διαφημιστικά. Ξέρω ότι αρκετοί πάνε σε φροντιστήριο. Αυτό απο μόνο του δεν είναι κακό, πέραν απο την τσέπη τους. Τώρα εαν τους δίνουν έτοιμη την εργασία, και οι καθηγητές δεν είναι κοθώνια, είναι κάτι που εύκολα γίνεται αντιληπτό, μιας και οι εργασίες δεν είναι τεστ multiple choise, αλλά μια ολόκληρη εργασία (πχ να γράψεις κώδικα για υλοποίηση ενός αλγορίθμου καθώς και το user interface, input / output δεδομένων) εύκολα φαίνεται εαν είναι clopy paste.

arial
01-10-09, 15:10
Κατεφτασε σημερα η πρωτη εργασια, 10 σελιδες με ασκησεις σχετικα με μετατροπές αριθμητικών συστημάτων, παράσταση αρνητικών αριθμών, υλοποίηση λογικών συναρτήσεων, πίνακες αληθείας, εφαρμογές αριθμητικών και λογικών πράξεων, διαγράμματα ροής, πολυπλοκότητα...

Ο anon σαν μαθηματικος που ειναι κατι θα του θυμιζουν ολα αυτα :p

alwaysalone
01-10-09, 19:59
Κατεφτασε σημερα η πρωτη εργασια, 10 σελιδες με ασκησεις σχετικα με μετατροπές αριθμητικών συστημάτων, παράσταση αρνητικών αριθμών, υλοποίηση λογικών συναρτήσεων, πίνακες αληθείας, εφαρμογές αριθμητικών και λογικών πράξεων, διαγράμματα ροής, πολυπλοκότητα...


Και να η απαντηση της arial στα δικά μου ματια :p (ο,τι απαντησες στα..κινέζικα :p)


今天第一、10 负数的页与相对锻炼一起使用与数字系统的变革,合理的 的表示法,真相,数字桌的应用和合理的行动,流程图,复杂…

lewton
06-10-09, 22:20
Εσείς λάβατε την πρώτη εργασία με e-mail;
Εγώ τίποτα ακόμα....

arial
06-10-09, 22:24
Την εχω λαβει που να μη λαβαινα τετοιο παλουκι .. ξερω ξερω σεμνα :p

lewton εσυ εισαι και αλλο τμημα, και αργεις να εχεις και ΟΣΣ, δεν εχει επικοινωνησει ακομα ο ΣΕΠ μαζι σου? με τηλ ή email?

Στο δικο μου τμημα πρωτη ΟΣΣ εχουμε το Σαββατο, και τελος του μηνα πρεπει να παραδωσω την εργασια.

lewton
06-10-09, 22:49
Την εχω λαβει που να μη λαβαινα τετοιο παλουκι .. ξερω ξερω σεμνα :p

lewton εσυ εισαι και αλλο τμημα, και αργεις να εχεις και ΟΣΣ, δεν εχει επικοινωνησει ακομα ο ΣΕΠ μαζι σου? με τηλ ή email?

Στο δικο μου τμημα πρωτη ΟΣΣ εχουμε το Σαββατο, και τελος του μηνα πρεπει να παραδωσω την εργασια.
Ο ΣΕΠ μου είναι Ισπανός και μένει στη Μαδρίτη.
Εκτός αν άλλο ο ΣΕΠ και άλλο ο καθηγητής που έχει την ενότητα που έχω δηλώσει.

arial
06-10-09, 22:52
Ο καθηγητης σου εννοω :) Aν και οπως εχω διαβασει την εργασια την ανακοινωνουν λιγο πριν την πρωτη μας ΟΣΣ ωστε κατα τη συναντηση να κουβεντιασουμε για αυτη.

anon
07-10-09, 11:54
Την εχω λαβει που να μη λαβαινα τετοιο παλουκι .. ξερω ξερω σεμνα :p

Στο μεταπτυχιακό, η αυτή (εργασία) επι 3!
Απο ότι διάβασα η εργασία σου ειναι πανεύκολη, απορώ που πας και βρίσκεις τα παλούκια :lol: αλφαβήτα είναι...

arial
07-10-09, 11:59
anon αμα θες την εχω ανεβασει και σε rapidshare για να την δωσω σε μια κοπελα...

