PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί ΕΑΠ (split από το «αναδιάρθρωση παιδείας»)



Σελίδες : 1 2 [3] 4

alwaysalone
14-10-09, 22:37
Λογικοτατο το βρίσκω.
Και γω με τα μαθηματικά είμαστε στα μαχαιρια εδω και δεκαετίες :p
Παντως εσύ το παλεύεις, μπράβο σου.

anon
15-10-09, 03:24
Παντως οταν τελειοσει αυτη η εργασια, δεν θελω να ξαναδω μαθηματικα στη ζωη μου :p

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά με το τμήμα που διάλεξες, αυτό ειναι απλά η αρχή. Τα πιο παλούκια μαθηματικά έρχονται. Εαν κάνετε θεωρία αλγορίθμων ) πολυπλοκότητα, τότε θα έχεις ίσως τα πιο δυσκολότερα μαθηματικά. Ευτυχώς όμως δεν χρειάζεται να μαθαίνεις και αποδείξεις όπως χρειάστηκε να μαθαίνω εγώ, όπως και να αποδεικνύεις παραπλήσια θεωρήματα.... :lol:

arial
15-10-09, 11:39
anon το ξερω πως τα πιο δυσκολα θα ειναι αργοτερα... αλλα τωρα που μπηκα στα βαθια πρεπει να κολυμπησω!!!

Προσωπικα θα προτιμουσα να υπηρχαν περισσοτερες ΟΣΣ, εχω και αλλες αποριες που δεν καλυπτονται σε μια μονο συναντηση.

etsouk2000
15-10-09, 13:02
Προσωπικα θα προτιμουσα να υπηρχαν περισσοτερες ΟΣΣ, εχω και αλλες αποριες που δεν καλυπτονται σε μια μονο συναντηση.

Το νοημα του εαπ ειναι απλο: πολλα εσοδα (τα τοσα διδακτρα που πληρωνετε, δωρεαν παιδεια σου λεει μετα) και ελαχιστα εξοδα (ουτε αιθουσες, ουτε κτιρια, ουτε υποδομες, ουτε τακτικα μαθηματα, ουτε τιποτε). Τα περισσοτερα μελη του εαπ ειναι ηδη καθηγητες σε αλλα αει, εχουν τον κανονικο μισθο τους, και το εαπ ειναι γι αυτους εξτρα βαρβατο χαρτζιλικι με ελαχιστο κοπο: το μονο που χρειαζεται να κανουν ειναι να εμφανιστουν σε ελαχιστες (μονοψηφιες) συναντησεις ανα ετος για λιγες ωρες. Υπαρχει πιο αραχτη δουλεια;; Καθεσαι και τα λεφτα τρεχουν. Σιγα, λοιπον, μην κανουν κι αλλες συναντησεις...

anon
15-10-09, 15:32
Γιαυτό είναι και πιο προσβάσιμοι, μιας και υπάρχει αξιολόγηση απο τους φοιτητές τους, κάθε έτος. Κάτι που δεν ισχύει στα κλασσικά πανεπιστήμια. Και οι διδάσκοντες στο ΕΑΠ δεν είναι μόνιμοι, οποτε μπορεί ναναι την μια χρονιά, την άλλη να μην είναι. Αρα τους ενδιαφέρει να πάει καλά το τμήμα. Και απο την άλλη το κεντρικό στην Πάτρα που δεν έχει σχέση με τους φοιτητές / καθηγητές μπορεί και ελέγχει την διαδικασία για να μην γίνει πιεστήριο πτυχίων. Γιαυτο πιστεύω ότι πάει καλά. Οτι παίρνουν πολλά λεφτά, ναι, θεωρώ ότι θα μπορούσε να λειτουργήσει αυτοχρηματοδοτούμενο και με πολυ λιγότερα. Βέβαια άκουσα ότι πάνε να κατασκευάσουν κτίρια δικά τους, Αθήνα/Θεσσαλονίκη, καθώς επίσης να έχουν και μόνιμο διδακτικο προσωπικό.

Εκτός των συναντήσεων υπάρχει και η δυνατότητα online συναντήσεων, με το Centra. Πέρυσι είχαμε κάνει μια επιπλέον ΟΣΣ έτσι. Κρίμα που δεν χρησιμοποιείται πιο ευρέως.

arial
16-10-09, 17:33
Απο οσο ξερω στις 23 του μηνος υπαρχει μια προσφυγη για τα διδακτρα, υπαρχει δικασιμος και αναμενουμε θετικο αποτελεσμα :)

alwaysalone
16-10-09, 20:23
Συγνώμη αλλά τωρα θα γίνω λιγο κακια σχετικά με τα δίδακτρα.
Εμ θελει καποιος να περασει χωρις πανελλήνιες, εμ και να μη πληρωνει μετά?
Δε μπορει να τα χει καποιος ολα δικά του.

Απο οσο ξερω το ΕΑΠ, καθε χρονο δίνει υποτροφίες αν εχουν καποιοι, καποιες συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Αρα δεν ειναι εντελώς ανάλγητοι.

Από εκεί καί υστερα σαφως και το Εαπ δεν αξιζει να το πληρωνεις τοσα χρηματα, αφου δεν παρεχεται και ουσιαστικη βοηθεια -απο ο,τι εχω ακουσει δηλαδη- αλλά αυτο ειναι κατι αλλο.

Οι περισσοτεροι , για να μή πω ολοι, δε θελουν να το πληρωσουν ....απλά απο "ζηλια". Επειδη οσοι περασαν με πανελλήνιες δεν πληρωνουν (οσοι περασαν στον τοπο της κατοικιας τους τουλαχιστον), οποτε θελουν κι αυτοι να μη πληρωνουν.
Αλλα οι φοιτητες του Εαπ δεν εδωσαν πανελλήνιες.
Αμα σκεφτεται καποιος το οικονομικό, ας δωσει πανελλήνιες.

Με δυο μετρα και δυο σταθμα τα κρινουν ομως.

arial
17-10-09, 16:39
always να πληρωνουμε, αλλα οχι τοσο πολλα... το βρισκω πολυ τραβηγμενο το ποσο για τις 4-5 συναντησεις το χρονο και για τα βιβλια. Θα μπορουσαν να το εχουν στα 300 ή 400 ευρω την καθε θεματικη ενοτητα.

Α και εχω μαθει να μετραω καλυτερα στο δυαδικο παρα στο δεκαδικο.... σαν να μαθαινεις μια ξενη γλωσσα ειναι :lol:

alwaysalone
19-10-09, 22:32
Ναι εχεις δικιο 800 ευρω ειναι παρα πολλά για να μυρισεις τα νυχια σου να καταλαβεις πώς το καλό λύνεται μια άσκηση.. :p Ασε που εχω ακουσει οτι τα βιβλια εχουν μεσα και λαθη και μαλιστα σας δινουν και ειδικα βιβλια με παροράματα οπου αναφερουν σε ποια σελίδα ειναι, ποιο λαθος.. :down:

Απαράδεκτοι. Οντως ειναι μονο για τα λεφτά...
Ευχομαι να εχει καλη εκβαση, τουλαχιστον να περιοριστουν τα διδακτρα κατα το ήμισυ θα ηταν ενταξει. Μιλαμε για εργαζομενους ενηλικες αλλωστε, με υποχρεωσεις, οπου αρκετοι απο αυτους εχουν παιδια, σκυλιά ,γατιά..

