PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημιουργία χρώματος και υφής της σκουριάς + σάπια μέρη...



Σελίδες : [1] 2

BlindG
08-03-06, 02:43
Λοιπόν, θέλω να δημιουργήσω το εφέ της σκουριάς πάνω σε μέταλλο και πλαστικό. Η αρχή έχει ήδη γίνει αλλά ψάχνω τρόπους βελτίωσης.

Την αρχή την έκανα με spray σμάλτου πάνω στο μέταλο, και μετά ακρυλικά χρώματα της tamiya. Διάλεξα ένα "καλό" καφέ και για να δώσω λίγο υφή, προσέθεσα... βασιλικό, ρίγανη, κάρρυ και καγιέν... Όχι, δεν θέλω να μαγειρέψω, αλλά ήταν τα πλησιέστερα στις υφές που σκεφτόμουνα. Πάνω από τα μπαχαρικά ξαναπέρασα ένα χέρι καφέ, και μετά πάνω στην υφή, drybrush με ώχρα ή λίγο πορφύρα...

Το θέμα είναι αν κάποιος έχει εντρυφήσει στο θέμα για να με συμβουλέψει. Όλα τα έκανα κάτω από την καθοδήγηση μοντελιστή φίλου τον οποίο αγκάρεψα να κάνει την αρχή για να μου δείξει. Παρ'όλο που είμαι σχεδόν στο τελείωμα, μπορώ ακόμα να κάνω βελτιώσεις αν δω οτι μπορώ, οπότε κάθε υπόδειξη ευπρόσδεκτη!

Υ.γ. : Αν κάποιος θέλει να δει τι ακριβώς κάνω, ας μου στείλει pm ένα e-mail, να του στείλω φωτογραφίες από τα πρώτα στάδια (τα δεύτερα δεν έχουν "εμφανιστεί" ακόμα ;) )

sdikr
08-03-06, 03:40
εεε η ρίγανη απο ποια περιοχή της ελλάδας ήταν και πόσο καιρό την είχες στον ηλιό;

:p

moshstef
08-03-06, 03:56
Έχω κάποια εμπειρία στο θέμα, αλλά έχω να ασχοληθώ καιρό. Μπορεί να γίνει με άπειρους τρόπους. Μερικές ιδέες:

Ανάλογα με την υφή που θες να πετύχεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις άμμο (από παραλία).
Επίσης από χρώματα κοίτα μήπως χρειάζεται κάποια "highlights" από yellow ochre ή light ochre, και για το σκούρο κοίτα και το raw sienna.
Για πινέλο χρησιμοποίησε αν έχεις κάτι που να έχει κομμένη μύτη, έτσι ώστε να σχηματίζει επιφάνεια κυλινδρική ή παραλληλόγραμμη για να μπορείς να βάζεις την μπογιά πάνω με κίνηση "πατήματος". Και βάζεις το ένα χρώμα πάνω απ το άλλο μέχρι να καταφέρεις αυτό που θες.
Πάντως το πιο σημαντικό είναι να έχεις ένα σκουριασμένο δείγμα από μέταλλο, να το βάλεις δίπλα, και να προσπαθήσεις να το πετύχεις.

Καλή τύχη.

BlindG
08-03-06, 10:46
:whip: Η ρίγανη ήταν "Εύριπος" όπως και ο βασιλικός (σβήσ' το κι'όλας γιατί κάνω και διαφήμιση :whip: :whip:) γιατί είχαν τη μεγαλύτερη ποσότητα με λιγότερα χρήματα :whip::whip: Μπορείτε να απευθυνείτε στην εταιρία για να τους ρωτήσετε από που τη μαζέψανε και πόσο καιρό την 'λιάζανε :whip: :whip: Α, ναι, while you're at it, ρωτήστε τους και αν έχουν λιαστές ντομάτες Φλωρίνης :whip: :whip:

moshstef: Σ'ευχαριστώ για τις υποδείξεις! Εγώ να δεις, που είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ άσχετος με το θέμα. Η κιτρινίλα ήταν μια απόχρωση που ήθελα να αποφύγω... Γενικώς προτιμώ την κοκκινίλα αλά σκουριά πάνω σε πλοία. Έψαξα αρκετά για τέτοιες φωτογραφίες αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Μέχρι και hijacking σε οικοδομές κάναμε με το φίλο μου και βρήκαμε ένα κουτί ηλεκτροδότησης που είχε υποστεί φθορά σαν αυτή που ήθελα. Δυστυχώς και πάλι, δεν μπορούσαμε να ξηλώσουμε το κουτί και να φύγουμε.

moshstef
08-03-06, 15:24
Δυστυχώς και πάλι, δεν μπορούσαμε να ξηλώσουμε το κουτί και να φύγουμε.:lol::up:

BlindG
02-04-06, 02:07
Λοιπόν, επειδή προσπάθησα μάταια να εξηγήσω στην συνάντηση τι προσπαθώ να κάνω, ορίστε μερικές φωτογραφίες για να πάρουν μια ιδέα οι δύστυχοι που προσπαθούσαν να με καταλάβουν σήμερα....

Σημείωση: Οποιοδήποτε θετικό σχόλιο το αξίζει ο φίλος (του οποίου φαίνονται τα χέρια πότε-πότε :p) μου που με βοήθησε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τόσο με την πολλή δουλειά του όσο και με τις υποδείξεις του για να δουλέψω και εγώ. Αρνητικά σχόλια, σε εμένα μιάς που όλα γίνονται κάτω από τις δικές μου κατευθύνσεις....

Η τελευταία φωτογραφία είναι το... γραφείο μου :D
Ελπίζω να τελειώσω σύντομα γιατί έχω συχαθεί αυτό το χάλι (υπ'όψιν, δεν έχει φωτογραφία από το πάτωμα για να δείτε την πραγματικά εμπόλεμη κατάσταση...)...

moshstef
02-04-06, 02:49
Καλά το γραφείο σου είναι πόρωση! :worthy:
Τι είναι όλα αυτά τα ηλεκτρονικά εκεί πίσω;

sdikr
02-04-06, 02:58
Λοιπόν, επειδή προσπάθησα μάταια να εξηγήσω στην συνάντηση τι προσπαθώ να κάνω, ορίστε μερικές φωτογραφίες για να πάρουν μια ιδέα οι δύστυχοι που προσπαθούσαν να με καταλάβουν σήμερα....

Σημείωση: Οποιοδήποτε θετικό σχόλιο το αξίζει ο φίλος (του οποίου φαίνονται τα χέρια πότε-πότε :p) μου που με βοήθησε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τόσο με την πολλή δουλειά του όσο και με τις υποδείξεις του για να δουλέψω και εγώ. Αρνητικά σχόλια, σε εμένα μιάς που όλα γίνονται κάτω από τις δικές μου κατευθύνσεις....