Παντως εγω και απο την αποφωνηση δεν καταλαβαινω τιποτα, και απο το φορουμ του εαπ ουτε και αλλοι καταλαβαινουν :p

Kαι μαλιστα χτες οταν ελυσα ενα υποερωτημα ενος υποερωτηματος, ενοιωθα πολυ εξυπνη :rofl:

nothing
09-10-09, 15:30
anon αμα θες την εχω ανεβασει και σε rapidshare για να την δωσω σε μια κοπελα...

Παντως εγω και απο την αποφωνηση δεν καταλαβαινω τιποτα, και απο το φορουμ του εαπ ουτε και αλλοι καταλαβαινουν :p

Kαι μαλιστα χτες οταν ελυσα ενα υποερωτημα ενος υποερωτηματος, ενοιωθα πολυ εξυπνη :rofl:

προετοιμαζομαι για πολυτεχνειο τωρα και καταλαβαινω τι εννοεις απο τις εργασιες μιας και αρκετα απο αυτα τα κανουμε και εμεις...
αν δεν πηγαινεις σε φροντιστηριο και θελεις καποια βοηθεια μολις ξεμπερδεψω με αυτα που γραφω μπορω να σου στειλω καποια παραδειγματα αν τα χρειαζεσαι να σε βοηθησουν...
φυσικα για να τα κατανοησεις λιγο πιο ευκολα και οχι να τα βρεις ετοιμα...:p

//και μαλλον θα κανω αιτηση για ΕΑΠ τωρα...

arial
09-10-09, 22:14
nothing τα θεματα αμα τα εχεις ξανακανεις θα σου φανουν πιο βατα, αμα ειναι η πρωτη φορα που ασχολεισαι με το αντικειμενο (οπως εγω..) θα σου φανουν βουνο. Γιατι ειναι πραγματα που πρωτη φορα τα βλεπω, και χωρις βοηθεια απο διδασκαλια ειναι πιο δυσκολο να τα λυσεις. Ασε που οι πιο πολλες ασκησεις δεν τις εχουν καν τα βιβλια...

Παντως καλη επιτυχια αν αποφασισεις να δηλωσεις στο εαπ :) :) :)

alwaysalone
09-10-09, 22:28
nothing τα θεματα αμα τα εχεις ξανακανεις θα σου φανουν πιο βατα, αμα ειναι η πρωτη φορα που ασχολεισαι με το αντικειμενο (οπως εγω..) θα σου φανουν βουνο. Γιατι ειναι πραγματα που πρωτη φορα τα βλεπω, και χωρις βοηθεια απο διδασκαλια ειναι πιο δυσκολο να τα λυσεις. Ασε που οι πιο πολλες ασκησεις δεν τις εχουν καν τα βιβλια...

Παντως καλη επιτυχια αν αποφασισεις να δηλωσεις στο εαπ :) :) :)

arial πραγματικά σε ευχαριστώ που με γλύτωσες απο 750 ευρώ :p Γιατι δεν υπήρχε περίπτωση να το συνεχίσω το τμήμα -ααααααν περνούσα- με τετοια μαθηματικά..

Εδω οταν σπουδαζα ειδα κι έπαθα για να τα περασω....... 5 εξάμηνα τα παίδευα το κάθε ενα απο τα μαθηματικα που εδινα... :p Δοκίμασα ολους τους τροπους , τελικά το γυναικείο βουρκωμα παντα πιανει:
"κυριε ταδε....κλαψ...ειμαι πτυχίο...κλαψ....θελω να αποφοιτήσω αμεσα γιατι εχω ορεξη για δουλειά,..κλαψ....και ερχομουν σε κάθε μάθημά σας (σλουρπ και κλαψ μαζι :lol:)

:p:p

arial
09-10-09, 22:31
always και αυτα θεωρουνται τα αρχικα μαθηματα.. που να δεις πραγματικα μαθηματικα :twisted:

Ειχα παει σε μια φιλη μου σημερα που εχει και αλλες ΘΕ, και εχει παρει και μαθηματικα.. εκει να δεις πραγματικα μαθηματικα :lol:

alwaysalone
09-10-09, 22:34
always και αυτα θεωρουνται τα αρχικα μαθηματα.. που να δεις πραγματικα μαθηματικα :twisted:

