PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημιουργία χρώματος και υφής της σκουριάς + σάπια μέρη...



Σελίδες : 1 [2]

zouzouni
26-04-06, 18:12
Συγχαρητήρια BlindG!!! :respekt:
Καταπληκτική δουλειά - τόσο καλά το φτιάξατε που το πρώτο που σκέφθηκα είναι το πώς θα αντιδράσει η μητέρα σου όταν το δει στο δώματιο (ενθυμούμενη το περιστατικό του gatoulas με την σφουγγαρίστρα και την σκόνη) θα της έρθει κόλπος της γυναίκας μόλις δει "αυτό το παλιοσκουριασμένο & σε κατάσταση αποσύνθεσης πράγμα" :shock: :scared: :stunned: * !
Μπράβο και για τις φωτογραφίες - μια χαρά τα κατάφερες και εκεί!
Ηθικόν δίδαγμα? μην αγχώνεσαι και μην φρικάρεις τόσο πολύ την άλλη φορά που θα καταπιαστείς με κάτι πρωτόγνωρο :oneup:

*σημάδι του πόσο καλά πέτυχε το αποτέλεσμα

BlindG
26-04-06, 18:38
Ευχαριστώ zouzouni :redface:
Τα δοκιμάστικά τα πέρασε όταν ξαφνικά επέστρεψα ένα βράδυ στο δωμάτιό μου (πριν βάλω το hardware μέσα) και έκλπικτος βλέπω οτι το κουτί δεν είναι μέσα... Ρωτάω αμέσως τον πατέρα μου ο οποίος (έχει και κάποια ηλικία) μου λέει με απορία "Μα, τι το θες το παλιόκουτο? Αφού είναι σάπιο! Τέλος πάντων το έβγαλα στο μπαλκόνι να μην πιάνει χώρο...". Περιχαρής, πήρα τον Π. τηλέφωνο να του πώ τα "νέα" :D :D

Όσο για τη μητέρα μου... "Και δε μου λές, θέλεις δηλαδή να κάνεις το κουτί heavy metal??" ... "Όχι, κάτι σε σαπιομέταλ...." :angryr:

Όσο για το άγχος... Βασικά έφταιγε οτι ήταν αργία όταν έκανα τις δοκιμές και δεν μπορούσα να πάω στο φωτογραφείο να πάρω "σωστό" φιλμ... (οχί, ΔΕΝ φταίει το οτι μπορεί ώρες-ώρες να είμαι αγχωτικός :angryr: :D)

astral
26-04-06, 19:26
Μπραβο ρε blind απιστευτος.Πραγματικα ενυπωσιακό.
Μου άρεσε πολυ:

Το shading στο πανω πλαινο μερος, η σαπιλα στο "φινιστρινι" της ψηκτρας και τα χτυπηματα στο μπροστινο.


Κορυφή.


Σου προτείνω (..αν θελεις) επισης πανω στο πλεγμα στο πλαινο μερος να κανεις λιγο drybrush με silver της tamiya (ελαχιστη ποσοτητα), καθως και στης βιδες απο το "φινιστρινι" στις ακρες.

Αυτα μεχρι τωρα επισης μου περασε μια ιδεα σε εκεινη την σαπιλα (που ειναι γαμ**ή) που τρεχει κατω απο το ανοιγμα του fan να κανεις drybrush με κοκκινο χρωμα...σαν αίμα ενα πραγμα...και επισης σκεψουν και την ιδεα ενός λογοτυπου στο πλαι παραδειγμα...

Elizabeth Báthory August 7 1560 - August 21 1614

Αυτο σκεφτομαι να κανω εγω μελλοντικα βασικα αλλα αν σου αρεσει σαν ιδεα φυσικα κανε οτι γουσταρεις ..δεν εχω κανενα prob.

tzanerman
26-04-06, 21:39
βαζει CD στο πι-σι του και σιγοτραγουδαει...

"You have got that Fallout feeling..."

