PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοστος κιλοβατώρας ΔΕΗ,



utp
30-09-09, 22:07
Ποσο ειναι το κοστος της KWh στον λογαριασμο σας. Εμενα παντα ερχοταν 0,14 ευρω. Σε κατι φιλους που κοιταξα ειναι ακριβως το μισο 0,07 ευρω στην ιδια περιοχη. Εχω μονοφασικο ρευμα και 4μηνη καταναλωση καπου 800ΚWh. Γιατι διπλη τιμη?
Θα ρωτησω στη Δεη οταν παω αλλα πειτε και σεις...

Αν μπορειτε καντε τον κοπο να δειτε λιγο τους εκκαθαριστικους λογαριασμου σας....

jkoukos
01-10-09, 11:40
http://www.dei.gr/Documents/%CF%87%CF%84.%CF%84%CE%B9%CE%BC.1.7.08.pdf

Οι δικές μου μετρήσεις συμφωνούν με το λινκ.

treli@ris
01-10-09, 12:16
Στον δικο μου εκκαθαριστικο εχω 560KWh με 0.07169/KWh.

Νομιζω οτι οταν υπερβεις της 800KWh η χρεωση διπλασιαζεται για ολες.

lou.nick
01-10-09, 18:14
Όχι για όλες, για τις πάνω από 800. Το link είναι κατατοπιστικότατο.

Hik
01-10-09, 21:20
Μήπως δεν είσαι στο οικιακό τιμολόγιο; Τέτοια τιμή έχει το εμπορικής χρήσης τιμολόγιο.

utp
01-10-09, 21:44
Μήπως δεν είσαι στο οικιακό τιμολόγιο; Τέτοια τιμή έχει το εμπορικής χρήσης τιμολόγιο.

Ειμαστε 3 γκαρσονιερες και μοιραζομαστε ενα κοινο ρολοι. Και μεσα εχουμε ενα αλλο ρολοι ο καθενας για να υπολογιζει την καταναλωση στο καθε σπιτι ξεχωριστα.
Δεν ξερω τι τιμολογιο ειναι. Ενοικιαστης ειμαι.

anon
01-10-09, 22:02
σίγουρα πάντως δεν είναι νόμιμο.

sivadws2
01-10-09, 23:04
Μάλλον παίρνετε από το κοινόχρηστο ρολοι!! Γ21 τιμολογιο!!!

Hik
01-10-09, 23:20
Ειμαστε 3 γκαρσονιερες και μοιραζομαστε ενα κοινο ρολοι. Και μεσα εχουμε ενα αλλο ρολοι ο καθενας για να υπολογιζει την καταναλωση στο καθε σπιτι ξεχωριστα.
Δεν ξερω τι τιμολογιο ειναι. Ενοικιαστης ειμαι.

Τότε κατά 99% ισχύει αυτό που λέει ο sivadws2. Το κοινό ρολόι είναι το κοινόχρηστο που δεν είναι στο οικιακό τιμολόγιο, αλλά στο γενικής χρήσης. Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό εκτός αν πεις στον ιδιοκτήτη να το γυρίσει στο νόμιμο, οπότε θα πληρώνεις ολόκληρο το πάγιο, τα δημοτικά τέλη, ΕΡΤ κ.τ.λ.

utp
01-10-09, 23:22
Μάλλον παίρνετε από το κοινόχρηστο ρολοι!! Γ21 τιμολογιο!!!

Σωστα αυτο ειναι το τιμολογιο. Το κοιταξα και εχει ακριβως 0,14002 ευρω/ κιλοβατωρα.
Ειναι νομιμο αυτο να πληρωνω διπλη τιμη την κιλοβατωρα?

bxenos
01-10-09, 23:27
μπορεί να σου βγεί ακριβότερα ή φτηνότερα με τα πάγια/δημους/ερτ. Για τι ποσα μιλάμε; Χρησιμοποιειτε ηλεκτρισμο για θερμανση;

anon
02-10-09, 00:00
Δεν υπάρχει περίπτωση, ειναι παράνομο. Επίσης μόνο εαν κάνει εξαιρετικά μικρή κατανάλωση θα του ρθει πιο φθηνα το οικιακό. Δεστε τα τιμολόγια της ΔΕΗ, είναι κλιμακωτή η χρέωση και αυξάνει πολύ γρήγορα.

utp
02-10-09, 00:01
μπορεί να σου βγεί ακριβότερα ή φτηνότερα με τα πάγια/δημους/ερτ. Για τι ποσα μιλάμε; Χρησιμοποιειτε ηλεκτρισμο για θερμανση;

Oχι για θερμανση.
Μιλαμε 80 ευρω(ο καθενας) το τετραμηνο με καταναλωση γυρω στις 350KWh ο καθενας.