........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 8 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Στην τελικη, αμα σε δυσκολευει καμια ασκηση, γραψε το παρακατω, μπορει να το εκτιμησει ο καθηγητης , να χαμογελασει και να παρεις κανεναν βαθμο.. :p

http://www.voshy.com/pictures/upload/voshy_tfn7mvty.jpg


ή΄αν τον κοψεις για καλλιτεχνική φλεβα, μπορεις να του ζωγραφισεις κατι, αντί απάντησης :p
http://www.blog37.net/blog/wp-content/uploads/2009/02/whale1.jpg

και αμα ειναι και μερακλης ο καθηγητης μπορεις να κανεις το εξης:
γραψε ενα καρο βλακειες με χ, ψ,ω, κλπ, και στο τελος βαλε τη σωστη απαντηση σε ενα κουτακι, οπου θα ειναι το τηλέφωνο σου .. :p
Στην τελική να σε διώξουν δε μπορουν, οπότε ή σε περναει ο καθηγητης και εισαι κερδισμένη ή σε κοβει (που θα σε εκοβε ουτως ή αλλως αν δεν εγραφες τίποτα, οποτε σου βγαινει το ιδιο).

Και σιγα άμα σου πει τιποτα, πες του με υφος αθωο και ανηξερο "εγω νομιζω οτι αυτη ειναι η απαντηση..Τί? δεν ειναι? Δε θυμαμαι πώς το βγαλα...Λαθος ειναι ε? "

:p


αστειευομαι... :p:whistle:

arial
20-10-09, 12:17
Το ΕΑΠ ειναι λιγο περιεργη φαση. Επειδη μπενεις με κληρωση και οχι με τεστ γνωσεων, μπορει να μπει καποιος που δουλευει στους υπολογιστες για 10 χρονια και μπορει να μπει καποιος απο περιεργεια, ή που δεν ενδιαφερεται και ιδιαιτερα. Οποτε οι πρωτες ασκησεις ειναι ιδιαιτερα δυσκολες για να ξεχωρισουν αυτους που ενδιαφερονται να συνεχισουν.

ΥΓ. Σημερα μου ηρθε και η φοιτητικη ταυτοτητα, αλλο θεμα αν δεν χρησιμευει πουθενα, ουτε καν για φοιτητικο εισιτηριο στα ΜΜM :p

Aυτο που μου αρεσει παντως ειναι πως το εαπ εχει καλο community, απο τα forums που ειμαι βλεπω πως τα παιδια βοηθανε ειλικρινα ο ενας τον αλλον, και ειναι αρκετα βοηθητικο ολο αυτο. Μεχρι και εγω εχω αρχισει και βοηθαω αν ξερω κατι :)

papdoux
20-10-09, 12:40
Συγνώμη αλλά τωρα θα γίνω λιγο κακια σχετικά με τα δίδακτρα.
Εμ θελει καποιος να περασει χωρις πανελλήνιες, εμ και να μη πληρωνει μετά?
Δε μπορει να τα χει καποιος ολα δικά του.

Απο οσο ξερω το ΕΑΠ, καθε χρονο δίνει υποτροφίες αν εχουν καποιοι, καποιες συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Αρα δεν ειναι εντελώς ανάλγητοι.

Από εκεί καί υστερα σαφως και το Εαπ δεν αξιζει να το πληρωνεις τοσα χρηματα, αφου δεν παρεχεται και ουσιαστικη βοηθεια -απο ο,τι εχω ακουσει δηλαδη- αλλά αυτο ειναι κατι αλλο.

Οι περισσοτεροι , για να μή πω ολοι, δε θελουν να το πληρωσουν ....απλά απο "ζηλια". Επειδη οσοι περασαν με πανελλήνιες δεν πληρωνουν (οσοι περασαν στον τοπο της κατοικιας τους τουλαχιστον), οποτε θελουν κι αυτοι να μη πληρωνουν.
Αλλα οι φοιτητες του Εαπ δεν εδωσαν πανελλήνιες.
Αμα σκεφτεται καποιος το οικονομικό, ας δωσει πανελλήνιες.

Με δυο μετρα και δυο σταθμα τα κρινουν ομως.
Επειδή δε θέλω να κάνω ειρωνικό σχόλιο, απλά θα πω έλεος.

anon
20-10-09, 12:58
Με κίνδυνο να χαρακτηριστώ κακός, η τριτοβάθμια εκπαίδευση και ειδικά σε θετικές επιστήμες δεν είναι για τον καθένα. Απαιτεί ικανοποιητικό υπόβαθρο. Η έλλειψη αυτού σημαίνει είτε ότι θα πρέπει να γίνει εξαιρετική προσπάθεια για να καλυφθούν κενά τόσο γνώσεων όσο και της αντίστοιχης μενταλιτέ επίλησης προβλημάτων, ή η άλλη λύση είναι απλά η παραδοχή της σχετικής αδυναμιας και η προσπάθεια σε άλλους τομείς.

Το γεγονός ότι κάποιοι μπορεί ναναι καλύτερα προετοιμασμένοι, δεν σημαίνει τίποτα. Αυτοί είναι συντριπτική μειοψηφία. Ομως για κάποιον που μετα βίας τέλειωσε το Λύκειο, με κάκιστες επιδόσεις σε μαθηματικά/φυσική, αυτό σημαίνει ότι θα δυσκολευτεί πάρα πολύ να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις Πληροφορικής, Εισαγωγής στις Φυσικές ΕΠιστήμες, ακόμα και στην Διοίκηση Επιχειρήσεων (και εκεί έχει μαθηματικά). Απο κεί και πέρα προσωπικά δεν θεωρώ κανένα λιγότερο ικανό, κατώτερο ή όπως αλλιώς θέλετε πέστε το, αλλά σίγουρα η ύπαρξη μεγάλων κενών χειροτερεύει την κατάσταση, και φυσικά απαιτείται πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια απο έναν ή μια που τέλειωσε το Λύκειο με ικανοποιητικές ακαδημαικές επιδόσεις στα εν λόγω μαθήματα.

Για όσους τα βρίσκουν μπαστούνια, υπάρχουν και άλλοι κλάδοι, όπως πχ Ευρωπαικός πολιτισμός κλπ, που δεν έχουν μαθηματικά, και είναι πιο προσπελάσιμα.

Οσον αφορά το θέμα των διδακτρων, συμφωνω ότι θα μπορούσε ναναι πολύ λιγότερα, απο όσο ξέρω είναι αυτοχρηματοδοτούμενο, κανονικά θα έπρεπε να χρηματοδοτείται απο το δημόσιο, ως δημόσιο πανεπιστήμιο (νομίζω υπάρχει και θέμα συνταγματικό απο όσο έχω ακούσει απλά δεν το έψαξα), αλλά απο την άλλη είναι τάξεις πιο οικονομικό απο τα λοιπά ιδιωτικά πανεπιστήμια / κολλέγια, ακόμα και για κύκλους σπουδών εξ αποστάσεως, και αυτό καταδεικνύει τα μεγάλα κέρδη που προσδοκούν τα ιδιωτικά "πανεπιστήμια" και κάνουν όλο αυτό τον ντόρο.

etsouk2000
20-10-09, 13:18
Με κίνδυνο να χαρακτηριστώ κακός, η τριτοβάθμια εκπαίδευση και ειδικά σε θετικές επιστήμες δεν είναι για τον καθένα. Απαιτεί ικανοποιητικό υπόβαθρο. Η έλλειψη αυτού σημαίνει είτε ότι θα πρέπει να γίνει εξαιρετική προσπάθεια για να καλυφθούν κενά τόσο γνώσεων όσο και της αντίστοιχης μενταλιτέ επίλησης προβλημάτων, ή η άλλη λύση είναι απλά η παραδοχή της σχετικής αδυναμιας και η προσπάθεια σε άλλους τομείς.