Ειχα παει σε μια φιλη μου σημερα που εχει και αλλες ΘΕ, και εχει παρει και μαθηματικα.. εκει να δεις πραγματικα μαθηματικα :lol:

Ασε και μόνο που το διαβαζω με πιάνει κόμπος :p
Εγω και τα μαθηματικα εχουμε τσακωθει απο το δημοτικό που καναμε τους συμμιγεις αριθμους :p (οχι οτι θυμαμαι τί ειναι, αλλά τέσπα :p


Ποτέ μου δε καταλαβα ποιο το νοημα να γραφεις 20 σειρες , να αυτομαζοχίζεσαι για να καταληξεις στο τελος :
-α+α=1

:lol:

arial
09-10-09, 22:37
Η φιλη μου ελεγε πως εδωσε κατι ασκησεις να τις δει μια φιλη της μαθηματικος, και της ειπε οτι ουτε αυτη δεν ξερει.... ειναι τοσο δυσκολες που δεν της εχει διδαχτει ουτε αυτη.....

Τελικα τοσες πολλες γνωσεις σε συντομο διαστημα μου εκαναν κακο, εχω πονοκεφαλο :p

alwaysalone
09-10-09, 22:42
Η φιλη μου ελεγε πως εδωσε κατι ασκησεις να τις δει μια φιλη της μαθηματικος, και της ειπε οτι ουτε αυτη δεν ξερει.... ειναι τοσο δυσκολες που δεν της εχει διδαχτει ουτε αυτη.....

Τελικα τοσες πολλες γνωσεις σε συντομο διαστημα μου εκαναν κακο, εχω πονοκεφαλο :p

Εγω και μονο που διαβασα τί περιλαμβάνει η άσκησή σου μ'επιασε πονοκέφαλος.. :crazy:
Δεν πάνε καλα εκει στο ΕΑΠ. Προφανώς θελουν να μη περναει ο κοσμος τις ενότητες για να παιρνουν λεφτά.

Αλήθεια πώς τα πας με την εργασια?
Ασε που ενας μηνας ειναι λίγο. Και σκεψου οτι δεν εχετε κανει και καποιο μάθημα..

arial
09-10-09, 22:45
Απο τα 4 ερωτηματα εχω κανει το πρωτο μονο :p

Τα αλλα ειναι για δυνατους λυτες , χεχεχε, ελπιζω αυριο στη συναντηση που εχουμε να μας λυσουν πολλες αποριες.

Απο τα αλλα ερωτηματα και μονο που διαβαζω την εκφωνηση με πιανει πονοκεφαλος :p

alwaysalone
09-10-09, 22:50
Παρα πολυ καλά...

Κοίτα να ειναι κανας ωραιος ο καθηγητης :p

Ελπίζω μονο να μην έχετε σπασικλάκια στην ταξη γιατι ειναι το απόλυτο ξενέρωμα, ειδικά σε τάξη ενηλίκων οπως ειναι το ΕΑΠ...
Νταξ ρε φιλαρα ξερεις μαθηματικά..κοψε κατι...

arial
09-10-09, 22:53
Tι να το κανεις, ο καθηγητης μενει και μακρυα, εχω ολο το βιογραφικο του :p

alwaysalone
09-10-09, 23:03
χαχαχα! :p
Ωραια θα ειναι παντως αυριο, οι συναντησεις ενηλικων με εκπαιδευτικό σκοπό εχουν άλλον αερα... Αρκει να μην ερθουν τιποτα Α.Τ.Ι.Α. βγαλμένοι απο τη μηχανη του χρονου και σας ξενερώσουν :p

........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 6 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πάντως ωραία θα ειναι, θα ανταλλαξετε και εμπειρίες, αν η τάξη εχει χημεία, θα κανονιζετε και για καφε να κανετε τις παλουκοεργασίες μαζί..