Hik
02-10-09, 00:17
Πάρε ένα λογαριασμό, δες πόσο είναι τα δημοτικά τέλη και ο φόρος στη περιοχή σου και πολλαπλασίασε το με τα τετραγωνικά, πρόσθεσε τη ΕΡΤ και το πάγιο, και τη κατανάλωση σου με το 0,07/kwh και σύγκρινε το σε σχέση με αυτό που πληρώνεις τώρα.

Επίσης δεν νομίζω να θελήσει ο ιδιοκτήτης να μπλέξει με αλλαγές στη ΔΕΗ. Γιατί αν ανακαλύψουν τα υπόλοιπα 2 σπίτια, θα τρέχει και δεν θα φτάνει.

x_user
02-10-09, 02:52
και μόνο το γεγονός ότι μοιράζεστε από ένα μετρητή σας καθιστά παράνομους!

αν προσθέσεις και το Γ21 είστε για τις ...μπάρες

σε κάποια μέτρηση, θα σας πιάσουν λόγω κατανάλωσης και άντε μετά να αποδείξεις ότι δεν ήταν εν γνώση σου, όταν μάλιστα έχεις και ατομικό μετρητή!

chrisyah
02-10-09, 08:58
Κλασική περίπτωση αυθαίρετου...

psyduck
16-08-11, 12:09
Ο τρέχων τιμοκατάλογος κιλοβατώρας της ΔΕΗ για σπίτι είναι εδώ: http://www.dei.gr/Default.aspx?id=5094&nt=18&lang=1 Τι είναι ο 2ος πίνακας που αναφέρεται σε Μονοπωλιακές Χρεώσεις;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

thama
16-08-11, 12:52
Από φετος, άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού των χρεώσεων. Έτσι, υπάρχουν οι ανταγωνιστικές χρεώσεις (οι οποίες καθορίζονται από τη ΔΕΗ) και οι μονοπωλιακές χρεώσεις για την χρήση του συστήματος μεταφοράς. Οι τελευταίες καθορίζονται από ΡΑΕ/ΔΕΣΜΗΕ.

Ο συγκεκριμένος διαχωρισμός έχει να κάνει με την απελευθέρωση της αγοράς ενέργειας. Αν το ψάξεις καλύτερα, θα δείς ότι δεν είναι υποχρεωτικό να σου φέρνει η ΔΕΗ το ρεύμα, αλλά οποιοσδήποτε εναλλακτικός πάροχος. Όλοι οι πάροχοι χρησιμοποιούν το ίδιο σύστημα μεταφοράς, άρα και όλοι συνεισφέρουν αναλογικά και στο κόστος του. Το κόστος αυτό αφοα τις μονοπωλιακές χρεώσεις.
Κάθε πάροχος, διαθέτει τα δικά του εργοστάσια, συμφωνίες εξαγοράς κλπ, οπότε και διαμορφώνει το δικό του τιμολόγιο για την KWh. Αυτές είναι οι ανταγωνιστικές χρεώσεις.

eqvus
16-08-11, 13:59
Ο τρέχων τιμοκατάλογος κιλοβατώρας της ΔΕΗ για σπίτι είναι εδώ: http://www.dei.gr/Default.aspx?id=5094&nt=18&lang=1 Τι είναι ο 2ος πίνακας που αναφέρεται σε Μονοπωλιακές Χρεώσεις;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στη σελιδα που εστειλες υπαρχουν και παραδειγματα λογαριασμων
http://www.dei.gr/Default.aspx?id=31157&nt=18&lang=1
εαν βεβαια σε ενδιαφερει να δεις το τι ακριβως πληρωνεις σε καθε κατηγορια.
Το γιατι αλλαξε το συστημα χρωσης , το πληροφορηθηκα και εγω απο τον προηγουμενο post.

Παντως δεν ειναι δικαιο το συστημα , τουλαχιστον οπως το ¨αναλυω" με μια πρωτη ματια.
Δηλαδη αυτος που καταναλωσε 801 θα πληρωσει αρκετα περισσοτερα απο τον αντιστοιχο με 799 . Θα επρεπε να υπαρχει κλιμακωτη χρεωση .Αν καταλαβα λαθος διορθωστε με ...

thama
16-08-11, 14:33
Στη σελιδα που εστειλες υπαρχουν και παραδειγματα λογαριασμων
http://www.dei.gr/Default.aspx?id=31157&nt=18&lang=1
εαν βεβαια σε ενδιαφερει να δεις το τι ακριβως πληρωνεις σε καθε κατηγορια.
Το γιατι αλλαξε το συστημα χρωσης , το πληροφορηθηκα και εγω απο τον προηγουμενο post.

Παντως δεν ειναι δικαιο το συστημα , τουλαχιστον οπως το ¨αναλυω" με μια πρωτη ματια.
Δηλαδη αυτος που καταναλωσε 801 θα πληρωσει αρκετα περισσοτερα απο τον αντιστοιχο με 799 . Θα επρεπε να υπαρχει κλιμακωτη χρεωση .Αν καταλαβα λαθος διορθωστε με ...
Δεν κατάλαβες λάθος.....:down::down::down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.