Το γεγονός ότι κάποιοι μπορεί ναναι καλύτερα προετοιμασμένοι, δεν σημαίνει τίποτα. Αυτοί είναι συντριπτική μειοψηφία. Ομως για κάποιον που μετα βίας τέλειωσε το Λύκειο, με κάκιστες επιδόσεις σε μαθηματικά/φυσική, αυτό σημαίνει ότι θα δυσκολευτεί πάρα πολύ να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις Πληροφορικής, Εισαγωγής στις Φυσικές ΕΠιστήμες, ακόμα και στην Διοίκηση Επιχειρήσεων (και εκεί έχει μαθηματικά). Απο κεί και πέρα προσωπικά δεν θεωρώ κανένα λιγότερο ικανό, κατώτερο ή όπως αλλιώς θέλετε πέστε το, αλλά σίγουρα η ύπαρξη μεγάλων κενών χειροτερεύει την κατάσταση, και φυσικά απαιτείται πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια απο έναν ή μια που τέλειωσε το Λύκειο με ικανοποιητικές ακαδημαικές επιδόσεις στα εν λόγω μαθήματα.

Για όσους τα βρίσκουν μπαστούνια, υπάρχουν και άλλοι κλάδοι, όπως πχ Ευρωπαικός πολιτισμός κλπ, που δεν έχουν μαθηματικά, και είναι πιο προσπελάσιμα.


ναι ναι πολυ ωραια τα λες.
ξεχνας ομως το βασικο: στην μπιζνα σημασια εχει το χρημα.
και το χρημα και των εξυπνων και των χαζων και των καλων στα μαθηματικα και των κακων και και και... εχει ολων το ιδιο ακριβως χρωμα. και αρα ολοι ειναι ευπροσδεκτοι.


Οσον αφορά το θέμα των διδακτρων, συμφωνω ότι θα μπορούσε ναναι πολύ λιγότερα, απο όσο ξέρω είναι αυτοχρηματοδοτούμενο, κανονικά θα έπρεπε να χρηματοδοτείται απο το δημόσιο, ως δημόσιο πανεπιστήμιο (νομίζω υπάρχει και θέμα συνταγματικό απο όσο έχω ακούσει απλά δεν το έψαξα), αλλά απο την άλλη είναι τάξεις πιο οικονομικό απο τα λοιπά ιδιωτικά πανεπιστήμια / κολλέγια, ακόμα και για κύκλους σπουδών εξ αποστάσεως, και αυτό καταδεικνύει τα μεγάλα κέρδη που προσδοκούν τα ιδιωτικά "πανεπιστήμια" και κάνουν όλο αυτό τον ντόρο.

καλα, μην συγκρινεις το εαπ με τα κολλεγια. ειναι αστοχη συγκριση: το εαπ εχει κατωχυρωμενα αναγνωρισμενα επαγγελματικα δικαιωματα, ενω τα κολλεγια δεν εχουν τιποτα (τουλαχιστον οχι ακομα).

arial
20-10-09, 13:24
Βασικα αυτοι που δεν τα καταφερνουν με τα μαθηματικα, και ειναι μαθηματικα που ουτε καν τα εχεις διδαχτει στο λυκειο, δεν προχωρανε παραπανω απο την ΘΕ που ειμαι. Για αυτο και τα πρωτα θεματα ειναι καπως δυσκολα, για να δουν ποιοι ενδιαφερονται να συνεχισουν. Σε εμενα ηδη 3 παιδια με το καλημερα εχουν δηλωσει αποχωρηση, χωρις να πανε στην ΟΣΣ.

etsouk2000
20-10-09, 13:32
Βασικα αυτοι που ειναι δεν τα καταφερνουν με τα μαθηματικα, και ειναι μαθηματικα που ουτε καν τα εχεις διδαχτει στο λυκειο, δεν προχωρανε παραπανω απο την ΘΕ που ειμαι. Για αυτο και τα πρωτα θεματα ειναι καπως δυσκολα, για να δουν ποιοι ενδιαφερονται να συνεχισουν. Σε εμενα ηδη 3 παιδια με το καλημερα εχουν δηλωσει αποχωρηση, χωρις να πανε στην ΟΣΣ.

Ε λογικο δεν ειναι; Οταν μπαινει ο κοσμος με κληρωση, προφανως δεν θα μπει μονο η αφροκρεμα. Προφανως θα μπει και το ξυσμα του βαρελιου.

anon
20-10-09, 13:38
kαι εγώ με 3 παιδιά είμαι, καθοδόν για 4ο, με κάποια προβλήματα υγείας στην οικογένεια που σημαίνει πολύ τρέξιμο και λίγος χρόνος. Συμφωνώ ότι η πρώτη θεματική ενότητα είναι για ξεσκαρτάρισμα, αναγκαστικά, μιας και μπαίνει όποιος ναναι απλά με κληρωση.

Αλλά θα διαφωνήσω στο θεμα περι μαθηματικών. Εαν έχεις σημαντικές ελλείψεις στα μαθηματικά και δεν έχεις δουλέψει με την μαθηματική σκέψη, τότε λογικό είναι να τα βρείς μπαστούνια. Εαν λοιπόν κάνουμε την πολύ απλή υπόθεση, ότι στο Γυμνάσιο - Λύκειο κάνεις 5 ώρες μαθηματικά την εβδομάδα στο σχολείο, και βάλε άλλες 5 στο σπίτι, σύνολο 10, τότε σε κάθε μαθητική χρονιά αυτό αντιστοιχεί σε 9Χ4Χ10 = 360 ώρες, οπότε Χ 6 έτη = 2160 ώρες. Μιλάμε χωρίς φροντιστήριο και για ποιοτική μάθηση και εξάσκηση στο σπίτι (ποιοτικές 10 ώρες την εβδομάδα). Εαν λοιπόν αντί αυτών των 2160 ωρών, ουσιαστικά ένα παιδί ονειροβατούσε κατα την διάρκεια των μαθημάτων και δούλευε σχεδόν καθόλου στο σπίτι, τότε μιλάμε για ένα έλλειμα μαθηματικών της τάξης των 2000 ωρών. Μπορείς να το καλύψεις σήμερα; Εαν ναι, τότε καλώς. Εαν όχι, τότε υπάρχει πρόβλημα.

Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι τόσο απόλυτα με τα νούμερα σε ώρες που έχω γράψει πριν, απλά το έκανα για να δειξω την υστέρηση που υπάρχει. Και μην σου φαίνεται παράξενο που κάποιοι εγκαταλείπουν, ακόμη και στο κανονικό πανεπιστήμιο συμβαίνει αυτό, αφού δηλώνουν όχι τι τους ενδιαφέρει αλλά σε τι θα περάσουν, οπότε έχεις παιδιά ναναι σε σχολές που δεν τους ενδιαφέρουν καθόλου, αλλά και που μπορεί να εχουν και σημαντικές ελλείψεις (βέβαια εκεί δεν έχουν το πρόβλημα του χρόνου που έχουμε εμείς).