Γραψε νεα ,ε!

mix21
10-10-09, 03:42
ΚΦΕ53 κανείς?

anon
10-10-09, 11:03
Arial, no offense, αλλά οι ασκήσεις δεν είναι δύσκολες, απλά πολλές. Εννοείται ότι ξέρεις την σχετική θεωρία, και εννοώ ότι απλώς την έχεις περάσει σαν μυθιστόρημα, αλλά την έχεις κατανοήσει.

Πχ υποεργασία 2.1.
Αυτό γίνεται με έναν πίνακα αλήθειας. Εχεις τρείς δυνατές τιμές εισόδου Α,Β,C, και μια τιμή εξόδου Μ.
Αρα πχ εαν έχεις για Α=0, Β=0, C=0, υπολογίζεις τι αποτέλεσμα λογικό θα έχεις στην έξοδο παίρνοντας το λογικό κυκλωμα βημα βήμα. Ομοίως το κάνεις αυτό για όλες τις δυνατές τιμές (συνδιασμούς) στα A,B,C.
Στο 2.2 πολύ απλά ξανακάνεις το ίδιο και ελέγχεις εαν έχουν τον ίδιο πίνακα τιμών. Εαν ναι, τότε είναι ισοδύναμο με το 2.1, επίσης πολυ απλό.
Το 2.3 ειναι λίγο πιο πονηρό. Εχεις τέσσερις εισόδους, A,B,C,D και ο δυαδικός αριθμός με τα τεσσερα αυτά ψηφία πχ (ABCD) μπορεί να αναπαραστά αριθμούς απο το 0 έως το 15 στο δυαδικό. Για να μπορεί το λογικό κύκλωμα που θέλουμε να βρίσκει εαν η είσοδος είναι πρώτος αριθμός, αρκεί να φτιαξουμε έναν πίνακα αλήθειας με όλους τους δυνατούς συνδιασμούς, και στον κάθε συνδιασμό που είναι πρώτος αριθμός το αποτέλεσμα θα πρέπει ναναι 1, και στους υπόλοιπους συνδιασμούς πρέπει ναναι μηδέν. Πρώτοι αριθμοί απο το 0 ώς το 15 είναι το 1,3,5,7,11,13. Απο κεί και πέρα θέλει λίγο πειραματισμό και φαντασία για να φτιάξεις το λογικό κύκλωμα που θα κάνει το πρέπον. Η πιο απλή περίπτωση υλοποίησης (μη βελτιστοποιημένη) είναι να κάνεις τον έλεγχο ξεχωριστά για κάθε περίπτωση πρώτου αριθμού και μετά να τις συνδιάσεις με μια XOR στο τέλος (ελπίζω να κατάλαβες μην στην λύσω κιόλας!)
Η υποεργασία 3 ειναι πολύ πιο απλή και στο τμήμα που μιλά για λογικά κυκλώματα εαν έχεις κάνει την 2, η 3 είναι παιχνιδάκι. Πχ να βρείς το αποτέλεσμα εαν είναι θετικό ή αρνητικό, είναι μια XOR (εαν είναι θετικό / αρνητικό και φαίνεται απο το πρώτο digit στην mantissa και με 1 στο sign σου αφήνω την πλήρη λύση σε σένα :lol: )
H δε υποεργασία 4 είναι πραξούλες, πολλές πραξούλες, και τίποτα άλλο, ειναι η πιο απλη κατα την γνώμη μου απο όλες. ισως βέβαια χρειάζονται κάποιες επεξεγήσεις, δες την ΟΣΣ μπορεί να σε βοηθήσει αρκετά.

arial
10-10-09, 20:22
anon ευχαριστω για τις οδηγιες :oneup:

Μπορω να πω πως η πρωτη συναντηση ηταν πολυ διαφωτιστικη, μακαρι να ειχαν και περισσοτερες συναντησεις... και κλασσικα εξω απο το κτιριο μας περιμεναν με χαρτακια απο διαφορα φροντιστηρια :p

Tην υποεργασια 4 παρα τις τοσες εξηγησεις που μας εκανε, ακομα να την καταλαβω, με τα Διαγραμματα Ροης δεν τα παω καλα :p

anon
10-10-09, 21:14
τότε θα χεις δυσκολία στον προγραμματισμό. απαραίτητο στην πληροφορική.