Η τελευταία φωτογραφία είναι το... γραφείο μου :D
Ελπίζω να τελειώσω σύντομα γιατί έχω συχαθεί αυτό το χάλι (υπ'όψιν, δεν έχει φωτογραφία από το πάτωμα για να δείτε την πραγματικά εμπόλεμη κατάσταση...)...


το κίτρινο που τρέχει απο τις γρυλιες των ανεμηστήρων τι είναι;


ενα απο τα ποιο περιέργα case modding Που έχω δεί :respekt:

ΥΓ σύνεχιζεις να μην είσαι στο adslgr.com :p

BlindG
02-04-06, 03:25
Καλά το γραφείο σου είναι πόρωση! :worthy:
Τι είναι όλα αυτά τα ηλεκτρονικά εκεί πίσω;

Τρίχες κατσαρές :D Δεν είναι τίποτα. Κάτι τροφοδοτικά/φωτορυθμικά και τέτοιες απλές μ@λ@κιούλες....




το κίτρινο που τρέχει απο τις γρυλιες των ανεμηστήρων τι είναι;

Πειράματα με UV χρώμα από spray :) Θέλω να βάλω ένα touch από radio-active και πειραματίζομαι....



ενα απο τα ποιο περιέργα case modding Που έχω δεί :respekt:

Pm ;)


ΥΓ σύνεχιζεις να μην είσαι στο adslgr.com :p

:whip: Βλέπαμε MythBusters που ήταν πιο ταιριαστό στην ατμόσφαιρα :whip: Οι φωτογραφίες είναι παλιές... :whip: Όταν θα τελειώσω, θα τα βάλω να δείχνουν όλα .... το ίδιο... :whip:

Patentman
02-04-06, 04:10
Βρε BlindG στην συναντηση δεν ακουσα καθολου περι αυτου του εγχειρηματος :redface: κουφος ειμαι ή εσυ τυφλος ? :blink: :what:

Παντως σου εχω λυση αλά Πατεντμαν !!! :lol: :up:

Μια βουτια στον ωκεανο για πεντε μερες και εισαι ενταξει. Για σιγουρα αποτελεσματα περνας πρωτα ενα χερακι υδροχλωρικο οξυ την λαμαρινα και θα εχεις σιγουρο αποτελεσμα (αν και τα ψαρια θα σε βριζουν). Καλυτερο αποτελεσμα βεβαια θα παρεις αν ριξεις το κουτι μαζι με τα εντοσθια, αν κατι δεν δουλεψει μετα μην ανυσηχεις...εχει εγγυηση και αυτη δεν λεει οτι παυει η ισχυ της σε περιπτωση υποβρυχιας χρησης :rofl:

BTW οι φωτο καλες ειναι :oneup:

BlindG
02-04-06, 04:18
Δεν είσαι τίποτα από τα δύο, απλώς δεν έτυχε να την ακούσεις τις 3 φορές που την έκανα :p

Το υδροχλωρικό οξύ δοκιμάστικε με καθόλου κολακευτικά αποτελεσματα για ένα οξύ. Δυστυχώς το κράμα αλουμινίου από το οποίο είναι φτιαγμένα αυτά τα κουτιά οξειδώνεται πολύ δύσκολα και ακόμα και όταν οξυδωθεί δεν έχει τόσο μαζικά αποτελέσματα όσο αυτό που ήθελα να φαίνεται....

Όσο για τα εντόσθια, τα αφήνω για παραγωγούς και σκηνοθέτες gore/splatter ταινιών!!!

babality
02-04-06, 04:26
Το κουτι δειχνει jet:oneup:

BlindG
02-04-06, 04:28
Thank you :) Τα εύσημα όπως είπα ανήκουν στον κολλητό που πέρασε ώρες ακούγοντάς με να ουρλιάζω/γαυγίζω "ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ??? :whip:"

Patentman
02-04-06, 04:38
Ο Πατεντας ξανακτυπα (the return of Patentman- Strike II)

Παιρνεις πραγματικη σκουρια απο χαλυβα εκτεθειμενο σε αλατι. Αναζητας οτι εχει μεγαλη στρωση σκουριας. Ριχνεις βενζινοκολλα σε μικρα τμηματα και μετα ριχνεις ξυσματα σκουριας. Πραγματικη αηδια...ε...εργο τεχνης αφου ειναι ρεαλιστικο! Πιο ευκολο αγοραζεις ρινισματα μεταλου και τα βαζεις να οξειδωθουν σε αλμυρο νερο...

BlindG
02-04-06, 04:59
:rotfl:
Λοιπόν, πού ήσουνα όταν ζητούσα προτάσεις ? :p
Η βενζινόκολλα δεν κάνει. Πολύ παχιά. Μόνο spray κόλλα και ΑΝ. Επίσης, αυτό που λές θα έδινε πιο flaky και όχι solid υφή πιθανότατα.
Τέλος, δεν ξέρω από που να βρω χάλυβα :p

astral
02-04-06, 07:34
Αν θελεις κατι πιο natural αλλα και ρεαλιστικο αλλα και μπελαλιδικο.

1)Παρε ξυλοκολα (atlacol δοκιμασμενη) και αλυψε στα επειμαχα σημεια...:p
Μετα παρε σκουρια κανονικη και με καποιο εργαλειο αφου την εχεις κανει σκονη παρε και πετα την προσεκτικα.Αφησε καποια ωρα και μετα αν εχεις κομπρεσερ η τεσπαν κατι που να βγαζει αερα εστω και ενα ανεμιστηρα απομακρυνε την ποσοτητα που δεν κολισε.Αλλιώς φύσα...Αποτελεσμα ΚΟΡΥΦΗ.Μια τεχνική για σκουριασμενες ερπιστριες στα μοντελα (στατικος μοντελισμος):oneup:

Ποιο εύκολα

2.)Ειπες χρησιμοποιεις ακρυλικα tamyia.Με μειγμα(1:1) του hull red και του dark green της tamiya κανεις ωραια ρεαλιστικη σκουρια.Αυτος ειναι ο δικος μου τροπος βαφης ερπιστριας που λεγαμε..ΑΛΛΑ σιγουρα θα χρειαστει τουλαχιστον 2 περασματα για να στρωσει καλά.Θα χρειαστει ποσοτητα και τα χρωματα της tamyia ειναι ακριβα για τετοια πραγματα.