Και στο πανεπιστημιο το κανονικό να πήγενες, εαν πχ περνούσες πανελλαδικές, δεν θα ξαναέκανες τα μαθηματικά λυκείου, αλλά ανώτερα μαθηματικά. Απλά κάθε σκαλοπάτι των μαθηματικών χρειάζεται για να μπορέσεις να κατανοήσεις ενα επίπεδο πιο πάνω και να μπορείς να λύνεις προβλήματα. Γιαυτο τα μαθηματικά ίσως είναι το μοναδικό μάθημα στο οποίο σε καμμιά τάξη δεν πρέπει να έχεις κενά και ελλείψεις, γιατί θα σου σκάσουν στο μέλλον εαν χρειαστείς μαθηματικά.

arial
20-10-09, 13:43
Nαι anon αλλα στο κανονικο πανεπιστημιο εχεις πιο πολυ υποστηριξη απο καθηγητες, εχεις κανονικα μαθηματα που σου δειχνουν πως να κανεις ασκησεις και να λυσουν τις αποριες.

Εδω πως περιμενουν να γραφουμε κωδικα αν δεν μας δειξει καποιος? Καλα και τα βιβλια, αλλα αν δεν εχεις καποιον να σου δειξει τι να κανεις και πως να προχωρησεις, δεν μπορεις να προχωρησεις.

Και αυτη ειναι η μεγαλυτερη δυσκολια, για μενα στο εαπ, οτι στα πιο πολλα μαθηματα θα πρεπει να προσπαθησεις μονος σου, να βρεις τις πηγες για τις ασκησεις μονος σου και αλλα...

anon
20-10-09, 13:52
Σε πληροφορώ ότι και στο κανονικό πανεπιστήμιο δεν αλλάζει και πολύ το πράγμα. Η μόνη σοβαρή και ουσιαστική διαφορά είναι ότι στο κανονικό πανεπιστήμιο ενας κανονικός φοιτητής (και στην ηλικία) είναι χωρίς υποχρεώσεις και με "άπειρο" χρόνο, ενώ στο πανεπιστήμιο εξ'αποστάσεως που απευθύνεται σε μεγάλους και οικογενειάρχες, ουσιαστικά υπάρχει έλλειμα χρόνου.

Οσον αφορά το θεμα της διδασκαλίας, ναι μεν στο κανονικό πανεπιστήμιο γίνονται κλασσικά μαθήματα, αλλά οι καθηγητές και γενικά όλοι οι διδάσκοντες κατα κανόνα είναι πολύ λιγότερο προσπελάσιμοι. Επίσης μαθήματα παρακολουθεί λιγότερο απο το 50% των φοιτητών σε τακτική βάση (πχ εγώ :lol: ) Απλά στο κανονικό πανεπιστήμιο έχεις την επιλογή της μάθησης απο μόνος σου και με βοήθεια σε κάποια μαθήματα με παρακολουθήσεις, ανταλλαγές σημειώσεων κλπ, στο ΕΑΠ δεν έχεις πολλές επιλογές, μόνο μια, να μάθεις (βασικά) μόνος σου.

Το ευτύχημα είναι ότι στην εποχή μας έχουμε πολλά μα πάρα καλά λόγω διαδικτύου, και ειδικά στην εκπαίδευση. Υπάρχει το φόρουμ της ενότητας που μπορεις να ανταλλάξιες με συμφοιτητές απόψεις για την λύση προβλημάτων και αποριών και με τους καθηγητές (πρέπει να το παρακολουθούν υποχρεωτικά).

Επίσης υπάρχουν διαλέξεις σε διάφορα θέματα, tutorials, videolectures κλπ αρκεί να ξέρεις ικανοποιητικά αγγλικα. Ο πλούτος του υλικού πραγματικά είναι τεράστιος. Χώρια τα βιβλία που μπορείς να βρείς δωρεάν και μη. Απλά δεν θα πας κατευθείαν στα πολύ δύσκολα βιβλία. Ισως χρειαστεί να διαβάσεις αντί για το Digital Design του Mano ίσως κάποιο άλλο πιο εισαγωγικό, ρώτα τον καθηγητή σου να σου προτείνει κάποιο.

πχ
http://ocw.mit.edu/OcwWeb/web/courses/courses/index.htm#ElectricalEngineeringandComputerScience
http://www.youtube.com/results?search_query=lectures+on+computer+science&search_type=&aq=1&oq=lectures+on+computer

http://www.mathhelpforum.com/math-help/

ΥΓ. Τα αγγλικά των καθηγητών δεν είναι και τόσο καλά, μιας και οι αμερικανοί δεν φημίζονται για το ακαδημαικό θετικων επιστημών μυαλό τους, και έτσι τα αντίστοιχα τμήματα στελεχώνονται με καθηγητές απο ινδία, κίνα, ρωσία, και άλλες χώρες (και ελλάδα). Απλά οι Ινδοί και Κινέζοι (ίσως λόγω μεγέθους, μιλάμε για δυο δις μαζί αυτές οι δυο χώρες) έχουν πιο πολλούς απο τους άλλους ξένους, και το πιο πιθανό είναι να πέσεις σε ινδό καθηγητή :lol:

arial
20-10-09, 13:59
Ακομα ο καθηγητης μου δεν μας εχει συστησει καποιο βιβλιο, ειπε πως τα βιβλια που μας εχουν δοθει απο το εαπ επαρκουν για την υλη που εχουμε.

Ακομα μας προτεινε στην ταξη να κανουμε μεταξυ μας ομαδες εργασιας.. αλλα μεχρι τωρα δεν εχει γινει τιποτα. Το καλο με τους καθηγητες ειναι πως οχι μονο κρινουν εμας, αλλα στο τελος του ετους μπορουμε να τους κρινουμε και εμεις, οποτε εχουν διπλο οφελος να τα παμε καλα και να διδασκουν επαρκως.

Παντως anon με 4 παιδια και να παρακολουθεις το εαπ, και να δουλευεις.... θελει πολυ υπομονη και επιμονη :oneup: :oneup: :oneup:

papdoux
20-10-09, 15:02
Παντως οταν τελειοσει αυτη η εργασια, δεν θελω να ξαναδω μαθηματικα στη ζωη μου :p
Στην ΠΛΗ10 δεν εισαι;
Αυτη δεν εχει μαθηματικα ή εχει κατι πολυ απλα οπως μετατροπες αριθμητικων συστηματων και λογικες πραξεις. Μαθηματικα θα δεις για τα καλα σε ΠΛΗ12, ΠΛΗ20, ΠΛΗ21, ΠΛΗ22 και δεν ξερω σε ποια αλλη.

........Auto merged post: papdoux πρόσθεσε 2 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ακομα ο καθηγητης μου δεν μας εχει συστησει καποιο βιβλιο, ειπε πως τα βιβλια που μας εχουν δοθει απο το εαπ επαρκουν για την υλη που εχουμε.

Ακομα μας προτεινε στην ταξη να κανουμε μεταξυ μας ομαδες εργασιας.. αλλα μεχρι τωρα δεν εχει γινει τιποτα. Το καλο με τους καθηγητες ειναι πως οχι μονο κρινουν εμας, αλλα στο τελος του ετους μπορουμε να τους κρινουμε και εμεις, οποτε εχουν διπλο οφελος να τα παμε καλα και να διδασκουν επαρκως.