Congrats, που λενε και οι αγγλοσαξωνες, πολυ καλο! :worthy:

WAntilles
26-04-06, 21:50
Φαντάζεστε να βάλει μέσα κάποια στιγμή 2 διπλούς Οπτερόνους 285, 4GB RAM, 2 7950 σε SLI και 4 Ράπτορες των 150GB, και να το δει καμμιά καθαρίστρια και να το πετάξει ολόκληρο στα σκουπίδια ως παλιοσίδερα;

:rotfl:

mrsaccess
26-04-06, 23:43
Απίστευτο, τι έκανες ρε τρελέ; Σαν να έχει βγει από το Doom ή κάτι! :worthy: :respekt:

Παίδες νομίζω πως θα υπάρξει ζήτηση πάντως για καλλιτεχνικά κουτιά! Άλλωστε τα χειροποίητα αντικείμενα ποτέ δεν αποσκοπούν στον όγκο των πωλήσεων! ;)

sdikr
27-04-06, 00:49
Blindg Τρομέρη δουλεία!!! :up:

Το δικό μου κουτί πότε θα πιάσεις; κάνω καλές μακαρονάδες :p

manoulamou
27-04-06, 08:35
Blindg Τρομέρη δουλεία!!! :up:
Το δικό μου κουτί πότε θα πιάσεις; κάνω καλές μακαρονάδες :p Καλα που μου το θυμισες sdikr:
BlindG Αμα θελεις υλικο, επειδη κανω γενικη εκκαθαριση λογω "αλλαγης χρησεως", εχω πολυ πραμα για σκοτωμα, αντι να γεμιζω καδους, ειναι πολυ καλυτερα να σου τα προσφερω για χαρη της τεχνης:up:τη manoulasou σκεφτομαι....

BlindG
01-05-06, 06:47
Σόρρυ που χάθηκα λιγάκι αλλά είχα ανειλλημένες υποχρεώσεις :oops:


Μπραβο ρε blind απιστευτος.Πραγματικα ενυπωσιακό.
Μου άρεσε πολυ:

Το shading στο πανω πλαινο μερος, η σαπιλα στο "φινιστρινι" της ψηκτρας και τα χτυπηματα στο μπροστινο.


Κορυφή.


Σου προτείνω (..αν θελεις) επισης πανω στο πλεγμα στο πλαινο μερος να κανεις λιγο drybrush με silver της tamiya (ελαχιστη ποσοτητα), καθως και στης βιδες απο το "φινιστρινι" στις ακρες.

Αυτα μεχρι τωρα επισης μου περασε μια ιδεα σε εκεινη την σαπιλα (που ειναι γαμ**ή) που τρεχει κατω απο το ανοιγμα του fan να κανεις drybrush με κοκκινο χρωμα...σαν αίμα ενα πραγμα...και επισης σκεψουν και την ιδεα ενός λογοτυπου στο πλαι παραδειγμα...

Elizabeth Báthory August 7 1560 - August 21 1614

Αυτο σκεφτομαι να κανω εγω μελλοντικα βασικα αλλα αν σου αρεσει σαν ιδεα φυσικα κανε οτι γουσταρεις ..δεν εχω κανενα prob.

Σ'ευχαριστώ astral :redface:
Χαίρομαι που προσέχεις λεπτομέρειες :up:
Σ'ευχαριστώ επίσης και για την πρόταση του drybrush, με ασημί! Κάποια στιγμή, δοκιμάσαμε να *βάξουμε* ασημί πάνω στις βίδες αλλά κολλήσαμε στο γεγονός οτι υπάρχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ σαπίλα πάνω στα μέρη αυγά για να μπορέσει να "επιβιώσει" κάποιο μέρος ανέπαφο. Υποθέσαμε οτι παραέχει περάσει καιρός για να μπορεί να διατηρηθεί έστω και ένα μικρό σημείο καθαρό, οπότε γρήγορα η ιδέα του ασημιού εγκαταλείφθηκε. Όμως το drybrush ίσως είναι διαφορετικό! Μόλις βρω άκρη με το hardware το οποίο με παιδεύει ακόμα, θα το δοκιμάσω!


βαζει CD στο πι-σι του και σιγοτραγουδαει...

"You have got that Fallout feeling..."