3)Χρωμα Λαδιου φιλε μου.Απο εκει που πηρες τα ακρυλικα tamyia πιθανον θα εχει.Εγω χρησιμοποιω το burnt umber (μάρκα: VAN GOGH).Πραγματι οτι καλυτερο για σκουρια.Αραιώνεις καλα με νεύτη (οχι όμως να τρεχει το χρωμα) και ...βουρ.Με ενα σωληναριο βαφεις πολυ πραμα.

Ελπιζω να βοηθησα.Ολα τα παραπανω ειναι δοκιμασμενα απο εμενα μιας και ασχολουμε με στατικο μοντελισμο.

tzanerman
02-04-06, 10:50
Υποθετω οτι θες και υφη και οχι μονο οψη. Ενας Ισπανος μοντελιστης, αν δεν κανω λαθος ο Μιγκουελ Χιμενεθ (ή καπως ετσι) εχει ξεκινησει τα pigments, τα οποια ειναι ουσιαστικα σκονη σε διαφορα χρωματα, τα οποια και χρησιμοποιει αναλογα με την περιπτωση - κοκκινα για σκουρια, καφεασπρα για σκονη, κτλ.
Αυτο που θελω να πω ειναι να βρεις λιγο κοκκινοχωμα και να προσπαθησεις να αναπαραγεις το χρωμα της σκουριας σε αλλη επιφανεια ουτως ωστε να βρεις την καταλληλη αναλογια και να την εφαρμοσεις στο μοντ σου...

BlindG
02-04-06, 15:00
:shock:

Που ήσασταν βρε όταν έψαχνα προτάσεις για να συνεχίσω??:shock:
Mystis_Sr: :worthy:
1) Λοιπόν, αυτό που προτείνεις φαίνεται ιδανική λύση. Υποθέτω πρέπει να τη διαλύσεις την atlacol όμως γιατί είναι πολύ πυκτή, ε? Όμως στην προκειμένη περίπτωση, υπάρχει ένα πρόβλημα: Μαζικότητα.

Ο φίλος μου τον οποίο βασάνισα επίμονα μου είχε μιλήσει για παρόμοια μέθοδο, γι'αυτό και είχαμε βγεί στη γύρα ψάχνοντας σκουριές τόσο ως χρώμα αλλά και σαν υφές για να τις πάρουμε μαζί μας... Δυστυχώς, για τέτοια έκταση που ήθελα, θα χρειαζόμουνα μισή σακούλα σούπερ μάρκετ από σκουριά. Εκτός των άλλων, πως μπορείς να ξύσεις σκουριά? Με σκαρπέλο π.χ.?

2) Πράγματι, το μείγμα ήταν κάτι ανάλογο. Hull Red σε Nato Brown (καλά, οι ονομασίες είναι όλα τα λεφτά :rotfl:) και σκούριμα με μαύρο. Ακόμα, χρησιμοποιήθηκε και ένα ωραίο έτοιμο Rust της model master αλλά πάντα γινόταν wash με μαυρο και dry brushing πάνω στις υφές...

3) Το πρόβλημα με το λάδι ήταν οτι μάλλον θα θέλαμε πολλή ώρα για στέγνωμα. Το ακρυλικό πρόσφερε την ευκολία της επεξεργασίας μετά απο 15 λεπτά!

tzanerman :worthy:
Λοιπόν, το κοκκινόχωμα δεν εξετάστικε σαν επιλογή διότι ήταν πολύ χοντρό και απορροφητικό και θα ήθελε τόνους χρώμα και μια τράπεζα λεφτά.. Δοκιμάσαμε μέχρι και άμμο, αλλά η άμμος ήταν πολύ λεπτή και η υφή της ήταν σχεδόν αμελειταία...

astral
02-04-06, 22:28
ΟΧΙ το λαδι δεν θελει πολυ ωρα στεγνωμα μην τρελενεσαι.
-------Με λαδι θα το κανεις.--------------

Με κανα 3-4 σωληναρια εχεις κανει βαψιμο ολο το κουτι τζετενιο.Μην φοβασε να χρησιμοποιησεις το υλικο.Εγω να δεις πως φοβομουν σε μοντελα που εκανα μερες να τα φτιαξω και μου στοιχιζαν το λιγοτερο 30ε αλλα θα γινει ωραιο.
Ασε τα αλλα που σου ειπα.Πανε παρε burnt uber χρωμα.Αραιωμα με νευτι και με εκεινο το πινελο που ειδα σε μια φωτο και αρχησε.
---------------------------------------------
Τιp: Πριν βαψεις παρε ενα σπρει primer και ψεκασε καλα σε ολη την επιφανεια.Αφησε να στεγνωσει καμια 2 ωρες και μετα βαψε.Το χρωμα θα στρωσει πολυ καλυτερα και πιο ευκολα.
Εγω εχω το grey plastic primer της hycote και ψεκαζω τα πλαστικα πριν το βαψιμο που ειναι και πιο ευαισθητα.Και αφου τελιωσεις με την σκουρια με το καλο θα παρεις ενα σπρει μάτ για να ψεκασεις (δημιουργειται ενα προστατευτική επιφανεια, αχρωμη βεβαια που σταθεροποιει τα χρωματα και τα κανει πιο ανθεκτικα στον χρονο,δακτηλιες,σκονι,λαδια που βγαζουν τα χερια..κτλ).ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.

Α και επισης κρατησα και κατι καλο για το τελος.
Αν ταιριαζει καπου και θελεις να κανεις χιονι(ΝΑΙ χιονι) (για πολυ μουρη κατασταση :cool: ) η tamiya εχει βγαλει μαρκαδορο χιονιου το περνεις και με προσεκτικη τοποθετηση εχεις ενα κουτι pc ας πουμε εγκαταλελειμενο στον χιονια σκουριασμενο και χιονισμενο... :lol: και απο μεσα ψηκτρες με leds πιστεψε με θα βγει πολυ γαμι**(και πολυ θεματολογια).Μια ιδέα απο μενα.

Καλη επιτυχια.

BlindG
03-04-06, 16:08
:worthy:
Βρε συ, αμα μου τα είχες πει όλα αυτά νωρίτερα, ίσως κάτι να είχε γίνει αλλά πλέον όπως βλέπεις και από τις φωτογραφίες, σήμερα έχω σχεδόν τελειώσει και μένουν μόνο μερικά φινηρίσματα.