Παντως anon με 4 παιδια και να παρακολουθεις το εαπ, και να δουλευεις.... θελει πολυ υπομονη και επιμονη :oneup: :oneup: :oneup:
Σε τι ψαχνεις βιβλιο;

arial
20-10-09, 15:07
papdoux στην ΠΛΗ10 ειμαι, και εκτος απο αυτα που ειπες εχει και mantissa και λογικες συναρτησεις, πινακες αληθειας, διαγραμματα ροης.....

Και εψαχνα συμπληρωματικα βιβλια σχετικα με αυτα.

anon
20-10-09, 15:09
όπως σου είπε ο papdoux, αυτά δεν είναι μαθηματικά ακόμη. απλές πραξούλες. Οσο για τα διαγράμματα ροής είναι η εισαγωγ'η στον προγραμματισμό, άρα καίριο για αργότερα. Και απο ότι είδα δεν έχετε κάνει ακόμα λογικές συναρτήσεις, με απλοποιήσεις, χάρτες Karnaugh και αλλα τινά. Εαν τα είδες αυτά μπαστούνια, τότε σε περιμένει πολλή δουλειά.

pt3
27-10-09, 04:03
anon αν καταλαβα καλά κάνεις το μεταπτυχιακό
"Μεταπτυχιακή Εξειδίκευση στα Πληροφοριακά Συστήματα" (ΠΛHΣ)

Μήπως γνωρίζεις να μου πείς αν μετά την απόκτηση του πτυχίου αυτου τα επαγγελματικά δικαιώματα που έχεις ειναι παρομοια με αυτα των αποφοιτων πληροφορικής πανεπιστημίων ή μηχανικών Η/Υ Πολυτεχνείων?

Επίσης μηπως ξέρεις περίπου πόσες αιτήσεις εισαγωγής κατατίθεντε κάθε χρόνο και αν γίνεται απλά κλήρωση ή υπάρχουν και άλλα κριτηρια πχ βαθμός πτυχίου για την εισαγωγή.

etsouk2000
27-10-09, 09:57
anon αν καταλαβα καλά κάνεις το μεταπτυχιακό
"Μεταπτυχιακή Εξειδίκευση στα Πληροφοριακά Συστήματα" (ΠΛHΣ)

Μήπως γνωρίζεις να μου πείς αν μετά την απόκτηση του πτυχίου αυτου τα επαγγελματικά δικαιώματα που έχεις ειναι παρομοια με αυτα των αποφοιτων πληροφορικής πανεπιστημίων ή μηχανικών Η/Υ Πολυτεχνείων?

Επίσης μηπως ξέρεις περίπου πόσες αιτήσεις εισαγωγής κατατίθεντε κάθε χρόνο και αν γίνεται απλά κλήρωση ή υπάρχουν και άλλα κριτηρια πχ βαθμός πτυχίου για την εισαγωγή.

Συνηθως τα επαγγελματικα δικαιωματα αποκτωνται μετα την ληψη του βασικου τιτλου σπουδων, οχι ενος μεταπτυχιακου.
Αν εχω σπουδασει φιλοσοφικη και κανω κι ενα μεταπτυχιακο στην πληρφοροικη, δεν αποκτω επαγγελαμτικα δικαιωματα πληροφορικης. Εχω επαγγελματικα δικαιωματα φιλοσοφικης και αποκτω μια επιστημονικη εξειδικευση στην πληροφορικη. Κατι τετοιο θα ειναι χρησιμο μονο σε θεσεις καταρχας φιλοσοφικης (βασικο πτυχιο) που απαιτουν επιπροσθετη εξειδικευση στην πληροφορικη (μεταπτυχιακο). Το παραδειγμα φιλοσοφικη-πληροφορικη ειναι σκοπιμως τοσο τραβηγμενο.

Ολα αυτα βεβαια ισχυουν ως προς τα τυπικα για το δημοσιο. Στον ιδιωτικο τομεα, οποιος θελει προσλαμβανει οποιον θελει. Ακομα και πτυχιο μαναβικης με μεταπτυχιακο στην μετεωρολογια.

anon
27-10-09, 12:27
Ακριβώς. Πχ εαν θελήσω να μπώ στην 2βάθμια εκπαίδευση, θα μπω σαν μαθηματικός, όχι σαν πληροφορικός, παρόλο την κατοχή σχετικού μεταπτυχιακού και 25 χρόνια εργάσιμης προυπηρεσίας. Ομως σε άλλες θέσεις, μετράει το μεταπτυχιακό, και μπαίνεις σαν πληροφορικάριος. Εξαρταται απο τις σχετικές διατάξεις - προκυρήξεις. Εαν η προκύρηξη θέλει πληροφορικάριο, με σπουδές στην πληροφορική ή κάτοχο πτυχίου θετικών επιστημών και μεταπτυχιακό στην πληροφορική, τότε και ένας μαθηματικός με μεταπτυχιακό στην πληροφορική θα μπορεί να μπεί. Συνήθως έτσι πάει, αν και οι σύλλογοι πληροφορικαρίων προσπαθούν να το κάνουν αποκλειστικά για όσους βασικό πτυχίο πληροφορικής. Αυτό ισχύει στην 2βάθμια, αλλά σε άλλες θέσεις δημοσίου απο όσο θυμάμαι και με μεταπτυχιακό μπαίνεις αρκεί το βασικό πτυχίο ναναι στις θετικές επιστήμες ή πολυτεχνείο.

........Auto merged post: anon πρόσθεσε 4 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Οι εισακτέοι κάθε χρονιά ήταν 150, δεν νομίζω να άλλαξε. Εαν ενδιαφέρεσαι, κανε δήλωση. Ακόμα και εαν δεν κληρωθείς στους 150, και είσαι στους επόμενους 150, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα μπείς. Και αυτό γιατί πολλοί δηλώνουν, αλλά όταν έρθει η ώρα να καταθέσουν χαρτιά και λεφτά, εκεί σταματάνε. Και έτσι παρόλο που κληρωθήκανε στους πρώτους 150, οι θέσεις μένουν κενές (συνήθως οι μισές). Και το ΕΑΠ προχωρά στους επόμενους 150, τους επιλαχόντες Β δηλαδή, που θα πρέπει σε πολυ μικρό διάστημα να καταθέσουν τα δικαιολογητικά και τα λεφτά. Και εαν παραμένουν θέσεις κενές, παίρνουν απο τους επιλαχόντες Γ, δηλαδή πάνω απο τους 300 πρώτους στην κλήρωση.