arial
10-10-09, 21:16
Εχω ηδη δυσκολια στον προγραμματισμο, αν και σκεφτομαι να παρω κανα βιβλιο για την C++ για αρχαριους.

anon
10-10-09, 21:26
θεωρώ ότι δεν πρέπει να ξεκινήσεις απο C++. Προσωπική μου γνώμη, στο ξεκίνημα θα πρέπει κάποιος να ξεκινήσει όχι με αντικειμενοστραφή προγραμματισμό, ούτε με μια υψηλού επιπέδου γλώσσα, ούτε με πολύπλοκα IDE (περιβάλλοντα ανάπτυξης όπως Eclipse, Visual Studio, κλπ) που θέλει μια δυο εβδομάδες να μάθεις το περιβάλλον και πως να το χρησιμοποιείς. Η προσωπική μου άποψη είναι, εφόσον γνωρίζεις αγγλικά, να πάρεις το 1ο τόμο του knuth, Τhe Art of Computer Programming, και να κατεβάσεις και έναν MIX Emulator, και να μάθεις να γράφεις κώδικα στην ψευτο assembly του MIX τους διάφορους αλγόριθμους του βιβλίου. Θα σε βοηθήσει επίσης εαν έχετε μάθημα θεωρία αλγορίθμων.

http://en.wikipedia.org/wiki/Donald_Knuth
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Art_of_Computer_Programming
http://en.wikipedia.org/wiki/MMIX
http://www.xs4all.nl/~rbergen/mixemul.html
http://www-cs-faculty.stanford.edu/~knuth/programs/mmix-20060918.tar.gz

Φανερός Πράκτωρ
10-10-09, 21:26
Εχω ηδη δυσκολια στον προγραμματισμο, αν και σκεφτομαι να παρω κανα βιβλιο για την C++ για αρχαριους.

ένα καλό βιβλίο για c++ είναι το

Thinking in C++ του Bruce Eckel. (http://www.mindview.net/Books/TICPP/ThinkingInCPP2e.html)

Δίνεται δωρεάν για κατέβασμα οπότε μπορείς να το τυπώσεις μόνη σου αν θες.

arial
10-10-09, 21:40
zoup θα το κατεβασω, να σαι καλα :) Aν και δεν εχω ακομα C++, αλλα ο καθηγητης μας τα ειπε πολυ μαυρα οταν αρχισουμε να ασχολουμαστε με αυτην :p

anon σχετικα με τα αριθμητικα συστηματα , μας ειπε και ενα βιβλιο του Μανο, δεν θυμαμαι πιο.... αν και γενικα μας απετρεψε να αγορασουμε καποιο βιβλιο, ειτε θα κοστιζουν πολλα ειτε δεν θα εχουν την υλη που θελουμε.

Την C++ μας ειπε απλως οτι θα ασχοληθουμε αργοτερα, και καλο ειναι να εχουμε και ενα βιβλιο να διαβαζουμε.

Φανερός Πράκτωρ
10-10-09, 21:55
zoup θα το κατεβασω, να σαι καλα :) Aν και δεν εχω ακομα C++, αλλα ο καθηγητης μας τα ειπε πολυ μαυρα οταν αρχισουμε να ασχολουμαστε με αυτην :p

Η τιμη της τυπωμένης έκδοσης είναι αρκετά χαμηλή. Οπότε αν το κατεβάσεις και σου αρέσει, είναι καλύτερα να το αγοράσεις παρά να το τυπώσεις.

Με τις C και C++ πέφτεις στα βαθιά κατευθείαν (σε αντίθεση πχ με Java). Αλλά μην ανησυχείς, και σε εμάς έτσι έκαναν και μάθαμε. Γενικά ο προγραμματισμός θέλει υπομονή και να κάτσεις μόνη σου να βγάλεις την άκρη. Νομίζω ότι κακώς σας φοβίζει, να σας προειδοποιεί πρέπει.

anon
10-10-09, 23:04
μάλλον εννοεί το Digital Design (http://www.amazon.co.uk/Digital-Design-International-Morris-Mano/dp/0132340437/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1255205040&sr=1-1)