Αυτό που είπες για χιόνι όμως ακούγεται ενδιαφέρον.... ...... Πολύ ενδιαφέρον....Αλλά πρέπει να είναι ΜΕΣΑ το χιόνι... εκεί τί κανουμε.. Και δεν έχω ξαναδουλέψει πάνω σε τέτοια ιδέα οπότε μου είναι λίγο δύσκολο να την καταλάβω... μπορείς να ... αναλύσεις λίγο περισσότερο??

tzanerman
03-04-06, 18:48
Θελουμε φωτογραφιες του κουτιου οταν ειναι ετοιμο! Θα βαλεις και εσωτερικο φωτισμο;

BlindG
03-04-06, 21:00
Ναι, και αυτό είναι το χειρότερο :p
H ηλεκτρολογική εγκατάσταση έχει περίπου 8 μέτρα καλώδιο με 10 γραμμές (το cat-5 έχει 8 :p) να γυρίζει όλο το κουτί... Γίνεται χαμός και μου έχει σπάσει λιγάκι τα νεύρα. Ας είναι καλά ο Γιώργος που μου πρότεινε κάτι μπας και βρώ την υγειά μου....

astral
04-04-06, 01:52
To χιονι θα το βαλεις αφου τελειωσεις την σκουρια και στεγνωσει καλα.Ειναι γελοιο, απλως περνεις τον μαρκαδορο και βαζεις εκει που θελεις.Πειραματισου στην αρχη σε κατι αλλο.Απο εκει και περα κανεις οτι θελεις στο κουτι σου.Ο μαρκαδορος βγαζει ενα στεγνο πραγμα σαν κερι που ομως ειναι πολυ ρεαλιστικο χιονι.Δεν ειναι ουτε υγρα ουτε τπτ αλλο δυσκολο υλικο.Αφου το βαλεις αφησε το καμια ωρα και μετα παρε με ενα σφουγγαρακι σαν αυτο της κουζινας και τριψε απαλα για να βγουν τα πολλα πολλα σε περιπτωση που σκοπευεις να βαλεις καμμια καρτα για το pc ή κατι τετοιο για να μην αφησει απο την επαφη ...χιονι ..:lol: αν και δεν παθαινει τπτ.Αν θελεις να το αφησεις ακαλυπτο που ειναι και το πιο λογικο απλως δεν κανει τπτ και το αφηνεις στην υσηχια του.

astral
04-04-06, 03:02
Παρε 2 φωτογραφιες μου να δεις.Ειναι ενα μοντελο που εχω για να πειραματιζομαι γενικοτερα.Το σκουριασμενο χρωμα απο κατω ειναι το λαδι που σου ελεγα και να φανταστεις οτι ειναι ενα μονο και πολυ αραιωμενο χερι.
Η αλλη ειναι το stick της tamiya.

BlindG
04-04-06, 13:24
:shock:
Πρώτον σε ΥΠΕΡευχαριστώ για την επίδειξη! Θα το δοκιμάσω μόλις κατέβω Αθήνα και μπορώ να προμηθευτώ τον μαρκαδόρο!!
Δεύτερον :worthy:
Εσύ είσαι επαγγελματίας!!!! Εδώ *πραγματικά* δεν παίζει κάτι τέτοιο :p Eίναι εντελώς ερασιτεχνική δουλειά!!!

BlindG
05-04-06, 20:16
Μιλάμε, το chili κάνει φοβερή υφή.
Οι διαβαθμίσεις είναι:
curry -> ψιλό
cayenne -> μεσαίο
chili -> heavy metal
Το καθένα ταιριάζει σε συγκεκριμένα σημεία και επίσης προσθέτει στην κατάσταση αν γίνει λίγο "πάστα" μαζί με το χρώμα....

τρίβει τα βρώμικα χέρια του και περιμένει να στεγνώσει το πρώτο χέρι...

BlindG
07-04-06, 11:29
Τα νεύρα μου, τα χάπια μου και ένα ταξί να φύγω.
Μέχρι τις 4 το πρωί προσπαθούσα να βγάλω άκρη και τώρα στη δουλειά ειμαι ΧΩΜΑ.
Όμως, ευχαριστώ τον φίλο μου που κάθησε μέχρι τις 00:30 και έβαφε και ξανάβαφε τον
"εξωτερικό" ανεμιστήρα κάτω από τις κραυγές αγωνίας μου...

