PDA

Επιστροφή στο Forum : ποιο/α ειναι το/α κατοικιδιο/α σας?



brs4
18-10-09, 15:13
το τελευταιο κατοικιδιο μου ηταν πριν 4 χρονια ενα καναρινι (το οποιο ειχα εκπεδευσει), αλλα 3 καναρινια, 1 καρδερινα, 3 ψαρακια κ 2χελωνακια. τωρα δν εχω κατοικιδιο. εσεις εχετε? αν οχι τι θα θελατε να ειχατε?

Collective_Soul
18-10-09, 17:13
Eγω οχι :sorry:

murray
19-10-09, 01:42
Εγώ έχω αρκετές γάτες στο σπίτι μου. Δεν είναι ράτσες, όλες ήταν κάποτε αδέσποτα που τα μαζέψαμε. Γάτες υπήρχαν στο σπίτι από πριν γενηθώ, οπότε ας μην αρχίσω να μετράω πόσες πέρασαν συνολικά από αυτό το σπίτι :p. Όταν ήμουν μωρό είχαμε και 3 σκυλάκια, αλλά έχουν πεθάνει εδώ και 20 χρόνια...

fantasma_tis_nixtas
19-10-09, 01:58
Μια ιγκουανα εδώ και 3 χρονια...μεγαλώνει όλο και πιο πολύ....αντε να φτάσει 1,5 μετρο να γουστάρουμε...

alwaysalone
20-10-09, 23:10
Ειχα ενα κουνελάκι πολλά χρονια, αλλά πέθανε απο παραλυση :(. Θα ηθελα να εχω κατοικιδια, υπό την προυποθεση οτι θα είχα κήπο ή αυλή.



Τζα!

http://phillapina.files.wordpress.com/2009/07/cute-bunny.jpg

BlueAngel
22-10-09, 11:20
Ειχα γατα για 14 χρονια εδω στην Αθηνα...μεσα στο σπιτι..δεν ηταν ρατσα, αλλα απο την καλοζωια ειχε ενατριχωμα που θα το ζηλευαν και οι Περσιας ακομη!;)...ηταν κοκκινη , τιγρε, πολυ ομορφη και την ελεγαν Τζιγκυ.:)
πεθανε απο καρκινο στο στομα(της καναμε ευθανασια)..
απο τοτε δεν θελω να παρω αλλο ζωακι, αλλα αν ηταν, παλι γατα θα ειχα!

(και παλιοτερα, οταν ημουν πιο μικρη, στο πατρικο μου στην Κεφαλονια , ειχαμε περι τις 12 γατες στην αυλη! :))

manoulamou
22-10-09, 20:03
Οχι ακριβως κατοικιδια μαλλον φιλοξενουμενα ειναι κατι τρισχαριτωμενα αδεσποτα γατουλινια
στην βεραντα και τον κηπο, σαν κι αυτα εδω περιπου:

63223


Τα ταΐζω και τα ποτιζω απλα...:redface:

brs4
23-10-09, 19:22
Οχι ακριβως κατοικιδια μαλλον φιλοξενουμενα ειναι κατι τρισχαριτωμενα αδεσποτα γατουλινια
στην βεραντα και τον κηπο, σαν κι αυτα εδω περιπου:

63223


Τα ταΐζω και τα ποτιζω απλα...:redface:

αααααααχχουυυυυυυυυυταααα!!! τι ψυχουλες ειναι αυτες???:)

manoulamou
23-10-09, 19:27
Πού να δεις τι πανηγυρι γινεται οταν γεννανε διαφορες γατες στην ευρυτερη περιοχη
και πανω απ τα μισα καταληγουν σε λιγους μηνες στην αυλη μας...
Φαντασου και να τα φροντιζαμε οπως θα επρεπε: με εμβολιασμους, στειρωση,
αποπαρασιτωση, ειδικες τροφες, αμμο κλπ κλπ:lol:
Ομως εστω και τοσο λιγο, ερχονται τρεχοντας, χοροπηδανε και ανεβαινουν πανω μας
μονο που ανοιγουμε το παραθυρο ή την πορτα, ειναι μεγαλη απολαυση.