και με σκληρό δέσιμο (τέτοια βιβλία το αξίζουν)
http://www.amazon.com/Digital-Design-Fourth-International-Morris/dp/8120334698/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=books&qid=1255205105&sr=8-2
Σκέψου ότι στην αμερική κάνει 100 δολλάρια, ενώ ελλάδα εαν το αγοράσεις
http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1463868&prid=718227&deid=0
θα το πάρεις 67 δολλάρια, χαρτόδετο (όχι σκληρό δέσιμο), χάλια ελληνική μετάφραση, χάλια δέσιμο (μετά απο χρήση αρχίζει να διαλύεται) και χάλια χαρτί.
Εγω όλα τα βιβλία τα έχω πάρει απο εξω, original γγλικές εκδώσεις, και σκληρόδετα.

arial
10-10-09, 23:15
anon μαλλον αυτο θα μας ειπε, δεν θυμαμαι τωρα, απλως μας ειπε οτι απο ολο το βιβλιο το πολυ να χρειαστουμε 20-30 σελιδες, και ειναι κριμα να χαλασουμε τοσα λεφτα για τοσο λιγο υλικο.

Παντως ο καθηγητης μας ειπε οτι διδασκει απο την αρχη που ιδρυθηκε το εαπ, και φαινετε αρκετα εμπειρος :)

alwaysalone
11-10-09, 00:07
Οκ οκ arial, πολύ ενδιαφεροντα ολα αυτα που λες για τα μαθηματικά :p, αλλά δε μας ειπες πώς ηταν ο καθηγητης, πόσοι ηταν και πώς ηταν οι υπολοιποι συμφοιτητές σου :p, αν υπήρχε κανας ενδιαφερων τυπος, ξερεις κλπ..

........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 0 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


anon μαλλον αυτο θα μας ειπε, δεν θυμαμαι τωρα, απλως μας ειπε οτι απο ολο το βιβλιο το πολυ να χρειαστουμε 20-30 σελιδες, και ειναι κριμα να χαλασουμε τοσα λεφτα για τοσο λιγο υλικο.

Παντως ο καθηγητης μας ειπε οτι διδασκει απο την αρχη που ιδρυθηκε το εαπ, και φαινετε αρκετα εμπειρος :)

αυτο το κραταμε :p

arial
11-10-09, 00:11
Βρε always δεν τους προσεξα τους υπολοιπους, ημουν αφoσιωμενη στο μαθημα... :lol:

Παντως ηδη 3 παιδια ειχαν δηλωσει αποχωρηση, και συνολικα απο τους 33 ημασταν μονο 20 :(

anon
11-10-09, 08:33
αυτό είναι σύνηθες. Δυστυχώς πολλοί δηλώνουν στο ΕΑΠ έτσι για πλάκα. Ετσι στην διαδικασία εγγραφής θα πρέπει να περιμένεις εαν είσαι Β ή Γ να έρθει η σειρά σου (που συνήθως έρχεται). Πχ στο μεταπτυχιακό της πληροφορικής στην χρονιά, κληρώθηκαν οι πρωτοι 150 (άλφα), άλλοι 150 αν θυμάμαι (βήτα) και οι λοιποί (γάμμα). Το τμήμα παίρνει μόνο 150. Ε λοιπόν απο τους πρώτους 150, κατέθεσαν χαρτιά και χρήματα κάπου 80 άτομα. Οι υπόλοιποι 70 δήλωσαν για την πλάκα, χωρίς να σκεφτούν σοβαρά ότι θα πάνε ή ότι θα μπορέσουν να πάνε. Τι στο καλό δηλώνεις εαν είναι να μην πας. Τέλος πάντων, υπάρχουν επίσης ορισμένοι (λιγότεροι), που δηλώνουν και πληρώνουν και τελικά δεν εμφανίζονται. Είναι ένα ποσοστό γύρω στο 10%. Επειδή το ΕΑΠ απευθύνεται σε μεγαλύτερους ανθρώπους, με επαγγελματικές και οικογενειακές υποχρεώσεις, μια στραβή να σου κάτσει, την έχασες την χρονιά. Ετσι έχουμε απώλειες ένα 10% περίπου την πρώτη πρώτη χρονια. Και μετά υπάρχει ενα υπόλοιπο 30-40 % που τα βλέπει μπαστούνια, δεν έχει την δυνατότητα, τον χρόνο, την υπομονή, τα φράγκα (φροντιστήρια) και βλέπει ότι δεν μπορεί να προχωρήσει, σηκώνει τα χέρια ψηλά και παραιτείται.