Δείγμα διαλόγου:
(blindg=Α, φίλος=Π)
Α: Λοιπόν θα κάνουμε τη φτερωτή τώρα?
Π: Ναι, πως την θέλεις?
Α: Κοίτα, το grid που θα την κρύβει, είναι σκούρο. Τα μαυροζούμια(R) που χύνονται είναι μαύρα και επειδή πρέπει να φαίνεται όταν περιστρέφεται, λέω μετά το rust, να γίνει κάποιο drybrush με ανοιχτό χρώμα.
Π: οκ
*Π ξεκινάει δουλειά*
*Μετά από 20 λεπτά*
Π: Πως σου φαίνεται?
Α: Ρε συ, αυτό είναι σαν το grid! Δεν θα φαίνεται!
Π: Χμ... Καλά. Κάτσε να δοκιμάσω κάτι
*Μετά από 10 λεπτά*
Π:?
Α: Κοίτα, αυτό το ασημί, δεν ταιρίαζει. Η σκουριά που έχουμε βάλει παντού είναι σκουριά που δεν αφήνει περιθώρια για "μη σάπια μέρη" κατάλαβες?
Π: Ναι, οκ αλλά είναι ωραίο, δεν μπορείς να πεις
Α: (πράγματι ωραίο ήταν, ο άνθρωπος ζωγραφίζει -κυριολεκτικά και μεταφορικά- δεν μπορώ να πω αλλά δεν μου καθόταν με τίποτα!) Ναι ρε συ αλλά δεν ταιριάζει! Πως γίνεται να είναι όλο το compartment σάπιο και να φαίνονται ακόμα καθαρά μέρη?
Π: :censored:
*Μετά από 20 λεπτά*
Π: Μιλάμε, δεν μπορούσα να το έχω κάνει καλύτερο. Είναι εντελώς steampunk και το μόνο που του λείπει είναι η αμμοθύελλα και τα ανθρωπάκια να περπατούν μπροστά του! (Ο Π είχε δίκιο. Το είχε κάνει άψογο για τέτοιο σκηνικό)
Α: :angryr: Μα είναι πολύ σκούρο γαμώ το μου!!! Πάλι σκούρο είναι! Δεν θα φαίνεται σου λέω :angryr: Έκατσες και έκανες όλη αυτή τη δουλειά ενώ είχαμε πεί οτι πρέπει να φαίνεται όταν περιστρέφεται!
Π: :rainy: Ε, βάλ'το να δεις αμα φαίνεται ρε :rant:
*Ο Α τοποθετεί τον ανεμιστήρα και τον κσεκινάει*
Α: (χαιρεκακία) Είδες ρε :censored: που ΔΕΝ φαίνεται??
Π: :rainy: Αφού σου είπα ρε :censored: οτι περιστρέφεται πολύ γρήγορα!
Α: Μα ρε :censored: σου λέω οτι αν τον κάνω πιο αργό δεν θα ξεκινάει επιτέλους!! :angryr:
Π: :angryr: Ωραία! Τι θες να κάνω τώρα? Τι με φώναξες? Αφού ρε δε σ'αρέσει τίποτα!
Α: Τώρα λες :censored: ρε :censored: ! Αφού ξέρεις οτι χωρίς τη βοήθειά σου δεν θα πηγαίναμε πουθενά!
Π: Τι θες τώρα? :rainy:
Α: Πιο ανοιχτό. ΚΙΤΡΙΝΟ. ΚΑΝΑΡΙΝΙ.
Π: Θα σε φτιάξω εγώ. Περίμενε.
*Ο Π σε αυτο το σημείο, έκανε τη φτερωτή του ανεμιστήρα πιο κίτρινη από τη φανέλα της ΑΕΚ*
Π: ?
Α: :shock: ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΡΕ???
Π: Καναρίνια δεν ήθελες? Ε, ο ανεμιστήρας αυτός είναι ειδικός στο να ρουφάει καναρίνια και γι'αυτό έγινε έτσι...
Α: Ναι... η πίσα και τα πούπουλά του λείπουν ...:shock:
Π: Άρα τον βάζουμε και τέλος? :D
*Ακολουθεί ένα βίαιο ξέσπασμα του Α το οποίο δεν έχει νόημα να περιγράψω*
Α: Τώρα παλιο :censored: παρ'το και κάντο πάλι steampunk και θα το κάνω εγώ μετά
*Ο Π για άγνωστους λόγους -μάλλον μόνο και μόνο επειδή είναι χρόνια φίλος με τον Α- πιάνει πάλι τη φτερωτή και την σουλουπώνει*
Α: Ωραία. Τώρα πρέπει να λύσουμε το πρόβλημα της περιστροφής.
Π: Ναι, καλά. Δεν θα φαίνεται.
Α: Κοίτα, μπορούμε να δοκιμάσουμε κάτι. Μέχρι τώρα, κάναμε βαψίματα σε όλη την επιφάνεια. Λέω να το κάνουμε μόνο σε ένα μέρος για να φαίνεται η περιστροφή.
Π: :rant: :angryr: Εμένα ρε :censored: τι με έφερες εδώ? Αφού θες να το κάνεις μόνος σου :angryr:
A: Σε αγνοώ γιατί την ξέρεις την απάντηση.
Π: :angryr:
*Ο Α βάζει μερικές πινελιές πάνω στο -πραγματικό- αριστούργημα του Π, οικειοποιείται το αριστούργημα -και ας έχει βάλει μόνο 3 πινελιές- και ...*
Α: Πες ρε, φαίνεται ή δεν φαίνεται καλύτερα???
Π: Πάω σπίτι μου.
Α: Είδες που δεν σε παίρνει ρε? Σου το είπα από την αρχή! Το θέμα ήταν να φαίνεται κατά την ΠΕ-ΡΙ-ΣΤΡΟ-ΦΗ
Π: :rant:
Π: Δεν μου αρέσει.
Α: Ούτε εμένα αλλά δεν είχαμε μεγάλη επιλογή γιατί αλλιώς δεν θα φαινόταν.
Π: Εμένα δεν με ενδιέφερε η περιστροφή. Ήθελα να φαίνεται παρακμή και καταστροφή.
Α: .... Ναί αλλά πρέπει να φαίνεται όταν γυρίζει ρε. Τι να κάνουμε...
Π: Πάω σπίτι μου. Είναι 00:30
Α: Σκατά τα κάναμε πάλι. Αργήσαμε.

Αυτό εκτυληχθηκέ μεταξύ 22:00 και 00:30 χθές βράδυ.... Εγώ κοιμήθηκα στις 4 γιατί είχα να βάψω καλώδια, να τακτοποιήσω τα ηλεκτρικά του ανεμιστήρα, να τον τοποθετήσω και να κάνω μικροδιορθώσεις....

Παραυτα, εννοείται πως είμαι υπόχρεος στον Π που με ανέχεται :up:
Επίσης υπερευχαριστώ και τον Γιώργο που μου έδωσε με πολλή υπομονή απαντήσεις σε ... πολύ ηλεκτρισμένα ζητήματα!

Άντε να δω πότε θα τελειώσω... Λέω, αυτό το σαββατοκύριακο.... ΛΕΩ.....

astral
08-04-06, 23:28
Αυτα έχει η τέχνη φιλε μου :paint: :wall: :lol: πάντος έχω ένα προαίσθημα ότι θα είναι πολύ καλό.Πάντος να ξεκινάς με την λογική οτι δεν γινεται να σε ικανοποιει αυτο που βλεπεις απο τα πρωτα σταδια του αλλα όταν θα τελειωσει.Μπορεί να φαίνεται απλο αλλα πιστεψε με πολλοί απο τον ενθουσιασμο τους βιαζονται(και πιθανον κανουν λαθη..εγω ακομα το κανω:p ) και περιμενουν να δουν το "απιστευτο" με 2-3 πρωτα βήματα.Δεν ειναι έτσι όμως.Αυτο οδηγει σε απογοητευση (μα γιατι δεν μου βγαινει καλό κτλ..) και πιθανον να τα κανουν σκα΄* ή να τα παρατησουν.Θα τα κανεις όλα με υπομονη και προσεκτικα και θα δεις οτι τελικα θα βγει κατι πολυ καλο.Που να δεις τι διοραμα θελω να κανω εγω με νερα ποταμού που αφριζουν στο περασμα πολεμικου σκαφους...χεσε ρύζι.

Ενα κοινωνικο μήνυμα απο τον....:lol:

Περιμένουμε εικόνες.

BlindG
10-04-06, 11:01
Ασ'τα. Ότι και να κάνεις, φαίνεται ΜΟΝΟ στα τελευταία 10 λεπτά. Γι'αυτό και πάντα τον άφηνα (τον Π) να κάνει τη δουλειά του χωρίς να είμαι από πάνω του σε κάθε πινελιά επειδή ακριβώς ξέρω οτι όλα φαίνονται πολύ διαφορετικά μόλις στεγνώσουν και επειδή αυτή ήταν και η τέχνη του Π (και του καθένα που ξέρει να χειρίζεται χρώματα), δηλαδή να "ξέρει" πως θα φαίνεται αφού στεγνώσει!