ΥΓ
μονο το υγιειονομικο που δεν μας ειχαν φερει καποτε με 14 γατια...:)

yiannis99
23-10-09, 19:27
O Valentinos ! !



http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=63262&stc=1&d=1256315165

brs4
23-10-09, 19:45
O Valentinos ! !
παιδια ειναι ψυχουλια! τα λατρεψα! θελω κατοικιδιο τωρα!

overvolt
23-10-09, 20:15
Αμα είσαι σοβαρός άνθρωπος , γνωρίζεις ότι το κατοικίδιο είναι μια μικρή σκλαβιά .
Που κρατάει 10 χρόνια τουλάχιστον .
Αμα είναι σκύλος , είναι ποιο βαριά η σκλαβιά .

Ειχα 13 χρόνια μια σκυλίτσα ... η οποία πέθανε .

Και μετά από ενα χρόνο , κάνω εδώ και πέντε μέρες συμβίωση με έναν παλαβό μικρούλη γάτο , 200 γραμμάρια μαζί με τα νύχια :lol: .... που χώθηκε στο εργαστήριο μου με το έτσι θέλω.

Τον Βάφτισα " Σκαραβαίο " .... και δεν εχει αφήσει καλώδιο και κουλούρα , που να μην έχει παίξει .... ευτυχώς είναι απαλός στα παιχνίδια και δεν κάνει ζημίες .

Είναι μια άσπρη μπάλα με πράσινα μάτια .. :)
Εαν συνεχίσει να κρατάει καλό χαραχτήρα , θα τον κρατήσω .

manoulamou
23-10-09, 20:19
Οι γατουλες ειναι μαλλον στοργικες με τα καλωδια
ενω τα σκυλακια συνηθως οχι, ασε που προτιμουν τα παπουτσια...:)

panic
24-10-09, 13:55
Η γατα μου η Λίζα. περιπου 2 ετων τωρα, ασπρη κοινη ευρωπαΙκη (κεραμιδογατα κοινως).
Με καφε και μαυρα spots.
Καλο παιδι, αλλα μου αλλαξε τον αδοξαστο μεχρι να μαθει να με σεβεται.
Εχω ματωσει αρκετες φορες για παρτη της!
(Καπως ετσι εμαθα οτι οι γατες δεν γουσταρουν το μπανιο :p )

alwaysalone
24-10-09, 22:38
Και μετά από ενα χρόνο , κάνω εδώ και πέντε μέρες συμβίωση με έναν παλαβό μικρούλη γάτο , 200 γραμμάρια μαζί με τα νύχια :lol: .... που χώθηκε στο εργαστήριο μου με το έτσι θέλω. .

Καλά δε καίγεται ο τετοιος της εκει που καθεται πανω στον Πύργο? :p

........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 2 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εχω ματωσει αρκετες φορες για παρτη της!
(Καπως ετσι εμαθα οτι οι γατες δεν γουσταρουν το μπανιο :p )

Καλα επρεπε να δεις τη γατα σου ετσι ,


http://www.lolcatbible.com/images/thumb/e/e0/AngryCat.gif/180px-AngryCat.gif

http://farm2.static.flickr.com/1319/995290158_9229681083.jpg

για να καταλαβεις οτι δεν εχει βγει τυχαια η φραση "σα τη γατα πλυθηκες" :p

pelopas1
25-10-09, 00:14
εγω ειχα 2 γατες

εναν γατο, ο οποιος εξαφανιστηκε επειτα απο 1,5 χρονο παραμονης στο σπιτι
και επειτα βρηκα την κορη του, η οποια ειχε μανα αγκυρας(οσοι ξερουν απο ρατσες καταλαβαινουν ποσο αγριες ρατσες ειναι αυτες)

δυστυχως την γατα την εχασα το 2003......πεθανε στο σπιτι και απο τοτε επεσε προεδρικο διαταγμα να μην ξαναμπει αλλη γατα λογω του γεγονοτος αυτου

τις προαλες ειχα δει ενα βιντεο με σκιουρους στο youtube...οποτε λεω ας παω να αγορασω μια ψυχουλα....ο τυπος τον εδινε τον σκιουρο για 200-250 ευρω ευρω...¨(

overvolt
25-10-09, 00:26
Η γατα μου η Λίζα. περιπου 2 ετων τωρα, ασπρη κοινη ευρωπαΙκη (κεραμιδογατα κοινως).
Με καφε και μαυρα spots.
Καλο παιδι, αλλα μου αλλαξε τον αδοξαστο μεχρι να μαθει να με σεβεται.
Εχω ματωσει αρκετες φορες για παρτη της!
(Καπως ετσι εμαθα οτι οι γατες δεν γουσταρουν το μπανιο :p )

