PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ VGA ΣΕ ΣΚΑΡΤ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ?



Σελίδες : 1 [2]

euri
26-10-09, 12:41
panostv μπορείς να βγάλεις φωτό τις τρεις πλαϊνές πλευρές του laptop ώστε να δούμε τι θύρες υπάρχουν διαθέσιμες; ή τουλάχιστον να μας δώσεις το ακριβές μοντέλο του laptop;

panostvtv
26-10-09, 13:54
ναι παιδια να σας δωσω το λαπ τοπ απο το σιτε του κωτσοβολου
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10026851
οσο για τις εξοδουσ του λαπ τοπ εχει
μια vga

αλλα πειτε μου με μετατροπεα θα βγαινει εικονα στην οθονη (δεδομενης της αναλυσης που σας εχω αναφερει?)

........Auto merged post: panostvtv πρόσθεσε 3 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και επισης ο μετατροπεασ θα συνδεθει σε σκαρτ στη τηλεοραση?
παντως η τβ μου εχει και s video

asxetos22
26-10-09, 14:44
Βρε Παναγιώτη μου, τους μετατροπείς που σου έδειξα παραπάνω εκτός από την εικόνα διάβασες καθόλου και τι κάνουν??????
Είδες τι εξόδους έχουν????
και τέλος
Είναι δυνατόν να βγαίνει στη τηλεόραση με την ίδια ανάλυση???? (που η τηλεόρασή σου είναι και ολίγον παλιά, σε σχέση με τις νέες τεχνολογίες που έχουν βγει).

Διάβασε λίγο σε παρακαλώ τα χαρακτηριστικά των μετατροπέων τι εξόδους έχουν και τι κάνουν ακριβώς και πες μας.

ipo
26-10-09, 14:54
Πάντως με το μετατροπέα που έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές με ικανοποιητικό αποτέλεσμα, πρέπει να ρίχνω την ανάλυση και στην οθόνη του laptop, προκειμένου να έχω τη σωστή ανάλυση στην τηλεόραση (640x480), αφού δεν υποστηρίζει διαφορετική ταυτόχρονη ανάλυση σε οθόνη και VGA out. Οπότε όση ώρα βλέπω ταινία στην τηλεόραση, έχω την ίδια ανάλυση και στο laptop. Κατόπιν την επαναφέρω στην native.

panostvtv
26-10-09, 16:07
ασχετε ειμαι ολιγον ασχετος απο τεχνολογικα και πες μου εσυ αν θες
αν μπορω να βαλω το μετατροπεα σε σκαρτ?
και επειση ως φαινεται την τωρινη μου αναλυση που ειναι 1300 πρεπει να την ριξω στα μισα για να βλεπω στη τηλεοραση και αν ειναι ετσι θα φαινεται τιποτα η οχι

Simpleton
26-10-09, 16:18
Μπορείς να το δουλέψεις με δύο τρόπους:
1. Η τηλεόραση να δείχνει ό,τι και η οθόνη του laptop (clone mode). Σε αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να έχεις και στα δύο την ίδια ανάλυση. Εκτός από τη μειωμένη ποιότητα εικόνας, το μόνο ενοχλητικό είναι ότι τα Windows «ξεχνούν» τις θέσεις των εικονιδίων στο desktop (τουλάχιστον στα XP, ίσως να το έχουν διορθώσει στα Vista).

2. Να ενεργοποιήσεις την «επέκταση της επιφάνειας εργασίας» (span mode) στα Windows, ώστε η τηλεόραση να μπορεί να δείχνει διαφορετικό περιεχόμενο και σε διαφορετική ανάλυση απ' ό,τι η οθόνη του laptop. Όπως βλέπω στο μήνυμα του ipo, υπάρχουν laptop που δεν το υποστηρίζουν αυτό.

panostvtv
26-10-09, 16:52
οταν λες ξεχχνα τα παραθυρα στην εποφανεια τι εννοεις ακριβως?
η εικονα 16 9 του λαπ τοπ θα μεταφραστει στην 4 3 τηλεοραση μου?