ΟΜΩΣ! Επιτέλους το κουτί τελείωσε και μπήκε στη θέση του (βιδώθηκε :p). Φυσικά, υπολείπονται κάποια μικροφινιρίσματα τα οποία θα κάνω μέσα στην εβδομάδα, μιας που το μεγαλύτερο μέρος της χθεσινής ημέρας το πέρασα ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ να τακτοποιήσω το ΧΑΟΣ που είχα δημιουργήσει στο δωμάτιό μου. Φυσικά κατάφερα πολύ λίγα και θα μου πάρει κάποιες μέρες ακόμα μιας που υπάρχουν εδώ και εκεί υπολείματα από χρώμα. Το δε χαλί που επίτηδες είναι της πλάκας, έχει γίνει άχρηστο από χρώματα/καψήματα/ρινίσματα/πριονίδια/λάδια και γενικώς είμαι ακόμα σε πανικόβλητη κατάσταση. Ελπίζω μέχρι το τέλος της εβδομάδας να έχω φτάσει κάπου.

Το πρόβλημά μου είναι οτι θέλω να δω μήπως βρω καμία ψηφιακή φωτογραφική για να τραβήξω λεπτομέρειες (και για να έχω επιλογή από τις πόζες) αλλά δεν το βλέπω.

gallahant
11-04-06, 00:44
Βλεπω οτι το εγχειρημα τελιεωνει και τωρα ειδα το νημα, και ναι ΟΥΤΕ εγω σε ακουσα να το συζητας στη συναντηση. Ο φιλος σου εαν ειναι μοντελιστης πιστευω θα ειχε εναν αερογραφο που θα το κανατε πολυ πολυ καλυτερα με αυτον:D παντως εαν ειναι να κανεις παρομοιο εγχειρημα και χρησιμοποιησεις ακρυλικα , προτιμησε τα guynze sangyo , χρονια μοντελιστης εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για τα συγκεκριμενα χρωματα, φυσικα θα δωσεις μια περιουσια να βαψεις ενα pc οπως το θες εσυ:p επισης dry-brushing κανουμε παντα με πιο ανοιχτα χρωματα του βασικου εαν θελουμε ξεθωριασμα. Υπαρχει και μια τεχνικη που λεγεται pre-shading κατα την οποια ψεκαζεις σκουρο χρωμα πριν απ ολα και μετα σιγα σιγα περνας τα βασικα σου χρωματα σε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ αραια στρωματα ωστε να αχνοφαινεται το σκουρο απο κατω και να δειχνει "παλιο" το κουτι σου. Για το θεμα χιονι που ανεφερε και ο φιλος πιο πανω υπαρχει μια ωραια τεχνικη την οποια εχω χρησιμοποιησει για γερμανικο αρμα του β΄παγκοσμιου αλλα θελει πολλαααααα χρωματα/στρωματα και πολλεεεεςςςςς ωρεςςςς και πολλα λεφταα:shifty:
και πανω απ ολα πολλη υπομονη:)

BlindG
11-04-06, 09:44
Αερογράφο???:shock:
Μπορεί να φέρναμε και ένα άρμα για να κάνει καλύτερα την παλαίωση!
Όχι βρε δεν είμαστε ΤΟΣΟ σοβαροί μοντελιστές και πραγματικά δεν θες να ακούσεις το κόστος σε μπογιές για αυτό το κουτί και ... ΔΕΝ ήταν και από τις ακριβές "λεπτόκοκκες" που λες εσύ (σκέψου να ήταν)!!
Βασικά, μάλλον το δουλέψαμε όπως προτείνεις. Βάλαμε την βάση πρώτα που ήταν σχετικά ουδέτερη (rust) και μετά αρχίζαμε να ανοίγουμε με διάφορα shades και drybrushing και wash κατά καιρούς που ήταν σκούρο.
Όσο για τη συνάντηση, τι να σε κάνω που ήσουνα από την άλλη μεριά συνέχεια??? :D
(Άρα, ευτυχώς τελικά δεν ακουγόμουνα όσο φοβήθηκα προς στιγμήν :up:)

gallahant
11-04-06, 10:25
Xεχεχεχ, μπορουσες να σηκωθεις και να κανεις ανακοινωση!:D Οσοι γνωριζουν επι του θεματος μπλα μπλα μπλα...χεχεχ:p Οταν βρω και γω καιρο κατι θα κανω με το παλιο μου κουτι, καμια χειμερινη παραλλαγη:cool: και καμια σβαστιγκα στο πλαι:twisted:

BlindG
11-04-06, 12:30
Έτσι έστι, να αποκαλύπτεστε :rotfl:

Patentman
11-04-06, 17:31
Ενα μοντ σαν το υπολογιστης σε ηλεκτρικη κουζινα δεν θα χαλαγε καθολου τις παντρεμενες...τι κανεις αγαπη μου;;; Μα φυσικα μαγειρευω...

pelasgian
11-04-06, 20:10
Παίδες, θέλει κάποιος κάνα ξυλο-μπρούτζο κουτί;

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα victorian railway κουτί (blood and custard κι έτσι).

Στην Αγγλία έβγαζα κάνα φράγκο με βάψιματα κουτιών (ακρυλικά μεταλλικά αυτοκινήτου σε φαναρτζίδικο και έτσι).

Αλλά τώρα που παίζει ένα «κληρονομημένο» μηχανουργείο, λέω να φτιάξω μερικές δικές μου καστομιές για πολύ ντελούξ γούστα.

Με τρώει το industrial, το crystal palace και το wood and brass.

Αλήθεια, αν αγόραζε κάποιος ένα έτοιμο, πόσα θα έδινε;

gallahant
11-04-06, 20:22
Να διαφημιστω και γω? Βαφω κουτια επι παραγγελιας:p Φυσικα θα πρεπει να τα φερετε στο σπιτι μου μιας και το κομπρεσερ μου ειναι ασηκωτο και δεν εχω αυτοκινητο:D

sdikr
11-04-06, 21:24
Παίδες, θέλει κάποιος κάνα ξυλο-μπρούτζο κουτί;

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα victorian railway κουτί (blood and custard κι έτσι).

Στην Αγγλία έβγαζα κάνα φράγκο με βάψιματα κουτιών (ακρυλικά μεταλλικά αυτοκινήτου σε φαναρτζίδικο και έτσι).

Αλλά τώρα που παίζει ένα «κληρονομημένο» μηχανουργείο, λέω να φτιάξω μερικές δικές μου καστομιές για πολύ ντελούξ γούστα.

Με τρώει το industrial, το crystal palace και το wood and brass.