Tsene
11-10-09, 14:26
@arial καλή σου επιτυχία :oneup: είναι αρκετά δύσκολο τμήμα με τα μαθηματικά που έχει.
Κι εγώ ξεκίνησα φέτος με ΦΥΕ14. Τα μαθηματικά εδώ είναι τύπου λυκείου. Δεν ξέρω αργότερα πόσο θα δυσκολέψουν.

arial
11-10-09, 14:28
Τsene ευχαριστω, το εχω διαπιστωσει ποσο δυσκολο τμημα ειναι, ολοι μου το λενε :p

Kαλη επιτυχια και σε εσενα :oneup:

alwaysalone
13-10-09, 23:57
Πλησιαζει η 1η Νοεμβρίου και αν και θα το μετανιωσω οταν θα πεσει η πρωτη εργασια :p:p:p:p (γιατι με εχουν κουρασει ολα αυτα τα εκπαιδευτικά ), σκεφτομαι να κανω αιτηση για το μεταπτυχιακο στη Διασφάλιση Ποιότητας.

Μιας και η ποιότητα ειναι ΠΑΝΤΟΥ, φαινεται παρα πολυ ενδιαφερον μεταπτυχιακό.
Αλλά δεν εχω ορεξη να κατσω να ασχοληθω, πειραζει? :p:p

arial
14-10-09, 22:01
always αν τελικα ασχοληθεις.. ετοιμασου για ΠΟΛΥ διαβασμα....

Φαντασου οτι θα εχεις το τριπλασιο διαβασμα απο το δικο μου :p

Παντως καλη τυχη και σε εσενα :oneup:

alwaysalone
14-10-09, 22:07
always αν τελικα ασχοληθεις.. ετοιμασου για ΠΟΛΥ διαβασμα....

Φαντασου οτι θα εχεις το τριπλασιο διαβασμα απο το δικο μου :p

Παντως καλη τυχη και σε εσενα :oneup:

ευχαριστω.. εσύ πως τα πας με το παλουκοπάλουκο την εργασία? :)

arial
14-10-09, 22:10
Ειμαι στα μισα, τωρα λυνω κατι ασκησεις περι mantissa , αργοτερα θελω να ασχοληθω με τα κυκλωματα και με τους πινακες αληθειας και συναρτησεις...

Ελπιζω βεβαια και ο χρονος που σπαταλω να μη παει χαμενος :p

alwaysalone
14-10-09, 22:18
Ειμαι στα μισα, τωρα λυνω κατι ασκησεις περι mantissa , αργοτερα θελω να ασχοληθω με τα κυκλωματα και με τους πινακες αληθειας και συναρτησεις...

Ελπιζω βεβαια και ο χρονος που σπαταλω να μη παει χαμενος :p

Οταν λες mantissa δεν πιστευω να εννοεις κατι τετοιο:

http://3.bp.blogspot.com/_EcbE6R2MWUo/SaZSThzM_VI/AAAAAAAAANU/ZV7maCJmGWw/s400/to+mentium.jpg

Γιατι εμένα μόνο εκει πάει ο νους μου :p

Τους πίνακες αλήθειας γιατι τους λενε ετσι? :p Εχουν και τα μαθηματικά κατι κουφές ονομασίες παντως... :lol:

arial
14-10-09, 22:21
Mantissa (Mathematical Algorithms for Numerical Tasks In Space System Applications)

Απλες πραξεις ειναι :) Με sign, exponent και mantissa :p

alwaysalone
14-10-09, 22:26
Mantissa (Mathematical Algorithms for Numerical Tasks In Space System Applications)

Απλες πραξεις ειναι :) Με sign, exponent και mantissa :p

Κατάλαβα, κατι σαν το κόμμα Κ.Ο.Τ.Ε.Σ :p

arial
14-10-09, 22:31
Παντως οταν τελειοσει αυτη η εργασια, δεν θελω να ξαναδω μαθηματικα στη ζωη μου :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.