Congrats, που λενε και οι αγγλοσαξωνες, πολυ καλο! :worthy:

Θενξ tzanerman ;) :redface:
Δεν έχω παίξει το Fallout όμως :oops:



Φαντάζεστε να βάλει μέσα κάποια στιγμή 2 διπλούς Οπτερόνους 285, 4GB RAM, 2 7950 σε SLI και 4 Ράπτορες των 150GB, και να το δει καμμιά καθαρίστρια και να το πετάξει ολόκληρο στα σκουπίδια ως παλιοσίδερα;

:rotfl:

Ε, ώς εκ τούτου, το κουτί (και λόγω της θέσης του) είναι ΒΙΔΩΜΕΝΟ στο γραφείο :mrgreen:


Απίστευτο, τι έκανες ρε τρελέ; Σαν να έχει βγει από το Doom ή κάτι! :worthy: :respekt:

Παίδες νομίζω πως θα υπάρξει ζήτηση πάντως για καλλιτεχνικά κουτιά! Άλλωστε τα χειροποίητα αντικείμενα ποτέ δεν αποσκοπούν στον όγκο των πωλήσεων! ;)

Σ'ευχαριστώ :redface:
Την άλλη φορά που θα είσαι πάλι ΤΟΣΟ κοντά, πέρνα να το δείς από κοντά ;)
Για τα χειροποίητα κουτιά πάντως, ασ'τα. Έχω δεί ΚΑΤΙ κουτιά... Μα ΚΑΤΙ κουτιά... :scared:
Αυτό είναι και το ωραίο πάντως στην όλη υπόθεση! Ο καθένας αφήνει τη φαντασία του ελεύθερη και βγάζει αποτελέσματα! Το ακόμα πιο ωραίο, είναι οτι από όλα αυτά που είδα (να'ναι καλά ο metku (http://www.metku.net/) και οι βόρειοι που εμφανώς έχουν ΠΟΛΥ χρόνο για σκότωμα), ελάχιστα ήταν αυτά που μου φάνηκαν κακόγουστα. Η συντριπτική τους πλειοψηφία με άφηνε με το στόμα ανοιχτό!


Blindg Τρομέρη δουλεία!!! :up:

Το δικό μου κουτί πότε θα πιάσεις; κάνω καλές μακαρονάδες :p

Μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι ;) Μιλάς κατευθείαν με τον "νταβατζή" (του Π. που τράβηξε όλα τα βάσανα :p). Έχω δώσει μια μικρή(φυσικά) άδεια στον Π. Μόλις τελειώσει η άδειά του, θα σου έρθουμε και θα βάλω αυτόν να δουλεύει και θα τρώω εγώ τα μακαρόνια :up:
Εναλλακτικά, μπορούμε να αρχίσουμε όταν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα ανέβω :D
Μόνος όρος είναι να βάλεις εσύ τα χρώματα καθώς και το κάρυ, την πάπρικα και απαιτώ συγκεκριμένες μάρκες βασιλικού και ρήγανης επειδή παίζει σημαντικότατο ρόλο ο τρόπος ωρίμανσής τους :twisted: (π.χ. πόσο καιρό τις έχουνε στον ήλιο :-k)


Καλα που μου το θυμισες sdikr:
BlindG Αμα θελεις υλικο, επειδη κανω γενικη εκκαθαριση λογω "αλλαγης χρησεως", εχω πολυ πραμα για σκοτωμα, αντι να γεμιζω καδους, ειναι πολυ καλυτερα να σου τα προσφερω για χαρη της τεχνης:up:τη manoulasou σκεφτομαι....

Hey hey hey αυτό ακούγεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον! Τώρα βέβαια, δεν υπόσχομαι οτι το αποτέλεσμα θα μπορεί να καλείται "τέχνη" :p Στο κάτω-κάτω, ουδεμία σχέση έχω με τέχνη :redface: Ούτε ποτέ καταπιάστηκα με κάτι σχετικό :redface: Απλώς, εδώ και εκεί, κατά ΜΕΓΑΛΑ χρονικά διαστήματα μου βιδώνονται διάφορες ιδέες. Ενδιαφέρομαι πάντως :D Όσο για τη manoulamou, έ, πια έχει παραιτηθεί :D Πλέον οι διάλογοι μας για αυτά τα θέματα είναι τόσο κλισαρισμένοι όσο και οι διάλογοι από λατινοαμερικάνικες σαπουνόπερες :D :D :D

manoulamou: Μα καλά, πως αντέχεις να είναι έτσι το δωμάτιό σου?
βλινδγ: Δεν αντέχω αλλά η τέχνη απαιτεί θυσίες που είναι πάνω από 'σένα και από 'μένα.
manoulamou: Ναι καλά. Τέχνη λέμε τώρα το να κάνεις άνω-κάτω ένα δωμάτιο.
βλινδγ: Αχχχχ... Μια μέρα.....
manoulamou: Καλά καλά. Θέλω να δω τι θα πεί καμιά κοπέλα άμα μπεί εδώ μέσα! (Το μυαλό σας όλο στο πονηρό... :whip: :whip:)
βλινδγ: Θα της πω να σου στήλει γράμμα, ΑΝ μπορεί, όταν θα είναι καταπλακωμένη από διάφορα αντικείμενα αγνώστου ταυτότητας και προελεύσεως....