Αλήθεια, αν αγόραζε κάποιος ένα έτοιμο, πόσα θα έδινε;

Νομίζω οτι ακόμα στην Ελλάδα είναι λίγο μπερδεμένο το θέμα με τους υπολογιστές,

Σίγουρα πχ στην Αγγλία θα είχε καλύτερη πέραση

Σκέψου μονάχα το πόσα δίνουν μερικοι για να πάρουν επιπλά φιαγμένα στο χέρι

τώρα η ερώτηση ειναι περίεργη, ειδικά σε ενα τεχνολογικό φόρου, εγώ δεν θα έδινα θα ήθελα να το κάνω μόνος μου, άσχετα αν στην πορεία πχ μου εβγαίνε 300-500 ευρώ θα ήξερα οτι το έκανα μόνος μου.

ίσως όταν ο υπολογιστής γίνει απαραίτητος σε κάθε σπίτι να σου ερχόταν κάποιος και να έλεγε θέλω κάτι μοναδικό για εμένα ;)

astral
11-04-06, 22:50
Για σοβαρα πραγματα: αερογραφος--μασκαρισμα.ΜΟΝΟ.Με πινελο δεν γινεται τπτ.Εκτος αν βαψεις με σπρει αν και ειναι μαλα*.Τωρα για υλικα οπως σκουριες με λαδια,λεπτομερειες κτλ αυτα με το πινελο.Αλλα οπως και να εχει ο αερογραφος ειναι απαραιτητος.Μπορεις να βγαλεις οτι σχεδιο θελεις (σχεδον δηλαδη αν εχεις υπομονη) με το φταξεις σε ενα χαρτι ή να αγορασεις ετοιμο ενα σχεδιο, το βαζεις πανω στην επιφανεια που θελεις το περνας ενα ψεκασμα με τον αερογραφο και οταν το σηκωσεις ....οοοο ετοιμο ετσι απλα και καθαρα κανεις ωραια πραγματα με αερογραφο και πανω απο ολα τελοιο βαψιμο χωρις τις βουρτσιες του πινελου.Παραδειγμα για αυτοθσ που δεν ξερουν σωστη παραλλαγη με 2,3 κτλ χρωματα στα αρματα ή στα αεροπλανα δεν γινετε χωρις αερογραφο.

gallahant
11-04-06, 23:16
Υπαρχουνε υγρες μασκες για δυσκολες καμπυλες και πολυπλοκα σχεδια/παραλλαγες
π.χ maskol της humbrol αλλα βρωμαει πολυ η ατιμη:evil:

ακομη και με αερογραφο φιλε mystis θα εχεις σιγουρα σκουπιδακια πανω στην επιφανεια, αυτο μπορει να ελαχιστοποιηθει εαν ψεκαζουμε λιγο λιγο και απο μεση εως μακρινη αποσταση οθτως ωστε να προλαβενουν τα σωματιδια του χρωματος να ψυχονται απο τον αερα και να πεφτουν σχεδον στεγνα πανω στην επιφανεια που βαφουμε.Επισης βαφουμε με χαμηλη πιεση σε τετοιες περιπτωσεις για να μην "τρεξει" το χρωμα απο καποιο λαθος. Καλο θα ηταν εαν θελουμε εντελως λεια τελειωματα, μετα απο καθε λεπτο στρωμα του βασικου μας χρωματος να τριβουμε την επιφανεια με βρεγμενα ντουκοχαρτα (προτιμω tamiya) 600-800-1000-1500 η και 2000 βαθμων για extreme καταστασεις ανεβαινοντας σταδιακα στους βαθμους, να ξεπλενουμε την επιφανεια μας και να συνεχιζουμε με το επομενο λεπτο στρωμα. Μπορουμε να επαναλαβουμε την διαδικασια μεχρι να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα για εμας. Στο τελος ενα καλο τριψιμο με rubbing compound θα αναδειξει την σκληρη δουλεια σας. (Το παραπανω δεν αναφερεται για στατικα μοντελακια, ετσι για να μην με κραξει κανεις μοντελιστης)

edit: ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, με αερογραφο βαφουμε ΠΑΝΤΑ σε καλα ΑΕΡΙΖΟΜΕΝΟ χωρο, και φοραμε γαντια + μασκα. Προαιρετικη η χρηση spraybooth.

Υ.Γ Μηπως να γραψουμε κανα οδηγο για βαψιμο? :p

BlindG
12-04-06, 01:42
Pelasgian: Ρε 'συ, με τη στενότητα που υπάρχει, δεν νομίζω να υπήρχαν πολλοί που θα έδιναν πάνω από 150Ε για ένα κουτί. Θα μπορούσες βέβαια να έχεις την "σταθερή" πελατία διαφόρων αρρώστων αλλά δεν νομίζω να αρκούσε.
Θα συμφωήσω με τον sdikr που λέει οτι "αν ήθελα κουτί, θα προτιμούσα να το κάνω εγώ". Τώρα βέβαια, αν έβλεπα μπροστά μου ένα ΚΑΛΟ κουτί, ίσως να μην έλεγα όχι αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι αγορά θα μπορούσε να έχει κάτι τέτοιο εδώ.
Βλέπεις, δεν είναι κάτι που το κουβαλάς μαζί σου για επίδειξη και το αφήνεις και πάνω στο τραπέζι την ώρα που πίνεις καφέ για να το βλέπουν όλοι και να ζηλεύουν τη ματαιοδοξία σου :p

pelasgian
12-04-06, 02:00
Πάντως σε ορισμένους χώρους με ρετρό λουκ, ο «κλασσικός» υπολογιστής ταιριάζει όσο και ο κύβος των Borg. Δηλαδή, εκεί που ο άλλος έχει σεκρετέρ, πέρσικα χαλιά, έπιπλα με πόδια λιονταριού, οροφές με γύψινα, «τσουπ» ένα αγγούρι pc made in china είναι λίγο ξενέρα.

Εκεί ταιριάζει κάνα wood and brass, με ξύλο τριανταφυλλιάς να περιβάλει το μόνιτορ κι έτσι. Να έχει τα πάντα γραμμένα με καλλιγραφικά χρυσά γράμματα, ξύλινες θήκες με κόκκινο βελούδο μέσα και τέτοια. Όλα τα «άσεμνα» ηλεκτρονικά να είναι κρυμμένα πίσω από όμορφο ξύλο με γυαλισμένο μπρούτζο κλπ.

Το θέμα είναι ότι για να φτιάξω κάτι τέτοιο σε μερακλίδικο σχέδιο (χωρίς σκαλίσματα όμως!) θα βγει ακριβό. Πάντως πραγματικά να έβρισκα ένα πατρώνο να το έφτιαχνα.