Οπότε εαν κληρωθείς Β και θέλεις να πάς, είναι σχεδόν βέβαιο ότι μπαίνεις, ακόμα και εαν είσαι Γ στις πρώτες θέσεις, δηλαδή μέχρι 350-400, έχεις πάρα πολλές πιθανότητες. Αλλά πρέπει να έχεις όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά έτοιμα απο αρχές Γενάρη.

lewton
27-10-09, 12:29
Το Σάββατο είχα την πρώτη μου συνάντηση στο ΕΑΠ.
Ο καθηγητής θεός, είχαμε μείνει όλοι με το στόμα ανοιχτό να κοιτάμε έναν 60άρη Ισπανό να μιλάει Ισπανικά (πετώντας ατάκες σε πολύ καλά νέα Ελληνικά), και ύστερα από 2,5 ώρες που πρότεινε να κάνουμε διάλειμμα δε μπορούσα να πιστέψω ότι είχε περάσει τόσο πολλή ώρα.
Καθηγητής ισπανικού πανεπιστημίου από απόσταση από το 1979, είχε διδάξει Αρχαία Ελληνικά, Κλασικές Γλώσσες, Κλασικό Πολιτισμό επί 20 χρόνια και το 2000 τα παράτησε για να γίνει καθηγητής Ισπανικής Γλώσσας στο ΕΑΠ.
Πρώτη εντύπωση θετικότατη, παρά το χαμηλό επίπεδο των φοιτητών.

papdoux
27-10-09, 12:37
papdoux στην ΠΛΗ10 ειμαι, και εκτος απο αυτα που ειπες εχει και mantissa και λογικες συναρτησεις, πινακες αληθειας, διαγραμματα ροης.....

Και εψαχνα συμπληρωματικα βιβλια σχετικα με αυτα.
H mantissa δε μου λεει κατι και δε θυμαμαι να το καναμε ποτε στην ΠΛΗ10.
Οι λογικες συναρτησεις και οι πινακες αληθειας ειναι στις λογικες πραξεις δηλαδη τα AND, OR, NOT κλπ που ειναι καπως απλα σε σχεση μετα μαθηματικα και ειναι η εισαγωγη. Τα διαγραμματα ροης και οι αλγοριθμοι ειναι στον προγραμματισμος. Εχει επισης και δενδρα (δυαδικα, τριαδικα κλπ)

Καποια στιγμη ριξε ματια στην:
ΠΛΗ12 που ειναι διανυσματικοι χωροι (πινακες, διανυσματα, χωροι, υποχωροι, κλπ), μιγαδικοι και αναλυση οπως ορια, ακολουθιες, παραγωγοι, ολοκληρωματα κλπ, στατιστικη
ΠΛΗ20 που ειναι μαθηματικη λογικη (προτασιακη και κατηγοριματικη), συνδιαστικη, γραφους
Τωρα εχω ΠΛΗ21 που ειναι ψηφιακα και για αρχη διαβαζω μετατροπες αριθμων, συμπληρωμα του 2 και αλγεβρα boole + ΠΛΗ22 που ειναι για δικτυα και αλλα και αρχιζει με σειρες fourier και μετασχηματισμου + παραγωγους και ολοκληρωματα.

Γενικα αμα δεις τις υπολοιπες, η 10 δεν ειναι μαθηματικα.

........Auto merged post: papdoux πρόσθεσε 0 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


όπως σου είπε ο papdoux, αυτά δεν είναι μαθηματικά ακόμη. απλές πραξούλες. Οσο για τα διαγράμματα ροής είναι η εισαγωγ'η στον προγραμματισμό, άρα καίριο για αργότερα. Και απο ότι είδα δεν έχετε κάνει ακόμα λογικές συναρτήσεις, με απλοποιήσεις, χάρτες Karnaugh και αλλα τινά. Εαν τα είδες αυτά μπαστούνια, τότε σε περιμένει πολλή δουλειά.
Αυτα που λες για λογικες συναρτησεις και απλοποιησεις, ειναι η ΠΛΗ21 που κανω εγω φετος.

pt3
27-10-09, 14:21
Συνεχίζοντας για τα επαγγελματικά δικαιώματα...
Οπως το φανταζόμουν τα πράγματα είναι λίγο έως πολύ μπερδεμένα. Απ΄ότι είδα στη σελίδα του e-tee (http://www.e-tee.org.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=69&Itemid=104) πτυχιούχοι ΑΕΙ με μεταπτυχιακό στην πληροφορική γράφονται ως "Αντεπιστέλλοντα μέλη". Τωρα τι σημαίνει αυτο............

Το ζητούμενο δηλαδή είναι οτι απο άποψη τυπικών προσόντων τι είναι καλύτερο η παρακολούθηση του προπτυχιακού ή του μεταπτυχιακού. Δεν με ενδιαφέρει τόσο η πρόσληψη στο Δημόσιο όσο η ανάληψη μικρο-μεσαίων ή και μεγάλων αργότερα έργων πληροφορικής από δημόσιους ή μεγάλους ιδιωτικούς φορείς.

Γνωρίζει κανείς να μου πει τι τυπικα προσόντα χρειάζονται για να λάβει μέρος μια εταιρεία σε διαγωνισμους εργων πληροφορικής από το δημόσιο ? Ισχύει κατι ανάλογο με τα τεχνικά έργα?

anon
27-10-09, 14:28
τα βασικά προσόντα είναι: κουμπάροι, λάδωμα, λαμογιές, διαπλεκομενα, κλπ κλπ κλπ... Νομίζω τα πτυχία είναι το λιγότερο. Ακόμα και εαν δεν έχεις, μπορείς να είσαι επιχειρηματίας με τα παραπάνω προσόντα που παρέθεσα, και να έχεις με ΣΤΑΖ μερικούς πειναλέους πτυχιούχους πληροφορικάριους που χρειάζονται εργασειακή εμπειρία.

etsouk2000
27-10-09, 14:45
Ακριβώς. Πχ εαν θελήσω να μπώ στην 2βάθμια εκπαίδευση, θα μπω σαν μαθηματικός, όχι σαν πληροφορικός, παρόλο την κατοχή σχετικού μεταπτυχιακού και 25 χρόνια εργάσιμης προυπηρεσίας. Ομως σε άλλες θέσεις, μετράει το μεταπτυχιακό, και μπαίνεις σαν πληροφορικάριος. Εξαρταται απο τις σχετικές διατάξεις - προκυρήξεις. Εαν η προκύρηξη θέλει πληροφορικάριο, με σπουδές στην πληροφορική ή κάτοχο πτυχίου θετικών επιστημών και μεταπτυχιακό στην πληροφορική, τότε και ένας μαθηματικός με μεταπτυχιακό στην πληροφορική θα μπορεί να μπεί. Συνήθως έτσι πάει, αν και οι σύλλογοι πληροφορικαρίων προσπαθούν να το κάνουν αποκλειστικά για όσους βασικό πτυχίο πληροφορικής. Αυτό ισχύει στην 2βάθμια, αλλά σε άλλες θέσεις δημοσίου απο όσο θυμάμαι και με μεταπτυχιακό μπαίνεις αρκεί το βασικό πτυχίο ναναι στις θετικές επιστήμες ή πολυτεχνείο.


Μαθηματικος με μεταπτυχιακο πληροφορικης δεν μπαινει σε θεση πληροφορικης. Τα ΦΕΚ των προκυρηξεων λενε ξεκαθαρα τι ΒΑΣΙΚΟ πτυχιο απαιτειται. Οταν λεμε βασικο πτυχιο εννοουμε το πρωτο πτυχιο, οχι το μεταπτυχιακο. Αν το βασικο πτυχιο δεν ταιριαζει ξεκαθαρα με τις απαιτησεις τις προκυρηξης, τοτε πρεπει να παρεις βεβαιωση απο την σχολη σου (αυτην του βασικου πτυχιου παντα) οτι οι σπουδες σου καλυψαν πληρως το γνωστικο αντικειμενο της θεσης για την οποια κανεις αιτηση. Μια σχολη μαθηματικων δεν μπορει να δωσει βεβαιωση οτι καλυφθηκε πληρως το γνωστικο αντικειμενο της πληροφορικης. Το μεταπτυχιακο στην πληροφορικη δεν παιζει εδω κανεναν ρολο, αφου αποκλειεσαι λογω μη αποδεκτου βασικου τιτλου σπουδων.