Εγω τον δικό μου θα τον στέλνω καθαριστήριο :lol:



Εγω τον έπλυνα με χλιαρό νερό , έκανε λίγο τον δύσκολο , αλλά στο τέλος μοσχοβόλαγε ULTREX Λεμόνι ... :lol:

panic
25-10-09, 04:24
ακριβως αυτο...
:p
Κι οχι μονο...
Ειμαι και μαζοχας...
Μια φορα το μηνα την πλενω!

murray
03-11-09, 05:26
Η γάτα πλένεται από μόνη της, αν προσέξεις όλη την ώρα γλύφεται. Συνολικά, μία υγιής γάτα πλένεται 3 ώρες την ημέρα. Το μπάνιο που της κάνεις δεν προσφέρει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα. Ίσα ίσα, τα σαπούνια (αν χρησιμοποιείς) δεν είναι ό,τι καλύτερο για το δέρμα της, ενώ δεν υπάρχει λόγος να την εκνευρίζεις και να εκνευρίζεσαι κι εσύ στο τέλος. Αν δεις ότι κάποια στιγμή η γάτα σου σταματήσει να πλένεται, τότε ψάξ' το λίγο γιατί αυτό είναι κλασσικό σημάδι ότι η γάτα κάτι έχει (π.χ. είναι άρρωστη).

manoulamou
03-11-09, 17:37
Απ τα δικα μου αδεσποτουλια που φιλοξενω στον κηπο + βεραντα, τελικα εμεινε μονο μια γατουλα...
Ολο νιαουριζει και θελει να χωθει στο σπιτι. Της βαζω φαγητο, της δινω νερο, την χαϊδευω
αλλά τιποτε: μονο αμα τσακωνεται με κανα περαστικο γατο σταματαει για λιγο και ησυχαζει.
Mετα παλι Νιαρ και Νιαρ ωσπου να κοιμηθει...:what:

arial
03-11-09, 17:47
Aπο τοτε που εχασα τον σκυλακο μου, τον ειχαμε απο τοτε που ηταν ημερων (θυμαμαι η γιαγια μου τον ταιζε στην αρχη με ενεσεις και μετα με μπιμπερο) μεχρι που εγινε 13-14 χρονων, δεν θελουμε να παρουμε αλλο σκυλο ή αλλο ζωο. Ειχαμε δεθει αρκετα με αυτο και δεν θελουμε να ξαναπερασουμε τα ιδια.

Κατα καιρους εχω παρει και παπαγαλακια, αλλα και αυτα μετα απο λιγο καιρο πεθαινουν, οποτε εχω σταματησει να περνω.

manoulamou
03-11-09, 19:04
Το περισσοτερο κλαμα το χα ριξει στο πατρικο μου
για ενα πολυχρωμο παπαγαλακι που εμφανιστηκε ξαφνικα στη σκαλα προς το δωμα,
δεν "μιλουσε" μονο εβγαζε κατι τριλιες σχεδον σαν καναρινι...
Πεθανε στους 6 μηνες χωρις κανενα εμφανες προβλημα πριν!

murray
04-11-09, 00:30
@arial:
Οι παπαγάλοι ξέρω ότι ζουν μέχρι και 150-200 χρόνια, αν σου πεθαίνουν "μετά από λίγο καιρό" κάτι φταίει...

arial
04-11-09, 00:34
murray δεν ειναι απο τους μεγαλους παπαγαλους αυτοι που ειχα, ηταν απο αυτα τα μικρα παπαγαλακια.. και πραγματικα δεν ξερω γιατι πεθανανε...

opeth
05-11-09, 12:13
Συνηθως ειναι απο κακες τροφές, ο δικος μου ετσι πεθανε, ξαφνικα :(

ntourist
09-11-09, 11:07
παλια ειχα μια γατα (χαχα τη κακομοιρα)μετα πηρα ενα καναρινι πολυ κελαηδημα λεμε,
και τορα εχω καταλιξει στο iguana και σκεφτομαι μιπως να επερνα ενα φιδακι η μια αραχνη εχω βρει μια tarantula αλλα να την παρω?? κριμα ειναι:hmm::rtfm: σκεφτομαι οτι θα την εχω συνεχεια μεσ στο γυαλι

@ ADSLgr.com All rights reserved.