Simpleton
26-10-09, 17:01
Τα εικονίδια. Τους αλλάζει θέση για να χωρέσουν στην οθόνη λόγω της χαμηλής ανάλυσης, αλλά όταν γυρίσεις πάλι στην κανονική ανάλυση, δεν τα επαναφέρει στη θέση τους.

Αν μιλάμε για το clone mode, θα χρειστεί να έχεις στο laptop την ίδια ανάλυση με την τηλεόραση. Εκτός από τα 640x480 που ανέφερε ο ipo, ενδέχεται να σου δουλέψει και στα 800x600. Το laptop, ανάλογα με τις ρυθμίσεις του driver, ή θα επεκτείνει την εικόνα των 4:3 ώστε να γεμίσει την οθόνη 16:9 (με ανάλογες παραμορφώσεις της εικόνας) ή θα την εμφανίσει κεντραρισμένα, με μαύρα πλαίσια γύρω-γύρω.

panostvtv
26-10-09, 17:11
η τηλεοραση ειναι 4 3
και το λαπ τοπ 16 9
θα εμφανιζεται πληρης η ιθονη της τηλεορασης η οχι?

Simpleton
26-10-09, 17:21
Ναι, καθώς οι αναλύσεις VGA (640x480) και SVGA (800x600) έχουν λόγο διαστάσεων 4:3. Στο laptop είναι που θα έχεις ή επέκταση και παραμόρφωση της εικόνας ή μαύρα πλαίσια.

asxetos22
26-10-09, 17:23
ασχετε ειμαι ολιγον ασχετος απο τεχνολογικα και πες μου εσυ αν θες

Καλό! Πολύ καλό!!:rofl::rofl:


αν μπορω να βαλω το μετατροπεα σε σκαρτ?
και επειση ως φαινεται την τωρινη μου αναλυση που ειναι 1300 πρεπει να την ριξω στα μισα για να βλεπω στη τηλεοραση και αν ειναι ετσι θα φαινεται τιποτα η οχι

Παναγιώτη, αν ο μετατροπέας που θα αγοράσεις έχει έξοδο VGA, τότε παίρνεις και ένα από τα καλώδια που τόσο πολύ επιμένεις, και θα βλέπεις από το scart.



η εικονα 16 9 του λαπ τοπ θα μεταφραστει στην 4 3 τηλεοραση μου?

Αν η ταινία που θες να δεις είναι σε wide τότε θα αφήνει στη τηλεόραση ένα κενό πάνω ένα κάτω, αν δεν είναι τότε δε θα αφήνει κενό.
Για τα εικονίδια στο εξήγησαν (αν και έχω την εντύπωση ότι στα vista δεν ισχύει πλέον, στα ΧΡ υπήρχε θέμα).
Οι ποιο πάνω μετατροπείς κάνουν (από ότι κατάλαβα) και μόνοι τους resize την εικόνα, οπότε ίσως να μη χρειαστεί να αλλάξεις την ανάλυση στο λαπτοπ, να το κάνεις 800Χ600 μέσα από το menou του μετατροπέα.
Υπάρχουν και τηλεοράσεις που κάνουν και ένα auto resize ανάλογα το σήμα (όπως η δική μου, και ας είναι crt)

Εγώ λέω να μη συνεχίσουμε σε θεωρίες και όλα τα πιθανά σενάρια του τι μπορεί να συμβεί. Αγόρασε ένα μετατροπέα και δοκιμάζεις επί τόπου, και αν έχεις πρόβλημα επανερχόμαστε.

panostvtv
26-10-09, 19:33
με τη διαφορα πως αν το αγορασω και δε μου κανει
θα εχω δωσει τουλαχιστον 50 ευρω τσαμπα

v5net
26-10-09, 19:41
με τη διαφορα πως αν το αγορασω και δε μου κανει
θα εχω δωσει τουλαχιστον 50 ευρω τσαμπα

ε με την ιδια λογικη δε βγαινουμε και ποτε απο το σπιτι μας γιατι μπορει να συμβει ατυχημα.
να δεις ποσες χιλιαδες ευρω εχω δωσει εγω τσαμπα....
δε σου λεω να μην προσεχεις και να βεβαιωνεσαι κατα το δυνατον αλλα οχι κι ετσι ρε παιδι μου...