mrsaccess
01-05-06, 14:52
Πρόταση: θα πάρεις ένα σπρέυ «τετάνου» (δεν υπάρχει;;;) και θα το ψεκάσεις. Ακόμη θα τροχίσεις λίγο κάποια μέρη.

Έτσι όποιος πάει να το ακουμπήσει θα είναι εύκολο να κοπεί και να πάθει τέτανο! Μιλάμε για την απόλυτη αληθοφάνεια, έτσι; :p :p :p

BlindG
01-05-06, 18:29
Θα κοιτάξω να έχω εμβόλια στην είσοδο του σπιτιού μου για να μην έχουμε προβλήματα :D
Αν καιτα μόνα εμβόλια που μάλλον χρειάζονται εδώ είναι κατά της ρίγανης (και ουχί "ρήγανης" που έγραψα παραπάνω :D) και του βασιλικού καθώς και των διάφορων μυροδικών που έχουν πέσει με τους τόνους....
Το πρόβλημα το περιγράφει πολύ καλά ο Ιούλιος Καίσαρας στο τεύχος "Οι Δάφνες Του Καίσαρα" (Αστερίξ) όπου στο τέλος λέει "έχω μια περίεργη όρεξη για ψητό ψάρι... :hmm:"

mrsaccess
01-05-06, 18:42
:lol: «δεν ξεχνώ» :respekt:

gallahant
02-05-06, 04:13
πολυ ωραια δουλεια τυφλε τζι :up:
μου εδωσες ιδεες για το παλιο μου κουτι:p
μες το καλοκαιρακι θα ξεκινησω το εγχειρημα:cool:

A Hellene
02-05-06, 05:35
Ουπς... Άργησα να δω το νήμα. Σύνδρομο του Ran-Tan-Plan...

BlindG, συγχαρητήρια! Φοβερή δουλειά! Τόσο πετυχημένη που βλέποντας το κουτί και ενώ γνωρίζω πως πρόκειται περί τέχνης, θα δίσταζα να το αγγίξω!

Και πάλι, μπράβο!

BlindG
02-05-06, 09:50
πολυ ωραια δουλεια τυφλε τζι :up:
μου εδωσες ιδεες για το παλιο μου κουτι:p
μες το καλοκαιρακι θα ξεκινησω το εγχειρημα:cool:

Ευχαριστώ :redface:
Αν δεν βαρεθείς, με ενδιαφέρει το πως θα αναπαράγεις τη σκουριά :up:
Aν χρησιμοποιήσεις ... μυρωδικά, καν'το σε ΚΑΛΑ αεριζόμενο χώρο γιατί.... :rotfl:



Ουπς... Άργησα να δω το νήμα. Σύνδρομο του Ran-Tan-Plan...

BlindG, συγχαρητήρια! Φοβερή δουλειά! Τόσο πετυχημένη που βλέποντας το κουτί και ενώ γνωρίζω πως πρόκειται περί τέχνης, θα δίσταζα να το αγγίξω!

Και πάλι, μπράβο!

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά και για τη βοήθεια :worthy: :redface:
Πράγματι, ένα από τα μειονεκτήματά του είναι οτι παρ'όλο που φαίνεται ... κατεστραμένο, είναι αρκετά ευαίσθητο στην επαφή του με άλλα αντικείμενα. Γι'αυτό και δεν συνείσταται η τοποθέτησή του στο πάτωμα :(
Aπο 'κει και πέρα, δεν γνωρίζω με ποιον τρόπο θα μπορούσα να "θωρακίσω" το χρώμα. Υπάρχει η επιλογή του βερινιού σε spray αλλά ακόμα και ματ να είναι, θα χαθεί πολύ από το εφέ. Αυτό το θέμα το ψάχνω ακόμη :D Πάντως είναι ανθεκτικό στην (μη καταστρεπτική :lol:) αφή...

@ ADSLgr.com All rights reserved.