Σχετικα με ιδρυση εταιριας πληροφορικης, πρεπει να γραφτεις στο καταλληλο επιμελητηριο. Αυτοι ξερουν. Αν γραφτεις, δικαιουσαι να αναλαμβανεις εργα. Αν οχι, τοτε οχι.

arial
27-10-09, 14:54
papdoux μερικα απο αυτα που διαβαζεις τα κανουμε ηδη , οπως οι μετατροπες αριθμων, συμπληρωμα του 2 και αλγεβρα boole.... και γενικα πολλα απο αυτα που μου φαινονται βουνο αμα κατσεις να ασχοληθεις ειναι πιο ευκολα...

Μεχρι ποτε πρεπει να δωσετε εσεις την εργασια σας?

papdoux
27-10-09, 15:35
papdoux μερικα απο αυτα που διαβαζεις τα κανουμε ηδη , οπως οι μετατροπες αριθμων, συμπληρωμα του 2 και αλγεβρα boole.... και γενικα πολλα απο αυτα που μου φαινονται βουνο αμα κατσεις να ασχοληθεις ειναι πιο ευκολα...

Μεχρι ποτε πρεπει να δωσετε εσεις την εργασια σας?
ΠΛΗ 22 στις 15 Νοεμβριου και ΠΛΗ 21 στις 22 Νοεμβριου (ή τα αναποδα)

Ναι, η ΠΛΗ 10 ειναι εισαγωγη και εχει κατι απο ολα απλα δε σε βαζει στο βαθος που θα σε βαλουν οι επομενες.

Ολα ειναι πιο ευκολα αμα ασχοληθεις. Το θεμα ειναι να προλαβεις.

anon
27-10-09, 16:05
το είπα ότι δεν μπορείς να προσληφθείς σαν πληροφορικάριος πχ στην 2βάθμια εκπαίδευση. Στην 3βάθμια εκπαίδευση παίζουν άλλα πράγματα, οπότε θα μπορούσες να προσληφθείς σαν πληροφορικάριος με το μάστερ. Σε άλλες θέσεις δημοσίου, μπορεί να γίνει πρόσληψη με μεταπτυχιακό στην πληροφορική εαν το αναφέρει η προκύρηξη, και τουλάχιστον παλαιότερα που είχα δεί κάποιες, έτσι ήταν. Μόνο που ζητούσαν οι βασικές σπουδές να ήταν σε θετικές επιστήμες ή πολυτεχνείο. Εννοείται ότι το μεταπτυχιακό πληροφορικής καλύπτει σχεδόν το ίδιο εύρος με το βασικό πτυχείο πληροφορικής, ειδικά εαν θεωρησουμε ότι έχουν γίνει σπουδές σε θετικές επιστήμες οπότε έχει και ικανοποιητικό επίπεδο σε μαθηματικά.

Εαν κάνω εταιρία και απασχολώ πτυχιούχο πληροφορικάριο (για τις απαραίτητες υπογραφές), μπορώ να πάρω έργα, και ας έχω τελειώσει και το δημοτικό; Νομίζω ότι μπορώ. Οπως μπορώ να έχω ιδιωτικό παιδικό σταθμό ή σχολείο χωρίς να έχω τελειώσει ακαδημία, παιδότοπο χωρίς να έχω τελειώσει βρεφονηπιοκόμος ή νηπιαγωγός, τεχνική κατασκευαστική εταιρία χωρίς να είμαι εγώ (το αφεντικό) αρχιτέκτονας ή πολιτικός μηχανικός και πάει λέγοντας.

arial
22-11-09, 14:37
Συζηταγα χτες στην γιορτη μου με μια ξαδερφη μου που σπουδαζει επισης στο εαπ στο τμημα Ελληνικου Πολιτισμου και ειπαμε αρκετα πραγματακια για το εαπ. Κατ'αρχην μου ειπε οτι οταν αποφοιτησει απο το τμημα της δεν μπορει μετα να προσληφθει στο δημοσιο σαν καθηγητρια, γιατι ειναι σε αντιπαραθεση με τους φιλολογους. Μετα εκτος απο τα βιβλια του εαπ που πρεπει να διαβασει για τις εργασιες, εχει και σχετικη βιβλιογραφια, που το καθε βιβλιο μπορει να κοστιζει και 150 ευρω.

Μαλλον μερικοι ειναι πιο ισοι απο καποιους αλλους :evil:

odd
22-11-09, 14:52
Από γνωστούς που σπουδάζουν ή έχουν προσπαθήσει να σπουδάσουν στο ΕΑΠ δεν έχω τις καλύτερες γνώμες. Εκτός από το οικονομικό το οποίο σημαίνει ότι θα σου πάει 8.400€ το πτυχίο αν δεν κοπείς πουθενά, υπάρχουν σοβαρές επιφυλάξεις για το διδακτικό προσωπικό. Έχω υπόψη μου 2 περιπτώσεις που τουλάχιστον στο Καπποδιστριακό που σπούδασα, δεν τις είδα ποτέ. Δηλαδή να διδάσκει ο άλλος λάθος πράγματα στο 50% της ύλης! Δεν ξέρω αν είναι μεμονωμένο ή όχι, το δείγμα που έχω υπόψη μου είναι πολύ μικρό. Τέλος τα επαγγελματικό δικαιώματα είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία.

υγ. το οτί πληρώνεις για προπτυχιακό δεν είναι αντισυνταγματικό;

arial
22-11-09, 14:58
odd εγω μεχρι στιγμης δεν εχω προβληματα, αν και θα προτιμουσα να υπηρχε λιγο μεγαλυτερη βοηθεια, και ο δικος μου καθηγητης ειναι αρκετα συμβουλευτικος. Θα σου πω μονο οτι στην πρωτη συναντηση μας εξηγουσε παραγραφο με παραγραφο τις ασκησεις. Και θα προτιμουσα να υπηρχαν περισσοτερες τετοιες συναντησεις, αλλιως πρεπει να ασχοληθεις πολυ απο μονος σου.

Οτι μπαινεις με κληρωση χωρις εξετασεις, σημαινει οτι πρεπει να πληρωνεις και κατι... αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι παρα πολλα τα λεφτα για αυτα που παρεχουν.

Vasilis32
08-12-09, 12:35
Καλημερα, το μεταπτυχιακο ''Διασφαλιση Ποιοτητας'' του ΕΑΠ που θα με χρησιμευσει στην ευρεση εργασιας, που ειναι χρησιμο αυτο το χαρτι??

Επισης στο μεταπτυχιακο ΄΄πληροφοριακα συστηματα'' μπαινουν μονο οσοι εχουν τελειωσει ΑΕΙ?? Ειμαι πτυχιουχος ΑΣΠΑΙΤΕ Ηλεκτρονικης μπορω να κανω αιτηση??

alwaysalone
08-12-09, 22:35
Καλημερα, το μεταπτυχιακο ''Διασφαλιση Ποιοτητας'' του ΕΑΠ που θα με χρησιμευσει στην ευρεση εργασιας, που ειναι χρησιμο αυτο το χαρτι??