asxetos22
26-10-09, 21:06
Γενικά τι θέλεις να κάνεις?
Δηλ. να βλέπεις ταινίες, να παίζεις παιχνίδια κλπ
Και σε πια πόλη είσαι?

panostvtv
27-10-09, 03:52
θελν να βλεπω ταινιες,videos kai live streaming απο τηλεοραση
και θελω να φαινεται σε ολη την οθονη και οχι σε μερος της

asxetos22
27-10-09, 03:57
Πάντως για τα 2 πρώτα υπάρχει και ποιο εύκολος και φθηνός τρόπος.
Παίρνεις ένα DVD της πλάκας (20€), που παίζει τα πάντα και ξένιασες.
Αυτό που πήρα εγώ με 18€ (έχει και είσοφο για USB stick), για τη κρεβατοκάμαρα, έχει μεγαλύτερη συμβατότητα με divX και υπότιτλους από ότι το "καλό" των 120€, του home cinema.

Για το μέγεθος της οθόνης νομίζω ότι το ξεκαθαρίσαμε ποιο πάνω.

panostvtv
27-10-09, 04:44
ωραιο θεμα επιασες
αληθεια αυτα τα dvd με τα usb δειχνουν μονο div x e?
αρα οτι κατεβαζω πρεπει να ναι div x?

........Auto merged post: panostvtv πρόσθεσε 4 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Kαι πρεπι επισης να το κατεβαζεις υποτιτλισμενο ε?
αλλιως πως?

ipo
27-10-09, 11:06
Αυτό που πήρα εγώ με 18€ (έχει και είσοφο για USB stick), για τη κρεβατοκάμαρα, έχει μεγαλύτερη συμβατότητα με divX και υπότιτλους από ότι το "καλό" των 120€, του home cinema.
Ποιο πήρες; Υποστηρίζει εξωτερικούς ελληνικούς υπότιτλους σε *.srt;

asxetos22
27-10-09, 11:08
ωραιο θεμα επιασες
αληθεια αυτα τα dvd με τα usb δειχνουν μονο div x e?
αρα οτι κατεβαζω πρεπει να ναι div x?

Kαι πρεπι επισης να το κατεβαζεις υποτιτλισμενο ε?
αλλιως πως?

Όχι, αυτά τα DVD δείχνουν ΚΑΙ DivX, και κανονικό DVD και πολλά άλλα format, ανάλογα με τι λέει το καθένα στις προδιαγραφές του τι υποστηρίζει. Το USB το έχουν για ευκολία για να μη καις δισκάκια κάθε φορά.

Όχι δε πρέπει να είναι DivX, αν και τα περισσότερα είναι, και πάλι ανάλογα με τι υποστηρίζει.

Όχι δεν είναι ανάγκη να έχει ενσωματωμένους υπότιτλους, μπορεί να είναι και σε ξεχωριστό αρχείο (.vob, .srt, sub) και πάλι ανάλογα με το τι υποστηρίζει (τα λέει στο manual και στο κουτί από έξω). Στο μικρό το no-name κιόλας που έχω, δεν είναι ανάγκη καν οι υπότιτλοι να έχουν ίδιο όνομα με το κυρίως αρχείο, αλλά επιλέγεις.

[αν εννοείς ότι θα κατεβάσεις κάτι χωρίς καθόλου υπότιτλους και θα στο μεταγλωτίσει αυτό, ΟΧΙ δε γίνεται]

amoyda
27-10-09, 11:12
[αν εννοείς ότι θα κατεβάσεις κάτι χωρίς καθόλου υπότιτλους και θα στο μεταγλωτίσει αυτό, ΟΧΙ δε γίνεται]

πως μου ξεφευγουν κατι τετοια?