Επίσης, έχω και ένα concept για all nickel εσωτερικό με κρύσταλλο σε πολλά σημεία και ένα ice white-blue light για να το κάνει έτσι λίγο trekkish για bauhaus σπίτια. Α, τα καλώδια μέσα σε σωλήνες από ντους κι έτσι! (spiral nickel)

Αυτά!
http://www.funmansion.com/html/fm-Wooden-Computer.html

astral
12-04-06, 06:07
pelasgian

Άν πάς σε κανενα επιπλαδικο (αμα εχεις και κανενα γνωστο ακομα καλυτερα) να μαθεις για εργοστασιο-τεχνητες που δουλευουν καλα το ξυλο και εχουν τα εργαλεια που πρεπει.Εσυ βγαλε το σχεδιο με διαστασεις ακριβως (ασε τα αναγλυφα και τα περιεργα για αργοτερα) και ζητα να σου το βγαλει.Συνηθως αυτοι οι τεχνιτες για καποιο λογο(περιεργο μαλλον) ειναι εξυπηρετικοι και ψιλογουσταρουν να κανουν αλλα πραγματα αρκει να μην τους δωσεις την εντυπωση οτι θα τους ανοιξεις καινουργια γραμμη παραγωγης :lol: ...εχουν και αλλες δουλειές.Πιστευω οτι δεν θα ζοριστεις να βγαλεις ακρη.Εγω θυμαμε οτι είμουν μικρο παιδακι ακομα πριν καμια 10αρια χρόνια ενας θειος μου τεχνιτης μου εκανε για την πλακα του επιπλα σπιτιου (καρεκλες,καναπεδες,μικροαντικειμενα κτλ) σε σμικρυνση, μινιατουρες δηλαδη, κλιμακα 1:90 αν θυμαμε το μεγεθος (δικο μου νουμερο) για να παιζω.:worthy: Ακομα το θυμαμε σαν χτες :cry: .Anyway τραβα δες.

BlindG
12-04-06, 19:18
Επίσης, έχω και ένα concept για all nickel εσωτερικό με κρύσταλλο σε πολλά σημεία και ένα ice white-blue light για να το κάνει έτσι λίγο trekkish για bauhaus σπίτια. Α, τα καλώδια μέσα σε σωλήνες από ντους κι έτσι! (spiral nickel)

Αυτά!
http://www.funmansion.com/html/fm-Wooden-Computer.html

link: :shock: :worthy:

ΑΛΛΑ! Όπου ακούω "blue light" έτσι μου έρχεται να φέρω τους κόπρους μου να το κοπρίσουν. ΕΛΕΟC ΜΕ ΤΟ BLUE LIGHT!!! Ούτε σε γυναικεία εσώρουχα δεν θέλω να το βλέπω!!! ΘΑ ΤΑ ΣΚΙΣΩ!!! :angryr: .... :hmm: .... :up:

BlindG
26-04-06, 15:25
Επιτέλους, ύστερα από ... ΠΟΛΥ καιρό, πολλά παιδέματα, πολύ αγγαρεία του Π., μέχρι και βοήθεια μελών από εδώ (Γιώργο οι πυκνωτές τελικά σώζουν!!! :up:), το ΠΡΑΜΑ ουσιαστικά τελείωσε οπότε και σας το παραθέτω.

Συγχωρέστε τον ερασιτεχνισμό στην φωτογράφιση αλλά πρώτη φορά πειραματίστηκα με κοντινή φωτογράφιση με φιλμ. Τα οποιαδήποτε καλά αποτελέσματα ωφείλονται στους manoulamou, nnn και duende που με συμβούλεψαν (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=37179) όπως επίσης και σε αρκετή τύχη που είχα :yahoo: Ικανότητα δεν παίζει καθώς είναι η πρώτη φορά που το επιχειρώ αυτό :p Η κιτρινήλα ωφείλεται στον προβολέα που ξέθαψα... Σε μερικές έκανε "ατμόσφαιρα" και την άφησα....

21877

21878

21879

21880

21881

21882

21883

21884

21885

21886

21887

21888

21889

21890

21891

21892

21893

21894

21895

21896

21897

21898

21899

21900

nnn
26-04-06, 16:02
Πολύ ωραίες μπράβο.:clap:

Ωραίο mod του κουτιού σαν να ανελκύστηκε από από τον Τιτανικό ένα πράγμα:oneup:

WAntilles
26-04-06, 16:12
Σαν σκουριασμένο Borg ship είναι.

Μπράβο. :clap

manoulamou
26-04-06, 16:49
Διαλεξα ηδη τις αγαπημενες μου:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=581321&postcount=37
Για τις υπολοιπες απλα εχω να πω: ΑΑΑΑΞΙΙΙΟΣΣΣ,
η καλη δουλεια αργησε να γινει, ας ειναι καλα και ο nnn με τον duende
για τις συμβουλες τους στον τυφλο ερασιτεχνη!!!

Patentman
26-04-06, 17:09
Μπραβο!!! πολυ καλο αποτελεσμα :oneup:

Να πω την κακιουλα μου ομως, αντε να το πας για εγγυηση...χαχαχα

ΥΓ. τυφλα να εχουν τα apple, τα βλεπω σε λιγο να αντιγραφουν με κλοπυραϊτ την επιτυχια.

BlindG
26-04-06, 17:11
Σας ευχαριστώ :redface:
nnn: Πράγματι, το ζήτημα ήταν η απόδοση... παρακμής και παλαιότητας :redface:
WAntilles: :lol: Που το θυμήθηκες το borg-ship!!! βασικά θα έπρεπε να είχε αρκετά περισσότερα σωληνωτά μέρη για Borg... Ίσως το επόμενο :D:D
manoulamou: Ευχαριστώ :redface: Mε δεδομένη την τύφλα μου, την είχα απόλυτη ανάγκη την καθοδήγηση!

BlindG
26-04-06, 17:14
Patentman: Εεεευχαριστώ :redface:
Όσο για την "κακιούλα", όταν είχα τα τραβήγματα (βλέπε "υποψήφιοι αγοραστές 6800...") μου ζητούσαν να το πάω στο service να το δουν το μηχάνημα. Προφανώς και τους είπα οτι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ και φυσικά, αν υπάρξει επιτακτική ανάγκη, θα γίνει "απλώς" μια μεταμόσχευση των υλικών σε άλλο κουτί :mrgreen: Έτσι απλά.... (πού είναι ένα smiley που να βάζει κάποιος μόνος του το πιστόλι στον κρόταφο ??? :D)

Edit: Apple??? :scared: Μα αυτοί είναι το άκρον άωτον του neat/clean-looking design!!! Λές να σηκώσουν τα χέρια τους και να βγάλουν τα μάτια τους ? :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.