Επισης στο μεταπτυχιακο ΄΄πληροφοριακα συστηματα'' μπαινουν μονο οσοι εχουν τελειωσει ΑΕΙ?? Ειμαι πτυχιουχος ΑΣΠΑΙΤΕ Ηλεκτρονικης μπορω να κανω αιτηση??

Για την πρωτη ερωτηση, Η Διασφαλιση Ποιοτητας χρησιμευει παντου. Ενα μεταπτυχιακο που δε θα σου ειναι ποτέ αχρηστο, οποια θεση και αν αναζητησεις.

Για τη δευτερη ερωτηση τηλεφωνησε στο ΕΑΠ, στο τμημα μεταπτυχιακων, θα βρεις το τηλ στο site, αν και νομιζω οτι αναφερει τις προυποθεσεις εισαγωγής.

papdoux
09-12-09, 14:58
εδώ λέει τις προϋποθέσεις http://www.eap.gr/eisagogi_2010_2011/requirements/requirements_tei.htm

Vasilis32
09-12-09, 16:43
Tελικα εκανα αιτηση για Πληροφορικη στο προπτυχιακο τμημα. Ειναι κατι που μου αρεσει πολυ αλλα δεν ετυχε να το σπουδασω.. (καταραμενες πανελληνιες).

arial
09-12-09, 16:47
Vasilis32 στο προπτυχιακο ειμαι.. και ειναι αρκετα δυσκολο τμημα.

papdoux
09-12-09, 17:11
καλή κλήρωση και καλές σπουδές.
Να είσαι σίγουρος ότι το θέλεις γιατί θέλει προσπάθεια, υπομονή και επιμονή και διάβασμα

Vasilis32
09-12-09, 21:53
Τελειωσα ΑΣΠΑΙΤΕ Ηλεκτρονικος, εχω δλδ καποια τριβη με το θεμα.
Ξερω οτι το τμημα αυτο ειναι δυσκολο αλλα πιστευω να ανταπεξελθω.

pt3
20-12-09, 19:40
Γνωρίζει κανείς στο πρόγραμμα Σπουδών "Μεταπτυχιακή Εξειδίκευση στα Πληροφοριακά Συστήματα " οι τελευταιοι που κατάφεραν να εγγραφούν τα τελευταία 2-3 χρόνια τι σειρά κατάταξης είχαν;

anon
20-12-09, 22:45
Eγώ όταν πέρασα πριν τρία χρόνια ήμουν στην Β σειρά (214), και είχαν πάρει και απο Γ.... Δηλαδή ενώ οι εισακτέοι ήταν 150 μόνο, οι πρώτοι 150 που κληρώθηκαν δεν κατέθεσαν χαρτιά-λεφτά ούτε οι μισοί, δώσανε λοιπόν στους επόμενους 150 (Β), και ούτε αυτοί συμπλήρωσαν τους 150 εγκαίρως, και ζητήσανε και απο τους Γ. Το πρόβλημα είναι ότι το χρονικό περιθώριο καταβολής των χρημάτων και δικαιολογητικών ειναι πολύ στενό, και θα πρέπει να τα έχεις έτοιμα τα χρήματα και ειδικά τα απαραίτητα χαρτιά, και όχι όταν κληρωθείς να τρέξεις να τα μαζέψεις (ειδικά για τους Β και τους πρώτους Γ που μπορεί να μπούν ως επιλαχόντες).

mach
21-12-09, 11:44
Χάζευα λίγο τα μεταπτυχιακά και έχω τη γνώμη ότι το "Γραφικές Τέχνες - Πολυμέσα" δείχνει κάπως ενδιαφέρον, σαν τίτλος τουλάχιστον.
Λέει τίποτα το συγκεκριμένο πρόγραμμα ή θέλει γνώση σχεδίου;
Δεν θα με χάλαγε μια επιστροφή στα θρανία, για τον επόμενο χρόνο βέβαια :hmm:

pt3
21-12-09, 16:10
Απ' οτι φαίνεται είμαι στη κόψη του ξυραφιού, σειρα Β γύρω στο 250. Ελπίζω να επαπαναληφθεί το ίδιο με τη χρονιά του anon. Πάντως όπως και να έχει ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

anon
21-12-09, 16:20
περνάς με πολύ μεγάλη πιθανότητα. Ειναι πολλοί που μόλις έρχεται η ώρα να πληρώσουν, τα 850 ευρώ, δεν τα βρ'ισκουν, μετρητα cash εκείνη την στιγμή. Εαν θέλεις να μπείς, ετοίμασε όλα τα χαρτιά σου απο τώρα, και έχε στην άκρη τα χρήματα. Εαν θυμάμαι καλά, θα έχεις περιθώριο περίπου 15 μέρες μόνο απο την στιγμή που θα ζητήσουν απο τους Β να καταθέσουν χαρτιά και χρήματα.

attikiouzel
28-02-10, 01:31
Καλησπέρα σε όλους και bump.


Οσο για τα βιβλία, κάποια εξ'αυτών όντως δεν αξίζουν, άλλα είναι πραγματικά διαμάντια. Εχει να κάνει με τον συγγραφέα...

Αναφέρεσαι στην Θεωρία Υπολογισμού του Χαλάτση και τους Αλγόριθμους των Φωτάκη - Σπυράκη; Δεν σπουδάζω στο ΕΑΠ (είμαι σε άλλο τμήμα Πληροφορικής) αλλά επειδή η πτυχιακή μου μάλλον θα αφορά Θεωρία Αλγορίθμων σκεφτόμουν να κοιτάξω τα δύο παραπάνω καθώς και άλλα σχετικά βιβλία του ΕΑΠ ως συμπληρωματικό υλικό. Γενικότερα, θα με βοηθούσες πολύ αν έκανες μια λίστα με τα βιβλία του ΕΑΠ που θεωρείς πραγματικά αξιόλογα.

Thanx εκ των προτέρων

anon
01-03-10, 15:10
Το βιβλίο Αλγορίθμων των Φωτάκη/Σπυράκη είναι καλούτσικο. Το βιβλίο της Θεωρίας υπολογισμού δεν το έκανα, δεν το είχα στο μεταπτυχιακό μου. Στο μεταπτυχιακό τμήμα, παρόλο που μας έδιναν τα βιβλία του ΕΑΠ, η διδασκαλία βασικά γινόταν απο βιβλία του εμπορίου. Πχ είχαμε ψηφιακή σχεδίαση, και σαν βιβλίο χρησιμοποιήσαμε την ψηφιακή σχεδίαση του Μανο. Η τακτική αυτή ηταν σε όλα τα μαθήματα. πχ τα βιβλία Λειτουργικά συστήματα (Σπυράκης) ή Ψηφιακή Σχεδίαση (Λινάρδης) δεν μου άρεσαν.

Αφού υα κάνεις πτυχιακή στον συγκεκριμένο τομέα, δεν χανεις να δείς και τα συγκεκριμένα βιβλια, αν και θα μάλλον θα χρειαστεις πιο "προηγμένο" υλικό, και θα πρέπει να δείς βιβλιογραφία πέραν των προπτυχιακών συγγραμάτων (πχ δες το ACM, Computing Reviews και άλλα). Ρώτα τον επιβλέποντα, θα μπορεί να σε καθοδηγήσει που να αναζητησεις υλικό...

@ ADSLgr.com All rights reserved.