:respekt::respekt::lol:

asxetos22
27-10-09, 11:19
Ποιο πήρες; Υποστηρίζει εξωτερικούς ελληνικούς υπότιτλους σε *.srt;

ipo [καλημέρα!], είχα πάει μια φορά, πριν κανά χρόνο, στα media markt, και είχε ένα μικρό: Audioline DVD024 με 18€ (το είχε προσφορά).
Αν και δε μου γέμισε το μάτι, το πήρα για πλάκα ποιο πολύ αλλά έπεσα έξω: Υποστηρίζει ποιο πολλά format από το lg που έχω στο σαλόνι. Όπως λέω και παραπάνω, αν στον ίδιο φάκελο έχεις 1 ταινία και 2-3 διαφορετικούς υπότιτλους σε βάζει να επιλέξεις ποιον θες να χρησιμοποιήσεις, ακόμη και με διαφορετικό όνομα της ταινίας και του υπότιτλου. Υποστηρίζει (.srt, .sub, και δε ξέρω ίσως και άλλα).

Βγήκε καλό το άτιμο, παρά την εξευτιλιστική τιμή του.

EDIT: Ουυυπς, το μικρό δεν έχει για USB, το μεγάλο έχει του σαλονιού (ανάποδα τα έγραψα)

ipo
27-10-09, 11:52
EDIT: Ουυυπς, το μικρό δεν έχει για USB, το μεγάλο έχει του σαλονιού (ανάποδα τα έγραψα)
Στο τσακ με πρόλαβες που ετοιμαζόμουν να βγάλω εισιτήρια για Ελλάδα για να έρθω να το αγοράσω. :p

Καλημέρα.

asxetos22
27-10-09, 11:59
Στο τσακ με πρόλαβες που ετοιμαζόμουν να βγάλω εισιτήρια για Ελλάδα για να έρθω να το αγοράσω. :p

Καλημέρα.

Το πήρα όμως πέρυσι, τώρα ποιος ξέρει τι υπάρχει!!! (έχω και πολύ καιρό να πάω προς media markt).

Αλλά, δε χρειαζόταν να έρθεις Ελλάδα...
το αγοράζω στο φέρνω Ιταλία (δωράκι), αφού θα με φιλοξενήσεις κιόλας:twisted::twisted: (είναι το άχτι της γυναίκας μου η Ιταλία).

Αλήθεια πότε έχει τίποτα γιορτές να είναι κλειστά τα μαγαζιά να έρθουμε εκείνες τις μέρες???:p:p

amoyda
27-10-09, 12:14
ωραιο θεμα επιασες
αληθεια αυτα τα dvd με τα usb δειχνουν μονο div x e?
αρα οτι κατεβαζω πρεπει να ναι div x?

........Auto merged post: panostvtv πρόσθεσε 4 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Kαι πρεπι επισης να το κατεβαζεις υποτιτλισμενο ε?
αλλιως πως?

τι πως?
το κατεβαζεις ετοιμο απο τον αναλογο tracker η το AVIA.... και σε ενα λεπτο εισαι ετοιμος ;)
http://www.calcitapp.com/AVIAddXSubs.php
για χαρακτηριστικα δες για παραδειγμα το
http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?ctn=DVP3360/58&scy=GR&slg=el

asxetos22
27-10-09, 13:40
Σίριαλ έχει γίνει αυτό το νήμα!!:p

panostvtv
27-10-09, 15:12
αρα το κατεβαζεις με υποτιτλουσ εννοω
δεν μπορεις ξεχωριστα

asxetos22
27-10-09, 15:27
αρα το κατεβαζεις με υποτιτλουσ εννοω
δεν μπορεις ξεχωριστα

Άρα όχι, μπορείς και με υπότιτλους ενσωματωμένους και ξεχωριστά
(αρκεί οι υπότιτλοι που θα βρεις να είναι για την έκδοση που έχεις κατεβάσει για να είναι συγχρονισμένοι, αλλιώς δε σου φταίει το player)

panostvtv
27-10-09, 15:36
εξηγησε μου παλι αν πρεπει να κατεβαζω μονο x vid
αυτο το λινκ που μου εδωσες τι κανει ακριβωςς?

asxetos22
27-10-09, 15:41
εξηγησε μου παλι αν πρεπει να κατεβαζω μονο x vid
αυτο το λινκ που μου εδωσες τι κανει ακριβωςς?

Έχεις ρm με το τηλέφωνό μου για να με πάρεις να σου πω 2-3 πράγματα, να σου λυθούν λίγο οι απορίες γιατί έχεις ψιλομπερδευτεί νομίζω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.